مطالب مرتبط:
مردم از انقلاب، مسئول انقلابی می خواهند
بسیج مروج روحیه انقلابی در جامعه است
بسیج مروج روحیه انقلابی در جامعه است
داستان 1128 کانتینر در بندر شهیدرجایی / کالای قاچاقی که وجود خارجی ندارد
سعد حریری: همه داستان ها درباره اقامت من در عربستان شایعه است/ اقامتم در عربستان برای مشورت درباره آینده لبنان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 آبان 1396 ساعت 02:252017-11-17سياسي

موگابه، داستان رو به پایان یک رهبر انقلابی


رابرت موگابه، رییس جمهور زیمبابوه، اخیرا با یک کودتای آرام، به سمت ترک قدرت حرکت داده شده است؛ گرچه ارتش که در روز اول کودتا اعلام کرده بود قصد به دست گرفتن قدرت و برکنار کردن رییس جمهور را ندارد و تنها می خواهد «اطرافیان فاسد» رییس جمهور را خلع کند.

- رابرت موگابه، رییس جمهور زیمبابوه، اخیرا با یک کودتای آرام، به سمت ترک قدرت حرکت داده شده است؛ گرچه ارتش که در روز اول کودتا اعلام کرده بود قصد به دست گرفتن قدرت و برکنار کردن رییس جمهور را ندارد و تنها می خواهد اطرافیان فاسد رییس جمهور را خلع کند.

به نظر می رسد رییس جمهور موگابه که چهارمین دهه ریاستش بر زیمبابوه را پشت سر می گذارد، به سختی بتواند در دهه نهم زندگی اش بعد از این بحران قد راست کند.

رابرت موگابه که در 1924 به دنیا آمده، مثل بیشتر رهبران انقلابی دنیا در سال های اولیه زندگی دشواری های فراوانی را پشت سر گذاشته است.

هر چند پدربزرگش در محل زندگی او مردی شناخته شده و مورد اعتماد بود، اوضاع مالی خانواده اش تا دوران جوانی او چندان مناسب نبود.

او که در دوره هایی مجبور بود برای تحصیل در مدرسه ابتدایی از خانواده اش دور باشد، بعد از اینکه با کمک یک معلم ایرلندی درسش را تمام کرد، توانست وارد مدرسه آموزش معلمان شود و بعد از آن سال ها به عنوان معلم کار می کرد تا بخشی از خرج خانواده خود و همچنین برادرانش را تامین کند.

بعد از اینکه چند سالی به عنوان معلم کار کرد، وارد دانشگاهی در آفریقای جنوبی شد تا ادبیات انگلیسی و مهندسی بخواند.

در همین دانشگاه، تحت تاثیر گروهی از یهودیان آفریقای جنوبی با مارکسیسم آشنا و عضو کنگره ملی آفریقا شد و سپس ایده ها و جنبش جدایی بخش گاندی در هند را شناخت.

در دهه 1950 وقتی از این شهر به آن شهر می رفت، درس می داد و درس می خواند.

آثار مارکس و انگلس را همراه خودش می برد تا بیشتر با این ایدئولوژی آشنا شود.

یک لیسانس دیگر در زمینه آموزش گرفت و بعد لیسانس دیگری از دانشگاه لندن.

در این دوران فعالیت سیاسی نمی کرد اما وقتی به غنا سفر کرد و اولین کشور استقلال یافته از نظام مستعمراتی را دید، به سیاست مایل شد.

در همین دورانی که موگابه در آن سرگرم تدریس و تحصیل دور از وطنش بود، در ردوزیای جنوبی، جنبش های ضد استعماری شکل گرفته بود که یکی بعد از دیگری توسط دولت مستعمراتی غیرقانونی اعلام می شد و جنبشی تندروتر جایش را می گرفت.

در 1960 وقتی موگابه به سرزمین خودش برگشت، قرار بود تنها برای مدت کوتاهی در رودزیای جنوبی بماند اما حزب ملی تازه تاسیس شده بود و دوستانش در ردوزیا از او خواستند که بماند.

وقتی سران حزب دموکراتیک ملی بازداشت شدند، راهپیمایی 7000 نفری برای آزادی آنها به راه افتاد که تا روز بعد جمعیتش به 40 هزار رسید.

عده ای از اعضای حزب دموکراتیک ملی، از جمله موگابه در این راهپیمایی و تجمع سخنرانی کردند و آنجا بود که معلم جوان تصمیم گرفت معلمی را رها کند و وارد سیاست شود.

در اکتبر 1960 موگابه به عنوان دبیر حزب دموکراتیک ملی انتخاب شد و شاخه جوانان این حزب را به راه انداخت.

در سال 1961، بریتانیا کنفرانسی در مورد آینده رودزیای جنوبی گذاشت که در آن تصمیم گرفته شد تا اداره کشور به اکثریت سیاه پوست سپرده شود اما حزب دموکراتیک ملی غیرقانونی اعلام شد تا اعضای آن ظرف چند روز در غالب تازه ای به عنوان اتحاد مردم آفریقایی زیمبابوه دور هم جمع شوند و موگابه به عنوان دبیر مجمع عمومی آن انتخاب شود.

این حزب هم 9 ماه بعد غیر قانونی اعلام شد و رهبرانش برای سخنرانی علیه ملکه الیزابت دوم به زندان افتادند.

در 1962 وقتی یک جریان راست گرا در انتخابات پیروز شد، دولت جدید اعلام کرد استقلال از بریتانیا را پیگیری می کند اما خواستار ادامه کنترل اقلیت سپیدپوست بر کشور است.

اعضای حزب دموکراتیک ملی، از کشور مهاجرت کردند و هر چند دولت در تبعید تشکیل ندادند به مقاومت علیه دولت روی کار در رودزیای جنوبی ادامه دادند.

در همین روزها فرزند اول موگابه به دنیا آمد و به اصرار او، همسر و فرزندش به غنا رفتند.

موگابه در 1963 وقتی به کشورش برگشت، زندانی شد.

تا 1975 که در زندان بود، یک لیسانس مدیریت، یک لیسانس اقتصاد و دو لیسانس در دو گرایش مختلف حقوق از دانشگاه لندن را به صورت مکاتبه ای دریافت کرد.

در همین دوران دوره هایی از شکنجه را هم پشت سر گذاشت.

در حالی که در زندان به دیگران درس هم می داد، پسرش را در سه سالگی از دست داد و به او اجازه شرکت در مراسم تدفین را هم ندادند.

از آغاز دهه 70 تا پایان آن، چه زمانی که موگابه در زندان و چه زمانی که آزاد بود، درگیری های چریکی بین طرفداران حزب اتحاد مردم آفریقایی زیمبابوه و دولت ادامه داشت.

در 1979 دو حزب مخالف دولت، انتخابات این کشور را تحریم کردند اما جامعه جهانی توجهی به وضعیت آشفته در منطقه نکرد تا اینکه دولت تاچر در انگلستان پذیرفت که به زیمبابوه استقلال بدهد و دور تازه ای از مذاکرات حاکمیت ردوزیای جنوبی و دولت تاچر آغاز شد.

در نتیجه این مذاکرات انتقال قدرت به اکثریت سیاه پوست آغاز و تصویب شد که ردوزیای جنوبی به زیمبابوه تغییر نام بدهد.

موگابه که از امضاکننده های قرارداد لنکستر بود، احساس می کرد شکست خورده است؛ هم به این دلیل که نتوانسته بود توفق نظامی بر نیروهای ردوزیای جنوبی پیدا کند، هم به این دلیل که در توافق تاکید شده بود که 20 کرسی مجلس در کشور موگابه باید به سپیدپوستان اختصاص داده شود و مالکیت خصوصی آنها باید محترم شمرده شود.

در این دوران موگابه خود را مارکسیست لنینیست، متاثر از استالین و فیدل کاسترو و هوادار تشکیل حکومت تک حزبی مارکسیستی در کشور می دانست.

در 1980 سرانجام انتخابات مورد قبول احزاب مخالف دولت مستقر زیمبابوه برگزار شد.

در جریان رقابت های انتخاباتی، موگابه از دو سوءقصد جان سالم به در برد و وقتی حزبش 57 کرسی از 80 کرسی مجلس را به دست آورد، نخست وزیر زیمبابوه شد.

نخست وزیر جدید و همراهانش که گروه کوچکی از نخبگان بودند، شروع کردند به حرکت دادن جامعه به سمت سوسیالیسم، مصادره زمین و تشکیل مزارع اشتراکی.

هم زمان خودشان مانند سایر رهبران سوسیالست دنیا از مواهب قدرت و ثروت برخوردار شدند.

در 1987، مجلس زیمبابوه قانون اساسی را تغییر داد و سیستم پارلمانی را به نفع سیستم ریاستی ملغی کرد.

رییس جمهور، هدایت کشور و نیروهای مسلح را به دست گرفت و نخست وزیر به رییس جمهور تغییر عنوان داد.

در پی دومینوی سقوط کشورهای تابعه شوروی، موگابه هم رویای کشور تک حزبی را رها و دوره ای از اصلاحات اقتصادی را آغاز کرد که نتیجه بخش نبود.

در آغاز هزاره سوم، تقریبا تمام شاخص های توسعه انسانی و اقتصادی در زیمبابوه رو به سقوط گذاشته بود.

امید به زندگی نسبت به دو دهه قبل از آن کاهش پیدا کرده بود و نرخ بیکاری به 50 درصد رسیده بود.

رییس جمهور مشکلات اقتصادی را به گردن دولت های خارجی و اقلیت سپیدپوست کشور انداخت.

یک کودتای نافرجام و تلاش مهم ترین احزاب مخالف موگابه هم باعث نشد این رهبر انقلابی از قدرت کناره گیری کند.

در 2013 آخرین انتخاباتی که موگابه در آن شرکت داشت باز هم به نفع خودش تمام شد.

رییس جمهور در آستانه 90 سالگی امیدوار بود این آخرین دور ریاست جمهوری اش، به او کمک کند تا بقای میراثش را بعد از خودش تضمین کند و به نظر می رسد همین اتفاق هم افتاده است! چهارشنبه گذشته، برای رییس جمهور 93 ساله زیمبابوه روز سختی بود.

در حالی که ارتش اعلام کرده و بارها تاکید کرد که قصد ندارد رییس جمهور را به زیر بکشد، ناظران بین المللی می گویند بعد از کودتای ارتش، رییس جمهور این کشور در حبس خانگی است.

هر چند در یکی دو مراسم عمومی دیده شده، با تعدادی از رهبران آفریقایی تلفنی حرف زده و در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان یک دانشگاه شرکت کرده است.

گفته می شود که موگابه از طرف ارتش کشورش تحت فشار است تا از مقام خود کناره گیری کند اما در بیانیه ارتش که بعد از کودتا از تلویزیون اشغال شده زیمبابوه خوانده شده، تصریح شده است که هدف ارتش نه کنار گذاشتن رییس جمهور بلکه دستگیری عده ای از نزدیکان به همسر رییس جمهور و تحویل آنها به قانون است.

ارتش می گوید این افراد باعث و بانی گرفتاری های اقتصادی در زیمبابوه هستند.

روزنامه گاردین گزارش داده است که قرار است در روزهای آینده احزاب مخالف موگابه برای برکناری او از قدرت در پایتخت این کشور راهپیمایی کنند.

رهبر انقلابی که 37 سال است اداره کشورش را به عهده دارد، در تصاویری که این روزها از او منتشر شده آرام به نظر می رسد.

در بیانیه روز جمعه کودتاچیان هنوز فرمانده خطاب شده است، هر چند از روز کودتا به حال، تصویری از همسرش منتشر نشده است.

انتخابات بعدی در زیمبابوه، اواسط سال آینده میلادی برگزار می شود و به نظر می رسد کودتاچیان و احزاب مخالف همه منتظر هستند تا رییس جمهور در ماه های آینده به صورت قانونی و همان طور که انتخابات پیش بینی کرده است از قدرت کنار برود.

ایسنا - فاطمه کریمخان انتهای پیام
کلید واژه ها: رییس جمهور - رابرت موگابه - آفریقای جنوبی - خانواده - دانشگاه - کودتا - آفریقا - معلم - زندگی - برکنار - مدرسه - تحصیل - آموزش - رهبر - آشنا - ارتش - مارکسیسم - ابتدایی - انگلیسی - استقلال - ادبیات - معلمان - داستان - جدایی - اولین - سیاسی - همراه - گاندی - جوانی - بحران

آخرین اخبار سرویس:
برنامه ماه در محاق ویژه بزرگداشت شهدای زاریا در تهران برگزار شد

تحفظ ایران در موضوع عدم شناسایی رژیم صهیونیستی در نشست استانبول

گرانترین سفارتخانه جهان! + عکس

وحدت حوزه و دانشگاه باید از حد خوش و بش فراتر برود/ تمدن سازی مسئولیت امروز حوزه و دانشگاه است

نوبخت: جامعه را متشنج نکنیم

نماینده آیت الله العظمی سیستانی نسبت به بقایای داعش هشدار داد

مراجع تقلید نگاه بین المللی حوزه را برای ما تبیین و رهنمون سازی می کنند/ در عرصه بین الملل سنجیده عمل نکنیم ضرر خواهیم کرد

بازنشستگان مشغول کارند!

دانش جعفری: اقتصاد مقاومتی در آمریکا عملیاتی شد

آخرین وداع با پیکر تکاور مدافع حرم + عکس

کشمکش ها در حوزه دینی و فرهنگی میان حاکمیت آذربایجان و بدنه جامعه، نشانگر بحران هویتی شدید در این کشور است

فیلم/ دکتر احمدی نژاد: بدشون میاد؟ خب بدشون بیاد، بهتر از اینه که خدا بدش بیاد!

همکاری های سازمان بیمه سلامت ایران و کره جنوبی گسترش می یابد

مسابقات سوارکاری کورس پاییزه کشور در یزد پیگیری شد

وداع سه فرزند شهید قره محمدی با پیکر پدر

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: وزارت نفت دانشگاه صنعت نفت را تضعیف نکند

زنگ انتخابات پارلمانی لبنان نواخته شد/16 اردیبهشت 98 موعد انتخابات

انتقام مرگبار خواستگار شکست خورده

پدر و دختر بازیگر مهمان امشب «دورهمی» + عکس

بعیدی نژاد: نمایش ساختگی نیکی هیلی در سازمان ملل قانع کننده نبود

درخواست عجیب قرائتی از طلاب: جملات زیبای پشت ماشین ها را یادداشت و در مکان مناسب بیان کنید /بانوان نمی توانند آیت الله شوند، اما جایگاه مادری کمتر از آن نیست

زنگ انتخابات پارلمانی لبنان نواخته شد

برای حل مشکلات جو را متشنج نکنیم

معاون وزیر دادگستری: 20 میلیون پرونده قضایی انباشته شده!

فرشاد مومنی: سیاست گذاری های تورم زا در بودجه 97 معیشت مردم را تهدید می کند

امام جمعه هریس: استکبارستیزی از مهمترین ویژگی های انتفاضه جدید است

80 درصد مردم سیستان و بلوچستان زیرخط فقر هستند کاری از مجلس ساخته نیست

مسئولان سهم قرآن را در اعتبارات سنواتی افزایش دهند

زنگ انتخابات پارلمانی لبنان نواخته شد/16 اردیبهشت 98 موعد انتخابات

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: وزارت نفت دانشگاه صنعت نفت را تضعیف نکند

امام جمعه هریس: استکبارستیزی از مهمترین ویژگی های انتفاضه جدید است

لاوروف: به اقدامات ضد روسی واشنگتن پاسخ متقابل می دهیم

اردن به دنبال ایجاد فرصت های شغلی برای مهاجران سوری

نشست بررسی مشکلات حوزه بهداشت و درمان مطرح شد تأکید نماینده کهگیلویه برای راه اندازی دستگاه فیکو چشم پزشکی در این شهرستان/ ضرورت اولویت بندی توزیع امکانات بر اساس نیاز هر شهرستان

مجموعه تلویزیونی «ایران»؛ ناگفته های ولایتی از سرنگونی داعش و قدرت ایران در منطقه

نماینده آیت الله سیستانی خواستار ادغام الحشد الشعبی در نیروهای امنیتی عراق شد

مولوی عبدالحمید از ملت های مسلمان خواست برای دفاع از بیت المقدس بپاخیزند

پیدا شدن مار در چادر زلزله زدگان + عکس

از سر گرفتن پروازها میان روسیه و مصر

مهمترین استخدامی های تهران - هفته 38 ام

عکس/ سوشا مکانی در تمرینات صنعت نفت

کردستان ده درصد از آمار شهدای ترور کشور را دارد

رسول الله الگوی کامل برای سعادت وعزت همگان است

اگر امروز بودجه کاملا شفاف نبود این تحلیل های آزادانه ارائه می شد؟/ تحت هیچ شرایطی نمی توانیم یارانه را قطع کنیم

نماینده شاهین شهر در مجلس خبر داد موافقت وزیر راه با آسفالت بخشی از محور شرق اصفهان

نجفی قدسی در اختتامیه یازدهمین مسابقات دارالقرآن امام علی(ع): شورای توسعه به جای پراکنده کاری، همه همت خود را به آموزش و پرورش معطوف کند

80 درصد مردم سیستان و بلوچستان زیرخط فقر هستند/ کاری از مجلس ساخته نیست

شرکت 30 هزار داوطلب در آزمون قضاوت

پیروزی های جبهه مقاومت نتیجه حرکت مردم به رهبری امام امت

واکنش سخنگوی ناجا به بودجه این نیرو در سال 97

فیلم/خودکشی از پل عابر پیاده

نگرانی بابت سلامتی رضا شهابی/ امیدواریم به زودی آزاد شود

محسن هاشمی: پدرم در بررسی برجام همواره موثر بود

آیت الله هاشمی در فرماندهی جنگ و بررسی صلح و برجام همواره موثر بودند

عکس/ هدایای انصاریفرد برای کودکان ناتوان

افزایش نرخ سوخت این بار از زبان معاون وزیر راه

سرباز وظیفه در رودخانه دز غرق شد

امام جمعه: بازگشایی مرز پرویزخان از مطالبه های جدی مردم قصرشیرین است

تاکید امام جمعه موقت چادگان بر اجرای برنامه های شاد در جامعه

مولوی عبدالحمید از ملت های مسلمان خواست برای دفاع از بیت المقدس بپاخیزند

سخنان گوهربار حضرت علی (ع) پیرامون زرق و برق دنیا

آخرین وداع با پیکر تکاور مدافع حرم

تصویری از سید حسن نصرالله و سرلشکر سلیمانی در قدس

جلایی پور: رییس دولت اصلاحات محبوب ترین شخص کشور است

تعیین تکلیف نیروی انسانی آموزش و پرورش ظرف دو هفته آینده

چند ایرانی سال آینده به حج تمتع اعزام می شوند؟

ترفند های ساده برای نجات جان در مواجهه با خطر/عکس

یادداشت علی اکبر جوانفکر/ سرپوش!

یادداشت علی اکبر جوانفکر/ مصونیت!

نوبخت: تحت هیچ شرایطی نمی توانیم یارانه را قطع کنیم

سرباز وظیفه در رودخانه دز غرق شد

امام جمعه: بازگشایی مرز پرویزخان از مطالبه های جدی مردم قصرشیرین است

پایان انتظار برای تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان/ از اتمام بررسی لایحه در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تا تکلیف مهم بهارستان نشینان به صداوسیما

اجازه نمی دهیم قدس از حیطه اسلام خارج و یهودی شود/ اولویت استخدام با جوانان بومی باشد

پاسخ باران کوثری به منتقدان موضع گیری سیاسی اخیرش/ عکس

نتایج آزمون تصدی منصب قضا هفته اول بهمن ماه اعلام می شود

معرکه گیری نیکی هیلی؛ دیپلمات های ایرانی از امریکا بخواهند درب یکی از انبارهای مهمات خود در سعودی را به روی رسانه ها باز کند

تصمیم ابلهانه ترامپ باعث عکس العمل کشورهای اسلامی و تشکیل انتفاضه سوم شد

عکسی از ایران در اینستاگرام جهانگرد لهستانی

سوپر گروه های تلگرام در مسیر نامحدود شدن

پنج شاهزاده دَم بخت که به دنبال نیمه گمشده خود/تصاویر

پیشوای شیعیان اسماعیلی پیروانش را به زندگی مسالمت آمیز با سایر فرق فراخواند

استخدام مدیر بازاریابی باسابقه در شرکت پیمانکاری در تهران

نماینده ولی فقیه در سپاه: ایجاد موجی از اتحاد در برابر آمریکا با طرح موضوع تغییر پایتخت رژیم صهیونیستی

ذوالنوری: دولت از درآمد شرکت های وابسته سپاه مطلع است /نظارت بر بودجه نیروهای مسلح استطلاعی است

آیت الله هاشمی در فرماندهی جنگ و بررسی صلح و برجام همواره موثر بودند هنوز 50 درصد درآمدهای بودجه متکی به نفت است

دانلود آهنگ جدید مجید قمری بنام تو همین هوا

جیب های خالی بنیاد شهید در بودجه سال آینده

در حاشیه حوزه/ پیاده روی خانوادگی طلاب در پارک جمشیدیه تهران/ افتتاح کتابخانه تخصصی آیت الله مشکینی/ دختران مکاسب خوان در برکلی و خواهران کانت خوان در قم

امام جمعه تهران: ترامپ مانند گاوی است که شاخ دارد و عقل ندارد/ او برای جهان بشریت مشکل می آفریند

آیت الله هاشمی در فرماندهی جنگ و بررسی صلح و برجام همواره موثر بودند/ هنوز 50 درصد درآمدهای بودجه متکی به نفت است

نخستین یادواره آیت الله هاشمی رفسنجانی-قزوین

تاکید امام جمعه موقت چادگان بر اجرای برنامه های شاد در جامعه

مولوی عبدالحمید از ملت های مسلمان خواست برای دفاع از بیت المقدس بپاخیزند

امام جمعه شوش رسیدگی فوری به مشکلات کارگران نیشکر هفت تپه را خواستار شد

اخبار وِیژه ایران آنلاین

واکنش بعیدی نژاد به شوی تبلیغاتی خانم سفیر

استخدام طراح گرافیک پاره وقت خانم در اصفهان

امام جمعه شوش رسیدگی فوری به مشکلات کارگران نیشکر هفت تپه را خواستار شد

آیت الله هاشمی در فرماندهی جنگ و بررسی صلح و برجام همواره موثر بودند/ هنوز 50 درصد درآمدهای بودجه متکی به نفت است

موگابه، داستان رو به پایان یک رهبر انقلابی

موگابه، داستان رو به پایان یک رهبر انقلابی