مطالب مرتبط:
قرارهای محیط زیستی هفته آخر آبان ماه حضور یکپارچه دوستداران محیط زیست در کمک به زلزله زدگان کرمانشاه/ اهدای خون فعالین محیط زیست برای کمک به آسیب دیدگان
ثبت 714 پس لرزه در استان کرمانشاه/ وقوع 34 زلزله بیش از 4 ریشتر
لزوم ایجاد موقوفاتی برای کمک به آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه
کمک 5 میلیون تومانی به برخی از خانواده های آسیب دیده زلزله کرمانشاه
اعلام جزییات کمک های نقدی به خانواده های مناطق آسیب دیده زلزله کرمانشاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 آبان 1396 ساعت 21:152017-11-21اقتصادي

بررسی چرایی وقوع پس لرزه ها و اثرات آن بر آسیب پذیری ساختمان ها در زلزله اخیر/ پیش بینی تداوم پس لرزه های زلزله در کرمانشاه تا 6 ماه


ایرنا- رییس بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن تشریح چرایی وقوع پس لرزه ها و اثرات آن بر آسیب پذیری ساختمان ها، گفت: - با روش های عملی تخمین زده می شود که مدت دوام رخداد پس لرزه ها در منطقه تا حدود بیش از 6 ماه نیز ادامه خواهد یافت اما تعداد و بزرگی آنها به مراتب نسبت به روزهای اول وقوع زلزله، کمتر خواهد بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا از وزارت راه و شهرسازی، رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به تشریح چرایی وقوع پس لرزه ها و اثرات آن ها بر آسیب پذیری ساختمان ها با نگاهی بر پس لرزه های زلزله کرمانشاه- سرپل ذهاب پرداخت.

بیت اللهی گفت: بسیاری از پس لرزه ها پس از یک زلزله اصلی شدید، منجر به آسیب تجمعی سازه های آسیب دیده می شوند.

افزایش آسیب پذیری مربوط به شرایط آسیب دیده سازه ممکن است به طور قابل ملاحظه ای ایمنی ساکنان در آنها را تهدید کند.

بنابراین پس لرزه ها می توانند خطرپذیری فرو ریزش سازه و نیز خسارات جانی و مالی را افزایش دهند.

رییس بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: زمین لرزه ها، ارتعاش ناگهانی لایه های زمین است که هر از چندی در زون های لرزه خیز رخ می دهد.

این پدیده طبیعی دارای ویژگی های خاصی است که آگاهی از پدیده های مرتبط با زمین لرزه نظیر شناخت گسل ها و انواع آن در تعیین الگوی لرزه زمین ساختی و تعیین رژیم لرزه ای ایالت های مختلف مهم است.

وی با اشاره به اینکه امروزه، در طراحی های زلزله اغلب تاکید بر تحلیل و طراحی لرزه ای برای زلزله اصلی طرح مدنظر است و اثر پس لرزه ها معمولا لحاظ نمی شود، گفت: پس لرزه هایی که معمولا بطور متناوب و به تعداد زیاد هم رخ می دهند، رخدادهای متناوب تکراری و شامل احتمالا زلزله های قوی تا متوسط در فاصله زمانی کوتاه است.

بیت اللهی ادامه داد: زمین لرزه های متعددی در بسیاری از مناطق در سراسر جهان با رژیم لرزه ها و خصوصیت لرزه زمین ساختی که مشتمل بر سامانه گسل های متعدد با جهت و نوع خاص خود است، رخ می دهد.

رخداد و تکان اصلی در اثر زلزله بزرگ و اصلی معمولا تمامی کرنش ها و انرژی های انباشته شده را در اولین شکست آزاد نمی کند و لذا انرژی و تنش باقیمانده در زون ها و امتدادهای مکانی خاص باعث ادامه گسترش شکست لایه های زمین و در نتیجه رخداد مکرر پس لرزه ها می شود تا زمانی که سامانه گسلی مسبب زلزله از تکاپو خارج و کل انرژی ذخیره شده در درون زمین تخلیه و حرکت گسلی به طور کامل تثبیت شود.

به گفته وی، پس لرزه، به زلزله های کوچک تر حاصل از رخداد زمین لرزه بزرگ که در اثر شکستگی لایه های زمین و پس از وقوع زلزله اصلی پدید می آیند، اطلاق می شود.

خصوصیات اصلی پس لرزه ها عبارت است از این که کوچک تر از زلزله اصلی اند و در بازه زمانی معین بعد از رویداد اصلی و در گستره مکانی اطراف زلزله اصلی رخ می دهند.

بیت اللهی تصریح کرد: پس لرزه ها در روزهای اول رخداد معمولا با تعداد و بزرگای زیاد شناخته می شوند که به تدریج و با گذشت زمان از تعداد و بزرگی آنها کاسته می شود.

رخداد پس لرزه ها ممکن است روزها و ماه ها به طول بیانجامد.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: پس لرزه ها عموما بر روی نوار گسیختگی حاصل از حرکت و مکانیسم جنبشی گسل مسبب متمرکز می شوند.

این زلزله های متعدد و مکرر حاصل از زلزله اصلی معمولاً در منطقه شکستگی گسل و در امتداد آن و یا در امتداد گسله های تحت تنش و مجاور دیگری هستند.

گستردگی پس لرزه ها معمولا در بردارنده گستردگی گسلش در اثر زلزله اصلی است.

وی یادآور شد: البته نکته ای که باید درنظر داشت این است که در جانمایی پس لرزه ها معمولا خطاهای غیرسیستماتیک نیز وجود دارد که پرانش آنها را به صورت ناحیه ای در می آورد.

لازم به ذکر است در تصویر ضمیمه شده، پراکنش پس لرزه های زلزله با بزرگای 7.

3 مورخ 21 آبان ماه سال 1396، در منطقه سرپل ذهاب و در حوالی مرکز جمعیتی ازگله نشان داده شده است.

بیت اللهی گفت: تجربه زلزله های بسیار بزرگ گذشته در ایران و سایر کشورهای جهان نشان داده است که بسیاری از پس لرزه ها که بعد از یک زلزله اصلی مهیب رخ می دهند، منجر به آسیب تجمعی سازه های آسیب دیده می شوند و این افزایش خسارت و آسیب دیدگی ممکن است به طور عمده ای ایمنی و سلامتی ساکنین را مورد تهدید قرار دهد.

به همین دلیل باید این نکته موردتوجه قرار بگیرد که پس لرزه ها می توانند ریسک فروریزش کلی ساختمان ها و نیز احتمال خسارت جانی و مالی را بطور قابل ملاحظه ای افزایش دهند.

نمونه این مکانیسم در زلزله های متعدد در کشورهایی مانند ترکیه و ایران و چین و .

مشاهد شده است.

وی یادآور شد: بررسی زلزله های سترگ و دهشتناک گذشته نشان داده است که این زمین لرزه ها، پس لرزه های زیادی را به دنبال داشته اند.

در عمده ساختمان های خسارت دیده با توجه به فرصت زمانی بسیار کوتاه بین وقوع زلزله اصلی و پس لرزه ها، امکان تعمیر خرابی های حاصل از جنبش نیرومند زلزله اصلی وجود نداشته و در چنین مواردی پس لرزه های نسبتا بزرگ و متوسط و حتی در مواردی پس لرزه های کوچک می توانند سطح آسیب دیدگی ساختمان ها را با خرابی های مکرر و تجمعی جدید افزایش دهند.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: پس لرزه های متعدد و مکرر احتمال دارد که سبب فروریزش سازه هایی که قبلا تحت تاثیر زمین لرزه اصلی خسارت دیده اند، شود.

زمین لرزه های رخ داده در چند دهه گذشته در سرزمین ایران نشان داده اند که پس لرزه هایی با بزرگی کوچکتر نیز موجب آسیب دیدگی شدید و یا فروریزش سازه های نرم شده، شده اند.

به عبارت دیگر وقوع مکرر پس لرزه های حاصل از زلزله اصلی موجبات نرم شدگی سازه ها و ساختمان شده و در این شرایط احتمال دارد که با پس لرزه آتی دیگر این ساختمان ها فرو بریزند.

بیت اللهی افزود: یکی از علائم قابل ملاحظه در آسیب پذیری ساختمان های واقع در کانون پس لرزه ها، خرابی در سازه ها پس از زمین لرزه اصلی این است که ساختمان ها با پس لرزه ای کوچک ممکن است فرو بریزند و این درحالی است که در مقابل زلزله اصلی مقاومت کرده بودند.

وی در ادامه گفت: هنگامی که زلزله ای رخ می دهد و در پی آن ساختمان متحمل آسیب دیدگی می شود، به جهت عدم وجود فرصت مناسب برای اعمال تعمیرات و نیز عدم امکان پذیر بودن آنی تعمیرات بطور کلی، ساختمان ها با وقوع پس لرزه بیشتر آسیب می بینند.

این پدیده را تجمع خرابی در اثر رخداد پس لرزه ها و یا تحت تاثیر زمین لرزه های مکرر می نامیم.

بیت اللهی تصریح کرد: تحقیقات پیشین نشان داده که رخداد مکرر پس لرزه ها می تواند اثر کمتر در پاسخ سازه بر جابجایی، اثر بیشتر بر ضریب برش پایه و مدت زمانی داشته باشد که این امر نشان می دهد که بایستی تاثیر پس لرزه ها را در مناطق زلزله زده بر روی ساختمان ها با تیپ های مختلف سازه ای بسیار مهم تلقی نمود و در اسکان مجدد مردم در چنین ساختمان هایی نهایت دقت را مبذول داشت.

وی گفت: برای زلزله با بزرگی 7.

3 کرمانشاه- سرپل ذهاب، که تا لحظه تدوین این نوشتار 767 پس لرزه رخ داده است.

پس لرزه های زلزله کرمانشاه از بزرگی کیمنه 1.

3 تا 4.

7 بوده اند.

یعنی تاکنون بزرگترین پس لرزه رخ داده در کرمانشاه دارای بزرگی 4.

7 بوده است.

رییس مرکز زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: از میان پس لرزه های رخ داده، 35 پس لرزه دارای بزرگی 4 تا 4.

7 بوده که حدود 5 درصد کل پس لرزه های منطقه کرمانشاه – سرپل ذهاب را شامل می شود.

177 پس لرزه که بالغ بر 22 در صد پس لرزه ها را در بر می گیرد، دارای بزرگی بین 3 تا 4 هستند.

60 در صد پس لرزه های رخ داده مشتمل بر حدود 453 پس لرزه در بازه بزرگی 2 تا 3 قرار می گیرند و مابقی پس لرزه ها بزرگی کمتر از 2 را دارند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که پس لرزه ها از دیدگاه مدیریت بحران تا چند روز ادامه خواهد یافت، گفت: روش های تقریبی، تخمینی، برآوردها و روابط متعددی وجود دارد که می توان به این پرسش پاسخ داد.

به عنوان نمونه در روش گاردنر – نوپوف که روشی برای حذف پس لرزه ها در تحلیل خطر زلزله است، برای تشخیص و تخمین پس لرزه ها روابطی ارائه می شود.

در این روش، مشخص خواهد شد که به ازای رخداد زلزله های اصلی با بزرگاهای مختلف، پنجره زمانی و مکانی احتمال رخداد پس لرزه ها تا چه اندازه خواهد بود.

این استاد دانشگاه افزود: زلزله کرمانشاه– سرپل ذهاب دارای بزرگی 7.

3 بود بوده و با روش های عملی تخمین زده می شود که مدت دوام رخداد پس لرزه ها در منطقه تا حدود بیش از 6 ماه نیز ادامه خواهد یافت.

البته با تاکید بر این مطلب که عمده انرژی ذخیره شده در لایه های زمین در پی وقوع زلزله اصلی در همان روزهای اول بعد از زلزله اصلی تخلیه می شود و بر اساس روابط موجود در تببین نرخ رخداد پس لرزه ها زمان موثر حدود دو هفته را برای رخداد عمده ترین پس لرزه های ناشی از زلزله کرمانشاه – سرپل ذهاب برآورد کرد.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود که رخداد پس لرزه ها ادامه یابد اما تعداد و بزرگی آنها به مراتب نسبت به روزهای اول وقوع زلزله، کمتر خواهد بود.

شبک**1983**دریافت کننده: مرتضی رنجبران**انتشار: ابوالفضل بابایی
کلید واژه ها: لرزه - پس لرزه - زلزله - آسیب پذیری - مرکز تحقیقات - زمین - شهرسازی - زمین لرزه - ساختمان - کرمانشاه - انرژی - افزایش - مسکن - پدیده طبیعی - ایرنا - پدیده - طراحی - وزارت راه - رژیم - بزرگ - شکست - پیش بینی - اولین - طبیعی - شرایط - وزارت - مناطق - ایمنی - انواع - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
خیز تجارت ایران با 10 کشور

هفت علت فرار از قرار فروش ملک

محیط تکثیر موسسات غیرمجاز

علی قاسمی تضعیف پول ملی تا کجا؟

بازار سهام راکد با افت 0.2 درصدی شاخص کل

رضا قادری مقدم ، یوسف محنت فر تأثیر پذیری درجه بازبودن اقتصاد ایران از سیاست های پولی چین

بلندترین ساختمان های جهان در کجا قرار دارند؟

ایران خودرو 10 هزار دستگاه خودرو صادر می کند

انتخاب نور مناسب اتاق خواب

چه نرخی برای سودبانکی مناسب است؟

واردات خودرو روانتر می شود/ ترخیص برخی از خودرو ها در روز های پایانی سال

عربستان به اوپک خیانت کرد/ تلاش ریاض برای صدور نفت شیل آمریکا به آسیا

اوبر به دنبال تجاری سازی تاکسی های هوایی در کشور هند است

طراحی اوراق جدید برای تامین مالی خودروسازان

چای،ظرفیتی مستعد و بالقوه در توسعه صادرات غیر نفتی

ایران خودرو 10 هزار دستگاه خودرو صادر می کند

اولین شرایط فروش بورگوارد اعلام شد

اوضاع دریاچه ارومیه پس از بارندگی های اخیر +عکس

رشد 12 درصدی مبادلات تجاری ایران در 10 ماه نخست سالجاری

زورآزمایی رشد نقدینگی و تنگنای مالی

طراحی اوراق جدید برای تامین مالی خودروسازان

نمایشگاه برقی های رنو در سوئد

کوپرا برندی مستقل شد

افزایش و کاهش تولید دوگانه سوزها

تعلیق ایران از لیست سیاه اف ای تی اف تمدید شد

اقدام تحسین برانگیز مامور پلیس

ایران به دنبال صادرات مازاد گندم تولیدی به اندونزی

کاهش صادرات گاز مایع فشرده ایران در فوریه

شرکت های بین المللی خواهان ایفای نقش در صنعت نفت ایران

ورود بازیگران جدید در بانکداری مدرن

تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه FATF

شغلی که برای زنان آمریکایی پولساز می شود

نکاتی که باید در عیدی دادن به کودکان باید رعایت کرد

توقف پرواز هواپیماهای ATR آسمان

مسوولیت های توسعه گران در بافت های فرسوده

سقف برداشت از خودپردازهای بانک ملی، 500 هزار تومان شد

ابلاغ دستور بازآفرینی شهری استان های کشور

افزایش 8 درصدی مصرف بنزین

بازارهایی که برای ایرانی ها گرم شد

از «رتبه بندی کشورهای جهان از نظر ذخایر طلا» تا «پیش بینی ترخیص خودرو های بالای 40 هزار دلار از گمرکات»

میوه برجام: واردات 160 تن کود انسانی از ترکیه!

هواپیمایی آسمان، نقص فنی در پرواز تهران-تبریز را تکذیب کرد

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 5 اسفند

فال روزانه شنبه 5 اسفند 1396

مخالفت کمیسیون صنایع مجلس با تفکیک وزارت صنعت

امارات هم صاحب هواپیمای جاسوسی شد/عکس

کی روش و همکارانش تا عید پولدار می شوند

جزییات واگذاری سهام دولتی 6 شرکت

سقف بودجه 23 هزار میلیارد بالا رفت

نگاه های تبعیض آمیز قومیتی؛ مانع رشد و پیشرفت استان

گزارش مقدماتی سانحه سقوط هواپیمای آسمان منتشر شد

مصرف این تغذیه ها را در سن بلوغ فراموش نکنید

چرا پایتخت مسکن مهر خالی ماند؟

پهلوگیری ششمین کشتی ترانزیتی افغانستان در بندر چابهار

انتشار تصاویر خودروی جدید پژو 508 اسپرت؛ قبل از رونمایی

ادامه حیات موتورهای دیزل

معرفی کتاب: اتم و ماده

مقایسه نرخ بیکاری ایران با مناطق مختلف جهان

تحویل 32هزارو223واحد مسکن مهردراستان تا پایان دی ماه

هر دقیقه چند گوشی موبایل در ایران فروخته می شود؟

محسن ایزدخواه: سازمان تامین اجتماعی در حال حاضر از دو مسأله اساسی رنج می برد

امن ترین صندلی هواپیما کجاست؟

یک بام و دو هوای دولت در نرخ ارز

وضعیت کم سابقه اشتغال در آمریکا

5 دلیل برای خرید بیت کوین

تعلیق ایران از لیست سیاه اف ای تی اف تمدید شد

دکتر نوبخت: اراده دولت برای ترمیم حقوق بازنشستگان در سال 97

کاهش 3.3 دلاری قیمت طلا در بازار جهانی

تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه اف ای تی اف

بسته ارزی چقدر نقدینگی جذب می کند؟

تولید 300 هزار خودرو برقی لوکس توسط تسلا

تصاویر/ تولید بدون نفت

تعدیل سود چیست؟

تخم مرغ گران تر می شود

قرارداد 800 میلیونی برای آقای گل پرسپولیس

زاهدی:
 
 سال 97 سال تحول بودجه ای دانشگاه های کشور است

اگر طلا در این لاک ها وجود داشت باید براده های آن ته نشین می شد

تیراندازی مرگبار در زوریخ سوییس با دو کشته +عکس

درایور Radeon Adrenalin Edition 18.2.3 با بهبود قابل توجه نرخ فریم بازی ها منتشر شد

اینجا بوی خوش کتاب می پیچد!

افزایش نیاز چین به انرژی با افزایش واردات گاز طبیعی مایع به این کشور همراه شده است

سانگ یانگ کوراندو نیوفیس 2018 در ایران تعیین قیمت شد

مردم گول نخورند / اگر طلا در این لاک ها وجود داشت باید براده های آن ته نشین می شد

استارتاپ ها چطور به برطرف کردن مشکل آلودگی هوای شیلی کمک می کنند؟

ایران به هیچ وجه به جایگاه مطلوب در انرژی های تجدیدپذیر نرسیده است

توییت کایلی جنر باعث شد ارزش سهام اسنپ چت سقوط کند

خرید یک واحد کلنگی چقدر تمام می شود؟

میوه های قاچاق از کجا می آیند؟

جعبه سیاه ATR آسمان کجاست؟

گرا ن ترین جزایر خصوصی دنیا +عکس

زور واردکنندگان برنج خارجی بر داخلی می چربد

حقایقی باور نکردنی درباره ی خانه 125 میلیون دلاری بیل گیتس

8 روش برای کاهش مصرف آب +اینفوگرافیک

استارتاپ ها چطور به برطرف کردن مشکل آلودگی هوای شیلی کمک می کنند؟

آبفای البرز 70 هزار متر مربع حفاری را ترمیم کرد

قیمت خودرو تیبا در بازار+ جدول

قیمت کالاهای اساسی در یمن بیش از 50 درصد افزایش یافته است

کاهش 3.3 دلاری قیمت طلا در بازار جهانی

ثبات نسبی قیمت نفت در بازار جهانی/ هر بشکه برنت 66.37 دلار

فیس لیفت ایران خودرو در برابر کراس اوور داچیا (+عکس)

بررسی چرایی وقوع پس لرزه ها و اثرات آن بر آسیب پذیری ساختمان ها در زلزله اخیر/ پیش بینی تداوم پس لرزه های زلزله در کرمانشاه تا 6 ماه

بررسی چرایی وقوع پس لرزه ها و اثرات آن بر آسیب پذیری ساختمان ها در زلزله اخیر/ پیش بینی تداوم پس لرزه های زلزله در کرمانشاه تا 6 ماه