مطالب مرتبط:
چرا دولت مشکلات سپرده گذاران کاسپین را حل نمی کند؟
بی توجهی دولت به سپرده گذاران کاسپین
چرا دولت مشکلات سپرده گذاران کاسپین را حل نمی کند؟
98 درصد سپرده گذاران فرشتگان تعیین تکلیف شدند
98 درصد از سپرده گذاران فرشتگان تعیین تکلیف شدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 آبان 1396 ساعت 18:512017-11-20اقتصادي

قانون تعهدی به بازپرداخت وجوه سپرده گذاران ندارد


اقدام بانک مرکزی در پاسخ گویی به سپرده گذاران مؤسسات اعتباری غیرمجاز صرفا از باب حفظ امنیت و نظم کشور و حسب دستور مقامات امنیتی مانند شورای عالی امنیت ملی است و نه بر اساس تکالیف قانونی بانک مرکزی در مقررات بانکی کشور چراکه در بانکداری اسلامی چنانچه .

- ، البته پرواضح است که برای مشتریان عادی بانک ها که تخصصی نسبت به صورت های دارایی و اعمال بانک ها ندارند، اثبات تقصیر بانک بسیار دشوار و هزینه بردار و زمان بر است و در صورت عدم امکان اثبات، بانک ها تعهدی به استرداد وجوه سپرده ها به مردم سپرده گذار در بانکداری اسلامی ندارند، مگر آن دسته سپرده هایی که به صورت جاری یا پس انداز (بدون سود) گشایش یافته اند.

این در حالی است که تجربه ورشکستگی مؤسسات مالی و اعتباری ثامن و کاسپین و وحدت و فرشتگان و حافظ و مانند آنها نشان می دهد که اغلب سپرده گذاران این مؤسسات سپرده های مدت دار گشایش کرده بودند تا از نرخ سود بیشتر آنها در مقایسه با سایر بانک ها و مؤسسات اعتباری بهره مند شوند.

در بانکداری اسلامی، ادعا بر این است که بانک ها صرفا یک واسطه و وکیل تلقی می شوند و رابطه بین بانک و سپرده گذاران در قالب عقد وکالت تعریف می شود.

البته قانون عملیات بانکی بدون ربای ایران مصوب 1362 سپرده های جاری و پس انداز را -که به آنها سودی تعلق نمی گیرد- مصداق قرض می داند و بنابراین با آنها مانند نظام بانکداری عرفی غرب برخورد می کند.

در حالی که همین قانون تصریح می کند در سپرده های مدت دار (کوتاه مدت و بلندمدت) که به سپرده گذاران سود سپرده تعلق می گیرد، رابطه در قالب عقد وکالت تعریف می شود.

این تعبیر باعث می شود ایراد ربا بر سود متعلق به سپرد ه ها وارد نشود چراکه قانون گذار تلاش دارد ماهیت قرض را در رابطه سپرده مدت دار انکار کند تا ایراد شرعی ربای قرضی مرتفع شود و سود سپرده ها به عنوان حق الوکاله قابل تعریف باشد یا عناوین دیگری نظیر سود علی الحساب حاصل از مشارکت وجوه ناشی از سپرده در سرمایه گذاری های بانک قابل تعریف باشد.

عقد وکالت و عقد قرض در حقوق قراردادها دارای اوصاف و ویژگی های متعددی هستند که آنها را از یکدیگر متمایز می کند: وکیل مالک مال موضوع وکالت نمی شود و به تعبیر فقهی و حقوقی، ید وکیل نسبت به مال مورد وکالت ید امانی است.

در حالی که در قرض، مال موضوع قرض به قرض گیرنده تملیک می شود و ید قرض گیرنده مالکانه است.

تفاوت دوم در آثار عمده حقوقی این دو عقد در آن است که در صورت فوت یا حجر وکیل عقد وکالت منفسخ می شود به بیان ساده تر در صورتی که وکیل ورشکسته شود که از مصادیق حجر تلقی می شود، عقد وکالت از بین می رود و رابطه قراردادی منحل می شود.

در حالی که در عقد قرض، فوت یا حجر و ورشکستگی قرض گیرنده (بانک) موجب برهم خوردن قرارداد و ازبین رفتن آن نمی شود و قرض گیرنده همچنان مسئول بازگرداندن مثل مال موضوع قرض است و در صورت فوت وی (انحلال بانک یا مؤسسه اعتباری) این وجه باید از ترکه او قبل از تقسیم بین وراث کسر و به قرض دهنده (سپرده گذاران بانکی) عودت داده شود.

بنابراین در صورت ورشکستگی یک بانک در نظام بانکداری عرفی غرب که مبتنی بر عقد قرض است، بانک ید ضمانی دارد؛ یعنی ضامن و مسئول است که وجوه سپرده گذاران را به آنها پس دهد.

در حالی که در صورت ورشکستگی بانک اسلامی با توجه به اینکه بانک وکیل تلقی می شده است.

ید بانک نسبت به استرداد وجوه امانی است: یعنی در صورتی که وجوه باقی باشد مکلف به استرداد است و در صورتی که وجوه تلف شده و از بین رفته باشند، وکیل (بانک) مسئول نیست مگر آنکه تعدی و تفریط (تقصیر) کرده باشد و بار اثبات این تقصیر نیز بر عهده طرف مقابل (سپرده گذار) است؛ چراکه در قانون اصل بر امین بودن و تقصیرنداشتن وکیل یا بانک است.

بنابراین به نظر می ر سد در بانکداری اسلامی چنان چه یک بانک یا مؤسسه اعتباری ورشکسته شده و مدعی شود وجوه سپرده ها تلف شده است، مطابق اصول حقوقی و با توجه به مفاد قانون عملیات بانکی بدون ربا، مشتریان ابتدا باید ثابت کنند که این ورشکستگی از نوع به تقصیر یا تقلب بوده است تا ید امانی بانک (به عنوان وکیل سپرده گذاران) تبدیل به ید ضمانی شود.

البته پرواضح است که برای مشتریان عادی بانک ها که تخصصی نسبت به صورت های دارایی و اعمال بانک ها ندارند، اثبات تقصیر بانک بسیار دشوار، هزینه بردار و زمان بر است و در صورت نبود امکان اثبات، بانک ها تعهدی به استرداد وجوه سپرده ها به مردم سپرده گذار در بانکداری اسلامی ندارند، مگر آن دسته سپرده هایی که به صورت جاری یا پس انداز (بدون سود) گشایش یافته اند.

این در حالی است که تجربه ورشکستگی مؤسسات مالی و اعتباری ثامن، کاسپین، وحدت، فرشتگان، حافظ و مانند آنها، نشان می دهد اغلب سپرده گذاران این مؤسسات سپرده های مدت دار گشایش کرده بودند تا از نرخ سود بیشتر آنها در مقایسه با سایر بانک ها و مؤسسات اعتباری بهره مند شوند.

ممکن است در پاسخ به این ایراد، عنوان شود بانک مرکزی بر اساس بند 3 ماده 14 قانون پولی و بانکی کشور مصوب 1351، سپرده قانونی از بانک ها اخذ می کند و در صورت ورشکستگی بانک ها، امکان جبران وجوه از آن محل هست؛ اما با توجه به سال تصویب این قانون، باید متذکر شد این مقرره ارتباطی با بانکداری اسلامی و وکیل دانستن بانک ها ندارد و در کشورهای بانکداری عرفی نیز این اندوخته وجود دارد.

دوم اینکه چنان چه میزان سپرده های مردم در یک مؤسسه اعتباری بیش از سپرده قانونی آن بانک یا مؤسسه نزد بانک مرکزی باشد، همچنان باید طبق قاعده یادشده، سپرده گذار ابتدا تقصیر بانک را ثابت کند تا بتواند وجوه خود را در صورت وجود دارایی از بانک ورشکسته و نه بانک مرکزی بازستاند.

سوم آنکه حتی در فرضی که میزان سپرده های مردم متناسب با سپرده قانونی آن بانک یا مؤسسه اعتباری نزد بانک مرکزی هست نیز همچنان به نظر می رسد تکلیف سپرده گذار در اثبات تقصیر وکیل ورشکسته (بانک) به قوت خود باقی است و مطابق اصول بانکداری اسلامی است و بانک مرکزی تکلیفی در پرداخت وجوه پیش از اثبات تقصیر بانک از سوی سپرده گذار ندارد.

نکته آخر آنکه در بسیاری از موارد ورشکستگی مؤسسات اعتباری و صندوق های قرض الحسنه، متأسفانه اساسا نهاد اعتباری مذکور که اقدام به جذب سپرده از مردم کرده است، مجوز بانک مرکزی را نداشته است یا سپرده قانونی به بانک مرکزی نسپرده است؛ از این رو، به نظر می رسد اقدام بانک مرکزی در پاسخ گویی به سپرده گذاران مؤسسات اعتباری غیرمجاز صرفا برای حفظ امنیت و نظم کشور و حسب دستور مقامات امنیتی مانند شورای عالی امنیت ملی است و نه بر اساس تکالیف قانونی بانک مرکزی در مقررات بانکی کشور.

بنابراین به نظر می رسد اکنون بعد از گذشت سه دهه از اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا مصوب 1362 و پس از خصوصی سازی که در آن بانک های خصوصی و مؤسسات مالی و اعتباری خصوصی عرصه برای فعالیت پیدا کرده اند، صاحب نظران اقتصادی باید پاسخ گوی بحران ورشکستگی این نهادها در تئوری خود باشند.

چالش دیگر آن است که چنان چه این مؤسسه اعتباری مجوزات چهارگانه قانونی لازم را از بانک مرکزی اخذ نکرده باشد و سپس اندوخته قانونی لازم را در صندوق ضمانت سپرده های بانک مرکزی نیز نسپرده باشد، منطقا و قانونا بانک مرکزی نیز در برابر سپرده گذاران مسئولیت قانونی استرداد وجوه را ندارد.

سخنی که طرح آن در شرایط فعلی کشور ممکن است به مذاق بسیاری خوش نیاید؛ اما واقعیت قانونی آن است که شهروندانی که نام این مؤسسات را در فهرست مؤسسات مجاز بانک مرکزی جست وجو نکرده اند، در واقع مصداق قاعده حقوقی اقدام هستند.

شرق 110
کلید واژه ها: سپرده - بانک - بانکداری اسلامی - وکالت - قانون - وکیل - صورت - بانک مرکزی - شورای عالی امنیت ملی - اسلامی - سود سپرده - امنیت - رابطه - حقوق - سرمایه گذاری - بانکی - مرکزی - کشور - ورشکستگی - سرمایه - دارایی - عناوین - شورای - تفاوت - انکار - صورتی - هزینه - ایران - وحدت - عالی

آخرین اخبار سرویس:
خواننده مشهور پاپ از بیمارستان مرخص شد

سیف: رشد اقتصادی 9 ماهه کشور بیش از 4 رصد است

گازرسانی به 40 روستای درمیان در دستور کار قرار گرفت

استاندار: انتقال آب به خراسان جنوبی اولویت نخست استان است

استاندار: انتقال آب به خراسان جنوبی اولویت نخست استان است

گازرسانی به 40 روستای درمیان در دستور کار قرار گرفت

امکان سخت تر شدن استانداردهای 85 گانه خودرویی

استاندار: انتقال آب به خراسان جنوبی اولویت نخست استان است

گازرسانی به 40 روستای درمیان در دستور کار قرار گرفت

به مناسبت تغییر تقویم از هجری شمسی به تقویم شاهنشاهی؛ محمد رضاشاه، ناسیونالیسم سلطنتی و تقویم شاهنشاهی

ثروتمندترین زنان جهان را بشناسید

ماهی قرمز را در یخچال نگذارید

گوشی هایی که به سال 97 موکول شدند

ستاره پاپ باعث سقوط سهام اپلیکیشن پرطرفدار شد

4 سوره برای افزایش رزق و روزی از جایی که حتی گمان نمی کنید

چرا این خصوصی سازی صورت نمی گیرد؟

سرخط اخبار هواپیمایی ،فرودگاه ها و سفر در 27 اسفند 1396

مظنه لاستیک خودرو در بازار

رمزگشایی از مصوبه ای که کام کارگران ایرانی را تلخ کرد + جزییات

وزیر نفت: برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم

واریز سود سهام عدالت کارمندان در سال 97

هشدار درباره آرایشگر نماها!

نیمی از احکام قانون بهبود فضای کسب و کار اجرا نشد

آیا عطش خرید ویلا در شمال فروکش کرده است؟

Lشاور کل رییس سازمان خصوصی سازی گفت: به علت اینکه سود سهام عدالت یک گروه باقی مانده از شرکت های موجود در سبد سهام هنوز محقق نشده سود این افراد در سال آینده خبر داد.

مصوبه ای که کام کارگران را تلخ کرد

دورخیز دولت برای جهانی شدن طلای سرخ

در 81 درصد طرح های ستاداقتصاد مقاومتی پیشرفت داشتیم

تفاوت گیربکس CVT با گیربکس معمولی چیست؟

فارس گزارش می دهد 7 تحول مهم اقتصادی جهان در سال 96/جهان به کدام سو می رود؟

بانک شهر به عنوان اولین بانک خصوصی محبوب مردم شناخته شد

استخدام حسابدار خانم در شرکت معتبر در مازندران

استخدام کارشناس توسعه سرمایه انسانی در پیام پرداز در اصفهان

کارخانه های خودروسازی، راه حل ایران برای خودکفایی در بنزین

اعلام اولویت های کاری سازمان تنظیم مقررات در سال 97

آخرین قیمت گوشی های اپل در بازار

میزان فروش مک بوک در سال 2018 از آیفون و آیپد پیشی می گیرد

28 اسفند مصادف با اول ماه رجب؛ دیه در این ماه افزایش می یابد

بدون عذاب وجدان زیست محیطی سبزه سبز کنید، ماهی قرمز بخرید

قیمتگذاری تجهیزات پزشکی از سوی وزارت بهداشت ممنوع شد

بازدید استاندار از خزانه استان یزد

شرکت خودروسازی لامبورگینی خاص ترین دوچرخه دنیا را تولید کرد + عکس

وضعیت قرمز برای پرداخت حقوق و مطالبات فرهنگیان + جزییات

سایپا به هدف تولید خود رسید

تردد خودروهای شهرستانی در تهران به شرط پرداخت عوارض به حساب شهرداری پایتخت

استخدام مدیر فروش در یک شرکت معتبر در تهران

فال روزانه دوشنبه 28 اسفند 1396

28 اسفند مصادف با اول ماه رجب؛ دیه در این ماه افزایش می یابد

تصویر بازار خودرو در سال 97

سال پر فراز و نشیب صنعت و بازار خودرو

گزارش جدید از کیفیت خودروها

هزینه سالانه رسید کارت خوان ها چقدر می شود؟

برگزاری جلسه دستمزد کارگران؛ نتیجه بی نتیجه

مرغ گران شد

سونی به دارندگان پلی استیشن 3 نسل اول 65 دلار می دهد

دستفروشی کنم بهتر است یا تن فروشی؟!!

نصف شدن تلفات جاده ای با ایمن شدن خودروها

کارگران و کارفرمایان توافق نکردند

خرید پسماندهای الکترونیکی از شهروندان در غرفه های بازیافت

بازار ارز افغانستان دلار سرکش تهران را افسار زد

جلسه شورای عالی کار بدون نتیجه پایان یافت

از «رشد اقتصادی کشور در 9 ماهه امسال به روایت بانک مرکزی» تا «پیش بینی ولی الله سیف از تورم در سال آینده»

نشست 8 ساعته برای تعیین مزد به نتیجه نرسید

سوره ای مجرب برای شفای مریض

استحکام بخشی فلک الافلاک متوقف شده است

فارس گزارش می دهد 28 اسفند مصادف با اول ماه رجب؛ دیه در این ماه افزایش می یابد

جلسه شورای عالی کار بدون نتیجه پایان یافت

10 اشتباهی که یک کارآفرین تازه وارد باید از آن ها دوری کند

اختراعی عجیب برای افزایش قد! +عکس

ترافیک جاده های خراسان جنوبی 9 درصد افزایش یافت

جلسه شورای عالی کار بدون نتیجه پایان یافت

دبیرکل اوپک :باکو به تعهدات خود در برابر اوپک عمل کرده است

قصه ادامه دار مذاکرات مزدی97

توزیع نیم میلیون نقشه گردشگری توسط سازمان نقشه برداری

مصرف بنزین کشور از مرز 101 میلیون لیتر گذشت

حضور شهردار مستعفی در جلسه هیئت دولت +عکس

ضریب بازیافت میادین سپهر و جفیر 10 تا 15 درصد پیش بینی شده است

ترافیک جاده های خراسان جنوبی 9 درصد افزایش یافت

آخرین اخبار از جلسه تعیین دستمزد 97

چشم انداز تولید 500 میلیون بشکه نفت در 20 سال

قصه مذاکرات مزدی شورای عالی کار طولانی تر شد

ورود لامبورگینی به دنیای دوچرخه سازی +عکس

بازار خودرو ایران در استعمار فرانسویان

قصه ادامه دار مذاکرات مزدی 97

ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست

مراسم امضای قرارداد توسعه و بهره برداری میادین نفتی سپهر و جفیر

زنگنه: ملاک قرارداد ما رنگ ما یا چشم نیست

شیروانی ها در تکاپوی خرید عید

فارس خبر می دهد قصه مذاکرات مزدی شورای عالی کار طولانی تر شد/ توافق کارگران و کارفرمایان شاید وقتی دیگر

اهدای هزینه 20 هزار پرس غذا به زلزله زدگان استان کرمانشاه

رشد اقتصادی در 9 ماهه سالجاری به 3.4 درصد رسید

مصرف بنزین کل کشور از مرز 101 میلیون لیتر گذشت

پایه ریزی سفرهای ارزان قیمت به منظور افزایش حجم سفرهای داخلی در کشور

چانه زنی در نشست شورای عالی کار هنوز ادامه دارد

چانه زنی در نشست شورای عالی کار هنوز ادامه دارد

نفت، نوک پیکان حملات دشمنان است

ویژه برنامه های نوروز 97 شبکه اترک

جمع بندی و مروری بر نمایشگاه خودروی ژنو 2018

طوفان شن در شهر ریگان - کرمان+عکس

تلاش برای افزایش سرانه ورزشی در استان تهران/ سرانه ورزشی در تهران 44 سانتی متر است

قانون تعهدی به بازپرداخت وجوه سپرده گذاران ندارد

قانون تعهدی به بازپرداخت وجوه سپرده گذاران ندارد