مطالب مرتبط:
واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347+ اسناد
واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347+ اسناد ساواک
واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347 +اسناد
واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347
از مبارزه با رژیم پهلوی تا فرماندهی "دستمال سرخ ها"+تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 آبان 1396 ساعت 01:122017-11-20حوادث

واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347 +اسناد


ساعت 2 بعد از ظهر روز شنبه 9 شهریور سال 1347 منطقه کاخک از بخش مرکزی شهرستان گناباد خراسان به لرزه درآمد.

یک روز بعد روزنامه ها از روستاهای ویران شده و مرگ زندگی در مناطق زلزله زده نوشتند.

- دولت بهار: ساعت 2 بعد از ظهر روز شنبه 9 شهریور سال 1347 منطقه کاخک از بخش مرکزی شهرستان گناباد خراسان به لرزه درآمد.

یک روز بعد روزنامه ها از روستاهای ویران شده و مرگ زندگی در مناطق زلزله زده نوشتند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار، ساعت 2 بعد از ظهر روز شنبه 9 شهریور سال 1347 منطقه کاخک از بخش مرکزی شهرستان گناباد خراسان به لرزه درآمد.

یک روز بعد روزنامه ها از روستاهای ویران شده و مرگ زندگی در مناطق زلزله زده نوشتند.

این زمین لرزه که به زلزله فردوس و دشت بیاض نیز معروف شد اثرات بسیار مخربی و تلفات مالی و جانی عمده ای بر روی مناطق مزبور داشت.

اما مردم زلزله زده در پس حضور تبلیغاتی سران رژیم پهلوی و مقامات دولتی نیازمند مایحتاج اولیه ای بودند که هر کدام آن ها نقش بسزایی در ادامه حیاتشان داشت.

مردم از رژیم پهلوی که عمدتا با مانورهای تبلیغی کار شایسته و بایسته ای در این موارد صورت نمی داد ناامید و به گروه های کمک رسانی که از طلاب و جمعیت های خیریه نهضت امام خمینی بودند امید بسته بودند.

اولین گروه، جمعی از طلاب مشهدی بودند که در همان روزهای اولیه به کمک مردم زلزه زده شتافتند.

آیت الله خامنه ای در خاطرات خود در این باره می گویند: وقتی زلزله پیش آمد، ما از فرصت استفاده کردیم.

با بعضی از دوستان تماس گرفتم، گفتم که می خواهیم برویم فردوس.

بعضی از دوستان استقبال کردند.

آقای طبسی، آقای هاشمی نژاد و یک عده بازاری علاقمند و عده ای از طلاب، 10 الی 15 ماشین و 70 الی 80 نفر آدم راه افتادیم و به طرف منطقه زلزله زده رفتیم.

با اعزام طلاب، مراجع تقلید به خصوص علمای مشهد از جمله آیت الله میلانی، آیت الله سید عبدالله شیرازی، آیت الله گلپایگانی و .

اقدام به جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی برای مردم زلزله زده کرده و نمایندگان خود را به آن مناطق فرستادند.

اولین محموله سه روز پس از حادثه به منطقه رفت.

طلاب در میدان اصلی فردوس چادر مرکزی خود را بر پا کردند و هر آنچه که کمک می رسید با ساماندهی خود به مردم زلزله زده می رساندند که این امر با اعتراض سرهنگی که سرپرستی تشکیلات شیر و خورشید را عهده دار بود مواجه می شود.

اما مقاومت طلاب موجب تداوم کمک ها شد.

بطوری که ظرف سه روز 12 کامیون به پایگاه امدادی روحانیت رسید.

فعالیت های روحانیون به حدی بود که گزارشگر ساواک در گزارش خبر خود می نویسد: این گروه با کمک طلاب مدرسه علمیه فردوس با کوشش های زیادی به زلزله زدگان کمک نموده و شب و روز مشغول فعالیت و کمک به زلزله زدگان هستند.

احتیاجات ضروری زلزله زدگان را به مشهد آقای عابدزاده چند نفر از ایادی خود اطلاع داده، آن ها تهیه و ارسال می نمایند.

اما علی رغم بی توجهی رژیم پهلوی به مشکلات مردم زلزله زده، فعالیت ها و کمک ها فقط معطوف به روحانیت خراسان نمی شد بلکه روحانیون نه تنها در ایران بلکه در جهان به فکر امداد زلزله زدگان افتادند.

طبق اسناد ساواک آیت الله سید محمدحسین بهشتی که در مرکز اسلامی هامبورگ مشغول بود مبلغ 43220 مارک را که از طرف آن مرکز جمع آوری شده بود به ایران فرستاد.

همچنین علما و روحانیون در قم و تهران هم علاوه بر اظهار تأسف از عدم رسیدگی سران مملکتی دست به کار شده و با اتکا به کمک های مردمی به امداد زلزله زدگان اقدام کردند.

در سندی از ساواک درباره گزارش نماینده آیت الله العظمی گلپایگانی از مناطق زلزله زده فردوس آمده است: محمدعلی اجتهادی که از نمایندگان آیت الله گلپایگانی است و به اتفاق سید مهدی گلپایگانی جهت کمک به زلزله زدگان به خراسان عزیمت کرده بود ساعت 10 صبح روز 1347/7/17 پس از مراجعت از مشهد در اندرون منزل [آیت الله] گلپایگانی با حضور ناصر مکارم شیرازی و چند نفر دیگر اظهار داشت در منطقه زلزله زده مردم می گفتند که تا کنون از طرف شیر و خورشید سرخ هیچگونه کمکی نسبت به آسیب دیدگان به عمل نیامده و فقط از طرف علما و هیأت امدادی روحانیون کمک هایی صورت گرفته است و این کمک ها دو ساعت بعد از زلزله به عمل آمده در صورتیکه افراد شیر و خورشید پس از 6 روز خود را به منطقه رساندند .

در ادامه گزارش با اشاره به کارشکنی مأموران برای بازسازی روستاهای ویران آمده است: اجتهادی ضمن عدم رضایت از اقدامات مسئولین شیر و خورشید افزود که مأموران اعزامی شیر و خورشید هیچ کاری ندارند و وضع آسیب دیدگان رسیدگی نمی نمایند.

ضمنا عده ای از طرف حسینیه ارشاد به منطقه آمده بودند که برای اهالی حمام بسازند لکن مسئولین نقشه ساختمان را نمی دادند و مردم به ما التماس می کردند که از مسئولین بخواهیم تا نقشه خانه و حمام را در اختیار خود اهالی بگذارند تا آنان شخصاً اقدام به ساختن منازل کنند و اهالی می گفتند که ما به خیر و کمک دولت امیدی نداریم و بهتر است برایمان شر نشوند.

اما در این سند اشاره ای هم به سفر تبلیغاتی نخست وزیر وقت امیرعباس هویدا به مناطق زلزله زده می شود و می نویسد: اجتهادی اضافه کرد هنگامی که آقای نخست وزیر برای بازدید به منطقه زلزله زده رفته بودند مردم گریه و ناله می کردند لکن وی دائما پیپ می کشید.

حتی یکی از وعاظ خراسانی به نام دانش سخنور هنگامی که آقای نخست وزیر در محل بود قصد سخنرانی را داشته و به محض سخنور نام پیغمبر را بر زبان آورد آقای نخست وزیر ناراحت شدند و وضع خطرناکی پیش آمد و دانش سخنور متذکر گردید که حرف خلافی ایراد نکرده که باعث ناراحتی نخست وزیر گردد جز اینکه فقط اسمی از پیغمبر اسلام برده است و خطاب به آقای نخست وزیر اعلام نمود که شما چه کاری داشتید به اینجا آمدید و حاجتی نبود که تشریف بیاورید.

نکته حائز اهمیت در این سند آنست که ذیل " نظریه رهبر عملیات " مأمور امنیتی ساواک می نویسد: مفاد گزارش فوق صحیح به نظر می رسد و نظر "منبع" مورد تایید رهبر عملیات قرار نمی گیرد.

در حالی که رژیم پهلوی از دادن امکانات مناسب دریغ می کرد ، در تهران نیز مساجد و هیئات مذهبی و حسینیه ها با پیشگامی روحانیون در کمک به زلزله زدگان مشارکت کردند.

یکی از این مساجد فعال در این زمینه مسجد همت تجریش بود که گزارشگر ساواک سخنرانی آیت الله عباسعلی اسلامی پیرامون ضرورت کمک به زلزله زدگان توسط مردم تأکید دارد و رژیم پهلوی و دولت را به دلیل کم کاری و اهمال در این زمینه سرزنش کرده است.

نکته قابل توجه طبق این سند آن است که رهبر عملیات هم این بدبینی مردم تهران نسبت به دستگاه رژیم را مرتبط با حوادث اخیر می داند و می نویسد: برابر اطلاع اکیپ 50 نفری پزشک و جراح که از طرف دانشکده های پزشکی تهران و دانشگاه ملی چند روز قبل به منظور معالجه و درمان مجروحین به مشهد اعزام شده بودند پس از 48 ساعت بدون اینکه در محل زلزله زدگان کوچکترین استفاده درمانی از آن ها به عمل آید [به] وسیله هواپیما بنا به دستور مسئولین مربوطه در محل زلزله زده به تهران برگردانده شده اند.

این عده ضمن تماس هایی که با دوستان و آشنایان خود می گیرند جریان را برای آن ها بازگو می نمایند که این امر بین مردم تهران اثر نامطلوب داشته و دارد.

این حرکت که به اذعان مأمور امنیتی ساواک تأثیر بدی در اذهان عمومی داشته است نشان از حرکت های تبلیغاتی و نمایشی از سوی رژیم دارد که ده روز پس زلزله گروه های پزشکی و امدادی را بدون هیچ استفاده ای به تهران بازمی گردانند.

علاوه بر این ساواک با رصد کمک های جمع آوری شده ، اقدام به برخوردهای امنیتی با این پایگاه ها می کرد.

یکی از این موارد در دانشگاه ها بود.

به طوری که ساواک از به توجیه سیاسی کاری اقدام به جلوگیری از کمک به زلزله زدگان می کرد.

کمک رسانی به مردم زلزله زده فردوس تا حدود دو ماه بعد از آن توسط روحانیت انجام می گرفت و مردم فقیر و آسیب دیده از این کمک ها استفاده می کردند.

آیت الله خامنه ای در خاطره جالب توجهی از آن روزها می گویند: اوایل که ما آنجا رفته بودیم، تقریباً حدود 10 الی 15 روز مردم اسم مرا با اسم امام خمینی اشتباه گرفته بودند.

می گفتند آقای خمینی آمده و یک گروه از دهات و راه های دور می آمدند که آقای خمینی را ببینند.

در آنجا کاملاً معلوم بود که آقای خمینی مال همه است و این طور نیست که ما فقط آقای خمینی [را] دوستش بداریم.

در دهات آنجا و حتی روستاهای دور دست آقای خمینی اسمش یک اسم محبوب است.

طبق اسناد ساواک آیت الله خامنه ای حدود 45 روز در مناطق زلزله مانده بودند تا حدی که گاه برای آنان سخنرانی کردند.

طبق اسناد ایشان در 28 مهر ماه در هیأت فاطمیه فردوس به منبر رفتند و گفتند: چرا شما از حق خود دفاع نمی کنید که حق شما را می خورند و چرا مقامات تهران به فکر شما نیستند که خانه درست کنند.

بچه ها و پیرمدها از سرما جان می دهند.

آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از خاطرات خود با اشاره به تلخی های آن حادثه درباره بی کفایتی سازمان شیر و خورشید پهلوی در رسیدگی به وضع مردم زلزله زده گفتند: همان وقت منبر رفتم و سخنرانی کردم و از مردم پرسیدم که شیر و خورشید به شماها چه داده؟ به نظرم گفتند در طول این دو ماه، صد گرم شکر دادند! به همین تناسب، اجناس مختصری داده بودند، نه اجناس لازم زندگی.

همین سخنرانی افشاگرانه در فردوس از اتهامات ایشان در دستگیری ها و بازجویی ها بود.

از دیگر مواردی که بی کفایتی رژیم در زلزله فردوس را نشان می داد تخریب ساختمان های نیمه کاره ای بود که برای مردم قابل استفاده بود.

در حالی که مردم زلزله زده تا دو ماه بعد از آن و با رسیدن فصل سرما همچنان در چادر و حفره های زیرزمینی زندگی می کردند تنها عمارت آجری شهر که ساختمان دو سال ساخت بهداری بود توسط سازمان شیر و خورشید تخریب شد.

در حالی که تنها کوره آجرپزی فردوس که سالم مانده بود هم توسط شیر و خورشید اجاره شده بود و آجرهای تولیدی آن را برای گناباد می فرستادند.

آیت الله خامنه ای در خاطرات خود با اظهار تأسف از این واقعه می گویند: بنده اول باور نمی کردم.

صبح روز بعد که برای مشاهده آن محل رفتم از دیدن خاک زرد رنگ که از نابودی صدها هزار آجر، تمام محوطه بزرگ بهداری را پوشانده بود، بی اختیار به صدای بلند گریه کردم و بر بی رحمی و بی اعتنایی مقامات شیر و خورشید لعنت فرستادم.

منبع: پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی
کلید واژه ها: زلزله - مناطق زلزله زده - آیت الله - طلاب - منطقه - مناطق - روستاهای - روزنامه - مردم - مرکزی - گناباد - شهریور - خراسان - لرزه - آیت الله خامنه ای - زندگی - گزارش - شنبه - دولت - ساعت - رژیم - مراجع تقلید - اولین - امام خمینی - زمین لرزه - نقدی - امید - مشهد - تبلیغاتی - گزارشگر

آخرین اخبار سرویس:
زمین لرزه 4.4 ریشتری "هجدک" کرمان را لرزاند

ترس از زلزله هجدک 37 مصدوم بر جای گذاشت

زمین لرزه 4.4 ریشتری "هجدک" کرمان را لرزاند

ایده هایی برای ساخت یک شهر مقاوم در برابر زلزله

اختلال تلفن در بخش کوهساران راور

ترس از زلزله هجدک 37 مصدوم بر جای گذاشت

زمین لرزه 5.6 ریشتری کرمان را تکان داد

زلزله 4.7 ریشتری هجدک کرمان را لرزاند

زلزله 4.7 ریشتری هجدک کرمان را لرزاند

6 تیم ارزیاب هلال احمر به منطقه زلزله زده هجدک اعزام شده است

6 تیم ارزیاب هلال احمر به منطقه زلزله زده هجدک اعزام شده است

ایده هایی برای ساخت یک شهر مقاوم در برابر زلزله

علت تصادف اتوبوس دانش آموزان راهیان نور اعلام شد

کشف قاچاق نعل اسب توسط ماموران گمرک!

زلزله 6.1 ریشتری هجدک خسارتی نداشت

12 مصدوم غیر مستقیم در زلزله 6.1 ریشتری بامداد امروز/ آخرین وضعیت مناطق زلزله زده

6 تیم ارزیاب هلال احمر به منطقه زلزله زده هجدک اعزام شده است

سه زلزله بالای 4 ریشتر "هجدک" کرمان را لرزاند

زلزله 6.1 ریشتری حوالی "هجدک" کرمان را لرزاند

وقوع زمین لرزه 4 ریشتری در "هجدک" کرمان

زلزله 6.1 ریشتری حوالی "هجدک" کرمان را لرزاند

سه زلزله بالای 4 ریشتر "هجدک" کرمان را لرزاند

علت تصادف اتوبوس دانش آموزان راهیان نور اعلام شد

زلزله 6.1 ریشتری هجدک خسارتی نداشت

زلزله 5.1 ریشتری هجدک کرمان را لرزاند

زلزله 5.1 ریشتری هجدک کرمان را لرزاند

زلزله 6.1 ریشتری هجدک کرمان را لرزاند

زلزله 6.1 ریشتری حوالی "هجدک" کرمان را لرزاند

تعطیلی یک مرکز خرید در بلگراد؛ هشدار بمب گذاری از طریق تلفن به پلیس

زلزله 6.1 ریشتری هجدک در استان کرمان را لرزاند + مشخصات

زلزله 6.1 ریشتری هجدک کرمان را لرزاند

دستگیری سارق با 24 فقره سرقت در قزوین

زلزله 6.1 ریشتری هجدک در استان کرمان را لرزاند + مشخصات

یک کشته و یک مصدوم در تصادف جاده بندرماهشهر- شهر چمران

عکس/ شب های کرمانشاه پس از زلزله

قاتل در نیمه شب به سراغ مقتول رفت؛ دختر جوان طعمه بی احتیاطی

یک کشته و یک مصدوم در تصادف جاده بندرماهشهر- شهر چمران

جسد قطعه قطعه شده پسر جوان در میاندوآب پیدا شد

هر 30 دقیقه، یک کشته بر اثر تصادف در ایران

کرج لرزید

آتش سوزی در قطار پردیس تهران-مشهد مهار شد

خانه های هلال احمر در مناطق مختلف راه اندازی می شود

تصاویر هوایی از منطقه زلزله زده هجدک کرمان

ادامه جستجو برای یافتن صیادان بوشهری/ اعزام 3 بالگرد

جزییات جنایت هولناک به دست نوجوان 17 ساله

اعلام اسامی 14 مصدوم حادثه اتوبوس راهیان نور

دستگیری کلاهبردار سایبری با بیش از 200 شاکی

زلزله کرج در غرب استان تهران نیز احساس شد

وضع تاسف بار آتش نشانی شهر قلعه قاضی

زلزله کرج در غرب استان تهران نیز احساس شد

کشف جسد قطعه قطعه شده در میاندوآب

فرو ریختن دیوار خانه مسکونی در میاندوآب

کلنگ احداث مدرسه علمیه امام جواد(ع) در قم به زمین زده می شود

راستی آزمایی زلزله تهران

محاکمه داعشی های قلابی به اتهام دستبرد مسلحانه به هلال احمر

درجست و جوی 5 مادر با نوزادان فوت شده در بیمارستان

اورژانس شاهرود با 19 پایگاه طرح امداد زمستانی را آغاز کرد

تردد قطارها در حوزه اداره کل شمالشرق1 به صورت عادی انجام می شود

جان باختن 5 عضو یک خانواده در حادثه رانندگی

جمعیت سالمندی در ایلام رو به افزایش است

قطار مشهد-تهران امشب دچار حریق شد +عکس

منهای ورزش/ فیلمی از لحظه وقوع زلزله 6.2 ریشتری در هجدک کرمان

اورژانس شاهرود با 19 پایگاه طرح امداد زمستانی را آغاز کرد

تردد قطارها در حوزه اداره کل شمالشرق1 به صورت عادی انجام می شود

علت تصادف اتوبوس دانش آموزان راهیان نور اعلام شد

زمین لرزه 3.7 ریشتری حوالی هجدک را لرزاند

معادن زغال سنگ بخش کوهساران راور تعطیل شد

امنیت در منطقه زلزله زده حاکم است

2 کشته در تصادف جاده ایذه - باغملک

آتش سوزی در قطار پردیس تهران ـ مشهد مهار شد

آتش سوزی در قطار پردیس تهران-مشهد مهار شد

آخرین خبرها از سانحه اتوبوس دانش آموزی راهیان نور

کشف جسد جوان از چاه آب پس از 70 روز

30 نفر مصدوم/ برخی خانه های روستایی خسارت دید/ توزیع چادر و پتو

کشف 4 کیلو گرم ماده مخدر گل در تنکابن

دستگیری کلاهبردار سایبری با بیش از 200 شاکی

مدیرکل زندان های استان سمنان منصوب شد

تمامی مدارس راور، زرند، چترود و کرمان فردا تعطیل شد

40 کشته و مجروح در حادثه اتوبوس دختران راهیان نور

اسامی کشته شده های سانحه اتوبوس راهیان نور در سوسنگرد

7 مصدوم زلزله ظهر امروز در بیمارستان های کرمان بستری شده اند

مهار آتش سوزی قطار پردیس در ایستگاه گرمسار

موسیان در ایلام لرزید

اعزام پنج بالگرد و شناور برای یافتن شناورناپدید شده در آب های خلیج فارس

بخشی که بیشترین خسارت را در زلزله امروز کرمان دید

انتقال مصدومان تصادف سوسنگرد به اهواز

اعلام اسامی مصدومان اعزامی حادثه اتوبوس راهیان نور به بیمارستان گلستان

 اسامی قربانیان تصادف مرگبار اتوبوس اردوی دانش آموزی +تصاویر

کشف جسد جوان از چاه آب پس از 70 روز

5 کشته دراثر تصادف مینی بوس با پژو آردی

کشف محوله قاچاق 2 میلیارد ریالی در زنجان

جزییات حادثه اتوبوس راهیان نور از زبان رییس پلیس راه کشور

سانحه رانندگی اتوبوس راهیان نور دانش آموزان دختر در سوسنگرد/ 4 نفر کشته شدند

حادثه مرگبار برای اتوبوس دختران راهیان نور/40 کشته و مجروح/اسامی+فیلم و عکس

کشف جسد قطعه قطعه شده پسر جوان در میاندوآب

کرمان همچنان روی نوار لرزش

چرا هلال احمر از تصادف اردوی دانش آموزی آمار متفاوتی ارایه داد؟

جسد قطعه قطعه شده پسر جوان در میاندوآب پیدا شد

7000 کشته و 180 هزار مصدوم، قربانی جاده های نا ایمن/ هر 30 دقیقه یک نفر بر اثر تصادف در ایران می میرد

اسامی مصدومان زلزله هجدک اعلام شد

واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347 +اسناد

واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347 +اسناد