مطالب مرتبط:
نقض غرض در اجرای پروژه سهام عدالت
نقض غرض در اجرای پروژه سهام عدالت
فرمانده ارشد هسته ای آمریکا: در برابر اجرای دستور حمله هسته ای غیرقانونی ترامپ مقاومت خواهم کرد
اجرای بیش از 60 عنوان برنامه فرهنگی و اجتماعی ویژه هفته بسیج در مراغه
اجرای بیش از 60 عنوان برنامه فرهنگی و اجتماعی ویژه هفته بسیج در مراغه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 آبان 1396 ساعت 19:062017-11-19اقتصادي

نقض غرض در اجرای پروژه سهام عدالت


کارشناسان معتقدند رفع ایرادات حقوقی و محاسباتی در مکانیزم تخصیص سهام عدالت و همچنین ،استهلاک اقساط باقی مانده از محل سودهای آتی شرکت های مشمول، - ، دو کارشناس حقوقی و اقتصادی در یادداشتی مشترک که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده اند، موضوع نقض غرض در اجرای سهام عدالت را مورد بررسی قرار داده اند که متن کامل آن از نظر گرامی تان می گذرد: اخیرا معاون محترم وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان خصوصی سازی کشور اعلام کرده اند که چنانچه دارندگان سهام عدالت نسبت به پرداخت مابقی اقساط خود اقدام نکنند، سهام آنها بازپس گرفته خواهد شد.

به نظر می رسد مستند ایشان تبصره 3 ماده 6 مصوبه شورای عالی واگذاری مصوب سال 1388 باشد که بیان می دارد درصورتی که در پایان دوره تقسیط، بهای سهام مورد واگذاری به طور کامل تسویه نشده باشد، خریداران مکلفند حداکثر ظرف مدت شش ماه رأساً نسبت به پرداخت بدهی و تسویه حساب سهام مورد خریداری اقدام کنند.

در غیر این صورت سازمان خصوصی سازی به میزان مبلغ بدهی تسویه شده سهام مورد وثیقه را آزاد می نماید و نسبت به وصول مطالبات خود از محل فروش سهام باقی مانده وفق مقررات اقدام خواهد نمود .

به نظر آثار اقتصادی و حقوقی منفی متفاوتی بر این تصمیم دولت مترتب است که در ادامه ضمن اشاره به برخی از رووس اصلی و اهداف اجرای این طرح، آن نکات اشاره می شوند؛ هدف اصلی از توزیع سهام عدالت بین شش دهک پایین جامعه براساس مصوبه مورخ 1385/8/21 هیأت وزیران که به پیش نهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده (9) قانون برنامه چهارم توسعه کشور (مصوب 1383) تصویب شده افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون عنوان شده است.

بر اساس ماده 3 همین آیین نامه وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف شده است با رعایت قوانین و مقررات مربوط به بند ج سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری مربوط به اصل چهل و چهار قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و پس از تشکیل شرکت واسط نسبت به واگذاری سهام قابل واگذاری دولتی و متعلق به دولت به شرکت واسط اقدام نماید و متعاقباً نسبت به واگذاری سهام شرکت واسط به شرکتهای سرمایه گذاری استانی (سهامی خاص ) به نسبت مشمولین سهام عدالت اقدام نماید.

بنابراین براساس محورهای مصرح در آیین نامه، ساختار لازم برای توزیع ثروت در جامعه نیز باید توسط دولت و براساس تقسیم سهام شرکت های سودده بین گروه های هدف طراحی گردد.

علاوه بر این، در ماده 11 همین آیین نامه نیز آمده که سازمان خصوصی سازی به قائم مقامی سهامداران دولتی موظف است با انعقاد قراردادی با شرکت واسط و شرکتهای سرمایه گذاری استانی (سهامی خاص) که ضمانت اجرایی لازم در آن پیش بینی شده باشد پس از طی دوره تقسیط که حداکثر (10) سال است، متناسب با میزان سود دریافتی از شرکت واسط و بلافاصله پس از آن نسبت به تسویه حساب اقساط سهام واگذاری اقدام کند.

بهای سهام موضوع این ماده شامل پنجاه درصد (50 درصد) تخفیف می باشد و اقساط شامل احتساب سود فروش اقساطی نخواهد بود.

بنابراین براساس این ماده اقساط سهام واگذار شده از محل سود دریافتی قابل تسویه است و نکته قابل توجه تر این که مجددا دولت و به نمایندگی از آن سازمان خصوصی سازی مکلف هستند نسبت به تسویه اقساط سهام واگذار شده متناسب با سود دریافتی اقدام نمایند.

بنابراین، هدف اصلی طرح براساس روح کلی حاکم بر آن که در قالب مصوبات دولت تجلی یافته است، توزیع ثروت بین افراد متوسط و پایین جامعه به منظور گسترش عدالت اجتماعی عنوان شده است.

ولی شرایط امروز دارندگان سهام عدالت نشان می دهد که متأسفانه نه تنها این هدف محقق نشده بلکه شرایط بوجود آمده این گمان را بوجود می آورد که اجرای آیین نامه های مربوط عملا در جهت مخالف اهداف اولیه طرح در حال ساماندهی و پیش برد است.

بخشی از این گمان از اشکالات وارده بر آیین نامه و برخی نیز از اجرای آن نشأت می گیرد.

نمونه هایی از این ایرادات و اشکالات در ادامه اشاره می شوند.

تشتت در ماهیت حقوقی طرح نکته اول این که متأسفانه بدلیل یکپارچه نبودن ساختار آیین نامه ها مشخص نیست که واگذاری سهام فوق در کدام قالب حقوقی قرار می گیرد.

مثلا سه عبارت فروش اقساطی، ثمن معامله و واگذاری در آیین نامه تصریح شده است که هر یک بار حقوقی متفاوتی دارند.

این نشان می دهد که نوعی ابهام در ماهیت حقوقی طرح (دست کم در آیین نامه ها) وجود دارد.

لذا نمی توان به صراحت حقوق و تکالیف سهامداران از یک سو و دولت از سوی دیگر را به دقت مشخص نمود.

اگر ماهیت طرح را بیع تلقی کنیم، مهمترین اثر آن مالکیت قطعی خریدار بر مبیع از ابتدای بیع می باشد در حالی که این موضوع با سایر مفاد آیین نامه و حتی با نحوه اجرا نیز مغایرت دارد.

از سوی دیگر، اگر ماهیت طرح را واگذاری سهام در قالب فروش اقساطی بگیریم، مالکیت خریدار بر مبیع معلق بر شرطی است که پس از حصول آن قطعی می گردد که با اجرا سازگارتر است ولی مشخص نیست چرا عبارت ثمن معامله در آیین نامه درج شده است.

این تشتت در ماهیت حقوقی طرح، عملا منافع سهام دار را در ابهام قرار می دهد که می تواند به ضرر وی بیانجامد.

عدم گسترش مشارکت عمومی مردمی با وجود این که یکی از اهداف اصلی اجرای پروژه سهام عدالت گسترش مشارکت عمومی بوده ولی برخی نقایص طرح اولیه و نیز برخی اقدامات در مسیر اجرای آن، به گونه ای بوده که عملا مشارکت سهامداران در فرآیند تصمیم سازی هیچ بوده است.

به عنوان مثال، آیین نامه های مربوط به گونه ای تنظیم شده اند که انتقال مالکیت قطعی بر سهام مورد نظر به دارندگان آن را منوط به استهلاک بهای آنها (تنها از محل سود آتی ایجادی شرکت هایی که سهام آنها واگذار شده) بوده است و در غیر این صورت هیچ گونه مالکیتی برای دارندگان آن ایجاد نخواهد شد.

در همین راستا در ماده 3 آیین نامه مورخ 29 فروردین 1388 مصوبه شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی آمده است سهام عدالت به صورت مستقیم به شرکت های سرمایه گذاری استانی واگذار خواهد شد.

سهام مزبور در توثیق سازمان خصوصی سازی خواهد بود و متناسب با کسر تخفیفات قانونی و اقساط پرداختی از توثیق خارج می شود.

و براساس ماده 6 آیین نامه فوق الذکر، ثمن معامله از محل سود سالانه شرکت های واگذار شده تسویه خواهد شد و براساس تبصره 2 همین ماده، چنانچه میزان سود دریافتی در هر سال تکافوی میزان اقساط دریافتنی همان سال را ننماید، بدهی خریداران سهام از سود دریافتنی سنوات بعد قابل تسویه خواهد بود .

بنابراین عملا تا اتمام پرداخت اقساط به دلیل عدم دخالت دارندگان سهام در هیأت مدیره شرکت های واسط و فقدان هرگونه کنترل و نظارتی از سوی آنان یا نمایندگان ایشان برسهام یا عملکرد شرکت هایی که سهام واگذار شده است، مشارکتی توسط دارندگان سهام عدالت صورت نگرفته است.

ضمن این که همه وظایف مرتبط با به سودرسانی این شرکت ها را دولت یا نمایندگان دولت بر عهده گرفته اند.

بنابراین، عدم استهلاک بهای سهام از طریق سود، متوجه هیأت مدیره، دولت و گردانندگان این شرکت ها می باشد و گذاردن بار سنگین تسویه نصف بهای سهام بر عهده دارندگان آن که هیچ مشارکتی در به سودرسانی یا زیاندهی شرکت ها نداشته اند، آسیب جدی به هدف عدالت محوری در واگذاری این سهام تلقی می شود.

نکته دیگر این است که عدم دخالت دارندگان سهام عدالت در مدیریت شرکت ها تاکنون با هدف ایجاد ساختارهای لازم و آموزش آنها با نحوه سهام داری و نیز سایر اهداف مربوط به کنترل بازار سهام و حفظ ثروت این خانوارها قابل توجیه است، ولی باید زمینه مشارکت بیشتر آنها را فراهم نمود.

عدم دستیابی کامل به توزیع بهتر ثروت چنانکه گفته شد و از روال آیین نامه ها و مصوبات نیز مشهود است، در جریان واگذاری سهام، پرداخت اقساط، تقسیم سود، مدیریت شرکت های مورد نظر عملا سهامداران دخالتی حتی غیرمستقیم نداشته اند و وزارت اقتصاد به نمایندگی از سهامداران سهام عدالت و شرکت های سرمایه گذاری نسبت به شرکت در مجامع، اعمال مدیریت و تعیین عضو هیأت مدیره اقدام کرده و رأسا سود را دریافت و به حساب خزانه واریز کرده است.

بر همین اساس نیز طی بیش از 10 سال گذشته، سهامداران هیچگاه سودی دریافت نکرده اند.

این بدان معناست که کل سود برای پرداخت اقساط صرف شده و هنوز تسویه نشده است لذا عملا توزیع ثروت که از اصلی ترین اهداف این پروژه بوده است، محقق نگردیده است.

اشتباهات محاسباتی به زیان سهامداران براساس ادعای مقامات دولتی، سهام سودآورترین شرکت های دولتی در این طرح توزیع شده است.

اما این بهترین شرکت ها در طی 10 سال تنها توانسته اند، به اندازه نیمی از ارزش کل سهام واگذار شده به هر فرد (متوسط 500 هزار تومان) سود به سهامداران پرداخت کنند که بر این اساس بازده سالانه این سهام کمتر از 5 درصد بوده است که کمتر از نصف سودهای علی الحساب پرداختی سیستم بانکی در همان زمان است.

بنابراین یا سهام مورد نظر از کیفیت و سودآوری ادعا شده برخوردار نیستند و یا اینکه دولت یا سازمان خصوصی سازی که نمایندگی سهامداران سهام عدالت را نیز دارد، نتوانسته طی ده سال متوسط سالانه 10 درصد سود را تأمین نماید.

به هر حال، یک نکته مشخص است و آن این که برخلاف هدف اصلی طرح، برای دارنده سهام عدالت که هدف اصلی طرح کمک به وی بوده است عملا منفعت قابل توجهی ایجاد نشده است.

تزلزل در اعتماد عمومی مردم نحوه اجرای طرح از آغاز تاکنون به گونه ای بوده است که عملا دارندگان سهام عدالت نه انتفاع مالی قابل توجهی کسب کرده اند و نه دانشی از جهت مدیریت شرکت های سرمایه گذاری و سهام داری برای آنها ایجاد گردیده است ضمن این که اخبار هر از چندگاه منتشره از طرف دولت باعث ایجاد نگرانی و اضطراب در آنها نیز می شود.

بنابراین عملا این گونه اجرای طرح (بصورت ناقص) باعث تزلزل اعتماد عمومی که بزرگترین سرمایه هر دولتی است به طرح های دولتی خواهد شد.

ابهام در مالکیت فعلی سهام نکته نهایی این که حتی اگر مابقی ارزش سهام که براساس ادعای سازمان خصوصی سازی حدود 500 هزار تومان برای مشمولین دهک های 3 تا 6 است، نیز توسط آنها پرداخت شود معلوم نیست سهام چه شرکتی به سهامدار تحویل خواهد شد.

چراکه سهام داران عدالت سهام شرکت های سهامی عدالت استانی را در اختیار دارند که در تشکیل آن نیز نقشی نداشته و حتی در انتخاب اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل آنها نیز نقشی ایفا نکرده اند.

لذا بدیهی است که کسی مایل نیست هزینه سهام شرکتی ناشناس را پرداخت نماید.

به همین دلیل نیز هست که کسی از پرداخت رقم مورد ادعا استقبال نکرده است.

نتیجه با توجه به موارد فوق و جهت رعایت حقوق سهام داران سهام عدالت و نیز تحقق اهداف توزیع این سهام، پیشنهاد می شود: علاوه بر رفع برخی ایرادات حقوقی و محاسباتی و برخی موانع مقابل مشارکت گسترده تر سهام داران، به روال گذشته، دولت نسبت به استهلاک اقساط باقی مانده از محل سودهای آتی شرکت های مشمول اقدام نماید.

به عبارت دیگر، باید سقف زمانی 10 ساله را افزایش دهد.

با این کار علاوه بر رفع نگرانی ناشی از ورود یکباره سهام خرد به بازار و آسیب رسانی به بازار سهام، اهداف طرح نیز تا حدود زیادی محقق خواهد شد.

مهر 110
کلید واژه ها: سهام - سهام عدالت - سازمان خصوصی سازی - اقتصادی - امور اقتصادی - خصوصی سازی - جمهوری اسلامی - وزیر امور اقتصادی و دارایی - واگذاری سهام - قانون اساسی - رییس سازمان خصوصی سازی - دولت - دارایی - ماده - نامه - خانوارهای ایرانی - قانون - ایران - مقام معظم رهبری - کارشناس - جمهوری - اسلامی - آیین - سرمایه گذاری - افزایش ثروت - توزیع - جامعه - وزارت - خبرگزاری - صورت

آخرین اخبار سرویس:
مسعود اربابی, نوید حاتمی پور مطالعه تطبیقی کارکردها و نقش قراردادی بارنامه دریایی در حقوق ایران و انگلستان

قاچاقچیان کالا و ارز از خدمات مالی و بانکی محروم می شوند/تعیین مجازات سوءاستفاده از کارت بازرگانی

جزییات دلایل مخالفت مجلس با افزایش قیمت بنزین در سال 97

مظنه خرید ماشین حساب در بازار چقدر است؟

جدیدترین آمار مصرف بنزین در ایران اعلام شد

حسن بادینی, ابراهیم تقی زاده, ناصر علیدوستی شهرکی, پانته آ پناهی اصانلو خسارات تبعی در بیع بین المللی کالا

کاهش قیمت گوشت گوسفند در بازار/قیمت به 40هزارتومان رسید

قدیمی ترین تایرساز کشور در آستانه تعطیلی/ مالکیت کارخانه های در دست وزارت صنعت تعیین تکلیف شود

اهداف توقف ثبت سفارش واردات خودرو/ آیین نامه واردات خودرو به زودی ابلاغ می شود

بدهی 10 هزار میلیارد تومانی وزارت راه به پیمانکاران

4 میلیون نفر سال 95 به عراق رفتند/ زائران خارجی رکورد زدند

آخرین وضعیت واردات تخم مرغ

سیاستهای تشویقی در نظام تولید ایران کاربرد ندارد

بیت کوین: چند توصیه مهم ایمنی

تفاهم نامه احداث آزادراه کنارگذر شرقی تهران به امضا رسید

بیمارستان عروسک ها/ عکس

جدیدترین آمار مصرف بنزین در ایران اعلام شد

4 میلیون نفر سال 95 به عراق رفتند/ زائران خارجی رکورد زدند

از «افت دلار در مقابل جهش شاخص بورس» تا «دو رقیب جدی بانک ها در سال 2018»

دلار دوباره گران شد/قیمت به 4177 تومان رسید

گوشی هواوی میت 10 پورشه دیزاین ؛ هوشمند و لوکس بودن به سبک هواوی و پورشه

علاقه مندی قطر به سرمایه گذاری در صنعت نفت عراق

طبیعت رنگارنگ پاییزی آستارا/ عکس

عدم سرمایه گذاری کافی طی 40 سال گذشته مهم ترین چالش پژوهشی کشور

جزییات استخدام در یک شرکت پیمانکاری در تهران + جدول

گرانترین و ارزان ترین شهر های ایران کدامند؟

حقوق نمایندگان مجلس چقدر است؟+عکس

اقدامات سازمان بازرسی در حوزه های واردات و خودروسازان داخلی و نرخ سود بانکی

کاشی های هوشمند با فرستنده وای فای و بلوتوث! +عکس

شیوع پدیده "دم درآوردن" انسانها بر اثر مصرف "محصولات تراریخته"

یک شرکت تولیدی صنعتی در 3 ردیف شغلی استخدام می کند + جدول

سیدعلی هنجنی, ابوالفضل استادزاده مفهومسرمایه گذاری خارجی در قوانین داخلی، معاهدات بین المللی سرمایه گذاری و آرای دادگاه های داوری بین المللی

معرفی رشته «مدیریت آشپزی و قنادی»

درخواست پذیره نویسی 20 صندوق سرمایه گذاری جسورانه

رابطه برانکو و ربیع خواه بر می گردد+عکس

بانک جهانی سرمایه گذاری روی سوخت های فسیلی را متوقف می کند

قیمت میوه های شب یلدا؛ انار 7000، هندوانه 1800

بانک جهانی سرمایه گذاری روی سوخت های فسیلی را متوقف می کند

افزایش حملات آسم افراد بیمار در روز های آلوده سال/ کپسول های یک بار مصرف اکسیژن تاثیری در تنفس بهتر ندارد

انتقاد از افزایش نامتعارف قیمت نهاده های دامی/لزوم دخالت ناظران

تبدیل پراید به مازراتی !/ عکس

شیرین شهر در مسیر توسعه!

خرید آپارتمان در پردیس چقدر تمام می شود؟

وعده خبر خوش برای کاهش سود وام مسکن

هشت هواپیمای جدید در راه ایران

آب و برق پردیس تامین است اما فاضلاب مشکل دارد

حقوق نمایندگان مجلس چقدر است؟

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 26 آذر

واردات 5 هزار خودرودر دست 4 تا 5 نفر است

همه چیز درباره فعالیت های توتال فرانسه در ایران/ از مالیات و بیمه 100 هزار دلاری تا فروش قطعه به خودروسازان

80درصد موبایل‎های بازار رجیستری نشده اند

مرجع رسیدگی به تخلفات فروشگاههای اینترنتی کجاست؟ +سند

اعضای کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران استعفا کردند

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 26 آذر

علاقه مندی قطر به سرمایه گذاری در صنعت نفت عراق

با 100میلیون هم می توان خانه خرید؟ +جدول

استخدام کارشناس بازرگانی، کارشناس فروش و کارشناس حسابداری

استخدام کارشناس بازرگانی و کارشناس حسابداری خانم در تهران

استخدام استاد زبان انگلیسی خانم در موسسه ی زبان کیش در تهران

افزایش دوباره قیمت مرغ و تخم مرغ

در گزارش توتال به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا مطرح شد همه چیز درباره فعالیت های توتال فرانسه در ایران/ از مالیات و بیمه 100 هزار دلاری تا فروش قطعه به خودروسازان

لایحه افزایش تعرفه واردات خودرو بزودی به مجلس می رود

80درصد موبایل‎های بازار رجیستری نشده اند

مدل لباس های شب یلدا

ایرباس فاینانس خرید هواپیماها را تامین می کند

جنجالی که زن مدل مصری با لباسش به پا کرد/تصاویر

جایگزینی گیاهان درخشان به جای لامپ در آینده نزدیک

استخدام مهندس مکانیک در کارافن پویان سپهر در تهران

استخدام کارشناس فروش رسانه های تبلیغاتی آفلاین و آنلاین/پیک برتر

استخدام مسئول دفتر، مدیر اداری و منابع انسانی،مشاور تحصیلی

استخدام کمک حسابدار خانم در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

استخدام کارشناس فروش و کارشناس SEOدر جهان گستر پارس رادن-تهران

استخدام منشی خانم در شرکت صنایع الکترونیکی مگامداوم

استخدام کارشناس فروش و مارکتینگ در صنایع الکترونیکی مگامداوم

استخدام کارشناس فروش و مارکتینگ و منشی در مگامداوم

مخالفت با قرارداد منتشر نشده رنو

رونق مونتاژکاری در صنعت خودرو

شکر با سلامتی چه می کند؟

نوبخت: لایحه افزایش تعرفه واردات خودرو بزودی به مجلس می رود

تعیین تکلیف واردات خودرو تا 3 روز دیگر؛ 5300خودروی بدون مجوز در گمرک

قیمت میوه های شب یلدا؛ انار 7000، هندوانه 1800

مسئولان اصلی خرید هواپیماهای آمریکایی غایبان بزرگ یک نمایشگاه

وعده خبر خوش برای کاهش سود وام مسکن

رویه نامناسب بازار کشور موجب افزایش قیمت کالاهای اساسی است

اقتصاد نفتی و رانتی عامل اصلی کاهش بهره وری

مظلومیت نشریات خصوصی در بحران کاغذ

خودروی ویژه حمل شیر/ عکس

تعیین تکلیف واردات خودرو تا 3 روز دیگر

استخدام حسابدار،باسابقه کار در حوزه صنعتی در مگنت ابزار گستر

استخدام کارشناس انبار و کارشناس حسابداری خانم در تهران

استخدام منشی و کارشناس بازاریابی خانم درشرکت معتبر در تهران

استخدام گرافیست در شرکت آیریک در اصفهان

صادرات ماکو از مرز 7 میلیون دلار گذشت

آخرین تحولات بازار مرغ و ماهی در آستانه شب یلدا

رشد 61 درصدی ترانزیت ریلی در سال جاری

اجرای طرح شماره گذاری ماشین آلات کشاورزی استان

یارانه آذر ماه واریز و قابل برداشت شد

دلالی گریبان گیر تسلا مدل 3 شد؛ فروش حواله های سری نخست با قیمت 10 هزار دلار

نفرین تراکم فروشی ، بلای جان شهرها

انتقاد وزیر اطلاعات از برخوردهای قهرآمیز با تخلفات اقتصادی

نقض غرض در اجرای پروژه سهام عدالت

نقض غرض در اجرای پروژه سهام عدالت