مطالب مرتبط:
زلزله، شبکه های اجتماعی، سلبریتی ها و اعتماد کم شده
زلزله، شبکه های اجتماعی، سلبریتی ها و اعتماد کم شده
زلزله، شبکه های اجتماعی، سلبریتی ها و اعتماد کم شده
استخدام دفتر مشاوره و روابط کار و تامین اجتماعی کارا در قم
«سیاست گذاری اجتماعی» گام مهم سازمان بسیج زنان کشور/ تشکیل 1000 گروه جهادی مشاور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 آبان 1396 ساعت 21:132017-11-20اقتصادي

عدم اعتماد اجتماعی به نهادهای امدادرسان


مفهومی که بیش از هر چیز در جریان زلزله کرمانشاه به چالش کشیده شد.

بی اعتمادی افکار عمومی در جریان زلزله کرمانشاه به نهادهایی که وظیفه امدادرسانی در مواقع بحرانی را به عهده دارند، - نتیجه عوامل متعدد در طول سالیان بود.

شاید ترکی که بر اعتماد اجتماعی مردم به نهادهای امدادرسان افتاده و هر روز عمیق تر می شود، از آن روزی شروع شد که خبر فروش چادرهای امریکایی اهداشده به زلزله زدگان بم در بازار منتشر شد و نامه همدردی شهروندان با مردم بم از کیسه های برنجی که در مغازه ها به فروش می رسید، سر درآورد.

بعد از بی اعتمادی تاریخی مردم به نهادهای حاکمیتی در جریان زلزله بویین زهرا، شاید بی اعتمادی این روزهای افکار عمومی به نهادهای متولی امدادرسانی، پررنگ ترین اتفاقی باشد که در جریان فاجعه ای تلخ رخ می نماید و می تواند زنگ خطری باشد برای مسوولان.

آن روزها که قلب مردم از زلزله مهیب بویین زهرا به درد آمد و از قضا شدت آن هم نزدیک به شدت زلزله کرمانشاه بود، پهلوانی به نام محمدرضا تختی به میدان آمد و محبوبیتش را پلی کرد برای رسیدن کمک های مردم به زلزله زدگان، امروز اما بی اعتمادی مردم ابعاد دیگری پیدا کرده و نتایج متفاوتی هم در پی داشته.

امروز در کنار چهره های شناخته شده ای که همت کردند و نه فقط برای تبلیغ و بر سر زبان انداختن نام شان، بلکه با ردای انسان دوستی مردم را دعوت کردند برای همدردی با هموطنان شان؛ بودند کسانی که از این معبر راهی ساختند برای به شهرت رسیدن و جاه طلبی های مجازی و این جریان تا آنجا پیش رفت و خطر سودجویی تا آنجا جدی شد که پلیس فتا و هلال احمر هشدار دادند که به هر شماره حسابی اعتماد نکنید.

دوستان من فردا عازم کرمانشاه هستم، اگر مایل هستید کمک هاتون رو به شماره حساب.

واریز کنید ، یکی از دوستان مورد اعتماد من مقداری کمک جمع کرده تا خودش به دست زلزله زده ها برسونه، اگر مایل به کمک هستید وجوه نقدیتون رو به شماره حساب.

واریز کنید تا اقلام ضروری رو خریداری کنه این جملات آشنا در یک هفته گذشته تبدیل به یکی از بزرگ ترین بحران های جانبی در جریان زلزله کرمانشاه شد؛ بحرانی که تبعات بسیاری داشت.

تعداد شماره حساب های شخصی که در اینستاگرام و تلگرام و توییتر بین کاربران دست به دست می شد، از تعداد نهادهای مردمی و ارگان های متولی امدادرسانی بیشتر بود.

این روزها اینستاگرام پر از قاب هایی شده مرکب از یک ویرانه، یک داغدیده زلزله زده و یک سلبریتی با لبخندی کشدار و خوشحال از یاری یک هموطن.

نبود مدیریت صحیح در جریان شکل گیری این رفتار در دنیای مجازی مردم راه اعتمادشان را از نهادهای حاکمیتی و نهادهای مردمی که امکان نظارت بر عملکردشان وجود دارد، به سوی چهره های شناخته شده کج کرده اند، در عین حال روحیه نظارت بر عملکرد این افراد هم در این جریان رنگ باخته است.

هیچ کدام از این افراد ساختار و تشکیلاتی که امکان نظارت بر عملکردشان را ایجاد کند، ندارند.

گزارشی هم تا به امروز در خصوص اقدامات افرادی که به صورت شخصی اقدام به جمع آوری کمک کرده اند، ارایه نشده است.

مطالبه ای هم از سوی افرادی که این کمک ها را اهدا کرده اند برای ارایه گزارش وجود نداشته تا الزامی برای شفافیت این افراد ایجاد شود.

فرهنگ ارشاد، جامعه شناس درباره کمک های جمع آوری شده از طرف مردم یا سلبریتی ها که به صورت خودجوش و بدون هماهنگی با سازمان های دولتی یا مردم نهاد انجام شده است به اعتماد می گوید: مشکل اصلی مدیریت این مساله است.

اقدامی صورت می گیرد و کاری انجام می شود ولی مشکل مدیریت توزیع این کمک ها است.

از سالیان قبل شرایطی در کشور پیش آمده که شکافی بین ملت و دولت ایجاد کرده است.

این شکاف و فاصله ریشه تاریخی دارد.

جامعه شناسی در مقیاس خرد و کلان به بررسی مسائل می پردازد.

در این مورد، کارها در مقیاس خرد انجام شده است و افراد بنا به دلایل مختلف (مسائل ملی، اعتقاد، اخلاق) دست به جمع آوری کمک زده اند.

این جامعه شناس همچنین می ا فزاید: اما بررسی بحث چگونگی توزیع آن دیگر در مقیاس خرد جامعه شناسی میسر نیست و باید در مقیاس کلان مورد بررسی قرار گیرد.

در مقیاس کلان به نحوه مدیریت توزیع این کمک ها باید توجه کرد.

مدیریت این توزیع دست متخصصان و سازمان ها است و این سازمان ها هستند که باید با توجه به شرایط راهی را در پیش بگیرند که این شرایط نامناسب یا مانع آفرین را ضعیف، کوچک و کوتاه کنند.

در شرایط اینچنینی وقت زیادی نداریم که برای فکر کردن هدر دهیم.

باید سنجیده و در کمترین فرصت این امکانات در اختیار مردم قرار بگیرد وگرنه متاسفانه این فضای بی اعتمادی تقویت می شود.

نبود نظارت قانونی بر حساب های بانکی شخصی واریز کمک های مردمی به حساب اشخاص در حالی اتفاق می افتد که حتی سیستم بانکی کشور هم نظارتی بر این امر ندارد.

خبری که در این میان خودنمایی می کند، موضوع بلوکه شدن حساب یکی از ایرانیان مقیم کانادا بود که در حساب کاربری فیس بوکش اقدام به جمع آوری کمک از ایرانیان مقیم کانادا کرد.

بعد از واریز مبلغ 200 هزار دلار به حساب این پزشک ایرانی، فیس بوک به او پیغام داد تا زمانی که مجوز قانونی از سوی خزانه داری دولت امریکا به فیس بوک ارایه نکند این مبلغ بلوکه خواهد شد.

دلیل این پیام این بود که افراد نمی توانند از حساب های شخصی برای سازمان های غیرانتفاعی پول دریافت کنند.

هر چند این پزشک ایرانی در توییتر اعلام کرد: فیس بوک اعلام کرد که مبلغ 200 هزار دلار جمع آوری شده در این کمپین را به تمام اهداکنندگان بازمی گرداند، اما در عوض خود این کمپانی برابر مبلغ جمع آوری شده را از حساب این شرکت به کمپین ما اهدا می کند.

اما در این خبر نکته قابل تامل این است که این نظارت در هیچ کدام از حساب های شخصی اعلام شده در ایران وجود نداشت، و در یکی از این موارد صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی توانست نزدیک به دو میلیارد تومان از طریق کمک های مردمی جمع آوری کند.

علی دایی نیز مبلغی در همین حدود از کمک های مردمی را جمع آوری کرد، در حالی که هیچ هشداری از هیچ ارگانی دریافت نکردند و خبری از نظارت بر این رقم کلان که برای یک امر عام المنفعه به حساب شخصی این افراد واریز شده نیست.

با علم به اینکه این افراد مورد اعتماد مردم بوده اند که چنین مبلغی به حساب شان واریز شده است، نبود نظارت بر چنین مواردی راه را برای تخلف ها و سوءاستفاده هایی که می تواند ریشه بی اعتمادی را بیشتر در جامعه بدواند، باز می کند.

غالب کسانی که در شبکه های اجتماعی مخاطب داشتند و با چهره ای شناخته شده در عرصه فرهنگ و هنر و ورزش بودند، در نقش سلبریتی-امدادگر شروع به جمع آوری کمک در حساب ها و ستادهای شخصی کردند.

ارگان ها و نهادها و بانک ها و شرکت ها هم هر کدام به نوبه خود ستاد جمع آوری کمک های مردمی تشکیل دادند و برخی هم تصاویرشان را در میان تل ویرانه های به جا مانده از زلزله در شبکه های اجتماعی منتشر کردند.

برخی این اتفاق را حرکتی خودجوش و مردمی دانستند و آن را ستودند و برخی دیگر هم این گسستگی و تشتت را زمینه ای برای ایجاد آشفتگی در روند امداد رسانی در مناطق زلزله زده می دانستند.

کمتر کسی از میان کسانی که حرف شان در دنیای مجازی یا خارج از آن خریدار داشت و نام شان مورد وثوق مردم بود، برای ایجاد اعتماد به نهادهای مردمی معتبر تلاش کردند.

تکثر شماره حساب های شخصی اعلام شده برای جمع آوری کمک نتیجه ای جز عدم تمرکز در امدادرسانی و ایجاد آشفتگی در مناطق زلزله زده نداشت.

سلبریتی هایی هم بودند که رفتارشان در جریان زلزله کرمانشاه با انتقاد بسیاری همراه بود، کسانی که سوار بر موج احساسات مردم تابلوی شهرت شان را عریض تر کردند و از رنج مردمان غرب کشور اعتباری خریدند برای روز مبادا.

هر چند که تجربه بحران های گذشته جامعه را با زیر و بم این حرکات نمایشی آشنا کرده و حنای پروپاگاندا در چنین فضاهایی در میان مردم رنگ ندارد.

فارغ از موضوع فریب افکار عمومی و بهره برداری های شخصی از فاجعه ای مثل زلزله، رفتاری که در جریان زلزله کرمانشاه شکل گرفت، می تواند موجب ایجاد نگرانی برای روزها و اتفاقات آتی هم باشد.

روزهایی که در پیش است، روزهایی است که جایگاه و معنایی برای مفاهیمی چون اعتماد و اطمینان نمی توان متصور بود.

نگرانی از رفتاری که در حال شکل گیری است در بحران بی اعتمادی در افکار عمومی یکی از نهادهایی که توانسته بود اعتماد عمومی مردم را از جریان زلزله ورزقان و سیل خوزستان با خود داشته باشد، جمعیت امام علی(ع) بود که در زلزله کرمانشاه هم با شفافیت حاضر شد و گزارش های روزانه ای که از عملکرد خود در مناطق زلزله زده منتشر می کرد توانست اعتماد بسیاری از مردم را جلب کند.

با زهرا رحیمی، مدیرعامل این جمعیت دانشجویی- مردمی در مورد آسیب هایی که حضور غیرمسوولانه اشخاص در بحران هایی مثل زلزله می تواند به همراه داشته باشد گفت وگو کردیم.

در میان تلفن های مکرر که برای ارسال کمک و درخواست حضور درمنطقه به دفتر جمعیت می شود، رحیمی از تجربه ای که از حضور در کرمانشاه داشت، می گوید: افرادی که بدون هیچ نیازسنجی و با روحیه ماجراجویی مقداری کمک جمع کرده و راهی جاده شده اند باید به این موضوع فکر کنند که در این جاده مصدومین جابه جا می شوند و دارو و اجناس ضروری از طریق آن به منطقه ارسال می شود، اما در روزهای ابتدایی بحران این جاده شبیه جاده چالوس شده بود، ما از ازگله تا سرپل ذهاب حدود سه ساعت در ترافیک جاده بودیم.

این جاده حیاتی است و ممکن است در یکی از بیمارستان های صحرایی مریضی بدحال باشد که باید به بیمارستان شهری رسانده شود.

از طرفی کمک هایی که رسیده بود مدیریت نمی شدند و ما شاهد بودیم بخشی از جاده با لباس های ارسالی مردم فرش شده بود.

این موضوع عدم مدیریت منابع در منطقه زلزله زده می تواند سرمنشا آسیب های زیادی شود.

وقتی کمک ها به شکل فردی ارسال می شود، این مشکل هم ایجاد می شود که از نظر بهداشتی نظارتی وجود ندارد.

ما در ستاد جمعیت یک سیستمی تعریف کردیم برای مواد غذایی ارسالی که این الزام وجود داشت که کنسروها حداقل تا یک ماه و بیشتر اعتبار مصرف داشته باشند.

مواد غذایی که کمتر از این اعتبار داشتند مرجوع می کردیم.

اما وقتی یک فرد این اقدام را انجام می دهد ممکن است به این موضوع توجه نکند.

ضمن اینکه وقتی یک نهادی مثل جمعیت امام علی با کاور و شناسنامه و کارت شناسایی وارد منطقه ای می شود، تمام اقداماتی که انجام می دهد بررسی و ارزیابی می شود، اما وقتی یک فرد بی نام و نشان کمکی را به مردم می رساند هیچ نظارتی بر عملکردش نیست و همین می تواند منشا آسیب باشد.

رحیمی در خصوص دلایل بی اعتمادی در افکار عمومی نسبت به ارگان های امدادرسان می گوید : این یک رفتار است که در حال شکل گیری است، اینکه هر کس خودش راسا اقدام کند در صورتی که چهره های شناخته شده می توانند یک نهاد را به عنوان مرکز مورد اعتماد معرفی کنند، شاید هم آشنایی خاصی با نهادهای مردمی ندارند و چندان درگیر با فعالیت های مدنی نیستند.

بعضی هم به آقای تختی تأسی می کنند، کار آقای تختی خیلی ارزشمند بود، اما بهتر است فرزند زمان خودمان باشیم، زمانی که آقای تختی آن کار ماندگار را انجام دادند، به جز شیر و خورشید سرخ، نهاد اجتماعی دیگری در جامعه فعالیت نمی کرد.

اما امروز نهادهای مردمی سرمایه های اجتماعی هستند که در اختیار داریم.

نمی گویم صرفا جمعیت امام علی(ع)، تمام نهادهای مردمی سرمایه های اجتماعی متشکل و دارای ساختار هستند که در مواقع بحران تجربه دارند.

می شود کمک کنیم این سرمایه تقویت شود.

نه اینکه تجارب آنها را از ابتدا دوباره تجربه کنیم.

مثلا آقای زیبا کلام از صفر شروع کرده اند و تجربیاتی را کسب می کنند و شاید در بحران بعدی بتوانند از این تجربه استفاده کنند.

در حالی که می توانستند با قدرت کنار یک نهاد مردمی بایستند و تاثیرگذار ظاهر شوند.

اما اعتماد اجتماعی که در جریان اتفاقات گذشته آسیب دیده را چطور می توان احیا کرد؟ مدیرعامل جمعیت امام علی معتقد است: برای ایجاد اعتماد اجتماعی متولیان امدادرسانی باید اقلامی که اهدا می شود را مدیریت کنند و اگر این اقلام بیش از نیاز مناطق زلزله زده است، صادقانه با مردم مطرح کنند، همین صداقت موجب جلب اعتماد می شود.

اینکه یک نفر چادری را که به زلزله زده ها اهدا کرده در بازار ببیند، اطمینان را از نهادهای امداد رسان سلب می کند.

ما در حال حاضر در کرمانشاه لزوم وجود اعتماد مردمی را با گوشت و پوست مان لمس می کنیم.

این بی اعتمادی که به سازمان های متولی وجود دارد به خیریه ها هم وجود دارد، این فضای بی اعتمادی آنقدر ریشه دوانده که مردم حتی به خیریه ها هم اعتماد ندارند، بلکه می خواهند خودشان مستقیما کمک رسانی کنند.

مهم ترین فاکتور در ذهن مردم بیش از اینکه این باشد که این کمک ها چطور مدیریت می شود، این است که چه کسی مطمئن است تا از طریق او کمک کنیم.

این نخستین بار نبود که ایران غمی تلخ را تجربه می کرد، اما در موارد مشابه، چهره های محبوب مردمی چه برخوردی داشتند و چگونه در کنار داغدیدگان حاضر شدند، زهرا رحیمی در این خصوص مروری می کند به روزهای تلخ بعد از زلزله بم و می گوید: در مورد چهره های محبوب در جامعه، در موارد مشابه بعضی افراد کارهای قشنگی کردند، در زلزله بم آقای شجریان بین مردم آذوقه توزیع نکرد، بلکه با نگاه به تخصص و توان خود، کاری را که در آن استاد بود انجام داد.

اینکه یک ورزشکار بخواهد امکانات ورزشی به این منطقه ببرد یا یک هنرمند بخواهد یک کار فرهنگی در منطقه انجام دهد، مطلوب تر و منطقی تر است تا اینکه همان کاری را که قرار است هلال احمر یا NGO های محلی انجام دهند را یک هنرمند انجام دهد.

این بیشتر اتلاف منابع است، اینکه هر کس کاری را که بلد است انجام نمی دهد و به کاری که در آن تخصصی ندارد ورود می کند به این دلیل که به شخصی که در این زمینه تخصص دارد، اعتماد ندارد.

این روزها خبرهایی مبنی بر برگزاری کنسرت توسط شهرام ناظری به نفع زلزله زدگان کرمانشاه منتشر شده است.

تکرار تجربه های گذشته رحیمی با اشاره به اینکه اعضای جمعیت امام علی تجربه حضور در زلزله بم و بوشهر و ورزقان را داشته اند و می توانند از این تجربیات برای امدادرسانی در مناطق دیگر استفاده کنند، می گوید: ایران یک کشور حادثه خیز است و ما از این دست حوادث کم نداریم، اما تجربه ای که به صورت چارچوبی علمی و اصولی در بیاید و به شکل یک دستورالعمل اجرایی دربیاید وجود ندارد و این ضعف را همیشه در روزهای اول بحران احساس می کنیم.

از آنجایی که جمعیت در کرمانشاه نمایندگی دارد، از ساعات اولیه زلزله اعضای جمعیت در سرپل حضور پیدا کردند و در جریان وضعیت منطقه بودیم.

بعد که نیازهای اولیه مشخص شد، اطلاعیه شماره یک را منتشر کردیم و یکی از دفاتر را به عنوان ستاد جمع آوری کمک های مردمی معرفی کردیم و بعد با توجه به حجم کمک ها چند دفتر دیگر را هم به عنوان ستاد در نظر گرفتیم.

نیازها توسط اعضا که در منطقه بودند اعلام می شد.

17 خاور و دو تریلی بار توسط جمعیت ارسال شد و حدود 200 نیروی متخصص پزشک و روانشناس و مددکار به منطقه اعزام شدند.

ضمن اینکه نان و کنسروهایی که به منطقه ارسال شدند با توجه به اینکه مناطق زلزله زده نیازی به این کمک ها نداشتند، سعی کردیم این مواد غذایی را در روستاهای محروم اطراف که چندان هم از زلزله آسیب ندیده بودند توزیع کنیم.

البته بحث های تخصصی هم وجود دارد و امکانات خاصی می طلبد مثل نجات افراد از زیر آوار یا تجهیزات سنگین و سگ زنده یاب و هلی کوپتر در بعضی مواقع نیاز است که نهادی مثل جمعیت به لحاظ زیر ساختی دسترسی به آن ندارد.

اما تجربه به ما ثابت کرد که با توجه به اقداماتی که جمعیت انجام می دهد در بحث توزیع می توانیم حضور مفیدی داشته باشیم.

همین جاست که بحث تعامل ارگان های امدادرسان مطرح می شود.

در کرمانشاه ارتش خیلی همگام و همسو با مردم و نهادهای مردمی عمل کرد، استانداری مجوزهای لازم را برای فعالیت ما در منطقه صادر کرد و یک منطقه خاصی را برای فعالیت ما تعیین کردند.

تصور ما این بود که کار بین نهادها تقسیم شده، اما بعد مشخص شد تقسیم کار چندانی صورت نگرفته و بسیاری روستاها هنوز کمک دریافت نکرده اند، همین بود که با هماهنگی های صورت گرفته شروع به شناسایی در روستاهای اطراف کردیم و امدادرسانی را در مناطق دیگر هم شروع کردیم.

در حال حاضر مرحله بحران را پشت سر گذاشتیم و نیازهای اولیه برطرف شده و بیشتر مساله اسکان در سرمای زمستان مطرح است که فاز میان مدت امدادرسانی است.

در طول شناسایی ها هم نیازسنجی خواهیم کرد تا یک برنامه بلندمدت را هم طراحی کنیم.

یکی از وظایف نهادهایی مثل جمعیت امام علی، نظارت بر تحقق وعده های دولت و پیگیری مطالباتی است که افراد زلزله زده دارند.

روزنامه اعتماد :یک هفته از زلزله کرمانشاه گذشت.

هفت روز سیاه و تلخ تمام شد.

اشک ها و حیرانی ها قاب شدند.

فریادها و ضجه ها جمله شدند و در دل گزارش ها نشستند.

مادرها داغدار شدند.

پدرها بر ویرانه ها کمرشان خمید.

فرزندان خاطره پدر و مادرشان را به آوارها سپردند و ما این سوی ماجرا از بحران، بحران ساختیم و هروله زدیم در میان آشفته حالی های مان.

ما سوار کلماتیم.

سوار جملات قشنگ.

وقتش که برسد، خودمان بحرانی بزرگ تر می شویم.

زلزله ای عظیم.

ویرانگری به غایت توانا.

ما هنوز نمی دانیم بحران را چطور مدیریت کنیم.


کلید واژه ها: زلزله - کرمانشاه - مردم - امدادرسانی - اعتمادی - زلزله زدگان - اینستاگرام - بویین زهرا - بحران - اجتماعی - دنیای مجازی - مجازی - امروز - بزرگ ترین - هلال احمر - فروش - امریکایی - هایی - پلیس فتا - تاریخی - مدیریت - توییتر - مفهومی - منتشر - فاجعه - وظیفه - دوستی - رفتار - انسان - هشدار

آخرین اخبار سرویس:
نوبخت: نمی شود دهک های پردرآمد را طی 3 ماه حذف کرد

پیش فروش مشکوک ارز دیجیتالی ونزوئلا با پشتوانه نفتی / مادرو به پترو خوش بین است!

عملکرد اداره کار قابل پذیرش نیست

800 واحد صنفی نمایشگاه اتومبیل در مشهد وجود دارد

استفاده از ظرفیت تئاتر استان برای کاهش آسیبهای اجتماعی

توزیع 300 هزار اصله نهال در زنجان

کلاهبرداری با لاک طلا!

چاقی شکمی 47 درصد مردان ایرانی

بدهی دولت به بانک مرکزی چقدر شد؟/ روند رشد ادامه دار بدهی های دولت به شبکه بانکی

قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ به 8000تومان رسید

استخدام کارشناس تولید محتوا،پشتیبان نرم افزاری در استان تهران

استخدام کارمند امور اداری و دفتری در گروه آی کن در کرمان

استخدام بازاریاب با سود عالی در سک سک در تهران

استخدام تعمیرکار،فرزکار،ماشینکار،کارگر فنی،نقاش صنعتی در شیراز

استخدام بازاریاب با سود عالی در سک سک در خراسان شمالی

استخدام بازاریاب با سود عالی در سک سک در بوشهر

رشد منحنی قیمت در بازار خودرو

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش و حسابدار در شرکت سانتیگراد

امضای قرارداد ایران خودرو و بنز در نیمه اسفند

تجهیز 150 ایستگاه گاز تهران به سیستم قطع خودکار

شاخص رفاهی خانوارهای ایرانی در 10 سال گذشته اعلام شد

افزایش سود سپرده های بانکی آدرس غلط اقتصادی است

ندای رونق از آمار چک

دومین طرح سوال از رییس جمهور

مدیریت نرخ ارز بدون بحران بانکی

خروج چرخ واگن باری در ایستگاه قائمشهر رفع شد

ضرورت بازتعریف سیاست ارزی

خرید حمایتی 67 تن زعفران از کشاورزان

توزیع 300 هزار اصله نهال در زنجان

عربستان به دنبال تاثیر گذاری بر بازار ارز ایران است

توقف تولید 500 مدل خودرو در چین

کنترل بازار ارز با انتشار اوراق مشارکت، ابزاری کارامد با تاثیر موقت

اخترشناسان «سیاهچاله های فوق کلان جرم» را در اعماق جهان هستی کشف کردند

نظر نوبخت درباره حذف یارانه دهک های پردرآمد

حاتم بخشی از کیسه معلمان؛ پرداخت 50میلیاردتومان به شرکت یک روز تاسیس!

وعده افزایش 4 هزار هکتاری زمین های آبی کردستان

3700 طرح اشتغال زایی به بانک های لرستان معرفی شد

استخدام کارشناس برنامه ریزی،کنترل کیفیت،بازرگانی،سرپرست کارگاه

استخدام 11 ردیف شغلی در شرکت صنعتی سانتیگراد در شیراز

استخدام مدیر منایع انسانی،بازرگانی خرید، مسئول فنی در شیراز

استخدام مدیر فروش،کارشناس حقوقی،روابط عمومی،مدیر مالی در شیراز

استخدام مهندس معمار در استودیو لوتوس در شهر اصفهان

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در قم

استخدام کارمند اداری در شرکت PSP در قم

استفاده از ظرفیت تئاتر استان برای کاهش آسیبهای اجتماعی

قیمت خودروهای داخلی افزایش یافت

با اعلام رگولاتوری؛ نکاتی که قبل از خرید موبایل باید به آن توجه کنید

نظر نوبخت درباره حذف یارانه دهک های پردرآمد

10 خودرویی که ارزان شدند+ جدول قیمت

استخدام صندوقدار در یک فست فود معتبر در تهران

استخدام فروشنده در شرکتی معتبر در تهران و البرز

دختر چک خود را گدی باربی ساخت +عکس

سرعت باتری خودروهای برقی 5 برابر شد

تاثیر قیمت نهاده های تولید بر قیمت نهایی خودروها

لیلا حاتمی به نهضت کلنگی کردن ایران پیوست

هشدار درباره کلاهبرداری از مردم تحت عنوان لاک طلا

متهمان ردیف اول سقوط هواپیما

وضعیت بانک ها در سال آینده چگونه خواهد شد؟

تعیین تکلیف هدفمندی یارانه ها منوط به تصمیم گیری کمیسیون تلفیق شد

نظر نوبخت درباره حذف یارانه دهک های پردرآمد

هند بزرگ ترین وارد کننده نفت جهان می شود

چند اتفاق مهم اقتصادی که در داغی اخبار حوادث گم شد

حتی یک قاشق غذا خوری از خودم ندارم

استخدام مدرس با تجربه زبان انگلیسی در یک آموزشگاه معتبر

18 هزار طرح در کشور آماده واگذاری به بخش خصوصی است

ارائه تسهیلات سفرهای نوروزی به 4 هزار نفر از بازنشستگان کشوری

نگرانی بانک مرکزی آمریکا از عواقب اصلاح مالیاتی

واکنش مدیرعامل بنز به ادعای عدم توانایی در پاس کردن استانداردهای ایران + فیلم طنز

دختری از چک خود را گدی باربی ساخت +عکس

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 3 اسفند

زندگی مالک تاتنهام روی کشتی مجلل +عکس

استفاده از ظرفیتهای فرهنگی و هنری برای افزایش تعامل اعضای خانواده

9 شوک بزرگ به بازار ارز

چند گروه اسلام ستیز در آمریکا فعالند؟

اقدامات فنی مهندسی در تخمین محدوده ی سقوط هواپیمای آسمان/ افزایش ظرفیت ارتباطی برای برقراری ارتباط بهتر بین گروه های تجسس و امداد

کاهش تعداد فوت شدگان در حوادث رانندگی طی سال های 95-1385

استفاده از ظرفیتهای فرهنگی و هنری برای افزایش تعامل اعضای خانواده

رکورد فروش اینترنتی خودرو در ایران شکسته شد

تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تمدید شد

چند اتفاق مهم اقتصادی که در داغی اخبار حوادث گم شد

210 میلیارد ریال به توسعه راههای دزفول اختصاص یافت

210 میلیارد ریال به توسعه راههای دزفول اختصاص یافت

رییس کارگروه واگذاری پروژه های نیمه دولتی: 18 هزار طرح در کشور آماده واگذاری به بخش خصوصی است

استخدام انسان دیجیتال توسط بانک سلطنتی اسکاتلند /عکس

هیوندا آزرای جدید به ایران رسید

تخت گاز با آئودی آر-8 پلاس در پیست دیتونا

رییس کارگروه واگذاری پروژه های نیمه دولتی: 18 هزار طرح در کشور آماده واگذاری به بخش خصوصی است

رییس کارگروه واگذاری پروژه های نیمه دولتی: 18 هزار طرح در کشور آماده واگذاری به بخش خصوصی است

رکورد فروش اینترنتی خودرو در ایران شکسته شد

برآورد سرمایه گذاری در راه آهن اهواز - اصفهان حدود 5 میلیارد دلار است

گوشت و تخم مرغ گران نمی شود

تصویب 3700 طرح در کارگروه اشتغال فراگیر لرستان

تصویب 3700 طرح در کارگروه اشتغال فراگیر لرستان

در خانه تکانی مراقب مواد شوینده باشید!

پیش از خرید گوشی به این نکات توجه کنید

بررسی پاور بانک Anker PowerCore+ 13400؛ راهکاری از سرزمین گوگل

تصویب 3700 طرح در کارگروه اشتغال فراگیر لرستان

ذخیره سازی 60 هزار تن میوه برای شب عید

ارزانی دلار و گرانی خودرو در سوانح گم شد!

سریال هایی که نوروز 97 روی آنتن می روند/ اینفوگرافی

عدم اعتماد اجتماعی به نهادهای امدادرسان

عدم اعتماد اجتماعی به نهادهای امدادرسان