مطالب مرتبط:
سیدعمار حکیم: نباید به الحشدالشعبی برچسب تروریسم زده شود
سیدعمار حکیم: برچسب تروریسم بر الحشدالشعبی قابل پذیرش نیست
عمار حکیم: نباید به الحشدالشعبی برچسب تروریسم زده شود
عمار حکیم: نباید به الحشدالشعبی برچسب تروریسم زده شود
شعر زبان گویا برای به تصویر کشاندن ارزش هاست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 آبان 1396 ساعت 01:412017-11-18فرهنگي

شعر عرفانی پیوندی استوار با حکیم سنایی دارد


چهارمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره سنایی به بررسی تأثیر سنایی بر مولانا اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر محمدجواد اعتمادی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

- اعتمادی با بیان اینکه عرفان در شعرِ فارسی یا به تعبیرِ دیگر شعرِ عرفانی فارسی پیوندی استوار و جاودان با حکیم سنایی دارد.

تصریح کرد: سنایی بود که سرودنِِ شعرِ عارفانه را چه در قلمروی اُسلوب و صورت و چه در عرصه معانی و مضامین، بنیادی استوار نهاد و راهی پُررهرو را برای شاعران پس از خود گشود.

راهی که پس از او با عطار و مولانا به اوجِ شکوفایی رسید.

در این میان مولانا که عظیم ترین و باشکوه ترین موج و جهشِ دریای ادبیات عرفانی است، تأثیر عمیق و وسیعی از سنایی پذیرفته است.

تأثیری که حضورِ پُررنگِ سنایی در مثنوی مولانا و غزلیاتِ شمس، نشانی از عمق و وسعتِ آن است.

مولانا چه در اُسلوبِ سرایشِ مثنوی عارفانه، چه در صورت و موسیقی و مضامینِ غزل، سنایی را الگو می دانسته و از او اثر پذیرفته است.

مولانا گاه در مقامِ شارحِ شعرِ سنایی می نشیند، گاه او را همچون پیشوا و پیرِ خود می داند و گاه از وی همچون بزرگترین اولیا و مشایخ یاد می کند.

رابطه مولانا و سنایی رابطه شاگرد و استاد است، زیرا مولانا ارادت بسیار زیاد و اعتقاد قلبی به سنایی داشته و از کودکی با شعر وی مأنوس بوده و گوش او پرورش یافته شعر سنایی بوده است.

هم پدر مولانا از شیفتگان سنایی بوده و هم آموزگار او علاقه فراوان به سنایی داشته است.

در مناقب العارفین از زبان مولانا چنین نقل شده است: هر که سخنان عطار را به جد خواند اسرار سنایی را فهم کند و هر که سخنان سنایی را به اعتقاد مطالعه نماید، کلام ما را ادراک کند و از آن برخوردار شود و برخورد.

تأثیرگذارترین شاعر بر مولانا سنایی است اعتمادی با افزودن این نکته که در مثنوی بارها مولانا سخن سنایی را شرح و به سخن او استناد کرده، برای تثبیت و تحکیم قول خودش، شعر سنایی را می آورد و او را به عنوان شیخ، مراد، الگو و آموزگار تام و تمام دیده، خاطرنشان کرد: تأثیرگذارترین شاعر بر مولانا سنایی است.

استاد شفیعی کدکنی در کتاب تعلیقات غزلیات شمس می نویسد که سنایی کسی است که مولانا بیش ترین نزدیکی را با او احساس می کرده و خودش را از همه شاعران به او نزدیک تر می دانسته است و حتی از مرحوم اخوان ثالث نقل می کند که مولانا و سنایی جمع المال یعنی دارای مال مشترک هستند.

این مسأله برای این گفته می شود که خیلی وقت ها در مجالس سماع، مولانا ابیات یا غزلی از سنایی را می گفته و ادامه آن شعر را خود می سروده است.

گویی میان سخن خودش و سخن سنایی تفاوتی نمی دیده و این دو را یک شعر می دانسته است.

شعر خودش را شعر سنایی می دانسته و شعر سنایی را همچون شعر خود و مولانا با هیچ شاعر دیگری این قدر نزدیکی و درآمیختگی نداشته و فراتر از آن ها اعتقاد و باور قلبی ای است که مولانا به سنایی داشته است.

قبل از اینکه مولانای شاعر متولد شود، مراد ما مولانای پیش از آشنایی با شمس است که کتاب مجالس سبع از وی باقی مانده که هفت مجلس دارد که مولانا بر منبر رفته و سخنانی گفته و این اثر یادگار پیش از تحول مولانا است.

وی شعر سنایی را نقل می کند و در مجلس دوم و سوم قصیده معروف سنایی را روایت می کند.

بس که شنیدی صفت روم و چین/ خیز و بیا ملک سنایی ببین وقتی مولانا پس از شمس شروع به شعر گفتن می کند، اعتقاد راسخ و کامل به سنایی داشته و سرشار از ابیات سنایی بوده است.

گذشته از این ها محبوب و معشوق مولانا که شمس باشد هم علاقه بسیار به سنایی داشته است و در کتاب مقالات می بینید که شمس چقدر به سخن او استناد می کند.

در این جلسه ابتدا به غزل هایی می پردازیم که مولانا در آن ها به صراحت از سنایی نام برده است و به مناسبتی در ارتباط با سنایی آن غزل را سروده است.

نمونه هایی که نشان می دهد سنایی برای مولانا کسی از مقوله مردان حق و عارفان کامل بوده و مولانا اعتقاد قلبی به سنایی داشته است.

در این غزل ها مولانا سنایی را در کنار بزرگانی چون بایزید، ابوسعید، جنید، عطار و.

قرار می دهد.

بیت معروفی هست منسوب به مولانا: عطار روح بود و سنایی دو چشم او/ ما از پی سنایی و عطار آمدیماین بیت منسوب به مولانا است، البته دور از حقیقت نیست و در چاپ های معتبر این بیت را نمی بینیم.

نمونه هایی از غزل های مولانا که نام سنایی را می آورد چون نالد این مسکین که تا رحم آید آن دلدار را/ خون بارد این چشمان که تا بینم من آن گلزار را جانی که رو این سو کند با بایزید او خو کند/ یا در سنایی رو کند یا بو دهد عطار راگفت کسی خواجه سنایی بمرد/ مرگ چنین خواجه نه کاری است خردمرثیه ای برای سنایی است نه برای مرگ او بلکه وصفی است از مرگ عارفان.

مولانا غزل معروفی دارد که با ای سنایی آغاز می شود و تحت تأثیر غزل های سنایی است.

ای سنایی گر نداری یار یار خویش باش/ در جهان هر مرد و کاری مرد کار خویش باشاین غزل خطاب به سنایی است و اشاره به بیتی از حدیقه است.

ای سنایی عاشقان را درد باید درد کو/ بار جور نیکوان را مرد باید مرد کوتأثیرگذارترین کتاب در خلق مثنوی، حدیقه بوده است، اما مثنوی به یک معنا فرزند یا محصولی است که از منشاء یا سرچشمه خود، پربارتر، طربناک تر، سرزنده تر و به یک معنا عاشقانه تر و زیباتر است که این مسئله در غزل های مولانا هم اتفاق افتاده است.

مولانا بر موسیقی شعر سنایی افزوده است.

مولانا نام سنایی را در غزل می آورد و نشان می دهد که به شدت سنایی در اندیشه مولانا وجود داشته است.

این که می گویند سنایی مهم ترین فرد در شعر عرفانی است، سخن گزافه ای نیست و مولانا شعر گفتن را از او آموخته است و مولانا گاهی عیناً از سنایی گفته و گاهی مضمونی را از او گرفته است.

غزل هایی از مولانا که با ابیات سنایی آغاز شده اند اعتمادی در ادامه به معرفی غزل هایی از مولانا پرداخت که بیت ها سنایی آغاز شده اند و نمونه های زیر را ذکر کرد: سالی دو عید کردن کار عوام باشد/ ما عارفان جان را هر دم دو عید باشدجایی دیگر سنایی می گوید:گر سنایی دم زند آتش بر این عالم زند/ این جهان بی وفا چون ذره ای بر هم زندمولانا می گوید:مرا عقیق تو باید شکر چه سود کند/ مرا جمال تو باید قمر چه سود کندسنایی در غزلی می گوید:مرا لبان تو باید شکر چه سود کند/ به جای مهر تو مهر دگر چه سود کندغزل های مولانا کاملاً شفاهی بوده که در مجالس سماع و زبانی که مولانا از خودبی خود می شده، بر زبان او جاری می شده است و یاران مولانا که هر لحظه حاضر بودند که کلام او فوت نشود، به ویژه به همت حسام الدین سخنانش را می نوشتند.

بنابراین غزل ها در لحظاتی از جذبه، وجد، شور و حال و بی خویشی سروده می شد.

به همین دلیل است که خیلی از منتقدان می گویند بعضی از ابیات غزل مولانا هموار و فصیح نیست.

چون غزل مولانا در آنات بی خودی سروده شده و در آن لحظات شعر سنایی در حافظه مولانا بوده و بر زبان او جاری می شده است و ابیات بعدی را از ذهن خود بر بیت غزل سنایی می افزوده است، بنابراین مولانا زبان شعر عرفانی را از سنایی یاد گرفته است.

مولانا می گوید: نی سیم و نه زر نه مال خواهیم/ از لطف تو پر و بال خواهیمسنایی می گوید:نی سیم و نه زر نه یار داریم/ پس ما به جهان چکار داریمدر زبان فارسی اضافه کردن کلمه ای بر خودش این معنا را می رساند که اصل اصل و جوهر آن چیز را مراد می کنند.

مثل جان جانان یا عقل عقل که اضافه کردن کلمه ای بر خودش در شعر مولانا زیاد دیده می شود.

این نکته در شعر مولانا بسامد زیادی دارد و در شعر سنایی هم هست.

درست است که این نوع ترکیب ها محصول معرفت و تجربه های خود مولانا است، بی شک در بیان آن تجربه ها و ادراک با این تعابیر و ترکیب ها، مولانا از سنایی تأثیر پذیرفته است.

مولانا می گوید:برون شو ای غم از سینه که لطف یار می آید/ تو هم ای دل ز من گم شو که آن دلدار می آیدنگویم یار را شادی که از شادی گذشتست او/ مرا از فرط عشق او ز شادی عار می آیدمسلمانان مسلمانان مسلمانی ز سر گیرید/ که کفر از شرم یار من مسلمان وار می آیدسنایی می گوید: مسلمانان مسلمانان مسلمانی مسلمانی/ ازین آیین بی دینان پشیمانی پشیمانیمسلمانی کنون اسمی است بر عرفی و عاداتی/ دریغا کو مسلمانی دریغا کو مسلمانی اوج شعر عرفانی را در غزل های مولانا می توان دید اعتمادی در ادامه گفت: غزل هایی هست که غزل روایت یا بیان یک تجربه شهودی و عرفانی است به این معنا که از ساختار معمول غزل کمی فاصله دارد.

گویی غزل دارد یک چیزی را روایت می کند، یک تجربه یا یک واقعه ای رخ داده و آن واقعه از جنس مشاهده ها و تجربه های معنوی است و می دانید که تجربه معنوی پیوند خیلی نزدیک و عمیقی با تجربه زیبایی شناسانه و شاعرانه دارد.

چون تجربه های معنوی تجربه هایی هستند که وقتی آدمی آن ها را از سر می گذراند، می خواهد آن تجربه را روایت کند یا به عبارت دیگر بر تن آن تجربه لباس لفظ بپوشاند، به دشواری بسیار برمی خورد.

این تجربه ها لفظ گریز هستند.

مشاهده ها، کشف ها و واقعه هایی که بر حال عارفی رخ می داده، ولی بیان زبانی آن برای او بسیار دشوار بوده است.

به همین جهت، خیلی وقت ها در این موارد شعر متولد می شد، زیرا امکانات زبانی شعر گسترده تر از زبان گفتار یا نثر است و قلمرو در شعر گسترده تر است.

عبارت معروف بایزید بسطامی است: به صحرا شدم عشق باریده بود چنانکه پای به برف فرو شود به عشق فرو می شد.

نمونه های این نوع تجربه های عرفانی در غزلیات مولانا بسیار زیاد است و بخش قابل توجهی از غزل های مولانا، بیان این نوع تجربه ها است.

به همین دلیل است که توجه بعضی از منتقدان به این موضوع جلب شده است که این نوع شعرها را می توان شعرهای سورئالیستی خواند.

به یک معنا این شعرها واقعاً سورئالیستی هستند.

آمیزه ای از رویا و واقعیت، شهود و مکاشفه و زبان و کلمات است که سنایی در آن پیشگام بوده است و پیش از سنایی غزلی نداریم که این نوع ساختی داشته باشد و غزل، روایت و شرح یک نوع از این مکاشفات و مشاهدات بوده باشد.

البته در عبارات صوفیان به این نوع کلمات برمی خوریم اما اولین کسی که غزل در این نوع گفت، سنایی بود.

اوج شعر عرفانی را در غزل های مولانا می توان دید که در آن تمام مرزهای رویا و واقعیت، شهود و مکاشفه و آن چه که در حواس پنج گانه دیده می شده، در هم آمیخته می شود.

غزل عرفانی که بیان تجربه های معنوی یا بیان این نوع مکاشفات و مشاهدات بوده را سنایی بنیان نهاده است.

نکته دیگر اینکه غزل مولانا کاملاً آمیخته با موسیقی است.

خیلی از غزل های مولانا در مجالس سماع سروده می شده که مطربان در آن جا حاضر بودند.

برخی از غزل ها خطاب به مطرب است.

غزل های مولانا پیوند و اتصال جدایی ناپذیر با موسیقی دارد.

از عناصر بنیادین و وجوه غزل مولانا موسیقی است و همه بر این موضوع مقرّند که اوج موسیقی کلام را در غزلیات مولانا می توان یافت.

حتی بعضی غزل های مولانا معنای منطقی ندارد و مولانا فقط سرمست موسیقی است.

شعر یار مرا غار مرا عشق جگرخوار مرا/ یار تویی غار تویی خواجه نگه دار مرانمونه ای است که موسیقی در آن موج می زند.

سنایی بنیان گذار غزل قلندری ملامتی است اعتمادی با تصریح بر این نکته که در روزگار ما نوازندگان آهنگ‎سازان و خوانندگان از جریان های مختلف، اقبال زیادی به غزل مولانا دارند؛ چون غزل مولانا کار خواننده و آهنگساز را تا حدی راحت کرده است، افزود: شاید یکی از دلایلی که مولانا غزل سنایی را دوست دارد این است که غزل سنایی، خیلی آهنگین و موسیقایی است.

غزل سنایی خیلی آهنگین و موسیقایی است.

غزل حافظ و سنایی جویباری است و می توانی گوشه ای بنشینی و زمزمه کنی.

به قول شفیعی کدکنی غزل مولانا خیزابی است.

یعنی با سازهای کوبه ای می شود اجرایش کرد و ریتم تند دارند.

سنایی بنیان گذار نوعی از غزل به نام غزل قلندری ملامتی است.

در نسخه دیوان سنایی که استاد مدرس رضوی آن را تصحیح کرده است، غزل های سنایی به یک دسته غزلیات و یک دسته قلندریات تقسیم شده است که سنایی را به حق بنیان گذار این نوع از غزل می دانند.

کلماتی مثل رندی و قلّاشی در این نوع شعرها بسامد خیلی زیادی دارد و در دو بعد اجتماعی و فردی با تجربه شاعرانه سنایی درآمیخته بوده است.

در سویه اجتماعی قلندر کسی است که با ظاهرگرایی، قالب گرایی و قشری گرایی ستیز دارد و می کوشد با ترسیم چهره قلندر به نزاع قالب ها، قشری گرایی و تعصب ها برود.

روی همین حساب در غزل های قلندری، گاهی کلماتی که به لحاظ مذهبی مقدس هستند، واژگون می شوند و کلماتی که به لحاظ مذهبی بار گناه دارند، مقدس.

قلندر در عرصه اجتماع کسی است که منتقد وضع موجود است و می خواهد قالب ها، قشرها و تعصب های روزگارش را نقد کند، بنابراین در غزل ملامتی قلندری نظام ارزشی کلمات واژگون می شود.

در سویه فردی قلندر کسی است که به کلی از تمام قالب ها، بند و حصار و مرزها آزاد است.

مثلا شمس تبریزی برای مولانا نمونه اعلای قلندر بود؛ کسی که در هفت اقلیم بنده هیچ کس نبود.

سنایی بر گردن مولانا حقی داشته است اعتمادی در پایان گفت: سنایی علاوه بر مثنوی و غزلیات مولانا در کتاب فیه ما فیه هم حضور دارد.

از مولانا کتابی باقی مانده به نام مکتوبات که شامل نامه های او است و زندگی مولانا، روابط و مناسبات او و مکاتباتی که داشته را شامل می شود.

کتاب مکتوبات هم سرشار از ابیات سنایی است.

بارها مولانا در نامه هایی که می نویسد، بیت هایی از سنایی را می آورد و به سخن سنایی استناد و اتکا می کند.

بی شک بنیان گذار سنت غزل عرفانی که ما اوج آن، والاترین و باشکوه ترین نمونه های آن را در دیوان کبیر غزلیات شمس می بینیم و کسی که این جویبار را در این سرزمین پربرکت ادب و زبان فارسی جاری کرد، سنایی بود و علی رغم اینکه مولانا اوج خلاقیت و نوآوری را داشته و کسی است که نه از تقلید و نه از سودای شاعری داشتن، است.

باز هم مولانا تحت تأثیر سنایی بوده و میزان حقی که سنایی بر گردن مولانا داشته و آموزگار و الگو بودن او برای مولانا در شعرهای او پیدا است.

سید برهان الدین محقق ترمذی که هم آموزگار مولانا بود و هم مولانا علاقه بسیار به او داشت.

در کتاب معارفی که از او به جای مانده و شرح سخنان اوست، بسیار از سنایی شعر نقل می کند و علاقه بسیار زیادی به سنایی داشته است.

در فیه ما فیه مولانا جایی به علاقه و ارادت سید برهان به سنایی اشاره می کند و می گوید گفتند که سید برهان الدین سخن می فرماید اما شعر سنایی در سخن بسیار می آورد.

همچنین به سید برهان الدین ایراد می گرفتند که شعر از سنایی بسیار می خواند در وقت سخنرانی خیلی به شعر سنایی استناد می کند.

برهان الدین محمد پاسخ داد: زیرا سخن سنایی آوردن آن است، همچنان باشد که می گویند آفتاب خوب است اما نور می دهد این عیب دارد زیرا سخن سنایی آوردن آن سخن است و چیزها را آفتاب نماید.


کلید واژه ها: مولانا - اعتمادی - عرفان - شاعر - شاعران - شفیعی کدکنی - رابطه - فارسی - صورت - بزرگترین - کتاب - شهر کتاب - سخنرانی - موسیقی - فرهنگی - باشکوه - ادبیات - مطالعه - برگزار - شفیعی - پیشوا - اخوان - احساس - دکتر - عظیم - زبان

آخرین اخبار سرویس:
تصویر «نیوشا ضیغمی» روی پوستر یک فیلم

برگزاری کنسرت «از قونیه تا بلخ از تهران تا کراکف» در ارسباران

روایتی از شهریار شعر ایران

همکاری خانم بازیگر با یک پروژه رادیویی/عکس

صدا پیشگی خواننده زن مطرح آمریکایی در یک انیمیشن/عکس

فیلم اجتماعی "وقتی برگشتم" روی پرده پردیس سینمایی چهارباغ اصفهان

حسام نواب صفوی در پشت صحنه فیلم «وقتی همه خوابیم»+ عکس

بیگانه کامو در فهرست برترین های نیویورک تایمز

«آینه بغل» پرفروش ترین فیلم آذرماه

اکران همزمان «جن زیبا » در ایران و ترکیه

نشست خبری جشنواره بین المللی قصه گویی در یزد و تجلیل از خبرنگاران برتر

"پایتخت 5" به نوروز 97 می رسد؟ /عکس

« گربه درون» به بازار نشر می آید

کتاب هایی که سال 2017 فیلم شدند

قاتل دایناسور ها کشف شد

فیلم‎هایی که در گروه هنروتجربه اکران می‎شوند (+جدول نمایش)

جدیدترین تصاویر سریال دهه فجر امسال

رامبد جوان و نگار جواهریان دیشب در یک مراسم

رقابت 11 فیلم در پانورامای برلین 2018

طباطبایی نژاد: فیلم هایی با حاشیه ی پُفکی نداشتیم

اکران «من و شارمین» در آلمان

سلبریتی ها و نام های عجیب و متفاوت فرزاندانشان/عکس

برترین های موسیقی ایران معرفی شدند/ تجلیل از یک عمر دستاورد هنری کیهان کلهر

استقبال کم نظیر از کنسرت رضا صادقی در کرمان+فیلم

از هفتم تیر تا داستان یار امام خمینی (ره)

برگزاری موسیقی سنتی مازندرانی با حضور هنرمندان سوادکوهی

انقلاب اسلامی ایران از نگاه میشل فوکو

اثر هنری با استفاده از 20 هزار چای کیسه ای! +عکس

نگاهی به سرگذشت جذاب و خواندنی یک خلبان

ساخت تخت جمشید ایران در دبی! +عکس

خودکفایی ایران در ساخت باطری های هسته ای + فیلم

چهارمین جشن سالانه موسیقی ما

«تاریخ عشق» چاپ دهمی شد

«سووشون» به بازار کتاب ایتالیا هم راه می یابد

گزارش ویدئویی فارس فیلم/ بازی با اعصاب رانندگان تاکسی/ هر بار این دَرُ محکم نبند نرو!

برگزیدگان موسیقی در سال 95 معرفی شدند

پیوستن به جمع 5 کشور دارای فناوری ساخت باطری های هسته ای + فیلم

خودکفایی ایران در ساخت باطری هسته ای + فیلم

آخرین روز از یازدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت

مرمت اضطراری چغازنبیل آغاز شد

عروسک های مردم شناسی «لر فیلی» رونمایی می شوند

«نام من سرخ» اورهان پاموک نقد می شود

کتاب «آزادی حیوانات» چاپ شد

چرا نماینده ایران از اسکار حذف شد؟

«تماس سرد» چاک پالانیک با کتابفروشی های ایران

مهمترین شاخص جشنواره فیلم عمار مردمی بودن آن است

فیلمبرداری «شاه کش» به پایان رسید

ساخت فیلم زندگینامه بروس لی به تعویق افتاد

روشنک عجمیان

نشست خبری نخستین جشنواره سینمایی آب

عکسی از دوران جوانی زنده یاد ناصر حجازی

اولین تیزر «دختر...پدر...دختر» رونمایی شد

«فیلشاه» به جشنواره ملی فیلم فجر ارایه شد

پایان اجرای 2 اثر نمایشی در تالار مولوی

زمان اجرای «گاوبازی» مشخص شد

فیلمبرداری «پس از حبس» از نیمه گذشت

رونمایی از اینفوگرافی انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس»

اجرای 18 اثر در جشنواره منطقه ای تئاتر معلولان زاگرس در کرمانشاه

تولد ماه - کیومرث پوراحمد

ترنس ها سوژه نمایش می شوند

اجرای 18 اثر در جشنواره منطقه ای تئاتر معلولان زاگرس در کرمانشاه

توضیح وزیر فرهنگ درباره راه نیافتن مستند فائزه هاشمی به جشنواره سینماحقیقت

پایان فیلمبرداری «شاه کش» با بازی مهناز افشار

انتشار دوازدهمین پاراگراف؛ ویژه فاطمه معتمدآریا

گذری بر رخدادهای روز دنیا، با زبان کارتون

همایون شجریان برگزیده مردم در جشن موسیقی ما شد

راه های تشخیص سکته مغزی + فیلم

استقبال کم نظیر از کنسرت رضا صادقی در کرمان+فیلم

بیست و هشتمین تولد ماه (کیومرث پوراحمد)

همایون شجریان برگزیده مردم شد، محسن چاوشی برگزیده کارشناسان/ معرفی منتخبان جشن موسیقی ما

خانه مستند استانی راه اندازی می شود/ بودجه ما کفاف کارهای عمرانی را نمی دهد

نشست خبری نخستین جشنواره سینمایی آب

چاپ دهم کتاب ترانه علیدوستی +عکس

کیانوش عیاری: «بیدار شو آرزو» را ساختم تا آب خوش از گلوی مسئولان پایین نرود

همایون شجریان برگزیده مردم شد، محسن چاوشی برگزیده کارشناسان/ معرفی منتخبان جشن موسیقی ما

برگزیدگان موسیقی در سال 95 معرفی شدند/ یاد افشین یداللهی زنده شد

جدیدترین تصاویر از سریال دهه فجر 96

نگاهی به سرگذشت جذاب و خواندنی یک خلبان

علت بیهوش شدن جواد عزتی هنگام یک دیالوگ با نازنین بیاتی

مهران غفوریان به شایعه سازان حمله کرد/ نه خودکشی کردم نه معتادم

گرامیداشت زادروز «کیومرث پوراحمد»

انتقاد بی سابقه کارگردان روشنفکر زن از مهناز افشار/ حمله افشار به قریشی جبران شد

چهره بدون گریم بازیگر سریال لیسانسه ها/ عکس

11 فیلم سینمایی برتر سال 2017 تاکنون به انتخاب مردم و منتقدان

«انعکاس» مهم ترین رویدادهای قرآنی / 25 آذرماه (2)

گزارشی از روز ششم جشنواره حقیقت؛ روز اعلام کاندیداها با یک لیست عجیب و حاشیه ساز

منهای ورزش/ برملا شدن خبر جعلی من و تو روی آنتن زنده + فیلم

«سدمعبر» نامزد دریافت 6 جایزه از گلدن گلوبال مالزی

جشنواره هنری پارسی زبانان اروپا افتتاح می شود

فیلم/ تازه ترین آثار مراکز پژوهشی حوزه را در این نمایشگاه ببینید

سریال نوروزی شبکه دو مشخص شد

اشنوگل، مرگ و انسان انقلاب

مهدی مریزاد جشن 68 سالگی کیومرث پوراحمد

فیلم/ امام جمعه ای که جان چندین نفر را نجات داده و هنوز در چادر زندگی می کند...

تولد ماه - کیومرث پور احمد

کاملترین مجموعه تحقیق پودمان های رشته مدیریت خانواده دانشگاه علمی کاربردی

دلیل جنجالی عیاری برای ساخت فیلم « بیدار شو آرزو»

فیلمی که بعد از 13 سال اکران می شود + عکس

منهای ورزش/ دلیل بیهوشی بازیگر معروف ایران بر صحنه فیلمبرداری

منهای ورزش/ ماجرای خنده دار راننده پستچی هنگام تحویل نامه ها + فیلم

شعر عرفانی پیوندی استوار با حکیم سنایی دارد

شعر عرفانی پیوندی استوار با حکیم سنایی دارد