مطالب مرتبط:
قرارهای محیط زیستی هفته آخر آبان ماه حضور یکپارچه دوستداران محیط زیست در کمک به زلزله زدگان کرمانشاه/ اهدای خون فعالین محیط زیست برای کمک به آسیب دیدگان
ثبت 714 پس لرزه در استان کرمانشاه/ وقوع 34 زلزله بیش از 4 ریشتر
لزوم ایجاد موقوفاتی برای کمک به آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه
کمک 5 میلیون تومانی به برخی از خانواده های آسیب دیده زلزله کرمانشاه
اعلام جزییات کمک های نقدی به خانواده های مناطق آسیب دیده زلزله کرمانشاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 آبان 1396 ساعت 21:152017-11-21اقتصادي

بررسی چرایی وقوع پس لرزه ها و اثرات آن بر آسیب پذیری ساختمان ها در زلزله اخیر/ پیش بینی تداوم پس لرزه های زلزله در کرمانشاه تا 6 ماه


ایرنا- رییس بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن تشریح چرایی وقوع پس لرزه ها و اثرات آن بر آسیب پذیری ساختمان ها، گفت: - با روش های عملی تخمین زده می شود که مدت دوام رخداد پس لرزه ها در منطقه تا حدود بیش از 6 ماه نیز ادامه خواهد یافت اما تعداد و بزرگی آنها به مراتب نسبت به روزهای اول وقوع زلزله، کمتر خواهد بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا از وزارت راه و شهرسازی، رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به تشریح چرایی وقوع پس لرزه ها و اثرات آن ها بر آسیب پذیری ساختمان ها با نگاهی بر پس لرزه های زلزله کرمانشاه- سرپل ذهاب پرداخت.

بیت اللهی گفت: بسیاری از پس لرزه ها پس از یک زلزله اصلی شدید، منجر به آسیب تجمعی سازه های آسیب دیده می شوند.

افزایش آسیب پذیری مربوط به شرایط آسیب دیده سازه ممکن است به طور قابل ملاحظه ای ایمنی ساکنان در آنها را تهدید کند.

بنابراین پس لرزه ها می توانند خطرپذیری فرو ریزش سازه و نیز خسارات جانی و مالی را افزایش دهند.

رییس بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: زمین لرزه ها، ارتعاش ناگهانی لایه های زمین است که هر از چندی در زون های لرزه خیز رخ می دهد.

این پدیده طبیعی دارای ویژگی های خاصی است که آگاهی از پدیده های مرتبط با زمین لرزه نظیر شناخت گسل ها و انواع آن در تعیین الگوی لرزه زمین ساختی و تعیین رژیم لرزه ای ایالت های مختلف مهم است.

وی با اشاره به اینکه امروزه، در طراحی های زلزله اغلب تاکید بر تحلیل و طراحی لرزه ای برای زلزله اصلی طرح مدنظر است و اثر پس لرزه ها معمولا لحاظ نمی شود، گفت: پس لرزه هایی که معمولا بطور متناوب و به تعداد زیاد هم رخ می دهند، رخدادهای متناوب تکراری و شامل احتمالا زلزله های قوی تا متوسط در فاصله زمانی کوتاه است.

بیت اللهی ادامه داد: زمین لرزه های متعددی در بسیاری از مناطق در سراسر جهان با رژیم لرزه ها و خصوصیت لرزه زمین ساختی که مشتمل بر سامانه گسل های متعدد با جهت و نوع خاص خود است، رخ می دهد.

رخداد و تکان اصلی در اثر زلزله بزرگ و اصلی معمولا تمامی کرنش ها و انرژی های انباشته شده را در اولین شکست آزاد نمی کند و لذا انرژی و تنش باقیمانده در زون ها و امتدادهای مکانی خاص باعث ادامه گسترش شکست لایه های زمین و در نتیجه رخداد مکرر پس لرزه ها می شود تا زمانی که سامانه گسلی مسبب زلزله از تکاپو خارج و کل انرژی ذخیره شده در درون زمین تخلیه و حرکت گسلی به طور کامل تثبیت شود.

به گفته وی، پس لرزه، به زلزله های کوچک تر حاصل از رخداد زمین لرزه بزرگ که در اثر شکستگی لایه های زمین و پس از وقوع زلزله اصلی پدید می آیند، اطلاق می شود.

خصوصیات اصلی پس لرزه ها عبارت است از این که کوچک تر از زلزله اصلی اند و در بازه زمانی معین بعد از رویداد اصلی و در گستره مکانی اطراف زلزله اصلی رخ می دهند.

بیت اللهی تصریح کرد: پس لرزه ها در روزهای اول رخداد معمولا با تعداد و بزرگای زیاد شناخته می شوند که به تدریج و با گذشت زمان از تعداد و بزرگی آنها کاسته می شود.

رخداد پس لرزه ها ممکن است روزها و ماه ها به طول بیانجامد.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: پس لرزه ها عموما بر روی نوار گسیختگی حاصل از حرکت و مکانیسم جنبشی گسل مسبب متمرکز می شوند.

این زلزله های متعدد و مکرر حاصل از زلزله اصلی معمولاً در منطقه شکستگی گسل و در امتداد آن و یا در امتداد گسله های تحت تنش و مجاور دیگری هستند.

گستردگی پس لرزه ها معمولا در بردارنده گستردگی گسلش در اثر زلزله اصلی است.

وی یادآور شد: البته نکته ای که باید درنظر داشت این است که در جانمایی پس لرزه ها معمولا خطاهای غیرسیستماتیک نیز وجود دارد که پرانش آنها را به صورت ناحیه ای در می آورد.

لازم به ذکر است در تصویر ضمیمه شده، پراکنش پس لرزه های زلزله با بزرگای 7.

3 مورخ 21 آبان ماه سال 1396، در منطقه سرپل ذهاب و در حوالی مرکز جمعیتی ازگله نشان داده شده است.

بیت اللهی گفت: تجربه زلزله های بسیار بزرگ گذشته در ایران و سایر کشورهای جهان نشان داده است که بسیاری از پس لرزه ها که بعد از یک زلزله اصلی مهیب رخ می دهند، منجر به آسیب تجمعی سازه های آسیب دیده می شوند و این افزایش خسارت و آسیب دیدگی ممکن است به طور عمده ای ایمنی و سلامتی ساکنین را مورد تهدید قرار دهد.

به همین دلیل باید این نکته موردتوجه قرار بگیرد که پس لرزه ها می توانند ریسک فروریزش کلی ساختمان ها و نیز احتمال خسارت جانی و مالی را بطور قابل ملاحظه ای افزایش دهند.

نمونه این مکانیسم در زلزله های متعدد در کشورهایی مانند ترکیه و ایران و چین و .

مشاهد شده است.

وی یادآور شد: بررسی زلزله های سترگ و دهشتناک گذشته نشان داده است که این زمین لرزه ها، پس لرزه های زیادی را به دنبال داشته اند.

در عمده ساختمان های خسارت دیده با توجه به فرصت زمانی بسیار کوتاه بین وقوع زلزله اصلی و پس لرزه ها، امکان تعمیر خرابی های حاصل از جنبش نیرومند زلزله اصلی وجود نداشته و در چنین مواردی پس لرزه های نسبتا بزرگ و متوسط و حتی در مواردی پس لرزه های کوچک می توانند سطح آسیب دیدگی ساختمان ها را با خرابی های مکرر و تجمعی جدید افزایش دهند.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: پس لرزه های متعدد و مکرر احتمال دارد که سبب فروریزش سازه هایی که قبلا تحت تاثیر زمین لرزه اصلی خسارت دیده اند، شود.

زمین لرزه های رخ داده در چند دهه گذشته در سرزمین ایران نشان داده اند که پس لرزه هایی با بزرگی کوچکتر نیز موجب آسیب دیدگی شدید و یا فروریزش سازه های نرم شده، شده اند.

به عبارت دیگر وقوع مکرر پس لرزه های حاصل از زلزله اصلی موجبات نرم شدگی سازه ها و ساختمان شده و در این شرایط احتمال دارد که با پس لرزه آتی دیگر این ساختمان ها فرو بریزند.

بیت اللهی افزود: یکی از علائم قابل ملاحظه در آسیب پذیری ساختمان های واقع در کانون پس لرزه ها، خرابی در سازه ها پس از زمین لرزه اصلی این است که ساختمان ها با پس لرزه ای کوچک ممکن است فرو بریزند و این درحالی است که در مقابل زلزله اصلی مقاومت کرده بودند.

وی در ادامه گفت: هنگامی که زلزله ای رخ می دهد و در پی آن ساختمان متحمل آسیب دیدگی می شود، به جهت عدم وجود فرصت مناسب برای اعمال تعمیرات و نیز عدم امکان پذیر بودن آنی تعمیرات بطور کلی، ساختمان ها با وقوع پس لرزه بیشتر آسیب می بینند.

این پدیده را تجمع خرابی در اثر رخداد پس لرزه ها و یا تحت تاثیر زمین لرزه های مکرر می نامیم.

بیت اللهی تصریح کرد: تحقیقات پیشین نشان داده که رخداد مکرر پس لرزه ها می تواند اثر کمتر در پاسخ سازه بر جابجایی، اثر بیشتر بر ضریب برش پایه و مدت زمانی داشته باشد که این امر نشان می دهد که بایستی تاثیر پس لرزه ها را در مناطق زلزله زده بر روی ساختمان ها با تیپ های مختلف سازه ای بسیار مهم تلقی نمود و در اسکان مجدد مردم در چنین ساختمان هایی نهایت دقت را مبذول داشت.

وی گفت: برای زلزله با بزرگی 7.

3 کرمانشاه- سرپل ذهاب، که تا لحظه تدوین این نوشتار 767 پس لرزه رخ داده است.

پس لرزه های زلزله کرمانشاه از بزرگی کیمنه 1.

3 تا 4.

7 بوده اند.

یعنی تاکنون بزرگترین پس لرزه رخ داده در کرمانشاه دارای بزرگی 4.

7 بوده است.

رییس مرکز زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: از میان پس لرزه های رخ داده، 35 پس لرزه دارای بزرگی 4 تا 4.

7 بوده که حدود 5 درصد کل پس لرزه های منطقه کرمانشاه – سرپل ذهاب را شامل می شود.

177 پس لرزه که بالغ بر 22 در صد پس لرزه ها را در بر می گیرد، دارای بزرگی بین 3 تا 4 هستند.

60 در صد پس لرزه های رخ داده مشتمل بر حدود 453 پس لرزه در بازه بزرگی 2 تا 3 قرار می گیرند و مابقی پس لرزه ها بزرگی کمتر از 2 را دارند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که پس لرزه ها از دیدگاه مدیریت بحران تا چند روز ادامه خواهد یافت، گفت: روش های تقریبی، تخمینی، برآوردها و روابط متعددی وجود دارد که می توان به این پرسش پاسخ داد.

به عنوان نمونه در روش گاردنر – نوپوف که روشی برای حذف پس لرزه ها در تحلیل خطر زلزله است، برای تشخیص و تخمین پس لرزه ها روابطی ارائه می شود.

در این روش، مشخص خواهد شد که به ازای رخداد زلزله های اصلی با بزرگاهای مختلف، پنجره زمانی و مکانی احتمال رخداد پس لرزه ها تا چه اندازه خواهد بود.

این استاد دانشگاه افزود: زلزله کرمانشاه– سرپل ذهاب دارای بزرگی 7.

3 بود بوده و با روش های عملی تخمین زده می شود که مدت دوام رخداد پس لرزه ها در منطقه تا حدود بیش از 6 ماه نیز ادامه خواهد یافت.

البته با تاکید بر این مطلب که عمده انرژی ذخیره شده در لایه های زمین در پی وقوع زلزله اصلی در همان روزهای اول بعد از زلزله اصلی تخلیه می شود و بر اساس روابط موجود در تببین نرخ رخداد پس لرزه ها زمان موثر حدود دو هفته را برای رخداد عمده ترین پس لرزه های ناشی از زلزله کرمانشاه – سرپل ذهاب برآورد کرد.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود که رخداد پس لرزه ها ادامه یابد اما تعداد و بزرگی آنها به مراتب نسبت به روزهای اول وقوع زلزله، کمتر خواهد بود.

شبک**1983**دریافت کننده: مرتضی رنجبران**انتشار: ابوالفضل بابایی
کلید واژه ها: لرزه - پس لرزه - زلزله - آسیب پذیری - مرکز تحقیقات - زمین - شهرسازی - زمین لرزه - ساختمان - کرمانشاه - انرژی - افزایش - مسکن - پدیده طبیعی - ایرنا - پدیده - طراحی - وزارت راه - رژیم - بزرگ - شکست - پیش بینی - اولین - طبیعی - شرایط - وزارت - مناطق - ایمنی - انواع - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
جهش شدید قیمت بنزین در عربستان

تناقضات و ابهامات افزایش قیمت بنزین

جزییات رشد صادرات گاز ایران به عراق از دی ماه

حذف بند آبونمان از قبوض گاز آغاز شد

ارزش بیت کوین 20 برابر می شود

امکان تحصیل تعاونی ها در سه رشته دانشگاهی فراهم شد

یک ماه گذشت/دستورالعمل وام اشتغال روستایی نهایی نشد

احتمال افزایش قیمت بنزین به بیش از 1500 تومان

کاهش 12درصدی واردات در سمنان در سالجاری

کاهش بیش از 254 کیلومتر مربعی وسعت دریاچه ارومیه/ تراز سطح آب 0.21 متر کاسته شد+ جدول

برای خرید 207 چقدر باید هزینه کرد؟

مجید شهریاری صکوک مشارکت ترکیبی؛ ابزار اسلامی تأمین مالی طرح های دانش بنیان

دوست داریم قراردادهای نفتی امضا شوند/سابقه خیانت توتال به ایران

عرصه و عیان چیست؟

دوست داریم قراردادهای نفتی امضا شوند/سابقه خیانت توتال به ایران

یک ماه گذشت/دستورالعمل وام اشتغال روستایی نهایی نشد

کاهش سرمایه گذاری بزرگترین صندوق مالی در شرکت های نفتی

یادداشت/ ابراهیم رزاقی چهار نکته درباره غول گرانی

جسین بستان کوششی در جهت ساخت نظریه عرفی شدن براساس متون اسلامی

دولت دنبال پُرکردن کسری 16 هزار میلیارد تومانی با افزایش نرخ بنزین

55 نفر بر اثر زمین لرزه مصدوم شدند/ فروش نیم میلیون لیتر بنزین

بودجه معاونت علمی رییس جمهور بیشتر می شود

83 درصد حجم سدهای استان کرمانشاه پر شده است

لیست مغازه های 100 میلیون تومانی در تهران

یادداشت/ حسن رضایی کدام معاونت اقتصادی؟!

جزییات رشد صادرات گاز ایران به عراق از دی ماه

نرخ خرید و فروش تیر آهن در بازارآهن

کپچر 4 میلیون تومان گران شد/ جدیدترین قیمت برخی خودروها در بازار + جدول

خرید خانه در تهران با کمتر از 70 میلیون تومان

سعید احمدی، محمدمهدی دژدار اوراق خرید دین ابزاری مؤثر در تأمین سرمایه در گردش شرکت ها

قصد اجاره واحد 50 متری دارید بخوانید/شاخص بیش از هزار واحد رشد کرد/ دلار به 4219 تومان رسید

همه آنچه درباره شورولت نووا یا نوح که از آن بی اطلاعید! +تصاویر

مزایای شارژ سریع 4 پلاس کوالکام +تصاویر

مدیریت ریسک چیست؟

آیا میدانید؛ در هوای طوفانی نباید از فلاشر استفاده کنید؟!

مطرح ترین کلکسیونرهای خودرو در جهان را بشناسید + تصاویر

تناقضات و ابهامات افزایش قیمت بنزین به روایت نمایندگان مجلس

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

با کمتر از 5 میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید؟

خرید خانه در تهران با کمتر از 70 میلیون تومان

سعید محمدی اقدم، محمدحسین قوام بررسی رابطه عِلّی بین بازار پول و سرمایه جهت مهار تلاطم بازارهای مالی در چارچوب اقتصاد مقاومتی

از «گرانی 80 درصدی بنزین در عربستان» تا «رکورد شکنی دوباره شاخص کل بورس»

بندرعباس/سومین نمایشگاه تخصصی صنعت خودرو

گردش های سیاسی، سرمایه گذاری را دچار مشکل کرده است

موسسه مالی بدهکار، وام هم می دهد! + عکس

تعیین مکانی در تهران برای تجمعات و اعتراضات

جلوگیری از تغییر کاربری 180 هزار متر مربع از اراضی کشاورزی گلستان

وعده شام در یک کنسرت پاپ!

برخورد ناشایست وزارت کار با سند کار شایسته

وجود 3 هزار و 500 هکتار بافت فرسوده در تهران

علمی که ثروت می آورد

تناقضات و ابهامات افزایش قیمت بنزین به روایت نمایندگان مجلس

بیت کوین مهارشدنی است؟!

بیت کوین چیست؟

وجود 3 هزار و 500 هکتار بافت فرسوده در تهران

جوابیه شهروند در خصوص خبر فروش هویج آمریکایی 90 هزار تومانی

رهایی از درد آمپول با دستگاه تزریق بدون سوزن

خرید خانه در تهران با کمتر از 70 میلیون تومان

عکس/ بمب بنزین!

شعبه ویژه رسیدگی به پرونده غیرمجازها/صدوردسته چک برای پلاسکویی ها

رژه هشت هزار بابانوئل

گردش های سیاسی، سرمایه گذاری را دچار مشکل کرده است

600 میلیارد عوارض خروج کجا هزینه شد؟

کسادی بازار

شب ستاره های بیدار (متن ادبی شب یلدا)

تدابیر بانک مرکزی برای ارز تک نرخی/نظام ارزی، شناور مدیریت شده

تناقضات و ابهامات افزایش قیمت بنزین به روایت نمایندگان مجلس

احداث نیروگاه با سوخت زباله در نمین

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 22 آذر

ابهام در ماهیت ارزهای دیجیتال

هر روز خبر یک گرانی

برخورد ناشایست "وزارت کار" با سند "کار شایسته"

مهران محمدی، رضا نجار زاده، سیدعباس موسویان، علی صالح آبادی چارچوب طراحی قرارداد آتی و اختیار معامله سبد سهام با کارکردهای قرارداد آتی و اختیار معامله شاخص

آخرین گمانه زنی ها برای افزایش قیمت حامل های انرژی / پیشنهاد جدی برای عرضه سی ان جی رایگان+جدول

حادثه؛علت افزایش قیمت نفت برنت

هشدار یک نماینده به دولت

ارزان فروشی گاز ایران به نروژی ها با چه توجیهی؟!

فقط 10گروه یارانه نقدی می گیرند

مترو تنها راه حل ترافیک تهران است

فارس گزارش می دهد آخرین گمانه زنی ها برای افزایش قیمت حامل های انرژی / پیشنهاد جدی برای عرضه سی ان جی رایگان+جدول

پرواز بوشهر-شیراز ایجاد شد

700 میلیارد عوارض خروج کجا هزینه شد؟

سیمبیوز 2 خودروی 5 سال آینده رنو + عکس

آیا با زغال فعال هم می توان لاغر شد؟

فرماندار تهران خواستار تعیین مکانی برای تجمعات و اعتراضات

اختصاص ردیف اعتباری برای طرح ملی گیاهان دارویی در بودجه 97

آموزش ساخت شمع هندوانه ای برای شب یلدا

خرید یکی از گوشی های سامسونگ چقدر تمام می شود؟

شمارش معکوس نابودی "تنها خلیج ایرانیِ خزر"

نوبخت: شاید بنزین بیش از 1500 تومان شود

استخدام ویزیتور آقا باحقوق ثابت ،پورسانت در شرکت آنتاکس

استخدام کارشناس شیمی درنگین چرم بی نظیر ایرانیان در مرکزی

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت صنایع چدن اصفهان

استخدام کارمند در شرکت بین المللی یوروپکار در فارس

استخدام منشی خانم با سابقه در شرق استان تهران

استخدام منشی و کارمند اداری با سابقه درتهران

استخدام راننده کامیونت،باپورسانت مکفی جهت محصول لبنی در مانگا

ناهمخوانی اهداف و سیاست ها در عرصه واردات خودرو

700 میلیارد عوارض خروج کجا هزینه شد؟

مهم ترین ماموریت دکتر روحانی ایجاد وفاق حول مصالح ملی معطوف به پیشرفت کشور است

بررسی چرایی وقوع پس لرزه ها و اثرات آن بر آسیب پذیری ساختمان ها در زلزله اخیر/ پیش بینی تداوم پس لرزه های زلزله در کرمانشاه تا 6 ماه

بررسی چرایی وقوع پس لرزه ها و اثرات آن بر آسیب پذیری ساختمان ها در زلزله اخیر/ پیش بینی تداوم پس لرزه های زلزله در کرمانشاه تا 6 ماه