مطالب مرتبط:
استقراض 10000 میلیارد تومانی دولت از بانک مرکزی در نیمه اول امسال+جدول
نماینده پاوه: دولت به دور از سیاسی کاری و شعار نسبت به استقرار زلزله زدگان اقدام کند
ترامپ خواهان نابود کردن برجام و جنگ با ایران است/هانس بلیکس: این آمریکاست که منزوی شده/هشدار درباره سیاست های دولت آمریکا علیه ایران
157 نماینده مجلس خواستار پرداخت بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی شدند +متن نامه
گزارش فارس از واکنش دانشگاهیان به اتفاقات اخیر در فضای مجازی: از انتشار پرتعداد تصویر حضور رهبری در مناطق زلزله زده تا خودشیرینی ادارات دولتی در زمان ورود رییس جمهور به کرمانشاه و سیاسی کاری دولت بعد از حادثه ای تلخ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 آبان 1396 ساعت 00:032017-11-20اقتصادي

دولت مجبور به استقراض شد


افزایش نرخ رشد اقتصادی که در سال 95 اقتصاد با آن رو به رو شد، امروز مانند لبه یک شمشیر آنچنان کند شده است که امکان بریدن زنجیره های افسارگسیخته گرداب اقتصادی را ندارد.

- ایلیا پیرولی: روزگار اقتصاد چندان رو به راه نیست.

انگار سیاست گذاری های برنامه ریزان اقتصادی( مثل مربیانی که تیمشان پس از یک دوره موفق کوتاه مدت به بن بست می رسند)، به در بسته خورده است و در گرداب ابرچالش های اقتصادی گرفتار آمده اند.

افزایش نرخ رشد اقتصادی که در سال 95 اقتصاد با آن رو به رو شد، امروز مانند لبه یک شمشیر آنچنان کند شده است که امکان بریدن زنجیره های افسارگسیخته گرداب اقتصادی را ندارد.

نشان به آن نشان، رشد بیش از 16 درصدی تنخواه برداشت شده دولت نسبت به سال 95 است؛ که تبعات بار مالی گسترده ای برای دولت به ارمغان خواهد آورد، البته اگر تا پایان سال این میزان مبلغ به خزانه برنگردد.

با گذشت هشت ماه از سال 96، هنوز منابع درآمدی بودجه 96 به سقف انتظارات پیش بینی شده نرسیده است.

خوش بینانه ترین کارشناسان نیز بر این باورند که امکان تحقق بیش از 90 درصدی منابع درآمدی تا سه چهار ماه مانده به پایان سال امکان پذیر نیست.

دیروز عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس، آخرین جزییات درآمدهای بودجه 96 را بیان کرد.

محمد حسینی در این باره گفته است: دولت 16 هزار و 700 میلیارد تومان تنخواه از خزانه دریافت کرد، زیرا جمع درآمدها 127 هزار و 400 میلیارد تومان بوده که کمتر از هزینه پرداختی است.

وی همچنین از درآمد 8700 میلیارد تومانی دولت از محل فروش اوراق و خزانه خبر داد.

وی همچنین گفته بود که از مجموع درآمدهای وصولی 110 هزار و 700 میلیارد تومان، 57 هزار میلیارد تومان سهم مالیات و گمرک بوده و 45 هزار میلیارد تومان دیگر نیز از درآمدهای نفتی و میعانات کسب شده است.

اما موضوعی که محل مناقشه است و بر تورم و دیگر شاخص های اقتصادی به صورت مستقیم تاثیرگذار است؛ موضوع برداشت تنخواه دولت از خزانه است.

مبلغی به میزان 16 هزار و 700 میلیارد تومان.

اگر این تنخواه به خزانه بازگردانده نشود، قطعا اثر تورمی و افزایش نقدینگی را باید در ابتدای سال 97 شاهد باشیم.

موضوعی که چندی پیش هادی حق شناس نیز به آن اشاره و اظهار امیدواری کرده بود که این بازگرداندن این میزان به خزانه تا پایان امسال رخ بدهد.

در غیر این صورت باید شاهد تبعات مخربی برای اقتصاد باشیم.

در همین حال، مسئله دیگری که محل مناقشه نیز هست موضوع کاهش پرداختی به طرح های عمرانی است که براساس گفته این نماینده مجلس تا پایان مهرماه در حدود 2 هزار میلیارد تومان به طرح های عمرانی اختصاص یافته که در مجموع 4600 میلیارد تومان تا پایان شش ماهه اول انسال پرداخت شده است.

این در حالی است که برای تسهیلات به طرح های عمرانی دولت حجم بودجه عمرانی را در ردیف های بودجه سال 96 افزایش داده بود، اما حالا که به دلایل گفته شده دولت نتوانسته جلوی افزایش هزینه های جاری را بگیرد، مبالغ در نظر گرفته شده نیز نه تنها هنوز محقق نشده بلکه آنچه که محقق شده نیز توسط گودزیلای هزینه ها بلیعده شدن است.

حالا 4 ماه مانده به پایان سال و هنوز نظام مالیاتی، فروش ارواق قرضه و درآمدهای گمرکی که عوامل اصلی برای تامین درآمدهای بودجه ای در راستای بی نیازی از منابع نفتی بوده است محقق نشده است و به گفته این نماینده مجلس امکان تحقق 100 درصدی درآمد مالیاتی وجود ندارد و در خوش بینانه ترین حالت شاید 90 درصد درآمدهای مالیاتی محقق شود.

از آن سو قاچاق و روند رو به رشد این پدیده نیز درآمدهای گمرک را تحت الشعاع خود قرار داده است و این امر باعث شده تا دولت نیز نسبت به تحقق درآمدهای این بخش نیز تقریبا ناامید شود.

برای اثبات این ادعا به گفته های نماینده مجلس در این باره می توان استناد کرد.

محمد حسینی در این باره گفت بود: بالغ بر 50 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی و ظرفیت مالیاتی علیرغم رکود، وجود دارد اما به دلیل آنکه نمی توان این بخش را شناسایی کرد، درآمدهای مالیاتی کم است همچنین گردش نقدینگی در حال حاضر معیوب بوده و 40 درصد اقتصاد کشور به صورت چمدانی و زیرزمینی فعال است.

براساس پژوهش صورت گرفته توسط احسان سلطانی، پژوهشگر اقتصادی، دلایل مختلفی برای این موضوع اثبات شده است از جمله کاهش درآمدهای دولت از منابع نفتی نسبت به سال گذشته و همچنین کسری های بودجه که همواره در همه در دولتها وجود داشته و مختص به این دولت و آن دولت ندارد.

گویی کاهش درآمدهای دولت و افزایش هزینه ها موضوعی است که اگر بودجه سنواتی برای یک بار تجربه نکند، در خلاء قرار می گیرد.

به قول سوررئالیست ها بودجه همزاد خود را سالهاست پیدا کرده است و دوست ندارد، آن را از دست بدهد.

اما چرا حالا دولت فعلی باز با وجود همه تمهیدات لازم نتوانست از روند افزایشی کسری بودجه کسری بودجه جلوگیری کند؟ این پرسشی است که اقتصاددانان چپ و راست به آن یک پاسخ دارند و شاید در همین زمینه با هم نقطه اشتراک داشته باشند.

نبود نظام مالیاتی بسیار شفاف و جامع و همچنین نبود سازو کاری مناسب برای اصلاح ساختار اقتصادی و از همه مهمتر نفوذ بخش خصوصی غیرمولد و نبود بخش خصوصی واقعی از مهمترین دلایل اصلی در این زمینه بوده که تبعات آن موجب شده تا همواره شاهد افزایش شدید هزینه های جاری دولت و رشد بی سابقه آن نسبت به درآمدهای اقتصادی بوده است .

دولت نیز وقتی این مسائل را مشاهده می کند خود نیز عاملی برای تشدید این موضوعات است.

این زمانی اتفاق می افتد که دولت به ناچار برای جبران کسری بودجه و جبران هزینه های آن دست به مجموعه ای از اقدامات می زند که بر خلاف سیاستگذاری های متداول خود است.

به طور مثال از آب گل آلود افزایش نرخ ارز( آن هم ناشی از نبود استراتژی مناسب برای این بازار از سوی دولت است) خود کسب درآمد می کند.

بر پایه پژوهش های صورت گرفته از سوی اقتصاددانان نهادگرا و از جمله احسان سلطانی، روند نزولی نسبت سپرده قانونی و سپرده قانونی با کسر بدهی به بانک مرکزی به سپرده های بانک های خصوصی نزد بانک مرکزی نیز در حال افزایش است.

بر اساس این پژوهش ها، در مرداد ماه 1392 سپرده های مردم نزد بانک های خصوصی 304 هزار میلیارد تومان و تسهیلات دریافتی 216 هزار میلیارد تومان بود که تراز منفی 88 هزار میلیارد تومانی (بین سپرده ها و تسهیلات) با توجه به 12 درصد مانده سپرده این بانکها نزد بانک مرکزی، نشان می دهد که بین جذب سپرده ها و اعطای تسهیلات، توازن برقرار بود.

در اردیبهشت ماه 1396، سپرده های مردم نزد بانک¬های خصوصی به 892 هزار میلیارد تومان و در مقابل تسهیلات دریافت شده به 538 هزار میلیارد تومان بالغ شد.

در این ماه مانده سپرده بانکهای خصوصی نزد بانک مرکزی به زیر 7 درصد سقوط کرد که توام با تراز منفی 355 هزار میلیارد تومانی بانکهای خصوصی است.

در نتیجه طی 4 سال اخیر حجم عظیمی از نقدینگی مردم و بخش خصوصی نزد بانکهای خصوصی محبوس شد که مشخص نیست صرف چه اموری شده است.

در همین حال در طی یک سال بدهی بانک های خصوصی به بانک مرکزی دو برابر شد.

کاهش مانده سپرده بانک های خصوصی (تراز سپرده قانونی و بدهی نزد بانک مرکزی) از 17 درصد در سال 1381 به 12 درصد در سال 1392 و پس از آن سقوط به زیر سطح 7 درصد در پایان سال 1395 نشان می دهد که وضعیت بانک های خصوصی به مراتب وخیم تر از آن است که اظهار می شود.

به عبارتی به رغم اینکه در روندی مستمر نقدینگی مردم نزد بانک های خصوصی محبوس شده، بدهی آنها نزد بانک مرکزی افزایش یافته است.

اما برخی دیگر از اقتصاددانان جدای از همه مسائل گفته شده به مسائل دیگری نیز اشاره می کنند و بر این عقیده اند که فارغ از اصلاحات ساختاری اقتصاد باید در این زمینه آسیب شناشی واقعبیانه ای داشته باشیم.

بر اساس پژوهش های صورت گرفته، تدوین برنامه های سطحی، پشتیبانی از ساختارهای رانتی و ضدرقابتی تحت عنوان بازار آزاد و رقابت اقتصادی، پشتیبانی از بخش های نامولد (سفته بازی، دلالی و رباخواری) و تضعیف و تحدید بخش های مولد، تفوق سرمایه بر کار و تحمیل مزیت های رانتی به جای مزیت های رقابتی بر بدنه اقتصاد تحت لوای اقتصاد بازار آزاد، تشدید وابستگی اقتصادی تک بعدی با تکیه بر صادرات مواد خام و اولیه، توسعه بخش شبه خصوصی رانتی وابسته به دولت تحت لوای خصوصی سازی، ایجاد انحصارهای اقتصادی (و غیرمردمی سازی اقتصاد) در پوشش آزادسازی اقتصاد، افزایش میزان تصدی گری دولت و از سوی دیگر کاهش سطوح وظایف حاکمیتی (به خصوص در حوزه های مهم آموزش، بهداشت و رفاه، گسترش فساد در ابعاد وسیع و غارت منابع کشور،خلق فرصت های نابرابر رشد به نفع گروه های منتخب رانتی از مهمنترین عوامل تاثیر گذار در این زمینه بوده است.

اقتصاد ایران اگر خواهان کسری بودجه نباشد و درآمدهای آن توسط هزینه های جاری بلعیده نشود.

به توصیه کارشناسان اقتصادی باید موارد بالا را به صورت جدی پیگیری کند.

یادمان باشد که در حال حاضر مفروضات و نظریه های اقتصادی دیگر خود به خود پاسخگو نیست و باید بر اساس عقلانیت و با شیوه رفتارشناسی اقتصادی و اجتماعی بودجه ریزی را تدوین و آن را عملیاتی کرد.


کلید واژه ها: اقتصاد - میلیارد - اقتصادی - درآمد - نرخ رشد اقتصادی - دولت - رشد اقتصادی - افزایش - بودجه - میزان - شاخص های اقتصادی - افزایش نقدینگی - کمیسیون برنامه - برنامه - برداشت - نماینده مجلس - امروز - صورت - خبرگزاری - مالی - مجلس - تورم - مبلغ - پیش بینی - نقدینگی - مالیات - مصاحبه - ایلیا - هزینه - حسینی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام آشپز ماهر جهت کار در رستوران در همدان

استخدام ناخن کار، اصلاح و ابرو کار حرفه ای جهت سالن زیبایی

استخدام کارگر ساده جهت کار در فست فود در همدان

استخدام یک نفر وردست پدیکوریست جهت همکاری در شهر تهران

استخدام کمک آشپز ایرانی جهت رستورانی واقع در اقدسیه

استخدام نیرو جهت کار در کافی شاپ یاسمین در همدان

استخدام آشپز ماهر خانم یا آقا با سرعت بالا در شهر تهران

تولید 3 وانت متوقف شد

سفرای 25 کشور خارجی به کرمانشاه سفر می کنند

معاون صنایع دستی: سازمان میراث فرهنگی خود را در قبال بیمه هنرمندان مسئول می داند

ادامه مرمت بازار مسقف اراک با هدف ثبت جهانی/کشف بقایای معماری در سرای مسگرها

قیمت انواع لاستیک و رینگ خودرو/دوشنبه 30 بهمن ماه 96

لپ تاپ یا کامپیوتر خانگی؟ کدام را برای فرزند خود تهیه کنیم؟

افتتاح 5 پروژه گردشگری با اعتبار 1247میلیارد ریال در سفر مونسان به مازندران

بر اساس ارزیابی نمره ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی 18.3 از 100 است

انواع نفت ایران در بازار چند؟+ نمودار

توقف تولید سه مدل وانت در خودروسازان داخلی

استخدام خانم صندوقدار آشنا به امور حسابداری در شهر مشهد

استخدام ظرفشور آقا جهت همکاری در همدان

معرفی 1751 طرح مشاغل خانگی به بانک های خراسان شمالی

استخدام یک نفر کمک آشپز آقا جهت همکاری در همدان

استخدام دو نفر جهت چیدمان قفسه در سوپرمارکت در شهر مشهد

استخدام تعدادی خانم جهت بسته بندی گز در همدان

استخدام فروشنده با سابقه جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام خانم طراح مسلط به فتوشاپ و ایندیزاین در شهر مشهد

طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی فرصت مناسبی برای اشتغال جوانان است

مسئولان و کارشناسان: هواپیمای سانحه دیده نقص فنی نداشت/ 50 درصد هواپیماهای کشور زمین گیر است

استخدام نیروی GIS جهت کار در شرکت فاضلاب

استخدام کارگر ساده جهت پخش بستنی در همدان

استخدام استادکار ماهر جهت کار در تعویض روغن در مشهد

جذب 20 میلیارد تومان تسهیلات برای بخش مشاغل خانگی

اکران اول اثر گرانی ارز بر سفرهای خروجی

سهم 85 درصدی مشترکان خانگی از مصرف برق در کردستان/ تامین برق مورد نیاز سرمایه گذاری های جدید

ارائه آخرین دستاوردهای سایپا در نمایشگاه خودرو و صنایع وابسته در زاهدان

افزایش حدود 30 درصدی صادرات مواد معدنی سمنان در سال جاری

55 نوع نان محلی در بشرویه شناسایی شد

چهارشنبه 2 اسفند، آخرین زمان ساماندهی بیمه ها در زنجان

100 فرصت شغلی توسط سپاه ناحیه اراک ایجاد شد

احتمال افزایش قیمت فولاد/ بازار با افزایش ساخت و ساز رونق می گیرد

جایگزین چان از تاتنهام می آید

قیمت مسکن در شرق تهران+ جدول

استخدام نقاش اتومبیل ماهر و نیمه ماهر در مشهد

استخدام نیروی جوان جهت کار در سالنکاری در رستوران  همدان

استخدام راننده با اتومبیل مدل بالا جهت کار در آژانس  کرج

استخدام کارمند خانم مسلط به آرتکم و کامپیوتر در شهر مشهد

استخدام شاگرد ماهر تعویض روغنی در همدان

استخدام جوشکار ماهر در شهرک صنعتی ماشین سازی در مشهد

استخدام راننده جهت کار در مجموعه فروشگاههای فرش وزراء  کرج

استخدام تراشکار ماهر جهت همکاری در مشهد

استخدام تعدادی تراکت پخش کن جهت کار در همدان

تعیین دستمزد کارگران در مسیر حفظ اشتغال

استخدام تعدادی راننده جهت تاکسی تلفنی بین النهرین در همدان

استخدام پیک موتوری جهت کار در فست فود در مشهد

ارائه آخرین دستاوردهای سایپا در نمایشگاه خودرو و صنایع وابسته در زاهدان

​فروش گواهی سپرده 20 درصدی در شعب بانک صادرات تا 10 اسفند ادامه دارد

فعال سازی 55 واحد صنعتی راکد در منطقه آزاد بندر انزلی با پیگیری‎های کارگروه اقتصاد مقاومتی/ زمینه اشتغال 1373 نفر فراهم شد

نشست هم اندیشی تولید کنندگان فراورده های کنجدی در اردکان

موافقت دولت با تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از سیل گیلان

استخدام گروه بازرگانی spicen

استخدام فروشنده جهت میوه فروشی در گیلان

استخدام پیک موتوری در فست فود پیتزا پرنیان

استخدام راننده بازنشسته در شهرِ تهران

استخدام پیک موتوری جهت فست فود واقع در اصفهان

استخدام برنامه نویس Java Script در شرکت آرمانگرایان

قیمت انواع گوشی های موبایل در بازار امروز/دوشنبه 30بهمن ماه 96

جمع آوری شبانه میوه های قاچاق میدان مرکزی میوه تهران + عکس

نماینده مجلس: نمره ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی 18.3 از 100 است

درنبود مجلس هیچ اتفاقی برای اداره کشور نمی افتد/مجلسی که مصوباتش را کس دیگری هوا کند، مجلس نیست/پایداری خطرناک تر از جمناست؛ هر دو تفکر سمّی دارند/پوسته قدرت دست اصلاح طلبان و هسته آن دست اصولگرایان است

میرشجاعیان: تعامل سه قوه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی وجود ندارد

استخدام یک نفر وردست چرخکار جهت همکاری در شهر همدان

تحقق 64 درصدی اشتغال در همدان در سال جاری

استخدام فروشنده آقا جهت کار در فروش لوازم کوهنوردی در کرج

استخدام تعدادی لعابکار ماهر جهت همکاری در همدان

استخدام همکار آشنا به امور حسابداری پیمانکاری در همدان

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه پوشاک در کرج

100 فرصت شغلی توسط سپاه ناحیه اراک ایجاد شد

استخدام تعدادی فروشنده خانم جهت همکاری در شهر همدان

استخدام همکار خانم آشنا به امور حسابداری در کارگاه MDF  همدان

افزایش 29 درصدی بارندگی ها در نقده

چهارشنبه 2 اسفند، آخرین زمان ساماندهی بیمه ها در زنجان

موافقت دولت تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از سیل گیلان

بانک ها نباید واحدهای تولیدی را به دلیل بدهی تملیک کنند

55 نوع نان محلی در بشرویه شناسایی شد

استاندار همدان:کارخانه صنایع تبدیلی سیب زمینی به چرخه تولید باز می گردد

استاندار اردبیل:کارخانه های تعطیل شده استان اردبیل فعال می شوند

افزایش حدود 30 درصدی صادرات مواد معدنی سمنان در سال جاری

استخدام تعدادی صندوقدار ماهر خانم جهت کار در هایپراسکار  کرج

استخدام همدان – شهر و استان همدان – 30 بهمن 96

استخدام بازاریاب مواد غذایی برند در مشهد

استخدام پیک موتوری جهت همکاری در کرمانشاه

استخدام بازاریاب مجرب جهت بازاریابی شرکت در مشهد

استخدام دندانپزشک جهت درمانگاه دندانپزشکی جواد الائمه-کرمانشاه

استخدام چند ردیف شغلی جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام وسط کار و راسته دوز خانم در محدوده گلشهر کرج

استخدام تعدادی بازاریاب حرفه ای و مبتدی در مشهد

استخدام شرکت خدماتی نویدآوران بهار در کرمانشاه

استخدام تعدادی زیگزالدوز و میاندوز کار و راسته دوز خانم  کرج

صادرات پسته کم شد

افتتاح و کلنگ زنی هزار میلیارد تومان طرح به مناسبت دهه فجر در استان همدان

جذب 20میلیارد تومان تسهیلات برای بخش مشاغل خانگی

دولت مجبور به استقراض شد

دولت مجبور به استقراض شد