مطالب مرتبط:
به بهانه تغییر مدیر عامل سایپا بررسی شد خودروسازان با هزینه بانکی و طلب قطعه سازان مواجه اند/ فرمان سایپا در بورس نمی چرخد
خودروسازان با هزینه بانکی و طلب قطعه سازان مواجه اند/ فرمان سایپا در بورس نمی چرخد
خدمات نوین بانکی موجب کاهش هزینه های عملیاتی می شود
عدالت در پرداخت مطالبات قطعه سازان رعایت می شود/ اولین قدم شناسایی تهدیدها و فرصت هاست
عدالت در پرداخت مطالبات قطعه سازان رعایت می شود/ اولین قدم شناسایی تهدیدها و فرصت هاست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 آبان 1396 ساعت 20:022017-11-20اقتصادي

خودروسازان با هزینه بانکی و طلب قطعه سازان مواجه اند/ فرمان سایپا در بورس نمی چرخد


تورم نیروی انسانی در کنار هزینه های مالی سرسام آور خودروسازان بیش از آنکه به مدیران منسوب دولتی ربط داشته باشد، مرثیه ای برای صنعتی است که حدود 20 درصد از اقتصاد ایران را تشکیل داده که برای ادامه حیات خود دست و پا می زند.

- مهدی جمالی پس از گذشت حدود دو سال در حالی فرمان مدیریت سایپا را به محسن قاسم جهرودی می سپارد که این شرکت به دلیل سایه سنگین دولت بر سر خود و در عین حال زیان انباشته در حسابهای تلفیقی و هزینه های مالی کمرشکن رو به رو است.

به ویژه آنکه با وجود هیاهو بر سر تفاهم نامه های خارجی پس از برجام هیچ یک از آن ها محقق نشده و تاکنون پلتفرم مشترکی نیز ارائه نشده است.

به عبارتی آنچه که سایپا را همچنان زنده نگاه داشته، سلسله اقدام هایی است که در صورت های مالی این گروه به بهانه هایی همچون ارزش منصفانه و تجدید ارزیابی دارایی ها صورت گرفته است.

این ارزیابی ها بدون محاسبه دقیق دارایی در حسابداری تلفیقی و جابجایی برخی دارایی ها در شرکت های تابعه برای فرار از زیان با نادیده گرفتن استانداردهای حسابداری صورت گرفته است.

اقدامی که همچنان از سوی سازمان بورس به عنوان یکی از تخلف های بارز در این نماد معاملاتی اشاره و بر آن تأکید می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، سازمان بورس همزمان با برگزاری مجمع عادی سالیانه سهامداران شرکت سایپا با شفاف سازی در مورد تغییرات با اهمیت در اطلاعات صورت های مالی حسابرسی شده سال مالی منتهی به پایان اسفندماه 1395 واگذاری بخشی از سهام شرکت های فرعی گروه سایپا عنوان کرده بود که در اسفندماه سال 1395 شرکت ایرانی تولید اتومبیل "سایپا" سهام شرکت های سایپا دیزل، مهندسی مشاور سازه گستر سایپا، تولیدی موتور گیربکس واکسل سایپا- مگاموتور و خودروسازی بنیان توسعه صنعت پارس را به شرکت های تابعه دو شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا و گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا شامل شرکت های توسعه گستر برنا، توسعه سرمایه رادین، ساربان سرمایه ایرانیان، تجارت الکترونیک خودرو تابان، پیشگامان خوراک تابان و ستاره سفیران آینده واگذار نموده است.

سازمان بورس با اشاره به اینکه واگذاری سهام شرکت سایپا دیزل از طریق عرضه عمده سهام شرکت مذکور در بورس اوراق بهادار تهران صورت گرفته، تأکید کرده که مطابق اطلاعات ارائه شده، پس از اعمال تغییرات فوق و اصلاح صورت های مالی تلفیقی شرکت، زیان انباشته تلفیقی در پایان سال مالی منتهی به پایان اسفندماه 95 از مبلغ (1.

468) میلیارد ریال به مبلغ (63.

813) میلیارد ریال و سود (زیان) انباشته تلفیقی قابل انتساب به صاحبان سهام شرکت اصلی در پایان سال مالی منتهی به پایان اسفندماه 95 از مبلغ 51 میلیارد ریال سود به مبلغ (35.

540) میلیارد ریال زیان اصلاح شده است.

با این همه سایپا در حالی از تحقق سود خالص واقعی حسابرسی شده یک هزار و 16 میلیارد و 432 میلیون و 400 هزارتومانی در پایان دوره عملکردی 12 ماهه منتهی به پایان اسفندماه 95 خبر داد که مطابق با مستندات منتشر شده از سوی سازمان بورس یکی از دلایل افزایش سودآوری عملیاتی شرکت سایپا ناشی از افزایش با اهمیت زیان دوره جاری در شرکت های مهندسی مشاور سازه گستر سایپا و مگاموتور بوده که با توجه به واگذاری سهام شرکت های سایپا دیزل، مهندسی مشاور سازه گستر سایپا، تولیدی موتور گیربکس واکسل سایپا- مگا موتور و خودروسازی بنیان توسعه صنعت پارس که همگی از شرکت های زیر مجموعه شرکت سایپا به شمار می روند به شرکت های تابعه شرکت های سرمایه گذاری کارکنان سایپا و سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا، منجر به انتقال این زیان و زیان های سنواتی به شرکت های فوق شده و عدم تلفیق این شرکت ها موجب عدم انعکاس زیان در صورت مالی گروه سایپا شده است.

همچنین تغییر رویه های استهلاک و عدم تعدیل ارزش سرمایه گذاری در شرکت نیوان ابتکار نیز منجر به افزایش مانده سود انباشته شرکت سایپا در تاریخ 95.

12.

30 به مبلغ 4.

787 میلیارد ریال برخلاف استانداردهای حسابداری شده است.

دستکاری صورت های مالی بر اساس این گزارش، با انتقال زیان سایپا در 4 شرکت مذکور به شرکت های تابعه خود یعنی سرمایه گذاری کارکنان سایپا و سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا، این خودروساز از یک هزار و 937 میلیارد و 748 میلیون و 900 هزار تومان سود ناخالص خبر داده که عمدتاً به دلیل هزینه های اداری و عمومی 891 میلیارد و 302 میلیون و یکصد هزار تومانی در نهایت سود عملیاتی یک هزار و 44 میلیارد و 129 میلیون و 200 هزار تومانی را شناسایی کرده است.

این سود عملیاتی که سازمان بورس آن را ناشی از عدم انعکاس زیان برخی شرکت ها در صورت های مالی سایپا عنوان کرده در نهایت پس از مواجه با هزینه های مالی یا بانکی یک هزار و 280 میلیارد و 122 میلیون و 700 هزار تومانی اگرچه محو می شود، اما به یکباره از محل سایر درآمدهای غیرعملیاتی که ناشی از درآمد سرمایه گذاری های سایپا در شرکت های تابعه آن است، به سود خالص یک هزار و 16 میلیارد و 432 میلیون و 400 هزار تومانی دست یافته است.

جالب اینکه مجمع سهامداران شرکت سایپا در حالی برگزار شد که با وجود خروج اعتراض آمیز نماینده سازمان بورس و تأکید وی بر موهوم بودن هرگونه تقسیم سود، اما در نهایت پاداش 200 میلیون تومانی اعضای حقوقی هیات مدیره در عملکرد دوره مالی 95 به تصویب رسید.

هیات مدیره ای که در عملکرد 12 ماهه سال مالی 95 درازای سود خالص 26 تومانی به ازای هر سهم مبلغ 33 تومان به ازای هر سهم هزینه های مالی برای هر سهم کنار گذاشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، باید بلاتکلیفی بلوک 46 درصدی سهام سایپا را نیز به موارد یاد شده افزود که در دل این مجموعه همواره بازیچه ای برای سلطه مدیران دولتی بر شرکت های ریز و درشت مجموعه سایپا و البته پارس خودرو، زامیاد، سرمایه گذاری سایپا و سایر شرکت های تابعه آن بوده است.

پیش تر یکی از مدیران وقت سایپا با هدف تیک آور یا به عبارتی تملک انحصاری بر حدود 46 درصد سهام سایپا از طریق منابع شرکت های تابعه این شرکت اقدام به معاملات ضربدری نمود که به هم ریختن ارکان مدیریتی شرکت های زیرمجموعه سایپا تا به امروز را در پی داشته است.

به طوری که هیات مدیره ها و حتی حسابرسان، مجامع و حتی بازرس قانونی در این شرکت ها نامشخص و با پیچیدگی وحشتناکی مواجه می باشد.

حال با توجه به احتمال ماجراجویی قطعه سازان برای خرید سهام شرکت های خودرویی و حلقه مفقوده ای به نام کیفیت در صنعت خودرو باید منتظر ماند و دید که آیا سایپا و ایران خودرو می توانند خود را از هزینه های مالی بانک ها رها کنند یا اینکه در برابر قطعه سازان طلبکار خود بازنده بازی خواهند بود که انحصار حدود 20 درصد از اقتصاد کشور را در پی دارد.

در هیات مدیره گروه سایپا با جایگزینی محسن قاسم جهرودی به جای جمالی که به نمایندگی از شرکت گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا حضور داشت، هم اکنون سیدمحمدعلی سید ابریشمی به نمایندگی از شرکت سرمایه گذاری رنا، امیرحسین قناتی به نمایندگی از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، معصوم نجفیان به نمایندگی از موسسه حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد و علیرضا بادکوبه هزاوه به نمایندگی از توسعه سرمایه رادین حضور دارند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سایپا - مالی - سازمان بورس - صورت - سرمایه - سرمایه گذاری - بورس اوراق بهادار تهران - بورس - سهام - خودرو - خودروسازان - سایپا دیزل - شرکت سایپا - دارایی - حسابداری - بورس اوراق بهادار - زیان - ایران - هزینه - توسعه - تجارت الکترونیک - میلیارد - اطلاعات - ایرانی - صنعت - اقتصاد ایران - واگذاری سهام - نیروی انسانی - موتور - تولید

آخرین اخبار سرویس:
استخدام پیک موتوری جهت همکاری با غذای آماده در بیرجند

استخدام نیروی خانم جهت همکاری با غذای آماده در بیرجند

استخدام نیروی سالندار جهت همکاری با رستوران در بیرجند

استخدام تعدادی راننده با ماشین به طور تمام وقت در شهر بیرجند

بازار ارز افغانستان دلار سرکش تهران را افسار زد

استفاده از رنگ های مضر در زعفران های تقلبی

اختلاف ایران و عربستان بر سر زمان پایان دادن به توافق اوپک

استخدام تعدادی راننده جهت آژانس بیمارستان در بیرجند

استخدام تعدادی راننده جهت آژانس با زنگ خور بالا در بیرجند

قدرت دلا ر در 133 شهر جهان

72 درصد از واجدین شرایط در کردستان کارت هوشمند ملی گرفتند

استخدام تعدادی نیرو جهت همکاری با فست فود در شهر بیرجند

استخدام راننده بیل زنجیری، لودر، جرثقیل و کامیون کمپرسی بنز

اطلس مناطق بحرانی در کل کشور تهیه شود/ کارنامه مدیریت بحران در سال 96 قابل قبول بود

رقم خبر: آمارهایی از رشوه در شهرداری

بازار گل در شیراز

علت سرازیر شدن 47 میلیارد دلار کالا به کشور چیست؟

ماهی قرمز را در یخچال نگذارید! / روش های زنده نگه داشتن طولانی مدت ماهی قرمز عید

سالِ بی سالنامه

استخدام استان البرز و شهر کرج – 27 اسفند 96

98 درصد پرداخت تسهیلات رونق تولید در قم محقق شد

از تاسیس وزارتخانه طرق و شوارع تا حمایت اقتصادی با کوپن های دولتی

برای خرید خودروی چری چقدر باید هزینه کرد؟

بانک مرکزی چین چگونه نوسانات ارزی را مدیریت می کند؟

هفت روش برای دور زدن گرانی شب عید

تب و تاب بازار مسکن فروکش کرد/ مقاومت قیمت ها در برابر کاهش

استقرار 2700 گروه امداد خودرویی در کشور طی ایام نوروز

قیمت نفت ایران 90 سنت کاهش یافت

نرخ بیکاری دختران تحصیل کرده، 3 برابر مردان است

استخدام مشهد و خراسان – 27 اسفند 96

پایان نافرجام نشست 8 ساعته تعیین مزد کاگران

سرنوشت بازارهای نفت به کجا ختم می شود؟

دعوت انتقال خون فارس از مردم برای اهدای خون

تسهیل تأمین ارز یکی از اهداف راه اندازی سامانه نیما

133 شهرجهان زیر ذره بین دلار

ادامه رایزنی ها برای تعیین حداقل دستمزد سال 97 به یکشنبه شب موکول شد

تب و تاب بازار مسکن فروکش کرد/ مقاومت قیمت ها در برابر کاهش

استفاده از رنگ های مضر در زعفران های تقلبی/ مردم مراقب افراد سودجو باشند

درس های تغییر نرخ مداخله ای

اقتصاد ایران، تحت تأثیر چه شوک هایی بوده است؟

برق رسانی به روستاهای کم جمعیت ناتمام ماند

لیست قیمت انواع هندزفری

جزییات قیمت جابه جایی خودرو با قطار+ جدول

حقایقی درباره نوروز که شاید ندانید

نشست 8ساعته دستمزد بی نتیجه ماند/ ادامه نشست بعدازظهر امروز

احتمال افزیش 20درصدی حداقل دستمزد سال 97

خط راه آهن اهواز به اصفهان از طریق فاینانس احداث می شود

نشست تعیین مزد 97 آغاز شد/چشم 13میلیون کارگر به شورای عالی کار

رشد تقاضای جهانی نفت همچنان کمتر از رشد عرضه

تجمع خلبانان هما امروز در محوطه شرکت ایران ایر

صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا به پایین ترین حد 15 سال اخیر رسید

عرضه 20 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت از سوی خزانه داری کل کشور

وزیر نیرو فردا عازم برزیل می شود

بحران نفتی که مهارناپذیر می ماند

مظنه خرید آپارتمان های 100 متری در تهران

نشست 7ساعته دستمزد بی نتیجه ماند/ ادامه نشست بعدازظهر امروز

استارت فروش آتیه دماوند

یارانه اسفند ماه واریز و قابل برداشت شد

افزایش قیمت خودروهای وارداتی در سال 97

استانداری خوزستان: 261 روستا در خوزستان برق ندارند/ بیش از 2 هزار روستا هم گاز ندارند

آنفلوآنزای حاد پرندگان مهار شد | ادامه روند کاهش قیمت تخم مرغ

مجارستان چند تن از طلاهای خود در انگلیس را بازگرداند

فیتیله سفرهای خارجی هنوز بالا است

چرا هیجانات بازار مسکن فروکش کرد؟

کدام کشور رکورددار خودکشی است؟

خودروسازان درخواستی برای تعویق در اجرای استانداردها ندادند

افزایش 2هزارتومانی قیمت گوشت گوسفندی/نرخ مرغ به 8600 تومان رسید

افزایش 6 درصدی انتشار کتاب عمومی دی ماه 96

علت سرازیر شدن 47 میلیارد دلار کالا به کشور چیست؟

تازه واردی که پتروشیمی ها را تسخیر می کند / ایران و عراق تعیین کنندگان آتی قیمت نفت

فاصله 260 میلیون دلاری تا خودکفایی ایران در تولید بنزین

صادرات 60 میلیون دلاری فرش ایران به آمریکا

وال استریت رشد کرد

عجیب ترین روش صاف کردن مو توسط مدل برزیلی

قابلیت های منحصر به فرد یک ترازوی هوشمند برای تناسب اندام

از «خط و نشان وزیر صنعت برای خودروسازان» تا «پیش بینی مصرف بنزین در سال 97»

بازار کساد رایانه در شب عید/ صنف کامپیوتر به مواد غذایی روی آورد

حرکت کُند نفت در جاده اقتصاد مقاومتی

نگاهی آماری به ابرچالش اقتصادی ایران

نگرانی اوپک درباره افزایش عرضه نفت رقبا

ایران، پاکستان و مصر، بیشترین مصرف کنندگان سیگار

بدهی ایرلاین ها به 680 میلیارد رسید/توزیع بیش از 170 درصدی بنزین یورو 4 در کلان شهر ها

تعطیلی واحدهای تولیدی فرش دستباف در پی افزایش مالیات

دستمزد کارگران در سال 97 چقدر می شود؟

ذخایر طلای روسیه به بالاترین میزان در تاریخ این کشور رسید

گرانی کاغذ و ناکامی چاپ سالنامه

برهم خوردن معادلات کسب وکار

واریز سود سهام عدالت باقی مانده مشمولان تا پایان اسفند

10 کشور بزرگ تولید کننده مس در جهان

ادامه مذاکرات اعضای شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد سال 97

گجت هایی برای خانه های سبز

ویزای نوروزی به کردستان عراق برای ایرانی ها رایگان شد

جدیدترین مانع پیش روی ساخت پلاسکو

کمبود شدید آب 700 میلیون انسان در جهان را آواره می کند

احتمال افزایش 185 هزار تومانی دستمزد حداقل بگیران در سال 97

نشست خصوصی وزیرکار با نمایندگان کارگری

زمزمه های افزایش 20 درصدی دستمزد کارگران

معرفی پرتقاضاترین صنایع ایران

جنگ نفتی ایران و عربستان

قدرت دلا ر در 133 شهر جهان

خودروسازان با هزینه بانکی و طلب قطعه سازان مواجه اند/ فرمان سایپا در بورس نمی چرخد

خودروسازان با هزینه بانکی و طلب قطعه سازان مواجه اند/ فرمان سایپا در بورس نمی چرخد