مطالب مرتبط:
کاوه رضایی در لیگ بلژیک آتش بازی به راه انداخت
بازیگر «ولایت عشق»: نمی خواهم در این دوره زمانه بازی کنم!
ورزشگاه یادگار امام با شرایط موجود نمی تواند میزبان بازی های آسیایی باشد
مربی جدید و فرزند شفر از همراهی استقلال در بازی با سیاه جامگان بازماندند
امضای قرارداد ساناک و پسر شفر پس از بازی با سیاه جامگان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 آبان 1396 ساعت 02:552017-11-18اقتصادي

بازی با سلامت مردم


خشکسالی و کمبود منابع آبی چند سالی است که توسعه بخش کشاورزی و آبیاری مزارع زیر کشت محصولات زراعی، سبزی وصیفی در مناطق مختلف کشور و از جمله استان گلستان را به یک دغدغه عمومی و بهانه ای برای سودجویی برخی تبدیل کرده است.

- این دغدغه به گونه ای بوده که کشاورزی به عنوان یکی از زنجیره های اصلی تولید و سلامت مردم و جامعه در برخی مناطق آسیب دیده و سودجویان برای تولید و فروش بیشتر به سمت استفاده از آب های غیرمتعارف یا پساب آلوده بخش های مختلف روی آورده اند.

این درحالی بوده که با صرف هزینه آب های نامتعارف (فاضلاب خام یا پساب) قابل تبدیل به آب مورد نیاز بخش های غیر شرب و از جمله کشاورزی بویژه در ایام خشکسالی و کمبود بارش و کاهش ذخیره منابع آبی است.

پساب به عنوان منبع آبی غیر متعارف می تواند در صورت تصفیه و رسیدن به حد استانداردهای بهداشتی به عنوان منابع در حوزه کشاورزی و آبیاری فضای سبز استفاده شود.

به گفته کارشناسان حوزه آب و فاضلاب؛ اما هدایت فاضلاب خانگی تصفیه نشده به اراضی کشاورزی باعث تغییر در بافت خاک، تجمع نمک ها در خاک، کاهش حاصلخیزی خاک، بروز اثرات طولانی مدت روی خاک شده وادامه آن آسیب بر پیکره کشاورزی را به همراه خواهد داشت.

این معضل متاسفانه در استان گلستان به دلیل مشکلات ناشی از خشکسالی و نیز سودجویی افرادی که سلامت مردم برای آنان پله ترقی می شود، گاه و بیگاه نمود یافته و مردم بدون هیچ آگاهی سبزی و صیفی که با آب آلوده آبیاری شده است را به خانه می برند.

هم اینک مشکل استفاده از پساب آلوده و به عبارتی فاضلاب خام به جای استفاده از آب در امور و نیازهای مصارف کشاورزی به یک معضل در حوزه سلامت مردم تبدیل شده است و نمونه آن نفوذ پساب به چاه آب روستای اوجابن گرگان و نیز آبیاری مزارع سبزی وصیفی این روستا با آب فاضلاب و بروز مشکلات گوارشی و راهی شدن تعداد زیادی از اهالی به مراکز و کادر درمانی در هفته گذشته بود.

از سوی دیگر در برخی روستاهای گرگان بویژه در شمال و شمال غربی شهرستان، کشاورزان برای آبیاری مزارع و باغات خود از آب رودخانه انجیراب استفاده می کنند درحالی که به گفته دست اندرکاران امور بهداشت و سلامت آب این رودخانه به دلیل نفوذ فاضلاب خام ، آلوده و خطر ساز است.

در حاشیه این رودخانه عده ای سودجو به صورت غیر قانونی با ایجاد کانال و آبروهایی مسیر آب رودخانه را عوض کرده و در پشت یک پشته سد مانند آن را ذخیره کرده و این پساب آلوده را هکتاری 200 هزار تومان به زارعان منطقه برای آبیاری مزارع می فروشند و این درحالی بوده که کشاورز با توجه به خشکسالی و ضرورت نجات کشت خود از نابودی مجبور به استفاده از این آب است.

به گفته دست اندرکاران سلامت و کارشناسان بهداشت محیط، این آب آلوده به آلاینده های میکروبی و شیمیایی وغیر شیمیایی بوده و به سلامت مصرف کنندگان اینگونه تولیدات کشاورزی آسیب می رساند.

چند سالی است که در بخش هایی از شهر گرگان طرح جمع آوری فاضلاب اجرایی شده است، اما هنوز بسیاری از منازل و مناطق این شهر به شبکه و شریان اصلی آن متصل نیستند و همین مساله باعث شده تا بخشی از پساب خانگی و بخش های مختلف بهانه ای برای سودجویان و بهره مندی آنان در حوزه کشاورزی شود.

برای رفع این مشکل در شورای سلامت شهرستان بارها بحث و بررسی و راهکار ارائه شده اما مصوبات این بخش اجرایی نشده و تضمین اجرای آن هر بار به نشست بعدی ارجاع شده است.

رضا ترابی بخشدار مرکزی شهرستان گرگان در گفت و گو با ایرنا روستاهایی که با این مساله درگیر هستند را شامل اوجابن، قلعه محمود، سیستانی محله، زنگیان، شیرمحمود، کریم آباد و چندین روستای دیگر بیان کرد.

کارشناس ارشد بهداشت محیط شهرستان گرگان دراین پیوند گفت که تجمع مواد سمی در محصولات و انتقال در زنجیره غذایی باعث بروز انواع بیماری ها در انسان می شود.

علی غلامی در گفت و گو با ایرنا افزود: آلودگی خاک و به تبع آن آلودگی آب های زیر زمینی از جمله مضرات استفاده از آب فاضلاب خانگی و غیرخانگی در آبیاری تولیدات کشاورزی بویژه محصولات روز چین، سبزی و صیفی است.

وی؛ پساب خانگی را شامل آب استفاده شده برای شستشو، ماشین لباسشویی و دیگر ملزومات زندگی بیان کرد و اظهار داشت: هنگامی که آلودگی به طور مستقیم یا غیر مستقیم و بدون تصفیه از مواد ترکیبی مضر؛ در آب ها تخلیه می شود بر گیاهان و موجودات زنده درون آب تاثیر گذاشته و پس از آلوده سازی محیط زیست ،در مرحله بعد سلامت مصرف کنندگان را در خطر قرار می دهد.

وی با اشاره به اینکه مهمترین عامل ایجاد کننده مخاطرات بهداشت فردی، میکروارگانیسم های بیماری زا، انگل ها و مواد سمی و شیمیایی فاضلاب هستند، افزود: مشکلات بهداشتی محصولات کشاورزی در نتیجه فعل و انفعالات و واکنش های مختلف بین ترکیبات و آلاینده های فاضلاب با خاک و گیاه اتفاق می افتد.

بخشدار مرکزی گرگان همچنین گفت: رودخانه انجیراب در شهر یک فرصت است ، اما با توجه به اینکه آب آن به دلیل ورود پساب خانگی و غیر خانگی آلوده بوده و بدون تصفیه وارد زمین های کشاورزی این منطقه می شود یک تهدید است.

به گفته رضا ترابی؛ با ساخت یک تصفیه خانه روستایی با هزینه کم می توان امکان استفاده از این آب را بدون نگرانی برای آبیاری حوزه کشاورزی فراهم کرد.

وی در خصوص اقدامات برای جلوگیری از ورود آب های نامتعارف به این رودخانه و ممانعت از استفاده این آب در حوزه کشاورزی اظهار کرد: در راستای تامین سلامت شهروندان، دادستانی شهرستان از همه دستگاه ها خواسته تا متخلفین در این بخش شناسایی و معرفی تا با آنان برخورد قانونی شود، اما تاکنون متولیان امر در این خصوص اقدامی نکرده اند.

وی تاکید کرد که این مشکل سلامت مردم را درخطر قرار داده است و بخشداری تا رفع این مشکل پیگیر خواهد بود.

ترابی در این خصوص به تخریب آبراه های ایجادی برای توزیع آب آلوده رودخانه به داخل زمین های کشاورزی منطقه اشاره کرد و افزود: نفوذ این آب به داخل چاه یک روستا اواخر هفته گذشته باعث بروز مشکلات گوارشی برای جمع زیادی از اهالی شد.

بخشدار مرکزی گرگان اضافه کرد که در این پیوند روز جمعه گذشته با هماهنگی نیروی انتظامی و با بیل مکانیکی دهیاری روستای اوجابن اقدام به تخریب این آبراه ها شد.

وی با گلایه از دستگاه های مربوطه به دلیل انجام ندادن وظایف در این بخش گفت: این مشکلات با سلامت مردم سر و کار دارد و قابل اغماض نیست.

ترابی، ایجاد تصفیه خانه فاضلاب روستایی، ایجاد آب بندان، حفر چاه با توجه به بالا بودن سطح آب در منطقه و جمع آوری آب های سطحی و بهره گیری از آن در حوزه کشاورزی را از راهکارها در این بخش بیان کرد.

وی تصریح کرد: همچنین توسعه کشت پنبه به جای کشت سبزی و صیفی که به صورت مستقیم با سلامت مردم سر و کار دارد ،از دیگر راهکارهای پیشنهادی به زارعان منطقه است.

در این پیوند دادیار دادسرای عمومی و انقلاب گرگان در نشست کارگروه سلامت شهرستان گفت که جهاد کشاورزی و دهیاری ها نسبت به شناسایی متخلفینی که برای آبیاری محصولات کشاورزی از فاضلاب خام استفاده می کنند، اقدام نمایند.

به گفته مسعود سلیمانی؛ در صورتی که مرکز بهداشت و سایر ارگان های ذیربط برای متخلفین اعلام جرم و تخلف کنند دادسرای شهرستان با متخلفین برخورد قانونی می کند و در صورت لزوم دستور تخریب تمامی زراعتی که با فاضلاب خام آبیاری می شود، صادر خواهد شد.

در این پیوند مصوب شده که تیم مشترک نیروی انتظامی، مرکز بهداشت، جهاد کشاورزی و آبفا به منظور شناسایی و برخورد قانونی با کسانی که برای آبیاری محصولات کشاورزی از فاضلاب خام استفاده می کنند، تشکیل شود.

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار گرگان نیز برخورد قانونی با متخلفان و استفاده کنندگان از فاضلاب خام جهت مصارف کشاورزی را وظیفه اصلی خود بیان کرد و گفت که بازدیدهای انجام شده از مسیر انتقال فاضلاب شهری به سمت تصفیه خانه گرگان نشان می دهد که برخی زارعان و مالکان اراضی شمال شهر گرگان از فاضلاب جهت آبیاری اراضی زیر کشت سبزی و صیفی استفاده می کنند که پیگیری و با آنان برخورد قانونی خواهد شد.

ابراهیم دشتیان افزود: در این پیوند، هماهنگی های لازم برای شناسایی زارعین توسط دهیاری ها و جهاد کشاورزی و معرفی به مراجع رسیدگی کننده، برای برخورد قانونی انجام شده است.

محمد ابراهیم جرجانی عضو شورای اسلامی شهر گرگان نیز آب و فاضلاب را متولی جمع آوری فاضلاب خانگی دانست و بیان داشت: این آب پس از تصفیه قابلیت استفاده برای آبیاری زمین های کشاورزی را دارد.

وی با ادعای اینکه شهرداری دخالتی در این موضوع ندارد ودر صورت مشاهده مانع آن می شود، افزود: اقدامی که از قبل شهرداری برای هدایت آب های سطحی و انتقال آن به رودخانه ها انجام داده است ، اکنون برخی از این بخش برای هدایت فاضلاب استفاده می کنند.

از داخل گرگان مرکز استان گلستان که افزون بر 450 هزار نفر جمعیت دارد سه رودخانه زیارت ، انجیراب و نصر آباد عبور می کند.


کلید واژه ها: کشاورز - کشاورزی - فاضلاب - آبیاری - خشکسالی - رودخانه - آلوده - سلامت - استان گلستان - خانه - مردم - استان - روستا - بهداشت و سلامت - مشکلات گوارشی - مشکل - بهداشت - مشکلات - سبزی - گلستان - گرگان - تولید - مناطق - غیر قانونی - آب فاضلاب - روستاهای - فروش - کاهش - شمال - صورت

آخرین اخبار سرویس:
گنتینگ هایلند مالزی؛ مرکز تفریحی هیجان انگیز شرق آسیا

عمده میوه های قاچاق از دوبی وارد می شود/قیمت انواع میوه های فرنگی

تکرار موفقیت

تولیدملی از بانک ها،شکست خورد

سال 97 سال تحول بودجه ای دانشگاه های کشور است

در پایان معاملات جمعه روی داد کاهش 3.3 دلاری قیمت طلا در بازار جهانی/ هر اونس طلا 1328 دلار

رفع حصر نوروزی، تکرار وعده های بی عمل

تشریح فاینانس صنعت هوایی ایران با شرکت های فرانسوی

در پایان معاملات جمعه روی داد ثبات نسبی قیمت نفت در بازار جهانی/ هر بشکه برنت 66.37 دلار

تغییرات مدیریتی در انتظار «طلای سرخ»

جزییات پلاک های جدید ملی

عرضه زعفران در بورس کالا برای اولین بار/قیمت جهانی زعفران را ایران باید تعیین کند

رییس هیأت مدیره انجمن علمی انرژی بادی ایران عنوان کرد 13 منفعت برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر/ توسعه انرژی پاک به مطالبه اجتماعی تبدیل شود

مجله هواپیما و پرواز

سیستم های آموزشی هدفمند عمل نمی کنند/ نیاز به نیروی تکنسین داریم

اینفوگرافیک | 8 روش برای کاهش مصرف آب

نخستین جشنواره مرکبات در دزفول برگزار شد

تازه ترین آمار فروش فیلم های در حال اکران

آشنایی با شرکت هواپیمایی آسمان

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای: سیستم های آموزشی هدفمند عمل نمی کنند/ نیاز به نیروی تکنسین داریم

نخستین جشنواره مرکبات در دزفول برگزار شد

شرایط فروش اقساطی ام وی ام X33 و X22 اعلام شد

شرایط فروش نخستین شاسی بلند بورگوارد در ایران اعلام شد

نخستین جشنواره مرکبات در دزفول برگزار شد

افزایش تعرفه واردات کنجاله منتفی شد

گرانی مرغ در راه است

کاهش قیمت خودروهای داخلی +جدول

سفیر ایران در ارمنستان خواستار ارائه تسهیلات بیشتر به گردشگران ایرانی شد

بی اعتمادی سرمایه گذاران، مانع توسعه تجدید پذیرها

بی اعتمادی سرمایه گذاران، مانع توسعه تجدید پذیرها

یک ساعت تاریخی پس از 80 سال تعمیر شد + تصویر

بیمه آسیا نفتکش سانچی به یکی از بزرگترین خسارت های بیمه ای تبدیل شد

عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق بحران آب و سوخت با توسعه انرژی های تجدیدپذیر سروسامان می یابد/ بی اعتمادی سرمایه گذاران برای ورود به انرژی های تجدیدپذیر

12 درصد زنان فرانسوی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند

عرضه زعفران در بورس کالا برای اولین بار/قیمت جهانی زعفران را ایران باید تعیین کند

ایران به جایگاه خود در انرژی های نو نرسیده است

افزایش بهای ارز، سناریوی از پیش تعریف شده نیست/ دولت همه زحمات اقتصادی خود را به باد داد

بیشتر کارگران انگلیسی اضافه کاری بدون پرداخت انجام می دهند

ایران به جایگاه خود در انرژی های نو نرسیده است

اجرای فاز سوم واکسیناسیون دام سبک و سنگین

خودرویی که نیاز به زنجیر چرخ ندارد /فیلم

بازداشت چند فعال دیگر محیط زیست در سکوت خبری و فقدان اطلاع رسانی!

تامین 2 میلیون قطعه ماهی قرمز بازار شب عید در فارس

طی بهمن ماه سال 96 رخ داد رشد 64 درصدی حجم مبادلات فرابورس ایران و عرضه اوراق اسناد خزانه جدید

چرا باید بیت کوین بخریم؟

5 دلیل برای خرید بیت کوین

تسلا به رکورد تولید 300هزار خودرو در سال رسید

قانون پولی و بانکی کشور در مجلس شورای اسلامی اصلاح می شود

سدهایی که سرریز شدند

نرخ سود مناسب بانکی

لاریجانی: عده ای در پی تخریب، اختلاف اندازی و مسئله سازی در کشور هستند

بانک مرکزی چاره ای جز اجرای طرح ضربتی برای جمع آوری پول های خرد نداشت

سینمای چین 900 میلیون دلار در یک هفته فروخت

مرکل: تا سال2020 یک میلیارد وهفتصد میلیون یورو برای توسعه آفریقا هزینه می کنیم

کلاهبرداری با لاک طلا

متوقف شدن پرواز هواپیماهای ATR72 شرکت آسمان

گردهمایی خودروهای دو دیفرانسیل و کلاسیک در ملارد

پیشنهاد جنجالی تولید سوخت پاک در انگلیس

ویژگی های دستمزد سال 97 کارگران

کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی

اقدامات تنظیم بازار ارز غلط و عجولانه بود/ دولت رقم یارانه را متناسب با تورم افزایش دهد

دولت تلاش می کند تا به همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال 97 توجه شود

جشنواره خیریه قطره های باران به نفع نیازمندان در ارومیه برگزار شد

شرط اختصاص اعتبار برای پاداش پایان خدمت فرهنگیان و وضعیت کمبود بودجه سال 97

دیدگاه مردم ایران درباره اخبار صدا و سیما

تخفیف 30 تا 40 درصدی مراکز خدمات گردشگری به گردشگران «تبریز 2018»

کارشناس اقتصادی: اقدامات تنظیم بازار ارز غلط و عجولانه بود/ دولت رقم یارانه را متناسب با تورم افزایش دهد

سامسونگ ساخت صفحه نمایش های OLED را کاهش می دهد

عربستان به اوپک خیانت کرد

جشنواره خیریه قطره های باران به نفع نیازمندان در ارومیه برگزار شد

اعتصاب سراسری پرستاران در ایتالیا

مالزی از اولین پول دیجیتال رونمایی کرد

امارات مجهز به هواپیمای جاسوسی شد +عکس

بدهی دولت به بانک مرکزی 63 هزار میلیاردی شد

رشد قیمت مسکن از تورم جلو افتاد + جدول

شخصی که از جوانی در دولت بوده، چطور می تواند ثروتمند شود

چه نرخی برای سودبانکی مناسب است؟

افزایش تعداد مدالهای ورزشکاران خراسان رضوی در سه سال اخیر

پنج شنبه ای با طعم بازار و خرید و فروش + گزارش

غیر استاندارد بودن دوگانه سوز های دستی

رونق بازارهای هفتگی در آستانه عید نوروز+ فیلم

جعبه سیاه ای تی آر 72 کجاست

ادامه روند کاهشی قیمت نفت در جهان

لکسوس با اختلاف اندکی نسبت به پورشه مورد اعتمادترین خودروساز جهان شد

زاهدی خبرداد: سال 97 سال تحول بودجه ای دانشگاه های کشور است

لکسوس با اختلاف اندکی نسبت به پورشه مورد اعتمادترین خودروساز جهان شد

ویژگی های دستمزد سال 97 کارگران

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی مطرح کرد تخفیف 30 تا 40 درصدی مراکز خدمات گردشگری به گردشگران تبریز 2018

اخبار تازه از جعبه سیاه ای تی آر 72

معاون صید و صیادی سازمان شیلات در گفت وگو با فارس اعلام کرد رشد 10 درصدی صید در سال 96 / نگرانی از انقراض نسل ماهیان دریای خزر

چرا سازمان فنی‎وحرفه‎ای خودروهای چینی خرید؟

«فیلبند»، دهکده ای معلق در ابرها

توانایی 17 برابری هوش مصنوعی جدید در تشخیص زلزله

6 میلیارد دلار سرمایه سامسونگ برای سال 2010

سه ویژگی ضروری برای مؤسسان استارت آپ های موفق

رندرهای تازه هواوی P20، دوربین سه گانه دستگاه را به نمایش می گذارند

مختصات تقریبی جعبه سیاه هواپیما تعیین شده

آشنایی با پل اشیما اوهاشی

سال 97 سال تحول بودجه ای دانشگاه های کشور است

عباس ولی زاده ؛ کاتب ممتاز قرآن از دنیا رفت

بازی با سلامت مردم

بازی با سلامت مردم