مطالب مرتبط:
ستون های مسکن مهر مناطق زلزله زده!/عکس
واکنش مهناز افشار به ادعای تخلفات همسرش/عذرخواهی متفاوت میرسلیم/خط و نشان احمدی نژادی ها بعد از احضار مشایی/کنایه روحانی به مسکن مهر
ستون های مسکن مهر مناطق زلزله زده!/عکس
مدیرامور مسکن راه و شهرسازی کرمانشاه: فقط یک نفر داخل مسکن مهر کشته شده است
کیفیت ساخت مسکن مهر در نقاط مختلف متفاوت است/ نمی توان در این باره حکم کلی داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 11:152017-11-15سياسي

از بناهای هخامنشی تا مسکن مهر/ داستان یک فروپاشی


مستحکم ترین بناها در مقابل زلزله را متعلق به ایران می دانند، بناهایی از دوره های هخامنشی و سلجوقی که با رعایت اصول معماری و اصلِ به هم پیوستگی ساخته شده بودند، - اما امروز مسکن مهر این اصل را رعایت نمی کند.

قیاسی که فاصله ای از زمین تا آسمان دارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، برخی کارشناسانِ مسکن و سازه و حتی محمد شکرچی زاده، رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی معتقدند اغلب بناهای تاریخی ایران که با خشت و مصالح بومی ساخته شده اند، در برابر زلزله توانایی مقاومت نداشته و استانداردها و آیین نامه ها نیز لحاظ نشده اند .

این مقام مسئول در آخرین اظهارنظرهایش" تاکید کرده است: با توجه به بررسی های انجام شده، ایران حدودا هر 10 سال یک بار، یک زلزله بالای 7 ریشتری را تجربه می کند که ما با شرایط موجود بناهای تاریخی مان، باید بگوییم این ساختمان ها حتی توانایی مقاومت در برابر قدرت کمتر از آن را هم ندارند، مسئله ای که باید هرچه سریع تر مورد توجه قرار بگیرد.

در شرایطی این صحبت ها مطرح می شود که در زلزله اخیر کرمانشاه نیز متاسفانه ساختمان های تازه تاسیس مسکن مهر درصد تخریب بالایی داشتند، اما بناهای تاریخی در مقابل زلزله 7.

2 ریشتری از خود مقاومت نشان دادند.

هرچند این اتفاق به اعتقاد یک متخصص سازه و ژئوفیزیک که مطالعات زیادی روی بناهای تاریخی داشته است، به دلیل به هم پیوسته بودن این بناهای قدیمی است.

عبدالعظیم امیر شاه کرمی، استاد دانشگاه امیرکبیر در گفت وگو با ایسنا به تشریح تفاوت های ساخت بناهای قدیمی و بناهای جدید می پردازد.

او می گوید: ساختمانی که در مقابل زلزله قرار می گیرد، برای سالم ماندن باید سه ویژگی "پیوستگی"، "نرم بودن سازه" و "سبک بودن" را داشته باشد، در واقع زمانی که این سه کنار یکدیگر قرار می گیرند، کاربندی بناهای تاریخی، زیباترین معنی را برای سازه مهندسی به وجود می آورد آن نشان می دهد یک بنا چه میزان زلزله پذیر است، طاق، جداره و اِلمان های کاربند مانند طویزه همگی به یکدیگر متصل هستند و مانند زنگی که در هنگام ضربه خوردن به طور پیوسته صدا می دهد، سازه بنای قدیمی کشور نیزبه همین حالت حرکت می کند.

وی زیباترین قله ی مهندسی دنیا را در پاسارگاد می داند و بیان می کند: سازه ی "پاسارگاد" و "تله تخت" هیچ گاه در مقابل زلزله تخریب نمی شوند، چون نرم هستند و حدود 20 تا 25 متر از کف سازه سنگی خود ارتفاع دارند.

تدبیر هخامنشیان، شاهکاری در ساخت بناشاه کرمی تدبیر هخامنشیان برای ساخت بناهای تاریخی یعنی سازه های نرمِ بُرشی را یک شاهکار می داند و می گوید: به مرور در ایجاد سازه های نرم، پیشرفته تر شدیم، مانند بنای میر ارسلان در خراسان که توسط محققانِ معاصر به عنوان زیباترین و مستحکم ترین بنا در مقابل زلزله اعلام شد.

این مهندس سازه با بیان این که هر کشور در چیدمان آجرچینی خود روشی دارد که حتی در زمان زلزله نیز کارآیی دارد، ادامه می دهد: در زمان سلجوقیان، ما بهترین ساختمان ها را در دنیا داشتیم، به اندازه ای که در نمونه های مشابه آن در کشورهایی مانند انگلیس، ایتالیایی یا یونان بسیار کم بود، اما بهترین نمونه ها متعلق به ایران هستند که همگی در مقابل زلزله سازه ای نرم دارند.

او تاکید می کند: بر همین اساس است که می گوییم ایران در گذشته در مقابل زلزله، روشی بسیار قوی داشته است.

این مدرس دانشگاه با بیان این که متاسفانه ساختمان های امروزی شرایط محیطی، شیب زمین، مقطع زمین شناسی و اختلاف نشست ها را در نظر نمی گیرند، اظهار می کند: امروز قبل از احداثِ بنا، ساختمان ترک خورده است، چون از همان ابتدا نشست هایی در آن ها به وجود آمده اند.

سازه مهندسی شده منارجنبان دانشگاه مهندسی مقابل زلزلهساختمان های مسکن مهر به یکدیگر پیوسته نیستندوی ساختمان های مسکن مهر را بناهایی ناپیوسته می داند که اسکلت، آجرکاری یا سفت کاری آن ها هر کدام جدا هستند و نما و تزیینات نیز جدا ایجاد می شوند، در حالی که در گذشته احداث ساختمان ها به این روش نبوده اند و مصالح معمولا سنگ بوده اند.

او با بیان این که در زمان سلجوقیان مصالح معمولا از آجر و ملات بوده و بناها نیز یکپارچه احداث می شدند، می گوید: در عکس های منتشر شده از زلزله ی رخ داده در غرب کشور، عدم یکپارچگی المان ها در بنا به وضوح دیده می شود.

وی در تشریح وضعیت یک بنا در زمان بروز زلزله می گوید: زمانی که زلزله رخ می دهد، همه قطعات موجود در بنا، سازه ای و ساختاری می شوند، تمام قطعات، مانند سنگ و نما و موزاییک های کف و دیواره کوچک شده و همگی فعال می شوند، در حالی که آن ها تا قبل از زلزله چیزی شبیه به بارِ مُرده بوده و در زمان زلزله با شتاب، تبدیل به بارهای افقی می شوند و کل وزن بنا نیز باری افقی می شود، بنابراین در ارتباط بین بارها، نما و اسکلت، ساختمان ضربه خورده و تخریب می شود.

شاه کرمی با تاکید برا ین که یکپارچگی بناهای قدیمی به مراتب بهتر از بناهای امروزی است، ادامه می دهد: در ساختمان های قدیمی تمام اجزا یک پیوستگی وعضو واحد دارند و ساختمان های جدید در هر بخش مجزا هستند، سازه، معماری و حتی بخش های تزییناتی، بنابراین در زمان زلزله که بنا باید مانند یک ساز کوک شده و هماهنگ کار کند، سازه ناموزون می شود هر قطعه برای خود کار می کند، ان ها به یکدیگر ضربه زده و خراب می شوند.

سیستم سازه ایرانیان قدیم هنوز مغفول استاین متخصص سازه و ژئوفیزیک با اشاره به مهندسی زلزله در ایران و گذشته ایرانیان که از سابقه ای بالا و درخشان برخوردار است، تاکید می کند که باید این مهندسی شناخته شود، مهندسی که سیستمی سازه ای را نشان می دهد اما مغفول مانده است .

او با تاکید بر این که طرح پی و پیوستگی اجزاء در مهندسی دینامیکی هیچ یک از بناهای تاریخی ایران توسط میراث فرهنگی تجزیه و تحلیل سازه ای نشده است، ادامه می دهد: کاربندی­ های موجود در سقف­ ها (نرمی و پیوستگی و انرژی پذیری)، از سرمایه­ های بزرگ و با ارزش مهندسی و دینامیکی ایران است که بی توجه باقی مانده اند.

دیوار نرم و پیوسته تخت جمشید، مقاوم در برابر زلزله اجزاء سخت ولی ترکیب نرماین متخصص سازه و ژئوفیزیک در ادامه با اشاره به وجود دو منبع بسیار غنی در طرح مهندسی زلزله ایران، ادامه می دهد: این دو منبع حاصل بازخوانی زلزله­ های بسیار زیاد و مخرب سال های اخیر ( بم، رودبار، طبس،.

) و مطالعه بناهای تاریخی ماندگار در مناطق زلزله خیز از جمله این منابع است.

به اعتقاد او، با مطالعه بناهای تاریخی، انتخاب محل استقرار شهرها ساخت و سازها (شهرها) و متون تاریخی، مشخص می­ شود که این مهم در مهندسی تاریخی ایران راه حل داشته است.

جزییات اجرایی تخت جمشید، پاسارگاد و انتخاب محل اصفهان شواهد ارزشمند مهندسی ایران است.

امیر شاه کرمی گفت: جزییات اجرایی تخت جمشید و پاسارگاد (تله تخت)، انتخاب محل شهراصفهان شواهد ارزشمند مهندسی ایران است و سیستم­های سازه­ای و دتایل­های اجرایی بناهای تاریخی گنج های پنهان مهندسی زلزله است که تا بر آنها استوار نگردیم، بنای مهندسی پایدار نمی­ شود.

این متخصص سازه و ژئوفیزیک افزود: پوسته زمین به صورت مستمر و با سرعت بسیار کم مانند حرکت قاره ها در حال جابجایی و تغییر است، به عنوان مثال ً بوشهر 23 میلیمتر در سال به بندر انزلی نزدیک می شود که این حرکت باعث متمرکز شدن تنش و کرنش (فشار و فشردگی) در درزهای پوسته ی سخت می شود.

چیدمان پیوسته، نرم و سبک در طاق ها در مسجد جامع اصفهاناستخراج مهندسی زلزله از منارجنبان، یک دانشگاه استاین متخصص سازه و ژئوفیزیک استخراج مهندسی زلزله از منارجنبان را بعنوان یک دانشگاه مهندسی زلزله می داند و بیان می کند: به طوری که منظر معماری یا کاربری بنا که شامل نور، ابعاد، اطاق​ها، چیدمان و ارتباط فضاها، بازشوها و ارتفاع سقف ها، جریان هوا و غیره، متناسب با بهره برداری و خصوصیات انسان است و منظر هنری یا زیبایی و نمادین بودن را ویژگی هر بنای تاریخی برشمرد که در رابطه با مهندسی زلزله باید به آن توجه شود.

او معتقد است: با مطالعه بناهای تاریخی می توان دریافت مشکلات و آسیب نگاری مهندسی زلزله فعلی کدام است.


کلید واژه ها: زلزله - تاریخی - هخامنشی - مسکن مهر - ساختمان - مسکن - مقاومت - پاسارگاد - زیباترین - دانشگاه امیرکبیر - قدیمی - ایران - استاد دانشگاه - شاهکار - مرکز تحقیقات - سازه مهندسی - تخریب - ایسنا - شرایط - کرمانشاه - ساختمانی - امیرکبیر - نشان - شهرسازی - دانشگاه - معماری - داستان - امروز - آسمان - تفاوت

آخرین اخبار سرویس:
روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | چهارشنبه 1 آذر 96

واکنش کیهان به اعلام شکست داعش با طعنه به برجام(عکس)

برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم یگان فاتحین

درس سردار سلیمانی به مسئولان

صفحه اول روزنامه های امروز (عکس)

احمد عیسی خانی; مونا غفاری اجیر آباد تبیین تأثیر ویژگی های تغییر سازمانی بر تعهد عاطفی کارکنان نسبت به تغییر

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | چهارشنبه 1 آذر 96

ملاک تشخیص مصلحت چیست؟

الوعده وفا

ارتش و سپاه یک لشکر الهی هستند

شمخانی: در دفاع از منافعمان هرگز فریب نمی خوریم

تاریخ دقیق شهادتش را می دانست

انتقاد عضو جبهه پایداری از "حصر و بست نشینی" رؤسای جمهور سابق

درسی که باران کوثری از جواد خیابانی گرفت + عکس

صبح بخیر روز بدون داعش/نقشه خاورمیانه جدید روی میز 3 رییس جمهور/آینده سیاسی اسحاق جهانگیری، استعفا یا ادامه مدیریت بی حاشیه؟ / حساب های غیرقانونی کمک به زلزله/ سردار سلیمانی مرد شماره یک روزنامه های امروز

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 1 آذر 96

مسعود بیات، داود بیات بررسی رابطه معرفت شناسی و اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) با تاکید بر اصل ولایت فقیه

واکنش تند محسن رضایی اظهارات رییس جمهوری فرانسه در مورد ایران + عکس

پیام تبریک احمدی نژاد خطاب به سردار قاسم سلیمانی

حسام الدّین آشنا، ابراهیم کاملی مطالعه تطبیقی اقناع درمدل یادگیری ومدل قرآن

جلسه شورای مرکزی جمنا یکشنبه آینده برگزار می شود/ انتخابات شورای استانی کانون دانشگاهیان در دفتر تبریز

داعش را چه کسی به وجود آورد؟ داعش را چه کسی تقویت کرد؟

خانم های بازیگر در حمایت از برنامه جهانی غذا/عکس

بالا رفتن سن بازنشستگی در اروپا

طاهره بهمنی، دکترمسعود صفایی مقدم، دکتر محمد جعفر پاک سرشت، دکترسید منصور مرعشی تبیین استقلال اخلاقی به عنوان یک هدف تربیتی

جمالی: برنامه موشکی ایران قابل مذاکره نیست

یادداشت/ سید عبدالله متولیان زشت و زیبا و عبرت های زلزله

عمادالدین نسیمی و جایگاه او در شعر شیعی ترکی - بخش دوم و پایانی تداخل اصطلاحات عرفانی در مضامین شیعی

رهبری نعمت است و این نعمت را شکر کنیم

برگزاری مراسم تودیع و معارفه رؤسای کمیته امداد امام خمینی(ره) رفسنجان

شروع مرحله دوم طرح هر مسجد یک حقوقدان در کرمان

بنیاد شهید کارهای کلیدی خانواده ایثارگران را پیگیری کند

بیانیه مهم لشکر فاطمیون خطاب به سردار سلیمانی درباره پایان داعش

حسین خندق آبادی پیوند میان حجیت معنوی و اقتدار دنیوی در تفکر سنت گرایی

آصفی: دستگاه دیپلماسی در مقابل فرانسه عملکرد ضعیفی داشته است

بیشترین زندانی ایرانی در کدام کشورها هستند؟

بازدید قالیباف از مناطق زلزله زده/ عکس

شقایق نیک نشان، دکتر محمد جعفر پاک سرشت، دکتر محمد جواد لیاقت دار آسیب شناسی گفتمان تربیت دینی در نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران

هاجر براتی; حمیدرضا عریضی; بهروز دری بررسی الگوی متغیرهای مؤثر بر رفتارهای شهروندی سازمانی تغییرمدار از طریق متغیر میانجی واکنش به تغییر

یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی بودجه سرّی!

شیعیان امارات متحده عربی - بخش دوم و پایانی تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر شیعیان امارات متحده عربی

«نوار زرد»، سریالی زرد!

سیدحسین اطهری، سیدصدرا حسینی از تضاد طبقاتی تا شکاف گفتمانی: بازخوانی مارکسیسم کلاسیک از منظر پسامارکسیسم لاکلائو و موفه

یادداشت/ حجت الاسلام علی سعیدی پایان داعش پیام ها و پیامدها

سعید مسعودی پور، مهدی سپهری روش شناسی تحقیق موضوعی در قرآن کریم: طراحی الگویی کاربردی برای پژوهش های میان رشته ای

دکتر نرگس سجادیه، سعید آزادمنش زیرساخت های مفهومی دوران کودکی در تطور تاریخ: به سوی مفهوم پردازی اسلامی از کودکی

آیت الله سیستانی خواستار افزایش نقش سازمان ملل در عراق شد

قاسم بخشنده; جعفر عباس پور; علی چیت ساز فراتحلیل پژوهش های تأثیر رهبری تحول آفرین بر توانمندسازی روان شناختی کارکنان در ایران

توسعه به مثابه هویت گره الگوی پیشرفت در ایران - بخش اول هویت و الگوی پیشرفت در ایران

آخرین اقدامات وزارت بهداشت برای ساماندهی علوم آزمایشگاهی

آیا دست زدن به شیر آب حین وضو گرفتن، وضو را باطل می کند؟

یادداشت/ محمدجواد اخوان پایان کار داعش، دوران جدید مقاومت

پوشش عجیب رحمتی در حرم امام رضا(ع) + عکس

سیدرضا شاکری زبان و سیاست؛ ابعاد عملی و راهبردی زبان در رهبری امام خمینی(ره) در فرایند انقلاب اسلامی

چرا 30 سالگی از 20 سالگی جذابتر است؟ +ویدئو

بررسی معوقات بانکی کلان در کمیسیون اصل 90

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

علی حمیدی زاده; حسن زارعی متین; محسن خاندل بررسی تأثیر عوامل استراتژیک بر عملکرد سازمانی با میانجی گری متغیر کارآفرینی

ردیف اعتباری برای نگهداری خانه های عالم وجود ندارد/ روحانیون مستقر کم توقع و با حداقل ها می سازند

چگونه تارنمای خود را رفع فیلتر کنیم؟

پیام ولایتی به مناسبت پیروزی بر داعش

شمخانی: ما به اهداف مان در سوریه رسیدیم و هرگز فریب نمی خوریم

دلنوشته اینستاگرامی بیرانوند برای هواداران پرسپولیس

بیانیه وزارت امورخارجه در خصوص پایان دولت خود خوانده و تروریستی داعش

وزیر اطلاعات: امنیت اقتصادی و سلامت اقتصادی ارکان تحقق اقتصاد مقاومتی هستند

ترامپ: لبنان، شریک قوی آمریکاست

بازتاب سخنان رییس جمهور در رسانه های خارجی

عکس/ رکورد جدید تیم 34 میلیاردی استقلال

عکس/ منشا: سیاهم کردند!

نقطه ارزشمند دفاع مقدس، دوستی با شهدا بود

حسین قلی زاده ، علیرضا معینی ، علی بنیادی نایینی ، مهدی محمدی ارائه مدل برای شناسایی ابعاد و اندازه گیری ظرفیت جذب

مردم برکات وقف را ببینند/ 280 هزار وقف در سال انجام می شود

اعلام عدم نیاز به کمک های خارجی قبل از نامه 5 سناتور آمریکایی بود!

فیلم/ بث الشکوای اسفندیار رحیم مشایی با سیدالکریم، حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

نماینده ساوه: تحقق سرمایه گذاری رنو در ساوه قوت گرفت

مهدی نصر ایده ای غیر توتالیتر از جمعی بودگی انسان

اشمید: امکان مذاکره مجدد وجود ندارد

دومین سیمنار همکاری های هسته ای ایران و اروپا و پیام آن به آمریکا

روند گذشته در مورد تفاوت و تطبیق در حقوق کارکنان دولت ادامه می یابد

پیام تسلیت و همدردی رییس جمهور اتیوپی به حسن روحانی

مطهری: روح داعشی گری در برخی از ما وجود دارد

توضیح ذوالنوری درباره دیدارش با کروبی

صبح بدون داعش مقاومت نتیجه داد نه مذاکره

توقف فعالیت های متفرقه در دو پایگاه مدیریت بحران

تفسیر ضرغامی از عکس متفاوت رهبر انقلاب در کرمانشاه

عکس/ بازگشت یاران احمدی نژاد به حرم عبدالعظیم(ع)

حسن دانایی فرد; زینت داوودیان; هانیه احمدی فهم استراتژی های کارکنان برای تخریب مدیران در سازمان های دولتی

عکس/ پست سید جلال در حمایت از طارمی

بیانیه وزارت امورخارجه در خصوص پایان داعش

بررسی عملکرد دولت دوازدهم از زبان رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس/ شلاق زدن و اعدام اختلاسگران در میدان آزادی/ ناشنیده های زلزله از زبان کودکان بجامانده از حادثه

آیا می شود به زور ایجاد اعتماد کرد؟

خداحاظی سفیر جمهوری اسلامی ایران در واتیکان با پاپ فرانسیس

مصطفی برزکار منافع ملی را فراموش نکنیم!

وزیر کشور: «روز کوروش» باید مدیریت شود

پیام تبریک جهانگیری و ظریف به مقامات عمانی

اگر "حمید فرخ نژاد" خارجی بود/عکس

هلگا اشمید با رییس سازمان انرژی اتمی دیدار کرد

پاسخ رهبر انقلاب به نامه سرلشکر قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره داعش

عکس/ آماری از میزان قدرت داعش

عکس/ ادا و اطوار های بیرانوند ادامه دارد

وزارت خارجه ایران در بیانیه ای با اشاره به پایان دولت داعش اعلام کرد فصل مهم دیگری از تحولات در غرب آسیا با همکاری و رشادت نیروهای مقاومت آغاز شد

شمخانی: ایران به اهداف خود در ساقط سازی تروریست های داعش در عراق و سوریه رسید /وقتی قادریم مشکل داعش را حل کنیم حتما می توانیم مشکل اقتصادی مردم را حل کنیم

بیانیه وزارت امورخارجه در خصوص پایان داعش

سعدحریری وارد لبنان شد

تحلیل کارشناسان و مقامات سیاسی ترکیه درباره رفتار توهین آمیز به تصاویر آتاترک و اردوغان در رزمایش ناتو

برگزاری مراسم استقبال و شام غریبان شهید خیر الله صمدی

عکس/ پاسبانی سربازان در شبهای سرد سرپل ذهاب

سعد حریری وارد لبنان شد

گفت وگو با علی اکبر قاضی زاده درباره لایحه نظام رسانه ای + فیلم

بازتاب گسترده اعلام پایان داعش توسط سردار سلیمانی در رسانه های جهان

تصویر قدیمی از حاج قاسم و سیدحسن نصرالله

حریری وارد بیروت شد

طرح اخراج یکی دیگر از نمایندگان مجلس ترکیه به رای گذاشته می شود

شمخانی: ما به اهداف مان در سوریه رسیدیم و هرگز فریب نمی خوریم

این تابلوی گل به حرکت افراد واکنش نشان می دهد

احمدی‎نژادی‎ها روزنامه‎دار می‎شوند

عکس/ سنگ مزار زنده یاد ابراهیم آشتیانی

از ساخت مراکز دارالقرآن در سه جهت اهواز تا آمادگی برای توسعه جلسات خانگی قرآن

پاسخ آیت الله خامنه ای به نامه قاسم سلیمانی

عکس/ حرم حضرت زینب (س) پس از پایان داعش

تصاویر/ جشن پیروزی مقاومت بر داعش

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

مبارزه با ریشه های قاچاق انسان وظیفه اصلی شورای امنیت است

برخی کشورهای منطقه، کارخانه تولید داعش دارند

ایران به اهدافش در سوریه رسیده است/ هرگز فریب نمی خوریم

صورت های مالی بنیاد مستضعفان در 16 سال گذشته منتشر شده است

بیانیه وزارت امورخارجه در خصوص پایان دولت خود خوانده و تروریستی داعش

وزیر جهاد کشاورزی به کرمانشاه می رود

حبیب رضایی از امید در زلزله می گوید

عکس/ بازیکن سابق منچستریونایتد کشیش شد!

متهمان غایب

اخلاق در زندگی بشر جایگاه والایی دارد

شمخانی: برخی کشورهای منطقه کارخانه داعش سازی و تروریست سازی دارند

عزل شهردار ناحیه بابت قطع درختان خیابان ولیعصر/برخورد با دفاتر سودجو و مجریان تور زلزله

بازگشت 833 نخبه به کشور طی 2.5 سال گذشته

بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص پایان شجره خبیثه داعش

آغاز دهمین دور نشست مجمع مجالس آسیایی در استانبول‎

انگار عراق و شام لشکر لشکر/ یکپارچه قاسم سلیمانی شد

بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص پایان داعش/ تروریسم محکوم به نابودی است

میوهایی با قندکم برای دیابتی ها

نظارت و شفافیت؛ راهبرد اصلی شورا

عبرت های برجام؛ امنیت و اقتصاد از توافقات بین المللی تحصیل نمی شود

فصل مهم دیگری از تحولات در منطقه حساس غرب آسیا آغاز شده است/ وزارت خارجه در مسیر تحقق صلح و امنیت با همکاری جمعی قدم برمی دارد

بیانیه وزارت امورخارجه در خصوص پایان دولت خود خوانده و تروریستی داعش

جشن نابودی داعش در تهران (عکس)

پست الهه رضایی برای کرمانشاه

روش هایی برای رفع کمبود آهن در بانوان

عکس/ حمایت عجیب منشا از بیرانوند

این درخت ها طبیعی نیستند! (عکس)

چرا جسد ولادیمیر لنین نمی پوسد؟

ویدئو / 10 تمرین برای تقویت قدرت بینایی

بیانیه ایران در خصوص پایان داعش

جزییات تحریم های خزانه داری آمریکا علیه 2 فرد و 4 شرکت مرتبط با ایران

کلیات طرح اصلاح قانون چک تصویب شد

از نامه سردار سلیمانی تا اجلاس سوچی

فال روزانه چهارشنبه 1 آذر 1396

استقرار تیم حمایت روانی هلال احمر کردستان در مناطق زلزله زده کرمانشاه

مراسم وداع با دو شهید مدافع حرم گیلانی

شمخانی: ما به اهداف مان در سوریه رسیدیم و هرگز فریب نمی خوریم

راه انداختن دُکان برای تماشای مصیبت زلزله زده ها "مذموم" است

نشست شهردار تهران با اصحاب فرهنگ و هنر

جلوگیری از به حاشیه رفتن یاد یار مهربان وظیفه ای همگانی است

مرجعیت عالی عراق خواستار افزایش نقش سازمان ملل درکشورش شد

بودجه در رکود!

بودجه در رکود!

پیروزی نهایی بر داعش

کلیات طرح اصلاح قانون چک تصویب شد

افزایش مناطق آزاد به صلاح نیست

خط فقر در ایران نداریم!

انتقاد رییس جمهوری از مسکن مهر بجا بود

موگابه استعفا داد

امنیت اقتصادی از ارکان اقتصاد مقاومتی است

دخالت استانداران در انتخاب شهردار ممنوع است

تکرار انتخابات پارلمانی در آلمان

نظر واعظی درباره سخنان وحید حقانیان

خاوری به صورت غیابی محاکمه شد

یاری رسانی مازندرانی ها به زلزله زدگان غرب کشور +عکس نوشت

غیبت مرتضوی در دادگاه پرونده کهریزک

تا سال 2030 «آل سعود» وجود نخواهد داشت

زمینه های اجتماعی وقف مظلوم واقع شده است/ اهمیت عملکرد رسانه ها در موضوع وقف/ وجود 114 هزار موقوفه در مازندران

سرلشکر باقری وارد روسیه شد

جاعل عناوین بزرگ توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد

قرارداد پژو هنوز به مجلس ارائه نشده /نمایندگان خواستار دریافت متن قرارداد پژو شدند

رنو به بازار آمریکا هیچ چشمی ندارد

شادی خیابانی در تهران پس از نابودی داعش/عکس

شمخانی: برخی کشورهای منطقه کارخانه تولید داعش دارند

انتصاب سرپرست مدیریت حقوقی، امور قراردادها و املاک سازمان منطقه آزاد کیش

فیلم/ دختر زلزله زده ای که رهبرانقلاب او را درآغوش گرفت

یک جانباز جنگ در سوریه آسمانی شد + عکس

ضرورت احیای هویت فرهنگی و اجتماعی تهران

تصویر قدیمی از حاج قاسم و سیدحسن نصرالله

مردم و مسئولان برای شادی در جامعه تلاش کنند

نوبخت: با دست پر گزارش 100 روزه می دهیم

تعلیق و برکناری 3 مقام شهرداری منطقه یک

33 سال پیش در چنین روزی توافق شورای همکاری خلیج فارس با جامعه اقتصادی اروپا

جابه جایی پول های درشت زیر ذره بین مبارزه با پولشویی

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس در گفت وگو با فارس: الزام قانونی نهادها برای انتشار اطلاعات مالی در کدال/خبری از اطلاعات بنیاد مستضعفان در کدال نیست

مسعود یارضوی آنچه در پایان داعش باید آغاز شود

روزشمار دفاع مقدس (1 آذر)

آیین تجلیل از برگزیدگان دوازدهمین جشنواره استانی مدهامّتان و آسمانی ها در بوشهر

از بناهای هخامنشی تا مسکن مهر/ داستان یک فروپاشی

از بناهای هخامنشی تا مسکن مهر/ داستان یک فروپاشی