مطالب مرتبط:
موزه هایی که از نفت بیرون می آیند...
سنجاب ها به کمک بیماران مبتلا به سکته می آیند
عکس های موزه فراری در لندن را ببینید
برگه های خرید آثار موزه را به خبرنگاران نشان می دهیم/ برلین و رُم 18 میلیون یورو و نیمی از فروش بلیت خود را به ایران می پردازند
موزه کتاب مقدس در واشنگتن +تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 آبان 1396 ساعت 12:422017-11-20اقتصادي

موزه هایی که از نفت بیرون می آیند...


چهار سال قبل شرکت نفت تصمیم گرفت با ایجاد دفتر «موزه ها و اسناد صنعت نفت»، شناسایی، مرمت، ثبت و نمایش اشیا و تجهیزات بجا مانده از زمان فعالیت شرکت های پخش نفت و گاز در سراسر کشور را در دستور کار قرار دهد، - : بر اساس طرحِ پیش روی وزارت نفت، قرار است شهرهایی در استان خوزستان مانند آبادان، مسجدسلیمان، سبزوار، تهران و کرمان موزه ی نفت را اما با مدیریت وزارت نفت در خود جای دهند.

نخست موزه ی نفت آبادان با عنوان بنزین خانه که نخستین جایگاه سوخت کشور بود به بهره برداری رسید، در ادامه در کنار آغاز مرمت و تجهیز موزه ی نفت در شهر سبزوار، سومین موزه در دست مرمت و تجهیز این وزارتخانه یعنی باغ موزه نفت کرمان نیز در عمارت باقی مانده از دوره زندیه باغ آقا قرار است تا دو سه ماه دیگر به بهره برداری برسد.

اکبر نعمت اللهی، مدیر موزه ها و اسناد صنعت نفت ایران که براساس آیین نامه این مرکز، باید فضاهای تاریخی و قدیمی متعلق به شرکت نفت را به موزه هایی مرتبط با این صنعت تبدیل کند، در تلاش است با تیم شرکت ملی پخش نفت استان کرمان خانه باغ آقا را به موزه منطقه ای نفت شرق کشور تبدیل کند که تا کنون نیز بخش زیادی از مرمت های این بنا انجام شده و قرار است تا دهه فجر امسال این موزه باغ افتتاح شود.

او نخست با بیان تاریخچه ای از این بنای تاریخی به خبرنگاران می گوید: عمارت باغ آقا که قدمت آن به دوره زندیه می رسد، ابتدا عمارت والی کرمان بوده، سپس به انگلیسی ها رسیده و دفتر کنسولگری انگلیس در مناطق شرق و جنوب ایران بود.

مالکیت عمارت باغ آقا اما پس از ملی شدن صنعت نفت به شرکت نفت رسید و اکنون محل اداره شرکت نفت کرمان است.

این باغ موزه اکنون در حال گذراندن مراحل پایانی مرمت و بازسازی است.

وی عمر فعالیت سازمان پخش نفت را بیش از شرکت ملی نفت می داند و ادامه می دهد: سازمان ملی پخش نخست کارهای سوخت و دیگر وظایف مربوط به خود را انجام می داد و جایگاه آن در باغ ملی کرمان بود، اما بعد از ملی شدن صنعت نفت نخستین تابلو نیز در آن مکان نصب شد،همچنین تا مدتی از این عمارت استفاده های مسکونی می شد و بعد از آن این بنا، به حال خود رها شد، به اندازه ای که در حال تخریب بود، اما خوشبختانه دو سال پیش این ساختمان با تلاش شرکت ملی پخش کرمان و مدیریت موزه ها در قالب یک پروژه موزه ای تعریف و اکنون این اقدام روی ان در حال انجام است.

مدیر موزه ها و اسناد صنعت نفت ایران با بیان این که مرمت این بنا در دو مرحله در دستور کار قرار گرفته است، مرحله اول را مطالعات و مرحله دوم مرمت بنا می داند و می گوید: در حال حاضر مرمت ها به پایان رسیده و پیمانکار قول داده است پروژه را تا پایان ماه جاری در اختیار شرکت ملی نفت قرار دهد، ما نیز سعی می کنیم باغ موزه نفت کرمان را تا دهه فجر افتتاح کنیم.

ایجاد کوچه فرهنگ در ابتدای دروازه دولت نعمت اللهی همچنین با اشاره به ایجاد موزه کارآفرینان در آبادان تا یک ماه آینده، از در دست مرمت بودن ساختمان نفت در نبش خیابان انقلاب و دروازه دولت تهران و نبش کوچه فیات خبر می دهد و ادامه می دهد: موزه نفت تهران نیز در این مکان به زودی ایجاد می شود.

او ایجاد موزه عروسک در اواسط کوچه فیات در کنار ساختمان در دست تجهیز موزه نفت تهران را نتیجه همکاری و پیگیری های شرکت نفت می داند و اضافه می کند: موزه عروسک در کنار موزه بنزین خانه دروازه دولت افتتاح شد، و اکنون تلاش می کنیم کوچه فیات در این منطقه را به عنوان یک کوچه فرهنگی معرفی کنیم.

طرح "هر روز یک موزه" به وزارت نفت رسیده به نظر می رسد مدیر موزه ها و اسناد صنعت نفت ایران نیز ایده ی محمدرضا کارگر، مدیر اداره کل موزه ها را می پسندد، ایده ای که هر روز یک موزه یا هر خانه یک موزه را در خود دارد، به اندازه ای که نعمت الهی در هر چند دقیقه از صحبت های خود، از ایجاد یک موزه جدید در نقاط مختلف کشور خبر می دهد.

وی با تاکید بر این که تاکنون یک موزه در سبزوار، دو موزه در آبادان، یک موزه در کرمان و یک موزه در تهران به عنوان موزه های منطقه ای نفت در دستور کارِ مرمت و تجهیز قرار گرفته اند، بیان می کند: سال دیگر موزه حلبی سازی و حلب پرکُنی در کرمانشاه نیز به عنوان موزه صنعت نفت غرب کشور و یک موزه در مسجد سلیمان در سال آینده افتتاح می شوند.

به گفته مدیر موزه ها و اسناد صنعت نفت ایران، کار طراحی موزه بزرگ علوم و فناوری صنعت نفت تهران نیز سال آینده آغاز می شود که از آن به عنوان موزه مادر نفت نام برده می شود.

او ادامه می دهد: همچنین در کنار استادیوم آزادی تهران در زمینی با حدود پنج هکتار مساحت، قصد ایجاد یک موزه بزرگ نفت داریم که اکنون مطالعات اولیه، بررسی ها و شناخت آن در دست انجام است، اما کار مشاوران اصلی سال آینده و در صورت تامین منابع مالی آغاز می شود.

وی در ادامه با اشاره به این که کارهای اجرایی موزه مشهد نیز با برطرف شدن شرایط نامناسب در ماه آینده آغاز می شود، می گوید: انبار نفت یا مرکز توزیع سوخت مشهد یک محوطه بزرگ داشت که فقط توانستیم یکی از مخازن را نگه داریم، آن تنها نقطه ای است که سوخت گیری ریلی و جاده ای در آنجا انجام می شودف بنابراین قصد داریم از مخازن باقی مانده یک گالری ایجاد کنیم.

وی همچنین درباره ی فضاهای تاریخی در اختیار این وزارت خانه در مسجد سلیمان می گوید: 40 درصد از اقدامات ایجاد پارک موزه تمبی به پایان رسیده و قول داده اند که امسال کارهای اجرایی آن به پایان برسد.

اگه به مشکل بودجه و نیازها برخورد نکنیم اوایل سال آینده موزه بزرگ مسجد سلیمان افتتاح می شود.

ثبت ملی 104 بنای نفتی و 20 بنای در انتظار ثبت نعمت اللهی تاکید می کند: تاکنون 104 بنا متعلق به وزارت نفت در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند و در حال حاضر نیز 20 نقطه دیگر در میراث فرهنگی منتظر بررسی و ثبت ملی هستند، این وزارتخانه اجازه نمی دهد اماکن و نقشه های متعلق به بناهای تاریخی در اختیار وزارت نفت از دست بروند، بلکه همه تلاش خود را برای ثبت ملی آنها انجام می دهد.

او پالایشگاه ها، تاسیسات انتقال وخطوط لوله و مخابرات و پخش را از مواردی می داند که تا کنون در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند و بیان می کند: در همه 104 نقطه تاریخی صنعت نفت پلاک ثبتی نصب کرده ایم و دو گروه در اداره کل موزه ها و اسناد صنعت نفت تعریف شده اند تا یکی اماکن تاریخی را شناسایی کند و دیگری اقدامات ثبت ملی آنها را انجام دهد.

جمع آوری تاریخ شفاهی وزاری نفت مدیر موزه ها و اسناد صنعت نفت ایران در ادامه به آغاز عملیات جمع اوری تاریخ شفاهی صنعت نفت و فرآورده های پخش در کشور اشاره می کند و می گوید: در مدیریت موزه ها تاریخ شفاهی صنعت که تاریخچه آن از وزرای بعد از انقلاب آغاز می شود، اکنون در حال جمع اوری خاطرات و صحبت های معین فر و زنگنه هستیم، حتی کتاب آقای معین فر که برای نخستین بار حرف هایی در حوزه صنعت مطرح کرده، در قالب تاریخ شفاهی گردآوری شده و به زودی منتاشر می شود.

نعمت اللهی با تاکید بر این که اسکله شماره 10 در آبادان دچار مشکل شده است، می گوید: فاز دو پالایشگاه آبادان نیازمند اسکله است تا عملیات های تخلیه، پالایشگاه را انحام دهد، امابا توجه به ایجاد فضای پارک موزه ای در ان منطقه و خطرناک بودن این دو فضا در کنار یکدیگر از نظر امنیت گردشگران، باید اسکله 9 و 10 تخلیه شود که پالایشگاه اکنون در حال جستجو برای یافتن فضایی مناسب است.

او با اشاره به این که مدتی پیش قرار بود جایگاه سوخت کشتی ها در انتهای اسکله در مزایده به بخش خصوصی فروخته شود، اما موفق با جلوگیری از برگزاری این مزایده شدند، می افزاید: سعی می شود در سال آینده چند فاز آماده در اسکله به بهره برداری برسد.

ایجاد باغ موزه دفاع مقدس در آبادان توسط شرکت نفت مدیر موزه ها و اسناد صنعت نفت ایران در آبادان با اشاره به وجود یک زمین 310 هزار متری در کنار اروند در اختیار یکی از ارگان های نظامی که قصد ایجاد موزه دفاع مقدس از ده سال آینده تا امروز را داشته اما تاکنون آن را عملی نکرده است، می گوید: قرار شد این محوطه در اختیار شرکت ملی پخش قرار گیرد تا بتوانیم آن را به پارک موزه دفاع مقدس صنعت نفت و مدیریت نفت در آوریم.

وی با تاکید بر این که درحال حاضر مردم آبادان به رودخانه اروند دسترسی ندارند، چون همه منطقه شهری ساحل اروند در اختیار ارگان های مختلف مانند کشتیرانی، نفت و شیلات است، بیان می کند: دراین شرایط مردم اروند را نمی بینند، اما ابا در اختیار گرفتن آن زمین 310 هزار متری، می توانیم این اتفاق را عملی کنیم چون با ایجاد موزه بخشی از اسکله گرفته شده و یک منطقه باز و بزرگ برای حضور مردم فراهم می شود.

نقش میراث فرهنگی در حد حمایت معنوی است نعمت اللهی نقش میراث فرهنگی را دراین پروژه ها در حد نظارت می داند و می گوید: چند نفر از اعضای سازمان میراث فرهنگی مانند محمدرضا کارگر، مدیر اداره کل موزه ها و سید محمد بهشتی، رییس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی در کمیته اجرایی حضور دارند، همچنین ارتباط مناسبی با فرهاد نظری، مدیر اداره کل ثبت و خسرونشان، مدیر اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و مدیریت میراث فرهنگی کرمان داریم، اما این که بگوییم برای مان کاری انجام می دهند این اتفاق نمی افتد.

او میزان استفاده از میراث فرهنگی در ثبت و مرمت این بناها را بیشتر شامل حمایت های معنوی می داند و اضافه می کند: حتی در فرآیند ثبت نیز همه کارها را اداره موزه ها و اسناد صنعت نفت انجام می دهد.

مدیر موزه ها و اسناد صنعت نفت ایران تاکید می کند: براین اساس تاکنون 200 نقطه تاریخی شناسایی شده و در حال عملیات ثبت آنها هستیم.

در حال حاضر نیز کتابچه از اماکن قدیمی ثبت شده شرکت نفت در دست انتشار داریم.

برخی دستگاه ها کارشکنی می کنند نعمت الهی در پاسخ به سوال ایسنا درباره مشکلات سد راه مرمت و تبدیل بناهای تاریخی در اختیار این وزارتخانه به موزه، توضیح می دهد: در برخی از مناطق به دلیل ورود برخی سازمان ها و ارگان ها که روی این اماکن دست گذاشته اند، دچار مساله هستیم، متاسفانه برخی از این بناها در حال نابودی هستند.

تعدادی از ساختمان های وزارت نفت در آبادان توسط ارگان های مختلف گرفته شده و ما هنوز نتوانسته ایم آنها را پس بگیریم.

او رادیو نفت آبادان که در حال تخریب است را نمونه ای از این پروژه ها می داند و می گوید: حکم تخلیه از قوه قضاییه گرفته ایم اما صداوسیما آن را تحویل نمی دهد.

آن ها حتی هیچ استفاده ای از این فضا نمی کنند.

قدری شرایط اجتماعی سیاسی در آبادان خاص است، با این وجود در حال تلاش برای باز پس گیری رادیو نفت آبادان هستیم.

از سوی دیگر در استان ها گاهی اوقات ورود نهادهایی مانند فرماندهی، استانداری و ارتش وجود دارد، اما تلاش می کنیم سرعت مان در مرمت و ثبت این آثار داشته باشیم.

مهمترین وظیفه ایجاد موزه نیست، نگه داری بناست مدیر موزه ها و اسناد صنعت نفت ایران همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ی لزوم تبدیل همه فضاهای این وزارتخانه به موزه نفت بیان می کند: لازم نیست همه فضای در اختیار را موزه کنیم، مهمترین وظیفه ما، نگهداری از این بناهاست و این که یک کاربری جدید برایشان تعریف کنیم تا بتوانیم آنها را نگه داریم.

وی مهم ترین شاخص برای انتخاب بناهای تاریخی و تبدیل آنها به فضاهای مورد نیاز را قدمت این بناها می داند و می گوید: یونیک بودن ساختمان ها و تاثیرگذاری بناها برای مان ارزش دارد، ساختمان قدیمی و معماری بناها از دیگر شاخصه ها هستند.

مانند پمپ بنزین که در کل کشور 20 عدد از گذشته باقی مانده بودند که متاسفانه اکنون سه عدد هستند و یکی از آنها یعنی پمپ بنزین قرار گرفته در خیابان 15 خرداد نیز به فروش رفته است.

او می افزاید: در واقع این پمپ بنزین در تهران را نجات دادیم، این فضا را از شهرداری گرفتیم، مترو از زیر آن رفته بود و خود بنا به مرکز خدمات شهری تبدیل شده بود، پس توانستیم با پس گیری فضا، ان را نجات دهیم، اما بعد از ان به فروش رفت.

بخشی از آثار تاریخی نفت در مراکز دپو خرید و فروش می شوند او همچنین در توضیح وضعیت آثار تاریخی در اختیار این وزارتخانه می گوید: اشیای زیادی دراختیار داریم، قدیمی ها از بین رفته اند اما اکنون تلاش می کنیم تا حدود 30 40 هزار قلم شی قدیمی که همگی متعلق به نسل اول صنعت نفت در کشوربوده اند را شناسایی کرده و ثبت کنیم.

وی ادامه می دهد: آثار در اختیار نیز تا کنون به جمع دارها در آبادان، مشهد، کرمانشاه و مسیجد سلیمان تحویل شده است.

کمیته ی فعال دیگری نیز مخصوص جمع اوری اشیا و مرمت و نگه داری اشیا در این زمینه فعال هستند.

او با بیان این که بسیاری از بناها امروز به مزایده گذاشته شده اند، می گوید: بسیاری از تجهیزات قدیمی شرکت نفت متاسفانه به صورت کیلویی فروخته می شوند، اما تلاش کرده ایم در نامه به وزیر نفت این وضعیت را توضیح دهیم تا از این کار جلوگیری شود.

همچنین در حال بررسی و شناسایی و رنگ و ثبت این آثار هستیم تا کسی آن ها را به نام خود نکند.

20 میلیون سند تاریخی در شرکت های نفت کشور نعمت الهی با بیان این که 20 میلیون برگ سند تاریخی توسط اداره کل موزه های شرکت نفت جمع آوری شده و کار مرمت ان ها در دستور کار است، می گوید: لابراتواری در شهر ری ایجاد شده تا این اسناد را جمع اوری کند، تا کنون نیز حدود دو میلیون سند در آبادان استخراج و جدا شده اند.

با پایان اقدامات مرمتی تمام اسناد ثبت، نمایه سازی و اسکن می شوند.

از بودجه های سال گذشته استفاده می کنیم او همچنین با بیان این که تا کنون یک ریال از بودجه سال 96 واریز نشده است؛ می گوید: هر چه که تا کنون هزینه کرده ایم از گذشته و شرکت های پخش در استان ها گرفته شده است، امسال نیز درخواست پنج میلیارد تومان اعتبار داده بودیم که تا امروز پرداختی نداشته ایم، حتی درخواست سال 97 را نیز به با افزایش ده درصدی از بودجه سال 96 اعلام کرده ایم.

وی ادامه می داد: برای انجام ثبت هر کدام از بناهای تاریخی نیز به اعتباری حدود دو تا سه میلیون تومان نیاز داریم اما برای مرمت این بناها آن ها را به مناقصه می گذاریم.

ورودی موزه نفت هزار تومان نعمت الهی درباره بلیت فروشی موزه های زیر نظر شرکت نفت نیز می گوید: با ایجاد هر موزه از سوی شرکت نفت برای آن ها نیز بلیت فروشی انجام می شود تا درآمدزایی داشته باشیم، هر چند بسیار کم است، مانند موزه بنزین خانه در آبادان که ورودی آن هزار تومان است، حتی دستور داده ایم تا در شرایطی که کسی امکان پرداخت هزینه آن را نداشت، بدون ورودی به موزه داخل شود.

او کل در امد مرکز اسناد و موزه های شرکت نفت از محل موزه بنزینخانه آبادان در سال گذشته را دو تا سه میلیون تومان اعلام می کند و می گوید: در مناسبت های مختلف مانند نوروز، یا ایام پیک سال نیز معمولا از گردشگران ورودی گرفته نمی شود.

چون هدف مان کسب درآمد نیست، قصد داریم ارزش آثار موزه ای را به گردشگران و مردم نشان دهیم، اما در هر صورت پول کمی نیز گرفته می شود تا متوجه باشند که این آثار ارزشمندند.

رقابت برای افزایش موزه های کشور ایجاد شده عبدالعلی پور، مدیر کل سابق موزه ها ی کشور و رییس سابق موزه سعدآباد نیز اظهار می کند: عمارت کنسول گری یکی از قدیمی ترین بناهای کرمان است که از هنر مردم این سرزمین به جای مانده است این عمارت براساس اصول و اسلوب ساخته شده و با کوشک در وسط و عمارت آن، در سال های گذشته مورد استفاده بوده است.

مشاور مدیریت موزه های شرکت نفت ادامه می دهد: از زمانی که این عمارت از حالت کنسول گری در امده و به لحاظ ماموریت های نفتی موورد تخریب قرار گرفته است .

مسایل انسانی و مداخله های غیراصولی باعث تبدیل آن به ویرانه شده بود.

کمتر در جایی دیدم که به این نوع فضاها توجه شود تشکیلات و سازمانهای متولی موزه با ماموریت های مدیریت موزه ها به نظر می رسد رقابتی ایجاد شده است تا هر سال به تعداد موزه های کشور افزوده شود.

وی با بیان این که هر جا که مردم از دیدم یک اثر تاریخی محروم شدند، حرکتی نامناسب بوده است و منع می شود، می افزاید: کار مجموعه شرکت نفت یک نهضت بسیار ارزشمند است که فضاها را به مجموعه های فرهنگی تبدیل می کند تا مردم ببینند.

او تاکید کرد: مجموعه رسالت ما حفظ اصالت است و سعی کرده ایم به اصالت آثار ضربه ای وارد نشود.

جعفر سالاری نسب، مدیر پخش شرکت ملی پخش نفت در استان کرمان نیز در سخنانی استان کرمان را یکی از مراکز پیش رو در زمینه ی پروژه های مرمتی مانند پروژه کنسولگری کرمان دانست.

و توضیحاتی درباره موقعیت سوق الجیشی کرمان، تولید و توزیع نفت در کرمان داد.


کلید واژه ها: موزه - کرمان - شرکت نفت - عمارت - صنعت - نفت ایران - مدیر - اسناد - وزارت - ایران - کشور - مدیریت - تاریخی - خانه - انگلیس - هایی - آبادان - نخستین - بنای تاریخی - استان کرمان - استان - خبرنگاران - دفتر - انگلیسی - بازسازی - خوزستان - ساختمان - افتتاح - اداره - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
اکسپریا ایکس زد 2 کامپکت سونی در تصویری لو رفت

قرارداد بزرگ برای صدور گاز رژیم صهیونیستی به مصر

نرخ تورم 8.3 درصد شد

انتقال رنو به استان مرکزی قطعی شد

تورم بهمن ماه 8.3 درصد اعلام شد

521 واحد تعاونی درایلام درحال اجرا و راه اندازی هستند

تخم مرغ بازهم گران شد

تجمع عزاداران فاطمی در میدان فاطمی تهران

فروش گل رز 150 هزار تومانی در تهران + عکس

25 هزار میلیارد تومان از پول مردم در 5 موسسه غیرمجاز 

رضایی فر: هواپیمای ATRشش سال زمین گیر بوده است

سال 97 چه تعداد ایرانی یارانه می گیرند؟

پخش سریال کره ای «کیمیاگر» از افق

دستگیری صیادان غیرمجاز دستاورد محسوب نمی شود

طراحی خودروی برقی با شوفر دیجیتال

فرانسوی ها بدعهدی نکرده اند

قیمت طلا کاهش یافت

تورم خوراکی ها 12.8 درصد شد

میزان بارش های کشور به 63٫8 میلی متر رسید

افزایش دودهم درصدی تورم روستایی طی دی ماه در زنجان

شرایط پیش فروش پلکانی محصولات ایران خودرو ویژه اسفند اعلام شد

فروشگاه های بدون صندوق دار در ژاپن

روش صحیح پاک کردن میگو چگونه است؟

اعتماد 25 هزار میلیاردی به 5 موسسه غیرمجاز

سکه ارزان شد

افتتاح دفتر کارگزاری صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان چهارباغ

لیست قیمت انواع گوشی های سامسونگ

منافع قاچاقچیان تامین شد!

قیمت نفت اُفت کرد

نستله ایران در تنگنای سیاستهای ناپایدار

مخالفت در دولت ترامپ برای فروش هواپیما به ایران

سال گذشته میزان واردات گاز از سوی ترکیه رکورد زد

معمای دلار گران

حقوق بهمن ماه و عیدی بازنشستگان کشوری پرداخت شد

افزایش 13 تا 16 درصدی دستمزد کارگران

کمیسیون اصل 90 مشاور خودرویی ندارد

سیاه و سفید استاندارد های جدید خودرو

رمزگشایی از پیشنهاد نفتی به دهلی

خودروی داخلی باز هم گران شد+ جدول قیمت خودرو

دو تاوان بورسی بی ثباتی ارزی

خودنمایی کالاهای پایه ایرانی در پساداعش

یارانه 21 میلیون نفر در سال 97 حذف می شود

خودروی برقی با «شوفر دیجیتال» طراحی شد

گرانی های گوشی کار تخریبی سودجویان/رجیستری گوشی های سامسونگ و هواوی تا پایان اسفند

سردمداری پلی اتیلن ها در دور جدید قیمتی

گام نخست بازار منسجم ارزی

بورس - آمار روزانه - 1396/11/30

بورس- عرضه و تقاضا - 1396/11/30

روز کاهشی 3 بازار

8 عامل موثر بر قیمت تمام شده هتل ها در ایران

اقتصاد مقاومتی بحران ارز را هم حل می کند

واردات چای بدون کار کارشناسی به تولید داخل ضربه می زند

نوسانات بازار ارز قدرت تصمیم گیری را از تولیدکنندگان می گیرد

وقتی دختری روسری خود را سرچوب می کند و می چرخاند ،می خواهد به نظام دهن کجی کند/برخی می گویند عده ای از این فضای مجازی دارند نان می خورند؛ نان خوردن به قیمت آلوده شدن جوانانمان؟

کیا سراتو هاچبک 2019 رسما آمد!

تولید سواری افزایش یافت

قیمت انواع محصولات پارس خودرو در نمایندگی و بازار

سازنده کلش آو کلنز بدون عرضه یک بازی جدید، 810 میلیون دلار در سال 2017 سود کرد

مجلس نکلیف تعداد یارانه بگیران 97 را روشن کرد

پرداخت تسهیلات به زنان سرپرست خانواردر قزوین

سازنده کلش آو کلنز بدون عرضه یک بازی جدید، 810 میلیون دلار در سال 2017 سود کرد

ارزش ریال ایران 20درصد افت کرده است

سامسونگ به خریداران گلکسی اس 9 بابت تعویض گوشی های قدیمی تخفیف می دهد!

توضیحات وزارت صنعت درباره قراردادهای خارجی خودروسازان

دیپلماسی نفتی، کلید ارتقای جایگاه ایران در بازار جهانی انرژی

دیپلماسی نفتی، کلید ارتقای جایگاه ایران در بازار جهانی انرژی

دولت مصمم به رفع مشکلات واحدهای تولیدی و کارگری است/ چرخ اقتصاد کشور وابسته به کارگران است

سکه ارزان شد

جریمه هتل های مسکو به دلیل سوءاستفاده مالی از جام جهانی

دامنه نوسان در بورس چیست؟

عرضه بلوک 16.67 درصدی ذوب آهن در فرابورس

قیمت طلا کاهش یافت

جزییات نشست فعالان نساجی با دولتی ها

سکه ارزان شد +جدول

شرکت نفت پاسارگاد "صنعت سبز" شد

سکه ارزان شد+جدول

جذب 25 هزار میلیارد تومان توسط 5 موسسه غیرمجاز

مشخصات کامل اسمارت فون اقتصادی HTC Desire 12 فاش شد

توضیحات وزارت صنعت درباره قراردادهای خارجی خودروسازان

ATR آسمان سیستم ELT داشت اما ماهواره ها سیگنالی دریافت نکردند/ دسترسی به محل سانحه هنوز امکانپذیرنیست

واردات گاز ترکیه سال گذشته به بالاترین میزان خود رسید

مشخصات کامل اسمارت فون اقتصادی HTC Desire 12 فاش شد

کمبود بودجه برای تامین اعتبار تغذیه دانشجویی

سال آینده 55 میلیون ایرانی یارانه دریافت می کنند

جلب رضایت مشتری با رعایت انصاف دربازار

وخیم ترین سال بازار بیمه جهان؟

سهم فرهنگ از اشتغال در اروپا

مسافران نوروزی مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشند

فرانسوی ها بدعهدی نکرده اند!

نمی دانیم چرا سیستم ELT هواپیما کار نکرد/ هواپیما 6 سال زمین گیر بود

نرخ رشد چهار درصدی اقتصاد ترکیه در سال جاری میلادی

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران تشریح کرد جزییات توسعه فرودگاه یاسوج/ در فرودگاه های کم تردد نیازی به نصب رادار نیست

بیمه بدنه هواپیما چطور محاسبه می شود؟

مسافران نوروزی مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشند

آمار 6 ماهه وضعیت صدور پروانه ساختمان در کشور

تولد یک ستاره تازه؛ اولین اطلاعات از نسل تازه مرسدس بنز S کلاس

مصر و اسراییل قرارداد صادرات گاز امضاء کردند

حذف یارانه 21 میلیون نفر در سال 97

تولد یک ستاره تازه؛ اولین اطلاعات از نسل تازه مرسدس بنز S کلاس

واریز کلیه جرایم مربوط به طرح کاهش به حساب متمرکز خزانه

موزه هایی که از نفت بیرون می آیند...

موزه هایی که از نفت بیرون می آیند...