مطالب مرتبط:
کاوه رضایی در لیگ بلژیک آتش بازی به راه انداخت
بازیگر «ولایت عشق»: نمی خواهم در این دوره زمانه بازی کنم!
ورزشگاه یادگار امام با شرایط موجود نمی تواند میزبان بازی های آسیایی باشد
مربی جدید و فرزند شفر از همراهی استقلال در بازی با سیاه جامگان بازماندند
امضای قرارداد ساناک و پسر شفر پس از بازی با سیاه جامگان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 آبان 1396 ساعت 02:552017-11-18اقتصادي

بازی با سلامت مردم


خشکسالی و کمبود منابع آبی چند سالی است که توسعه بخش کشاورزی و آبیاری مزارع زیر کشت محصولات زراعی، سبزی وصیفی در مناطق مختلف کشور و از جمله استان گلستان را به یک دغدغه عمومی و بهانه ای برای سودجویی برخی تبدیل کرده است.

- این دغدغه به گونه ای بوده که کشاورزی به عنوان یکی از زنجیره های اصلی تولید و سلامت مردم و جامعه در برخی مناطق آسیب دیده و سودجویان برای تولید و فروش بیشتر به سمت استفاده از آب های غیرمتعارف یا پساب آلوده بخش های مختلف روی آورده اند.

این درحالی بوده که با صرف هزینه آب های نامتعارف (فاضلاب خام یا پساب) قابل تبدیل به آب مورد نیاز بخش های غیر شرب و از جمله کشاورزی بویژه در ایام خشکسالی و کمبود بارش و کاهش ذخیره منابع آبی است.

پساب به عنوان منبع آبی غیر متعارف می تواند در صورت تصفیه و رسیدن به حد استانداردهای بهداشتی به عنوان منابع در حوزه کشاورزی و آبیاری فضای سبز استفاده شود.

به گفته کارشناسان حوزه آب و فاضلاب؛ اما هدایت فاضلاب خانگی تصفیه نشده به اراضی کشاورزی باعث تغییر در بافت خاک، تجمع نمک ها در خاک، کاهش حاصلخیزی خاک، بروز اثرات طولانی مدت روی خاک شده وادامه آن آسیب بر پیکره کشاورزی را به همراه خواهد داشت.

این معضل متاسفانه در استان گلستان به دلیل مشکلات ناشی از خشکسالی و نیز سودجویی افرادی که سلامت مردم برای آنان پله ترقی می شود، گاه و بیگاه نمود یافته و مردم بدون هیچ آگاهی سبزی و صیفی که با آب آلوده آبیاری شده است را به خانه می برند.

هم اینک مشکل استفاده از پساب آلوده و به عبارتی فاضلاب خام به جای استفاده از آب در امور و نیازهای مصارف کشاورزی به یک معضل در حوزه سلامت مردم تبدیل شده است و نمونه آن نفوذ پساب به چاه آب روستای اوجابن گرگان و نیز آبیاری مزارع سبزی وصیفی این روستا با آب فاضلاب و بروز مشکلات گوارشی و راهی شدن تعداد زیادی از اهالی به مراکز و کادر درمانی در هفته گذشته بود.

از سوی دیگر در برخی روستاهای گرگان بویژه در شمال و شمال غربی شهرستان، کشاورزان برای آبیاری مزارع و باغات خود از آب رودخانه انجیراب استفاده می کنند درحالی که به گفته دست اندرکاران امور بهداشت و سلامت آب این رودخانه به دلیل نفوذ فاضلاب خام ، آلوده و خطر ساز است.

در حاشیه این رودخانه عده ای سودجو به صورت غیر قانونی با ایجاد کانال و آبروهایی مسیر آب رودخانه را عوض کرده و در پشت یک پشته سد مانند آن را ذخیره کرده و این پساب آلوده را هکتاری 200 هزار تومان به زارعان منطقه برای آبیاری مزارع می فروشند و این درحالی بوده که کشاورز با توجه به خشکسالی و ضرورت نجات کشت خود از نابودی مجبور به استفاده از این آب است.

به گفته دست اندرکاران سلامت و کارشناسان بهداشت محیط، این آب آلوده به آلاینده های میکروبی و شیمیایی وغیر شیمیایی بوده و به سلامت مصرف کنندگان اینگونه تولیدات کشاورزی آسیب می رساند.

چند سالی است که در بخش هایی از شهر گرگان طرح جمع آوری فاضلاب اجرایی شده است، اما هنوز بسیاری از منازل و مناطق این شهر به شبکه و شریان اصلی آن متصل نیستند و همین مساله باعث شده تا بخشی از پساب خانگی و بخش های مختلف بهانه ای برای سودجویان و بهره مندی آنان در حوزه کشاورزی شود.

برای رفع این مشکل در شورای سلامت شهرستان بارها بحث و بررسی و راهکار ارائه شده اما مصوبات این بخش اجرایی نشده و تضمین اجرای آن هر بار به نشست بعدی ارجاع شده است.

رضا ترابی بخشدار مرکزی شهرستان گرگان در گفت و گو با ایرنا روستاهایی که با این مساله درگیر هستند را شامل اوجابن، قلعه محمود، سیستانی محله، زنگیان، شیرمحمود، کریم آباد و چندین روستای دیگر بیان کرد.

کارشناس ارشد بهداشت محیط شهرستان گرگان دراین پیوند گفت که تجمع مواد سمی در محصولات و انتقال در زنجیره غذایی باعث بروز انواع بیماری ها در انسان می شود.

علی غلامی در گفت و گو با ایرنا افزود: آلودگی خاک و به تبع آن آلودگی آب های زیر زمینی از جمله مضرات استفاده از آب فاضلاب خانگی و غیرخانگی در آبیاری تولیدات کشاورزی بویژه محصولات روز چین، سبزی و صیفی است.

وی؛ پساب خانگی را شامل آب استفاده شده برای شستشو، ماشین لباسشویی و دیگر ملزومات زندگی بیان کرد و اظهار داشت: هنگامی که آلودگی به طور مستقیم یا غیر مستقیم و بدون تصفیه از مواد ترکیبی مضر؛ در آب ها تخلیه می شود بر گیاهان و موجودات زنده درون آب تاثیر گذاشته و پس از آلوده سازی محیط زیست ،در مرحله بعد سلامت مصرف کنندگان را در خطر قرار می دهد.

وی با اشاره به اینکه مهمترین عامل ایجاد کننده مخاطرات بهداشت فردی، میکروارگانیسم های بیماری زا، انگل ها و مواد سمی و شیمیایی فاضلاب هستند، افزود: مشکلات بهداشتی محصولات کشاورزی در نتیجه فعل و انفعالات و واکنش های مختلف بین ترکیبات و آلاینده های فاضلاب با خاک و گیاه اتفاق می افتد.

بخشدار مرکزی گرگان همچنین گفت: رودخانه انجیراب در شهر یک فرصت است ، اما با توجه به اینکه آب آن به دلیل ورود پساب خانگی و غیر خانگی آلوده بوده و بدون تصفیه وارد زمین های کشاورزی این منطقه می شود یک تهدید است.

به گفته رضا ترابی؛ با ساخت یک تصفیه خانه روستایی با هزینه کم می توان امکان استفاده از این آب را بدون نگرانی برای آبیاری حوزه کشاورزی فراهم کرد.

وی در خصوص اقدامات برای جلوگیری از ورود آب های نامتعارف به این رودخانه و ممانعت از استفاده این آب در حوزه کشاورزی اظهار کرد: در راستای تامین سلامت شهروندان، دادستانی شهرستان از همه دستگاه ها خواسته تا متخلفین در این بخش شناسایی و معرفی تا با آنان برخورد قانونی شود، اما تاکنون متولیان امر در این خصوص اقدامی نکرده اند.

وی تاکید کرد که این مشکل سلامت مردم را درخطر قرار داده است و بخشداری تا رفع این مشکل پیگیر خواهد بود.

ترابی در این خصوص به تخریب آبراه های ایجادی برای توزیع آب آلوده رودخانه به داخل زمین های کشاورزی منطقه اشاره کرد و افزود: نفوذ این آب به داخل چاه یک روستا اواخر هفته گذشته باعث بروز مشکلات گوارشی برای جمع زیادی از اهالی شد.

بخشدار مرکزی گرگان اضافه کرد که در این پیوند روز جمعه گذشته با هماهنگی نیروی انتظامی و با بیل مکانیکی دهیاری روستای اوجابن اقدام به تخریب این آبراه ها شد.

وی با گلایه از دستگاه های مربوطه به دلیل انجام ندادن وظایف در این بخش گفت: این مشکلات با سلامت مردم سر و کار دارد و قابل اغماض نیست.

ترابی، ایجاد تصفیه خانه فاضلاب روستایی، ایجاد آب بندان، حفر چاه با توجه به بالا بودن سطح آب در منطقه و جمع آوری آب های سطحی و بهره گیری از آن در حوزه کشاورزی را از راهکارها در این بخش بیان کرد.

وی تصریح کرد: همچنین توسعه کشت پنبه به جای کشت سبزی و صیفی که به صورت مستقیم با سلامت مردم سر و کار دارد ،از دیگر راهکارهای پیشنهادی به زارعان منطقه است.

در این پیوند دادیار دادسرای عمومی و انقلاب گرگان در نشست کارگروه سلامت شهرستان گفت که جهاد کشاورزی و دهیاری ها نسبت به شناسایی متخلفینی که برای آبیاری محصولات کشاورزی از فاضلاب خام استفاده می کنند، اقدام نمایند.

به گفته مسعود سلیمانی؛ در صورتی که مرکز بهداشت و سایر ارگان های ذیربط برای متخلفین اعلام جرم و تخلف کنند دادسرای شهرستان با متخلفین برخورد قانونی می کند و در صورت لزوم دستور تخریب تمامی زراعتی که با فاضلاب خام آبیاری می شود، صادر خواهد شد.

در این پیوند مصوب شده که تیم مشترک نیروی انتظامی، مرکز بهداشت، جهاد کشاورزی و آبفا به منظور شناسایی و برخورد قانونی با کسانی که برای آبیاری محصولات کشاورزی از فاضلاب خام استفاده می کنند، تشکیل شود.

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار گرگان نیز برخورد قانونی با متخلفان و استفاده کنندگان از فاضلاب خام جهت مصارف کشاورزی را وظیفه اصلی خود بیان کرد و گفت که بازدیدهای انجام شده از مسیر انتقال فاضلاب شهری به سمت تصفیه خانه گرگان نشان می دهد که برخی زارعان و مالکان اراضی شمال شهر گرگان از فاضلاب جهت آبیاری اراضی زیر کشت سبزی و صیفی استفاده می کنند که پیگیری و با آنان برخورد قانونی خواهد شد.

ابراهیم دشتیان افزود: در این پیوند، هماهنگی های لازم برای شناسایی زارعین توسط دهیاری ها و جهاد کشاورزی و معرفی به مراجع رسیدگی کننده، برای برخورد قانونی انجام شده است.

محمد ابراهیم جرجانی عضو شورای اسلامی شهر گرگان نیز آب و فاضلاب را متولی جمع آوری فاضلاب خانگی دانست و بیان داشت: این آب پس از تصفیه قابلیت استفاده برای آبیاری زمین های کشاورزی را دارد.

وی با ادعای اینکه شهرداری دخالتی در این موضوع ندارد ودر صورت مشاهده مانع آن می شود، افزود: اقدامی که از قبل شهرداری برای هدایت آب های سطحی و انتقال آن به رودخانه ها انجام داده است ، اکنون برخی از این بخش برای هدایت فاضلاب استفاده می کنند.

از داخل گرگان مرکز استان گلستان که افزون بر 450 هزار نفر جمعیت دارد سه رودخانه زیارت ، انجیراب و نصر آباد عبور می کند.


کلید واژه ها: کشاورز - کشاورزی - فاضلاب - آبیاری - خشکسالی - رودخانه - آلوده - سلامت - استان گلستان - خانه - مردم - استان - روستا - بهداشت و سلامت - مشکلات گوارشی - مشکل - بهداشت - مشکلات - سبزی - گلستان - گرگان - تولید - مناطق - غیر قانونی - آب فاضلاب - روستاهای - فروش - کاهش - شمال - صورت

آخرین اخبار سرویس:
آغاز حذف بند آبونمان از قبوض گاز

«ایران ال.ان.جی»با4میلیارد دلار تکمیل می شود/دریافت طرح روسیه در 6ماه

10 هزار تن کاغذ وارد کشور می‎شود

خرید آپارتمان در یوسف آباد، نام آشنای تهران [رپورتاژ آگهی]

اجازه گرانفروشی کالاهای اساسی داده نمی شود

استخدام مدیر فروش در یک شرکت معتبر و بین المللی در تهران

مالیات علی الراس چیست ؟

ساخت مزرعه سرپوشیده در استرالیا با استفاده از انرژی تجدیدپذیر

آیا کسانی که ناخن می جوند انسان های کمال گرایی هستند؟

قرار است دلار 4200 تومان نماند

کشف سوپر دلارهای تقلبی در کره جنوبی

تلگرام پولی می شود

امضای 2 تفاهم نامه نفتی ایران با روسیه

برگزاری همایش بین المللی کشاورزی احیاء کننده و تنوع زیستی درچابهار

افتتاح خط کشتیرانی بندرخرمشهر- بندر صحار عمان از نهم دی ماه

زارع پور مدیرعامل زامیاد شد

اعتبارات طرح تحول سلامت افزایش یافت

12 راه برای تشخیص ایران چک های تقلبی

برگزاری سی و یکمین جلسه شورای عالی خدمات مالی اسلامی

فرصت 6 ماهه به گاز پروم برای مطالعه در ایران ال ان جی

کارگران مشغول بیکاری اند (عکس)

آمار عجیب از «دور ریز» غذای ایرانی ها

رییس پردیس فارابی دانشگاه تهران: کشور امروز با چالش بیکاری مواجه شده است

تلگرام از سال آینده پولی می شود

افزایش قیمت نفت با توقف صادرات از خط لوله ی فورتیس بریتانیا

پیش فروش نقدی و اعتباری 7 محصول سایپا آغاز شد

«ایران ال.ان.جی»با4میلیارد دلار تکمیل می شود/دریافت طرح روسیه در 6ماه

قیمت انواع محصولات ایران خودرو 22 آذر 96

حباب قیمت سکه نترکید+جدول

صدور 200 هزار تن آرد / اتمام پروژه های نیمه تمام عمرانی تا پایان امسال

شرکت های زنجیره ای توزیع سوخت براساس اصل 44 قانون اساسی ایجاد شده اند

سرمایه راکد خانواده ها باید به کمک تولید و اشتغال بیاید

قرارگاه خاتم الانبیا سپاه: 10میلیارد دلار از دولت طلب داریم / قرارگاه خاتم معافیت مالیاتی ندارد

درختان گوجه سبز و هلو فومن به بار نشستند +عکس

تلگرام از سال آینده پولی می شود

بزرگ ترین بانک کشور به تاپ پیوست

دولت برای جبران کسری بودجه نباید بنزین را گران کند/ در چه شرایطی آب و برق گران می شود؟

حباب قیمت سکه نترکید+ جدول

مدیرعامل گاز پروم روسیه: نتیجه مطالعات 4 میدان گازی سه ماه آینده اعلام می شود

کمترین میزان طلاق و بیشترین بازپرداخت اقساط بانکی در بین مددجویان کمیته امداد

برای ایجاد اشتغال 42 هزار میلیارد تسهیلات در نظر گرفته شده است

تقدیر از پژوهشگر نمونه بانک ایران زمین

تم پارک آبی اوشن؛ فراتر از هیجان

محسن جوادی در گفت و گو با ایبنا: هنوز با اداره مالیات به زبان مشترکی نرسیده ایم/ صنعت چاپ باید از مالیات معاف شود

پست بانک 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی در روستاها پرداخت می کند/ ارتقای فعالیت 6هزار باجه خدمات بانکی با مجوز بانک مرکزی

بیت کوین در بورس شیکاگو عرضه شد/ فراهم شدن امکان دسترسی سرمایه گذاران در ابعاد بزرگ به بیت کوین

حمایت مدیران امور حراست و بازرسی پست بانک ایران از عملکرد واجدهای اجرایی

وجود 8 گسل زلزله خیز در استان قزوین

فرصت 6 ماهه به گاز پروم برای مطالعه در ایران ال ان جی

رکوردشکنی دوباره شاخص کل بورس تهران

افزایش عوارض خروج از کشور یا جریمه سفر خارجی!

استخدام مدیر منابع انسانی در شرکت معتبر و بین المللی در تهران

افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

تحصیلات دانشگاهی در میان زنان ایران 50 درصد افزایش یافته است

لیت کوین رقیب جدید بیت کوین با رشد 5800 درصدی از راه رسید

دلار رکورد سال را شکست

شناسنامه وضع کالاهای اساسی تهیه شد

یک مسئول: 70 درصد نخبگان همدانی مهاجرت کردند

بازدید دکتر رنجبر از هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش،فناوری و فن بازار

سه کتاب تازه از انتشارات مروارید در بازار

رضایتمندی شغلی در ایران چقدر است؟

تولید در لرستان بر اساس نیاز روز دنیا ترسیم شود

10 درصد بودجه کشور در حوزه سلامت هزینه می شود/ نظام سلامت نمی تواند، بگوید کمبود منابع دارد

قیمت بنزین چقدر گران می شود؟

کاغذ رسید

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با حقوق ثابت و مزایا/فرمانیه

قیمت انواع مدل های خودرو دنا در بازار

«برلیانس» در تهران تاکسی می شود

انتظار برای تعیین تکلیف خودروهای موجود در گمرک

امضای 2 تفاهم نامه نفتی ایران با روسیه/ ایران ال ان جی به روس ها رسید

30 درصد هزینه های سلامت صرف دارو می شود/اقتصاد، بزرگترین خلاء حوزه سلامت

رکورد بالاترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال 2017 شکسته شد

تلاش همه جانبه برای استفاده از ظرفیت های راکد استان قزوین

امضای 2 تفاهم نامه نفتی با روسیه/ ایران ال ان جی به روس ها رسید

عصر امروز رخ داد امضای 2 تفاهم نامه نفتی با روسیه/ ایران ال ان جی به روس ها رسید

تولید مخدرهای جدید در ایران

هفته پژوهش و مجالی برای ارایه دستاوردهای فناورانه- برات قبادیان*

ثبت نام بیش از 11 هزار نفراز خانواده های دارای 2 معلول در سامانه هزینه تهیه مسکن

یک محموله کاغذ در حال ترخیص از گمرک است

خودروهای برقی و وظیفه دولت - دکتر علی تابش*

خودروهای برقی و وظیفه دولت - دکتر علی تابش*

احتمال افزایش 15 درصدی قیمت مسکن

کتلت جعفری و سویا یک شام خوشمزه

قیمت موبایل های آیفون در بازار +جدول

چری تیگو7 آماده تحویل به مشتریان

نگرانی از شرایط برگزاری مناقصات معدنی

فناوری های نوین آکواریومی که خود را پاکسازی می کند

فیلمبرداری از اعماق دریاها با یک زیردریایی خودران 6 کیلویی

اسپانسر برنامه نود: برای حضور فیگو 392 میلیون دادیم +عکس

کوییک خودروی خوبی از نظر کیفیت است

پاول دوروف: تلگرام را 20 میلیارد دلار هم نمی فروشم

خودروی لوکس آمریکایی در تهران+عکس

جدول/ اجاره بهای آپارتمان نوساز در تهران

تلگرام در ایران 40 میلیون کاربر دارد

وزیر نفت اعلام کرد فرصت 6 ماهه به گاز پروم برای مطالعه در ایران ال ان جی

برای افزایش صادرات یک بسته ویژه تعریف شود

اهدای 2 هزار بسته آموزشی به دانش آموزان زلزله زده کرمانشاه

بالغ بر 450 میلیارد تومان خسارت به زیر ساخت های آب و برق وارد شده است

تشریح برنامه های امور اعتباری و فناوری اطلاعات پست بانک ایران توسط اعضای هیأت مدیره در گردهمایی مدیران و کارشناسان

دلالان مسکن مهر دوباره دست به کار شدند

بازی با سلامت مردم

بازی با سلامت مردم