مطالب مرتبط:
استقراض 10000 میلیارد تومانی دولت از بانک مرکزی در نیمه اول امسال+جدول
نماینده پاوه: دولت به دور از سیاسی کاری و شعار نسبت به استقرار زلزله زدگان اقدام کند
ترامپ خواهان نابود کردن برجام و جنگ با ایران است/هانس بلیکس: این آمریکاست که منزوی شده/هشدار درباره سیاست های دولت آمریکا علیه ایران
157 نماینده مجلس خواستار پرداخت بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی شدند +متن نامه
گزارش فارس از واکنش دانشگاهیان به اتفاقات اخیر در فضای مجازی: از انتشار پرتعداد تصویر حضور رهبری در مناطق زلزله زده تا خودشیرینی ادارات دولتی در زمان ورود رییس جمهور به کرمانشاه و سیاسی کاری دولت بعد از حادثه ای تلخ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 آبان 1396 ساعت 00:032017-11-20اقتصادي

دولت مجبور به استقراض شد


افزایش نرخ رشد اقتصادی که در سال 95 اقتصاد با آن رو به رو شد، امروز مانند لبه یک شمشیر آنچنان کند شده است که امکان بریدن زنجیره های افسارگسیخته گرداب اقتصادی را ندارد.

- ایلیا پیرولی: روزگار اقتصاد چندان رو به راه نیست.

انگار سیاست گذاری های برنامه ریزان اقتصادی( مثل مربیانی که تیمشان پس از یک دوره موفق کوتاه مدت به بن بست می رسند)، به در بسته خورده است و در گرداب ابرچالش های اقتصادی گرفتار آمده اند.

افزایش نرخ رشد اقتصادی که در سال 95 اقتصاد با آن رو به رو شد، امروز مانند لبه یک شمشیر آنچنان کند شده است که امکان بریدن زنجیره های افسارگسیخته گرداب اقتصادی را ندارد.

نشان به آن نشان، رشد بیش از 16 درصدی تنخواه برداشت شده دولت نسبت به سال 95 است؛ که تبعات بار مالی گسترده ای برای دولت به ارمغان خواهد آورد، البته اگر تا پایان سال این میزان مبلغ به خزانه برنگردد.

با گذشت هشت ماه از سال 96، هنوز منابع درآمدی بودجه 96 به سقف انتظارات پیش بینی شده نرسیده است.

خوش بینانه ترین کارشناسان نیز بر این باورند که امکان تحقق بیش از 90 درصدی منابع درآمدی تا سه چهار ماه مانده به پایان سال امکان پذیر نیست.

دیروز عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس، آخرین جزییات درآمدهای بودجه 96 را بیان کرد.

محمد حسینی در این باره گفته است: دولت 16 هزار و 700 میلیارد تومان تنخواه از خزانه دریافت کرد، زیرا جمع درآمدها 127 هزار و 400 میلیارد تومان بوده که کمتر از هزینه پرداختی است.

وی همچنین از درآمد 8700 میلیارد تومانی دولت از محل فروش اوراق و خزانه خبر داد.

وی همچنین گفته بود که از مجموع درآمدهای وصولی 110 هزار و 700 میلیارد تومان، 57 هزار میلیارد تومان سهم مالیات و گمرک بوده و 45 هزار میلیارد تومان دیگر نیز از درآمدهای نفتی و میعانات کسب شده است.

اما موضوعی که محل مناقشه است و بر تورم و دیگر شاخص های اقتصادی به صورت مستقیم تاثیرگذار است؛ موضوع برداشت تنخواه دولت از خزانه است.

مبلغی به میزان 16 هزار و 700 میلیارد تومان.

اگر این تنخواه به خزانه بازگردانده نشود، قطعا اثر تورمی و افزایش نقدینگی را باید در ابتدای سال 97 شاهد باشیم.

موضوعی که چندی پیش هادی حق شناس نیز به آن اشاره و اظهار امیدواری کرده بود که این بازگرداندن این میزان به خزانه تا پایان امسال رخ بدهد.

در غیر این صورت باید شاهد تبعات مخربی برای اقتصاد باشیم.

در همین حال، مسئله دیگری که محل مناقشه نیز هست موضوع کاهش پرداختی به طرح های عمرانی است که براساس گفته این نماینده مجلس تا پایان مهرماه در حدود 2 هزار میلیارد تومان به طرح های عمرانی اختصاص یافته که در مجموع 4600 میلیارد تومان تا پایان شش ماهه اول انسال پرداخت شده است.

این در حالی است که برای تسهیلات به طرح های عمرانی دولت حجم بودجه عمرانی را در ردیف های بودجه سال 96 افزایش داده بود، اما حالا که به دلایل گفته شده دولت نتوانسته جلوی افزایش هزینه های جاری را بگیرد، مبالغ در نظر گرفته شده نیز نه تنها هنوز محقق نشده بلکه آنچه که محقق شده نیز توسط گودزیلای هزینه ها بلیعده شدن است.

حالا 4 ماه مانده به پایان سال و هنوز نظام مالیاتی، فروش ارواق قرضه و درآمدهای گمرکی که عوامل اصلی برای تامین درآمدهای بودجه ای در راستای بی نیازی از منابع نفتی بوده است محقق نشده است و به گفته این نماینده مجلس امکان تحقق 100 درصدی درآمد مالیاتی وجود ندارد و در خوش بینانه ترین حالت شاید 90 درصد درآمدهای مالیاتی محقق شود.

از آن سو قاچاق و روند رو به رشد این پدیده نیز درآمدهای گمرک را تحت الشعاع خود قرار داده است و این امر باعث شده تا دولت نیز نسبت به تحقق درآمدهای این بخش نیز تقریبا ناامید شود.

برای اثبات این ادعا به گفته های نماینده مجلس در این باره می توان استناد کرد.

محمد حسینی در این باره گفت بود: بالغ بر 50 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی و ظرفیت مالیاتی علیرغم رکود، وجود دارد اما به دلیل آنکه نمی توان این بخش را شناسایی کرد، درآمدهای مالیاتی کم است همچنین گردش نقدینگی در حال حاضر معیوب بوده و 40 درصد اقتصاد کشور به صورت چمدانی و زیرزمینی فعال است.

براساس پژوهش صورت گرفته توسط احسان سلطانی، پژوهشگر اقتصادی، دلایل مختلفی برای این موضوع اثبات شده است از جمله کاهش درآمدهای دولت از منابع نفتی نسبت به سال گذشته و همچنین کسری های بودجه که همواره در همه در دولتها وجود داشته و مختص به این دولت و آن دولت ندارد.

گویی کاهش درآمدهای دولت و افزایش هزینه ها موضوعی است که اگر بودجه سنواتی برای یک بار تجربه نکند، در خلاء قرار می گیرد.

به قول سوررئالیست ها بودجه همزاد خود را سالهاست پیدا کرده است و دوست ندارد، آن را از دست بدهد.

اما چرا حالا دولت فعلی باز با وجود همه تمهیدات لازم نتوانست از روند افزایشی کسری بودجه کسری بودجه جلوگیری کند؟ این پرسشی است که اقتصاددانان چپ و راست به آن یک پاسخ دارند و شاید در همین زمینه با هم نقطه اشتراک داشته باشند.

نبود نظام مالیاتی بسیار شفاف و جامع و همچنین نبود سازو کاری مناسب برای اصلاح ساختار اقتصادی و از همه مهمتر نفوذ بخش خصوصی غیرمولد و نبود بخش خصوصی واقعی از مهمترین دلایل اصلی در این زمینه بوده که تبعات آن موجب شده تا همواره شاهد افزایش شدید هزینه های جاری دولت و رشد بی سابقه آن نسبت به درآمدهای اقتصادی بوده است .

دولت نیز وقتی این مسائل را مشاهده می کند خود نیز عاملی برای تشدید این موضوعات است.

این زمانی اتفاق می افتد که دولت به ناچار برای جبران کسری بودجه و جبران هزینه های آن دست به مجموعه ای از اقدامات می زند که بر خلاف سیاستگذاری های متداول خود است.

به طور مثال از آب گل آلود افزایش نرخ ارز( آن هم ناشی از نبود استراتژی مناسب برای این بازار از سوی دولت است) خود کسب درآمد می کند.

بر پایه پژوهش های صورت گرفته از سوی اقتصاددانان نهادگرا و از جمله احسان سلطانی، روند نزولی نسبت سپرده قانونی و سپرده قانونی با کسر بدهی به بانک مرکزی به سپرده های بانک های خصوصی نزد بانک مرکزی نیز در حال افزایش است.

بر اساس این پژوهش ها، در مرداد ماه 1392 سپرده های مردم نزد بانک های خصوصی 304 هزار میلیارد تومان و تسهیلات دریافتی 216 هزار میلیارد تومان بود که تراز منفی 88 هزار میلیارد تومانی (بین سپرده ها و تسهیلات) با توجه به 12 درصد مانده سپرده این بانکها نزد بانک مرکزی، نشان می دهد که بین جذب سپرده ها و اعطای تسهیلات، توازن برقرار بود.

در اردیبهشت ماه 1396، سپرده های مردم نزد بانک¬های خصوصی به 892 هزار میلیارد تومان و در مقابل تسهیلات دریافت شده به 538 هزار میلیارد تومان بالغ شد.

در این ماه مانده سپرده بانکهای خصوصی نزد بانک مرکزی به زیر 7 درصد سقوط کرد که توام با تراز منفی 355 هزار میلیارد تومانی بانکهای خصوصی است.

در نتیجه طی 4 سال اخیر حجم عظیمی از نقدینگی مردم و بخش خصوصی نزد بانکهای خصوصی محبوس شد که مشخص نیست صرف چه اموری شده است.

در همین حال در طی یک سال بدهی بانک های خصوصی به بانک مرکزی دو برابر شد.

کاهش مانده سپرده بانک های خصوصی (تراز سپرده قانونی و بدهی نزد بانک مرکزی) از 17 درصد در سال 1381 به 12 درصد در سال 1392 و پس از آن سقوط به زیر سطح 7 درصد در پایان سال 1395 نشان می دهد که وضعیت بانک های خصوصی به مراتب وخیم تر از آن است که اظهار می شود.

به عبارتی به رغم اینکه در روندی مستمر نقدینگی مردم نزد بانک های خصوصی محبوس شده، بدهی آنها نزد بانک مرکزی افزایش یافته است.

اما برخی دیگر از اقتصاددانان جدای از همه مسائل گفته شده به مسائل دیگری نیز اشاره می کنند و بر این عقیده اند که فارغ از اصلاحات ساختاری اقتصاد باید در این زمینه آسیب شناشی واقعبیانه ای داشته باشیم.

بر اساس پژوهش های صورت گرفته، تدوین برنامه های سطحی، پشتیبانی از ساختارهای رانتی و ضدرقابتی تحت عنوان بازار آزاد و رقابت اقتصادی، پشتیبانی از بخش های نامولد (سفته بازی، دلالی و رباخواری) و تضعیف و تحدید بخش های مولد، تفوق سرمایه بر کار و تحمیل مزیت های رانتی به جای مزیت های رقابتی بر بدنه اقتصاد تحت لوای اقتصاد بازار آزاد، تشدید وابستگی اقتصادی تک بعدی با تکیه بر صادرات مواد خام و اولیه، توسعه بخش شبه خصوصی رانتی وابسته به دولت تحت لوای خصوصی سازی، ایجاد انحصارهای اقتصادی (و غیرمردمی سازی اقتصاد) در پوشش آزادسازی اقتصاد، افزایش میزان تصدی گری دولت و از سوی دیگر کاهش سطوح وظایف حاکمیتی (به خصوص در حوزه های مهم آموزش، بهداشت و رفاه، گسترش فساد در ابعاد وسیع و غارت منابع کشور،خلق فرصت های نابرابر رشد به نفع گروه های منتخب رانتی از مهمنترین عوامل تاثیر گذار در این زمینه بوده است.

اقتصاد ایران اگر خواهان کسری بودجه نباشد و درآمدهای آن توسط هزینه های جاری بلعیده نشود.

به توصیه کارشناسان اقتصادی باید موارد بالا را به صورت جدی پیگیری کند.

یادمان باشد که در حال حاضر مفروضات و نظریه های اقتصادی دیگر خود به خود پاسخگو نیست و باید بر اساس عقلانیت و با شیوه رفتارشناسی اقتصادی و اجتماعی بودجه ریزی را تدوین و آن را عملیاتی کرد.


کلید واژه ها: اقتصاد - میلیارد - اقتصادی - درآمد - نرخ رشد اقتصادی - دولت - رشد اقتصادی - افزایش - بودجه - میزان - شاخص های اقتصادی - افزایش نقدینگی - کمیسیون برنامه - برنامه - برداشت - نماینده مجلس - امروز - صورت - خبرگزاری - مالی - مجلس - تورم - مبلغ - پیش بینی - نقدینگی - مالیات - مصاحبه - ایلیا - هزینه - حسینی

آخرین اخبار سرویس:
بزرگترین استخر دنیا/ عکس

تلاش برای آشتی بودجه با انضباط مالی

حضور رییس بنیاد جهانی انرژی در ایران/ انتخاب ایران به عنوان پایتخت پایداری

مظنه فروش میلگرد در بازار چقدر است؟

دو طرح دولت در بخش مسکن، گرفتار بودجه

اختلاف قیمت خودروهای پرفروش داخلی از بازار تا کارخانه

تغییر روش بودجه ریزی و شفاف سازی از ویژگی های لایحه بودجه97 است

از «درآمد خودرویی دولت در بودجه 97» تا «نبشِ قبر دولت از یک بدهی قدیمی»

تغییر روش بودجه ریزی و شفاف سازی از ویژگی های لایحه بودجه97 است

ایمن ترین خودروهای جهان برای سال 2018 را بشناسید

آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت

رفع دغدغه امنیت شغلی قبل از اجرای بسته اشتغال فراگیر

در مجتمع APS شیراز چه خبر است؟

خودروهای مورد علاقه ایرانی ها کدامند؟

راهکار جالب چینی ها برای آلودگی هوا

الزام کالاهای دندانپزشکی به نصب برچسب اصالت/اعمال سیاست های جدید در قیمت گذاری تجهیزات پزشکی

جاده چالوس تونل کندوان سال 1339/ عکس

تخلیه هیجانات بازار ارز به کمک ابزارهای مشتقه

نفس دشت های دشتستان به شماره افتاد

احتمال خشک شدن دریای خزر وجود دارد

آمار سوختگی در ایران هشت برابر متوسط جهان

نرخ فروش مرغ کنتاکی در میادین میوه و تره بار

جزییات بودجه 97 |هزینه 900 میلیاردی دولت برای تشویق 37 هزار مامور مالیاتی+جدول

جزییات بودجه 97| دولت روی اقساط برگشتی زلزله‎زدگان هم حساب کرد

جزییات بودجه 97 | کمک 616 میلیارد تومانی اموات به بودجه

جزییات بودجه 97 | انواع نوشابه 10 تا 30درصد گران می شود

جزییات بودجه 97 | درآمد 5000 میلیاردی دولت از تراکنش‎های بانکی

سایپا تکلیف "برلیانس" و "آریو" را مشخص کند

استخدام تدوینگر و فیلمبرداردر یک موسسه خصوصی + جدول

مزرعه پرورش زنبور عسل پورشه

350 میلیون دلار در مسیر راه آهن

راهکار چین برای مقابله با آلودگی هوا در زمستان

تقدیم لایحه بودجه با چاشنی تعاونی های غول پیکر و مسکن مهر/ از جنس های خارجی فروشگاه های زنجیره ای تا درآمد باب اسفنجی/ تصمیم گیری دیرهنگام بانک مرکزی در خصوص پول های مجازی

تخلیه هیجانات بازار ارز به کمک ابزارهای مشتقه

مشارکت 13 بانک در توسعه سامانه بانکی نابینایان/دریافت خدمات بانکی با مانیتور بریل

تحلیلی کارشناسی پیرامون چالش ها و فرصت های گاز ایران؛ چرا حجم صادرات گاز ایران تا این حد پایین است؟

خانم بازیگر: دوست ندارم طلاق بگیرم

مو های طبیعی در بازار چقدر به فروش می رسد؟

پدر علم کویرشناسی ایران نسبت به خشک شدن دریای خزر هشدار داد

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 19 آذر

قلم سحرآمیز با جوهر جلبک زنده!

مظنه فروش هرشاخه تیر آهن در بازار چقدر است؟

بازگشت امید به ویرانه های زرده

میزان حق بیمه شخص ثالث و سرنشین خودرو در بودجه 97 مشخص شد + جدول

سالانه 562 تن قارچ خوراکی در بابل تولید می شود

جوایز نوبل ادبیات و اقتصاد اعطا شد

پیشنهاداتی برای بیماری های مزمن اقتصاد ایران تورم، نقدینگی و فساد اقتصادی در یک دور باطل

سایپا تکلیف "برلیانس" و "آریو" را مشخص کند

استخدام کارشناس بازاریابی وفروش درگروه رسانه های برتر در تهران

نکته های ظریف آشپزی

وزارتخانه هایی که بیشترین بودجه را می گیرند

دلیل سفر غیر منتظره نیمار به برزیل

نهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس در شیراز

محمد صالحی مازندرانی، جمشید میرزایی مبانی مالکیت فضا و قرار در نظام حقوقی اسلام و غرب

پیمان معادی در کنار آقای فوتبالیست معروف/عکس

افزایش قطعی قیمت حامل های انرژی کلید خورد/ احتمال اجرا از آخر امسال

استخدام برنامه نویس ماهر و مجرب در شرکت بهینه ایران

این مواد غذایی را در یخچال نگذارید

استخدام مرچندایزر در شرکت آترود در تهران

استخدام مدرس زبان در موسسه زبان های خارجی کارینو در تهران

تشدید حمایت تعرفه ای دولت از خودرو؟

جزییات بودجه 97 / درآمد 5000 میلیاردی دولت از تراکنش‎های بانکی

افزایش قطعی قیمت حامل های انرژی کلید خورد/ احتمال اجرا از آخر امسال

قیمت دلار آزاد نمی شود / سفارت آمریکا به آتش کشیده شد / از شادی آزادی عراق تا شگفتی از کشف تسلیحات داعش / ویدیوهایی از تحرکات خطرناک در کردستان عراق

350 میلیون دلار در مسیر راه آهن

مزرعه تمساح/ عکس

جوایز نوبل ادبیات و اقتصاد اعطا شد

دود دل بر سر قلم

استخدام سرپرست بخش در یک موسسه توانبخشی،خیریه محدوده میرداماد

استخدام کارشناس هوش تجاری،مسلط به SQL Serverیا Oracle

استخدام کارشناس فروش خانم در مجتمع ترکیب گاز پارس

استخدام طراح سخت افزار،مونتاژکار الکترونیک در بهین سامانه فردا

استخدام خیاط جهت برش کاری رویه صندلی در تهران

پایان حبس قیمت بنزین

نقشه مالی سال آینده

صدور 5 هزار میلیارد تومان اوراق تسویه خزانه

80 درصد خودروهای سرقتی کشف می شوند

هزینه 3600 میلیارد تومانی سوختگی در ایران

درآمد بیمه در بودجه 97

پلمب منازل تولیدکننده مشروبات دست ساز در تهران

فال روزانه دوشنبه 20 آذر 1396

لزوم قطع یارانه 30 میلیون نفر از یارانه بگیران

دو قاب از لایحه بودجه 97

بی هویتی نرخ ارز در بودجه

چینی ها پا در کفش چرم تبریز کردند!

مظنه خرید Hyundai Santa Fe در دبی چقدر است؟

152 میلیون نفر تا سال 2050 آلزایمر می گیرند

برداشت مرکبات از باغات قائم شهر

پلمب منازل تولیدکننده مشروبات دست ساز در استان تهران

مشاهده شیء نورانی در آسمان ایلام+عکس

پخش اولین قسمت دورهمی زودتر از شب یلدا

تهران پربازده ترین بورس دنیا شد

رشد 38 واحدی شاخص بورس

استخدام حسابدار با سابقه در شرکت معتبر بهداشتی در تهران

استخدام مدیر داخلی آقا در املاک آنلاین آسان شهر در البرز

استخدام مدیر بازاریابی باسابقه در شرکت پیمانکاری در تهران

استخدام منشی خانم مسلط به نرم افزارهای طراحی در تهران

سکوت حاکم بر بازار طلای سیاه/ قیمت نفت بدون تغییر ماند

آذرخش در سرعت 1000 فریم در ثانیه چگونه به نظر می رسد [تماشا کنید]

پلمب منازل تولیدکننده مشروبات دست ساز در تهران

دولت مجبور به استقراض شد

دولت مجبور به استقراض شد