مطالب مرتبط:
کتاب فروشی های راسته انقلاب چند میلیون خرید و فروش می شوند/اینجا کتاب ها را می توان کیلویی فروخت
طرح جامع زعفران از 8 سال پیش خاک می خورد/ اروپایی ها به دنبال فروش کالای خود هستند نه خرید از ما
بازار داغ خرید و فروش سیم کارت های میلیاردی + قیمت ها
تصاویری از حضور رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی
مژگان قربانی، سرور سوری انقلاب یمن؛ فرصت ها و چالش های ایران بر اساس مدل راهبردی ‏SWOT
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 آبان 1396 ساعت 23:052017-11-19اقتصادي

کتاب فروشی های انقلاب چند میلیون خرید و فروش می شوند


هفت سال گذشته بیش از 50 تا 60 کتـاب فروشی در تهـران و تعدادی کتابفـروشی پرسابقه در سایر استان ها فعالیت خود را متوقف کرده اند.

- قانون"-حقفیقت این است که نه درآمد ناشی از کتابفروشی و نه ارزش ریالی کتاب های داخل یک فروشگاه سرمایه ای برای کتابفروش نیستند که در روز مبادا بتواند به آن ها تکیه کند و وقتی بحرانی شدن شرایط کاری وقتی در کنار انواع عوارض و .

اعم از کاربری، عوارض تابلو و .

که گاهی تا سالی 7 تا 8 میلیون تومان و بیشتر هم می رسد عرصه را تنگ می کند به ناچار به تنها سرمایه اش که همان ملک و مکان فروشگاه باشد متوصل می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازقانون به نقل از ایلنا، در شش- هفت سال گذشته بیش از 50 تا 60 کتـاب فروشی در تهـران و تعدادی کتابفـروشی پرسابقه در سایر استان ها فعالیت خود را متوقف کرده اند.

البته سابقه بسته شدن کتابفروشی ها و تغییر کاربری آنها امر تازه ای نیست، اما به نظر می آید روند بسته شدن یا تغییر کاربری دادن فروشگاه های کتاب در چند سال اخیر سیر صعودی پیدا کرده است.

در واقع می توان گفت این مسئله از سال 89 که چند کتابفروشی در خیابان کریم خان زند بسته شد، شدت گرفت و توجه افکار عمومی اقلیت کتابخوان کشور را به خود جلب کرد.

دلیل اصلی تمام این تعطیلی های زنجیره ای تنگناهای مالی عنوان شده است.

با توجه به اینکه درآمد ناخالص فعلی یک کتابفروشی در ایران نمی تواند توجیه اقتصادی مناسبی برای انتخاب یا ادامه این شغل برای یک خانواده 4 نفره باشد، به نظر می رسد نه تنها دلیلی منطقی و انگیزه ی مالی برای باز شدن کتاب فروشی های جدید وجود ندارد، بلکه ادامه فعالیت کتاب فروشی های موجود نیز به لحاظ اقتصادی با سختی مواجه است.

چرخ یک کتابفروشی چگونه می چرخد؟ برای تأکید بیشتر براین امر و مستند کردن این ادعا، عملکرد مالی اقتصادی کتابفروشی های تهران - که به اعتقاد دست اندرکاران صنف نشر قابل تعمیم به کل کتابفروشی های بخش خصوصی در کشور است را مورد بازبینی اجمالی قرار می دهیم: درصدی که از فروش هر کتاب به کتابفروش تعلق می گیرد، از چیزی بین 15 تا 25 درصد (در موارد نادری ازجمله برخی کتب علوم پزشکی با قیمت های بالا و احتمال تاریخ گذشتن زودهنگام آنها تا 40 درصد) در نوسان است که هرچه کتاب با ارزش تر یا ناشر صاحب نام تر باشد؛ این درصد رو به کاهش می گذارد.

تا 90 درصد کتاب های یک کتابفروشی نه نقدی که به واسطه چک و خریداری شده اند و این یعنی حتی این کتاب ها هم به نوعی سرمایه کتابفروش محسوب نمی شوند.

در اکثر موارد هم امکان خرید کتاب به صورت مستقیم از ناشر ممکن نیست، بسیاری از کتاب ها از مراکز پخش خریداری می شوند که این خود درصدی از سود کتابفروش را کم می کند.

اگر از سود باقیمانده هزینه های باربری و حمل و نقل، هزینه های کارگری، اجاره بهای فروشگاه و هزینه های متفرقه ای ازجمله به فروش نرسیدن کتاب ها تا زمان چاپ کتاب ویرایش شده، سرمایه خوابیده، بهره های بانکی حاصل از دریافت وام برای سرمایه گذاری، هزینه های تبلیغات و غیره را کسر کنیم، سود خالص یک کتابفروشی در کلان شهر تهران حتی به حدود 15 درصد هم نمی رسد.

شاید طی این سال ها در ظاهر سرمایه کتابفروشی ها به واسطه ی بالا رفتن قیمت پشت جلد کتاب افزایش یافته باشد اما در عالم واقع پولی دست کتابفروشان را نگرفته است.

یعنی کتابی که فلان فروشگاه با مثلا 40 هزار تومان تهیه می کند و 50 هزار تومان می فروشد، وقتی بخواهد برای دومین بار تهیه اش کند باید تا 70 هزار تومان برای آن کتاب بپردازد.

به عبارت دیگر یعنی ارزش یا قیمت کتاب زیاد شده اما این ارزش افزوده نقدی نیست که بتواند کفاف مخارج یک کتابفروشی را بدهد.

تمام این موارد یعنی برای پر کردن یک مغازه 20 متری کتابفروش باید حتما باید با 200 تا 300 میلیون تومان هزینه کند، در غیر این صورت قفسه های کتابفروشی خالی می ماند.

ماجرا وقتی جای تامل بیشتری پیدا می کند که بدانیم تا 90 درصد این کتاب ها نه نقدی که به واسطه چک و خریداری شده اند و این یعنی حتی این کتاب ها هم به نوعی سرمایه کتابفروش محسوب نمی شوند.

عباس غمگسار (مدیر کتابفروشی ترمه) در همین رابطه به ایلنا می گوید: 90درصد خرید کتاب برای کتابفروشی ها به واسطه چکی صورت می گیرد و حتی بزرگترین کتابفروشی انقلاب آقای حسین زادگان هم چکی و بنا به اعتبار کار می کند.

درواقع بیشترین حرکتی که کتابفروش انجام می دهد روی اعتبارش است.

یعنی اگر آن اعتبار نباشد، سرمایه و ارزش کتاب هایش و دخل و خرجش هیچ هماهنگی با همدیگر ندارند.

تنها همین اعتبار مثلا براساس سابقه و تعداد افرادی که من کتابفروش را می شناسند و کتاب به من می دهند، کمک می کند تا حرفه ام را ادامه بدهم.

این کتابفروش ادامه می دهد: اگر بخواهی کتابفروشی را شروع کنی اگر امکان گرفتن اعتبارها را نداشته باشی اصلا کاری از پیش نمی بری.

شما در ابتدا باید مبلغی را برای شروع داشته باشی تا کتاب در قفسه بچینی و بعد به دخل و خرج برسی.

چک ها هم دیگر به سمتی پیش رفته که دیدم همکار ما چکی گرفته که مربوط به برج 4 سال آینده است.

سرنوشت کتاب های داخل قفسه های یک کتابفروشی پس از تغییر کاربری به نظر می رسد وقتی برای پرکردن یک کتابفروشی 15 متری 200 تا 300 میلیون تومان هزینه می شود در روز مبادایی که منجر به تصمیم کتابفروش به تغییر کاربری یا فروش ملک شده است می تواند به نوعی بخشی از سرمایه کتابفروش محسوب شود ولی واقعیت ماجرا اینجاست که ارزش کتاب های یک کتابفروشی بعضا نمی توانند پاسخگوی پاس شدن چک هایی شود که برای فروشگاه کشیده شده اند.

همان طور هم که اشاره شد تا 90 درصد کتاب ها برای یک کتابفروشی نه نقدی که به واسطه چک و خریداری می شوند.

مدیر کتابفروشی ترمه درباره چگونگی عودت و مرجوع کردن کتاب های یک کتابفروشی یادآور می شود: برگشتی در کار نیست مگر اینکه طرف تصمیم به تغییر شغل، فروش ملک و .

داشته باشد و همکاران کمک کنند و کتاب هایش را بردارند.

همین انتشارات خجسته در بازارچه کتاب که چند وقت پیش ملک خود را واگذار کرد اگر خود همکاران همراهی نمی کردند و کتاب ها را جای طلب برنمی داشتند هیچکسی حاضر نبود کتاب ها را بردارد.

اصولا موقع تغییر کاربری بازگشت ریالی کتاب هایی که در فروشگاه موجود است خیلی وحشتناک عوض می شود.

وقتی می خواهی کتاب بخری تا 300 میلیون باید هزینه کنی زمان تغییر کاربری و فروش ملک اگر خیلی کتاب هایت روی بورس و به روز و مرتب باشد شاید 30 تا 40 میلیون دستت را بگیرد.

کتابفروش دیگری که مایل نیست نامش عنوان شود با تاکید بر اینکه کتابفروشان در عمل به نوعی با ناشر در سرمایه گذاری برای کتاب ها سهیم هستند، بیان می کند: بخشی از این کتاب ها که در قفسه های کتابفروشی ها می ماند تولیدات ناشران است که روی دست کتابفروش باقی مانده است.

درواقع کتابفروش و پخش کننده و ناشر حلقه های زنجیر و متصل به هم هستند وقتی یکی از این حلقه ها لق یا جدا می شود آن دیگری ها هم ناخوداگاه از رده خارج می شوند.

به زبان ساده تر وقتی ناشر خودش بغل کتابفروش نمایشگاه می زند و بیشتر از کتابفروش هم به خریدار تخفیف می دهد طبیعی است که دخل و خرج کتابفروش نمی چرخد و تغییر کاربری می دهد.

او می افزاید: وقتی ناشر مستقیم کتابش را می برد و در دانشگاه ها و آموزشگاه و مترو پارک در قالب نمایشگاه توزیع می کند مشخص است که کتابفروشی ها دیگر نمی توانند ادامه کار بدهند.

نمایشگاه های داخل پارک و مترو و دانشگاه از هیچ کجا مجوز نمی گیرند و نظم و نظام کتابفروشی ها را به هم زده اند و تخفیف 50 درصدی می دهند و هیچ ارگانی و هیچ سازمانی هم بر کتاب هایی که آنجا عرضه می شود نظارت نمی کند.

وقتی می خواهی کتاب بخری تا 300 میلیون باید هزینه کنی زمان تغییر کاربری و فروش ملک اگر خیلی کتاب هایت روی بورس و به روز و مرتب باشد شاید 30 تا 40 میلیون دستت را بگیرد.

یکی از مسائلی که روز چهارشنبه 24 آبان ماه در بازدید اعضای شورای شهر تهران از کتابفروشی عنوان شد نیز همین برپایی نمایشگاه های کتاب در ایستگاه های مترو بود که با این مسئولان شهری در میان گذاشته شد که باید دید چه نتایجی را در پی خواهد داشت.

همچنین حامد صدقی نیا (ناشر و کتابفروش) با لحنی متفاوت می گوید: کمال سادگی و اشتباه است که کسی در این اوضاع و احوال بخواهد وارد حوزه کتابفروشی شود.

ما دیگر از قدیم کتابفروش بوده ایم و مشتی کتاب وبال گردنمان شده که نه می توانیم آن ها را دور بریزیم و نه کیلیویی بفروشیم.

می ترسم کم کم به وضعیتی برسیم که کتابفروش به ناچار کتاب هایش را زیر قیمت و نهایتا کیلویی 500 تومان بفروشد.

هرچند هنوز هم کتابی که ارزش داشته باشد و تا اندازه ای مشتری داشته باشد 80 تا 90 درصد خریده می شود.

زمین و ملک تنها سرمایه کتابفروش با این داده ها شاید روشن شود چرا یک کتابفروش ناچار به تغییر کاربری و فروش ملک خود می شود.

حقیقت این است که نه درآمد ناشی از کتابفروشی و نه ارزش ریالی کتاب های داخل یک فروشگاه سرمایه ای برای کتابفروش نیستند که در روز مبادا بتواند به آن ها تکیه کند و وقتی بحرانی شدن شرایط کاری وقتی در کنار انواع عوارض و .

اعم از کاربری، عوارض تابلو و .

که گاهی تا سالی 7 تا 8 میلیون تومان و بیشتر هم می رسد عرصه را تنگ می کند به ناچار به تنها سرمایه اش که همان ملک و مکان فروشگاه باشد متوصل می شود.

اما به واقع ارزش این ملک و زمینی چقدر است؟ بنا به آمارهای که به دست آورده ایم ملک در خیابان انقلب از متری 30 میلیون تومان تا متری 80 میلیون تومان متغییر است.

البته ابن اعداد و ارقام نسبی و تقریبی هستند چراکه نهایتا خریدار و فروشنده بر سر قیمت با هم توافق می کنند و مثلا زمانی که کسی به پول نیاز دارد، احتمالا ملکش 10 تا 20 تومان هم زیر قیمت می فروشد.

قیمت ملک و زمین در این راسته از خیابان جمهوری تا انقلاب هر چهارراه و هر خیابان فرعی و خیابان اصلی متفاوت است، اما براساس همین آمار ملک در خیابان اصلی متری 70 تا 80 میلیون تومان، داخل پاساژها متری 50 میلیون تومان و در خیابان فرعی هم متری 30 تومان معامله می شود.

البته ممکن است در این راسته مراکز توزیع و پخش هم مثلا یک ملکی را اجاره کرده باشند که هزینه ان نیز تقریبا 50 تومان پیش و ماهی 2 میلیون تومان اجاره برآورد می شود.

وقتی ناشر مستقیم کتابش را می برد و در دانشگاه ها و آموزشگاه و مترو پارک در قالب نمایشگاه توزیع می کند مشخص است که کتابفروشی ها دیگر نمی توانند ادامه کار بدهند.

داده های آماری غیررسمی دیگری هم ارزش ملک و زمین در راسته انقلاب را اینگونه دسته بندی می کند (این قیمت ها هم براساس به اصطلاح پاخور مشتری متفاوت می شوند): مغازه های داخل فرعی 20متر حدود 1.

5 میلیارد تومان، مغازه های 12 متری داخل پاساژ ضعیف حدود 700میلیون تومان، قوی حدود 2میلیارد تومان و مغازه های 40 متری بر خیابان انقلاب 5میلیارد تومان.

راسته انقلاب راسته کتابفروشی ها می ماند؟ همین مسائل اعم از عدم همخوانی دخل و خرج، عوارض های متفاوت، تعرفه های بالای آب و برق و .

گریبان حرفه کتابفروشی را گرفته که می بنیم کتابفروشی سحر و خجسته و .

یک به یک به ساندویچی خدمات کپی و زیراکس و .

تبدیل شده اند و عملا شاهد تغییر چهره راسته انقلاب هستیم.

غمگسار نیز با ابراز نگرانی از تغییر کاربری کتابفروشی های راسته انقلاب متذکر می شود: زمانی همه به دنبال این بودیم که وقتی ملکی در راسته انقلاب پیدا کردیم به آشنایی، همکاری یا رفیقی خبر بدهیم تا آن را خریداری کند و به کتابفروشی های این راسته اضافه شود اما این روزها همه کتابفروشی ها بر اثر کسادی بازار و مشکلات مالی تغییر کاربری می دهند و یکی یکی کتابفروشی ها از دست می رود.

وجه راسته کتاب بودن انقلاب کم کم دارد از بین می رود.

انتشارات سحر شده پیتزافروشی، کتابفروشی های خیابان فرعی هم دخل و خرجشان با هم نمی خواند می فروشند و کپی و زیراکس جای آن ها را می گیرد.

این کتابفروش همچنین تاکید می کند: یک زمانی هرجایی تا شعاع چندمتری انقلاب را کتابفروشی ها می خریدند در حال حاضر کتابفروش ها مجبورند به دلیل کسادی کار و بحران ملک خود را بفروشند و شغل های دیگر مثل کپی و زیراکس و فروش پایان نامه و کافی شاپ در راسته رو به افزایش است.

با این وجود دیگر کتابفروش رغبتی ندارد که هزینه برای خرید ملک در راسته انقلاب کند نه بودجه اش را دارد و نه می تواند اتکا کند با پرداخت بخشی از مبلغ ملک مابقی را با کاسبی به دست بیاورد.

واقعیت هم این است که خیابان انقلاب یکی از مراکز مهم فرهنگی تهران و کشور محسوب می شود.

دانشگاه تهران به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های ایران و جهان در همین خیابان قرار دارد و اینکه کتابفروشی ها این منطقه یکی یکی تغییر کاربری بدهند و مغازه فتوکپی و کافی شاپ و محل ارائه پایان نامه یا توزیع کتاب هایی که بدون اجازه ناشرش و غیرقانونی چاپ می شود واقعا نگران کننده است.

دیگر کتابفروش رغبتی ندارد که هزینه برای خرید ملک در راسته انقلاب کند نه بودجه اش را دارد و نه می تواند اتکا کند با پرداخت بخشی از مبلغ ملک مابقی را با کاسبی به دست بیاورد.

زهرا نژادبهرام (عضو شورای شهر تهران) نیز درباره اهمیت بافت فرهنگی راسته انقلاب یادآور می شود: آنچه که مهم است این است که این راسته، راسته کتابفروشی ها است و سابقه تاریخی دارد و نباید حذف شود.

باید توجه کنیم که برخی از رویکردها و کاربری های اصلی راسته انقلاب حتما باید حفظ شود.

در هر صورت امروزه مسائل اقتصادی و مالی و فرهنگی و دیگر مواردی که مبتلا به این صنف شده در کنار انقلاب ارتباطی که شاهدش هستیم منجر شده که کسب و کار در این راسته و در کل در کتابفروشی ها دچار چالش جدی شود.

خیلی ها مجبور شدند برای امرار معاش و تامین اقتصادی تغییر حرفه و شغل بدهند و اینجاست که نقش حاکمیت برای حفظ کتابفروشی ها و چهره فرهنگی راسته فرهنگی انقلاب باید جدی گرفته شود، چه در ترویج مردم به کتابخوانی و فرهنگ و چه سرمایه گذاری مالی.

به همین دلیل فکر می کنم برای اینکه کتابفروشی ها بتوانند باقی بمانند و این راسته تاریخی را برای همیشه راسته کتابفروشان ببینیم لازم است که حمایت های تبلیغی و تسهیلاتی از طریق اتحادیه، شهرداری، ارشاد و رسانه صورت بگیرد.

تعیین عوارض برای کتابفروشی ها باید با توجه به پهنه فرهنگی که برای کتابفروشی در نظر گرفته شده محاسبه شود.

این عضو شورای شهر همچنین با تاکید بر توجه ویژه شورای شهر به حل مسئله عوارض مختلفی که از سوی شهرداری از کتابفروشی ها گرفته می شود بیان می کند: باید نسبت به این مسئله توجه ویژه شود و از آنجایی که من خودم جزو کمیته تعیین عوارض هستم به نظرم تعیین عوارض برای کتابفروشی ها باید با توجه به پهنه فرهنگی که برای کتابفروشی درنظر گرفته شده محاسبه شود.

عوارض مراکز فرهنگی با کاربری فرهنگی جدا از کاربری است و درست که ما اقتصاد را هم جزیی از فرهنگ می بینیم ولی نیازمند رویکرد حمایتی ویژه ای در مباحثی مثل تعیین عوارض مراکز فرهنگی هم هستیم.

سخن آخر در حال حاضر حتی در حوزه برق هم تعرفه ویژه ای برای اماکن فرهنگی وجود دارد و یک ورزشگاه مکان فرهنگی شناخته می شود که درصد پرداختی برقش هم متفاوت از بقیه اعمال می شود اما کتابفروشی همچنان یک موسسه ی تجاری به حساب می آید و دست کم شهرداری، وزارت نیرو و حتی سازمان تامین اجتماعی کتابفروشی را یک فروشگاه تجاری می بینند نه یک محل فرهنگی.

علی رغم همه تذکرات و صحبت های مدیران فرهنگی و مسئولان حوزه نشر همچنان به دید بنگاهی پول ساز به کتابفروشی ها نگاه می شود و هنوز هزاران امتیاز همچون عوارض کاربری فرهنگی، معافیت بیمه ای و .

که به ناشران تعلق می گیرد اما کتابفروشان از آن ها برخوردار نمی شوند.

هرچه هست که نچرخیدنِ چرخِ کتابفروشی ها گردش مالی در صنعت نشر را چنان کند کرده که بسته های حمایتی ویژه ای مثل معافیت از مالیات، اجرای طرح های فصلی و ارائه تسهیلات به کتابفروشی ها با هدفِ روشن نگاه داشتن چراغِ کتابفروشی ها دیگر دردی دوا نمی کند.

به نظر می رسد برای جلوگیری از تغییر کاربری تعداد بیشتری از کتابفروشی ها به فلافل فروشی و فست فود نیاز است تا نهادهای متعددی که هرکدام به نوعی با کتاب و کتابفروش درگیر هستند؛ از این فروشگاه های فرهنگی کم بازده حمایت کنند.


کلید واژه ها: کتاب - فروش - فروشی - اقتصادی - فروشگاه - درصد - سرمایه - مالی - توجیه اقتصادی - خرید - بسته - درآمد - قانون - استان - خرید و فروش - عوارض - کشور - خانواده - انگیزه - خیابان - انتخاب - تعطیلی - تاریخ - اقلیت - ایران - تهران - پزشکی - تابلو - گزارش - مستند

آخرین اخبار سرویس:
خاش آماده استقبال از مسافران نوروزی است

تردد تانکرهای حامل سوخت از مرز باشماق ممنوع شد

پیام نوروزی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

عدم برگزاری مجامع بانک ایران زمین

ساعات آغاز و پایان کار شعب بانک توسعه صادرات در ایام تعطیلات اعلام شد

فهرست اسامی کارکنان کشیک بانک ها در تعطیلات نوروز 97

ایجاد باجه سیار پستی درمیدان گنجعلیخان کرمان

1.4 میلیون فقره چک در بهمن ماه برگشت خورد

طرح جامع گردشگری چهارمحال و بختیاری در هیات دولت بررسی می شود

سمندر لرستانی دیگر سین هفت سین نیست

بدهی ملی آمریکا به 21 تریلیون دلار رسید

نرخ ارز بانکی ثابت ماند/ هر دلار 37691 ریال

بررسی ابعاد بحران بدهی چین

کاهش مراجعات حضوری مشترکین با گسترش خدمات الکترونیک گاز گیلان

هیچ منابع مالی برای تعاون روستایی پیش بینی نشده است

هرمزگان کم ترین میزان نرخ بیکاری در کشور را داراست

فروش بیش از 154 هزار اثر در پنجمین روز طرح عیدانه کتاب

دستمزد کارگران در سال 97 چقدر می شود؟

تب و تاب بازار مسکن فروکش کرد

دو نیمه متفاوت بازار مسکن

آیا کمبود کالا در بازار شب عید وجود دارد؟

قیمت انواع خودرو لوکس در بازار /جدول

مرکز آمار اعلام کرد: ثبت 18.12 میلیون خانوار شهری

مردم نگران خرید میوه عید نباشند

مصرف روزانه بنزین از مرز 101 میلیون لیتر گذشت

فشار عرضه در آخرین یکشنبه سال کم شد

رشد پنج درصدی صادرات غیرنفتی در ماه های پایانی سال

این کالاها از مالیات بر ارزش افزوده معافند

طرح استانداردسازی نازل های سوخت در بوشهر آغاز شد

آغاز برداشت گل بید مشک

طرح ملی گیاهان دارویی کشور به تصویب رسید

نرخ رشد 9 ماهه با نفت 3.4 درصد و بدون نفت 4.1 درصد است

پیش بینی سیف از نرخ تورم 97

تردد تانکرهای حامل سوخت از مرز باشماق ممنوع شد

افزایش قیمت بلیت اتوبوس در آستانه نوروز

تغییر مکان تعیین دستمزد 97/وزارت اقتصاد میزبان شد

بهای سکه نزولی شد

فهرست اسامی کارکنان کشیک بانک ها در تعطیلات نوروز 97 منتشر شد

گارانتی خودروی خود را باطل نکنید/شرکت امداد متخلف اینبار در قالب انجمن ظهور کرده است

پیشگیری از کم فروشی 600 میلیون تومانی برای عرضه سیب و پرتقال در تهران

نرخ رشد 9 ماهه با نفت 3.4 درصد و بدون نفت 4.1 درصد است

توزیع نشریات رایگان در ناوگان ریلی و جاده ای آغاز شد

جولان دلالان در پایانه های استان تهران

پرونده رجیستری 96 بسته شد

احیای مراتع تخریب یافته، از فعالیت های اصلی پروژه ترسیب کربن است

نشست مشترک مدیرعامل بانک ملت و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

وجود 6 هزار و 374 موقوفه در آذربایجان غربی

زمان واریز سود سهام عدالت کارمندان مشخص شد

احداث «پارکینگ»در منطقه 18

با پارازیت نمی توان سخنان مردم را نشنیده گرفت/ این صداها فقط به سمت قوه مجریه نبود

قیمت خودروی چری در بازار

مشکل مرخصی خودروهای پلاک اروند برطرف شد

بورس تهران کم بازده ترین بورس منطقه شد

کرمانشاه روز اول عید میزبان روحانی است

استخدام 21 ردیف شغلی در شرکت معتبر در اصفهان

سکه گران شد

پیش بینی خدمات رسانی هلال احمر خوزستان به بیش از 5 میلیون مسافر نوروزی

زمان واریز سود "سهام عدالت" کارمندان

افزایش سرسام آور قیمت بلیت اتوبوس در آستانه نوروز

کوالکام نام گوشی هایی که از فناوری Quick Charge 4.0 پشتیبانی می کنند را مشخص کرد

ایرانیان 24 ساعته صاحب "خانه های ضدزلزله ارزان " می شوند + تصاویر

تحویل روزانه 456میلیون مترمکعب گاز از میدان پارس جنوبی

تورم در سال آینده تک رقمی خواهد بود

پیشگیری از کم فروشی 600 میلیون تومانی برای عرضه سیب و پرتغال در تهران

100 میلیارد ریال زکات در لرستان جمع آوری شد

طرح استانداردسازی نازل های سوخت در بوشهر آغاز شد

افزایش 14 درصدی ظرفیت مسافری فرودگاه امام در نوروز 97/ ترمینال سلام تابستان 97 وارد چرخه خدمات دهی می شود

طرح استانداردسازی نازل های سوخت در بوشهر آغاز شد

شروط عجیب و پیچیده بانک ها برای پرداخت وام ازدواج

فروش بیش از 154 هزار نسخه کتاب در سومین عیدانه کتاب

730 هزار میلیارد ریال از طریق چک مبادله شد

کشف محموله لنز چشم قاچاق در اصفهان

فروش بیش از 154 هزار نسخه کتاب در سومین عیدانه کتاب

صادرات 184 میلیون دلارکالا از گلستان

چشم انداز خودکفایی ایران در دانش سلول های بنیادی

ثبت 18.12 میلیون خانوار در شهر ها

خاش آماده استقبال از مسافران نوروزی است

جدیدترین قیمت گوشت گرم در بازار

«کار» کارگر در سال 97 چقدر می ارزد؟

مرکز آمار : ثبت 18.12 میلیون خانوار شهری/سکونت 8.13میلیون نفر در آپارتمان

خرید و فروش مار های 10 میلیونی در بازار ایران + عکس

اهدای 31 دستگاه کانکس از سوی بانک ملت به زلزله زدگان کوهبنان استان کرمان

افزایش سفرهای گردشگری در بین ایرانیان

استخدام کارشناس بازرگانی در انتشارات گل واژه در تهران

ظرفیت جابجایی روزانه سه و نیم میلیون مسافر

جذب نزدیک به دومیلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی توسط دولت دوازدهم

700 کیلوگرم گوشت ناسالم از رستورانهای طاق بستان کشف شد

مازندرانی ها حدود دو برابر میانگین کشوری خون اهدا می کنند

استخدام صندوق دار خانم در کافه رستوران در تهران

هشدار انجمن صنفی خدمات پس از فروش خودرو: اجبار به خرید کارت اشتراک امدادخودرو غیر قانونی است / توصیه های امداد خودرویی برای مسافران نوروزی

قیمت دلار در بازار آزاد 4819 تومان شد

هزینه زمین درشهرک صنعتی خورموج 50 درصد کاهش یافت

واریز سود سهام عدالت کارمندان در سال 97

واریز سود سهام عدالت کارمندان در سال 97

صرافی ارزهای دیجیتال Circle X با کوین بیس وارد رقابت می شود

توزیع سبد کالای مددجویان در سیستان و بلوچستان

بازار داغ خرید و فروش اسکناس نو

آخرین وضعیت ترافیکی جاده ها/جزییات محدودیت های نوروزی

700 کیلوگرم گوشت ناسالم از رستورانهای طاق بستان کشف شد

سهام شرکت های بیمه آسیا و اتکایی امین فردا واگذار می شود

کتاب فروشی های انقلاب چند میلیون خرید و فروش می شوند

کتاب فروشی های انقلاب چند میلیون خرید و فروش می شوند