مطالب مرتبط:
کتاب فروشی های راسته انقلاب چند میلیون خرید و فروش می شوند/اینجا کتاب ها را می توان کیلویی فروخت
طرح جامع زعفران از 8 سال پیش خاک می خورد/ اروپایی ها به دنبال فروش کالای خود هستند نه خرید از ما
بازار داغ خرید و فروش سیم کارت های میلیاردی + قیمت ها
تصاویری از حضور رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی
مژگان قربانی، سرور سوری انقلاب یمن؛ فرصت ها و چالش های ایران بر اساس مدل راهبردی ‏SWOT
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 آبان 1396 ساعت 23:052017-11-19اقتصادي

کتاب فروشی های انقلاب چند میلیون خرید و فروش می شوند


هفت سال گذشته بیش از 50 تا 60 کتـاب فروشی در تهـران و تعدادی کتابفـروشی پرسابقه در سایر استان ها فعالیت خود را متوقف کرده اند.

- قانون"-حقفیقت این است که نه درآمد ناشی از کتابفروشی و نه ارزش ریالی کتاب های داخل یک فروشگاه سرمایه ای برای کتابفروش نیستند که در روز مبادا بتواند به آن ها تکیه کند و وقتی بحرانی شدن شرایط کاری وقتی در کنار انواع عوارض و .

اعم از کاربری، عوارض تابلو و .

که گاهی تا سالی 7 تا 8 میلیون تومان و بیشتر هم می رسد عرصه را تنگ می کند به ناچار به تنها سرمایه اش که همان ملک و مکان فروشگاه باشد متوصل می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازقانون به نقل از ایلنا، در شش- هفت سال گذشته بیش از 50 تا 60 کتـاب فروشی در تهـران و تعدادی کتابفـروشی پرسابقه در سایر استان ها فعالیت خود را متوقف کرده اند.

البته سابقه بسته شدن کتابفروشی ها و تغییر کاربری آنها امر تازه ای نیست، اما به نظر می آید روند بسته شدن یا تغییر کاربری دادن فروشگاه های کتاب در چند سال اخیر سیر صعودی پیدا کرده است.

در واقع می توان گفت این مسئله از سال 89 که چند کتابفروشی در خیابان کریم خان زند بسته شد، شدت گرفت و توجه افکار عمومی اقلیت کتابخوان کشور را به خود جلب کرد.

دلیل اصلی تمام این تعطیلی های زنجیره ای تنگناهای مالی عنوان شده است.

با توجه به اینکه درآمد ناخالص فعلی یک کتابفروشی در ایران نمی تواند توجیه اقتصادی مناسبی برای انتخاب یا ادامه این شغل برای یک خانواده 4 نفره باشد، به نظر می رسد نه تنها دلیلی منطقی و انگیزه ی مالی برای باز شدن کتاب فروشی های جدید وجود ندارد، بلکه ادامه فعالیت کتاب فروشی های موجود نیز به لحاظ اقتصادی با سختی مواجه است.

چرخ یک کتابفروشی چگونه می چرخد؟ برای تأکید بیشتر براین امر و مستند کردن این ادعا، عملکرد مالی اقتصادی کتابفروشی های تهران - که به اعتقاد دست اندرکاران صنف نشر قابل تعمیم به کل کتابفروشی های بخش خصوصی در کشور است را مورد بازبینی اجمالی قرار می دهیم: درصدی که از فروش هر کتاب به کتابفروش تعلق می گیرد، از چیزی بین 15 تا 25 درصد (در موارد نادری ازجمله برخی کتب علوم پزشکی با قیمت های بالا و احتمال تاریخ گذشتن زودهنگام آنها تا 40 درصد) در نوسان است که هرچه کتاب با ارزش تر یا ناشر صاحب نام تر باشد؛ این درصد رو به کاهش می گذارد.

تا 90 درصد کتاب های یک کتابفروشی نه نقدی که به واسطه چک و خریداری شده اند و این یعنی حتی این کتاب ها هم به نوعی سرمایه کتابفروش محسوب نمی شوند.

در اکثر موارد هم امکان خرید کتاب به صورت مستقیم از ناشر ممکن نیست، بسیاری از کتاب ها از مراکز پخش خریداری می شوند که این خود درصدی از سود کتابفروش را کم می کند.

اگر از سود باقیمانده هزینه های باربری و حمل و نقل، هزینه های کارگری، اجاره بهای فروشگاه و هزینه های متفرقه ای ازجمله به فروش نرسیدن کتاب ها تا زمان چاپ کتاب ویرایش شده، سرمایه خوابیده، بهره های بانکی حاصل از دریافت وام برای سرمایه گذاری، هزینه های تبلیغات و غیره را کسر کنیم، سود خالص یک کتابفروشی در کلان شهر تهران حتی به حدود 15 درصد هم نمی رسد.

شاید طی این سال ها در ظاهر سرمایه کتابفروشی ها به واسطه ی بالا رفتن قیمت پشت جلد کتاب افزایش یافته باشد اما در عالم واقع پولی دست کتابفروشان را نگرفته است.

یعنی کتابی که فلان فروشگاه با مثلا 40 هزار تومان تهیه می کند و 50 هزار تومان می فروشد، وقتی بخواهد برای دومین بار تهیه اش کند باید تا 70 هزار تومان برای آن کتاب بپردازد.

به عبارت دیگر یعنی ارزش یا قیمت کتاب زیاد شده اما این ارزش افزوده نقدی نیست که بتواند کفاف مخارج یک کتابفروشی را بدهد.

تمام این موارد یعنی برای پر کردن یک مغازه 20 متری کتابفروش باید حتما باید با 200 تا 300 میلیون تومان هزینه کند، در غیر این صورت قفسه های کتابفروشی خالی می ماند.

ماجرا وقتی جای تامل بیشتری پیدا می کند که بدانیم تا 90 درصد این کتاب ها نه نقدی که به واسطه چک و خریداری شده اند و این یعنی حتی این کتاب ها هم به نوعی سرمایه کتابفروش محسوب نمی شوند.

عباس غمگسار (مدیر کتابفروشی ترمه) در همین رابطه به ایلنا می گوید: 90درصد خرید کتاب برای کتابفروشی ها به واسطه چکی صورت می گیرد و حتی بزرگترین کتابفروشی انقلاب آقای حسین زادگان هم چکی و بنا به اعتبار کار می کند.

درواقع بیشترین حرکتی که کتابفروش انجام می دهد روی اعتبارش است.

یعنی اگر آن اعتبار نباشد، سرمایه و ارزش کتاب هایش و دخل و خرجش هیچ هماهنگی با همدیگر ندارند.

تنها همین اعتبار مثلا براساس سابقه و تعداد افرادی که من کتابفروش را می شناسند و کتاب به من می دهند، کمک می کند تا حرفه ام را ادامه بدهم.

این کتابفروش ادامه می دهد: اگر بخواهی کتابفروشی را شروع کنی اگر امکان گرفتن اعتبارها را نداشته باشی اصلا کاری از پیش نمی بری.

شما در ابتدا باید مبلغی را برای شروع داشته باشی تا کتاب در قفسه بچینی و بعد به دخل و خرج برسی.

چک ها هم دیگر به سمتی پیش رفته که دیدم همکار ما چکی گرفته که مربوط به برج 4 سال آینده است.

سرنوشت کتاب های داخل قفسه های یک کتابفروشی پس از تغییر کاربری به نظر می رسد وقتی برای پرکردن یک کتابفروشی 15 متری 200 تا 300 میلیون تومان هزینه می شود در روز مبادایی که منجر به تصمیم کتابفروش به تغییر کاربری یا فروش ملک شده است می تواند به نوعی بخشی از سرمایه کتابفروش محسوب شود ولی واقعیت ماجرا اینجاست که ارزش کتاب های یک کتابفروشی بعضا نمی توانند پاسخگوی پاس شدن چک هایی شود که برای فروشگاه کشیده شده اند.

همان طور هم که اشاره شد تا 90 درصد کتاب ها برای یک کتابفروشی نه نقدی که به واسطه چک و خریداری می شوند.

مدیر کتابفروشی ترمه درباره چگونگی عودت و مرجوع کردن کتاب های یک کتابفروشی یادآور می شود: برگشتی در کار نیست مگر اینکه طرف تصمیم به تغییر شغل، فروش ملک و .

داشته باشد و همکاران کمک کنند و کتاب هایش را بردارند.

همین انتشارات خجسته در بازارچه کتاب که چند وقت پیش ملک خود را واگذار کرد اگر خود همکاران همراهی نمی کردند و کتاب ها را جای طلب برنمی داشتند هیچکسی حاضر نبود کتاب ها را بردارد.

اصولا موقع تغییر کاربری بازگشت ریالی کتاب هایی که در فروشگاه موجود است خیلی وحشتناک عوض می شود.

وقتی می خواهی کتاب بخری تا 300 میلیون باید هزینه کنی زمان تغییر کاربری و فروش ملک اگر خیلی کتاب هایت روی بورس و به روز و مرتب باشد شاید 30 تا 40 میلیون دستت را بگیرد.

کتابفروش دیگری که مایل نیست نامش عنوان شود با تاکید بر اینکه کتابفروشان در عمل به نوعی با ناشر در سرمایه گذاری برای کتاب ها سهیم هستند، بیان می کند: بخشی از این کتاب ها که در قفسه های کتابفروشی ها می ماند تولیدات ناشران است که روی دست کتابفروش باقی مانده است.

درواقع کتابفروش و پخش کننده و ناشر حلقه های زنجیر و متصل به هم هستند وقتی یکی از این حلقه ها لق یا جدا می شود آن دیگری ها هم ناخوداگاه از رده خارج می شوند.

به زبان ساده تر وقتی ناشر خودش بغل کتابفروش نمایشگاه می زند و بیشتر از کتابفروش هم به خریدار تخفیف می دهد طبیعی است که دخل و خرج کتابفروش نمی چرخد و تغییر کاربری می دهد.

او می افزاید: وقتی ناشر مستقیم کتابش را می برد و در دانشگاه ها و آموزشگاه و مترو پارک در قالب نمایشگاه توزیع می کند مشخص است که کتابفروشی ها دیگر نمی توانند ادامه کار بدهند.

نمایشگاه های داخل پارک و مترو و دانشگاه از هیچ کجا مجوز نمی گیرند و نظم و نظام کتابفروشی ها را به هم زده اند و تخفیف 50 درصدی می دهند و هیچ ارگانی و هیچ سازمانی هم بر کتاب هایی که آنجا عرضه می شود نظارت نمی کند.

وقتی می خواهی کتاب بخری تا 300 میلیون باید هزینه کنی زمان تغییر کاربری و فروش ملک اگر خیلی کتاب هایت روی بورس و به روز و مرتب باشد شاید 30 تا 40 میلیون دستت را بگیرد.

یکی از مسائلی که روز چهارشنبه 24 آبان ماه در بازدید اعضای شورای شهر تهران از کتابفروشی عنوان شد نیز همین برپایی نمایشگاه های کتاب در ایستگاه های مترو بود که با این مسئولان شهری در میان گذاشته شد که باید دید چه نتایجی را در پی خواهد داشت.

همچنین حامد صدقی نیا (ناشر و کتابفروش) با لحنی متفاوت می گوید: کمال سادگی و اشتباه است که کسی در این اوضاع و احوال بخواهد وارد حوزه کتابفروشی شود.

ما دیگر از قدیم کتابفروش بوده ایم و مشتی کتاب وبال گردنمان شده که نه می توانیم آن ها را دور بریزیم و نه کیلیویی بفروشیم.

می ترسم کم کم به وضعیتی برسیم که کتابفروش به ناچار کتاب هایش را زیر قیمت و نهایتا کیلویی 500 تومان بفروشد.

هرچند هنوز هم کتابی که ارزش داشته باشد و تا اندازه ای مشتری داشته باشد 80 تا 90 درصد خریده می شود.

زمین و ملک تنها سرمایه کتابفروش با این داده ها شاید روشن شود چرا یک کتابفروش ناچار به تغییر کاربری و فروش ملک خود می شود.

حقیقت این است که نه درآمد ناشی از کتابفروشی و نه ارزش ریالی کتاب های داخل یک فروشگاه سرمایه ای برای کتابفروش نیستند که در روز مبادا بتواند به آن ها تکیه کند و وقتی بحرانی شدن شرایط کاری وقتی در کنار انواع عوارض و .

اعم از کاربری، عوارض تابلو و .

که گاهی تا سالی 7 تا 8 میلیون تومان و بیشتر هم می رسد عرصه را تنگ می کند به ناچار به تنها سرمایه اش که همان ملک و مکان فروشگاه باشد متوصل می شود.

اما به واقع ارزش این ملک و زمینی چقدر است؟ بنا به آمارهای که به دست آورده ایم ملک در خیابان انقلب از متری 30 میلیون تومان تا متری 80 میلیون تومان متغییر است.

البته ابن اعداد و ارقام نسبی و تقریبی هستند چراکه نهایتا خریدار و فروشنده بر سر قیمت با هم توافق می کنند و مثلا زمانی که کسی به پول نیاز دارد، احتمالا ملکش 10 تا 20 تومان هم زیر قیمت می فروشد.

قیمت ملک و زمین در این راسته از خیابان جمهوری تا انقلاب هر چهارراه و هر خیابان فرعی و خیابان اصلی متفاوت است، اما براساس همین آمار ملک در خیابان اصلی متری 70 تا 80 میلیون تومان، داخل پاساژها متری 50 میلیون تومان و در خیابان فرعی هم متری 30 تومان معامله می شود.

البته ممکن است در این راسته مراکز توزیع و پخش هم مثلا یک ملکی را اجاره کرده باشند که هزینه ان نیز تقریبا 50 تومان پیش و ماهی 2 میلیون تومان اجاره برآورد می شود.

وقتی ناشر مستقیم کتابش را می برد و در دانشگاه ها و آموزشگاه و مترو پارک در قالب نمایشگاه توزیع می کند مشخص است که کتابفروشی ها دیگر نمی توانند ادامه کار بدهند.

داده های آماری غیررسمی دیگری هم ارزش ملک و زمین در راسته انقلاب را اینگونه دسته بندی می کند (این قیمت ها هم براساس به اصطلاح پاخور مشتری متفاوت می شوند): مغازه های داخل فرعی 20متر حدود 1.

5 میلیارد تومان، مغازه های 12 متری داخل پاساژ ضعیف حدود 700میلیون تومان، قوی حدود 2میلیارد تومان و مغازه های 40 متری بر خیابان انقلاب 5میلیارد تومان.

راسته انقلاب راسته کتابفروشی ها می ماند؟ همین مسائل اعم از عدم همخوانی دخل و خرج، عوارض های متفاوت، تعرفه های بالای آب و برق و .

گریبان حرفه کتابفروشی را گرفته که می بنیم کتابفروشی سحر و خجسته و .

یک به یک به ساندویچی خدمات کپی و زیراکس و .

تبدیل شده اند و عملا شاهد تغییر چهره راسته انقلاب هستیم.

غمگسار نیز با ابراز نگرانی از تغییر کاربری کتابفروشی های راسته انقلاب متذکر می شود: زمانی همه به دنبال این بودیم که وقتی ملکی در راسته انقلاب پیدا کردیم به آشنایی، همکاری یا رفیقی خبر بدهیم تا آن را خریداری کند و به کتابفروشی های این راسته اضافه شود اما این روزها همه کتابفروشی ها بر اثر کسادی بازار و مشکلات مالی تغییر کاربری می دهند و یکی یکی کتابفروشی ها از دست می رود.

وجه راسته کتاب بودن انقلاب کم کم دارد از بین می رود.

انتشارات سحر شده پیتزافروشی، کتابفروشی های خیابان فرعی هم دخل و خرجشان با هم نمی خواند می فروشند و کپی و زیراکس جای آن ها را می گیرد.

این کتابفروش همچنین تاکید می کند: یک زمانی هرجایی تا شعاع چندمتری انقلاب را کتابفروشی ها می خریدند در حال حاضر کتابفروش ها مجبورند به دلیل کسادی کار و بحران ملک خود را بفروشند و شغل های دیگر مثل کپی و زیراکس و فروش پایان نامه و کافی شاپ در راسته رو به افزایش است.

با این وجود دیگر کتابفروش رغبتی ندارد که هزینه برای خرید ملک در راسته انقلاب کند نه بودجه اش را دارد و نه می تواند اتکا کند با پرداخت بخشی از مبلغ ملک مابقی را با کاسبی به دست بیاورد.

واقعیت هم این است که خیابان انقلاب یکی از مراکز مهم فرهنگی تهران و کشور محسوب می شود.

دانشگاه تهران به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های ایران و جهان در همین خیابان قرار دارد و اینکه کتابفروشی ها این منطقه یکی یکی تغییر کاربری بدهند و مغازه فتوکپی و کافی شاپ و محل ارائه پایان نامه یا توزیع کتاب هایی که بدون اجازه ناشرش و غیرقانونی چاپ می شود واقعا نگران کننده است.

دیگر کتابفروش رغبتی ندارد که هزینه برای خرید ملک در راسته انقلاب کند نه بودجه اش را دارد و نه می تواند اتکا کند با پرداخت بخشی از مبلغ ملک مابقی را با کاسبی به دست بیاورد.

زهرا نژادبهرام (عضو شورای شهر تهران) نیز درباره اهمیت بافت فرهنگی راسته انقلاب یادآور می شود: آنچه که مهم است این است که این راسته، راسته کتابفروشی ها است و سابقه تاریخی دارد و نباید حذف شود.

باید توجه کنیم که برخی از رویکردها و کاربری های اصلی راسته انقلاب حتما باید حفظ شود.

در هر صورت امروزه مسائل اقتصادی و مالی و فرهنگی و دیگر مواردی که مبتلا به این صنف شده در کنار انقلاب ارتباطی که شاهدش هستیم منجر شده که کسب و کار در این راسته و در کل در کتابفروشی ها دچار چالش جدی شود.

خیلی ها مجبور شدند برای امرار معاش و تامین اقتصادی تغییر حرفه و شغل بدهند و اینجاست که نقش حاکمیت برای حفظ کتابفروشی ها و چهره فرهنگی راسته فرهنگی انقلاب باید جدی گرفته شود، چه در ترویج مردم به کتابخوانی و فرهنگ و چه سرمایه گذاری مالی.

به همین دلیل فکر می کنم برای اینکه کتابفروشی ها بتوانند باقی بمانند و این راسته تاریخی را برای همیشه راسته کتابفروشان ببینیم لازم است که حمایت های تبلیغی و تسهیلاتی از طریق اتحادیه، شهرداری، ارشاد و رسانه صورت بگیرد.

تعیین عوارض برای کتابفروشی ها باید با توجه به پهنه فرهنگی که برای کتابفروشی در نظر گرفته شده محاسبه شود.

این عضو شورای شهر همچنین با تاکید بر توجه ویژه شورای شهر به حل مسئله عوارض مختلفی که از سوی شهرداری از کتابفروشی ها گرفته می شود بیان می کند: باید نسبت به این مسئله توجه ویژه شود و از آنجایی که من خودم جزو کمیته تعیین عوارض هستم به نظرم تعیین عوارض برای کتابفروشی ها باید با توجه به پهنه فرهنگی که برای کتابفروشی درنظر گرفته شده محاسبه شود.

عوارض مراکز فرهنگی با کاربری فرهنگی جدا از کاربری است و درست که ما اقتصاد را هم جزیی از فرهنگ می بینیم ولی نیازمند رویکرد حمایتی ویژه ای در مباحثی مثل تعیین عوارض مراکز فرهنگی هم هستیم.

سخن آخر در حال حاضر حتی در حوزه برق هم تعرفه ویژه ای برای اماکن فرهنگی وجود دارد و یک ورزشگاه مکان فرهنگی شناخته می شود که درصد پرداختی برقش هم متفاوت از بقیه اعمال می شود اما کتابفروشی همچنان یک موسسه ی تجاری به حساب می آید و دست کم شهرداری، وزارت نیرو و حتی سازمان تامین اجتماعی کتابفروشی را یک فروشگاه تجاری می بینند نه یک محل فرهنگی.

علی رغم همه تذکرات و صحبت های مدیران فرهنگی و مسئولان حوزه نشر همچنان به دید بنگاهی پول ساز به کتابفروشی ها نگاه می شود و هنوز هزاران امتیاز همچون عوارض کاربری فرهنگی، معافیت بیمه ای و .

که به ناشران تعلق می گیرد اما کتابفروشان از آن ها برخوردار نمی شوند.

هرچه هست که نچرخیدنِ چرخِ کتابفروشی ها گردش مالی در صنعت نشر را چنان کند کرده که بسته های حمایتی ویژه ای مثل معافیت از مالیات، اجرای طرح های فصلی و ارائه تسهیلات به کتابفروشی ها با هدفِ روشن نگاه داشتن چراغِ کتابفروشی ها دیگر دردی دوا نمی کند.

به نظر می رسد برای جلوگیری از تغییر کاربری تعداد بیشتری از کتابفروشی ها به فلافل فروشی و فست فود نیاز است تا نهادهای متعددی که هرکدام به نوعی با کتاب و کتابفروش درگیر هستند؛ از این فروشگاه های فرهنگی کم بازده حمایت کنند.


کلید واژه ها: کتاب - فروش - فروشی - اقتصادی - فروشگاه - درصد - سرمایه - مالی - توجیه اقتصادی - خرید - بسته - درآمد - قانون - استان - خرید و فروش - عوارض - کشور - خانواده - انگیزه - خیابان - انتخاب - تعطیلی - تاریخ - اقلیت - ایران - تهران - پزشکی - تابلو - گزارش - مستند

آخرین اخبار سرویس:
معاون وزیر تعاون: نظام بازنشستگی اصلاح نشود؛ سرنوشت تلخ یونان در انتظار ایران است

عرضه بیش از 115 هزار تن انواع فرآورده های نفتی و پتروشیمی

مراودات اقتصادی و تجاری اردبیل و اتریش توسعه می یابد

استخدام کارگر ماهر در کارواش در مشهد

استخدام کارگر ساده آقا جهت کار در نجاری در زنجان

استخدام یکنفر کمک حسابدار جهت بایگانی در تهران

استخدام کارگر ساده آقا و خانم جهت خط تولید در مشهد

اجرای پروژه تله متری در هشت شهر تحت پوشش شرکت آبفار زنجان

استخدام کارمند اداری در شرکت حسابرسی بهین تراز  زنجان

فارس از تأخیرات پروازی در آبان امسال گزارش می دهد؛ تأخیردر بیش از 30 درصد پروازهای مهرآباد / 51 درصد پروازهای آسمان با تاخیر انجام شد

استخدام نیرو جهت پخش تراکت در مشهد

استخدام حسابدار در شرکت حسابداری و حسابرسی بهین تراز  زنجان

مشاور رییس جمهوری: بودجه عمومی دولت ها سر منشا بروز مشکلات اقتصادی است

استخدام کارشناس فروش-کارشناس بازاریابی ومسئول خرید-شرکت پانوآ

استخدام یک شرکت معتبر تولیدی در شهر قزوین

استخدام مدیر مالی جهت شرکت معتبر ساختمانی در یزد

استخدام بازاریاب در زمینه کابینت و ام دی اف در زنجان

استخدام پیک موتوری و ماشین جهت همکاری با آژانس در قزوین

استخدام ویزیتور باحقوق،پورسانت،بیمه در بازرگانی جی -البرز

راه های مقابله با ترس از ازدواج

افزایش 78 درصدی تولید طلا در موته

کاهش 204 ریالی قیمت رسمی یورو

تکلیف 600 میلیارد ریال کمک های فنی و اعتباری به واحدهای تولیدی استان مشخص شود

نویسنده های انگلیسی هم بی پول اند

قیمت طلا به 1256 دلار رید

پرداخت 240 میلیارد تومان تسهیلات به صنایع استان البرز توسط بانک صنعت و معدن در سال 95

آغاز تولید دنا پلاس توربو و 207 صندوق دار اتوماتیک

مدیرکل منابع طبیعی: آب ورودی به دریاچه نمک قم نزدیک صفر است

استخدام شرکت برق اندیش مهام گستر مازند

استخدام مهندس مکانیک با گرایش تاسیسات در یک شرکت مهندسی تاسیسات

عرضه بیش از 115 هزار تن انواع فرآورده های نفتی و پتروشیمی

استخدام سه رده شغلی جهت یک واحد تولیدی در اصفهان

تعداد 640 نفر در دوره های سوادآموزی شهرستان ملایر شرکت می کنند

نه زیرساخت رشد اقتصادی پایدار ایران

رشد چشمگیر فروش رنو در بازار ایران

نظر نمایندگان مجلس درباره افزایش قیمت بنزین چیست؟

بافت فرسوده تهران بسیار ناپایدارتر از ساخت وسازهای سرپل ذهاب است

معضل زباله را به فرصت تبدیل کنیم/ ضرورت فرهنگ سازی تفکیک زباله از مبدا در جامعه

آغاز تولید دنا پلاس توربو و 207 صندوق دار اتوماتیک

درخواست 1000 میلیاردی از دولت برای«مسکن مهر»

حجم تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا مستمرا درحال افزایش است/ تاکید ایران بر اجرای همه ابعاد برجام در حوزه اقتصادی /انجام مذاکرات برای امضای قراردادهای فاینانس جدیدی

رییس کمیسیون کشاورزی باید پیگیر اجرای سیاست خرید تضمینی باشد

رشد متغیرهای معاملاتی فرابورس

کشف هشتمین محموله طلا قاچاق به کشور

با گل داوودی به جنگ پشه ها بروید!

استخدام شرکت معتبر پخش دارویی محیا دارو در تهران

سرما 660 میلیارد ریال به کشاورزان جیرفت خسارت وارد کرد

استخدام تعدادی نیرو جهت شرکت فراگستر زنجان

استخدام نیروی آقا دارای موتورسیکلت جهت پیک موتوری رستوران

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان: چابهار نخستین بارش امسال خود را تجربه کرد

بهره برداری از 6طرح راهسازی علی آباد با افزون بر33میلیارد ریال اعتبار

نیاز 83 هزار میلیاردی توسعه ریلی

خط تولید دنا پلاس و پژو 207 صندوق دار افتتاح شد

نفوذ کلاهبرداران و مفسدان اقتصادی در نهادها و بیوت علما؛ پرده برداری از ارتباطات عجیب در ماجرای موسسات مالی غیرمجاز

نیاز 83 هزار میلیاردی توسعه ریلی

هفته ی دلار 4200 تومانی؛ دلار در روز های پیش رو گران تر می شود؟

واگذاری خرید گندم به کارخانه ها تنها راه حل مشکل کیفی آرد در کشور

سرما 660 میلیارد ریال به کشاورزان جیرفت خسارت وارد کرد

بهره برداری از 6طرح راهسازی علی آباد با افزون بر33میلیارد ریال اعتبار

استخدام نیرو با سابقه کار اداری و انبار در مشهد

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی مهمان امشب نگاه یک

استخدام کارشناس فروش تلفنی در موسسه مبتکران خوارزمی در تهران

زنگنه: با راه اندازی پالایشگاه خلیج فارس پرونده واردت بنزین بسته می شود

استخدام شرکت شیمیایی بهداش در تهران

چین در ازبکستان 500 میلیون دلار سرمایه گذاری می کند

استخدام دو نفر تحصیلکرده رشته حسابداری مسلط به نرم افزار سپیدار

استخدام مسئول دفتر خانم در مشهد

ستاره های سهیل!

استخدام کارگر خانم برای کار در کبابی در سیرجان

استخدام تعدادی کارگر مرد وارد به کار کبابی در سیرجان

کاهش واردات نفت بزرگترین خریداران آسیایی از ایران

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه کرمانشاه خبر داد توزیع بیش از 44 میلیون لیتر سوخت در مناطق زلزله زده کرمانشاه

خط تولید دو محصول جدید ایران خودرو افتتاح شد

استفاده از سامانه اطلاعات مکانی GIS در صنعت برق ضروری است

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد؛لزوم ورود سازمان های مردم نهاد به موضوع مبارزه با مواد مخدر

استخدام آموزش و پرورش (نتایج نهایی)

استخدام کارمند خانم مسلط به مکالمه و مکاتبه انگلیسی در قزوین

استخدام شرکت کیمیا نوین در مشهد

احتمال افزایش نرخ سوخت در سال97

استخدام شاگرد جهت کار در تعمیرات لوازم خانگی  سیرجان

افزایش 28.1 درصدی گردش مالی قزاقستان با اوراسیا

برگزاری جشنواره سفره سلامت در فرهنگسرای کار و تعاون

تکمیل محور فاریاب به ارزوییه 150 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

سرانه پایین پوشش گیاهی در زاهدان + گزارش

٤٩ درصد کارگاه های بازرگانی وخدماتی، استیجاری است

پرده برداری از ارتباطات عجیب و غریب در ماجرای موسسات مالی غیرمجاز

افتتاح خط تولید "دناپلاس" و "پژو 207 صندوق دار" با حضور رییس مجلس

جدیدترین قیمت سه گانه دلار، یورو و درهم در بازار شنبه 25 آذرماه

معاون وزیر راه و شهرسازی:136 مدرسه در شهرهای جدید کشور احداث شده است

دولت بنا دارد از مجلس برای تعیین قیمت بنزین اختیار بگیرد

بزرگترین کارخانه قند خاورمیانه در شوش احیا شد/ لزوم اعطای مهلت به شرکت جهت بازپرداخت دیون دولتی به منظور افزایش ظرفیت کارخانه

صنعت بیمه نیازمند فکر و ایده های نو است

صید ماهی قرمز 20 کیلوگرمی در دریاچه زریبار مریوان

آینده کودکانمان را با بیمه بسازیم

کدام استان بیشترین میزان گازگرفتگی در کشور را دارد؟

ساختمان جدید اداره امور کمیسیون و شوراهای پزشکی استان فارس افتتاح شد

دستمزد کارگران در سال 97 چگونه است؟

ارائه خدمات سازمان تامین اجتماعی از طریق تلفن همراه

قیمت نفت کاهش یافت

زعفران اصل را چگونه بشناسیم

کتاب فروشی های انقلاب چند میلیون خرید و فروش می شوند

کتاب فروشی های انقلاب چند میلیون خرید و فروش می شوند