مطالب مرتبط:
آیت الله علم الهدی مهمان «جهان آرا» یامین پور شد
بررسی زندگی سیاسی امام رضا (ع) با حضور آیت الله علم الهدی
بررسی زندگی سیاسی امام رضا (ع) با حضور آیت الله علم الهدی
آیت الله علم الهدی: غفلت مردم زمینه نابودی دین را در جامعه فراهم می کند
علم الهدی: امام رضا(ع)، امام مناظره است نه مذاکره/امام رضا(ع) جنگیدند، مذاکره نکردند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 آبان 1396 ساعت 11:012017-11-19سياسي

آیت الله علم الهدی در جهان آرا: امام رضا (ع) با مناظرات و مبارزات کلامی خود جنگیدند تا دین تثبیت شد


همان طور که امیرالمؤمنین علیه السلام با ذوالفقار خود علیه کافرین و مشرکین جنگیدند تا دین تثبیت شد، امام رضا علیه السلام با مناظرات و مبارزات کلامی خود جنگیدند تا دین تثبیت شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از"، برنامه جهان آرا با موضوع زندگی سیاسی امام رضا(ع) از شبکه افق پخش شد و میهمان این برنامه آیت الله سید احمد علم الهدی امام جمعه مشهد، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و استاد حوزه و دانشگاه بود.

آیت الله علم الهدی ضمن تسلیت درگذشتگان زلزله اخیر و ابراز همدردی با بازماندگانشان، در ابتدای بحث درخصوص سیره سیاسی ثامن الحجج(ع) گفت: مأمون مانند سایر خلفای بنی عباس و حتی بنی امیه عنصر ناپاکی بود که در شیطنت در میان تمامی این دو تباری که در غصب حق اهل بیت(ع) و عناد و دشمنی با اهل بیت(ع) فوق العاده فعالیت کردند نظیر و مانندی نداشت.

مأمون با بررسی دقیق به این نتیجه رسید که امام ستیزی و ولایت ستیزی با کیفیتی که امام را سرکوب کنند؛ بکشند، زندانی کنند و کسانش را از بین ببرند نتیجه برعکس داده است و نمونه بارزش در مورد حضرت موسی بن جعفر(ع) بود.

وی افزود: امام هفتم را چهارده سال در زندان تاموره کوفه نگه داشتند.

ارتباط ایشان را با مردم قطع کردند به بهانه اینکه جامعه آن روز امت اسلام وجودی مثل حضرت موسی بن جعفر(ع) را فراموش کند، اما آنچه مشاهده کردند خلاف انتظارشان بود.

روزی که پیکر ایشان از زندان بیرون آمد سلیمان بن جعفر عموی هارون مصلحت را در این دید که تشییع جنازه آن حضرت با احترام برگزار و آزاد شود که بیش از 1 میلیون و 500 هزار نفر در آن شرکت کردند.

اینها دیدند ثمره چهارده سال سرکوبی امامت و ولایت و زندانی کردن امام چنین است.

امام جمعه مشهد اظهار داشت: مأمون به این نتیجه رسید امام کشی راه امام ستیزی و امامت زدایی نیست.

برای تکمیل امام ستیزی و امامت زدایی در پی شگردی بود که اصلاً اساس امامت را براندازد و ولایت خدایی را از دل ها و مغزها ریشه کن کند.

واگذاری قدرت به امام هشتم(ع) و اعلام حضرت به عنوان ولیعهد در راستای اجرای شگرد شیطانی مأمون برای براندازی اصل امامت بود.

مأمون حساب کرد امام رضا(ع) را از مدینه به خراسان بیاورد و در کل کشور هم واگذاری خلافت از طرف مأمون به ثامن الحجج(ع) به وسیله عوامل تبلیغاتیش پخش شود.

در این شرایط مردم مملکت به این نتیجه می رسند بناست امام رضا(ع) خلیفه شود.

وی در ادامه یادآور شد: مأمون در صدد بود خلافت را به امام رضا(ع) تفویض کند؛ منتهی به شرطی که امام هشتم او را جانشین خودشان قرار بدهند، بعد ثامن الحجج(ع) را در فرصتی از بین ببرد و حالا او ولیعهد نصب شده امام رضا(ع) می شد.

به این ترتیب هم امام و هم خلیفه بعد از امام رضا(ع) خواهد بود.

با این اوصاف امامت و خلافت در هم ادغام می شوند و دیگر مسئله ای به عنوان امامت مقابل خلافت باقی نمی ماند.

علم الهدی مطرح کرد: لذا ظاهر رفتار مأمون با سلف نابکارش تفاوت زیادی داشت.

آنها امام را سرکوب می کردند، اما او امام را در اوج قدرت و بالاترین مقام حکومت و نظام عباسی قرار داد.

مأمون فرمانده سپاهش و دو سه تن از شخصیت های بالای سیاسی را با موکب قوی و مجلل به مدینه فرستاد تا طی تشریفات خاصی حضرت را از مدینه به خراسان منتقل کنند.

در این صورت این مسئله برای مردم جا می افتاد که بناست امام رضا(ع) خلیفه شوند و خلافت به ایشان منتقل شود.

وی خاطرنشان کرد: مردم مدینه خوشحال شدند که بعد از مدتی حق به حق دار می رسد و امام رضا(ع) خلیفه می شوند.

حاکم مدینه هم با مأموریتی که از طرف مأمون داشت شهر را زینت کرد و به مردم مژده داد و مردم در روز خروج حضرت از مدینه خوشحال و مسرور جشن گرفتند، چون گمان می کردند بناست خلافت بدون کوچک ترین مشکلی به فرزندان پیغمبر(ص) منتقل شود، منتهی موقعی که موکب در حال حرکت بود و همه مردم مدینه برای بدرقه آن امام همام اطراف خانه ایشان جمع شده بودند، حضرت به عزیزانشان اعلام کردند این سفر شهادتم است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در ادامه گفت: ثامن الحجج(ع) فرمود آنها به بهانه خلافت مرا می برند و در سرزمین غربت خواهند کشت.

وقتی مسافری در حال حرکت است و به نزدیکانش چنین می گوید، آن هم کسی که امام و حجت خداست و خیلی چیزها را می داند، در شرایطی که مردم اطراف خانه امام هشتم جشن خلافت ایشان را گرفته اند، ببینید کسان آن حضرت چه حالی می شوند.

ناگهان در هیاهوی سرور و شادی مردم در جشن خلافت حضرت صدای ضجه از خانه آن بزرگوار برخاست.

مردم متعجب شدند این گریه بدرقه مسافر نیست و حتماً اهالی منزل با بحران و حادثه ای روبرو شدند.

همه وحشت زده بودند و خبر از آنچه در منزل گذشته بود نداشتند.

وی افزود: در این اثنا کنیزی که دو دستی به سرش می کوبید و اشک از چشمانش می بارید بیرون آمد و جمعیت اطرافش را گرفتند که ضجه، ناله و گریه برای چیست.

او هم فریاد زد: ای مردم! اینها دروغ می گویند.

حضرت می فرمایند اینها می خواهند مرا ببرند و در سرزمین غربت بکشند.

با وقوع این جریان وضعیت به کلی عوض شد، طوری که هرچه موکبی که از خراسان آمده بود و حاکم مدینه کوشیدند مردم را توجیه کنند ثمری نداشت.

پیرمردی روی بلندی ایستاد و گفت مردم! هر کدام از فرزندان پیغمبر(ص) را که از این شهر بیرون بردند خبر شهادتش را آوردند.

برای ایشان هم چنین است.

این استاد حوزه تصریح کرد: با این سخن امام رضا(ع) توطئه مأمون خنثی شد.

کار به جایی رسید که پشت سر ثامن الحجج(ع) لشکری از اولاد حضرت موسی بن جعفر(ع) به فرماندهی ابراهیم مُجاب حرکت کردند.

با وقایعی که پس از آن رخ داد و جنگی که در سرزمین فارس در گرفت قضیه به صورت انقلاب در آمد.

حضرت به هر شهری که می رفتند و مردم با هیجان از ایشان استقبال می کردند در این باره روشنگری می کردند و پرده از نقشه شوم مأمون برمی داشتند.

کار به قدری بالا گرفت که مأمون دستور داد ایشان را مخفیانه از شهرها عبور دهند و نگذارند مردم در شهرها با امام هشتم ملاقات کنند.

وی اشاره کرد: با عملکرد و فرمایش های حضرت رضا(ع) از لحظه خروج از مدینه و در مسیر تا رسیدن به خراسان نقشه پلید مأمون نقش بر آب شد و مأمون در شگرد شیطانیش بی نتیجه ماند.

این استاد دانشگاه در خصوص این برداشت از زندگی امام رضا(ع) که کسانی که ارائه قرائت رسمی از دین را به عهده دارند، نباید زمام امور سیاسی جامعه را به دست بگیرند و در قدرت مشارکت کنند، تبیین کرد: تمامی ائمه(ع) در صدد تشکیل حکومتی آمیخته با رهبری سیاسی و رهبری مرامی بودند، نه حکومت لاییک و سکولار.

بنی عباس به تبع بنی امیه دنبال تبلیغ این قضیه بودند که رهبری سیاسی را از رهبری مرامی جدا کنند و این گونه نشان بدهند ائمه(ع) اصلاً بنای حرکت و مدیریت سیاسی ندارند و اینها می خواهند مدیریت و رهبری مرامیشان را ادامه بدهند.

بیشترین تعریف مأمون از امام رضا(ع) راجع به شخصیت علمی ایشان و در موقعیت رهبری مرامی آن امام همام است، اما در مجلسی که مأمون می خواست خلافت را به ایشان تفویض کند ثامن الحجج(ع) رسماً برخورد کردند و فرمودند اگر خلافت حقی است که خدا به تو داده است نمی توانی از خودت جدا کنی و اگر این خلافت حق خدایی برای تو نیست، چگونه چیزی را که متعلق به تو نیست می خواهی به دیگری ببخشی؟ وی تأکید کرد: حضرت رسماً اثبات کردند مدیریت و رهبری سیاسی ـ اجتماعی باید از طرف خدا تفویض و واگذار شود و هرگونه مدیریت سیاسی که آمیخته با مدیریت و رهبری مرامی نباشد از جانب خدا نیست و غصب است.

مأمون مبهوت شد چه جوابی به امام رضا(ع) بدهد.

در آن جلسه آشکار شد ثامن الحجج(ع) مجبور به پذیرش ولایتعهدی شده، زیرا معنای ولایتعهدی به رسمیت شناختن حکومت مأمون است.

وقتی حضرت شرط می کنند در مسائل سیاسی و عزل و نصب کسی دخالت نکنم و نقشی نداشته باشم، یعنی ایشان این حکومت را ناحق می دانند و در چنین حکومتی که مبنایش غصب، چپاول و نظام ناحق عباسی است نمی توانند مجری و مباشر باشند.

به این ترتیب ایشان رسمیت حاکمیت مأمون را از بین بردند.

امام جمعه مشهد با مطرح ساختن این پرسش که اگر ائمه(ع) به سیاست کاری نداشتند چرا این برخوردها با آنها می شد؟ تبیین کرد: وقتی هارون به حضرت موسی بن جعفر(ع) گفت می خواهم فدک را به شما بدهم، حضرت فرمودند تو فدک را به ما نخواهی داد.

او گفت هر حدی که برای فدک تعیین کنید به شما می دهم.

امام هفتم(ع) فرمودند یک حد فدک ما قسطنطنیه و حد دیگرش ماوراءالنهر و همین طور افریقاست.

هارون گفت شما مرزهای مملکت را می گویید.

حضرت فرمودند فدک غصب شده ما این است.

اگر حضرت موسی بن جعفر(ع) می خواستند در سیاست مداخله نکنند چرا چنین برخوردی با هارون کردند؟ ائمه(ع) باید در سیاست مداخله کنند.

همه حرکت های ائمه(ع) سیاسی بود و هیچ حرکت غیر سیاسی نداشتند.

حرکت های آموزشی و تربیتی آن امامان همام در حاشیه و پرتوی فعالیت های سیاسی آن بزرگواران بود.

علم الهدی در پاسخ به این سئوال که مأمون چه جبهه هایی علیه حضرت رضا علیه السلام گشود با بیان اینکه مأمون با امام رضا علیه السلام در سه جبهه مبارزه می کرد، توضیح داد: یک جبهه توطئه ای بود که علیه ایشان راه انداخت تا بدین طریق اصل امامت را از بین ببرد.

جبهه دوم این بود که برای امام رضا حتی از جریان های غیردینی و خارج از اسلام رقیب تراشی کند، علی رغم اینکه مأمون می دانست اگر قرار باشد اسلام ضعیف شود ممکن است اساس حکومت او هم ضعیف شود.

وی در توضیح جبهه دومی که مأمون علیه امام رضا علیه السلام سازماندهی کرده بود تصریح کرد: یکی از حرکت های مأمون این بود که تمام جریان ها را تحت عنوان آزاداندیشی بر اثر تبلیغات آزاد گذاشت.

مسیحیت، یهودیت، الحاد و شرک را آزاد گذاشت تا برای خود آزادانه تبلیغ کنند.

ظاهر قضیه آزاداندیشی بود، اما باطناً با تمام امکانات آنها را تقویت می کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: با این وصف امام رضا علیه السلام در یک جبهه مبارزاتی قرار گرفتند.

برخورد حضرت با این جریان ها بر مبنای مذاکره و گفت وگو نبود، بلکه برخورد مبارزاتی و مناظراتی بود.

یکی از مشکلاتی که در حال حاضر داریم این است که سیاسیون ما در واژه ها دخل وتصرف می کنند و آنها را از نظر معنا و مفهوم تحریف می کنند.

ما مناظرات امام رضا داریم و مذاکرات امام رضا نداریم.

وی با اشاره به فرازی از متن زیارت امام رضا علیه السلام تشریح کرد: همان طور که امیرالمؤمنین علیه السلام با ذوالفقار خود علیه کافرین و مشرکین جنگیدند تا دین تثبیت شد، امام رضا علیه السلام با مناظرات و مبارزات کلامی خود جنگیدند تا دین تثبیت شد.

در زیارت می خوانیم که امام رضا علیه السلام در مناظرات خود با طرف مقابل دشمنی می کرد.

اینکه عده ای می خواهند با امام رضا علیه السلام الگو و اندیشه ای برای اهداف سیاسی غلط خودشان درست کنند اشتباه است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی جبهه فرهنگی و فکری را جبهه سومی دانست که مأمون علیه امام رضا علیه السلام به وجود آورد و اظهار داشت: مأمون دید عامل اصلی نفوذ اهل بیت در مردم و امت شخصیت فکری و اندیشه ای و علمی آنهاست.

به خاطر همین درصدد این برآمد که یک رقیب فکری و علمی مقابل امام رضا علیه السلام بتراشد تا در این رقابت مردم امام رضا را رها کنند و به دنبال این عرصه بروند و لذا فلسفه یونان را وارد بلاد اسلامی کرد و دستور داد این کتب به زبان عربی ترجمه شود و برای هر یک از این کتاب های ترجمه شده هم وزن آنها طلا و جواهر می داد.

علم الهدی در بخش دیگری از این گفت وگو در باره ویژگی های تحجر و اسلام متحجرین با بیان اینکه قیچی استکبار با دو لبه وهابیت تکفیری و تحجر شیعی قصد قطع رگ اسلام را دارد توضیح داد: از یک طرف وهابیت را به وجود می آورند و آن را به میدان می آورند تا در مسلمان کشی و تضعیف جامعه اسلامی و ایجاد اختلاف و انحراف فکری بین مسلمین اقدام کند و از طرف دیگر بنام عشق به اهل بیت، تحجر شیعی را مقابل آن قرار می دهند و با همان ضربه ای که به وسیله وهابیت بر پیکر اسلام می زنند، همان را به وسیله تحجر شیعی می زنند.

وی با بیان اینکه در مطالعه سیره سیاسی امام رضا علیه السلام، تحجر در دستگاه مأمون خیلی صریح و شفاف عمل می کرد اذعان کرد: در سیره سیاسی امام رضا علیه السلام مبارزه با تحجر بسیار صریح انجام می گرفت.

مأمون در مقابل این همه عشق و محبتی که مردم نسبت به اهل بیت نشان می دادند، علناً اعلام کرد شیعه هستم و گفت شیعه گری را از پدرم هارون یاد گرفتم و مجالسی را با عنوان مباحثه با علمای عامه و اهل سنت در اثبات خلافت بلافصل امیرالمؤمنین(ع) تشکیل داد و آنها را با استدلال محکوم می کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه در باره هدف اصلی مأمون از تشکیل این گونه جلسات مباحثه تصریح کرد: مأمون در پشت این حرکت یک شگرد شیطانی را تعقیب می کرد و می گفت مسئله شیعه گری و ولایت اهل بیت و دوست داشتن عزیزان پیامبر اسلام مربوط به گذشته بوده است.

امیرالمؤمنین که 150 سال پیش حاکم بوده و الان هم در حکومت هیچ نقشی ندارد، یعنی از تحجر به شکلی خفی و شیطانی بهره برداری کرد تا کسی پی به اهدافش نبرد تا با همین کیفیت جریان های علوی و شیعی را به خودش متوجه کند تا لااقل از حرکت آنها علیه خودش جلوگیری کند.

امام جمعه مشهد مقدس در باره شگرد مبارزاتی امام رضا علیه السلام علیه این توطئه مأمون به حدیث سلسله الذهب اشاره کرد و ادامه داد: حضرت در مسیر حرکت خود از مدینه به توس در نیشابور حدیثی معروف به سلسله الذهب را قرائت کردند که در انتهای این حدیث می فرمایند بشرطها و شروطها و انا من شروطها .

توحید قلعه حصن پروردگار است، اما شرط آن من هستم.

نگفتند علی من شروطها.

با اینکه حلقه ولایت از امام علی علیه السلام شروع شده است و قاعده این است که بگویند علی من شروطها، ولی چون امیرالمؤمنین، امام زنده نبود و این شگرد مأمون بود که ایشان را مطرح کند، به خاطر همین گفتند من شرط توحید هستم، یعنی امامت زنده و امامتی که بتواند جامعه را مدیریت کند.

وی یکی از نمونه های حال حاضر ولایی بودن مأمونی را در بعضی از جریان های متحجر شیعی دانست و یادآور شد: متأسفانه اینها برای امام حسین علیه السلام در سرزمین کربلا خود را خون آلود می کنند، اما داعش در 50 کیلومتری کربلا برای ریشه کن کردن امام حسین و بقعه و بارگاه ایشان آمده و حاضر نیستند با آن بجنگند.

مأمون با امام زنده کار ندارد، بلکه او را می کشد، ولی امیرالمؤمنین(ع) را به عنوان خلیفه بلافصل پیامبر قبول دارد و پای آن می ایستد و بحث هم می کند.

علم الهدی در واکنش به این مطلب که عده ای قائل به عزلت نشینی روحانیت و دست کشیدن آنها از سیاست به بهانه های مختلف هستند با طرح این سئوال که آیا روحانیت مقدس تر است یا امام حسین علیه السلام اضافه کرد: اگر قرار شد هر حرکتی چه انقلابی و چه سیاسی به ناکامی بینجامد و باعث شود قداست یک مقدس از بین برود، پس امام حسین علیه السلام نباید انقلاب می کرد.

وی افزود: امام حسین به شهادت رسید و اهل بیت او را کشتند و به اسارت بردند و حکومتی هم تشکیل نشد، بلکه بنی امیه سال ها حکومت کردند و بعد هم بنی عباس به شیوه بدتری به حکومت رسیدند، آیا قداست امام حسین به هم خورد یا بیشتر شد؟ آیا امروز این برای روحانیت قداست دارد که دین را در معرض خطر ببیند و هیچ قدمی برندارد به خاطر اینکه خودش مقدس بماند؟ این استاد حوزه و دانشگاه در پایان با بیان اینکه الان در شرایط عادی قرار نداریم توضیح داد: آن روزی که سوسیالیسم و کمونیسم در هم فروریخت استکبار امریکایی به این نتیجه رسید که باید کدخدای دنیا شود و در مقابل حکومت جهانی که می خواهد برای خود تشکیل دهد موانعی بنام تمدن ها داشت، تمام تمدن ها را برچید، تنها تمدنی که قابل برچیدن نیست و به عنوان مانع جدی در مقابل جهان سازی استکبار ایستاده است اسلام است و استکبار می خواهد با تمام قوا اسلام را از بین ببرد.

آن وقت باید قداست روحانیت را حفظ کنیم که اگر در جریان سیاسی ناکام ماندیم مردم به روحانیت حمله نکنند؟ این با هیچ منطق عقلانی قابل توجیه نیست.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a25jzp نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: امام - امام رضا - آیت الله علم الهدی - امام جمعه مشهد - علم الهدی - آیت الله سید احمد علم الهدی - آیت الله - زندان - امام جمعه - نماینده ولی فقیه - ولایت - خراسان - زندانی - برنامه - خراسان رضوی - تشییع جنازه - سیاسی - فوق العاده - مشهد - جمعه - مردم - جهان - ثامن - دانشگاه - سلیمان - برگزار - مدینه - تشییع - تسلیت - زلزله

آخرین اخبار سرویس:
نمایندگان ایران در مسابقات بین المللی قرآن نابینایان معرفی شدند

امروز دیگر خبری از ابرقدرتی آمریکا نیست

همدان میزبان نخستین جشنواره ملی انیمیشن شد

وزیر دفاع در دیدار با همتای آذربایجانی: ایران امنیت و ثبات جمهوری آذربایجان را امنیت خود می داند

رقابت 12 هزار و 704 داوطلب آزمون دکترا در اصفهان

یادمان گنجینه عرفان شهدای نیروی دریایی و شهدای بمباران اردبیل ایجاد می شود

برنامه تمرینی با انواع اسکات و جهش با طناب

پنجمین شب عزاداری حضرت زهرا (س)

هلند به تعهدات برجامی خود پایبند است

هرگز به عربستان سعودی از پشت خنجر نمی زنیم

آمادگی امریکا به جنگ بزرگ

اظهارات محسنی اژه ای در خصوص حوادث منطقه پاسداران

نهادهای مسئول، این حادثه را با سرعت و به دقت بررسی کنند

تذکر پارسایی درباره حادثه سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج

عبدالسلام صالحی، فعال احمدی نژادی آزاد شد + عکس

کارگاه های تخصصی کاهش آسیب های اجتماعی مناطق حاشیه نشین برگزار می شود

تذکر هاشم پور درباره حادثه هواپیمای تهران ـ یاسوج

همکاری جمهوری آذربایجان و ایران برای تولید تجهیزات نظامی مشترک

پیام تسلیت لاریجانی و رحمانی فضلی به مناسبت درگذشت پدر شهیدان عبوری

مروری بر اخبار معارفی رسانه ها/ فراخوان چهاردهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن

پخش آثار رزمواره مدافعان حرم از شبکه های رسانه ملی و شبکه های تعاملی

همدان میزبان نخستین جشنواره ملی انیمیشن شد

زاکانی: امروز دیگر خبری از ابرقدرتی آمریکا نیست

جزو کم قانون ترین کشورها در حوزه فضای مجازی هستیم

بحران آفرینی بیگانگان برای حفظ منافع خود

«دباغ» و «رحیمی» نمایندگان ایران در مسابقات بین المللی قرآن نابینایان + نمرات داوری

حمله نظامیان صهیونیست به یک کودک فلسطینی با سگ

استخدام کارشناس ارشد بازاریابی،کارشناس منابع انسانی،مسئول دفتر

تجدیدنظر در برخی مناطق حفاظت شده در نقاط مختلف کشور

4 کلیدی که درهای آرامش را برایتان می گشایند

محمدجعفر محمدزاده مدیر رادیو ایران شد/ شاه آبادی: توجه به وحدت ملی و همدلی ماموریت کلان رادیو ایران است

بیانیه دراویش گنابادی در محکومیت جنایت خیابان پاسداران

سردار نقدی:گورخوابی، صحنه سازی بود!/نماینده آستارا:سیستم اداری کشور دزد پرور است/شکایت خانواده سیدامامی از مسئولان 20:30/ نخستین واکنش روحانی به اتفاقات خیابان پاسداران

پنجمین شب مراسم عزاداری حضرت فاطمه زهرا (س) در حسینیه امام خمینی

رقابت 12 هزار و 704 داوطلب آزمون دکترا در اصفهان

یادمان گنجینه عرفان شهدای نیروی دریایی و شهدای بمباران اردبیل ایجاد می شود

تاکید رییس کل دادگستری استان خوزستان بر ضرورت آموزش ماموران مبارزه با قاچاق

خدا بخاطر «احمد» به من لیاقت داد/ «یازهرا» گفت و شهید شد

عزاداری پنجمین شب شهادت فاطمه زهرا با حضور رهبر انقلاب (عکس)

برگزاری مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا (س)

بیگانگان برای حفظ منافع خود دنبال بحران آفرینی در منطقه اند

برکات عالم به جهت زندگی فاطمی عده ای از انسان ها است/ ارتباط خوب مقام معظم رهبری با حضرت زهرا(س)

«دباغ» و «رحیمی» نمایندگان ایران در مسابقات بین المللی قرآن نابینایان

جریانی در حال فضاسازی علیه توانمندی پیام رسان های داخلی است

انتقاد نماینده کهگیلویه و بویراحمد: با وجود حادثه هواپیما وزیر راه چگونه می خوابد؟

زیر پوست اپل، دل و اچ پی

استخدام بیمارستان ابن سینا

گوترش: از همه می خواهم در سوریه آتش بس اعلام کنند

مکانیزم مشارکت مردم در امور مدیریتی کشور تشکیل جامعه مدنی است

تجری: پس از 100 روز کلنگ زنی در سرپل ذهاب آغاز نشده است

دراویش گنابادی بیانیه صادرکردند؟

شمخانی: قدرت دفاعی ایران هرگز قابل مذاکره نیست

اظهارات محسنی اژه ای در خصوص حوادث منطقه پاسداران

تازه ترین مصوبات شورای عالی محیط زیست

تصاویر/ تجسس برای یافتن اجساد صیادان در جویبار

متروی حومه تهران باید در اولویت برنامه ریزی ها باشد

پایان نمونه برداری از اولین محموله بقایای پیکر جانباختگان سانحه هواپیمای مسافربری

پیگیری تغییر کاربری اراضی در تهران در شورای عالی استان ها لزوم توسعه مترو در حومه تهران

مراسم وداع با پیکر شهید بسیجی محمدحسین حدادیان

آشوبگران خیابان پاسداران تهران هیچ نسبتی با مردم گناباد ندارند

پرورش آبزیان در خوزستان ممنوع شد

بازداشت یک اختطاف چی و قاتل فراری افغان توسط پولیس انترپول در ایران

آیا ایران و اسراییل در آستانه جنگ تمام عیار قرار گرفته اند؟

اتحادیه اروپا تحرک لازم را برای حفظ برجام از خود نشان نداده است

تصمیم گیری درخصوص هزینه کرد یارانه ها به کمیسیون تلفیق ارجاع شد

کاریکاتور | دراویش داعشی

مهدی مریزاد گفت و گو با دکتر عباس شیبانی

بیانیه دراویش گنابادی در محکومیت جنایت خیابان پاسداران

پیام تسلیت رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح در پی شهادت ماموران نیروهای انتظامی و بسیج

پیگیری تغییر کاربری اراضی در تهران در شورای عالی استان ها/ لزوم توسعه مترو در حومه تهران

فعالیت های جهادی موضوع امشب ثریا

مراسم عزاداری پنجمین شب شهادت فاطمه زهرا (س) با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

دستیار وزیر امور خارجه:رایزنی های ایران و ونزوئلا در افزایش و ثبات قیمت های جهانی نفت تاثیرداشته است

دبیر کل سازمان ملل طرفین درگیری های سوریه را به آرامش دعوت کرد

سرعت باتری خودروهای برقی 5 برابر شد

مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برگزار شد

ترامپ توپ مداخله روسیه در انتخابات امریکا را در زمین اوباما انداخت

ارزهای مجازی بدهی ها را تسویه می کنند؟

برخی از اجساد قابل تشخیص نیستند

شمخانی: قدرت دفاعی ایران هرگز قابل مذاکره نیست

استخدام مسئول دفتر ،طراح وب سایت در شرکت دید برترپارس بهمنی

برخی از اجساد قابل تشخیص نیستند

استخدام کارمند اداری در شرکت PSP در قم

مراسم عزاداری پنجمین شب شهادت فاطمه زهرا (س) با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

نزدیکترین عکس از لاشه هواپیمای سقوط کرده تهران یاسوج + عکس

مرتضوی خبر اجرای حکم 2 سال زندانش را تکذیب کرد/ در منزلم هستم

بالگردهای ارتش با تمام توان برای انتقال اجساد جانباختگان اقدام خواهد کرد

همکاری جمهوری آذربایجان و ایران برای تولید تجهیزات نظامی مشترک

درآمد دولت از معافیت مشمولان غایب چقدر است؟

ایراد شورای نگهبان به تعدادی از تبصره های لایحه بودجه سال 97

انتقاد نماینده کهگیلویه و بویراحمد: با وجود حادثه هواپیما وزیر راه چگونه می خوابد؟

در نشست مشترک اعضای شورای استان تهران با استاندار تهران چه گذشت؟

تصویب طرح تدابیر امنیتی دولت اتریش در شورای وزیران این کشور

مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برگزار شد

تلاش 4 روزه امدادگران در ارتفاعات دنا

مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برگزار شد

چگونه اپلیکیشن های تقلبی در پلی استور را تشخیص دهیم؟

در تمام دنیا هواپیما و خودرو برای رفاه مردم است اما در اینجا یادآور ضحاک ماردوش است

سفر وزیر دفاع ایران به جمهوری آذربایجان

دستیار وزیر امور خارجه:رایزنی های ایران و ونزوئلا در افزایش و ثبات قیمت های جهانی نفت تاثیرداشته است

آیت الله علم الهدی در جهان آرا: امام رضا (ع) با مناظرات و مبارزات کلامی خود جنگیدند تا دین تثبیت شد

آیت الله علم الهدی در جهان آرا: امام رضا (ع) با مناظرات و مبارزات کلامی خود جنگیدند تا دین تثبیت شد