مطالب مرتبط:
ظرفیت سازی، نیاز امروز توسعه صادرات کشور
دو روز نفس گیر برای سرخپوشان پایتخت
پاکستان و نیاز روز افزون این کشور به واردات گاز مایع فشرده
واردات کیوی به کشور صحیح نیست/ ایران یکی از تولیدکنندگان بزرگ کیوی در جهان است
بی نیازی کشور از واردات پلی اتیلن P100 با کاتالیست جدید + فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 آبان 1396 ساعت 00:022017-11-20اقتصادي

صادرات کشور در پیچ و خم های نفس گیر/ واردات با سرعت غیرمجاز در اتوبان یک طرفه


صادرات که پایه هویت اقتصادی ماست، با چالش های متعددی مواجه است که در رأس آن، عدم باور دولت به اقتصاد مقاومتی و تضعیف پایه های تولید در کشور از طریق واردات بی رویه است.

- "، پویایی اقتصادی هرکشور با مازاد تولید برای صادرات به تصویر کشیده می شود.

بلوغ اقتصادی، به سهولت روش های سهل و آسان برای تولید کیفی با هدف رقابت در بازارهای جهانی است.

در دنیای کنونی، اقتصاد بالنده ناظر بر صادرات است که مولفه قدرت ملی کشورها را شکل می دهد.

صادرات، اوج اقتدار ملیقدرت نظامی و برتری دکترین قدرت بازدارندگی، مبتنی بر توانمندی اقتصادی در تسخیر بازارهای جهانی است که برای یک ملت بوجود می آید.

تجارت آزاد جهانی، که قدرت رقابت را بر تولید ارزان و با کیفیت تنظیم کرده و آن را به رسمیت می شناسد، امروزه صحنه هماوردی قدرت های جهانی شده و در این مصاف بین المللی، آن کشوری موفق تر است که بتواند بازارها را با جذبه تولید کیفی و ارزان خود به تسخیر در آورد.

در کشورمان با وجود اختصاص روز بیست و نهم مهرماه به عنوان روز ملی صادرات، سعی شد تا با ارج نهادن به صادرات و تجلیل از فعالان اقتصادی صادرات گرا، تولید صادرات محور مورد تشویق قرار بگیرد، که تاکنون نتوانسته از حد تشریفات و تعارفات پا را فراتر نهاده و در عمل به تسهیل امر صادرات و رونق آن کمک کند.

واقعیت این است که عمده صادرات ما وابسته به نفت و مشتقات آن بوده و هنوز دولت ها علی رغم همه شعارهایی که داده اند نتوانسته اند وابستگی خود را به این طلای سیاه کاهش دهند.

صادرات باید شامل اقلام تولیدی و فروش خدمات فنی باشدالبته برخی دولت ها نظیر دولت فعلی کوشیده اند با احتساب صادرات میعانات گازی در زمره صادرات غیرنفتی، آمار این بخش را بالا ببرند، لیکن واقعیت همان است که ابتدا اشاره شد و همچنان بخش اعظم بودجه کشور از درآمدهای نفتی تامین می شود.

برهمین اساس باید اذعان کرد که بخش صادرات غیرنفتی همچنان کم عمق و ضعیف است و با تکانه های خارجی و داخلی بعضاً رنجورتر نیز می شود.

صادراتی بدون پایه اقتصاد مقاومتی! یکی از این تکانه ها، که البته صادرات نفتی را هم شامل می شود، مشکل انتقال پول حاصل از صادرات به داخل کشور است.

به عبارت بهتر، پس از اعمال تحریم های بانکی و پولی چند سال پیش آمریکا و اتحادیه اروپا و بستن شبکه جهانی نقل و انتقال بانکی سوییفت بر روی بانک های ایرانی، انتقال ارزهای حاصل از فروش نفت و کالا از خارج از کشور به بانک مرکزی تقریباً متوقف شد.

در این دوره به طور ویژه انتقال ارزهای حاصل از فروش نفت حتی به چین و هند با مشکل روبه رو بوده و این موضوع هنوز هم عادی نشده است.

یعنی برخلاف هیاهوی دولت حسن روحانی که در ابتدای توافق موسوم به برجام مدعی رفع همه تحریم های بانکی و غیره بود الان همچنان بازرگانان ایرانی از عدم امکان نقل و انتقالات پول به عنوان نخستین مشکل خود یاد می کنند.

مبادلات بانکی همچنان مشکل اصلی درباره مشکلات بانکی موجود در بحث صادرات و واردات محمدحسن شمس فرد رییس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران می گوید: مهم ترین مشکل ما برای صادرات علی رغم گذشت دوسال از برجام همچنان انتقال پول به داخل کشور است.

شمس فرد در ادامه همین بحث می افزاید: ما هنوز نمی توانیم به راحتی پول حاصل از صادرات را به داخل بیاوریم و برای این کار باید هزینه های گزافی بابت صرافی ها و انتقال پول از یک کشور به کشور دیگر بپردازیم.

وی در پاسخ به این سوال که سازمان توسعه تجارت در این زمینه چه کاری انجام می دهد، می گوید: آنها فقط مشکلات را یادداشت می کنند، چون کاری نمی توانند انجام دهند! وزارت خارجه در این زمینه وظیفه مهم تری دارد که تلاش این وزارتخانه هم تاکنون نتیجه ای نداشته است.

یک مقام انجمن صادرکنندگان ایران هم اخیراً در نشستی حرف های شمس فرد را تایید می کند و می گوید: از جمله مشکلات صادرکنندگان ایرانی، عدم امکان نقل و انتقالات پول مثلاً از روسیه به ایران و یا دریافت ویزا برای فعالان اقتصادی از قطر است، و ایران هنوز در انتقال ارز حاصل از صادرات مشکل دارد.

مصطفی موسوی با بیان اینکه موانع موجود برسر راه صادرات، هزینه های صادرکنندگان را بالا می برد، می افزاید: در حال حاضر ابتدا باید حواله ها به دوبی، سپس به مالزی، و از مالزی به سایر کشورهای هدف صادر شود.

محمدرضا فرشچیان، نائب رییس انجمن صادرکنندگان نیز در این باره می گوید: موانعی که برسر راه نقل و انتقال پول وجود دارد به صادرکنندگان ایرانی اجازه نداد از فرصت ناشی از ممنوعیت ورود خشکبار، میوه و سبزیجات از اتحادیه اروپا و ترکیه به روسیه بهره برداری کنند و وارد بازار روسیه شوند.

اعترافات دولتی ها به بی نتیجه بودن برجام برای صادرکنندگاناین اظهارات صادرکنندگان ناخودآگاه اذهان را به سمت اعتراف دوسال پیش ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی می برد که گفته بود: دستاورد برجام برای ایران تقریبا هیچ بوده است.

البته نظیر همین اعتراف را جناب ظریف وزیر خارجه دولت تدبیر و امید هم چندی پیش در نشست 5+1 تکرار کرد و گفت: ما هنوز نمی توانیم یک حساب بانکی در بانک های انگلیس باز کنیم.

به هرحال نخستین مشکل صادرکنندگان ما علی رغم گذشت دوسال از برجام نافرجام همچنان نقل و انتقال آسان پول به داخل کشور است و در این باره صادرکنندگان گلایه های فراوانی دارند و عملا دست آنها بسته است.

نوسانات نرخ ارز، نگرانی بعدینگرانی دیگر صادرکنندگان نوسانات نرخ ارز است.

دراین زمینه رییس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران می گوید: نوسانات دلار توان برنامه ریزی را از صادرکننده می گیرد، زیرا با توجه به اینکه دریافت پول حاصل از صادرات حداقل سه ماه زمان می برد و از سویی تجربه هم نشان داده که در طول سه ماه قیمت دلار تغییرات زیادی دارد، لذا صادرکننده نمی داند الان که مثلا نرخ دلار چهارهزارتومان است آیا سه ماه دیگر هم در همین حد است یا بالاتر و پایین تر رفته است.

وی با گلایه از عدم تحقق وعده های مکرر بانک مرکزی درباره تک نرخی کردن ارز اظهار می دارد: بانک مرکزی مدت هاست مدام وعده ارز تک نرخی را می دهد ولی هربار وعده اش را به تعویق می اندازد در حالی که ما از دولت می خواهیم یا وعده تک نرخی کردن ارز را ندهد یا اگر وعده داد یکبار عمل کند و حداقل شش ماه هم قیمت ارز را در همان محدوده اعلام شده حفظ کند تا صادرکنندگان توان برنامه ریزی داشته باشند.

مشکلات گمرکی و هزینه های بالای حمل ونقلیکی دیگر از چالش های بازرگانان، مشکلات گمرکی و هزینه های بالای حمل ونقل است.

البته گمرک مدعی است تلاش کرده با انجام اقداماتی مدت زمان معطلی صادرکننده در پایانه های گمرکی را به شرط داشتن تمامی مجوزهای قانونی به یک روز کاهش دهد ولی به هرحال برخی تاجران از این قصه گله مند بوده و خواستار تسهیلات بهتر گمرکی هستند.

در همین زمینه رییس گمرک ایران چندی پیش از حل مشکلات صادرکنندگان در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خبر داد و گفت: تمامی مشکلات صادرکنندگان در نشست های تخصصی تسهیل صادرات در گمرک جمع بندی و به شورای گفت و گو ارائه می شود تا راهکارهایی برای رفع این مشکلات در نظر گرفته شود.

فرود عسگری افزود: در برنامه جدیدی که برای تعامل و تسهیل صادرات در پیش گرفته ایم، مقرر شده تا مشکلات صادرکنندگان در مواردی که به گمرک مرتبط است رفع شود و در مواردی که فراسازمانی است نتایج جمع بندی و به شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی ارائه شود.

وی همچنین با اشاره به ماده 3 قانون امور گمرکی گفت: از آنجایی که بالا بودن هزینه های حمل و نقل از عمده ترین مشکلات صادرکنندگان است، ماده 3 به ما اجازه می دهد با همکاری وزارت صنعت معدن و تجارت به هزینه های وصول شده در صادرات سامان دهیم.

عسگری وعده داد: در زمینه حمل و نقل و چنانچه نیاز به ورود کامیون و کانتینر است، گمرک برای تسهیلات در زمینه حقوق ورودی آماده همکاری است.

رییس گمرک با اشاره به اینکه بخش عمده ای از مشکلات صادرکنندگان در حوزه امور گمرکی با آسان سازی رویه های صادرات طی هفته های اخیر و الکترونیکی شدن تشریفات صادرات حل شده است، دعوت از مقامات و مسئولان سازمان های همجوار در نشست های تخصصی گمرک را حل هر چه سریع تر مشکلات و چالش های صادرکنندگان غیرنفتی عنوان می کند.

البته برخی صادرکنندگان از تاخیر گمرک در ارائه آمار دقیق صادرات و واردات نیز گلایه دارند.

مثلا رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران می گوید: در حال حاضر که هفت ماه از سال کنونی گذشته گمرک فقط آمار پنج ماهه (تا پایان تیرماه ) صادرات زعفران را اعلام کرده، این درحالی است که داشتن آمار دقیق و به روز صادرات زعفران برای صادرکنندگان و حتی تولیدکنندگان بسیار ضروری است.

غلامرضا میری درباره اهمیت این آمار اظهار می دارد: اگر آمار دقیق و به روز باشد اولا فعالان صنعت زعفران خواهند دانست چه میزان زعفران صادرشده و چقدر مانده است که براساس آن برنامه ریزی کنند، ثانیا از تولید بیشتر احیانا پرهیز نمایند تا خدای ناکرده روی دستشان نماند، زیرا الان تولیدکنندگان رقیب زعفران ایران که حمایت مناسبی هم از جانب دولت هایشان می شوند زیاد شده اند و لذا باید از تولید اضافی و بدون برنامه پرهیز کرد.

کمبود مشوق های صادراتیکمبود مشوق های صادراتی و توقف اعطای جایزه صادراتی به بازرگانان و شرکت های فعال در امر صادرات غیرنفتی شاید یکی دیگر از دغدغه های بازرگانان کشورمان باشد.

اعطای این جایزه از سال 1380 آغاز شد.

در آن زمان، مصوبه ای از یکی از جلسات هیئت وزیران خارج شد که طبق آن برای تشویق و حمایت از صادرات و جبران ضرر و زیان صادرکنندگان از نوسانات نرخ ارز، دولت ملزم شد برای صادرکنندگان بر حسب میزان صادراتی که در یک سال داشته اند جایزه نقدی در نظر بگیرد.

هدف از این مصوبه نیز دفع زیان ناشی از اختلاف نرخ ارز و تورم داخلی بود که بلای جان صادرکنندگان شده بود.

دریافت این جایزه در همان سال های ابتدای اجرای آن کار چندان سخت و دشواری هم نبود.

کافی بود صادرکننده اسناد و مدارک مربوط به کالاهایی را که صادر کرده است ، ارائه دهد تا بر اساس جدولی مشخص، درصدی از ارزش صادرات خود را به عنوان جایزه دریافت کند.

بر اساس این جدول که به جدول ضریب حمایتی شناخته می شد، از صفر تا سه درصد برای برخی کالاها و حتی تا پنج درصد برای سایر محصولات از جمله فرش، ارزش افزوده و مزیت رقابتی کالاهای صادراتی به عنوان جایزه پرداخت می شد.

البته میزان و درصد جایزه صادراتی در طول سال های گذشته دستخوش تغییرات شد و حتی پرداخت جایزه نقدی جای خود را به حمایت های غیرمستقیم داد.

به هرحال آخرین سالی که صادرکنندگان به جوایز صادراتی دست یافتند، سال 1390 بود و پس از این سال دیگر هیچ پرونده ای برای اعطای جایزه صادراتی در سازمان توسعه تجارت باز نشد.

این در حالی است که هنوز هم هستند شرکت های صادراتی و فعالان اقتصادی که جوایز سال های دهه 80 را دریافت نکرده اند و عملاً هم بی خیال آن شده اند.

در اینکه دولتمردان قرار است چگونه تن به احیای جایزه صادراتی دهند، هنوز اظهارنظر دقیقی از سوی متولیان آن اعلام نشده و مهم ترین شنیده ها در این زمینه همان اعلام آمادگی دولت برای بازگرداندن جوایز صادراتی است که ماه ها پیش از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت اعلام شد.

در مجموع به نظر می رسد دولت بایستی گام های عملی در جهت حمایت از صادرات غیرنفتی بردارد و با تکیه بر ظرفیت های داخلی به رفع مشکلات صادرات و معرفی کالاهای داخلی در عرصه های جهانی بپردازد.


کلید واژه ها: صادرات - اقتصاد - کشور - اقتصادی - تولید - اقتصاد مقاومتی - جهانی - انتقال - بانک - دولت - نفتی - فروش نفت - اتحادیه اروپا - فروش - واردات - واقعیت - نقل و انتقال - صادرات نفتی - بانکی - بانک مرکزی - وابستگی - تشریفات - سوییفت - آمریکا - تامین - نظامی - تشویق - تجلیل - تصویر - تحریم

آخرین اخبار سرویس:
عضو کمیسیون بودجه مجلس در گفت وگو با فارس مطرح کرد چک سفید امضای مجلس به دولت برای افزایش نرخ حامل های انرژی/ 9 حامل انرژی گران می شود

استخدام خانم جهت میکس فیلم، ادیوس در شهر اصفهان

استخدام انباردار آقا آشنا به نرم افزارهای انبارداری

استخدام وکیل با تجربه جهت انجام امور شرکتی در تهران

استخدام منشی نیمه وقت خانم مسلط به حسابداری در اصفهان

استخدام منشی جهت انجام امور دفتری در تهران

استخدام منشی خانم جهت همکاری در شهر اصفهان

373 تن کالا از عربستان سعودی به ایران وارد شد

تأیید مجوز سود کاذب برای دو بانک خصوصی توسط بانک مرکزی

برگزاری کارگاه آموزشی «شیوه ورود به مشاغل و راه اندازی کسب و کار» در اردبیل

روزنامه حامی دولت: بنزین از اول دی 1500 تومان می شود

دلایل گرانی تخم مرغ در بازار

برای توسعه گردشگری مازندران برنامه داریم تلاش برای راه اندازی خط هوایی مستقل مازندران

با اجرای طرح تفکیک 18 تن از زباله های شهری کاهش یافت

مراحل قانونی صدور مجوز پتروشیمی سقاوه بویراحمد طی شده است بیش از هزار نفر دارای شغل می شوند

نبود زیر ساخت ها مانع اصلی جذب سرمایه گذاری در کردستان

20 میلیارد ریال صرف تعمیرات خوابگاهی دانشگاه کردستان شد

رشد 22 تا 26 درصدی سفر گردشگران به قزوین در نوروز 96

استخدام انتشارات معصومین در قم

استخدام تعدادی بازاریاب خانم و آقا در کرمانشاه

740 هزار سر دام در دهلران مایه کوبی شدند

استخدام وسط کار، زیگزاگ دوز و چرخکار تریکو در البرز

اولین خودپردازی که وارد ایران شد+عکس

نشانه ای از تک نرخی کردن ارز در لایحه بودجه 97 وجود ندارد!

استخدام شرکت پخش کالای ارزشمند

فراموشی معلولان در ساختار بانکی ساری

شرایط نقدو اقساط پژو 508 جدید GT line مدل 2017

چلوکباب باکیفیت پرسی چند؟

راه اندازی یک پلتفرم داخلی در گروه بریکس برای خرید و فروش طلا

نگاهی به داخل کارخانه بویینگ وقتی در حال ساخت بهترین هواپیماهای خود است

سه اثر تاریخی لرستان در نوبت ثبت جهانی است

اتصال راه آهن سراسری کشور به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا

استخدام منشی مسلط به برنامه سپیدز در تهران

پنج میلیارد ریال برای پیشگیری معضل اعتیاد در سمنان تخصیص یافت

استخدام ویزیتور جهت شرکت پخش مواد غذایی در زنجان

استخدام کارمند پاره وقت خانم جهت کار دفتری در اصفهان

استخدام مهندس تکنولوژی نساجی و مهندس شیمی نساجی

استخدام صندوقدار آقا جهت فروشگاه مرغ و ماهی در اصفهان

استخدام انباردار جهت شرکت پخش مواد غذایی در زنجان

استخدام روز البرز – 21 آذر 96

ایران، رکورددار تصادفات جاده ای

استخدام کارشناس یا ارشد رشته آبیاری با گواهی طراحی و اجرا

استخدام کارگر در آزمایش ابزار مبتکران در البرز

استخدام کارشناس پایگاه داده,کارشناس سوییچ,برنامه نویس

آغاز دوران انقراض موتورهای درون سوز؟

قیمت اجاره واحدهای 50 متری در تهران+ جدول

80واحدصنعتی راکد قابل راه اندازی مجدد درکهگیلویه وبویراحمدشناسایی شد

ارائه 800 میلیون ریال وسایل کمک توانبخشی به معلولان در مراغه

امور مالیاتی کهگیلویه وبویراحمد آماده تهاتر بدهی مالیاتی مودیان است

213 خانوار روستایی کهگیلویه و بویراحمد نخستین مستمری خود را دریافت کردند

300 میلیون مترمکعب آب از سدها به سوی دریاچه ارومیه رهاسازی می شود

کشت محصولات پاییزه گنبدکاووس از مرز 100 هزار هکتار گذشت

جنگل کاری مشارکتی در فریدن اجرا شد

امروز در بازار پولی ایران، موسسه غیرمجاز نداریم

اشتباه میلیاردی عجیب در لایحه بودجه (+جدول)

خبری از ارز تک نرخی نیست دلار

دولت برای ارتقاء کیفیت آرد کشور گندم وارداتی را هم در بورس کالا عرضه کند

گمانه زنی ها در مورد انتقال آب اصفهان به کرمان

استخدام کارگر ساده جهت کابینت سازی mdf در زنجان

استخدام منشی خانم جهت کار در املاک در تهران

استخدام فروشنده خانم و آقا جهت فروشندگی موادغذایی

استخدام گرافیست خوش ذوق خانم مسلط به فتوشاپ

استخدام شاگرد نصاب کاغذ دیواری و پارکت در زنجان

استخدام منشی جهت کار در آموزشگاه زبان در تهران

تعیین 200 ریال به ازای هر مترمکعب آب شرب برای توسعه آبرسانی روستایی و عشایری

استخدام برنامه نویس در شرکت برهان سیستم پاسارگاد در تهران

استخدام نیسان یخچالدار جهت پخش لبنیات در شهر اصفهان

ابلاغ قانون استفساریه قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

استخدام همکار جهت کار در فروشگاه ارزان نوید در زنجان

استخدام حسابدار ارشد یا مدیر مالی در شرق تهران

استخدام یک دندانپزشک جهت همکاری با مطب با تمام تجهیزات

استخدام ویزیتور جهت پخش موادغذایی در شهر اصفهان

استخدام حسابدار مالی  خزانه جهت شرکت پخش مواد غذایی خارجی

استخدام منشی با تجربه مسلط به کامپیوتر در تهران

حمایت از صنایع دستی زمینه کاهش مهاجرت روستاییان را به وجود می آورد

فقط 10 گروه یارانه می گیرند/شکنجه ممنوع است

روس ها 6 هزار و 800 واگن باری برای ایران می سازند

تعیین 200 ریال به ازای هر مترمکعب آب شرب برای توسعه آبرسانی روستایی و عشایری

پیکاپ های جنرال موتورز سبک تر می شوند

ایران یکی از رکورداران تصادفات جاده ای است/ لزوم بررسی روانشناسی ترافیک

افزایش 17درصدی قیمت گوشی های تلفن همراه بعد از اجرای طرح رجیستری

127 واحد مسکونی به مددجویان کمیته امداد هرمزگان واگذار شد

برداشت سالانه46 میلیون مترمکعب آب از چاه های غیرمجاز کهگیلویه وبویراحمد

دعوت به همکاری پیک سامان

استخدام کارشناس برق، قدرت و کارشناس کنترل در شرکت توربوتک

کشف 160 قبضه اسلحه شکاری در لرستان

استخدام با حداقل مدرک کارشناسی رشته بازرگانی، شیمی و زبان خارجی

یک مسئول: آموزش های مهارتی در زندان ها متناسب با بازار کار توسعه یابد

با این روش به سادگی مایع ظرفشویی خانگی بسازید

استخدام سالن کار در بالکافه

وعده جدید سیف به سپرده گذاران

استخدام شرکت مهر سیمرغ قم

تأیید مجوز سود کاذب برای دو بانک خصوصی توسط بانک مرکزی

یک میلیون فارغ التحصیل تا 3 سال آینده به بازار کار وارد می شوند

استخدام کارشناس فنی آشنا به تعمیر و نگهداری در شرکت معتبر

تسهیلات 2850 میلیارد ریالی بانک صادرات در لرستان

استخدام قنادی پاپا

اعلام نامگذاری روزهای هفته پژوهش

فتاح:
 
 کاهش یک هزار میلیاردی اعتبار اشتغالزایی کمیته امداد در لایحه بودجه 97/ افزایش 3 هزارمیلیاردی منابع برای پرداخت مستمری

اندونزی، تایلند و مالزی در روابط تجاری از ارز محلی سه گانه استفاده می کنند

صادرات کشور در پیچ و خم های نفس گیر/ واردات با سرعت غیرمجاز در اتوبان یک طرفه

صادرات کشور در پیچ و خم های نفس گیر/ واردات با سرعت غیرمجاز در اتوبان یک طرفه