مطالب مرتبط:
به بهانه تغییر مدیر عامل سایپا بررسی شد خودروسازان با هزینه بانکی و طلب قطعه سازان مواجه اند/ فرمان سایپا در بورس نمی چرخد
خودروسازان با هزینه بانکی و طلب قطعه سازان مواجه اند/ فرمان سایپا در بورس نمی چرخد
خدمات نوین بانکی موجب کاهش هزینه های عملیاتی می شود
عدالت در پرداخت مطالبات قطعه سازان رعایت می شود/ اولین قدم شناسایی تهدیدها و فرصت هاست
عدالت در پرداخت مطالبات قطعه سازان رعایت می شود/ اولین قدم شناسایی تهدیدها و فرصت هاست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 آبان 1396 ساعت 20:022017-11-20اقتصادي

خودروسازان با هزینه بانکی و طلب قطعه سازان مواجه اند/ فرمان سایپا در بورس نمی چرخد


تورم نیروی انسانی در کنار هزینه های مالی سرسام آور خودروسازان بیش از آنکه به مدیران منسوب دولتی ربط داشته باشد، مرثیه ای برای صنعتی است که حدود 20 درصد از اقتصاد ایران را تشکیل داده که برای ادامه حیات خود دست و پا می زند.

- مهدی جمالی پس از گذشت حدود دو سال در حالی فرمان مدیریت سایپا را به محسن قاسم جهرودی می سپارد که این شرکت به دلیل سایه سنگین دولت بر سر خود و در عین حال زیان انباشته در حسابهای تلفیقی و هزینه های مالی کمرشکن رو به رو است.

به ویژه آنکه با وجود هیاهو بر سر تفاهم نامه های خارجی پس از برجام هیچ یک از آن ها محقق نشده و تاکنون پلتفرم مشترکی نیز ارائه نشده است.

به عبارتی آنچه که سایپا را همچنان زنده نگاه داشته، سلسله اقدام هایی است که در صورت های مالی این گروه به بهانه هایی همچون ارزش منصفانه و تجدید ارزیابی دارایی ها صورت گرفته است.

این ارزیابی ها بدون محاسبه دقیق دارایی در حسابداری تلفیقی و جابجایی برخی دارایی ها در شرکت های تابعه برای فرار از زیان با نادیده گرفتن استانداردهای حسابداری صورت گرفته است.

اقدامی که همچنان از سوی سازمان بورس به عنوان یکی از تخلف های بارز در این نماد معاملاتی اشاره و بر آن تأکید می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، سازمان بورس همزمان با برگزاری مجمع عادی سالیانه سهامداران شرکت سایپا با شفاف سازی در مورد تغییرات با اهمیت در اطلاعات صورت های مالی حسابرسی شده سال مالی منتهی به پایان اسفندماه 1395 واگذاری بخشی از سهام شرکت های فرعی گروه سایپا عنوان کرده بود که در اسفندماه سال 1395 شرکت ایرانی تولید اتومبیل "سایپا" سهام شرکت های سایپا دیزل، مهندسی مشاور سازه گستر سایپا، تولیدی موتور گیربکس واکسل سایپا- مگاموتور و خودروسازی بنیان توسعه صنعت پارس را به شرکت های تابعه دو شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا و گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا شامل شرکت های توسعه گستر برنا، توسعه سرمایه رادین، ساربان سرمایه ایرانیان، تجارت الکترونیک خودرو تابان، پیشگامان خوراک تابان و ستاره سفیران آینده واگذار نموده است.

سازمان بورس با اشاره به اینکه واگذاری سهام شرکت سایپا دیزل از طریق عرضه عمده سهام شرکت مذکور در بورس اوراق بهادار تهران صورت گرفته، تأکید کرده که مطابق اطلاعات ارائه شده، پس از اعمال تغییرات فوق و اصلاح صورت های مالی تلفیقی شرکت، زیان انباشته تلفیقی در پایان سال مالی منتهی به پایان اسفندماه 95 از مبلغ (1.

468) میلیارد ریال به مبلغ (63.

813) میلیارد ریال و سود (زیان) انباشته تلفیقی قابل انتساب به صاحبان سهام شرکت اصلی در پایان سال مالی منتهی به پایان اسفندماه 95 از مبلغ 51 میلیارد ریال سود به مبلغ (35.

540) میلیارد ریال زیان اصلاح شده است.

با این همه سایپا در حالی از تحقق سود خالص واقعی حسابرسی شده یک هزار و 16 میلیارد و 432 میلیون و 400 هزارتومانی در پایان دوره عملکردی 12 ماهه منتهی به پایان اسفندماه 95 خبر داد که مطابق با مستندات منتشر شده از سوی سازمان بورس یکی از دلایل افزایش سودآوری عملیاتی شرکت سایپا ناشی از افزایش با اهمیت زیان دوره جاری در شرکت های مهندسی مشاور سازه گستر سایپا و مگاموتور بوده که با توجه به واگذاری سهام شرکت های سایپا دیزل، مهندسی مشاور سازه گستر سایپا، تولیدی موتور گیربکس واکسل سایپا- مگا موتور و خودروسازی بنیان توسعه صنعت پارس که همگی از شرکت های زیر مجموعه شرکت سایپا به شمار می روند به شرکت های تابعه شرکت های سرمایه گذاری کارکنان سایپا و سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا، منجر به انتقال این زیان و زیان های سنواتی به شرکت های فوق شده و عدم تلفیق این شرکت ها موجب عدم انعکاس زیان در صورت مالی گروه سایپا شده است.

همچنین تغییر رویه های استهلاک و عدم تعدیل ارزش سرمایه گذاری در شرکت نیوان ابتکار نیز منجر به افزایش مانده سود انباشته شرکت سایپا در تاریخ 95.

12.

30 به مبلغ 4.

787 میلیارد ریال برخلاف استانداردهای حسابداری شده است.

دستکاری صورت های مالی بر اساس این گزارش، با انتقال زیان سایپا در 4 شرکت مذکور به شرکت های تابعه خود یعنی سرمایه گذاری کارکنان سایپا و سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا، این خودروساز از یک هزار و 937 میلیارد و 748 میلیون و 900 هزار تومان سود ناخالص خبر داده که عمدتاً به دلیل هزینه های اداری و عمومی 891 میلیارد و 302 میلیون و یکصد هزار تومانی در نهایت سود عملیاتی یک هزار و 44 میلیارد و 129 میلیون و 200 هزار تومانی را شناسایی کرده است.

این سود عملیاتی که سازمان بورس آن را ناشی از عدم انعکاس زیان برخی شرکت ها در صورت های مالی سایپا عنوان کرده در نهایت پس از مواجه با هزینه های مالی یا بانکی یک هزار و 280 میلیارد و 122 میلیون و 700 هزار تومانی اگرچه محو می شود، اما به یکباره از محل سایر درآمدهای غیرعملیاتی که ناشی از درآمد سرمایه گذاری های سایپا در شرکت های تابعه آن است، به سود خالص یک هزار و 16 میلیارد و 432 میلیون و 400 هزار تومانی دست یافته است.

جالب اینکه مجمع سهامداران شرکت سایپا در حالی برگزار شد که با وجود خروج اعتراض آمیز نماینده سازمان بورس و تأکید وی بر موهوم بودن هرگونه تقسیم سود، اما در نهایت پاداش 200 میلیون تومانی اعضای حقوقی هیات مدیره در عملکرد دوره مالی 95 به تصویب رسید.

هیات مدیره ای که در عملکرد 12 ماهه سال مالی 95 درازای سود خالص 26 تومانی به ازای هر سهم مبلغ 33 تومان به ازای هر سهم هزینه های مالی برای هر سهم کنار گذاشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، باید بلاتکلیفی بلوک 46 درصدی سهام سایپا را نیز به موارد یاد شده افزود که در دل این مجموعه همواره بازیچه ای برای سلطه مدیران دولتی بر شرکت های ریز و درشت مجموعه سایپا و البته پارس خودرو، زامیاد، سرمایه گذاری سایپا و سایر شرکت های تابعه آن بوده است.

پیش تر یکی از مدیران وقت سایپا با هدف تیک آور یا به عبارتی تملک انحصاری بر حدود 46 درصد سهام سایپا از طریق منابع شرکت های تابعه این شرکت اقدام به معاملات ضربدری نمود که به هم ریختن ارکان مدیریتی شرکت های زیرمجموعه سایپا تا به امروز را در پی داشته است.

به طوری که هیات مدیره ها و حتی حسابرسان، مجامع و حتی بازرس قانونی در این شرکت ها نامشخص و با پیچیدگی وحشتناکی مواجه می باشد.

حال با توجه به احتمال ماجراجویی قطعه سازان برای خرید سهام شرکت های خودرویی و حلقه مفقوده ای به نام کیفیت در صنعت خودرو باید منتظر ماند و دید که آیا سایپا و ایران خودرو می توانند خود را از هزینه های مالی بانک ها رها کنند یا اینکه در برابر قطعه سازان طلبکار خود بازنده بازی خواهند بود که انحصار حدود 20 درصد از اقتصاد کشور را در پی دارد.

در هیات مدیره گروه سایپا با جایگزینی محسن قاسم جهرودی به جای جمالی که به نمایندگی از شرکت گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا حضور داشت، هم اکنون سیدمحمدعلی سید ابریشمی به نمایندگی از شرکت سرمایه گذاری رنا، امیرحسین قناتی به نمایندگی از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، معصوم نجفیان به نمایندگی از موسسه حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد و علیرضا بادکوبه هزاوه به نمایندگی از توسعه سرمایه رادین حضور دارند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سایپا - مالی - سازمان بورس - صورت - سرمایه - سرمایه گذاری - بورس اوراق بهادار تهران - بورس - سهام - خودرو - خودروسازان - سایپا دیزل - شرکت سایپا - دارایی - حسابداری - بورس اوراق بهادار - زیان - ایران - هزینه - توسعه - تجارت الکترونیک - میلیارد - اطلاعات - ایرانی - صنعت - اقتصاد ایران - واگذاری سهام - نیروی انسانی - موتور - تولید

آخرین اخبار سرویس:
آخرین وضعیت تعمیر نیروگاه های برق

رشد 23.3 درصدی نقدینگی در مهر ماه 96

بانک صنعت بیشترین وام را به قمی ها داد

سرمایه گذاری 4850 میلیارد ریالی، رهاورد فعالیت 100 روزه دولت دوازدهم در حوزه اشتغال همدان

بهترین وانت های سال 2017

عواملی که باعث کاهش قیمت طلا شد

دستورالعمل جدید واردات خودرو در کمیسیون زیربنایی دولت به تصویب رسید

صادرات سوخت از مرزها گامی در جهت کاهش قاچاق

استخدام مهندس مکانیک آشنا به اجرا و دفتر فنی در تهران

استخدام کارشناس کنترل کیفیت خانم جهت بازرسی خط تولیدی

کیفیت خودرو در جریان تولید نباید فراموش شود/ هدف تنها افزایش تولید نشود

استخدام مسئول دفتر و کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام بازاریاب حرفه ای در سُک سکُ در چهارمحال و بختیاری

استخدام مهندس مکانیک دارای گواهینامه ایمنی و آتش نشانی

استخدام همکار با تحریریه سایت گردشگری، آشنا به ایران شناسی

برنامه پروازی شرکت هواپیمایی ماهان به مقصد بجنورد امروز لغو شد

استخدام نیرو دارای مدرک کاردانی یا کارشناسی الکترونیک  همدان

استخدام نیرو با تسلط به کامپیوتر و اینترنت در مشهد

استخدام تعدادی بازاریاب جهت پخش مواد غذایی فردوس  همدان

پیگیری قضایی نهادهای مالی غیرمجاز پیشنهاددهنده نرخ های سود بالا

جداول گزیده آمارهای اقتصادی مهر ماه منتشر شد

قیمت انواع میوه شب یلدا

تعمیرات اساسی دکل های نفتی و گازی در کشتی سازی فراساحل آغاز شد

در حال حاضر در خصوص از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، هیچ اقدامی صورت نمی گیرد

مایل به گرانی مسکن نیستیم

در حال حاضر در خصوص از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، هیچ اقدامی صورت نمی گیرد

غافلگیری های جدید در انتظار اقتصاد ایران/تاثیر افزایش قیمت حامل های انرژی تا کجاست؟

"محرومیت ها" و "نگرانی از آینده" مردم را عصبانی کرده است

واردات نیمی از کالاها به کشور از یک بندر/ پلیس در بندر و گمرک شهید رجایی مستقر می شود

صادرات سوخت از مرزها گامی در جهت کاهش قاچاق

واردات 5 هزار خودرو در دست 4 تا 5 نفر!

استخدام خیاط پیراهن دوز مردانه در تهران

بسیاری از سرمایه گذاران از ظرفیت های ایلام اطلاع ندارند

استخدام کارشناس بازرگانی با سابقه کار در شرکت ترخیص کاری گمرکی

استخدام تعدادی نیرو جهت کار در نصب آسانسور در همدان

معاون سازمان مالیاتی در گفت وگو با فارس مطرح کرد شناسایی ذی نفعان کارت بازرگانی اجاره ای با همکاری قوه قضاییه/ شیوه عمل کارت بازرگانی تغییر می کند

استخدام استادکار کناف در شهر مشهد

برنامه گرمایش پاک در چین رونمایی شد

استخدام کارگر ساده جهت کار در ساندویچی در همدان

استخدام طراح ماهر و باتجربه پوشاک جهت تولیدی مانتو

استخدام نیرو جهت بتانه کشی و سمباده زدن در همدان

برندهای پرفروش گوشی تلفن همراه در طرح رجیستری قرار نگرفته اند

استخدام منشی آشنا به حسابداری در مشهد

استخدام حسابدار خانم آشنا به نرم افزار هلو در همدان

استخدام منشی و فروشنده در شهر مشهد

تلاش همه مسئولان کهگیلویه و بویراحمد باید رفع بیکاری باشد

استخدام منشی خانم جهت شیفت صبح در مشهد

رییس جمعیت هلال احمر خبر داد واریز 55 میلیارد تومان کمک مردمی به زلزله زدگان در حساب هلال احمر

برداشت هندوانه شب یلدا در جاسک

اختصاص 48 میلیارد تومان تسهیلات با سود 4 درصد برای مشاغل خانگی استان تهران

تسریع در ایجاد زیرساخت های مسکن مهر شهر بندرعباس ضروری است

بیت کوین به مجلس رسید

تعیین تکلیف واردات خودرو تا 3 روز دیگر؛ 5300خودروی بدون مجوز در گمرک

استخدام مهندس صنایع آقا آشنا به ایزو و زبان انگلیسی در تهران

جدول/ قیمت آپارتمان در جنوب تهران

استخدام خانم جهت نظافت و بسته بندی در انبارِ مغازه ای در مشهد

افزایش تولید متوسط گندم دیم درآذربایجان شرقی درمزارع شاخص به 4400 کیلوگرم درهکتار

کنترل فرمان خودرو با حرکات صورت!

استخدام شرکت آرامش ایرانیان

البرز از نظر تأمین درآمدهای مالیاتی رتبه برتر کشور است

پای بیت کوین به مجلس باز شد

استخدام کارشناس فروش با حقوق و مزایا در شرکت ثبت ایلیا

دفاع تمام قد رییس اتاق اصناف از طرح رجیستری گوشی تلفن همراه

استخدام وردست و کارگر در شیرینی پاییزان

تجمع صنفی تعدادی از کارگران نیشکر میان آب در شوش

جزییات تحقیق وتفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان

افشاگری دادستان درباره نقش برخی مسئولان در قاچاق کالا

آماده باش 400 خودرو برای ارائه خدمات به شهروندان مشهدی

استخدام فروشنده صنایع چوب در خراسان رضوی

استخدام شرکت تولیدی لوازم خانگی در دو رده شغلی

حرکت سریع موسسه ملل در مسیر اهداف اقتصاد مقاومتی و رفع مشکلات مردم در موسسات منحله

وعده خبر خوش برای کاهش سود وام مسکن

معاون وزیر راه: ازهمکاری در طرح های مسکن و گردشگری استقبال می کنیم

رکورد داران اختلاس های بانکی در تاریخ جهان +عکس

تشریح جزییات ورود 9 هواپیمای برجامی و تشکیل 10 ایرلاین

توسعه اشتغال محور اصلی برنامه های دولت در لایحه بودجه 97

احداث مدرسه در مناطق زلزله زده غرب کشور توسط بیمه پارسیان

توسعه اشتغال محور اصلی برنامه های دولت در لایحه بودجه

سفری آسان و ارزان با گوگل

سفره یلدا با صنایع دستی ایرانی در سازمان میراث فرهنگی برپا می شود

آغازبه کار هفت تولیدکننده داروی دامپزشکی در سمنان برای 830 نفر اشتغالزایی می کند

سامانه معاملات بورس راه اندازی شد

بیت کوین یا طلا؟

مبارزه با قاچاق شوخی بردار نیست

احداث مدرسه در مناطق زلزله زده غرب کشور توسط بیمه پارسیان

پراید نقش یک خودروی ملی را در کشور ایفا می کند

استخدام کارگر ساده و وسط کار و زیگزالدوز در تهران

استخدام کارگر ماهر جهت کار در کارواش در همدان

دیوارهای دانشگاه تهران جمع می شود

استخدام تعدادی نیروی برقکار ماهر و نیمه ماهر در مشهد

استخدام یک فروشنده جهت نوشت افزار در شهر تهران

استخدام پیک موتوری جهت تهیه غذا در شهر تهران

استخدام تحصیلدار با ضامن معتبر در شهر تهران

استخدام نسخه پیچ باتجربه آقا جهت شیفت عصر در تهران

استخدام اتوکار حرفه ای مانتو جهت همکاری در تهران

فرسودگی ناوگان باری

استخدام نماینده علمی در یک شرکت تجهیزات پزشکی در تهران

مدیاپد ام 5 ؛ تبلت جدید هواوی با پردازنده کرین 960 + عکس

استخدام پنج نخ زن با حقوق عالی در همدان

صادرات بیش از 21 هزار تن انواع دام زنده و فرآورده ها ی دامی از آذربایجان غربی

خودروسازان با هزینه بانکی و طلب قطعه سازان مواجه اند/ فرمان سایپا در بورس نمی چرخد

خودروسازان با هزینه بانکی و طلب قطعه سازان مواجه اند/ فرمان سایپا در بورس نمی چرخد