مطالب مرتبط:
برتری امام رضا(ع) در محاجه و مناظرات لقب "عالم آل محمد" را به ایشان داد/ پاسخگویی به شبهات و سوالات با استناد به منابع دینی و علمی مخاطب
سومین حرم اهل بیت (ع) ، سوگوار شهادت امام رئوف + فیلم
خطبه خوانی خادمان آستان کریمه اهل بیت (س) در شب شهادت امام رضا(ع)
چرا امام رضا (ع) لقب عالم آل محمد (ص) را گرفتند؟
چرا صفت «عالم آل محمد(ص)» به امام رضا(ع) اطلاق شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 آبان 1396 ساعت 12:412017-11-19سياسي

نگاه فارس به مناظرات امام رضاع عالم آل محمد چگونه حقانیت مکتب اهل بیت را اثبات کرد؟


حیثیت علمی امام، مهمترین عامل در توسعه مذهب شیعه به حساب می آمد.

به ویژه که مبانی فکری شیعه نیز در آن شرایط، مشخص شده بود و طبعا مرجعیت علمی امام، - توسعه فکر شیعی را دربر داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار آیین اندیشه خبرگزاری فارس"، در سال 200 هجری خلیفه مامون نامه ای نوشت و امام رضا(ع) را به مرو فرا خواند، و رجاء بن ابی الضحاک ، خویشاوند فضل بن سهل وزیر و فرناس خواجه را برای همراهی امام در این سفر فرستاد.

منابع شیعی به جای فرناس از یاسر خواجه نام می برند که بعداً به صورت خادم خصوصی امام در می آید و پس از شهادت امام در قم روایت می کند[1].

امام ابتدا دعوت مأمون را نپذیرفت.

بدنبال آن اصرارهای مأمون به تهدید تبدیل شد و بالاخره پس از تهدیدهای فراوان[2] امام مجبور شد تا به مرو بیاید.

امام در سال(201 ه.

ق) رهسپار مرو شد[3].

بیشتر منابع سفر حضرت را از بصره، اهواز و فارس ذکر کرده اند.

این واقعیتی کاملا آشکار است؛ مأمون برای اینکه امام در مسیر خود به شهرهای شیعی برخورد نکند، دستور داده بود تا او از بصره به طرف اهواز، از آنجا به فارس و بعد به خراسان آورده شود[4].

بنابراین نظر یعقوبی هم که می گوید: رجاء از راه بغداد و نهاوند ماه البصره سفر کرد اشتباه است[5].

با وجود تمهیدات مامون؛ امام در بسیاری از آبادهای مسیر حرکت مورد استقبال قرار گرفت.

از جمله وقتی امام به نیشابور رسید، در آنجا یکی از پرجمعیت ترین اجتماعات برای استقبال از امام برپا شد.

نیشابور در روزگاران قدیم مرکز بزرگ فرهنگی و علمی به شمار می رفت که بزرگانی از نقاط مختلف دور و نزدیک در آن اقامت گزیده، به امور علمی و تحقیقاتی اشتغال داشتند.

[6]حضور امام رضا (ع) در نیشابور نقطه عطفی در تاریخ تشیّع این منطقه (و به دنبال آن در ایران) به شمار می آید.

بدیهی است که حضور شخصیتی چون امام رضا (ع) در نیشابور، در شرایطی که اوضاع سیاسی- اجتماعی به گونه ای بود که آوازه علویان در اطراف و اکناف جهان اسلام، به ویژه ایران پیچیده بود، مهم ارزیابی می شد.

عقل، روایت و تفسیر شاکله استدلات امام رضا در مناظرات علی بن موسی الرضا(ع) طی دوران اقامت خود در مرو، برای ترقی اندیشه و اعتقادات مردم خراسان بسیار تلاش نمود و با مناظره های علمی با اهل کتاب و نحله های فکری گوناگون، موجبات اعتلای معرفت و بینش دینی این منطقه را فراهم آورد.

آن حضرت، با تشکیل محافل علمی، کلامی و حدیثی به دفاع از اصول اسلام و فرهنگ اهل بیت پرداخت و به شبهات و ایرادات فِرَق مختلف پاسخ داد.

[7] شمار مناظرات امام رضا(ع) با اهل کتاب و نمایندگان مسیحیان، یهودیان، مانویان، زرتشتیان، صابیین و فرق اسلامی بسیار است[8].

مباحث این مناظرات علمی درباره آفرینش جهان، توحید، صفات خداوند، انبیای الهی و عصمت آنان، جبر، اختیار و امامت، تفسیر آیات گوناگون قرآن، فضایل اهل بیت(ع)، احادیث، دعا و احکام دین بود[9].

امام رضا علیه السلام که عقل را اولین حجت خدا معرفی می­کردند[10] در گفتگوهای دینی از استدلال­های عقلی وبراهین منطقی استفاده می­کردند.

اثبات صانع از طریق برهان نظم برای یک زندیق، نمونه ای از کاربست عقل در مسائل کلامی است[11].

علاوه بر ابزار عقل، بهره­جویی از نصوص دینی نیز در مناظرات کلامی بسامد بالایی دارد.

به عنوان نمونه معتزلیان مرتکب گناه کبیره را نه مومن و نه کافر ‏دانسته، آن فرد را در شمار فاسقان قرار می‏دادند[12]، که امام رضا علیه السلام با تمسک به آیه …إِنَّ رَبَّکَ لَذُو مَغْفِرَهٍ لِلنَّاسِ عَلی‏ ظُلْمِهِمْ…[13] فرمودند: قرآن در این مسئله بر خلاف باور معتزله نازل شده است[14].

راهکار دیگر حضرت رضا علیه السلام به منظور اثبات ناراستی افکار و عقاید، اشاره به منشأ شکل گیری آن باور است.

اشارات آن حضرت به برداشت ناصواب از آیات قرآن و روایات و همچنین جعل احادیث از این قبیل است.

به عنوان نمونه آن حضرت نحوه استدلال قدریه[15] به آیه … إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ…[16] را نادرست دانستند، چرا که آنان تنها به ابتدای آیه توجه نموده و تتمه آن را تأویل نموده بودند[17].

همچنین آن حضرت به برداشت تجسیمی از روایت إِنَّ اللَّهَ خَلَقَ آدَمَ عَلَی صُورَتِهِ اشاره کرده[18] ضمن اظهار تعجب فرمودند: به تحقیق آن ها ابتدای حدیث را حذف کرده اند .

سپس شأن صدور روایت را مربوط به درگیری دو شخص، و توصیه پیامبر(ص) به عدم تقبیح چهره یکی از آن ها که شبیه صورت حضرت آدم علیه السلام بود دانستند.

[19] سومین ابزار امام رضا علیه السلام جهت هدایت ادیان و مذاهب اسلامی و غیر اسلامی، بهره جویی از تفسیر و یا تأویل نصوص دینی است.

به عنوان نمونه ابوقره از اصحاب حدیث اهل سنت نزد حضرت آمده و می گوید: ما روایتی را نقل می کنیم که خداوند رؤیت و کلام را میان پیامبرانش تقسیم کرد، کلام را به موسی علیه السلام و رؤیت و دیدارش را به محمد(ص) عطا نمود[20].

امام رضا علیه السلام در پاسخ به آموزه های رسول اکرم(ص) مبنی بر ممتنع بودن احاطه بر خدا و دیدن پروردگار اشاره، آن را رد نمودند.

ابوقره که هنوز از سخن خود کوتاه نیامده بود، به آیه وَ لَقَدْ رَآهُ نَزْلَهً أُخْری[21] تمسک کرد که حضرت با یادآوری آیات 11 و 18 همان سوره و آیه 110 سوره طه، رؤیت را به دیدن نشانه های الهی تفسیر نمودند.

[22] ابزار چهارم مورد استفاده حضرت رضا علیه السلام برای هدایت مردمان، بهره جویی از دعا و نیایش است.

به عنوان نمونه در اختیار معرفه الرجال آمده است یزید بن اسحاق از طرفداران امامت حضرت رضا علیه السلام ، برادری داشت که بر حیات امام کاظم علیه السلام پافشاری کرده و دائم با یزید، بر سر مسائل مذهبی به مناظره می پرداخت.

هنگامی که بحث ها بالا گرفته و نتیجه ای حاصل نمی شود، فرد واقفی به برادرش چنین می گوید: اگر امام تو از منزلت و رفعتی که ادعا می کنی برخوردار است، از او بخواه تا برای من دعا کرده، به مذهب حق رهنمون شوم .

ابن اسحاق خدمت امام رضا علیه السلام شرفیاب شده و جریان را بازگو می کند.

سپس امام در حالی که رو به سوی قبله کرده و دست راست خود را به سوی آسمان گشوده بودند، فرمودند: اللَّهُمَّ خُذْ بِسَمْعِهِ وَ بَصَرِهِ وَ مَجَامِعِ قَلْبِهِ حَتَّی تَرُدَّهُ إِلَی الْحَقِّ[23] .

دعای امام چنان اثرگذار بود که پس از اندک زمانی، فرد واقفی به حقانیت امام هشتم علیه السلام ایمان می آورد[24] حیثیت علمی امام رضا و حجت نهایی حیثیت علمی امام، مهمترین عامل در توسعه مذهب شیعه به حساب می آمد.

به ویژه که مبانی فکری شیعه نیز در آن شرایط، مشخص شده بود و طبعا مرجعیت علمی امام، توسعه فکر شیعی را دربر داشت.

رجاء بن ابی الضحاک که مسئولیت آودرن امام را بر عهده داشت، در مورد حوادث طول راه نقل می کند که در هیچ شهری از شهرها فرود نمی آمدیم، مگر آنکه مردم به سراغ او می آمدند و از او در مورد مسائلشان، استفتاء کرده و معالم دینی شان را می پرسیدند.

او نیز احادیث زیادی از طریق آبائش (تا به علی ( ع) و پیامبر ( ص ) برای آنها، نقل می کرد[25].

امام رضا(ع) افزون بر شرکت در مناظرات عمومی و مجالس علمی که مأمون آنها را تدارک می دید، در منزل خود و مسجد مرو نیز حوزه علمی تشکیل داده و پذیرای شیعیان و پیروان خویش می شدند، شیعیانی که از شهر ها و روستاهای دور و نزدیک برای زیارت آن حضرت و گرفتن راهنمایی و کسب معارف علمی و دینی و حل شبهات و مسائل گوناگون می آمدند، تعداد ایشان هر روز بیشتر می شد، تا جایی که مأمون احساس خطر کرد و به محمدبن عمرو طوسی دستور داد مانع ورود و اجتماع آنها در خانه حضرت شود.

حضرت پس از شنیدن این خبر فرمود: .

خدایا! از کسی که به من ظلم کرده، مرا خوار نموده و شیعیان را از درب خانه من دور کرده است، انتقام مرا بگیر، تلخی خواری و خفت را بدو بچشان چونانکه او به من چشانیده است، و وی را از درگاه رحمت و کَرَمت دور ساز.

[26] پی نوشت ها: [1] .

مادلونگ، ویلفرد، علی بن موسی الرضا، ،شماره 8، پیاپی 32،آبان 1387،ص6 [2] .

خداوند می داند که اینکار به اجبار بود.

هنگامی که من، مخیر شدم در قبول این امر یا قتل، قبول بر قتل ترجیح دادم.

ابو الفرج اصفهانی، مقاتل الطالبین، ص 457 [3] .

مادلونگ می نویسد: گفته ابو الفرج اصفهانی و شیخ مفید که در راه مرو امیر عیسی جلودی امام را همراهی می کرد(ابوالفرج اصفهانی،پیشین، 456) به طور مسلم اشتباه است؛ زیرا عیسی در این سال قیام محمد بن جعفر را سرکوب کرد و او را با خود به عراق آورد و در آنجا او را تسلیم رجاء بن الضحاک کرد و رجاء این گونه هر دو علوی را به مرو آورد برای آگاهی بیشتر در این باره (ر.

ک: مادلونگ، ویلفرد، علی بن موسی الرضا، پیشین و نیز Wilfred Madelung.

Ali all-Reza Encyclopaedia Iranica vol 1 p 878 [4] .

ابو الفرج اصفهانی ، پیشین، ص879 [5] .

یعقوبی، تاریخ یعقوبی، ج2، ص465 [6] .

حاکم نیشابوری که دیگر مورخان، از قول او، ورود امام(ع) به نیشابور را گزارش کرده اند، چنین می نویسد: چون سلطان اولیاء به مقتضای قضای ازل و حکم مبرم قدیم لم یزل به صوب خراسان عزیمت نمودند و آن به سال دویست از هجرت بود که شهر نیشابور به مقدم حضرت ایشان، روضات جنان شد و چون سطوات شعشعه اشعه آن نور، بر قطر نیشابور میان سکان شهر مشهور شد، قطب الانام، کهف العلماء، برهان المجتهدین، این محب محبوب حقیقی نه مجازی، شیخ ابویعقوب راهویه مروزی شیخ شهر و مقدم ارباب کشف و ولایت بود به تأیید توفیق غیبیه تا قریه مؤیدیه با چند هزار رفیق صدیق در پی پیشواز رفتند.

( حاکم ابو عبدالله محمد بن عبدالله ضبّی نیشابوری (ابن بیّع)، تاریخ نیشابور، صص 125، 126) [7] .

منتظرالقائم،تاریخ امامت،قم،دفتر نشر معارف،چ4 ،1387 ، ص 216 [8] .

صدوق،عیون الاخبار الرضا، ج1، ص 313 تا 388 [9] .

منتظرالقائم،پیشین، ص 216 ؛از جمله این مناظرات، جلساتی بود که توسط مامون ترتیب داده می شد.

مامون جلسات بحث و مناظره، پیرامون امامت و نبوت با مخالفین و با حضور امام برپا می کرد: هیچ بعید نیست که هدف او، محکوم کردن امام بوده است.

صدوق در این باره می نویسد: حسن بن محمد نوفلی هاشمی از نگرانی خود از جلسه مناظره امام با بزرگان ادیان مختلف گفت: امام گفت:ای نوفل، می خواهی بدانی چه زمانی مامون پشیمان خواهد شد؛ زمانی که ببیند با اهل تورات به توراتشان و با اهل انجیل به انجیلشان و با اهل زبور به زبورشان.

و با هر فرقه ای از علما به زبان خودشان بحث کنم، مامون خواهد دانست آنچه که درصددش شایسته او نیست.

در این موقع است که مامون پشیمان خواهد شد.

و لا حول و لاقوه الا بالله العلی العظیم .

صدوق، پیشین،ص 522 [10] .

آن حضرت فرمودند: فهو حجه الله تعالی علی الخلق أولا (طبرسی، الاحتجاج، ج2، ص433).

[11] .

ابن بابویه، التوحید، صص250-251 [12] .

توضیح بیشتر آنکه معتزله معتقد بودند فسق، در میانه ایمان و کفر جای دارد.

این نظریه به عنوان منزله بین المنزلتین شهرت یافت (سعد بن عبدالله اشعری؛ المقالات و الفرق، ص138).

[13] .

به راستی پروردگار تو نسبت به مردم- با وجود ستمشان- بخشایشگر است (رعد،13/ 6).

[14] .

ابن بابویه، التوحید، ص406؛ ابن شهرآشوب، متشابه القرآن و مختلفه، ج2، ص85٫ [15] .

قدریه به گروهی گفته می شود که خداوند را خالق امور اکتسابی انسان ها و اعمال حیوانات نمی دانند (بغدادی، الفرق بین الفرق، ص94؛ جرجانی، التعریفات، ص75) [16] .

در حقیقت، خدا حال قومی را تغییر نمی‏دهد تا آنان حال خود را تغییر دهند (الرعد، 13/ 11).

[17] .

حمیری، قرب الاسناد، 158٫ [18] .

برای مشاهده این روایت در منابع غیرشیعی: بخاری، الجامع الصحیح، ج7، ص125؛ ابن حبان، صحیح، ج14، ص33 [19] .

ابن بابویه، التوحید، ص153؛ طبرسی، الاحتجاج، ج2، ص410٫ [20] .

برای مشاهده این روایت در میان اهل سنت، ر.

ک: ترمذی، السنن، ج5، ص69؛ ابن سید الناس، عیون الاثر، ج1، ص195٫ [21] .

و قطعاً بار دیگری هم او را دیده است (النجم، 53/ 13).

[22] .

کلینی، الکافی، ج1، ص96٫ [23] .

خداوندا؛ گوش، چشم و ورودی های قلبش [تمام احساساتش] را در اختیار خود گیر تا به سوی حق بازگردد.

[24] .

کشی، رجال، صص605-606 [25] .

صدوق ،پیشین، ج 2، صص 180، 183.

امام بر آن بود که حدیث را از آبائش نقل کند.

صدوق،پیشین، ج 1.

ص 111 [26] .

پیشین ،ج2، ص 400-401 انتهای پیام/ http://fna.

ir/a25k3w نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: امام - امام رضا - نیشابور - علمی - فارس - بصره - خراسان - اندیشه - ایران - منطقه - اهواز - اسلام - فرهنگ - توسعه - خبرگزاری - شیعه - بزرگ - فکری - کتاب - اجتماعی - خبرنگار - اشتغال - مناظره - فرهنگی - اشتباه - بغداد - تاریخ - شهادت - گزارش - یاسر

آخرین اخبار سرویس:
حوزه هیچ وابستگی به دولت ها ندارد

عیدی تلخ شورای شهر به مردم تهران

آمایش صنعتی در استان نداریم/مخالف آوردن صنعت پتروشیمی در استان نیستم

سرپرست جدید شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی انتخاب شد

پزشکیان: دخترم ماهیانه 4 میلیون حقوق دریافت می کند

اولین مصاحبه پوتین بعد از انتخابات

مهم ترین اقدام امام باقر(ع) به روایت رهبر معظم انقلاب + فیلم

زهرا کاشانیا، حسین راغفر، میر حسین موسوی شبیه‏ سازی تأثیر سالمندی بر متغیرهای اقتصاد کلان

دعوت شهردار مشهد از مردم برای حضور در مراسم سخنرانی رهبر معظم انقلاب

تصویب یادداشت تفاهم همکاری اطلاعاتی بغداد-تهران

دانلود آهنگ جدید مرتضی سرمدی بنام مقصر

توسعه اقتصاد شهری سیاست راهبردی شورای اسلامی است

شوخی جالب پوتین با خبرنگاران

مصاحبه پوتین با ژورنالستان

11 هزارکشته در تصادف های نوروزی 10 سال

محسن فاضلی، محمد مشکات بررسی مفهوم آزادی از نگاه آیزایا برلین

ایرانی ها ماندگارترین دانشجوها در آمریکا

تعیین حداقل یک روز در ماه برای ملاقات مردمی

از شگفتی های سیاسی صادق خرازی

مستندات جرایم میلیاردی حمید بقایی

آخرین نشست شورای اداری شهرستان ری

دانلود آهنگ جدید مهداد اخلاقی بنام فصل دلدادگی

ناگفته های نایب رییس مجلس از حقوق 4 میلیونی دخترش + جزییات

بازداشت مشاوررسانه ای احمدی نژاد با 200 هزار یورو نزدیکی مرز آذربایجان

دزدی که درماشین پلیس بیدارشد

39 سال زندگی با فک شکسته +تصاویر

شلیک آنلاین به همسر

کلاهبرداری دختر دانشجو با روباتصیغه یاب

عامل شهادت مأموران ناجا در پاسداران: عاشق اعدام هستم

دستگاه های اجرایی اهتمام ویژه ای به ایجاد میزخدمت داشته باشند

تبلور مزایای چابهار منوط به تسهیل روابط بانکی است

هشدار لاگارد به آمریکا: جنگ های تجاری برنده ندارد

تبلور مزایای چابهار منوط به تسهیل روابط بانکی است

دانلود آهنگ جدید رهام بنام حس عجیب

انتخابات ریاست جمهوری روسیه برگزار شد

رأی قصاص برای پزشک تبریزی صادر شد

دلایل بلاتکلیفی گودبرداری رها شده در کنار برج میلاد

چگونه خلاقیت خود را در زندگی افزایش دهیم؟

رییس مجلس بودجه سال 97 را ابلاغ کرد

به زودی شاهد تحولی عظیم در نجات فضای مجازی کشور خواهیم بود

10 رویداد مهم کشور در سال 96

نامه چهارگانه مجمع نمایندگان مازندران به دولتمردان برای حل مشکلات استان

چمران: اگر فشاری بر شهردار بوده از سوی همفکران خودش بوده است

مهم ترین جمله رهبر معظم انقلاب در سال 96 چیست؟

استیضاح وزرا اوج جناح گرایی و فاصله از مردم است

آخرین باری که لباس عید خریدی کی بود ؟

واکنش رضا عطاران به پوشاندن موی بازیگر زن خارجی «مصادره» در مشهد/ عکس

شهید مدافع حرمی که سردار سلیمانی او را زرنگ و با ذکاوت دانست

بازنشر پرمخاطب ترین ویدئوهای سال 96 فیلم/ آرزوم اینه حاج قاسم ببینم و بگم نوکرتم!/ دنیای باحال لی لی پوت ها

مهدی فضائلی در باره جعل یک نقل قول!

الهه فرشچی: کشف حجاب نکردم ؛ دوستم بی وجدان و سرشار از حسد بود + عکس

سفر به کربلای ایران

تجلیل از پیروزی پوتین

قاسمی: ایران مانند همیشه بر چالش ها پیروز می شود

برای سربلندی روسیه تلاش بزرگی را آغاز خواهیم کرد

33 سال پیش در چنین روزی دیدار معاون وزیر خارجه با دبیر کل سازمان ملل

فضا در یادمان های عملیاتی بسیار باصفا است

پایان بی نتیجه جلسه شورای عالی کار

راهبرد ضدجاسوسی صیانت از ایرانیان است

دانلود آهنگ جدید محمد شیبانی بنام عشق منی

دستگاه های اجرایی اهتمام ویژه ای به ایجاد میزخدمت داشته باشند

ترتیل صفحه 330 قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

نتیجه انتخابات روسیه: پوتین با کسب 75 درصد آراء پیروز شد

پوتین در میدان مانژ از طرفدارانش تشکر کرد

سرنگونی جنگنده ارتش سوریه

حالا چه کسی فرزند خلف پدر نیست؟

اکبر عبدی: گاهی آدم باید حزب باد باشد! +عکس

راهیان نور باید در کتاب های مدارس و دانشگاه ها بیشتر دیده شود

فیلم/ ماجرای محاصره گردان کمیل و حنظله از زبان سردار ادیبی

پوتین با کسب 73.9 درصد از آراء پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری روسیه

البرز از استانی عبوری به مقصد گردشگری تبدیل خواهد شد

طرح ائتلاف انقلاب 14 فوریه برای میدان اللؤلؤه بحرین

چانه زنی در نشست شورای عالی کار هنوز ادامه دارد

همه چیز درباره دستگیری سید حسین شیرازی/ وقتی همه ضد انقلاب طرفدار شیعه انگلیسی می شوند + فیلم

دانلود آهنگ جدید یزدان ناجی بنام یادگاری

پوتین در انتخابات پیشتاز است

نتایج 30% اوراق رای گیری در روسیه

آنهایی که به دنبال فیلترینگ تلگرام هستند!

برخورد با مفاسد دستگاه های حکومتی، اولویت اصلی دستگاه قضا + فیلم

اعلام زمان اولین جلسه علنی مجلس در سال 97

انتشار فیلمی علیه حمید بقایی درباره اتهاماتی که وی در دادگاه تجدیدنظر از آنها تبرئه شد! + سند

پیروزی پوتین در انتخابات روسیه بر اساس نتایج اولیه/ آمار لحظه به لحظه از شمارش آرا

شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان شمالی

پیش بینی 58 اولویت برای شورای هماهنگی دفاع مقدس گیلان

مدیرکل جدید دفتر موسیقی منصوب شد

موافقت با ادامه کار مدیرعامل کنونی کاسپین

خدایا زلزله را در 3 و 4 جمعش کن و به 7 و 8 نرسان!

تیترامشب/ لزوم حمایت ویژه از پیام رسان های داخلی

جلسه شورای عالی کار بدون نتیجه پایان یافت/ اختلاف نظر کارگران و کارفرمایان زیاد است

پیروزی قاطعانه پوتین در انتخابات روسیه

بازهم جلسه مزدی بدون نتیجه خاتمه یافت

تغییر دکور «دورهمی» برای نوروز 97

جزییات دستگیری سید حسین شیرازی، وقتی همه ضد انقلاب طرفدار شیعه انگلیسی می شوند + فیلم

باز هم حداقل دستمزد تعیین نشد

ماموستا رستمی: اتحاد ملت ایران مانع موفقیت دشمنان شده است

ماموستا رستمی: اتحاد ملت ایران مانع موفقیت دشمنان شده است

ماموستا رستمی: اتحاد ملت ایران مانع موفقیت دشمنان شده است

"عوام فریب بی آبرو " | به زباله دان تاریخ سپرده می شوید

ایستاده در برابر فساد

دانلود آهنگ جدید هیچ بند بنام چه خدایی

نگاه فارس به مناظرات امام رضاع عالم آل محمد چگونه حقانیت مکتب اهل بیت را اثبات کرد؟

نگاه فارس به مناظرات امام رضاع عالم آل محمد چگونه حقانیت مکتب اهل بیت را اثبات کرد؟