مطالب مرتبط:
چرا ارزش ها در محیط ما تبخیر شده است؟/راز حاکمیت عقده حقارت بر دانشگاه ها
تقدیر از تلاش جهادی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در خدمت رسانی به مصدومان زلزله غرب کشور
سیم کارت میلیاردی به ارزش چند واحد آپارتمان در تهران!
نرخ مالیات بر ارزش افزوده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا
گرانترین میوه دنیا با ارزش 60 میلیون تومان (عکس)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 آبان 1396 ساعت 12:562017-11-20دانش

مهدی گلشنی در نشست چرا ارزش ها در محیط ما تبخیر شده است: عقده حقارت نسبت به غرب در دانشگاه های ما وجود دارد/دغدغه دانشگاه امروز پول است


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در تمام دانشگاه های ما عقده حقارت نسبت به غرب حاکم است، گفت: در دانشگاه ها تضعیف هویت ملی و بروز عقده حقارت نسبت به غرب به دلیل بی توجهی به فرهنگ دینی و ملی وجود دارد.

- مهدی گلشنی در نشست چرا ارزش ها در محیط ما تبخیر شده است:عقده حقارت نسبت به غرب در دانشگاه های ما وجود دارد/دغدغه دانشگاه امروز پول است عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در تمام دانشگاه های ما عقده حقارت نسبت به غرب حاکم است، گفت: در دانشگاه ها تضعیف هویت ملی و بروز عقده حقارت نسبت به غرب به دلیل بی توجهی به فرهنگ دینی و ملی وجود دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل از"، نشست گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف با عنوان چرا ارزش ها در محیط ما تبخیر شده است؟ ، با سخنرانی مهدی گلشنی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و مدیرگروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

مهدی گلشنی در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه جامعه ما از نظر فرهنگی بازگشت به عقب داشته است، گفت: همه فکر می کنند علم در هر جامعه ای فارغ از فرهنگ می تواند رشد داشته باشد.

انحرافات در دانشگاه ها زیاد شده است و مسئولیت زیادی در این رابطه به عهده هیئت علمی دانشگاه هاست و باید به این مساله توجه کنند.

در کشور ما مسأله توسعه علمی و شاخص های پیشرفت مطرح است اما مطمئن نیستم که برداشت واحدی وجود داشته باشد و این برداشت اصولا قابل دفاع است.

وی با تشریح منظور از کسب علم از ابتدای پیدایش جهان گفت: مکتب رایج در قدیم در یونان به دنبال فهمیدن طبیعت بود تا اینکه به ادیان ابراهیمی و توحیدی رسید.

در ادیان توحیدی مساله فهم آثار صنع الهی و عظمت خلقت و به کارگیری امکاناتی که خداوند در راه سعادت و رفاه بشر مطرح کرده بود، شد.

در قرون وسطی هم همین تفکر حاکم بود.

*در دوران علم جدید و از زمان دکارت، تفکر ادیان ابراهیمی حاکم شد این نظریه پرداز افزود: در دوران علم جدید و از زمان دکارت، تفکر ادیان ابراهیمی حاکم شد.

علم به تدریج پیشرفت کرد و صنعت بوجود آمد و مکاتبی هم مانند تجربه گرایی ظهور کردند.

این مکاتب عنوان کردند آنچه که از طریق تجربه قابل حصول است ارزشمند است.

البته در قرن 19 و 20 در غرب تفحص فهم طبیعت مطرح بود.

در غرب مساله علم برای کسب ثروت و قدرت مطرح شد.

در مملکت ما کسب علم برای چیست؟ علم برای فهم مطرح نیست.

آیا فقط علم را برای پول و مقام می خواهیم یا رسیدن به نور؟ اکنون در کشور ما نه تفکر اسلامی و نه تفکر غربی و نه شرقی حاکم است.

گلشنی اضافه کرد: دانشگاه باید دانشجویی تربیت کند که به ماندن در کشور و خدمت به آن علاقه مند باشد و اگر دیندار وارد شود دیندارتر از آن خارج شود.

فرهنگ فعلی حاکم در دانشگاه ها به دانشجو القا می کند که فقط به دنبال تامین شغل آینده اش باشد.

فرهنگ درستی در دانشگاه ها و آموزش و پرورش حاکم نیست.

دولت هم توجهی که باید به آموزش و پرورش و دانشگاهیان داشته باشد که این دو قشر با آسودگی خاطر به کار بپردازند، ندارد.

وی با اشاره به ارزش های مطرح در فعالیت های علمی گفت: شهید مطهری در کتاب تعلیم و تربیت در اسلام می گوید: عالم نباید تعصب و جمود داشته باشد و همچنین جذب گرا و مغرور نباشد .

عوامل مخل در معرفت صحیح در کارهای علمی و اجتماعی عبارتند از: پیروی از امیال شخصی، تعصبات کورکورانه، عجله در قضاوت بدون تأمل، جهل در قضایا، نفی و اثبات های بی دلیل، سطحی نگری، عدم پذیرایی از حق، حاکمیت غرور در همه دانشجویان و اساتید و مدیران که بسیار در جامعه و دانشگاه ها وجود دارد.

*زمانی که روحیه تسامح و تضارب آراء وجود داشت، رشد علم پیشرفت زیادی داشته است وی با اشاره به فقدان فرهنگ منسجم جامع نگر در جامعه گفت: رشد علم فرهنگ مناسب می طلبد در دوران تمدن اسلامی مانند دوران سامانیان و دوران آل بویه و در زمانی که روحیه تسامح و تضارب آراء وجود داشت، رشد علم پیشرفت زیادی داشته است.

اما متأسفانه بعد از آن مکتب اشعری حاکم شد که علوم عقلی را به کناری گذاشت و صرفاً به سراغ قرآن و سنت رفت.

شیعیان در مقابل اشاعره ایستادند.

این فیزیکدان ادامه داد: حکومت اشاعره به نفع خلفای عباسی بود، زیرا در مکتب اشعری هر اتفاقی رخ بدهد خواست خدا است پس هر شخصی که به حکومت برسد، خواست خدا بوده است.

در نتیجه چنین اندیشه ای حاکم شد و افرادی مانند غزالی از آن حمایت کردند.

استاد دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه علوم طبیعی از مدارس رسمی نظامیه خارج و علوم دینی خاص حاکم شد، گفت: کسانی مانند خواجه نصیر که طبیعیات و ریاضیات را ادامه دادند در مدارس غیر رسمی درس خواندند اما بعد از خواجه نصیر فلسفه الهی باقی ماند و علوم دیگر طرد شدند.

در دوران صفویه از وضعیت خوبی نظر اقتصادی حاکم بود، ولی علوم محل توجه نبودند و این همزمان با آمدن دکارت و گالیله در غرب بود.

این در حالی بود که در جهان اسلام پیشرفت علم تا زمان قاجاریه متوقف شد.

گلشنی در ادامه توصیف این روند گفت: کشور ما در دوران قاجاریه در پی وقوع جنگ با روسیه متوجه کمبود علمی شد و دانشجو به خارج فرستاد و امیرکبیر دارالفنون را تأسیس کرد.

با تأسیس دانشگاه تهران و ایجاد مدارس به تعلیم علوم پرداخته شد اما از دو رکن مهم فرهنگ که حکمت و اخلاق بود، غفلت شد.

وضعیت اکنون باقیمانده همان تفکر است که فقط باید جنبه مهندسی و ابزاری علم را گرفت و به جنبه های دیگر کاری نداشتند.

این وضعیت در محیط غرب هم حاکم بود.

*مهمترین رکن در فرهنگ اسلامی را متکی بودن جامعه به خود است استاد تمام فیزیک دانشگاه صنعتی شریف مهمترین رکن در فرهنگ اسلامی را متکی بودن جامعه به خود عنوان کرد و گفت: جامعه باید به خودش متکی باشد.

منظور این نیست که کشور با دیگر کشورها مبادله نداشته باشد اما این طور هم نباشد که با تحریم با مشکل مواجهه شویم.

امروز دانشجو در حالی فارغ التحصیل می شود که در رشته تخصصی خود معلوماتی را آموخته اما ذهن او فارغ از مسائلی است که در تعامل وی با جامعه اش و تصمیم گیری هایش نقش داشته باشد.

دانشگاه امروزی قانع به پرورش متخصص است و این منجر به فقدان نگاه کل نگر در میان دانشمندان و جوامع علمی شده است، لذا علم به کلی از مسائل محیط غافل مانده و مسئولیت انسان نسبت به سایر خلقت فراموش شده است.

وی افزود: ظرفیت علمی ما نه منتناسب با امکانات و نه متناسب با فرهنگ سابق مان است.

امروز نه فرهنگ اسلامی داریم و نه مسائل مفید غرب را دریافت کرده ایم.

اگر دانشگاه های ما به فرهنگ اهمیت می دادند وضع ما این گونه نبود.

من بارها به رییس دانشگاه صنعتی شریف گفته ام دانشگاه ما به تقلید از دانشگاه MIT بنا شد.

اما MIT امروز همان MIT سابق نیست.

وقتی اساتید این دانشگاه در روزنامه مقاله چاپ کردند که فارغ التحصیلان ما در جامعه موفق نیستند، رییس دانشگاه MIT بار سنگینی از علوم انسانی را بر فارغ التحصیلان مهندسی گذاشت، اما دانشگاه ما تنها یک گروه فلسفه علم دارد و تحمل آن هم وجود ندارد.

*در دانشگاه ها تضعیف هویت ملی و بروز عقده حقارت نسبت به غرب وجود دارد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: در دانشگاه ها تضعیف هویت ملی و بروز عقده حقارت نسبت به غرب به دلیل بی توجهی به فرهنگ دینی و ملی وجود دارد.

در تمام دانشگاه های ما عقده حقارت نسبت به غرب حاکم است.

امروز قراردادهای به اصطلاح علمی با غرب امضا می شود که باعث ایجاد عقده حقارت می شود.

من اصلاً مخالف انعقاد قرارداد با غرب نیستم، اما قراردادهای فعلی فقط وسیله مسافرت برای عده ای را فراهم می کند و از سوی دیگر این دانشگاه شأن خود را پایین می آورد که قرارداد با دانشگاه استرالیا می بندد که مدرک دکترای مشترک بدهد.

گلشنی اضافه کرد: یک بار در شورای عالی انقلاب فرهنگی سؤال کردم چرا میزان خروج مغزها زیاد است؟ و در جواب گفتند که این دانشجویان بعد از اتمام تحصیل بر می گردند و من سؤال کردم چند درصد از آنها به کشور باز می گردند؟ هر چند که باید امکان جذب این افراد وجود داشته باشد.

هویت و عزم ملی ما از بین رفته است.

ما همواره منتظریم که دست ما را بگیرند.

رجال ما باید این تفکر را فراموش کنند.

چینی ها در هر جایی که بتوانند از علم امریکا و اروپا با ترفندهای مختلف می گیرند و احساس هویت هم دارند.

وی با انتقاد از اینکه در دانشگاه ها و محیط های ما انتقادپذیری وجود ندارد و روحیه تسامح از بین رفته است، گفت: ما به درستی و از روی ادب نقد نمی کنیم.

در مناظره ها یکدیگر را بی سواد خطاب می کنیم.

در خارج از کشور مناظره ای را دیدم که فیلسوف ملحد و فیلسوف خداباور مباحثه کردند و هرگز به یکدیگر توهین نشد.

نکته دیگر عدم توجه به کیفیت است که از ام المسائل ماست.

ما اصلاً به کیفیت توجه نداریم.

در آموزش و پروش و آموزش عالی و ساخت محصولات ایرانی این مشکل وجود دارد.

ما تعداد زیادی مقاله، دانشجوهای دکترا و فوق لیسانس داریم اما با این وضعیت به هیچ کجا نمی رسیم.

*مقوله مقاله های ISI را عوامل بیگانه در اینجا ایجاد کردند تا علم و نوآوری نداشته باشیم گلشنی در ادامه به تشریح دیگر مشکلات موجود در فضای علمی و دانشگاه ها پرداخت و گفت: مسأله دیگر چاپ مقالات در مجله های ISI است.

من مخالف چاپ مقاله نیستم ولی نه اینکه مقاله را بخرند و این وضعیت فعلی که همگان از آن اطلاع دارند پیش بیاید.

درجه علمی اشخاص را نباید با تعداد مقاله ها سنجید.

تا کی باید سطحی نگر و مقاله مدار باشیم.

اگر مقاله برای رفع نیاز های داخلی نوشته شود که مقاله در مجلات ISI چاپ نمی شود و اگر نوآوری داشته باشد که به تأمل و فکر نیازمند است زیرا بلافاصله در علم نمی توان مرزشکنی کرد.

بنابراین نوآوری هم نمی توان کرد.

وی تصریح کرد: من گزارشی به شورای عالی انقلاب فرهنگی دادم که از سال 2005 تا 2012 تعداد مقالات ما از 8 هزار به 38 هزار عدد رسیده است.

مقالات پنج برابر شده اما آیا واردات ما یک پنجم کمتر شده و یا صادرات ما یک پنجم زیادتر شده است ؟ و جوابی که می شنویم این است که رنکینگمان پایین نیاید.

مقوله مقاله های ISI را عوامل بیگانه در اینجا ایجاد کردند تا علم و نوآوری نداشته باشیم تا چه زمانی روسای دانشگاه ها و شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به این موضوع بی توجه هستند.

گلشنی اظهار کرد: مسأله دیگر درباره کیفیت پردیس ها و دانشجوهای شبانه و بورسیه است.

دانشگاه های درجه اول باید حفظ حرمت بشوند.

دانشگاه های سطح دوم و سوم می توانند چنین مراکزی تأسیس کنند نه اینکه استاد دانشگاه صنعتی شریف برود کیش درس بدهد.

لزومی ندارد دانشگاه های درجه اول کشور را با نیروهای ضعیف پر کنیم و افراد ارزنده کارهای درجه دوم یا سوم انجام دهند.

*عدم رعایت شایسته سالاری در سطح جامعه و دانشگاه ها این محقق و نویسنده کشورمان با بیان اینکه برای گسترش مرزهای دانش نباید دنبال نتایج زودرس بود، گفت: نباید در عرض چند ماه و حتی یک سال مقاله علمی ارائه داد.

در کجای دنیا ارتقای استاد منوط به انجام کار اداری در دانشگاه می شود.

اگر با شرایطی که در دانشگاههای ما حاکم است 100 هزار مقاله در سال داشته باشیم، به هیچ کجا نمی رسیم.

گلشنی بر عدم رعایت شایسته سالاری در سطح جامعه و دانشگاه ها صحه گذاشت و گفت: این مشکل در انتخاب وزیر و رییس دانشگاه ها و روسا وجود دارد.

اگر رییس دانشکده به دلیل پارتی بازی انتخاب می شود، رییس دانشگاه نباید بپذیرد.

دانشگاه صنعتی شریف دانشگاه بسیار خوبی بود.

من زمانی که در سال 49 به اینجا وارد شدم بسیار خوشحال بودم و تا زمان انقلاب موردی از پارتی بازی و رفاقت بازی ندیدم.

وی بر مساله بی اخلاقی بی حد و مرز در دانشگاه تأکید کرد و گفت: ما فرار مغزها نداریم، بلکه فراردهی مغزها را داریم.

نمی توان با بی اخلاقی دانشگاه داشت.

همان قدر که ساختن درِ بزرگ برای دانشگاه مهم است، کارآمدی فارغ التحصیل برای جامعه هم دارای اهمیت است.

یکی از دلایل بی اخلاقی، حاکم شدن تخصص گرایی است اما شرط کافی نیست.

پیغمبراسلام (ص) می فرماید: اخلاق دارای اهمیت زیادی است.

وظیفه هیأت علمی دانشگاه ها و بقیه اقشار تحصیل کرده و حوزویان ارشاد در جامعه است.

ارشاد سازنده و نه از روز زور و اجبار.

*غرب به اهمیت بین رشته ای پی برده است وی با اشاره به فقدان بینش کل نگر گفت: ما در جامعه بسیار باریک بینی داریم.

بعضی از فارغ التحصیلان ما در سال های اخیر در کنفرانس های غربی شرکت کردند و بزرگان علم را دیدند که چقدر متواضع هستند.

هایزنبرگ از بزرگ ترین فیزیکدانان هسته ای قرن بیستم بود او می گوید: جهان را با عینک تخصص خودتان نبینید جهان وسیع تر از تخصص شماست.

عده ای رشته تخصصی خوانده اند و راجع به همه چیز احکام صادر می کنند.

گلشنی ادامه داد: اگر این نوع رفتارها و داوری ها تغییر نکند نه علم و نه جامعه پیشرفته نخواهیم داشت.

اکنون دانشمندان، متخصصانی شده اند که به دنبال تخصص خودشان هستند و دیدگاه کل نگر نسبت به طبیعت ندارند و حتی گاهی به قدری تنگ نظری تخصصی پیدا کرده اند که حتی به حوزه های دیگر رشته خود توجهی ندارند و شأنی برای آن قائل نیستند.

این وضعیت دانشگاه های ما منجر به فقدان دید کل نگر در دانشمندان و جوامع علمی شده و عالم از مسائل محیط غافل است و مسئولیت انسان نسبت به سایر خلقت مغفول واقع شده است.

هر چند شکی نیست که جامعه جز تخصص گرایی راهی ندارد.

این نویسنده و استاد دانشگاه به اهمیت ارتباط میان علوم مهندسی و علوم انسانی و یا فلسفه علم اشاره کرد و گفت: نباید دانشکده فنی مهندسی با دید بغض آلود به گروه فلسفه علم یا حوزه های علوم انسانی نگاه کند.

غرب به اهمیت بین رشته ای پی برده است و بخش های خاصی بین علوم انسانی و علوم اجتماعی تأسیس کرده است.

اکنون در دانشگاه شیکاگو مدرک پزشکی را اخذ می کنند و به سراغ دکترای جامعه شناسی می روند.

*دغدغه دانشگاه امروز پول است/فقدان جاذبه در دانشگاه های ما حاکم است وی افزود: دانشگاه های MIT ، استنفورد و آکسفورد رشته هایی را بین علوم انسانی و علوم طبیعی و مهندسی دایر کردند و درجه می دهند و استدلال آنها این است که مهندس یا فارغ التحصیل علوم تجربی در یک جامعه زندگی می کند و باید ارزش های فرهنگی محیط خود را بفهمد.

در نتیجه دانشگاه MIT لیسانس مشترک بین مهندسی و علوم انسانی می دهد.

گلشنی اظهار داشت: فقدان جاذبه در دانشگاه های ما حاکم است.

بسیاری از دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه ناراضی هستند.

دغدغه دانشگاه امروز پول است و اگر دانشجویی بخواهد رساله غنی تر داشته باشد باید مبلغی پول به دانشگاه دهد، اما چرا این گونه است؟ درست است که دولت پول لازم به دانشگاه ها نمی دهد، اما چرا از ارگان های دیگری مانند اوقاف کمک نمی گیرند.

دانشگاه MIT و دانشگاه هاروارد عمده درآمد خود را از طریق اوقاف کسب می کنند.

پروفسور مجید سمیعی در دانشگاه صنعتی شریف سخنرانی کردند و در یک جلسه 120 میلیارد تومان پول جمع شد.

باید برای فرهنگ وقف کار کرد.

وی در پایان سخنانش گفت: وقتی می گوییم مهاجرت زیاد است، جواب می دهند که این افراد می روند و بعد از تحصیل بازمی گردند.

من همواره گفته ام که لیستی از خروجی ها و لیستی از ورودی ها تهیه شود.

نتیجه رفتن آنها این است که در خدمت دیگرانی قرار می گیرند که دنیا را به نابودی می کشانند.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a25s49 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: دانشگاه - شورای عالی انقلاب فرهنگی - انقلاب فرهنگی - فرهنگ - دانشگاه صنعتی شریف - فرهنگی - ابراهیمی - ادیان - مهدی - شورای - برداشت - محیط - صنعت - عالی - پیشرفت - فلسفه - جامعه - طبیعت - امروز - هیئت علمی - کشور - هویت - علمی - جدید - سخنرانی - اسلامی - برگزار - توسعه - یونان - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
مدرک گرایی تبدیل به یک ضایعه شده است/حذف رشته های موازی در دانشگاه آزاد اسلامی

وزیر علوم رییس شورای اسلامی کردن دانشگاه ها شد

تشریح مهم ترین چالش های پژوهش در کشور/ حمایت دانشگاه آزاد از پژوهشگران

وزیر علوم: مشکل دانشجویان ستاره دار حل می شود

وزیر علوم: مشکل دانشجویان ستاره دار به زودی حل می شود

مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد 97 امروز به پایان می رسد

افزایش حمایت های دانشگاه تهران از پایان نامه های دانشجویان

انتخاب وزیر علوم به ریاست شورای اسلامی شدن دانشگاه ها

انتخاب وزیر علوم به ریاست شورای اسلامی شدن دانشگاه ها

نخستین المپیاد دانشجویی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و مهندسی بافت

ثبت نام برای نقل و انتقال دانشجویی دانشگاه آزاد آغاز شد

رییس دانشگاه آزاد: 20هزار فارغ التحصیل دکتری بیکار داریم

مشکل دانشجویان ستاره دار حل می شود

رونمایی از اولین محصول دانش بنیان مرکز رشد دانشگاه زابل

ساخت دستگاه چاپ سه بعدی بافت های بدن

دانشگاه ملایر موفق به اخذ مجوز جذب دانشجوی غیرایرانی غیر بورسیه شد

تصاویر حیرت برانگیز ارسالی از زحل

24 امشب، پایان مهلت نام نویسی آزمون کارشناسی ارشد

دانشگاه ملایر موفق به اخذ مجوز جذب دانشجوی غیرایرانی غیر بورسیه شد

دانشگاه آزاد از مبتکران فاقد مدرک دانشگاهی حمایت می کند

انتخاب وزیر علوم به ریاست شورای اسلامی شدن دانشگاه ها

شیرازدرحوزه پژوهش های کاربردی سلامت به روز و پویا است

حوزه پژوهش کشور همچنان سردرگم/ اهمیت تحقیق بنیادی و کاربردی

راه اندازی مراکز ارائه خدمات پرستاری درمنزل

انتخاب وزیر علوم به ریاست شورای اسلامی شدن دانشگاه ها

سیر تحول در حوزه پژوهش و فناوری امیدوارکننده است

تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامی به مناسبت هفته پژوهش و فناوری

مشکل دانشجویان ستاره دار به زودی حل می شود

اثرگذاری بیشتر دستاوردهای پژوهشی در بازارهای جهانی

رنجبر تاکید کرد تهیه پیوست کارآفرینی، اقتصادی و درآمدزایی در دانشگاه آزاد/ سیاست ها را به سمت تجاری سازی فعالیت های پژوهشی سوق دهیم

فارغ التحصیلان بورسیه بلاتکلیف در وزارت علوم تجمع کردند

حوزه پژوهش کشور همچنان سردرگم/ اهمیت تحقیق بنیادی و کاربردی

نمایش 160 محصول فناورانه در نمایشگاه پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی

انتشار سوالات و کلید آزمون EPT آذر 1396 دانشگاه آزاد

پانزدهمین گردهمایی سراسری معاونین پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی

حلقه گفت وگوی روشنفکری دینی و فقه برگزار می شود

غرفه ی دانشگاه آزاد به عنوان غرفه ی برتر در نمایشگاه پژوهش و فناوری انتخاب شد

کمیته بررسی حذف کنکور تشکیل شد

همکاری علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و بلونیای ایتالیا

پایان نام نویسی در آزمون کارشناسی ارشد 97

جزییات بیست و ششمین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه تهران اعلام شد

بسیاری از تحقیقات ما در دانشگاه ها واقع بینانه نیست

ضرورت اثرگذارتری دستاوردهای پژوهشی کشور در بازارهای جهانی

بازسازی مناطق زلزله زده باید با نگاه علمی صورت گیرد

کنکور فعلا حذف نخواهد شد

دیوان سالاری بسیار پیچده سبب افت پژوهش و تحقیق در کشور شده است

مصباحیان و ماحوزی؛ سخنرانان نشست «فلسفه و آینده دانشگاه»

فردا؛ برپایی اختتامیه جشنواره استانی نماز دانشگاه علوم پزشکی قم

امشب آخرین مهلت ثبت نام آزمون ارشد

کارگاه تحقیق و نوآوری در علوم انسانی برپا شد

تجمع دانشجویان بورسیه در وزارت علوم در اعتراض به عدم حل مشکلاتشان

تجمع دانشجویان بورسیه در وزارت علوم در اعتراض به عدم حل مشکلاتشان

امشب آخرین مهلت ثبت نام آزمون ارشد

تهیه پیوست کارآفرینی، اقتصادی و درآمدزایی در دانشگاه آزاد

ایجاد دیوار بی اعتمادی بین دانش و فناوری در نبود مدیریت پژوهش

امشب آخرین مهلت ثبت نام آزمون ارشد/ ثبت نام بیش از 473 هزار داوطلب

نشست «فلسفه و آینده دانشگاه» برگزار می شود

تجلیل از پژوهشگران برتر حوزه و دانشگاه تویسرکان+مصاحبه

فرهنگ و اقتصاد روی میز پیش رو

دانشگاه پولی یا شهریه بگیر؟ موازنه عدالت و کیفیت در آموزش عالی

ساخت دستگاه چاپ سه بعدی بافت های بدن

آمادگی دانشگاه آزاد برای حذف کنکور

انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک دانشگاه محقق اردبیلی با دانشگاه گرجستان

تشکیل نخستین کارگروه پویانمایی رضوی

کنکور تا چهار سال آینده حذف نمی شود

آغاز به کار پانزدهمین گردهمایی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی

مهلت ثبت نام کنکور ارشد 97 امشب پایان می یابد

ملکه مارها!

برگزاری دوره های آموزش قرآن در دانشگاه پیام نور خرمشهر

ساخت دستگاه چاپ سه بعدی بافت های بدن توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف

گردهمایی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد آغاز به کار کرد

وحدت حوزه و دانشگاه از سخن تا عمل

طرح «یک قاشق غذا» در دانشگاه آزاد واحد کرمان

جایگاه ایران به عنوان قدرت اول منطقه روزبه روز بیشتر تثبیت می شود

ساخت دستگاه چاپ سه بعدی بافت های بدن توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف

سوالات و کلیدآزمون EPT آذر ماه دانشگاه آزاد منتشر شد

دانشگاه آزاد اسلامی کردستان پیشرو در برگزاری همایش های علمی است

کنکور تا چهار سال آینده حذف نخواهد شد

انتشار سئوالات و کلیدآزمون EPT آذر ماه دانشگاه آزاد

کنکور تا چهار سال آینده حذف نخواهد شد

دانشجو برای انجام پژوهش دینی و علمی به انگیزه نیاز دارد

انتشار سوالات و کلیدآزمون EPT آذر ماه دانشگاه آزاد اسلامی

رشد علم و نوآوری با تجاری سازی دستاوردها متوازن نیستند

کنکور کی حذف می شود؟

مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد 97 امروز به پایان می رسد

تشکیل کمیته کارشناسی حذف کنکور

تشکیل کمیته کارشناسی حذف کنکور/ کنکور تا چهار سال آینده حذف نخواهد شد

تشکیل کمیته کارشناسی حذف کنکور/ کنکور تا چهار سال آینده حذف نمی شود

پژوهش قرآنی حلقه گمشده دانشگاه ها است

قالب آلومینای متخلخل ساخته شد

نسل کشی مسلمانان روهینگیا، جرم بین المللی است

ظرفیت های پژوهشی جهاد دانشگاهی نادیده گرفته می شود

پژوهشگران و دانشجویان مؤسسه بین الحرمین تجلیل شدند

تشکیل کمیته کارشناسی حذف کنکور/ کنکور تا چهار سال آینده حذف نمی شود

موسسه آموزش عالی سلامت مشگین شهر فضای فیزیکی مناسب ندارد

تشکیل کمیته کارشناسی حذف کنکور

"کنکور"حذف می شود؟

موسسه آموزش عالی سلامت مشگین شهر فضای فیزیکی مناسب ندارد

برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی اسلامشهر

برگزاری نمایشگاه گرامیداشت هفته پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی اسلامشهر

مهدی گلشنی در نشست چرا ارزش ها در محیط ما تبخیر شده است: عقده حقارت نسبت به غرب در دانشگاه های ما وجود دارد/دغدغه دانشگاه امروز پول است

مهدی گلشنی در نشست چرا ارزش ها در محیط ما تبخیر شده است: عقده حقارت نسبت به غرب در دانشگاه های ما وجود دارد/دغدغه دانشگاه امروز پول است