مطالب مرتبط:
واکنش سرپرست موقت پرسپولیس به یک شایعه داغ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 آبان 1396 ساعت 21:022017-11-18سياسي

ای داغ تو چون محشر کبری برای توس


- به نقل از مهر: مأمون که عمری خود را مدبرترین فرد بنی عباس می خواند، امام رضا(ع) را با نقشه قبلی و برای محدود کردن نفوذشان با عنوان ولایت عهدی به توس فرا می خواند، امام با علم به آنچه وی در ذهن دارد به دلیل اصرارهای زیاد و فی الواقع برای حفظ وحدت مسلمانان، دفع فتنه از جامعه و کنترل فتنه انگیزی های جدید مأمون با هشیاری تمام راهی ایران می شوند.

در بلاد خراسان هرچند امام را ولیعهد مأمون می خوانند اما چه کسی است که نداند خلیفه بنی عباس برای تخفیف درجه علمی و اجتماعی فرزند رسول الله(ص) از هیچ توطئه، خیانت و برنامه از پیش طراحی شده ای دریغ نمی کند.

روشنگری های امام رضا(ع) روز به روز آتش کینه و خشم مأمون را شعله ورتر می کند.

محافل به ظاهر علمی که برای به چالش کشیدن علوم وسیع امام ترتیب داده شده، بی اثر شده و هر روز بر تعداد از مأمون برگشتگان اضافه می شود.

هر روز خبری جدید می رسد از وسعت اندیشه علی بن موسی الرضا(ع)، از نفوذ گسترده اش در بین موافق و مخالف بنی عباس، از سخنان و اعمال تاثیرگذارش بر جامعه.

نقشه ای که قرار بود به دور امام هشتم شیعیان حصاری بکشد، در حال جمع کردن بساط خلافت خاندان بنی عباس است.

نقشه ای که قرار بود علی بن موسی الرضا(ع) را از چشم ها بیاندازد، چنان پتکی بر پیکره کاخ مأمون شده است.

دیگر تظاهر به علم دوستی، تظاهر به تدبر، تظاهر به سیاست ورزی و تظاهر به احترام به خاندان نبوت برای مأمون راهگشا نیست.

مدیریت و تدبیر امام رضا(ع) با قبول ولیعهدی چنان نقشه ها را نقش بر آب کرد که آبروی از دست رفته مأمون و درباریانش به راحتی باز نخواهد گشت.

دیگر هیچ چیز مهم نیست، دستگاه تبلیغاتی مأمون خاموش می شود و تصمیمی که درنهایت هر ظالمی برای تبدیل کردن خود به لکه ننگ تاریخ زمانش می گیرد، توسط مأمون گرفته شد.

میوه زهرآگین به دست ایادی مأمون با اجبار به دست امام هشتم شیعیان(ع) داده تا سیاهی پرونده بنی عباس از تاریخ اسلام پاک نشود.

امام رضا(ع) محور اتحاد امت های اسلامی است حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی تولیت آستان قدس رضوی اظهارکرد: امام رضا(ع) محور اتحاد و ائتلاف امت اسلامی هستند و بیانات نورانی ایشان سرشار از آموزه های وحدت، الفت و دوستی برای مسلمانان و سیره طیبه این امام همام جلوه انسجام و ائتلاف در امت اسلامی است.

وی افزود: کوچک ترین فعل یا ترک فعلی که منجر به خدشه در انسجام، وحدت و یکپارچگی امت اسلامی شود، جایز نیست و پاسخگویی در پیشگاه الهی را به دنبال خواهد داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: تفرقه افکنی مهمترین راهبرد دشمنان در قبال جوامع اسلامی است.

امام رضا(ع) در عصر اختلاف خانوادگی بنی عباس توانستند فتنه را کور کند عضو هیئت رییسه مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: امام رضا(ع) در عصری که اختلاف خانوادگی بنی عباس بر سر قدرت به ضرر تمام جغرافیای شیعیان تمام شد، توانستند فتنه را کور کنند.

حجت الاسلام سید جلال رضوی مهر گفت: امام رضا(ع) با پذیرش ظاهری قصه ولایت عهدی در عمل توطئه مأمون را خنثی و موجب انسجام و وحدت و یکپارچگی شیعیان و اعتماد بیشتر به خاندان عصمت شدند.

با سیاست امام رضا(ع) مأمون بدون ضربه زدن بر پیکره شیعه به ضرر بنی عباس قدم برداشت وی با بیان اینکه مدیریت بحران امام رضا(ع) که مدینه تا مرو و از مرو تا توس را تحت الشعاع قرار داد نکته ای تاریخی است که اگر از سوی ایشان اتخاذ نمی شد ممکن بود موجب از بین رفتن جریان شیعی شود، پس امام رضا(ع) با تیزهوشی و امداد الهی می توانستند دل های از هم دور افتاده جامعه شکافته شده آن زمان را به هم نزدیک کنند.

استاد حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه فضای غبارآلود ایران و عراق و عرب به نفع اسلام و قرآن با قبول ولایت عهدی پیش رفت، تأکید کرد: با سیاست امام رضا(ع) مأمون بدون ضربه زدن بر پیکره شیعه به ضرر بنی عباس قدم برداشت زمینه نشر و توسعه علوم آل محمد(ص) را فراهم کرد.

وی افزود: بصیرت بلند امام هشتم نه فقط شیعیان که پیروان سایر مذاهب را نیز قانع کرد و نشان داد که ایشان از نسل پیامبر خدا(ص) است.

به گفته حجت الاسلام رضوی مهر، تشخیص امور و عاقلانه عمل کردن منجر به ماندگاری راه امام شد و امروز ایران مفتخر است که علوم خراسان از علم ایشان می درخشد.

وی در ادامه گفت: جذبه وجود امام رضا(ع) روز به روز موجب جلب تشیع و خلوت شدن اطراف مأمون می شد، اقامت نماز جماعت و نماز جمعه توسط امام اعتماد به نفس پیروان اهل بیت(ع) را بیشتر می کرد و مأمون مبهوت نفوذ ایشان بود.

اقامت نماز جماعت و نماز جمعه توسط امام اعتماد به نفس پیروان اهل بیت(ع) را بیشتر می کرد عضو هیئت رییسه مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه بنی امیه و بنی عباس نتوانستند در مقابل جریان فکری به راه افتاده توسط امام، ایشان را منکوب کنند، اظهار داشت: ایشان استمرار محتوای نبوت را با جان فشانی بیمه کردند و امروز هم از برکت وجودی شان فهم مسائل کلام و استشهاد، نشر احادیث، تفقه در علوم وحیانی و علومی این چنین برای مریدان خاندان نبوت(ص) مهیا شده است.

حجت الاسلام رضوی مهر تأکید کرد: آستان قدس ایشان نیز این روزها ملجأ مستضعفان است و به برکت وجود امام رضا(ع) در صحنه های اجتماعی به منظور افزایش انسجام جامعه مسیری را طی می کند که از منویات امام رضا(ع) نشأت می گیرد، امیدواریم شیعیان و دوستداران اهل بیت(ع) با درک مضامین ایشان هرچه بیشتر با این خاندان و اسلام پیوند معنوی برقرار کنند.

اهمیت ولایت و روایت سلسله الذهب رییس حوزه علمیه اصفهان هم با اشاره به سالروز شهادت امام هشتم، افزود: حضرت امام رضا سلام الله علیه را به اجبار، امّا با ظاهرسازی و تشریفات، از مدینه به سمت طوس حرکت دادند.

طی مسیر از مدینه تا خراسان، معمولاً از بیابان ها و بی راهه ها می رفتند، امّا وقتی به نیشابور رسیدند، چاره ای جز گذر از میان شهر ندیدند؛ لذا کاروانیان مجبور شدند در نیشابور بمانند تا مردم به استقبال بیایند.

خصوصیات دقیق آن استقبال را نمی دانیم؛ امّا آنچه تاریخ نویسان سنّی و شیعه نوشته اند، حاکی از آن است که استقبال عجیب و بی نظیری از امام رضا سلام الله علیه صورت گرفت.

استقبال چنان گسترده بود که نگذاشتند امام رضا سلام الله علیه به میان مردم بیایند و آن حضرت در هودجی سوار بودند.

آیت الله مظاهری گفت: مردم همه می خواستند امام رضا سلام الله علیه را ببینند، امّا مأموران اجازه ندادند.

وقتی حضرت رضا سلام الله علیه در وسط جمعیت قرار گرفتند، خود حضرت پرده کجاوه را کنار زدند.

مسلّماً با دیدن چهره مبارک امام رضا سلام الله علیه شور و شعف و احساسات مردم برانگیخته شد.

همه از آن حضرت خواستند تا یک جمله و روایتی برای ایشان بگویند.

حضرت نیز روایتی فرمودند که به روایت سلسله الذهب معروف شد؛ زیرا سندهای آن بسیار عالی و طلایی است.

امام رضا سلام الله علیه روایت را قول پدرشان و ایشان از پدرشان تا امیرالؤمنین سلام الله علیه نقل کرده اند و امیرالمؤمنین سلام الله علیه از پیغمبر اکرم صلّی الله علیه وآله وسلّم و ایشان از جبرییل و جبرییل هم از طرف خدا آن را نقل کرده است.

حضرت با این سلسله سند فرمودند که خداوند سبحان فرمود: لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ حِصْنِی‏ فَمَنْ‏ دَخَلَ‏ حِصْنِی‏ أَمِنَ‏ مِنْ‏ عَذَابِی خداوند متعال کلمه لا اله الاّ الله را حصن و قلعه محکم خود قرار داده که هرکسی در آن وارد شود، از آتش جهنّم ایمن است.

وی ادامه داد: حضرت رضا سلام الله علیه پرده هودج را انداحتند و احساسات بالا گرفت.

حضرت دوباره پرده را کنار زدند و به مردم رو کرده و فرمودند: بِشُرُوطِهَا وَ أَنَا مِنْ شُرُوطِهَا .

یعنی کلمه لا اله الاّ الله برای کسی که ولایت داشته باشد، قلعه محکمی است.

بر این پایه، اگر شیعه با ولایت وارد قلعه لا اله الا الله شود، مصونیت دارد و به جهنّم نخواهد رفت.

رییس حوزه علمیه اصفهان گفت: امام رضا سلام الله علیه وقتی به طوس آمدند، یکی از کارهای ایشان، برگزاری جلسه هایی برای احیاء و گسترش تشیّع بود و بای این کار خود، توانستند تشیّع را سرتاسری کنند.

آن حضرت در یکی از جلسه های خود، روایتی مشابه روایت قبل را بیان کردند و فرمودند: وَلَایَهُ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ حِصْنِی فَمَنْ دَخَلَ حِصْنِی أَمِنَ مِنْ عَذَابِی .

وی ادامه داد: این روایت نیز سلسله الذهب است؛ یعنی امام رضا سلام الله علیه از پدرشان و پدرشان از پدرشان نقل می کنند تا سند به امیرالمؤمنین سلام الله علیه می رسد و امیرالمؤمنین سلام الله علیه از پیامبر اکرم صلّی الله علیه وآله وسلّم و ایشان از جبرییل و جبرییل از طرف خدا فرموده است که ولایت امیرالمؤمنین سلام الله علیه قلعه محکم خداست، هرکه وارد این قلعه شود، از آتش جهنّم مصونیت دارد و بهشت برای اوست.


کلید واژه ها: امام - اسلام - اسلامی - مسلمانان - مجلس خبرگان رهبری - نقشه - شیعیان - وحدت - ائتلاف - خبرگان رهبری - مجلس خبرگان - اتحاد - جامعه - تاریخ - دوستی - آستان قدس - کوچک ترین - تبلیغاتی - جدید - علمی - اجتماعی - اندیشه - برنامه - مدیریت - خراسان - ایران - ولایت - فرزند - خیانت - تخفیف

آخرین اخبار سرویس:
کتاب تبتی مردگان منتشر شد

مسوولین لرستان، کسبه خسارت دیده پاساژ قائم خرم آباد را فراموش کرده اند

ضرورت مورد توجه قرار گرفتن شایسته سالاری، تعهد و تخصص در انتصابات

اکثریت جامعه به حجاب اعتقاد دارند

جزییاتی از حکم بقایی به روایت مهدی محمدی

پدافند هوایی با جدیت از کشور دفاع می کند

پر بازدیدترین اخبار خبرگزاری فارس در26 اسفندماه

یوتیوب در مورد برنامه ای که در ارتباط با ویکی پدیا داشت، به این شرکت چیزی نگفت!

فراغت 250 پولیس زن افغان از اکادمی پولیس ترکیه

آغاز انتخابات ریاست جمهوری در روسیه

8 پیشگویی که اتفاقات آینده را به درستی پیش بینی کردند

مهمان اولین قسمت برنامه ضیا

فال روزانه یکشنبه 27 اسفند 1396

زوج گوینده خبر مهمان «کودک شو» نوروزی

سایه روشن استیضاح های سه گانه

وضع تحریم جدید علیه ایران ناقض برجام است/ اگر آمریکایی ها در برجام نمانند تعهدی برای ایران باقی نمی ماند

انقلابی بودن از نظر تابش

نقوی حسینی: وضع تحریم جدید علیه ایران ناقض برجام است/ اگر آمریکایی ها در برجام نمانند تعهدی برای ایران باقی نمی ماند

ترامپ به زباله دان تاریخ خواهد پیوست

نوروز، فرصتی برای آشنایی با ناشناخته های ایران

العبادی: هرگونه درگیری در منطقه به بروز تروریسم می انجامد

زیباکلام: اوین رفتن را افتخار نمی دانم

تصویری از ثروتمندترین شخص جهان

بیش از 48 هزار نفر از غوطه شرقی خارج شده اند

سه گانه بی اخلاقی در مصاف اندیشه ورزی

تیتراژ برنامه تحویل سال شبکه یک با صدای حجت اشرف زاده + دانلود

برگزاری یادواره شهدای بمباران هوایی آبدانان

فردا؛ جلسه غیرعلنی مجلس درباره تلگرام

نظر عبدالله گنجی درباره انتشار حکم بقایی

اخبار کوتاه 26اسفند 96

پشت پرده مجری گری محمدرضا گلزار در تلویزیون

رحیم مشایی بازداشت شد

آخرین خبرها از عملیات جست وجوی اجساد هواپیمای یاسوج

اکثریت جامعه به حجاب اعتقاد دارند

ضرورت مورد توجه قرار گرفتن شایسته سالاری، تعهد و تخصص در انتصابات

در پی اعتراض به دستگیری بقایی اتفاق افتاد؛ مشایی بازداشت شد

مشایی بازداشت شد

گم شدن دفترچه خاطرات دکتر فاطمی

پربحث ترین اخبار فارس در 26 اسفندماه

بازدید از کانون های به شکل سرزده یکی از مهمترین برنامه های دبیرخانه مساجد فارس است

آیت الله خامنه ای: احمد آقا، مشاوری امین و اعزّ اشخاص برای امام بود

در تعطیلات نوروزی با ائمه معصومین هم صله رحم داشته باشیم

​سخنگوی کمیسیون تلفیق: سقف بودجه 97، هزار و 222 هزار میلیارد تومان شد

حمایت کانادا از نامزدی دبیرکل کنونی سازمان فرانکوفونی

واکنش بعیدی نژاد به خبری مبنی بر وجود رابطه میان مشایی و همسر وزیر امور خارجه مصدق

برجام تا زمانی پابرجا خواهد بود که طرف های دیگر نیز به تعهدات خود پایبند باشند

عکس/ وقتی بهار به مهمانی می آید!

مراسم سلام نوروزی با حضور ناصرالدین شاه در کاخ گلستان + عکس

آمریکا مسلح به زیردریایی جدید اتمی

آغاز طرح امداد نوروزی با 2700 مرکز تا 14 فروردین

تایید حکم ضارب محیطبان دنا در دیوان عالی کشور

بیش از 1300 یمنی به دیفتری مبتلا هستند

تایید حکم ضارب محیطبان دنا در دیوان عالی کشور

مشهود است که انتظارات مردم در مورد برجام برآورده نشد

ادای احترام به مقام رفیع شهدای شهرقدس

محسن چاوشی داغدارِ پدرش شد

حذف یک مصوبه در مجمع تشخیص مصلحت نظام

واکنش احمدی نژاد به دستگیری مشایی

لاریجانی در دیدار وزیر خارجه عمان: ایران به سوی کدام کشور موشک پرتاب کرده است؟

بزرگترین آبنمای موزیکال کشور نوروز 97 در رشت فعال می شود

لاریجانی: کشورهای اروپایی نباید مسئله موشکی ایران را با برجام یکی کنند /مسئله موشکی ایران قابل مذاکره نیست

عواقب ماهی قرمز بر جان طبیعت

عیدانه مهربانی

وضعیت بودجه سال 97 استان و شهرستان اسدآباد

امروز بانوان به برکت انقلاب اسلامی جایگاه قابل توجهی دارند

اعتقاد تحلیلگر پاکستانی به دوره افول قدرت نواز شریف

بزرگترین آبنمای موزیکال کشور نوروز 97 در رشت فعال می شود

پاسخ جنجالی مدیر عامل آسمان به شایعه اجبار خلبان ATR برای پرواز + جزییات

تصویر شهید حججی بر دستان دانشجویان ترکیه ای

برقراری نظم و امنیت کاروان های راهیان نور

وقتی وزیر خارجه جدید آمریکا سنگ روی یخ می شود

پاسخ جالب کی روش به سوال کودک 6 ساله ایرانی +عکس

ارتباط نزدیک اسفندیار مشایی با پریوش سطوتی +عکس

تفسیر آیات 8-14سوره مائده

تصاویر/ سقوط پل عابر پیاده در آمریکا

به سامان رساندن پروژه مس کاتدی سونگون و نفلین سینیت سراب با حضور رییس جمهور

نامه محبت آمیز یک دانش آموز به امام و پاسخ امام خمینی به وی

برنامه های بزرگداشت روزهای دهم و دوازدهم فروردین 97 در یزد اعلام شد

بیش از چهار تن مواد مخدر در کهگیلویه و بویراحمد کشف شد

نوروز، فرصتی برای سفر به مکان های دیدنی و ناشناخته ایران

شمخانی: به بدعهدی های آمریکا پاسخ خواهیم داد

ازدواج 32 زوج در رمکان قشم

برنامه های بزرگداشت روزهای دهم و دوازدهم فروردین 97 در یزد اعلام شد

بیش از چهار تن مواد مخدر در کهگیلویه و بویراحمد کشف شد

علیخانی میزبان رشیدپور در برنامه تحویل سال

جزییات ساعات کار موزه ها در ایام نوروز

بهنوش بختیاری: من وقتی بازیگر بودم سحر قریشی در خانه کوبلن می بافت/ هیچ وقت فالوئر نخریدم

روسیه آماده است از اینترنت جهانی جدا شود

دادستانی بازداشت مشایی را تایید کرد

مهمترین پیام فاطمی رساندن پیام دین و دفاع از نظام امامت و ولایت است

مشایی بازداشت شد

واکنش تصویری عارف به استعفای نجفی!

محمدرضا گلزار مجری تلویزیون می شود؟

مدیر سابق اف بی آی: مردم آمریکا می دانند چه کسی شرافتمند است

حمله نگهانی پسر با چاقوی میوه خوری به پدر

چهره جدید نیمار ارمغان دوران مصدومیت

اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد/احتمالا دلیل بازداشت مشایی آتش زدن حکم بقایی است

ترس امریکا از تمرینات نظامی روسیه

بدعهدی های آمریکا را پاسخ خواهیم داد

دیدار مدیر حوزه خواهران با حضرات آیات جوادی آملی و علوی گرگانی+تصاویر

ای داغ تو چون محشر کبری برای توس

ای داغ تو چون محشر کبری برای توس