مطالب مرتبط:
آیت الله علم الهدی مهمان «جهان آرا» یامین پور شد
بررسی زندگی سیاسی امام رضا (ع) با حضور آیت الله علم الهدی
بررسی زندگی سیاسی امام رضا (ع) با حضور آیت الله علم الهدی
آیت الله علم الهدی: غفلت مردم زمینه نابودی دین را در جامعه فراهم می کند
علم الهدی: امام رضا(ع)، امام مناظره است نه مذاکره/امام رضا(ع) جنگیدند، مذاکره نکردند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 آبان 1396 ساعت 11:012017-11-19سياسي

آیت الله علم الهدی در جهان آرا: امام رضا (ع) با مناظرات و مبارزات کلامی خود جنگیدند تا دین تثبیت شد


همان طور که امیرالمؤمنین علیه السلام با ذوالفقار خود علیه کافرین و مشرکین جنگیدند تا دین تثبیت شد، امام رضا علیه السلام با مناظرات و مبارزات کلامی خود جنگیدند تا دین تثبیت شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از"، برنامه جهان آرا با موضوع زندگی سیاسی امام رضا(ع) از شبکه افق پخش شد و میهمان این برنامه آیت الله سید احمد علم الهدی امام جمعه مشهد، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و استاد حوزه و دانشگاه بود.

آیت الله علم الهدی ضمن تسلیت درگذشتگان زلزله اخیر و ابراز همدردی با بازماندگانشان، در ابتدای بحث درخصوص سیره سیاسی ثامن الحجج(ع) گفت: مأمون مانند سایر خلفای بنی عباس و حتی بنی امیه عنصر ناپاکی بود که در شیطنت در میان تمامی این دو تباری که در غصب حق اهل بیت(ع) و عناد و دشمنی با اهل بیت(ع) فوق العاده فعالیت کردند نظیر و مانندی نداشت.

مأمون با بررسی دقیق به این نتیجه رسید که امام ستیزی و ولایت ستیزی با کیفیتی که امام را سرکوب کنند؛ بکشند، زندانی کنند و کسانش را از بین ببرند نتیجه برعکس داده است و نمونه بارزش در مورد حضرت موسی بن جعفر(ع) بود.

وی افزود: امام هفتم را چهارده سال در زندان تاموره کوفه نگه داشتند.

ارتباط ایشان را با مردم قطع کردند به بهانه اینکه جامعه آن روز امت اسلام وجودی مثل حضرت موسی بن جعفر(ع) را فراموش کند، اما آنچه مشاهده کردند خلاف انتظارشان بود.

روزی که پیکر ایشان از زندان بیرون آمد سلیمان بن جعفر عموی هارون مصلحت را در این دید که تشییع جنازه آن حضرت با احترام برگزار و آزاد شود که بیش از 1 میلیون و 500 هزار نفر در آن شرکت کردند.

اینها دیدند ثمره چهارده سال سرکوبی امامت و ولایت و زندانی کردن امام چنین است.

امام جمعه مشهد اظهار داشت: مأمون به این نتیجه رسید امام کشی راه امام ستیزی و امامت زدایی نیست.

برای تکمیل امام ستیزی و امامت زدایی در پی شگردی بود که اصلاً اساس امامت را براندازد و ولایت خدایی را از دل ها و مغزها ریشه کن کند.

واگذاری قدرت به امام هشتم(ع) و اعلام حضرت به عنوان ولیعهد در راستای اجرای شگرد شیطانی مأمون برای براندازی اصل امامت بود.

مأمون حساب کرد امام رضا(ع) را از مدینه به خراسان بیاورد و در کل کشور هم واگذاری خلافت از طرف مأمون به ثامن الحجج(ع) به وسیله عوامل تبلیغاتیش پخش شود.

در این شرایط مردم مملکت به این نتیجه می رسند بناست امام رضا(ع) خلیفه شود.

وی در ادامه یادآور شد: مأمون در صدد بود خلافت را به امام رضا(ع) تفویض کند؛ منتهی به شرطی که امام هشتم او را جانشین خودشان قرار بدهند، بعد ثامن الحجج(ع) را در فرصتی از بین ببرد و حالا او ولیعهد نصب شده امام رضا(ع) می شد.

به این ترتیب هم امام و هم خلیفه بعد از امام رضا(ع) خواهد بود.

با این اوصاف امامت و خلافت در هم ادغام می شوند و دیگر مسئله ای به عنوان امامت مقابل خلافت باقی نمی ماند.

علم الهدی مطرح کرد: لذا ظاهر رفتار مأمون با سلف نابکارش تفاوت زیادی داشت.

آنها امام را سرکوب می کردند، اما او امام را در اوج قدرت و بالاترین مقام حکومت و نظام عباسی قرار داد.

مأمون فرمانده سپاهش و دو سه تن از شخصیت های بالای سیاسی را با موکب قوی و مجلل به مدینه فرستاد تا طی تشریفات خاصی حضرت را از مدینه به خراسان منتقل کنند.

در این صورت این مسئله برای مردم جا می افتاد که بناست امام رضا(ع) خلیفه شوند و خلافت به ایشان منتقل شود.

وی خاطرنشان کرد: مردم مدینه خوشحال شدند که بعد از مدتی حق به حق دار می رسد و امام رضا(ع) خلیفه می شوند.

حاکم مدینه هم با مأموریتی که از طرف مأمون داشت شهر را زینت کرد و به مردم مژده داد و مردم در روز خروج حضرت از مدینه خوشحال و مسرور جشن گرفتند، چون گمان می کردند بناست خلافت بدون کوچک ترین مشکلی به فرزندان پیغمبر(ص) منتقل شود، منتهی موقعی که موکب در حال حرکت بود و همه مردم مدینه برای بدرقه آن امام همام اطراف خانه ایشان جمع شده بودند، حضرت به عزیزانشان اعلام کردند این سفر شهادتم است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در ادامه گفت: ثامن الحجج(ع) فرمود آنها به بهانه خلافت مرا می برند و در سرزمین غربت خواهند کشت.

وقتی مسافری در حال حرکت است و به نزدیکانش چنین می گوید، آن هم کسی که امام و حجت خداست و خیلی چیزها را می داند، در شرایطی که مردم اطراف خانه امام هشتم جشن خلافت ایشان را گرفته اند، ببینید کسان آن حضرت چه حالی می شوند.

ناگهان در هیاهوی سرور و شادی مردم در جشن خلافت حضرت صدای ضجه از خانه آن بزرگوار برخاست.

مردم متعجب شدند این گریه بدرقه مسافر نیست و حتماً اهالی منزل با بحران و حادثه ای روبرو شدند.

همه وحشت زده بودند و خبر از آنچه در منزل گذشته بود نداشتند.

وی افزود: در این اثنا کنیزی که دو دستی به سرش می کوبید و اشک از چشمانش می بارید بیرون آمد و جمعیت اطرافش را گرفتند که ضجه، ناله و گریه برای چیست.

او هم فریاد زد: ای مردم! اینها دروغ می گویند.

حضرت می فرمایند اینها می خواهند مرا ببرند و در سرزمین غربت بکشند.

با وقوع این جریان وضعیت به کلی عوض شد، طوری که هرچه موکبی که از خراسان آمده بود و حاکم مدینه کوشیدند مردم را توجیه کنند ثمری نداشت.

پیرمردی روی بلندی ایستاد و گفت مردم! هر کدام از فرزندان پیغمبر(ص) را که از این شهر بیرون بردند خبر شهادتش را آوردند.

برای ایشان هم چنین است.

این استاد حوزه تصریح کرد: با این سخن امام رضا(ع) توطئه مأمون خنثی شد.

کار به جایی رسید که پشت سر ثامن الحجج(ع) لشکری از اولاد حضرت موسی بن جعفر(ع) به فرماندهی ابراهیم مُجاب حرکت کردند.

با وقایعی که پس از آن رخ داد و جنگی که در سرزمین فارس در گرفت قضیه به صورت انقلاب در آمد.

حضرت به هر شهری که می رفتند و مردم با هیجان از ایشان استقبال می کردند در این باره روشنگری می کردند و پرده از نقشه شوم مأمون برمی داشتند.

کار به قدری بالا گرفت که مأمون دستور داد ایشان را مخفیانه از شهرها عبور دهند و نگذارند مردم در شهرها با امام هشتم ملاقات کنند.

وی اشاره کرد: با عملکرد و فرمایش های حضرت رضا(ع) از لحظه خروج از مدینه و در مسیر تا رسیدن به خراسان نقشه پلید مأمون نقش بر آب شد و مأمون در شگرد شیطانیش بی نتیجه ماند.

این استاد دانشگاه در خصوص این برداشت از زندگی امام رضا(ع) که کسانی که ارائه قرائت رسمی از دین را به عهده دارند، نباید زمام امور سیاسی جامعه را به دست بگیرند و در قدرت مشارکت کنند، تبیین کرد: تمامی ائمه(ع) در صدد تشکیل حکومتی آمیخته با رهبری سیاسی و رهبری مرامی بودند، نه حکومت لاییک و سکولار.

بنی عباس به تبع بنی امیه دنبال تبلیغ این قضیه بودند که رهبری سیاسی را از رهبری مرامی جدا کنند و این گونه نشان بدهند ائمه(ع) اصلاً بنای حرکت و مدیریت سیاسی ندارند و اینها می خواهند مدیریت و رهبری مرامیشان را ادامه بدهند.

بیشترین تعریف مأمون از امام رضا(ع) راجع به شخصیت علمی ایشان و در موقعیت رهبری مرامی آن امام همام است، اما در مجلسی که مأمون می خواست خلافت را به ایشان تفویض کند ثامن الحجج(ع) رسماً برخورد کردند و فرمودند اگر خلافت حقی است که خدا به تو داده است نمی توانی از خودت جدا کنی و اگر این خلافت حق خدایی برای تو نیست، چگونه چیزی را که متعلق به تو نیست می خواهی به دیگری ببخشی؟ وی تأکید کرد: حضرت رسماً اثبات کردند مدیریت و رهبری سیاسی ـ اجتماعی باید از طرف خدا تفویض و واگذار شود و هرگونه مدیریت سیاسی که آمیخته با مدیریت و رهبری مرامی نباشد از جانب خدا نیست و غصب است.

مأمون مبهوت شد چه جوابی به امام رضا(ع) بدهد.

در آن جلسه آشکار شد ثامن الحجج(ع) مجبور به پذیرش ولایتعهدی شده، زیرا معنای ولایتعهدی به رسمیت شناختن حکومت مأمون است.

وقتی حضرت شرط می کنند در مسائل سیاسی و عزل و نصب کسی دخالت نکنم و نقشی نداشته باشم، یعنی ایشان این حکومت را ناحق می دانند و در چنین حکومتی که مبنایش غصب، چپاول و نظام ناحق عباسی است نمی توانند مجری و مباشر باشند.

به این ترتیب ایشان رسمیت حاکمیت مأمون را از بین بردند.

امام جمعه مشهد با مطرح ساختن این پرسش که اگر ائمه(ع) به سیاست کاری نداشتند چرا این برخوردها با آنها می شد؟ تبیین کرد: وقتی هارون به حضرت موسی بن جعفر(ع) گفت می خواهم فدک را به شما بدهم، حضرت فرمودند تو فدک را به ما نخواهی داد.

او گفت هر حدی که برای فدک تعیین کنید به شما می دهم.

امام هفتم(ع) فرمودند یک حد فدک ما قسطنطنیه و حد دیگرش ماوراءالنهر و همین طور افریقاست.

هارون گفت شما مرزهای مملکت را می گویید.

حضرت فرمودند فدک غصب شده ما این است.

اگر حضرت موسی بن جعفر(ع) می خواستند در سیاست مداخله نکنند چرا چنین برخوردی با هارون کردند؟ ائمه(ع) باید در سیاست مداخله کنند.

همه حرکت های ائمه(ع) سیاسی بود و هیچ حرکت غیر سیاسی نداشتند.

حرکت های آموزشی و تربیتی آن امامان همام در حاشیه و پرتوی فعالیت های سیاسی آن بزرگواران بود.

علم الهدی در پاسخ به این سئوال که مأمون چه جبهه هایی علیه حضرت رضا علیه السلام گشود با بیان اینکه مأمون با امام رضا علیه السلام در سه جبهه مبارزه می کرد، توضیح داد: یک جبهه توطئه ای بود که علیه ایشان راه انداخت تا بدین طریق اصل امامت را از بین ببرد.

جبهه دوم این بود که برای امام رضا حتی از جریان های غیردینی و خارج از اسلام رقیب تراشی کند، علی رغم اینکه مأمون می دانست اگر قرار باشد اسلام ضعیف شود ممکن است اساس حکومت او هم ضعیف شود.

وی در توضیح جبهه دومی که مأمون علیه امام رضا علیه السلام سازماندهی کرده بود تصریح کرد: یکی از حرکت های مأمون این بود که تمام جریان ها را تحت عنوان آزاداندیشی بر اثر تبلیغات آزاد گذاشت.

مسیحیت، یهودیت، الحاد و شرک را آزاد گذاشت تا برای خود آزادانه تبلیغ کنند.

ظاهر قضیه آزاداندیشی بود، اما باطناً با تمام امکانات آنها را تقویت می کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: با این وصف امام رضا علیه السلام در یک جبهه مبارزاتی قرار گرفتند.

برخورد حضرت با این جریان ها بر مبنای مذاکره و گفت وگو نبود، بلکه برخورد مبارزاتی و مناظراتی بود.

یکی از مشکلاتی که در حال حاضر داریم این است که سیاسیون ما در واژه ها دخل وتصرف می کنند و آنها را از نظر معنا و مفهوم تحریف می کنند.

ما مناظرات امام رضا داریم و مذاکرات امام رضا نداریم.

وی با اشاره به فرازی از متن زیارت امام رضا علیه السلام تشریح کرد: همان طور که امیرالمؤمنین علیه السلام با ذوالفقار خود علیه کافرین و مشرکین جنگیدند تا دین تثبیت شد، امام رضا علیه السلام با مناظرات و مبارزات کلامی خود جنگیدند تا دین تثبیت شد.

در زیارت می خوانیم که امام رضا علیه السلام در مناظرات خود با طرف مقابل دشمنی می کرد.

اینکه عده ای می خواهند با امام رضا علیه السلام الگو و اندیشه ای برای اهداف سیاسی غلط خودشان درست کنند اشتباه است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی جبهه فرهنگی و فکری را جبهه سومی دانست که مأمون علیه امام رضا علیه السلام به وجود آورد و اظهار داشت: مأمون دید عامل اصلی نفوذ اهل بیت در مردم و امت شخصیت فکری و اندیشه ای و علمی آنهاست.

به خاطر همین درصدد این برآمد که یک رقیب فکری و علمی مقابل امام رضا علیه السلام بتراشد تا در این رقابت مردم امام رضا را رها کنند و به دنبال این عرصه بروند و لذا فلسفه یونان را وارد بلاد اسلامی کرد و دستور داد این کتب به زبان عربی ترجمه شود و برای هر یک از این کتاب های ترجمه شده هم وزن آنها طلا و جواهر می داد.

علم الهدی در بخش دیگری از این گفت وگو در باره ویژگی های تحجر و اسلام متحجرین با بیان اینکه قیچی استکبار با دو لبه وهابیت تکفیری و تحجر شیعی قصد قطع رگ اسلام را دارد توضیح داد: از یک طرف وهابیت را به وجود می آورند و آن را به میدان می آورند تا در مسلمان کشی و تضعیف جامعه اسلامی و ایجاد اختلاف و انحراف فکری بین مسلمین اقدام کند و از طرف دیگر بنام عشق به اهل بیت، تحجر شیعی را مقابل آن قرار می دهند و با همان ضربه ای که به وسیله وهابیت بر پیکر اسلام می زنند، همان را به وسیله تحجر شیعی می زنند.

وی با بیان اینکه در مطالعه سیره سیاسی امام رضا علیه السلام، تحجر در دستگاه مأمون خیلی صریح و شفاف عمل می کرد اذعان کرد: در سیره سیاسی امام رضا علیه السلام مبارزه با تحجر بسیار صریح انجام می گرفت.

مأمون در مقابل این همه عشق و محبتی که مردم نسبت به اهل بیت نشان می دادند، علناً اعلام کرد شیعه هستم و گفت شیعه گری را از پدرم هارون یاد گرفتم و مجالسی را با عنوان مباحثه با علمای عامه و اهل سنت در اثبات خلافت بلافصل امیرالمؤمنین(ع) تشکیل داد و آنها را با استدلال محکوم می کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه در باره هدف اصلی مأمون از تشکیل این گونه جلسات مباحثه تصریح کرد: مأمون در پشت این حرکت یک شگرد شیطانی را تعقیب می کرد و می گفت مسئله شیعه گری و ولایت اهل بیت و دوست داشتن عزیزان پیامبر اسلام مربوط به گذشته بوده است.

امیرالمؤمنین که 150 سال پیش حاکم بوده و الان هم در حکومت هیچ نقشی ندارد، یعنی از تحجر به شکلی خفی و شیطانی بهره برداری کرد تا کسی پی به اهدافش نبرد تا با همین کیفیت جریان های علوی و شیعی را به خودش متوجه کند تا لااقل از حرکت آنها علیه خودش جلوگیری کند.

امام جمعه مشهد مقدس در باره شگرد مبارزاتی امام رضا علیه السلام علیه این توطئه مأمون به حدیث سلسله الذهب اشاره کرد و ادامه داد: حضرت در مسیر حرکت خود از مدینه به توس در نیشابور حدیثی معروف به سلسله الذهب را قرائت کردند که در انتهای این حدیث می فرمایند بشرطها و شروطها و انا من شروطها .

توحید قلعه حصن پروردگار است، اما شرط آن من هستم.

نگفتند علی من شروطها.

با اینکه حلقه ولایت از امام علی علیه السلام شروع شده است و قاعده این است که بگویند علی من شروطها، ولی چون امیرالمؤمنین، امام زنده نبود و این شگرد مأمون بود که ایشان را مطرح کند، به خاطر همین گفتند من شرط توحید هستم، یعنی امامت زنده و امامتی که بتواند جامعه را مدیریت کند.

وی یکی از نمونه های حال حاضر ولایی بودن مأمونی را در بعضی از جریان های متحجر شیعی دانست و یادآور شد: متأسفانه اینها برای امام حسین علیه السلام در سرزمین کربلا خود را خون آلود می کنند، اما داعش در 50 کیلومتری کربلا برای ریشه کن کردن امام حسین و بقعه و بارگاه ایشان آمده و حاضر نیستند با آن بجنگند.

مأمون با امام زنده کار ندارد، بلکه او را می کشد، ولی امیرالمؤمنین(ع) را به عنوان خلیفه بلافصل پیامبر قبول دارد و پای آن می ایستد و بحث هم می کند.

علم الهدی در واکنش به این مطلب که عده ای قائل به عزلت نشینی روحانیت و دست کشیدن آنها از سیاست به بهانه های مختلف هستند با طرح این سئوال که آیا روحانیت مقدس تر است یا امام حسین علیه السلام اضافه کرد: اگر قرار شد هر حرکتی چه انقلابی و چه سیاسی به ناکامی بینجامد و باعث شود قداست یک مقدس از بین برود، پس امام حسین علیه السلام نباید انقلاب می کرد.

وی افزود: امام حسین به شهادت رسید و اهل بیت او را کشتند و به اسارت بردند و حکومتی هم تشکیل نشد، بلکه بنی امیه سال ها حکومت کردند و بعد هم بنی عباس به شیوه بدتری به حکومت رسیدند، آیا قداست امام حسین به هم خورد یا بیشتر شد؟ آیا امروز این برای روحانیت قداست دارد که دین را در معرض خطر ببیند و هیچ قدمی برندارد به خاطر اینکه خودش مقدس بماند؟ این استاد حوزه و دانشگاه در پایان با بیان اینکه الان در شرایط عادی قرار نداریم توضیح داد: آن روزی که سوسیالیسم و کمونیسم در هم فروریخت استکبار امریکایی به این نتیجه رسید که باید کدخدای دنیا شود و در مقابل حکومت جهانی که می خواهد برای خود تشکیل دهد موانعی بنام تمدن ها داشت، تمام تمدن ها را برچید، تنها تمدنی که قابل برچیدن نیست و به عنوان مانع جدی در مقابل جهان سازی استکبار ایستاده است اسلام است و استکبار می خواهد با تمام قوا اسلام را از بین ببرد.

آن وقت باید قداست روحانیت را حفظ کنیم که اگر در جریان سیاسی ناکام ماندیم مردم به روحانیت حمله نکنند؟ این با هیچ منطق عقلانی قابل توجیه نیست.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a25jzp نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: امام - امام رضا - آیت الله علم الهدی - امام جمعه مشهد - علم الهدی - آیت الله سید احمد علم الهدی - آیت الله - زندان - امام جمعه - نماینده ولی فقیه - ولایت - خراسان - زندانی - برنامه - خراسان رضوی - تشییع جنازه - سیاسی - فوق العاده - مشهد - جمعه - مردم - جهان - ثامن - دانشگاه - سلیمان - برگزار - مدینه - تشییع - تسلیت - زلزله

آخرین اخبار سرویس:
عادل ساریخانی مبانی و آثار تعویق صدور حکم مجازات در نظام های کیفری اسلام، ایران و فرانسه

محمد جعفر صادق پور، سید احمد میرحسینی بررسی و تحلیل مشروعیّت نمایندگی مجلس با توجه به جایگاه آن در ساختار نظام مردم سالار دینی

رفتار مهم است نه رفت وآمد

سیدمصطفی شهرآیینی، مریم غازی نقش خدا در نظام معرفت شناسی دکارت و اوگوستینوس

عبدالله صلواتی، شهناز شایان فر ادراک شنیداریِ متافیزیکی از منظر ملاصدرا

کاهش بودجه پیشنهادی دولت برای شورای نگهبان

مکران دروازه توسعه کشور است

قاضی پور: کشور را نمی توان با اوراق چاپی خزانه اداره کرد

یادداشت/ حسین شمسیان نازنین، سیامک جانسون و... سکوت!

سند 2030 و منازعه ی فرهنگیِ غرب با جمهوری اسلامی

مصطفی فضائلی، ابراهیم ملاکه حق داشتن وکیل در اسلام و حقوق بین المللی بشربا تأکید بر مرحله تحقیقات مقدماتی

هیئت نمایندگان دولت سوریه برای مذاکرات به ژنو بازگشت

15 بهمن؛ بررسی لایحه بودجه سال 97 در صحن مجلس

رشد بودجه سینما و کتاب

مهدی سعیدی استقبال اصلاح طلبان از انحرافیون

اعلی تورانی پدیدارشناسی معناگرا با موردشناسی الهیات سیستماتیک

انشاءالله رحمتی معرفت شناسی حکمت نبوی در فلسفه سینایی

باید خوشحال بود که اندکی رو به جلو حرکت کرده ایم/من از پوپولیسمی می ترسم که 1400 ظهور کند

اتمام مقاوم سازی دانشکده حقوق دانشگاه تهران تا پایان ترم جاری

درآمد 3000میلیارد تومانی دولت از جرائم رانندگی

یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی چهار نکته در مورد بودجه 97

حرفه ای گرایی راهبرد اساسی روابط عمومی در دوران نوین رسانه ای

دهشیری: زمینه های فرهنگی متفاوت نباید مستمسک دولت ها در نقض و نادیده گرفتن حقوق بشر باشد

"وحدت و اتحاد" مسلمانان در آزادسازی فلسطین تأثیر به سزایی دارد

بی بی سی: دیدار جانسون با روحانی امیدبخش است

هنوز وعده های مسئولان در خصوص کمک به زلزله زدگان محقق نشده است

چرا غرب در مسائل حقوق بشری قاضی نیست؟ نظام عقیدتی حقوق بشر غرب و ایرادات به آن

دو طرح دولت در بخش مسکن، گرفتار بودجه

یادداشت/ صادق فرامرزی راهی که از سر گرفتیم!

تلاش احمدی نژاد برای خانه نشین کردن زنان

نیاز امروز کشورهای مسلمان همدلی و اتحاد است

اتمام مقاوم سازی دانشکده حقوق دانشگاه تهران تا پایان ترم جاری

معرفی قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اقدامی شرم آور است

کتاب خاطرات سردار شهید مرادی رونمایی می شود

چه کسانی می توانند به آمریکا مهاجرت کنند؟

الهه شاه پسند تسری حکم اخبار علاجیه به حوزه تعارض قرائات از منظر فقیهان و اصولیان شیعه

اعطای تسهیلات خوداشتغالی به مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره)

طاهر علیمحمدی، الهه خاکساری حضانت کودکان از منظر فقه امامیه و قانون مدنی

برای حفظ ارزش ها و دستاورد های نظام اسلامی سپاه پیشتاز بوده است

هنر مدیریت ما، کنترل و کاهش جرایم است

بسیج در قالب 2 هزار و 672 پایگاه مقاومت به کار خود ادامه می دهد

بازگشت نمایندگان دولت سوریه برای مذاکرات به ژنو

سهم حوزه علمیه و سازمان اوقاف از لایحه بودجه سال 97

نشست مشترک کمیسیون اجتماعی مجلس با مسئولین سازمان بیمه سلامت در مورد بودجه 97

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

جمعیت روستاهای استان فارس آب می رود

مراسم خیریه «اطعام فقرا» برای پیامبر اکرم (ص) در منچستر برگزار می شود

ولنگاری فرهنگی در برخی از مارکت های دیجیتال/عکس

هیئت نمایندگان دولت سوریه برای مذاکرات به ژنو بازگشت

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

تصاویر/ تقدیم لایحه بودجه سال 97

ستاره دار شدن دانشجویان قابل قبول نیست

قدس حیثیت و هویت مسلمانان است/ حاکمان بزدل عرب صهیونیست ها را گستاخ کرده اند

محمدعلی خورسندیان، الهام شراعی مبانی قاعده نفی اختلال نظام در فقه اسلامی و حقوق موضوعه

سیّد مجتبی میردامادی ماهیت عیب وملاک تشخیص آن

رییسی: از حضور در انتخابات پشیمان نیستم

بررسی چهار دهه روزنامه نگاری سید جلال الدین حسینی کاشانی مؤیدالاسلام؛ از مشروطه خواهی تا هواداری از رضاشاه

بازداشت 42 نفر در پرونده بانک سرمایه و صندوق فرهنگیان

دکوراسیون تان را با پرده جدید به روز کنید

جذاب شدن با شکستن این قوانین مد

طرح توزیع فرآورده های نفتی شرکت های برندینگ بررسی شد

ماجرای گفت وگوی حضرت عیسی(ع) با مردگان

ایجاد گشت های برخورد با سرقت و اوباش

عکس/ دیدار علیرضا کریمی با رهبر انقلاب

آیین افتتاح نهمین نمایشگاه گردشگری پارس

سهم سازمان میراث فرهنگی از بودجه پیشنهادی سال 97

ماجرای مهلت 24 ساعته رژیم پهلوی به شهید دستغیب برای ترک لباس روحانیت

اس ام اس میلاد پیامبر و امام صادق (ع)-5

تست هوش: کشف روابط بین اعداد

بیوگرافی نعیمه نظام دوست از زبان خوش

زندگی زیباست (105)

نگفتن چشم به خشم !

دیگران را اینگونه قانع کنید

یارانه بگیرانی که حذف می شوند/ عوارض خروج نجومی شد/ درآمد دولت از قاچاقچیان/ بند جدید در قبض آب و برق و گاز/ خرید سربازی چند؟

موضوع انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی نشان از تاثیر لابی صهیونیست با سردمداران آمریکا است

روایت حضور خاطره انگیز رئوف؛ فرمانده شهید فاطمیون در تسنیم

هیئت نمایندگان دولت سوریه برای مذاکرات به ژنو بازگشت

آمریکا به دنبال تولد فتنه ای جدید در سطح منطقه

روایتی تازه از نامه سیا به سردار سلیمانی

اصلاح بودجه 96 در دستور کار کمیسیون بودجه

به کودکتان این جملات را بگویید!

استان تهران نیازمند ساخت 30 سوله مدیریت بحران است

لایحه بودجه 97 چگونه در مجلس بررسی می شود؟+ جزییات

شرکت 80 ناشر در چهارمین نمایشگاه تخصصی کتاب حوزه علمیه خواهران

علی ماندگار شهردار سابق عسلویه، خارگ و اهرم درگذشت

سهم حوزه علمیه و سازمان اوقاف از لایحه بودجه سال 97

معاون اول رییس جمهور به خوزستان سفر می کند

جلدابرارورزشی/دوشنبه20آذر96

پیشنهاد عارف برای تودهنی زدن به ترامپ

لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق به صحن علنی می رود

بسیاری از مدیران مدارس با کمبود بودجه شدید مواجه اند

9 سال گذشته بیش از 4 هزار کشتی تجاری را از خلیج عدن عبور داده ایم

قوی ترین مرد ایران در کنار همسر و دخترش

رابطه آرایش غلیظ با این ویژگی شخصیتی

رییس هیات بحرینی در کنار وزیر صهیونیست در جریان سفر به تل آویو

تغییر روش بودجه ریزی، شفافیت و عدم تمرکز؛ ویژگی های بودجه 97

گستاخی پادشاه و تقوای عبدالله بن مسعود

سه شبکه سیما، HD می شود

کشف بزرگ محققان ایرانی درخصوص سل مقاوم به درمان

کارگاه های کارآفرینی ویژه شهرداران مدارس پهنه جنوب در منطقه 19 برگزار می شود

آیت الله علم الهدی در جهان آرا: امام رضا (ع) با مناظرات و مبارزات کلامی خود جنگیدند تا دین تثبیت شد

آیت الله علم الهدی در جهان آرا: امام رضا (ع) با مناظرات و مبارزات کلامی خود جنگیدند تا دین تثبیت شد