مطالب مرتبط:
واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347+ اسناد
واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347+ اسناد ساواک
واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347 +اسناد
واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347
از مبارزه با رژیم پهلوی تا فرماندهی "دستمال سرخ ها"+تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 آبان 1396 ساعت 01:122017-11-20حوادث

واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347 +اسناد


ساعت 2 بعد از ظهر روز شنبه 9 شهریور سال 1347 منطقه کاخک از بخش مرکزی شهرستان گناباد خراسان به لرزه درآمد.

یک روز بعد روزنامه ها از روستاهای ویران شده و مرگ زندگی در مناطق زلزله زده نوشتند.

- دولت بهار: ساعت 2 بعد از ظهر روز شنبه 9 شهریور سال 1347 منطقه کاخک از بخش مرکزی شهرستان گناباد خراسان به لرزه درآمد.

یک روز بعد روزنامه ها از روستاهای ویران شده و مرگ زندگی در مناطق زلزله زده نوشتند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار، ساعت 2 بعد از ظهر روز شنبه 9 شهریور سال 1347 منطقه کاخک از بخش مرکزی شهرستان گناباد خراسان به لرزه درآمد.

یک روز بعد روزنامه ها از روستاهای ویران شده و مرگ زندگی در مناطق زلزله زده نوشتند.

این زمین لرزه که به زلزله فردوس و دشت بیاض نیز معروف شد اثرات بسیار مخربی و تلفات مالی و جانی عمده ای بر روی مناطق مزبور داشت.

اما مردم زلزله زده در پس حضور تبلیغاتی سران رژیم پهلوی و مقامات دولتی نیازمند مایحتاج اولیه ای بودند که هر کدام آن ها نقش بسزایی در ادامه حیاتشان داشت.

مردم از رژیم پهلوی که عمدتا با مانورهای تبلیغی کار شایسته و بایسته ای در این موارد صورت نمی داد ناامید و به گروه های کمک رسانی که از طلاب و جمعیت های خیریه نهضت امام خمینی بودند امید بسته بودند.

اولین گروه، جمعی از طلاب مشهدی بودند که در همان روزهای اولیه به کمک مردم زلزه زده شتافتند.

آیت الله خامنه ای در خاطرات خود در این باره می گویند: وقتی زلزله پیش آمد، ما از فرصت استفاده کردیم.

با بعضی از دوستان تماس گرفتم، گفتم که می خواهیم برویم فردوس.

بعضی از دوستان استقبال کردند.

آقای طبسی، آقای هاشمی نژاد و یک عده بازاری علاقمند و عده ای از طلاب، 10 الی 15 ماشین و 70 الی 80 نفر آدم راه افتادیم و به طرف منطقه زلزله زده رفتیم.

با اعزام طلاب، مراجع تقلید به خصوص علمای مشهد از جمله آیت الله میلانی، آیت الله سید عبدالله شیرازی، آیت الله گلپایگانی و .

اقدام به جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی برای مردم زلزله زده کرده و نمایندگان خود را به آن مناطق فرستادند.

اولین محموله سه روز پس از حادثه به منطقه رفت.

طلاب در میدان اصلی فردوس چادر مرکزی خود را بر پا کردند و هر آنچه که کمک می رسید با ساماندهی خود به مردم زلزله زده می رساندند که این امر با اعتراض سرهنگی که سرپرستی تشکیلات شیر و خورشید را عهده دار بود مواجه می شود.

اما مقاومت طلاب موجب تداوم کمک ها شد.

بطوری که ظرف سه روز 12 کامیون به پایگاه امدادی روحانیت رسید.

فعالیت های روحانیون به حدی بود که گزارشگر ساواک در گزارش خبر خود می نویسد: این گروه با کمک طلاب مدرسه علمیه فردوس با کوشش های زیادی به زلزله زدگان کمک نموده و شب و روز مشغول فعالیت و کمک به زلزله زدگان هستند.

احتیاجات ضروری زلزله زدگان را به مشهد آقای عابدزاده چند نفر از ایادی خود اطلاع داده، آن ها تهیه و ارسال می نمایند.

اما علی رغم بی توجهی رژیم پهلوی به مشکلات مردم زلزله زده، فعالیت ها و کمک ها فقط معطوف به روحانیت خراسان نمی شد بلکه روحانیون نه تنها در ایران بلکه در جهان به فکر امداد زلزله زدگان افتادند.

طبق اسناد ساواک آیت الله سید محمدحسین بهشتی که در مرکز اسلامی هامبورگ مشغول بود مبلغ 43220 مارک را که از طرف آن مرکز جمع آوری شده بود به ایران فرستاد.

همچنین علما و روحانیون در قم و تهران هم علاوه بر اظهار تأسف از عدم رسیدگی سران مملکتی دست به کار شده و با اتکا به کمک های مردمی به امداد زلزله زدگان اقدام کردند.

در سندی از ساواک درباره گزارش نماینده آیت الله العظمی گلپایگانی از مناطق زلزله زده فردوس آمده است: محمدعلی اجتهادی که از نمایندگان آیت الله گلپایگانی است و به اتفاق سید مهدی گلپایگانی جهت کمک به زلزله زدگان به خراسان عزیمت کرده بود ساعت 10 صبح روز 1347/7/17 پس از مراجعت از مشهد در اندرون منزل [آیت الله] گلپایگانی با حضور ناصر مکارم شیرازی و چند نفر دیگر اظهار داشت در منطقه زلزله زده مردم می گفتند که تا کنون از طرف شیر و خورشید سرخ هیچگونه کمکی نسبت به آسیب دیدگان به عمل نیامده و فقط از طرف علما و هیأت امدادی روحانیون کمک هایی صورت گرفته است و این کمک ها دو ساعت بعد از زلزله به عمل آمده در صورتیکه افراد شیر و خورشید پس از 6 روز خود را به منطقه رساندند .

در ادامه گزارش با اشاره به کارشکنی مأموران برای بازسازی روستاهای ویران آمده است: اجتهادی ضمن عدم رضایت از اقدامات مسئولین شیر و خورشید افزود که مأموران اعزامی شیر و خورشید هیچ کاری ندارند و وضع آسیب دیدگان رسیدگی نمی نمایند.

ضمنا عده ای از طرف حسینیه ارشاد به منطقه آمده بودند که برای اهالی حمام بسازند لکن مسئولین نقشه ساختمان را نمی دادند و مردم به ما التماس می کردند که از مسئولین بخواهیم تا نقشه خانه و حمام را در اختیار خود اهالی بگذارند تا آنان شخصاً اقدام به ساختن منازل کنند و اهالی می گفتند که ما به خیر و کمک دولت امیدی نداریم و بهتر است برایمان شر نشوند.

اما در این سند اشاره ای هم به سفر تبلیغاتی نخست وزیر وقت امیرعباس هویدا به مناطق زلزله زده می شود و می نویسد: اجتهادی اضافه کرد هنگامی که آقای نخست وزیر برای بازدید به منطقه زلزله زده رفته بودند مردم گریه و ناله می کردند لکن وی دائما پیپ می کشید.

حتی یکی از وعاظ خراسانی به نام دانش سخنور هنگامی که آقای نخست وزیر در محل بود قصد سخنرانی را داشته و به محض سخنور نام پیغمبر را بر زبان آورد آقای نخست وزیر ناراحت شدند و وضع خطرناکی پیش آمد و دانش سخنور متذکر گردید که حرف خلافی ایراد نکرده که باعث ناراحتی نخست وزیر گردد جز اینکه فقط اسمی از پیغمبر اسلام برده است و خطاب به آقای نخست وزیر اعلام نمود که شما چه کاری داشتید به اینجا آمدید و حاجتی نبود که تشریف بیاورید.

نکته حائز اهمیت در این سند آنست که ذیل " نظریه رهبر عملیات " مأمور امنیتی ساواک می نویسد: مفاد گزارش فوق صحیح به نظر می رسد و نظر "منبع" مورد تایید رهبر عملیات قرار نمی گیرد.

در حالی که رژیم پهلوی از دادن امکانات مناسب دریغ می کرد ، در تهران نیز مساجد و هیئات مذهبی و حسینیه ها با پیشگامی روحانیون در کمک به زلزله زدگان مشارکت کردند.

یکی از این مساجد فعال در این زمینه مسجد همت تجریش بود که گزارشگر ساواک سخنرانی آیت الله عباسعلی اسلامی پیرامون ضرورت کمک به زلزله زدگان توسط مردم تأکید دارد و رژیم پهلوی و دولت را به دلیل کم کاری و اهمال در این زمینه سرزنش کرده است.

نکته قابل توجه طبق این سند آن است که رهبر عملیات هم این بدبینی مردم تهران نسبت به دستگاه رژیم را مرتبط با حوادث اخیر می داند و می نویسد: برابر اطلاع اکیپ 50 نفری پزشک و جراح که از طرف دانشکده های پزشکی تهران و دانشگاه ملی چند روز قبل به منظور معالجه و درمان مجروحین به مشهد اعزام شده بودند پس از 48 ساعت بدون اینکه در محل زلزله زدگان کوچکترین استفاده درمانی از آن ها به عمل آید [به] وسیله هواپیما بنا به دستور مسئولین مربوطه در محل زلزله زده به تهران برگردانده شده اند.

این عده ضمن تماس هایی که با دوستان و آشنایان خود می گیرند جریان را برای آن ها بازگو می نمایند که این امر بین مردم تهران اثر نامطلوب داشته و دارد.

این حرکت که به اذعان مأمور امنیتی ساواک تأثیر بدی در اذهان عمومی داشته است نشان از حرکت های تبلیغاتی و نمایشی از سوی رژیم دارد که ده روز پس زلزله گروه های پزشکی و امدادی را بدون هیچ استفاده ای به تهران بازمی گردانند.

علاوه بر این ساواک با رصد کمک های جمع آوری شده ، اقدام به برخوردهای امنیتی با این پایگاه ها می کرد.

یکی از این موارد در دانشگاه ها بود.

به طوری که ساواک از به توجیه سیاسی کاری اقدام به جلوگیری از کمک به زلزله زدگان می کرد.

کمک رسانی به مردم زلزله زده فردوس تا حدود دو ماه بعد از آن توسط روحانیت انجام می گرفت و مردم فقیر و آسیب دیده از این کمک ها استفاده می کردند.

آیت الله خامنه ای در خاطره جالب توجهی از آن روزها می گویند: اوایل که ما آنجا رفته بودیم، تقریباً حدود 10 الی 15 روز مردم اسم مرا با اسم امام خمینی اشتباه گرفته بودند.

می گفتند آقای خمینی آمده و یک گروه از دهات و راه های دور می آمدند که آقای خمینی را ببینند.

در آنجا کاملاً معلوم بود که آقای خمینی مال همه است و این طور نیست که ما فقط آقای خمینی [را] دوستش بداریم.

در دهات آنجا و حتی روستاهای دور دست آقای خمینی اسمش یک اسم محبوب است.

طبق اسناد ساواک آیت الله خامنه ای حدود 45 روز در مناطق زلزله مانده بودند تا حدی که گاه برای آنان سخنرانی کردند.

طبق اسناد ایشان در 28 مهر ماه در هیأت فاطمیه فردوس به منبر رفتند و گفتند: چرا شما از حق خود دفاع نمی کنید که حق شما را می خورند و چرا مقامات تهران به فکر شما نیستند که خانه درست کنند.

بچه ها و پیرمدها از سرما جان می دهند.

آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از خاطرات خود با اشاره به تلخی های آن حادثه درباره بی کفایتی سازمان شیر و خورشید پهلوی در رسیدگی به وضع مردم زلزله زده گفتند: همان وقت منبر رفتم و سخنرانی کردم و از مردم پرسیدم که شیر و خورشید به شماها چه داده؟ به نظرم گفتند در طول این دو ماه، صد گرم شکر دادند! به همین تناسب، اجناس مختصری داده بودند، نه اجناس لازم زندگی.

همین سخنرانی افشاگرانه در فردوس از اتهامات ایشان در دستگیری ها و بازجویی ها بود.

از دیگر مواردی که بی کفایتی رژیم در زلزله فردوس را نشان می داد تخریب ساختمان های نیمه کاره ای بود که برای مردم قابل استفاده بود.

در حالی که مردم زلزله زده تا دو ماه بعد از آن و با رسیدن فصل سرما همچنان در چادر و حفره های زیرزمینی زندگی می کردند تنها عمارت آجری شهر که ساختمان دو سال ساخت بهداری بود توسط سازمان شیر و خورشید تخریب شد.

در حالی که تنها کوره آجرپزی فردوس که سالم مانده بود هم توسط شیر و خورشید اجاره شده بود و آجرهای تولیدی آن را برای گناباد می فرستادند.

آیت الله خامنه ای در خاطرات خود با اظهار تأسف از این واقعه می گویند: بنده اول باور نمی کردم.

صبح روز بعد که برای مشاهده آن محل رفتم از دیدن خاک زرد رنگ که از نابودی صدها هزار آجر، تمام محوطه بزرگ بهداری را پوشانده بود، بی اختیار به صدای بلند گریه کردم و بر بی رحمی و بی اعتنایی مقامات شیر و خورشید لعنت فرستادم.

منبع: پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی
کلید واژه ها: زلزله - مناطق زلزله زده - آیت الله - طلاب - منطقه - مناطق - روستاهای - روزنامه - مردم - مرکزی - گناباد - شهریور - خراسان - لرزه - آیت الله خامنه ای - زندگی - گزارش - شنبه - دولت - ساعت - رژیم - مراجع تقلید - اولین - امام خمینی - زمین لرزه - نقدی - امید - مشهد - تبلیغاتی - گزارشگر

آخرین اخبار سرویس:
آنچه که باید درباره هواپیمای ATR یاسوج بدانیم

چهارمین روز از سقوط هواپیمای مسافربری؛ تهران - یاسوج

برگزاری مراسم تشییع پیکر 3 شهید ناجا

سانحه رانندگی در محور تبریز- میانه با یک فوتی و سه زخمی

حادثه قطار باری 3 مصدوم به جا گذاشت

کشف محموله 1.6 تنی شیشه

صحنه های عجیب از انفجار جایگاه سوخت جنوب تهران + عکس ها

دختری که با ظاهری مردانه با دختران ثروتمند ازدواج می کرد!

جزییات دستگیری سارق خودرو /پاشیدن بنزین شگرد سارق حرفه ای

دستگیری مامور قلابی در چیتگر

بازگشایی راه آهن نیشابور- مشهد

امدادگران پیکرهای پیداشده را به پایین کوه رساندند/ تیم جدید به دنبال پیدا کردن جان پناه هستند

دو کشته در دو سانحه رانندگی در آذربایجان شرقی

کشف بسته مشکوک در ایستگاه راه آهن برلین

جزییات مرگ مردی که خودش را خانم جا می زد

معاون عملیات هلال احمر: امدادگران پیکرهای پیداشده را به پایین کوه رساندند/ تیم جدید به دنبال پیدا کردن جان پناه هستند

بازگشایی راه آهن نیشابور- مشهد

بازگشایی راه آهن نیشابور- مشهد

اعتراف زن و شوهر سارق با همدست خود به ارتکاب هفت فقره سرقت در قزوین

توقیف محموله های کنجد لوازم یدکی قاچاق

فوت عابر پیاده در حادثه رانندگی تبریز

اعلام زمان و مکان چهلمین روز خدمه هم استانی در کشتی سانچی

پیکر هفت آسمانی به زمین بازگشت

آخرین آمار از کشف قربانیان سانحه تهران ـ یاسوج

انتقال لوموکوتیوران و رییس قطار واژگون شده به بیمارستان امدادی مشهد/ 3 نفر مصدوم شدند

ماجرای اخاذی کثیف مرد شیاد از یک زن لو رفت

کشف بسته مشکوک در یکی از ایستگاه های راه آهن برلین

کشف 244 کیلوگرم تریاک در عسلویه

اجرای رزمایش اقتدار و امنیت در حاشیه شهر مشهد

زوج حامل 80 کیلوگرم تریاک در ملایر دستگیر شدند

147 سارق در تویسرکان دستگیر شدند

حمله وحشیانه جوان بی رحم به دختر دبیرستانی در خیابان حلوت / او مرا آزار داد و ..

چشم انتظاری خانواده ها در پادنا

سرنوشت تلخ دختری که اشک قاضی را درآورد / این دختر اسیر یک مرد وحشی بود

کشف بیش از 153 هزار عدد مواد محترقه در زنجان

حضور سلفی بگیران در منطقه سقوط هواپیما ! /تصاویر

جزییات حادثه قطار باری

اعتراف زن و شوهر سارق با همدست خود به ارتکاب هفت فقره سرقت در قزوین

زوج حامل 80 کیلوگرم تریاک در ملایر دستگیر شدند

دیزباد نیشابور- خروج قطار باری از ریل در ایستگاه کاشمر

147 سارق در تویسرکان دستگیر شدند

اجرای رزمایش اقتدار و امنیت در حاشیه شهر مشهد

نشت گاز در بهمن حادثه آفرید

اعلام زمان و مکان چهلمین روز تنها شهید استان در کشتی سانچی

انهدام باند حفاری در شهرستان شوش 5 نفر دستگیر شدند

عبرتی که از پلاسکو نگرفتیم شوآف هلال احمر با جان امدادگران

اعلام زمان و مکان چهلمین روز شهید ایوب مظفری در آبدهگاه

بهره برداری از پاسگاه پلیس راه اهواز – سربندر

پیکرها را به صورت زمینی منتقل می کنیم/ مهمان نوازی مردم پادنا قابل تحسین است

زلزله دماوند بر گسل تهران چه تاثیری می گذارد!؟

عکس یادگاری امدادگران پس از پایین آوردن پیکرها

بررسی میزان تاب آوری شبکه آب رسانی تهران/تأمین آب، معادله چند مجهولی پس از زلزله

انهدام باند حفاری در شهرستان شوش/ 5 نفر دستگیر شدند

کشف بیش از 153 هزار عدد مواد محترقه در زنجان

کشف 4 تن و 800 کیلو ماهی فاقد مجوز حمل در آق قلا

دستگیری سارق حرفه ای با 26 فقره سرقت در ارومیه

دستگیری کلاهبردار میلیاردی در زابل

کشف بیش از 216 کیلوگرم تریاک در داراب

عربده کشی و تهدید شهروندان با اسلحه پلاستیکی در کرمانشاه

توقیف محموله پارچه های قاچاق در شاهرود

واژگونی لکسوس یک کشته و 2 مجروح برجای گذاشت

دستگیری سارق باطری های خودرو با 29 فقره سرقت

توقیف ماشین آلات صنعتی قاچاق در یزد

ماندگاری تجارب کارآگاهان با ثبت خاطرات آنها / گردآوری خاطرات کارآگاهان پلیس سراسر کشور در کتاب با کارآگاهان ایرانی

کشف 244 کیلوگرم تریاک از سواری سمند در عسلویه

توقیف کالاهای قاچاق در پلدختر

برخورد خشن و اهانت به پلیس تحمل نمی شود

وقتی می توان جان یک جاندار را نجات داد+تصاویر

کشف بیش از 4 تن ماهی فاقد مجوز حمل در آق قلا

عربده کشی و تهدید شهروندان با اسلحه پلاستیکی در کرمانشاه

کشف 216 کیلوگرم تریاک در داراب

افزایش کشفیات مواد مخدر در خراسان رضوی

تایید مرگ صیادان جویباری جسد یک نفر پیدا شد

بقایای تعدادی از پیکرهای سانحه هوایی تحویل پزشکی قانونی شد

پسری که تخم مرغ می گذارد!+عکس

افزایش کشفیات مواد مخدر در خراسان رضوی

حادثه قطار باری 3 مصدوم به جا گذاشت

زلزله با بزرگای 3.1در شمال رودهن

کشف 4 تن و 800 کیلو ماهی فاقد مجوز حمل در آق قلا

دستگیری اعضای باند جاعلان اسناد بانکی درالبرز

حضور خانواده های جانباختگان سقوط هواپیما سرعت جابجایی اجساد را کند می کند

بقایای تعدادی از پیکرهای سانحه هوایی تحویل پزشکی قانونی شد

رییس پلیس فتا همدان نسبت به خرید اینترنتی کالا از طریق حراج آنلاین هشدار داد

دستگیری اعضای باند جاعلان اسناد بانکی درالبرز

یک کشته در سقوط بار تریلر روی خودروی پراید

کشف اجساد سوخته در رزن/زوایای پنهان حادثه در دست بررسی است

جزییات پرونده جاسوسی و خودکشی "کاووس سید امامی" در بازداشتگاه

حضور خانواده های سانحه هوایی سرعت جابجایی اجساد را کند می کند

سقوط کامیون در چاه فاضلاب + عکس

انتظار خانواده قربانیان سقوط هواپیما برای تحویل گرفتن اجساد عزیزانشان+تصاویر

جدیدترین تصاویر ماهواره ای از محل سقوط هواپیمای یاسوج /عکس

خانواده های قربانیان تیراندازی فلوریدا بدنبال قانون کنترل سلاح

انتقال لوموکوتیوران و رییس قطار واژگون شده به بیمارستان امدادی مشهد

کشته شدن 5 کارمند ملی در بگرام

وقوع کودک آزاری در ایران نسبت به سایر کشورها کمتر است

عکس منتخب نشنال جئوگرافیک | همبازی شیرهای دریایی‎

مرگ پایان راه متهم ماجرای اخاذی کثیف مرد شیاد از یک زن لو رفت

تأمین آب، معادله چند مجهولی پس از وقوع زلزله

اسکان موقت خانوارهای حادثه دیده مسجدسلیمانی پس از رانش کوه

زمان دقیق انتقال همه پیکرهای جانباختگان هواپیمای تهران - یاسوج مشخص نیست

واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347 +اسناد

واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347 +اسناد