مطالب مرتبط:
عکس/ لباس مخصوص برای ورود خانم ها به ورزشگاه
تیپ و لباس عجیب ملیکا شریفی نیا در میلان/عکس
عکس:سفیر و میس گلدن گلوب 2018 انتخاب شد
فوری ... / بازی استقلال در ابهام ، باشگاه سیاه جامگان پلمپ شد + عکس !
بازدید آیت الله اعرافی از مناطق زلزله زده سرپل ذهاب+ عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 آبان 1396 ساعت 20:212017-11-20سياسي

در عزای شوهرم لباس مشکی نپوشیدم +عکس


در مراسم تشییع روسری قهوه ای پوشیدم و اعتقادم این است که فقط در عزای اهل بیت(ع) مشکی به تن می کنیم شهادت شوهرم یک افتخار است و مصیبت نیست.

- "، شهادت در سوریه و دفاع از حرم اهل بیت(ع) مسیری جدید را برای جوانان ایران و حتی جهان اسلام گشوده است.

این شهدا راهی را انتخاب کردند که سختی های زیادی دارد از شهادت، اسارت، جانبازی تا از دست دادن بهترین عزیزان راه شهدای مدافع حرم در داخل نیز گاهی اوقات دشوار است.

به قول همسر شهید مدافع حرم "محمود نریمانی" که جوانی اهل روستای دوروان است "همه دنیا خود را به هر کسی می دهم تا فقط یک ساعت آقامحمود دوباره کنار من قرار گیرد.

" راست می گوید که دست حضرت زینب (س) روی قلب همسران شهدای مدافع حرم قرار دارد تا صبر را با تمام وجود خود حس کنند.

شهید نریمانی متولد دی ماه سال 1366 در کرج است که 4 بار برای دفاع از حرم اهل بیت(ع) به سوریه اعزام شد و در آخرین اعزام در 10 مرداد ماه 1395 و در ماه رمضان در حماه سوریه به شهادت رسید.

از وی یک پسر خردسال به نام "محمدهادی" به یادگار مانده است.

* مهم ترین دغدغه شهید نریمانی درباره مسائل کشور و مهم ترین توصیه ایشان به اطرافیان چه بود؟ *** توصیه های آقا محمود همیشگی بود ولی بعد از شهادت متوجه صحبت های شهید شدم که این موضوعات مانند فیلم از روبه روی چشمانم رد می شود.

همواره در مورد حجاب، اطاعت از ولایت فقیه، ساده زیستی و دست پاکی در بیت المال صحبت می کردند و در مورد آخری بسیار حساس بودند.

شهید نریمانی اهل مهمانی رفتن بود ولی در مهمانی ها ساده زیستی را رعایت می کرد و عقیده داشتند باید این رسم خوب در بین مردم جا بیفتد.

به حدی مهمانی های ما ساده بود که اگر به مهمانی می رفتیم به میزبان می گفتند که ساده سفره پهن کنید.

درباره مصرف و استفاده از کالای داخلی و ایرانی که رهبر انقلاب تاکید زیادی دارند حساسیت زیادی داشتند.

کوچکترین وسیله خانه و اقلام مصرفی را سوال می کردند که ایرانی باشد.

من به ایشان می گفتم که تشخیص خرید کالای ایرانی سخت است ولی شهید نریمانی تاکید می کردند باید هرجور هست متوجه شویم! خرید کالای ایرانی اهمیت زیادی برای کشور دارد و اصلا کیفیت را در نظر نمی گرفت و فقط به دنبال استفاده از کالای ایرانی بودند.

* چه چیزی در جامعه روح شهید نریمانی را اذیت می کرد؟ چه مشکلی برای ایشان مهم بود؟ *** بسیار از مواقع به ایشان می گفتم که وقتی وضعیت نامناسب در جامعه را می بینم حیفم می آید شما در این زمین راه بروید.

به ایشان عرض کردم چون شهادت حق شماست دوست دارم بروی.

آقا محمود با شوخی می خواست حال و هوای من را خوب کند.

شهید همواره به حرف های من دقیق گوش می داد و وقتی این صحبت را به ایشان گفتم دیدم که بعد از مدتی اشک در چشمانش حلقه زد و من گفتم انگار شما از "محمد هادی" دل نمی کنی و بخاطره همین نمی توانی بروی.

فردای این صحبت ها به من گفتند سارا من چند سال دارم و هیچ وقت دوست ندارم به سی سالگی برسم و بیان داشتند که یک کاری دارم که قبل از 30 سال باید انجام شود و اگر اتفاق نیفتد زندگی را می بازم.

تعجب کردم که این کار چه چیزی است؛ شهید نریمانی در سن 28 سالگی به شهادت رسیدند.

* خاطره جالب از قبل از شهادت دارید؟ جمله ای به شما گفتند؟ *** در مجلس عزای شهید مهدی عسگری شرکت کردم و حال و هوای خاصی داشتم و ایشان گفتند که چه شده؟ عرض کردم که پیکر شهید عسگری بازنگشته است و حالم خوب نیست.

آقا محمود گفتند فرقی نمی کند و بعد ایشان خندید و گفت" ما هم شهید می شویم" و من به شوخی به آقا محمود گفتم بی زحمت اگر شهید شدید پیکرت سریع برگردد و این هم تحقق پیدا کرد و 8 ساعت بعد از شهادت پیکر شهید نریمانی در ایران بود.

* در روز مراسم تشییع شهید نریمانی سیاه به تن نکردید؟ درست است؟ *** در مراسم تشییع روسری قهوه ای پوشیدم و اعتقاد خانواده پدری بنده این است که فقط در عزای اهل بیت(ع) مشکی به تن می کنیم و برای نزدیک ترین عزیران خود لباس مشکی نمی پوشم و قائلم به این که اصل عزا برای اهل بیت است و برای بنده مسئله شهادت شوهرم یک افتخار است و مصیبت نیست.

خیلی گریه و زاری نکردم و سعی داشتم بیشتر بقیه افراد را آرام کنم و حس می کنم دست حضرت زینب(س) بر روی قلبم سبب آرامش و صبرم شد.

* صبری که دارید نشانه چیست؟ از کجا نشات می گیرد؟ *** خودم تعجب می کنم که این صبر از کجاست! یک نیروی معنوی است.

همواره به خودم می گفتم که اگر آقا محمود به شکلی غیر از شهادت از دستم برود هیچ وقت این صبر را نداشتم و اینکه عزیزترین فرد زندگی من برای حفظ حریم اهل بیت رفته است جای شکر دارد.

بنابرین دریافتم با ناشکری این راه را خراب نکنم و آبروی من نزد اهل بیت نرود.

* اطرافیان و آشناییان به شما می گفتند سوریه به شهید نریمانی چه ارتباطی دارد؟ یا حیف نیست همسر شما شهید شده و فرزندت یتیم می شود؟ *** از اطرافیان و آشنایان مستقیم نشنیدم و اگر متوجه هم شوم ناراحت نمی شوم.

این مسیر استقامت می خواهد فکر نمی کنم با یک حرف ناراحت یا پشیمان شوم.

برخی اوقات در گوشه کنار غیر مستقیم یا در فضای مجازی کامنتی می بینم که ناراحتی از این حرف ها ندارم.

برای کسانی که تهمت علیه مدافعان حرم و شهدا می زنند فقط دعا می کنم؛ خدا به آن ها بصیرت بدهد که از همین اهل بیتی که حاجت می گیریم در زمان خطر حداقل جان خود برای آن ها تقدیم کنیم.

برخی این حرف ها را یک جور دیگری بیان می کنند که دلت آمد ایشان را به سوریه بفرستی! من هم در جواب می گویم "دل من قدرت سد این مسیر برای دفاع از اهل بیت(ع) را ندارد".

* کمی از زندگی روزمره خودتان و محمدهادی با شهید نریمانی بفرمایید.

*** حقیقتا از ایمان قوی محمود بگذریم، در زندگی روزمره واقعا شوخ، اهل خنده و شادی بودند.

خیلی از نزدیکان باورشان نمی شد که زندگی ما چگونه می گذرد.

خیلی از کارهای شهید مثل دانشگاه را من انجام می دادم و ایشان بسیار از من تشکر می کردند؛ خیلی اجتماعی بودند، خوش برخورد و بعد از سفرهای زیارتی، مسافرت شمال را خیلی دوست داشتند.

برای زیارت به قم بسیار می رفتند و زمان هایی بود که هنوز سفره غذا را جمع نمی کردیم، آقا محمود می گفتند برای زیارت به سفر قم برویم.

در خانه بازی های سه نفره و با محمد هادی بسیار انجام می دادند و وقتی که در خانه بود فقط برای ما وقت می گذاشت.

در حد یک بچه 2 یا 3 ساله با محمدهادی بازی می کردند.

بچه داری را هم خیلی خوب بلد بودند و به همین خاطر محمد هادی با پدرش بسیار انس داشت و یک خاطره جالب از این موضوع این است که یک بار محمدهادی نوزاد بود و به همراه آقا محمود با ماشین بیرون رفتند.

* حضور ایشان را در زندگی روزمره خود حس می کنید؟ *** بله؛ خوب تقریبا هر روز این حس را دارم.

بهانه گیری های محمد هادی سبب می شود که بگویم دلم برای محمود تنگ شده است.

خیلی وقت ها احساس می کنم که در کنارم نشسته است و برخی اوقات صدای شهید در گوش من می پیچد و برخی اوقات حرکات محمدهادی جوری است که هیچکس را غیر از پدرش نمی خواهد و خیلی هوای پدرش را می کند.

* مهم ترین دغدغه شهید نریمانی برای مردم چه بود؟ *** موضوعی که ایشان را اذیت می کرد "فقر" مردم بود و برای کسانی که در گوشه خیابان سکونت داشتند خیلی دلسوزی می کرد و برخی اوقات دور از چشم من کارهایی برای کمک به فقرا انجام می دادند که بعدها متوجه شدم.

* چه پیامی برای جوانان کشور دارید؟ برای جوانانی که جنک و گلوله و توپ را مشاهده نکرده و بیش تر از فضای مجازی دنیا را نگاه می کنند؟ *** در زمان دفاع مقدس شهدا نعمت بودند و کسی فکر نمی کرد که نعمت مبارزه با دشمن دوباره بازگردد.

نعمت مدافعان حرم سبب شد خاطرات جهاد و ایثار دهه 60 و 70 دوباره زنده شود.

جوانان این دوره می توانند مسیری را بروند که انتهای آن شهادت است.

شهدای مدافع حرم در دهه 90 نشان دادند که می توان خوب بود و پاک زندگی کرد.

* لباس ها و وسایل شهید را دارید؟ برای احیا خاطرات به آن ها رجوع می کنید؟ *** لباس های ایشان تمیز و مرتب آماده است و گاهی اوقات دل تنگ می شوم و لباس های آقا محمود را بر تن محمدهادی می کنم و از این کار هم من و هم محمدهادی خوشحال می شویم.

* آیا بنیاد شهید و دستگاه های دیگر به دیدار شما می آیند و مشکلات شما و محمدهادی را بر طرف می کنند؛ مشکل خاصی ندارید؟ *** به دلیل اینکه محل زندگی شهید نریمانی کرج است جزو شهدای مدافع حرم استان البرز شناخته شدند.

بنیاد شهید بعد از احداث سنگ مزار و اینکه آرم بنیاد شهید بر آن قرار گیرد مبلغ یک میلیون تومان کمک هزینه می دهد.

مدیران بنیاد شهید دوبار به منزل ما آمدند.

یک سری مشکلات و کارهای اداری طولانی هستند و هیچ کاری هم نمی توان انجام داد و زمان بر است و در کل به پیگیری زیاد نیاز دارد و تا پیگیری نشود هیچ کاری از طرف بنیاد انجام نمی شود.

در یک سال و سه ماهی که از زمان شهادت آقا محمود می گذرد از طرف بنیاد شهید دوبار به دیدار ما آمدند که یک بار در زمان مدیرکل سابق و یک بار در زمان مدیرکل فعلی بود.

به دلیل اینکه شهید از سپاه حقوق دریافت می کرد، باید پرونده به بنیاد شهید ارجاع شود تا حقوق دریافت کنیم.

سالگرد شهادت شهید نریمانی پرونده مالی به بنیاد شهید انتقال یافت و سه ماه است که از بنیاد شهید حقوق دریافت می کنیم اما کمی با مشکلات بیمه ای روبه رو هستیم.

* یعنی هنوز به دنبال کارهای بیمه شهید هستید؟ *** دنبال کارهای بیمه بنیاد شهید هستم و هنوز انجام نشده است و یک بار قبلا که مدیرکل بنیاد شهید به خانه ما آمدند گفتم که بعد از شهادت آقا محمود از دفترچه بیمه خود و محمدهادی که برای سپاه است استفاده نمی کنم و اگر از بیمه استفاده کنیم جریمه تعلق می گیرد و ایشان گفت مشکلی در این موضوع نیست و بیمه تکمیلی هم از طرف بنیاد گفتند تعلق می گیرد.

یکی از همکاران آقا محمود برای انجام کارهای بیمه پیش قدم شده و بعد از تماس با منطقه 2 بنیاد شهید قرار است پرونده های شهدای مدافع حرم را به بنیاد شهید منطقه یک انتقال دهند، منطقه یک نیز به دلیل اینکه پرونده ندارد کاری انجام نمی دهد و انتقال پرونده و پروسه طولانی شده است.

* انتقاد یا تشکری از سازمان ها یا افراد دارید؟ *** حقیقتا همه سازمان ها به نوبه خودشان از ما دلجویی کردند ولی تاکنون هیچ انتقادی در این باره انجام ندادم.

بنده زیاد گلایه ندارم و گاهی اوقات در حین کارهای اداری یک جاهایی هم عده ای بد برخورد کردند اما به محض اینکه فهمیدند که همسر شهید هستم کارم را انجام دادند و نباید اینگونه باشد که خودم را معرفی کنم تا کارم انجام شود و یک انتقادی که به بنیاد شهید دارم این است که عده ای از کارمندان بنیاد شهید هنوز نمی دانند شهید مدافع حرم یعنی چی!!! * یعنی کارمند بنیاد شهید نمی دانست شهید مدافع حرم کیست؟ همسر شهید "محمود نریمانی": وقتی رفتم مدارک را تحویل دادم پرسید چه نسبتی با ایثارگر دارید؛ جواب دادم "همسر شهید" هستم و این فرد که تقریبا 47 سال داشت با تعجب نگاهی کرد و گفت: همسر شهید؟! گفت کجا؟! به این فرد گفتم سال 95 در سوریه و بعد با تعجب گفت سوریه؟! به نظر بنده نباید این گونه باشد.

به خودم گفتم شاید حواسش نبوده است ولی برای خود من این موضوع گران تمام شد.

* مطالبی که درباره پول های کلان بعضی می گویند به مدافع حرم می دهند واقعیت دارد یا کذب است؟ *** من فقط از بنیاد شهید حقوق دریافت می کنم و مبلغی بابت بیمه عمر از طرف سپاه باید دریافت کنیم که در همه سازمان ها وجود دارد و این مبلغ هم در 4 یا 5 مرحله بعد از یکسال از شهادت شهید واریز می شود.

* حقوق و اوضاع مالی شهید نریمانی قبل از شهادت چگونه بود؟ همسر شهید "محمود نریمانی":خود شهید در زمان رفتن به سوریه حقوق خیلی کم دریافت می کردند و بعد از شهادت با تمام شدن وام ها یک مقدار افزایش یافت و این حقوق هم در حد یک زندگی بسیار ساده بود و این پول های کلان که می گویند اصلا صحت ندارد.

* برای کسانی که این شایعات را می گویند چه حرفی دارید؟ *** به یک نفری که همچنین حرفی را بیان می کند می گویم که من به شما 50 میلیون تومان می دهم شما خودت را از طبقه چهارم به پایین پرت کن و آیا چنین کاری انجام می دهد؟ خود شهید که مشخص است مسیر خدایی را طی می کند و به فکر اموال دنیا نیست و اگر کسی سوال کند که همسر یا فرزند شهید به دنیال این پول ها هستند در جواب به آن ها می گویم که در حال حاضر تمام دنیا را با تمام لذت ها و مادیات را به این افراد می دهم و آن ها فقط برای یک ساعت آقا محمود را به من بازگردانند و فقط یک ساعت! نه یک روز، یک ماه، یک سال؛ همه دنیا برای شما.

لذت زندگی با شهید و حرف زدن با آقا محمود با تمام دنیا برای من قابل مقایسه نیست.

تسنیم
کلید واژه ها: شهادت - ایران - ایرانی - شهید - مدافع حرم - مدافع - سوریه - شهدا - مراسم تشییع - رهبر انقلاب - از دست دادن - توصیه - اعزام - جامعه - ماه رمضان - کوچکترین - مصرف - کشور - همسر - خرید - نامناسب - قهوه ای - حساسیت - روستای - انتخاب - بهترین - جوانان - ولایت - تشخیص - مراسم

آخرین اخبار سرویس:
همکاری های سازمان بیمه سلامت ایران و کره جنوبی گسترش می یابد

سید احمد خاتمی در گفت وگوی تلویزیونی مطرح کرد: گزینه های رهبری آینده به صورت فوق العاده محرمانه بررسی می شود/ سلامتی، نشاط و انگیزه رهبر انقلاب بسیار بالاست/ از مناظره های انتخابات بسیار شرمنده شدم/ مقررات فضای مجازی «استخوان لای زخم» نباشد

وزیر کشور وارد مشهد شد

طرح مجلس نمایندگان آمریکا مانع فروش هواپیما به ایران نیست

اعضای شورای مرکزی جدید حزب اسلامی کار انتخاب شدند

مردم ترامپ را اینطوری ادب کردند! /عکس

نشست مدیران و معاونین تهذیب مدارس علمیه استان ایلام برگزار می شود

رونمایی از مستند مثل یک زن درباره زندگی فائزه هاشمی

2 معبربان خاطی به دلیل درگیری با یک دستفروش عزل شدند/ شهروندان موارد تخلف را اطلاع دهند

معاون هماهنگ کننده سپاه استان سمنان: شکاف طبقاتی بین مردم و مسئولین باید از بین برود/ نباید تبارسالاری جایگزین شایسته سالاری شود

جزییات حرفهای عجیب احمدی نژاد با شمخانی/روایت مرعشی از آی کیوی خانواده هاشمی و کارگزاران/جایگاه مادری و معلمی کمتر از آیت اللهی نیست

فرانسه مدرک آمریکا علیه ایران را امضا نکرد

پاسخ سیاسی باران کوثری به منتقدان/ عکس

افشاگری مشاور رییس جمهور از پروژه احمدی نژادی ها علیه دولت

محمد سوری، محمود سوری جعفر خُلدی صوفیِ ناشناخته مکتب بغداد

جمشید جلالی شیجانی مقدمه و تصحیح انتقادی معاش السّالکین سیّدمحمّد نوربخش

امشب انجام شد برگزاری مراسم وداع با شهید ایمانی در حرم حضرت معصومه(س)

عزل دو معبربان خاطی/ شهروندان موارد تخلف را اطلاع دهند

ابداع «خط کرسی» با طراحی بیش از 10 سال +عکس

نماینده زاهدان: 80 % مردم سیستان و بلوچستان زیرخط فقر هستند

سخت گیری مجلس نمایندگان آمریکا بر فروش هواپیما به ایران

عملیات داعشی ها در سن پترزبورگ خنثی شد

بودجه 97 یک گام بزرگ برای حل بحران پاسخگویی است

حاجی بابایی:
 
 برای واقعی شدن بودجه باید تمام منابع و مصارفی که در کشور است در نظر گرفته شود

همسر غلامرضا صنعتگر: دروغ پردازان وجدان داشته باشید

ابداع «خط کرسی» با طراحی بیش از 10 سال +عکس

فیلم پیروزی بر خورشید هنر مسئولانه و متعهدانه را محقق کرد

عزل 2 معبربان خاطی/ شهروندان موارد تخلف را اطلاع دهند

دستگیری فردی مسلح در فرودگاه آمستردام

کره شمالی، محور اصلی تماس تلفنی ترامپ و پوتین

ترامپ خواستار کمک روسیه بخاطر حل مسئله کوریای شمالی شد

دیدار رییس و اعضای هیئت علمی موسسه آینده روشن با حضرت آیت الله بوشهری

2 مامور خاطی شهرداری تهران عزل شدند

28 هزار دانش آموز عضو سازمان دانش آموزی استان سمنان شدند

نخستین هواپیمای برزیلی شرکت آتا در فرودگاه تبریز فرود آمد

2 مامور خاطی شهرداری تهران عزل شدند

همسر غلامرضا صنعتگر: برای دروغ پردازان طلب وجدان و بیداری دارم

اپل مشغول بررسی قابلیت «نجوا» برای دستیار سیری است

صدای گلایه های زلزله زدگان بیخ گوش وزیر

داعش باعث تعمیق نفوذ سیاسی و نظامی ایران در منطقه شد/ ترامپ یک شرور بدون نقاب و روسای قبلی آمریکا شرور با نقاب بودند

کاهش 60 درصدی بودجه قرآنی 97

اپل مشغول بررسی قابلیت «نجوا» برای دستیار سیری است

ترامپ شاخ دارد ولی عقل ندارد/ انزوا آمریکا در جهان رغم خورده است

عکس/ استتار مسلمان و ماهینی برای فرار از سرما

همایش نکوداشت مولانا؛ زیربنای صلح جهانی

بازی با حقایق و مستندات نمی تواند مباشرت امریکا در جنایات جنگی را بپوشاند

کمک 350 میلیارد تومانی خیرین سلامت در کشور

ردپای یک انجمن اصلاح طلب در پاک کردن نقش پرچم اسراییل

80 % مردم سیستان و بلوچستان زیرخط فقر هستند

ارتقای شاخص های جهانی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

افشاگری مشاور روحانی از پروژه احمدی نژادی ها

علل شیوع خودشیفتگی در فرزندان امروز

اتهام آمریکایی ها علیه ایران غیر قابل اثبات است

افشاگری مشاور روحانی از پروژه احمدی نژادی ها علیه دولت

امام جمعه لالی سهمیه اشتغال جوانان لالی در پروژه های پتروشیمی و آلومینیوم شد

فرمانده سرایا الخراسانی عراق: الشحد الشعبی یک نیروی نظامی باقی خواهد ماند

امام جمعه لالی سهمیه اشتغال جوانان لالی در پروژه های پتروشیمی و آلومینیوم شد

اقداماتی برای ابطال تصمیم ضدفلسطینی آمریکا در سازمان ملل/رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه/24آذر

علی اکبر کریمی رییس دوره ای مجمع نمایندگان استان مرکزی شد

دو طرح برای استیضاح یک وزیر

پروژه احیای دریاچه ارومیه به کجا رسید؟

صدیقی: ترامپ گاوی است که شاخ دارد و عقل ندارد

تصاویر/ افتتاح کتابخانه تخصصی آیت الله مشکینی مصلای قم

رییس بازرسی شهرداری تهران خبر داد: عزل 2 معبربان خاطی

اهدای یک تخته قالی دستباف بانوان اردکانی به عتبات عالیات

چهل سال پس از انقلاب اسلامی در حسرت تشکیل دولت اسلامی

نماینده زاهدان: 80 % مردم سیستان و بلوچستان زیرخط فقر هستند

علی اکبر کریمی رییس دوره ای مجمع نمایندگان استان مرکزی شد

جزییات حرفهای عجیب احمدی نژاد با شمخانی/رولیت مرعشی از آی کیوی خانواده هاشمی و کارگزاران/جایگاه مادری و معلمی کمتر از آیت اللهی نیست

پشتیبانان پویش فرمایشی پشیمانی باید در مورد کارهایشان به مردم پاسخگو باشند

گفتگوی 18:30/ لزوم ورود بخش خصوصی برای نوسازی بافت های فرسوده

لحظه شگفت انگیز پرتاب موشک از روی ناو + فیلم

نسخه نماینده مجلس برای بازار مسکن

رکس تیلرسون:به دنبال جنگ با پیونگ یانگ نیستیم

انعطاف در بستن ثبت سفارش خودرو

تصاویر/ وداع با پیکر شهید مدافع حرم مهدی قره محمدی

پشتیبانان پویش فرمایشی پشیمانی!

اختتامیه مسابقات دارالقرآن امام علی (ع)

برخورد قانونی با حاشیه سازان نمایشگاه پارس صورت می گیرد

تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم «مهدی قره محمدی» در معراج شهدا

امام جمعه عسلویه: آلودگی هوای عسلویه جان مردم را به خطر انداخته

تصویر دیده نشده از رهبر انقلاب در جبهه سرپل ذهاب

عزل 2 معبربان خاطی/ شهروندان موارد تخلف را اطلاع دهند

افزایش 2 برابری بودجه درمان بیماری های صعب العلاج

نماینده آیت الله سیستانی خواستار ادغام حشدالشعبی در نیروهای امنیتی عراق شد

تولیددانش برای رفع آسیب های اجتماعی بر عهده دانشگاه هاست

بیجا شدن 5 هزار خانواده در شمال افغانستان

سکته ترامپ در آلاباما /زنگ خطر برای رییس جمهور جنجالی

عبور از عارف کلید خورد؟

عکس یادگاری 4 نیروی ویژه صابرین سپاه قبل از شهادت

مازنی: به معرفی الگوهای مناسبی چون «بانو قدس ایران» بیشتر نیاز داریم

پیروزی جبهه مقاومت غلبه بر حامیان داعش بود

حمایت از شرکت های دانش بنیان با هدف خودکفایی فنی دنبال می شود

پیکر شهید مدافع حرم سردار قره محمدی فردا تشییع می شود

مدارس تبریز به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد

سه فلسطینی به شهادت رسیده و 263 تن دیگر زخمی شدند

ایرانیان چه کلماتی را بیشتر در گوگل جستجو کردند؟

شائبه اجحاف و رفیق بازی در فرآیند استخدامی های آموزش وپرورش/ بطحایی: بازرس اعزام می کنیم

عکس/ لوتوس الیزه در ایران

قره شیخلو در اختتامیه یازدهمین مسابقات دارالقرآن امام علی(ع): کاهش 60 درصدی بودجه قرآنی زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست

در عزای شوهرم لباس مشکی نپوشیدم +عکس

در عزای شوهرم لباس مشکی نپوشیدم +عکس