مطالب مرتبط:
مسئولان و رسانه ها در مدیریت بحران دچار بحرانند
یکپارچگی در مدیریت بحران حلقه مفقوده امدادرسانی به زلزله زدگان کرمانشاه / کوتاهی وزارت کشور در تمدید قانون مدیریت بحران از سال 93 تاکنون
مرادی در نطق میان دستور: مسئولان اجرایی نباید مدیر پس از بحران باشند/ لزوم رسیدگی به زلزله زدگان کرمانشاه جهت جلوگیری از اتفاق های وخیم تر
مدیریت بحران زلزله، دولت یا مردم
رییس سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد تخریب بیش از 15هزار واحد مسکونی بر اثر زلزله/شیرخشک،پتو و حمام سیار بیشترین نیاز زلزله زدگان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 آبان 1396 ساعت 16:012017-11-20سياسي

استاد ارتباطات در ارزیابی اطلاع رسانی در زلزله کرمانشاه: مسئولان و رسانه ها در مدیریت بحران دچار بحرانند


اکبر نصراللهی، استاد ارتباطات و مؤلف کتاب مدیریت پوشش خبری بحران در رسانه های حرفه ای معتقد است که مسئولان و رسانه های رسمی در انتشار اخبار درست و به موقع در ماجرای زلزله کم کاری کرده اند.

- استاد ارتباطات در ارزیابی اطلاع رسانی در زلزله کرمانشاه:مسئولان و رسانه ها در مدیریت بحران دچار بحرانند اکبر نصراللهی، استاد ارتباطات و مؤلف کتاب مدیریت پوشش خبری بحران در رسانه های حرفه ای معتقد است که مسئولان و رسانه های رسمی در انتشار اخبار درست و به موقع در ماجرای زلزله کم کاری کرده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس"، زلزله کرمانشاه با همه داغی که بر سینه ایرانی ها گذاشت، نکات قابل تأملی داشت که یکی از آن ها وجود بحران اطلاع رسانی بود.

بسیاری از ما شاهد اخبار بدون منبع مشخص و معتبر در فضای مجازی بودیم که گاه خودمان نیز حلقه ای از زنجیره انتشار آن شده ایم.

فارغ از درستی یا نادرستی همه یا بخشی از این اخبار، آنچه اهمیت داشت واکنش های هیجانی مردم در فضای مجازی بود که به این اخبار و شایعات دامن می زد.

اکبر نصراللهی، استاد ارتباطات و مؤلف کتاب مدیریت پوشش خبری بحران در رسانه های حرفه ای در این باره معتقد است که مسئولان و رسانه های رسمی در انتشار اخبار درست و به موقع، کم کاری کرده اند.

او در گفت و گو با خبرنگار ما می گوید: در کشورهای توسعه یافته مردم به دنبال این نیستند که از فضای غیررسمی و کمترشناخته شده، خبرها را بگیرند یعنی مردم از رسانه های رسمی و معتبر، خبر می گیرند اما چه اتفاقی افتاده که مردم در کشور ما، عکس این ماجرا عمل می کنند؟ جواب این به عملکرد مسئولان و رسانه ها بر می گردد.

وی اضافه می کند: مسئولان و رسانه های رسمی معمولاً اخبار را با تأخیر و بعد از بروز شایعات در فضای مجازی، عنوان می کنند چون رویکرد سنتی و راهبرد انفعالی دارند بنابراین چون رسانه ها و مسئولان در شرایط بحران، فرصت سوزی می کنند، مردم به رسانه ای غیررسمی، مراجعه می کنند.

آرایش جدید رسانه ای به گفته نصراللهی، در آرایش جدید رسانه ای این امکان برای همه به وجود آمده که با تلفن همراهشان بتوانند خبر و فیلم تهیه و آن را منتشر کنند، در حالیکه تخصصی ندارند یا اینکه عده ای ناخواسته بازیچه اهداف دیگران قرار می گیرند.

این استاد ارتباطات تأکید می کند: اگر مسئولان و رسانه ها، کارشان را درست انجام بدهند، مردم به آنها اعتماد می کنند.

ضمن اینکه اگر سواد رسانه ای مردم هم بالا برود، مطمئن باشید اگر پیامی از یک منبع جعلی و ناشناس تولید شود، بی اثر و کم اثر خواهد بود و باعث آشفتگی اذهان عمومی نمی شود.

به باور او، مسئولان در مدیریت بحران، دچار بحرانند و نمی توانند از ظرفیت های رسانه ای، درست و به موقع استفاده کنند و فکر می کنند که تعداد رسانه ها همچون گذشته، کم است و هرچه آنها بگویند منتشر می کنند و مردم هم قبول می کنند در حالیکه آرایش جدید رسانه ای چنین نیست.

وی با اشاره به عدم تعادل در اطلاع رسانی بحران خاطرنشان می کند: مشکل دیگری که در رسانه های رسمی وجود دارد.

اینکه بخش مثبت امدادرسانی را برجسته نمایی می کنند یعنی جهت گیری حمایتی از مسئولان دارند درحالیکه باید نگاه واقع بینانه و دوجانبه داشته باشند.

از سوی دیگر رسانه های غیررسمی، بخش منفی را بزرگنمایی می کنند و مشکلات را نشان می دهند.

به گفته نصراللهی، اشکال اینجاست که کار رسانه ها و مسئولان با بحران شروع می شود و با بحران هم تمام؛ یعنی فقط بر دوره بحران، تمرکز می شود در حالیکه پیش از وقوع بحران، حین آن و بعد از بحران، کار مسئولان و رسانه ها نباید تعطیل شود.

او معتقد است: وقتی رسانه های رسمی کارشان را به درستی انجام ندهند یا با تأخیر خبررسانی کنند و به نیاز اطلاعاتی مردم در زمان بحران، توجه نداشته باشند، احساسات و هیجانات بر مدیریت بحران غلبه می کند و باید انتظار داشته باشیم به تعداد افرادی که تلفن همراه دارند، مسائل پیرامونی خودشان را(حتی بدون مقاصد سیاسی و مذهبی خاصی) منتشر کنند که نتیجه آن بزرگ نمایی مشکلات است.

زلزله بی اخلاقی این استاد ارتباطات با بیان اینکه زلزله بزرگتری از زلزله کرمانشاه در حال اتفاق افتادن است، این زلزله را رواج بی اخلاقی، بهره برداری سیاسی و تزریق ناامیدی و ناکارآمدی نظام در مدیریت امداد و اسکان آسیب دیدگان می داند.

وی در این باره توضیح می دهد: اگرچه معتقدم مسؤولان و رسانه ها در مدیریت بحران خود دچار بحرانند اما تعمیم ناکارآمدی بسیاری از مسؤولان در مدیریت بحران و تأخیر در امدادرسانی به همه مناطق زلزله زده و ناکافی بودن کمک های ارسالی به برخی مناطق را به ناتوانی کل نظام در مدیریت بحران ها و نرسیدن کمک ها به همه مناطق، کاری اخلاقی نیست.

او تأکید می کند: زمانی که اولویت امدادرسانی و اسکان آسیب دیدگان است، نباید دعواهای سیاسی، بی اخلاقی و بهره برداری سیاسی به وجود آید.

در همه جای دنیا تا زمانی که امداد و اسکان به آسیب دیدگان، تمام نشده، هر انتقاد و اشکالی که منجر به کندشدن عملیات امدادرسانی شود یا روحیه امدادگران را تضعیف کند، عملی غیراخلاقی و مغایر با اصول و آموزه های مدیریت بحران در زمان بحران است.

نصراللهی با بیان اینکه چنین اصلی در همه جای دنیا رعایت می شود، خاطرنشان می کند: اینکه در کشور ما هنوز عملیات امداد و اسکان تمام نشده، برخی فقط روی اشکالات، متمرکز می شوند و آن را بزرگنمایی می کنند تا از آن بهره برداری سیاسی کنند، کاری غیراخلاقی است.

او ادامه می دهد: طرح اشکالات و نواقص با هدف رفع آن، اشکالی ندارد اما در روزهای اولیه بحران که اولویت امدادرسانی و اسکان زلزله زدگان است نباید به دنبال سندسازی برای بهره برداری سیاسی بود یا در همان زمان، اسنادی با هدف تضعیف و محکوم کردن عده ای، منتشر شود.

وی وظیفه رسانه ها را پس از اتمام عملیات امداد و اسکان آسیب دیدگان، شناسایی مقصران ماجرا در تشدید بحران می داند و می گوید: وظیفه رسانه ها و کنشگران سیاسی و غیرسیاسی این است که اشکالات شناسایی و تا رفع آن پیگیری شود به طوریکه مقصران ماجرا، محکوم شوند اما طرح این مباحث در شرایط کنونی که اولویت امدادرسانی، همراهی، همدلی و همدردی است، با مقاصد سیاسی و بی اخلاقی است.

به گفته این استاد ارتباطات، متأسفانه الان در شرایطی هستیم که هر کسی ادعا می کند، اتهام می زند و حکم هم صادر می کند به طوریکه راهی برای بررسی کارشناسی و دقیق هم باقی نمی گذارد.

وی در پایان یادآور می شود: امیدواریم این ماجرا با همه تلخی هایی که داشته، شروعی برای بررسی های دقیق از علل تشدید خسارات مالی و جانی باشد و رسانه ها مطالبه کنند که هر ساختمانی شناسنامه بحران داشته باشد تا مشخص شود که هر ساختمانی اعم از مسکن مهر و شخصی ساز، تحمل چند ریشتر زلزله را دارد.

منبع: روزنامه قدس مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ http://fna.

ir/a25sqx نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: رسانه - مسئولان - ارتباطات - بحران - اخبار - اطلاع رسانی - مدیریت - فضای مجازی - مردم - زلزله - درست - کرمانشاه - مدیریت بحران - مجازی - اطلاع - رسانی - حرفه - شایعات - کتاب - آرایش - ایرانی ها - کشور - جدید - خبرگزاری - خبرنگار - ایرانی - اهمیت - واکنش - گزارش - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
محسن چاوشی و بادیگاردهایش در مراسم ختم پدر + تصاویر

کنسرت خواننده آکادمی گوگوش در شیراز + عکس

حرم مطهر رضوی در شب میلاد باقرالعلوم (ع) منور شد

لاریجانی: به لاف زنی های واشنگتن عادت کرده ایم

دستمزد کارگران در وزارت اقتصاد تعیین نشد

رییس بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس به پویش سراسری «ما توانستیم» پیوست

اولین نمایشگاه« نوروزگاه ایران» در مشهد برگزار می شود

اعمال شب و روز اول ماه رجب

چرا ماه مبارک رجب، بزرگترین ماه خداست؟

خدمت رسانی 19 دستگاه اجرایی کشور با همراهی 500 هزار نفر به مسافران نوروزی

جنتی، شاخص ترین نماد جناح تندرو است/ تنها عضو معتدل هیات رییسه خبرگان حذف شد

جرایم مجازی

اینفوگرافیک/ پاسخ رهبر معظم انقلاب به چهار پرسش درباره یک توطئه بین المللی علیه ایران

با حضور در مناطق عملیاتی رییس بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس به پویش سراسری ما توانستیم پیوست

«پوتین» پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری روسیه

مهم ترین و به یادماندنی ترین جمله ی رهبر انقلاب در سال 96 کدام است؟

حتی با خروج امریکا از برجام، به تعهدات خود به ایران پایبند می مانیم

اگریک نظامی رییس جمهور شودکشور را نجات می دهد/احمدی نژاد از حرف رهبری خارج شد

راهیان نور مایه خیر و برکت است/ بازدید از مناطق عملیاتی افزایش یافته است

کمک مردم به زلزله کرمانشاه بی سابقه بود

براساس چه قانونی حقوق و مزایای کارمندان توقیف می شود؟

برخی پارازیت می اندازند تا نشنوند/ شادی را به رسمیت بشناسید

می توانستیم با سلاح آشوب حادثه پاسداران را خفه کنیم

غیبت نمایندگان با وجود پیامک های هیات رییسه

انتصاب معاونین هماهنگ کننده و سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه

«رابرت مک ایر» سفیر جدید انگلیس در ایران کیست و چه مأموریتی دارد؟ +عکس

پزشکیان: فیلتر مشکلی را حل نمی‎کند

حرم مطهر رضوی در شب میلاد باقرالعلوم (ع) منور شد

مستندات جرائم میلیاردی حمید بقایی

گزارش محمود صادقی از جلسه غیرعلنی امروز مجلس در مورد فضای مجازی

حضور حاج محمود کریمی در اردو جهادی

آب پشت سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه سرازیر شد

رییس جمهور قانون بودجه سال 97 را برای اجرا ابلاغ کرد

چگونگی نتایج نتخابات در روسیه

انتصاب نیروهای سالخورده و بازنشسته در شهرداری تهران شتاب گرفته است

از مسائل اصلی امت به ویژه مسئله فلسطین منحرف نشویم

دولت در سایه سعید جلیلی تشکیل جلسه داد

انشالله سال آینده رفع حصر رخ خواهد داد/دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده

«راهیان نور» محدود به نوروز نیست

قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

انتصاب معاونین هماهنگ کننده و سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه

گزارش خبرگزاری قوه قضاییه از مستندات پرونده حمید بقایی (فیلم)

پزشکیان: موضوع نشست غیرعلنی امروز فیلترینگ تلگرام نبود

لزوم توجه ویژه مسئولان به ادامه راه و سیره شهدا

جنجال تازه آزاده نامداری ؛ فایل ها را منتشر می کنم ! + عکس

ماتیونکو: پرونده اسکریپال با هدف فشار بر انتخابات ریاست جمهوری در روسیه است

خانم کسینیه در سطر چهارم انتخابات قرار دارد

حرکت راهیان نور بعد از حماسه اربعین حسینی بزرگترین جریان فرهنگی کشور است

رییس بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس: حرکت راهیان نور بعد از حماسه اربعین حسینی بزرگترین جریان فرهنگی کشور است

حرم مطهر رضوی در شب میلاد باقرالعلوم (ع) منور شد

12 واحد آموزشی گناباد برای اسکان مسافران نوروزی اختصاص یافت

عکس/ برگزاری مراسم ورود واگن مسافری جدید با حضور وزیر راه و شهرسازی

استفاده انگلیس از نفوذی ها برای اغتشاش یعنی استعمار به ته خط رسیده

حرم مطهر رضوی در شب میلاد باقرالعلوم (ع) منور شد

آیین نوروز خوانی در نوشهر و گرگان

پیروزی پوتین در انتخابات روسیه بر اساس نتایج اولیه

سامانه فرماندهی حادثه در استان قم اجرا می شود

اسپاتیفای به دنبال دستیار صوتی

وضعیت پرداخت حقوق و مطالبات فرهنگیان قرمز و نگران کننده است

زیر سایه پوتین

تندروهای داخلی با حمایت از فیلترینگ، راه را برای توسعه شبکه بی هویت تلگرام باز کردند/ تلگرام از نظر مهندسی و سطح تکنیکی شماره یک است

دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام به صلاح نیست/جهانگیری: رفع حصر سال آینده انجام می شود

قانون بودجه 1397 کل کشور ابلاغ شد

12 واحد آموزشی گناباد برای اسکان مسافران نوروزی اختصاص یافت

واکنش جهانگیری به احتمال شهردار شدنش

آغاز شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری روسیه/ نظرسنجی های درون شعب از پیروزی پوتین حکایت دارد

بازدید شهردار اصفهان از مجموعه باغ گل های اصفهان

پیام توییتری ترامپ درباره حضور دمکرات ها در تیم تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات سال 2016

طراحی اپلیکیشن زیبایی با بهره مندی از واقعیت مجازی

اظهارات مقام آلمانی درباره توان موشکی کره شمالی

نتایج اولیه انتخابات روسیه از پیروزی پوتین حکایت دارد

کلیپ/ مولودی بسیار زیبا ولادت امام محمد باقر علیه السلام

1 تا 1.5 میلیون تومان؛ هزینه اثبات ایرانی بودن

چه زمانی دیگر استانی به نام «سمنان» نخواهیم داشت؟

اجرای طرح جامع گردشگری البرز از بسترهای مهم اشتغالزایی است

دیدار وزیر خارجه عمان با رییس مجلس شورای اسلامی

«خداحافظی» رییس سازمان پژوهش از وزارت آموزش و پرورش

گزارش محمود صادقی از جلسه غیرعلنی امروز مجلس/استفاده بیش از 30 میلیون نفر از فیلترشکن در ایام ناآرامی های دی ماه

پایان انتخابات در مسکو

شهردار مشهد: خواهان آشتی مردم با شهرداری هستیم

امام جمعه موقت سمنان مطرح کرد چه زمانی دیگر استانی به نام سمنان نخواهیم داشت؟

دستمزد کارگران در وزارت اقتصاد تعیین نشد/ اعضای شورای عالی کار راهی وزارت کار شدند

آغاز شمارش آرای انتخابات روسیه

خدایا زلزله را در 3 و 4 جمعش کن و به 7 و 8 نرسان!

اصفهان، زیبا و مهربانانه پذیرای مسافران است

تشکیل شورای اطلاع رسانی و ارزیابی روابط عمومی های استان همدان

بابت وصول نشدن مطالبات معلمان فارس از آنها عذرخواهی می کنم

کمبود 350 لیتر در ثانیه آب در سمنان/ مسکّن مدیران برای ایام عید!

فرماندار سمنان خبر داد کمبود 350 لیتر در ثانیه آب در سمنان/ مسکّن مدیران برای ایام عید!

بیش از یکصد پایگاه امداد و نجات نوروزی در مازندران مستقر شد

سایه روشن استیضاح های سه گانه

مالکیت کاخ تاریخی مروارید کرج مشخص می شود

استاندار: قم با تنش آبی مواجه است

انتشار بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری

نظر بزرگان اهل سنت در مورد امام محمد باقر(ع)

امام باقر(ع)؛ بنیان گذار انقلاب فرهنگی در جهان اسلام

سردار جوانی معاون سیاسی سپاه شد

افتتاح نمایشگاه هوایی راهیان نور در دزفول

بر اساس نظرسنجی درون شعب پوتین در کرملین ماند

نظر سنجی ها: پوتین با 76.3 درصد برنده انتخابات خواهد شد

استاد ارتباطات در ارزیابی اطلاع رسانی در زلزله کرمانشاه: مسئولان و رسانه ها در مدیریت بحران دچار بحرانند

استاد ارتباطات در ارزیابی اطلاع رسانی در زلزله کرمانشاه: مسئولان و رسانه ها در مدیریت بحران دچار بحرانند