مطالب مرتبط:
آموزش و پژوهش از مهمترین مولفه ها برای رسیدن به توسعه پایدار
دستگیری 15 تبعه عراقی و سوری به اتهام ارتباط با داعش در ترکیه
دستگیری 15 تبعه عراقی و سوری به اتهام ارتباط با داعش
ارتباط غیر اخلاقی مدل معروف با ستاره فوتبال+عکس
مشکل حساب بانکی ایرانی ها در چین حل شد/ از سرگیری روابط با هالک بانک/ ارتباط کارگزاری با بانک بزرگ ترکیه برقرار می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 آبان 1396 ساعت 12:412017-11-21دانش

فرهاد رهبر: انسان خلاق، محور توسعه پایدار است/ توسعه یافتگی به فن آوری و دانایی ارتباط دارد


رییس دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه محور توسعه پایدار، انسان خلاق است، گفت: علم، دانایی و خرد انسان خلاق می تواند در راستای رسیدن به توسعه پایدار کمک کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه " به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، فرهاد رهبر رییس دانشگاه آزاد در هشتمین کنفرانس بین المللی کشاورزی پایدار در محیط زیست، غذا، انرژی و صنعت با تبریک حلول ماه ربیع الاول، ابراز امیدواری کرد که این کنفرانس و جلسه کارشناسی، برای سیاست گذاران و برنامه ریزان کشور در همه دستگاه های اجرایی مفید باشد.

وی با بیان اینکه موضوع کنفرانس امروز، کشاورزی پایدار در غذا، انرژی، صنعت و محیط زیست است، گفت: منشاء برگزاری این کنفرانس، بحث توسعه پایدار است که در ذیل آن، کشاورزی پایدار، صنعت پایدار و استفاده از منابع پایدار جای می گیرد.

فرهاد رهبر با بیان اینکه توسعه یافتگی کلیدواژه ای بود که بنا داشت نجات بخش جوامع بشری باشد، گفت: جهان سوم که قرار بود در نتیجه مراحل توسعه، به رشد، رفاه و آزادی نائل شود، آشفته تر از پیش گرفتار در فقر، نابرابری، بی عدالتی، عقب ماندگی و نابسامانی محیطی شد و اوضاع به مراتب نابسامان تر و شکننده تر از گذشته شد.

وی افزود: توسعه روندی بود که به رغم امیدهایی که در دهه های گذشته به آن گره خورده بود، جز افزایش فقر و نابرابری و تخریب محیط زیست بشری، ثمری برای کشورهای جهان سوم در بر نداشت.

بنابراین توسعه پایدار در واقع راه حلی برای معمای توسعه در شرایط متحول سالهای پایانی قرن بیستم بود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با تعریف توسعه پایدار، تصریح کرد: توسعه پایدار نوعی از توسعه است که نیازهای نسل امروز را بدون به خطر انداختن فرصت های آن، برای رفع نیازهای نسل های آینده تأمین کند.

این به معنی یک عدالت نسلی در بهره برداری از منابع و امکانات امروز است.

وی با تاکید بر اینکه دغدغه توسعه در پارادایم جدید خوشبختی چندجانبه نسل های آینده بشر را هدف قرار داده، گفت: از این رو امروز ادبیات توسعه با گذر از توجه صرف به سرمایه های فیزیکی، دیگر سرمایه های تاثیرگذار در فرآیند توسعه از جمله سرمایه های طبیعی (مادی)، سرمایه های انسانی و سرمایه های اجتماعی را نیز مورد توجه قرار داده است.

فرهاد رهبر خاطرنشان کرد: درواقع در پارادایم جدید هیچ کدام از سرمایه ها نمی توانند جای خالی دیگری را پر کنند و استفاده مطلوب، بهینه و هماهنگ از تمام سرمایه ها و توجه به بهره برداری از آنها مورد توجه قرار گیرد.

اگر در این پارادایم، به همه سرمایه ها توجه نباشد، با یک توسعه فقرزا مواجه خواهیم بود.

توسعه پایدار محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است وی در ادامه با بیان اینکه پایداری می تواند چهار جنبه داشته باشد، گفت: پایداری در منابع طبیعی، پایداری سیاسی، پایداری اجتماعی و پایداری اقتصادی جنبه های پایداری هستند و در حقیقت توسعه پایدار تنها بر جنبه زیست محیطی اتفاقی تمرکز ندارد.

در واقع توسعه پایدار محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است.

وی با اشاره به عاملان و مولفه های توسعه پایدار گفت: دولت ها، سازمان های بین المللی و نهادهای غیردولتی عاملان توسعه پایدار هستند.

در کنار اینها، توسعه فرهنگی، محیط زیست و توسعه پایدار، ارتقای کیفیت سطح زندگی، امنیت ملی، امنیت انسانی و اجتماعی، رشد مستمر و پایدار و.

ازجمله مولفه های توسعه پایدار ملی به شمار می روند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: محورهای اساسی توسعه پایدار که باید در برنامه ریزی اقتصادی و توسعه پایدار مورد توجه قرار گیرد، شامل مواردی ازجمله استقرار رشد پایدار توأم با ثبات، تبدیل اقتصاد ایستا به اقتصاد پویا، افزایش بهره وری و تحقق رقابت پذیری، پیوند دوسویه و متقارن با اقتصاد جهانی، تبدیل اقتصاد سنتی به اقتصاد متکی به دانایی و سرمایه انسانی، فضای مناسب فعالیت های نوآورانه و کارآفرینی، پرورش انسان ماهر و آگاه و انعطاف پذیر است.

فرهاد رهبر با بیان اینکه توسعه پایدار گستره نوینی است که در واپسین سالهای قرن بیست و یکم بر روی بشر گشوده شد، گفت: این توسعه از آن روی که انسان را محور و بقای عزت مند او را هدف قرار داده بود، به زودی فراگیر شد و بر دلها نشست.

در گذشته انسان ها شاید به غریزه درک کرده بودند که رمز بقای آنها در گرو هماهنگی با طبیعت است اما در دنیای امروز با اوج گیری توانایی های ابزاری بشر و توسعه فناوری، تعادل زیست محیطی به زیان طبیعت برهم خورد.

لطمات وارده بر طبیعت در این دوران، ابعاد گسترده و غیر قابل جبرانی یافت و در ربع آخر قرن بیستم به یک معنا از مرز فاجعه نیز گذشت.

وی با بیان اینکه اقتصاد در توسعه فناوری چهار مرحله اقتصاد تولیدمحور، اقتصاد صنعت محور، اقتصاد دانش محور و اقتصاد معرفت محور را طی می کند، گفت: سطح سوم اقتصاد، دانش محور است.

کشورها با گذر از اقتصاد صنعت محور به اقتصاد دانش محور می رسند که در این نوع اقتصاد، دانش مهمترین عامل توسعه است.

اقتصاد دانش محور بر پایه خلاقیت و بهره برداری از دانش شکل گرفته است وی خاطرنشان کرد: اقتصاد دانش محور بر پایه خلاقیت، انتشار و بهره برداری از دانش شکل گرفته است و آنچه که از سوی کشورهای دانش محور به کشورهای جهان سوم منتقل می شود، حداکثر در مرحله صنعت است.

مرحله بالاتر از اقتصاد دانش محور، مرحله معرفت و دانایی است که می توانیم به آن حکمت نیز بگوییم.

فرهاد رهبر با تاکید بر اینکه ناپایداری توسعه در سطح ملی و بین المللی دارای علل و مصادیقی است، گفت: علت عام و در عین حال اصلی ناپایداری توسعه، فقدان بینش و نگرش آینده نگر به اصل توسعه، کمبود دانش و خردمندی درباره تعیین راهبردهاست.

وی افزود: امروزه مفهوم توسعه پایدار تقریباً یک معنای ضمنی و صرفاً زیست محیطی پیدا کرده حال آنکه سازمان ملل یک رشته کنفرانس ها و اجلاس هایی را ترتیب داده که در آنها عباراتی نظیر توسعه پایدار زیست محیطی ، توسعه پایدار اجتماعی ، توسعه پایدار فرهنگی ، توسعه پایدار کشاورزی ، توسعه پایدار اقتصادی و توسعه پایدار سیاسی به کار برده شد هاست.

فرهاد رهبر با تاکید بر اینکه آموزش و پژوهش از مهمترین نهادهای اجتماعی محسوب می شوند، گفت: کیفیت سایر نهادهای اجتماعی تا اندازه زیادی به چگونگی عملکرد آن بستگی دارد.

این نهادهای اجتماعی در پروراندن اذهان و استعدادهای یک کشور نقش اساسی دارند.

وی با بیان اینکه از آنجا که علت اساسی ناپایداری فرآیندهای توسعه، نادانی و بی خردی نوع بشر در مورد چگونگی زندگی سعادتمندانه است، گفت: آموزش و پژوهش با تربیت نیروی انسانی خلاق می تواند کمک شایانی برای پایداری توسعه باشد.

در توسعه پایدار انسان خلاق ، محور است.

منابع انسانی پایه اصلی ثروت ملت ها را تشکیل می دهند رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه منابع انسانی پایه اصلی ثروت ملت ها را تشکیل می دهند، گفت: سرمایه و منابع طبیعی عوامل تبعی تولیدند، در حالی که انسان ها عوامل فعالی هستند که سرمایه ها را متراکم می سازند، از منابع طبیعی بهره برداری اصولی می کنند، سازمان های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را می سازند و توسعه ملی را به جلو می برند.

فرهاد رهبر با تاکید بر اینکه مسئله توسعه یافتگی بشدت به فن آوری و دانایی ارتباط دارد، تصریح کرد: پیشرفت علم و دانش مزیت نسبی را تغییر داده است.

کشورهای توسعه یافته چاره ای جز تقویت بنیان های دانایی ندارند و باید راه را برای تولید و مبادله سریع علم و دانش باز کنند.

سرمایه گذاری در توسعه انسانی رکن اصلی تثبیت و تداوم هرگونه توسعه است وی تاکید کرد: توسعه پایدار و همه جانبه، الزاماً باید از بستر نیروی انسانی بگذرد و پیش شرط توفیق، تثبیت و تداوم هرگونه توسعه و تحولی، سرمایه گذاری در توسعه انسانی به منزله رکن اصلی آن است.

فرهاد رهبر با اشاره به اثرات مستقیم آموزش و پرورش بر توسعه، گفت: تغییر دادن رابطه انسان با طبیعت‏، انسان با انسان و انسان با خود، رشد و شکوفایی شخصیت، پرورش خلاقیت و سازندگی افراد، افزایش میزان آگاهی عمومی‏ و.

از جمله این اثرات تلقی می شوند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به الگوی توسعه پایدار ایران در افق 1404 گفت: در این الگو، مبانی اجتماعی (عدالت اجتماعی، مردم سالاری دینی، کرامت و حقوق و آزادی های مشروع)، مقتضیات (جغرافیا، فرهنگ، تاریخ) و ارزش ها (اسلام، انقلابی، اخلاق و ملی) مورد توجه قرار گرفته است.

وی، آرمان های کلان جمهوری اسلامی ایران در رابطه با توسعه را توسعه انسانی، توسعه اجتماعی، توسعه اقتصادی و خودکفایی و علم و فناوری برشمرد و افزود: در چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404، ایران کشوری توسعه یافته، با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فن آوری در سطح منطقه با هویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بین الملل است.

رهبر در پایان تاکید کرد: محور توسعه پایدار، انسان خلاق است و علم، دانایی و خرد انسان خلاق می تواند به رسیدن به توسعه پایدار کمک کند.

لازم به ذکر است، هشتمین کنفرانس بین المللی کشاورزی پایدار در محیط زیست، غذا، انرژی و صنعت که تاکنون در کشورهای آلمان، دانمارک، چین، کانادا، ژاپن و مالزی با حضور بیش از 20 کشور اروپایی و آسیایی در 7 دوره برگزار شده، در این دوره با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز فناوری های پایش آلودگی هوا و آب و سامانه های انرژی و مرکز IFEED در واحد علوم و تحقیقات در حال برگزاری است.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a25zzk نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: توسعه - رییس دانشگاه آزاد - سرمایه - دانشگاه آزاد - دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه - کنفرانس - محیط زیست - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - کشاورزی - امروز - انسان - فرهاد - آزاد - رهبر - محیط - اسلامی - زیست - دانایی - خلاق - صنعت - کشورهای جهان - روابط عمومی - آینده - انرژی - بین المللی - جهان - جدید - کشور - اجتماعی

آخرین اخبار سرویس:
کفویت؛ رمز موفقیت و تداوم ازدواج است

کسب مجوز جذب اعضای هیات علمی جدید در دانشگاه آزاد

نوای قرائت زیارت حضرت زهرا(س) در مسجد دانشگاه محقق اردبیلی

تقدیر از سالها فعالیت علمی و آموزشی "پروفسور نیک روش"

آغاز ثبت نام دانشگاه علمی – کاربردی جهاددانشگاهی کردستان

همایش استارت آپ استان اردبیل در خلخال برگزار می شود

روزانه به طور متوسط 500 رساله در حوزه علوم انسانی دفاع می شود

انتشار اولین پتنت با مالکیت دانشگاه آزاد اسلامی

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز

از سوی محققان ایرانی صورت گرفت بومی سازی ضدیخ هواپیما با الهام از رفتار سوسک صحرایی

در شورای تحول علوم انسانی برنامه درسی رشته زبان و ادبیات روسی تصویب شد

تشییع شهید گمنام در شهربابک و رفسنجان

دانشگاه تبریز رتبه دوم دانشگاه های جامع کشور را به خود اختصاص داد

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز

تصویب برنامه درسی رشته زبان و ادبیات روسی در شورای تحول علوم انسانی

سرانه دانشجو مراکز علمی کاربردی، هم اکنون 350 نفر است

در رتبه بندی تایمز دانشگاه تبریز رتبه دوم دانشگاه های جامع کشور را به خود اختصاص داد

دانشگاه تبریز رتبه دوم دانشگاه های جامع کشور را به خود اختصاص داد

دانشجویان و استاد مفقود شاهرودی در کویر چاه جام پیدا شدند

حذف و اضافه دانشگاه آزاد آغاز شد

53 شهید گمنام در 30 دانشگاه تدفین می شوند

پوست الکترونیکی محققین ژاپنی، قادر به نمایش علائم حیاتی شما به اطرافیان است

آغاز مهلت ثبت نام مجدد در آزمون کارشناسی ارشد از امروز

توزیع کارت ورود به جلسه آزمون دکتری 97 از فردا

ثبت نام حدود 10 هزار نفر در دوره های کاردانی دانشگاه علمی کاربردی

استاد دانشگاهی که اصرار داشت استرالیا کشور نیست، اخراج شد +عکس

جزییات برگزاری آزمون دکتری97

دانشگاه آزاد اسلامی باید از آموزش به پژوهش تغییر ماموریت دهد

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد 97 از امروز

اصلاح ساختار" و "چابک سازی" در دانشگاه آزاد

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز

تلاش دانشمندان انگلیسی برای راحت تر کردن کشاورزی با کمک ربات ها

فرصت جدید برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی

داوطلبان برای شرکت در آزمون ارشد پزشکی چه شرایطی را باید رعایت کنند؟

نسل جدید باتری های موبایل با قدرت دو هزار برابری در راه است

بهشت ساحلی دنیا اینجاست! /تصاویر

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز

آغاز نام نویسی مجدد آزمون کارشناسی ارشد 97

نام نویسی مجدد آزمون کارشناسی ارشد 97

فراردهی مغزهای ایرانی با توهم ISI

افتخارآفرینی دانشجویان دانشگاه یزد در مسابقات رباتیک کشوری

ظریف: یا با هم می بریم یا با هم می بازیم

دانشجویان ستاره دار سال 96 به دانشگاه ها بازگشتند

استفاده از تجربیات دانشگاه ها برای ارتقاء و بهبود روند برگزاری آزمون دکتری

تشکیل 30 کانون کاهش آسیب های اجتماعی در دانشگاه های کشور

بازگشایی آزاد راه تبریز - زنجان

بازگشایی آزاد راه تبریز - زنجان

راه اندازی دبیرخانه دائمی «سبک زندگی» در دانشگاه آزاد یزد

تشکیل 30 کانون کاهش آسیب های اجتماعی در دانشگاه های کشور

بازگشایی آزاد راه تبریز - زنجان

ظریف به مسکو می رود

تصاویر سمینار «وحدت؛ پیش شرط تمدن نوین اسلامی» در دانشگاه مذاهب اسلامی

دانشگاه پیام نور اهواز میزبان دو میهمان آسمانی

مردم تلفات غیرمتعارف پرندگان را گزارش کنند

دوازدهمین نشست هیات امناء دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد

استانداری از شرکت های دانش بنیان حمایت خواهد کرد

اقدام عجیب دانشگاه آزاد کرمانشاه در تفکیک جنسیتی دانشجویان/ عکس

آزمایشگاه های واحد ساوه استاندارد 17025 می گیرند/ اختصاص 100 درصد سرمایه صندوق رفاه به وام های دانشجویی

تشکیل 30 کانون کاهش آسیب های اجتماعی در دانشگاه های کشور

جان باختن 2 استاد دانشگاه بروجردی در حادثه سقوط هواپیما

ایجاد پرونده الکترونیکی دانشجویان واحد علوم و تحقیقات

دانشجویان دانشگاه هنر تجمع کردند

جان باختن 2 استاد دانشگاه بروجرد در حادثه سقوط هواپیما

کنفرانس مدیریت منابع طبیعی در کشورهای در حال توسعه ششم اسفند برگزار می شود

کارگاه «فرایند میان رشتگی در مطالعات قرآنی» برگزار می شود

جان باختن 2 شهروند بروجردی در حادثه سقوط هواپیما در یاسوج

موبایل مسافر سانحه سقوط هواپیما در روستای کهنگان سمیرم آنتن می دهد

افزایش اختلالات روانی بین دانشجویان دانشگاه های بزرگ

جان باختن 3 عضو دانشگاه آزاد در حادثه سقوط هواپیمای یاسوج

موبایل مسافر هواپیمای سقوط کرده آنتن می دهد

موبایل مسافر هواپیمای سقوط کرده آنتن می دهد

موبایل مسافر هواپیمای سقوط کرده یاسوج آنتن می دهد

دوره تخصصی «آسیب شناسی اجتماعی زن و خانواده» برگزار می شود

وزیر علوم: دانشجویان ستاره دار سال 96 به دانشگاه ها بازگشتند

سومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی

تصاویر/ بلیت یکی از مسافران جامانده از پرواز یاسوج

خودکشی مهم ترین معضل دانشجویان

مسافری که به پرواز تهران - یاسوج نرسید + عکس ها

4 استاد دانشگاه آزاد جان باخته در سقوط هواپیمای یاسوج (عکس)

برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی دانشجویان فارس کازرون

عرضه نمونه اولیه ابرخازن های پوشیدنی در دانشگاه امیرکبیر

راه اندازی مرکز رشد علوم انسانی در دانشگاه علامه طباطبایی

فناوری های فرهنگی و صنایع خلاق تا 10 برابر ارزش افزوده ایجاد می کنند

پیگیری مسئولان دانشگاه آزاد درباره وضعیت همکاران حادثه دیده دانشگاه

تشکیل 30 کانون کاهش آسیب های اجتماعی در دانشگاههای کشور

بلیت یکی از مسافران جامانده از پرواز یاسوج/عکس

هفته آگاهی از مغز در اسفندماه

اول اسفند، آغاز دریافت کارت آزمون نیمه متمرکز دکتری

نشست سرپرست جهاد دانشگاهی مازندران با رییس دانشگاه مازندران برگزار شد

سه استاد جانباخته در حادثه سقوط هواپیما/ عکس

نصیری در گفت وگو با فارس: 23 شهید گمنام در واحدهای دانشگاه آزاد تشییع و خاکسپاری می شوند

4 تن از استادان دانشگاه آزاد که صبح امروز در حادثه سقوط هواپیمای یاسوج جان باختند/عکس

اساتید دانشگاه آزاد در سانحه سقوط هواپیما جان باختند

اقدام عجیب دانشگاه آزاد کرمانشاه در تفکیک جنسیتی دانشجویان+عکس

همایش ملی فناوری های فرهنگی برگزار شد/ جوانان خلاق در حوزه فناوری فرهنگی ورود کنند

قطعی آب در فردیس

از فردا؛ ​­نام نویسی در آزمون ارشد 97

ولایتی جان باختن هم وطنان در حادثه سقوط هواپیمای یاسوج را تسلیت گفت

آغازثبت نام آزمون المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی

فرهاد رهبر: انسان خلاق، محور توسعه پایدار است/ توسعه یافتگی به فن آوری و دانایی ارتباط دارد

فرهاد رهبر: انسان خلاق، محور توسعه پایدار است/ توسعه یافتگی به فن آوری و دانایی ارتباط دارد