مطالب مرتبط:
واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347+ اسناد
واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347+ اسناد ساواک
واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347 +اسناد
از مبارزه با رژیم پهلوی تا فرماندهی "دستمال سرخ ها"+تصاویر
سردار شهید اصغر وصالی؛ از مبارزه با رژیم پهلوی تا فرماندهی دستمال سرخ ها +تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 آبان 1396 ساعت 22:522017-11-20حوادث

واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347


ساعت 2 بعد از ظهر روز شنبه 9 شهریور سال 1347 منطقه کاخک از بخش مرکزی شهرستان گناباد خراسان به لرزه درآمد.

یک روز بعد روزنامه ها از روستاهای ویران شده و مرگ زندگی در مناطق زلزله زده نوشتند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازبلاغ"، ساعت 2 بعد از ظهر روز شنبه 9 شهریور سال 1347 منطقه کاخک از بخش مرکزی شهرستان گناباد خراسان به لرزه درآمد.

یک روز بعد روزنامه ها از روستاهای ویران شده و مرگ زندگی در مناطق زلزله زده نوشتند.

این زمین لرزه که به زلزله فردوس و دشت بیاض نیز معروف شد اثرات بسیار مخربی و تلفات مالی و جانی عمده ای بر روی مناطق مزبور داشت.

اما مردم زلزله زده در پس حضور تبلیغاتی سران رژیم پهلوی و مقامات دولتی نیازمند مایحتاج اولیه ای بودند که هر کدام آن ها نقش بسزایی در ادامه حیاتشان داشت.

مردم از رژیم پهلوی که عمدتا با مانورهای تبلیغی کار شایسته و بایسته ای در این موارد صورت نمی داد ناامید و به گروه های کمک رسانی که از طلاب و جمعیت های خیریه نهضت امام خمینی بودند امید بسته بودند.

اولین گروه، جمعی از طلاب مشهدی بودند که در همان روزهای اولیه به کمک مردم زلزه زده شتافتند.

آیت الله خامنه ای در خاطرات خود در این باره می گویند: وقتی زلزله پیش آمد، ما از فرصت استفاده کردیم.

با بعضی از دوستان تماس گرفتم، گفتم که می خواهیم برویم فردوس.

بعضی از دوستان استقبال کردند.

آقای طبسی، آقای هاشمی نژاد و یک عده بازاری علاقمند و عده ای از طلاب، 10 الی 15 ماشین و 70 الی 80 نفر آدم راه افتادیم و به طرف منطقه زلزله زده رفتیم.

با اعزام طلاب، مراجع تقلید به خصوص علمای مشهد از جمله آیت الله میلانی، آیت الله سید عبدالله شیرازی، آیت الله گلپایگانی و .

اقدام به جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی برای مردم زلزله زده کرده و نمایندگان خود را به آن مناطق فرستادند.

اولین محموله سه روز پس از حادثه به منطقه رفت.

طلاب در میدان اصلی فردوس چادر مرکزی خود را بر پا کردند و هر آنچه که کمک می رسید با ساماندهی خود به مردم زلزله زده می رساندند که این امر با اعتراض سرهنگی که سرپرستی تشکیلات شیر و خورشید را عهده دار بود مواجه می شود.

اما مقاومت طلاب موجب تداوم کمک ها شد.

بطوری که ظرف سه روز 12 کامیون به پایگاه امدادی روحانیت رسید.

فعالیت های روحانیون به حدی بود که گزارشگر ساواک در گزارش خبر خود می نویسد: این گروه با کمک طلاب مدرسه علمیه فردوس با کوشش های زیادی به زلزله زدگان کمک نموده و شب و روز مشغول فعالیت و کمک به زلزله زدگان هستند.

احتیاجات ضروری زلزله زدگان را به مشهد آقای عابدزاده چند نفر از ایادی خود اطلاع داده، آن ها تهیه و ارسال می نمایند.

اما علی رغم بی توجهی رژیم پهلوی به مشکلات مردم زلزله زده، فعالیت ها و کمک ها فقط معطوف به روحانیت خراسان نمی شد بلکه روحانیون نه تنها در ایران بلکه در جهان به فکر امداد زلزله زدگان افتادند.

طبق اسناد ساواک آیت الله سید محمدحسین بهشتی که در مرکز اسلامی هامبورگ مشغول بود مبلغ 43220 مارک را که از طرف آن مرکز جمع آوری شده بود به ایران فرستاد.

همچنین علما و روحانیون در قم و تهران هم علاوه بر اظهار تأسف از عدم رسیدگی سران مملکتی دست به کار شده و با اتکا به کمک های مردمی به امداد زلزله زدگان اقدام کردند.

در سندی از ساواک درباره گزارش نماینده آیت الله العظمی گلپایگانی از مناطق زلزله زده فردوس آمده است: محمدعلی اجتهادی که از نمایندگان آیت الله گلپایگانی است و به اتفاق سید مهدی گلپایگانی جهت کمک به زلزله زدگان به خراسان عزیمت کرده بود ساعت 10 صبح روز 1347/7/17 پس از مراجعت از مشهد در اندرون منزل [آیت الله] گلپایگانی با حضور ناصر مکارم شیرازی و چند نفر دیگر اظهار داشت در منطقه زلزله زده مردم می گفتند که تا کنون از طرف شیر و خورشید سرخ هیچگونه کمکی نسبت به آسیب دیدگان به عمل نیامده و فقط از طرف علما و هیأت امدادی روحانیون کمک هایی صورت گرفته است و این کمک ها دو ساعت بعد از زلزله به عمل آمده در صورتیکه افراد شیر و خورشید پس از 6 روز خود را به منطقه رساندند .

در ادامه گزارش با اشاره به کارشکنی مأموران برای بازسازی روستاهای ویران آمده است: اجتهادی ضمن عدم رضایت از اقدامات مسئولین شیر و خورشید افزود که مأموران اعزامی شیر و خورشید هیچ کاری ندارند و وضع آسیب دیدگان رسیدگی نمی نمایند.

ضمنا عده ای از طرف حسینیه ارشاد به منطقه آمده بودند که برای اهالی حمام بسازند لکن مسئولین نقشه ساختمان را نمی دادند و مردم به ما التماس می کردند که از مسئولین بخواهیم تا نقشه خانه و حمام را در اختیار خود اهالی بگذارند تا آنان شخصاً اقدام به ساختن منازل کنند و اهالی می گفتند که ما به خیر و کمک دولت امیدی نداریم و بهتر است برایمان شر نشوند.

اما در این سند اشاره ای هم به سفر تبلیغاتی نخست وزیر وقت امیرعباس هویدا به مناطق زلزله زده می شود و می نویسد: اجتهادی اضافه کرد هنگامی که آقای نخست وزیر برای بازدید به منطقه زلزله زده رفته بودند مردم گریه و ناله می کردند لکن وی دائما پیپ می کشید.

حتی یکی از وعاظ خراسانی به نام دانش سخنور هنگامی که آقای نخست وزیر در محل بود قصد سخنرانی را داشته و به محض سخنور نام پیغمبر را بر زبان آورد آقای نخست وزیر ناراحت شدند و وضع خطرناکی پیش آمد و دانش سخنور متذکر گردید که حرف خلافی ایراد نکرده که باعث ناراحتی نخست وزیر گردد جز اینکه فقط اسمی از پیغمبر اسلام برده است و خطاب به آقای نخست وزیر اعلام نمود که شما چه کاری داشتید به اینجا آمدید و حاجتی نبود که تشریف بیاورید.

نکته حائز اهمیت در این سند آنست که ذیل " نظریه رهبر عملیات " مأمور امنیتی ساواک می نویسد: مفاد گزارش فوق صحیح به نظر می رسد و نظر "منبع" مورد تایید رهبر عملیات قرار نمی گیرد.

در حالی که رژیم پهلوی از دادن امکانات مناسب دریغ می کرد ، در تهران نیز مساجد و هیئات مذهبی و حسینیه ها با پیشگامی روحانیون در کمک به زلزله زدگان مشارکت کردند.

یکی از این مساجد فعال در این زمینه مسجد همت تجریش بود که گزارشگر ساواک سخنرانی آیت الله عباسعلی اسلامی پیرامون ضرورت کمک به زلزله زدگان توسط مردم تأکید دارد و رژیم پهلوی و دولت را به دلیل کم کاری و اهمال در این زمینه سرزنش کرده است.

نکته قابل توجه طبق این سند آن است که رهبر عملیات هم این بدبینی مردم تهران نسبت به دستگاه رژیم را مرتبط با حوادث اخیر می داند و می نویسد: برابر اطلاع اکیپ 50 نفری پزشک و جراح که از طرف دانشکده های پزشکی تهران و دانشگاه ملی چند روز قبل به منظور معالجه و درمان مجروحین به مشهد اعزام شده بودند پس از 48 ساعت بدون اینکه در محل زلزله زدگان کوچکترین استفاده درمانی از آن ها به عمل آید [به] وسیله هواپیما بنا به دستور مسئولین مربوطه در محل زلزله زده به تهران برگردانده شده اند.

این عده ضمن تماس هایی که با دوستان و آشنایان خود می گیرند جریان را برای آن ها بازگو می نمایند که این امر بین مردم تهران اثر نامطلوب داشته و دارد.

این حرکت که به اذعان مأمور امنیتی ساواک تأثیر بدی در اذهان عمومی داشته است نشان از حرکت های تبلیغاتی و نمایشی از سوی رژیم دارد که ده روز پس زلزله گروه های پزشکی و امدادی را بدون هیچ استفاده ای به تهران بازمی گردانند.

علاوه بر این ساواک با رصد کمک های جمع آوری شده ، اقدام به برخوردهای امنیتی با این پایگاه ها می کرد.

یکی از این موارد در دانشگاه ها بود.

به طوری که ساواک از به توجیه سیاسی کاری اقدام به جلوگیری از کمک به زلزله زدگان می کرد.

کمک رسانی به مردم زلزله زده فردوس تا حدود دو ماه بعد از آن توسط روحانیت انجام می گرفت و مردم فقیر و آسیب دیده از این کمک ها استفاده می کردند.

آیت الله خامنه ای در خاطره جالب توجهی از آن روزها می گویند: اوایل که ما آنجا رفته بودیم، تقریباً حدود 10 الی 15 روز مردم اسم مرا با اسم امام خمینی اشتباه گرفته بودند.

می گفتند آقای خمینی آمده و یک گروه از دهات و راه های دور می آمدند که آقای خمینی را ببینند.

در آنجا کاملاً معلوم بود که آقای خمینی مال همه است و این طور نیست که ما فقط آقای خمینی [را] دوستش بداریم.

در دهات آنجا و حتی روستاهای دور دست آقای خمینی اسمش یک اسم محبوب است.

طبق اسناد ساواک آیت الله خامنه ای حدود 45 روز در مناطق زلزله مانده بودند تا حدی که گاه برای آنان سخنرانی کردند.

طبق اسناد ایشان در 28 مهر ماه در هیأت فاطمیه فردوس به منبر رفتند و گفتند: چرا شما از حق خود دفاع نمی کنید که حق شما را می خورند و چرا مقامات تهران به فکر شما نیستند که خانه درست کنند.

بچه ها و پیرمدها از سرما جان می دهند.

آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از خاطرات خود با اشاره به تلخی های آن حادثه درباره بی کفایتی سازمان شیر و خورشید پهلوی در رسیدگی به وضع مردم زلزله زده گفتند: همان وقت منبر رفتم و سخنرانی کردم و از مردم پرسیدم که شیر و خورشید به شماها چه داده؟ به نظرم گفتند در طول این دو ماه، صد گرم شکر دادند! به همین تناسب، اجناس مختصری داده بودند، نه اجناس لازم زندگی.

همین سخنرانی افشاگرانه در فردوس از اتهامات ایشان در دستگیری ها و بازجویی ها بود.

از دیگر مواردی که بی کفایتی رژیم در زلزله فردوس را نشان می داد تخریب ساختمان های نیمه کاره ای بود که برای مردم قابل استفاده بود.

در حالی که مردم زلزله زده تا دو ماه بعد از آن و با رسیدن فصل سرما همچنان در چادر و حفره های زیرزمینی زندگی می کردند تنها عمارت آجری شهر که ساختمان دو سال ساخت بهداری بود توسط سازمان شیر و خورشید تخریب شد.

در حالی که تنها کوره آجرپزی فردوس که سالم مانده بود هم توسط شیر و خورشید اجاره شده بود و آجرهای تولیدی آن را برای گناباد می فرستادند.

آیت الله خامنه ای در خاطرات خود با اظهار تأسف از این واقعه می گویند: بنده اول باور نمی کردم.

صبح روز بعد که برای مشاهده آن محل رفتم از دیدن خاک زرد رنگ که از نابودی صدها هزار آجر، تمام محوطه بزرگ بهداری را پوشانده بود، بی اختیار به صدای بلند گریه کردم و بر بی رحمی و بی اعتنایی مقامات شیر و خورشید لعنت فرستادم.


کلید واژه ها: زلزله - زلزله زدگان - آیت الله - مناطق زلزله زده - طلاب - مردم - مناطق - منطقه - کمک به زلزله زدگان - روستاهای - آیت الله خامنه ای - مرکزی - گزارش - روزنامه - مشهد - شهریور - رژیم - گناباد - لرزه - خراسان - مراجع تقلید - مدرسه علمیه - اولین - زندگی - امام خمینی - زمین لرزه - نقدی - شنبه - امید - ساعت

آخرین اخبار سرویس:
آخرین جزییات پرونده «حمید صفت» رَپِر معروف

نقشه ای بسیار کثیف و شیطانی شوهر برای همسرش در وسط دریا + عکس

دستگیری سارق منازل و ساختمان های نیمه کاره در بابلسر

دستگیری دزد خشن 23 ساله با شلیک 15 گلوله

سوختن یک کارگر در آتش + فیلم

سقوط دختر 18 ساله از ارتفاع 50 متری در عباس آباد

اشتری: اولویت ناجا مبارزه با قاچاق مواد مخدر است

پدر خشمگین ،پسرش را کشت وجسدش را درچاه انداخت

پروژه های ساخته شده توسط قرارگاه خاتم در مناطق زلزله خسارتی ندیدند (+ عکس)

دستگیری 4 شرور تهران پس از رجزخوانی و فحاشی در فضای مجازی

وقوع زلزله با قدرت بالا در تهران پیش بینی نمی شود

انحراف به چپ خودروی روبه رو دلیل واژگونی "اتوبوس راهیان نور" بود

سرگردانی یک میلیون نفر از مردم استان کرمان در خیابان ها به دلیل زلزله شب گذشته

زمین لرزه 4.4 ریشتری هجدک کرمان را لرزاند

تصاویر هوایی از منطقه زلزله زده هجدک کرمان

محاکمه 5داعشی که به پایگاه هلال احمر حمله کردند!

آخرین آمار مصدومان زلزله بامداد امروز «هجدک»

عکس های جدید لاله اسکندری و همسرش در خارج از کشور /مشاهده موجود عجیبی در بندر ماهشهر ( برگزیده )

علت تصادف اتوبوس دانش آموزان راهیان نور

هیچ گور دسته جمعی در مناطق زلزله زده وجود ندارد

زلزله 4 ریشتری شهرستان نورآباد در استان لرستان را لرزاند

جزییات تازه از پرونده جنایی خواننده رپ

زلزله ای به بزرگی چهار ریشتر «نورآباد» را لرزاند

پیام تسلیت مسئولان در پی درگذشت 4 تن از زائران راهیان نور دانش آموزی

بازداشت سارق کودک آزار در پردیس هشدار به والدین و اولیای مدارس

4 کشته و 36 مجروح در برخورد اتوبوس دانش آموزان کرجی در سوسنگرد

وعده ایی که محقق نشد/ منطقه رانش شده ضیابر همچنان بلاتکلیف

عامل انفجار منهتن نیویورک با اصلیت بنگلادشی

آخرین جزییات حادثه اتوبوس دانش آموزان در سوسنگرد

پیام تسلیت ستاد مرکزی راهیان نور در پی درگذشت دانش آموزان البرزی

مظنون به قتل معلم اردبیلی و دخترش ایست قلبی کرد

ادامه پس لرزه های زلزله در کرمان و کرمانشاه تا یک سال آینده/ وقوع زلزله با قدرت بالا در تهران پیش بینی نمی شود

قتل همسر با همدستی مرد غریبه/ سوزاندن جسد همسر در بیابان های خمین

کشف 100 کیلوگرم حشیش در قم

توقیف کامیون با 88 راس دام قاچاق در خاتم

مبارزه با قاچاق و مواد مخدر از اولویت های ناجاست

بازداشت سارق کودک آزار در پردیس/ هشدار به والدین و اولیای مدارس

سند مبارزه با خرده فروشان مواد مخدر درلرستان تدوین می شود

4 کشته و 36 مجروح در برخورد اتوبوس دانش آموزان کرجی در سوسنگرد

اعتیاد یکی از ابزارهای جنگ نرم/ جوانان در مقابل پیشنهادهای مخرب نه بگویند

آماده باش ستاد بحران شهرستان دلفان

آخرین جزییات پرونده جنایی رَپِر معروف

سقوط از ارتفاع 50 متری

رها کردن نوزادان بی جان در بیمارستان

تا پایان شرایط سخت زلزله زدگان در کنارشان هستیم

تصویر خورشید گرفتگی روی شبکیه چشم زن جوان! +عکس

مرگ مشکوک 5 نوزاد در یک بیمارستان پایتخت!

آخرین جزییات حادثه اتوبوس دانش آموزان در سوسنگرد

کشف انواع ادویه جات خارجی قاچاق در بهبهان

آماده باش ستاد بحران شهرستان دلفان

کاهش 30 درصدی مرگ ناشی از مصرف مواد مخدر در زنجان

بیش از 40 میلیون ریال جریمه برای قاچاقچی لامپ

مصدومیت 9 کارگر در حادثه رانندگی محور رفسنجان - کرمان

آخرین وضعیت دانش آموزان آسیب دیده حادثه اردوی دانش آموزی/ انتقال مجروحان و اجساد با هواپیما

دلفان بر نوار زلزله/ وقوع 16 زمین لرزه در 40 دقیقه

سارق کودک آزار در پردیس بازداشت شد

تازه آباد در کرمانشاه لرزید

هجدک بار دیگر لرزید

نقشه ای بسیار کثیف و شیطانی شوهر برای همسرش در وسط دریا + عکس

محل وقوع سانحه اتوبوس راهیان نور مشکل فنی نداشت

بستری شدن 32 دانش آموز مصدوم در بیمارستان های اهواز

زلزله 6.1 ریشتری بامداد امروز کرمان 58 مصدوم داشت

روز چهل و سوم عملیات اطفای حریق رگ سفید

کاهش 30 درصدی مرگ ناشی از مصرف مواد مخدر در زنجان

دستگیری عاملان ایجاد رعب و وحشت در فضای مجازی 

کشف کبک زنده از 3 تبعه غیرمجاز در بسطام شاهرود

قتل همسر با همدستی مرد غریبه/ سوزاندن جسد همسر در بیان های خمین

سقوط دختر نوجوان از ارتفاع 50 متری تپه عباس آباد همدان

درس زیر سایه ترس

9 مصدوم در حادثه رانندگی محور رفسنجان - کرمان

توقیف بیل مکانیکی میلیاردی قاچاق در لامرد

سارقان داعش نما

هجدک بار دیگر لرزید

آتش سوزی بیمارستان در حال احداث تخصصی و فوق تخصصی زنان ارومیه مهار شد

دستگیری 4 شرور تهران پس از رجزخوانی و فحاشی در فضای مجازی

تصادف اتوبوس و مینی بوس در جاده رفسنجان / 53 نفر مصدوم شدند (عکس)

کشف یک میلیارد و 767 میلیون ریال کالای قاچاق در قشم

آخرین شمار مصدومان زلزله «هجدک»

آخرین جزییات حادثه اتوبوس دانش آموزان در سوسنگرد

نوجوان افغانی: کیان را کشتم چون به من تجاوز کرده و فیلم گرفته بود

کشف یک میلیارد و 767 میلیون ریال کالای قاچاق در قشم

آماده باش ستاد بحران / امداد رسانی به مردم زلزله زده کرمان

تیم های امدادی همچنان در جستجوی آخرین مفقودی حادثه اشترانکوه

پپام تسلیت ستاد مرکزی راهیان نور کشور در پی سانحه اتوبوس راهیان نور دانش آموزی

زلزله مجدد 4.1 ریشتری در هجدک کرمان

مرگ مشکوک 5 نوزاد در یک بیمارستان

کشف 100 کیلوگرم حشیش در قم

دستگیری اراذل و اوباش فضای مجازی

تصادف اتوبوس راهیان نور دانش آموزان دختر

پلیس راه کشور در حال بررسی علت اصلی واژگونی مرگبار اتوبوس حامل دانش آموزان راهیان نور البرزی است

قطع گاز مشترکان منطقه لاکان رشت تا ساعت 20 امروز

هجدک کرمان روی نوار زلزله

دستگیری دو اراذل و اوباش سابقه دار در تهران

دستگیری اراذل و اوباش فضای مجازی

هجدک بار دیگر لرزید

آخرین جزییات حادثه اتوبوس دانش آموزان در سوسنگرد

زلزله امروز کرمان پس لرزه نبود/نظمی بر زمان وقوع پیش لرزه ها حاکم نیست

آغاز طرح امداد زمستانی فوریت های پزشکی در استان اصفهان

تلاش دستگاه قضایی برای پیشگیری از حوادث و کاهش آمار تلفات انسانی در حوادث رانندگی/ روزانه 47 نفر قربانی حوادث جاده ای می شوند/ضرورت افزایش دوربین های نظارتی در راستای بهبود شرایط جاده ها

مدیرکل مدیریت بحران لرستان خبر داد دلفان بر نوار زلزله/ وقوع 16 زمین لرزه در 40 دقیقه

واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347

واقعیتی از عملکرد رژیم پهلوی در زلزله فردوس سال 1347