مطالب مرتبط:
محمدشتابدرا، نعمت الله زمانی علی آبادی طراحی و تبیین سنجه های الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت با رویکرد تحلیل دو سطحی اندماجی
ثبت دومین وقف شهرستان نهاوند/ وقف باعث پیشرفت جامعه اسلامی می شود
استعفای دسته جمعی اعضای شوراهای اسلامی بخش شهیون دزفول
7 ایرانی در بین تاثیرگذارترین دانشمندان در پیشرفت علوم قرار گرفتند
7 ایرانی در بین تاثیرگذارترین دانشمندان جهان در پیشرفت علوم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 آبان 1396 ساعت 05:112017-11-20سياسي

تضمن های بنیادین الگوی اثربخش اسلامی و ایرانی پیشرفت - بخش دوم و پایانی توانایی مواجهه با تهدیدهای نرم و هوشمند


پرسش اصلی پژوهش حاضر این است که الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برای اثربخشی و کارآمدی باید واجد کدام ویژگی های بنیادین باشد؟ - تضمن های بنیادین الگوی اثربخش اسلامی و ایرانی پیشرفت - بخش دوم و پایانیتوانایی مواجهه با تهدیدهای نرم و هوشمند پرسش اصلی پژوهش حاضر این است که الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برای اثربخشی و کارآمدی باید واجد کدام ویژگی های بنیادین باشد؟" 4-2- توانایی مواجهه با تهدیدهای نرم و هوشمند[25] یکی دیگر از آموزه های حکمرانی خوب، تأکید بر ضرورت حفظ مشروعیت و مشارکت و جهت گیری مورد اجماع در مواجهه با تهدیدها است؛ این در شرایطی است که بسیاری از تحلیلگران سیاسی و اقتصادی در نقد موقعیت و بررسی بحران های حاصل از مواجهه اسلام سیاسی و غرب، مهم ترین دلیل منازعه، جنگ و تخاصم بین اسلام گرایان و غرب به ویژه آمریکا را با نظریه هژمونی توأم کرده اند و معتقدند که جمهوری اسلامی از آن حیث تحت فشار غرب قرار گرفته است که می کوشد هژمونی فرهنگ و تمدن غرب به رهبری آمریکا در منطقه خاورمیانه و سایر نقاط جهان را بی اعتبار جلوه دهد و مفروضاتی را که تاکنون غرب را الگوی توسعه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می دانست، بدون پایه و اساس نشان دهد (نک: سعید، 1379: 5).

بر اساس این نگرش، اسلام سیاسی برخلاف سایر مبارزان علیه نظم جهانی، با سنت های سیاسی که بیش از دو قرن از سوی غرب تبلیغ شده است، سر سازش ندارد و ارجاعات مسلمانان نیز نه به حقوق بشر و مارکسیسم در اشکال مختلف، بلکه به قرآن و تاریخ حکومت پیامبر اسلام و امپراتوری اسلامی از اواسط قرن هفتم میلادی است.

بدین ترتیب ظاهراً جریان اسلام گرا، پرسش هایی جدی را درباره مرزها و آنچه میراث عصر اروپا خوانده می شود، ایجاد می کند.

به بیان بهتر پیدایش جریان اسلام سیاسی، عامیت غرب را به مبارزه می طلبد و بر کاستی های تمدن غرب تأکید می کند (Spelman, 1990: 158).

در حال حاضر جمهوری اسلامی به عنوان نظامی بر پایه اسلام سیاسی و شیعی، از جمله بزرگ ترین غیرهای گفتمان غربی محسوب می شود.

از آنجایی که جمهوری اسلامی در برابر نظام معناساز آمریکا و صهیونیسم قرار دارد، طبیعی است که تمدن غرب، این نظام معناساز را با چالش ها و تهدیدهای فرهنگی فراوانی مواجه کند.

بر این اساس نظام جمهوری اسلامی برای حفظ بقا، مواجهه با تهدیدهای معنایی و فرهنگی و فراتر از آن صدور پیام انقلاب، باید با برخورداری از آموزه های حکمرانی خوب از جمله افزایش توان پاسخگویی واقعی به نیازهای داخلی و خارجی و جلب مشارکت توده های مردم، توان خود در زمینه معناسازی و صنعت فرهنگی را افزایش دهد و با در نظر داشتن ضرورت تولید رقابتی و تجاری این قبیل آثار، تمهیدات ویژه ای برای صادرات آن بیاندیشد.

بر این مبنا ضرورت تولید علوم انسانی بومی و تبیین دانش سودمند از سوی پژوهشگران و متخصصان حوزه علوم انسانی یکی دیگر از کارکردهای عملیاتی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت محسوب خواهد شد که در عین حال می تواند به میزان بسیاری از حجم تهدیدهای نرم و هوشمند دشمن علیه جمهوری اسلامی ایران بکاهد.

4-3- توانایی ساخت الگوی حیات طیبه رعایت عدالت همراه با توان پاسخگویی و کارایی از آموزه های مهمی است که در نظریه های حکمرانی خوب به طور معمول بر آن ها تأکید می شود.

از سوی دیگر، امام خمینی با احیای اصول اسلامی دعوت و اتحاد ملل مسلمان و حمایت از مظلومین و هویت بخشی به واژگانی نظیر مستضعف در برابر مستکبر ، اسلام ناب محمدی در برابر اسلام آمریکایی ، کوخ نشین در مقابل کاخ نشین ، اتحاد مسلمین در برابر نظام دوقطبی ، امتزاج دین و سیاست در مقابل سکولاریسم ؛ گفتمان و اندیشه اسلامی خویش را مطرح کرد.

همه واژگان مذکور، حول اسلام و اهداف اسلامی گرد می آمدند و هدف از اعلام و احیای این ارزش ها، نیل به غایت اصلی اسلام، یعنی سعادت و کمال بشریت بود.

ماهیت اصلی تفکر بنیان گذار انقلاب اسلامی، نفی ظلم پذیری، نفی سلطه گری، نفی سکوت و برخورد انفعالی است.

امام خمینی، انقلاب اسلامی مردم ایران را متعلق به کل بشر دانستند، به همین دلیل همه ملل را به این ارزش ها دعوت نمودند و مسئله صدور معنوی انقلاب اسلامی را مطرح کردند.

ما که می گوییم انقلابمان را می خواهیم صادر کنیم ، می خواهیم این را صادر کنیم، می خواهیم این مطلب را، همین معنایی که پیدا شده، همین معنویتی که پیدا شده است در ایران، همین مسائلی که در ایران پیدا شده، ما می خواهیم این را صادر کنیم.

ما نمی خواهیم شمشیر بکشیم و تفنگ بکشیم و حمله کنیم.

عراق با ما الان مدت هاست دارد حمله می کند و ما هیچ حمله ای به آن ها نمی کنیم.

آن ها حمله می کنند ما دفاع می کنیم.

ما می خواهیم که این انقلابمان را، انقلاب فرهنگی مان را، انقلاب اسلامی مان را به همه ممالک اسلامی صادر کنیم.

و اگر این انقلاب صادر شد، هر جا صادر بشود این انقلاب، مشکل حل می شود (امام خمینی، ج 13، 1386: 91).

به همین منظور در بند 16 اصل سوم قانون اساسی، دولت موظف به تنظیم سیاست خارجی بر اساس اسلام، تعهد برادرانه نسبت به همه مسلمانان و حمایت از مستضعفان جهان است.

از مهم ترین مفاهیم مربوط به صدور انقلاب در قانون اساسی عبارت اند از: حمایت از مبارزه حق طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین در هر نقطه از جهان، تعهد برادرانه به همه مسلمین جهان، ائتلاف و اتحاد ملل مسلمان و وحدت جهان اسلام.

امام خمینی با اعتقاد به اینکه اسلام راه کمال و سعادت انسانی در دنیا و آخرت است، بر ارائه الگوی حیات طیبه از جانب نظام جمهوری اسلامی ایران به تمام جهانیان بسیار تأکید داشتند که این امر افزون بر ارتقای سطح زندگی مردم و تحقق رفاه اجتماعی و اقتصادی در جامعه ایرانی ـ اسلامی، می تواند ارزش های انقلاب اسلامی را به بهترین نحو ارائه و صادر کند: ما از خداوند می خواهیم که این نهضت اسلامی و نهضت انسانی سرمشق باشد از برای تمام مستضعفین، و هشدار باشد بر مستکبرین.

مستکبرین گمان نکنند که باید حکومت کنند بر مستضعفین و آن ها را استعمار و استثمار کنند.

مستضعفین حکومت را به عنوان حکومت نشناسند، بلکه به عنوان خدمتگزار بشناسند (امام خمینی، ج 7، 1386: 119).

از سوی دیگر بنیان گذار انقلاب اسلامی از منظری واقع گرایانه تأکید می کند که از دست رفتن نظام اسلامی در ایران چه خسارت عظیمی است: و من به شما عرض کنم که اگر خدای نخواسته، خدای نخواسته اسلام در ایران سیلی بخورد، بدانید که در همه دنیا سیلی خواهد خورد؛ و بدانید که به این زودی دیگر نمی تواند سرش را بلند کند.

این الان یک تکلیف بسیار بزرگی است که از همه تکالیف بالاتر است، حفظ اسلام در ایران (امام خمینی، ج 17، 1386: 384).

به اعتقاد برخی از پژوهشگران، انقلاب اسلامی نخستین جنبش سیاسی و اسلامی بود که به موفقیت رسید و بر اساس اصول و ارزش های اسلامی با قدرت های شرق و غرب به ستیزه پرداخت و بدین وسیله روحی از شادی و شعف را در جهان اسلام ایجاد کرد (اسپوزیتو و وال، 1390: 128).

سخن فوق بدان معناست که حفظ جمهوری اسلامی نه تنها به موجب نگرشی ملی، بلکه در جهت حفظ اسلام و دین اهمیت فوق العاده ای دارد و همین امر تلاش بیشتر را ضروری می کند.

اما به یقین این مهم فقط با ایجاد یک الگوی ملی قدرتمند محقق خواهد شد و البته نیل به این هدف جز با توسعه ملی و ارتقای علمی به دست نخواهد آمد.

وجود دو کارکرد ملی و فراملی انقلاب اسلامی، یعنی ایجاد نظامی اصیل مبتنی بر اصول اسلامی و توسعه یافته با بهره گیری از اندیشه های بومی و نیز ارائه راه حلی منطقی و علمی به کشورهای مسلمان و مردم جهان، برای رهایی از ظلم مستکبران و نیز ارائه الگوی توسعه الهی به این معنا که سعادت دنیا و نیل به کمال الهی را توأمان در خود جای دهد، موجب می شود که منافع ملی و مصالح اسلامی با یکدیگر ممزوج شود و اهداف این نظام را بیش از پیش آرمانی و متعالی کند.

در واقع جمهوری اسلامی نمی تواند بدون کسب قدرت و ثروت، این اهداف را محقق و منافع و مصالح ملی ـ اسلامی را حفظ کند.

بدین ترتیب و با توجه به ریشه های شکل گیری انقلاب اسلامی نمی توان ضرورت ساخت الگوی حیات طیبه را نادیده گرفت و به صورتی سهل انگارانه از کنار آن گذشت.

زیرا این انقلاب امری دفعی نیست و واقعه ای ریشه دار و تقابلی تاریخی است.

بدین صورت که آغاز آن به تلاش برای مدرنیزاسیون و ساخت دولتی بر پایه الگوی مدرن غربی باز می گردد که از منظر روحانیت و علمای شیعه این امر سبب تحدید نفوذ اسلام و شریعت در زندگی مردم می شد و به نوعی اجرای احکام و قوانین اسلامی را با ابهام روبرو می کرد.

از آنجایی که دولت پهلوی اول تلاش می کرد از طریق مدرنیزاسیون، سکولاریزاسیون و ایدئولوژی ناسیونالیسم باستان گرا، قدرت دولتی را مضاعف و ایدئولوژی و گفتمان تشیع را تضعیف کند (غنی نژاد، 35:1389 و سینایی، 188:1384) علما و نیروهای مذهبی می کوشیدند در برابر این تهدید وارداتی ایستادگی کنند.

این امر در واقع نشان می دهد که دشمن اصلی اسلام شیعی در ایران، نه حکومت پهلوی، بلکه مدرنیسم غربی بود.

از این رو، مبارزه انقلابیون دو وجه داخلی و خارجی داشت، به صورتی که در بعد داخلی با شاه و سیاست های وی مبارزه می شد و در بعد خارجی با دولت های مدرن و پیشرفته غربی به ویژه ایالات متحده به عنوان مشوقان اصلی دولت پهلوی در انجام اقدامات مدرن و ضدمذهب مخالفت می گردید (بدیع، 1380: 256).

بر این اساس می توان استنتاج کرد که نیروهای مذهبی و پیروان انقلاب اسلامی با نفی مدرنیسم و نوسازی با الگوی غربی و وارداتی، اولین اقدام (سلبی) را انجام دادند و در اقدام دوم که از مرحله نخست بسیار مهم تر و دشوارتر به نظر می رسد، باید عملکردی اثباتی داشت و الگویی جدید، کارآمد، واقع گرایانه و قابل دست یابی بر اساس مؤلفه ها و مبانی اسلامی، ایرانی و شیعی ارائه کرد تا در مبارزه به پیروزی دست یافت.

به بیانی بهتر می توان گفت که انقلاب اسلامی توانست در سال 1357 در اولین گام به صورتی سلبی مخالفت خود را با نوسازی غربی و دولت مدرن اعلام نماید و نماد آن را ساقط کند، اما برای پیروزی نهایی در برابر الگوی دولت مدرن باید خود نیز در گامی اثباتی، الگویی بر پایه ایدئولوژی و معیارهای اسلامی ارائه نماید تا در هدف خود به توفیقی حقیقی نائل گردد و در عین حال فرایند صدور انقلاب را تکمیل کند.

با توجه به آنچه بیان شد، نظام جمهوری اسلامی به عنوان راه جدید زیستن، که در آن هدف، تعالی انسانی و حیات طیبه است، چاره ای جز ارائه الگوی کارآمد برای مردم جهان ندارد.

در واقع جمهوری اسلامی باید به منظور اثربخشی الگوی اسلامی و ایرانی پیشرفت ضمن دست یابی به علوم و نرم افزارهای نوین بتواند با بهره گیری از آموزه های حکمرانی خوب همراه با آموزه های تشیع، مفهوم حیات طیبه را در برابر حیات مبتنی بر کسب لذت و منفعت در نظام جهانی صورت بندی کند و در مقابل مزایای عملی شیوه های سبک زندگی مؤمنانه و زیست ایمانی را بیش از پیش به جهان تحت حاکمیت پارادایم سرمایه داری نشان دهد.

4-4- توانایی تولید ثروت ملی حکمرانی خوب مستلزم کارایی، اثربخشی و ایجاد شفافیت است.

جمهوری اسلامی بر اساس منطق گفتمانی خود، دارای اهداف و آرمان های متعالی و فراملی است که برای نیل به آن ها امکانات فراوانی را لازم خواهد داشت.

از جمله این امکانات ثروت هنگفتی است که از طریق آن می تواند در مسیر ساخت حیات طیبه، نفی سبیل، تألیف قلوب، کمک به جنبش های اسلامی و رهایی بخش و مبارزه علیه استکبار جهانی، با چالش کمتر و نیز استقبال بیشتری مواجه شود.

هر کشوری با توجه به توانمندی های انسانی، اقتصادی، صنعتی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی، مسیر توسعه پایدار را برای خود تعریف می کند، اما در این مسیر وجود نیروی انسانی کارآمد بسیار ضروری است و بدون آن نمی توان به توسعه دست یافت.

بسیاری از کشورها با اتکا به همین مؤلفه توانسته اند در زمره کشورهای پیشرفته و توسعه یافته قرار گیرند، در حالی که کشورهای زیادی وجود دارند که با منابع فوق العاده غنی و ثروت های طبیعی نتوانستند از عقب ماندگی رهایی یابند.

از این رو، می توان توسعه منابع انسانی را مهم ترین عامل و ضرورت در جهت نیل به توسعه پایدار تلقی کرد.

اما این نیروی انسانی زمانی توسعه یافته خواهد بود که به سلاح علم و فناوری مجهز باشد و در واقع توسعه دانایی محور را در دستور کار خود قرار دهد (زلفی گل، 1383: 16).

از آنجایی که در جهان کنونی نیروی کار یدی در حال محو شدن است و تفکر، خلاقیت و تولید اطلاعات محور رشد کشورها تلقی می شود (اینگلهارت و ولزل، 1389: 369).

بسترسازی مناسب برای تحقق الگوی مبتنی بر تولید ثروت در الگوی اسلامی و ایرانی پیشرفت ضرورت دارد و جمهوری اسلامی نیز ناگزیر از تولید ثروت برای تحقق اهداف مورد نظر است.

بر این مبنا تولید دانش و فناوری نوین و صدور آن به کشورهای دیگر بدون تردید سبب تولید ثروت خواهد شد و تغییر شیوه مدیریت، افزایش ابداعات، اختراعات، افزایش کیفیت و سطح بهره وری در صنایع جدید و نظایر آن می تواند به صورت طبیعی در تولید ثروت ملی نقش مهمی ایفا کند و کشور را از اتکا به ثروت های زیرزمینی و منابع فانی برهاند.

مبنای ثروت آفرینی و اقتصاد امروز، دانش و تخصص است و جهان بیش از هر زمان دیگری میدان مسابقه اقتصادی شده و صنعت بیش از هر دوره دیگری، به دانش و اندیشه متکی است.

در واقع دانش، شرط اصلی بقاست و غفلت از آن سبب واگذاری توسعه اقتصادی و تولید ثروت به رقبا خواهد شد.

همچنین در عصر حاضر به دلیل کاهش سطح منابع طبیعی، تولید دانش جدید و روزآمد می تواند در عرصه تولید از چه باید تولید کرد به چگونه می توان از منابع بهترین بهره برداری را داشت حرکت کند و چالش کمبود مواد خام را تا حد بسیاری رفع کند (رجایی، 112:1380).

بدین ترتیب ملاحظه می شود تولید و افزایش ثروت ملی نیز باید یکی دیگر از ارکان اثربخشی الگوی موفق اسلامی و ایرانی پیشرفت باشد که می تواند از طریق توجه به برخی آموزه های حکمرانی خوب تحقق یابد.

جمع بندی و پیشنهادها: در نوشتار حاضر تلاش گردید ضمن مروری بر آموزه های نظریه حکمرانی خوب که نظریه ای مبتنی بر خرد جمعی بشری است، تضمن های بنیادین الگوی اثربخش ایرانی و اسلامی پیشرفت در دهه چهارم انقلاب اسلامی مورد تبیین تفهمی قرار گیرد.

از این رو، ضمن مروری بر ویژگی ها و آموزه های حکمرانی خوب، ضرورت های واقع گرایانه و الزامات اثربخشی الگوی اسلامی و ایرانی پیشرفت مورد توجه قرار گرفت.

در مجموع می توان گفت که جمهوری اسلامی به عنوان نظامی مبتنی بر اسلام شیعی که ارزش های خود را متعلق به همه ابنای بشر می داند، بر اساس رهنمودهای امام خمینی و مطابق با اصول و آموزه های حکمرانی خوب باید به ساخت الگوی حیات طیبه مبادرت کند.

همچنین با عنایت به این نکته که انقلاب اسلامی به دلیل منطق ضداستکباری و مادی خود در برابر نظام سلطه ای قدرتمند قرار گرفته است و به شدت از جانب آنان مورد تهدید نرم و سخت قرار می گیرد، باید در مقابل این تهدیدها آنچنان که نظریه های حکمرانی خوب توصیه می کنند، بر ضرورت حفظ مشروعیت و مشارکت و جهت گیری مورد اجماع در مواجهه با تهدیدها دست یابد و به دفاع منطقی و متناسب بپردازد تا افزون بر حفظ بقا و زیستن در شرایط دشوار، به مردم مستضعف جهان یاری رساند و آنان را به سعادت واقعی رهنمون سازد.

در نهایت باید گفت که دست یابی توأمان به اهداف انقلابی و الگوی اسلامی و ایرانی پیشرفت به نحوی که منجر به صدور انقلاب اسلامی ایران شود، بدون اثربخشی، رهبری، مشارکت، مشروعیت، پاسخگویی، عدالت و کارآمدی و نیز تولید دانش و معنا در همه رشته های علمی و در عین حال تجاری سازی تولیدات به هیچ عنوان محقق نخواهد شد و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت متکی به آموزه های حکمرانی خوب در واقع به معنای شرط لازم و کافی برای حصول به این موفقیت است.

پی نوشت: [25] Soft & Smart Threat مراجع منابع: اسپوزیتو، جان و جان وال (1390)، جنبش های اسلامی معاصر (اسلام و دموکراسی)، ترجمه شجاع احمدوند، تهران: نشر نی.

اینگلهارت، رونالد و ولزل، کریستین (1389)، نوسازی، تغییر فرهنگی و دموکراسی، ترجمه یعقوب احمدی، تهران: انتشارات کویر.

بدیع، برتران (1380)، دو دولت؛ قدرت و جامعه در غرب و در سرزمین های اسلامی، ترجمه احمد نقیب زاده، تهران: مرکز بازشناسی اسلام و ایران (انتشارات باز).

خمینی، سید روح الله (1386)، صحیفه امام، تهران: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی.

رجایی، فرهنگ (1380)، پدیده جهانی شدن؛ وضعیت بشری و تمدن اطلاعاتی، ترجمه عبدالحسین آذرنگ، تهران: نشر آگه.

رجایی، فرهنگ (1372)، چالش بنیادگرایی و پاسخ غرب، مجله سیاست خارجی، 7(4).

زلفی گل، محمدعلی (1383)، از ترویج علم تا تولید ثروت از دانش، فصلنامه رهیافت، 33.

سعید، بابی (1379)، هراس بنیادین، ترجمه غلامرضا جمشیدی ها و موسی عنبری، تهران: انتشارات دانشگاه تهران.

سینایی، وحید (1384)، دولت مطلقه، نظامیان و سیاست در ایران (1357-1299)، تهران: نشر کویر.

غنی نژاد، موسی(1389)، تجددطلبی و توسعه در ایران معاصر، تهران: نشر مرکز.

مورگنتا،هانس.

جی (1376)، سیاست در میان ملت ها، ترجمه حمیرا مشیرزاده، تهران، دفتر مطالعات سیاسی وبین المللی.

نخعی، هادی (1376)، توافق و تزاحم منافع ملی و مصالح اسلامی، تهران: دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی.

----- (1387)، قانون اساسی و مدنی جمهوری اسلامی ایران، تهران: انتشارات کمالان.

اولریش، دیو.

اسمالوود، نورم.

سوییت من، کیت (1388)، کدهای رهبری سازمانی، ترجمه مسعود بینش و افشین دبیری، تهران: موسسه مطالعات بهره وری منابع انسانی.

دال، رابرت (1364)، تجزیه و تحلیل جدید سیاست، ترجمه حسین مظفریان، تهران: نشر نی.

شریف زاده، فتاح و قلی پور، رحمت الله (1382)، حکمرانی خوب و نقش دولت، فرهنگ مدیریت، 4.

قلی پور، رحمت الله (1384)، تحلیل رابطه الگوی حکمرانی خوب و فساد اداری، فرهنگ مدیریت، 10.

کمیجانی، اکبر و سلاطین، پروانه (1387)، تأثیرحکمرانی خوب بر رشد اقتصادی در گروه کشورهای منتخب OECD، فصلنامه مدلسازی اقتصادی، 2.

گریفیتس، مارتین (1388)، دانشنامه روابط بین الملل و سیاست جهان، ترجمه علیرضا طیب، تهران: نشر نی.

مبارک، اصغر و آذرپیوند، زیبا (1388)، نگاهی به شاخص های حکمرانی خوب از منظر اسلام و تأثیر آن بر رشد اقتصادی، فصلنامه اقتصاد اسلامی، 36.

مستقیمی، بهرام(1387)، تلاش برای شناختن سکانداری خوب، فصلنامه سیاست، 3.

میدری، احمد، و خیرخواهان، جعفر (1379)، حکمرانی خوب؛ بنیان توسعه، تهران: مرکز پژوهش های مجلس.

میدری، احمد (1383)، تغییر در سیاست های بانک جهانی و پیدایش نظریه حکمرانی خوب، نامه مفید، 42.

نادری، محمد مهدی (1390)، حکمرانی خوب؛ معرفی و نقدی اجمالی، اسلام و پژوهش های مدیریتی، 1(1).

Edgar, Laura.

Marshall, Claire.

Bassett, Michael.

(2006).

Partnerships: Putting good governance Principles in Practice , Institute on Governance (IOG).

Available online at: http://userpage.

fu-berlin.

de/~atasp/texte/tn_governance_benz.

pdf Graham, John.

Amos, Bruce.

Plumptre, Tim.

(2003).

Good Governance in the 21st Century, policy Brief, No 15.

Available online at: http://unpan1.

un.

org/intradoc/groups/public/documents/UNPAN/UNPAN011842.

pdf HRC.

(15 July 2014).

Report of the Special Rapporteur on the situation of human rights and fundamental freedoms of indigenous people, UN Doc.

Johnston, Michael.

(2013).

"Good governance: Rule of low, Transparency and Accountability", Colgate University.

Available online at: http://unpan1.

un.

org/intradoc/groups/public/documents/un/unpan010193.

pdf Kaufmann, Daniel.

Kraay, Aart.

Masturuzzi, Massimo.

(2010).

the Worldwide Governance Indicators, Methodology and Analytical Issues, Development Research Group of World Bank, Available online at: http://www.

ookings.

edu/~/media/research/files/reports/2010/9/wgi%20kaufmann/09_wgi_kaufmann.

pdf Lockwood, Michael.

(2010).

Good governance for terrestrial Protected areas: A framework, principles and performance outcomes , Journal of Environmental Management, No 91.

Available online at: http://www.

researchgate.

net/publication/38073511_Good_governance_for_terrestrial_protected_areas_A_framework_principles_and_performance_outcomes OECD.

(1993).

Dac Orientations on Participatory Development and Good Governance, Organization for Economic Co- operation And Development Paris.

Available online at: http://www.

google.

com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.

oecd.

org%2Fdac%2Fgovernance-development%2F31857685.

pdf&ei=fzyoVLK1EYGwUam5g6AF&usg=AFQjCNGKRpkwz-FGE7-wAEbb9A49v1a51A&sig2=_ZcTpbhKFggM1VZ0_o0efQ&bvm=bv.

82001339,d.

d24 Porter, Julia.

(2002).

Sustainability and good governance _ what can we learn from The Urban Governance Initiative?.

UTS Centre for Local Government.

Available online at: http://www.

regional.

org.

au/au/soc/2002/4/porter.

htm Ringmar, Erik.

(1997).

A Social Scientist Struggling with History, in, Iver Neumann and Ole Waever, The Future of International Relations, London: Routlodge.

Risse, Thomas.

(2004).

Transnational Governance and legitimacy , Center for Transatlantic Foreign and Security Policy, Freie University Berlin.

Available online at: http://userpage.

fu-berlin.

de/~atasp/texte/tn_governance_benz.

pdf Shipley, Robert.

Kovacs, Jason.

(2008).

Good governance principles for the cultural heritage sector: lesson from international experience , corporate governance, No 8.

Available online at: http://env-eb2.

uwaterloo.

ca/hrcresearch/attachments/519fb740a129b0.

53659657.

pdf OHCHR.

(2013).

Good governance and Human Rights, Available online at: http://www.

ohchr.

org/en/Issues/Development/GoodGovernance/Pages/GoodGovernanceIndex.

aspx UNDP.

(1997).

Governance For Sustainable Human Development, Available online at: www.

undp _ pogar.

Org/ publications/ governance/ good gov.

pdf UNESCAP.

(2009).

what is good governance? Available online at: http://www.

unescap.

org/resources/what-good-governance World Bank.

(1989).

Sub-Saharan Africa: From Crisis to Sustainable Growth, Available online at: http://www-wds.

worldbank.

org/external/default/WDSContentServer /WDSP /IB/1999/12/02/000178830_98101901364149/Rendered/PDF/multi0page.

pdf نویسندگان: شهروز شریعتی: استادیار گروه علوم سیاسی (مسائل ایران) دانشگاه تربیت مدرس زهرا سلیمانی پور: دانش آموخته کارشناسی ارشد روابط بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد دو فصلنامه الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی شماره 6 انتهای متن/ http://fna.

ir/9yj2dk نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: اسلام - اسلامی - جمهوری اسلامی - الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت - الگوی اسلامی ایرانی - سیاسی - جمهوری - ایرانی - پیشرفت - فرهنگ - فرهنگی - هوشمند - آمریکا - نظام - اقتصادی - خاورمیانه - بزرگ ترین - جهان - پیام - مارکسیسم - مسلمانان - حقوق بشر - مبارزان - افزایش - مبارزه - اروپا - تبلیغ - تاریخ - توسعه - بحران

آخرین اخبار سرویس:
ماجراهای سعید

مراسم تحویل سال نو در امامزاده سید عباس(ع)

مقام ایمان و اعتماد حضرت زکریا در سوره مریم

چهار علمی که پایه های معرفت را تشکیل می دهند

ما موشک داریم، موشک دقیق [هم] داریم؛ موشک ما هدف را از فاصله ی چند هزار کیلومتری با فاصله ی چند متری قادر است بزند

فواید شگفت انگیز «قناعت» در زندگی که نمی دانستید

معرفی قاری تلاوت سخنرانی رهبری

سال «حمایت از کالای ایرانی» مسئله توجه به اقتصاد و معیشت مردم است

30 درصد دانشجویان جشن ازدواج شان را در عتبات برگزار می‎کنند

پیام مدیرعامل سایپا به مناسبت آغاز سال 1397

مبارزه با فساد در چین تشدید می شود

رسیدگی بدون وقفه به پرونده های تشکیل شده در تعطیلات نوروزی

ابعاد صداقت رسانه ای/ اصل دیده شدن توسط رسانه ها

بنده حقیر، حسین همدانی، شاگرد تنبل دفاع مقدس اعتراف می‎کنم...

تصاویر آیین تحویل سال نو در حرم حضرت علی بن مهزیار

خلقت 14 معصوم(ع) از یک نور و در سه مرحله/ وظیفه ما در مقابل عترت

تصاویر آیین تحویل سال در حرم حضرت علی بن مهزیار

خلقت همه 14 معصوم از یک نور و در سه مرحله/ وظیفه ما در مقابل عترت

اقامه عزای شهادت امام هادی در دفتر آیت الله العظمی علم الهدی خراسانی

تهران و مسکو نزدیک تر شدند

لوح/ اگر ایرانی ها ایرانی بخرند

تهران و مسکو نزدیک تر شدند

سخنان سید حسن خمینی در مراسم تحویل سال نو در حرم مطهر امام خمینی (س)

سیدحسن خمینی: انسان حقیر، انتقادناپذیر است

نمایش ثروت و تجملات؛ بیماری فراگیر دنیای مدرن

پیام نوروزی مقام معظم رهبری

دخمه زرتشتیان یزد

سال سخت برای رسانه هایی که راویان غم بودند

حدود مسئولیت کیفری و مدنی ضابطان

ریاض برای ایجاد بحران در یمن دست به دامن واشنگتن شده است

سال های آخر قبل از انقلاب بود. ابراهیم به جز رفتن به...

خوشرو: فرهنگ ایرانی، صلح،دوستی و مقاومت است

امام جمعه بیرجند در پیام نوروزی: تبریک از نوع برکت است

شعر در ایران در نهایت قوت و تأثیر قرار دارد/ قدر این موهبت را بدانیم

امام جمعه بیرجند در پیام نوروزی: تبریک از نوع برکت است

آخرین توییت نوبخت در سال 96

روحانی 1397 هجری شمسی را به رهبر انقلاب تبریک گفت

پیام تبریک معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به مناسبت نوروز

فضیلت ماه رجب در کلام مرحوم آیت الله مجتبی تهرانی

محمدرضا عارف سال نو را تبریک گفت

تصاویر/ تحویل سال 1397 شمسی در حافظیه شیراز

نگاهی به آداب و رسوم نوروزی اقوام ایرانی

حجت الاسلام پناهیان: نیروهای انقلابی در خصوص تحقق شعار سال پیشتاز باشند

آیین تحویل سال نو در یادمان های شهدای شلمچه و والفجر8 برگزار شد

اقدامات لازم قبل از سفر

نماینده ولی فقیه و استاندار سیستان وبلوچستان عیدنوروز را تبریک گفتند

در صبر و استقامت جدیت به خرج دهید

عیدی امام برای آیت الله هاشمی چه بود؟

میثاق نامه وحی مُنزل نیست

ضرورت اقدام فرادولتی برای ایجاد نشاط معنوی در جامعه / هر شهروند خود را یک شهردار بداند

توصیه به مسافران نوروزی در رانندگی از منظر قرآن

زیارت جامعه کبیره؛ دوره کامل امام شناسی/ نهاد وکالت گامی در جهت آمادگی مردم برای مسئله مهدویت

نماینده ولی فقیه و استاندار سیستان وبلوچستان عیدنوروز را تبریک گفتند

استاندار خوزستان آغاز سال جدید را تبریک گفت

اجرای نماینده ایران در مسابقات قرآن اردن/ ابراز رضایت از اجرای مطلوب + عکس

نماینده ولی فقیه و استاندار سیستان وبلوچستان عیدنوروز را تبریک گفتند

حجت الاسلام پناهیان: نیروهای انقلابی در خصوص تحقق شعار سال پیشتاز باشند

آیین تحویل سال نو در یادمان های شهدای شلمچه و والفجر8 برگزار شد

روحمان را در تقارن بهار طبیعت با سالروز شهادت امام هادی(ع) زنده تر کنیم + فیلم

استاندار خوزستان آغاز سال جدید را تبریک گفت

تصاویر/ حضور مدیر حوزه های علمیه در مناطق عملیاتی جنوب

تلاوت سوره حدید با صوت «مصطفی اسماعیل» + دانلود

استاندار خوزستان آغاز سال جدید را تبریک گفت

زمینه سازی برای حضور قرآن در جامعه با کمک بدنه فعالان قرآنی + فیلم

زمان تغییر ساعت رسمی کشور امشب یا فردا شب ؟

سفره هفت سین عجیب و پرمفهوم دکتر ظریف وزیر خارجه کشورمان + عکس

فیلم/ ان شاءالله دوباره بیایی/ محمود خان عشق ماست!

انتخابات و اعتراضات؛ مهم ترین اتفاقات سیاسی سال 96

تحویل سال نو در حرم شاهچراغ (ع)

مراسم تحویل سال نو با حضور رییس جمهور در کرمانشاه

فوری / استاد اخلاق به دلیل تشدید بیماری به ICU منتقل شد + جزییات

جهان در سال 1396: از پوپولیسم تا سونامی های مختلف

نوروز، نقطه پیوند فرهنگ کهن ایران و هند

رونمایی از 86 نماد نوروزی استقبال از بهار در مشهد

فیلم/ دکتر هرچی داریم از برکت امام زمان(عج) و شما داریم/ هر شب می گویم خدا پدرت را بیامرزد

فیلم/ آقای دکتر افشاگری کنید! مردم چشم براهند! خیلی ها خبر ندارند! کم نیارید! شما ظلم را دیدید! تکلیف دارید!

فیلم/ دکتر احمدی نژاد در امام زاده صالح(ع): دعا کنید امام زمان (عج) بیاید و همه چیز از اساس درست شود

فیلم/ مردم در امام زاده صالح(ع) خطاب به دکتر احمدی نژاد: شیر مادرت حلالت، ازت راضی هستیم

نوروز فرصتی برای شکرگزاری به درگاه خداوند است

فرهنگ ایرانی، صلح،دوستی و مقاومت است

آیین تحویل سال و هفتم سه شهید گمنام همزمان در نوشهر برگزار شد

مراسم استقبال از بهار در روستای «چور و ننه» مریوان

مراسم تحویل سال 1397 در یزد

فیلم/ خوش و بش نوروزی مردم و دکتر احمدی نژاد در امام زاده صالح (ع)

رییس جمهور سال جدید را به رهبر معظم انقلاب اسلامی تبریک گفت

نخستین جشنواره عکس « یزد شهر زیبای من» برگزار می شود

پیام تبریک آیت الله دری نجف آبادی به مناسبت سال نو + فیلم

وای به حال کسی که یکانش بر ده گانش غلبه کند

آیین تحویل سال و هفتم سه شهید گمنام همزمان در نوشهر برگزار شد

خیابان دوسطحی آیت الله واعظ طبسی در مشهد، افتتاح و بازگشایی شد

ترامپ به ولیعهد سعودی: دست به جیب شوید+ فیلم

پشتیبانی سرویس جاسوسی 80 کشور از داعش

طرح جدید استیضاح وزیر کشور با 11 محور و 30 امضاء/ ارجاع به کمیسیون شوراها + متن استیضاح

موسسات مالی و اعتباری نمونه ای از تبدیل «چالش» به «بحران» بود

مراسم تحویل سال 1397در حرم مطهر امام خمینی (س)

موسیقی معروف تحویل سال را چه کسانی نواخته اند؟+موسیقی

شرایط بهره مندی خانواده بیمه شدگان از کمک های بیمه تأمین اجتماعی

نوروز رویش و جوانی را به همگان هدیه می کند

خوشرو: فرهنگ ایرانی، صلح،دوستی و مقاومت است

پیام تبریک زیبای پادوانی

تضمن های بنیادین الگوی اثربخش اسلامی و ایرانی پیشرفت - بخش دوم و پایانی توانایی مواجهه با تهدیدهای نرم و هوشمند

تضمن های بنیادین الگوی اثربخش اسلامی و ایرانی پیشرفت - بخش دوم و پایانی توانایی مواجهه با تهدیدهای نرم و هوشمند