مطالب مرتبط:
تعبیه 44 چشمه سرویس بهداشتی برای زلزله زدگان
برنامه هایی که وزارت رفاه برای ارائه خدمت به زلزله زدگان در دستور کار قرار داد
حجت الاسلام والمسلمین سعیدی از مناطق زلزله زده غرب کشور بازدید کرد
مصوبه اختصاص اعتبارات بازسازی مناطق زلزله زده ابلاغ شد
تشکیل مثلث مخوف اطلاعاتی ،اندیشکده ای ،امنیتی برای براندازی در ایران/ کشف گور دسته جمعی داخل چاههای نفت عراق/ بازارچه خیریه کمک به زلزله زدگان کرمانشاه در میلان ایتالیا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 آبان 1396 ساعت 14:462017-11-21اجتماعي

چشمه هایی که از دل زلزله جوشیدند؛ نعمتی در پس محنت


فهیمه سادات طباطبایی: روز چهارم زلزله با هدایت و خواهرش در سرپل ذهاب راهی «ریجاب» روستای پدری شان می شویم، آنها نگران خویشاوند خود در روستا هستند و می خواهند کمی آب و غذا که از اینجا توانسته اند برای خودشان جمع و جور کنند، - از سرپل به سمت جاده کرمانشاه می رویم و بعد از حدود ده کیلومتر از یک جاده فرعی به دل کوه می زنیم و جاده پیچ و تابداری را که شبیه جاده چالوس است، بالا می رویم، ساعت سه عصر شده و خورشید نور طلایی خود را بر صورت و گردن ستبر و قوی کوهها و دل دره های عمیق می پاشد و برای آنها دلربایی می کند.

ریجاب یکی از پنجاه منطقه گردشگری کرمانشاه منطقه ریجاب در غرب استان کرمانشاه است که از نظر تقسیمات سیاسی، جزء شهرستان دالاهو محسوب می شود.

این منطقه از سمت شمال به شهرستان ثلاث باباجانی، از شرق به شهر کرندغرب، از جنوب و غرب به شهرستان سرپل ذهاب محدود می شود.

هدایت می گوید که ریجاب یا ریژاو یعنی محل ریزش آب و مدت هاست که یکی از پنجاه منطقه نمونه گردشگری استان شده و بان مرزان مرکز آن است و داراب، شالان،ژالکه، باباجانی عبدالحمید، کوشکری،زرده، سید محمد و قلقله یاران از روستاهای آن به شمار می آیند که آب و هوایش سرد و بیشترین محصول آن انجیر و گردو است.

هدایت چند انجیر خشک که به قول خودش کاملا ارگانیک است و هنوز با گرده زرد نشده، از توی داشبورد ماشین در می آورد و به من می دهد و می گوید در همه جای کرمانشاه و ایران انجیر خشک ریجاب معروف است.

آسیب پنج میلیاردی به پرورش دهندگان ماهی وارد روستا که می شویم گروه های مردمی را می بینیم که در حال کمک رسانی اند، اینجا تخریب خانه ها کمتر از روستاهای دیگر و شهر سر پل ذهاب است و بیشتر خانه ها پی و زیربنای سالمی دارند و تنها دیوارها و سقف خانه ترک برداشته است، اما مردم از زلزله ترسیده و چند روز است به خانه هایشان نمی روند و در چادر می مانند، از آنها عبور کرده و پیاده به سمت شالان می رویم، روستایی که به گفته هدایت محل پرورش ماهی های قزل آلا است و آن طور که او ابتدای جاده از دهیار شنیده نزدیک به پنج میلیارد تومان به صاحبان پرورش ماهی منطقه خسارت خورده است.

آب الوند رود که از دالاهو می آید و به شالان می رسد گرچه زیاد شده اما بعد از سه روز همچنان گل آلود است و سنگ های بزرگ کوه جا به جا در بستر رودخانه افتاده اند.

بوی ماهی مرده همه جای منطقه را گرفته و کنار حوضچه های دو طرف راه ماهی های ریز پرورشی مرده، هنوز باقی مانده اند.

دو نفر از مردهای محلی که حوضچه هایشان در بالای روستاست با موتور رد می شوند و می گویند که جلوتر نرویم چون ممکن است با پس لرزه دوباره سنگی جا به جا شود و از کوه ریزش کند.

در چشمهایشان اضطراب لانه کرده و با قیافه های نگران از کنار ما به آرامی رد می شوند.

به پایین که برمی گردیم هدایت و ستایش با دیدن باغ هایی که پرچین هایشان فرو ریخته حسرت می خورند و با زبان کردی، باغ اقوامشان که سنگ های بزرگ درختانش را شکسته بهم نشان میدهند، ستایش با دیدن باغ ها ناراحت می شود و می گوید زودتر از اینجا برویم.

فوران شدن چشمه های منطقه روستای بعدی که قرار است ببینیم زرده است، ستایش برایم می گوید که برای این اسم روستا زرده نام گرفته که تمام منطقه روزی پر از گنج و طلا بوده، نزدیک که می شویم قلعه یزدگرد که مربوط به دوره اشکانی است را نشانم می دهند، قلعه روی ارتفاعات بنا شده و هدایت می گوید که مردم زرده فردای زلزله به آنجا رفته و دیده اند که اصلا به آن آسیبی وارد نشده.

قلعه پیر همچون نگهبانی حواسش به زرده هست.

ستایش این را می گوید و با دست به بلندترین نقطه کوه اشاره می کند.

روستاییان در زیارتگاه داود جمع شده اند، مردم اینجا همگی اهل حق هستند و زیارتگاه های مخصوص خودشان را دارند که هر سال اهل حق از تمام ایران برای عبادت به آنجا می آیند، به غیر از این زیارتگاه، زیارتگاه های بابایادگار، سید درویش، هانی تا و چشمه مقدس غسلان هم در این روستا هست.

زنها با لباسهای محلی کردی و مردها با سیبیل های کلفت پر پشت دم در زیارتگاه به زبان کردی مشغول صحبت اند.

هدایت به سیبیل مردها اشاره میکند که آنها را از مردمان دیگر مناطق متمایز می کند و می گوید آنها سرشان برود سیبیلهاشان نمی رود و هنوز یک تار موی سیبیل گرو گذاشتن بین شان مرسوم است.

زمان مرادی مسئول جهاد کشاورزی منطقه را ابتدای جاده کوتاه زیارتگاه بابایادگار که کوه راهش را بسته و دسترسی به آن را ناممکن کرده، می بینیم، او و خیلی مردها و زنهای دیگر اینجا ایستاده اند و درباره آبی که از زیر آوار سنگ ها به شدت بیرون می آید، حرف می زنند.

آنها می گویند که آب کم رمق و بی جان چشمه غسلان دو روز اول کاملا خشکیده و حالا در روز سوم شدت آب به قدری زیاد شده که بی سابقه است، لوله های سیاه آب که از سرچشمه برای آبیاری قطره ای کشیده اند را نشانم می دهند و می گویند که این لوله هم کفاف این حجم از آب را نمیدهد.

آب روی آسفالت ترک خورده جاده به سرعت جاری میشود و در سراشیبی فرو می ریزد.

آقای مرادی می گوید که به غیر از چشمه غسلان آب قلقله، سراب یاران و الوند رود هم زیاده شده ، او چند فرضیه برای این اتفاق داشت.

اول اینکه آب در طول دو روز اول جمع و حالا سرریز شده که احتمالش خیلی ضعیف است چون حجم آب بیشتر از ذخیره ممکن است، دوم اینکه سفره های زیر زمینی بر اثر زلزله جا به جا شده اند و سفره های جدیدی فعال شده باشند که این احتمال بیشتر است.

او و همه مردمی که دورش حلقه زده بودند دعا می کنند که فرضیه دوم درست باشد و از پس این محنت نعمتی حاصل شود.

علت افزایش حجم آب چیست این اتفاق آنقدر برایم عجیب بود که در مسیر روستا از همکار خبرنگار علمی ام خواستم که در این باره تحقیق کند و خودم با دکتر مهدی زارع، رییس گروه زلزله شناسی مهندسی تماس گرفتم.

او که خودش به منطقه آمده و شاهد چنین اتفاقی در روستاهای ازگله، امام عباس، سرپل ذهاب و یکی از کوییک ها و تازه آباد بوده، گفت که لایه های زیرزمینی تحت تاثیر بهم ریختگی و تغییر شکل قرار گرفته و باعث خشک شدن برخی چشمه ها و فوران شدن برخی دیگر شده است.

این اتفاق کاملا طبیعی است و در زلزله منجیل- رودبار هم این تضارب سفره های زیرزمینی را داشته ایم که امیدواریم در اینجا موجب ازدیاد آب شده باشد.

دکتر زارع البته این را هم گفت که مسئولان محلی و جهاد کشاورزی باید تعداد چاههای هر روستا را با یک سری پارامترهای دیگر محاسبه کنند و بعد قطعی و مطمئن درباره این آب ها تصمیم بگیرند.

نتایج تحقیقات اینترنتی همکار خبرنگارم هم به یک مقاله از زمین شناسی در دانشگاه کالیفرنیا ساکرامنتو منتج شد، در این مقاله آمده که: آب های زیرزمینی به دو شکل تحت تاثیر امواج لرزشی ناشی از زمین لرزه قرار می گیرند: جابه جایی دائمی و نوسانات.

هردوی این عوارض از گذشته شناخته شده اند و هردو با سطح آب های زیرزمینی در ارتباطند.

نوسانات تحت تاثیر امواج سطحی لرزه های طولانی مدت ایجاد می شوند.

نظریه نوسانات براساس این ایده مطرح می شود که زلزله می تواند به واسطه بی ثباتی بستر سنگی آب های زیرزمینی در میان خلل و فرج سنگ ها تغییر فشار ایجاد کند.

جا به جایی معمولا به واسطه انقباض یا انبساط دائمی سنگ هایی رخ می دهد که در مجاورت کانون زلزله قرار دارند و با افزایش فاصله این جابه جایی ها کمتر احساس می شوند.

برخی از جابه جایی ها بلافاصله و در عرض چند دقیقه رخ می دهند و برخی از آنها ممکن است بلافاصله آغاز شوند اما اثر آن، کاهش یا افزایش میزان آب، چند روز یا هفته ها بعد دیده شود.

این تاثیر در سطح آب های کم عمق یا عمیق قابل مشاهده اند و با فاصله تا کانون زلزله و شدت لرزه ارتباط مستقیم دارند.

اگر زلزله در نزدیکی یک سفره آبی رخ دهد، این سفره آب در معرض تغییرات زیرزمینی دائمی تری مشابه به آنچه برای آّ بهای زیرزمینی رخ می دهد، قرار می گیرد.

این تغییرات زیرزمینی تا زمانی که سفره های آب هم تراز شوند ادامه دارند و این هم تراز شدن ممکن است از یک دقیقه تا چند ماه ادامه داشته باشد.

تغییر در فشار آب های زیرزمینی می تواند عواقب ناخوشایندی مانند روان شدن خاک و تخریب چاه ها و لوله های مورد استفاده در انتقال آب در پی داشته باشد.

دره اژدها در حصار سنگها با خواندن این مطالب برای هدایت و ستایش به سمت آبشار پیران که به دره اژدها هم معروف است، میرویم، این آبشار هر سال صدها بازدید کننده از شهرهای دیگر دارد و هدایت مضطرب است که زلزله باعث تخریب آن شده باشد.

به آبشار که می رسیم خورشید در حال غروب است، پرده نارنجی کم رمق پشت سر دره اژدها رو به سیاهی می رود.

تن کوه اما براثر ریزش سنگ از آن، جا به جا سفید شده و انگار پیسی گرفته، صدای خروشان آبشار هنوز می آید اما محل آبریزش را سنگ و خاک محصور کرده، ستایش می گوید خدا کند زودتر بیایند با جرثقیل سنگ ها را بردارند تا حوضچه خراب نشود.

هوا کم کم تاریک می شود، گرگی بالای کوه همان نزدیک آبشار بنا میکند به زوزه کشیدن، این طرف تر سگی با چشمان خسته و غمگین کنار ماشین ما این پا و آن پا می کند و با خستگی از کنار ما رد می شود.

ریجاب پر از تاریخ و طبیعت زیر چادر سیاه شب به خوابی آشفته فرو می رود.


کلید واژه ها: روستا - کرمانشاه - منطقه - جاده - خانه - ماهی - روستاهای - زلزله - گردشگری - میلیارد - استان کرمانشاه - روستای - دالاهو - استان - جاده چالوس - مردم - ارگانیک - روستایی - رودخانه - خورشید - پیاده - ایران - دهیار - خسارت - موتور - رسانی - ماشین - معروف - تخریب - طلایی

آخرین اخبار سرویس:
سهم خوزستان از مدارس غیر دولتی کشور 12.76 است

واژه های تخصصی آموزش و پرورش/75 سرانه دانش آموزی چگونه محاسبه می شود؟

طرح نظرخواهی از شهروندان در خصوص توسعه حمل و نقل عمومی اجرا می شود

هوا آلوده تر می شود

تجلیل از پژوهشگران برتر آموزش و پرورش استان اردبیل

مدیرکل امور زنان و خانواده آموزش و پرورش منصوب شد

توضیحات سخنگوی ناجا در خصوص برخورد ماموران شهرداری در معیت پلیس با دستفروشان

سه مسلخ پرندگان در ایران را بشناسید / پرندگان مهاجر را چگونه می کشیم؟

جزییات و چگونگی گسترش طرح «ال.ای.زد» در پایتخت

جزییات و چگونگی گسترش طرح «ال.ای.زد» در پایتخت

30 آذر؛ آخرین فرصت بخشودگی جرایم رانندگی

کویر مرنجاب

حال و هوای یک روز بارانی در قاب دوربین

هوای اهواز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس

زنان عربستانی پلیسِ راه می شوند

استقرار 200 راهدار در جاده های کهگیلویه و بویراحمد در طرح زمستانی

گرد و غبار در راه خوزستان

از سوی محیط زیست تهران خبر کشف گوشت خرس در قصابی های تهران تکذیب شد

کتاب های اهدایی همکاران بانک گردشگری در مناطق محروم توزیع شد

وقوع وارونگی دما در روزهای آینده

جزییات و چگونگی گسترش طرح LEZ(ال.ای.زد) در پایتخت

توزیع کارت آزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی از سه شنبه

زمان توزیع کارت آزمون استخدامی وزارت بهداشت اعلام شد

قریب به 10 هزار متر مربع از معابر و محلات منطقه یک سنندج آسفالت و بهسازی شد

بازرسی از عملکرد ادارات  اوقاف در سال جاری آغاز شد / رصد کیفی برنامه ها در سطح کشور 

استقرار 200 راهدار در جاده های کهگیلویه و بویراحمد در طرح زمستانی

کارگاه آموزشی مدیریت بحران و آموخته های زمین لرزه در لرستان برگزار می شود

سی و پنجمین جشنواره فرهنگی هنری منطقه 17 در بهاران

آغاز ثبت نام المپیادهای علمی در یزد

برنامه کمک آموزشی کلیسا در مرکز اسلامی منکیتو

نمایشگاه خیریه نقاشی در رامسر افتتاح شد

زنان عربستانی پلیسِ راه می شوند

جزییات تغییرات طرح ترافیک تهران در سال 97

افزایش غلظت آلاینده ها در تهران طی دو روز آینده

مدیر آموزش و پرورش نیمروز: معراج شیخ یکی از استعدادهای کبدی دنیاست

کاهش آسیب های اجتماعی هدف اصلی تعامل معاونت فرهنگی قوه قضیه با آموزش و پرورش است

غلظت آلاینده ها در هوای اصفهان افزایش می یابد

پیش بینی کاهش 6 درجه ای دما در چهارمحال و بختیاری

انسداد شبانه محور کندوان به مدت 2 ماه

زباله سوزی از علل اصلی آلودگی هوای تهران است

بیسوادی در مناطق مرزی، شاه بیت معضلات جامعه است

انسداد شبانه محور کندوان به مدت 2 ماه

بازگشایی پیست اسکی خوشاکو ارومیه

اجرای طرح آموزش الکترونیکی برای بازگرداندن دانش آموزان محروم به چرخه تحصیل

میزان آلودگی هوای ارومیه بیش از حد مجاز+فیلم

اطلاعیه مرکز پایش آلودگی هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران پایداری هوا تا فردا ادامه دارد/ هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم شد

آثار و طرح های پژوهشی اعضا و مربیان کانون بررسی می شود

گسل فعال زلزله زیر 2 برج 20 طبقه در ولنجک

افزایش گشت های پلیس در مناطق حاشیه نشین

طاق بستان «کَپک» زد! +عکس

فارس خبر می دهد هوای اهواز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس

ناسا از نزدیک شدن یک سیارک بزرگ به زمین خبر داد

امدادرسانی به 18 خودروی گرفتار در برف توسط راهداران چهارمحال و بختیاری

جیره بندی آب در برخی روستاهای پلدختر

آغاز سرشماری پستانداران در الیگودرز

خبر کشف گوشت خرس در تهران از سوی محیط زیست تکذیب شد

بهره گیری از 600 سرباز معلم برای آموزش دانش آموزان عشایر

حضور روحانیون در مناطق زلزله زده بسیار اثرگذار است

گله مندی معلولان و نابینایان بابلی از وضعیت مبلمان شهری/ در مراکز خدماتی کمترین توجه به این قشر آسیب پذیر نشده است

نهضت عمومی فعالیت های دینی در مدارس راه اندازی شود

رتبه دومی ارومیه در کشور از نظر میزان تردد خودرو

رقابت 30 هزار دانش آموز در مسابقات قرآن خراسان شمالی

زمینه های آموزشی برای توسعه فرهنگ ترافیک فراهم شود

ساخت مهمان سرای حرم حضرت زینب(س) به مرحله اجرای سقف رسید

خرابی روشنایی ها شناسایی، تعویض و رفع گردید

پله برقی معلق در متروی سیدنی (+عکس)

اخبار سازمان فنی و حرفه ای

زمان آزمون جذب سرباز مربی در اداره آموزش فنی و حرفه ای کهگیلویه وبویراحمد

نشست صمیمی وزیر آموزش و پرورش با فرهنگیان اندیمشک

بارش برف به ارتفاع 60 سانتی متر در تاراز/تداوم وارونگی دما در شهرهای صنعتی خوزستان

میزبانی مازندران از کنفرانس ملی ریاضی

فتوای مراجع درباره قتل عام پرندگان مهاجر در مازندران

برگزاری نخستین کار سوق علمی پژوهشی ویژه دانش اموزان نوشهر

هوای اهواز ناسالم برای گروه های حساس

عمارت صمیمی رامهرمز؛ یادگار قاجار در خوزستان

زائر سرای فرهنگیان خوزستان در مشهد ساخته می شود

برگزاری مسابقات سازه های ماکارونی دانش آموزان در گنبدکاووس

سطح آموزشی در خوزستان باید ارتقا یابد/ برنامه ریزی برای احداث 1600 کلاس درس در استان

عضو هیأت علمی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در گفت وگو با فارس: کتب کمک آموزشی بازار مکاره ای برای کسب درآمد شده است

ویژگی های شانزده گانه مدارس صالح تشریح شد

میزبانی مازندران از کنفرانس ملی ریاضی

باید کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوا در کلان شهرها تشکیل شود

چگونه کارت و سند المثنی خودرو بگیریم

بازرسی از عملکرد ادارات اوقاف در سال جاری آغاز شد / رصد کیفی برنامه ها در سطح کشور

سرانه استاندارد فضای آموزشی را 8/39 مترمربع می باشد

طاق بستان «کَپک» زد! +عکس

جبران کمبود نیرو با جذب دو هزار نفر در آموزش و پرورش خوزستان

زباله سوزی از علل اصلی آلودگی هوای تهران است

خودکشی مشکوک در برج میلاد تهران

مرمت اضطراری چغازنبیل آغاز شد

استخدام کارشناس بازاریابی دیجیتالD

روش آموزش و پرورش ما متعلق به 20 سال قبل است

شاخص قبولی دانش آموزان سیستان و بلوچستان در امتحانات نهایی به 78 درصد رسید

آلودگی شدید هوای شهرهای بزرگ تا اواسط هفته ادامه دارد

استاندار گلستان در حاشیه آیین نکوداشت 60 سال حفاظت از پارک ملی گلستانمدیریت یکپارچه پارک ملی گلستان به استان گلستان تعلق دارد

پیش بینی بارش پراکنده در خراسان جنوبی

حضور 100 هزار دانش آموز در مرحله آموزشگاهی مسابقات قرآن، عترت و نماز استان همدان

شاخص قبولی دانش آموزان سیستان و بلوچستان در امتحانات نهایی به 78 درصد رسید

پیش بینی بارش پراکنده در خراسان جنوبی

فرود 10 هزار قطعه پرنده مهاجر در تالاب یوسفکند مهاباد

چشمه هایی که از دل زلزله جوشیدند؛ نعمتی در پس محنت

چشمه هایی که از دل زلزله جوشیدند؛ نعمتی در پس محنت