مطالب مرتبط:
هزینه های سرسام آور آلودگی هوا بر دوش دولت
به بهانه تغییر مدیر عامل سایپا بررسی شد خودروسازان با هزینه بانکی و طلب قطعه سازان مواجه اند/ فرمان سایپا در بورس نمی چرخد
خودروسازان با هزینه بانکی و طلب قطعه سازان مواجه اند/ فرمان سایپا در بورس نمی چرخد
خودروسازان با هزینه بانکی و طلب قطعه سازان مواجه اند/ فرمان سایپا در بورس نمی چرخد
فواد معصوم: تصمیم دادگاه فدرال پیرامون همه پرسی برای همگان الزام آور است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 آبان 1396 ساعت 01:452017-11-20اقتصادي

دست و پازدن خودروسازان با هزینه های مالی سرسام آور


تورم نیروی انسانی در کنار هزینه های مالی سرسام آور خودروسازان، بیش از آنکه به مدیران منسوب دولتی ربط داشته باشد، مرثیه ای برای صنعتی است که حدود 20 درصد از اقتصاد ایران را تشکیل داده که برای ادامه حیات خود دست و پا می زند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی ایسکانیوز؛ مهدی جمالی پس از گذشت حدود دو سال در حالی فرمان مدیریت سایپا را به محسن قاسم جهرودی می سپارد که این شرکت به دلیل سایه سنگین دولت بر سر خود و در عین حال زیان انباشته در حسابهای تلفیقی و هزینه های مالی کمرشکن رو به رو است.

به ویژه آنکه با وجود هیاهو بر سر تفاهم نامه های خارجی پس از برجام هیچ یک از آن ها محقق نشده و تاکنون پلتفرم مشترکی نیز ارائه نشده است.

به عبارتی آنچه که سایپا را همچنان زنده نگاه داشته، سلسله اقدام هایی است که در صورت های مالی این گروه به بهانه هایی همچون ارزش منصفانه و تجدید ارزیابی دارایی ها صورت گرفته است.

این ارزیابی ها بدون محاسبه دقیق دارایی در حسابداری تلفیقی و جابجایی برخی دارایی ها در شرکت های تابعه برای فرار از زیان با نادیده گرفتن استانداردهای حسابداری صورت گرفته است.

اقدامی که همچنان از سوی سازمان بورس به عنوان یکی از تخلف های بارز در این نماد معاملاتی اشاره و بر آن تأکید می شود.

سازمان بورس همزمان با برگزاری مجمع عادی سالیانه سهامداران شرکت سایپا با شفاف سازی در مورد تغییرات با اهمیت در اطلاعات صورت های مالی حسابرسی شده سال مالی منتهی به پایان اسفندماه 1395 واگذاری بخشی از سهام شرکت های فرعی گروه سایپا عنوان کرده بود که در اسفندماه سال 1395 شرکت ایرانی تولید اتومبیل "سایپا" سهام شرکت های سایپا دیزل، مهندسی مشاور سازه گستر سایپا، تولیدی موتور گیربکس واکسل سایپا- مگاموتور و خودروسازی بنیان توسعه صنعت پارس را به شرکت های تابعه دو شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا و گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا شامل شرکت های توسعه گستر برنا، توسعه سرمایه رادین، ساربان سرمایه ایرانیان، تجارت الکترونیک خودرو تابان، پیشگامان خوراک تابان و ستاره سفیران آینده واگذار نموده است.

سازمان بورس با اشاره به اینکه واگذاری سهام شرکت سایپا دیزل از طریق عرضه عمده سهام شرکت مذکور در بورس اوراق بهادار تهران صورت گرفته، تأکید کرده که مطابق اطلاعات ارائه شده، پس از اعمال تغییرات فوق و اصلاح صورت های مالی تلفیقی شرکت، زیان انباشته تلفیقی در پایان سال مالی منتهی به پایان اسفندماه 95 از مبلغ (1.

468) میلیارد ریال به مبلغ (63.

813) میلیارد ریال و سود (زیان) انباشته تلفیقی قابل انتساب به صاحبان سهام شرکت اصلی در پایان سال مالی منتهی به پایان اسفندماه 95 از مبلغ 51 میلیارد ریال سود به مبلغ (35.

540) میلیارد ریال زیان اصلاح شده است.

با این همه سایپا در حالی از تحقق سود خالص واقعی حسابرسی شده یک هزار و 16 میلیارد و 432 میلیون و 400 هزارتومانی در پایان دوره عملکردی 12 ماهه منتهی به پایان اسفندماه 95 خبر داد که مطابق با مستندات منتشر شده از سوی سازمان بورس یکی از دلایل افزایش سودآوری عملیاتی شرکت سایپا ناشی از افزایش با اهمیت زیان دوره جاری در شرکت های مهندسی مشاور سازه گستر سایپا و مگاموتور بوده که با توجه به واگذاری سهام شرکت های سایپا دیزل، مهندسی مشاور سازه گستر سایپا، تولیدی موتور گیربکس واکسل سایپا- مگا موتور و خودروسازی بنیان توسعه صنعت پارس که همگی از شرکت های زیر مجموعه شرکت سایپا به شمار می روند به شرکت های تابعه شرکت های سرمایه گذاری کارکنان سایپا و سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا، منجر به انتقال این زیان و زیان های سنواتی به شرکت های فوق شده و عدم تلفیق این شرکت ها موجب عدم انعکاس زیان در صورت مالی گروه سایپا شده است.

همچنین تغییر رویه های استهلاک و عدم تعدیل ارزش سرمایه گذاری در شرکت نیوان ابتکار نیز منجر به افزایش مانده سود انباشته شرکت سایپا در تاریخ 95.

12.

30 به مبلغ 4.

787 میلیارد ریال برخلاف استانداردهای حسابداری شده است.

دستکاری صورت های مالی بر اساس این گزارش، با انتقال زیان سایپا در 4 شرکت مذکور به شرکت های تابعه خود یعنی سرمایه گذاری کارکنان سایپا و سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا، این خودروساز از یک هزار و 937 میلیارد و 748 میلیون و 900 هزار تومان سود ناخالص خبر داده که عمدتاً به دلیل هزینه های اداری و عمومی 891 میلیارد و 302 میلیون و یکصد هزار تومانی در نهایت سود عملیاتی یک هزار و 44 میلیارد و 129 میلیون و 200 هزار تومانی را شناسایی کرده است.

این سود عملیاتی که سازمان بورس آن را ناشی از عدم انعکاس زیان برخی شرکت ها در صورت های مالی سایپا عنوان کرده در نهایت پس از مواجه با هزینه های مالی یا بانکی یک هزار و 280 میلیارد و 122 میلیون و 700 هزار تومانی اگرچه محو می شود، اما به یکباره از محل سایر درآمدهای غیرعملیاتی که ناشی از درآمد سرمایه گذاری های سایپا در شرکت های تابعه آن است، به سود خالص یک هزار و 16 میلیارد و 432 میلیون و 400 هزار تومانی دست یافته است.

جالب اینکه مجمع سهامداران شرکت سایپا در حالی برگزار شد که با وجود خروج اعتراض آمیز نماینده سازمان بورس و تأکید وی بر موهوم بودن هرگونه تقسیم سود، اما در نهایت پاداش 200 میلیون تومانی اعضای حقوقی هیات مدیره در عملکرد دوره مالی 95 به تصویب رسید.

هیات مدیره ای که در عملکرد 12 ماهه سال مالی 95 درازای سود خالص 26 تومانی به ازای هر سهم مبلغ 33 تومان به ازای هر سهم هزینه های مالی برای هر سهم کنار گذاشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، باید بلاتکلیفی بلوک 46 درصدی سهام سایپا را نیز به موارد یاد شده افزود که در دل این مجموعه همواره بازیچه ای برای سلطه مدیران دولتی بر شرکت های ریز و درشت مجموعه سایپا و البته پارس خودرو، زامیاد، سرمایه گذاری سایپا و سایر شرکت های تابعه آن بوده است.

پیش تر یکی از مدیران وقت سایپا با هدف تیک آور یا به عبارتی تملک انحصاری بر حدود 46 درصد سهام سایپا از طریق منابع شرکت های تابعه این شرکت اقدام به معاملات ضربدری نمود که به هم ریختن ارکان مدیریتی شرکت های زیرمجموعه سایپا تا به امروز را در پی داشته است.

به طوری که هیات مدیره ها و حتی حسابرسان، مجامع و حتی بازرس قانونی در این شرکت ها نامشخص و با پیچیدگی وحشتناکی مواجه می باشد.

حال با توجه به احتمال ماجراجویی قطعه سازان برای خرید سهام شرکت های خودرویی و حلقه مفقوده ای به نام کیفیت در صنعت خودرو باید منتظر ماند و دید که آیا سایپا و ایران خودرو می توانند خود را از هزینه های مالی بانک ها رها کنند یا اینکه در برابر قطعه سازان طلبکار خود بازنده بازی خواهند بود که انحصار حدود 20 درصد از اقتصاد کشور را در پی دارد.

در هیات مدیره گروه سایپا با جایگزینی محسن قاسم جهرودی به جای جمالی که به نمایندگی از شرکت گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا حضور داشت، هم اکنون سیدمحمدعلی سید ابریشمی به نمایندگی از شرکت سرمایه گذاری رنا، امیرحسین قناتی به نمایندگی از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، معصوم نجفیان به نمایندگی از موسسه حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد و علیرضا بادکوبه هزاوه به نمایندگی از توسعه سرمایه رادین حضور دارند.

منبع: فارس 403
کلید واژه ها: سایپا - مالی - سازمان بورس - صورت - سرمایه - سرمایه گذاری - بورس اوراق بهادار تهران - خودرو - خودروسازان - سهام - شرکت سایپا - سایپا دیزل - دارایی - بورس اوراق بهادار - حسابداری - زیان - بورس - توسعه - ایران - هزینه - تجارت الکترونیک - میلیارد - دست و پا - اطلاعات - ایرانی - صنعت - اقتصاد - واگذاری سهام - نیروی انسانی - اقتصاد ایران

آخرین اخبار سرویس:
رشد 9.5 درصدی منابع درآمدی

معاون وزیر ورزش : اعتبارات مناسبی برای تامین نیازهای فدراسیون ها پیش بینی شده است

کره جنوبی برای بیت کوین مالیات وضع کرد/ پول شویی با بیت کوین نگرانی مقامات اقتصادی کره جنوبی

کمپین هیجان جام جهانی با مدیران خودرو ادامه دارد/سه جایزه سفر به روسیه برای خریداران 315

واگذاری 57 شرکت تامین اجتماعی تا پایان سال

اتمام ساخت خانه های بهداشت تا قبل از زمستان سال آینده

وضعیت نامشخص درآمد 110 هزار میلیاردی دولت از افزایش حامل های انرژی+فیلم

بخشی ازظرفیت انتقال آب بلااستفاده مانده است/بازارخوب عراق و سوریه

هنوز جاده ها و بزرگ راه ها هزاران قربانی می گیرند

مرحوم چاوز و خودروی سمند قرمزش +تصاویر

عسل طبیعی با برند پورشه+عکس

صادرات 24 هزار تن محصولات کشاورزی در لرستان

بانک جهانی از 2019 فاینانس نفت و گاز را متوقف می کند

رشد نرخ ارز قیمت نهاده های دامی را گران کرد

ششمین همایش طلای سبز با هدف صادرات و کشف بازارهای جدید برگزار می شود

12خصیصه امنیتی برای تشخیص ایران چک های تقلبی

انتظار برای تعیین تکلیف خودروهای موجود در گمرک

بخشی از مطالبات چایکاران پرداخت شد

کاهش اندک قیمت طلا در بازار جهانی

خبر خوش برای مطبوعات و بازار نشر یک محموله کاغذ در حال ترخیص از گمرک است

طنز/ عوارض خروجی قبلی چی شد؟

با صرف زمان و هزینه کمتر به استخر و پارک آبی بروید

قیمت خودرو دنا در بازار

رتبه ایران در سهولت کسب و کار تنها از عراق و یمن بهتر است

پنجشنبه///تیکاف خودرویی ها در جاده تالار/ تقویت ارزش سهام گروه خودرویی+نمودار

قراردادهای دولتی هنوز هم قانون را دور می‎زنند

19 میلیارد تومان کمک بسیج اصناف به مناطق زلزله زده کرمانشاه

پژوهشگر برتر نظام بانکی از بانک دی انتخاب شد

خبرهای عجیب پورشه؛ از مبارزه با دلالی کلکسیونرها تا فروش عسل طبیعی

بانک سرمایه، به عنوان دومین شرکت بزرگ فرابورسی معرفی شد

اختصاص 12 هزار میلیارد تومان برای توسعه اشتغال پایدار در روستاها

عربستان بنزین را 80 درصد گران می کند

کلنگ احداث ساختمان چند منظوره و استخر سرپوشیده قرچک به زمین زده شد

بنزین 400تومانی 1000 تومان شد، چرا یارانه یک ریال اضافه نشد؟

ایران و روسیه 2 تفاهمنامه همکاری امضا کردند

خیار 1.5 متری + عکس

تامین نیاز 9 ماهه خراسان رضوی به گندم

عوارض خروجی قبلی چی شد؟

ایجاد 13 هزار و 734 شغل از ابتدای سال 96 در البرز

صادرات 24 هزار تن محصولات کشاورزی در لرستان

تولید تایل آکوستیک توسط شرکت آذران فضانما

آی کن؛ ارائه کننده اولین نرم افزار BPMS بومی

بانک سرمایه، به عنوان دومین شرکت بزرگ فرابورسی معرفی شد

مستندات اثبات خوکی بودن بخشی از ژله های بازار کشورمان چیست

«خبرسازترین متهمان و محکومان»

استان خوزستان آب، زمین و هوای مناسب برای کشاورزی دارد

آیا زلزله های اخیر ایران طبیعی است؟

خیابانی: رضا گلزار 40 میلیون تومان پول داد

تمام درآمدهای حاصل از عوارض خروج باید صرف گردشگری داخلی شود

زمان واریز یارانه آذر ماه مشخص شد

سامانه اطلاعات مکانی یکی از مهمترین زیرساخت های اطلاعاتی در صنعت برق است

قیمت خودرو دنا در بازار+ جدول

فارس خبر می دهد رکورد بالاترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال 2017 شکسته شد

آبیاری 3 میلیون هکتار اراضی کشاورزی با شبکه آبیاری مدرن

خط کشتیرانی بندر خرمشهر ــ بندر صحار عمان افتتاح می شود

تاثیر ممنوعیت صادرات سیمان به عراق بر صادرات معدنی کشور

بلاتکلیفی طلا تا تعیین نرخ بهره در آمریکا

تاثیر خبر گرانی بنزین بر بازار خودرو/سراتو 2میلیون گران شد+ جدول

سرمایه گذاری گسترده اپل در کمپانی تولید کننده لیزرهای Face ID

تقدیر از پژوهشگر نمونه بانک ایران زمین

تأمین اجتماعی بزرگترین شریک کسب و کار کارفرمایان است

رمه ای که رمید؛ پولی که پرید، پایی که به زندان رسید

بانک جهانی از 2019 فاینانس نفت و گاز را متوقف می کند

استاندار البرز: طرح روستای بدون بیکار در استان اجرا می شود

افزایش 11 هزار میلیارد ریالی اعتبارات اشتغالزایی کمیته امداد

جاده های خوزستان خشونت دارد/روند پیشرفت راه های ما کند است

مفتاح رهنورد؛ برند معتبر واردات خودرو

قرارگاه خاتم الانبیا سپاه: 10میلیارد دلار از دولت طلب داریم / قرارگاه خاتم معافیت مالیاتی ندارد

کوییک خودروی خوبی از نظر کیفیت است

از بغداد تا مسکو در ثریا

رکورد بی سابقه در بورس /شاخص در کانال 93 هزار واحد

ما کارتن خواب نیستیم

قرارگاه خاتم الانبیاء 10 میلیارد دلار از دولت طلب دارد

تسهیلات ویژه طرح اتوخدمت سایپا برای مردم استان هرمزگان

نگرانی از شرایط برگزاری مناقصات معدنی/ابهام درمناقصه طلای زرشوران

توانمند سازی تولید و اشتغال پایدار با اجرای طرح تاپ محقق می شود

توسعه اقتصادی مجموعه شستا با بهبود مدیریت و ساختار انسانی

آغاز فروش وانت مزدا کارا 2000 توسط گروه بهمن شرایط جدید

مرگ خاموش سالانه 800 نفر در کشور

سرمایه گذاری گسترده اپل در کمپانی تولید کننده لیزرهای Face ID

نرخ رشد پایه پولی در دوره مسکن مهر کمتر از دوره های قبل

دهمین جشنواره محصولات کشاورزی ارگانیک در بوستان گفتگو

رقیب جدید "بیت کوین" با رکورد آمد

یک میلیون کارگر بیمه شدند

تنظیم شناسنامه وضعیت اقلام حساس/ رصد بازار کالاهای اساسی

بیمه پیمانکاری چه مشکلاتی برای تولید پدید آورده است؟

کوییک خودروی خوبی از نظر کیفیت است

ورود خودرو بدون تست ممنوع

ارزش صادرات کالایی کاهش یافت

سهام آمریکا، سود خزانه داری و دلار افت کرد

ضرورت استفاده از ظرفیت متخصصین جهت توسعه شهرسازی در قم

قانون تعزیرات نقص های جدی دارد و باید اصلاح شود

بسته هایی که پست آنها ممنوع است!

اسنشال فون احتمالاً به فروش 50 هزار واحدی دست یافته است

چگونه برق مصرفی یخچال راکاهش دهیم؟

رشد بیش از 9.5 درصدی درآمد بانک ها در بودجه 97

قرارگاه خاتم الانبیا سپاه: 10میلیارد دلار از دولت طلب داریم / قرارگاه خاتم معافیت مالیاتی ندارد

واکنش حمید فرخ نژاد به 3 برابر شدن عوارض خروج از کشور/ عکس

خیابانی: رضا گلزار 40 میلیون تومان پول داد

اختصاص 12 هزار میلیارد تومان برای توسعه اشتغال پایدار در روستاها

دست و پازدن خودروسازان با هزینه های مالی سرسام آور

دست و پازدن خودروسازان با هزینه های مالی سرسام آور