مطالب مرتبط:
آیت الله مکارم: تعداد زیاد شهدای روحانی، دهان بدگویان را می بندد/ دیگر نمی توانند بگویند فرزندان مردم را مقابل گلوله فرستادند
چرا نمی شود باور کرد که آیت الله هاشمی وصیت نامه جدید ندارد؟
آیت الله مکارم: تعداد زیاد شهدای روحانی، دهان بدگویان را می بندد
تصاویر/ دیدار اعضای ستاد عالی کنگره شهدای روحانی با آیت الله العظمی مکارم
دیدگاه های شاخص آیت الله معرفت در مطالعات قرآنی تحلیل می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 آبان 1396 ساعت 11:262017-11-19سياسي

آیت الله قرهی مطرح کرد مرز بین حقّ و باطل نشناختن ولایت است


مدیر حوزه علمیه امام مهدی(ع) گفت: لذا مرز بین حقّ و باطل همین نشناختن ولایت است.

همان هایی هم که به ظاهر اهل عبادت بودند، ولایت را نشناختند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار آیین اندیشه خبرگزاری فارس"، حضرت آیت الله قرهی مدیر حوزه علمیه امام مهدی(ع) در شب 29 صفر المظفر 1439 در سخنرانی خود به موضوع راه حقیقی کسب تقوا و هدایت در محل مسجد امام پرداخت که در ادامه می آید؛ آیا با تمسّک به قرآن و ظواهر سنّت، می توان متّقی شد؟ تصوّر بعضی این است که می شود به تمسّک به قرآن، به حتّی ظواهر سنّت، متّقی و اهل تقوا شد.

نماز خواند، روزه گرفت، حجّ رفت، امور مستحبّی را انجام داد و بعد متّقی شد.

آیا این روش، روش صحیحی است؟ انسان می تواند این گونه متّقی گردد؟ ذلک الکتاب لا ریب فیه هدی للمتقین ، اگر کسی این تقوا را داشت، جدّی از کتاب الله هدایت می شود.

هدایتی که پروردگار عالم بیان فرمود: هدی للناس ، ولکن فقط کسانی به حقیقت از این قرآن، هدایت پیدا می کنند که از متّقین باشند.

امّا تقوا چیست؟ تقوا، خواندن نماز است؟! لا شک و لا ریب فیه.

خواندن دعا و گرفتن روزه و رفتن حجّ و دادن صدقات است؟! لا شک و لا ریب فیه.

هیچ شکی نیست که این ها باید باشد، امّا تقوا، این نیست.

تقوایی که آن قدر مهم است که فرض است که خطیب نماز جمعه در یکی از خطب، هم خودش و هم دیگران را به تقوا وصیّت کند، اوصیکم و نفسی بتقوی الله بگوید.

در مورد تقوا خیلی شنیدیم.

ولی این ها هست و این ها نیست.

صاحب این روز با عظمت، امام همام، امام حسن مجتبی(صلوات اللّه و سلامه علیه) فرمودند: وَ اعْلَمُوا عِلْمًا یقینًا أَنـَّکُمْ لَنْ تَعْرِفُوا التُّقی حَتّی تَعْرِفُوا صِفَهَ الْهُدی (تحف العقول)، به یقین بدانید که شما هرگز (نفی ابد) نسبت به تقوا، معرفت پیدا نمی کنید و آن را نمی شناسید (معرفت با دانستن ظاهری تفاوت دارد؛ حقیقت شیء به معرفت شیء است، نه به ظاهر آن.

من می دانم این، میکروفن است، امّا حقیقت آن چیست؛ آن هم که می داند اجزایش چیست، مثل آن کسی نیست که از طرز کار تمام اجزاء آن مطّلع باشد)، تا این که (حتّی در این جا به عنوان إلّای حصریّه هم معنا می دهد) صفت هدایت را بشناسید.

عجب! معرفت به تقوا، آن موقعی به وجود می آید که شما به هدایت معرفت پیدا کنید.

یعنی که بدانید هدایت چیست، هادی کیست،چگونه باید هدایت بشویم، آن موقع می توانیم معرفت به تقوا پیدا کنیم.

چرا عنوان صفت بیان فرمود، صفت، موصوف می خواهد و اگر صفت بدون موصوف باشد، معلوم نمی شود.

موصوف صفت، آن حقیقت الشیء در آن مصّفای اوست؛ یعنی آن که خود، هادی است.

شما موقعی می توانید هدایت را بفهمید که آن کسی که این صفت یعنی هدایت در او تبلور داشته باشد و خود، هادی بشود.

نفرمودند: تعرفوا الهدی، چون هدایت به معنای حقیقی را انسان درک نمی کند إلّا به صفت های هدایت.

چه کسانی می توانند به قرآن، تمسّک بجویند؟ این صفت های هدایت چیست؟ باید در قرآن ببینیم.

آیا قرآن خواندن عنوان تقواست؟! روزه عنوان تقواست؟! بله و خیر.

متّقین هستند که اهل دعا، نماز، حجّ، عبادت، صیام و .

هستند، ولی فرمود: تقوا را نمی شناسید، مگر این که به صفت هدایت، معرفت یابید.

یک موقع نگویید: اگر تمسّک به قرآن پیدا کنیم، صفت هدایت را در قرآن می یابیم و وقتی صفت هدایت را دیدیم و آن را در وجودمان ایجاد کردیم، آرام آرام به سمت تقوا می رویم و ما هم از متّقین می شویم.

ذلک الکتاب لا ریب فیه هدی للمتقین و آن وقت دیگر هدایت می شویم .

ببینید حضرت در این مورد چه می فرمایند: وَ لَنْ تُمَسِّکُوا بِمیثاقِ الْکِتابِ حَتّی تَعْرِفُوا الَّذی نَبَذَهُ هرگز هم به پیمان قرآن تمسّک نمی جویید، تا این که آن کسانی را که به دورشان انداختید، بشناسید.

یعنی تا حقیقت القرآن، امام را نشناسید، تمسّک به قرآن هم پیدا نمی کنید، پس به صفت هدایت معرفت نمی یابید، هدایت نمی شوید و پس متّقی نمی شوید؛ ولو به صورت ظاهر قرآن بخوانید و طواف کنید.

مگر الآن نیست، پخش مستقیم مسجد الحرام و مسجد النبی را ببینید، می بینید که تعداد زیادی هستند که دارند طواف می کنند، عمره به جای می آورند، مدام قرآن می خوانند، امّا .

.

تحریف حقیقی قرآن وَ لَنْ تَتْلُوَا الْکِتابَ حَقَّ تِلاوَتِهِ حَتّی تَعْرِفُوا الَّذی حَرَّفَهُ ، هرگز قرآن را هم آن گونه که حقّ و شایسته تلاوت کردنش هست، تلاوت نمی کنید، تا این که آن کسانی که را که قرآن را تحریف کنید بشناسید.

شاید بگویید: قرآن که تحریف نشده و آیاتش همین است! می گوییم: بله، به صورت ظاهر، قرآن، همین است و بیان کردیم که وقتی حضرت حجّت بیاید، قرآن همین است، امّا ترتیب آیات به مناسبت عوض می شود.

امّا تحریف حقیقی قرآن این است که آن قرآن ناطق از قرآن صامت گرفته شد و قرآنی که بدون حقیقت است، به دست مسلمین داده شد و آن ها قرآن را این گونه تحریف کردند.

لذا حضرت می فرمایند: تا این افرادی را که قرآن را تحریف کردند، نشناسید، حقّ تلاوت آن را به جا نیاوردید.

فَإِذا عَرَفْتُمْ ذلِکَ عَرَفْتُمُ الْبِدَعَ وَ التَّکَلُّفَ وَ رَأَیتُمْ الْفِرْیهَ عَلَی اللّهِ وَ التَّحْریفَ وَ رَأَیتُمْ کَیفَ یهْوی مَنْ یهْوی ، هر موقع که این ها را که تحریف کردند، صفت هدایت را گرفتند و حقیقت قرآن را دور انداختند، شناختید، بدعت ها را بر خود می بندید و بدعت شناس ها را هم خواهید شناخت.

آن هایی را که بر خدا در کتاب الله تحریف را ایجاد کردند، آن هایی را که اهل هوی و هوس بودند؛ می بینید و می شناسید، از دور آن ها می روید و آن ها سقوط می کنند.

پس تقوا به صفت هدایت است و صفت هدایت، امام است؛ چون فرمود: همان کسی است که او را از قرآن، دور انداختید.

لذا تا امام را نشناسید و تحریف کنندگان حقیقی قرآن را رها نکنید، متّقی نمی شوید، هر چند صورت ظاهر تقوا که نماز، روزه، حجّ و .

هست را رعایت کنید.

چه کسانی بودند که به خود امام حسن مجتبی، جواب سلام نمی داند و اگر می دادند، نعوذ بالله می گفتند: السلام علیک یا مذل المؤمنین ؟ همان هایی بودند که اتّفاقاً پینه به پیشانی داشتند و به ظاهر اهل تقوا و نماز بودند.

آن هایی که معرفت به امام و قرآن ناطق پیدا نکردند.

در مدینه بودند، از شامیان هم نبودند، امّا معرفت نداشتند.

پس تقوای حقیقی به معرفت به امام است و آن موقع است که همه ی اعمال، بوی تقوای حقیقی می گیرد.

این که آن شب در جنگ جمل از امیرالمؤمنین سؤال کرد که این ها قرآن می خوانند و ما هم می خوانیم و حضرت فردا سر او را نشان داد که این هم قاری قرآن بود! چطور حضرت این را تبیین کند که مرز بین حقّ و باطل، به باریکی مو است و آن، پذیرش ولایت الله است.

مگر شیطان نبود که به ذوالجلال و الاکرام عرضه داشت: خدا، تو آنچه را بخواهی عبادت می کنم، چنان هم عبادتت می کنم که هیچ یک از مخلوقات نکنند (البته به خود غرّه رفته بود چون توفیق عبادت را هم خود خدا می دهد، تعز من تشاء و تذل من تشاء.

اگر این را بدانیم خیلی از حسادت ها و .

هم حل می شود، دیگر حسودی نمی کنیم، دیگر مراقبه و مواظبت می کنیم)، امّا نمی دانست که باید همان را انجام دهد که خدا می خواهد، نه آنچه که خود می گوید.

لذا مرز بین حقّ و باطل همین نشناختن ولایت است.

همان هایی هم که به ظاهر اهل عبادت بودند، ولایت را نشناختند.

خلیفه ی خدا کیست؟ خود حضرت در تحف العقول، فرمودند: إِنَّمَا الْخَلیفَهُ مَنْ سارَ بِسیرَهِ رَسُولِ اللّهِ(صلی الله علیه وآله وسلم) وَ عَمِلَ بِطاعَهِ اللّهِ وَ لَعَمْری إِنّا لاَعْلامُ الْهُدی وَ مَنارُ التُّقی ، خلافت فقط از آن کسی است که به سیره ی رسول خدا عمل کند.

(دیدیم که آن ها سیره ی رسول خدا را عوض کردند) و به طاعت خدا عمل کند.

(ببینید چقدر اهل بیت مظلوم هستند که مجبور هستند خودشان از خودشان دفاع کنند)، به جان خودم سوگند که ما اهل بیت، عَلم و نشانه های هدایت خدا هستیم و ما هستیم که جلوه های پرفروغ تقوا هستیم.

یعنی تقوا می خواهید، ما هستیم.

هدایت می خواهید، ما هستیم.

لذا تقوا و هدایت با تمسّک به اهل بیت به دست می آید.

یعنی هر چه حضرات بیان کردند، همان را انسان انجام بدهد.

انتظارات امام مجتبی(صلوات اللّه و سلامه علیه) از محبّینش در ادامه چند روایت کوتاه در این مورد که حضرات از ما محبّین اهل بیت، چه می خواهند بیان خواهم کرد: 1.

مراقبت میان تشخیص حقّ و باطل بین حقّ و باطل مراقب باشیم.

فرمودند: بَینَ الْحَقِّ وَ الْباطِلِ أَرْبَعُ أَصابِعَ، ما رَأَیتَ بِعَینَیکَ فَهُوَ الْحَقُّ وَ قَدْ تَسْمَعُ بِأُذُنَیکَ باطِلاً کَثیرًا (تحف العقول/ ص: 229)، بین حقّ و باطل، به اندازه چهار انگشت فاصله است، آنچه با چشمت بینی، حقّ است و چه بسا با گوش خود، سخن باطل بسیاری را بشنوی.

بحث شناخت حقّ و باطل در آخرالزمان بسیار مهم است که اگر مراقبه نکنیم، بسیار خطرناک است.

یک راه برون رفت به خصوص در مطالب سیاسی و .

هم یک راه بیشتر نیست و آن این که ببینیم در این جریانات، نائب امام زمان چه می فرمایند و گوشمان را به دهان و لبان این سیّد عظیم الشّأن، نائب امام زمان بسپاریم.

*** حضرت، روایت دیگری را از امیرالمؤمنین و ایشان از رسول الله نقل می کنند که فرمودند: لا تزولُ قَدَمَا عبدٍ یومَ القیامهِ حتَّی یُسألَ عن أربعٍ عَن عُمُرِه فیما أفناهُ و عن شبابهِ فیما أبلاهُ وَ عَنْ مَالِهِ مِنْ أَیْنَ اکْتَسَبَهُ وَ فِیمَ أَنْفَقَهُ وَ عَنْ حبّنا اهل البیت ، بنده فردای قیامت، قدم از قدم نمی تواند بردارد، مگر این که چهار سؤال از او می پرسند: 2.

مراقب باشید که عمرتان کجا فنا می شود حضرت می فرمایند: از عمرش که کجا این عمر فنا رفت، چگونه آن را خرج کردی، کجا بودی، در خانه ی خدا بودی، در مجلس دعا بودی، یا در مجلس گناه بودی و .

، عمرت به چه چیزی گذشت، به خوبی و نیکی گذشت، به انفاق گذشت، به خصوص الآن که مردممان در غرب با این بحث زلزله نیاز دارند که باید بپذیریم این مطالب هست و خواهد بود و ای بسا در آینده هم بیشتر خواهد بود.

کجا این عمر را فنا کرد؟ در کار خیر و یا در شر، خیلی باید مراقب باشیم.

3.

مراقب باشید که جوانی تان چگونه سپری می شود این جوانی تان چگونه سپری شد؟ جوانی، جزیی از عمر هست یا خیر؟ یک بار از عمر می پرسند و یک بار از جوانی.

معلوم است که جوانی خیلی مهم است.

اگر جوانی در راه حقّ باشد، معصومین او را بسیار دوست دارند.

می گویند: آیت الله العظمی بروجردی وقتی طلبه ی جوانی می آمد، به زور بلند می شدند و به قامت می ایستادند، امّا اگر آدم میانسالی می آمد، این گونه نبودند، چون می گفتند: او دیگر عمرش را کرده است، جوان است که اگر بناست رشدی کند، می کند.

آقا جان، حضرت حجّت هم خیلی جوان ها را دوست دارند و آن بزرگانی که به محضر حضرت رسیدند، فرمودند: جوان ها را به من وصل کنید.

در جریانات سیاسی هم می بینید که امام المسلمین می فرمایند: آینده از آنِ جوانان است.

لذا با این که از عمرش سؤال می شود، امّا حضرت می فرمایند: مجدّد از جوانی او هم سؤال می شود.

4.

مراقب باشید که مالتان را چگونه خرج می کنید؟ وَ عَنْ مَالِهِ مِنْ أَیْنَ اکْتَسَبَهُ وَ فِیمَ أَنْفَقَهُ، و از مال می پرسند که چگونه خرج کردی.

مالت را چگونه به دست آوردی؟ زد و بند بوده؟! باید خیلی مراقبت کرد، اگر رزّاق، حضرت حق است، خودش بلد است.

در روایت است که گاهی ما به احمق، رزق زیاد می دهیم تا برخی فکر نکنند رنگ هستند و بگویند: من بودم که دو دو تا را چهار تا کردم.

این ها همه حرف است، چه زرنگ هایی که فقط به خاطر یک اشتباه کوچک، با این که سال ها تاجر بودند و اسمشان در همه جا نفوذ داشت، چنان زمین خوردند که تمام زندگی شان از بین رفت.

خدا می خواهد بگوید من هستم.

لذا می پرسند: چگونه مالتان را به دست آوردید؟! 5.

حبّ ما اهل بیت را داشته باشید که فردای قیامت از آن، سؤال می شود وَ عَنْ حبّنا اهل البیت ، یکی هم از حبّ ما اهل بیت سؤال می شود.

6.

تحت سایه ی حبّ اهل بیت، به همدیگر محبّت داشته باشید و دست یکدیگر را بگیرید وجود مقدّس امام صادق در روایتی فرمودند: نحن صله الارحام ، ما اهل بیت صله ی ارحام هستیم.

ما که در مجلس اهل بیت نشستیم، داریم صله ارحام انجام می دهیم.

ما در سیره ی برخی بزرگان داریم که می گفتند: اگر هم می خواهید ازدواج کنید، از هم هیئتی های خودتان انتخاب کنید.

روایت دیگری هم در این مورد از حضرت امام مجتبی بیان شده که خیلی عجیب است، حضرت فرمودند: أَلْقَریبُ مَنْ قَرَّبَتْهُ الْمَوَدَّهُ وَ إِنْ بَعُدَ نَسَبُهُ، وَ الْبَعیدُ مَنْ باعَدَتْهُ المَوَدَّهُ وَ إِنْ قَرُبَ نَسَبُهُ.

می دانید خویشاوند کیست؟ کسی که دوستی و محبّتش، تو را نزدیک کرده است، ولو نژاد و نسبش از تو دور باشد.

بیگانه کیست؟ بیگانه کسی است که از دوستی و محبّتش به دورید، ولو به این که از لحظ نسبی، نزدیک باشد.

خود همین دلالت بر این دارد که همان طور که محبّین، حبّ به اهل بیت دارند و فرمودند: فردای قیامت، یکی از سؤالاتی که تا قدم از قدم برنداشتید، پرسیده می شود همین حبّ اهل بیت است، بین خود محبّین اهل بیت هم محبّت ایجاد می شود و به واسطه ی حبّ اهل بیت به هم نزدیک می شوند.

یعنی محبّتی که ذیل سایه ی اهل بیت است.

تحت سایه و ظلّ اهل بیت، شما هم به هم محبّت داشته باشید، دست هم را بگیرید و .

.

دوستی اهل بیت موقعی معنا می دهد که محبّین اهل بیت با هم دوست باشند و به هم محبّت داشته باشند.

7.

وقتی با کسی آشنا شدی و معاشرت کردی، شرط برادری را در مورد او رعایت کن و قال لبعض ولده یا بنی لا تواخ أحدا حتی تعرف موارده و مصادره فإذا استنبطت الخبره و رضیت العشره فآخه علی إقاله العثره و المواساه فی العسره.

امام حسن، به برخی از فرزندانشان فرمودند: ای پسرم با کسی برادری نکن، مگر این که امور درونی و برونی او را بشناسی، پس هنگامی که باطن او را استخراج نمودی و به معاشرت با او راضی شدی، شرط برادری را در مورد رعایت کن.

شرط برادری چیست؟ بر اساس گذشت، از لغزش او و برابری در حال سختی، او را یاری کن.

ما از همین روایت می توانیم استفاده کنیم که ما در همین سختی ها باید به یکدیگر کمک کنیم.

این که دولتمردان باید در بحث زلزله و .

کمک کنند بحث جدایی است، امّا اصل در مودت و برادری همین است که در این طور مواقع دست همدیگر را بگیریم که اگر این طور شد، تمام است.

8.

بخشش قبل از درخواست و اطعام در قحطی ببینید حضرت امام مجتبی که خود کریم هستند، راجع به کرم چه می فرمایند.

قیل له علیه السلام: فما الکرم؟ قال علیه السلام: الابتداء بالعطیه قبل المسئله و اطعام الطعام فی المحل.

از امام حسن علیه السلام معنای کرامت و بزرگ منشی را پرسیدند؟ فرمودند: بخشش پیش از خواهش و اطعام در هنگام قحطی.

قبل از این که کسی به زبان جاری کند، ببخشی و نگذاری که او بر زبان بیاورد و به حدّ وسع خودت بدهی.

اگر بیشتر بدهی که ایثار است و کریم حقیقی، آن کسی است که ایثار کند.

اگر کسی خودش نیاز داشته باشد و ببخشد، چقدر عالی می شود! اطعام نمودن در وقت ضرورت هم نشانه ی کرم است، یعنی وقتی نیاز است، قحطی می شود، مشکلی پیش می آید، کسانی را که نیاز دارند، اطعام کنی.

یکی از این اطعام ها هم اطعام برای خود اهل بیت است که این مودّت و محبّت را می آورد.

ما باید برای اهل بیت بیشتر خرج کنیم و بدانیم آن ها زیر بار منّت من و شما نمی روند و چند برابرش را مرحمت می کنند.

9.

عدم کوچک بینی و دریغ کردن از اندک قِیلَ فَمَا الدَّنِیئَهُ؟ قَالَ: النَّظَرُ فِی الْیَسِیرِ وَ مَنْعُ الْحَقِیر.

از امام حسن علیه السلام سؤال شد: فرومایگی چیست؟ فرمود: خُردبینی و دریغ کردن از اندک.

کوچک بینی یعنی یک مواقعی رشدی را ببینند و نگذارند که آن رشد باشد.

می گویند: حسودان، کوچک بین هستند.

آن کسی که ببیند کسی رشد می کند و نگذارد.

مورد دیگر هم این است که حتّی از اندک هم دریغ کند.

نکند یک موقع ما حتّی کم هم ندهیم.

الآن در بحث زلزله نیاز هست، کم که می توانیم بدهیم.

در مورد اهل بیت هم همین طور است، کم که می توانیم بدهیم.

گفت: قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود.

از همین اندک هاست که خیلی از موراد به وجود می آید.

لذا دنی و پست، کسی است که حتّی از کم هم دریغ کند.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a25k1d نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: امام - حوزه علمیه - ولایت - آیت الله - خطیب نماز جمعه - قرآن - نماز - نماز جمعه - خبرگزاری - کتاب - مدیر - امام حسن - سخنرانی - خبرنگار - هدایتی - اندیشه - گزارش - تفاوت - حقیقی - انسان - آیین - جمعه - هایی - مسجد

آخرین اخبار سرویس:
حوزه هیچ وابستگی به دولت ها ندارد

عیدی تلخ شورای شهر به مردم تهران

آمایش صنعتی در استان نداریم/مخالف آوردن صنعت پتروشیمی در استان نیستم

سرپرست جدید شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی انتخاب شد

پزشکیان: دخترم ماهیانه 4 میلیون حقوق دریافت می کند

اولین مصاحبه پوتین بعد از انتخابات

مهم ترین اقدام امام باقر(ع) به روایت رهبر معظم انقلاب + فیلم

زهرا کاشانیا، حسین راغفر، میر حسین موسوی شبیه‏ سازی تأثیر سالمندی بر متغیرهای اقتصاد کلان

دعوت شهردار مشهد از مردم برای حضور در مراسم سخنرانی رهبر معظم انقلاب

تصویب یادداشت تفاهم همکاری اطلاعاتی بغداد-تهران

دانلود آهنگ جدید مرتضی سرمدی بنام مقصر

توسعه اقتصاد شهری سیاست راهبردی شورای اسلامی است

شوخی جالب پوتین با خبرنگاران

مصاحبه پوتین با ژورنالستان

11 هزارکشته در تصادف های نوروزی 10 سال

محسن فاضلی، محمد مشکات بررسی مفهوم آزادی از نگاه آیزایا برلین

ایرانی ها ماندگارترین دانشجوها در آمریکا

تعیین حداقل یک روز در ماه برای ملاقات مردمی

از شگفتی های سیاسی صادق خرازی

مستندات جرایم میلیاردی حمید بقایی

آخرین نشست شورای اداری شهرستان ری

دانلود آهنگ جدید مهداد اخلاقی بنام فصل دلدادگی

ناگفته های نایب رییس مجلس از حقوق 4 میلیونی دخترش + جزییات

بازداشت مشاوررسانه ای احمدی نژاد با 200 هزار یورو نزدیکی مرز آذربایجان

دزدی که درماشین پلیس بیدارشد

39 سال زندگی با فک شکسته +تصاویر

شلیک آنلاین به همسر

کلاهبرداری دختر دانشجو با روباتصیغه یاب

عامل شهادت مأموران ناجا در پاسداران: عاشق اعدام هستم

دستگاه های اجرایی اهتمام ویژه ای به ایجاد میزخدمت داشته باشند

تبلور مزایای چابهار منوط به تسهیل روابط بانکی است

هشدار لاگارد به آمریکا: جنگ های تجاری برنده ندارد

تبلور مزایای چابهار منوط به تسهیل روابط بانکی است

دانلود آهنگ جدید رهام بنام حس عجیب

انتخابات ریاست جمهوری روسیه برگزار شد

رأی قصاص برای پزشک تبریزی صادر شد

دلایل بلاتکلیفی گودبرداری رها شده در کنار برج میلاد

چگونه خلاقیت خود را در زندگی افزایش دهیم؟

رییس مجلس بودجه سال 97 را ابلاغ کرد

به زودی شاهد تحولی عظیم در نجات فضای مجازی کشور خواهیم بود

10 رویداد مهم کشور در سال 96

نامه چهارگانه مجمع نمایندگان مازندران به دولتمردان برای حل مشکلات استان

چمران: اگر فشاری بر شهردار بوده از سوی همفکران خودش بوده است

مهم ترین جمله رهبر معظم انقلاب در سال 96 چیست؟

استیضاح وزرا اوج جناح گرایی و فاصله از مردم است

آخرین باری که لباس عید خریدی کی بود ؟

واکنش رضا عطاران به پوشاندن موی بازیگر زن خارجی «مصادره» در مشهد/ عکس

شهید مدافع حرمی که سردار سلیمانی او را زرنگ و با ذکاوت دانست

بازنشر پرمخاطب ترین ویدئوهای سال 96 فیلم/ آرزوم اینه حاج قاسم ببینم و بگم نوکرتم!/ دنیای باحال لی لی پوت ها

مهدی فضائلی در باره جعل یک نقل قول!

الهه فرشچی: کشف حجاب نکردم ؛ دوستم بی وجدان و سرشار از حسد بود + عکس

سفر به کربلای ایران

تجلیل از پیروزی پوتین

قاسمی: ایران مانند همیشه بر چالش ها پیروز می شود

برای سربلندی روسیه تلاش بزرگی را آغاز خواهیم کرد

33 سال پیش در چنین روزی دیدار معاون وزیر خارجه با دبیر کل سازمان ملل

فضا در یادمان های عملیاتی بسیار باصفا است

پایان بی نتیجه جلسه شورای عالی کار

راهبرد ضدجاسوسی صیانت از ایرانیان است

دانلود آهنگ جدید محمد شیبانی بنام عشق منی

دستگاه های اجرایی اهتمام ویژه ای به ایجاد میزخدمت داشته باشند

ترتیل صفحه 330 قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

نتیجه انتخابات روسیه: پوتین با کسب 75 درصد آراء پیروز شد

پوتین در میدان مانژ از طرفدارانش تشکر کرد

سرنگونی جنگنده ارتش سوریه

حالا چه کسی فرزند خلف پدر نیست؟

اکبر عبدی: گاهی آدم باید حزب باد باشد! +عکس

راهیان نور باید در کتاب های مدارس و دانشگاه ها بیشتر دیده شود

فیلم/ ماجرای محاصره گردان کمیل و حنظله از زبان سردار ادیبی

پوتین با کسب 73.9 درصد از آراء پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری روسیه

البرز از استانی عبوری به مقصد گردشگری تبدیل خواهد شد

طرح ائتلاف انقلاب 14 فوریه برای میدان اللؤلؤه بحرین

چانه زنی در نشست شورای عالی کار هنوز ادامه دارد

همه چیز درباره دستگیری سید حسین شیرازی/ وقتی همه ضد انقلاب طرفدار شیعه انگلیسی می شوند + فیلم

دانلود آهنگ جدید یزدان ناجی بنام یادگاری

پوتین در انتخابات پیشتاز است

نتایج 30% اوراق رای گیری در روسیه

آنهایی که به دنبال فیلترینگ تلگرام هستند!

برخورد با مفاسد دستگاه های حکومتی، اولویت اصلی دستگاه قضا + فیلم

اعلام زمان اولین جلسه علنی مجلس در سال 97

انتشار فیلمی علیه حمید بقایی درباره اتهاماتی که وی در دادگاه تجدیدنظر از آنها تبرئه شد! + سند

پیروزی پوتین در انتخابات روسیه بر اساس نتایج اولیه/ آمار لحظه به لحظه از شمارش آرا

شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان شمالی

پیش بینی 58 اولویت برای شورای هماهنگی دفاع مقدس گیلان

مدیرکل جدید دفتر موسیقی منصوب شد

موافقت با ادامه کار مدیرعامل کنونی کاسپین

خدایا زلزله را در 3 و 4 جمعش کن و به 7 و 8 نرسان!

تیترامشب/ لزوم حمایت ویژه از پیام رسان های داخلی

جلسه شورای عالی کار بدون نتیجه پایان یافت/ اختلاف نظر کارگران و کارفرمایان زیاد است

پیروزی قاطعانه پوتین در انتخابات روسیه

بازهم جلسه مزدی بدون نتیجه خاتمه یافت

تغییر دکور «دورهمی» برای نوروز 97

جزییات دستگیری سید حسین شیرازی، وقتی همه ضد انقلاب طرفدار شیعه انگلیسی می شوند + فیلم

باز هم حداقل دستمزد تعیین نشد

ماموستا رستمی: اتحاد ملت ایران مانع موفقیت دشمنان شده است

ماموستا رستمی: اتحاد ملت ایران مانع موفقیت دشمنان شده است

ماموستا رستمی: اتحاد ملت ایران مانع موفقیت دشمنان شده است

"عوام فریب بی آبرو " | به زباله دان تاریخ سپرده می شوید

ایستاده در برابر فساد

دانلود آهنگ جدید هیچ بند بنام چه خدایی

آیت الله قرهی مطرح کرد مرز بین حقّ و باطل نشناختن ولایت است

آیت الله قرهی مطرح کرد مرز بین حقّ و باطل نشناختن ولایت است