مطالب مرتبط:
لاوروف: بررسی مسائل مربوط به گنگره ملی سوریه در دستور کار نشست سه جانبه سوچی قرارگرفت
دیدار روسای جمهور روسیه و سوریه در سوچی
دیدار اسد با پوتین در سوچی با محوریت بررسی روند سیاسی در سوریه
دیدار اسد و پوتین در سوچی با محوریت حل سیاسی بحران سوریه/ اسد: دمشق آماده مذاکره است
بشار اسد رییس جمهور سوریه با پوتین در شهر سوچی روسیه دیدار کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 آبان 1396 ساعت 12:502017-11-21بين الملل

نشست سوچی و آنتالیا آغازگر بازسازی سوریه


ایرنا- احمد بخشایشی کارشناس مسائل بین الملل و پژوهشگر امنیت، استاد دانشگاه در گفت وگو با پایگاه خبری دیپلماسی ایرانی نشست سران سه کشور ایران، - هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست کردهای سوریه نقطه تلاقی منافع هستند نشست سوچی و آنتالیا آغازگر بازسازی سوریه تهران - ایرنا- احمد بخشایشی کارشناس مسائل بین الملل و پژوهشگر امنیت، استاد دانشگاه در گفت وگو با پایگاه خبری دیپلماسی ایرانی نشست سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در سوچی را حول موضوع تحولات سوریه به بررسی نشسته است.

مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانیم:قرار است 22 نوامبر (1 آذر) روسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه در شهر سوچی روسیه در راستای نشست سه جانبه آنتالیا حول محور بحران سوریه گرد هم آیند و گفتگو کنند.

نشستی که برای اولین بار در سطح سران سه کشور برای مذاکره در مورد سوریه برگزار خواهد شد و به نظر می رسد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد.

حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان سران سه کشور حامی روند صلح آستانه تا کنون 7 دور از این مذاکرات را در قزاقستان از دی ماه سال گذشته برگزار کرده اند.

در دور هفتم مذاکرات صلح سوریه در روز 30 و 31 اکتبر (هشتم و نهم آبان) علاوه بر سه کشور ضامن آتش بس شامل ایران، روسیه و ترکیه، نماینده دولت سوریه، مخالفان دولت این کشور و نمایندگان سازمان ملل متحد، آمریکا و اردن نیز به عنوان ناظر حضور داشتند.

حال به نظر می رسد حاصل 7 دور مذاکره و نشست در آستانه قرار است در نشست روسای سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در سوچی روسیه نهایی شود.

در واقع، به نظر می رسد سه کشور قصد دارند در این نشست، به توافقات نهایی مهمی در بحران سوریه دست یابند که بنای اولیه آن در نشست وزرای امور خارجه روسیه، ایران وترکیه در آنتالیا نهاده شد.

دیپلماسی ایرانی برای تحلیل نشست آنتالیا و نشست آتی سوچی روسیه وتاثیرات آن بر روند تحولات سوریه گفت و گویی را با دکتر احمد بخشایشی اردستانی، دکترای علوم سیاسی دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا، نماینده مجلس نهم و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، کارشناس مسائل بین الملل و پژوهشگر امنیت، استاد دانشگاه و استاد تمام 26 رشته علوم سیاسی، دبیر و عضو شورای عالی انجمن اسلامی فارغ التحصیلان قاره اروپا، اقیانوسیه و آمریکا و مولف آثاری چون اصول علم سیاست ، نظام های سیاسی مقایسه ای ، درآمدی بر فن دیپلماسی و حقوق دیپلماتیک ترتیب داده است که در ادامه می خوانید:با نگاهی به تحولات میدانی سوریه به خصوص بعد از آزاد سازی شهر بوکمال و به موازات آن تحولات دیپلماتیکی با محوریت نشست سه جانبه روسیه، ترکیه و ایران دیروز یکشنبه در آنتالیا در جایگاه برقرار کنندگان صلح در سوریه، اکنون این کشور (سوریه) در حال پوست اندازی پس از جنگی تقریبا 6 ساله است؛ در یک نگاه کلی شما شرایط میدانی و به موزات آن تحولات دیپلماتیکی امروز سوریه را چگونه ارزیابی می کنید؟در خصوص سوال شما باید در ابتدا چند نکته را یاد آور شد.

اول این که تحولات دیپلماتیکی در عرصه سوریه را نباید منفک و جدا از شرایط میدانی جنگ با تروریسم داعش دید.

به عبارت دیگر دیپلماسی در واقع ادامه دهنده و متاثر از تحولات میدانی است، پس اگر در کاریکاتور جنگ جهانی نیابتی به نام سوریه که در یک طرف آن ایران، روسیه، ترکیه، حزب الله لبنان و کشورهای همسو قرار دارد و در سوی دیگر آمریکا، اسراییل، عربستان و حامیان دیگر منطقه ای و فرامنطقه ای حضور دارند، زمانی که توان و فشار جبهه مقاومت افزایش پیدا می کند دیپلماسی نیز متاثر از آن، نمود و کارآیی خود را می یابد.

لذا اگر به صورت مجرد به دیپلماسی مخصوصا دیپلماسی ایرانی در پرونده سوریه به عنوان فخر و پیروزی دیپلماتیکی نگاه شود نوعی ظلم و نادیده گرفتن زحمات و رشادت های تمای کسانی است که در صحنه عملی و میدانی مبارزه با داعش حضور داشته و دارند، به ویژه مدافعین حرم.

پس می بیند که این دو حرکت عملی ودیپلماتیکی به موازات هم جلو می روند و زمانی که در صحنه عمل به پیروزی دست یابیم می توان تصور کرد که در حوزه دیپلماسی نیز می توان دست برتر را داشت.

البته این خصیصه تنها مختص به سوریه نیست و در تمامی جنگ ها و در همه ادوار چنین بوده است.

لذا در برآیند این دو حوزه در ارزیابی کلی شرایط امروز سوریه باید گفت که این کشور هم در صحنه عمل و هم در صحنه دیپلماتیکی به شرایط سوریه پسا داعش نزدیک شده است، شرایطی که در آن نمی توان از نابودی کامل داعش سخن گفت، چرا که حتی با توجه به شرایط کنونی نمی توان ادعای نابودی داعش را داشته هر چند که می توان از لفظ شکست داعش استفاده کرد، زیرا داعش یک تفکر و ایدوئولوژی رادیکالی است که فارغ از هر نگاهی به آن، نمی توان با ادوات نظامی آن را نابود کرد.

اما با نگاهی مجرد ومنفک نشست سه جانبه آنتالیا و تاثیرات آن را بر تحولات سوریه با توجه به این که چهارشنبه هفته جاری این نشست سه جانبه در سطح سران در سوچی روسیه برگزار می شود را چگونه می بیند؟با نگاهی منفک و مجرد تاثیرات این دست از نشست ها چه در سطح وزرای امور خارجه و چه در سطح سران می تواند تاثیرات مهمی در پرونده سوریه داشته باشد.

چرا که این دست از مذاکرات و نشست ها نماد دور کردن پیروزی است.

در واقع روسیه، ترکیه و به خصوص ایران چه در آنتالیا و چه در سوچی به دنبال نمایش پیروزی خود بر تروریسم داعشی هستند که از حمایت بین المللی برخوردار بود و اکنون این سه کشور افتخار پیروزی آن را متعلق به خود می دانند.

به بیان دیگر این سه کشور با تشکیل چنین نشست هایی در پی آن هستند که به جهان اعلام کنند که پیروز صحنه سوریه آنها بوده و آینده سوریه را نیز خود آنان در چنین نشست های رقم می زنند.

همانطور که در جنگ جهانی دوم نیز متفقین یا فاتحین جنگ بر مبنای کنفرانس هایی مانند تهران و یا پاریس توانستند شورای امنیت را به عنوان برگ برنده ترسیم جهان آینده برای خود رقم بزنند.

مضاف بر نکات یاد شده نیز باید این مساله را هم یادآور شد که شاید نشست سه جانبه چهارشنبه سوچی در سطح سران نوعی جشن پیروزی تلقی شود، اما سوریه در آینده خود به خصوص در دوران پسا داعش با مسائل عدیده امنیتی و به موازاتش مشکلات فراوانی در خصوص بازسازی، اسکان میلیون ها آوره جنگی، اشتغال، تولید و از همه مهم تر گذار سوریه جنگ زده به سوریه آباد روبه رو است.

لذا در این راستا باید حامیان سوریه با ایجاد کنفرانس های به مراتب بزرگ تر و حضور بیشتر کشورها جامعه جهانی را بسته به دخالت هایی که در طی 6 سال جنگ در سوریه داشته اند، ملزم به کمک در بازسازی سوریه در قالب اعطای وام های طولانی مدت و یا فاینانس کنند.

البته نشست چهارشنبه سوچی برای چنینی برنامه هایی بسیار زود است، اما می تواند آغازگر چنین تحولاتی باشد.

در میان سه کشور برگزار کننده این نشست ترکیه و روسیه بر سر مساله کردهای سوریه نوعی تضاد منافع را با یکدیگر دارند.

با توجه به این که اردوغان، رییس جمهور ترکیه در دیدار با پوتین در سوچی، محور مذاکرات خود را به نقش و جایگاه کردهای سوریه در آینده این کشور اختصاص داده بود، اما به نتایج و اهداف خود در این دیدار در خصوص عدم حمایت مسکو از کردها سوریه دست نیافت.

از سوی دیگر در نشست آنتالیا سرگیی لاوروف، وزیرامور خارجه روسیه نیز خواستار حضور کردهای سوریه در مذاکرات صلح 22 نوامبر شدند که در موازات همین مساله ترکیه حدود 90 نیروی نظامی دیگر را در همان روز نشست (یکشنبه) به سوریه اعزام کرد.

این در حالی است که آنکارا اولین پایگاه نظامی دائم خود را در حلب سوریه احدث کرد و طبق برآوردها ترکیه قصد احداث 7 پایگاه دیگر نظامی را در خاک سوریه دارد.

آیا همه این نکات می تواند باعث ایجاد یک تنش میان مسکو و آنکارا بر سر مساله کردها شود؟ آیا در سایه این نکته سوریه پس از داعش وارد تنش و پرونده جدیدی به نام کردها خواهد شد؟باید گفت که ترکیه اکنون مشکل جدی و اساسی خود را با کردها پس از ناکامی همه پرسی استقلال کردستان عراق با همکاری ایران و دولت مرکزی عراق پشت سر گذاشته است.

بحث کردها به توجه به پراکندگی در 4 کشور ایران، ترکیه، عراق و سوریه از اهمیت بالایی در خاورمیانه برخوردار است.

لذا باید گفت که اگر نتایج همه پرسی اقلیم کردستان جنبه عملی به خود می گرفت، یقینا بعد از آن کردهای سوریه و بعد کردهای ترکیه و نهایتا کردهای ایران نیز به سمت چنین راهکاری گرایش پیدا می کردند.

اما ترکیه پس از ناکامی همه پرسی حساسیت خود را معطوف به کردهای سوریه کرده است.

چرا که اکنون کردهای سوریه با حمایت آمریکا نقش یک اهرم فشار را در سوریه ایفا می کنند که این مساله تهدیدی جدی علیه منافع ترکیه به شمار می آید.

بنابراین آنکارا به دنبال افزایش قدرت خود در شهرها و مناطقی مانند ادلب برای محاصره کوبانی و یا عفرین برای دفع تهدید کردهای سوریه علیه خود است.

البته به موزات آن روسیه، ایران و حتی سوریه نیز علاقه دارند که کردهای سوریه مناطق تحت سیطره خود را به دولت مرکزی دمشق تحویل داده و در ازای آن با همکاری با دولت مرکزی نوعی خود مختاری بر مناطق کردی سوریه را مانند مدل اقلیم کردستان عراق به آنها اعطا شود.

اما ترکیه در خصوص همین اعطای خود مختاری به کردهای سوریه نیز به شدت حساس است و آن را ضد منافع و امنیت خود می داند؛ به خصوص پس از سردی روابط با اتحادیه اروپا و آمریکا بر سر مسائلی مانند کردها، استرداد فتح الله گولن و وضعیت حقوق بشر ترکیه به سمت ایران و روسیه گرایش یافت.

از همین رو ترکیه در حال حاضر نشست های آنتالیا و سوچی به دنبال نوعی حرکت هم زمان در دو جبه عملیاتی و نظامی و همچنین صحنه دیپلماسی برای مهار کردهای سوریه است تا در آینده سوریه جدید به زعم ترکیه تهدید کردها دامن این کشور را با توجه به پیوستگی ساختار نیروهای سیاسی - نظامی سوریه به کردهای ترکیه نگیرد.

اما در خصوص احداث پایگاه نظامی دائم نیز باید این نکته را یادآور شد که علاوه بر ترکیه ایران، روسیه وحتی امیریکا احتمالا پایگاه های نظامی خود را خواهند داشت چرا که سوریه با وجود پیروزی های خود بر تروریسم شکننده بوده یقینا این شکنندگی با حضور نیروهای نظامی برطرف خواهد شد.

با توجه به نکته شما آیا شائبه مستعمره شدن سوریه توسط ایران، روسیه، آمریکا، ترکیه و یا هر کشور دیگری به وجود نمی آید؟نه شائبه مستعمره شدن سوریه توسط ایران و یا هر کشور دیگری وجود ندارد.

هرچند که می توان تهران و یا مسکو را متحد استراتژیک دمشق دانست که امتیازات ویژه ای در این کشور دارند.

به علاوه این که سوریه و از همه مهم تر، عرصه بین الملل بر این واقعیت اشراف دارند که تهران حامی تمامیت ارضی سوریه در مقابل هر تهدیدی بوده و خواهد بود.

ایران هیچ گاه چشمداشتی به خاک سوریه نداشته است.

هرچند که بخشی از منتقدین حضور نظامی ایران در سوریه در خود کشور معتقدند که تهران در پرونده سوریه تنها حوزه دفاعی و امنیتی حضور داشته و این عده بر این باورند که ایران نتوانسته مانند آمریکا که در همه عرصه های سایر کشورهای جهان چه در بخش نظامی و امنیتی و چه در بخش اقتصادی، تولیدی و غیره حضوری چشمگیر و فعال داشته باشد.

در این خصوص باید گفت که تهران قطعا در این راستا گام های خود را برخواهد داشت، اما به این صورت که بخش تولیدی، صنعتی، مسکن و تجاری در کشوری مانند سوریه همپای حوزه امنیتی و نظامی حرکت نمی کنند.

نکته مهم دیگر این است که حرکتی سپاه قدس آن را مدیریت می کند، یک حرکت استراتژیک است تا بتواند با همراه کردن مردم سوریه از مرزهای عراق، سوریه و نهایتا حزب الله لبنان و حماس در فلسطین خود را به همسایگی دشمن واقعی اسلام یعنی رژیم صهیونیستی برساند.

لذا حامیان دولت اسد، ایران را نه به عنوان یک استعمارگر که به عنوان حامی و همراه دولت و ملت سوریه می دانند.

گذشته از این نکته اکنون ایران می تواند از سوریه، عراق و لبنان به عنوان لنگرگاه های اهرم فشار بر آمریکا از طریق تهدید اسراییل در خاورمیانه از آنها استفاده کند.

چرا که خاورمیانه همواره برای ایالات متحده از دو جهت منبع انرژی فسیلی نفتی و گازی و مهم تر از آن حفظ امنیت اسراییل حائز اهمیت است و برای دست یابی به هر دو هدف واشنگتن حاضر به پرداخت هزینه های سنگینی است.

اما حضور کردهای سوریه در نشست سوچی را چگونه ارزیابی می کنید؟کردهای سوریه پس از ناکامی کردهای عراق در همه پرسی که اکنون موجب شده تا اقلیم عراق به نوعی به کمای سیاسی برود، متوجه شد که نمی تواند در خصوص آینده خود اعتمادی جدی و صد درصدی به آمریکا داشته باشد، چرا که اقلیم عراق هم در خصوص رفراندوم به حمایت ونقش آمریکا دل بسته بود که واشنگتن دست کردهای عراق و مسعود بارزانی را خالی گذاشت.

بنابراین کردهای سوریه با حضور در نشست آتی نوعی همراهی با ایران، ترکیه و روسیه در دستور کار خود دارند تا در نهایت به مدلی توافقی مانند یک خودمختاری در سوریه دست یابند هر چند که از آن سو نیز حمایت های واشنگتن را هم پشت سر خود دارند.

با آزادسازی شهر بوکمال ما شاهد هلی برد و پروازهای انتقالی نیروهای داعش توسط آمریکا هستیم.

از دید شما ایالات متحده از این نیروها وانتقال آنان به دنبال ادامه ناامنی در سوریه است؟ آیا این مساله می تواند به عنوان اهرم فشار آمریکا علیه سوریه و یا ایران در مذاکرات استفاده شود؟باید پذیرفت که آمریکا در پرونده سوریه و در صحنه عملی این کشور شکست خورده، لذا طبیعی است واشنگتن برای برون رفت از این شکست به دنبال ایجاد یک جنگ روانی برای تحت الشعاع قرار دادن تحولات بیرونی است.

چنان که در منطقه شرق آسیا با به راه انداختن جنگ روانی علیه کره شمالی هم توانست فشار خود را بر پیونگ یانگ داشته باشد و هم درآمد سرشار مالی را از کشورهایی مانند کره جنوبی و ژاپن و سایر کشورهای منطقه به دست آورد.

چنان که در خاورمیانه با عملیات روانی مشابه علیه ایران درآمد سرشاری را از عربستان، قطر و امارات به دست آورد و با این دست از اقدامات نیز همواره در مذاکرات واشنگتن دست برتر را از آن خود کرده است.

لذا در پرونده سوریه و شرایطی که آمریکا به آن دچار شده است از انتقال و هلی برد بازمانده های نیروهای داعش به دنبال ساختن یک اهرم فشار و برگ برنده در مذاکرات است تا دست برتر را در اختیار بگیرد، هر چند که احتمال دارد ایالات متحده از این نیروها در سایر کشورهای اسلامی منطقه و شمال آفریقا مانند لیبی و یا لبنان تنش و بحران های جدید و جدی تری را برای ادامه نا امنی برای امنیت اسراییل ایجاد کند.


کلید واژه ها: سوریه - ایران - روسیه - استاد دانشگاه - دیپلماسی - کشور - دانشگاه - ترکیه - تحولات سوریه - کارشناس - بحران سوریه - امنیت - ایرانی - کمیسیون امنیت ملی - سران - ایرنا - سیاسی - بازسازی - مذاکرات - رجب طیب اردوغان - فارغ التحصیلان - ولادیمیر پوتین - کمیسیون امنیت - برگزار - آمریکا - مذاکره - کردهای سوریه - مخالفان دولت - نماینده مجلس - انجمن اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
حمله مزدوران آل خلیفه به مردم بحرین با گلوله و گاز اشک آور

ترکیه استفاده از سلاح شیمیایی در عفرین را تکذیب کرد

بارزانی: از ایران کمک خواستیم

از سرگیری عملیات جستجوی هواپیما از صبح امروز

اعتراف مدیر سابق «خیریه انگلیسی» به روابط نامشروع در هاییتی

صفحه اول روزنامه های امروز +عکس

اختصاص دو پرواز برای یافتن اجساد مسافران هواپیما

چگونه بعد از سقوط هواپیما زنده بمانیم؟

ارتش سوریه تا دو روز دیگر وارد عفرین می شود

ترامپ: اروپا متعهد به اصلاح برجام شود، برجام را زنده نگه می داریم

مقامات اقلیم پیگیر وضعیت بازارچه های مرزی در مذاکرات با بغداد شوند

انفجار مرگبار خودرو در شهر القامشلی سوریه

تسلیت دبیر کل سازمان ملل و اتحادیه اروپا بابت سقوط هواپیمای ایران

لبنان و جنگی دیگر بر سر نفت و گاز

ترکیه استفاده از سلاح شیمایی در عفرین را تکذیب کرد

سودان بیش از 80 زندانی سیاسی را آزاد می کند

دو کشته و پنج زخمی براثر انفجار در عراق

رقابت 1429 نفر در مسابقات تلویزیونی قرآن قطر

حمله موشکی رژیم صهیونیستی به زمین های کشاورزی رفح

مذاکرات استرالیا، آمریکا، ژاپن و هند برای مقابله با نفوذ چین

آیا ایران با وجود تحریم ها، جزو رکورددارها در سقوط هواپیماست؟

طرح محرمانه داعش برای اشغال کرکوک

تروریستی ها برای فرار از شکست تغییر نام می دهند احرارالشام ونورالدین الزنکی ادغام و جبهه تحریر سوریه را تشکیل دادند

کشته شدن 12 نظامی امارات در عملیات نیروهای یمنی در تعز

به صدا درآمدن آژیر حمله موشکی در فلسطین اشغالی

افسانه شکست ناپذیری اسراییل ازهم گسسته

حمله داعش به پایگاه های نیروهای سوریه دموکرات

جزییات شایعه خودروی بمب گذاری شده در قزوین /فیلم

بازتاب سانحه هواپیمای مسافربری در رسانه های جهان

حراج قطعه های مسروقه از قرآن های حرم علوی(ع) در لندن و آمریکا

حملات هوایی جنگنده های متجاوز سعودی به یمن

استفاده ابزاری آمریکا از برخی اقلیت های سوریه به عنوان پیاده نظام

حاتمی کیا: نمی‎دانم چرا ناگهان طوفان به‎پا شد

حمله موشکی مقاومت به اراضی اشغالی و بمباران غزه از سوی جنگنده های صهیونیستی

حزب الله: مقاومت بهترین راه برای دفاع از ثروت های طبیعی لبنان در مقابل تجاوز رژیم صهیونیستی است

مراکز پرجمعیت اسراییل در تیررس موشک‎های دوربرد حزب‎الله؛تسلط مقاومت لبنان بر عمق خاک فلسطین اشغالی

عکس/ تظاهرات علیه عربستان در مونیخ

تدوین پروتکل جدید برای تقویت روابط اقلیم کردستان عراق با ایران

اعتبار فرانسه و انگلیس به شدت مخدوش شد/ استفاده آمریکا از حربه «ایران هراسی» برای خالی کردن جیب دولت های مرتجع

روایت تحلیلگر برجسته آمریکایی از ناکارآمدی استراتژی ضد ایرانی ترامپ

هلاکت هشت نظامی سعودی به دست انصار الله یمن

حاتمی کیا: نمی‎دانم چرا ناگهان طوفان به‎پا شد

ظریف: یا با هم می بازیم یا با هم می بریم/ اردوغان درصدد تشکیل نیرویی ویژه برای مقابله با ناتو/دیدار مهم مقامات غربی درباره «توافق مکمل برجام» در پاریس/شلیک 80 راکت به سمت دمشق

دفاع نظامی سوریه از کردها

داعش مسولیت حمله به کلیسای داغستان را بر عهده گرفت

حمله مسلحانه به رستورانی در آمریکا/دست کم 4 نفر زخمی شدند

هشدار کره‎شمالی به آمریکا

ورود ارتش سوریه به عفرین برای دفع حملات ترکیه

کمک ارتش سوریه به کردها در مقابله با ترکیه در مرزها

ایران حمله مسلحانه داعش به کلیسایی در جمهوری داغستان روسیه را به شدت محکوم کرد

الجزیره: چین برنامه ضدفقر خود را در استان مسلمان نشین آغاز کرد

جدال لفظی میان ترکیه و اتحادیه عرب در کنفرانس امنیتی مونیخ

واکنش قاسمی به حمله داعش به کلیسا در داغستان

حکم اعدام و حبس ابد برای 12 زن مرتبط با داعش

خبرورزشی

درخواست محرمانه آمریکا از اروپا برای برجام

داعش؛ مسئول حمله در جمهوری داغستان

سالروز درگذشت محمد حسنین هیکل، روزنامه نگار معروف مصری

وزیر امور خارجه وارد مسکو شد

کنفرانس مونیخ و افزایش بی اعتمادی جهان به آمریکا

صفحه اول روزنامه های امروز/عکس

وزارت خارجه آمریکا به ایران تسلیت گفت

ورود پسر رونالدو به دنیای مد (+عکس)

شلیک یک فروند موشک از غزه به سوی اراضی اشغالی فلسطین

منطقه 3 تهران رکورددار گران ترین زمین ها

بالگردها و کوهنوردان امدادی عازم کوهای دنا

آغاز جستجوی لاشه هواپیما به صورت زمینی و هوایی

خروج آمریکا از عراق ساده اندیشی و خطاء در تحلیل های کلان است/ فعالیت «اردوگاه التنف» در وضعیت فعلی بحران خاموش را تداعی می کند

معاون سفیر افغانستان در گفتگو با شفقنا: سدسازی در افغانستان حق مردم است/ حقابه ایران پرداخت شده و می شود

روز پر تلفات عربستان و امارات در یمن

اعزام نیرو های بیشتر انگلیس برای حفظ ثبات در افغانستان

روزنامه خبرورزشی/ شفر: الهلال باید از ما بترسد

پوشش و ظاهر مدلینگ ترنم شهبا؛ گوینده و مجری رادیو

ارتش سوریه وارد عفرین می شود

فیلم | پرواز بالگردها بر فراز رشته کوههای دنا

افسانه شکست ناپذیری اسراییل بر باد رفت/توافق هسته ای ایران هنوز پابرجاست

شعری برای هواپیمای ATR72 که در آسمان نشست آسمان هم به سرفه افتاد از/ نفس تنگ این هواپیما

انبار مخفی تسلیحات اتمی آمریکا

ظریف: افسانه شکست ناپذیری ارتش اسراییل بر باد رفت

رژه موشک های بالستیک کره شمالی

جنگنده های رژیم صهیونیستی نوار غزه را بمباران کردند

العهد: تلاش عربستان برای براندازی نظام اردن

NBCnews: محمد جواد ظریف پاسخ نتانیاهو را داد

تشکیل گروه تروریستی جدید توسط احرارالشام و نورالدین الزنکی

تظاهرات آلمانی ها در اعتراض به حملات کشورهای متجاوز به یمن

سقوط هواپیما یا سقوط اخلاقی منتقدان دولت؟

مخالفت آلمان با استفاده از ربات های قاتل

گاهی سقوط کنیم

آغاز دومین روز تلاش برای یافتن لاشه هواپیما از 5 صبح

بازارچه خیریه در توکیو برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه

حملات جنگنده های رژیم صهیونیستی به رفح

روزنامه های دوشنبه، 30 بهمن 1396

خانواده های داغدار جنگ کوزوو‎

ظریف وارد مسکو شد

حلمه مسلحانه به رستورانی در آمریکا/دست کم 4 نفر زخمی شدند

درگیری میان الحشد الشعبی و عناصر مسلح در کرکوک

حمله جنگنده های رژیم صهیونیستی به نوار غزه

عقب نشینی کره شمالی نشانه تأثیرگذاری فشارهای بین المللی

آغاز عملیات جستجوی لاشه هواپیما به صورت زمینی و هوایی

ابراز تاسف دبیرکل سازمان ملل از سقوط هواپیمای آسمان

نشست سوچی و آنتالیا آغازگر بازسازی سوریه

نشست سوچی و آنتالیا آغازگر بازسازی سوریه