مطالب مرتبط:
یادداشت/ محمدصادق کوشکی روشنگری رضوی در برابر عقاید انحرافی
فارس از انتقادات دانش آموزان به آموزش و پرورش گزارش می دهد از تعطیلی زنگ نماز در برخی از مدارس تا رواج عقاید انحرافی
هشدار آیت الله هاشمی نسبت به حلقه انحرافی شنیده نشد/ توطئه های جدید توسط حلقه مطروده نو به نو می شوند
علیرضا رحیمی: هشدار آیت الله هاشمی نسبت به حلقه انحرافی شنیده نشد/ توطئه های جدید توسط حلقه مطروده نو به نو می شوند
هشدار صریح نماینده اصلاح طلب مجلس؛بست نشینی بقایی و حمایت احمدی نژاد بازی جدید جریان انحرافی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 آبان 1396 ساعت 11:322017-11-18سياسي

روشنگری رضوی در برابر عقاید انحرافی


- دکتر محمد صادق کوشکی: اولین پیامی که خداوند در قالب وحی به بشر ابلاغ کرد، امر به خواندن و علم آموزی بود.

آمیختگی ایمان با مفهوم عقلانیت و علم از حوزه های اختصاصی اسلام است و شاید هیچ کدام از ادیان الهی دیگر، به این میزان آمیخته به این دو پارامتر کلیدی نباشند.

در آیات قرآن نیز فراوان دیده می شود که عقلانیت و علم، پیش شرط ایمان ذکرشده اند به نحوی که خداوند متعال، ایمان را بدون عقلانیت و علم محقق نمی داند.

وقتی ارکان دینی تا این اندازه بر عقلانیت استوار باشد، طبیعتاً در تمام حوزه های دیگر نیز به این دو فاکتور مهم تکیه دارد.

یکی از این عرصه ها، عرصه معرفی، تبلیغ و ترویج دین مبین اسلام است و ازآنجاکه شریعت پیامبر خاتم (ص) کاملاً منطبق بر قواعد عقلانی و علم، رشد و توسعه پیداکرده، اسلام ناب محمدی در همه اعصار و قرون، از جذابیت و تلألؤ خاصی برخوردار است.

از زمان امام ششم به بعد، وجه دیگری از عقلانیت توأم با معنویت تجلی پیدا کرد و سیره اهل بیت(ع) به این شکل تجلی یافت که عقاید حقه اسلام را از طریق بحث و گفتگوی علمی و تحریک تفکر انسان ها ترویج نمایند.

جلسات مناظره ای که امام رضا(ع) با حضور علما و دانشمندان ادیان و مذاهب دیگر برای تبیین و دفاع از آموزه های حیات بخش وحیانی در آن ها شرکت می کردند، یکی از نقاط عطف تاریخ اسلام به شمار می آید که باگذشت قرن ها از آن مقطع، مرور استدلالات بدیع آن حضرت(ع)، هنوز هم نکات جدیدی را به جویندگان حق و حقیقت ارزانی می دارد.

هدف این مناظرات، صرفاً این نبود که طرف مقابل با محاجه و استدلال، شکست بخورد بلکه منظور از این نشست وبرخاست ها آن بود که زوایای اسلام ناب محمدی ثابت و پیرامون آن روشنگری شود.

در تاریخ اسلام متأسفانه شاهد رشد عقاید باطل بسیاری بوده ایم؛ اما امام رضا(ع) در احتجاجات خود به شدت با این عقاید انحرافی برخورد نمود و در جهت تثبیت اعتقادات عقلانی و منطقی در میان مردم از هیچ کوششی دریغ نکرد.

برخی از شبهات آن دوره، از نگاه خشک و متعصبانه به دین از سوی اهل حدیث و مکاتب انحرافی فرقه های مختلف برآمده بود، همان چیزی که اکنون جهان اسلام به آن گرفتار آمده است.

افکار انحرافی امروز مانند سلفی گری که پیروان آن با حمایت مرتجعین منطقه به تسلیحات نظامی نیز مجهز شده اند، در آن زمان نیز جولان می دادند اما زمینه به گونه ای نبود که به کشتارهای وسیع امروزی بینجامد، بلکه محوریت آن دوره بر پایه مجادلات علمی، مناظره و گفت وگو بود و عالم آل محمد(ع) در پالایش ادیان الهی به طور عمومی و اسلام به طور اخص نقش برجسته ای داشتند.

منازعات علمی پیشوای هشتم شیعیان که کرسی های آزاداندیشی امروز، برگرفته از ابتکار آن حضرت در معرفی اسلام واقعی است، کارکردی بی بدیل در حل بحران های فکری و شبهات آن دوره داشت و برخی اختلافات حال حاضر مسلمانان، بی شک ناشی از فاصله گرفتن از مکتب اهل بیت(ع) است.

در همین راستا باید گفت برخی کشورهای به اصطلاح اسلامی که تحت تأثیر نظام سلطه قرار دارند، اندیشه های منحرف فکری و تکفیری را به نام اسلام ترویج کرده و برخلاف نهج و سیره ائمه معصومین(ع) در جدال احسن با سایر مذاهب و ادیان، صاحبان هر اندیشه ای که برخلاف رأی و نظر آن ها بیندیشند را به تکفیر و خروج از دین محکوم می کنند.

هرچند جریان سلفی گری و نسخه های وارونه از اسلام سعودی آمریکایی در برهه فعلی فرصت جولان پیداکرده اند، اما بطلان و انحراف این جریانات، قرن ها پیش توسط امام هشتم شیعیان از طریق برپایی جلسات مناظرات تبیین شد و به برکت همان روشنگری ها است که امروز شاهدیم میلیون ها نفر از سایر مذاهب اسلامی در مقابل داعشی ها و اذناب آن ها قرار گرفته اند.

از طرفی، با اینکه مسلمانان از ناحیه توطئه های دشمنان داخلی و خارجی جهان اسلام، متحمل مصائب فراوانی شده اند ولی در عین حال، فرصت مناسبی نیز فراهم شده است که با تبیین مناظرات و سخنرانی های امام رضا(ع) و بویژه حدیث سلسله الذهب ، افکار عمومی جهان را به این سمت سوق دهیم که اسلام اهل بیت(ع) با اسلام آل سعود و داعش فرسنگ ها فاصله دارد؛ چراکه بسیار شنیده شده که غیرمسلمانان و حتی برادران اهل تسنن، از قرائت تکفیری ها و خشونت زائدالوصف آن ها به ستوه آمده و از خط مشی آن ها ابراز انزجار کرده اند.

بر این اساس است که در عصر حاضر، تعارض اسلام اهل بیت(ع) با دیدگاه تکفیری، به بحث روز تبدیل شده که البته نتیجه آن بر معادلات منطقه ای و جهانی، نیازی به واکاوی ندارد.

ایران اسلامی با تبعیت از این آموزه ها، به قلعه امن و لنگر آرامش منطقه تبدیل شده و در عوض، پیروی گروه های تروریستی از القائات سلفی ها، حاصلی جز خونریزی و مهیاکردن زمینه تبلیغات سوء دشمنان علیه کلیت اسلام نداشته است؛ به گونه ای که نه تنها مردم سراسر دنیا بلکه مسلمانان را هم از خود بیزار کرده اند.

نمونه عینی دیگر تمسک به فرهنگ اصیل امامان معصوم(ع)، راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی است.

ظرفیت بالای این همایش عظیم به گونه ای بود که از همه ادیان و فرق، اعم از مسلمان و غیرمسلمان و از ملیت های مختلف وارد این جریان پرخروش شده و شاهکاری از صمیمیت، یکدلی و دوستی را به نمایش گذاشتند.

به بیان دیگر، امام رضا(ع) که این روزها سوگوار آن حضرت هستیم، مسیری را ترسیم کردند که تداوم آن، در مجمع بزرگ دلدادگان اباعبدالله(ع) بروز و ظهور یافته و آزادگان دنیا را به شناخت حقیقت دین پیامبر خاتم(ص) ترغیب می کند.

به همین دلیل است که بزرگ ترین راهپیمایی مذهبی جهان یا در رسانه های دنیا بازتاب نداشت، یا با اشاره ای جزیی از کنار آن عبور کردند و یا درصدد سیاه نمایی آن برآمدند؛ کما اینکه مأمون عباسی نیز در تلاش بود که حقایق حجت خدا را کتمان کرده و می کوشید که از شأن و جایگاه ایشان بکاهد.

ازاین رو، خصومت ورزی دشمنان با کشورمان را می توان از این منظر نیز موردبررسی قرار داد که آن ها به شدت واهمه دارند مبادا نسخه رحمانی و حقیقی اسلام از طریق بسط قدرت ایران اسلامی، بر منطقه و جهان مسلط شود و نقشه های تفرقه افکنانه آن ها نقش بر آب گردد.

آمریکا و استکبار، برای اینکه به منافع خود در همه جنبه ها (اقتصادی، سیاسی، نظامی و.

) دست یابند، قرائت اسلام انحرافی سعودی ها و ارتجاع منطقه را بهترین و سریع ترین ابزار می دانند و هر عاملی که بخواهد نسبت به آن روشنگری کند، عامل تشنج ، ناامنی و بی ثباتی قلمداد می کنند.

ازنظر آن ها حمایت عربستان از تکفیری های سفاک، بلامانع است ولی تأثیرگذاری فکری و معنوی ایران (که ثمره اخیر آن، ریشه کن شدن داعش در عراق است) ، تهدیدی برای منطقه جلوه داده می شود! بالاخره آنکه جهان اسلام، نیازمند بازگشت به این الگوهای ناب است و حل مشکلات، درگیری ها و خشونت هایی که امروز گریبان مسلمانان را گرفته، راهکاری جز بازگشت به مکتب اهل بیت (ع) ندارد.

لذا انقلاب اسلامی به عنوان پرچم دار این گفتمان، از بازگشت همه مذاهب به اندیشه اسلام ناب استقبال می کند؛ اسلام نابی که از آن وحدت، همبستگی، عقلانیت و تمدن اسلامی بیرون می آید و نه خلافت انحرافی که نتیجه ای جز تکفیر و کشتار ندارد.


کلید واژه ها: اسلام - محمد - ادیان - تسلیحات نظامی - امام - مناظره - تاریخ - امروز - علمی - انسان ها - تسلیحات - امروزی - جذابیت - گفتگوی - ارزانی - توسعه - حمایت - منطقه - میزان - تبلیغ - انسان - نظامی - اولین - سلفی - فرقه - شکست - صادق - دکتر - مردم - جهان

آخرین اخبار سرویس:
اعظم پرچم، فردوس میریان نقش وفاق خانواده در نهادینه شدن معروف ‏و پیشگیری از منکر از منظر قرآن کریم

فرصت های مناسب سرمایه گذاری اقتصادی در مناطق مرزی کشور مهیا است

یادداشت/ محمدجواد اخوان مردم را از دست مدیران اشرافی نجات دهیم!

محمد گنجی پایان سال و مطالبات بر زمین مانده!

حکم لاک برای وضو چیست؟

یادداشت/ حسام الدین برومند دو تجربه؛ توشه راه آینده

در همه ی این سال ها بنده ایستادم و گفتم نتیجه ی انتخابات مردم هرچه هست باید تحقّق پیدا کند

آخرین وضعیت سرباز ربوده شده ایرانی

دعایی که زود به اجابت می رسد

مرگ 882 ایرانی در 14حادثه مهم

امنیت اقتصادی زنان در دو رویکرد اسلامی و فمینیستی ارمغان اقتصادی فمینیسم برای زنان!

فروغ السادات رحیم پور عوامل مساعدت کننده عمل در جهت استکمال نفس از دیدگاه ملاصدرا

سرمقاله کیهان ما گرفتیم آنچه را انداختی

رویت هلال ماه رجب برای دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی اثبات شد

گزارش وضعیت فضای مجازی به مجلس | پیشنهاد لاریجانی

محمدنبی احمدی کاربرد تحلیل های معناشناختی در شناسایی تغییرات ‏ساختاری واژگان قرآنی

اروپا توان تصمیمات مهم را ندارد

تأکید آیت الله سیستانی بر ادامه حضور حشدشعبی در عراق

راهکارهای پرهیز از اشرافی گری

پرداخت 14 هزار میلیارد غرامت به کشاورزان

مجموعه پیام تسلیت درگذشت اقوام نزدیک و دور

عکس یادگاری آخرین جلسه هیأت دولت در سال 1396

مهدی مردانی (گلستانی)‏ توسعه قلمرو کارآمدی فعل معصوم در استنباط: مبنا و پی آمد

معین شرافتی پشت پرده جنایات خیابان پاسداران، دراویش سنتی یا مدرن؟

باز هم خداحافظی تتلو با موسیقی ایران! +تصویر

چرا دولتها در ایران هیچ گاه نخواهند توانست اقتصاد را از نفت جدا کنند؟

ان شاءالله جزو کسانی باشید که رژیم اشغالگر قدس را نابود و قدس شریف را آزاد کنند

دوازده سفارش لقمان به پسرش درباره مسافرت

تصاویر/ حاشیه های آخرین جلسه هیأت دولت در سال 96

وزیر خارجه عمان چه پیامی از آمریکا به ایران آورد؟

امن ترین وسیله سفر مشخص شد!

5 توصیه پیامبر(ص) برای صفای دل

وضع تحریم جدید علیه ایران نقض برجام است

سکینه محمدپور تحلیل و نقد فلسفه مکانیکی

حجت الاسلام محسنی اژه ای: برنتافتن قانون مصداق دیکتاتوری است / تظاهرات سراسری در اروپا علیه نژادپرستی و تبعیض / احتمال فیلتر دائم یا موقت تلگرام

قسم یونسی را باور کنیم یا دم خروس تاج زاده را؟!

یادداشت/ حمیدرضا مقدم فر قول زور

حیدر عیوضی تفسیر بینامتنی از آیه 69 سوره احزاب بر اساس ترجمه های آلمانی و عبری قرآن کریم

امن ترین وسیله سفر مشخص شد!

صدها مسافر نوروزی گرفتار طوفان/ 3 جاده سیستان و بلوچستان مسدود شد

واکنش بازیگر زن پس از انتشار خبر کشف حجابش +عکس

حمیدرضا پگاه و همسرش با تیپ رسمی +عکس

رییس سازمان دیده بان فرانسه و روسیه از توانایی پوتین برای مقابله با غرب گفت

گلچین پیام تسلیت جوان ناکام و نوجوان

بررسی ارتباط سبک زندگی و نظام اجتماعی؛ نظام اجتماعی، حلقه ای از زنجیره ی سبک زندگی

راز نیکنامی مصدق چیست؟ /همه عیدی گرفتند جز کارگران سرگذر/جشن نوروز، امید آینده ایرانی/رجل سیاسی 1400! /با عنوان مردم را از دست مدیران اشرافی نجات دهیم

عناوین روزنامه های سیاسی 28 اسفند 96/ سال چی بود؟! +تصاویر

دانلود آهنگ جدید مسیح و پیمان بیات بنام دعا کن برام

دانلود آهنگ جدید پیمان کیوانی بنام سارا

اقدامات احمدی نژاد و یارانش با آمریکا و اسراییل یکی است/ افرادی که قانون را بر نمی تابند مصداق صریح دیکتاتور هستند

تحویل گزارش معوقات بانکی به هیئت رییسه مجلس/رشد معوقات از سال 84 تاکنون

حرف های انتزاعی کشور را نجات نمی دهد

شکستگی دست محمد ثلاث مربوط به قبل از ماجرای گلستان هفتم است/ ربطی به حادثه ندارد

مشایی بازداشت شد

ماموریت های نوروزی تشریح شد/ اعلام ترافیک و معرفی مکان های سیاحتی

رییس جمهوری: ایران مصمم به توسعه همه جانبه روابط با عمان است

امن الله طایران؛ الیاس صفاران ؛ مریم شهبازی فرد بررسی رابطه اخلاق و هنر از نگاه افلاطون و کانت

جهانگیری هم شهردار شود بلایی سرش می آورند/ اگر قول رفع حصر دادند به آن عمل کنند

چرا رهبری ورود نمی کنند؟/ مشکل حل نشدن مشکلات کجاست؟

همه برای سربلندی روسیه تلاش خواهیم کرد

چرا در تیم تحقیقات دخالت روسیه فقط 13 «دموکرات» حضور دارند؟

ارگ رایِن یکی از بزرگ ترین بناهای خشتی جهان

گفتگوی شنیدنی با جواد خیابانی و دخترش

امام جمعه اهل سنت اسدیه: علل آسیب های اجتماعی شناسایی شود

دانلود آهنگ جدید مسعود عیسی زاده بنام نقطه چین

دانلود آهنگ جدید میثم محنا بنام اجازه میگیرم

دانلود آهنگ جدید محی بنام لالایی

ناکارآمدی مسئولان، دین و روحانیت را از نظر مردم ساقط می کند/ با عملکرد بدمان به براندازی انقلاب کمک نکنیم

روحانی عید کجا می رود؟

مراسم باشکوه طلاق در ژاپن

مهدی صادقی شاهدانی تحلیل وظایف دولت در قبال مسئله عدالت از منظر قرآن و حدیث ‏

دانلود موزیک ویدیو جدید گروه تَرنگ بنام نوروز

دانلود آهنگ جدید حامد قاسمی بنام دل دیوونه

امام جمعه اهل سنت اسدیه: علل آسیب های اجتماعی شناسایی شود

دانشکده پرستاری شهرستان قاینات مستقل می شود

آخرین دفاعیات متهم حوادث پاسداران + فیلم

جلسات سریالی برای تعیین دستمزد کارگران + فیلم

افزایش 14 درصدی ظرفیت مسافری فرودگاه امام در نوروز 97

وقتی دختر ترامپ راز موهای پدر را فاش کند

مردی که همیشه از خدا می خواست گمنام بماند

دانلود آهنگ جدید دانیال زمانی بنام سراب عشق

گفتگوی جذاب علی ضیا با محسن مسلمان

خواننده و مدل معروف از هم جدا شدند

دولت میراث شخصی روحانی نیست/جهانگیری محدودتر شده است

یوسف شاقول تبیین مبانی و مؤلفه های واقع گرایی در اخلاق از نگاه فیلیپا فوت

شرط ایران برای ادامه پایبندی به برجام

توصیه های مسافرتی وزارت خارجه به مسافران خارج از کشور

ولادیمیر پوتین در ردیف اول قرار دارد.

انتشار مستندات جرائم بقایی برای اولین بار + فیلم

در گفت وگویی اختصاصی با فارس مطرح شد بخش نامه اصلاح حقوق کودکان 2 سال در کشوی میز رییس بایگانی شد/جزییات نامه محرمانه به نجفی برای وضعیت دلخراش کودکان کار

بحران های مدیریتی و مدیریت بحران

آیین نوروز خوانی در نوشهر و گرگان

دانلود آهنگ جدید رضا امیر و حسین سیدی بنام آرامم یار

دانلود آهنگ جدید الیاس قنبری بنام مغرور شدی

چالش خوانندگی محسن مسلمان

نقد و بررسی شعر حجاب ایرج میرزا

حسین شجاعی، علی ثقفیان تأثیر شناخت تحولات تاریخی زبان عربی ‏بر گستره ی پژوهش های ریشه شناسی واژگان قرآن‏

اهواز - نشست صمیمانه استاندار خوزستان با رسانه ها

محسن رفعت تحلیل انتقادی دلالت اصطلاح الخلفاء الراشدون در روایات فریقین

ادامه فعالیت تلگرام به صلاح نیست/ کانال های تلگرام نوعی ترویج لمپنیسم در کشور است/ تندروهای داخلی با حمایت از بستن توییتر و فیس بوک به آن ها کمک کرده اند

روشنگری رضوی در برابر عقاید انحرافی

روشنگری رضوی در برابر عقاید انحرافی