مطالب مرتبط:
تعبیه 44 چشمه سرویس بهداشتی برای زلزله زدگان
برنامه هایی که وزارت رفاه برای ارائه خدمت به زلزله زدگان در دستور کار قرار داد
حجت الاسلام والمسلمین سعیدی از مناطق زلزله زده غرب کشور بازدید کرد
مصوبه اختصاص اعتبارات بازسازی مناطق زلزله زده ابلاغ شد
تشکیل مثلث مخوف اطلاعاتی ،اندیشکده ای ،امنیتی برای براندازی در ایران/ کشف گور دسته جمعی داخل چاههای نفت عراق/ بازارچه خیریه کمک به زلزله زدگان کرمانشاه در میلان ایتالیا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 آبان 1396 ساعت 14:462017-11-21اجتماعي

چشمه هایی که از دل زلزله جوشیدند؛ نعمتی در پس محنت


فهیمه سادات طباطبایی: روز چهارم زلزله با هدایت و خواهرش در سرپل ذهاب راهی «ریجاب» روستای پدری شان می شویم، آنها نگران خویشاوند خود در روستا هستند و می خواهند کمی آب و غذا که از اینجا توانسته اند برای خودشان جمع و جور کنند، - از سرپل به سمت جاده کرمانشاه می رویم و بعد از حدود ده کیلومتر از یک جاده فرعی به دل کوه می زنیم و جاده پیچ و تابداری را که شبیه جاده چالوس است، بالا می رویم، ساعت سه عصر شده و خورشید نور طلایی خود را بر صورت و گردن ستبر و قوی کوهها و دل دره های عمیق می پاشد و برای آنها دلربایی می کند.

ریجاب یکی از پنجاه منطقه گردشگری کرمانشاه منطقه ریجاب در غرب استان کرمانشاه است که از نظر تقسیمات سیاسی، جزء شهرستان دالاهو محسوب می شود.

این منطقه از سمت شمال به شهرستان ثلاث باباجانی، از شرق به شهر کرندغرب، از جنوب و غرب به شهرستان سرپل ذهاب محدود می شود.

هدایت می گوید که ریجاب یا ریژاو یعنی محل ریزش آب و مدت هاست که یکی از پنجاه منطقه نمونه گردشگری استان شده و بان مرزان مرکز آن است و داراب، شالان،ژالکه، باباجانی عبدالحمید، کوشکری،زرده، سید محمد و قلقله یاران از روستاهای آن به شمار می آیند که آب و هوایش سرد و بیشترین محصول آن انجیر و گردو است.

هدایت چند انجیر خشک که به قول خودش کاملا ارگانیک است و هنوز با گرده زرد نشده، از توی داشبورد ماشین در می آورد و به من می دهد و می گوید در همه جای کرمانشاه و ایران انجیر خشک ریجاب معروف است.

آسیب پنج میلیاردی به پرورش دهندگان ماهی وارد روستا که می شویم گروه های مردمی را می بینیم که در حال کمک رسانی اند، اینجا تخریب خانه ها کمتر از روستاهای دیگر و شهر سر پل ذهاب است و بیشتر خانه ها پی و زیربنای سالمی دارند و تنها دیوارها و سقف خانه ترک برداشته است، اما مردم از زلزله ترسیده و چند روز است به خانه هایشان نمی روند و در چادر می مانند، از آنها عبور کرده و پیاده به سمت شالان می رویم، روستایی که به گفته هدایت محل پرورش ماهی های قزل آلا است و آن طور که او ابتدای جاده از دهیار شنیده نزدیک به پنج میلیارد تومان به صاحبان پرورش ماهی منطقه خسارت خورده است.

آب الوند رود که از دالاهو می آید و به شالان می رسد گرچه زیاد شده اما بعد از سه روز همچنان گل آلود است و سنگ های بزرگ کوه جا به جا در بستر رودخانه افتاده اند.

بوی ماهی مرده همه جای منطقه را گرفته و کنار حوضچه های دو طرف راه ماهی های ریز پرورشی مرده، هنوز باقی مانده اند.

دو نفر از مردهای محلی که حوضچه هایشان در بالای روستاست با موتور رد می شوند و می گویند که جلوتر نرویم چون ممکن است با پس لرزه دوباره سنگی جا به جا شود و از کوه ریزش کند.

در چشمهایشان اضطراب لانه کرده و با قیافه های نگران از کنار ما به آرامی رد می شوند.

به پایین که برمی گردیم هدایت و ستایش با دیدن باغ هایی که پرچین هایشان فرو ریخته حسرت می خورند و با زبان کردی، باغ اقوامشان که سنگ های بزرگ درختانش را شکسته بهم نشان میدهند، ستایش با دیدن باغ ها ناراحت می شود و می گوید زودتر از اینجا برویم.

فوران شدن چشمه های منطقه روستای بعدی که قرار است ببینیم زرده است، ستایش برایم می گوید که برای این اسم روستا زرده نام گرفته که تمام منطقه روزی پر از گنج و طلا بوده، نزدیک که می شویم قلعه یزدگرد که مربوط به دوره اشکانی است را نشانم می دهند، قلعه روی ارتفاعات بنا شده و هدایت می گوید که مردم زرده فردای زلزله به آنجا رفته و دیده اند که اصلا به آن آسیبی وارد نشده.

قلعه پیر همچون نگهبانی حواسش به زرده هست.

ستایش این را می گوید و با دست به بلندترین نقطه کوه اشاره می کند.

روستاییان در زیارتگاه داود جمع شده اند، مردم اینجا همگی اهل حق هستند و زیارتگاه های مخصوص خودشان را دارند که هر سال اهل حق از تمام ایران برای عبادت به آنجا می آیند، به غیر از این زیارتگاه، زیارتگاه های بابایادگار، سید درویش، هانی تا و چشمه مقدس غسلان هم در این روستا هست.

زنها با لباسهای محلی کردی و مردها با سیبیل های کلفت پر پشت دم در زیارتگاه به زبان کردی مشغول صحبت اند.

هدایت به سیبیل مردها اشاره میکند که آنها را از مردمان دیگر مناطق متمایز می کند و می گوید آنها سرشان برود سیبیلهاشان نمی رود و هنوز یک تار موی سیبیل گرو گذاشتن بین شان مرسوم است.

زمان مرادی مسئول جهاد کشاورزی منطقه را ابتدای جاده کوتاه زیارتگاه بابایادگار که کوه راهش را بسته و دسترسی به آن را ناممکن کرده، می بینیم، او و خیلی مردها و زنهای دیگر اینجا ایستاده اند و درباره آبی که از زیر آوار سنگ ها به شدت بیرون می آید، حرف می زنند.

آنها می گویند که آب کم رمق و بی جان چشمه غسلان دو روز اول کاملا خشکیده و حالا در روز سوم شدت آب به قدری زیاد شده که بی سابقه است، لوله های سیاه آب که از سرچشمه برای آبیاری قطره ای کشیده اند را نشانم می دهند و می گویند که این لوله هم کفاف این حجم از آب را نمیدهد.

آب روی آسفالت ترک خورده جاده به سرعت جاری میشود و در سراشیبی فرو می ریزد.

آقای مرادی می گوید که به غیر از چشمه غسلان آب قلقله، سراب یاران و الوند رود هم زیاده شده ، او چند فرضیه برای این اتفاق داشت.

اول اینکه آب در طول دو روز اول جمع و حالا سرریز شده که احتمالش خیلی ضعیف است چون حجم آب بیشتر از ذخیره ممکن است، دوم اینکه سفره های زیر زمینی بر اثر زلزله جا به جا شده اند و سفره های جدیدی فعال شده باشند که این احتمال بیشتر است.

او و همه مردمی که دورش حلقه زده بودند دعا می کنند که فرضیه دوم درست باشد و از پس این محنت نعمتی حاصل شود.

علت افزایش حجم آب چیست این اتفاق آنقدر برایم عجیب بود که در مسیر روستا از همکار خبرنگار علمی ام خواستم که در این باره تحقیق کند و خودم با دکتر مهدی زارع، رییس گروه زلزله شناسی مهندسی تماس گرفتم.

او که خودش به منطقه آمده و شاهد چنین اتفاقی در روستاهای ازگله، امام عباس، سرپل ذهاب و یکی از کوییک ها و تازه آباد بوده، گفت که لایه های زیرزمینی تحت تاثیر بهم ریختگی و تغییر شکل قرار گرفته و باعث خشک شدن برخی چشمه ها و فوران شدن برخی دیگر شده است.

این اتفاق کاملا طبیعی است و در زلزله منجیل- رودبار هم این تضارب سفره های زیرزمینی را داشته ایم که امیدواریم در اینجا موجب ازدیاد آب شده باشد.

دکتر زارع البته این را هم گفت که مسئولان محلی و جهاد کشاورزی باید تعداد چاههای هر روستا را با یک سری پارامترهای دیگر محاسبه کنند و بعد قطعی و مطمئن درباره این آب ها تصمیم بگیرند.

نتایج تحقیقات اینترنتی همکار خبرنگارم هم به یک مقاله از زمین شناسی در دانشگاه کالیفرنیا ساکرامنتو منتج شد، در این مقاله آمده که: آب های زیرزمینی به دو شکل تحت تاثیر امواج لرزشی ناشی از زمین لرزه قرار می گیرند: جابه جایی دائمی و نوسانات.

هردوی این عوارض از گذشته شناخته شده اند و هردو با سطح آب های زیرزمینی در ارتباطند.

نوسانات تحت تاثیر امواج سطحی لرزه های طولانی مدت ایجاد می شوند.

نظریه نوسانات براساس این ایده مطرح می شود که زلزله می تواند به واسطه بی ثباتی بستر سنگی آب های زیرزمینی در میان خلل و فرج سنگ ها تغییر فشار ایجاد کند.

جا به جایی معمولا به واسطه انقباض یا انبساط دائمی سنگ هایی رخ می دهد که در مجاورت کانون زلزله قرار دارند و با افزایش فاصله این جابه جایی ها کمتر احساس می شوند.

برخی از جابه جایی ها بلافاصله و در عرض چند دقیقه رخ می دهند و برخی از آنها ممکن است بلافاصله آغاز شوند اما اثر آن، کاهش یا افزایش میزان آب، چند روز یا هفته ها بعد دیده شود.

این تاثیر در سطح آب های کم عمق یا عمیق قابل مشاهده اند و با فاصله تا کانون زلزله و شدت لرزه ارتباط مستقیم دارند.

اگر زلزله در نزدیکی یک سفره آبی رخ دهد، این سفره آب در معرض تغییرات زیرزمینی دائمی تری مشابه به آنچه برای آّ بهای زیرزمینی رخ می دهد، قرار می گیرد.

این تغییرات زیرزمینی تا زمانی که سفره های آب هم تراز شوند ادامه دارند و این هم تراز شدن ممکن است از یک دقیقه تا چند ماه ادامه داشته باشد.

تغییر در فشار آب های زیرزمینی می تواند عواقب ناخوشایندی مانند روان شدن خاک و تخریب چاه ها و لوله های مورد استفاده در انتقال آب در پی داشته باشد.

دره اژدها در حصار سنگها با خواندن این مطالب برای هدایت و ستایش به سمت آبشار پیران که به دره اژدها هم معروف است، میرویم، این آبشار هر سال صدها بازدید کننده از شهرهای دیگر دارد و هدایت مضطرب است که زلزله باعث تخریب آن شده باشد.

به آبشار که می رسیم خورشید در حال غروب است، پرده نارنجی کم رمق پشت سر دره اژدها رو به سیاهی می رود.

تن کوه اما براثر ریزش سنگ از آن، جا به جا سفید شده و انگار پیسی گرفته، صدای خروشان آبشار هنوز می آید اما محل آبریزش را سنگ و خاک محصور کرده، ستایش می گوید خدا کند زودتر بیایند با جرثقیل سنگ ها را بردارند تا حوضچه خراب نشود.

هوا کم کم تاریک می شود، گرگی بالای کوه همان نزدیک آبشار بنا میکند به زوزه کشیدن، این طرف تر سگی با چشمان خسته و غمگین کنار ماشین ما این پا و آن پا می کند و با خستگی از کنار ما رد می شود.

ریجاب پر از تاریخ و طبیعت زیر چادر سیاه شب به خوابی آشفته فرو می رود.


کلید واژه ها: روستا - کرمانشاه - منطقه - جاده - خانه - ماهی - روستاهای - زلزله - گردشگری - میلیارد - استان کرمانشاه - روستای - دالاهو - استان - جاده چالوس - مردم - ارگانیک - روستایی - رودخانه - خورشید - پیاده - ایران - دهیار - خسارت - موتور - رسانی - ماشین - معروف - تخریب - طلایی

آخرین اخبار سرویس:
باران میهمان آسمان کشور

طلوع نور ؛ سوره هود صفحه 224 آیات 20 تا 28

طراحی سرفاصله 3 دقیقه ای برای متروی تهران

تضمین آینده فرزندان؛ مهم ترین مهارت های مالی که در هر سنی باید به کودکان بیاموزیم

مسعود فریادی آلودگی هوای شهری و مسئولیت راهبردی دولت در پرتو امنیت محیط زیستی

شهرام عباسی ,فرشیدرضا حقیقی ,فرشیدرضا حقیقی‎ ‎ ارزیابی عوامل موثر در ایمنی عبور عابر دانش آموزان از عرض معبرهای برون شهری

جلوه گری هنر گچ بری در کاخ ییلاقی اردشیر بابکان

ایده هایی برای هفت سین های ساده و زیبا

هاری نایپی ؛ جشن سال نو در سکوت

محسن انصاری‎ ‎ بررسی و مقایسه سیستم حمل و نقل پاک در کلان شهرهای بین المللی و تهران

جاده چالوس 28 و 29 اسفند یکطرفه می شود

تصاویر/ نشست مسئولین ستاد بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر

شهامت حسینیان ,فرید کریمی زاده‎ ‎ تعیین سنجه ارزیابی عملکرد پلیس راهور به روش کارت امتیازی متوازن

جاده چالوس 28 و 29 اسفند یکطرفه می شود

اعتبار پوشالی کنکور به موسسات آموزشی/فشار گروه های مافیایی برای جلوگیری از حذف کنکور

آخرین وضعیت جوی و ترافیکی راه های کشور اعلام شد

رضا خیرالدین، ابراهیم دلایی میلان چالش در آموزش محتوایی روش شناسی کیفی در مطالعات شهرسازی از تحلیل کیفیت ها تا اعتمادپذیری یافته ها

امین میرزا بروجردیان ,مهدی ایلخانی‎ ‎ ارائه مدل تداخلات ترافیکی وسایل نقلیه با عابران پیاده در تقاطع چهارراهی

چطور در مهمانی های عید کودکان را کنترل کنیم؟

لحظه تحویل سال چه اتفاقی در آسمان می افتد؟

گلزار شهدای بهشت زهرا در پنجشنبه آخر سال

آمادگی تاکسیرانی کرمانشاه برای خدمات رسانی طی نوروز 97

راز مقاومت حیوانات مختلف در برابر سرما چیست؟+تصاویر

160واحد مسکونی در چهارمحال و بختیاری کلنگ زنی شد

خانه تکانی شهری در مراغه اجرایی می شود

ارتفاع سطح آب دریاچه ارومیه 6 سانتی متر افزایش یافت

طرح آرامش بهاری در 27 بقعه متبرکه استان ایلام برگزار می شود

ورود لندکروزهای جدید به ناوگان پلیس راه

آسمان تهران فردا ابری است/بارش باران در استان های غربی

ترافیک در برخی جاده های مازندران

عکس: تنبیه بدنی وحشتناک یک معلم در مدرسه !

پیش بینی بازدید بیش از 200 هزار گردشگر نوروزی از تالاب شادگان

مدیر میراث فرهنگی شادگان عنوان کرد پیش بینی بازدید بیش از 200 هزار گردشگر نوروزی از تالاب شادگان

دمای هوای مازندران تا 17 درجه کاهش می یابد

هشدار رییس کل دادگستری فارس در خصوص زمین خواری

کدام تقویم بهتر است، شمسی، قمری یا ترکیبی؟

حمله گرگ سبب تلف شدن 16 رأس گوسفند در شهرستان لنده شد

حمله گرگ سبب تلف شدن 16 رأس گوسفند در شهرستان لنده شد

شترداری در خراسان جنوبی

مانور نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی در مازندران برگزار شد

زهیر صیدانلو زیبا سازی شهر با تخم مرغ های نوروزی

اپل مراسمی را در 7 فروردین ماه با محوریت آموزشی برگزار می کند

پیش بینی بارش باران و برف در اکثر نقاط کشور

تصویر/ سلفی سردار آزمون با مادرش در سرمای «کازان»

محور کرج - چالوس 9 روز از تعطیلات نوروز یکطرفه است

دمای هوای مازندران تا 17 درجه کاهش می یابد

فردا آسمان تهران ابری است

پروژه فاز 3 بلوار ماهان - شهید ناصربخت به صورت جهادی به بهره برداری رسید

پیشش بینی وزش باد تا 80 کیلومتر بر ساعت در زاهدان

آموزش زبان های خارجی از ضعف های سند تحول بنیادین است

ای که دستت می رسد دستی بگیر

دمای هوای مازندران تا 17 درجه کاهش می یابد

قم؛ آماده میزبانی از زائران و مسافران نوروزی

آماده شدن برای سفر در مناطق سردسیر؛ چگونه مثل یک کانادایی در مسیرهای برفی برانیم؟

دمای هوای مازندران تا 17 درجه کاهش می یابد

حذف کنکور در سال 98 بعید است

زیبا سازی شهر تهران با تخم مرغ های نوروزی

کوهپیمایی و استفاده از هوای پاک در همدان

کوهپیمایی و استفاده از هوای پاک

کدام استان بیشترین کاروانسرای تاریخی را در کشور دارد؟

تاریخ قاجار را در کرج ورق بزنید/ گشتی در عمارت کلاه فرنگی

هشدار هواشناسی برای ساکنان آذربایجان شرقی

پاکسازی تالاب زریبار مریوان توسط حامیان محیط زیست

پاکسازی منطقه نمونه گردشگری صفه

ترفندهای ناسا برای حفاظت از زمین در مقابل برخورد سیارک ها! +عکس

سامانه بارشی از فردا وارد غرب کشور می شود

افزایش ناپایداری های جوی فردا و پس فردا

آرامش بهاری، حرم امامزادگان آستارا را فراگرفت

آمادگی ناوگان حمل و نقل عمومی ایلام برای جابجایی مسافران نوروزی+ گزارش

جشنی برای بهار دوباره زندگی در شیراز

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: احتمال حذف کنکور در سال 98

آمادگی ناوگان حمل و نقل عمومی استان برای جابجایی مسافران نوروزی+ گزارش

آرامش بهاری، حرم امامزادگان آستارا را فراگرفت

سامانه بارشی وارد کشور شد

بارش شدید برف در "گردنه خان بانه" به روایت تصویر

دوستداران محیط زیست حاشیه تالاب زریبار مریوان را پاکسازی کردند

ممنوعیت تردد خودروها در گذر هنر شیراز

تاریخ قاجار را در کرج ورق بزنید

پایتخت تاریخ و تمدن ایران میزبان گردشگران

دوستداران محیط زیست حاشیه تالاب زریبار مریوان را پاکسازی کردند

کاروان راهیان نور خلخال عازم جنوب کشور شد

سامانه بارشی وارد کشور شد /تهران پنج درجه خنک تر می شود

74 تیم گشت پلیس راه به همراه 400 نیرو در طرح نوروزی شرکت می کند

منطقه زیبای گردشگری موگرمون در لنده

راه های استان یزد مهیای مسافران وگردشگران نوروزی

بارش برف درجاده تکاب - شاهیندژ گردنه مایین بلاغ

شکوفه درختان بادام در سنندج

افزایش 6 دسی بلی بیشینه تراز صوت تهران در چهارشنبه سوری

طرح استقبال از نوروزو نظافت شهر گلپایگان به اجرا گذاشته شد

غیر فعال شدن محدودیت های ترافیکی اصفهان

اخطاریه جوی هواشناسی آذربایجان شرقی

طرح استقبال از نوروزو نظافت شهر گلپایگان به اجرا گذاشته شد

آمارتصادف در تیران و کرون 75 درصدکاهش یافت

زیبا سازی شهر با تخم مرغ های نوروزی

قدردانی جمعی از هنرمندان و اندیشمندان از مبتکر بازرسان افتخاری نامحسوس راهور

جلوگیری کامل از ورود فاضلاب به دریاچه زریوار نیازمند اعتبار است

340 هزار نفر از خط یک متروی تهران در آخرین پنجشنبه سال استفاده کردند

عزیمت 365 نفر از اردبیل به مناطق عملیاتی جنوب کشور

هلال احمر ایلام با برپایی 14 ایستگاه به استقبال گردشگران نوروزی می رود

شرق استان سمنان در انتظار مسافران نوروزی است

چشمه هایی که از دل زلزله جوشیدند؛ نعمتی در پس محنت

چشمه هایی که از دل زلزله جوشیدند؛ نعمتی در پس محنت