مطالب مرتبط:
مسئولان و رسانه ها در مدیریت بحران دچار بحرانند
یکپارچگی در مدیریت بحران حلقه مفقوده امدادرسانی به زلزله زدگان کرمانشاه / کوتاهی وزارت کشور در تمدید قانون مدیریت بحران از سال 93 تاکنون
مرادی در نطق میان دستور: مسئولان اجرایی نباید مدیر پس از بحران باشند/ لزوم رسیدگی به زلزله زدگان کرمانشاه جهت جلوگیری از اتفاق های وخیم تر
مدیریت بحران زلزله، دولت یا مردم
رییس سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد تخریب بیش از 15هزار واحد مسکونی بر اثر زلزله/شیرخشک،پتو و حمام سیار بیشترین نیاز زلزله زدگان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 آبان 1396 ساعت 16:012017-11-20سياسي

استاد ارتباطات در ارزیابی اطلاع رسانی در زلزله کرمانشاه: مسئولان و رسانه ها در مدیریت بحران دچار بحرانند


اکبر نصراللهی، استاد ارتباطات و مؤلف کتاب مدیریت پوشش خبری بحران در رسانه های حرفه ای معتقد است که مسئولان و رسانه های رسمی در انتشار اخبار درست و به موقع در ماجرای زلزله کم کاری کرده اند.

- استاد ارتباطات در ارزیابی اطلاع رسانی در زلزله کرمانشاه:مسئولان و رسانه ها در مدیریت بحران دچار بحرانند اکبر نصراللهی، استاد ارتباطات و مؤلف کتاب مدیریت پوشش خبری بحران در رسانه های حرفه ای معتقد است که مسئولان و رسانه های رسمی در انتشار اخبار درست و به موقع در ماجرای زلزله کم کاری کرده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس"، زلزله کرمانشاه با همه داغی که بر سینه ایرانی ها گذاشت، نکات قابل تأملی داشت که یکی از آن ها وجود بحران اطلاع رسانی بود.

بسیاری از ما شاهد اخبار بدون منبع مشخص و معتبر در فضای مجازی بودیم که گاه خودمان نیز حلقه ای از زنجیره انتشار آن شده ایم.

فارغ از درستی یا نادرستی همه یا بخشی از این اخبار، آنچه اهمیت داشت واکنش های هیجانی مردم در فضای مجازی بود که به این اخبار و شایعات دامن می زد.

اکبر نصراللهی، استاد ارتباطات و مؤلف کتاب مدیریت پوشش خبری بحران در رسانه های حرفه ای در این باره معتقد است که مسئولان و رسانه های رسمی در انتشار اخبار درست و به موقع، کم کاری کرده اند.

او در گفت و گو با خبرنگار ما می گوید: در کشورهای توسعه یافته مردم به دنبال این نیستند که از فضای غیررسمی و کمترشناخته شده، خبرها را بگیرند یعنی مردم از رسانه های رسمی و معتبر، خبر می گیرند اما چه اتفاقی افتاده که مردم در کشور ما، عکس این ماجرا عمل می کنند؟ جواب این به عملکرد مسئولان و رسانه ها بر می گردد.

وی اضافه می کند: مسئولان و رسانه های رسمی معمولاً اخبار را با تأخیر و بعد از بروز شایعات در فضای مجازی، عنوان می کنند چون رویکرد سنتی و راهبرد انفعالی دارند بنابراین چون رسانه ها و مسئولان در شرایط بحران، فرصت سوزی می کنند، مردم به رسانه ای غیررسمی، مراجعه می کنند.

آرایش جدید رسانه ای به گفته نصراللهی، در آرایش جدید رسانه ای این امکان برای همه به وجود آمده که با تلفن همراهشان بتوانند خبر و فیلم تهیه و آن را منتشر کنند، در حالیکه تخصصی ندارند یا اینکه عده ای ناخواسته بازیچه اهداف دیگران قرار می گیرند.

این استاد ارتباطات تأکید می کند: اگر مسئولان و رسانه ها، کارشان را درست انجام بدهند، مردم به آنها اعتماد می کنند.

ضمن اینکه اگر سواد رسانه ای مردم هم بالا برود، مطمئن باشید اگر پیامی از یک منبع جعلی و ناشناس تولید شود، بی اثر و کم اثر خواهد بود و باعث آشفتگی اذهان عمومی نمی شود.

به باور او، مسئولان در مدیریت بحران، دچار بحرانند و نمی توانند از ظرفیت های رسانه ای، درست و به موقع استفاده کنند و فکر می کنند که تعداد رسانه ها همچون گذشته، کم است و هرچه آنها بگویند منتشر می کنند و مردم هم قبول می کنند در حالیکه آرایش جدید رسانه ای چنین نیست.

وی با اشاره به عدم تعادل در اطلاع رسانی بحران خاطرنشان می کند: مشکل دیگری که در رسانه های رسمی وجود دارد.

اینکه بخش مثبت امدادرسانی را برجسته نمایی می کنند یعنی جهت گیری حمایتی از مسئولان دارند درحالیکه باید نگاه واقع بینانه و دوجانبه داشته باشند.

از سوی دیگر رسانه های غیررسمی، بخش منفی را بزرگنمایی می کنند و مشکلات را نشان می دهند.

به گفته نصراللهی، اشکال اینجاست که کار رسانه ها و مسئولان با بحران شروع می شود و با بحران هم تمام؛ یعنی فقط بر دوره بحران، تمرکز می شود در حالیکه پیش از وقوع بحران، حین آن و بعد از بحران، کار مسئولان و رسانه ها نباید تعطیل شود.

او معتقد است: وقتی رسانه های رسمی کارشان را به درستی انجام ندهند یا با تأخیر خبررسانی کنند و به نیاز اطلاعاتی مردم در زمان بحران، توجه نداشته باشند، احساسات و هیجانات بر مدیریت بحران غلبه می کند و باید انتظار داشته باشیم به تعداد افرادی که تلفن همراه دارند، مسائل پیرامونی خودشان را(حتی بدون مقاصد سیاسی و مذهبی خاصی) منتشر کنند که نتیجه آن بزرگ نمایی مشکلات است.

زلزله بی اخلاقی این استاد ارتباطات با بیان اینکه زلزله بزرگتری از زلزله کرمانشاه در حال اتفاق افتادن است، این زلزله را رواج بی اخلاقی، بهره برداری سیاسی و تزریق ناامیدی و ناکارآمدی نظام در مدیریت امداد و اسکان آسیب دیدگان می داند.

وی در این باره توضیح می دهد: اگرچه معتقدم مسؤولان و رسانه ها در مدیریت بحران خود دچار بحرانند اما تعمیم ناکارآمدی بسیاری از مسؤولان در مدیریت بحران و تأخیر در امدادرسانی به همه مناطق زلزله زده و ناکافی بودن کمک های ارسالی به برخی مناطق را به ناتوانی کل نظام در مدیریت بحران ها و نرسیدن کمک ها به همه مناطق، کاری اخلاقی نیست.

او تأکید می کند: زمانی که اولویت امدادرسانی و اسکان آسیب دیدگان است، نباید دعواهای سیاسی، بی اخلاقی و بهره برداری سیاسی به وجود آید.

در همه جای دنیا تا زمانی که امداد و اسکان به آسیب دیدگان، تمام نشده، هر انتقاد و اشکالی که منجر به کندشدن عملیات امدادرسانی شود یا روحیه امدادگران را تضعیف کند، عملی غیراخلاقی و مغایر با اصول و آموزه های مدیریت بحران در زمان بحران است.

نصراللهی با بیان اینکه چنین اصلی در همه جای دنیا رعایت می شود، خاطرنشان می کند: اینکه در کشور ما هنوز عملیات امداد و اسکان تمام نشده، برخی فقط روی اشکالات، متمرکز می شوند و آن را بزرگنمایی می کنند تا از آن بهره برداری سیاسی کنند، کاری غیراخلاقی است.

او ادامه می دهد: طرح اشکالات و نواقص با هدف رفع آن، اشکالی ندارد اما در روزهای اولیه بحران که اولویت امدادرسانی و اسکان زلزله زدگان است نباید به دنبال سندسازی برای بهره برداری سیاسی بود یا در همان زمان، اسنادی با هدف تضعیف و محکوم کردن عده ای، منتشر شود.

وی وظیفه رسانه ها را پس از اتمام عملیات امداد و اسکان آسیب دیدگان، شناسایی مقصران ماجرا در تشدید بحران می داند و می گوید: وظیفه رسانه ها و کنشگران سیاسی و غیرسیاسی این است که اشکالات شناسایی و تا رفع آن پیگیری شود به طوریکه مقصران ماجرا، محکوم شوند اما طرح این مباحث در شرایط کنونی که اولویت امدادرسانی، همراهی، همدلی و همدردی است، با مقاصد سیاسی و بی اخلاقی است.

به گفته این استاد ارتباطات، متأسفانه الان در شرایطی هستیم که هر کسی ادعا می کند، اتهام می زند و حکم هم صادر می کند به طوریکه راهی برای بررسی کارشناسی و دقیق هم باقی نمی گذارد.

وی در پایان یادآور می شود: امیدواریم این ماجرا با همه تلخی هایی که داشته، شروعی برای بررسی های دقیق از علل تشدید خسارات مالی و جانی باشد و رسانه ها مطالبه کنند که هر ساختمانی شناسنامه بحران داشته باشد تا مشخص شود که هر ساختمانی اعم از مسکن مهر و شخصی ساز، تحمل چند ریشتر زلزله را دارد.

منبع: روزنامه قدس مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ http://fna.

ir/a25sqx نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: رسانه - مسئولان - ارتباطات - بحران - اخبار - اطلاع رسانی - مدیریت - فضای مجازی - مردم - زلزله - درست - کرمانشاه - مدیریت بحران - مجازی - اطلاع - رسانی - حرفه - شایعات - کتاب - آرایش - ایرانی ها - کشور - جدید - خبرگزاری - خبرنگار - ایرانی - اهمیت - واکنش - گزارش - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
رییس جهاد دانشگاهی: نتایج پژوهش ها باید به خلق ثروت بیانجامد

آمریکایی ها در شرایط بدی هستند و تلاش می کنند به یک شکلی ناکامی ها را جبران کنند

شورای نگهبان طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها را رد کرد

مولاوردی: نیازمند نهادینه سازی حقوق شهروندی هستیم

استفاده دولت از تسهیلات فاینانس در لایحه بودجه 97 به 50 میلیارد دلار افزایش یافت

شورای نگهبان طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها را رد کرد

منابع آب کشاورزی مورد نیاز شادگان بایدتامین شود

استخدام فروشنده درشرکت فعال زمینه فروشگاه زنجیره ای در اصفهان

استخدام فروشنده،صندوقدار و انباردار در یک فروشگاه زنجیره ای

استخدام تعدادی کارمند اداری خانم در یک خیریه معتبر در تهران

استخدام برنامه نویس android، iOS و net. در تهران

استخدام 14ردیف شغلی در شرکت مشاور نرم افزار محک/تهران،مشهد

استخدام استادکار و کمک استادکار برش چوب در قزوین

پست گریزمان جنجال آفرین شد + عکس

عضویت اقلیت های دینی در شوراهای شهر را رد شد+سند

جدول/ قیمت آپارتمان در جنوب تهران

ضرورت برخورد جدی با اختلاس گران/ کسانی که به بیت المال دست درازی کردند جهنم را برای خود خریدند

اجازه احداث هواکشِ مترو در موزه فرش را نمی دهیم

پشتوانه مردمی مهم ترین اصل پیروزی بر دشمنان است

منابع آب کشاورزی مورد نیاز شادگان بایدتامین شود

جلسه شورای عالی فضای مجازی

در کارهای خیر هرگز نباید احساساتی عمل کرد

همایش وحدت حوزه و دانشگاه از سخن تا عمل

از فاضل خداداد تا بابک زنجانی/ بزرگ ترین مختلسین تاریخ ایران این روز ها چه می کنند؟

بر سر توانمندی دفاعی مذاکره نمی کنیم

کارشناس جهان عرب: ظریف، برجسته ترین وزیر خارجه تاریخ کشور/ برای عربستان در میدان نبرد با ایران نتیجه ای حاصل نخواهد شد

روایت رهبر انقلاب از مجاهدت های شهید مفتح

پزشکیان: میلیون ها مشکل در مدیریت کشور داریم/ اگر برجام نبود کشتی های ما هنوز در دریا سرگردان بودند

نماینده مردم تهران در مجلس تأکید کرد ضرورت برخورد جدی با اختلاس گران/ کسانی که به بیت المال دست درازی کردند جهنم را برای خود خریدند

صوت / بسته خبری 27 آذر 96

وداع با پیکر پاک و مطهر 55 شهید تازه تفحص شده + فیلم

پشتوانه مردمی مهم ترین اصل پیروزی بر دشمنان است

شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره عضویت اقلیت های دینی در شورای شهر را رد کرد

وضعیت جسمانی آیت الله حائری شیرازی وخیم است

استخدام منشی خانم با حقوق و بیمه مسلط به word و Excel

پزشکیان:فردای مملکت را برای مبارزه با ظلم آماده کنید/بحث افزایش70 درصدی حقوق نمایندگان مطرح است

لاریجانی: آمریکا نقش کلاهبردار در منطقه را بازی می کند

ائتلاف: نیروهای امریکایی البغدادی را بازداشت نکرده اند

استخدام منشی خانم جهت کار در شرکت پیچ سازان آریا نوین در تهران

استخدام حسابدار خانم در شرکت کشت و صنعت گلستان در تهران

فرمانده جدید سپاه استان تهران منصوب شد

عکس/ نمایی زیبا از بین الحرمین

طی نامه ای به رییس مجلس؛ شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره عضویت اقلیت های دینی در شورای شهر را رد کرد

نماینده مردم زاهدان در مجلس: باید از ظرفیت های دست نخورده سیستان و بلوچستان استفاده کنیم

دانلود آهنگ جدید کامران عمرانی بنام بارون

باید از ظرفیت های دست نخورده سیستان و بلوچستان استفاده کنیم

بازدید دبیر ستاد عالی کانون های مساجد از مسجد فرشته

کشف گونه ای 100 ساله و عجیب در استرالیا + عکس

لزوم استفاده از روش های علمی در حل مشکل پسماندهای شهری و روستایی بی آبی علت مهاجرت مردم سیستان و بلوچستان

راه اندازی دبیرخانه بنیاد هابیلیان در استان کردستان

رونمایی از آخرین کتاب دکتر ابراهیمی دینانی

حقوق آتش نشانان با سایر کارکنان شهرداری همسان شود

دیدار فرمانده ارتش با لاریجانی درباره بودجه دفاعی

آیتی تشریح کرد: تخصیص نادرست بودجه فرهنگی و تمرکز بر برنامه های صوری

فرمانده جدید سپاه استان تهران منصوب شد

کارشناس جهان عرب: ظریف، برجسته ترین وزیر خارجه تاریخ کشور/ برای عربستان در میدان نبرد با ایران نتیجه ای حاصل نخواهد شد

شورای نگهبان مصوبه مجلس را درباره اصلاح قانون شورا ها رد کرد

محفل قرآنی در ستاد نداجا برگزار شد

رونمایی از آخرین کتاب ابراهیمی دینانی

استخدام صندوقدار،باحقوق،بیمه در شرکت معتبر در تهران

استخدام کمک حسابدار آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام بازاریاب با حقوق،پورسانت،آموزش رایگان در شرکت 40 برگ

ماه عسل رویایی در زیباترین جزایر دنیا

استخدام کارشناس بازرگانی(رشته کامپیوتر،صنایع) در تهران

جلوگیری شورای نگهبان از ورود اقلیت های دینی به شورای شهر

تلاش برای راه اندازی مجدد خط 7 مترو در زمان مقرر

استخدام مسئول دفتر خانم در مدیران پارسیان در تهران

شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره عضویت اقلیت های دینی در شوراهای شهر را رد کرد + تصویر نامه

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در شرکت بلوط در تهران

تصاویر/ دیدار اعضای نظام مهندسی کشور با مراجع

آنان که پشیمان شدند و آنان که لجاجت کردند

تغییر در معاونت مطبوعاتی

وزیر دفاع: باید قطعه ای از موشک ادعایی عربستان به ایران تحویل شود

شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره عضویت اقلیت های دینی در شوراهای شهر را رد کرد

توییت نمای امروز 27 آذر/ بزرگترین دروغهای دنیا

160 رشته موجود در شاخه کاردانش متناسب با نیاز بازار کار طراحی شده است

شصت ثانیه با مهمترین خبرهای امروز ایلام

شورای نگهبان مصوبه مجلس را درخصوص اصلاح قانون شورا ها رد کرد

ششمین همایش ملی سامانه های سطوح آبگیر باران

شورای نگهبان مصوبه مجلس را درخصوص اصلاح قانون شوراها رد کرد

وداع با پیکر پاک و مطهر 55 شهید تازه تفحص شده در اهواز + فیلم

نشست شورای امنیت درباره قدس به منظور مشورتهای بیشتر متوقف شد

استفاده از قطره آهن سبب پوسیدگی دندان کودک نمی شود/ هر کودک 5 تا 6 دندان پوسیده دارد

پیشکسوتان، سربازان روزهای سخت هستند

شورای نگهبان مصوبه مجلس برای عضویت غیرمسلمانان در شوراها را خلاف شرع و قانون اساسی دانست

دانلود آهنگ جدید حسین مقصودی بنام با کی میخنده

دانلود آهنگ جدید رضا آرام بنام یه پاییز یه کافه

فیلم/ سخنرانی محسن رضایی در همایش «روایت گری دفاع مقدس»

آمریکایی ها دو بار و اسراییلی ها سه بار خواسته اند به ایران حمله نظامی کنند / جنگ روانی دشمن علیه دفاع مقدس برای جلوگیری از ادامه آبادانی و پیشرفت کشور است / تحریف و هجمه علیه دفاع مقدس بیش از تحریف و هجمه به وقایع انقلاب است

جلسه چهل و پنجم شورای عالی فضای مجازی

لزوم استفاده از روش های علمی در حل مشکل پسماندهای شهری و روستایی/ بی آبی علت مهاجرت مردم سیستان و بلوچستان

رسیدگی به مشکلات معیشتی پیشکسوتان جهاد و شهادت ضروری است

رضایی: اسراییل 3 بار بعد از جنگ می خواست به ایران حمله کند

شورای نگهبان مصوبه مجلس برای عضویت غیرمسلمانان در شوراها را خلاف شرع و قانون اساسی دانست

مسئولان وعده های غیرعملی به مردم ندهند

نابینایی که استاد درس خارج شد!

انتقاد شدید باران کوثری از 20:30

ویلچر رباتیک در خدمت توان یابان

بخش خصوصی ناجی طرح های عمرانی نیمه تمام می شود

استخدام کارشناس فروش باحقوق ثابت و پورسانت در هلدینگ دی اچ

استاد ارتباطات در ارزیابی اطلاع رسانی در زلزله کرمانشاه: مسئولان و رسانه ها در مدیریت بحران دچار بحرانند

استاد ارتباطات در ارزیابی اطلاع رسانی در زلزله کرمانشاه: مسئولان و رسانه ها در مدیریت بحران دچار بحرانند