مطالب مرتبط:
جزییات جدید از پرونده تخلفات 1128 کانتینر در بندر شهید رجایی
ورود سازمان بازرسی کل کشور و مراجع قضایی به پرونده تخلفات 1128 کانتینری/ جزییات جدید از نحوه تخلفات ارتکابی در این پرونده
تکمیل فاز 3 اسکله کانتینری بندر شهید رجایی تا سه سال دیگر
یک تحلیلگر ارشد گمرک: انتشار خبر کشف 1128 کانتینر با عنوان قاچاق اشتباه است
اعلام جزییات مراسم تشییع پیکر شهید مدافع حرم مرتضی عبداللهی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 آبان 1396 ساعت 22:402017-11-18اقتصادي

جزییات جدید از پرونده تخلفات 1128 کانتینر در بندر شهید رجایی


- " با پیگیری و دقت نظر مسئولان سازمان بازرسی کل کشور در سال 1394 و همزمان با ارائه گزارشاتی از تخلف افرادی در ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی موضوع پرونده تخلفات 1128 کانتینر در بندر شهید رجایی در دستور کار سازمان بازرسی کل کشور قرار گرفته است .

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمیزان، بر اساس اسنادی که در اختیار خبرنگار ما قرار گرفته است همزمان با ورود سازمان بازرسی کل کشور ، مراجع قضایی هرمزگان نیز به این پرونده در سال 1394 ورود کرده اند .

با ورود سازمان بازرسی کل کشور و دفاتر نظارتی گمرک ایران، مقرر می شود تمامی اسناد ترخیص کالا توسط فرد ترخیص کاری بنام "س.

ح" در سال 1394 و ماقبل آن مورد بازبینی و حسابرسی پس از ترخیص مجدد قرار گیرد که این موضوع به دستور رییس کل وقت گمرک ایران و با تشکیل تیمی خبره از مدیران و کارشناسان مجرب گمرک آغاز می شود .

همزمان با تشکیل این تیم اعلام می شود که در تیرماه سال 1394 یک محموله 210 کانتینری قاچاق که متعلق به "س.

ح" است توسط یکی از سازمان های کاشف در بندر عباس پس از خروج از گمرک کشف شده است .

دادستان بندر عباس سریع به موضوع ورود کرده و خواستار بررسی موضوع می شود و تیمی از ستاد گمرک ایران جهت بررسی ادعاهای مطرح شده به استان هرمزگان عزیمت و در اول وقت اداری به سازمان کاشف مراجعه و خواستار بررسی کالاهای توقیفی می گردند، اما مشخص می شود کالا و کانتینرها وجود خارجی نداشتند و درواقع کالایی قاچاق نشده بود.

بر همین اساس، اخبار منتشره بدون هماهنگی مراجع استانی از جمله دادستانی بندرعباس بوده و تذکر لازم از سوی مقامات استانی به سازمان مدعی کشف 210 کانتینر کالای قاچاق داده می شود که از ذکر مطالب بدون مستند که منتهی به تشویش اذهان جامعه و بیم تبانی متهمین می شود، خودداری کند.

به همین ترتیب و در همان زمان حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان، محموله ای 13 کانتینری در 5 فقره اظهارنامه را به ظن قاچاق از برادران "ح" در سال 1394 توقیف و به جهت حصول اطمینان از قاچاق بودن کالا در اجرای قوانین و مقررات موضوع را از دفاتر ستادی گمرک ایران ؛ دفتر بازرسی و مدیریت عملکرد، دفتر بررسی و تعیین ارزش و تعرفه و مرکز واردات استعلام می کند.

به دنبال این اقدام، یکی از سازمان های ضابط قضایی با تهیه گزارشی و با گرفتن دستور مرجع قضایی وارد اماکن گمرکی شده و محموله های مذکور را بدون اینکه گمرک نظر نهایی خود را اعلام کند خارج می کند اما درآخر گمرک شهیدرجایی بندرعباس با در دست گرفتن این پرونده با دستور قضایی پس از اخذ نظرات دفاتر ستادی درخصوص کالای، تعداد پنج فقره اظهارنامه شامل ظروف شیشه ای که به گمرک اظهار شده بود، وفق قانون امور گمرکی و بر اساس ماده 113 قانون امور گمرکی قاچاق تشخیص می دهد و اعلام وقوع جرم را به مرجع قضایی منعکس می کند.

اما مرجع قضایی در راستای گزارش احتمال وقوع جرم به کمک گمرک شهیدرجایی در رابطه با فعالیت های مجرمانه باند برادران "ح" دستور تحقیقات مقدماتی متهمین پرونده را به اداره پلیس آگاهی استان هرمزگان صادر و پس از احضار متهمین و بازجویی از نامبردگان، تعدادی از کارمندان گمرک و بندر نیز به عنوان مطلع احضار و سپس بنا به دلایلی اواسط سال 1395 بازداشت و متعاقباً آزاد می گردند.

پس از بازداشت و دستگیری متهم اصلی پرونده، اسناد و مدارکی مربوط به تعداد 86 دستگاه کانتینر متعلق به متهمین که در سنوات قبل کالا را به صورت قانونی ازگمرک خارج کرده بودند، به دستور مرجع رسیدگی کننده به گمرک ایران تحویل می شود تا نسبت به این مورد اظهارنظر کند.

پس از بررسی های بعمل آمده مشخص می شود از محل تعداد 86 دستگاه کانتینر مورد ادعا، صرفاً تعداد 8 دستگاه کانتینر که با جعل بیجک و با تبانی بندر خارج شده بود، مشمول مقررات قاچاق شده و مراتب نیز طی نامه ای به مرجع رسیدگی کننده و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز منعکس می شود.

در این رابطه تعداد سه نفر از متهمین که قوم و خویش نسبی نیز بودند، دستگیر و متعاقباً تعداد دو نفر از آنان با سپردن وثیقه آزاد می شوند.

با پیگیری های سازمان بازرسی کل کشور و دفاتر نظارتی گمرک پس از استخراج اطلاعات مربوط به فعالیت این افراد در پنج شرکت یادشده در طول فعالیت هایشان مشخص می شود این افراد در سال 1394 و ماقبل آن جمعاً تعداد 655 اظهارنامه و پروانه گمرکی درگمرک بندر شهیدرجایی داشته اندکه تشریفات گمرکی 1128 دستگاه کانتینر را با این تعداد اظهارنامه درگمرک شهیدرجایی انجام داده اند .

کالاها به گمرک اظهار شده و در واقع تشریفات قانونی این کالاها انجام و حقوق و عوارض گمرکی نیز دریافت شده و تمامی اطلاعات نیز در سامانه های الکترونیکی گمرک موجود است .

بنابراین گزارش؛ مرجع قضایی استان هرمزگان با بررسی مستندات و گزارش های دفاتر نظارتی گمرک و همچنین نیروی انتظامی استان هرمزگان جهت بررسی های بیشتر پرونده را در اختیار یکی از نهادهای اطلاعاتی قرار می دهد و متهمان اصلی این پرونده در تحقیقات به جعل سازمان یافته اسناد از جمله گواهی مبدا اقرار می کنند.

در تحقیقات بیشتر مشخص شده است پیش از این دفاتر نظارتی گمرک و سازمان بازرسی کل کشور به این پرونده ورود کرده و بیش از 80 درصد از اظهارنامه های متهمین را که مربوط به سال 1394 و ماقبل آن بوده بررسی و صرفا بر اساس قانون امور گمرکی تخلفات گمرکی احراز کرده و با بررسی تفاوت ارزش نسبت به صدور مطالبه نامه به مبلغی بیش از 700 میلیارد ریال در سال 1394اقدام شده است.

بنابراین به غیر از 8 کانتینری که با جعل بیجک از بندر خارج و یا 13 کانتینری که قبل از خروج از توسط گمرک به جرم قاچاق توقیف شده است موضوع جدیدی در این پرونده نبوده است اما متهمان به جعل سازمان یافته اسناد گمرکی از جمله گواهی مبدا اعتراف کرده اند که بر اساس اطلاعات تکمیلی مجموع تخلفات به یک هزار و 170 میلیارد ریال افزایش یافته در حالی که پیش از این 700 میلیارد ریال احصا شده بود .

لازم به ذکر است در ارتباط با پرونده متشکله متعاقب دستور موکد رییس کل وقت گمرک ایران و اقدامات مؤثر دفاتر نظارتی و ستادی گمرک ایران، سازمان بازرسی کل کشور طی نامه محرمانه طبقه بندی شده، گزارش ماحصل جریانات حادث شده ای به دفتر معاون اول رییس جمهور، معاون اول قوه قضاییه، دفتر مقام معظم رهبری مدظله العالی، دادستان کل کشور و.

منعکس و در متن نامه نیز به صراحت تصریح داشته که دفتر بازرسی گمرک ایران در سال 94 در اواسط سال 94 نسبت به کشف این موضوع اقدام نموده است .

با این وجود ذکر چند نکته در خصوص این پرونده ضروری است.

نخست آنکه بر اساس مستندات فعالیت این افراد در سال 1394 و ماقبل آن بوده و تمامی اطلاعات عملکرد و اسناد اظهاری به گمرک در سامانه های الکترونیکی گمرک موجود و بررسی شده است .

موضوع بعدی ورود سازمان بازرسی کل کشور ، مراجع قضایی و دفاتر نظارتی و حتی رییس کل وقت گمرک ایران به این پرونده در سال 94 و 95 است.

و سوم اینکه ارتقای سطح عملکرد سامانه های الکترونیکی گمرک امری ضروری بوده که بر اساس ادعای گمرک ایران این سامانه ها در سال 1396 کاملا ارتقا یافته و با الکترونیکی شدن بارنامه ها تقاطع گیری هوشمند انجام و با کنترل 100 درصدی امکان جعل اسناد نیز وجود ندارد .


کلید واژه ها: سازمان بازرسی کل کشور - سازمان بازرسی - گمرک - کانتینر - شهید رجایی - قاچاق - بندر - هرمزگان - قضایی - استان - ایران - بندر عباس - بندرعباس - کشور - شهید - مراجع - گزارش - دادستان - تخلفات - تخلف - اسناد - نظارت - دفتر - مسئولان - خبرنگار - واردات - قوانین - مدیریت - مدیران - مستند

آخرین اخبار سرویس:
مدیر آستان امامزاده صالح (ع) در مراسم تحویل سال: لزوم اهمیت به تولید ایرانی و تولیدکننده داخلی/ پرهیز از اسراف و رعایت انصاف در سال جاری

ثروتمندترین فرد آسیا اهل کجاست؟

نخستین نمایشگاه دست بافته های سنتی قزوین گشایش یافت

87 پرونده تخلف صنفی در قزوین توسط تعزیرات مختومه شد

بهره برداری از فازهای 22تا 24 پارس جنوبی در سال 97

ایران کالا 24 ساعته می شود/ حضور چهره ها و نخبگان برای جذب مخاطب

رکورد تراکنش های بانکداری الکترونیک شکسته شد

آشنایی با اولین موزه صنایع دستی گلستان

اطلاعیه مرکز مدیریت راه های کشور مورخ 1 فروردین 97 جزییات ممنوعیت و محدودیت های ترافیکی/ کاهش 10.8 درصدی تردد نسبت به روز قبل

صنعت بیمه در ایفای تعهدات خود سربلند است

احیای دریاچه ارومیه با کمک سازمان های مردم نهاد

جانمایی صحیح درختان در مناطق شهری باعث کاهش 2تا 8 درجه ای دما می شود

ورود ربات ها به ساخت و ساز

کشاورزی، گردشگری و تجارت محور توسعه گیلان در سال جدید

حمایت از کالای ایرانی یعنی چه؟!

حمید هیراد و ماجرای عشق نوجوانی اش که از دنیا رفت

تورم بالا دلیل بی رغبتی مردم برای خرید فرش دستباف

هنگام حضور در طبیعت چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

اپل در زمینه فناوری اسکن سه بعدی چهره، دو سال از رقبای اندرویدی پیش است

مصرف این جوجه کباب ها ممنوع!

بی خواب ترین مردم جهان مشخص شدند!

60 هزار مسافر نوروزی با ناوگان حمل و نقل عمومی آذربایجان غربی جابجا شدند

مسوولان خرید کالای ایرانی را فرهنگ سازی کنند

وظیفه دولت سخت گیری نسبت به مسئله قاچاق کالاست/ مصرف کالای ایرانی دشمن را در جنگ اقتصادی خلع سلاح می کند

یک میلیون مسافر پارسال از پایانه مرزی بیله سوار مغان تردد کردند

96، سال حوادث گوناگون طبیعی و انسان ساخت/سربلندی صنعت بیمه در ایف

کاهش تقاضا ثمره اقدام دولت در ممنوعیت ثبت سفارش دلاری

پوستر ویژه عید نوروز

طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب (82)

جانمایی صحیح درختان در مناطق شهری باعث کاهش 2تا 8 درجه ای دما می شود

60 هزار مسافر نوروزی با ناوگان حمل و نقل عمومی آذربایجان غربی جابجا شدند

یک میلیون مسافر پارسال از پایانه مرزی بیله سوار مغان تردد کردند

مسوولان خرید کالای ایرانی را فرهنگ سازی کنند

جانمایی صحیح درختان در مناطق شهری باعث کاهش 2تا 8 درجه ای دما می شود

رونمایی 60 میلیارد دلار تعرفه برای واردات چینی

مسوولان خرید کالای ایرانی را فرهنگ سازی کنند

رشد منفی تولید 15 گروه کالای صنعتی و معدنی+ جدول

غیرقانونی بودن پرداخت عیدی کارمندی به کارگران کارگاه های دولتی

یک میلیون مسافر پارسال از پایانه مرزی بیله سوار مغان تردد کردند

طرز تهیه نان پسته؛ نان پرمغز و خوشمزه

پست عیدانه شفر در آستانه سال نو/عکس

قرارداد خرید 100 فروند هواپیما آنتونف از کشور روسیه محقق شد

واردات شش میوه به کشور آزاد شد

هیچ کانونی، کانون خانواده نمی شود

بزرگان مس دنیا

حرکت ­قطار های رجا بر اساس ساعت رسمی کشور

جزییات بهره برداری از فازهای 22تا 24 پارس جنوبی در سال جاری

جریمه 30 هزار تومانی پرتاب زباله در نوروز

صرف هزینه 4 میلیون دلاری برای واردات زیپ! + جدول

چگونه می توان در مسافرت عکس خیابانی گرفت؟

چشم انداز بازار سهام در سال 97

برای اشتغال در سال 97 دو طرح ضربتی داریم/واحدهای تولیدی نیمه کار را به بهره برداری می رسانیم

ساخت بزرگترین خیابان طرح تفصیلی شهر یاسوج آغاز شد

مراقبت سایت های جعلی فروش بلیت و رزرو هتل باشید

آمد بهار جانها ...

مراقبت سایت های جعلی فروش بلیت و رزرو هتل باشید / راهنمای خرید بلیت هواپیما و رزرو هتل

تحول مهم اقتصادی جهان در سال 96

رییس اتحادیه صادرکنندگان میوه: آرامش بازار میوه تا پایان فروردین ادامه دارد

60 میلیارد ریال برای توسعه روستاهای بدون دهیاری در یزد پرداخت شد

راه اندازی اپلیکیشن راهنمای موزه ملی ایران

بازارچه نوروزی در خرامه برپا شد

خداحافظی با صله رحم به سبک و سیاق مجازی

میوه های طرح تنظیم بازار دارای کیفیت متوسط و گاهی ضعیف است

رونق بازار گل و گیاه در آغاز بهار

هوای کهگیلویه و بویراحمد تا چهارم فروردین صاف خواهد بود

60 میلیارد ریال برای توسعه روستاهای بدون دهیاری در یزد پرداخت شد

ساخت بزرگترین خیابان طرح تفصیلی شهر یاسوج آغاز شد

ساخت بزرگترین خیابان طرح تفصیلی شهر یاسوج آغاز شد

60 میلیارد ریال برای توسعه روستاهای بدون دهیاری در یزد پرداخت شد

بازارچه نوروزی در خرامه برپا شد

واردات شش میوه به کشور آزاد شد

هیوندای توسان اسپرت 2018، با پیشرانه جدید عرضه می شود

اِعمال مالیات بر ارزش افزوده،واقعی است یا سلیقه ای؟

بلیت سینماها از امروز 15 هزار تومان می شود

تلاش وکلای رونالدو برای کاهش مالیات به کجا رسید؟

تماشا کنید: استقبال مردم از جشنواره عید دیدنی با هواوی

نرخ جدید مرغ و انواع مشتقات در بازار

تغییر رویه ضمانت نامه های تجار

صنعت نفت چگونه ملی شد؟

تصویر بازار خودرو در سال 97

جلوگیری از چاقی در ایام عید نوروز

عنوان سال ، حمایت از کالای ایرانی

تورم تک رقمی و رشد مثبت اقتصادی در سال 96 تداوم یافت

تصاویری از سفره های هفت سین/ خوان استقبال از بهار

ترافیک در آزادراه های قزوین نیمه سنگین است

مهمترین پیام بهار تغییر و تحول است

تورم تک رقمی و رشد مثبت اقتصادی در سال 96 تداوم یافت

حمایت از کالای ایرانی یعنی چه؟!

مهمترین پیام بهار تغییر و تحول است

پنج گام تا افزایش ارزش پیشنهادی

افزایش 42 درصدی پرداخت های عمرانی در سال جاری

راه سرمایه گذاری پُرسود در اوقات فراغت

ترافیک در آزادراه های قزوین نیمه سنگین است

قرارداد خرید 100 فروند هواپیما آنتونف از کشور روسیه محقق شد

بیش از یکهزار هکتار باغ در اراضی شیبدار خراسان شمالی ایجاد شد

افزایش ظرفیت اسکان مسافران نوروزی در فارس

آسمان فارس صاف همراه با افزایش دما

بیش از یکهزار هکتار باغ در اراضی شیبدار خراسان شمالی ایجاد شد

رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران شکست؛ 115.8 میلیون لیتر در یک روز

ارتقاء 22 درصدی ایمنی در حمل و نقل جاده ای/استقبال از خودروی شخصی هنوز بالا است

جزییات جدید از پرونده تخلفات 1128 کانتینر در بندر شهید رجایی

جزییات جدید از پرونده تخلفات 1128 کانتینر در بندر شهید رجایی