مطالب مرتبط:
انبوه ساز کرمانشاهی: مسکن مهر کرمانشاه توسط خصولتیها ساخته شد
ردپای رانت خواران در مسکن مهر کرمانشاه
انبوه ساز کرمانشاهی: مسکن مهر کرمانشاه توسط خصولتی ها ساخته شد
انبوه ساز کرمانشاهی: مسکن مهر کرمانشاه توسط خصولتیها ساخته شد
سخنان تند مجری معروف علیه سازندگان مسکن مهر در کرمانشاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 آبان 1396 ساعت 10:022017-11-18اقتصادي

پرونده مسکن مهر کرمانشاه افشا شد


مسکن مهر کرمانشاه را با رانت و زد و بند به دلال ها و سپس تعاونی های تامین سپردند پروژه مسکن مهر باید به تعاونی های تولید و نه تامین واگذار می ش د رییس پیشین نظام مهندسی می گوید: - هزینه طراحی نقشه به طور میانگین متری 40 هزار تومان بود اما برای مسکن مهر 3 هزار تومان هزینه شد /مسکن مهر کرمانشاه را خصولتی ها ساخته اند.

خصولتی هایی که گاهی این پروژه را دلالی کرده اند و بعد از آن که آن را با رانت از دولت تحویل گرفته و با دریافت هزینه به پیمانکاران واگذار کرده اند.

این نکات را مجید نیک نژاد، نایب رییس انجمن انبوه سازان کرمانشاه گفته و تأکید می کند که ساخت مسکن مهر کرمانشاه را نه به تعاونی های تولید و نه انبوه سازان که به تعاونی های تأمین سپردند و البته عبداللهی، رییس اتاق تعاون به شهروند می گوید که درصد بسیار ناچیزی از پروژه های مسکن مهر به تعاونی های تأمین سپرده شده است.

سعید آسویار، عضو هیأت مدیره انجمن انبوه سازان ایران هم با بیان این که واگذاری این پروژه به تعاونی های تأمین درست نبوده، به شهروند می گوید تنها 2 یا 3 درصد مسکن مهر توسط تعاونی های تأمین ساخته شده اند.

15 هزار واحد مسکن تخریب شد 15 هزار واحد مسکن در زلزله کرمانشاه تخریب شد.

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی شهرستان سرپل ذهاب دو پروژه 576 و 200 واحدی مسکن مهر دارد که پروژه 200 واحدی حداقل آسیب را دیده ولی اسکلت پروژه 576 واحدی سالم است اما قابل استفاده نیست و عمده هموطنان بیرون از خانه ها به سر می برند و باید به فکر ساکنان این 576 واحد باشیم.

داستان تکراری خصولتی ها در اقتصاد ایران داستان تکراری خصولتی ها و اقتصاد بیمار ایران این بار پایش به مسکن مهر باز شده است.

آن گونه که نایب رییس انجمن انبوه سازان کرمانشاه می گوید کل مسکن مهر کرمانشاه 49 هزار واحد بود که بخش عمده آن به شرکت های خصولتی واگذار شد.

او به انتقاد از واگذاری پروژه های عمرانی به افراد فاقد صلاحیت به ایسنا می گوید: در دولت قبل پروژه ها را به جای این که به تعاونی های تولید یا انبوه سازان بدهند، تحویل تعاونی های تأمین دادند؛ در حالی که تعاونی های تأمین صلاحیت این کار را ندارند.

خودشان زمین دادند و نقشه را پیگیری کردند.

نیک نژاد ادامه داد: فقط چند پروژه محدود را به انجمن پیمانکاران عمرانی و یک پروژه 1350 واحدی هم در کرمانشاه به انبوه سازان استان دادند که به هر صورت این دو نهاد طبق قانون پاسخگو هستند.

بقیه از کانال های غیرمتعارف به شرکت های خصولتی و تعاونی ها داده شد.

واگذاری بعد از بررسی صلاحیت فنی و اجرایی انتقادها به ساخت پروژه مسکن مهر توسط تعاونی های غیرمتخصص اما در شرایطی به اوج خود رسیده که عبداللهی، رییس اتاق تعاون به شهروند می گوید: واگذاری انجام پروژه ها به تعاونی های تأمین بعد از بررسی صلاحیت فنی و اجرایی صورت گرفته است.

او که تعداد ساختمان های ساخته شده توسط تعاونی های تأمین را بسیار ناچیز می داند، ادامه داد: نمی توان بدون انجام کار کارشناسی دنبال مقصر بود و انگشت اتهام را به سوی بخش های مختلف نشانه رفت.

البته سعید آسویار، عضو هیأت مدیره انجمن انبوه سازان هم به نوعی اظهارات آقای رییس را تأیید کرده و به شهروند می گوید: تنها حدود 2 الی 3 درصد مسکن مهر توسط تعاونی های تأمین ساخته شد و بخش عمده ای از این میراث به جامانده از دولت احمدی نژاد توسط تعاونی های مسکن و انبوه سازان اجرایی شده است.

البته آن گونه که این فعال حوزه ساخت وساز می گوید: واسطه ها در ساخت مسکن مهر نقش فعالی داشتند.

به گونه ای که افرادی که دارای رانت بودند، پروژه را تحویل گرفته و بعد از کسر مبلغی، آن را به انبوه سازان واگذار می کردند.

همین اتفاق حاشیه سود را که اتفاقا از همان ابتدا ناچیز بود به حداقل ممکن کاهش می داد.

ارزانی به چه قیمتی تصاویری از نخاله هایی که لابه لای ستون های مسکن مهر جای گرفته اند، این روزها در فضای مجازی به سرعت دست به دست می چرخد.

تصاویری که بسیاری آن را نشان دهنده کیفیت پایین مصالح به کار رفته در مسکن مهر می دانند.

محسن بهرام غفاری در این باره به شهروند می گوید: در سال 89 که اجرای این پروژه کلید خورد، هزینه های طراحی کل نقشه های معماری و سازه، تأسیسات مکانیکی و بهداشتی و برقی و الکترونیکی ساختمان به طور متوسط متری 40 هزار تومان بود اما آن زمان دولت به مهندسانی که این 4 آیتم را برای مسکن مهر طراحی می کردند به ازای هر متر 3 هزار تومان می داد.

در آن زمان دولت برای طرح های دولتی این 4 آیتم حداقل متری 30 هزار تومان هزینه می کرد.

او با اشاره به این که قیمت تمام شده ساخت هر متر مسکن در سال 89 متری 600 هزار تومان بود، ادامه داد: اما دولت برای کاهش قیمت قراردادی که با پیمانکاران بسته بود، متری 300 هزار تومان بود.

طبیعی بود که پیمانکاران بی کیفیت ترین مصالح و آماتور ترین کارگرها را در ساخت این پروژه به کار برده باشند.

املای نانوشته غلط ندارد سعید آسویار، عضو انجمن انبوه سازان اما در این باره معتقد است: صاحبان خانه های مسکن مهر پیش از این در بافت های فرسوده و ناپایدار زندگی می کردند؛ به عبارت دیگر اگر این پروژه با تمام کم و کاستی هایش اجرا نمی شد، امروز تعداد مجروحان زلزله کرمانشاه بیشتر از رقم فعلی بود.

او با بیان این جمله که املای نانوشته غلط ندارد خطاب به مسئولان دولت دوازدهم گفت: انتقاد کردن به عملکرد دولت قبلی در شرایط فعلی دردی از مشکل خانه دار شدن مردم حل نمی کند؛ چرا در طول 5 سالی که از عمر دولت آقای روحانی سپری می شود، طرح هایی همچون مسکن اجتماعی هیچ پیشرفتی نکرده و در حد حرف و سخن باقی مانده است.

چرا بافت فرسوده که از 20 سال پیش حرف از اصلاح آن زده می شود و بارها و بارها خطرات آن در کلانشهرهایی همچون تهران هشدار داده شده، پیشرفت چندانی نکرده است.

عضو انجمن انبوه سازان بر این باور است که در شرایط فعلی دولت برای کاهش آسیب های ناشی از اتفاقات طبیعی باید تولید مصالح نوین و سبک با پرداخت یارانه را گسترش و فضای فعالیت را برای انبوه سازانی که کار خود را بیمه می کنند، توسعه دهد.

به گفته او، درحال حاضر تنها 2 تا 3 درصد انبوه سازان کار خود را بیمه می کنند و در اغلب موارد به دلیل سختگیری های شرکت های بیمه ای امکان این کار برایشان وجود ندارد.

پیش لرزه 4,6 ریشتری تلفات را کاهش داد تنها دو نفر در خانه های مسکن مهر جان خود را از دست داده اند.

جمله ای که این روزها به تکرار از زبان مدافعان عملکرد دولت احمدی نژاد شنیده می شود.

درحالی برخی سعی دارند که تعداد پایین جانباختگان خانه های مسکن مهر را در مقایسه با آمار کل تلفات پایین جلوه دهند که طبق گفته های نایب رییس انجمن انبوه سازان کرمانشاه، پیش لرزه 4.

6 ریشتری که قبل از زلزله 7.

3 ریشتری آمد، باعث شد تا مردم در روستاها و شهرها بیرون از ساختمان ها بروند و همین عامل باعث پایین آمدن تلفات شد.

پرونده مسکن مهر هنوز باز است 88 هزار واحد مسکن مهر در کرمانشاه ساخته شده است.

عددی که فعالان حوزه ساخت وساز در کرمانشاه آن را نادرست می دانند و می گویند که کل مسکن مهر کرمانشاه 49 هزار واحد است، اما این همه ماجرا نیست.

به گفته نیک نژاد، در استان کرمانشاه 49 هزار واحد مسکن مهر تعریف شده که حدود 20 درصد از آن هم به سرانجام نرسیده است؛ چرا که پیمانکاران در جوانرود با گرفتن وام های مراحل اولیه و انجام قسمتی از کار، فعالیت را رها کردند و یک پروژه هم در کرمانشاه هنوز در مرحله فوندانسیون و اسکلت بلاتکلیف است.

اما در شرایطی پرونده مسکن مهر هنوز در کرمانشاه و بسیاری از شهرهای ایران باز است که علی اصغر مهرآبادی، معاون وزیر راه و شهرسازی بارها و بارها از اتمام خانه های مسکن مهر تا پایان سال 96 سخن گفته است.

نظام مهندسی کجای داستان مسکن مهر است اما سوال اینجاست که سازمان نظام مهندسی در اتفاقات اخیر چه نقشی داشته است؟ جهانبخش، عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی تهران در این باره به شهروند می گوید: چنانچه پروژه ای براساس بودجه دولتی و توسط دولت اجرایی شود، نظارت بر نحوه اجرایی شدن آن پروژه نیز توسط خود دولت صورت می گیرد.

ادعایی که نایب رییس انجمن انبوه سازان آن را رد کرده و توضیح می دهد: این سازمان در مسکن مهر دخالتی نداشته کذب است.

تمام مسکن مهر کرمانشاه تحت پوشش نظارت و طراحی سازمان های نظام مهندسی بود.

او همچنین تأکید کرد: در روزهای اخیر می بینیم دولتمردان فعلی می گویند مقصر تخریب ها دولت قبل بوده و مسئولان قبلی می گویند کار دولت فعلی است.

اما اصل قضیه این است که قانون نظام مهندسی و قانون نظام صنفی را درست اجرا نمی کنند.

تبصره ماده 2 قانون نظام صنفی می گوید کسانی که امور فنی را انجام می دهند طبق قانون خاص، باید در متن قانون، امور انتظامی و انضباطی صنفی در آن آمده باشد.

ولی نه کمیسیون عمران مجلس، نه معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، هیچ کدام زیر بار نمی روند که اصل قانون در اصلاحیه قانون نظام مهندسی ایجاد شود.

او ادامه داد: در دو، سه روز گذشته دست اندرکاران دولت قبل و دولت فعلی پاسخگویی درخصوص تخریب های زمین لرزه را پاسکاری می کنند و طرف دیگر را مقصر می دانند.

اما واقعیت این است که نظام ساخت وساز توسط افراد فاقد صلاحیت مدیریت می شود و حرفه مندان واقعی که متخصص هستند و می توانند ضمانت ساخت وساز را برعهده بگیرند، کنار گذاشته شده اند.

وقتی دولت وارد ساخت وساز می شود باید ایمن ترین ساختمان ها را تحویل مرم بدهد.

محمدرضا رضایی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با بیان این که درحالی که بیمارستان ها باید از مقاوم ترین بناها باشند، شاهد تخریب گسترده بیمارستان نوساز در اسلام آباد غرب هستیم، اظهار داشت: وقتی دولت وارد ساخت وساز می شود باید ایمن ترین ساختمان ها را تحویل مرم بدهد.

مقصر باید پاسخگو باشد صرف نظر از این که مقصر اصلی ساختمان های ناپدیدار ایران کیست، مجازات مقصران این اتفاق خواسته مشترکی است که باید با جدیت پیگیری شود.

رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان این که میزان خسارت های وارد آمده به مسکن مهر مناطق زلزله زده بالاست و تمام بلوک ها نیاز به بازسازی دارد، تأکید کرد: برای ما فرقی ندارد کدام مسئول و در چه دولتی سازنده مسکن مهر بوده، مقصر باید در مجلس به مردم پاسخ دهد.

محمدرضا رضایی با بیان این که مقاومت ساختمان ها در برابر زلزله پایین است، گفت: در زلزله کرمانشاه 12 هزار واحد مسکونی تخریب صد درصدی داشت.

او با تأکید بر این که بررسی میزان مقاومت واحدهای مسکن مهر سراسر کشور در دستور کار مجلس قرار می گیرد، گفت: باید دید واحد های مسکن مهر که جمعیت قابل توجهی از هموطنان در آن ساکن هستند تا چه میزان در برابر سوانح ازجمله زلزله مقاوم هستند و بازبینی ایمنی انجام شود.

به گفته او، اگر نظر کارشناسان این بود که ایمنی این واحدها در برابر سوانحی مانند زلزله پایین است باید با هزینه دولت نسبت به مقاوم سازی آن اقدام شود.

/ شهروند
کلید واژه ها: مسکن مهر - تعاونی - کرمانشاه - تعاون - پروژه - مسکن - پیمانکاران - واحدی - صلاحیت - وزارت راه و شهرسازی - پروژه های مسکن مهر - تولید - هزینه - ایران - استان - انتقاد - اقتصاد - داستان - اقتصاد ایران - بررسی صلاحیت - نظام مهندسی - تامین - تخریب - وزارت راه - درصد - دولت - نقشه - رانت - دولت قبل - شهرسازی

آخرین اخبار سرویس:
خرس مادر و فرزندانش در ایستگاه هواشناسی/ عکس

مگر هنوز جنگ است؟

7 نکته برای سریع تر دویدن

ورزش تعادل بیماران پارکینسون را افزایش می دهد

خودرو در 6ماه گذشته چقدر گران شده است؟

خرید ساعت هوشمند چقدر تمام می شود؟

عکس یادگاری پوتین و بشار اسد در کنار خلبانان روس

فولاد کاوه اروند از شرایط مناسبی برای صادرات به عراق برخوردار است

جزییات استخدام یک هلدینگ در حوزه صنایع غذایی + جدول

کرباسیان: 700 هزار تن آهن اسفنجی تا پایان مهرماه امسال صادر شد

توسعه فاز 11 پارس جنوبی ایران در انتظار مجوز آمریکا

تخصص پرسپولیس رو شد

تولید فولاد کشور در افق 1404 به 55 میلیلون تن خواهد رسید

اتباع خارجی از 22 بهمن سال جاری می توانند با خودروی شخصی و بدون ویزا وارد مرز شلمچه شوند

عجله دولت برای حذف 20 میلیون یارانه بگیر پس از یک دوره توقف معنادار/ آیا منابع حذف یارانه ها به بخش تولید سرازیر می شود؟

قرارداد گازی با نروژی ها داد حامیان دولت روحانی را هم درآورد: با این قرارداد حتی وارد بازار LNG هم نمی شویم

جهانگیری: انحصار فناوری آهن اسفنجی از اختیار آمریکا خارج شد

تامین 93 درصد سوخت تهران با استاندارد یورو 4

بیشترین بودجه سال 97 به کدام وزارتخانه رسید؟ +جدول

حرف حساب حسن روحانی و هزینه ناکارآمدی 60 هزار میلیارد تومانی

توسعه فاز 11 پارس جنوبی ایران در انتظار مجوز آمریکا

حرف حساب حسن روحانی و هزینه ناکارآمدی 60 هزار میلیارد تومانی

بودجه سال 97 فقط پاسخگوی حقوق معلمان

گشتی در قدیمی ترین خشکشویی تهران + عکس

اجرای هر چه بهتر طرح تفکیک زباله نیازمند مشارکت عمومی شهروندان فهیم ساروی است

قانون مالیات بر ارزش افزوده خوب است اگر...

تصاویر/ عواقب خشک شدن تالاب هامون

امیدواریم تا پایان امسال شاهد رکورد 8 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی در حوزه فولاد باشیم

بررسی ماده 41 قانون تامین اجتماعی (3) 4 پیامد اجرای نادرست قانون بیمه تامین اجتماعی برای کسب و کار

شهر قزلیار داغستان عرضه گوشت حلال به ایران را دو برابر خواهد کرد

حمل ریلی بیش از 118 هزار تن گندم از مازندران به سایر نقاط کشور

ادامه واکنش های گسترده کاربران به لایحه افزایش عوارض خروج در ایران +عکس

آخرین قیمت گوشت قرمز در بازار

جهانگیری:مدیران بی داعیه، آویزان کشور شده اند

بودجه سال 97 فقط پاسخگوی حقوق معلمان

درآمد 11 میلیون دلاری کودک 6 ساله از یوتیوب

واکنش سازمان حمایت به گرانی تخم مرغ

هشدار عراقچی برای یک رقابت خطرناک تسلیحاتی

سعیدی کیا: در کارخانه فولاد کاوه اروند فقط نیروی بومی به کار گرفته می شود

کشف دستکش قاچاق بین بار چغندرقند در بوکان

یادداشت/ محمد ایمانی نفوذ در نقشه راه اقتصاد

فولاد کاوه اروند از شرایط مناسبی برای صادرات به عراق برخوردار است

ضرورت تسهیل ازدواج جوانان از سوی نهاد های مسئول

کشته شدن خواننده زن ایرانی در سانحه رانندگی/عکس

وعده جدید سیف به سپرده گذاران

این تصویر نقاشی نیست!+ عکس

قرارداد گازی با نروژی ها داد حامیان دولت روحانی را هم درآورد: با این قرارداد حتی وارد بازار LNG هم نمی شویم

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 21 آذر

حرف حساب حسن روحانی و هزینه ناکارآمدی 60 هزار میلیارد تومانی

خبر جدید اتحادیه اروپا درباره برجام

افزایش قیمت نسبی طلای سیاه در بازار جهانی / قیمت نفت برنت دریای شمال به ارزش 63 دلار

مشکل سپرده گذاران موسسات غیرمجاز حل شد

مبادله بیت کوین در بورس کلید خورد

واکنش چهره ها به افزایش نرخ عوارض خروج از کشور

بودجه سال 97 فقط پاسخگوی حقوق معلمان

گران ترین مرغ جهان (+عکس)

نمای نزدیک از صورت مورچه (عکس)

عیادت بازیگران از امیر نوری در بیمارستان (عکس)

استخدام توزیع کننده در کانون آگهی و تبلیغات عرشیان-رودسر

استخدام مهندس مکانیک گرایش خودرو در تهران

استخدام کارشناس امنیت و شبکه در شرکت پیشگامان کی پاد در اراک

استخدام سه ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست حسابداری آقا در یک شرکت معتبر

روادید ورود اتباع خارجی به منطقه آزاد اروند حذف شد

نیکزاد:امورات دولت روحانی با وصولی وام مسکن مهر می گذرد

معاون اول رییس جمهوری:در سه ماه گذشته 650 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد

درآمد 11 میلیون دلاری کودک 6 ساله از یوتیوب (+عکس)

استوری نوید محمدزاده در اعتراض به عوارض خروج از کشور (عکس)

لنج صیادی با 8 سرنشین ناپدید شد

دانشجویی که متلک ها را روی پیاده رو می نویسد (+عکس)

علت نور قرمز رنگ آسمان ایلام مشخص شد (+عکس)

بازار کریسمس در استونی (عکس)

روباه و زاغ در دنیای واقعی (عکس)

بزرگترین زمرد جهان فروخته شد (+عکس)

عجله دولت برای حذف 20 میلیون یارانه بگیر پس از یک دوره توقف معنادار/ آیا منابع حذف یارانه ها به بخش تولید سرازیر می شود؟

جهانگیری: تصمیم ترامپ در قبال قدس احمقانه بود

مدیران بی انگیزه آویزان کشور شده اند

لنج صیادی با 8 سرنشین ناپدید شد

استخدام سرپرست،تکنسین نگهداری وتعمیرات در اشتهارد البرز

استخدام منشی،مسئول پروژه های اقتصادی در گرگان

استخدام منشی دفتری در شرکت فروشگاه اینترنتی تک سبد در اصفهان

اهدای انگشتر رهبری به قهرمان کشتی

کارت آزمون استخدام شرکت آرامش سازان امین

اعلام نتایج آزمون استخدام شرکت آرامش سازان امین

دکل بندان مردانی از جنس انرژی/ قطب دکل بندی ایران در چالش اساسی/ تدبیر جدی لازم است

هندوانه شب یلدا از کجا می آید؟

جهش بیت کوین بعد از شروع معاملات آتی

خرید ریو 2017 چقدر تمام می شود؟

ابراز علاقمندی ایران به سرمایه گذاری در زیرساخت های پاکستان

حمایت ذوالفقار نسب از تصمیم کی روش

کیاسراتو در بازار 1.1 میلیون تومان از کارخانه ارزان تر شد + جدول قیمت خودرو

معاون آخوندی: برنامه ای برای اجرای فاز 2 بندر چابهار نداریم

سود 200درصدی بازار خودرو به جیب چه کسانی رفت؟

واکنش علی نیکزاد به یاوه گویی جدید روحانی علیه مسکن مهر

رمزگشایی از نقل و انتقال بزرگ سهام در ایران خودرو

گزارش خبری فارس قرارداد گازی با نروژی ها داد حامیان دولت روحانی را هم درآورد: با این قرارداد حتی وارد بازار LNG هم نمی شویم

افت تولید دوگانه سوز ها

نفع چهارگانه فروش سایت های شهرستانی خودرو

مگر هنوز جنگ است؟

صادرات کالا از مرز شلمچه ازسر گرفته شد

پرونده مسکن مهر کرمانشاه افشا شد

پرونده مسکن مهر کرمانشاه افشا شد