مطالب مرتبط:
احمدی نژاد و حلقه اش در مسیر خلاف شرع، قانون و اخلاق به کجا می روند؟!
معرکه گیری با ژست "خود مردم انگاری" برای فرار از محکمه!/ احمدی نژاد و حلقه اش در مسیر خلاف شرع، قانون و اخلاق به کجا می روند؟!
انتقاد تند از احمدی نژاد:نمی توانستی در جلسه مجمع تشخیص حرفت را بزنی و نروی بست نشینی؟
ژست عجیب احمدی نژاد برای سلفی گرفتن یک خانم در حرم حضرت عبدالعظیم + عکس
آیا مردم هم می توانستند بست بنشینند و بگویند احمدی نژاد را نمی خواهند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 آبان 1396 ساعت 03:012017-11-18سياسي

علی احمدی خواه از این مسیر حج رفتن حرام است


آیت الله شیخ فضل الله نوری شاگرد ممتاز میرزای شیرزای(صاحب فتوای تحریم تنباکو)، رهبر پیشتاز عدالتخانه و طراح و پیشوای مشروطه مشروعه بود.

- حکم مجتهد موقعیت شناس، آیت الله شهید شیخ فضل الله نوری، درتحریم رفتن به حج از راه جبل مقدمه آیت الله شیخ فضل الله نوری شاگرد ممتاز میرزای شیرزای(صاحب فتوای تحریم تنباکو)، رهبر پیشتاز عدالتخانه و طراح و پیشوای مشروطه مشروعه بود.

وی از علما و شخصیت های بنامی است که موقعیت شناسی او را آیندگان درک کردند؛ او که در زمانه خویش مظلوم واقع شد و مظلومیتش را باید در پرونده سازی و تاریخ سازی مخالفانش جستجو کنیم.

کسی که مجتهد مشهور شیعه را روز ولادت مولای شیعه اعدام می کند، به یقین بعد هم برایش پرونده ای ناجوانمردانه می سازد تا مجوّز قتل او را درست کرده باشد؛ باشد که خود را از نفرین و ناسزای خردمندان آینده و از ملامت ملامت گران، مصون بدارد و چهره و عملکرد خویش را موجّه نشان دهد.

دروغ ها از قول و قلم مخالفان علما1 و تکثیر و استنساخ یا به عبارت امروزی؛ کپی پیست، دروغ های شفاهی و مکتوب در تاریخ مشروطه به حدی است که تاریخ مشروطه، به یک خرمن گاه دروغ بافی و تهمت سازی تبدیل شده، به گونه ای که استاد محیط در این زمینه می نویسد: وقتی رفتم سراغ خرمن تاریخ ایران، دیدم مجموعه ای از دروغ را به لباس راست درآورده اند.

نمی دانم 50 یا 60 سال رویش کار کردم تا بتوانم از این دروغ ها بکاهم 2.

همین دروغ ها ما را از برخی موقعیت ها و موقعیت شناسی علما محروم کرده اما جای شکرش باقی است که برخی از برگ های تاریخ دچار طوفان مخالفان علمای شیعه نشده است.

یکی از مسائلی که در گذشته به عمد و شاید اکنون اندکی به سهو از آن غفلت یا تغافل می شود، مواضع و مبانی مجتهد نوری است.

آیت الله شیخ فضل الله نوری، به لحاظ موقعیت شناسی و تشخیص درست، نبض زمان را در دست داشت و به موقع وارد میدان عمل می شد و هرگز از تکلیف کوتاه نمی آمد.

او در این راه از کمبودِ همراهان ترسی نداشت؛ به لحاظ همین تشخیص درست و اقدام به موقع او در طول نهضت (از عدالتخانه تا مشروطه) بود که امروز نام وی در تاریخ ماندگار است.

او در طول این نهضت چهارگونه اقدام و عمل کرد که تفصیل آن را با اسناد مفصل با عنوان بررسی مبانی نظری دو جریان مشروطه طلب و مشروعه خواه در نهضت مشروطه تقدیم نسل کنونی کرده ایم که به زودی به دست مخاطبان می رسد.

خلاصه مواضع چهارگانه مجتهد نوری که حاکی از موقعیت شناسی و اقدام به موقع اوست، عبارتند از: الف) رهبری عدالتخانه و کشاندن علمای دیگر، حتی آخوند خراسانی به میدان مبارزه؛ ب) همراهی محتاطانه با مشروطه و مجلس؛ پ) طرح مشروطه مشروعه؛ که مجتهد نوری پس از مشاهده انحراف نهضت، برای مهار اندیشه های سکولارها که خواستار تبدیل، حذف و اضافه به احکام دین بودند، مشروعه را قید مشروطه ساخت و اصل هیات نظار ؛ شکل نخستین همین شورای نگهبان امروزی در اصل دوم متمم قانون اساسی که منتظر عمل به قول آخوند: به آن ماده ابدیه ماند، که مشروطه طلبان تندرو مجلس هرگز به آن اصل عمل نکردند؛ ت) حکم به حرمت مشروطه: وقتی مشروطه خواهان تندرو و سکولارهای مجلس به اصل دوم متمم نیز عمل نکردند و فقط ـ به قول سفیر انگلیس برای خالی کردن زیر پای مجتهد نوری آن را تصویب کردند ـ شیخ تیزبین خطر را احساس کرد، حرف آخر را زد و حرمت مشروطه را اعلان و رساله تحریم مشروطه را منتشر کرد و ماهیت واقعی جریان نفوذ در نهضت را آشکار ساخت؛ جریانی که حرکت عدالتخواهانه علما و مردم را به حاشیه برد.

موقعیت شناسی شیخ شهید به همین مواضع بجای او در مساله مشروطه ختم نمی شود، بلکه فتوای این عالم زمان شناس در تحریم حج، یکی دیگر از برگه های تاریخ است که از گزند دشمنان مصون مانده است.

حرمت حج از راه جبل مجتهد نوری در رساله تحریم رفتن حجاج به مکه معظمه از راه جبل ، ابتدا نظر خود را مبنی بر حرمت حج رفتن از آن راه بیان کرده که حتی در صورت رسیدن به مکه و به جا آوردن حج، حج شان به جای حج واجب پذیرفته نیست و این حج بر گردن شان باقی می ماند.

شیخ شهید پس از این، از ملاقات خود با علمای عتبات عالیات سخن می گوید و فتواهای آنان را در رساله اش می آورد و در صدر رساله، این گونه به موضوع و مؤلف آن تصریح شده است: صورت حکم شریف جناب مستطاب حجه الاسلام و المسلمین رییس المله و الدین آقایی الحاج شیخ فضل الله النوری ادام الله ظله العالی بر حرمت استطراق جبل بمکه معظمه زاده ا الله شرفاً و تعظیماً ذهاباً و ایاباً از این قرار است: بسم الله الرحمن الرحیم.

الحمدلله رب العالمین و الصلوه و السلام علی خیر خلقه محمد و آله الطاهرین و لعنت الله علی اعدائهم الی یوم الدین.

مخفی نماناد که رفتن در این صحراهای موحشه و این بیابان های بی پایان با این اعراب خونخوار و این دشمنان بی شمار، عقلاً و شرعاً غیرجائز و حرام و از اظهر افراد القاء نفس در تهلکه است.

الیوم اقدام باستطراق از راه جبل ذهاباً و ایاباً و مظنون الضرر مالاً و عرضاً و نفساً بلکه مقطوع الضرر است و در این صورت استطراق حرام است.

و اگر برود کافی از حَجه الاسلام نخواهد بود و من حسن الاتفاق آن که داعی وقتی که به نجف اشرف و عتبات عالیات مشرف شده و زیارت علمای اعلام و حجج اسلام آن بقاع شریفه مرزوق شد، دیدم که تمام آقایان از کثرت تظلمات حاج و تراکم شهادات آن ها بر واردات متفق الکلمه حکم به حرمت و منع استطراق از جبل ذهاباً و ایاباً فرموده اند ، که صورت حکم تمام آنان را در این رساله می آوریم3.

آزار حجاج ایرانی از مسیر جبل که به بی حرمتی به شیعیان ایرانی می انجامید، آیت الله حاج شیخ فضل الله نوری را بر آن داشت که برای حفظ آبرو و شأن شیعه، حکم به حرمت حج از آن مسیر بدهد و نه تنها خود وی رفتن از مسیر را حرام اعلام کرد، بلکه از تمام علمای آن زمان نیز حکم تحریم گرفت که امروز با مهر و امضای آن علما در تاریخ ثبت است.

از جمله علمای بزرگی که به ندای شیخ لبیک گفتند و حکم به حرمت حج از مسیر جبل دادند، می توان به مراجع عظام و آیات کرام ذیل اشاره کرد: آخوند خراسانی(صاحب کفایه)، سید محمدکاظم یزدی(صاحب عروه)، شیخ عبدالله مازندرانی، محمد غروی شرابیانی، حاجی میرزا حسین طهرانی نجل میرزا، شیخ محمدحسن مماقانی، شیخ محمدطه نجفی، میرزا محمدتقی شیرازی، سید اسماعیل صدر، آخوند ملاعلی نهاوندی، محمدرضا همدانی، سید محمدطباطبایی آل بحرالعلوم، میرزا فتح الله شیرازی اصفهانی غروی مشهور به الشریعه، سید ابوالقاسم حسینی جیلانی(اشکوری رشتی)، شیخ عبدالحسن خلف شیخ راضی، شیخ عباس از آل کاشف الغطا، شیخ محمدتقی آل دزفولی، سید جعفر طباطبایی از آل مرحوم صاحب ریاض، شیخ زین العابدین مازندرانی4.

حرکت عزتمندانه شیخ شهید به همراه مراجع عظام در آن مقطع، درسی است برای متصدیان حج و حاجیان ایرانی که در برابر اهانت های آل سعود کوتاه نیایند.

خبر ورود سرد دولتمرد تدبیر با ویزای کشوری ثالث و شرط و شروط دولتمردان آل سعود برای ایرانیان -به جای غرامت در عوض 470 حاجی کشته شده و عذرخواهی به سبب تجاوز به دو نوجوان در حج- از جمله این که حجاج ایرانی حق ندارند وارد عربستان شوند مگر با ویزای کشور ثالث(سوییس) و باید دستبند الکترونیکی به دست داشته باشند، قلب هر ایرانی غیرتمندی را می آزارد.

به راستی اگر مواضع عزتمندانه و شجاعانه امام خامنه ای در برابر بی ادبی ها و بی حرمتی های آل سعود نبود، چه بسا جنازه حجاج را هم نمی دیدیم! از چشم کج اندیشان، خدایش در امان دارد ؛ چون بر چشم دشمنان، تیرْ تنها از این کمان توان زد.

نتیجه گیری نتیجه این پژوهش را در چند بند خلاصه می کنیم: 1.

حاصل موقعیت شناسی و مواضع چهارگانه شیخ شهید، را می توان چنین فهرست کرد: در صدر نهضت؛ تأثیر گذاری بر بیداری علمای بزرگی چون سید محمدکاظم یزدی، آیت الله سیداحمد طباطبایی برادر سیدمحمد طباطبایی پیشوای مشروطه، و .

؛ آخوند، مازندرانی، طباطبایی، بعد از فتح تهران؛ بر ملا کردن اهداف مشروطه خواهان سکولار و تصویب اصل دوم متمم قانون اساسی که به شکل گیری شورای نگهبان قانون اساسی کنونی انجامید.

از آثار آن اقدامات به موقع شیخ شهید هم می توان به شهادت ایشان اشاره کرد؛ شهادتی که هم بسیاری از ابهام ها را بر طرف و باطن مشروطه طلبان سکولار را برای علمای دین و مردم متدین روشن کرد، هم تکلیف آنان را در صدور حکم تکفیر و اخراج تقی زاده به قول خودشان به عنوان: - مواد فاسده و عساکر روس و انگلیس مشخص کرد، و هم خط قوانین قابل تصویب امروز جمهوری اسلامی را ترسیم نمود.

خداوند ایشان را با سیدالشهدا علیه السلام محشور فرماید و ما را از شفاعت ایشان محروم نفرماید.

2.

اگر شیخ شهید، مانع آن سرقت و اهانت به حجاج نمی شد و آن حکم را نمی داد و از مراجع و علما، آن حکم حرمت را نمی گرفت، شاید به بلایی چون امروز مبتلا می شدیم؛ بخصوص آن زمان که جبهه متدین قدرت کنونی را نداشت؛ حکومت اسلامی نبود و علما قدرتی به جز حکم و فتوا در دست نداشتند اما با دست خالی، عزت عالی را حفظ کردند.

3.

اگر دولتمردان ما همان ابتدا در برابر هتک حرمت چند نوجوان ایرانی منفعلانه برخورد نمی کردند، نوبت به اجرای طرح بعدی آل سعود در کشتن زائران بیت الحرام نمی رسید.

4.

از علمای بلاد و فقهای اسلام نیز انتظار می رود که همچون شیخ شهید به موقع اقدام فرمایند و با مشورت و مشاوره ولی ّ فقیه مدیر و مدبر و شجاع، حکیم فرزانه امام خامنه ای به صورتی عزتمندانه و شجاعانه به حل این مسأله بپردازند؛ چراکه ان فی التأخیر، آفاتٌ .

پی نوشت ها: 1.

مهدی ملک زاده که خیال می کند محمدعلی شاه بر اساس استخاره آیت الله سید میرزا ابوطالب موسوی زنجانی اعدام شده است، با بزرگان دین و قشر روحانی با دید پدرکشتگی نگاه می کند و خودش در صدر کتابش نوشته است: در این جا، یک حقیقت را تذکر می دهم؛ نویسنده [یعنی خود ملکزاده]، به طوری که خوانندگان این کتاب ملاحظه فرموده اند، به طبقه آخوند ارادتی ندارم و مکرر از اعمال زشت و کردار ناپسند آن ها[؟!] انتقاد کرده ام و آن ها را مصدر بدبختی کشور ایران می دانم؛ ولی منصفانه اقرار می کنم که در میان طبقات مختلفه ای که در ایران زندگی می کنند، فقط ملاها هستند که فهم و شعوری دارند و قابل معاشرتند و به قول یکی از حکما با آخوند ده، می توان معاشرت کرد؛ ولی ملک التجار شهر قابل معاشرت نیست (ملکزاده، مهدی: تاریخ انقلاب مشروطیت ایران،ص51؛ تهران: انتشارات سخن،1383 ش)؛ بعد هم عقده گشایی این شخص، به عنوان منبع دست اول مشروطه یاد می شود که ما در جای خود نوشته ایم که این کتاب، دست اول نیست بلکه 44 سال بعد از مشروطه نوشته شده و نویسنده آن هم در ایام مشروطه در ایران نبوده(ر.

ک: علی احمدی خواه، آینه شکشسته؛ نقدی گذرا بر کتاب تاریخ مشروطیت مهدی ملک زاده ، مجله زمانه(ماهنامه و تاریخ سیاسی ایران معاصر)، شماره 82، سال 1388ش).

افزون بر این که او اساساً با دین، میانه خوبی ندارد و سناتور رضاخان بوده و او را تا حد نبوت قبول و بالا می برد(ر.

ک: مهدی قلی خان هدایت مخبرالسلنطه: خاطرات و خطرات، توشه ای از تاریخ شش پادشاه و گوشه ای از دوران زندگی من، ص365، تهران: انتشارات زوار، چاپ پنجم، 1375 ش.

علی ابوالحسنی(منذر): آخرین آواز قو، ص43، تهران: نشر عبرت، چاپ اوّل، 1380ش؛ نیز همو: مشروطه و رژیم پهلوی؛ پیوندها و گسست ها)در مجله تاریخ معاصر ایران، ص118( نفر چهل و نهم)، س 4، ش 15 و 16،زمستان 79.

2.

مجله محیط به انضمام خاطرات مطبوعاتی استاد سید محیط طباطبایی، به کوشش قاسم فرید، ص 241،،[بی جا]، [بی نا]، 1374[ق].

نیز ر.

ک: لطف الله آجدانی: علما و انقلاب مشروطیت ایران.

ص 136، تهران: چاپ اول، اختران، 1383ش.

علی ابوالحسنی منذر : شیخ فضل الله نوری و مکتب تاریخ نگاری مشروطه؛ همو: کالبدشکافی چند شایعه در باره شیخ فضل الله نوری.

3.

شیخ فضل الله نوری: تحریم رفتن حجاج به مکه معظمه از راه جبلبه نقل از: محمد ترکمان: رسائل، اعلامیه ها، مکتوبات.

و روزنامه شیخ شهید فضل الله نوری، ج 1، ص 28 تا 38.

[بی جا]، مؤسسه فرهنگی رسا، چاپ مهتاب، 1362ش.

4.

همان.

فصلنامه فرهنگ پویا شماره 32 انتهای متن/ http://fna.

ir/9zp8uv نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: مشروطه - تاریخ - آیت الله - نوری - دروغ - مخالفان - مجتهد - تحریم - درست - شیعه - رهبر - امروز - تشخیص - ماندگار - محروم - رهبری - اعدام - اسناد - احمدی - طوفان - آخوند - مولای - مشهور - آینده - لباس - شهید - چهره - محیط - نشان - حرام

آخرین اخبار سرویس:
وظیفه حوزه های علمیه انذار است

نمایندگان خواستار عذرخواهی کلانتری ازمردم خوزستان

رویدادهایی که امروز خبری می شود

استخدام یک نفر فروشنده خانم در اهواز

استخدام مسئول فنی با مدرک فوق لیسانس شیمی در اشتهارد

استخدام نیروی اداری و متصدی باسکول در هرمزگان

استخدام کارگر خانم جهت غذای آماده واقع در بیرجند

استخدام نقاش اتومبیل بصورت پاره وقت در خراسان رضوی

استخدام تعدادی اتوکار، خیاط و کارآموز در اصفهان

اردوغان: جهانی که در مسأله قدس کنار مظلوم نمی ایستد، حق ندارد از صلح سخن بگوید

استخدام فروشنده مسلط به زبان عربی در اهواز

استخدام طراح و برنامه نویس مسلط به وُرد پرس، html ،css و php

استخدام همکار مسلط به نرم افزار word و excel در دفتر شرکت عمرانی

استخدام مرکز انجمن پرستاری اهواز

استخدام پزشک متخصص پوست در البرز

استخدام برنامه نویس در شرکت خاقانی نوین سپاهان در اصفهان

تحلیل اصلاح طلبانه درباره سوت بلبلی زدن اژه ای

برنامه های خبری بیست و یکم آذرماه در چهارمحال و بختیاری

حزب اسلام آذربایجان خواهان لغو حکم دادگاه جرائم سنگین باکو علیه دو روحانی سرشناس این کشور شد

بزرگترین مشکل جهان اسلام، وهابیت است

رییس جمهور امروز به ترکیه می رود

هرمزگان میزبان هفتمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی پیام نور شد

تفسیر با نگاه اجتهادی توسعه یابد

نظارت بر کیفیت اجرای طرح های عمرانی در سیستان و بلوچستان ضروریست

رویدادهایی که روز 21 آذر ماه در استان مرکزی خبری می شود

رویدادهای خبری استان قزوین (21 آذر)

استخدام اپتومتریست با لوازم کار جهت درمانگاهی در چناران

استخدام آژانس ارغوان

قحطی جان بیش از 8 میلیون یمنی را تهدید می کند

استخدام مدرس مجرب زبان انگلیسی در موسسه فردوسی

استخدام منشی جهت دفتر وکالت در زیتون کارمندیِ اهواز

چه کار کنیم تا خدا خریدار بندگان شود؟

استخدام سالن دار خانم با سابقه در هرمزگان

استخدام تمیزکار آقا جهت باشگاه باربد در اصفهان

استخدام کارمند نیمه وقت خانم در فروشگاه پلاسکو

فعالیت های مؤثر مرحوم صباغیان در ایجاد و توسعه راهیان نور

وحید هاشمیان و دخترش در آلمان + عکس

استخدام چهار نفر راننده جهت کار روی کمپرسی تریلر در هرمزگان

ویژگی هایی در زنان، که مردان را جذب می کند

استخدام یکنفر سالن دار ماهر در خراسان رضوی

افزایش عوارض خروج از کشور عاقلانه نیست

آماده سازی منشور تفسیری در راستای تقریب مذاهب

استخدام دو نفر منشی و حسابدار خانم در اهواز

استخدام فتوشاپ کار در مجموعه آموزشی، فروشگاهی

توصیه امام صادق(ع) برای پاکدامنی زنان

رفتارهای احمدی‎نژاد در مجمع به روایت یک شاهد عینی

سالاری: ساخت و ساز در بوستان غیرقانونی است/معاون شهردار منطقه 4 : ساخت و ساز قانونی است

تغییر شهرداران برخی مناطق تهران

جدول 17 بودجه حذف شدنی نیست/ چرا از مردم نمی پرسند اصلا می خواهند 8000 میلیارد تومان برای برخی موسسات خرج شود یا خیر؟

استخدام کارگر کارواش در محدوده معلم مشهد

حکم حدث اصغر در حین غسل

استخدام فروشگاه ساختمانی رفیعی

استخدام طراح سه بعدی کار آشنا به کار با ابر نقاط در شرقِ تهران

استخدام رزرویشن آقا جهت شیفت روز آژانس در کرج

راهی مطمئن برای افزایش روزی

استخدام کارواش کار ماهر در هرمزگان

استخدام بازاریاب و فروشنده در شرکت پخش مواد غذایی

آمادگی ایران برای پشتیبانی همه جانبه از نیروهای مقامت اسلامی فلسطین

چمران: می دانستم در انتخابات شوراها رأی نمی آورم

تصاویر دیده نشده از سردار همدانی و علمداران قراویز

اظهارات نسنجیده ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی خلاف حقوق بین الملل است

آمادگی ایران برای پشتیبانی همه جانبه از نیروهای مقاومت اسلامی فلسطین

روباه و زاغ در گلستان به هم رسیدند

افزایش عوارض خروج از کشور عاقلانه نیست

نشست «امکان سنجی سازگاری اسلام و حقوق بشر» در مشهد برگزار شد

تلاوت جواد سلیمانی در اختتامیه نمایشگاه پژوهش خراسان رضوی

تاکید بر همکاری پارلمانی ایران و عراق/پیروزی مردم عراق علیه تروریست ها غرورآفرین است

توسعه زیرساخت های موردنیاز برای تولید جنگنده بومی

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی خراسان رضوی از قاب نگاه بازدیدکنندگان

وبلاگ مشرق سلبریتی سینمایی «تا 1400 با روحانی» نماند؛ خیلی وقیح هستید.../ علی مطهری: نمی دانم «موسوی خویینی ها» باعث شهادت پدرم شده یا نه؟!

عکس یواشکی بهنوش طباطبایی از مادرش! + عکس

سوالاتی که لازم است پیش از ازدواج از طرف مقابل پرسیده شوند

راهی مطمئن برای افزایش روزی

جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران آغاز شد

نمایندگان «پیشنهاد افزایش عوارض خروج از کشور» را به اتفاق آرا رد کنند

هشدار فارن پالسی به کنگره: فقدان قانون در مورد ایران بهتر از قانون بد است

اما و اگرهای بودجه

آمادگی ایران برای پشتیبانی همه جانبه از نیروهای مقاومت اسلامی فلسطین

تلاش های جهانی برای پیشرفت میلی متری حقوق انسان

رویدادهای خبری 21 آذرماه در مشهد

ترامپ خواستار لغو مهاجرت زنجیره ای شد

انفعال مرگبار در ساختمان شیشه ای نیایش

جدول 17 بودجه زیر ذره بین نظارت می رود

چهره آشنا در اجتماع میدان فلسطین (عکس)

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛سه شنبه 21 آذرماه96 /تصاویر

وقتی مجری مشهور برنامه های کودک چادری بود + عکس

محمد جواد نوروزی اقبالی، سید حسین شرف الدین راهکارهای نهادینه شدن تقوا در رفتار کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی اینترنتی

انتفاضه جدید تا تحقق حقوق ملت فلسطین ادامه خواهد یافت/ در کنار ملت فلسطین خواهیم ماند

پوپولیسم بازمی گردد؟

رویدادهایی که امروز در قم خبری می شود/21 آذرماه

اولین همایش فرآورده های حلال در مشهد برگزار می شود

صحنه عاشقانه یکتا ناصر و همسرش در یک جشن! + عکس

تیپ عجیب سحر دولتشاهی در دوبی! + عکس

ارسال پیش نویس قطعنامه چند کشور عربی به شورای امنیت برای لغو تصمیم ترامپ

نفوذ در نقشه راه اقتصاد

ناصری: دولت روحانی گفتمانی از خود ندارد

انحلال سازمان هدفمندی یارانه ها "نمایشی نباشد"

استارت فسادزدایی از بخش خصوصی

گفتگوی تلفنی مهم سردار سلیمانی با فرماندهان نیروهای مقاومت در غزه

آن روز هاپولی کردن بودجه رسم نبود

علی احمدی خواه از این مسیر حج رفتن حرام است

علی احمدی خواه از این مسیر حج رفتن حرام است