مطالب مرتبط:
برتری امام رضا(ع) در محاجه و مناظرات لقب "عالم آل محمد" را به ایشان داد/ پاسخگویی به شبهات و سوالات با استناد به منابع دینی و علمی مخاطب
سومین حرم اهل بیت (ع) ، سوگوار شهادت امام رئوف + فیلم
خطبه خوانی خادمان آستان کریمه اهل بیت (س) در شب شهادت امام رضا(ع)
چرا امام رضا (ع) لقب عالم آل محمد (ص) را گرفتند؟
چرا صفت «عالم آل محمد(ص)» به امام رضا(ع) اطلاق شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 آبان 1396 ساعت 12:412017-11-19سياسي

نگاه فارس به مناظرات امام رضاع عالم آل محمد چگونه حقانیت مکتب اهل بیت را اثبات کرد؟


حیثیت علمی امام، مهمترین عامل در توسعه مذهب شیعه به حساب می آمد.

به ویژه که مبانی فکری شیعه نیز در آن شرایط، مشخص شده بود و طبعا مرجعیت علمی امام، - توسعه فکر شیعی را دربر داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار آیین اندیشه خبرگزاری فارس"، در سال 200 هجری خلیفه مامون نامه ای نوشت و امام رضا(ع) را به مرو فرا خواند، و رجاء بن ابی الضحاک ، خویشاوند فضل بن سهل وزیر و فرناس خواجه را برای همراهی امام در این سفر فرستاد.

منابع شیعی به جای فرناس از یاسر خواجه نام می برند که بعداً به صورت خادم خصوصی امام در می آید و پس از شهادت امام در قم روایت می کند[1].

امام ابتدا دعوت مأمون را نپذیرفت.

بدنبال آن اصرارهای مأمون به تهدید تبدیل شد و بالاخره پس از تهدیدهای فراوان[2] امام مجبور شد تا به مرو بیاید.

امام در سال(201 ه.

ق) رهسپار مرو شد[3].

بیشتر منابع سفر حضرت را از بصره، اهواز و فارس ذکر کرده اند.

این واقعیتی کاملا آشکار است؛ مأمون برای اینکه امام در مسیر خود به شهرهای شیعی برخورد نکند، دستور داده بود تا او از بصره به طرف اهواز، از آنجا به فارس و بعد به خراسان آورده شود[4].

بنابراین نظر یعقوبی هم که می گوید: رجاء از راه بغداد و نهاوند ماه البصره سفر کرد اشتباه است[5].

با وجود تمهیدات مامون؛ امام در بسیاری از آبادهای مسیر حرکت مورد استقبال قرار گرفت.

از جمله وقتی امام به نیشابور رسید، در آنجا یکی از پرجمعیت ترین اجتماعات برای استقبال از امام برپا شد.

نیشابور در روزگاران قدیم مرکز بزرگ فرهنگی و علمی به شمار می رفت که بزرگانی از نقاط مختلف دور و نزدیک در آن اقامت گزیده، به امور علمی و تحقیقاتی اشتغال داشتند.

[6]حضور امام رضا (ع) در نیشابور نقطه عطفی در تاریخ تشیّع این منطقه (و به دنبال آن در ایران) به شمار می آید.

بدیهی است که حضور شخصیتی چون امام رضا (ع) در نیشابور، در شرایطی که اوضاع سیاسی- اجتماعی به گونه ای بود که آوازه علویان در اطراف و اکناف جهان اسلام، به ویژه ایران پیچیده بود، مهم ارزیابی می شد.

عقل، روایت و تفسیر شاکله استدلات امام رضا در مناظرات علی بن موسی الرضا(ع) طی دوران اقامت خود در مرو، برای ترقی اندیشه و اعتقادات مردم خراسان بسیار تلاش نمود و با مناظره های علمی با اهل کتاب و نحله های فکری گوناگون، موجبات اعتلای معرفت و بینش دینی این منطقه را فراهم آورد.

آن حضرت، با تشکیل محافل علمی، کلامی و حدیثی به دفاع از اصول اسلام و فرهنگ اهل بیت پرداخت و به شبهات و ایرادات فِرَق مختلف پاسخ داد.

[7] شمار مناظرات امام رضا(ع) با اهل کتاب و نمایندگان مسیحیان، یهودیان، مانویان، زرتشتیان، صابیین و فرق اسلامی بسیار است[8].

مباحث این مناظرات علمی درباره آفرینش جهان، توحید، صفات خداوند، انبیای الهی و عصمت آنان، جبر، اختیار و امامت، تفسیر آیات گوناگون قرآن، فضایل اهل بیت(ع)، احادیث، دعا و احکام دین بود[9].

امام رضا علیه السلام که عقل را اولین حجت خدا معرفی می­کردند[10] در گفتگوهای دینی از استدلال­های عقلی وبراهین منطقی استفاده می­کردند.

اثبات صانع از طریق برهان نظم برای یک زندیق، نمونه ای از کاربست عقل در مسائل کلامی است[11].

علاوه بر ابزار عقل، بهره­جویی از نصوص دینی نیز در مناظرات کلامی بسامد بالایی دارد.

به عنوان نمونه معتزلیان مرتکب گناه کبیره را نه مومن و نه کافر ‏دانسته، آن فرد را در شمار فاسقان قرار می‏دادند[12]، که امام رضا علیه السلام با تمسک به آیه …إِنَّ رَبَّکَ لَذُو مَغْفِرَهٍ لِلنَّاسِ عَلی‏ ظُلْمِهِمْ…[13] فرمودند: قرآن در این مسئله بر خلاف باور معتزله نازل شده است[14].

راهکار دیگر حضرت رضا علیه السلام به منظور اثبات ناراستی افکار و عقاید، اشاره به منشأ شکل گیری آن باور است.

اشارات آن حضرت به برداشت ناصواب از آیات قرآن و روایات و همچنین جعل احادیث از این قبیل است.

به عنوان نمونه آن حضرت نحوه استدلال قدریه[15] به آیه … إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ…[16] را نادرست دانستند، چرا که آنان تنها به ابتدای آیه توجه نموده و تتمه آن را تأویل نموده بودند[17].

همچنین آن حضرت به برداشت تجسیمی از روایت إِنَّ اللَّهَ خَلَقَ آدَمَ عَلَی صُورَتِهِ اشاره کرده[18] ضمن اظهار تعجب فرمودند: به تحقیق آن ها ابتدای حدیث را حذف کرده اند .

سپس شأن صدور روایت را مربوط به درگیری دو شخص، و توصیه پیامبر(ص) به عدم تقبیح چهره یکی از آن ها که شبیه صورت حضرت آدم علیه السلام بود دانستند.

[19] سومین ابزار امام رضا علیه السلام جهت هدایت ادیان و مذاهب اسلامی و غیر اسلامی، بهره جویی از تفسیر و یا تأویل نصوص دینی است.

به عنوان نمونه ابوقره از اصحاب حدیث اهل سنت نزد حضرت آمده و می گوید: ما روایتی را نقل می کنیم که خداوند رؤیت و کلام را میان پیامبرانش تقسیم کرد، کلام را به موسی علیه السلام و رؤیت و دیدارش را به محمد(ص) عطا نمود[20].

امام رضا علیه السلام در پاسخ به آموزه های رسول اکرم(ص) مبنی بر ممتنع بودن احاطه بر خدا و دیدن پروردگار اشاره، آن را رد نمودند.

ابوقره که هنوز از سخن خود کوتاه نیامده بود، به آیه وَ لَقَدْ رَآهُ نَزْلَهً أُخْری[21] تمسک کرد که حضرت با یادآوری آیات 11 و 18 همان سوره و آیه 110 سوره طه، رؤیت را به دیدن نشانه های الهی تفسیر نمودند.

[22] ابزار چهارم مورد استفاده حضرت رضا علیه السلام برای هدایت مردمان، بهره جویی از دعا و نیایش است.

به عنوان نمونه در اختیار معرفه الرجال آمده است یزید بن اسحاق از طرفداران امامت حضرت رضا علیه السلام ، برادری داشت که بر حیات امام کاظم علیه السلام پافشاری کرده و دائم با یزید، بر سر مسائل مذهبی به مناظره می پرداخت.

هنگامی که بحث ها بالا گرفته و نتیجه ای حاصل نمی شود، فرد واقفی به برادرش چنین می گوید: اگر امام تو از منزلت و رفعتی که ادعا می کنی برخوردار است، از او بخواه تا برای من دعا کرده، به مذهب حق رهنمون شوم .

ابن اسحاق خدمت امام رضا علیه السلام شرفیاب شده و جریان را بازگو می کند.

سپس امام در حالی که رو به سوی قبله کرده و دست راست خود را به سوی آسمان گشوده بودند، فرمودند: اللَّهُمَّ خُذْ بِسَمْعِهِ وَ بَصَرِهِ وَ مَجَامِعِ قَلْبِهِ حَتَّی تَرُدَّهُ إِلَی الْحَقِّ[23] .

دعای امام چنان اثرگذار بود که پس از اندک زمانی، فرد واقفی به حقانیت امام هشتم علیه السلام ایمان می آورد[24] حیثیت علمی امام رضا و حجت نهایی حیثیت علمی امام، مهمترین عامل در توسعه مذهب شیعه به حساب می آمد.

به ویژه که مبانی فکری شیعه نیز در آن شرایط، مشخص شده بود و طبعا مرجعیت علمی امام، توسعه فکر شیعی را دربر داشت.

رجاء بن ابی الضحاک که مسئولیت آودرن امام را بر عهده داشت، در مورد حوادث طول راه نقل می کند که در هیچ شهری از شهرها فرود نمی آمدیم، مگر آنکه مردم به سراغ او می آمدند و از او در مورد مسائلشان، استفتاء کرده و معالم دینی شان را می پرسیدند.

او نیز احادیث زیادی از طریق آبائش (تا به علی ( ع) و پیامبر ( ص ) برای آنها، نقل می کرد[25].

امام رضا(ع) افزون بر شرکت در مناظرات عمومی و مجالس علمی که مأمون آنها را تدارک می دید، در منزل خود و مسجد مرو نیز حوزه علمی تشکیل داده و پذیرای شیعیان و پیروان خویش می شدند، شیعیانی که از شهر ها و روستاهای دور و نزدیک برای زیارت آن حضرت و گرفتن راهنمایی و کسب معارف علمی و دینی و حل شبهات و مسائل گوناگون می آمدند، تعداد ایشان هر روز بیشتر می شد، تا جایی که مأمون احساس خطر کرد و به محمدبن عمرو طوسی دستور داد مانع ورود و اجتماع آنها در خانه حضرت شود.

حضرت پس از شنیدن این خبر فرمود: .

خدایا! از کسی که به من ظلم کرده، مرا خوار نموده و شیعیان را از درب خانه من دور کرده است، انتقام مرا بگیر، تلخی خواری و خفت را بدو بچشان چونانکه او به من چشانیده است، و وی را از درگاه رحمت و کَرَمت دور ساز.

[26] پی نوشت ها: [1] .

مادلونگ، ویلفرد، علی بن موسی الرضا، ،شماره 8، پیاپی 32،آبان 1387،ص6 [2] .

خداوند می داند که اینکار به اجبار بود.

هنگامی که من، مخیر شدم در قبول این امر یا قتل، قبول بر قتل ترجیح دادم.

ابو الفرج اصفهانی، مقاتل الطالبین، ص 457 [3] .

مادلونگ می نویسد: گفته ابو الفرج اصفهانی و شیخ مفید که در راه مرو امیر عیسی جلودی امام را همراهی می کرد(ابوالفرج اصفهانی،پیشین، 456) به طور مسلم اشتباه است؛ زیرا عیسی در این سال قیام محمد بن جعفر را سرکوب کرد و او را با خود به عراق آورد و در آنجا او را تسلیم رجاء بن الضحاک کرد و رجاء این گونه هر دو علوی را به مرو آورد برای آگاهی بیشتر در این باره (ر.

ک: مادلونگ، ویلفرد، علی بن موسی الرضا، پیشین و نیز Wilfred Madelung.

Ali all-Reza Encyclopaedia Iranica vol 1 p 878 [4] .

ابو الفرج اصفهانی ، پیشین، ص879 [5] .

یعقوبی، تاریخ یعقوبی، ج2، ص465 [6] .

حاکم نیشابوری که دیگر مورخان، از قول او، ورود امام(ع) به نیشابور را گزارش کرده اند، چنین می نویسد: چون سلطان اولیاء به مقتضای قضای ازل و حکم مبرم قدیم لم یزل به صوب خراسان عزیمت نمودند و آن به سال دویست از هجرت بود که شهر نیشابور به مقدم حضرت ایشان، روضات جنان شد و چون سطوات شعشعه اشعه آن نور، بر قطر نیشابور میان سکان شهر مشهور شد، قطب الانام، کهف العلماء، برهان المجتهدین، این محب محبوب حقیقی نه مجازی، شیخ ابویعقوب راهویه مروزی شیخ شهر و مقدم ارباب کشف و ولایت بود به تأیید توفیق غیبیه تا قریه مؤیدیه با چند هزار رفیق صدیق در پی پیشواز رفتند.

( حاکم ابو عبدالله محمد بن عبدالله ضبّی نیشابوری (ابن بیّع)، تاریخ نیشابور، صص 125، 126) [7] .

منتظرالقائم،تاریخ امامت،قم،دفتر نشر معارف،چ4 ،1387 ، ص 216 [8] .

صدوق،عیون الاخبار الرضا، ج1، ص 313 تا 388 [9] .

منتظرالقائم،پیشین، ص 216 ؛از جمله این مناظرات، جلساتی بود که توسط مامون ترتیب داده می شد.

مامون جلسات بحث و مناظره، پیرامون امامت و نبوت با مخالفین و با حضور امام برپا می کرد: هیچ بعید نیست که هدف او، محکوم کردن امام بوده است.

صدوق در این باره می نویسد: حسن بن محمد نوفلی هاشمی از نگرانی خود از جلسه مناظره امام با بزرگان ادیان مختلف گفت: امام گفت:ای نوفل، می خواهی بدانی چه زمانی مامون پشیمان خواهد شد؛ زمانی که ببیند با اهل تورات به توراتشان و با اهل انجیل به انجیلشان و با اهل زبور به زبورشان.

و با هر فرقه ای از علما به زبان خودشان بحث کنم، مامون خواهد دانست آنچه که درصددش شایسته او نیست.

در این موقع است که مامون پشیمان خواهد شد.

و لا حول و لاقوه الا بالله العلی العظیم .

صدوق، پیشین،ص 522 [10] .

آن حضرت فرمودند: فهو حجه الله تعالی علی الخلق أولا (طبرسی، الاحتجاج، ج2، ص433).

[11] .

ابن بابویه، التوحید، صص250-251 [12] .

توضیح بیشتر آنکه معتزله معتقد بودند فسق، در میانه ایمان و کفر جای دارد.

این نظریه به عنوان منزله بین المنزلتین شهرت یافت (سعد بن عبدالله اشعری؛ المقالات و الفرق، ص138).

[13] .

به راستی پروردگار تو نسبت به مردم- با وجود ستمشان- بخشایشگر است (رعد،13/ 6).

[14] .

ابن بابویه، التوحید، ص406؛ ابن شهرآشوب، متشابه القرآن و مختلفه، ج2، ص85٫ [15] .

قدریه به گروهی گفته می شود که خداوند را خالق امور اکتسابی انسان ها و اعمال حیوانات نمی دانند (بغدادی، الفرق بین الفرق، ص94؛ جرجانی، التعریفات، ص75) [16] .

در حقیقت، خدا حال قومی را تغییر نمی‏دهد تا آنان حال خود را تغییر دهند (الرعد، 13/ 11).

[17] .

حمیری، قرب الاسناد، 158٫ [18] .

برای مشاهده این روایت در منابع غیرشیعی: بخاری، الجامع الصحیح، ج7، ص125؛ ابن حبان، صحیح، ج14، ص33 [19] .

ابن بابویه، التوحید، ص153؛ طبرسی، الاحتجاج، ج2، ص410٫ [20] .

برای مشاهده این روایت در میان اهل سنت، ر.

ک: ترمذی، السنن، ج5، ص69؛ ابن سید الناس، عیون الاثر، ج1، ص195٫ [21] .

و قطعاً بار دیگری هم او را دیده است (النجم، 53/ 13).

[22] .

کلینی، الکافی، ج1، ص96٫ [23] .

خداوندا؛ گوش، چشم و ورودی های قلبش [تمام احساساتش] را در اختیار خود گیر تا به سوی حق بازگردد.

[24] .

کشی، رجال، صص605-606 [25] .

صدوق ،پیشین، ج 2، صص 180، 183.

امام بر آن بود که حدیث را از آبائش نقل کند.

صدوق،پیشین، ج 1.

ص 111 [26] .

پیشین ،ج2، ص 400-401 انتهای پیام/ http://fna.

ir/a25k3w نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: امام - امام رضا - نیشابور - علمی - فارس - بصره - خراسان - اندیشه - ایران - منطقه - اهواز - اسلام - فرهنگ - توسعه - خبرگزاری - شیعه - بزرگ - فکری - کتاب - اجتماعی - خبرنگار - اشتغال - مناظره - فرهنگی - اشتباه - بغداد - تاریخ - شهادت - گزارش - یاسر

آخرین اخبار سرویس:
روحانی: باید از تجارب دیگر کشورها در مواجهه با اعتیاد و مواد مخدر استفاده کنیم

با حکم وزیر جهاد کشاورزی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران منصوب شد

شمخانی: روحیه مقاومت دنیای کفر را در برابر سربازان خمینی (ره) زمین گیر کرد

آمریکا نقش کلاهبردار در منطقه را بازی می کند/ مقابله با سرپوش گذاشتن بر مسئله فلسطین

نگرانی اصلی درباره اجرای «طرح ملی حفظ قرآن»

‎کمیته نظارت و پیگیری اجرای قوانین ایثارگری تشکیل می شود

دبیر شورای عالی امنیت ملی: سرکوب تجزیه طلبان ضد انقلاب بدون پشتیبانی کردها امکان پذیر نبود

شالوده تحول و رشد در جامعه از وحدت حوزه و دانشگاه است

واکنش شفر به خبر جدایی رحمتی و قائدی

استخدام کارشناس اداری مسلط به زبان و ICDL در تهران

واکنش باران کوثری به گزارش 20:30 درباره موضع اش در برابر روحانی /عکس

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر سه شنبه 28 آذر 96

استخدام بازاریاب با حقوق و پورسانت در شرکت کارناکو در تهران

لاریجانی: اگر به یمن موشک داده بودیم می گفتیم، واهمه نداریم

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح سه شنبه 28 آذر 96

استخدام چرخکار ماهر خانم در کارخانه تجهیزات پزشکی در کردستان

دعواهای سیاسی منافع ملی را نابود می کند/ تفرقه افکنی حرکت در مسیر دشمن است

تصاویر/ راهپیمایی اعتراض آمیز روحانیون و عشایر اهواز در محکومیت اقدام ترامپ

مردم از حذف کردن خوششان نمی آید/ گفت وگو بین جریان های سیاسی یک اصل عقلایی است

24 ساعته شدن برنامه های صدا و سیما خراسان شمالی

مرزگذاری ظاهری اصلاح طلبان با روحانی را نباید جدی گرفت

از زخم کهنه ی گیله مردان...

شمخانی: روحیه مقاومت و رقابت برای فداکاری و ایثار بود که دنیای کفر را در برابر سربازان امام زمین گیر کرد

پزشکیان:فردای مملکت را برای مبارزه با ظلم آماده کنید/بحث افزایش70 درصدی حقوق نمایندگان مطرح است

حضور فعال دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش،فناوری و فن بازار

افزایش 70درصدی حقوق نمایندگان کذب محض است

کنگره شهید هدایت الله طیب در روستای موگر

ابلاغ قانون نظام جامع آموزش فنی و حرفه ای توسط روحانی + جزییات

پشتوانه مردمی مهم ترین اصل در پیروزی مستمر بر دشمنان است

تروریسم و صهیونیسم دو روی یک سکه هستند

واحد های دانشگاهی باید وصول مطالبات خود را در او لویت قرار دهند

یادواره سردار جاودالاثر حاج «احمد متوسلیان» در دانشگاه علم و صنعت برگزار می شود

در پیامی جهانگیری سالروز استقلال جمهوری نیجر را تبریک گفت

لاریجانی در نشست خبری 3 جانبه رؤسای مجالس ایران، مالی و عراق آمریکا نقش کلاهبردار در منطقه را بازی می کند/ مقابله با سرپوش گذاشتن بر مسئله فلسطین

محدود کردن مبادی گمرکی وظیفه دستگاه قضایی نیست/بررسی وظایف ادارات متولی کاهش آلودگی هوای کرج/ صدور کیفر خواست باند زورگیری از بانوان در گلستان/ ارائه دهندگان خدمات حرفه ای به معلولان مشمول قانون کار هستند

پیگیری مجدد «قتل یک جوان ایرانی از سوی پلیس آمریکا» در دیدار با سفیر سوییس/ برگزاری 5 دوره مذاکره برای از سر گیری روابط ایران و کانادا

می­ خواهند آرمان آزادی فلسطین فراموش شود/ به دنبال امپراطوری در کشور های اسلامی نیستیم/ از نیروی مقاومت اسلامی فلسطین حمایت می کنیم

دیدار پرسپولیس و نفت آبادان لغو شد

استخدام کارشناس فروش حرفه ای در شرکت سفر نتورک در تهران

استخدام نظافتچی آقا با حقوق مکفی ، بیمه و مزایا در تهران

حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی در گردهمایی پیشکستوتان جهاد و شهادت

مبانی عرفان های کاذب ریشه در قرآن و روایات ندارد/ بعضی افراد از سر بی سوادی می گویند دین کارایی ندارد

حال آیت الله حائری شیرازی وخیم شد

صدور آرای کمیته تعیین وضعیت/ استقلال محکوم شد

احتمال کاهش تعطیلات نوروز از 13به 5روز

خبرگزاری حوزه، آماده ارایه دستاوردهای فاخر پژوهشی حوزه است

استخدام 7 ردیف شغلی جدید در موسسه آموزشی خوارزمی/تهران

تمام مدارس تهران فردا تعطیل است

آموزش و پرورش مهمترین دستگاه اثر گذار در رشد کشور است

بهترین عکس های سال 2017 مجله نشنال جئوگرافیک [قسمت دوم]

صعود بانوی بدمینتون باز ایران به جدول اصلی مسابقه های ترکیه

فرماندارری: مقاوم سازی ساختمان باید اولویت اول مسئولان شهرستان ری باشد

فرماندارری: مقاوم سازی ساختمان باید اولویت اول مسئولان شهرستان ری باشد

20گردشگر اروپایی از بندر تایخی سیراف دیدن کردند

انتظاراتی که از دولت بوده، برآورده نشده است/ دانشجویان خواهان نقد دولت هستند

466 اثر به دبیرخانه پنجاه و نهمین جشنواره منطقه ای سینمای جوانان در کاشان ارسال شد

وزیر اقتصاد :عزم ایران برای گسترش روابط با نخجوان جدی است

عدم قطعیت؛راهبرد سیاست خارجی آمریکا! - محمدرضا عرفانیان *

عضو فراکسیون امید: انتظاراتی که از دولت بوده، برآورده نشده است/ دانشجویان خواهان نقد دولت هستند

عزم ایران برای گسترش روابط با نخجوان جدی است

جنجال خبر افزایش حقوق نمایندگان در فضای مجازی

واکنش وزیر دفاع به ادعای آمریکا درباره موشک های شلیک شده به ریاض

سیاست خارجی زمانی موثر است که ما در میدان جنگ قدرت داشته باشیم

اعتراض نمایندگان به نامه ام درباره آب بی مورد بود/ بی تفاوتی به آب، بزرگترین خسارات را به محیط زیست کشور وارد کرده است

«سامانه ژورنال­ یاب ایران» رونمایی شد

باید امکانات مناسبی برای رشد تئاتر داشته باشیم

مسائل دینانی، مهم ترین چالش های انسان معاصر است/ دینانی همیشه در تکاپو و تعالی است

عزت و سربلندی رزمندگان اسلام در دفاع مقدس به برکت قیام عاشورا بود

امام جمعه شهرری: مسئولان با اخلاق خوش و رویی گشاده با مردم برخورد کنند

تخصیص اعتبار برای اجرای طرح مطالعات گردشگری استان

روابط سرد مسکو و واشنگتن به مردم هم سرایت کرد

هفت ماه انتظار کشاورزان مازندرانی برای دریافت حقوق بازنشستگی

نقطه قوت لایحه بودجه 97 ایجاد اشتغال است

دانشگاه با شعار اسلامی نمی شود

قدرت موشکی جمهوری اسلامی ایران قدرت منحصر به فرد است

معاون مطبوعاتی جدید معرفی شد

تصور غلطی در خصوص جلسات علنی مجلس در کشور ما وجود دارد

نگاه جهانیان به تدابیر حکیمانه مقام معظم رهبری است

استخدام بازاریاب در یک شرکت بین المللی تاکسی اینترنتی در تهران

قهرمان دوچرخه سواری جهان درگذشت

رییس جدید سازمان جهاد کشاورزی استان تهران معرفی شد

ورود فراکسیون امید برای تهیه طرحی جهت تبدیل شدن منشور حقوق شهروندی به قانون

مسئولان شعار می دهند، امام جمعه عمل می کند استفاده از حمل و نقل عمومی در آلوده ترین روزهای تبریز

فعالیت مجلس را به جلسات علنی محدود نکنیم

معاون استاندار خراسان رضوی: سه بخشدار و 31 مدیر اهل سنت در این استان خدمت می کنند

شهردار پردیس: 4 هزار و 500 واحد صنعتی در پردیس فعالیت می کنند

سیاست سازمان میراث فرهنگی تقویت بخش خصوصی است

مولوی عبدالحمید: روحانی را تخریب نکنید/ در ماجرای مراسم تحلیف دولت کوتاهی نکرد

ایالات متحده برای مساله سازی، راه های دیگری انتخاب کند/ در یمن کار نظامی نکرده ایم

مسائل دینانی، مهم ترین چالش های انسان معاصر است/ دینانی همیشه در حال شدن است

تروریسم و صهیونیسم دو روی یک سکه هستند

در دانشگاه تهران هفتمین آیین تندیس فداکاری دانشجویان برگزار می شود/ تقدیر از علی دایی و خادم الشریعه

آخرین وضعیت پرونده قضایی رحیمی از زبان وکیلش/مرخصی فقط در زمان فوت همسر و ازدواج دختر

عزت و سربلندی رزمندگان اسلام در دفاع مقدس به برکت قیام عاشورا بود

دفاع از شهر مقدس قدس وظیفه قطعی همه مسلمانان و اعراب است

افتتاح پروژه های عمرانی موزه فرش ایران

امام جمعه شهرری: مسئولان با اخلاق خوش و رویی گشاده با مردم برخورد کنند

سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی به استان کردستان‎

هفت ماه انتظار کشاورزان مازندرانی برای دریافت حقوق بازنشستگی

استخدام مسئول دفتر و طراح معمار در تهران

نگاه فارس به مناظرات امام رضاع عالم آل محمد چگونه حقانیت مکتب اهل بیت را اثبات کرد؟

نگاه فارس به مناظرات امام رضاع عالم آل محمد چگونه حقانیت مکتب اهل بیت را اثبات کرد؟