مطالب مرتبط:
ای داغ تو چون محشر کبری برای توس
واکنش سرپرست موقت پرسپولیس به یک شایعه داغ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 آبان 1396 ساعت 21:122017-11-18سياسي

ای داغ تو چون محشر کبری برای توس


- : به نقل از مهر: مأمون که عمری خود را مدبرترین فرد بنی عباس می خواند، امام رضا(ع) را با نقشه قبلی و برای محدود کردن نفوذشان با عنوان ولایت عهدی به توس فرا می خواند، امام با علم به آنچه وی در ذهن دارد به دلیل اصرارهای زیاد و فی الواقع برای حفظ وحدت مسلمانان، دفع فتنه از جامعه و کنترل فتنه انگیزی های جدید مأمون با هشیاری تمام راهی ایران می شوند.

در بلاد خراسان هرچند امام را ولیعهد مأمون می خوانند اما چه کسی است که نداند خلیفه بنی عباس برای تخفیف درجه علمی و اجتماعی فرزند رسول الله(ص) از هیچ توطئه، خیانت و برنامه از پیش طراحی شده ای دریغ نمی کند.

روشنگری های امام رضا(ع) روز به روز آتش کینه و خشم مأمون را شعله ورتر می کند.

محافل به ظاهر علمی که برای به چالش کشیدن علوم وسیع امام ترتیب داده شده، بی اثر شده و هر روز بر تعداد از مأمون برگشتگان اضافه می شود.

هر روز خبری جدید می رسد از وسعت اندیشه علی بن موسی الرضا(ع)، از نفوذ گسترده اش در بین موافق و مخالف بنی عباس، از سخنان و اعمال تاثیرگذارش بر جامعه.

نقشه ای که قرار بود به دور امام هشتم شیعیان حصاری بکشد، در حال جمع کردن بساط خلافت خاندان بنی عباس است.

نقشه ای که قرار بود علی بن موسی الرضا(ع) را از چشم ها بیاندازد، چنان پتکی بر پیکره کاخ مأمون شده است.

دیگر تظاهر به علم دوستی، تظاهر به تدبر، تظاهر به سیاست ورزی و تظاهر به احترام به خاندان نبوت برای مأمون راهگشا نیست.

مدیریت و تدبیر امام رضا(ع) با قبول ولیعهدی چنان نقشه ها را نقش بر آب کرد که آبروی از دست رفته مأمون و درباریانش به راحتی باز نخواهد گشت.

دیگر هیچ چیز مهم نیست، دستگاه تبلیغاتی مأمون خاموش می شود و تصمیمی که درنهایت هر ظالمی برای تبدیل کردن خود به لکه ننگ تاریخ زمانش می گیرد، توسط مأمون گرفته شد.

میوه زهرآگین به دست ایادی مأمون با اجبار به دست امام هشتم شیعیان(ع) داده تا سیاهی پرونده بنی عباس از تاریخ اسلام پاک نشود.

امام رضا(ع) محور اتحاد امت های اسلامی است حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی تولیت آستان قدس رضوی اظهارکرد: امام رضا(ع) محور اتحاد و ائتلاف امت اسلامی هستند و بیانات نورانی ایشان سرشار از آموزه های وحدت، الفت و دوستی برای مسلمانان و سیره طیبه این امام همام جلوه انسجام و ائتلاف در امت اسلامی است.

وی افزود: کوچک ترین فعل یا ترک فعلی که منجر به خدشه در انسجام، وحدت و یکپارچگی امت اسلامی شود، جایز نیست و پاسخگویی در پیشگاه الهی را به دنبال خواهد داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: تفرقه افکنی مهمترین راهبرد دشمنان در قبال جوامع اسلامی است.

امام رضا(ع) در عصر اختلاف خانوادگی بنی عباس توانستند فتنه را کور کند عضو هیئت رییسه مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: امام رضا(ع) در عصری که اختلاف خانوادگی بنی عباس بر سر قدرت به ضرر تمام جغرافیای شیعیان تمام شد، توانستند فتنه را کور کنند.

حجت الاسلام سید جلال رضوی مهر گفت: امام رضا(ع) با پذیرش ظاهری قصه ولایت عهدی در عمل توطئه مأمون را خنثی و موجب انسجام و وحدت و یکپارچگی شیعیان و اعتماد بیشتر به خاندان عصمت شدند.

با سیاست امام رضا(ع) مأمون بدون ضربه زدن بر پیکره شیعه به ضرر بنی عباس قدم برداشت وی با بیان اینکه مدیریت بحران امام رضا(ع) که مدینه تا مرو و از مرو تا توس را تحت الشعاع قرار داد نکته ای تاریخی است که اگر از سوی ایشان اتخاذ نمی شد ممکن بود موجب از بین رفتن جریان شیعی شود، پس امام رضا(ع) با تیزهوشی و امداد الهی می توانستند دل های از هم دور افتاده جامعه شکافته شده آن زمان را به هم نزدیک کنند.

استاد حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه فضای غبارآلود ایران و عراق و عرب به نفع اسلام و قرآن با قبول ولایت عهدی پیش رفت، تأکید کرد: با سیاست امام رضا(ع) مأمون بدون ضربه زدن بر پیکره شیعه به ضرر بنی عباس قدم برداشت زمینه نشر و توسعه علوم آل محمد(ص) را فراهم کرد.

وی افزود: بصیرت بلند امام هشتم نه فقط شیعیان که پیروان سایر مذاهب را نیز قانع کرد و نشان داد که ایشان از نسل پیامبر خدا(ص) است.

به گفته حجت الاسلام رضوی مهر، تشخیص امور و عاقلانه عمل کردن منجر به ماندگاری راه امام شد و امروز ایران مفتخر است که علوم خراسان از علم ایشان می درخشد.

وی در ادامه گفت: جذبه وجود امام رضا(ع) روز به روز موجب جلب تشیع و خلوت شدن اطراف مأمون می شد، اقامت نماز جماعت و نماز جمعه توسط امام اعتماد به نفس پیروان اهل بیت(ع) را بیشتر می کرد و مأمون مبهوت نفوذ ایشان بود.

اقامت نماز جماعت و نماز جمعه توسط امام اعتماد به نفس پیروان اهل بیت(ع) را بیشتر می کرد عضو هیئت رییسه مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه بنی امیه و بنی عباس نتوانستند در مقابل جریان فکری به راه افتاده توسط امام، ایشان را منکوب کنند، اظهار داشت: ایشان استمرار محتوای نبوت را با جان فشانی بیمه کردند و امروز هم از برکت وجودی شان فهم مسائل کلام و استشهاد، نشر احادیث، تفقه در علوم وحیانی و علومی این چنین برای مریدان خاندان نبوت(ص) مهیا شده است.

حجت الاسلام رضوی مهر تأکید کرد: آستان قدس ایشان نیز این روزها ملجأ مستضعفان است و به برکت وجود امام رضا(ع) در صحنه های اجتماعی به منظور افزایش انسجام جامعه مسیری را طی می کند که از منویات امام رضا(ع) نشأت می گیرد، امیدواریم شیعیان و دوستداران اهل بیت(ع) با درک مضامین ایشان هرچه بیشتر با این خاندان و اسلام پیوند معنوی برقرار کنند.

اهمیت ولایت و روایت سلسله الذهب رییس حوزه علمیه اصفهان هم با اشاره به سالروز شهادت امام هشتم، افزود: حضرت امام رضا سلام الله علیه را به اجبار، امّا با ظاهرسازی و تشریفات، از مدینه به سمت طوس حرکت دادند.

طی مسیر از مدینه تا خراسان، معمولاً از بیابان ها و بی راهه ها می رفتند، امّا وقتی به نیشابور رسیدند، چاره ای جز گذر از میان شهر ندیدند؛ لذا کاروانیان مجبور شدند در نیشابور بمانند تا مردم به استقبال بیایند.

خصوصیات دقیق آن استقبال را نمی دانیم؛ امّا آنچه تاریخ نویسان سنّی و شیعه نوشته اند، حاکی از آن است که استقبال عجیب و بی نظیری از امام رضا سلام الله علیه صورت گرفت.

استقبال چنان گسترده بود که نگذاشتند امام رضا سلام الله علیه به میان مردم بیایند و آن حضرت در هودجی سوار بودند.

آیت الله مظاهری گفت: مردم همه می خواستند امام رضا سلام الله علیه را ببینند، امّا مأموران اجازه ندادند.

وقتی حضرت رضا سلام الله علیه در وسط جمعیت قرار گرفتند، خود حضرت پرده کجاوه را کنار زدند.

مسلّماً با دیدن چهره مبارک امام رضا سلام الله علیه شور و شعف و احساسات مردم برانگیخته شد.

همه از آن حضرت خواستند تا یک جمله و روایتی برای ایشان بگویند.

حضرت نیز روایتی فرمودند که به روایت سلسله الذهب معروف شد؛ زیرا سندهای آن بسیار عالی و طلایی است.

امام رضا سلام الله علیه روایت را قول پدرشان و ایشان از پدرشان تا امیرالؤمنین سلام الله علیه نقل کرده اند و امیرالمؤمنین سلام الله علیه از پیغمبر اکرم صلّی الله علیه وآله وسلّم و ایشان از جبرییل و جبرییل هم از طرف خدا آن را نقل کرده است.

حضرت با این سلسله سند فرمودند که خداوند سبحان فرمود: لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ حِصْنِی‏ فَمَنْ‏ دَخَلَ‏ حِصْنِی‏ أَمِنَ‏ مِنْ‏ عَذَابِی خداوند متعال کلمه لا اله الاّ الله را حصن و قلعه محکم خود قرار داده که هرکسی در آن وارد شود، از آتش جهنّم ایمن است.

وی ادامه داد: حضرت رضا سلام الله علیه پرده هودج را انداحتند و احساسات بالا گرفت.

حضرت دوباره پرده را کنار زدند و به مردم رو کرده و فرمودند: بِشُرُوطِهَا وَ أَنَا مِنْ شُرُوطِهَا .

یعنی کلمه لا اله الاّ الله برای کسی که ولایت داشته باشد، قلعه محکمی است.

بر این پایه، اگر شیعه با ولایت وارد قلعه لا اله الا الله شود، مصونیت دارد و به جهنّم نخواهد رفت.

رییس حوزه علمیه اصفهان گفت: امام رضا سلام الله علیه وقتی به طوس آمدند، یکی از کارهای ایشان، برگزاری جلسه هایی برای احیاء و گسترش تشیّع بود و بای این کار خود، توانستند تشیّع را سرتاسری کنند.

آن حضرت در یکی از جلسه های خود، روایتی مشابه روایت قبل را بیان کردند و فرمودند: وَلَایَهُ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ حِصْنِی فَمَنْ دَخَلَ حِصْنِی أَمِنَ مِنْ عَذَابِی .

وی ادامه داد: این روایت نیز سلسله الذهب است؛ یعنی امام رضا سلام الله علیه از پدرشان و پدرشان از پدرشان نقل می کنند تا سند به امیرالمؤمنین سلام الله علیه می رسد و امیرالمؤمنین سلام الله علیه از پیامبر اکرم صلّی الله علیه وآله وسلّم و ایشان از جبرییل و جبرییل از طرف خدا فرموده است که ولایت امیرالمؤمنین سلام الله علیه قلعه محکم خداست، هرکه وارد این قلعه شود، از آتش جهنّم مصونیت دارد و بهشت برای اوست.


کلید واژه ها: امام - اسلام - اسلامی - مسلمانان - مجلس خبرگان رهبری - نقشه - شیعیان - وحدت - ائتلاف - خبرگان رهبری - مجلس خبرگان - اتحاد - جامعه - تاریخ - دوستی - آستان قدس - کوچک ترین - تبلیغاتی - جدید - علمی - اجتماعی - اندیشه - برنامه - مدیریت - خراسان - ایران - ولایت - فرزند - خیانت - تخفیف

آخرین اخبار سرویس:
یادداشت/ محمد ایمانی خسته اند که گرد و خاک می کنند

نامه رییس سازمان محیط زیست غیراخلاقی بود؛ کلانتری از خوزستانی ها عذرخواهی کند

دولت با حذف یارانه ها درصدد تحقیر مردم مناطق محروم است

تایید پیروزی هرناندز در انتخابات ریاست جمهوری هندوراس

رضا اسلامی, علیرضا کاظمی ابدی مفهوم مخاصمه مسلحانه غیربین المللی در عرف حقوق بین الملل بشردوستانه

پینه را رییس جمهور شیلی شد

رقیب پینه را شکست خود را در انتخابات ریاست جمهوری شیلی پذیرفت

آثاری از آستور پیاتزولا در تالار رودکی اجرا می شود

«پینه را» رییس جمهور جدید شیلی شد

بارورسازی ابرها در خراسان جنوبی توسط یک شرکت استرالیایی

سیدهاشم گلستانی، نرگس کشتی آرای، سمیه کاظمی تحلیل دیدگاه ناصرخسرو پیرامون دو مفهوم عقل و دین

4 میلیون نفر سال 95 به عراق رفتند/ زائران خارجی رکورد زدند

محمدجواد سلطانی گیشینی، سعید وثوقی، شهروز ابراهیمی رویکردهای نظری به جنگ های جدید: مطالعه موردی داعش

عدم سرمایه گذاری کافی طی 40 سال گذشته مهم ترین چالش پژوهشی کشور

علی نجفی ایوکی ، امیرحسین رسول نیا، علیرضا کاوه نوش آبادی تحلیل متن شناسی خطبه شقشقیه بر اساس نظریه کنش گفتاری سرل

دیپلماسی یعنی این!

تعدد جرم چیست و چه مجازاتی دارد؟

کاهش سهم "سلامت" از هدفمندی یارانه ها/ درخواست اصلاح بودجه "پزشک خانواده"

ایران، کهن ترین سرزمین صنعتی جهان تا قبل از انقلاب صنعتی

3 راه دریافت دیپلم برای بزرگسالان/ آموزشگاه ها نمی توانند دیپلم صادر کنند

یادداشت/ حسن رشوند فریادهای بلند و اقدامات کوتاه

زبانی ساده برای موضوعات علمی

جزییات تصمیمات دولت برای تهاتر بدهی ها/جدول شرکتهای مشمول تهاترها

ذائقه مخاطب ایرانی را باید تغییر دهیم

سعید قماشی, الناز جهانگیری پیشگیری شناختی

هشدار درباره بیت کوین

از این پس هندی ها باید «تغییر دین» را به مراجع قانونی اعلام کنند

دعوت محسن رضایی از مردم برای اظهارنظر درباره بودجه 97

توانایی نیروی دریایی ارتش در ساخت ناوهایی با طول 200 متر

پوستر | امام خمینی(س): هیچکس حق ندارد...به نام کشف جرم یا ارتکاب گناه تعقیب و مراقبت نماید و یا برای کشف گناه و جرم هرچند گناه بزرگ باشد، شنود بگذارد...

شکل گیری دوره سوم اسلام با صلح امام حسن (علیه السلام)

چرا نام بدهکاران کلان بانکی حتی برای نمایندگان مجلس هم افشا نمی شود؟/ تفاوت دانه درشت ها با مردم عادی در وام گرفتن و پس دادن / هراس رسانه ها از افشای مفاسد اقتصادی/ آیا وجود بادیگارد و محافظ برای حفاظت از شخصیت ها ضروری است؟/

غلامحسین مقدم حیدری چرا جامعه شناسی معرفت به جامعه شناسی معرفت علمی منجر نشد؟

چرا نام بدهکاران کلان بانکی حتی برای نمایندگان مجلس هم افشا نمی شود؟/ آیا وجود بادیگراد و محافظ برای حفاظت از شخصیت ها ضروری است؟/ علت تبعیض در اعطای وام به افراد مختلف چیست؟ / هراس رسانه ها از افشای مفاسد اقتصادی

سفر به دنیای علم با کـاوشگر

از سال 2000 جلوی 16 حمله تروریستی در آلمان گرفته شده است

سعیده کوزه گری، سید مسعود موسوی شفایی، ابومحمد عسگرخانی محدودیت تفکر نیوتنی در مطالعات روابط بین الملل

نصراله شاملی ، فرزانه حاجی قاسمی شبکه شعاعی معنای دیدن در خطبه های نهج البلاغه بر پایه معناشناسی شناختی قالبی

دعوت محسن رضایی از مردم برای اظهارنظر درباره بودجه 97

سوء مدیریت برخی مدیران تعاونی شهرک پردیسان؛ خبری از نظارت نیست

تلاش برای آزادی 600 راننده زندانی در کشورتا پایان سال

حسن جعفری تبار چنان بخوان که تو دانی درباب شش شیوه نقدحقوقی

محمد جعفر قنبری جهرمی, محمد علی زمانی رویکرد سازمان تجارت جهانی نسبت به اصل شفافیت

دورهمی سردار آزمون به همراه خواننده زیر زمینی

جریان حاکم بر فضای مجازی بین المللی، مانع نقش آفرینی ایران است

بازدید نمایندگان از تاسیسات هسته ای تهران

آخرین خبر ها از طرح ساماندهی تعطیلات رسمی در مجلس

آمارهای ارائه شده از میزان بیکاری در کشور صحیح نیست

رسانه های تروریست ها: جیش الاسلام 45 عضو جبهه النصره را اعدام کرد

عارف: با انتشار اسامی نجومی بگیران مطابق قانون موافقم

رسانه های تروریست ها: جیش الاسلام 45 عضو جبهه النصره را اعدام کرد

امروزه هجمه ها بیش تر معطوف به نهادهای مرتبط با حاکمیت از جمله قوه قضاییه است

تا زنده ای و دستت می رسد کاری کن!

ازدواج کمتر از سن قانونی برای دختران منوط به اجازه ولی است/محدودیت سنی ازدواج در ایران

روحانی: تاکید بر رفع تبعیض های ناروا و رعایت کامل حقوق اقوام، مذاهب و زنان/ مردم باید در زندگی روزمره خود رعایت حقوق شهروندی را احساس کنند

واکنش سخنگوی سپاه به ادعای موشکی نیکی هیلی

ماجرای منع سخنرانی و تبلیغ مذهبی دکتر مفتح از سوی رژیم پهلوی

علیرضا حیدرزاده بررسی تطبیقی نظریه مقاصد شریعت با اهداف شریعت از منظر تفکر شیعه و اهل سنت

هر نماینده چقدر می گیرد؟/پرسش اصلاح طلبان از «پشیمان» ها/کدام رسانه آنتی فساد است؟ / دلایل سیاسی و اجتماعی مدرک گرا شدن جوانان/سویه های مثبت مهاجرت چیست؟

در پانصد و شصت و ششمین «ساعت صفر» خواهید شنید؛

پیشرفت هر جامعه ای در گرو انسجام عالمان دین و نخبگان است

این کار را انجام دهید تا دعایتان مستجاب شود

جزییات علل حذف نشدن کنکور از زبان یک نماینده مجلس

گوترش: آلمان، ادعاها درباره تلاش ایران برای خرید فناوری های هسته ای را رد کرد

این گونه به رختخواب نروید

به احترام خودت از جا برخیز!

10 دستگاه ملی در اجلاس اجرای حقوق شهروندی به مردم و رییس جمهور گزارش می دهند

2 روزه متخصص پوست و زیبایی شوید!

سید حسن شبیری مطالعه تطبیقی مفهوم و ماهیت حق انتساب اثر ادبی و هنری در نظام های حقوقی

حمایت دستگاه قضایی از سرمایه گذاری مشروع و قانونی در استان اردبیل 

تکلیف سرپرست کاروان ایران در بازی های آسیایی 2018 چه خواهد شد؟

مسئولان اصلی خرید هواپیماهای آمریکایی غایبان بزرگ یک نمایشگاه

عارف: با انتشار اسامی نجومی بگیران طبق قانون موافقم

نامه کودک کرمانشاهی به مسئولان هلال احمر

تولید برق از پسماند توسط شهرداری های اردبیل اجرایی می شود

ذائقه مخاطب ایرانی را باید تغییر دهیم

پرستش آتش در جشنواره هندوها

دعوت محسن رضایی از مردم برای اظهارنظر درباره بودجه 97

لایحه افزایش تعرفه واردات خودرو به زودی به مجلس می رود

پری مشایخ، محمدرضا نیلی، سید ابراهیم میرشاه جعفری تبیین اهداف برنامه درسی خردگرایانه در منابع اسلامی

نیچروان بارزانی هم خواهان برگزاری انتخابات محلی در سه ماه آینده شد

الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی(1)؛ تبیین نقش و جایگاه شرکت های دانش بنیان در توسعه ی اقتصاد مقاومتی

علیرضا کریمی خادم امام رضا شد

مزاحمت پزشک معالج برای بیمارش در فضای سایبری

رمز و راز گور 4 کودک مصری در هاله ای از ابهام+تصاویر

تشییع باشکوه سرباز شهید در کرج

20 سال زندان مجا ات قاچاقچی مواد مخدر +تصاویر

باید هماهنگ با پیشرفت تکنولوژی و صنعت در دنیا پیش برویم

توقف جست وجوی پیکر شهدا در کردستان عراق

ادبیات وقف نامه های شیعی از عهد تیموری تا دوره معاصر

رسانه ها ترویج سبک زندگی اسلامی را در دستور کار قرار دهند

پایان دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شیلی

دیدار سید هادی خامنه ای با آیت الله مظاهری

در خواست بارزانی برای تعیین زمان انتخابات پارلمانی و ریاستی درکردستان عراق

جزییات طرح گشت های محلی سپاه

دعوت محسن رضایی از مردم برای اظهارنظر درباره بودجه 97

تصاویر/ سرکوب خشونت بار مبارزان فلسطینی‎

اهتمام یک پهلوان به سوره یس

جزییات وداع و تشییع پیکر مطهر شهید فاطمیون

مرگ غم انگیز دو خواهر

ای داغ تو چون محشر کبری برای توس

ای داغ تو چون محشر کبری برای توس