مطالب مرتبط:
جدول | آداب زیارت امام رضا (علیه السلام)
آداب زیارت امام رضا (علیه السلام)
اهداء پرچم حرم مطهر امام رضا علیه السلام به روضه های خانگی
10 توصیه آیت الله بهجت برای زیارت امام رضا علیه السلام
ویژه برنامه های صداوسیمای مرکز زنجان در سالروز شهادت امام رضا(علیه السلام)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 آبان 1396 ساعت 01:122017-11-18سياسي

امام رضا علیه السلام احیاکننده آموزه امامت


حوزه/هرگاه نامی از امام رضا علیه السلام به میان می آید، به یاد دوره عظمت حضرت در مرو می افتیم و حال آن که این گونه نیست! این دوران یکی از سخت ترین مراحل امامت حضرت بود، - اما به حسب ظاهر، دوران اوج قدرت ایشان نیز هست.

خبرگزاری حوزه ، امامت منصبی الهی است و اختلاف مردم درباره جایگاه آن، ناشی از جهلی است که به اندیشه بشری متکی است.

خداوند با انتصاب امام در غدیر خم، دین کاملی را به مردم عرضه کرد.

شأن امام، واجب الاطاعه بودن است که مستلزم عصمت می باشد و مردم، قدرت تشخیص و شناخت فرد معصوم را ندارند.

مقام امامت حضرت ابراهیم بعداز نبوت ایشان، برتری مقام امامت به عنوان جانشینی خداوند در زمین را نشان می دهد.

امام در امور دینی و دنیایی مردم نقش هدایت گری دارد و هم چون خورشید نورانی، سرچشمه هدایت و نجات بخشی از تباهی و گمراهی است.

امام، امین و حجت خدا بر خلق، خلیفه در بلاد، دعوت کننده به سوی خدا، معصوم، خزانه دار علم الهی، و با حلم و بردباری مایه انسجام دین و عزت مسلمین است.

مهم ترین عامل مخالفت با امام الهی، حسادت و فریب شیطان معرفی شده که عاقبت آن، آتش دوزخ خواهد بود.

هفته نامه افق حوزه به مناسبت ایام شهادت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام در گفت وگو با استاد نجم الدین طبسی به بررسی موضوع آموزه های امامت در سیره رضوی پرداخته است که ماحصل آن در ادامه تقدیم می گردد.

در ابتدا گزارشی از اوضاع سیاسی و فرهنگی عصر رضوی بدهید؟ هرگاه نامی از امام رضا علیه السلام به میان می آید، به یاد دوره عظمت حضرت در مرو می افتیم و حال آن که این گونه نیست! این دوران یکی از سخت ترین مراحل امامت حضرت بود، اما به حسب ظاهر، دوران اوج قدرت ایشان نیز هست.

▪ سؤالی که مطرح می شود این است که آیا تمام دوران امامت حضرت این گونه بوده است؟ پاسخ منفی است؛ زیرا دوران هارون الرشید، به مراتب از دوران سلسله پلید اموی بدتر بوده است.

هارون الرشید نسبت به امیرالمؤمنین عداوت و دشمنی خاصی داشت، به گونه ای که حتی حاضر نبود امیرالمؤمنین را به عنوان خلیفه چهارم نیز مطرح کند.

قصه ای است که در کتاب تاریخ بغداد و بعضی منابع دیگر آمده است و من این حکایت تاریخی را در صفحه 53 کتاب السلف و السلفیون آورده ام که بعضی می گویند: امویین تثلیث را ترویج می کردند و خلفا را سه نفر می شمردند و امیرالمؤمنین را خلیفه نمی دانستند و می گفتند اولین کسی که تربیع را مطرح کرد احمد بن حنبل است که در سال 241 فوت کرده است.

من می خواهم عرض کنم که قضیه تثلیث را هارون الرشید نیز به تبع امویین مطرح می کرد و اول کسی که رأی هارون را برگرداند، ابو معاویه الضریر بود.

هارون در سال 173 هجری به خلافت رسید و در سال 193 هجری، یعنی بیست سال بعد درگذشت، قضیه احمد بن حنبل در دوران متوکل عباسی و بعداز این تاریخ بوده است.

▪ داستان ابومعاویه الضریر ابومعاویه الضریر می گوید: در زمانی که هارون مردم را از خلیفه نامیدن حضرت علی نهی کرده بود، به هارون گفتم: قبیله تیم و عدی (1) حظی از خلافت دارند و می گویند ما خلیفه ای از رسول الله داریم، بنی امیه هم همین طور می گویند، خوب شما که می گویید ما بنی هاشم هستیم، سهمتان چه کسی است؟ سهم شما علی بن ابی طالب است، چرا اصرار می کنید که علی خلیفه نیست؟ و بعداز این ماجرا بود که نظر هارون تغییر کرد، و این مطلب در کتاب مناقب ابن شهر آشوب (2) نیز نقل شده است.

امام رضا علیه السلام در زمان هارونی زندگی می کرد که خلافت امیرالمؤمنین را بر نمی تابید و موضع بسیار تندی در برابر اهل بیت داشت، به گونه ای که دستور می داد کارهای داعشی های امروزی را راجع به طرفداران اهل بیت انجام دهند و به خانه ها حمله کنند.

بنده جریانی را برایتان نقل می کنم که اگر این جریان را در کتاب عیون اخبارالرضا ندیده بودم، باور نمی کردم.

هنگامی که محمد بن جعفر بن محمد در دوران حکومت هارون در مدینه قیام کرده بود، هارون شخصی به نام جلودی را به مدینه فرستاد و دستور داد اگر غالب و پیروز گشت، سر از بدن محمد بن جعفر جدا سازد و خانه‏ های آل ابی طالب را غارت‏ کند و هرچه از زر و لباس و اثاث دارند برگیرد، حتی برای هر زن بیش از یک پوشش باقی نگذارد.

(در آن وقت حضرت موسی بن جعفر؟عهما؟ در در زندان بغداد مسموم شده و به شهادت رسیده بود.

) حضرت رضا علیه السلام در خانه‏اش بود که جلودی با سوارانش به آن جا حمله کرد، حضرت رضا علیه السلام ناچار زنان را به یکی از اتاق های خانه برد و خودش پشت درب ایستاد.

جلودی سعی کرد خودش وارد آن بیت شود و آن چه زنان از زر و زیور دارند، بگیرد که امام شدیداً ممانعت کرده، فرمود: من خود متصدی این کار می شوم و سوگند می خورم که چیزی باقی نگذارم، ولی جلودی حاضر نشد و می کوشید که خود این کار را انجام دهد.

حضرت هم مانع بود و گفت وگو بسیار شد، با این که حضرت سوگند یاد می کرد تا بالاخره جلودی پذیرفت و آن حضرت هرچه همراه زنان بود از لباس و زر و زیور، گوشواره و خلخال و دست بند همه را هرچه بود گرفته و تحویل جلودی داد و غیر این ها هرچه از اثاث در آن خانه بود همه را از کم وبیش به غارت بردند.

(3) امام رضا علیه السلام در چنین دورانی زندگی می کردند و دوران حیات حضرت مقارن با حکومت بنی عباس بود که به مراتب پست تر از حکومت اموی بود و نسبت به اهل بیت مواضع خشن تری داشتند.

▪ نحوه مواجهه حضرت با معضل فرهنگی عصر خویش چگونه بود؟ در چنین موقعیتی امام رضا علیه السلام تلاش نمود که اولاً مقام امامت را در جامعه مطرح و جایگاه آن را تبیین کند و ثانیاً سعی کرد تا نمونه عینی و ملموسی از مقام امامت را به مردم ارائه دهد، لذا زمانی که ایشان وارد نیشابور شدند، بازار و حوزه ها تعطیل شد و جمعیت زیادی از جمله شخصیت های علمی به استقبال ایشان آمدند، به طوری که بیش از بیست هزار خبرنگار آماده نوشتن شده بودند و التماس می کردند که پرده را کنار بزنید تا ما چهره مبارک شما را ببینیم و برای ما یک حدیث نقل کنید.

وقتی پرده کنار می رود و چهره مبارک امام رضا را می بینند، عده ای ضعف می کنند و بی حال می شوند وعده ای شروع به گریه و زاری و فریاد می کنند، این مطالب را حاکم نیشابوری (متوفای 405 ه ق) در کتابش نقل کرده است.

بنابراین قدم اول امام علیه السلام در فضایی که با افکار اهل بیت و امیرالمؤمنین علیه السلام همراه نبود، این چنین است و ایشان تلاش می کند تا مقام امامت را برای مردم تبیین کند که امامت چیست؟! ▪ آیا شما قدر امامت و موقعیت آن را در میان ملت می دانید؟! عبدالعزیز بن مسلم می گوید: ما در روزگار علی بن موسی الرضا علیه السلام در مرو بودیم، یک روز جمعه در مسجد جامعش گرد آمدیم.

مردم موضوع امامت را مورد گفت وگو قرار دادند و مشخص شد که بین شان اختلافات فراوانی درباره امامت وجود دارد.

من به حضور سید و مولایم رضا علیه السلام شرفیاب شدم و موضوع بحث مردم را به او خبر دادم.

امام لبخندی زد و فرمود: ای عبدالعزیز! مردم نادان اند و از دین خودفریب خوردند.

به راستی خدای عزوجل پیغمبرش را قبض روح نکرد تا دین او را کامل کرد و قرآن را به او نازل کرد که تفصیل هر چیز در آن است.

حلال و حرام و حدود و احکام و آن چه مردم بدان نیاز دارند در آن بیان کرد و فرمود: ما در این کتاب چیزی فروگذار نکردیم.

(در سفر حجهالوداع که آخر عمر پیغمبر بود).

خداوند در سوره مائده آیه 3 فرمود: امروز دین را برای شما کامل کردم و نعمت خود را بر شما تمام کردم و اسلام را برای شما پسندیدم تا دین شما باشد، امر امامت از کمال دین است و تمامیت نعمت.

آن حضرت از دنیا نرفت تا برای مردم، معالم دین آنان را بیان کرد و راه آنان را روشن کرد و بر جاده حق واداشت.

علی علیه السلام را برای آنان پیشوا ساخت و چیزی که امت بدان حاجتمند باشند را بیان کرده است.

هر کس گمان کند خدا دینش را کامل نکرده، کتاب خداوند عزیز را رد کرده و هر کس کتاب خدا را رد کند کافر است.

آیا شما قدر امامت و موقعیت او را در میان ملت می دانید؟ (4) این گام اول امام رضا علیه السلام در جامعه ای است که موج تبلیغات مسموم علیه امیرالمؤمنین و امامت بود و ایشان با صراحت و بیان واضح امامت را برای مردم ترسیم می کردند.

اگر مردم ارزش مقام امامت را متوجه می شدند، آن وقت می فهمند که اختیار و انتخاب با خودشان نیست، بلکه باخدای عالم است و امامت بالاتر از این است که با رأی و انتخاب مردم معین شود.

حضرت در ادامه سخنانشان می فرمایند: امامت مقام ابراهیم خلیل است، آن هم بعداز نبوت و خلیل الله شدن، امامت مرتبه سوم ابراهیم خلیل است.

بعد می فرماید: امامت منزلت انبیاء و ارث اوصیاء است، امامت جانشینی خدا و رسول الله است.

امامت زمامداری و امامت دین و نظم و نظام امور مسلمین است، امامت اساس اسلام و فرع اسلام است، خلاصه آن که امامت چیزی نیست که عقول بشری به آن برسد.

(5) امام رضا در مرحله اول سعی در تبیین جایگاه امامت برای مردم داشتند، چراکه حاکمان عباسی و اموی برای جا انداختن خودشان علیه امام و امامت تبلیغات سوء کرده بودند؛ یعنی امامت را طوری معنی و تبیین کرده بودند که بر خودشان و امثال هارون الرشید و مأمون تطبیق کند، بر حاکمان قبلی و افراد رذل و پستی هم چون یزید مطابقت می دادند، اما امام رضا علیه السلام در برابر این بدعت ها و تبلیغات سوء ایستادند و مقام امامت را تبیین کردند و در کنار این تبیین ابتدا نمونه عینی مقام امامت را که خودشان باشند، به مردم نشان دادند و سپس روی امامت امیرالمؤمنین و سایر ائمه تأکید می کردند.

▪ آیا نمونه های عملی از این تبیین در تاریخ نقل شده است؟ از باب نمونه می توان به جریان نماز عید فطر حضرت امام رضا علیه السلام اشاره کرد که مأمون از امام خواست تا ایشان نماز بخواند و حضرت در همان ابتدا فرمودند: من نماز پیامبر و علی را می خوانم.

خود این گفته امام خیلی معنا دارد و خط بطلانی بر تمام جریانات بعداز پیامبر اکرم و امیرالمؤمنین بود.

مأمون در ابتدا منظور امام را نفهمید، بعد که امام با آن هیئت خاص بیرون آمدند و جمیعت آن وضع را دیدند، طوری شد که حتی نیروهای مسلح از اسب پیاده شدند و چون ترسیدند انقلاب بشود، بنابراین به حضرت اجازه ندادند.

یا این که هنگام ورود حضرت به نیشابور از حضرت حدیث خواستند و سند نخواستند، خود حضرت سند است.

هرچه این شخصیت بفرماید حرفش سند است، اما تأکید داشت که اسم ائمه را ببرند، لذا در سلسله سند حدیث نام ائمه قبل از خود را می برد تا می رسد به نام امیرالمؤمنین و می فرماید: عن أبیه شهید کربلاء، عن أبیه علی المرتضی و اسامی ائمه را باعظمت یاد می کند.

(6) از این مطالب برداشت می کنیم که مطرح کردن امامت به معنای واقعی آن در سرلوحه برنامه های حضرت بوده است.

شاید تعبیر به جایی باشد که عرض کنیم امام رضا علیه السلام احیاکننده آموزه امامت هستند.

▪ مقابله حضرت رضا علیه السلام با جریانات انحرافی کسانی بودند که دنیاطلبی و دنیاپرستی آن ها مانع می شد که امامت حضرت رضا علیه السلام را بپذیرند، کسانی جزو وکلای امام کاظم بودند و پول هایی نزد آن ها بود، ولی به بهانه این که پول ها را به امام بعدی ندهند، می گفتند: امام کاظم زنده است، غایب شده و برمی گردد، حضرت با آن ها هم به شدت مقابله کردند.

در آن عصر برخی اصل امامت را منکر می شوند و بعضی غلو می کنند، بعضی امامت را منحصر به امام کاظم می دانند و می گویند بعداز ایشان امامی نیست، این ها جریانات انحرافی است، حضرت با تمام این ها مقابله کرد.

مرحوم آقای خویی قدس سره در صفحه 220 جلد 11 کتاب معجم رجال الحدیث نقل می کنند که بعداز شهادت امام کاظم علیه السلام سه نفر از سران واقفیه که سران انحراف بودند، آمدند تا با امام رضا بحث کنند، علی بن ابی حمزه که از همه جری تر بود، به امام گفت: پدر شما چه شد؟ امام فرمودند: ایشان رحلت کردند .

علی بن ابی حمزه که معتقد بود امام کاظم غایب شده، گفت: جانشین ایشان کیست؟ امام فرمودند: من هستم.

گفت: تو امام مفترض الطاعه الی الله هستی؟ اگر شما امام مفترض الطاعه هستید، چرا اعلام نمی کنید؟ امام فرمود: آیا می خواهید من به بغداد بروم و به هارون بگویم من امام مفترض الطاعه هستم؟ این حرف را به شما می گویم، چون فهمیده ام شما در امامت بعداز پدرم اختلاف نظر پیدا کرده اید.

من می خواهم اختلاف نکنید تا اسرارتان دست دشمنانتان نیفتد.

علی بن ابی حمزه گفت: این حرف که من امام مفترض الطاعه هستم را شما می زنید تا به حال از پدرانتان نشنیده ایم.

حضرت فرمود: شخصی که از من بهتر است، این مطلب را فرموده اند.

پیامبر اکرم در زمانی که دستور رسید و أنذر عشیرتک الأقربین (شعراء/214) چهل نفر را جمع کرد و از همه بدتر ابولهب بود و پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم در آن جمع این مطلب را فرمودند که من از طرف خدا هستم، من هم همین را می گویم.

بعد پیامبر علامتی هم دادند، معجزه کردند و فرمودند: من به شما می گویم از طرف خدا هستم و این ابولهب اگر بتواند خراشی بر من وارد کند من پیامبر نیستم.

من هم به شما می گویم من حجت خدا هستم و این هارون کمترین آسیبی نمی تواند به من برساند و اگر آسیبی رساند من امام نیستم؛ یعنی به شما می گویم این مطلب از علامات امامت من است.

عرض کرد: اگر شما امام هستید، ما شنیده ایم که امر امام و تجهیز و تدفین امام را غیر از امام به عهده نمی گیرد، پدر شما امام بود، چه کسی مسئله تجهیز و تدفین ایشان را به عهده گرفت؟ حضرت فرمود: مگر امام حسین علیه السلام امام نبود؟ چه کسی امر دفن ایشان را به عهده گرفت؟ گفتند: امام زین العابدین علیه السلام .

حضرت فرمود: امام زین العابدین که در کوفه و در زندان عبیدالله بود، چطور آمد؟ گفتند: ایشان با معجزه آمد و بدن حضرت را تجهیز کرد.

امام فرمود: همان خدایی که آن قدرت را به امام زین العابدین داد که از زندان بیاید و بدن پدرشان را دفن کنند، به من هم همین قدرت را داده که به بغداد بروم و پدرم را دفن کنم و برگردم بدون این که آسیبی از حکومت ببینم.

سران واقفین بازهم قانع نشدند و به امام گفتند: برای ما این طور نقل کرده اند که امام از دنیا نمی رود، مگر این که از خودش نسل و فرزندی داشته باشد، ولی شما هیچ فرزندی ندارید (آن موقع هنوز امام جواد به دنیا نیامده بودند).

امام فرمودند: آیا روایتی که برای شما نقل کردند همین است؟ گفتند: بله.

امام فرمودند: به خدا قسم روایت ادامه دارد، ولی شما نقل نکردید.

روایت کامل این است که هیچ امامی از دنیا نمی رود، مگر این که نسل خودش را می بیند، الا امام زمان که از دنیا می رود و فرزندی ندارد .

شما روایت را نقل کردید و معنایش را نمی دانید.

علی بن ابی حمزه گفت: بله همین طور است.

وقتی امام از او اقرار گرفت، فرمود: ویلک کیف اجترأت علی شی‏ء تدع بعضه؟ ثم قال: یا شیخ اتق الله و لا تکن من الذین یصدون عن دین الله تعالی .

(7) وای بر تو، چطور جرئت می کنی بخش از حدیث را بخوانی و بخش دیگرش را کنار بگذاری؟ ای پیرمرد! از خدا بترس و با این انحرافتان مردم را از ولایت و رهبری دور نکنید، مردم را از حق دور نکنید.

▪ توجه دادن به امام زمان علیه السلام اگر کسی در زندگی امام رضا علیه السلام دقت کند، متوجه می شود که محور زندگی ایشان احیاگری امامت بود که مسئله مهدویت و امام مهدی موعود نیز بخشی از آن بود.

کسی که روایات امام رضا را نگاه کند، متوجه زندگی پس از امام رضا خواهد شد.

ما در کتاب آموزه های مهدوی در آیینه کلام رضوی که به زبان های عربی و اردو ترجمه شده، حدود چهل روایت از امام رضا علیه السلام که مربوط به مهدویت است را جمع آوری کردیم که بیانگر بسیاری از حقایق مهدوی است.

بعضی از سرفصل های این چهل روایت عبارت اند از علائم ظهور، شرایط و اسم و نسب و توان جسمی امام، صفات امام زمان، پنهان بودن ازنظرها، روشن بودن نسب امام زمان، انتساب این بزرگوار به رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم، غیبت امام زمان علیه السلام، نهی از ذکر نام امام زمان در عصر غیب یا در تمام دوران، فضیلت انتظار، فضیلت منتظران، فرج مؤمنین، وضعیت سخت شیعه در دوران قبل از ظهور، قربانی شدن جمعی از شیعیان و کشتارهای قبل از ظهور (که در همین سال ها نمونه هایی از آن را در عراق، سوریه و یمن مشاهده می کنیم.

) این روایت پاسخی است به برخی جریانات انحرافی امروزی که خود را منتسب به امام زمان علیه السلام می دانند و سعی در انحراف مسیر امامت دارند.

در طول تاریخ همیشه شاهد دسیسه های حکومت ها و جریان های مختلفی بوده ایم که با سوء استفاده از کم سوادی و بی اطلاعی مردم، سعی در منحرف کردن مردم از مسیر امامت داشته اند؛ مثلاً در زمان امام رضا علیه السلام به گونه ای امامت را تفسیر می کردند که مردم را به سوی خود دعوت کنند.

امروز هم کسانی که از حوزه ها دور و منحرف هستند، طور دیگری جریان مهدویت را تحریف می کنند و ادعا می کنند امام زمان آمده و فرزندی دارد و باید با او بیعت کرد و به روایتی که شیخ طوسی با سند ضعیف آن را نقل کرده استناد می کنند.

بر فرض این که این روایت دلالتی داشته باشد که امام زمان فرزندی دارد و مسئولیتی خواهد داشت، همه این مطالب مربوط به بعداز رحلت امام زمان است، نه قبل از ظهور ایشان.

اینکه امام زمان چه موقع ظهور می کنند و چه مدت زمان می مانند، دو مطلب مهم و مجهولی است که مدعیان آن را در نظر نمی گیرند و می گویند: پسر امام زمان آمده و ما باید با او بیعت کنیم.

ما می گوییم فرض کنیم که این روایت درست باشد، باز هم مسئولیت فرزند امام بعداز ظهور و حکومت امام زمان است، چرا عجله دارید؟ ثانیاً سند این روایت مشکل دارد و نباید با یک روایت ضعیف عقایدمان را کنار بگذاریم.

این ها می گویند ما بحث سندی نمی کنیم.

اگر بحث سندی نمی کنید، پس روایتی هم که الآن نقل کردیم، یک روایت است که می گوید امام زمان از دنیا می رود و فرزندی هم ندارد و این روایت با روایتی که شما نقل کردید در تعارض است.

چرا به آن روایت استناد می کنید، ولی این روایت را کنار می گذارید؟ اگر اصرار کنند که سند این روایت مشکل دارد، ما هم می گوییم سند آن روایت هم مشکل دارد و شما نباید بحث سندی داشته باشید.

اگر ما این مطالب را ببینیم و مطالعه کنیم، جلو خیلی از انحرافات عقیدتی گرفته می شود و ما وظیفه داریم به هر نحوی که شده، با حقایقی که از ائمه و امام رضا علیه السلام رسیده، آشنا شویم.

.

▪ پی نوشت ها: 1.

قبیله خلیفه اول و دوم 2.

تاریخ بغداد أو مدینهالسلام/2/301، شرح حال محمد بن خازم، ش 794 3.

عیون أخبار الرضا علیه السلام /‏2/161/ باب 40/ح24 4.

تحف العقول/437 5.

أمالی الصدوق/773 776/ مجلس 97/ح1049/1 6.

إحقاق الحق و إزهاق الباطل/‏12/387 7.

بحارالأنوار/48/270/الباب العاشر/ح29 8.

بحارالأنوار/52/322/باب27/ح30 گفت وگو: حمید کرمی
کلید واژه ها: امام - امام رضا - مردم - خبرگزاری حوزه - تاریخ - خبرگزاری - کتاب - فرهنگی - انتصاب - اندیشه - تاریخی - خورشید - سیاسی - بغداد - شهادت - اولین - حسادت - تشخیص - شیطان - صفحه - نجات - زمین - منفی - متکی - نامه - نشان

آخرین اخبار سرویس:
شورای نگهبان از فردا بررسی لایحه بودجه 97 را آغاز می کند

انتشار کتاب تفسیر سوره حمد امام خمینی (ره) به زبان اسپانیولی

نوشیندن خون کبرا توسط سربازان امریکای+ ویدیو

پس از کشمکش های فراوان «فرماندار تبریز» انتخاب شد

رییس جمهور غنی: خدمات صحی سکتور خصوصی باید معیاری شود

تصاویر/ تشییع پیکر دو شهید گمنام در شهرک پردیسان قم

بررسی بودجه از فردا در شورای نگهبان آغاز می شود

انتقاد وزیر احمدی نژاد از وضعیت عدالت

7 بالگرد کار انتقال اجساد هواپیمای تهران یاسوج را انجام می دهند

تصاویر/ مراسم عزاداری سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در بیوت مراجع و علما

30 پیکر در محل سقوط مشاهده شد/15 قربانی قابل شناسایی

اسلام را مدیون 2 زن هستیم

عزاداری و سفره احسان حضرت فاطمه(س) - استان اردبیل

حضور ارتش درمحل سقوط هواپیما تا زمان مورد نیاز ادامه خواهد داشت

سانحه هوایی تهران - یاسوج: لطفا از پیکرها عکس نگیرید و منتشر نکنید

غرویان: دشمن برای کسب اطلاعات از روحانیونی که در ارگان های رسمی حضور دارند تلاش می کند

مردم شیراز سوگوار شهادت برترین زن عالم هستی

شخصیت های سیاسی به زهرا رهنورد تسلیت گفتند

تشییع و تدفین دو شهید گمنام در شهریار

منزل شهید مدافع امنیت محمد علی بایرامی

تشییع پیکرهای مطهر شهدا در استان ها

خواهران ووشوکار تیم ملی ایران در بین امدادگران حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج

بانوان پوشیه ای در مشهد اجتماع کردند

پیکر یک شهید گمنام در برازجان تشییع و خاکسپاری شد

خواهران ووشوکار تیم ملی ایران در بین امدادگران حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج

بازداشت حلقه نزدیکان "نتانیاهو "

چاپ دو کتاب جدید در زمینه نقش رسانه ها در سیاست خارجی و دیپلماسی

اصحاب رسانه از پروژه‎های اقتصاد مقاومی کرمان بازدید می کنند

پیکر پاک 11 شهید گمنام در ساری تشییع شد

روایتی تلخ از منظره دردناک محل سقوط هواپیمای آسمان

تصاویر/ دسته عزاداری شهادت حضرت زهرا (س) با حضور آیت الله العظمی وحید خراسانی

آیت الله فاضل لنکرانی در اثبات مرجعیت امام خمینی(ره) بسیار دخیل بود

تصاویر/ تشییع پیکر دو شهید گمنام در شهرک پردیسان قم-2

فرودگاه یاسوج رادار تقرب نداشت

اطلاعیه هواپیمایی آسمان، 55 ساعت پس از سقوط هواپیما!

پیام تسلیت صالحی در پی سانحه هوایی

کاریکاتور | درخواست عاجزانه عزراییل از مسئولین!

فرماندارانی که در محل خدمت خود سکونت نداشته باشند برکنار می شوند

نیروهای هلال احمر و ارتش به اجساد رسیدند

فردا شورای نگهبان رسیدگی به احکام بودجه را آغاز می کند

هلی برن کلاه سبزهای تیپ 65 ارتش در محل سقوط هواپیمای ATR

برکناری فرماندارانی که در محل خدمت خود سکونت ندارند

مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه(س) - تهران

عکس منتشر شده در فضای مجازی مربوط به حادثه سقوط هواپیما نیست

اسلام را مدیون 2 زن هستیم

«خاتون آب و آیینه» آغاز خوبی برای حرکت های کامل تر است

مفاهیم: معماری بیزانس (روم شرقی) چیست؟

توضیحات رییس سازمان هواپیمایی درباره فرودگاه یاسوج

مهمترین برنامه دولت حل معضلات اقتصادی است+ تصاویر

عناوین برتر در دست دونده های اصفهانی

تشییع پیکر دو شهید گمنام در شهر اژیه+تصاویر

مراسم سمنوپزان در میدان امام حسین(ع)

اجتماع عظیم عزاداران فاطمی و تشییع شهدای گمنام و مدافع حرم - مشهد

خلأ قانونی در برگزاری همه پرسی قانون اساسی

لحظه های بعد از پیدا شدن پیکر سرنشینان هواپیمای آسمان

اعزام تیم های حرفه ای تا غروب آفتاب انجام می شوند

پیکرهای30تن از سرنشینان هواپیمای آسمان قابل مشاهده است

اطلاعیه هواپیمایی آسمان، 53 ساعت پس از سقوط هواپیما

واکنش کاربران به اغتشاشات شب گذشته دراویش

توضیحات یکی از دراویش درباره اغتشاشات پاسداران

فیلم | اعزام زبده ترین نیروهای ویژه ارتش برای تخلیه هواپیما

پایان 29 سال چشم انتظاری مادر شهید "ایزدی"+تصاویر

پیکرهای سرنشینان هواپیما پیدا شد

توضیحات یکی از دراویش درباره اغتشاشات پاسداران

تشییع پیکر شهید علیرضا آفرین در رشت

ورود عراقچی به هتل «لندمارک» لندن

گرامیداشت شهدا درشهرستان ریگان

تشییع پیکر دو شهید گمنام در فردیس

مراسم عزاداری سالروزشهادت حضرت فاطمه زهرا(س)

فرماندارانی که در محل خدمت خود سکونت نداشته باشند برکنار می شوند

احتمالاً تعدادی از اجساد جان باختگان تا قبل از غروب منتقل می شود

قربانیان جنایات جنگی در افغانستان 794 شکایت را در لاهه ثبت کردند

وزیر خارجه اتریش و مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روند اجرای برجام را بررسی کردند

وزیر خارجه اتریش و مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روند اجرای برجام را بررسی کردند

ببینید | پیکر 30 سرنشین هواپیمای سقوط کرده تهران - یاسوج قابل مشاهده است

وزیر سابق اطلاعات: امروز برخی به دنبال اصلاحات آمریکایی هستند/ نفاق بزرگترین تهدید انقلاب

امروز برخی به دنبال اصلاحات آمریکایی هستند/ نفاق بزرگترین تهدید انقلاب

مراسم تشییع شهدای گمنام در بیرجند

مراسم سوگواری و عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) در بوشهر

اجتماع بزرگ فاطمیون در کرمانشاه برگزار شد

برگزاری همایش روز جهانی آینده در 10 اسفند ماه

تجمع بزرگ فاطمیون در سالروز شهادت حضرت زهرا(س)

تشییع و تدفین پیکر دو شهید گمنام دفاع مقدس در دانشگاه باقرالعلوم

صلوات خاصه حضرت زهرا سلام الله علیها

نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی ایجاد می شود

آخرین مهلت ثبت نام در همایش ملی "مراکز داده، زیرساخت و سرویس ها"

اطلاعیه هواپیمایی آسمان، 53 ساعت پس از سقوط هواپیما!

ممنوعیت بیش از 70 هزار بحرینی از نامزدی در انتخابات

اطلاعیه هواپیمایی آسمان، 55 ساعت پس از سقوط هواپیما!

مراسم ایام فاطمیه و تشییع شهدای گمنام - استان ها

رضایت کشورهای عضو گروه ویژه اقدام مالی از برنامه های مبارزه با پولشویی ایران

7 بالگرد کار انتقال اجساد هواپیمای تهران یاسوج را انجام می دهند

قطعی آب در برخی مناطق مشهد

گزارش تصویری(10):دسته عزاداری آیت الله صافی گلپایگانی در روز شهادت حضرت زهرا(س)

نجار:اولویت اصلی ما بیرون آوردن پیکرهای عزیزانمان است

قطع ارتباط خلبان با فرودگاه یاسوج بلافاصله به سازمان هواپیمایی اعلام شد

قطع ارتباط خلبان با فرودگاه یاسوج بلافاصله به سازمان هواپیمایی اعلام شد

استاندار هرات افغانستان: حمایت سیاسی از طرح انتقال گاز«تاپی» تضمینی است

داوری اردکانی: علم را نمی توان به صفت دینی متصف کرد

برنامه موشکی ایران دفاعی و بازدارنده است

امام رضا علیه السلام احیاکننده آموزه امامت

امام رضا علیه السلام احیاکننده آموزه امامت