مطالب مرتبط:
ای داغ تو چون محشر کبری برای توس
واکنش سرپرست موقت پرسپولیس به یک شایعه داغ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 آبان 1396 ساعت 21:122017-11-18سياسي

ای داغ تو چون محشر کبری برای توس


- : به نقل از مهر: مأمون که عمری خود را مدبرترین فرد بنی عباس می خواند، امام رضا(ع) را با نقشه قبلی و برای محدود کردن نفوذشان با عنوان ولایت عهدی به توس فرا می خواند، امام با علم به آنچه وی در ذهن دارد به دلیل اصرارهای زیاد و فی الواقع برای حفظ وحدت مسلمانان، دفع فتنه از جامعه و کنترل فتنه انگیزی های جدید مأمون با هشیاری تمام راهی ایران می شوند.

در بلاد خراسان هرچند امام را ولیعهد مأمون می خوانند اما چه کسی است که نداند خلیفه بنی عباس برای تخفیف درجه علمی و اجتماعی فرزند رسول الله(ص) از هیچ توطئه، خیانت و برنامه از پیش طراحی شده ای دریغ نمی کند.

روشنگری های امام رضا(ع) روز به روز آتش کینه و خشم مأمون را شعله ورتر می کند.

محافل به ظاهر علمی که برای به چالش کشیدن علوم وسیع امام ترتیب داده شده، بی اثر شده و هر روز بر تعداد از مأمون برگشتگان اضافه می شود.

هر روز خبری جدید می رسد از وسعت اندیشه علی بن موسی الرضا(ع)، از نفوذ گسترده اش در بین موافق و مخالف بنی عباس، از سخنان و اعمال تاثیرگذارش بر جامعه.

نقشه ای که قرار بود به دور امام هشتم شیعیان حصاری بکشد، در حال جمع کردن بساط خلافت خاندان بنی عباس است.

نقشه ای که قرار بود علی بن موسی الرضا(ع) را از چشم ها بیاندازد، چنان پتکی بر پیکره کاخ مأمون شده است.

دیگر تظاهر به علم دوستی، تظاهر به تدبر، تظاهر به سیاست ورزی و تظاهر به احترام به خاندان نبوت برای مأمون راهگشا نیست.

مدیریت و تدبیر امام رضا(ع) با قبول ولیعهدی چنان نقشه ها را نقش بر آب کرد که آبروی از دست رفته مأمون و درباریانش به راحتی باز نخواهد گشت.

دیگر هیچ چیز مهم نیست، دستگاه تبلیغاتی مأمون خاموش می شود و تصمیمی که درنهایت هر ظالمی برای تبدیل کردن خود به لکه ننگ تاریخ زمانش می گیرد، توسط مأمون گرفته شد.

میوه زهرآگین به دست ایادی مأمون با اجبار به دست امام هشتم شیعیان(ع) داده تا سیاهی پرونده بنی عباس از تاریخ اسلام پاک نشود.

امام رضا(ع) محور اتحاد امت های اسلامی است حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی تولیت آستان قدس رضوی اظهارکرد: امام رضا(ع) محور اتحاد و ائتلاف امت اسلامی هستند و بیانات نورانی ایشان سرشار از آموزه های وحدت، الفت و دوستی برای مسلمانان و سیره طیبه این امام همام جلوه انسجام و ائتلاف در امت اسلامی است.

وی افزود: کوچک ترین فعل یا ترک فعلی که منجر به خدشه در انسجام، وحدت و یکپارچگی امت اسلامی شود، جایز نیست و پاسخگویی در پیشگاه الهی را به دنبال خواهد داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: تفرقه افکنی مهمترین راهبرد دشمنان در قبال جوامع اسلامی است.

امام رضا(ع) در عصر اختلاف خانوادگی بنی عباس توانستند فتنه را کور کند عضو هیئت رییسه مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: امام رضا(ع) در عصری که اختلاف خانوادگی بنی عباس بر سر قدرت به ضرر تمام جغرافیای شیعیان تمام شد، توانستند فتنه را کور کنند.

حجت الاسلام سید جلال رضوی مهر گفت: امام رضا(ع) با پذیرش ظاهری قصه ولایت عهدی در عمل توطئه مأمون را خنثی و موجب انسجام و وحدت و یکپارچگی شیعیان و اعتماد بیشتر به خاندان عصمت شدند.

با سیاست امام رضا(ع) مأمون بدون ضربه زدن بر پیکره شیعه به ضرر بنی عباس قدم برداشت وی با بیان اینکه مدیریت بحران امام رضا(ع) که مدینه تا مرو و از مرو تا توس را تحت الشعاع قرار داد نکته ای تاریخی است که اگر از سوی ایشان اتخاذ نمی شد ممکن بود موجب از بین رفتن جریان شیعی شود، پس امام رضا(ع) با تیزهوشی و امداد الهی می توانستند دل های از هم دور افتاده جامعه شکافته شده آن زمان را به هم نزدیک کنند.

استاد حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه فضای غبارآلود ایران و عراق و عرب به نفع اسلام و قرآن با قبول ولایت عهدی پیش رفت، تأکید کرد: با سیاست امام رضا(ع) مأمون بدون ضربه زدن بر پیکره شیعه به ضرر بنی عباس قدم برداشت زمینه نشر و توسعه علوم آل محمد(ص) را فراهم کرد.

وی افزود: بصیرت بلند امام هشتم نه فقط شیعیان که پیروان سایر مذاهب را نیز قانع کرد و نشان داد که ایشان از نسل پیامبر خدا(ص) است.

به گفته حجت الاسلام رضوی مهر، تشخیص امور و عاقلانه عمل کردن منجر به ماندگاری راه امام شد و امروز ایران مفتخر است که علوم خراسان از علم ایشان می درخشد.

وی در ادامه گفت: جذبه وجود امام رضا(ع) روز به روز موجب جلب تشیع و خلوت شدن اطراف مأمون می شد، اقامت نماز جماعت و نماز جمعه توسط امام اعتماد به نفس پیروان اهل بیت(ع) را بیشتر می کرد و مأمون مبهوت نفوذ ایشان بود.

اقامت نماز جماعت و نماز جمعه توسط امام اعتماد به نفس پیروان اهل بیت(ع) را بیشتر می کرد عضو هیئت رییسه مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه بنی امیه و بنی عباس نتوانستند در مقابل جریان فکری به راه افتاده توسط امام، ایشان را منکوب کنند، اظهار داشت: ایشان استمرار محتوای نبوت را با جان فشانی بیمه کردند و امروز هم از برکت وجودی شان فهم مسائل کلام و استشهاد، نشر احادیث، تفقه در علوم وحیانی و علومی این چنین برای مریدان خاندان نبوت(ص) مهیا شده است.

حجت الاسلام رضوی مهر تأکید کرد: آستان قدس ایشان نیز این روزها ملجأ مستضعفان است و به برکت وجود امام رضا(ع) در صحنه های اجتماعی به منظور افزایش انسجام جامعه مسیری را طی می کند که از منویات امام رضا(ع) نشأت می گیرد، امیدواریم شیعیان و دوستداران اهل بیت(ع) با درک مضامین ایشان هرچه بیشتر با این خاندان و اسلام پیوند معنوی برقرار کنند.

اهمیت ولایت و روایت سلسله الذهب رییس حوزه علمیه اصفهان هم با اشاره به سالروز شهادت امام هشتم، افزود: حضرت امام رضا سلام الله علیه را به اجبار، امّا با ظاهرسازی و تشریفات، از مدینه به سمت طوس حرکت دادند.

طی مسیر از مدینه تا خراسان، معمولاً از بیابان ها و بی راهه ها می رفتند، امّا وقتی به نیشابور رسیدند، چاره ای جز گذر از میان شهر ندیدند؛ لذا کاروانیان مجبور شدند در نیشابور بمانند تا مردم به استقبال بیایند.

خصوصیات دقیق آن استقبال را نمی دانیم؛ امّا آنچه تاریخ نویسان سنّی و شیعه نوشته اند، حاکی از آن است که استقبال عجیب و بی نظیری از امام رضا سلام الله علیه صورت گرفت.

استقبال چنان گسترده بود که نگذاشتند امام رضا سلام الله علیه به میان مردم بیایند و آن حضرت در هودجی سوار بودند.

آیت الله مظاهری گفت: مردم همه می خواستند امام رضا سلام الله علیه را ببینند، امّا مأموران اجازه ندادند.

وقتی حضرت رضا سلام الله علیه در وسط جمعیت قرار گرفتند، خود حضرت پرده کجاوه را کنار زدند.

مسلّماً با دیدن چهره مبارک امام رضا سلام الله علیه شور و شعف و احساسات مردم برانگیخته شد.

همه از آن حضرت خواستند تا یک جمله و روایتی برای ایشان بگویند.

حضرت نیز روایتی فرمودند که به روایت سلسله الذهب معروف شد؛ زیرا سندهای آن بسیار عالی و طلایی است.

امام رضا سلام الله علیه روایت را قول پدرشان و ایشان از پدرشان تا امیرالؤمنین سلام الله علیه نقل کرده اند و امیرالمؤمنین سلام الله علیه از پیغمبر اکرم صلّی الله علیه وآله وسلّم و ایشان از جبرییل و جبرییل هم از طرف خدا آن را نقل کرده است.

حضرت با این سلسله سند فرمودند که خداوند سبحان فرمود: لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ حِصْنِی‏ فَمَنْ‏ دَخَلَ‏ حِصْنِی‏ أَمِنَ‏ مِنْ‏ عَذَابِی خداوند متعال کلمه لا اله الاّ الله را حصن و قلعه محکم خود قرار داده که هرکسی در آن وارد شود، از آتش جهنّم ایمن است.

وی ادامه داد: حضرت رضا سلام الله علیه پرده هودج را انداحتند و احساسات بالا گرفت.

حضرت دوباره پرده را کنار زدند و به مردم رو کرده و فرمودند: بِشُرُوطِهَا وَ أَنَا مِنْ شُرُوطِهَا .

یعنی کلمه لا اله الاّ الله برای کسی که ولایت داشته باشد، قلعه محکمی است.

بر این پایه، اگر شیعه با ولایت وارد قلعه لا اله الا الله شود، مصونیت دارد و به جهنّم نخواهد رفت.

رییس حوزه علمیه اصفهان گفت: امام رضا سلام الله علیه وقتی به طوس آمدند، یکی از کارهای ایشان، برگزاری جلسه هایی برای احیاء و گسترش تشیّع بود و بای این کار خود، توانستند تشیّع را سرتاسری کنند.

آن حضرت در یکی از جلسه های خود، روایتی مشابه روایت قبل را بیان کردند و فرمودند: وَلَایَهُ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ حِصْنِی فَمَنْ دَخَلَ حِصْنِی أَمِنَ مِنْ عَذَابِی .

وی ادامه داد: این روایت نیز سلسله الذهب است؛ یعنی امام رضا سلام الله علیه از پدرشان و پدرشان از پدرشان نقل می کنند تا سند به امیرالمؤمنین سلام الله علیه می رسد و امیرالمؤمنین سلام الله علیه از پیامبر اکرم صلّی الله علیه وآله وسلّم و ایشان از جبرییل و جبرییل از طرف خدا فرموده است که ولایت امیرالمؤمنین سلام الله علیه قلعه محکم خداست، هرکه وارد این قلعه شود، از آتش جهنّم مصونیت دارد و بهشت برای اوست.


کلید واژه ها: امام - اسلام - اسلامی - مسلمانان - مجلس خبرگان رهبری - نقشه - شیعیان - وحدت - ائتلاف - خبرگان رهبری - مجلس خبرگان - اتحاد - جامعه - تاریخ - دوستی - آستان قدس - کوچک ترین - تبلیغاتی - جدید - علمی - اجتماعی - اندیشه - برنامه - مدیریت - خراسان - ایران - ولایت - فرزند - خیانت - تخفیف

آخرین اخبار سرویس:
رییس بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس به پویش سراسری «ما توانستیم» پیوست

محسن چاوشی و بادیگاردهایش در مراسم ختم پدر + تصاویر

کنسرت خواننده آکادمی گوگوش در شیراز + عکس

حرم مطهر رضوی در شب میلاد باقرالعلوم (ع) منور شد

لاریجانی: به لاف زنی های واشنگتن عادت کرده ایم

دستمزد کارگران در وزارت اقتصاد تعیین نشد

رییس بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس به پویش سراسری «ما توانستیم» پیوست

اولین نمایشگاه« نوروزگاه ایران» در مشهد برگزار می شود

اعمال شب و روز اول ماه رجب

چرا ماه مبارک رجب، بزرگترین ماه خداست؟

خدمت رسانی 19 دستگاه اجرایی کشور با همراهی 500 هزار نفر به مسافران نوروزی

جنتی، شاخص ترین نماد جناح تندرو است/ تنها عضو معتدل هیات رییسه خبرگان حذف شد

جرایم مجازی

اینفوگرافیک/ پاسخ رهبر معظم انقلاب به چهار پرسش درباره یک توطئه بین المللی علیه ایران

با حضور در مناطق عملیاتی رییس بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس به پویش سراسری ما توانستیم پیوست

«پوتین» پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری روسیه

مهم ترین و به یادماندنی ترین جمله ی رهبر انقلاب در سال 96 کدام است؟

حتی با خروج امریکا از برجام، به تعهدات خود به ایران پایبند می مانیم

اگریک نظامی رییس جمهور شودکشور را نجات می دهد/احمدی نژاد از حرف رهبری خارج شد

راهیان نور مایه خیر و برکت است/ بازدید از مناطق عملیاتی افزایش یافته است

کمک مردم به زلزله کرمانشاه بی سابقه بود

براساس چه قانونی حقوق و مزایای کارمندان توقیف می شود؟

برخی پارازیت می اندازند تا نشنوند/ شادی را به رسمیت بشناسید

می توانستیم با سلاح آشوب حادثه پاسداران را خفه کنیم

غیبت نمایندگان با وجود پیامک های هیات رییسه

انتصاب معاونین هماهنگ کننده و سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه

«رابرت مک ایر» سفیر جدید انگلیس در ایران کیست و چه مأموریتی دارد؟ +عکس

پزشکیان: فیلتر مشکلی را حل نمی‎کند

حرم مطهر رضوی در شب میلاد باقرالعلوم (ع) منور شد

مستندات جرائم میلیاردی حمید بقایی

گزارش محمود صادقی از جلسه غیرعلنی امروز مجلس در مورد فضای مجازی

حضور حاج محمود کریمی در اردو جهادی

آب پشت سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه سرازیر شد

رییس جمهور قانون بودجه سال 97 را برای اجرا ابلاغ کرد

چگونگی نتایج نتخابات در روسیه

انتصاب نیروهای سالخورده و بازنشسته در شهرداری تهران شتاب گرفته است

از مسائل اصلی امت به ویژه مسئله فلسطین منحرف نشویم

دولت در سایه سعید جلیلی تشکیل جلسه داد

انشالله سال آینده رفع حصر رخ خواهد داد/دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده

«راهیان نور» محدود به نوروز نیست

قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

انتصاب معاونین هماهنگ کننده و سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه

گزارش خبرگزاری قوه قضاییه از مستندات پرونده حمید بقایی (فیلم)

پزشکیان: موضوع نشست غیرعلنی امروز فیلترینگ تلگرام نبود

لزوم توجه ویژه مسئولان به ادامه راه و سیره شهدا

جنجال تازه آزاده نامداری ؛ فایل ها را منتشر می کنم ! + عکس

ماتیونکو: پرونده اسکریپال با هدف فشار بر انتخابات ریاست جمهوری در روسیه است

خانم کسینیه در سطر چهارم انتخابات قرار دارد

حرکت راهیان نور بعد از حماسه اربعین حسینی بزرگترین جریان فرهنگی کشور است

رییس بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس: حرکت راهیان نور بعد از حماسه اربعین حسینی بزرگترین جریان فرهنگی کشور است

حرم مطهر رضوی در شب میلاد باقرالعلوم (ع) منور شد

12 واحد آموزشی گناباد برای اسکان مسافران نوروزی اختصاص یافت

عکس/ برگزاری مراسم ورود واگن مسافری جدید با حضور وزیر راه و شهرسازی

استفاده انگلیس از نفوذی ها برای اغتشاش یعنی استعمار به ته خط رسیده

حرم مطهر رضوی در شب میلاد باقرالعلوم (ع) منور شد

آیین نوروز خوانی در نوشهر و گرگان

پیروزی پوتین در انتخابات روسیه بر اساس نتایج اولیه

سامانه فرماندهی حادثه در استان قم اجرا می شود

اسپاتیفای به دنبال دستیار صوتی

وضعیت پرداخت حقوق و مطالبات فرهنگیان قرمز و نگران کننده است

زیر سایه پوتین

تندروهای داخلی با حمایت از فیلترینگ، راه را برای توسعه شبکه بی هویت تلگرام باز کردند/ تلگرام از نظر مهندسی و سطح تکنیکی شماره یک است

دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام به صلاح نیست/جهانگیری: رفع حصر سال آینده انجام می شود

قانون بودجه 1397 کل کشور ابلاغ شد

12 واحد آموزشی گناباد برای اسکان مسافران نوروزی اختصاص یافت

واکنش جهانگیری به احتمال شهردار شدنش

آغاز شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری روسیه/ نظرسنجی های درون شعب از پیروزی پوتین حکایت دارد

بازدید شهردار اصفهان از مجموعه باغ گل های اصفهان

پیام توییتری ترامپ درباره حضور دمکرات ها در تیم تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات سال 2016

طراحی اپلیکیشن زیبایی با بهره مندی از واقعیت مجازی

اظهارات مقام آلمانی درباره توان موشکی کره شمالی

نتایج اولیه انتخابات روسیه از پیروزی پوتین حکایت دارد

کلیپ/ مولودی بسیار زیبا ولادت امام محمد باقر علیه السلام

1 تا 1.5 میلیون تومان؛ هزینه اثبات ایرانی بودن

چه زمانی دیگر استانی به نام «سمنان» نخواهیم داشت؟

اجرای طرح جامع گردشگری البرز از بسترهای مهم اشتغالزایی است

دیدار وزیر خارجه عمان با رییس مجلس شورای اسلامی

«خداحافظی» رییس سازمان پژوهش از وزارت آموزش و پرورش

گزارش محمود صادقی از جلسه غیرعلنی امروز مجلس/استفاده بیش از 30 میلیون نفر از فیلترشکن در ایام ناآرامی های دی ماه

پایان انتخابات در مسکو

شهردار مشهد: خواهان آشتی مردم با شهرداری هستیم

امام جمعه موقت سمنان مطرح کرد چه زمانی دیگر استانی به نام سمنان نخواهیم داشت؟

دستمزد کارگران در وزارت اقتصاد تعیین نشد/ اعضای شورای عالی کار راهی وزارت کار شدند

آغاز شمارش آرای انتخابات روسیه

خدایا زلزله را در 3 و 4 جمعش کن و به 7 و 8 نرسان!

اصفهان، زیبا و مهربانانه پذیرای مسافران است

تشکیل شورای اطلاع رسانی و ارزیابی روابط عمومی های استان همدان

بابت وصول نشدن مطالبات معلمان فارس از آنها عذرخواهی می کنم

کمبود 350 لیتر در ثانیه آب در سمنان/ مسکّن مدیران برای ایام عید!

فرماندار سمنان خبر داد کمبود 350 لیتر در ثانیه آب در سمنان/ مسکّن مدیران برای ایام عید!

بیش از یکصد پایگاه امداد و نجات نوروزی در مازندران مستقر شد

سایه روشن استیضاح های سه گانه

مالکیت کاخ تاریخی مروارید کرج مشخص می شود

استاندار: قم با تنش آبی مواجه است

انتشار بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری

نظر بزرگان اهل سنت در مورد امام محمد باقر(ع)

امام باقر(ع)؛ بنیان گذار انقلاب فرهنگی در جهان اسلام

سردار جوانی معاون سیاسی سپاه شد

افتتاح نمایشگاه هوایی راهیان نور در دزفول

بر اساس نظرسنجی درون شعب پوتین در کرملین ماند

ای داغ تو چون محشر کبری برای توس

ای داغ تو چون محشر کبری برای توس