مطالب مرتبط:
احمدی نژاد و حلقه اش در مسیر خلاف شرع، قانون و اخلاق به کجا می روند؟!
معرکه گیری با ژست "خود مردم انگاری" برای فرار از محکمه!/ احمدی نژاد و حلقه اش در مسیر خلاف شرع، قانون و اخلاق به کجا می روند؟!
انتقاد تند از احمدی نژاد:نمی توانستی در جلسه مجمع تشخیص حرفت را بزنی و نروی بست نشینی؟
ژست عجیب احمدی نژاد برای سلفی گرفتن یک خانم در حرم حضرت عبدالعظیم + عکس
آیا مردم هم می توانستند بست بنشینند و بگویند احمدی نژاد را نمی خواهند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 آبان 1396 ساعت 03:012017-11-18سياسي

علی احمدی خواه از این مسیر حج رفتن حرام است


آیت الله شیخ فضل الله نوری شاگرد ممتاز میرزای شیرزای(صاحب فتوای تحریم تنباکو)، رهبر پیشتاز عدالتخانه و طراح و پیشوای مشروطه مشروعه بود.

- حکم مجتهد موقعیت شناس، آیت الله شهید شیخ فضل الله نوری، درتحریم رفتن به حج از راه جبل مقدمه آیت الله شیخ فضل الله نوری شاگرد ممتاز میرزای شیرزای(صاحب فتوای تحریم تنباکو)، رهبر پیشتاز عدالتخانه و طراح و پیشوای مشروطه مشروعه بود.

وی از علما و شخصیت های بنامی است که موقعیت شناسی او را آیندگان درک کردند؛ او که در زمانه خویش مظلوم واقع شد و مظلومیتش را باید در پرونده سازی و تاریخ سازی مخالفانش جستجو کنیم.

کسی که مجتهد مشهور شیعه را روز ولادت مولای شیعه اعدام می کند، به یقین بعد هم برایش پرونده ای ناجوانمردانه می سازد تا مجوّز قتل او را درست کرده باشد؛ باشد که خود را از نفرین و ناسزای خردمندان آینده و از ملامت ملامت گران، مصون بدارد و چهره و عملکرد خویش را موجّه نشان دهد.

دروغ ها از قول و قلم مخالفان علما1 و تکثیر و استنساخ یا به عبارت امروزی؛ کپی پیست، دروغ های شفاهی و مکتوب در تاریخ مشروطه به حدی است که تاریخ مشروطه، به یک خرمن گاه دروغ بافی و تهمت سازی تبدیل شده، به گونه ای که استاد محیط در این زمینه می نویسد: وقتی رفتم سراغ خرمن تاریخ ایران، دیدم مجموعه ای از دروغ را به لباس راست درآورده اند.

نمی دانم 50 یا 60 سال رویش کار کردم تا بتوانم از این دروغ ها بکاهم 2.

همین دروغ ها ما را از برخی موقعیت ها و موقعیت شناسی علما محروم کرده اما جای شکرش باقی است که برخی از برگ های تاریخ دچار طوفان مخالفان علمای شیعه نشده است.

یکی از مسائلی که در گذشته به عمد و شاید اکنون اندکی به سهو از آن غفلت یا تغافل می شود، مواضع و مبانی مجتهد نوری است.

آیت الله شیخ فضل الله نوری، به لحاظ موقعیت شناسی و تشخیص درست، نبض زمان را در دست داشت و به موقع وارد میدان عمل می شد و هرگز از تکلیف کوتاه نمی آمد.

او در این راه از کمبودِ همراهان ترسی نداشت؛ به لحاظ همین تشخیص درست و اقدام به موقع او در طول نهضت (از عدالتخانه تا مشروطه) بود که امروز نام وی در تاریخ ماندگار است.

او در طول این نهضت چهارگونه اقدام و عمل کرد که تفصیل آن را با اسناد مفصل با عنوان بررسی مبانی نظری دو جریان مشروطه طلب و مشروعه خواه در نهضت مشروطه تقدیم نسل کنونی کرده ایم که به زودی به دست مخاطبان می رسد.

خلاصه مواضع چهارگانه مجتهد نوری که حاکی از موقعیت شناسی و اقدام به موقع اوست، عبارتند از: الف) رهبری عدالتخانه و کشاندن علمای دیگر، حتی آخوند خراسانی به میدان مبارزه؛ ب) همراهی محتاطانه با مشروطه و مجلس؛ پ) طرح مشروطه مشروعه؛ که مجتهد نوری پس از مشاهده انحراف نهضت، برای مهار اندیشه های سکولارها که خواستار تبدیل، حذف و اضافه به احکام دین بودند، مشروعه را قید مشروطه ساخت و اصل هیات نظار ؛ شکل نخستین همین شورای نگهبان امروزی در اصل دوم متمم قانون اساسی که منتظر عمل به قول آخوند: به آن ماده ابدیه ماند، که مشروطه طلبان تندرو مجلس هرگز به آن اصل عمل نکردند؛ ت) حکم به حرمت مشروطه: وقتی مشروطه خواهان تندرو و سکولارهای مجلس به اصل دوم متمم نیز عمل نکردند و فقط ـ به قول سفیر انگلیس برای خالی کردن زیر پای مجتهد نوری آن را تصویب کردند ـ شیخ تیزبین خطر را احساس کرد، حرف آخر را زد و حرمت مشروطه را اعلان و رساله تحریم مشروطه را منتشر کرد و ماهیت واقعی جریان نفوذ در نهضت را آشکار ساخت؛ جریانی که حرکت عدالتخواهانه علما و مردم را به حاشیه برد.

موقعیت شناسی شیخ شهید به همین مواضع بجای او در مساله مشروطه ختم نمی شود، بلکه فتوای این عالم زمان شناس در تحریم حج، یکی دیگر از برگه های تاریخ است که از گزند دشمنان مصون مانده است.

حرمت حج از راه جبل مجتهد نوری در رساله تحریم رفتن حجاج به مکه معظمه از راه جبل ، ابتدا نظر خود را مبنی بر حرمت حج رفتن از آن راه بیان کرده که حتی در صورت رسیدن به مکه و به جا آوردن حج، حج شان به جای حج واجب پذیرفته نیست و این حج بر گردن شان باقی می ماند.

شیخ شهید پس از این، از ملاقات خود با علمای عتبات عالیات سخن می گوید و فتواهای آنان را در رساله اش می آورد و در صدر رساله، این گونه به موضوع و مؤلف آن تصریح شده است: صورت حکم شریف جناب مستطاب حجه الاسلام و المسلمین رییس المله و الدین آقایی الحاج شیخ فضل الله النوری ادام الله ظله العالی بر حرمت استطراق جبل بمکه معظمه زاده ا الله شرفاً و تعظیماً ذهاباً و ایاباً از این قرار است: بسم الله الرحمن الرحیم.

الحمدلله رب العالمین و الصلوه و السلام علی خیر خلقه محمد و آله الطاهرین و لعنت الله علی اعدائهم الی یوم الدین.

مخفی نماناد که رفتن در این صحراهای موحشه و این بیابان های بی پایان با این اعراب خونخوار و این دشمنان بی شمار، عقلاً و شرعاً غیرجائز و حرام و از اظهر افراد القاء نفس در تهلکه است.

الیوم اقدام باستطراق از راه جبل ذهاباً و ایاباً و مظنون الضرر مالاً و عرضاً و نفساً بلکه مقطوع الضرر است و در این صورت استطراق حرام است.

و اگر برود کافی از حَجه الاسلام نخواهد بود و من حسن الاتفاق آن که داعی وقتی که به نجف اشرف و عتبات عالیات مشرف شده و زیارت علمای اعلام و حجج اسلام آن بقاع شریفه مرزوق شد، دیدم که تمام آقایان از کثرت تظلمات حاج و تراکم شهادات آن ها بر واردات متفق الکلمه حکم به حرمت و منع استطراق از جبل ذهاباً و ایاباً فرموده اند ، که صورت حکم تمام آنان را در این رساله می آوریم3.

آزار حجاج ایرانی از مسیر جبل که به بی حرمتی به شیعیان ایرانی می انجامید، آیت الله حاج شیخ فضل الله نوری را بر آن داشت که برای حفظ آبرو و شأن شیعه، حکم به حرمت حج از آن مسیر بدهد و نه تنها خود وی رفتن از مسیر را حرام اعلام کرد، بلکه از تمام علمای آن زمان نیز حکم تحریم گرفت که امروز با مهر و امضای آن علما در تاریخ ثبت است.

از جمله علمای بزرگی که به ندای شیخ لبیک گفتند و حکم به حرمت حج از مسیر جبل دادند، می توان به مراجع عظام و آیات کرام ذیل اشاره کرد: آخوند خراسانی(صاحب کفایه)، سید محمدکاظم یزدی(صاحب عروه)، شیخ عبدالله مازندرانی، محمد غروی شرابیانی، حاجی میرزا حسین طهرانی نجل میرزا، شیخ محمدحسن مماقانی، شیخ محمدطه نجفی، میرزا محمدتقی شیرازی، سید اسماعیل صدر، آخوند ملاعلی نهاوندی، محمدرضا همدانی، سید محمدطباطبایی آل بحرالعلوم، میرزا فتح الله شیرازی اصفهانی غروی مشهور به الشریعه، سید ابوالقاسم حسینی جیلانی(اشکوری رشتی)، شیخ عبدالحسن خلف شیخ راضی، شیخ عباس از آل کاشف الغطا، شیخ محمدتقی آل دزفولی، سید جعفر طباطبایی از آل مرحوم صاحب ریاض، شیخ زین العابدین مازندرانی4.

حرکت عزتمندانه شیخ شهید به همراه مراجع عظام در آن مقطع، درسی است برای متصدیان حج و حاجیان ایرانی که در برابر اهانت های آل سعود کوتاه نیایند.

خبر ورود سرد دولتمرد تدبیر با ویزای کشوری ثالث و شرط و شروط دولتمردان آل سعود برای ایرانیان -به جای غرامت در عوض 470 حاجی کشته شده و عذرخواهی به سبب تجاوز به دو نوجوان در حج- از جمله این که حجاج ایرانی حق ندارند وارد عربستان شوند مگر با ویزای کشور ثالث(سوییس) و باید دستبند الکترونیکی به دست داشته باشند، قلب هر ایرانی غیرتمندی را می آزارد.

به راستی اگر مواضع عزتمندانه و شجاعانه امام خامنه ای در برابر بی ادبی ها و بی حرمتی های آل سعود نبود، چه بسا جنازه حجاج را هم نمی دیدیم! از چشم کج اندیشان، خدایش در امان دارد ؛ چون بر چشم دشمنان، تیرْ تنها از این کمان توان زد.

نتیجه گیری نتیجه این پژوهش را در چند بند خلاصه می کنیم: 1.

حاصل موقعیت شناسی و مواضع چهارگانه شیخ شهید، را می توان چنین فهرست کرد: در صدر نهضت؛ تأثیر گذاری بر بیداری علمای بزرگی چون سید محمدکاظم یزدی، آیت الله سیداحمد طباطبایی برادر سیدمحمد طباطبایی پیشوای مشروطه، و .

؛ آخوند، مازندرانی، طباطبایی، بعد از فتح تهران؛ بر ملا کردن اهداف مشروطه خواهان سکولار و تصویب اصل دوم متمم قانون اساسی که به شکل گیری شورای نگهبان قانون اساسی کنونی انجامید.

از آثار آن اقدامات به موقع شیخ شهید هم می توان به شهادت ایشان اشاره کرد؛ شهادتی که هم بسیاری از ابهام ها را بر طرف و باطن مشروطه طلبان سکولار را برای علمای دین و مردم متدین روشن کرد، هم تکلیف آنان را در صدور حکم تکفیر و اخراج تقی زاده به قول خودشان به عنوان: - مواد فاسده و عساکر روس و انگلیس مشخص کرد، و هم خط قوانین قابل تصویب امروز جمهوری اسلامی را ترسیم نمود.

خداوند ایشان را با سیدالشهدا علیه السلام محشور فرماید و ما را از شفاعت ایشان محروم نفرماید.

2.

اگر شیخ شهید، مانع آن سرقت و اهانت به حجاج نمی شد و آن حکم را نمی داد و از مراجع و علما، آن حکم حرمت را نمی گرفت، شاید به بلایی چون امروز مبتلا می شدیم؛ بخصوص آن زمان که جبهه متدین قدرت کنونی را نداشت؛ حکومت اسلامی نبود و علما قدرتی به جز حکم و فتوا در دست نداشتند اما با دست خالی، عزت عالی را حفظ کردند.

3.

اگر دولتمردان ما همان ابتدا در برابر هتک حرمت چند نوجوان ایرانی منفعلانه برخورد نمی کردند، نوبت به اجرای طرح بعدی آل سعود در کشتن زائران بیت الحرام نمی رسید.

4.

از علمای بلاد و فقهای اسلام نیز انتظار می رود که همچون شیخ شهید به موقع اقدام فرمایند و با مشورت و مشاوره ولی ّ فقیه مدیر و مدبر و شجاع، حکیم فرزانه امام خامنه ای به صورتی عزتمندانه و شجاعانه به حل این مسأله بپردازند؛ چراکه ان فی التأخیر، آفاتٌ .

پی نوشت ها: 1.

مهدی ملک زاده که خیال می کند محمدعلی شاه بر اساس استخاره آیت الله سید میرزا ابوطالب موسوی زنجانی اعدام شده است، با بزرگان دین و قشر روحانی با دید پدرکشتگی نگاه می کند و خودش در صدر کتابش نوشته است: در این جا، یک حقیقت را تذکر می دهم؛ نویسنده [یعنی خود ملکزاده]، به طوری که خوانندگان این کتاب ملاحظه فرموده اند، به طبقه آخوند ارادتی ندارم و مکرر از اعمال زشت و کردار ناپسند آن ها[؟!] انتقاد کرده ام و آن ها را مصدر بدبختی کشور ایران می دانم؛ ولی منصفانه اقرار می کنم که در میان طبقات مختلفه ای که در ایران زندگی می کنند، فقط ملاها هستند که فهم و شعوری دارند و قابل معاشرتند و به قول یکی از حکما با آخوند ده، می توان معاشرت کرد؛ ولی ملک التجار شهر قابل معاشرت نیست (ملکزاده، مهدی: تاریخ انقلاب مشروطیت ایران،ص51؛ تهران: انتشارات سخن،1383 ش)؛ بعد هم عقده گشایی این شخص، به عنوان منبع دست اول مشروطه یاد می شود که ما در جای خود نوشته ایم که این کتاب، دست اول نیست بلکه 44 سال بعد از مشروطه نوشته شده و نویسنده آن هم در ایام مشروطه در ایران نبوده(ر.

ک: علی احمدی خواه، آینه شکشسته؛ نقدی گذرا بر کتاب تاریخ مشروطیت مهدی ملک زاده ، مجله زمانه(ماهنامه و تاریخ سیاسی ایران معاصر)، شماره 82، سال 1388ش).

افزون بر این که او اساساً با دین، میانه خوبی ندارد و سناتور رضاخان بوده و او را تا حد نبوت قبول و بالا می برد(ر.

ک: مهدی قلی خان هدایت مخبرالسلنطه: خاطرات و خطرات، توشه ای از تاریخ شش پادشاه و گوشه ای از دوران زندگی من، ص365، تهران: انتشارات زوار، چاپ پنجم، 1375 ش.

علی ابوالحسنی(منذر): آخرین آواز قو، ص43، تهران: نشر عبرت، چاپ اوّل، 1380ش؛ نیز همو: مشروطه و رژیم پهلوی؛ پیوندها و گسست ها)در مجله تاریخ معاصر ایران، ص118( نفر چهل و نهم)، س 4، ش 15 و 16،زمستان 79.

2.

مجله محیط به انضمام خاطرات مطبوعاتی استاد سید محیط طباطبایی، به کوشش قاسم فرید، ص 241،،[بی جا]، [بی نا]، 1374[ق].

نیز ر.

ک: لطف الله آجدانی: علما و انقلاب مشروطیت ایران.

ص 136، تهران: چاپ اول، اختران، 1383ش.

علی ابوالحسنی منذر : شیخ فضل الله نوری و مکتب تاریخ نگاری مشروطه؛ همو: کالبدشکافی چند شایعه در باره شیخ فضل الله نوری.

3.

شیخ فضل الله نوری: تحریم رفتن حجاج به مکه معظمه از راه جبلبه نقل از: محمد ترکمان: رسائل، اعلامیه ها، مکتوبات.

و روزنامه شیخ شهید فضل الله نوری، ج 1، ص 28 تا 38.

[بی جا]، مؤسسه فرهنگی رسا، چاپ مهتاب، 1362ش.

4.

همان.

فصلنامه فرهنگ پویا شماره 32 انتهای متن/ http://fna.

ir/9zp8uv نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: مشروطه - تاریخ - آیت الله - نوری - دروغ - مخالفان - مجتهد - تحریم - درست - شیعه - رهبر - امروز - تشخیص - ماندگار - محروم - رهبری - اعدام - اسناد - احمدی - طوفان - آخوند - مولای - مشهور - آینده - لباس - شهید - چهره - محیط - نشان - حرام

آخرین اخبار سرویس:
تدوین کتاب پیشگیری از خشونت بر اساس الگوی رشدمدار

موضع گیری اسپانیا در جنگ تحمیلی نسبت به ایران مثبت بوده است/روابط اسپانیا و ایران در حوزه اقتصادی و تجاری رو به افزایش است

جهانگیری: لحظه به لحظه ی مذاکرات هسته ای به نظر رهبری رسانده می شد / آیت الله خامنه ای حالشان خیلی خوب است و سرحال هستند/ بعد از انتخابات هنوز به طور خصوصی خدمت رهبری نرفته ام

وزیر کشور استعفا دهد یا از مردم عذرخواهی کند

دسته های عزاداری زنجان در شهادت حضرت زهرا (س)

جهانگیری: لحظه به لحظه ی مذاکرات به نظر رهبر معظم انقلاب رسانده می شد و نهایتا تایید رهبر معظم انقلاب بر توافق برجام شد/ آیت الله خامنه ای حالشان خیلی خوب است/ سرحال هم هستند بگونه ای که ما هیچ دغدغه ای نداریم/ بعد از انتخابات ریاست جمهوری هنوز بطور خصوصی خدمت ایشان نرفته ام

وزیر خارجه اسپانیا: ایران از نفوذ خود برای حل مناقشات منطقه خاورمیانه استفاده کند

ایرنا و خبرگزاری دولتی الجزایر تفاهمنامه همکاری امضا کردند

12 نشانه ولایت مداری حضرت فاطمه(س)

احتمال موکول شدن عملیات انتقال اجساد سانحه هوایی به روزهای بعد

حذف تدریجی کنکور امکان پذیر است

تکلیف صندوق خسارت های بدنی برای پرداخت دیه برخی حوادث غیرعمد

دلیل تعداد زیاد پزشک و پرستار در هواپیمای حادثه دیده

ولایتی: ایران آماده تبادل نظر برای حل مسالمت آمیز مشکلات منطقه است

باحضور مردم انقلابی کرمانشاه: پیکر مطهر شهید گمنام دفاع مقدس در کرمانشاه تشییع شد

4 وزیر دولت دوازدهم در مسیر استیضاح/ اتفاق نظر نمایندگان مجلس

پیکر مطهر شهید گمنام دفاع مقدس در کرمانشاه تشییع شد

حضور «کاظم غریب آبادی» در ایسنا

رضاخان؛ مهره مطلوب اجنبی ها

اشرافی گری و پز دادن نشانه حکومت جمهوری اسلامی نیست/ هر دولتی که سر کار می آید حزبی و سلیقه ای کشور را اداره می کند

سردار همدانی همواره خود را سرباز مقام معظم رهبری می دانستند

آخوندی: انتقال اجساد جانباختگان هوایپما ای.تی.آر باید با شایسته ترین نحو انجام شود

مخالفت سازمان بازرسی با مصوبه کمیسیون تلفیق درباره تکلیف اراضی واگذارشده به افراد

ابهامات مربوط به سقوط هواپیما در جلسه امروز کمیسیون عمران با «آخوندی» مطرح شد

دختران تأثیرگذار سال2017/زلزله دختران جوان

احتمال انتقال اجساد سانحه هوایی به روزهای بعد

دنیا در برابر دفاع جانانه ملت ایران سر تعظیم فرود آورد

ایران از نفوذ و جایگاه خود برای تامین امنیت در منطقه استفاده کند

انتقال پیکر های 7 قربانی حادثه سقوط هواپیما توسط تکاوران ارتش در شرایط جوی بسیار سخت

پیکر 7 تن از جان باختگان سانحه در حال انتقال به منطقه سی سخت است

آثار تشییع شهدا در جامعه با خدمت صادقانه به مردم نمایان می شود

قدردانی و تجلیل رییس مجلس از قاری نوجوان

انجام 180 هزار جلسه مشاوره به زوجین در قالب سند طرح تقسیم کار ملی

یک حقوقدان: اعضای مجلس خبرگان می توانند غیر روحانی باشند

آخوندی: انتقال اجساد جانباختگان هوایپما ای.تی.آر باید با شایسته ترین نحو انجام شود

آیین درویشی نه این است....

استخدام جوشکار و کارگر در شهریارِ تهران

استخدام تعدادی بازاریاب جهت کار پخش مواد غذایی در قم

استخدام حسابدار، نیروی دریل، فرز و تراشکار در اصفهان

استخدام نیروی ماهر آقا جهت صافکاری در قم

استخدام کارگر در و پنجره ساز آهنی در لواسانِ تهران

نجار: امکان پرواز بالگردها در ارتفاعات دنا وجود ندارد

استخدام کارگر آشنا به پاپیون زدن جهت جعبه کادویی در البرز

چهارمین فرد تیم ترامپ نیز رسوایی دیگری به بار آورد

استخدام مراقب جهت یک مرکز توانبخشی در سه راه فردوسی مشهد

خروج قطار باربری از ریل در نزدیکی نیشابور

کمیسیون عمران: افراد دخیل در سقوط هواپیما را شناسایی می کنیم

ملک سلمان مدیریت روابط ریاض با 3 کشور عربی را از پسرش پس گرفت

افزایش تعداد تیم های جست و جوی زمینی

آخوندی: 11 گروه مسئول بررسی علل سقوط هواپیمای یاسوج شدند/ برای پیدا کردن جعبه سیاه از ارتش و فرانسوی ها کمک خواستیم

وعده یک شب بسیار خاطره انگیز در کنسرت آذربایجانی آیهان

3 عملی که شیطان را بر انسان مسلط میکند

حضور آپ در نمایشگاه کار ایران

آمریکا برای جلوگیری از حملات هکرها گروه ضربت تشکیل داد

پشت پرده خشونت دراویش در پاسداران

نجفی نتوانسته انتظارات مردم تهران را برآورده کند

استخدام فروشنده جهت مجتمع رفاهی در قم

استخدام صندوقدار خانم یا آقا در قنادی ناتلی

استخدام آشپز و دو نفر سالن کار در رستوران سنتی نارنج

جزییات ارتباط خلبان ATR و برج از لحظه پرواز تا سقوط/ فیلم

استخدام فروشنده خانم در دفتر سیستم های امنیتی فراگستر

یک عضو جمنا: حرکات دراویش فرقی با جنایات داعش ندارد

بازیگر محبوب طنز؛ از تجربه سخت اولین کارگردانی اش می گوید

ارتش: بخشی از پیکرسانحه دیدگان هواپیمای مسافربری تهران - یاسوج تا یکی دوساعت دیگر به پایین کوه حمل می شود

جزییاتی از فرایند انتخاب و انتصاب مدیران مدارس در سال 97

وزرای اسپانیا و هلند با شمخانی دیدار می کنند

هواپیما ها این طوری چک می شن! +عکس

جامعه فرهنگی هنری به استقرار دولت دوازدهم کمک کرد/امیدورایم دیگر لغو کنسرت نداشته باشیم/ رفع مشکلات اجرای موسیقی بانوان

فیلم | عملیات روز چهارم جست و جوی ATR 72

نماینده مردم ارومیه در مجلس مطرح کرد 4 وزیر دولت دوازدهم در مسیر استیضاح/ اتفاق نظر نمایندگان مجلس

تعهد الهی ما این است که خودمان را از قید و بند ولایت طاغوت نجات بدهیم

حاجی دلیگانی در تذکری شفاهی: قوه قضاییه با قاتلان پرسنل ناجا و بسیج برخورد کند

در صحن علنی مجلس سوال نماینده تهران از وزیر دادگستری اعلام وصل شد

حرکت 80 امدادگر به سمت محل سقوط هواپیما /زمان انتقال پیکرها مشخص نیست

بررسی مسائل خیابان پاسداران در کمیسیون امنیت با اینگونه وحشی گری ها و خشونت طلبی ها برخورد قاطع شود/رسانه ها ماهیت این گروه های افراطی را به مردم معرفی کنند

با همکاری و تبادل نظر برای تامین امنیت و ثبات مردم منطقه و جهان موافق هستیم

چالش های پیش روی روحانیت روی میز «زاویه»

معاون عملیات زمینی ارتش خبر داد انتقال 7 پیکر از جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای ATR آسمان

سنت دیرینه طبخ آش نذری در سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) در تفت

رسانه ها «تجمع عاشورای فاطمی مساجد جنوب تهران» را ندیدند

مدیران ستادی تعامل را با وزارتخانه بیشتر کنند

هر چه در جنگ داریم متعلق به روضه های حضرت زهرا (س) است

مداحی میثم مطیعی در شام شهادت حضرت زهرا (س)

معاون امور مجلس، حقوقی و استانها "وزارت تعاون منصوب شد

وضعیت جوی محل سقوط هواپیمای تهران-یاسوج

عزم نیروهای امدادی برای انتقال اجساد جدی است

تشییع پیکر شهید گمنام در قم

مدیران ستادی تعامل را با وزارتخانه بیشتر کنند

وزرای خارجه اسپانیا و هلند با شمخانی دیدار می کنند

تشییع پیکر مطهر 6 شهید گمنام امروز در مازندران

آغاز رسیدگی به حادثه سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج در خانه ملت

کمیسیون عمران از «حادثه سقوط هواپیما» به هیئت رییسه مجلس گزارش می دهد

جدیدترین تلاوت «محمود شحات انور» از سوره شوری

شعورمند و آگاهانه رفتارکنیم!

پیام تسلیت شورای خلیفه گری ارامنه آذربایجان برای سانحه سقوط هواپیمای مسافربری

پیام تسلیت شورای خلیفه گری ارامنه آذربایجان برای سانحه سقوط هواپیمای مسافربری

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی منصوب شد

کشف بیش از 150هزار لیتر سوخت قاچاق در مرزهای آبی هرمزگان

خدمات رسانی به مناطق حاشیه ای باید از حالت جسته و گریخته خارج شود

نماینده سابق شهر باتمان در مجلس ملی ترکیه دستگیر شد

علی احمدی خواه از این مسیر حج رفتن حرام است

علی احمدی خواه از این مسیر حج رفتن حرام است