مطالب مرتبط:
تفسیر المیزان مایه آبروی شیعه شد
علامه طباطبایی(ره) به روح زمانه آگاه بود/صاحب المیزان عمرش را وقف فلسفه کرد
کتاب المیزان مرحوم علامه به شیعه آبرویی تازه بخشید/امروز نیز نیاز جدی به عرصه تولید آثار فلسفی داریم
آیت  الله گرامی: المیزان تفسیری عقلانی و بی سابقه در تاریخ شیعه است
پانزدهمین همایش استادان تفسیر حوزه برگزار می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 11:322017-11-15سياسي

روایت شگفت انگیز دفن صاحب تفسیر المیزان


حوزه/ سید احمد قاضی از قول علامه نقل می کند که: پس از ورودم به نجف به بارگاه امیرالمؤمنین(ع) رو کرده و از ایشان استمداد کردم.

در پی آن آقای قاضی نزدم آمد و گفت: - شما به حضرت علی(ع) عرض حال کردید و ایشان مرا فرستاده اند.

از این پس، هفته ای دو جلسه با هم خواهیم داشت .

خبرگزاری حوزه" - تبریز: 24 آبان سال 1360سالروز درگذشت علامه سید محمد حسین طباطبایی(ره) یکی از بزرگ ترین دانشمندان و عارفان روزگار معاصر، نویسنده تفسیر المیزان، فقیه، فیلسوف، عارف، حکیم و مفسر قرآن است.

سید محمدحسین طباطبایی معروف به علامه طباطبایی در سال 1281 در تبریز متولد شد، در پنج سالگی مادر و در 9 سالگی پدر خود را از دست داد؛ وصی پدر او و تنها برادرش محمدحسن الهی، ایشان را برای تحصیل به مکتب فرستاد، تحصیلات ابتدایی شامل قرآن و کتب ادبیات فارسی را از سال 1290 تا 1296 فراگرفت و سپس از سال 1297 تا 1304 به تحصیل علوم دینی پرداخت و به تعبیر خود دروس متن در غیر فلسفه و عرفان را به پایان رساند.

سید محمد حسین به مدت شش سال پس از آموزش قرآن که در روش درسی آن روزها قبل از هر چیز تدریس می شد آثاری چون گلستان، بوستان و … را فراگرفت، علاوه بر آموختن ادبیات، زیر نظر میرزا علینقی خطاط به یادگیری فنون خوشنویسی پرداخت؛ چون تحصیلات ابتدایی نتوانست به ذوق سرشار و علاقه وافر ایشان پاسخ گوید به همین دلیل به مدرسه طالبیه تبریز وارد شد و به فراگیری ادبیات عرب و علوم نقلی و فقه و اصول پرداخت و از سال 1297 تا 1304 مشغول فراگیری دانش های مختلف اسلامی شد.

خود ایشان درباره دوران تحصیلش نوشته است: در اوایل تحصیل که به صرف و نحو اشتغال داشتم، علاقه زیادی به ادامه تحصیل نداشتم و از این رو هر چه می خواندم، نمی فهمیدم و چهار سال به همین نحو گذراندم.

پس از آن یک باره عنایت خدایی دامن گیرم شده عوضم کرد و در خود یک نوع شیفتگی و بیتابی نسبت به تحصیل کمال، حس نمودم.

به طوری که از همان روز تا پایان ایام تحصیل که تقریبا هفده سال طول کشید، هرگز نسبت به تعلیم و تفکر درک خستگی و دلسردی نکردم و زشت و زیبای جهان را فراموش نموده و تلخ و شیرین حوادث، برابر می پنداشتم.

بساط معاشرت غیر اهل علم را به کلی برچیدم، در خورد و خواب و لوازم دیگر زندگی، به حداقل ضروری قناعت نموده باقی را به مطالعه می پرداختم؛ بسیار می شد به ویژه در بهار و تابستان که شب را تا طلوع آفتاب با مطالعه می گذراندم و همیشه درس فردا را شب پیش مطالعه می کردم و اگر اشکالی پیش می آمد با هر خودکشی بود حل می نمودم و وقتی که به درس حضور می یافتم از آنچه استاد می گفت قبلا روشن بودم و هرگز اشکال و اشتباه درس را پیش استاد نبردم .

استمداد علامه از امیرالمومنین(ع) علامه طباطبایی بعد از تحصیل در مدرسه طالبیه تبریز همراه برادرشان به نجف می روند و 10 سال تمام در نجف به تحصیل علوم دینی و کمالات اخلاقی و معنوی مشغول می شوند.

علامه طباطبایی علوم ریاضی را در نجف اشرف نزد سید ابوالقاسم موسوی خوانساری نوه سید ابوالقاسم خوانساری فراگرفت.

او دروس فقه و اصول را نزد استادانی چون محمد حسین نایینی و محمدحسین غروی اصفهانی خواندند و مدت درس های فقه و اصول ایشان در مجموع 10 سال بود.

استاد او در فلسفه حکیم متأله، سید حسین بادکوبه ای بود که سالیان دراز در نجف اشرف در معیت برادرش سید محمدحسن الهی طباطبایی، نزد او به درس و بحث مشغول بودند.

و اما معارف الهیه و اخلاق و فقه الحدیث را نزد سیدعلی قاضی طباطبایی آموختند و در سلوک و مجاهدات نفسانیه و ریاضات شرعیه تحت نظر و تعلیم و تربیت آن استاد کامل بودند.

محمود امجد نقل می کند که حال علامه، با شنیدن نام سید علی قاضی دگرگون می شد.

سید احمد قاضی از قول علامه نقل می کند که: پس از ورودم به نجف به بارگاه امیرالمؤمنین(ع) رو کرده و از ایشان استمداد کردم.

در پی آن آقای قاضی نزدم آمد و گفت: شما به حضرت علی(ع) عرض حال کردید و ایشان مرا فرستاده اند.

از این پس، هفته ای دو جلسه با هم خواهیم داشت.

و در همان جلسه گفت: اخلاصت را بیشتر کن و برای خدا درس بخوان.

زبانت را هم بیشتر مراقبت نما بازگشت به تبریز و زراعت و کشاورزی علامه در مدتی که در نجف مشغول تحصیل بود به علت تنگی معیشت و نرسیدن مقرری، مجبور به مراجعت به ایران می شود و مدت 10 سال در قریه شادآباد تبریز به زراعت و کشاورزی مشغول می شود؛ فرزند ایشان مهندس سید عبدالباقی طباطبایی می گوید: خوب به یاد دارم که پدرم دائما و در تمام طول سال مشغول فعالیت بود و کارکردن ایشان در فصل سرما در حین ریزش باران و برف های موسمی در حالی که چتر به دست گرفته یا پوستین به دوش داشتند امری عادی تلقی می شد، در مدت 10سال بعد از مراجعت علامه از نجف به روستای شادآباد و بدنبال فعالیت های مستمر ایشان قنات ها لایروبی و باغ های مخروبه تجدید خاک و اصلاح درخت شده و در عین حال چند باغ جدید احداث گردید و یک ساختمان ییلاقی هم در داخل روستا جهت سکونت تابستانی خانواده ساخته شد و در محل زیرزمین خانه حمامی به سبک امروزی بنا نمود.

مهاجرت به قم علامه طباطبایی بعد از مدتی اقامت در تبریز در سال 1325تصمیم می گیرد به قم برود؛ فرزند علامه طباطبایی در این مورد می گوید: هم زمان با آغاز سال 1325 وارد شهر قم شدیم… در ابتدا به منزل یکی از بستگان که ساکن قم و مشغول تحصیل علوم دینی بود وارد شدیم، ولی به زودی در کوچه یخچال قاضی در منزل یکی از روحانیان اتاق دو قسمتی، که با نصب پرده قابل تفکیک بود اجاره کردیم، این دو اتاق قریب 20متر مربع بود.

طبقه زیر این اتاق ها انبار آب شرب منزل بود که در صورت لزوم بایستی از درب آن به داخل خم شده و ظرف آب شرب را پر کنیم؛ چون خانه فاقد آشپزخانه بود پخت و پز هم در داخل اتاق انجام می گرفت، پدر ما در شهر قم چند آشنای انگشت شمار داشت که یکی از آنها سید محمد حجت کوه کمری بود.

اولین رفت وآمد علامه به منزل آقای حجت بود و کم کم با اطرافیان ایشان دوستی برقرار و رفت وآمد آغاز شد.

تدریس در قم پس از مدتی که به اصرار برخی علما مجلس درس روزانهٔ اسفار او تعطیل شد، با اصرار طلاب، تدریس شفا را آغاز کرد، در این میان، وی به تشکیل کلاس های شبانه اسفار پرداخت که هفته ای دو شب (شب پنج شنبه و جمعه) و به صورت سیار در خانه شاگردان تشکیل می شد و تعداد معدودی شاگرد ثابت در آن شرکت می کردند.

حضور در این کلاس ها بدون اجازه خود او مقدور نبود.

تألیفات و آثار عربی و فارسی علامه طباطبایی دو اثر شاخص دارد، که بیشتر از سایر آثار وی مورد توجه قرار گرفته است، نخست تفسیر المیزان است که در 20 جلد و طی 20 سال به زبان عربی تألیف شده است.

در این تفسیر، از روش تفسیر قرآن به قرآن استفاده شده و علاوه بر تفسیر آیات و بحث های لغوی در بخش هایی جداگانه با توجه به موضوع آیات مباحث روایی، تاریخی، کلامی، فلسفی و اجتماعی نیز دارد؛ این اثر به دو شکل منتشر شده: نخست در 40جلد، و سپس، در 20 جلد.

این اثر توسط سیدمحمد باقر موسوی همدانی به زبان فارسی ترجمه شده است.

اثر مهم دیگر او اصول فلسفه و روش رئالیسم است، این کتاب شامل 14 مقاله فلسفی است که طی دهه های 20 و 30 شمسی تألیف شده و توسط شهید مطهری و با رویکرد فلسفه تطبیقی شرح داده شده است.

آثار محمدحسین طباطبایی (به استثنای تفسیر المیزان) را می توان به دو بخش تقسیم کرد: کتاب توحید، کتاب انسان، رساله وسائط به زبان عربی و کتاب های شیعه در اسلام، قرآن در اسلام، وحی یا شعور مرموز، اسلام و انسان معاصر، حکومت در اسلام، سنن النبی، اصول فلسفه و روش رئالیسم، علی و فلسفه الهی، خلاصه تعالیم اسلام، رساله در حکومت اسلامی و نسب نامه خاندان طباطبایی از آثار ایشان به زبان فارسی است.

شاگردان علامه علامه طباطبایی، شاگردان زیادی تربیت کرد که از مهم ترین ایشان می توان به شهید مرتضی مطهری، شهید بهشتی، شهید باهنر، شهید مفتح، آیت الله العظمی خامنه ای، آیت الله العظمی مکارم شیرازی، آیت الله العظمی نوری همدانی، آیت الله العظمی جوادی آملی، آیت الله العظمی حسن زاده آملی، آیت الله مصباح یزدی و .

اشاره کرد.

علامه طباطبایی و دو تصنیف علامه سید محمدحسین طباطبایی(ره)، شهرام ناظری و علیرضا افتخاری در نگاه اول شاید هیچ ارتباط و سنخیتی با هم نداشته باشند، اما تبحر علامه طباطبایی در شعر موجب شدن تصنیف سرایان بزرگ ایران، از اشعار گرانبهای ایشان استفاده کنند.

در کنار آثار بزرگ بر جای مانده از علامه، از ایشان قطعه هایی شعر نیز باقی است که چند سال پیش به اهتمام محمدرضا رمزی اوحدی در قالب مجموعه ای به نام گلشن شیدایی منتشر شده است.

اما در عالم موسیقی ایرانی، دو تصنیف برجسته وجود دارد که به طور مستقیم با مرحوم علامه مرتبط است: کیش مهر و پارسی پارسا ؛ این دو تصنیف را به ترتیب شهرام ناظری و علیرضا افتخاری خوانده اند؛ نخستین قطعه اثری است با شعر علامه طباطبایی و دومی، تصنیفی است در وصف مرحوم علامه.

داستان معجزه وار دفن علامه طباطبایی حجت الاسلام والمسلمین رسول جعفریان در کتاب مقالات و رسالات تاریخی (دفتر چهارم)، از زبان حجت الاسلام محمد حسین اشعری فرزند مرحوم آیت الله علی اصغر اشعری قمی از همدرسان امام راحل این گونه آورده است: علامه طباطبایی این اواخر بیماری پارکینسون گرفت و تقریبا آخر کاری فلج شد تا گردن.

این اواخر در بیمارستان آیت الله گلپایگانی بستری شد.

من سه شبانه روز اکثر اوقات آنجا بودم و ایشان در حالت اغماء بود.

روزی دکتر منافی وزیر بهداری وقت آمد به بیمارستان برای ملاقات با ایشان.

وقتی وضع او را دید تلفن کرد که هلکوپتر بفرستند تا او را به تهران منتقل کنیم.

من مخالفت کردم و گفتم ایشان چند ساعتی بیشتر زنده نیست.

اما قبول نکرد.

همان وقت آیت الله گلپایگانی آمد که دید ایشان در حال اغماء است، این مساله را با ایشان مطرح کردم و به ایشان گفتم: شما امر کنید دکتر منافی این کار را نکند.

ایشان دکتر منافی را صدا زد و از او خواست تا عصر صبر کنند.

اگر جوری بود که می شود او را منتقل کرد آن وقت منتقل کنید.

بالاخره یکی دو ساعت بعد درگذشت، من تلفنا فوت ایشان را به آقای خمینی اطلاع دادم، ایشان فرمودند: در باره قبر ایشان هر کجا را صلاح می دانید اقدام کنید.

به آقای مولایی هم دستور خواهیم داد.

من به دنبال آقای مولایی آمدم تا محل قبر را تعیین کنیم.

ایشان در کنار قبر مرحوم اشراقی و انگجی جایی را معرفی کرد.

من مخالفت کردم و گفتم علامه طباطبایی به عنوان مفسر و فیلسوف باید قبرش جایی باشد که مردم راحت تر و آشکارتر سر قبر ایشان بیایند.

آنچه آقای مولایی اصرار کرد من مخالفت کردم.

بعد آمدم جایی را که قبر فعلی ایشان است نشان دادم، ایشان گفت اینجا پایه های سقف است و تمام بتون آرمه است و قابل شکافتن نیست، من نپذیرفتم.

ایشان گفت: حتی اگر بشود شکافت، اینجا قبر علماست و ما مجاز به شکافتن نیستیم.

من گفتم: این مساله را حل می کنم.

معمارها را بیاورید تا نظر بدهند که می شود شکاف داد یا نه.

و ثانیا آقای نجفی در وقت ساختن مسجد بالاسر فهرست قبور را برداشت.

از ایشان می پرسیم که آیا قبر عالمی در اینجا هست یا خیر.

غروب شد و آقای نجفی آمد.

بعد از نماز داستان را شرح دادم و خواستم ایشان بیاید شرح بدهد که اینجا قبری از علما بوده است یا نه.

ایشان آمد و گفت: تا آنجا که من صورت برداری کرده ام اینجا قبر کسی نیست.

آقای مولایی گفت: چه اصراری دارید.

من گفتم: نه اینجا که قبر نیست.

بر فرض هم بتون باشد، امتحانش آسان است.

بالاخره به این امر تن دادند و شب درها را بستند و قالی را کنار زدند و عمله آوردند تا بشکافند.

سنگ مرمر را برداشتند.

موزاییک را هم برداشتند، خبری از بتون نبود.

خاک و خاشاک را برداشتند یک مرتبه هر چه کلنگ زدند صدا می کرد.

آقای مولایی گفت: من عرض کردم اینجا بتون است.

من مخالفت کردم و گفتم: ببینیم چرا صدا می کند.

دیدیم آجرهای بزرگ است.

برداشتند، در این وقت با کمال شگفتی دیدیم یک قبر آماده و ساخته آن جا هست بدون این که ذره ای چیزی از استخوان و غیره در آن باشد.

آقای مولایی گفت: این واقعا شبیه معجزه است، همانجا آقای طباطبایی را دفن کردند.

تجلیل امام خمینی(ره) از علامه امام خمینی(ره) در 25 آبان 1360 رحلت علامه طباطبایی را ضایعه ای برای مسلمین ذکر کردند و در ابتدای سخنرانی مبسوط خودشان، از علامه بزرگ شیعه تجلیل کردند: من قبلا باید از این ضایعه ای که برای حوزه های علمیه و مسلمین حاصل شد، اظهار تأسف کنم و به شما و ملت ایران و خصوص حوزه های علمیه، تسلیت عرض کنم.

خداوند ایشان را با خدمتگزاران به اسلام و اولیای اسلام محشور فرماید و به بازماندگان ایشان و به متعلقین و شاگردان ایشان صبر عنایت فرماید.


کلید واژه ها: تحصیل - طباطبایی - مطالعه - ادبیات - محمد - تبریز - تحصیلات - ابتدایی - علامه طباطبایی - قرآن - ادبیات فارسی - ادامه تحصیل - سالگی - شگفت انگیز - بزرگ ترین - علوم - خوشنویسی - خبرگزاری - قاضی - نویسنده - تابستان - اسلامی - درگذشت - بوستان - اشتغال - خودکشی - مدرسه - خستگی - همیشه - معروف

آخرین اخبار سرویس:
تربیت را از خودمان آغاز کنیم

شروع علمیات اجرایی ساختمان پلاسکو در دهه فجر به شرط صدور مجوزها / در برابر تصمیم قوه قضاییه تابع قانون هستیم

توضیح نیما کرمی درباره حاشیه روبوسی با همسرش

قوه قضاییه دادگاه مفسدان اقتصادی را علنی برگزار کند

عارف: «مجمع امید» ایمن سازی ساختمان ها را به طور جدی در دستور کار قرار می دهد

مطهری: اطمینان مردم نسبت به عدم دسترسی به اطلاعات خصوصی شان موجب اقبال به پیام رسان های داخلی می شود

پیش بینی آینده سیاسی ابراهیم رییسی

استان مرکزی پر شتاب در آموزش جنسی!/ اجرای سند 2030 با کمک بهاییان

وزیر صنایع بلاروس خواهان همکاری اقتصادی بیشتر با ایران شد

وزیر صنایع بلاروس خواهان همکاری اقتصادی بیشتر با ایران شد

معضل بیکاری جوانان باید حل شود

استاندار اصفهان دستور برکناری کرانچار را داد؟

سفر عراقچی به آلمان

نیاز امروز کشور وحدت ملی است

شایعه پراکنی یکی از مهمترین ابزار دشمنان برای ایجاد تفرقه درکشور

مایک پنس با طرح های ضد ایرانی راهی خاورمیانه می شود

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به انتشار ویدئویی از جلسه انتخاب آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر

جدال تازه ی روحانیون اصولگرا با «روحانی»

لایحه موقت بودجه اضطراری امریکا به سنا رفت

کلید رونق کسب و کار در دست رسانه ملی+ ویدئو

اختلاف قالیباف با روحانی یک درصد بود!/عکس

تکذیب اجبار زندانیان به مصرف هرگونه دارو

دل های سنگی نشانه ای که خبر از آخرالزمان می دهد

نظر جالب ستاره موسیقی پاپ نسبت به زوال تمدن در عصر شبکه های اجتماعی

ارتباطات فضای مجازی می تواند انسان ها را از نظام جدا کند

سردار نقدی: نفوذی ها در مناصب مختلف مأموریت دارند مردم را ناراضی کنند

کاش به جایت صد بار سوزانده شوم تا تو و پرچم افراشته ات در اهتزاز باشید

حدیث روز/ عاقبت شایعه سازی و سخن پراکنی

تقدیر العبادی از تلاش های وحدت بخش مرجعیت عالی عراق

استفاده از جدیدترین فنّاوری های روز در سیستم آب رسانی/ لزوم توجه به استفاده بهینه از منابع آبی و نهادینه کردن فرهنگ مصرف

امام جمعه فردیس : دشمن با جنگ نرم به دنبال براندازی نظام است

اعضای شورای و شهرداری فردیس برای رفع مشکلات مردم این شهر تلاش کنند

تضعیف روحیه انقلابی گری هدف دشمن است/ حرکت در مسیر شهدا فراموش نشود

جایی که همه مثل هم فکر می کنند.../عکس نوشته

سفر معاون سیاسی وزیر امور خارجه به آلمان

تلاش برای کنار گذاشتن اختلافات در راستای پیشرفت کشور

عکس/ پدیده نادر ابرماه سرخ-آبی!

کرانچار اخراج می شود؟ + عکس

استاندار سمنان تاکید کرد استفاده از جدیدترین فنّاوری های روز در سیستم آب رسانی/ لزوم توجه به استفاده بهینه از منابع آبی و نهادینه کردن فرهنگ مصرف

ساخت پلاسکوی جدید از دهه فجر

ربات ارزیاب سانچی فردا زیرآب می رود

با این عمل، دل های همه را به سمت خود جذب بکنید

احتمال توقف فعالیت‏های دولت ترامپ

دعای فرزند برای پدر و مادر و بالعکس/ نقش پدر و مادر در تربیت فرزندان با دعای مخصوص

امام جمعه فردیس : دشمن با جنگ نرم به دنبال براندازی نظام است

ابراز نگرانی دبیرکل سازمان ملل از عملیات عفرین

رایزنی های سید عباس عراقچی در آلمان

اعضای شورای و شهرداری فردیس برای رفع مشکلات مردم این شهر تلاش کنند

در نماز جمعه های امروز؛ از یک پیشنهاد به رییس جمهور در مورد حقوق وزرا تا کنایه برجامی

روحانی درگذشت مادر شهیدان زینلی را تسلیت گفت

تعداد پروازهای فرودگاه شهر دوگنبدان افزایش می یابد

ایران با درایت مقام معظم رهبری از قدرت بزرگ برای چانه زنی در مذاکره با قدرت های بزرگ برخوردار است

مراسم یادبود ایوب مظفری خدمه کشتی سانچی در باشت

به زودی خانواده شهدای آتش نشان تحت پوشش امور ایثارگران شهرداری قرار می گیرند

دولت پاسخگوی کاهش بودجه پزشک خانواده باشد

بیش فعالی پساانتخاباتی سیدابراهیم رییسی؛ از سخنرانی ها تا سفرهای استانی

عکس/ کولاک در جاده سقز - بانه

سیدحسن نصرالله: حوادث منطقه ماهیت اهداف آمریکا را نشان می دهد

صدیقی: تلگرام منبع فساد است /دادستان اراک: قتل یک متهم در بازداشتگاه با باتوم کذب است/میرسلیم: کار، کار منافقین است!/پاسخ تلویحی علم الهدی به روحانی/روایت زنگنه از دروغ شاخدار درباره سانچی

بنزین گران نمی شود/ حقوق کارمندان افزایش می یابد

تقدیر العبادی از تلاش های وحدت بخش مرجعیت عالی عراق

محمد موسوی مهمان دورهمی می شود

تصاویر جلسه انتخاب رهبر به طور کامل قابل انتشار است

اردک روباتیک، همراه همیشگی کودکان مبتلا به سرطان

پوجدمون از دور کاتالونیا را رهبری می کند

ترامپ باید به درمانگاه برده شود / نفوذی ها در مناصب مختلف مأموریت دارند مردم را ناراضی کنند / حجم اخبار منفی در فضای مجازی ناراحت کننده است / آمریکا در 2 ماه اخیر در عراق، سوریه، لبنان، یمن، فلسطین، ایران، آفریقا و آمریکای لاتین شکست خورده

راه باز است و مشکلی در کشور نیست / اگر پیامبر(ص) بودند و یک کارخانه تعطیل می شد می رفتند و می دیدند چطور باید مساله را حل کرد

لبخند زدن چه خواصی برای ما دارد؟

فضای مجازی میدان جولان شایعه پراکنی است / این فضا می تواند انسان ها را از نظام جدا کند؛ نمونه آن را در رویدادهای اخیر شاهد بودید / با این شبکه اجتماعی پول مردم از بانک ها دزدیده می شود، تروریست ها عضوگیری می کنند و مغزها را شستشو می دهند / باید این فضا را مدیریت کنیم؛ تا کی باید در این ا

هماهنگی و وحدت خوبی بین سپاه و ارتش برقرار است

حمید معصومی نژاد عزادار شد + عکس

رای گیری نشست خبرگان رهبری در سال 68 قانونی انجام شد / اسناد و تصاویر این جلسه به طور کامل موجود و قابل انتشار است / بسیاری از افراد خبرگان آن سال هم حاضر هستند

حامل های سوخت گران نمی شوند / یارانه پردرآمد ها در سه ماه نخست سال 97 به تدریج حذف می شود

گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 97 در اختیار نمایندگان قرار گرفت

گناهکاری که خدا از ولایت خود خارج و تحت سرپرستی شیطان قرار می دهد

احداث مسجد آقا سیدعلی کیا شلمان/ آتش زدن مساجد نشان دهنده ناتوانی دشمنان است

خطبه های نماز جمعه شهرستان های فارس

عکس/ خانه ای عجیب و غریب اما نامریی!

اهتزاز پرچم ابوالفضل العباس (ع) توسط شهید بیضایی در حلب + فیلم

روحانی درگذشت مادر شهیدان زینلی را تسلیت گفت

گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 97 در اختیار نمایندگان قرار گرفت

بودجه 97، اشتغال زدا بوده؛ نه اشتغالزا

احتمال تعطیلی امور جاری دولت ترامپ

سخن همکار: باز ایستادگان ، درغبار تبعیض از عدم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری

سخن همکار: بازنشستگان ارسال قانون مدیریت خدمات کشوری با اهرم فشار تجمعات میسر شد

سخن همکار: دولتمردان ونمایندگان محترم باید شاکله وبینیان قانون مدیریت برمبتنی عدالت در پرداختها براساس همترازی ، نه همسان سازی

سخن همکار: رویای همسان سازی حقوق بازنشستگان چه زمانی به واقعیت تبدیل می شود ؟

سفر عراقچی به آلمان / آخرین تحولات برجام مورد بررسی قرار گرفت

گزارش: عدم توافق احزاب منطقه کردستان عراق برای شرکت در انتخابات پارلمانی

ماجرای زوج آمریکایی که 13 فرزند خود را شکنجه می کردند/ بچه ها روزی یک وعده غذا می خوردند و سالی یک بار به حمام می رفتند/ جلوی بچه ها غذا می گذاشتند اما حق نداشتند بخورند

مقصر حادثه سانچی که بود؟

اقامه نماز طلب باران - سرایان

استاندار کرمانشاه: یادمان ها نماد فرهنگ ایثار و شهادت است

علل برکناری رییس سازمان اطلاعات عمومی مصر/ تحلیل

تمرین مشترک بانوان ملی پوش کاراته با 3 کشور در پاریس

کره شمالی، ایران، چین و روسیه در راس راهبرد نظامی جدید امریکا

سفر سید عباس عراقچی به آلمان

کینه توزی دشمن وجعل سند در رسانه هایش

رونمایی از پنجمین مسیر گردشگری در بافت تاریخی منطقه 11 تهران/تصاویر

ویدئو کمتر دیده شده از جهاد مغنیه در حال حفاظت از سید حسن نصرالله

روایت شگفت انگیز دفن صاحب تفسیر المیزان

روایت شگفت انگیز دفن صاحب تفسیر المیزان