مطالب مرتبط:
ظرفیت سازی، نیاز امروز توسعه صادرات کشور
دو روز نفس گیر برای سرخپوشان پایتخت
پاکستان و نیاز روز افزون این کشور به واردات گاز مایع فشرده
واردات کیوی به کشور صحیح نیست/ ایران یکی از تولیدکنندگان بزرگ کیوی در جهان است
بی نیازی کشور از واردات پلی اتیلن P100 با کاتالیست جدید + فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 آبان 1396 ساعت 00:022017-11-20اقتصادي

صادرات کشور در پیچ و خم های نفس گیر/ واردات با سرعت غیرمجاز در اتوبان یک طرفه


صادرات که پایه هویت اقتصادی ماست، با چالش های متعددی مواجه است که در رأس آن، عدم باور دولت به اقتصاد مقاومتی و تضعیف پایه های تولید در کشور از طریق واردات بی رویه است.

- "، پویایی اقتصادی هرکشور با مازاد تولید برای صادرات به تصویر کشیده می شود.

بلوغ اقتصادی، به سهولت روش های سهل و آسان برای تولید کیفی با هدف رقابت در بازارهای جهانی است.

در دنیای کنونی، اقتصاد بالنده ناظر بر صادرات است که مولفه قدرت ملی کشورها را شکل می دهد.

صادرات، اوج اقتدار ملیقدرت نظامی و برتری دکترین قدرت بازدارندگی، مبتنی بر توانمندی اقتصادی در تسخیر بازارهای جهانی است که برای یک ملت بوجود می آید.

تجارت آزاد جهانی، که قدرت رقابت را بر تولید ارزان و با کیفیت تنظیم کرده و آن را به رسمیت می شناسد، امروزه صحنه هماوردی قدرت های جهانی شده و در این مصاف بین المللی، آن کشوری موفق تر است که بتواند بازارها را با جذبه تولید کیفی و ارزان خود به تسخیر در آورد.

در کشورمان با وجود اختصاص روز بیست و نهم مهرماه به عنوان روز ملی صادرات، سعی شد تا با ارج نهادن به صادرات و تجلیل از فعالان اقتصادی صادرات گرا، تولید صادرات محور مورد تشویق قرار بگیرد، که تاکنون نتوانسته از حد تشریفات و تعارفات پا را فراتر نهاده و در عمل به تسهیل امر صادرات و رونق آن کمک کند.

واقعیت این است که عمده صادرات ما وابسته به نفت و مشتقات آن بوده و هنوز دولت ها علی رغم همه شعارهایی که داده اند نتوانسته اند وابستگی خود را به این طلای سیاه کاهش دهند.

صادرات باید شامل اقلام تولیدی و فروش خدمات فنی باشدالبته برخی دولت ها نظیر دولت فعلی کوشیده اند با احتساب صادرات میعانات گازی در زمره صادرات غیرنفتی، آمار این بخش را بالا ببرند، لیکن واقعیت همان است که ابتدا اشاره شد و همچنان بخش اعظم بودجه کشور از درآمدهای نفتی تامین می شود.

برهمین اساس باید اذعان کرد که بخش صادرات غیرنفتی همچنان کم عمق و ضعیف است و با تکانه های خارجی و داخلی بعضاً رنجورتر نیز می شود.

صادراتی بدون پایه اقتصاد مقاومتی! یکی از این تکانه ها، که البته صادرات نفتی را هم شامل می شود، مشکل انتقال پول حاصل از صادرات به داخل کشور است.

به عبارت بهتر، پس از اعمال تحریم های بانکی و پولی چند سال پیش آمریکا و اتحادیه اروپا و بستن شبکه جهانی نقل و انتقال بانکی سوییفت بر روی بانک های ایرانی، انتقال ارزهای حاصل از فروش نفت و کالا از خارج از کشور به بانک مرکزی تقریباً متوقف شد.

در این دوره به طور ویژه انتقال ارزهای حاصل از فروش نفت حتی به چین و هند با مشکل روبه رو بوده و این موضوع هنوز هم عادی نشده است.

یعنی برخلاف هیاهوی دولت حسن روحانی که در ابتدای توافق موسوم به برجام مدعی رفع همه تحریم های بانکی و غیره بود الان همچنان بازرگانان ایرانی از عدم امکان نقل و انتقالات پول به عنوان نخستین مشکل خود یاد می کنند.

مبادلات بانکی همچنان مشکل اصلی درباره مشکلات بانکی موجود در بحث صادرات و واردات محمدحسن شمس فرد رییس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران می گوید: مهم ترین مشکل ما برای صادرات علی رغم گذشت دوسال از برجام همچنان انتقال پول به داخل کشور است.

شمس فرد در ادامه همین بحث می افزاید: ما هنوز نمی توانیم به راحتی پول حاصل از صادرات را به داخل بیاوریم و برای این کار باید هزینه های گزافی بابت صرافی ها و انتقال پول از یک کشور به کشور دیگر بپردازیم.

وی در پاسخ به این سوال که سازمان توسعه تجارت در این زمینه چه کاری انجام می دهد، می گوید: آنها فقط مشکلات را یادداشت می کنند، چون کاری نمی توانند انجام دهند! وزارت خارجه در این زمینه وظیفه مهم تری دارد که تلاش این وزارتخانه هم تاکنون نتیجه ای نداشته است.

یک مقام انجمن صادرکنندگان ایران هم اخیراً در نشستی حرف های شمس فرد را تایید می کند و می گوید: از جمله مشکلات صادرکنندگان ایرانی، عدم امکان نقل و انتقالات پول مثلاً از روسیه به ایران و یا دریافت ویزا برای فعالان اقتصادی از قطر است، و ایران هنوز در انتقال ارز حاصل از صادرات مشکل دارد.

مصطفی موسوی با بیان اینکه موانع موجود برسر راه صادرات، هزینه های صادرکنندگان را بالا می برد، می افزاید: در حال حاضر ابتدا باید حواله ها به دوبی، سپس به مالزی، و از مالزی به سایر کشورهای هدف صادر شود.

محمدرضا فرشچیان، نائب رییس انجمن صادرکنندگان نیز در این باره می گوید: موانعی که برسر راه نقل و انتقال پول وجود دارد به صادرکنندگان ایرانی اجازه نداد از فرصت ناشی از ممنوعیت ورود خشکبار، میوه و سبزیجات از اتحادیه اروپا و ترکیه به روسیه بهره برداری کنند و وارد بازار روسیه شوند.

اعترافات دولتی ها به بی نتیجه بودن برجام برای صادرکنندگاناین اظهارات صادرکنندگان ناخودآگاه اذهان را به سمت اعتراف دوسال پیش ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی می برد که گفته بود: دستاورد برجام برای ایران تقریبا هیچ بوده است.

البته نظیر همین اعتراف را جناب ظریف وزیر خارجه دولت تدبیر و امید هم چندی پیش در نشست 5+1 تکرار کرد و گفت: ما هنوز نمی توانیم یک حساب بانکی در بانک های انگلیس باز کنیم.

به هرحال نخستین مشکل صادرکنندگان ما علی رغم گذشت دوسال از برجام نافرجام همچنان نقل و انتقال آسان پول به داخل کشور است و در این باره صادرکنندگان گلایه های فراوانی دارند و عملا دست آنها بسته است.

نوسانات نرخ ارز، نگرانی بعدینگرانی دیگر صادرکنندگان نوسانات نرخ ارز است.

دراین زمینه رییس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران می گوید: نوسانات دلار توان برنامه ریزی را از صادرکننده می گیرد، زیرا با توجه به اینکه دریافت پول حاصل از صادرات حداقل سه ماه زمان می برد و از سویی تجربه هم نشان داده که در طول سه ماه قیمت دلار تغییرات زیادی دارد، لذا صادرکننده نمی داند الان که مثلا نرخ دلار چهارهزارتومان است آیا سه ماه دیگر هم در همین حد است یا بالاتر و پایین تر رفته است.

وی با گلایه از عدم تحقق وعده های مکرر بانک مرکزی درباره تک نرخی کردن ارز اظهار می دارد: بانک مرکزی مدت هاست مدام وعده ارز تک نرخی را می دهد ولی هربار وعده اش را به تعویق می اندازد در حالی که ما از دولت می خواهیم یا وعده تک نرخی کردن ارز را ندهد یا اگر وعده داد یکبار عمل کند و حداقل شش ماه هم قیمت ارز را در همان محدوده اعلام شده حفظ کند تا صادرکنندگان توان برنامه ریزی داشته باشند.

مشکلات گمرکی و هزینه های بالای حمل ونقلیکی دیگر از چالش های بازرگانان، مشکلات گمرکی و هزینه های بالای حمل ونقل است.

البته گمرک مدعی است تلاش کرده با انجام اقداماتی مدت زمان معطلی صادرکننده در پایانه های گمرکی را به شرط داشتن تمامی مجوزهای قانونی به یک روز کاهش دهد ولی به هرحال برخی تاجران از این قصه گله مند بوده و خواستار تسهیلات بهتر گمرکی هستند.

در همین زمینه رییس گمرک ایران چندی پیش از حل مشکلات صادرکنندگان در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خبر داد و گفت: تمامی مشکلات صادرکنندگان در نشست های تخصصی تسهیل صادرات در گمرک جمع بندی و به شورای گفت و گو ارائه می شود تا راهکارهایی برای رفع این مشکلات در نظر گرفته شود.

فرود عسگری افزود: در برنامه جدیدی که برای تعامل و تسهیل صادرات در پیش گرفته ایم، مقرر شده تا مشکلات صادرکنندگان در مواردی که به گمرک مرتبط است رفع شود و در مواردی که فراسازمانی است نتایج جمع بندی و به شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی ارائه شود.

وی همچنین با اشاره به ماده 3 قانون امور گمرکی گفت: از آنجایی که بالا بودن هزینه های حمل و نقل از عمده ترین مشکلات صادرکنندگان است، ماده 3 به ما اجازه می دهد با همکاری وزارت صنعت معدن و تجارت به هزینه های وصول شده در صادرات سامان دهیم.

عسگری وعده داد: در زمینه حمل و نقل و چنانچه نیاز به ورود کامیون و کانتینر است، گمرک برای تسهیلات در زمینه حقوق ورودی آماده همکاری است.

رییس گمرک با اشاره به اینکه بخش عمده ای از مشکلات صادرکنندگان در حوزه امور گمرکی با آسان سازی رویه های صادرات طی هفته های اخیر و الکترونیکی شدن تشریفات صادرات حل شده است، دعوت از مقامات و مسئولان سازمان های همجوار در نشست های تخصصی گمرک را حل هر چه سریع تر مشکلات و چالش های صادرکنندگان غیرنفتی عنوان می کند.

البته برخی صادرکنندگان از تاخیر گمرک در ارائه آمار دقیق صادرات و واردات نیز گلایه دارند.

مثلا رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران می گوید: در حال حاضر که هفت ماه از سال کنونی گذشته گمرک فقط آمار پنج ماهه (تا پایان تیرماه ) صادرات زعفران را اعلام کرده، این درحالی است که داشتن آمار دقیق و به روز صادرات زعفران برای صادرکنندگان و حتی تولیدکنندگان بسیار ضروری است.

غلامرضا میری درباره اهمیت این آمار اظهار می دارد: اگر آمار دقیق و به روز باشد اولا فعالان صنعت زعفران خواهند دانست چه میزان زعفران صادرشده و چقدر مانده است که براساس آن برنامه ریزی کنند، ثانیا از تولید بیشتر احیانا پرهیز نمایند تا خدای ناکرده روی دستشان نماند، زیرا الان تولیدکنندگان رقیب زعفران ایران که حمایت مناسبی هم از جانب دولت هایشان می شوند زیاد شده اند و لذا باید از تولید اضافی و بدون برنامه پرهیز کرد.

کمبود مشوق های صادراتیکمبود مشوق های صادراتی و توقف اعطای جایزه صادراتی به بازرگانان و شرکت های فعال در امر صادرات غیرنفتی شاید یکی دیگر از دغدغه های بازرگانان کشورمان باشد.

اعطای این جایزه از سال 1380 آغاز شد.

در آن زمان، مصوبه ای از یکی از جلسات هیئت وزیران خارج شد که طبق آن برای تشویق و حمایت از صادرات و جبران ضرر و زیان صادرکنندگان از نوسانات نرخ ارز، دولت ملزم شد برای صادرکنندگان بر حسب میزان صادراتی که در یک سال داشته اند جایزه نقدی در نظر بگیرد.

هدف از این مصوبه نیز دفع زیان ناشی از اختلاف نرخ ارز و تورم داخلی بود که بلای جان صادرکنندگان شده بود.

دریافت این جایزه در همان سال های ابتدای اجرای آن کار چندان سخت و دشواری هم نبود.

کافی بود صادرکننده اسناد و مدارک مربوط به کالاهایی را که صادر کرده است ، ارائه دهد تا بر اساس جدولی مشخص، درصدی از ارزش صادرات خود را به عنوان جایزه دریافت کند.

بر اساس این جدول که به جدول ضریب حمایتی شناخته می شد، از صفر تا سه درصد برای برخی کالاها و حتی تا پنج درصد برای سایر محصولات از جمله فرش، ارزش افزوده و مزیت رقابتی کالاهای صادراتی به عنوان جایزه پرداخت می شد.

البته میزان و درصد جایزه صادراتی در طول سال های گذشته دستخوش تغییرات شد و حتی پرداخت جایزه نقدی جای خود را به حمایت های غیرمستقیم داد.

به هرحال آخرین سالی که صادرکنندگان به جوایز صادراتی دست یافتند، سال 1390 بود و پس از این سال دیگر هیچ پرونده ای برای اعطای جایزه صادراتی در سازمان توسعه تجارت باز نشد.

این در حالی است که هنوز هم هستند شرکت های صادراتی و فعالان اقتصادی که جوایز سال های دهه 80 را دریافت نکرده اند و عملاً هم بی خیال آن شده اند.

در اینکه دولتمردان قرار است چگونه تن به احیای جایزه صادراتی دهند، هنوز اظهارنظر دقیقی از سوی متولیان آن اعلام نشده و مهم ترین شنیده ها در این زمینه همان اعلام آمادگی دولت برای بازگرداندن جوایز صادراتی است که ماه ها پیش از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت اعلام شد.

در مجموع به نظر می رسد دولت بایستی گام های عملی در جهت حمایت از صادرات غیرنفتی بردارد و با تکیه بر ظرفیت های داخلی به رفع مشکلات صادرات و معرفی کالاهای داخلی در عرصه های جهانی بپردازد.


کلید واژه ها: صادرات - اقتصاد - کشور - اقتصادی - تولید - اقتصاد مقاومتی - جهانی - انتقال - بانک - دولت - نفتی - فروش نفت - اتحادیه اروپا - فروش - واردات - واقعیت - نقل و انتقال - صادرات نفتی - بانکی - بانک مرکزی - وابستگی - تشریفات - سوییفت - آمریکا - تامین - نظامی - تشویق - تجلیل - تصویر - تحریم

آخرین اخبار سرویس:
«وام ازدواج» 15 میلیونی مشمول متقاضیان سال 96 می شود؟

آغاز طرح نظارت بر بازار شب عید در فارس از 15 اسفند

قیمت انواع میوه و تره بار در میادین شیراز

آماده باش اروپا علیه جنگ ارزی آمریکا

روند قیمت سکه طلا و دلار در هفته گذشته + جدول

رمزگشایی از یک رفتار «ضدرونق» در بازار مسکن

بیمه گران آماده پرداخت خسارت نفتکش سانچی

از هوش مصنوعی در بانکداری ایران استفاده می شود

معصومیان در گفت وگو با فارس مطرح کرد تغییر شیب تقاضای داوطلبان به سمت رشته های موردنیاز بازار با تلاش دانشگاه علمی کاربردی

از امضای قرارداد حمایت از علائم تجاری و ثبت اختراعات بین ایران و آلمان تا پرتاب اولین ماهواره ایرانی

نکاتی که باید درباره جرایم رایانه ای بدانیم!

چه چیز را فاجعه می نامیم؟

شرایط خرید دلار بانکی برای مردم

اولویت اصلی در ساخت و ساز مقاوم سازی است

انرژی های جایگزین ضرورت جهان آینده است

استخدام استان البرز و شهر کرج – 05 اسفند 96

زعفران برای اولین بار در بورس کالا عرضه شد

استخدام کرمان – شهر و استان کرمان – 05 اسفند 96

استخدام مشهد و خراسان – 05 اسفند 96

استخدام همدان – شهر و استان همدان – 05 اسفند 96

استخدام استان هرمزگان و شهر بندرعباس – 05 اسفند 96

استخدام قم – شهر و استان قم – 05 اسفند 96

استخدام استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز – 05 اسفند 96

استخدام اصفهان – شهر و استان اصفهان – 05 اسفند 96

زورآزمایی رشد نقدینگی و تنگنای مالی

نوسان شدید قیمت دلار در بهمن ماه

درآمد میلیاردی از پوست خربزه

نوسان شدید قیمت دلار در بهمن ماه/ بیشترین نرخ 4877 تومان +نمودار

مهم ترین مصوبات بودجه ای مجلس برای سال 97

نقش برنج در اضافه وزن

عرضه زعفران در بورس کالا برای اولین بار

بیمه گران آماده پرداخت خسارت نفتکش سانچی

دیدگاه مردم شهرهای بزرگ کشور درباره اخبار صدا و سیما

برنامه تحقیقاتی برای کاهش آلودگی زیستی حوزه گاز

ارز گران را برای هر وارداتی هزینه نکنیم

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

ارزهای بانک مرکزی بدون مشتری ماند/دلار تا چقدر ارزان تر می شود؟

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

حجم تبادلات تجاری چین و کره شمالی در پایین ترین سطح چهار سال گذشته

افزایش قیمت 43 میلیون تومانی هیوندای النترا

محمد علی فیض پور، علی شمس اسفند آبادی بهره وری نیروی کار و بیکاری: شواهدی از استان های ایران طی سال های برنامه چهارم توسعه (1388-1384)

چقدر از کره ای ها عقب هستیم؟

گرا ن ترین جزایر خصوصی دنیا

«وام ازدواج» 15 میلیونی مشمول متقاضیان سال 96 می شود؟

مشکلات اشتغال مهندسان جوان!

24 هزار هکتار از اراضی سیستان و بلوچستان به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شد

سیامک باقری چوکامی لیبرالیزه و نرمالیزه کردن جامعه با توسعه اقتصادی غیربومی

حسن قالیباف اصل، شهروز پورفرد قیمت گذاری ریسک نقدشوندگی در بازار بورس اوراق بهادار تهران

ورزش هر چند ملایم و کوتاه مدت عمر مردان را افزایش می دهد

پایان عملیات مرمت و ساماندهی پوشش سقف گنبدی مسجد تاریخی کریم ایشان

درآمد میلیاردی از پوست خربزه!

توسعه شبکه حمل و نقل ریلی با پشتیبانی بانک شهر

مُسکن مقطعی سود، سرطان دلار را مداوا می کند؟

سید عزیز آرمن ، پویان کیانی، امین نوری کوچی تأثیر شفافیت سیاست های تجاری بر سرمایه گذاری مستقیم خارجی: شواهدی از کشورهای خاورمیانه

بانک شهر، متعلق به تمامی شهروندان است

موفقیت بانک شهر در حمایت از مدیریت شهرها و اجرای پروژه های عمرانی

تشریح نحوه انتشار اوراق گواهی سپرده مدت دار، ویژه سرمایه گذاری (ریالی و ارزی) در بانک شهر

عدم دریافت کارمزد به هنگام صدورگروهی کارت های هدیه توسط شعب بانک

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

سهیلا جعفرپور، ‏ عبدالله بهمن پوری جایگاه فقهی و حقوقی مهریه در نظام حقوقی ایران با تأکید بر قانون حمایت خانواده 1391‏

هفته آینده قیمت جدید محصولات لبنی اعلام می شود

قیمت خودروی جدید بورگوارد BX7

محمد مولایی، آزاده شهاب برآورد تولید بالقوه و شکاف تولید در صنایع بزرگ ایران طی دوره زمانی 1392-1373

تا سال 2050 میزان پلاستیک درون اقیانوس ها از ماهیان بیشتر خواهد شد

کارواش های پرخرج تهران

بریز و بپاش انرژی در ایران

خیز تجارت ایران با 10 کشور

هفت علت فرار از قرار فروش ملک

محیط تکثیر موسسات غیرمجاز

علی قاسمی تضعیف پول ملی تا کجا؟

بازار سهام راکد با افت 0.2 درصدی شاخص کل

رضا قادری مقدم ، یوسف محنت فر تأثیر پذیری درجه بازبودن اقتصاد ایران از سیاست های پولی چین

بلندترین ساختمان های جهان در کجا قرار دارند؟

ایران خودرو 10 هزار دستگاه خودرو صادر می کند

انتخاب نور مناسب اتاق خواب

چه نرخی برای سودبانکی مناسب است؟

واردات خودرو روانتر می شود/ ترخیص برخی از خودرو ها در روز های پایانی سال

عربستان به اوپک خیانت کرد/ تلاش ریاض برای صدور نفت شیل آمریکا به آسیا

اوبر به دنبال تجاری سازی تاکسی های هوایی در کشور هند است

طراحی اوراق جدید برای تامین مالی خودروسازان

چای،ظرفیتی مستعد و بالقوه در توسعه صادرات غیر نفتی

ایران خودرو 10 هزار دستگاه خودرو صادر می کند

اولین شرایط فروش بورگوارد اعلام شد

اوضاع دریاچه ارومیه پس از بارندگی های اخیر +عکس

رشد 12 درصدی مبادلات تجاری ایران در 10 ماه نخست سالجاری

زورآزمایی رشد نقدینگی و تنگنای مالی

طراحی اوراق جدید برای تامین مالی خودروسازان

نمایشگاه برقی های رنو در سوئد

کوپرا برندی مستقل شد

افزایش و کاهش تولید دوگانه سوزها

تعلیق ایران از لیست سیاه اف ای تی اف تمدید شد

اقدام تحسین برانگیز مامور پلیس

ایران به دنبال صادرات مازاد گندم تولیدی به اندونزی

کاهش صادرات گاز مایع فشرده ایران در فوریه

شرکت های بین المللی خواهان ایفای نقش در صنعت نفت ایران

ورود بازیگران جدید در بانکداری مدرن

تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه FATF

شغلی که برای زنان آمریکایی پولساز می شود

نکاتی که باید در عیدی دادن به کودکان باید رعایت کرد

توقف پرواز هواپیماهای ATR آسمان

صادرات کشور در پیچ و خم های نفس گیر/ واردات با سرعت غیرمجاز در اتوبان یک طرفه

صادرات کشور در پیچ و خم های نفس گیر/ واردات با سرعت غیرمجاز در اتوبان یک طرفه