مطالب مرتبط:
نقض غرض در اجرای پروژه سهام عدالت
نقض غرض در اجرای پروژه سهام عدالت
فرمانده ارشد هسته ای آمریکا: در برابر اجرای دستور حمله هسته ای غیرقانونی ترامپ مقاومت خواهم کرد
اجرای بیش از 60 عنوان برنامه فرهنگی و اجتماعی ویژه هفته بسیج در مراغه
اجرای بیش از 60 عنوان برنامه فرهنگی و اجتماعی ویژه هفته بسیج در مراغه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 آبان 1396 ساعت 19:062017-11-19اقتصادي

نقض غرض در اجرای پروژه سهام عدالت


کارشناسان معتقدند رفع ایرادات حقوقی و محاسباتی در مکانیزم تخصیص سهام عدالت و همچنین ،استهلاک اقساط باقی مانده از محل سودهای آتی شرکت های مشمول، - ، دو کارشناس حقوقی و اقتصادی در یادداشتی مشترک که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده اند، موضوع نقض غرض در اجرای سهام عدالت را مورد بررسی قرار داده اند که متن کامل آن از نظر گرامی تان می گذرد: اخیرا معاون محترم وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان خصوصی سازی کشور اعلام کرده اند که چنانچه دارندگان سهام عدالت نسبت به پرداخت مابقی اقساط خود اقدام نکنند، سهام آنها بازپس گرفته خواهد شد.

به نظر می رسد مستند ایشان تبصره 3 ماده 6 مصوبه شورای عالی واگذاری مصوب سال 1388 باشد که بیان می دارد درصورتی که در پایان دوره تقسیط، بهای سهام مورد واگذاری به طور کامل تسویه نشده باشد، خریداران مکلفند حداکثر ظرف مدت شش ماه رأساً نسبت به پرداخت بدهی و تسویه حساب سهام مورد خریداری اقدام کنند.

در غیر این صورت سازمان خصوصی سازی به میزان مبلغ بدهی تسویه شده سهام مورد وثیقه را آزاد می نماید و نسبت به وصول مطالبات خود از محل فروش سهام باقی مانده وفق مقررات اقدام خواهد نمود .

به نظر آثار اقتصادی و حقوقی منفی متفاوتی بر این تصمیم دولت مترتب است که در ادامه ضمن اشاره به برخی از رووس اصلی و اهداف اجرای این طرح، آن نکات اشاره می شوند؛ هدف اصلی از توزیع سهام عدالت بین شش دهک پایین جامعه براساس مصوبه مورخ 1385/8/21 هیأت وزیران که به پیش نهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده (9) قانون برنامه چهارم توسعه کشور (مصوب 1383) تصویب شده افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون عنوان شده است.

بر اساس ماده 3 همین آیین نامه وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف شده است با رعایت قوانین و مقررات مربوط به بند ج سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری مربوط به اصل چهل و چهار قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و پس از تشکیل شرکت واسط نسبت به واگذاری سهام قابل واگذاری دولتی و متعلق به دولت به شرکت واسط اقدام نماید و متعاقباً نسبت به واگذاری سهام شرکت واسط به شرکتهای سرمایه گذاری استانی (سهامی خاص ) به نسبت مشمولین سهام عدالت اقدام نماید.

بنابراین براساس محورهای مصرح در آیین نامه، ساختار لازم برای توزیع ثروت در جامعه نیز باید توسط دولت و براساس تقسیم سهام شرکت های سودده بین گروه های هدف طراحی گردد.

علاوه بر این، در ماده 11 همین آیین نامه نیز آمده که سازمان خصوصی سازی به قائم مقامی سهامداران دولتی موظف است با انعقاد قراردادی با شرکت واسط و شرکتهای سرمایه گذاری استانی (سهامی خاص) که ضمانت اجرایی لازم در آن پیش بینی شده باشد پس از طی دوره تقسیط که حداکثر (10) سال است، متناسب با میزان سود دریافتی از شرکت واسط و بلافاصله پس از آن نسبت به تسویه حساب اقساط سهام واگذاری اقدام کند.

بهای سهام موضوع این ماده شامل پنجاه درصد (50 درصد) تخفیف می باشد و اقساط شامل احتساب سود فروش اقساطی نخواهد بود.

بنابراین براساس این ماده اقساط سهام واگذار شده از محل سود دریافتی قابل تسویه است و نکته قابل توجه تر این که مجددا دولت و به نمایندگی از آن سازمان خصوصی سازی مکلف هستند نسبت به تسویه اقساط سهام واگذار شده متناسب با سود دریافتی اقدام نمایند.

بنابراین، هدف اصلی طرح براساس روح کلی حاکم بر آن که در قالب مصوبات دولت تجلی یافته است، توزیع ثروت بین افراد متوسط و پایین جامعه به منظور گسترش عدالت اجتماعی عنوان شده است.

ولی شرایط امروز دارندگان سهام عدالت نشان می دهد که متأسفانه نه تنها این هدف محقق نشده بلکه شرایط بوجود آمده این گمان را بوجود می آورد که اجرای آیین نامه های مربوط عملا در جهت مخالف اهداف اولیه طرح در حال ساماندهی و پیش برد است.

بخشی از این گمان از اشکالات وارده بر آیین نامه و برخی نیز از اجرای آن نشأت می گیرد.

نمونه هایی از این ایرادات و اشکالات در ادامه اشاره می شوند.

تشتت در ماهیت حقوقی طرح نکته اول این که متأسفانه بدلیل یکپارچه نبودن ساختار آیین نامه ها مشخص نیست که واگذاری سهام فوق در کدام قالب حقوقی قرار می گیرد.

مثلا سه عبارت فروش اقساطی، ثمن معامله و واگذاری در آیین نامه تصریح شده است که هر یک بار حقوقی متفاوتی دارند.

این نشان می دهد که نوعی ابهام در ماهیت حقوقی طرح (دست کم در آیین نامه ها) وجود دارد.

لذا نمی توان به صراحت حقوق و تکالیف سهامداران از یک سو و دولت از سوی دیگر را به دقت مشخص نمود.

اگر ماهیت طرح را بیع تلقی کنیم، مهمترین اثر آن مالکیت قطعی خریدار بر مبیع از ابتدای بیع می باشد در حالی که این موضوع با سایر مفاد آیین نامه و حتی با نحوه اجرا نیز مغایرت دارد.

از سوی دیگر، اگر ماهیت طرح را واگذاری سهام در قالب فروش اقساطی بگیریم، مالکیت خریدار بر مبیع معلق بر شرطی است که پس از حصول آن قطعی می گردد که با اجرا سازگارتر است ولی مشخص نیست چرا عبارت ثمن معامله در آیین نامه درج شده است.

این تشتت در ماهیت حقوقی طرح، عملا منافع سهام دار را در ابهام قرار می دهد که می تواند به ضرر وی بیانجامد.

عدم گسترش مشارکت عمومی مردمی با وجود این که یکی از اهداف اصلی اجرای پروژه سهام عدالت گسترش مشارکت عمومی بوده ولی برخی نقایص طرح اولیه و نیز برخی اقدامات در مسیر اجرای آن، به گونه ای بوده که عملا مشارکت سهامداران در فرآیند تصمیم سازی هیچ بوده است.

به عنوان مثال، آیین نامه های مربوط به گونه ای تنظیم شده اند که انتقال مالکیت قطعی بر سهام مورد نظر به دارندگان آن را منوط به استهلاک بهای آنها (تنها از محل سود آتی ایجادی شرکت هایی که سهام آنها واگذار شده) بوده است و در غیر این صورت هیچ گونه مالکیتی برای دارندگان آن ایجاد نخواهد شد.

در همین راستا در ماده 3 آیین نامه مورخ 29 فروردین 1388 مصوبه شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی آمده است سهام عدالت به صورت مستقیم به شرکت های سرمایه گذاری استانی واگذار خواهد شد.

سهام مزبور در توثیق سازمان خصوصی سازی خواهد بود و متناسب با کسر تخفیفات قانونی و اقساط پرداختی از توثیق خارج می شود.

و براساس ماده 6 آیین نامه فوق الذکر، ثمن معامله از محل سود سالانه شرکت های واگذار شده تسویه خواهد شد و براساس تبصره 2 همین ماده، چنانچه میزان سود دریافتی در هر سال تکافوی میزان اقساط دریافتنی همان سال را ننماید، بدهی خریداران سهام از سود دریافتنی سنوات بعد قابل تسویه خواهد بود .

بنابراین عملا تا اتمام پرداخت اقساط به دلیل عدم دخالت دارندگان سهام در هیأت مدیره شرکت های واسط و فقدان هرگونه کنترل و نظارتی از سوی آنان یا نمایندگان ایشان برسهام یا عملکرد شرکت هایی که سهام واگذار شده است، مشارکتی توسط دارندگان سهام عدالت صورت نگرفته است.

ضمن این که همه وظایف مرتبط با به سودرسانی این شرکت ها را دولت یا نمایندگان دولت بر عهده گرفته اند.

بنابراین، عدم استهلاک بهای سهام از طریق سود، متوجه هیأت مدیره، دولت و گردانندگان این شرکت ها می باشد و گذاردن بار سنگین تسویه نصف بهای سهام بر عهده دارندگان آن که هیچ مشارکتی در به سودرسانی یا زیاندهی شرکت ها نداشته اند، آسیب جدی به هدف عدالت محوری در واگذاری این سهام تلقی می شود.

نکته دیگر این است که عدم دخالت دارندگان سهام عدالت در مدیریت شرکت ها تاکنون با هدف ایجاد ساختارهای لازم و آموزش آنها با نحوه سهام داری و نیز سایر اهداف مربوط به کنترل بازار سهام و حفظ ثروت این خانوارها قابل توجیه است، ولی باید زمینه مشارکت بیشتر آنها را فراهم نمود.

عدم دستیابی کامل به توزیع بهتر ثروت چنانکه گفته شد و از روال آیین نامه ها و مصوبات نیز مشهود است، در جریان واگذاری سهام، پرداخت اقساط، تقسیم سود، مدیریت شرکت های مورد نظر عملا سهامداران دخالتی حتی غیرمستقیم نداشته اند و وزارت اقتصاد به نمایندگی از سهامداران سهام عدالت و شرکت های سرمایه گذاری نسبت به شرکت در مجامع، اعمال مدیریت و تعیین عضو هیأت مدیره اقدام کرده و رأسا سود را دریافت و به حساب خزانه واریز کرده است.

بر همین اساس نیز طی بیش از 10 سال گذشته، سهامداران هیچگاه سودی دریافت نکرده اند.

این بدان معناست که کل سود برای پرداخت اقساط صرف شده و هنوز تسویه نشده است لذا عملا توزیع ثروت که از اصلی ترین اهداف این پروژه بوده است، محقق نگردیده است.

اشتباهات محاسباتی به زیان سهامداران براساس ادعای مقامات دولتی، سهام سودآورترین شرکت های دولتی در این طرح توزیع شده است.

اما این بهترین شرکت ها در طی 10 سال تنها توانسته اند، به اندازه نیمی از ارزش کل سهام واگذار شده به هر فرد (متوسط 500 هزار تومان) سود به سهامداران پرداخت کنند که بر این اساس بازده سالانه این سهام کمتر از 5 درصد بوده است که کمتر از نصف سودهای علی الحساب پرداختی سیستم بانکی در همان زمان است.

بنابراین یا سهام مورد نظر از کیفیت و سودآوری ادعا شده برخوردار نیستند و یا اینکه دولت یا سازمان خصوصی سازی که نمایندگی سهامداران سهام عدالت را نیز دارد، نتوانسته طی ده سال متوسط سالانه 10 درصد سود را تأمین نماید.

به هر حال، یک نکته مشخص است و آن این که برخلاف هدف اصلی طرح، برای دارنده سهام عدالت که هدف اصلی طرح کمک به وی بوده است عملا منفعت قابل توجهی ایجاد نشده است.

تزلزل در اعتماد عمومی مردم نحوه اجرای طرح از آغاز تاکنون به گونه ای بوده است که عملا دارندگان سهام عدالت نه انتفاع مالی قابل توجهی کسب کرده اند و نه دانشی از جهت مدیریت شرکت های سرمایه گذاری و سهام داری برای آنها ایجاد گردیده است ضمن این که اخبار هر از چندگاه منتشره از طرف دولت باعث ایجاد نگرانی و اضطراب در آنها نیز می شود.

بنابراین عملا این گونه اجرای طرح (بصورت ناقص) باعث تزلزل اعتماد عمومی که بزرگترین سرمایه هر دولتی است به طرح های دولتی خواهد شد.

ابهام در مالکیت فعلی سهام نکته نهایی این که حتی اگر مابقی ارزش سهام که براساس ادعای سازمان خصوصی سازی حدود 500 هزار تومان برای مشمولین دهک های 3 تا 6 است، نیز توسط آنها پرداخت شود معلوم نیست سهام چه شرکتی به سهامدار تحویل خواهد شد.

چراکه سهام داران عدالت سهام شرکت های سهامی عدالت استانی را در اختیار دارند که در تشکیل آن نیز نقشی نداشته و حتی در انتخاب اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل آنها نیز نقشی ایفا نکرده اند.

لذا بدیهی است که کسی مایل نیست هزینه سهام شرکتی ناشناس را پرداخت نماید.

به همین دلیل نیز هست که کسی از پرداخت رقم مورد ادعا استقبال نکرده است.

نتیجه با توجه به موارد فوق و جهت رعایت حقوق سهام داران سهام عدالت و نیز تحقق اهداف توزیع این سهام، پیشنهاد می شود: علاوه بر رفع برخی ایرادات حقوقی و محاسباتی و برخی موانع مقابل مشارکت گسترده تر سهام داران، به روال گذشته، دولت نسبت به استهلاک اقساط باقی مانده از محل سودهای آتی شرکت های مشمول اقدام نماید.

به عبارت دیگر، باید سقف زمانی 10 ساله را افزایش دهد.

با این کار علاوه بر رفع نگرانی ناشی از ورود یکباره سهام خرد به بازار و آسیب رسانی به بازار سهام، اهداف طرح نیز تا حدود زیادی محقق خواهد شد.

مهر 110
کلید واژه ها: سهام - سهام عدالت - سازمان خصوصی سازی - اقتصادی - امور اقتصادی - خصوصی سازی - جمهوری اسلامی - وزیر امور اقتصادی و دارایی - واگذاری سهام - قانون اساسی - رییس سازمان خصوصی سازی - دولت - دارایی - ماده - نامه - خانوارهای ایرانی - قانون - ایران - مقام معظم رهبری - کارشناس - جمهوری - اسلامی - آیین - سرمایه گذاری - افزایش ثروت - توزیع - جامعه - وزارت - خبرگزاری - صورت

آخرین اخبار سرویس:
تمدید مهلت ثبت نام وام ویژه دکتری

معیشت مردم اولویت دولت در سال 97 است

90 درصد جمعیت فعال استان البرز شاغل هستند

توضیح رییس فدارسیون سوارکاری در مورد درآمد 6 میلیاردی میکروچیپ گذاری

اجرای بیش از سه هزار طرح استانی و ملی، سال 97 در فارس دنبال می شود

رونق بازار دستفروشان در آستانه عید نوروز

90 درصد جمعیت فعال استان البرز شاغل هستند

بومی سازی و تعویض کامل یکی از دیسک های واحد گندله سازی فولاد مبارکه

دلار به 4819 تومان رسید / سکه 20 هزار تومان گران شد

معلمان خرید خدمات همچنان درانتظار حقوق

خط 2 و 3 قطار شهری نصف جهان در فاز اجرایی

رحمانی فضلی در مراسم معارفه رییس جدید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: مبارزه با قاچاق در اقتصاد مقاومتی یکی از مسائل مهم است/کاهش بیش از 50 درصدی قاچاق کالا

رشد اقتصادی کشور در 9 ماهه سال 1396 به 3.4 درصد رسید

اقدام فوق العاده بانک ملی در خروج از بنگاه داری

بانک فرانسوی آماده خدمات دهی به تجار ایرانی است

مهلت ثبت نام وام ویژه دکتری تمدید شد

تامین 15 درصد بودجه دانشگاه ها از محل درآمد های اختصاصی

چای ایرانی بهتر است یا چای خارجی ؟

بریتانیا زیر ذره بین FATF رفت

ثبت 18.12 میلیون خانوار شهری/سکونت 8.13میلیون نفر در آپارتمان

ایجاد 960 هزار شغل جدید

عرضه صنایع دستی و گردشگری کشور در نمایشگاه بین المللی مشهد

استان مرکزی در خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در کشور پیشرو است

بازار همدان در آستانه نوروز

نمایشگاه صنایع دستی و سوغات بهاره در مهاباد گشایش یافت

وزیر کشور: ستاد مبارزه با قاچاق باید هرچه زودتر تعطیل شود

رشد 15 درصدی هنرمندان چهارمحال و بختیاری

نمایشگاه صنایع دستی و سوغات بهاره در مهاباد گشایش یافت

آغاز شمارش معکوس برای تعیین دستمزد سال آینده

استخدام مدیر فروش منطقه در فروشگاه های زنجیره ای معتبر

استخدام راننده با وانت جهت پخش گرم وتوزیع محصولات شرکت در کرج

تعادل در تجارت، لازمه حذف دلار در تبادلات

ماشین الکتریکی هوشمندی که 3 روزه ساخته شد

ثبت 18.12 میلیون خانوار در شهرها

فاینانس 10 میلیارد دلاری چین تصویب شد

روشنایی سه جاده حادثه خیز استان مرکزی تامین شد

پیگیری مشکلات صنایع استان در سفر آقازاده به تهران + عکس

سهم شرکت های ایلامی از بازار عراق بسیار ناچیز است

آمریکا با افزایش تولید نفت در صدد فتح بازار های جهانی است

بودجه سال آینده شهرداری شاندیز 37 میلیارد تومان است

مناطق مرزی کشور مهیا برای حضور سرمایه گذاران

شمارش معکوس برای تعیین دستمزد سال آینده آغاز شد

107 واگن نو و بازسازی شده رجا در یک سال گذشته به ناوگان ریلی پیوست

نمایشگاه صنایع دستی و سوغات زنان کارآفرین در سلمانشهر

نتیجه مطلوب استان زنجان در تحقق اقتصاد مقاومتی

نظارت بر جایگاه های عرضه سوخت در گیلان

هوشیار خیام از پروژه «آسمان» رونمایی کرد

روشنایی سه جاده حادثه خیز استان مرکزی تامین شد

واکاوی نقش رسانه در افزایش زائران و گردشگران خارجی مشهدالرضا(ع)

سهم شرکت های ایلامی از بازار عراق بسیار ناچیز است

107 واگن نو و بازسازی شده رجا در یک سال گذشته به ناوگان ریلی پیوست

سهم شرکت های ایلامی از بازار عراق بسیار ناچیز است

عیوب احتمالی خودروهای پیش تولیدی (پروتوتایپ)

اطلاعیه مهم در خصوص خودروهای پلاک اروند

پژو 301 سال 97 وارد جاده های ایران می شود

سکه طرح جدید 20 هزار تومان گران شد/دلار به 4819 تومان رسید

بدهی ملی آمریکا به 21 تریلیون دلار رسید

مهلت ثبت نام وام ویژه دکتری تمدید شد

بانک مرکزی خبرداد رشد 3.4 درصدی اقتصاد ایران در 9 ماهه 96 + جدول

زلزله خاموش؛ شرق اصفهان

احتمال انتشار بیماریهای کشنده با عرضه گوشت در مراکز غیر مجاز

زمان واریز سود سهام عدالت کارمندان مشخص شد

فراخوان طراحی گرافیکی مهم ترین جمله رهبر انقلاب در سال 1396

1.4 میلیون چک برگشت خورد

ثبت سفارش با دلار در گمرکات کشور ممنوع شد

افزایش 3 برابری قیمت بلیت اتوبوس در آستانه نوروز

مسافران زمان سفرهای نوروزی را مدیریت کنند

روشنایی سه جاده حادثه خیز استان مرکزی تامین شد

واردات گوشت قرمز افزایش یافت/نرخ هرکیلو گوشت استرالیا 30 هزار و 500 تومان

واریز باقیمانده سود سهام عدالت کارکنان و بازنشستگان در آغاز سال 97

12 زندانی جرائم غیرعمد در کهگیلویه و بویراحمد آزاد شدند

توزیع اسکناس های نو در آستانه سال جدید

مرکز آمار: ثبت 18.12 میلیون خانوار شهری/ سکونت 8.13 میلیون نفر در آپارتمان

افزایش 14 درصدی ظرفیت مسافری فرودگاه امام در نوروز

ثبت 100 وقف جدید در آذربایجان شرقی

ذخیره سدها نسبت به پارسال 12 درصد آب رفت

ذخیره سدها نسبت به پارسال 12 درصد آب رفت

12 زندانی جرائم غیرعمد در کهگیلویه و بویراحمد آزاد شدند

رونالدو تسلیم شد؛ پذیرش فرار مالیاتی از سوی CR7

واریز باقیمانده سود سهام عدالت کارکنان و بازنشستگان در آغاز سال 97

قیمت بلیت سینما در نوروز افزایش می یابد

نوری همدانی: بانک ها هنوز اسلامی نشدند

پیش بینی افزایش گردشگر در تعطیلات نوروزی

انتقاد از افزایش قیمت مواد غذایی در بازار شب عید

باید از بازار آزاد حمایت کرد

بازدید استاندار یزد از خزانه استان

ثبت 18.12 میلیون خانوار در شهرها/سکونت 8.13میلیون نفر در آپارتمان

ترسناک ترین پیش بینی های استفان هاوکینگ از آینده

واریز سود سهام عدالت به تعویق افتاد

ادعای آاس: رونالدو تسلیم شد؛ پذیرش فرار مالیاتی از سوی CR7

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در گروه احسان در تهران

مبادله 9.6 میلیون فقره چک در بهمن

سکه کاهش قیمت داشت/ دلار چهار هزار و 824 تومان

شانس جایگزینی پول های فعلی با ارزهای مجازی چقدر است؟

مصرف روزانه بنزین از مرز 101 میلیون لیتر گذشت

رییس سابق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبرداد کاهش 50 درصدی قاچاق کالا و ارز طی 4 سال گذشته

قیمت انواع خودرو لوکس در بازار تهران +جدول

توزیع 45 تن میوه شب عید در حاجی آباد آغاز شد

تسویه سود سهام عدالت آخرین گروه مشمولان در نوروز 97

پرداخت 18 میلیارد تومان از بدهی های شهرداری سنندج در چهار ماه اخیر

نقض غرض در اجرای پروژه سهام عدالت

نقض غرض در اجرای پروژه سهام عدالت