مطالب مرتبط:
جزییات جدید از پرونده تخلفات 1128 کانتینر در بندر شهید رجایی
ورود سازمان بازرسی کل کشور و مراجع قضایی به پرونده تخلفات 1128 کانتینری/ جزییات جدید از نحوه تخلفات ارتکابی در این پرونده
تکمیل فاز 3 اسکله کانتینری بندر شهید رجایی تا سه سال دیگر
یک تحلیلگر ارشد گمرک: انتشار خبر کشف 1128 کانتینر با عنوان قاچاق اشتباه است
اعلام جزییات مراسم تشییع پیکر شهید مدافع حرم مرتضی عبداللهی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 آبان 1396 ساعت 22:402017-11-18اقتصادي

جزییات جدید از پرونده تخلفات 1128 کانتینر در بندر شهید رجایی


- " با پیگیری و دقت نظر مسئولان سازمان بازرسی کل کشور در سال 1394 و همزمان با ارائه گزارشاتی از تخلف افرادی در ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی موضوع پرونده تخلفات 1128 کانتینر در بندر شهید رجایی در دستور کار سازمان بازرسی کل کشور قرار گرفته است .

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمیزان، بر اساس اسنادی که در اختیار خبرنگار ما قرار گرفته است همزمان با ورود سازمان بازرسی کل کشور ، مراجع قضایی هرمزگان نیز به این پرونده در سال 1394 ورود کرده اند .

با ورود سازمان بازرسی کل کشور و دفاتر نظارتی گمرک ایران، مقرر می شود تمامی اسناد ترخیص کالا توسط فرد ترخیص کاری بنام "س.

ح" در سال 1394 و ماقبل آن مورد بازبینی و حسابرسی پس از ترخیص مجدد قرار گیرد که این موضوع به دستور رییس کل وقت گمرک ایران و با تشکیل تیمی خبره از مدیران و کارشناسان مجرب گمرک آغاز می شود .

همزمان با تشکیل این تیم اعلام می شود که در تیرماه سال 1394 یک محموله 210 کانتینری قاچاق که متعلق به "س.

ح" است توسط یکی از سازمان های کاشف در بندر عباس پس از خروج از گمرک کشف شده است .

دادستان بندر عباس سریع به موضوع ورود کرده و خواستار بررسی موضوع می شود و تیمی از ستاد گمرک ایران جهت بررسی ادعاهای مطرح شده به استان هرمزگان عزیمت و در اول وقت اداری به سازمان کاشف مراجعه و خواستار بررسی کالاهای توقیفی می گردند، اما مشخص می شود کالا و کانتینرها وجود خارجی نداشتند و درواقع کالایی قاچاق نشده بود.

بر همین اساس، اخبار منتشره بدون هماهنگی مراجع استانی از جمله دادستانی بندرعباس بوده و تذکر لازم از سوی مقامات استانی به سازمان مدعی کشف 210 کانتینر کالای قاچاق داده می شود که از ذکر مطالب بدون مستند که منتهی به تشویش اذهان جامعه و بیم تبانی متهمین می شود، خودداری کند.

به همین ترتیب و در همان زمان حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان، محموله ای 13 کانتینری در 5 فقره اظهارنامه را به ظن قاچاق از برادران "ح" در سال 1394 توقیف و به جهت حصول اطمینان از قاچاق بودن کالا در اجرای قوانین و مقررات موضوع را از دفاتر ستادی گمرک ایران ؛ دفتر بازرسی و مدیریت عملکرد، دفتر بررسی و تعیین ارزش و تعرفه و مرکز واردات استعلام می کند.

به دنبال این اقدام، یکی از سازمان های ضابط قضایی با تهیه گزارشی و با گرفتن دستور مرجع قضایی وارد اماکن گمرکی شده و محموله های مذکور را بدون اینکه گمرک نظر نهایی خود را اعلام کند خارج می کند اما درآخر گمرک شهیدرجایی بندرعباس با در دست گرفتن این پرونده با دستور قضایی پس از اخذ نظرات دفاتر ستادی درخصوص کالای، تعداد پنج فقره اظهارنامه شامل ظروف شیشه ای که به گمرک اظهار شده بود، وفق قانون امور گمرکی و بر اساس ماده 113 قانون امور گمرکی قاچاق تشخیص می دهد و اعلام وقوع جرم را به مرجع قضایی منعکس می کند.

اما مرجع قضایی در راستای گزارش احتمال وقوع جرم به کمک گمرک شهیدرجایی در رابطه با فعالیت های مجرمانه باند برادران "ح" دستور تحقیقات مقدماتی متهمین پرونده را به اداره پلیس آگاهی استان هرمزگان صادر و پس از احضار متهمین و بازجویی از نامبردگان، تعدادی از کارمندان گمرک و بندر نیز به عنوان مطلع احضار و سپس بنا به دلایلی اواسط سال 1395 بازداشت و متعاقباً آزاد می گردند.

پس از بازداشت و دستگیری متهم اصلی پرونده، اسناد و مدارکی مربوط به تعداد 86 دستگاه کانتینر متعلق به متهمین که در سنوات قبل کالا را به صورت قانونی ازگمرک خارج کرده بودند، به دستور مرجع رسیدگی کننده به گمرک ایران تحویل می شود تا نسبت به این مورد اظهارنظر کند.

پس از بررسی های بعمل آمده مشخص می شود از محل تعداد 86 دستگاه کانتینر مورد ادعا، صرفاً تعداد 8 دستگاه کانتینر که با جعل بیجک و با تبانی بندر خارج شده بود، مشمول مقررات قاچاق شده و مراتب نیز طی نامه ای به مرجع رسیدگی کننده و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز منعکس می شود.

در این رابطه تعداد سه نفر از متهمین که قوم و خویش نسبی نیز بودند، دستگیر و متعاقباً تعداد دو نفر از آنان با سپردن وثیقه آزاد می شوند.

با پیگیری های سازمان بازرسی کل کشور و دفاتر نظارتی گمرک پس از استخراج اطلاعات مربوط به فعالیت این افراد در پنج شرکت یادشده در طول فعالیت هایشان مشخص می شود این افراد در سال 1394 و ماقبل آن جمعاً تعداد 655 اظهارنامه و پروانه گمرکی درگمرک بندر شهیدرجایی داشته اندکه تشریفات گمرکی 1128 دستگاه کانتینر را با این تعداد اظهارنامه درگمرک شهیدرجایی انجام داده اند .

کالاها به گمرک اظهار شده و در واقع تشریفات قانونی این کالاها انجام و حقوق و عوارض گمرکی نیز دریافت شده و تمامی اطلاعات نیز در سامانه های الکترونیکی گمرک موجود است .

بنابراین گزارش؛ مرجع قضایی استان هرمزگان با بررسی مستندات و گزارش های دفاتر نظارتی گمرک و همچنین نیروی انتظامی استان هرمزگان جهت بررسی های بیشتر پرونده را در اختیار یکی از نهادهای اطلاعاتی قرار می دهد و متهمان اصلی این پرونده در تحقیقات به جعل سازمان یافته اسناد از جمله گواهی مبدا اقرار می کنند.

در تحقیقات بیشتر مشخص شده است پیش از این دفاتر نظارتی گمرک و سازمان بازرسی کل کشور به این پرونده ورود کرده و بیش از 80 درصد از اظهارنامه های متهمین را که مربوط به سال 1394 و ماقبل آن بوده بررسی و صرفا بر اساس قانون امور گمرکی تخلفات گمرکی احراز کرده و با بررسی تفاوت ارزش نسبت به صدور مطالبه نامه به مبلغی بیش از 700 میلیارد ریال در سال 1394اقدام شده است.

بنابراین به غیر از 8 کانتینری که با جعل بیجک از بندر خارج و یا 13 کانتینری که قبل از خروج از توسط گمرک به جرم قاچاق توقیف شده است موضوع جدیدی در این پرونده نبوده است اما متهمان به جعل سازمان یافته اسناد گمرکی از جمله گواهی مبدا اعتراف کرده اند که بر اساس اطلاعات تکمیلی مجموع تخلفات به یک هزار و 170 میلیارد ریال افزایش یافته در حالی که پیش از این 700 میلیارد ریال احصا شده بود .

لازم به ذکر است در ارتباط با پرونده متشکله متعاقب دستور موکد رییس کل وقت گمرک ایران و اقدامات مؤثر دفاتر نظارتی و ستادی گمرک ایران، سازمان بازرسی کل کشور طی نامه محرمانه طبقه بندی شده، گزارش ماحصل جریانات حادث شده ای به دفتر معاون اول رییس جمهور، معاون اول قوه قضاییه، دفتر مقام معظم رهبری مدظله العالی، دادستان کل کشور و.

منعکس و در متن نامه نیز به صراحت تصریح داشته که دفتر بازرسی گمرک ایران در سال 94 در اواسط سال 94 نسبت به کشف این موضوع اقدام نموده است .

با این وجود ذکر چند نکته در خصوص این پرونده ضروری است.

نخست آنکه بر اساس مستندات فعالیت این افراد در سال 1394 و ماقبل آن بوده و تمامی اطلاعات عملکرد و اسناد اظهاری به گمرک در سامانه های الکترونیکی گمرک موجود و بررسی شده است .

موضوع بعدی ورود سازمان بازرسی کل کشور ، مراجع قضایی و دفاتر نظارتی و حتی رییس کل وقت گمرک ایران به این پرونده در سال 94 و 95 است.

و سوم اینکه ارتقای سطح عملکرد سامانه های الکترونیکی گمرک امری ضروری بوده که بر اساس ادعای گمرک ایران این سامانه ها در سال 1396 کاملا ارتقا یافته و با الکترونیکی شدن بارنامه ها تقاطع گیری هوشمند انجام و با کنترل 100 درصدی امکان جعل اسناد نیز وجود ندارد .


کلید واژه ها: سازمان بازرسی کل کشور - سازمان بازرسی - گمرک - کانتینر - شهید رجایی - قاچاق - بندر - هرمزگان - قضایی - استان - ایران - بندر عباس - بندرعباس - کشور - شهید - مراجع - گزارش - دادستان - تخلفات - تخلف - اسناد - نظارت - دفتر - مسئولان - خبرنگار - واردات - قوانین - مدیریت - مدیران - مستند

آخرین اخبار سرویس:
دولت روحانی حامی پوپولیست ها شد؟

چرا باید در ورزش بر کاهش وزن تمرکز نکنیم؟

سایت فروش بسیاری از واردکنندگان بسته شد/توقف فروش خودرو در بازار

افزایش قیمت حامل های انرژی منطقی نیست

جزییات اشتغال اتباع خارجی درایران/12هزار خارجی مجوز اشتغال گرفتند

دیزنی با 52 میلیارد دلار فاکس را می خرد

مرتضی اسدپور، مهناز کارگر بررسی تاثیر نوآوری سازمانی و نوآوری مدیریتی در موفقیت شرکت های دانش بنیان

سایت فروش بسیاری از واردکنندگان بسته شد/توقف فروش خودرو در بازار

نگاه طلا به پایین خیره شد/سکه امامی در نهایت کوتاه آمد+نمودار

«ابیانه» در فصل خزان+عکس

گران ترین اتومبیل های سال 2017 جهان/تصاویر

کالای متروکه چیست؟

نفت ایران در بنادر مختلف جهان چه قیمتی دارد؟

حکایت جایی که فقط پسته ها می خندیدند

علیرضا امینی، سیدآرش ولی نیا، یونس سلمانی، زهرا انصاری نقش توسعه کارآفرینی در ارتقای بهره وری نیروی کار

مالیات بر ارزش افزوده از گردشگری حذف می شود؟

مسافربرهای شخصی و نانی که آجر می کنند

حجت کاظمی از شکست بازار تا شکست دولت مناقشه بازارگرایان و دولت گرایان در دوران مدرن

7 میلیون نفر دو شغله اند/ خانه تبدیل به خوابگاه شده

از افزایش بودجه 97 تا چشم انتظاری دانشگاه ها برای تخصیص اعتبارات معوقه

تشریح جزییات پرداخت دیون پیمانکاران شهرداری

سامسونگ سال آینده کاهش فروش خواهد داشت

کشف موجودی عجیب و رعب انگیز در سواحل روسیه/عکس

محسن شفیعی نیک آبادی، سعیده قوچکانلو تاثیر کیفیت خدمات ارائه شده توسط پارک های فناوری بر عملکرد رشد و نوآوری شرکت های مستقر

تشریح جزییات پرداخت دیون پیمانکاران شهرداری

چرا نوک پیکان قیمت تمام شده به سمت کارگر است؟

از افزایش بودجه 97 تا چشم انتظاری دانشگاه ها برای تخصیص اعتبارات معوقه

روح اله شهنازی، زهرا دهقان شبانی اثرات اقتصادی مناطق ویژه علم و فناوری بر توسعه منطقه ای

مردم با پول یارانه ها چه می کنند؟

گوشت گوزن بر سر سفره ایرانی ها!

سایپا سراتو را 14 میلیون تومان گران کرد!

مقایسه قیمت بنزین در کشورهای مختلف + اینفوگرافیک

مالیات بر ارزش افزوده از گردشگری حذف می شود؟

خشکسالی پاییزی رکورد شکست

دولت روحانی حامی ها شد؟

نفت ایران در بنادر مختلف جهان چه قیمتی دارد؟

"بیت کوین" نخرید، حتی اگر بانک مرکزی مجوز داد

اختلاف قیمت 1 میلیارد تومانی آپارتمان 75 متری در تهران

اختلاف قیمت 1 میلیارد تومانی آپارتمان 75 متری در تهران

بیت کوین نخرید، حتی اگر بانک مرکزی مجوز داد

دولت روحانی حامی پوپولیست ها شد؟

دولت توان حذف یارانه نقدی 20 میلیون یارانه بگیر را ندارد

ابعاد تازه پرونده واردات خودروهای لوکس توسط یک پیرزن + سند

بیکاران مدرک‎دار 4 برابر شدند

بودجه دولت در 20سال گذشته را ببینید + نمودار

13 ایراد برنامه اشتغالی وزارت کار؛ نگرانی مرکز پژوهشها از نابودی شغل های موجود

کاهش کارایی فعالیت های پژوهشی باوجود متولیان مختلف/پژوهش هزینه نیست؛زیرساخت تصمیم گیری کشور است

بیکاران مدرک‎دار 4 برابر شدند

از «واکنش گمرک به ادعای قاچاق 5362 دستگاه خودروی لوکس» تا «حمایت آمریکا از خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان»

تشریح جزییات پرداخت دیون پیمانکاران شهرداری

خرید نفت هند از ایران نصف شد

سند ادعایی که "نیکی هیلی" علیه ایران منتشر کرد/عکس

بازگشت آرام «تسه»ها به مسیر صعودی

تخصیص 4 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های اقتصاد مقاومتی در کرمانشاه

پیش بینی شورای جهانی طلا درباره افزایش قیمت طلا در سال 2018

چرا نوک پیکان قیمت تمام شده به سمت کارگر است؟

عکسی زیبا از قله دماوند که تا حالا ندیده اید

بیت کوین؛ مولود وصلت ریاضیات با اینترنت

تعبیر وارونه رویای سوییسی

تصویب طرح افزایش نظارت بر فروش هواپیما به ایران

درخواست سازمان مالیاتی برای کارت بازرگانی

کاهش میل نقدینه خواهی در جامعه

ورود گوشت گوزن به سفره ایرانی ها

بازگردانی 15 چک از سوی پستچی جوان

توضیح نوبخت درباره افزایش قیمت بنزین

مالیات بر ارزش افزوده از گردشگری حذف می شود؟

مگه تا 1400 چقدر مونده؟؟

"سراتو" یک شبه 14 میلیون گران شد/جزییات

نخستین فروند از هواپیماهای برزیلی آتا به زمین نشست

با این 8 ماده غذایی با درد خداحافظی کنید

پای لنگ صادرات در سفره تولیدات مازندران/ حیرت از عدم استفاده در بهره گیری از فرصت صادرات مرکبات مازندران

ویتامین D تا چه اندازه درد را کاهش می دهد؟

سجاد عساکره، سعید زرندی، محسن افشارپور نقش سرمایه گذاری جمعی در تامین سرمایه کارآفرینان نوپا

پای لنگ صادرات در سفره تولیدات مازندران/ حیرت از عدم استفاده در بهره گیری ار فرصت صادرات مرکبات مازندران

نقاشی های زیبای هنرمند آمریکایی از فرش ایرانی (عکس)

بیکاران مدرک‎دار 4 برابر شدند

طبیعت زیبای پاییزی در میلان ایتالیا (عکس)

مالیات بر ارزش افزوده از گردشگری حذف می شود؟

سلفی گرفتن در سال 1920 (عکس)

دفاع سخنگوی دولت از لایحه بودجه

ارزش بازار سرمایه از 666 هزار میلیارد تومان گذشت

تغییر ذائقه به مصرف گوشت قرمز ؛ دردسر تازه تنظیم بازار

خرید یک هزار و 630 واگن برای متروی تهران ؛ به زودی

تکذیب واردات خودروی قاچاق به کشور

عوامل افزاینده قیمت خودرو در سال 97

رییس اتحادیه میوه و تر بار مرکز مازندران گرانی نارنگی را تکذیب کرد +قیمت انواع مرکبات

یادداشت اقتصادی/ چگونگی مدیریت کسری منابع صندوق های بازنشستگی/ تنها 5 درصد پرداختی صندوقها از سرمایه گذاری است

خوردن این ماده لبنی در صبحانه ممنوع!

جشن ازدواج 70 زوج جوان به کمک یک موسسه خیریه مردم نهاد در گتوند برگزار شد

مالیات بر ارزش افزوده از گردشگری حذف می شود؟

افزایش نسبی قیمت در بازار طلای سیاه/ نفت در محدوده 62دلار

برداشت 2 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای شهرها

پلمب کارخانه ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی

همه چیز درباره مخدر «گُل»

هفته ی دلار 4200 تومانی؛ دلار در روز های پیش رو گران تر می شود؟

انتخاب بهترین دیوارپوش

سایپا سراتو را 14 میلیون تومان گران کرد!

مردم با پول یارانه ها چه می کنند؟

اختصاص 8 درصد انتصابات شهرداری تهران به زنان

ورود گوشت گوزن به سفره ایرانی ها

جزییات جدید از پرونده تخلفات 1128 کانتینر در بندر شهید رجایی

جزییات جدید از پرونده تخلفات 1128 کانتینر در بندر شهید رجایی