مطالب مرتبط:
انبوه ساز کرمانشاهی: مسکن مهر کرمانشاه توسط خصولتیها ساخته شد
ردپای رانت خواران در مسکن مهر کرمانشاه
انبوه ساز کرمانشاهی: مسکن مهر کرمانشاه توسط خصولتی ها ساخته شد
انبوه ساز کرمانشاهی: مسکن مهر کرمانشاه توسط خصولتیها ساخته شد
سخنان تند مجری معروف علیه سازندگان مسکن مهر در کرمانشاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 آبان 1396 ساعت 10:022017-11-18اقتصادي

پرونده مسکن مهر کرمانشاه افشا شد


مسکن مهر کرمانشاه را با رانت و زد و بند به دلال ها و سپس تعاونی های تامین سپردند پروژه مسکن مهر باید به تعاونی های تولید و نه تامین واگذار می ش د رییس پیشین نظام مهندسی می گوید: - هزینه طراحی نقشه به طور میانگین متری 40 هزار تومان بود اما برای مسکن مهر 3 هزار تومان هزینه شد /مسکن مهر کرمانشاه را خصولتی ها ساخته اند.

خصولتی هایی که گاهی این پروژه را دلالی کرده اند و بعد از آن که آن را با رانت از دولت تحویل گرفته و با دریافت هزینه به پیمانکاران واگذار کرده اند.

این نکات را مجید نیک نژاد، نایب رییس انجمن انبوه سازان کرمانشاه گفته و تأکید می کند که ساخت مسکن مهر کرمانشاه را نه به تعاونی های تولید و نه انبوه سازان که به تعاونی های تأمین سپردند و البته عبداللهی، رییس اتاق تعاون به شهروند می گوید که درصد بسیار ناچیزی از پروژه های مسکن مهر به تعاونی های تأمین سپرده شده است.

سعید آسویار، عضو هیأت مدیره انجمن انبوه سازان ایران هم با بیان این که واگذاری این پروژه به تعاونی های تأمین درست نبوده، به شهروند می گوید تنها 2 یا 3 درصد مسکن مهر توسط تعاونی های تأمین ساخته شده اند.

15 هزار واحد مسکن تخریب شد 15 هزار واحد مسکن در زلزله کرمانشاه تخریب شد.

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی شهرستان سرپل ذهاب دو پروژه 576 و 200 واحدی مسکن مهر دارد که پروژه 200 واحدی حداقل آسیب را دیده ولی اسکلت پروژه 576 واحدی سالم است اما قابل استفاده نیست و عمده هموطنان بیرون از خانه ها به سر می برند و باید به فکر ساکنان این 576 واحد باشیم.

داستان تکراری خصولتی ها در اقتصاد ایران داستان تکراری خصولتی ها و اقتصاد بیمار ایران این بار پایش به مسکن مهر باز شده است.

آن گونه که نایب رییس انجمن انبوه سازان کرمانشاه می گوید کل مسکن مهر کرمانشاه 49 هزار واحد بود که بخش عمده آن به شرکت های خصولتی واگذار شد.

او به انتقاد از واگذاری پروژه های عمرانی به افراد فاقد صلاحیت به ایسنا می گوید: در دولت قبل پروژه ها را به جای این که به تعاونی های تولید یا انبوه سازان بدهند، تحویل تعاونی های تأمین دادند؛ در حالی که تعاونی های تأمین صلاحیت این کار را ندارند.

خودشان زمین دادند و نقشه را پیگیری کردند.

نیک نژاد ادامه داد: فقط چند پروژه محدود را به انجمن پیمانکاران عمرانی و یک پروژه 1350 واحدی هم در کرمانشاه به انبوه سازان استان دادند که به هر صورت این دو نهاد طبق قانون پاسخگو هستند.

بقیه از کانال های غیرمتعارف به شرکت های خصولتی و تعاونی ها داده شد.

واگذاری بعد از بررسی صلاحیت فنی و اجرایی انتقادها به ساخت پروژه مسکن مهر توسط تعاونی های غیرمتخصص اما در شرایطی به اوج خود رسیده که عبداللهی، رییس اتاق تعاون به شهروند می گوید: واگذاری انجام پروژه ها به تعاونی های تأمین بعد از بررسی صلاحیت فنی و اجرایی صورت گرفته است.

او که تعداد ساختمان های ساخته شده توسط تعاونی های تأمین را بسیار ناچیز می داند، ادامه داد: نمی توان بدون انجام کار کارشناسی دنبال مقصر بود و انگشت اتهام را به سوی بخش های مختلف نشانه رفت.

البته سعید آسویار، عضو هیأت مدیره انجمن انبوه سازان هم به نوعی اظهارات آقای رییس را تأیید کرده و به شهروند می گوید: تنها حدود 2 الی 3 درصد مسکن مهر توسط تعاونی های تأمین ساخته شد و بخش عمده ای از این میراث به جامانده از دولت احمدی نژاد توسط تعاونی های مسکن و انبوه سازان اجرایی شده است.

البته آن گونه که این فعال حوزه ساخت وساز می گوید: واسطه ها در ساخت مسکن مهر نقش فعالی داشتند.

به گونه ای که افرادی که دارای رانت بودند، پروژه را تحویل گرفته و بعد از کسر مبلغی، آن را به انبوه سازان واگذار می کردند.

همین اتفاق حاشیه سود را که اتفاقا از همان ابتدا ناچیز بود به حداقل ممکن کاهش می داد.

ارزانی به چه قیمتی تصاویری از نخاله هایی که لابه لای ستون های مسکن مهر جای گرفته اند، این روزها در فضای مجازی به سرعت دست به دست می چرخد.

تصاویری که بسیاری آن را نشان دهنده کیفیت پایین مصالح به کار رفته در مسکن مهر می دانند.

محسن بهرام غفاری در این باره به شهروند می گوید: در سال 89 که اجرای این پروژه کلید خورد، هزینه های طراحی کل نقشه های معماری و سازه، تأسیسات مکانیکی و بهداشتی و برقی و الکترونیکی ساختمان به طور متوسط متری 40 هزار تومان بود اما آن زمان دولت به مهندسانی که این 4 آیتم را برای مسکن مهر طراحی می کردند به ازای هر متر 3 هزار تومان می داد.

در آن زمان دولت برای طرح های دولتی این 4 آیتم حداقل متری 30 هزار تومان هزینه می کرد.

او با اشاره به این که قیمت تمام شده ساخت هر متر مسکن در سال 89 متری 600 هزار تومان بود، ادامه داد: اما دولت برای کاهش قیمت قراردادی که با پیمانکاران بسته بود، متری 300 هزار تومان بود.

طبیعی بود که پیمانکاران بی کیفیت ترین مصالح و آماتور ترین کارگرها را در ساخت این پروژه به کار برده باشند.

املای نانوشته غلط ندارد سعید آسویار، عضو انجمن انبوه سازان اما در این باره معتقد است: صاحبان خانه های مسکن مهر پیش از این در بافت های فرسوده و ناپایدار زندگی می کردند؛ به عبارت دیگر اگر این پروژه با تمام کم و کاستی هایش اجرا نمی شد، امروز تعداد مجروحان زلزله کرمانشاه بیشتر از رقم فعلی بود.

او با بیان این جمله که املای نانوشته غلط ندارد خطاب به مسئولان دولت دوازدهم گفت: انتقاد کردن به عملکرد دولت قبلی در شرایط فعلی دردی از مشکل خانه دار شدن مردم حل نمی کند؛ چرا در طول 5 سالی که از عمر دولت آقای روحانی سپری می شود، طرح هایی همچون مسکن اجتماعی هیچ پیشرفتی نکرده و در حد حرف و سخن باقی مانده است.

چرا بافت فرسوده که از 20 سال پیش حرف از اصلاح آن زده می شود و بارها و بارها خطرات آن در کلانشهرهایی همچون تهران هشدار داده شده، پیشرفت چندانی نکرده است.

عضو انجمن انبوه سازان بر این باور است که در شرایط فعلی دولت برای کاهش آسیب های ناشی از اتفاقات طبیعی باید تولید مصالح نوین و سبک با پرداخت یارانه را گسترش و فضای فعالیت را برای انبوه سازانی که کار خود را بیمه می کنند، توسعه دهد.

به گفته او، درحال حاضر تنها 2 تا 3 درصد انبوه سازان کار خود را بیمه می کنند و در اغلب موارد به دلیل سختگیری های شرکت های بیمه ای امکان این کار برایشان وجود ندارد.

پیش لرزه 4,6 ریشتری تلفات را کاهش داد تنها دو نفر در خانه های مسکن مهر جان خود را از دست داده اند.

جمله ای که این روزها به تکرار از زبان مدافعان عملکرد دولت احمدی نژاد شنیده می شود.

درحالی برخی سعی دارند که تعداد پایین جانباختگان خانه های مسکن مهر را در مقایسه با آمار کل تلفات پایین جلوه دهند که طبق گفته های نایب رییس انجمن انبوه سازان کرمانشاه، پیش لرزه 4.

6 ریشتری که قبل از زلزله 7.

3 ریشتری آمد، باعث شد تا مردم در روستاها و شهرها بیرون از ساختمان ها بروند و همین عامل باعث پایین آمدن تلفات شد.

پرونده مسکن مهر هنوز باز است 88 هزار واحد مسکن مهر در کرمانشاه ساخته شده است.

عددی که فعالان حوزه ساخت وساز در کرمانشاه آن را نادرست می دانند و می گویند که کل مسکن مهر کرمانشاه 49 هزار واحد است، اما این همه ماجرا نیست.

به گفته نیک نژاد، در استان کرمانشاه 49 هزار واحد مسکن مهر تعریف شده که حدود 20 درصد از آن هم به سرانجام نرسیده است؛ چرا که پیمانکاران در جوانرود با گرفتن وام های مراحل اولیه و انجام قسمتی از کار، فعالیت را رها کردند و یک پروژه هم در کرمانشاه هنوز در مرحله فوندانسیون و اسکلت بلاتکلیف است.

اما در شرایطی پرونده مسکن مهر هنوز در کرمانشاه و بسیاری از شهرهای ایران باز است که علی اصغر مهرآبادی، معاون وزیر راه و شهرسازی بارها و بارها از اتمام خانه های مسکن مهر تا پایان سال 96 سخن گفته است.

نظام مهندسی کجای داستان مسکن مهر است اما سوال اینجاست که سازمان نظام مهندسی در اتفاقات اخیر چه نقشی داشته است؟ جهانبخش، عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی تهران در این باره به شهروند می گوید: چنانچه پروژه ای براساس بودجه دولتی و توسط دولت اجرایی شود، نظارت بر نحوه اجرایی شدن آن پروژه نیز توسط خود دولت صورت می گیرد.

ادعایی که نایب رییس انجمن انبوه سازان آن را رد کرده و توضیح می دهد: این سازمان در مسکن مهر دخالتی نداشته کذب است.

تمام مسکن مهر کرمانشاه تحت پوشش نظارت و طراحی سازمان های نظام مهندسی بود.

او همچنین تأکید کرد: در روزهای اخیر می بینیم دولتمردان فعلی می گویند مقصر تخریب ها دولت قبل بوده و مسئولان قبلی می گویند کار دولت فعلی است.

اما اصل قضیه این است که قانون نظام مهندسی و قانون نظام صنفی را درست اجرا نمی کنند.

تبصره ماده 2 قانون نظام صنفی می گوید کسانی که امور فنی را انجام می دهند طبق قانون خاص، باید در متن قانون، امور انتظامی و انضباطی صنفی در آن آمده باشد.

ولی نه کمیسیون عمران مجلس، نه معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، هیچ کدام زیر بار نمی روند که اصل قانون در اصلاحیه قانون نظام مهندسی ایجاد شود.

او ادامه داد: در دو، سه روز گذشته دست اندرکاران دولت قبل و دولت فعلی پاسخگویی درخصوص تخریب های زمین لرزه را پاسکاری می کنند و طرف دیگر را مقصر می دانند.

اما واقعیت این است که نظام ساخت وساز توسط افراد فاقد صلاحیت مدیریت می شود و حرفه مندان واقعی که متخصص هستند و می توانند ضمانت ساخت وساز را برعهده بگیرند، کنار گذاشته شده اند.

وقتی دولت وارد ساخت وساز می شود باید ایمن ترین ساختمان ها را تحویل مرم بدهد.

محمدرضا رضایی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با بیان این که درحالی که بیمارستان ها باید از مقاوم ترین بناها باشند، شاهد تخریب گسترده بیمارستان نوساز در اسلام آباد غرب هستیم، اظهار داشت: وقتی دولت وارد ساخت وساز می شود باید ایمن ترین ساختمان ها را تحویل مرم بدهد.

مقصر باید پاسخگو باشد صرف نظر از این که مقصر اصلی ساختمان های ناپدیدار ایران کیست، مجازات مقصران این اتفاق خواسته مشترکی است که باید با جدیت پیگیری شود.

رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان این که میزان خسارت های وارد آمده به مسکن مهر مناطق زلزله زده بالاست و تمام بلوک ها نیاز به بازسازی دارد، تأکید کرد: برای ما فرقی ندارد کدام مسئول و در چه دولتی سازنده مسکن مهر بوده، مقصر باید در مجلس به مردم پاسخ دهد.

محمدرضا رضایی با بیان این که مقاومت ساختمان ها در برابر زلزله پایین است، گفت: در زلزله کرمانشاه 12 هزار واحد مسکونی تخریب صد درصدی داشت.

او با تأکید بر این که بررسی میزان مقاومت واحدهای مسکن مهر سراسر کشور در دستور کار مجلس قرار می گیرد، گفت: باید دید واحد های مسکن مهر که جمعیت قابل توجهی از هموطنان در آن ساکن هستند تا چه میزان در برابر سوانح ازجمله زلزله مقاوم هستند و بازبینی ایمنی انجام شود.

به گفته او، اگر نظر کارشناسان این بود که ایمنی این واحدها در برابر سوانحی مانند زلزله پایین است باید با هزینه دولت نسبت به مقاوم سازی آن اقدام شود.

/ شهروند
کلید واژه ها: مسکن مهر - تعاونی - کرمانشاه - تعاون - پروژه - مسکن - پیمانکاران - واحدی - صلاحیت - وزارت راه و شهرسازی - پروژه های مسکن مهر - تولید - هزینه - ایران - استان - انتقاد - اقتصاد - داستان - اقتصاد ایران - بررسی صلاحیت - نظام مهندسی - تامین - تخریب - وزارت راه - درصد - دولت - نقشه - رانت - دولت قبل - شهرسازی

آخرین اخبار سرویس:
با تشریح وضعیت نظام چندلایه تأمین اجتماعی: شاخص رفاهی خانوارهای ایرانی در 10 سال گذشته اعلام شد

استخدام مهندس شیمی آشنا به تولید سنگ کورین

استخدام نیرو جهت شرکت وارد کننده تجهیزات پزشکی

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش در شرکت آمیتیس در تهران

استخدام تعدادی نیروی ساده آقا جهت کار در فروشگاه بهار در قم

استخدام نیرو کاردان یا کارشناس علوم آزمایشگاهی در تهران

استخدام تکنسین بیهوشی جهت مرکز جراحی

استخدام پرستار کودک خانم جهت همکاری در قم

سهم بانک مرکزی از کارت های تراکنش دار اعلام شد

استخدام پذیرشگر در پارک آبی اوشن از تهران جهت کار در جزیره کیش

استخدام آشپز ماهر جهت همکاری در قم

برگزاری قرعه کشی طرح تکریم 2 بانک ملت

ضرورت توسعه زیرساخت های گردشگری استان اردبیل

موسسه نور، بانک می شود

فرصت 10 روزه به متقاضیان احداث گلخانه در شوش

روزنامه جمهوری اسلامی: متهمان ردیف اول سقوط هواپیما

بانک سامان در سرپل ذهاب مدرسه می سازد

واژگونی قطار باری در ایستگاه دیزباد نیشابور

قیمت واحدهای کلنگی در تهران

مدرسه بانک پارسیان در فشافویه هوشمندسازی شد

شهرداران برای بهسازی کتابخانه های عمومی سمنان همکاری کنند

مصرف بیش از 1.6 میلیارد مترمکعب گاز در دو ماه اول زمستان سال جاری در گیلان

فرصت 10 روزه به متقاضیان احداث گلخانه در شوش

احتمال معرفی نسخه جدید آیفون SE در خرداد ماه

تولید صنایع دستی زندانیان باید بازار پسند باشد

افزایش 12 درصدی کشت گندم در ایرانشهر

استخدام مشاور فروش و توزیع کننده تراکت در قم

استخدام دو نفر فروشنده مجرب در بوتیک

کلاهبرداری با لاک طلا!

استخدام چند نفر راننده و منشی در پیک موتوری پیشتاز

استخدام فروشنده حرفه ای جهت لوازم آرایشی در قم

استخدام نیروی ساده خانم جهت سوهان پزی در بازار رضای مشهد

افزایش 150 درصدی قیمت مسکن در 10 سال

بازار شب عید تخم مرغ و گوشت قرمز متعادل است

سال 97 چه تعداد ایرانی یارانه می گیرند؟

دلار بانکی 3717 تومان شد

فروش 500 خودروی سواری متروکه به سازمان فنی و حرفه ای

واژگونی قطار باری در ایستگاه دیزباد نیشابور

زمان واریز حقوق اسفندماه

عقب گرد قیمت نفت در برابر صعود دلار

سازمان حج درباره اعلام کاروان های حج تمتع 97 اطلاعیه صادر کرد

نباید واردکننده ها تشویق به واردات محصولاتی شوند که در داخل تولید می شود

احتمال معرفی نسخه جدید آیفون SE در خرداد ماه

اطلاعیه متروی تهران در خصوص نقص فنی پیش آمده در خط یک

9 شوک بزرگ به بازار ارز

کف بازار / قیمت آپارتمان منطقه 18 در اسفند ماه 1396

آخرین وضعیت اجرای مرحله دوم طرح رتبه بندی فرهنگیان

استخدام یکنفر خانم مهندس منابع طبیعی محیط زیست

استخدام همکار پاتولوژیست جهت کار در آزمایشگاه پاتولوژی

استخدام یک نفر سرآشپز جهت کار در رستوران فلفلی در قم

استخدام نیروی خانم جهت کارخانه صندل در قم

استخدام فروشنده جوان خانم جهت کار در فروشگاه سوهان در قم

استخدام حسابداری مبتدی خانم جهت کار در دفتر مرکزی

استخدام تعدادی نیروی آقا در یک کارگاه تولیدی در قم

واحد نمونه تولیدی زن کارآفرین روستایی در محمودآباد

قیمت انواع میوه و تره بار در بازار+جدول

سرمایه گذاری 14000 میلیارد ریالی در بخش کشاورزی زنجان

پرداخت 30میلیارد و540 میلیون ریال اعتبار برای اشتغال روستایی البرز

پایبندی 133 درصدی اوپک به توافق کاهش تولید نفت

نیروی انتظامی، قوه قضاییه و وزارت کشور ورود جدی به ساماندهی بازار ارز داشته اند

پرداخت 30میلیارد و540 میلیون ریال اعتبار برای اشتغال روستایی البرز

افزایش 10 درصدی نرخ مراکز اسکان فرهنگیان تهران در نوروز 97

استخدام تعدادی چرخکار جهت کار در تولیدی روکش صندلی خودرو

پایبندی 133 درصدی اوپک به توافق کاهش تولید نفت

استخدام حسابدار جهت شرکت آبزیان صنعتی روبیان در قم

استخدام تعدادی نیروی پرستار خانم و آقا جهت کار در بیمارستان

استخدام منشی آشنا به نرم افزارهای گرافیکی در قم

استخدام خیاط خانم جهت تعمیرات لباس زنانه و کت در تهران

استخدام پرستار جهت کار در کلینیک پوست و زیبایی در تهران

استخدام تعدادی نیرو جهت کار در فلافلی در قم

استخدام وسط کار خانم جهت کار در تولیدی زنانه در تهران

استخدام بسته بند و اتوکار در تهران  جمهوری

استخدام یک نفر لقمه زن حرفه ای جهت کار در کبابی در قم

استخدام حسابدار مسلط به نرم افزار هلو و کامپیوتر در تهران

پرداخت 30میلیارد و540 میلیون ریال اعتبار برای اشتغال روستایی البرز

استخدام کارشناس پرستاری جهت مدیر فنی آسایشگاه سالمندان

استخدام بازاریاب در زمینه مصالح و تاسیسات ساختمانی در قم

افزایش 25 ریالی نرخ رسمی دلار+ جدول

استخدام نیرو جهت همکاری در بازار پانیذ در کیش

استخدام کمک حسابدار خانم آشنا به امور حسابداری در تهران

سرمایه گذاری 14000 میلیارد ریالی در بخش کشاورزی زنجان

سرمایه گذاری 14000 میلیارد ریالی در بخش کشاورزی زنجان

بانک گردشگری هشتمین بانک محبوب کشور شد

لایروبی ناجی خلیج گرگان است

سرنخ تلاطمات بازار ارز در در دست چشم بادامی ها / پتروشیمی ها با بانک مرکزی هماهنگند

آغاز توزیع برنج تنظیم بازار در فارس

مصاف هندبالیست های استان با نیروی زمینی تهران

تلاش برای پیدا کردن جعبه سیاه ATR ادامه دارد

موانع بانکی پرداخت وام دکتری رفع می شود

ضرورت توسعه زیرساخت های گردشگری استان اردبیل

گذر زمستانی سرد برای 30 درصد مشترکین مناطق زلزله زده/تخریب ها مانع گازرسانی

متعادل بودن بازار شب عید تخم مرغ ، مرغ و گوشت قرمز

رشد دلار و افزایش تولید آمریکا نفت را ارزان کرد

ارسال لایحه متمم بودجه برای رفع مشکلات بیمه سلامت

موسسه نور، "بانک" می شود

برگزاری قرعه کشی طرح تکریم 2 ویژه جایگاه داران سوخت دارای ایستگاه پرداخت بانک ملت

آخرین دستاوردهای همراه اول در نمایشگاه انرژی های تجدیدپذیر

نوبخت : یارانه معوقه مراکز نگهداری بهزیستی تاپایان سال پرداخت می شود

موسسه نور، "بانک" می شود

نرخ دلار مبادله ای رشد کرد

پرونده مسکن مهر کرمانشاه افشا شد

پرونده مسکن مهر کرمانشاه افشا شد