مطالب مرتبط:
واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347+ اسناد
واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347+ اسناد ساواک
واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347 +اسناد
از مبارزه با رژیم پهلوی تا فرماندهی "دستمال سرخ ها"+تصاویر
سردار شهید اصغر وصالی؛ از مبارزه با رژیم پهلوی تا فرماندهی دستمال سرخ ها +تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 آبان 1396 ساعت 22:522017-11-20حوادث

واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347


ساعت 2 بعد از ظهر روز شنبه 9 شهریور سال 1347 منطقه کاخک از بخش مرکزی شهرستان گناباد خراسان به لرزه درآمد.

یک روز بعد روزنامه ها از روستاهای ویران شده و مرگ زندگی در مناطق زلزله زده نوشتند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازبلاغ"، ساعت 2 بعد از ظهر روز شنبه 9 شهریور سال 1347 منطقه کاخک از بخش مرکزی شهرستان گناباد خراسان به لرزه درآمد.

یک روز بعد روزنامه ها از روستاهای ویران شده و مرگ زندگی در مناطق زلزله زده نوشتند.

این زمین لرزه که به زلزله فردوس و دشت بیاض نیز معروف شد اثرات بسیار مخربی و تلفات مالی و جانی عمده ای بر روی مناطق مزبور داشت.

اما مردم زلزله زده در پس حضور تبلیغاتی سران رژیم پهلوی و مقامات دولتی نیازمند مایحتاج اولیه ای بودند که هر کدام آن ها نقش بسزایی در ادامه حیاتشان داشت.

مردم از رژیم پهلوی که عمدتا با مانورهای تبلیغی کار شایسته و بایسته ای در این موارد صورت نمی داد ناامید و به گروه های کمک رسانی که از طلاب و جمعیت های خیریه نهضت امام خمینی بودند امید بسته بودند.

اولین گروه، جمعی از طلاب مشهدی بودند که در همان روزهای اولیه به کمک مردم زلزه زده شتافتند.

آیت الله خامنه ای در خاطرات خود در این باره می گویند: وقتی زلزله پیش آمد، ما از فرصت استفاده کردیم.

با بعضی از دوستان تماس گرفتم، گفتم که می خواهیم برویم فردوس.

بعضی از دوستان استقبال کردند.

آقای طبسی، آقای هاشمی نژاد و یک عده بازاری علاقمند و عده ای از طلاب، 10 الی 15 ماشین و 70 الی 80 نفر آدم راه افتادیم و به طرف منطقه زلزله زده رفتیم.

با اعزام طلاب، مراجع تقلید به خصوص علمای مشهد از جمله آیت الله میلانی، آیت الله سید عبدالله شیرازی، آیت الله گلپایگانی و .

اقدام به جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی برای مردم زلزله زده کرده و نمایندگان خود را به آن مناطق فرستادند.

اولین محموله سه روز پس از حادثه به منطقه رفت.

طلاب در میدان اصلی فردوس چادر مرکزی خود را بر پا کردند و هر آنچه که کمک می رسید با ساماندهی خود به مردم زلزله زده می رساندند که این امر با اعتراض سرهنگی که سرپرستی تشکیلات شیر و خورشید را عهده دار بود مواجه می شود.

اما مقاومت طلاب موجب تداوم کمک ها شد.

بطوری که ظرف سه روز 12 کامیون به پایگاه امدادی روحانیت رسید.

فعالیت های روحانیون به حدی بود که گزارشگر ساواک در گزارش خبر خود می نویسد: این گروه با کمک طلاب مدرسه علمیه فردوس با کوشش های زیادی به زلزله زدگان کمک نموده و شب و روز مشغول فعالیت و کمک به زلزله زدگان هستند.

احتیاجات ضروری زلزله زدگان را به مشهد آقای عابدزاده چند نفر از ایادی خود اطلاع داده، آن ها تهیه و ارسال می نمایند.

اما علی رغم بی توجهی رژیم پهلوی به مشکلات مردم زلزله زده، فعالیت ها و کمک ها فقط معطوف به روحانیت خراسان نمی شد بلکه روحانیون نه تنها در ایران بلکه در جهان به فکر امداد زلزله زدگان افتادند.

طبق اسناد ساواک آیت الله سید محمدحسین بهشتی که در مرکز اسلامی هامبورگ مشغول بود مبلغ 43220 مارک را که از طرف آن مرکز جمع آوری شده بود به ایران فرستاد.

همچنین علما و روحانیون در قم و تهران هم علاوه بر اظهار تأسف از عدم رسیدگی سران مملکتی دست به کار شده و با اتکا به کمک های مردمی به امداد زلزله زدگان اقدام کردند.

در سندی از ساواک درباره گزارش نماینده آیت الله العظمی گلپایگانی از مناطق زلزله زده فردوس آمده است: محمدعلی اجتهادی که از نمایندگان آیت الله گلپایگانی است و به اتفاق سید مهدی گلپایگانی جهت کمک به زلزله زدگان به خراسان عزیمت کرده بود ساعت 10 صبح روز 1347/7/17 پس از مراجعت از مشهد در اندرون منزل [آیت الله] گلپایگانی با حضور ناصر مکارم شیرازی و چند نفر دیگر اظهار داشت در منطقه زلزله زده مردم می گفتند که تا کنون از طرف شیر و خورشید سرخ هیچگونه کمکی نسبت به آسیب دیدگان به عمل نیامده و فقط از طرف علما و هیأت امدادی روحانیون کمک هایی صورت گرفته است و این کمک ها دو ساعت بعد از زلزله به عمل آمده در صورتیکه افراد شیر و خورشید پس از 6 روز خود را به منطقه رساندند .

در ادامه گزارش با اشاره به کارشکنی مأموران برای بازسازی روستاهای ویران آمده است: اجتهادی ضمن عدم رضایت از اقدامات مسئولین شیر و خورشید افزود که مأموران اعزامی شیر و خورشید هیچ کاری ندارند و وضع آسیب دیدگان رسیدگی نمی نمایند.

ضمنا عده ای از طرف حسینیه ارشاد به منطقه آمده بودند که برای اهالی حمام بسازند لکن مسئولین نقشه ساختمان را نمی دادند و مردم به ما التماس می کردند که از مسئولین بخواهیم تا نقشه خانه و حمام را در اختیار خود اهالی بگذارند تا آنان شخصاً اقدام به ساختن منازل کنند و اهالی می گفتند که ما به خیر و کمک دولت امیدی نداریم و بهتر است برایمان شر نشوند.

اما در این سند اشاره ای هم به سفر تبلیغاتی نخست وزیر وقت امیرعباس هویدا به مناطق زلزله زده می شود و می نویسد: اجتهادی اضافه کرد هنگامی که آقای نخست وزیر برای بازدید به منطقه زلزله زده رفته بودند مردم گریه و ناله می کردند لکن وی دائما پیپ می کشید.

حتی یکی از وعاظ خراسانی به نام دانش سخنور هنگامی که آقای نخست وزیر در محل بود قصد سخنرانی را داشته و به محض سخنور نام پیغمبر را بر زبان آورد آقای نخست وزیر ناراحت شدند و وضع خطرناکی پیش آمد و دانش سخنور متذکر گردید که حرف خلافی ایراد نکرده که باعث ناراحتی نخست وزیر گردد جز اینکه فقط اسمی از پیغمبر اسلام برده است و خطاب به آقای نخست وزیر اعلام نمود که شما چه کاری داشتید به اینجا آمدید و حاجتی نبود که تشریف بیاورید.

نکته حائز اهمیت در این سند آنست که ذیل " نظریه رهبر عملیات " مأمور امنیتی ساواک می نویسد: مفاد گزارش فوق صحیح به نظر می رسد و نظر "منبع" مورد تایید رهبر عملیات قرار نمی گیرد.

در حالی که رژیم پهلوی از دادن امکانات مناسب دریغ می کرد ، در تهران نیز مساجد و هیئات مذهبی و حسینیه ها با پیشگامی روحانیون در کمک به زلزله زدگان مشارکت کردند.

یکی از این مساجد فعال در این زمینه مسجد همت تجریش بود که گزارشگر ساواک سخنرانی آیت الله عباسعلی اسلامی پیرامون ضرورت کمک به زلزله زدگان توسط مردم تأکید دارد و رژیم پهلوی و دولت را به دلیل کم کاری و اهمال در این زمینه سرزنش کرده است.

نکته قابل توجه طبق این سند آن است که رهبر عملیات هم این بدبینی مردم تهران نسبت به دستگاه رژیم را مرتبط با حوادث اخیر می داند و می نویسد: برابر اطلاع اکیپ 50 نفری پزشک و جراح که از طرف دانشکده های پزشکی تهران و دانشگاه ملی چند روز قبل به منظور معالجه و درمان مجروحین به مشهد اعزام شده بودند پس از 48 ساعت بدون اینکه در محل زلزله زدگان کوچکترین استفاده درمانی از آن ها به عمل آید [به] وسیله هواپیما بنا به دستور مسئولین مربوطه در محل زلزله زده به تهران برگردانده شده اند.

این عده ضمن تماس هایی که با دوستان و آشنایان خود می گیرند جریان را برای آن ها بازگو می نمایند که این امر بین مردم تهران اثر نامطلوب داشته و دارد.

این حرکت که به اذعان مأمور امنیتی ساواک تأثیر بدی در اذهان عمومی داشته است نشان از حرکت های تبلیغاتی و نمایشی از سوی رژیم دارد که ده روز پس زلزله گروه های پزشکی و امدادی را بدون هیچ استفاده ای به تهران بازمی گردانند.

علاوه بر این ساواک با رصد کمک های جمع آوری شده ، اقدام به برخوردهای امنیتی با این پایگاه ها می کرد.

یکی از این موارد در دانشگاه ها بود.

به طوری که ساواک از به توجیه سیاسی کاری اقدام به جلوگیری از کمک به زلزله زدگان می کرد.

کمک رسانی به مردم زلزله زده فردوس تا حدود دو ماه بعد از آن توسط روحانیت انجام می گرفت و مردم فقیر و آسیب دیده از این کمک ها استفاده می کردند.

آیت الله خامنه ای در خاطره جالب توجهی از آن روزها می گویند: اوایل که ما آنجا رفته بودیم، تقریباً حدود 10 الی 15 روز مردم اسم مرا با اسم امام خمینی اشتباه گرفته بودند.

می گفتند آقای خمینی آمده و یک گروه از دهات و راه های دور می آمدند که آقای خمینی را ببینند.

در آنجا کاملاً معلوم بود که آقای خمینی مال همه است و این طور نیست که ما فقط آقای خمینی [را] دوستش بداریم.

در دهات آنجا و حتی روستاهای دور دست آقای خمینی اسمش یک اسم محبوب است.

طبق اسناد ساواک آیت الله خامنه ای حدود 45 روز در مناطق زلزله مانده بودند تا حدی که گاه برای آنان سخنرانی کردند.

طبق اسناد ایشان در 28 مهر ماه در هیأت فاطمیه فردوس به منبر رفتند و گفتند: چرا شما از حق خود دفاع نمی کنید که حق شما را می خورند و چرا مقامات تهران به فکر شما نیستند که خانه درست کنند.

بچه ها و پیرمدها از سرما جان می دهند.

آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از خاطرات خود با اشاره به تلخی های آن حادثه درباره بی کفایتی سازمان شیر و خورشید پهلوی در رسیدگی به وضع مردم زلزله زده گفتند: همان وقت منبر رفتم و سخنرانی کردم و از مردم پرسیدم که شیر و خورشید به شماها چه داده؟ به نظرم گفتند در طول این دو ماه، صد گرم شکر دادند! به همین تناسب، اجناس مختصری داده بودند، نه اجناس لازم زندگی.

همین سخنرانی افشاگرانه در فردوس از اتهامات ایشان در دستگیری ها و بازجویی ها بود.

از دیگر مواردی که بی کفایتی رژیم در زلزله فردوس را نشان می داد تخریب ساختمان های نیمه کاره ای بود که برای مردم قابل استفاده بود.

در حالی که مردم زلزله زده تا دو ماه بعد از آن و با رسیدن فصل سرما همچنان در چادر و حفره های زیرزمینی زندگی می کردند تنها عمارت آجری شهر که ساختمان دو سال ساخت بهداری بود توسط سازمان شیر و خورشید تخریب شد.

در حالی که تنها کوره آجرپزی فردوس که سالم مانده بود هم توسط شیر و خورشید اجاره شده بود و آجرهای تولیدی آن را برای گناباد می فرستادند.

آیت الله خامنه ای در خاطرات خود با اظهار تأسف از این واقعه می گویند: بنده اول باور نمی کردم.

صبح روز بعد که برای مشاهده آن محل رفتم از دیدن خاک زرد رنگ که از نابودی صدها هزار آجر، تمام محوطه بزرگ بهداری را پوشانده بود، بی اختیار به صدای بلند گریه کردم و بر بی رحمی و بی اعتنایی مقامات شیر و خورشید لعنت فرستادم.


کلید واژه ها: زلزله - زلزله زدگان - آیت الله - مناطق زلزله زده - طلاب - مردم - مناطق - منطقه - کمک به زلزله زدگان - روستاهای - آیت الله خامنه ای - مرکزی - گزارش - روزنامه - مشهد - شهریور - رژیم - گناباد - لرزه - خراسان - مراجع تقلید - مدرسه علمیه - اولین - زندگی - امام خمینی - زمین لرزه - نقدی - شنبه - امید - ساعت

آخرین اخبار سرویس:
70 درصد مزاحمان تلفن آتش نشانی زنجان در گروه سنی 15 تا 25 سال هستند

سخنگوی ناجا: 300 نفر از آشوبگران خیابان پاسداران تهران دستگیر شدند

توضیحات سپاه درباره نحوه پیدا کردن لاشه هواپیمای تهران-یاسوج

دستگیری300 نفر از آشوبگران خیابان پاسداران

تصاویر زن و شوهری که پس از 37 سال زندگی همچنان لباس هایشان را با هم ست می کنند

شهدای پلیس در آشوب پاسداران

شناسایی محل دقیق سقوط هواپیمای تهران - یاسوج

دراویش 3 مامور انتظامی را به شهادت رساندند

شهادت 3 مامور پلیس در درگیری خیابان پاسداران + جزییات

امداد رسانی به حدود 2000 نفر گرفتار در برف و کولاک

یک سمند سفید به ماموران حمله ور شد

حمله با پراید به نیروهای پلیس

انفجار شدید گاز هنگام جشن عروسی در سالن هتل / 18 جسد تا کنون خارج شده است + عکس

اعزام 4 بالگرد و 314 امدادگر برای جست و جوی اجساد

شهدای پلیس در آشوب پاسداران

لاشه هواپیمای تهران-یاسوج پیدا شد

ادامه محدودیت های ترافیکی سمیرم

فوری/ عملیات انتقال اجساد مسافران در حال آغاز است

شهدای حوادث شب گذشته خیابان پاسداران تهران +عکس

2 اقدام وحشیانه دراویش در خیابان پاسداران تهران

اعزام 4 بالگرد و 314 امدادگر برای جست و جوی اجساد

مادر زهرا رهنورد درگذشت

امداد رسانی به حدود 2000 نفر گرفتار در برف و کولاک

لاشه هواپیمای تهران-یاسوج پیدا شد

آخرین اخبار از درگیری در خیابان پاسداران و تعداد کشته ها

لاشه هواپیما و اجساد مسافرین پرواز تهران - یاسوج پیدا شد

حمله جدید بوکوحرام به مدرسه دخترانه

آغاز عملیات انتقال پیکرهای مسافران هواپیمای آسمان

باغ های فارس غرق در شکوفه های بهاری

فوت 3 نفر بر اثر آتش سوزی

محل احتمالی سقوط هواپیمایی تهران - یاسوج (عکس)

لاشه هواپیمای تهران-یاسوج پیدا شد

لاشه هواپیما پیدا شد

شهدای پلیس در آشوب پاسداران+تصاویر

شناسایی لاشه هواپیمای تهران-یاسوج+صدا

لاشه هواپیما را پیدا کردند

مادر زهرا رهنورد درگذشت

سومین روز جستجوی لاشه هواپیما

لاشه هواپیما پیدا شد

گویی عادت کرده ایم به نظاره نشستن مٌردن دیگران تا نوبت به خودمان برسد !

لاشه هواپیمای آسمان در ارتفاعات کوه دنا پیدا شد/ بهتر شدن شرایط جوی

اتوبوسی سه مامور نیروی انتظامی را در تهران زیر گرفت+ویدیو

وزیر ارتباطات درباره تماس تلفنی مسافر هواپیما توضیحاتی داد

300 نفر از آشوبگران خیابان پاسداران دستگیر شدند

شناسایی لاشه هواپیمای تهران-یاسوج

کشف 730 ثوب البسه قاچاق در بوکان

اعزام مشمولان وظیفه عمومی گیلان به مراکز آموزشی در دوم اسفندماه

امدادرسانی جمعیت هلال احمر به هموطنان گرفتار در برف و کولاک

دستگیری 300نفر از اخلال گران نظم عمومی در پاسداران

مختصات مشخص شده از طریق تلفن همراه در نزدیکی قله دناست

دستگیری300 نفر از آشوبگران خیابان پاسداران

معجزه ای که چهل سال پیش در سقوط هواپیما رخ داده، تکرار نمی شود؟

آغاز سومین روز جستجو برای یافتن لاشه هواپیما/ بهتر شدن شرایط جوی/ پرواز بالگردها در منطقه

مجروحیت 30 مأمور ناجا در آشوب خیابان پاسداران تهران

پایان آشوبگری دراویش گنابادی/ شهادت 5 مامور پلیس و بسیجی/ دستگیری عوامل آشوب های خیابان پاسداران

مدیر اورژانس استان اصفهان: مختصات مشخص شده از طریق تلفن همراه در نزدیکی قله دناست

آغاز عملیات 7 بالگرد و 30 پهپاد با مختصات جدید در دناکوه

بهبود وضعیت جوی برای جست و جوی هواپیمای «ای. تی. آر»

زن مو بلندی که براثر کنده شدن موهایش جان باخت +عکس

امدادرسانی به یک هزار و 798 نفر در 10 استان متاثر از برف و کولاک

300 نفر از آشوبگران خیابان پاسداران دستگیر شدند

حمله جدید بوکوحرام به مدرسه دخترانه

توضیحات وزیر درباره تماس تلفنی مسافر هواپیما

مادر زهرا رهنورد درگذشت

اوقات شرعی به افق یزد

واژگونی کامیون حاوی جوهرنمک در بزرگراه چمران

ویدیو: زیر گرفتن یگان ویژه توسط دراویش

پایان آشوب دراویش اغتشاش گر در پاسداران تهران

دستگیری 300 اغتشاشگر از دراویش گنابادی/3 پلیس شهید شدند/وقوع حمله خودرویی دوم/رانندگان خودروهای مرگ (اتوبوس و سمند) دستگیر شدند

از اصرار آقای رییس به پرواز تا طوفان غافلگیر کننده دنا

دستگیری 300 نفر از آشوب گران پاسداران تهران/ پایان آشوب دراویش اغتشاش گر

شهادت 3 پلیس و 2 بسیجی در حوادث شب گذشته خیابان پاسداران/ دستگیری بیش از 300 تن/ زخمی شدن 30 پلیس

دستگیری 300 نفر از اخلالگران نظم در پاسداران

پرواز بالگرد ها تا ارتفاع بیش از سه هزار و 500متری

دستگیری 300 نفر از آشوبگران خیابان پاسداران

شهادت 5 تن در حوادث شب گذشته خیابان پاسداران/ دستگیری بیش از 300 تن

آخرین جزییات دستگیری اغتشاشگران 300 نفر از آشوبگران خیابان پاسداران دستگیر شدند

پرواز بالگردها بر فراز دنا/ صعود کوهنوردان به ارتفاع 4000 متری

تجسس در سومین روز/پرواز بالگردها بر فراز دنا

دستگیری60 اغتشاشگر از دراویش گنابادی/3 پلیس شهید شدند/وقوع حمله خودرویی دوم

اطلاعات آنلاین ازآخرین زمین لرزه های ایران ونواحی مجاور/سه شنبه یکم اسفندماه

آتش فتنه دراویش داعشی، خاموش شد

زلزله سردشت در آذربایجان غربی خسارت نداشت

دستگیری 60 تن در اتفاقات خیابان پاسداران

دستگیری عامل ارسال محتوای مستهجن در گیلان

سومین روز جستجو برای هواپیمای ATR/پرواز بالگردها بر فراز دنا

آغاز سومین روز جستجو برای یافتن لاشه هواپیما/ بهتر شدن شرایط جوی/ پرواز بالگردها در منطقه

دستگیری 60 نفر در اتفاقات خیابان پاسداران

شهادت 2 بسیجی/ 300 آشوب گر دستگیر شدند

فوتبالیست جوان چگونه دست به کثافتکاری زد؟ / راز جام شیطان چه بود؟

فداکاری مادربزرگ 76 ساله در حق نوه معلول اش! +عکس

آغاز عملیات 7 بالگرد و 30 پهپاد با مختصات جدید در دناکوه

پرواز بالگردها بر فراز دنا

پرواز بالگردهای بر فراز دنا

پایان اغتشاش/ خط بطلان پلیس بر آشوب دراویش آشوبگر

آغاز سومین روز جستجو برای یافتن لاشه هواپیمای تهران -یاسوج

دستگیری 300 نفر از آشوب گران خیابان پاسداران

زلزله 4.1 ریشتری حوالی سردشت آذربایجان غربی را لرزاند

زیر گرفتن مامور ناجا در درگیری با دراویش گنابادی/فیلم

آزار و اذیت 3 زن و دختر داخل تیبا در غرب تهران

واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347

واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347