مطالب مرتبط:
سوادآموزی شاهراهی برای کاهش جمعیت کیفری / از شناسایی مددجویان مستعد در زندان تا اشتغال به تحصیل بیش از 24 هزار زندانی
مدیرکل کمیته امداد استان تهران در گفت وگو با فارس خبر داد شناسایی افراد مستعد بیکار/ ایجاد تسهیلات 19 میلیاردی برای اشتغال
شناسایی افراد مستعد بیکار/ ایجاد تسهیلات 19 میلیاردی برای اشتغال
وظایف 9گانه وزارت کار در اجرای آیین نامه اشتغال روستایی تعیین شد
وظایف وزارت کار در اجرای آیین نامه اشتغال روستایی تعیین شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 آبان 1396 ساعت 09:452017-11-18اقتصادي

از شناسایی مددجویان مستعد در زندان تا اشتغال به تحصیل بیش از 24 هزار زندانی


آمار ها نشان می‎دهد که بین سواد آموزی و ارتکاب جرم رابطه معناداری وجود دارد، این در حالی است که آموزش و پرورش زندانیان سازوکاری مناسب برای بازپروری بزهکاران محبوس است تا از ورود دوباره آن ها به چرخه جرم جلوگیری شود؛ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسکانیوز و به نقل از میزان، هر چند در قانون جدید مجازات اسلامی و بخشنامه ساماندهی زندانیان، پیش بینی هایی در خصوص تعلیق، تعویق، تخفیف مجازات و آزادی های مشروط در نظرگرفته شده است، اما این انتظار که صرف قانون باعث کاهش جمعیت کیفری شود انتظاری بیهوده است، چرا که عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی نیز در این زمینه مؤثر هستند؛ یکی از اقدام های اساسی و اصولی برای کاهش جرم و در نهایت تعداد مجرمان برنامه ریزی های فرهنگی، آموزشی، اقتصادی و اجتماعی است که در این میان نقش آموزش و تحصیل زندانیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

کاهش جمعیت کیفری و استفاده حداقلی از مجازات حبس از جمله مطالباتی است که مقام معظم رهبری در طول سالیان اخیر همواره بر آن تأکید داشته اند، در 27 شهریور ماه سال گذشته نیز در اجرای سیاست های کلی قضایی مصوب مقام معظم رهبری در زمینه حبس زدایی، "دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری زندانها" با امضایرییس قوه قضاییه در 33 ماده و 6 تبصره در تاریخ 95/6/17 به تصویب رسید.

بر این اساس نقش قضات ناظر بر زندان ها، شورا های حل اختلاف و اجرای احکام زندان ها در کاهش جمعیت کیفری و تعیین تکلیف زندانیان تحت قرار بسیار مهم است، اما نباید از اهمیت آموزش و نقش آن در جلوگیری از تکرار جرم غافل ماند؛ افزون بر این بازپروری بزهکاران از جمله هدف های بنیادی عدالت کیفری است که در پرتو آن نظام شخصیت این دسته از افراد بازسازی شده و امکان دوباره هنجارمند شدن و بازگشت آنان به جامعه تقویت و در نتیجه آن کاهش جمعیت کیفری محقق می‎شود.

در محیط زندان برنامه های متعددی برای اصلاح و درمان بزهکاران تدوین شده و به اجراء در می آید که تحصیل زندانیان از اساسی ترین برنامه های بازپرورانه است و در نتیجه آن بزهکاران به حق بر تحصیل دست می یابند و از سوی دیگر، به سمت هنجارمندی پیش می روند.

بازپروری بزهکاران و تحصیل زندانیان در بالاترین سطح مورد توجه دستگاه قضایی و نظام عدالت کیفری است، سواد آموزی زندانیان راهی برای جلوگیری از ارتکاب مجدد جرم است و از آنجایی که جهل به قانون رافع مسئولیت نیست توجه به نقش آموزش در آشنایی بیشتر محکومین به حبس با قوانین در جلوگیری از تکرار جرم راهگشا است.

از سویی دیگر جامعه شناسان معتقدند در اجرای مجازات فرد بزهکار، باید حالت ترمیمی بودن مجازات مد نظر قرار گیرد.

یعنی علاوه بر تنبه، باز اجتماعی شدن فرد مورد توجه باشد، تا فرد مجددا مرتکب جرم یا بزه نشود.

در نتیجه بحث اصلاح و تربیت و پیشگیری از تکرار جرم، و عجین کردن فرد با ارزش های جامعه مورد اهمیت است، این همان رویه‎ای است که نظام عدالت کیفری در دستگاه قضایی در پرتو رویکرد درمانی اصلاحی بر آن تمرکز یافته است.

در واقع حق تحصیل در بالاترین سطح تقنینی به رسمیت شناخته است.

اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برجسته‎ترین نمود این توجه است؛ به موجب این اصل دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

بر پایه این اصل همه شهروندان حق دارند تا پایان دوره متوسطه به صورت رایگان به تحصیل ادامه دهند.

در قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی 1390 به موجب ماده 211 به شکل شفافتری به این حق زندانیان اشاره شده است.

از این رو، بر اساس قسمت 4 بند ن.

این ماده آموزش زندانیان واجد شرایط با همکاری وزارت آموزش و پرورش به دستگاه قضایی واگذار شده است تا به واسطه تعامل این نهاد با وزارت آموزش و پرورش دسترسی شهروندان زندانی به حق بر تحصیل امکانپذیر شود.

در همین راستا نیز سازمان زندان ها با انعقاد تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش به هر چه بهتر عملیاتی کردن این هدف گام برداشته است، سوم مرداد ماه سال 94 بود که اصغر جهانگیر رییس سازمان زندان ها با وزیر آموزش و پرورش وقت تفاهم نامه مشترکی در راستای توسعه سواد آموزی در زندان ها منعقد کردند البته هدف اصلی این تفاهم نامه ایجاد چتر حمایتی برای فرزندان زندانیان بود؛ چراکه یکی از آسیب های بزرگ در موضوع زندان، خانواده زندانیان است که با دور شدن سرپرست خانواده، آن ها دچار انواع آسیب ها می شوند که یکی ازشایع ترین آن ها افت تحصیلی کودکان و عدم ادامه تحصیل است که متاسفانه این مساله زمینه را برای ورود آنان به چرخه جرم فراهم می‎کند.

به گفته جهانگیر بیش از 200 انجمن حمایت از خانواده زندانیان در کشور مشغول ارائه خدمات حمایتی به خانواده زندانیان هستند که وزارت آموزش و پرورش باید از این ظرفیت برای توسعه اقدامات حمایت تحصیلی فرزندان زندانیان استفاده کند.

*اشتغال به تحصیل 24 هزار زندانی پرواضح است که بازپروری بزهکاران همچنان نیز از اصلی‎ترین هدف های عدالت کیفری در کشورمان است که با عملیاتی شدن آن حرکت در مسیر کاهش جمعیت کیفری محقق می شود و بر این اساس بزهکاران در سایه حق مذکور با آموزه های تربیتی و پرورشی و شیوه های درست برخورد با مناسبت های اجتماعی آشنا می شوند، اصغر چهانگیر در فروردین ماه سال جاری در جدیدترین آمار اعلامی در خصوص سوادآموزی زندانیان در کشور از اشتغال به تحصیل 24 هزار زندانی طی سالهای گذشته خبر داده است.

مشاور رییس دستگاه قضا ادامه داد: طی یکسال گذشته 24 هزار نفر در مقاطع مختلف تحصیلی در زندان های کشور مشغول به تحصیل بودند که تعداد 15 هزار نفر آنان موفق به کسب مدارک تحصیلی شدند.

رییس سازمان زندان‏ها با اشاره به آمار سواد آموزی زندانیان اضافه کرد: میانگین بی سوادان 7هزار و 281 نفر است که زندانیان بی سواد غیر ایرانی 1871 نفر و زندانیان با سواد بالای 60 سال 1087 نفر عنوان شده است .

جهانگیر با اشاره به آمار زندانیان بی سواد ایرانی زیر 60سال ادامه داد : 4249 زندانی بی سواد ایرانی زیر 60 سال در حال سواد آموزی در زندان های کشور هستند.

رییس سازمان زندانها گفت: دلیل زندانی شدن بسیاری از افراد زندانی کم سواد و یا بی سواد اغفال شدن آنها توسط سودجویان و متخلفان به دلیل کم اطلاعی و ناآگاهی ناشی از پایین بودن سطح تحصیلات است.

با توجه به اهمیت این موضوع در سیاست قضایی کشورمان و تمرکز قضات و مجموعه قوه قضاییه بر کاهش جمعیت کیفری به نظر می‎رسد این آمار در 6 ماهه نخست امسال با تغییراتی همراه بوده باشد؛ اما آخرین آمار اعلامی از سوی سازمان زندانها در حال حاضر رقم 24 هزار مددجو بوده که در شش ماهه نخست سال 95 نیز 1924 نفر در دوره های سواد آموزی شرکت کردند، به گفته اصغر جهانگیر 40 درصد از زندانیان هنگام ورود به زندان مدرک تحصیلی سیکل دارند که با تشویق و درس خواندن به زندگی امیدوار می شوند.

*تاکید بر سواد آموزی برای زندانیان بی سواد در زندان ها رییس سازمان زندانها همچنین هجدهم شهریور سال گذشته در دیدار با نماینده، ولی فقیه در خراسان شمالی رییس سازمان زندان‎ها بر اهمیت نقش سواد آموزی در زندان تاکید کرد و گفت: سواد آموزی از برنامه های اصلی اصلاح و تربیت در زندان هاست که در کلیه مقاطع تحصیلی ارائه می شود و برای زندانیان بی سواد در زندان ها اجباری است.

جهانگیر با بیان اینکه افزایش آگاهی زندانیان در عدم بازگشت مجدد آنان به چرخه جرم موثر است، افزود: هدف از توسعه برنامه های اصلاحی و تربیتی و توانمند سازی آنان این است که به صورت اراده فردی امکان بازگشت آنان به چرخه جرم را از بین ببریم.

*اشتغال به تحصیل 2395 مددجو در زندان‎های تهران همچنین مدیرکل زندان های استان تهران دوم آبان سال جاری و همزمان با آغاز سال تحصیلی از اشتغال به تحصیل 2395 مددجو در زندان‎های تهران خبر داد و تاکید کرد کارشناسان فرهنگی در شناسایی مددجویان مستعد تلاش کنند.

مصطفی محبی با اشاره به جایگاه و نقش مثبت ادامه تحصیل در روند اصلاح و تربیت مددجویان گفت: در زندان های استان در سال جاری 475 مددجوی دانشجو در دانشگاه پیام نور و مراکز علمی و کاربردی بعثت مستقر در ندامتگاه قزلحصار، بازداشتگاه اوین، ندامتگاه شهرری و زندان رجایی شهر در رشته های؛ تربیت مربی قرآن کریم، مترجمی زبان انگلیسی، مدیریت کسب و کار، اینترنت و شبکه گسترده، حقوق خدمات قضایی و حسابداری در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

وی تصریح کرد: همچنین در هنرستان های فعال در زندان های استان تعداد 1920 نفر مددجو در 6 مرکز ندامتگاه قزلحصار، بازداشتگاه اوین، زندان رجایی شهر، ندامتگاه شهرری، مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ و کانون اصلاح و تربیت در رشته های برق ساختمان، نقشه کشی، تعمیر اتومبیل سواری، برق خودرو، تصویر سازی کامپیوتر، حسابداری مالی، پرورش قارچ خوراکی و طراحی و توسعه صفحات وب مشغول به تحصیل می باشند.

* کارشناسان فرهنگی و تربیتی در شناسایی مددجویان مستعد به ادامه تحصیل تلاش کنند محبی اضافه کرد: کارشناسان فرهنگی و تربیتی فعال در زمینه ایجاد انگیزش و همچنین شناسایی مددجویان مستعد به ادامه تحصیل تمام همّیت خویش را در بستر ادامه تحصیل مددجویان به کار می گیرند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: تمامی اساتید و دبیران فعال در مراکز آموزش علمی کاربردی بعثت و هنرستان های موجود با هماهنگی و تعاملات صورت گرفته با نهاد های مربوطه از شاغلان مراکز آموزش عالی و دبیران مورد تایید آموزش و پرورش هستند.

بسیاری از روسا و مسئولین مرتبط با حوزه زندان بر اهمیت نقش تحصیل در جلوگیری از ورود دوباره زندانیان به چرخه جرم و در نتیجه کاهش جمعیت کیفری تاکید کردند، بنابراین پر واضح است که آموزش و پرورش زندانیان سازوکاری مناسب برای بازپروری بزهکاران محبوس بوده که مورد توجه دستگاه قضایی و سیاست کلی در کشورمان است تا به این وسیله افزون بر ایجاد فرصت تحصیل برای زندانیان، زمینه‎های بازپروری این دسته به منظور کاهش شمار تکرار جرم نیز فراهم شود.

705
کلید واژه ها: زندان - زندانیان - زندانی - کاهش جمعیت - مقام معظم رهبری - تحصیل - جمعیت - آموزش - کاهش - قانون جدید مجازات اسلامی - عدالت کیفری - مجازات - برنامه - قضایی - قانون - اجتماعی - اقتصادی - مجازات اسلامی - انتظار - فرهنگی - آموزش و پرورش - تخفیف مجازات - دستگاه قضایی - برنامه ریزی - رهبری - جامعه - قوه قضاییه - شهریور ماه - بالاترین - سواد

آخرین اخبار سرویس:
تلاش برای افزایش سرانه ورزشی در استان تهران/ سرانه ورزشی در تهران 44 سانتی متر است

چشم انداز تولید 500 میلیون بشکه نفت در 20 سال

زنگنه: برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم

زنگنه: عده ای گفتند شرکت های خارجی گرگ و شرکت های EP گرگ زاده هستند/ برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم

ضریب بازیافت میادین سپهر و جفیر 10 تا 15 درصد پیش بینی شده است

امنیت بانکداری الکترونیک مرهون تلاش مجموعه هایی همچون گروه ملی انفورماتیک است

مرغ ارزان شد

گوشی ال جی G7 احتمالا با پنل LCD و قیمت مقرون به صرفه وارد بازار شود

آخرین اخبار از جلسه پشت در های بسته تعیین دستمزد 97

نرخ سود تسهیلات صندوق یکم کاهش می یابد؟

تفاوت قیمت 400 هزار تومانی هتل ها در نوروز/ تمایل مسافران به چادرنشینی

گنجعلی خان؛ طولانی ترین راسته بازار ایران

امنیت بانکداری الکترونیک مرهون تلاش مجموعه هایی همچون گروه ملی انفورماتیک است

زنگنه: عده ای گفتند شرکت های خارجی گرگ و شرکت های E&P گرگ زاده هستند/ برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم

13 هزار نیروی امداد و نجات در طرح نوروزی

سرمایه گذاری بخش خصوصی برای توسعه 2 میدان نفتی

تلاش برای افزایش سرانه ورزشی در استان تهران/ سرانه ورزشی در تهران 44 سانتی متر است

صادرات 1.9 میلیارد دلار کالای غیرنفتی از آذربایجان شرقی به 101 کشور دنیا

ممنوعیت ترخیص خودرو با ضمانت نامه های بانکی

افزایش 50 درصدی دستمزد کارکنان سازمان مالیاتی +سند

استاندار تهران خبر داد تلاش برای افزایش سرانه ورزشی در استان تهران/ سرانه ورزشی در تهران 44 سانتی متر است

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی خبر داد صادرات 1.9 میلیارد دلار کالای غیرنفتی از آذربایجان شرقی به 101 کشور دنیا

افزایش قیمت گوشت مرغ در آستانه عید

دستگاه سنجش گرد و غبار در کاشان راه اندازی می شود

ورود 61 واگن جدید به ناوگان ریلی کشور

کار قاچاق با رفاقت که حل نشد، با یقه گیری حل می شود؟

توزیع نیم میلیون نقشه گردشگری به روز برای سفرهای نوروزی

درآمدهای قرارداد توسعه و بهره برداری میادین نفتی سپهر و جفیر 31 میلیارد دلار است

سکه 29 هزار تومان افت کرد / دلار 4هزارو 824 تومان

آخرین کوییک تولید سال 96 به مزایده گذاشته شد

امضای قرداد بین شرکت نفت و یک شرکت ایرانی

معاون شرکت نفت: قرارداد نفتی بزرگی را با یک شرکت ایرانی امضا کردیم

افزایش نرخ بلیت مترو تهران- کرج فعلا منتفی شد

مذاکرات مزدی در وزارت اقتصاد بی نتیجه ماند

گفتگوی 18:30/ خبر خوش دلیری به شرکتهای دانش بنیان

استحکام بخشی موزه قلعه فلک الافلاک 150 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

استحکام بخشی موزه بزرگ قلعه فلک الافلاک 150 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

رشد اقتصادی 3.4 درصدی در 9 ماهه امسال

مدیرکل هواشناسی:بی آبی درقم بسیار نزدیکتر از چیزی است که تصور می شود

کارخانه های خودروسازی، راه حل ایران برای خودکفایی در بنزین

استحکام بخشی موزه بزرگ قلعه فلک الافلاک 15 میلیارد اعتبار نیاز دارد

مدیرکل هواشناسی:بی آبی درقم بسیار نزدیکتر از چیزی است که تصور می شود

مصاحبه زومیت با اریک چن، قائم مقام ایسوس درباره ذن فون 5

کاهش بیش از 50 درصدی قاچاق کالا

پیش بینی بازگشت قیمت نفت به کانال 50 دلاری

جذب 1٫9 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی توسط دولت دوازدهم

این کالاها از مالیات بر ارزش افزوده معافند

واریز سود کارمندان به سال آینده موکول شد

استفاده از رنگ های مضر در زعفران های تقلبی

بیش از 130 هزار خانوار در سیستان و بلوچستان سبد کالا دریافت می کنند

عیدی سازمان نقشه برداری به مردم: پانصد هزار نقشه گردشگری به روز برای سفرهای نوروزی/توزیع نیم میلیون

تولید٥٠٠میلیون بشکه ای، عایدی سومین قراردادIPC/ملاک رنگ چشم نیست

عیدی سازمان نقشه برداری به مردم: توزیع نیم میلیون/پانصد هزار نقشه گردشگری به روز برای سفرهای نوروزی

کار قاچاق با رفاقت که حل نشد، با یقه گیری حل می شود؟

ارزش ذاتی بیت کوین چقدر است؟

کار قاچاق با رفاقت که حل نشد، با یقه گیری حل می شود؟

رشد فوق العاده تقاضا برای خرید گوشی دست دوم در بازارهای جهانی

توزیع گندم نامرغوب بین کشاورزان و ضرر 8 میلیاردی/ کشاورزان فاریابی: کمرمان شکست

کمک 850 میلیون ریالی اتاق بازرگانی ارومیه برای آزادی سازی زندانیان

رشد عملکرد تعهدات اعتبار اسنادی صادره بانک رفاه

امضای قرارداد توسعه و بهره برداری میادین نفتی سپهر و جفیر

امضا قرارداد توسعه میدان های نفتی سپهر و جفیر

اظهارات رییس جدید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

توسعه یک صد میدان نفتی و گازی با مشارکت شرکت های داخلی در صورت تامین مالی

وجود 170 هزار سالمند بالای 60 سال در لرستان

فارس گزارش می دهد توزیع گندم نامرغوب بین کشاورزان و ضرر 8 میلیاردی/ کشاورزان فاریابی: کمرمان شکست

جدیدترین پیش بینی بازار مسکن در سال 97

وزیر نفت: برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم

مراسم تودیع و معارفه رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

فعالیت موسسات غیرمجاز سامان دهی شده است

قرارداد نفتی بزرگی را با یک شرکت ایرانی امضا کردیم

تکاپوی شهروندان قزوینی برای خرید کالا در آستانه نوروز

صاحبان صنایع به پذیرش هیات های تجاری خارجی توجه کنند

استودیو دایس همچنان از بازی Battlefield 1 پشتیبانی خواهد کرد

حقیقی ها در روز اول 224 میلیون سهم «وبصادر» را خریدند

سال آینده شش میلیارد دلار قرارداد با شرکت های ایرانی امضا می شود

ارزش ذاتی بیت کوین چقدر است؟

نرخ باسوادی عشایر آذربایجان غربی به 72 درصد رسید

وزیر نفت: برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم/نیاز سه میلیارد دلاری طرح توسعه میدان های سپهر و جفیر

سکه طرح جدید 20 هزار تومان گران شد

یک بام و دو هوای بیمه ایران

بیش از 130 هزار خانوار در سیستان و بلوچستان سبد کالا دریافت می کنند

سرمایه گذاری 3هزار میلیارد ریالی برای تولید نخ اکریلیک فرش در امسال

مبارزه با قاچاق در گرو حمایت همه دستگاه هاست

جهانی شدن زعفران ایرانی با اعتبار 60 میلیاردی

قرارداد توسعه میدان های نفتی "سپهر و جفیر" امضا شد

نیاز سه میلیارد دلاری طرح توسعه میدان های سپهر و جفیر

قیمت مرغ شب عید پر کشید

پاکبان کاشانی 100 میلیون تومان وجه نقد را به صاحبش رساند +عکس

کمک 4 میلیاردی سمیرمی ها در جشن نیکوکاری

ارزش پول ملی در سال 96، 35 درصد کاهش یافت

قاچاق کالا و ارز طی 4 سال، 50 درصد کاهش یافت

مراکز اقامتی خراسان رضوی 20 تا 60 درصد تخفیف می دهند

بیش از 500 هزار بروشور فرهنگی بین مسافران نوروزی در لرستان توزیع می شود

وزیر نفت: عده ای گفتند شرکت های خارجی گرگ هستند /برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم

سیستم پارک خودکار مرسدس بنز، رنج روور و جگوار

جولان ریزگرد ها در ریگان و افزایش شمار بیماران تنفسی به 63نفر

مراکز اقامتی خراسان رضوی 20 تا 60 درصد تخفیف می دهند

سرمایه گذاری 3هزار میلیارد ریالی برای تولید نخ اکریلیک فرش در امسال

معرفی سیستم دستیار پارک مرسدس بنز، رنج روور ولار و جگوار اف-پیس

از شناسایی مددجویان مستعد در زندان تا اشتغال به تحصیل بیش از 24 هزار زندانی

از شناسایی مددجویان مستعد در زندان تا اشتغال به تحصیل بیش از 24 هزار زندانی