مطالب مرتبط:
آیت الله مکارم: تعداد زیاد شهدای روحانی، دهان بدگویان را می بندد/ دیگر نمی توانند بگویند فرزندان مردم را مقابل گلوله فرستادند
چرا نمی شود باور کرد که آیت الله هاشمی وصیت نامه جدید ندارد؟
آیت الله مکارم: تعداد زیاد شهدای روحانی، دهان بدگویان را می بندد
تصاویر/ دیدار اعضای ستاد عالی کنگره شهدای روحانی با آیت الله العظمی مکارم
دیدگاه های شاخص آیت الله معرفت در مطالعات قرآنی تحلیل می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 آبان 1396 ساعت 11:262017-11-19سياسي

آیت الله قرهی مطرح کرد مرز بین حقّ و باطل نشناختن ولایت است


مدیر حوزه علمیه امام مهدی(ع) گفت: لذا مرز بین حقّ و باطل همین نشناختن ولایت است.

همان هایی هم که به ظاهر اهل عبادت بودند، ولایت را نشناختند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار آیین اندیشه خبرگزاری فارس"، حضرت آیت الله قرهی مدیر حوزه علمیه امام مهدی(ع) در شب 29 صفر المظفر 1439 در سخنرانی خود به موضوع راه حقیقی کسب تقوا و هدایت در محل مسجد امام پرداخت که در ادامه می آید؛ آیا با تمسّک به قرآن و ظواهر سنّت، می توان متّقی شد؟ تصوّر بعضی این است که می شود به تمسّک به قرآن، به حتّی ظواهر سنّت، متّقی و اهل تقوا شد.

نماز خواند، روزه گرفت، حجّ رفت، امور مستحبّی را انجام داد و بعد متّقی شد.

آیا این روش، روش صحیحی است؟ انسان می تواند این گونه متّقی گردد؟ ذلک الکتاب لا ریب فیه هدی للمتقین ، اگر کسی این تقوا را داشت، جدّی از کتاب الله هدایت می شود.

هدایتی که پروردگار عالم بیان فرمود: هدی للناس ، ولکن فقط کسانی به حقیقت از این قرآن، هدایت پیدا می کنند که از متّقین باشند.

امّا تقوا چیست؟ تقوا، خواندن نماز است؟! لا شک و لا ریب فیه.

خواندن دعا و گرفتن روزه و رفتن حجّ و دادن صدقات است؟! لا شک و لا ریب فیه.

هیچ شکی نیست که این ها باید باشد، امّا تقوا، این نیست.

تقوایی که آن قدر مهم است که فرض است که خطیب نماز جمعه در یکی از خطب، هم خودش و هم دیگران را به تقوا وصیّت کند، اوصیکم و نفسی بتقوی الله بگوید.

در مورد تقوا خیلی شنیدیم.

ولی این ها هست و این ها نیست.

صاحب این روز با عظمت، امام همام، امام حسن مجتبی(صلوات اللّه و سلامه علیه) فرمودند: وَ اعْلَمُوا عِلْمًا یقینًا أَنـَّکُمْ لَنْ تَعْرِفُوا التُّقی حَتّی تَعْرِفُوا صِفَهَ الْهُدی (تحف العقول)، به یقین بدانید که شما هرگز (نفی ابد) نسبت به تقوا، معرفت پیدا نمی کنید و آن را نمی شناسید (معرفت با دانستن ظاهری تفاوت دارد؛ حقیقت شیء به معرفت شیء است، نه به ظاهر آن.

من می دانم این، میکروفن است، امّا حقیقت آن چیست؛ آن هم که می داند اجزایش چیست، مثل آن کسی نیست که از طرز کار تمام اجزاء آن مطّلع باشد)، تا این که (حتّی در این جا به عنوان إلّای حصریّه هم معنا می دهد) صفت هدایت را بشناسید.

عجب! معرفت به تقوا، آن موقعی به وجود می آید که شما به هدایت معرفت پیدا کنید.

یعنی که بدانید هدایت چیست، هادی کیست،چگونه باید هدایت بشویم، آن موقع می توانیم معرفت به تقوا پیدا کنیم.

چرا عنوان صفت بیان فرمود، صفت، موصوف می خواهد و اگر صفت بدون موصوف باشد، معلوم نمی شود.

موصوف صفت، آن حقیقت الشیء در آن مصّفای اوست؛ یعنی آن که خود، هادی است.

شما موقعی می توانید هدایت را بفهمید که آن کسی که این صفت یعنی هدایت در او تبلور داشته باشد و خود، هادی بشود.

نفرمودند: تعرفوا الهدی، چون هدایت به معنای حقیقی را انسان درک نمی کند إلّا به صفت های هدایت.

چه کسانی می توانند به قرآن، تمسّک بجویند؟ این صفت های هدایت چیست؟ باید در قرآن ببینیم.

آیا قرآن خواندن عنوان تقواست؟! روزه عنوان تقواست؟! بله و خیر.

متّقین هستند که اهل دعا، نماز، حجّ، عبادت، صیام و .

هستند، ولی فرمود: تقوا را نمی شناسید، مگر این که به صفت هدایت، معرفت یابید.

یک موقع نگویید: اگر تمسّک به قرآن پیدا کنیم، صفت هدایت را در قرآن می یابیم و وقتی صفت هدایت را دیدیم و آن را در وجودمان ایجاد کردیم، آرام آرام به سمت تقوا می رویم و ما هم از متّقین می شویم.

ذلک الکتاب لا ریب فیه هدی للمتقین و آن وقت دیگر هدایت می شویم .

ببینید حضرت در این مورد چه می فرمایند: وَ لَنْ تُمَسِّکُوا بِمیثاقِ الْکِتابِ حَتّی تَعْرِفُوا الَّذی نَبَذَهُ هرگز هم به پیمان قرآن تمسّک نمی جویید، تا این که آن کسانی را که به دورشان انداختید، بشناسید.

یعنی تا حقیقت القرآن، امام را نشناسید، تمسّک به قرآن هم پیدا نمی کنید، پس به صفت هدایت معرفت نمی یابید، هدایت نمی شوید و پس متّقی نمی شوید؛ ولو به صورت ظاهر قرآن بخوانید و طواف کنید.

مگر الآن نیست، پخش مستقیم مسجد الحرام و مسجد النبی را ببینید، می بینید که تعداد زیادی هستند که دارند طواف می کنند، عمره به جای می آورند، مدام قرآن می خوانند، امّا .

.

تحریف حقیقی قرآن وَ لَنْ تَتْلُوَا الْکِتابَ حَقَّ تِلاوَتِهِ حَتّی تَعْرِفُوا الَّذی حَرَّفَهُ ، هرگز قرآن را هم آن گونه که حقّ و شایسته تلاوت کردنش هست، تلاوت نمی کنید، تا این که آن کسانی که را که قرآن را تحریف کنید بشناسید.

شاید بگویید: قرآن که تحریف نشده و آیاتش همین است! می گوییم: بله، به صورت ظاهر، قرآن، همین است و بیان کردیم که وقتی حضرت حجّت بیاید، قرآن همین است، امّا ترتیب آیات به مناسبت عوض می شود.

امّا تحریف حقیقی قرآن این است که آن قرآن ناطق از قرآن صامت گرفته شد و قرآنی که بدون حقیقت است، به دست مسلمین داده شد و آن ها قرآن را این گونه تحریف کردند.

لذا حضرت می فرمایند: تا این افرادی را که قرآن را تحریف کردند، نشناسید، حقّ تلاوت آن را به جا نیاوردید.

فَإِذا عَرَفْتُمْ ذلِکَ عَرَفْتُمُ الْبِدَعَ وَ التَّکَلُّفَ وَ رَأَیتُمْ الْفِرْیهَ عَلَی اللّهِ وَ التَّحْریفَ وَ رَأَیتُمْ کَیفَ یهْوی مَنْ یهْوی ، هر موقع که این ها را که تحریف کردند، صفت هدایت را گرفتند و حقیقت قرآن را دور انداختند، شناختید، بدعت ها را بر خود می بندید و بدعت شناس ها را هم خواهید شناخت.

آن هایی را که بر خدا در کتاب الله تحریف را ایجاد کردند، آن هایی را که اهل هوی و هوس بودند؛ می بینید و می شناسید، از دور آن ها می روید و آن ها سقوط می کنند.

پس تقوا به صفت هدایت است و صفت هدایت، امام است؛ چون فرمود: همان کسی است که او را از قرآن، دور انداختید.

لذا تا امام را نشناسید و تحریف کنندگان حقیقی قرآن را رها نکنید، متّقی نمی شوید، هر چند صورت ظاهر تقوا که نماز، روزه، حجّ و .

هست را رعایت کنید.

چه کسانی بودند که به خود امام حسن مجتبی، جواب سلام نمی داند و اگر می دادند، نعوذ بالله می گفتند: السلام علیک یا مذل المؤمنین ؟ همان هایی بودند که اتّفاقاً پینه به پیشانی داشتند و به ظاهر اهل تقوا و نماز بودند.

آن هایی که معرفت به امام و قرآن ناطق پیدا نکردند.

در مدینه بودند، از شامیان هم نبودند، امّا معرفت نداشتند.

پس تقوای حقیقی به معرفت به امام است و آن موقع است که همه ی اعمال، بوی تقوای حقیقی می گیرد.

این که آن شب در جنگ جمل از امیرالمؤمنین سؤال کرد که این ها قرآن می خوانند و ما هم می خوانیم و حضرت فردا سر او را نشان داد که این هم قاری قرآن بود! چطور حضرت این را تبیین کند که مرز بین حقّ و باطل، به باریکی مو است و آن، پذیرش ولایت الله است.

مگر شیطان نبود که به ذوالجلال و الاکرام عرضه داشت: خدا، تو آنچه را بخواهی عبادت می کنم، چنان هم عبادتت می کنم که هیچ یک از مخلوقات نکنند (البته به خود غرّه رفته بود چون توفیق عبادت را هم خود خدا می دهد، تعز من تشاء و تذل من تشاء.

اگر این را بدانیم خیلی از حسادت ها و .

هم حل می شود، دیگر حسودی نمی کنیم، دیگر مراقبه و مواظبت می کنیم)، امّا نمی دانست که باید همان را انجام دهد که خدا می خواهد، نه آنچه که خود می گوید.

لذا مرز بین حقّ و باطل همین نشناختن ولایت است.

همان هایی هم که به ظاهر اهل عبادت بودند، ولایت را نشناختند.

خلیفه ی خدا کیست؟ خود حضرت در تحف العقول، فرمودند: إِنَّمَا الْخَلیفَهُ مَنْ سارَ بِسیرَهِ رَسُولِ اللّهِ(صلی الله علیه وآله وسلم) وَ عَمِلَ بِطاعَهِ اللّهِ وَ لَعَمْری إِنّا لاَعْلامُ الْهُدی وَ مَنارُ التُّقی ، خلافت فقط از آن کسی است که به سیره ی رسول خدا عمل کند.

(دیدیم که آن ها سیره ی رسول خدا را عوض کردند) و به طاعت خدا عمل کند.

(ببینید چقدر اهل بیت مظلوم هستند که مجبور هستند خودشان از خودشان دفاع کنند)، به جان خودم سوگند که ما اهل بیت، عَلم و نشانه های هدایت خدا هستیم و ما هستیم که جلوه های پرفروغ تقوا هستیم.

یعنی تقوا می خواهید، ما هستیم.

هدایت می خواهید، ما هستیم.

لذا تقوا و هدایت با تمسّک به اهل بیت به دست می آید.

یعنی هر چه حضرات بیان کردند، همان را انسان انجام بدهد.

انتظارات امام مجتبی(صلوات اللّه و سلامه علیه) از محبّینش در ادامه چند روایت کوتاه در این مورد که حضرات از ما محبّین اهل بیت، چه می خواهند بیان خواهم کرد: 1.

مراقبت میان تشخیص حقّ و باطل بین حقّ و باطل مراقب باشیم.

فرمودند: بَینَ الْحَقِّ وَ الْباطِلِ أَرْبَعُ أَصابِعَ، ما رَأَیتَ بِعَینَیکَ فَهُوَ الْحَقُّ وَ قَدْ تَسْمَعُ بِأُذُنَیکَ باطِلاً کَثیرًا (تحف العقول/ ص: 229)، بین حقّ و باطل، به اندازه چهار انگشت فاصله است، آنچه با چشمت بینی، حقّ است و چه بسا با گوش خود، سخن باطل بسیاری را بشنوی.

بحث شناخت حقّ و باطل در آخرالزمان بسیار مهم است که اگر مراقبه نکنیم، بسیار خطرناک است.

یک راه برون رفت به خصوص در مطالب سیاسی و .

هم یک راه بیشتر نیست و آن این که ببینیم در این جریانات، نائب امام زمان چه می فرمایند و گوشمان را به دهان و لبان این سیّد عظیم الشّأن، نائب امام زمان بسپاریم.

*** حضرت، روایت دیگری را از امیرالمؤمنین و ایشان از رسول الله نقل می کنند که فرمودند: لا تزولُ قَدَمَا عبدٍ یومَ القیامهِ حتَّی یُسألَ عن أربعٍ عَن عُمُرِه فیما أفناهُ و عن شبابهِ فیما أبلاهُ وَ عَنْ مَالِهِ مِنْ أَیْنَ اکْتَسَبَهُ وَ فِیمَ أَنْفَقَهُ وَ عَنْ حبّنا اهل البیت ، بنده فردای قیامت، قدم از قدم نمی تواند بردارد، مگر این که چهار سؤال از او می پرسند: 2.

مراقب باشید که عمرتان کجا فنا می شود حضرت می فرمایند: از عمرش که کجا این عمر فنا رفت، چگونه آن را خرج کردی، کجا بودی، در خانه ی خدا بودی، در مجلس دعا بودی، یا در مجلس گناه بودی و .

، عمرت به چه چیزی گذشت، به خوبی و نیکی گذشت، به انفاق گذشت، به خصوص الآن که مردممان در غرب با این بحث زلزله نیاز دارند که باید بپذیریم این مطالب هست و خواهد بود و ای بسا در آینده هم بیشتر خواهد بود.

کجا این عمر را فنا کرد؟ در کار خیر و یا در شر، خیلی باید مراقب باشیم.

3.

مراقب باشید که جوانی تان چگونه سپری می شود این جوانی تان چگونه سپری شد؟ جوانی، جزیی از عمر هست یا خیر؟ یک بار از عمر می پرسند و یک بار از جوانی.

معلوم است که جوانی خیلی مهم است.

اگر جوانی در راه حقّ باشد، معصومین او را بسیار دوست دارند.

می گویند: آیت الله العظمی بروجردی وقتی طلبه ی جوانی می آمد، به زور بلند می شدند و به قامت می ایستادند، امّا اگر آدم میانسالی می آمد، این گونه نبودند، چون می گفتند: او دیگر عمرش را کرده است، جوان است که اگر بناست رشدی کند، می کند.

آقا جان، حضرت حجّت هم خیلی جوان ها را دوست دارند و آن بزرگانی که به محضر حضرت رسیدند، فرمودند: جوان ها را به من وصل کنید.

در جریانات سیاسی هم می بینید که امام المسلمین می فرمایند: آینده از آنِ جوانان است.

لذا با این که از عمرش سؤال می شود، امّا حضرت می فرمایند: مجدّد از جوانی او هم سؤال می شود.

4.

مراقب باشید که مالتان را چگونه خرج می کنید؟ وَ عَنْ مَالِهِ مِنْ أَیْنَ اکْتَسَبَهُ وَ فِیمَ أَنْفَقَهُ، و از مال می پرسند که چگونه خرج کردی.

مالت را چگونه به دست آوردی؟ زد و بند بوده؟! باید خیلی مراقبت کرد، اگر رزّاق، حضرت حق است، خودش بلد است.

در روایت است که گاهی ما به احمق، رزق زیاد می دهیم تا برخی فکر نکنند رنگ هستند و بگویند: من بودم که دو دو تا را چهار تا کردم.

این ها همه حرف است، چه زرنگ هایی که فقط به خاطر یک اشتباه کوچک، با این که سال ها تاجر بودند و اسمشان در همه جا نفوذ داشت، چنان زمین خوردند که تمام زندگی شان از بین رفت.

خدا می خواهد بگوید من هستم.

لذا می پرسند: چگونه مالتان را به دست آوردید؟! 5.

حبّ ما اهل بیت را داشته باشید که فردای قیامت از آن، سؤال می شود وَ عَنْ حبّنا اهل البیت ، یکی هم از حبّ ما اهل بیت سؤال می شود.

6.

تحت سایه ی حبّ اهل بیت، به همدیگر محبّت داشته باشید و دست یکدیگر را بگیرید وجود مقدّس امام صادق در روایتی فرمودند: نحن صله الارحام ، ما اهل بیت صله ی ارحام هستیم.

ما که در مجلس اهل بیت نشستیم، داریم صله ارحام انجام می دهیم.

ما در سیره ی برخی بزرگان داریم که می گفتند: اگر هم می خواهید ازدواج کنید، از هم هیئتی های خودتان انتخاب کنید.

روایت دیگری هم در این مورد از حضرت امام مجتبی بیان شده که خیلی عجیب است، حضرت فرمودند: أَلْقَریبُ مَنْ قَرَّبَتْهُ الْمَوَدَّهُ وَ إِنْ بَعُدَ نَسَبُهُ، وَ الْبَعیدُ مَنْ باعَدَتْهُ المَوَدَّهُ وَ إِنْ قَرُبَ نَسَبُهُ.

می دانید خویشاوند کیست؟ کسی که دوستی و محبّتش، تو را نزدیک کرده است، ولو نژاد و نسبش از تو دور باشد.

بیگانه کیست؟ بیگانه کسی است که از دوستی و محبّتش به دورید، ولو به این که از لحظ نسبی، نزدیک باشد.

خود همین دلالت بر این دارد که همان طور که محبّین، حبّ به اهل بیت دارند و فرمودند: فردای قیامت، یکی از سؤالاتی که تا قدم از قدم برنداشتید، پرسیده می شود همین حبّ اهل بیت است، بین خود محبّین اهل بیت هم محبّت ایجاد می شود و به واسطه ی حبّ اهل بیت به هم نزدیک می شوند.

یعنی محبّتی که ذیل سایه ی اهل بیت است.

تحت سایه و ظلّ اهل بیت، شما هم به هم محبّت داشته باشید، دست هم را بگیرید و .

.

دوستی اهل بیت موقعی معنا می دهد که محبّین اهل بیت با هم دوست باشند و به هم محبّت داشته باشند.

7.

وقتی با کسی آشنا شدی و معاشرت کردی، شرط برادری را در مورد او رعایت کن و قال لبعض ولده یا بنی لا تواخ أحدا حتی تعرف موارده و مصادره فإذا استنبطت الخبره و رضیت العشره فآخه علی إقاله العثره و المواساه فی العسره.

امام حسن، به برخی از فرزندانشان فرمودند: ای پسرم با کسی برادری نکن، مگر این که امور درونی و برونی او را بشناسی، پس هنگامی که باطن او را استخراج نمودی و به معاشرت با او راضی شدی، شرط برادری را در مورد رعایت کن.

شرط برادری چیست؟ بر اساس گذشت، از لغزش او و برابری در حال سختی، او را یاری کن.

ما از همین روایت می توانیم استفاده کنیم که ما در همین سختی ها باید به یکدیگر کمک کنیم.

این که دولتمردان باید در بحث زلزله و .

کمک کنند بحث جدایی است، امّا اصل در مودت و برادری همین است که در این طور مواقع دست همدیگر را بگیریم که اگر این طور شد، تمام است.

8.

بخشش قبل از درخواست و اطعام در قحطی ببینید حضرت امام مجتبی که خود کریم هستند، راجع به کرم چه می فرمایند.

قیل له علیه السلام: فما الکرم؟ قال علیه السلام: الابتداء بالعطیه قبل المسئله و اطعام الطعام فی المحل.

از امام حسن علیه السلام معنای کرامت و بزرگ منشی را پرسیدند؟ فرمودند: بخشش پیش از خواهش و اطعام در هنگام قحطی.

قبل از این که کسی به زبان جاری کند، ببخشی و نگذاری که او بر زبان بیاورد و به حدّ وسع خودت بدهی.

اگر بیشتر بدهی که ایثار است و کریم حقیقی، آن کسی است که ایثار کند.

اگر کسی خودش نیاز داشته باشد و ببخشد، چقدر عالی می شود! اطعام نمودن در وقت ضرورت هم نشانه ی کرم است، یعنی وقتی نیاز است، قحطی می شود، مشکلی پیش می آید، کسانی را که نیاز دارند، اطعام کنی.

یکی از این اطعام ها هم اطعام برای خود اهل بیت است که این مودّت و محبّت را می آورد.

ما باید برای اهل بیت بیشتر خرج کنیم و بدانیم آن ها زیر بار منّت من و شما نمی روند و چند برابرش را مرحمت می کنند.

9.

عدم کوچک بینی و دریغ کردن از اندک قِیلَ فَمَا الدَّنِیئَهُ؟ قَالَ: النَّظَرُ فِی الْیَسِیرِ وَ مَنْعُ الْحَقِیر.

از امام حسن علیه السلام سؤال شد: فرومایگی چیست؟ فرمود: خُردبینی و دریغ کردن از اندک.

کوچک بینی یعنی یک مواقعی رشدی را ببینند و نگذارند که آن رشد باشد.

می گویند: حسودان، کوچک بین هستند.

آن کسی که ببیند کسی رشد می کند و نگذارد.

مورد دیگر هم این است که حتّی از اندک هم دریغ کند.

نکند یک موقع ما حتّی کم هم ندهیم.

الآن در بحث زلزله نیاز هست، کم که می توانیم بدهیم.

در مورد اهل بیت هم همین طور است، کم که می توانیم بدهیم.

گفت: قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود.

از همین اندک هاست که خیلی از موراد به وجود می آید.

لذا دنی و پست، کسی است که حتّی از کم هم دریغ کند.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a25k1d نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: امام - حوزه علمیه - ولایت - آیت الله - خطیب نماز جمعه - قرآن - نماز - نماز جمعه - خبرگزاری - کتاب - مدیر - امام حسن - سخنرانی - خبرنگار - هدایتی - اندیشه - گزارش - تفاوت - حقیقی - انسان - آیین - جمعه - هایی - مسجد

آخرین اخبار سرویس:
کاهش تعطیلات نوروزی از 13 به 5روز

ضرورت مقاوم سازی بافت فرسوده برای مقابله با بحران ناشی از زلزله در قم

یادواره سردار جاودالاثر حاج «احمد متوسلیان» در دانشگاه علم و صنعت برگزار می شود

لزوم خصوصی سازی واقعی خودروسازی

نماینده مجلس: از بی توجهی جامعه به پیشکسوتان هنر ناراحت هستم

پیام دبیر ستاد عالی کانون های مساجد به مناسبت «روز پژوهش»

سخنرانی ظریف در نخستین کنفرانس تاریخ روابط خارجی/ عکس

معادله پیچیده حقوق نمایندگان مجلس؛ هر نماینده چقدر می گیرد؟

جشن دانش آموختگی دانشجویان دانشکده میناب

شمخانی: تا زمان نابودی همه گروههای تروریستی در سوریه خواهیم ماند

هدایت مدیران شهری توسط فعالان توییتری/کسب شهرت از راه دعوا و جنجال سیاسی

سرمایه گذاری در پژوهش و فناوری امری راهبردی و مهمترین ابزار تولید قدرت و ثروت است

نحوه شهادت شهید آیت الله مفتح از زبان قاتلش+فیلم

این سوالات را قبل از ازدواج از همسر آینده تان بپرسید

اقدامات تروریستی در منطقه کوتاه مدت نیست/ آنالیز دقیقی از رفتار آمریکایی ها انجام شود

پیکر 55 شهید دفاع مقدس به میهن بازگشت

وحدت حوزه و دانشگاه در بقای نظام و تداوم انقلاب اسلامی اثرگذار است

آشنا در گفت وگو با فارس: هیچ اتفاق نامتعارفی پیرامون بودجه مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری رخ نداده است

برگزاری جشنواره قرآنی در شهرستان های هشت گانه کهگیلویه و بویراحمد

کوله بری پاسخ شایسته ای به وفاداری کرد ها نیست

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس: قدرت دفاعی کشور قابل مذاکره نیست

حقوق نمایندگان مجلس بالاخره چقدر است؟/ نماینده مجلس: باورم نشد حقوقم 70درصد افزایش یافته است

حاشیه سازی کالبد شهرهای مازندران را آشفته کرده است

معادله پیچیده بهارستان وابهام درحقوق نمایندگان؛هرنماینده چقدر می گیرد؟

شمخانی: کوله بری پاسخ مناسبی به وفاداری کردها نیست

عکس یادگاری وابستگاهی نظامی خارجی با فرمانده نیروی دریایی ارتش (عکس)

استقرار اورژانس در میادین شهر تهران /عکس

شهید مفتح؛ عالمی جامع نگر و روشن فکر/ اسلامی شدن دانشگاه ایجاد دیوار بین دختر و پسر نیست

خدمت بزرگ روحانی؛بودجه 97 و انفجار اطلاعات/ اکنون پرده از همه چیز برافتاده

رونمایی از آلبوم «سرخ» در همایش فرهنگی راویان دفاع مقدس

کدخدایی: جلسات علنی مجلس کمتر شود/ بررسی برنامه و بودجه برای ما عذاب است

آمادگی رشت برای همکاری با متخصصان صنعت گردشگری در گیلان

نمایش های رسانه ای نمی تواند چهره کریه جلادان خون آشام را پاک کند/ ارائه خدمات مستشاری در سوریه تا زمان نابودی تمامی گروه های تروریستی

دولت و مجلس برای تصویب بودجه با اولویت رونق اقتصادی اتفاق نظر دارند

تحقق وحدت حوزه و دانشگاه با اصلاح نگرش ها و باورها

استخدام چرخکار آقا جهت تولیدی کیف در البرز

خوش قولی دولت فرصت نقد بودجه را به مردم و مجلس داد

وعده پاسخ قوه قضاییه به کلیپ رییس دولت دهم

استخدام کابینت دانوب

استخدام چند نفر نیروی آقا در فست فود پاچینی

حقوق واقعی نمایندگان مجلس چقدر است؟

استخدام نیروی خانم جهت کارخانه بسته بندی حبوبات در قم

وزیر نیرو: مسأله زاینده رود بدون همراهی تمام ذی نفعان حل نمی شود

نمایندگان چه قدر حقوق میگیرند؟

استخدام رستوران یاشار

استخدام منشی خانم جهت پذیرش کلینیک دندانپزشکی در کرج

اقدامات تروریستی در منطقه کوتاه مدت نیست/ آنالیز دقیقی از رفتار آمریکایی ها انجام شود

عبدالهی رییس اتاق تعاون ایران باقی ماند

گل کاوه رضایی برای شارلوا

استخدام رویه کوب استیل کار ماهر در خراسان رضوی

لاریجانی: همچنان دچار رکود هستیم

درباره «سلین دیون»؛ صدای خاطره ساز تایتانیک

کاهش عوارض سکته مغزی با طب فیزیکی

کشف 3 تن حشیش در کامیون میوه+عکس

سبز بگویید و از نارنجی و قرمز بپرهیزید!

در همایش نقش پژوهش در فرایند قانونگذاری لاریجانی: با چالش های متعددی در اقتصاد مواجهیم/ نباید منفعلانه به سیاست خارجی نگاه کرد

استخدام چند رده شغلی جهت کارواش در زنجان

واکنش یک منتقد سینما به اظهارات دانشجویان دانشگاه امام صادق

پیکر پاک 55 شهید تازه تفحص شده دفاع مقدس وارد کشور شد

دعوت به همکاری چند نفر مشاور جهت دفتر املاک در کرج

نقشه راه مدیر حوزه های علمیه برای مجریان پژوهشی حوزه

بودجه 97 ارتباطات از نگاه کارشناسان

پیکر پاک 55 شهید وارد کشور شد

ابوبکر البغدادی در بازداشت آمریکایی ها

قدردانی رییس رسانه ملی از برنامه سیاسی "سروستان"

هدف احمدی نژاد : سوزاندن علی لاریجانی

دوکتاب اقتصاد مقاومتی رونمایی می شود

حمله مسلحانه بر مرکز آموزشی امنیت ملی در کابل

کنفرانس بین المللی معماری و ریاضیات در دانشگاه کاشان برگزار شد

برخی مسئولان و آقازاده ها در قاچاق کالا سهم دارند

شهربازی؛ نیازی فراموش شده در لرستان

«سفر به لندن» اولین اقدام سیاستمداران شکست خورده پاکستان

استخدام نیروی ترجیحا ماهر جهت یک فلافلی در قم

صعود طلاب حوزوی به قله 3220 متری برف انبار بام استان قم

دلخوری قدیمی بین اصلاح طلبان و روحانی

نباید نقد، بهانه ای برای زیر سؤال بردن کل نهاد باشد/ سخنی که خروجی آن ناامیدی مردم باشد، حرام است

کشف یک گور جمعی حاوی اجساد سرکرده های داعش در «المطیبیجه»

استخدام ناظر نما در شرکت سپید بام دماوند در تهران

محجوب: دلخوری بین اصلاح طلبان و روحانی قدیمی است

تصویب بودجه کاربردی مهم ترین اولویت مجلس در بررسی لایحه پیشنهادی دولت است

کوله بری پاسخی شایسته به وفاداری کردها نیست

نیروهای مسلح آمادگی مقابله با هر نوع مشکلی را دارند/ هدیه دادن فرهنگ اسلام به جهان انسانیت؛ مهم ترین هدف پایمردی

دولت به دنبال افزایش تعرفه واردات خودرو

دانش کافی برای تصویب لوایح و قوانین در نمایندگان وجود ندارد/ شورای نگهبان در نحوه انتخابات مجلس تجدیدنظر کند

پاسخ احمدی نژاد را تا یکی دو روز آینده می دهیم

عکس روز نشنال جئوگرافیک

تمام درآمد کشور به زور به 300 هزار میلیارد تومان می رسد/همچنان دچار رکود هستیم

لاریجانی: جمهوری اسلامی در اقتصاد درونزا ضعف دارد

انتقاد از وضعیت بودجه دفاعی 97

امشب در به اضافه مستند ببینید رونمایی از مستندی جنجالی که وزارت بهداشت اکران آن را لغو کرد

رییس سازمان بهزیستی کشور در گفت وگو با فارس خبر داد تدوین آیین نامه جدید ساماندهی کودکان کار

وضعیت اقتصاد داخلی گرفتار چالش های فراوان و مهمی است

دوره های فیلمسازی در همدان برگزار می شود

لزوم ورود فعال به حوزه حمل ونقل ترکیبی

وقتی رییس جمهور از افزایش نرخ ازر «مکدر» می شود /طنز

جشنواره استانی گل نرگس ظرفیتی برای معرفی پتانسیل های خراسان جنوبی

لزوم ورود فعال به حوزه حمل ونقل ترکیبی

سردارکارگر: دفاع مقدس را جناحی نکنیم

نمایش های رسانه ای نمی تواند چهره کریه جلادان خون آشام را پاک کند/ تا زمان نابودی تمامی گروه های تروریستی به ارائه خدمات خود در سوریه ادامه می دهیم

همچنان دچار رکود هستیم / رونق اقتصادی ایجاد نشده است

آیت الله قرهی مطرح کرد مرز بین حقّ و باطل نشناختن ولایت است

آیت الله قرهی مطرح کرد مرز بین حقّ و باطل نشناختن ولایت است