مطالب مرتبط:
یادداشت/ محمدصادق کوشکی روشنگری رضوی در برابر عقاید انحرافی
فارس از انتقادات دانش آموزان به آموزش و پرورش گزارش می دهد از تعطیلی زنگ نماز در برخی از مدارس تا رواج عقاید انحرافی
هشدار آیت الله هاشمی نسبت به حلقه انحرافی شنیده نشد/ توطئه های جدید توسط حلقه مطروده نو به نو می شوند
علیرضا رحیمی: هشدار آیت الله هاشمی نسبت به حلقه انحرافی شنیده نشد/ توطئه های جدید توسط حلقه مطروده نو به نو می شوند
هشدار صریح نماینده اصلاح طلب مجلس؛بست نشینی بقایی و حمایت احمدی نژاد بازی جدید جریان انحرافی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 آبان 1396 ساعت 11:322017-11-18سياسي

روشنگری رضوی در برابر عقاید انحرافی


- دکتر محمد صادق کوشکی: اولین پیامی که خداوند در قالب وحی به بشر ابلاغ کرد، امر به خواندن و علم آموزی بود.

آمیختگی ایمان با مفهوم عقلانیت و علم از حوزه های اختصاصی اسلام است و شاید هیچ کدام از ادیان الهی دیگر، به این میزان آمیخته به این دو پارامتر کلیدی نباشند.

در آیات قرآن نیز فراوان دیده می شود که عقلانیت و علم، پیش شرط ایمان ذکرشده اند به نحوی که خداوند متعال، ایمان را بدون عقلانیت و علم محقق نمی داند.

وقتی ارکان دینی تا این اندازه بر عقلانیت استوار باشد، طبیعتاً در تمام حوزه های دیگر نیز به این دو فاکتور مهم تکیه دارد.

یکی از این عرصه ها، عرصه معرفی، تبلیغ و ترویج دین مبین اسلام است و ازآنجاکه شریعت پیامبر خاتم (ص) کاملاً منطبق بر قواعد عقلانی و علم، رشد و توسعه پیداکرده، اسلام ناب محمدی در همه اعصار و قرون، از جذابیت و تلألؤ خاصی برخوردار است.

از زمان امام ششم به بعد، وجه دیگری از عقلانیت توأم با معنویت تجلی پیدا کرد و سیره اهل بیت(ع) به این شکل تجلی یافت که عقاید حقه اسلام را از طریق بحث و گفتگوی علمی و تحریک تفکر انسان ها ترویج نمایند.

جلسات مناظره ای که امام رضا(ع) با حضور علما و دانشمندان ادیان و مذاهب دیگر برای تبیین و دفاع از آموزه های حیات بخش وحیانی در آن ها شرکت می کردند، یکی از نقاط عطف تاریخ اسلام به شمار می آید که باگذشت قرن ها از آن مقطع، مرور استدلالات بدیع آن حضرت(ع)، هنوز هم نکات جدیدی را به جویندگان حق و حقیقت ارزانی می دارد.

هدف این مناظرات، صرفاً این نبود که طرف مقابل با محاجه و استدلال، شکست بخورد بلکه منظور از این نشست وبرخاست ها آن بود که زوایای اسلام ناب محمدی ثابت و پیرامون آن روشنگری شود.

در تاریخ اسلام متأسفانه شاهد رشد عقاید باطل بسیاری بوده ایم؛ اما امام رضا(ع) در احتجاجات خود به شدت با این عقاید انحرافی برخورد نمود و در جهت تثبیت اعتقادات عقلانی و منطقی در میان مردم از هیچ کوششی دریغ نکرد.

برخی از شبهات آن دوره، از نگاه خشک و متعصبانه به دین از سوی اهل حدیث و مکاتب انحرافی فرقه های مختلف برآمده بود، همان چیزی که اکنون جهان اسلام به آن گرفتار آمده است.

افکار انحرافی امروز مانند سلفی گری که پیروان آن با حمایت مرتجعین منطقه به تسلیحات نظامی نیز مجهز شده اند، در آن زمان نیز جولان می دادند اما زمینه به گونه ای نبود که به کشتارهای وسیع امروزی بینجامد، بلکه محوریت آن دوره بر پایه مجادلات علمی، مناظره و گفت وگو بود و عالم آل محمد(ع) در پالایش ادیان الهی به طور عمومی و اسلام به طور اخص نقش برجسته ای داشتند.

منازعات علمی پیشوای هشتم شیعیان که کرسی های آزاداندیشی امروز، برگرفته از ابتکار آن حضرت در معرفی اسلام واقعی است، کارکردی بی بدیل در حل بحران های فکری و شبهات آن دوره داشت و برخی اختلافات حال حاضر مسلمانان، بی شک ناشی از فاصله گرفتن از مکتب اهل بیت(ع) است.

در همین راستا باید گفت برخی کشورهای به اصطلاح اسلامی که تحت تأثیر نظام سلطه قرار دارند، اندیشه های منحرف فکری و تکفیری را به نام اسلام ترویج کرده و برخلاف نهج و سیره ائمه معصومین(ع) در جدال احسن با سایر مذاهب و ادیان، صاحبان هر اندیشه ای که برخلاف رأی و نظر آن ها بیندیشند را به تکفیر و خروج از دین محکوم می کنند.

هرچند جریان سلفی گری و نسخه های وارونه از اسلام سعودی آمریکایی در برهه فعلی فرصت جولان پیداکرده اند، اما بطلان و انحراف این جریانات، قرن ها پیش توسط امام هشتم شیعیان از طریق برپایی جلسات مناظرات تبیین شد و به برکت همان روشنگری ها است که امروز شاهدیم میلیون ها نفر از سایر مذاهب اسلامی در مقابل داعشی ها و اذناب آن ها قرار گرفته اند.

از طرفی، با اینکه مسلمانان از ناحیه توطئه های دشمنان داخلی و خارجی جهان اسلام، متحمل مصائب فراوانی شده اند ولی در عین حال، فرصت مناسبی نیز فراهم شده است که با تبیین مناظرات و سخنرانی های امام رضا(ع) و بویژه حدیث سلسله الذهب ، افکار عمومی جهان را به این سمت سوق دهیم که اسلام اهل بیت(ع) با اسلام آل سعود و داعش فرسنگ ها فاصله دارد؛ چراکه بسیار شنیده شده که غیرمسلمانان و حتی برادران اهل تسنن، از قرائت تکفیری ها و خشونت زائدالوصف آن ها به ستوه آمده و از خط مشی آن ها ابراز انزجار کرده اند.

بر این اساس است که در عصر حاضر، تعارض اسلام اهل بیت(ع) با دیدگاه تکفیری، به بحث روز تبدیل شده که البته نتیجه آن بر معادلات منطقه ای و جهانی، نیازی به واکاوی ندارد.

ایران اسلامی با تبعیت از این آموزه ها، به قلعه امن و لنگر آرامش منطقه تبدیل شده و در عوض، پیروی گروه های تروریستی از القائات سلفی ها، حاصلی جز خونریزی و مهیاکردن زمینه تبلیغات سوء دشمنان علیه کلیت اسلام نداشته است؛ به گونه ای که نه تنها مردم سراسر دنیا بلکه مسلمانان را هم از خود بیزار کرده اند.

نمونه عینی دیگر تمسک به فرهنگ اصیل امامان معصوم(ع)، راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی است.

ظرفیت بالای این همایش عظیم به گونه ای بود که از همه ادیان و فرق، اعم از مسلمان و غیرمسلمان و از ملیت های مختلف وارد این جریان پرخروش شده و شاهکاری از صمیمیت، یکدلی و دوستی را به نمایش گذاشتند.

به بیان دیگر، امام رضا(ع) که این روزها سوگوار آن حضرت هستیم، مسیری را ترسیم کردند که تداوم آن، در مجمع بزرگ دلدادگان اباعبدالله(ع) بروز و ظهور یافته و آزادگان دنیا را به شناخت حقیقت دین پیامبر خاتم(ص) ترغیب می کند.

به همین دلیل است که بزرگ ترین راهپیمایی مذهبی جهان یا در رسانه های دنیا بازتاب نداشت، یا با اشاره ای جزیی از کنار آن عبور کردند و یا درصدد سیاه نمایی آن برآمدند؛ کما اینکه مأمون عباسی نیز در تلاش بود که حقایق حجت خدا را کتمان کرده و می کوشید که از شأن و جایگاه ایشان بکاهد.

ازاین رو، خصومت ورزی دشمنان با کشورمان را می توان از این منظر نیز موردبررسی قرار داد که آن ها به شدت واهمه دارند مبادا نسخه رحمانی و حقیقی اسلام از طریق بسط قدرت ایران اسلامی، بر منطقه و جهان مسلط شود و نقشه های تفرقه افکنانه آن ها نقش بر آب گردد.

آمریکا و استکبار، برای اینکه به منافع خود در همه جنبه ها (اقتصادی، سیاسی، نظامی و.

) دست یابند، قرائت اسلام انحرافی سعودی ها و ارتجاع منطقه را بهترین و سریع ترین ابزار می دانند و هر عاملی که بخواهد نسبت به آن روشنگری کند، عامل تشنج ، ناامنی و بی ثباتی قلمداد می کنند.

ازنظر آن ها حمایت عربستان از تکفیری های سفاک، بلامانع است ولی تأثیرگذاری فکری و معنوی ایران (که ثمره اخیر آن، ریشه کن شدن داعش در عراق است) ، تهدیدی برای منطقه جلوه داده می شود! بالاخره آنکه جهان اسلام، نیازمند بازگشت به این الگوهای ناب است و حل مشکلات، درگیری ها و خشونت هایی که امروز گریبان مسلمانان را گرفته، راهکاری جز بازگشت به مکتب اهل بیت (ع) ندارد.

لذا انقلاب اسلامی به عنوان پرچم دار این گفتمان، از بازگشت همه مذاهب به اندیشه اسلام ناب استقبال می کند؛ اسلام نابی که از آن وحدت، همبستگی، عقلانیت و تمدن اسلامی بیرون می آید و نه خلافت انحرافی که نتیجه ای جز تکفیر و کشتار ندارد.


کلید واژه ها: اسلام - محمد - ادیان - تسلیحات نظامی - امام - مناظره - تاریخ - امروز - علمی - انسان ها - تسلیحات - امروزی - جذابیت - گفتگوی - ارزانی - توسعه - حمایت - منطقه - میزان - تبلیغ - انسان - نظامی - اولین - سلفی - فرقه - شکست - صادق - دکتر - مردم - جهان

آخرین اخبار سرویس:
وزارت کشور لبنان: انتخابات پارلمانی در تاریخ 6 می 2018 برگزار می شود

حمایت از شرکت های دانش بنیان با هدف خودکفایی فنی صدا و سیما

موشک های ایران را در اختیار داشتیم عربستان را زیر و رو می کردیم

جای خالی مصوبات برنامه ششم و اقتصاد مقاومتی مورد نظر نمایندگان مجلس باشد

ایران قوی ترین هم پیمان ملت فلسطین است

دولت و استاندار باید به درد مردم توجه کنند/ وحدت حوزه و دانشگاه راه مقابله با هجمه فرهنگی دشمن است

جان فشانی های مفتح های زمان بوده که امروزه در حوزه و دانشگاه با امنیت درس ها برقرار است

امضا سند توافق و نقشه راه توسعه همکاری تهران و آنکارا

نماز عبادی سیاسی جمعه بابل از دریچه دوربین

آقای استاندار قاطعانه با خائنان به بازار کشاورزی و تولید در مازندران برخوردکنید/ حوزه متعهدو دانشگاه اسلامی می توانند کشور را به تکامل برساند

روزیاتو: 8 ارتش جهان که سخت ترین و بیرحمانه ترین قوانین و آموزش ها را دارند

مهمترین استخدامی های قم - هفته 38 ام

فعالیت سپاه، بسیج و ارتش در خدمات رسانی به زلزله زدگان ستودنی بود/ بسیج اساتید دانشگاه شهیدبهشتی 6 کانکس اهدا کردند

پیام تبریک مدیر کل آموزش و پرورش استان

تولیت آستان قدس رضوی: درآمدها و هزینه های موقوفات برای مردم بیان شود/ کوچک ترین رخنه ناسلامتی اداری و مالی غیرقابل تحمل است

امام جمعه ایلام :اتصال به شبکه راه اهن حق مردم ایلام است

ساخت ربات هایی که مثل حشرات رفتار می کنند

دانلود آهنگ جدید ویرگول باند بنام کوچه

دانلود آهنگ جدید مهبد بنام رباتیک

جزییات مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر شهید مدافع حرم مهدی قره محمدی

اردوغان: برای لغو تصمیم آمریکا درباره قدس، به شورای امنیت شکایت می کنیم

25 آذر؛ آغاز ثبت نام عتبات دانشگاهیان | تعیین تکلیف خروج از کشور دانشجویان مشمول

نسخه نماینده مجلس برای بازار مسکن

با نگاه تبلیغ دین قدم در این عرصه گذاشتم/دشمن اساس فرهنگ را نشانه رفته است

3 کشته در سانحه رانندگی جاده اصفهان

امام جمعه ایلام :اتصال به شبکه راه اهن حق مردم ایلام است

بعیدی نژاد: نمایش ساختگی نیکی هیلی در سازمان ملل قانع کننده نبود

وزیر بهداشت کره جنوبی:آماده هرگونه همکاری با ایران در حوزه بهداشت و درمان هستیم

11 راهزن مسلح به زانودرآمدند

مهمترین استخدامی های فارس و شیراز - هفته 38 ام

غلامعلی رجایی: وزارت اطلاعات دولت دهم اجازه دیدارهای مردمی با مرحوم هاشمی را نمی داد/ هاشمی می گفت هنوز عده ای نمی خواهند به اشتباه خود در مورد احمدی نژاد اعتراف کنند/ اصولگرایان به خاطر حمایت از احمدی نژاد به مردم مدیون هستند

صدیقی: کلید باز شدن مشکلات اقتصادی تقواست

توضیح رییس دفتر تولیت حرم امام(ره) درباره یک خبر

منتجب نیا: اگر روحانی رییس جمهور نمی شد امروز در کشور امنیت نبود

وحدت راه گشای مسائل چهارمحال و بختیاری است

تفرقه بین حوزه و دانشگاه خواستگاه دشمنان است

اقدام اخیر ترامپ، ناشی از ضعف دستگاه حاکمیتی آمریکا بود

همدلی مردم شیعه و سنی، هرمزگان را به نماد وحدت تبدیل کرده است

واکنش بعیدی نژاد به شوی تبلیغاتی خانم سفیر

علی عسکری: حمایت از شرکت های دانش بنیان با هدف خودکفایی فنی دنبال می شود رسانه ملی

علی عسکری: حمایت از شرکت های دانش بنیان با هدف خودکفایی فنی دنبال می شود

خط هدایت قرآن، مقاومت است

معاون قوه قضاییه: کمبود نیروی انسانی داریم

جنایت،پایان سفر به شمال

بکارگیری بهینه سربازان؛ رکن محوری طرح میثاق

استفاده "مونسان" از تجربه موفق کیش برای توسعه کردشگری کشور

نماینده آیت الله العظمی سیستانی نسبت به بقایای داعش هشدار داد

تصاویر/ پیاده روی خانوادگی طلاب و روحانیون استان تهران در بوستان جمشیدیه

سید حسن خمینی: شاعران درد مشترک روزگار را بیابند

بعیدی نژاد: آمریکا مشروعیت دفاع از مردم یمن را ندارد

امضا سند توافق و نقشه راه توسعه همکاری تهران و آنکارا

امام جمعه گلپایگان: پژوهش نقش کلیدی در پیشرفت و توسعه کشور دارد

همدلی مردم شیعه و سنی، هرمزگان را به نماد وحدت تبدیل کرده است

وعده دانشجویان برای مطالبه و پیگیری بحث استقلال قوه قضاییه در نشست با آیت الله لاریجانی

درخواست انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت برای برخورد قاطع با عوامل قبح شکنی در این دانشگاه

پیروزی بر داعش شکست جبهه غربی، عبری و عربی بود

کتاب بالاترین معجزه پیامبران خدا جهت هدایت بشریت است

کتاب «بیست گفتار در علم و فناوری» وارد بازار نشر ایران شد

عکس/ تقدیر وزیر بهداشت از "یانگوم"

امضا سند توافق و نقشه راه توسعه همکاری تهران و آنکارا

فن افزار شریف «طراح بازی» تربیت خواهد کرد

اطلاعیه آموزش و پرورش در مورد پذیرفته شدگان آزمون استخدامی

چرا نام امامان به عنوان جانشین پیامبر (ص) در قرآن نیست؟

فن افزار شریف «طراح بازی» تربیت خواهد کرد

74 هفته از ممنوعیت نماز جمعه شیعیان بحرین می گذرد+ تصاویر

بیش از نیمی از بودجه کشور وابسته به اقتصاد نفتی است

انگلیس جاده صاف کن آمریکاست

کمک 350 میلیارد تومانی خیرین سلامت در کشور

سند توافق و نقشه راه توسعه همکاری بین مقامات وزارت کشور ایران و ترکیه امضا شد

7 روش برای سرگرم کردن کودکان بدون تلویزیون

بعیدی نژاد خطاب به هیلی: چگونه این حجم گسترده از تسلیحات وارد یمن شده؟

امام جمعه گلپایگان: پژوهش نقش کلیدی در پیشرفت و توسعه کشور دارد

استفاده "مونسان" از تجربه موفق کیش برای توسعه کردشگری کشور

عبداللهیان: مردم یمن زیر موشک های آمریکایی اند

وزیر بهداشت کره جنوبی:آماده هرگونه همکاری با ایران در حوزه بهداشت و درمان هستیم

تشییع پیکر شهید مدافع حرم در جوار بارگاه حضرت معصومه(س)

برگزاری کنفرانس هنر و معماری با شرکت اندیشمندان و اساتید دانشگاهی ایران و روسیه

مسلمانان اجازه نمی دهند قدس پایتخت رژیم صهیونیستی شود

سید حسن خمینی درگذشت پروفسور نقوی اسلام شناس سرشناس پاکستان را تسلیت گفت

طرح اردوغان در لغو تصمیم ترامپ در شورای امنیت

کوچکترین گاوهای جهان+ویدیو

جلسه فراکسیون امید یکشنبه با آخوندی برگزار می شود

تعامل حوزه و دانشگاه راهبرد جدی حوزه علمیه ایلام است

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت بهران آسانبر در شهرک صنعتی پرند

تصاویر/ مسابقات سرعت قهرمانی کشور

کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش در دست بررسی است

مسلمانان اجازه نمی دهند قدس پایتخت رژیم صهیونیستی شود

سید حسن خمینی درگذشت پروفسور نقوی اسلام شناس سرشناس پاکستان را تسلیت گفت

اختلال جزیی در شبکه برق نقاطی از اهواز در پی بارندگی

وحدت حوزه و دانشگاه پیوندی ناگسستنی است

هشدار خطیب جمعه درباره آسیب پذیری بافت فرسوده شیراز در زلزله

فاصله علم از تقوا مخرب خواهد بود

آمادگی ایران برای پشتیبانی همه جانبه از نیروهای مقاومت لبیک به ندای پیامبر است

امام جمعه خرمشهر:دولت برای ایجاد اشتغال به وعده های خود عمل کند

امام جمعه رشت: بودجه پیشنهادی 97 مردم را دچار آسیب می کند

امام جمعه دیر بوشهر:ته لنجی تا زمان اجرای برنامه اساسی گمرک آزاد شود

مراسم بزرگداشت شهید آیت الله دستغیب در مسجد عتیق شیراز

آخرین وداع با پیکر تکاور مدافع حرم، مهدی قره محمدی +عکس و فیلم

آینده مبهم جنگ یمن در سایه نقش حمایتی امریکا از ریاض

تقدیر از «یانگوم» به دلیل کمک به زلزله زدگان +عکس

روشنگری رضوی در برابر عقاید انحرافی

روشنگری رضوی در برابر عقاید انحرافی