مطالب مرتبط:
آموزش و پژوهش از مهمترین مولفه ها برای رسیدن به توسعه پایدار
دستگیری 15 تبعه عراقی و سوری به اتهام ارتباط با داعش در ترکیه
دستگیری 15 تبعه عراقی و سوری به اتهام ارتباط با داعش
ارتباط غیر اخلاقی مدل معروف با ستاره فوتبال+عکس
مشکل حساب بانکی ایرانی ها در چین حل شد/ از سرگیری روابط با هالک بانک/ ارتباط کارگزاری با بانک بزرگ ترکیه برقرار می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 آبان 1396 ساعت 12:412017-11-21دانش

فرهاد رهبر: انسان خلاق، محور توسعه پایدار است/ توسعه یافتگی به فن آوری و دانایی ارتباط دارد


رییس دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه محور توسعه پایدار، انسان خلاق است، گفت: علم، دانایی و خرد انسان خلاق می تواند در راستای رسیدن به توسعه پایدار کمک کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه " به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، فرهاد رهبر رییس دانشگاه آزاد در هشتمین کنفرانس بین المللی کشاورزی پایدار در محیط زیست، غذا، انرژی و صنعت با تبریک حلول ماه ربیع الاول، ابراز امیدواری کرد که این کنفرانس و جلسه کارشناسی، برای سیاست گذاران و برنامه ریزان کشور در همه دستگاه های اجرایی مفید باشد.

وی با بیان اینکه موضوع کنفرانس امروز، کشاورزی پایدار در غذا، انرژی، صنعت و محیط زیست است، گفت: منشاء برگزاری این کنفرانس، بحث توسعه پایدار است که در ذیل آن، کشاورزی پایدار، صنعت پایدار و استفاده از منابع پایدار جای می گیرد.

فرهاد رهبر با بیان اینکه توسعه یافتگی کلیدواژه ای بود که بنا داشت نجات بخش جوامع بشری باشد، گفت: جهان سوم که قرار بود در نتیجه مراحل توسعه، به رشد، رفاه و آزادی نائل شود، آشفته تر از پیش گرفتار در فقر، نابرابری، بی عدالتی، عقب ماندگی و نابسامانی محیطی شد و اوضاع به مراتب نابسامان تر و شکننده تر از گذشته شد.

وی افزود: توسعه روندی بود که به رغم امیدهایی که در دهه های گذشته به آن گره خورده بود، جز افزایش فقر و نابرابری و تخریب محیط زیست بشری، ثمری برای کشورهای جهان سوم در بر نداشت.

بنابراین توسعه پایدار در واقع راه حلی برای معمای توسعه در شرایط متحول سالهای پایانی قرن بیستم بود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با تعریف توسعه پایدار، تصریح کرد: توسعه پایدار نوعی از توسعه است که نیازهای نسل امروز را بدون به خطر انداختن فرصت های آن، برای رفع نیازهای نسل های آینده تأمین کند.

این به معنی یک عدالت نسلی در بهره برداری از منابع و امکانات امروز است.

وی با تاکید بر اینکه دغدغه توسعه در پارادایم جدید خوشبختی چندجانبه نسل های آینده بشر را هدف قرار داده، گفت: از این رو امروز ادبیات توسعه با گذر از توجه صرف به سرمایه های فیزیکی، دیگر سرمایه های تاثیرگذار در فرآیند توسعه از جمله سرمایه های طبیعی (مادی)، سرمایه های انسانی و سرمایه های اجتماعی را نیز مورد توجه قرار داده است.

فرهاد رهبر خاطرنشان کرد: درواقع در پارادایم جدید هیچ کدام از سرمایه ها نمی توانند جای خالی دیگری را پر کنند و استفاده مطلوب، بهینه و هماهنگ از تمام سرمایه ها و توجه به بهره برداری از آنها مورد توجه قرار گیرد.

اگر در این پارادایم، به همه سرمایه ها توجه نباشد، با یک توسعه فقرزا مواجه خواهیم بود.

توسعه پایدار محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است وی در ادامه با بیان اینکه پایداری می تواند چهار جنبه داشته باشد، گفت: پایداری در منابع طبیعی، پایداری سیاسی، پایداری اجتماعی و پایداری اقتصادی جنبه های پایداری هستند و در حقیقت توسعه پایدار تنها بر جنبه زیست محیطی اتفاقی تمرکز ندارد.

در واقع توسعه پایدار محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است.

وی با اشاره به عاملان و مولفه های توسعه پایدار گفت: دولت ها، سازمان های بین المللی و نهادهای غیردولتی عاملان توسعه پایدار هستند.

در کنار اینها، توسعه فرهنگی، محیط زیست و توسعه پایدار، ارتقای کیفیت سطح زندگی، امنیت ملی، امنیت انسانی و اجتماعی، رشد مستمر و پایدار و.

ازجمله مولفه های توسعه پایدار ملی به شمار می روند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: محورهای اساسی توسعه پایدار که باید در برنامه ریزی اقتصادی و توسعه پایدار مورد توجه قرار گیرد، شامل مواردی ازجمله استقرار رشد پایدار توأم با ثبات، تبدیل اقتصاد ایستا به اقتصاد پویا، افزایش بهره وری و تحقق رقابت پذیری، پیوند دوسویه و متقارن با اقتصاد جهانی، تبدیل اقتصاد سنتی به اقتصاد متکی به دانایی و سرمایه انسانی، فضای مناسب فعالیت های نوآورانه و کارآفرینی، پرورش انسان ماهر و آگاه و انعطاف پذیر است.

فرهاد رهبر با بیان اینکه توسعه پایدار گستره نوینی است که در واپسین سالهای قرن بیست و یکم بر روی بشر گشوده شد، گفت: این توسعه از آن روی که انسان را محور و بقای عزت مند او را هدف قرار داده بود، به زودی فراگیر شد و بر دلها نشست.

در گذشته انسان ها شاید به غریزه درک کرده بودند که رمز بقای آنها در گرو هماهنگی با طبیعت است اما در دنیای امروز با اوج گیری توانایی های ابزاری بشر و توسعه فناوری، تعادل زیست محیطی به زیان طبیعت برهم خورد.

لطمات وارده بر طبیعت در این دوران، ابعاد گسترده و غیر قابل جبرانی یافت و در ربع آخر قرن بیستم به یک معنا از مرز فاجعه نیز گذشت.

وی با بیان اینکه اقتصاد در توسعه فناوری چهار مرحله اقتصاد تولیدمحور، اقتصاد صنعت محور، اقتصاد دانش محور و اقتصاد معرفت محور را طی می کند، گفت: سطح سوم اقتصاد، دانش محور است.

کشورها با گذر از اقتصاد صنعت محور به اقتصاد دانش محور می رسند که در این نوع اقتصاد، دانش مهمترین عامل توسعه است.

اقتصاد دانش محور بر پایه خلاقیت و بهره برداری از دانش شکل گرفته است وی خاطرنشان کرد: اقتصاد دانش محور بر پایه خلاقیت، انتشار و بهره برداری از دانش شکل گرفته است و آنچه که از سوی کشورهای دانش محور به کشورهای جهان سوم منتقل می شود، حداکثر در مرحله صنعت است.

مرحله بالاتر از اقتصاد دانش محور، مرحله معرفت و دانایی است که می توانیم به آن حکمت نیز بگوییم.

فرهاد رهبر با تاکید بر اینکه ناپایداری توسعه در سطح ملی و بین المللی دارای علل و مصادیقی است، گفت: علت عام و در عین حال اصلی ناپایداری توسعه، فقدان بینش و نگرش آینده نگر به اصل توسعه، کمبود دانش و خردمندی درباره تعیین راهبردهاست.

وی افزود: امروزه مفهوم توسعه پایدار تقریباً یک معنای ضمنی و صرفاً زیست محیطی پیدا کرده حال آنکه سازمان ملل یک رشته کنفرانس ها و اجلاس هایی را ترتیب داده که در آنها عباراتی نظیر توسعه پایدار زیست محیطی ، توسعه پایدار اجتماعی ، توسعه پایدار فرهنگی ، توسعه پایدار کشاورزی ، توسعه پایدار اقتصادی و توسعه پایدار سیاسی به کار برده شد هاست.

فرهاد رهبر با تاکید بر اینکه آموزش و پژوهش از مهمترین نهادهای اجتماعی محسوب می شوند، گفت: کیفیت سایر نهادهای اجتماعی تا اندازه زیادی به چگونگی عملکرد آن بستگی دارد.

این نهادهای اجتماعی در پروراندن اذهان و استعدادهای یک کشور نقش اساسی دارند.

وی با بیان اینکه از آنجا که علت اساسی ناپایداری فرآیندهای توسعه، نادانی و بی خردی نوع بشر در مورد چگونگی زندگی سعادتمندانه است، گفت: آموزش و پژوهش با تربیت نیروی انسانی خلاق می تواند کمک شایانی برای پایداری توسعه باشد.

در توسعه پایدار انسان خلاق ، محور است.

منابع انسانی پایه اصلی ثروت ملت ها را تشکیل می دهند رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه منابع انسانی پایه اصلی ثروت ملت ها را تشکیل می دهند، گفت: سرمایه و منابع طبیعی عوامل تبعی تولیدند، در حالی که انسان ها عوامل فعالی هستند که سرمایه ها را متراکم می سازند، از منابع طبیعی بهره برداری اصولی می کنند، سازمان های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را می سازند و توسعه ملی را به جلو می برند.

فرهاد رهبر با تاکید بر اینکه مسئله توسعه یافتگی بشدت به فن آوری و دانایی ارتباط دارد، تصریح کرد: پیشرفت علم و دانش مزیت نسبی را تغییر داده است.

کشورهای توسعه یافته چاره ای جز تقویت بنیان های دانایی ندارند و باید راه را برای تولید و مبادله سریع علم و دانش باز کنند.

سرمایه گذاری در توسعه انسانی رکن اصلی تثبیت و تداوم هرگونه توسعه است وی تاکید کرد: توسعه پایدار و همه جانبه، الزاماً باید از بستر نیروی انسانی بگذرد و پیش شرط توفیق، تثبیت و تداوم هرگونه توسعه و تحولی، سرمایه گذاری در توسعه انسانی به منزله رکن اصلی آن است.

فرهاد رهبر با اشاره به اثرات مستقیم آموزش و پرورش بر توسعه، گفت: تغییر دادن رابطه انسان با طبیعت‏، انسان با انسان و انسان با خود، رشد و شکوفایی شخصیت، پرورش خلاقیت و سازندگی افراد، افزایش میزان آگاهی عمومی‏ و.

از جمله این اثرات تلقی می شوند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به الگوی توسعه پایدار ایران در افق 1404 گفت: در این الگو، مبانی اجتماعی (عدالت اجتماعی، مردم سالاری دینی، کرامت و حقوق و آزادی های مشروع)، مقتضیات (جغرافیا، فرهنگ، تاریخ) و ارزش ها (اسلام، انقلابی، اخلاق و ملی) مورد توجه قرار گرفته است.

وی، آرمان های کلان جمهوری اسلامی ایران در رابطه با توسعه را توسعه انسانی، توسعه اجتماعی، توسعه اقتصادی و خودکفایی و علم و فناوری برشمرد و افزود: در چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404، ایران کشوری توسعه یافته، با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فن آوری در سطح منطقه با هویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بین الملل است.

رهبر در پایان تاکید کرد: محور توسعه پایدار، انسان خلاق است و علم، دانایی و خرد انسان خلاق می تواند به رسیدن به توسعه پایدار کمک کند.

لازم به ذکر است، هشتمین کنفرانس بین المللی کشاورزی پایدار در محیط زیست، غذا، انرژی و صنعت که تاکنون در کشورهای آلمان، دانمارک، چین، کانادا، ژاپن و مالزی با حضور بیش از 20 کشور اروپایی و آسیایی در 7 دوره برگزار شده، در این دوره با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز فناوری های پایش آلودگی هوا و آب و سامانه های انرژی و مرکز IFEED در واحد علوم و تحقیقات در حال برگزاری است.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a25zzk نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: توسعه - رییس دانشگاه آزاد - سرمایه - دانشگاه آزاد - دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه - کنفرانس - محیط زیست - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - کشاورزی - امروز - انسان - فرهاد - آزاد - رهبر - محیط - اسلامی - زیست - دانایی - خلاق - صنعت - کشورهای جهان - روابط عمومی - آینده - انرژی - بین المللی - جهان - جدید - کشور - اجتماعی

آخرین اخبار سرویس:
سومین شب جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی برگزار شد

شول لاتور؛ اسلام شناس آلمانی و گزارشگر انقلاب + عکس

رییس هیأت امنای پژوهشکده علوم شناختی: مدرسه شناختی در کشور نداریم/ آموزش و پرورش شناختی مبتنی بر یادگیری عمیق است

صالحی عمران سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای شد

تلسکوپ ناسا به کمک هوش مصنوعی به کشفی بزرگ دست یافت

کار جمعی در دانشگاه کار با ارزشی است

اعلام زمان نتایج تکمیل ظرفیت کنکور 96/ 54 هزار نفر ثبت نام کردند

در سلسله نشست های واکاوی مولفه های نذر فرهنگی مطرح شد؛ نذر فرهنگی عاملی برای ارتقای سلامت روان است

نذر فرهنگی عاملی برای ارتقای سلامت روان است

برگزاری جشنواره ملی هنر و ادبیات قرآنی در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات

اثبات وجود نوع جدیدی از ماده پس از 50سال تحقیقات

تشکل های دانشجویی مهره جریان های سیاسی نشوند

چهارشنبه آخرین مهلت نام نویسی آزمون ارشد

اثبات وجود نوع جدیدی از ماده پس از 50سال تحقیقات

بیش از 1500نفر استاد و دانشجوی واحد اراک در مسابقات سراسری قرآن و عترت رقابت می کنند

درخشش دانش آموخته واحد اراک در ششمین کنگره انجمن روانشناسی ایران

توهین یاسر هاشمی به دکتر ولایتی

بیانیه معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در حمایت از قدس شریف

ثبت نام بیش از 106 هزار داوطلب آزمون ارشد/چهارشنبه آخرین مهلت نام نویسی

آمار اولیه ثبت نام داوطلبان تکمیل ظرفیت آزمون سراسری

اعلام زمان نتایج تکمیل ظرفیت کنکور 96/ 54 هزار نفر ثبت نام کردند

قهرمانی دانشگاه آزاد واحد اسلامشهر در مسابقات کشوری سازه های ماکارونی

«حسین خنیفر» سرپرست دانشگاه فرهنگیان شد

افزایش تهدیدها و حرکت آگاهانه تر جوانان به سمت معنویت

استقلال دانشگاه ها؛ رؤیایی دور از دسترس

لزوم ورود کتاب به سبد فرهنگی خانواده/توسعه جامعه نیازمند ارتقا بینش فرهنگی است

افزایش تهدیدها و حرکت آگاهانه تر به سمت معنویت

تجلیل از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی گلستان

تأملاتی در زمینه ها و کارکردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی

باتری های بیولوژیکی جدید با عرق شارژ خواهند شد

باتری های بیولوژیکی جدید با عرق شارژ خواهند شد

سرپرست سابق وزارت علوم: نگاه امنیتی و مشکل محور به دانشجو، رشد علمی را متوقف می کند

سرپرست سابق وزارت علوم: نگاه امنیتی و مشکل محور به دانشجو، رشد علمی را متوقف می کند

انتخاب 11 پژوهش برگزیده از 672 طرح رسیده به جشنواره جوان خوارزمی

کلاه روسی برای دانشجویان ایرانی/کلاه برداری موسسات اعزام دانشجو به روسیه

نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی/2

نمایشگاه دستاوردهای پژوهش فناوری و فن آوری استان خراسان رضوی

تأملاتی در زمینه ها و کارکردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی اتاق فکر نظام دینی و ضرورت های نهادی و انتقادی

افزایش تعامل شورای عالی انقلاب فرهنگی با کمیسیون آموزش مجلس

قدیمی ترین چشم جهان کشف شد

شورایی که قلب فرهنگی کشور است

مراسم روز دانشجو در دانشگاه امیرکبیر

توهین یاسر هاشمی به ولایتی

تغییر نگرش دانش آموختگان به سمت کارآفرینی یکی از رسالت جهاددانشگاهی است

برگزاری نشست قرآنی «علوم روز در قرآن» ویژه دانشجویان در سنندج

اثبات وجود نوع جدیدی از ماده که خصوصیاتش معلوم نیست!

تکنیک ها و مهارتهای فردی کوارشما

پلاسکو بازگشایی شد

به مناسبت 16 آذر مسعود پزشکیان و صادق زیبا کلام در دانشگاه پلی تکنیک

برگزاری نخستین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشگاهیان مازندران

امشب آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور

ساختمان پلاسکو فعال شد

امشب آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور

ساختمان پلاسکو فعال شد

ساختمان پلاسکو فعال شد

کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه های استان بوشهر ایجاد شود

مراسم روز دانشجو در دانشگاه صنعتی همدان+مصاحبه

کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه های استان بوشهر ایجاد شود

برگزاری مراسم روز دانشجو در دانشگاه صنعتی+مصاحبه

ساختمان پلاسکو فعال شد

مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه آزاد شاهین دژ

روز دانشجو روز تجلیل از پیشگامان مبارزه با استکبار جهانی است

رقابت بیش از 300 دانشجو واحد بندرگز در آزمون کتبی قرآن و عترت

کشف مواد بیولوژیک و مخدر با دستاورد محقق ایرانی

چند خبر کوتاه از استان

اعماق اقیانوس‎

کشف مواد بیولوژیک و مخدر با دستاورد محقق ایرانی

لای فای چیست؟ تفاوتش با وای فای چیست

امشب آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور

ساختمان پلاسکو فعال شد

اختتامیه اولین جشنواره استانی شعر «فانوس انتظار»+فیلم

امشب آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور

برگزاری حدود هزار مراسم روز دانشجو

مراسم جشن فارغ التحصیلی دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن / تصاویر

پیام تسلیت دکتر فرهاد رهبر به مناسبت درگذشت یکی از کارکنان دانشگاه آزاد واحد رودسر

افزایش تعامل شورای عالی انقلاب فرهنگی با کمیسیون آموزش مجلس

ساختمان پلاسکو فعال شد

پلاسکو، جان دوباره گرفت/نظام مهندسی ایمنی ساختمان را تایید کرد

استخدام کارشناس شیمی در شرکت معتبر در تهران

ساختمان پلاسکو فعال شد

اعلام آمادگی دانشگاه آزاد برای حذف کنکور رشته های کارشناسی غیرپزشکی

افزایش تعامل شورای عالی انقلاب فرهنگی با کمیسیون آموزش مجلس

دانشگاه نقش جهان اصفهان دانشجو می پذیرد

در نشست امروز کمیسیون آموزش صورت گرفت تأکید بر عدم موازی کاری میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس

فناوران دانش به شبکه چهار می آیند

امشب آخرین فرصت شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور 96

تجمع ضدصهیونیستی در دانشگاه امیرکبیر

قربانی گلشن آبادی در گفت وگو با فارس: نخستین نشست هم اندیشی دبیران تشکل های اساتید دانشگاه آزاد فردا برگزار می شود

تریبون آزاد دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی گرگان / تصاویر

رشته ها و دانشگاه های پرمتقاضی برای جذب هیئت علمی در کشور

یک حالت جدید ماده کشف شد

پارک های علم و فناوری سراسر کشور در مستند «فناوران دانش» معرفی می شوند

تحصیل بیش از چهار هزار دانشجوی ایرانی در هند

مقاله دانشجویان عضوکمیته تحقیقات دانشجویی در ژورنال بین المللی معتبر منتشر شد

امشب؛ آخرین فرصت شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور 96

دانشگاه مرکز خلاقیت، ابتکار و نوآوری است

آشنایی با دوفصلنامه تخصصی پژوهش های میان رشته ای قرآن کریم

«جامعه شناسی شهر و  شهروندی» خواندنی شد

ساختار دانشگاه آزاد اسلامی برای اساتید و پژوهشگران، حمایتی و تشویقی است

دانشگاه یاسوج واحد نمونه تولیدات پژوهشی

فرهاد رهبر: انسان خلاق، محور توسعه پایدار است/ توسعه یافتگی به فن آوری و دانایی ارتباط دارد

فرهاد رهبر: انسان خلاق، محور توسعه پایدار است/ توسعه یافتگی به فن آوری و دانایی ارتباط دارد