مطالب مرتبط:
سوادآموزی شاهراهی برای کاهش جمعیت کیفری / از شناسایی مددجویان مستعد در زندان تا اشتغال به تحصیل بیش از 24 هزار زندانی
مدیرکل کمیته امداد استان تهران در گفت وگو با فارس خبر داد شناسایی افراد مستعد بیکار/ ایجاد تسهیلات 19 میلیاردی برای اشتغال
شناسایی افراد مستعد بیکار/ ایجاد تسهیلات 19 میلیاردی برای اشتغال
وظایف 9گانه وزارت کار در اجرای آیین نامه اشتغال روستایی تعیین شد
وظایف وزارت کار در اجرای آیین نامه اشتغال روستایی تعیین شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 آبان 1396 ساعت 09:452017-11-18اقتصادي

از شناسایی مددجویان مستعد در زندان تا اشتغال به تحصیل بیش از 24 هزار زندانی


آمار ها نشان می‎دهد که بین سواد آموزی و ارتکاب جرم رابطه معناداری وجود دارد، این در حالی است که آموزش و پرورش زندانیان سازوکاری مناسب برای بازپروری بزهکاران محبوس است تا از ورود دوباره آن ها به چرخه جرم جلوگیری شود؛ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسکانیوز و به نقل از میزان، هر چند در قانون جدید مجازات اسلامی و بخشنامه ساماندهی زندانیان، پیش بینی هایی در خصوص تعلیق، تعویق، تخفیف مجازات و آزادی های مشروط در نظرگرفته شده است، اما این انتظار که صرف قانون باعث کاهش جمعیت کیفری شود انتظاری بیهوده است، چرا که عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی نیز در این زمینه مؤثر هستند؛ یکی از اقدام های اساسی و اصولی برای کاهش جرم و در نهایت تعداد مجرمان برنامه ریزی های فرهنگی، آموزشی، اقتصادی و اجتماعی است که در این میان نقش آموزش و تحصیل زندانیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

کاهش جمعیت کیفری و استفاده حداقلی از مجازات حبس از جمله مطالباتی است که مقام معظم رهبری در طول سالیان اخیر همواره بر آن تأکید داشته اند، در 27 شهریور ماه سال گذشته نیز در اجرای سیاست های کلی قضایی مصوب مقام معظم رهبری در زمینه حبس زدایی، "دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری زندانها" با امضایرییس قوه قضاییه در 33 ماده و 6 تبصره در تاریخ 95/6/17 به تصویب رسید.

بر این اساس نقش قضات ناظر بر زندان ها، شورا های حل اختلاف و اجرای احکام زندان ها در کاهش جمعیت کیفری و تعیین تکلیف زندانیان تحت قرار بسیار مهم است، اما نباید از اهمیت آموزش و نقش آن در جلوگیری از تکرار جرم غافل ماند؛ افزون بر این بازپروری بزهکاران از جمله هدف های بنیادی عدالت کیفری است که در پرتو آن نظام شخصیت این دسته از افراد بازسازی شده و امکان دوباره هنجارمند شدن و بازگشت آنان به جامعه تقویت و در نتیجه آن کاهش جمعیت کیفری محقق می‎شود.

در محیط زندان برنامه های متعددی برای اصلاح و درمان بزهکاران تدوین شده و به اجراء در می آید که تحصیل زندانیان از اساسی ترین برنامه های بازپرورانه است و در نتیجه آن بزهکاران به حق بر تحصیل دست می یابند و از سوی دیگر، به سمت هنجارمندی پیش می روند.

بازپروری بزهکاران و تحصیل زندانیان در بالاترین سطح مورد توجه دستگاه قضایی و نظام عدالت کیفری است، سواد آموزی زندانیان راهی برای جلوگیری از ارتکاب مجدد جرم است و از آنجایی که جهل به قانون رافع مسئولیت نیست توجه به نقش آموزش در آشنایی بیشتر محکومین به حبس با قوانین در جلوگیری از تکرار جرم راهگشا است.

از سویی دیگر جامعه شناسان معتقدند در اجرای مجازات فرد بزهکار، باید حالت ترمیمی بودن مجازات مد نظر قرار گیرد.

یعنی علاوه بر تنبه، باز اجتماعی شدن فرد مورد توجه باشد، تا فرد مجددا مرتکب جرم یا بزه نشود.

در نتیجه بحث اصلاح و تربیت و پیشگیری از تکرار جرم، و عجین کردن فرد با ارزش های جامعه مورد اهمیت است، این همان رویه‎ای است که نظام عدالت کیفری در دستگاه قضایی در پرتو رویکرد درمانی اصلاحی بر آن تمرکز یافته است.

در واقع حق تحصیل در بالاترین سطح تقنینی به رسمیت شناخته است.

اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برجسته‎ترین نمود این توجه است؛ به موجب این اصل دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

بر پایه این اصل همه شهروندان حق دارند تا پایان دوره متوسطه به صورت رایگان به تحصیل ادامه دهند.

در قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی 1390 به موجب ماده 211 به شکل شفافتری به این حق زندانیان اشاره شده است.

از این رو، بر اساس قسمت 4 بند ن.

این ماده آموزش زندانیان واجد شرایط با همکاری وزارت آموزش و پرورش به دستگاه قضایی واگذار شده است تا به واسطه تعامل این نهاد با وزارت آموزش و پرورش دسترسی شهروندان زندانی به حق بر تحصیل امکانپذیر شود.

در همین راستا نیز سازمان زندان ها با انعقاد تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش به هر چه بهتر عملیاتی کردن این هدف گام برداشته است، سوم مرداد ماه سال 94 بود که اصغر جهانگیر رییس سازمان زندان ها با وزیر آموزش و پرورش وقت تفاهم نامه مشترکی در راستای توسعه سواد آموزی در زندان ها منعقد کردند البته هدف اصلی این تفاهم نامه ایجاد چتر حمایتی برای فرزندان زندانیان بود؛ چراکه یکی از آسیب های بزرگ در موضوع زندان، خانواده زندانیان است که با دور شدن سرپرست خانواده، آن ها دچار انواع آسیب ها می شوند که یکی ازشایع ترین آن ها افت تحصیلی کودکان و عدم ادامه تحصیل است که متاسفانه این مساله زمینه را برای ورود آنان به چرخه جرم فراهم می‎کند.

به گفته جهانگیر بیش از 200 انجمن حمایت از خانواده زندانیان در کشور مشغول ارائه خدمات حمایتی به خانواده زندانیان هستند که وزارت آموزش و پرورش باید از این ظرفیت برای توسعه اقدامات حمایت تحصیلی فرزندان زندانیان استفاده کند.

*اشتغال به تحصیل 24 هزار زندانی پرواضح است که بازپروری بزهکاران همچنان نیز از اصلی‎ترین هدف های عدالت کیفری در کشورمان است که با عملیاتی شدن آن حرکت در مسیر کاهش جمعیت کیفری محقق می شود و بر این اساس بزهکاران در سایه حق مذکور با آموزه های تربیتی و پرورشی و شیوه های درست برخورد با مناسبت های اجتماعی آشنا می شوند، اصغر چهانگیر در فروردین ماه سال جاری در جدیدترین آمار اعلامی در خصوص سوادآموزی زندانیان در کشور از اشتغال به تحصیل 24 هزار زندانی طی سالهای گذشته خبر داده است.

مشاور رییس دستگاه قضا ادامه داد: طی یکسال گذشته 24 هزار نفر در مقاطع مختلف تحصیلی در زندان های کشور مشغول به تحصیل بودند که تعداد 15 هزار نفر آنان موفق به کسب مدارک تحصیلی شدند.

رییس سازمان زندان‏ها با اشاره به آمار سواد آموزی زندانیان اضافه کرد: میانگین بی سوادان 7هزار و 281 نفر است که زندانیان بی سواد غیر ایرانی 1871 نفر و زندانیان با سواد بالای 60 سال 1087 نفر عنوان شده است .

جهانگیر با اشاره به آمار زندانیان بی سواد ایرانی زیر 60سال ادامه داد : 4249 زندانی بی سواد ایرانی زیر 60 سال در حال سواد آموزی در زندان های کشور هستند.

رییس سازمان زندانها گفت: دلیل زندانی شدن بسیاری از افراد زندانی کم سواد و یا بی سواد اغفال شدن آنها توسط سودجویان و متخلفان به دلیل کم اطلاعی و ناآگاهی ناشی از پایین بودن سطح تحصیلات است.

با توجه به اهمیت این موضوع در سیاست قضایی کشورمان و تمرکز قضات و مجموعه قوه قضاییه بر کاهش جمعیت کیفری به نظر می‎رسد این آمار در 6 ماهه نخست امسال با تغییراتی همراه بوده باشد؛ اما آخرین آمار اعلامی از سوی سازمان زندانها در حال حاضر رقم 24 هزار مددجو بوده که در شش ماهه نخست سال 95 نیز 1924 نفر در دوره های سواد آموزی شرکت کردند، به گفته اصغر جهانگیر 40 درصد از زندانیان هنگام ورود به زندان مدرک تحصیلی سیکل دارند که با تشویق و درس خواندن به زندگی امیدوار می شوند.

*تاکید بر سواد آموزی برای زندانیان بی سواد در زندان ها رییس سازمان زندانها همچنین هجدهم شهریور سال گذشته در دیدار با نماینده، ولی فقیه در خراسان شمالی رییس سازمان زندان‎ها بر اهمیت نقش سواد آموزی در زندان تاکید کرد و گفت: سواد آموزی از برنامه های اصلی اصلاح و تربیت در زندان هاست که در کلیه مقاطع تحصیلی ارائه می شود و برای زندانیان بی سواد در زندان ها اجباری است.

جهانگیر با بیان اینکه افزایش آگاهی زندانیان در عدم بازگشت مجدد آنان به چرخه جرم موثر است، افزود: هدف از توسعه برنامه های اصلاحی و تربیتی و توانمند سازی آنان این است که به صورت اراده فردی امکان بازگشت آنان به چرخه جرم را از بین ببریم.

*اشتغال به تحصیل 2395 مددجو در زندان‎های تهران همچنین مدیرکل زندان های استان تهران دوم آبان سال جاری و همزمان با آغاز سال تحصیلی از اشتغال به تحصیل 2395 مددجو در زندان‎های تهران خبر داد و تاکید کرد کارشناسان فرهنگی در شناسایی مددجویان مستعد تلاش کنند.

مصطفی محبی با اشاره به جایگاه و نقش مثبت ادامه تحصیل در روند اصلاح و تربیت مددجویان گفت: در زندان های استان در سال جاری 475 مددجوی دانشجو در دانشگاه پیام نور و مراکز علمی و کاربردی بعثت مستقر در ندامتگاه قزلحصار، بازداشتگاه اوین، ندامتگاه شهرری و زندان رجایی شهر در رشته های؛ تربیت مربی قرآن کریم، مترجمی زبان انگلیسی، مدیریت کسب و کار، اینترنت و شبکه گسترده، حقوق خدمات قضایی و حسابداری در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

وی تصریح کرد: همچنین در هنرستان های فعال در زندان های استان تعداد 1920 نفر مددجو در 6 مرکز ندامتگاه قزلحصار، بازداشتگاه اوین، زندان رجایی شهر، ندامتگاه شهرری، مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ و کانون اصلاح و تربیت در رشته های برق ساختمان، نقشه کشی، تعمیر اتومبیل سواری، برق خودرو، تصویر سازی کامپیوتر، حسابداری مالی، پرورش قارچ خوراکی و طراحی و توسعه صفحات وب مشغول به تحصیل می باشند.

* کارشناسان فرهنگی و تربیتی در شناسایی مددجویان مستعد به ادامه تحصیل تلاش کنند محبی اضافه کرد: کارشناسان فرهنگی و تربیتی فعال در زمینه ایجاد انگیزش و همچنین شناسایی مددجویان مستعد به ادامه تحصیل تمام همّیت خویش را در بستر ادامه تحصیل مددجویان به کار می گیرند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: تمامی اساتید و دبیران فعال در مراکز آموزش علمی کاربردی بعثت و هنرستان های موجود با هماهنگی و تعاملات صورت گرفته با نهاد های مربوطه از شاغلان مراکز آموزش عالی و دبیران مورد تایید آموزش و پرورش هستند.

بسیاری از روسا و مسئولین مرتبط با حوزه زندان بر اهمیت نقش تحصیل در جلوگیری از ورود دوباره زندانیان به چرخه جرم و در نتیجه کاهش جمعیت کیفری تاکید کردند، بنابراین پر واضح است که آموزش و پرورش زندانیان سازوکاری مناسب برای بازپروری بزهکاران محبوس بوده که مورد توجه دستگاه قضایی و سیاست کلی در کشورمان است تا به این وسیله افزون بر ایجاد فرصت تحصیل برای زندانیان، زمینه‎های بازپروری این دسته به منظور کاهش شمار تکرار جرم نیز فراهم شود.

705
کلید واژه ها: زندان - زندانیان - زندانی - کاهش جمعیت - مقام معظم رهبری - تحصیل - جمعیت - آموزش - کاهش - قانون جدید مجازات اسلامی - عدالت کیفری - مجازات - برنامه - قضایی - قانون - اجتماعی - اقتصادی - مجازات اسلامی - انتظار - فرهنگی - آموزش و پرورش - تخفیف مجازات - دستگاه قضایی - برنامه ریزی - رهبری - جامعه - قوه قضاییه - شهریور ماه - بالاترین - سواد

آخرین اخبار سرویس:
خروج سالانه 9میلیارد دلار ارز مسافرتی از کشور

مدرسه 12 کلاسه فاز 3 شهر جدید عالیشهرافتتاح شد

استخدام مدیر بازرگانی در یک شرکت معتبر و بین المللی در تهران

شریعتمداری: باید رضایتمندی را بین شهروندان ببینیم

اینفوگرافیک / مقایسه قیمت بنزین در ایران و سایر کشورها

کشف دو محموله طلای قاچاق از مسافران ورودی ترکیه

یارانه چند نفر در سال 97 قطع خواهد شد؟

بسته محرک اقتصادی سعودی به ارزش 19.2 میلیارد دلار

آخرین وضعیت قیمت سکه و ارز در بازار امروز

رابطه حبس نفس و افزایش قدرت

رابطه حبس نفس و افزایش قدرت

نگرانی رییس جمهور از گران شدن دلار

بیکاری 18 درصدی در شمال کشور زیبنده نیست/ لزوم توجه به توسعه اقتصادی صادرات محور

آغاز فروش بلیت سفرهای ریلی زمستانی از امروز

بنام زنی که به نان شب محتاج است 600 بنز و پورشه وارد کردند!

بهره برداری از 64 هزار کلاس درس/ 30 هزار کلاس مقاوم سازی شد

واکنش رییس انجمن کنترل تسلیحاتی آمریکا به ادعاهای نیکی هیلی درمورد ایران

گزارش رقابت پذیری جهانی 2017

باید به سمت نوسازی صنعتی و معدنی ایران برویم/فشار مالیات از روی واحدهای تولیدی برداشته شود

برای صبحانه سراغ این ماده لبنی نروید

دست‎های پشت پرده در گرانی کاغذ

ایجاد 1800 شغل مستقیم در بندر امیرآباد بهشهر +تصاویر

ایجاد مشوق ها برای رفع موانع واحدهای تولیدی مستقر در بنادر

وقوع قتل در شهرستان آزادشهر

استخدام طراح گرافیک پاره وقت خانم در اصفهان

مازندران رتبه پنجم کیفیت پخت نان در کشور را دارد

استاندار کرمانشاه عملیات بازسازی را به زمستان موکول کرد!

بازدید از 76 واحد سورتینگ بابل طی آذرماه سال جاری/ پیش بینی تولید 385 هزار تن مرکبات

از خرید تخم مرغ های محلی خودداری کنید

دیزنی با 52 میلیارد دلار فاکس را می خرد

قیمت مسکن در شرق تهران +جدول

قیمت دلار در سال 1397چه وضعیتی در ایران خواهد داشت؟

آیفون X اندرویدی + عکس

سرمایه گذاری مشترک شرکت نستله ایران در صنعت لبنیات کشور

معاون مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان: انار نادری ظرفیتی برای رونق گردشگری بادرود

استخدام منشی خانم در شرکت فنی و مهندسی ایپاد در تهران

استخدام کارشناس فروش تجهیزات پزشکی در فناوری پزشکی طبفا

استخدام کارمند فروش باحقوق مثبت،پورسانت،پاداش در تهران

استاندار خوزستان: مدیران کم کار از چرخه مدیریت حذف می شوند

ساطع شدن گاز متان بر اثر خشک شدن دریاچه ارومیه مانع تشکیل ابرهای بارشی می شود

افتتاح سردخانه 12 هزار تُنی در رشت

معاون مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان: انار نادری ظرفیتی برای رونق گردشگری بادرود

سایپا سراتو را یک شبه 14 میلیون گران کرد

لامبورگینی هم شاسی بلند می سازد

نشان آزادی سوچی پس گرفته شد

بهره برداری از 2 پروژه آبرسانی روستایی در شهرستان اندیکا

آموزش 5 هزار دانش آموز نهمین جشنواره فراگیری نخستین واژه آب

استان سمنان موفق به کسب رتبه برتر در ششمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت ، معدن و تجارت شد

معرفی وزارتخانه های برگزیده در ایجاد تعامل بین صنعت و دانشگاه

صادرات غیرنفتی از مرز 28 میلیارد دلار گذشت

جورج کلونی به هر یک از دوستانش یک میلیون دلار داد

اتفاقی عجیب در طبیعت که سنجاب ها رقم زدنند!/عکس

استاندار خوزستان: زیرساخت امنیت با فعالیت اقتصادی محقق می شود/ چغندرقند محصول استراتژیک کشور است

ربیعی:کاهش فقر مطلق با همکاری و درک متقابل بین مردم و دولت میسر می شود

روند افزایش فاصله طبقاتی در جهان

یارانه چند نفر در سال 97 قطع خواهد شد؟

فوری ... / جزییات پرداخت پاداش پایان خدمت 97 فرهنگیان از صندوق توسعه ملی !

پله های برج کج پیتزا در ایتالیا پس از 500 سال/عکس

قیمت واحد مسکونی 50 متری در تهران +جدول

قیمت بنزین و گازوییل در ایران بسیار ارزان است

خودروهای میلیاردی برای سوپرپولدارها +جدول

استاندار خوزستان: مدیران کم کار از چرخه مدیریت حذف می شوند

دولت هیچ عزمی برای کاهش هزینه خود ندارد/ریخت و پاش در وزارت نفت

مردم خودشان درباره یارانه ها تصمیم بگیرند/ ما نمی توانیم قیم مردم باشیم

مکزیکی ها روزانه هفت زن را کشته اند

استاندار خراسان جنوبی: یارانه مخرب ترین نوع پرداختی به مردم است/ دولت 50 هزار میلیارد تومان به مردم صدقه می دهد

تحقق شورای عالی معادن استانها اقدامی ارزشمند است

سنگ آهن بالای 70 دلار باقی ماند

پیشرفت 60درصدی فولاد سازی سفید دشت چهارمحال وبختیاری

افزایش قیمت طلا و کاهش ارزش دلار در بازارهای جهانی

حاجی دلیگانی: مردم خودشان درباره یارانه ها تصمیم بگیرند

انعقاد قرارداد ساخت 3 بیمارستان بین ایران و کره جنوبی

راه اندازی سامانه کالاهای ملوانی و ته لنجی در گمرکات خوزستان

پیش‎بینی اقتصاددان حامی دولت؛ بیکاری سال 97 تشدید می‎شود

پایان بدون نتیجه هشتمین دور از مذاکرات ژنو

یادداشت دکتر غلامحسین الهام/ پرداخت یارانه نقدی تعهد حاکمیت جمهوری اسلامی است

گرانی در انتظار شب یلدا

مردم خودشان درباره یارانه ها تصمیم بگیرند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: دولت عزم خود را برای شناسایی دهک های بالای جامعه به کار گیرد/ نمی توان با وعده و اوراق اسناد خزانه کاری را پیش برد

ذخیره چهار هزار تن نمک و شن در راهدارخانه های یزد برای زمستان/ استقرار 26 گروه راهداری در جاده های استان

خرید تایر خودرو چقدر هزینه بردار است؟ + جدول

بازار سهام دوباره رکورد شکست

خوابی که دولت روحانی برای یارانه دیده است

هند واردات نفت از ایران را 55 درصد کاهش داد

رییس اتاق اصناف بندرلنگه خبر داد راه اندازی بازارچه مرزی بندرلنگه تا پایان سال جاری

بهشت معادن از فقر اکتشافات رنج می برد

دولت برای همه معادن نسخه واحد نپیچد!‏

دلایل افت 9 درصدی تولید آلومینیوم ایرالکو

کلید خوردن فاز جدید سرمایه گذاری و خرید طرح های ایرانی توسط چینی ها

سرمایه گذاران 11 کشور عضو جاده ابریشم به ایران آمدند

یک پیشنهاد برای پُرپول شدن جیب 150هزار پسته‎کار

پرداخت تسهیلات به هنرمندان حوزه مشاغل خانگی استان سمنان

دستگاه های متولی برای رفع بوی پسماندهای جنوب تهران چاره اندیشی کنند

راه آهن اردبیل - پارس آباد در اولویت قرار دارد

شهرک های صنعتی وضعیت مناسبی ندارند

افزایش چشم گیر آمار افراد بی خانمان در انگلیس

آغاز ساخت سه واحد آموزشی به همت بنیاد برکت در گتوند

270 تونل و بیش از 2 هزار پل در حال ساخت است

وظایف بانک جهانی چیست؟

معنوی نژاد بهترین بازیکن زمین شد/عکس

از شناسایی مددجویان مستعد در زندان تا اشتغال به تحصیل بیش از 24 هزار زندانی

از شناسایی مددجویان مستعد در زندان تا اشتغال به تحصیل بیش از 24 هزار زندانی