مطالب مرتبط:
ستون های مسکن مهر مناطق زلزله زده!/عکس
واکنش مهناز افشار به ادعای تخلفات همسرش/عذرخواهی متفاوت میرسلیم/خط و نشان احمدی نژادی ها بعد از احضار مشایی/کنایه روحانی به مسکن مهر
ستون های مسکن مهر مناطق زلزله زده!/عکس
مدیرامور مسکن راه و شهرسازی کرمانشاه: فقط یک نفر داخل مسکن مهر کشته شده است
کیفیت ساخت مسکن مهر در نقاط مختلف متفاوت است/ نمی توان در این باره حکم کلی داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 11:152017-11-15سياسي

از بناهای هخامنشی تا مسکن مهر/ داستان یک فروپاشی


مستحکم ترین بناها در مقابل زلزله را متعلق به ایران می دانند، بناهایی از دوره های هخامنشی و سلجوقی که با رعایت اصول معماری و اصلِ به هم پیوستگی ساخته شده بودند، - اما امروز مسکن مهر این اصل را رعایت نمی کند.

قیاسی که فاصله ای از زمین تا آسمان دارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، برخی کارشناسانِ مسکن و سازه و حتی محمد شکرچی زاده، رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی معتقدند اغلب بناهای تاریخی ایران که با خشت و مصالح بومی ساخته شده اند، در برابر زلزله توانایی مقاومت نداشته و استانداردها و آیین نامه ها نیز لحاظ نشده اند .

این مقام مسئول در آخرین اظهارنظرهایش" تاکید کرده است: با توجه به بررسی های انجام شده، ایران حدودا هر 10 سال یک بار، یک زلزله بالای 7 ریشتری را تجربه می کند که ما با شرایط موجود بناهای تاریخی مان، باید بگوییم این ساختمان ها حتی توانایی مقاومت در برابر قدرت کمتر از آن را هم ندارند، مسئله ای که باید هرچه سریع تر مورد توجه قرار بگیرد.

در شرایطی این صحبت ها مطرح می شود که در زلزله اخیر کرمانشاه نیز متاسفانه ساختمان های تازه تاسیس مسکن مهر درصد تخریب بالایی داشتند، اما بناهای تاریخی در مقابل زلزله 7.

2 ریشتری از خود مقاومت نشان دادند.

هرچند این اتفاق به اعتقاد یک متخصص سازه و ژئوفیزیک که مطالعات زیادی روی بناهای تاریخی داشته است، به دلیل به هم پیوسته بودن این بناهای قدیمی است.

عبدالعظیم امیر شاه کرمی، استاد دانشگاه امیرکبیر در گفت وگو با ایسنا به تشریح تفاوت های ساخت بناهای قدیمی و بناهای جدید می پردازد.

او می گوید: ساختمانی که در مقابل زلزله قرار می گیرد، برای سالم ماندن باید سه ویژگی "پیوستگی"، "نرم بودن سازه" و "سبک بودن" را داشته باشد، در واقع زمانی که این سه کنار یکدیگر قرار می گیرند، کاربندی بناهای تاریخی، زیباترین معنی را برای سازه مهندسی به وجود می آورد آن نشان می دهد یک بنا چه میزان زلزله پذیر است، طاق، جداره و اِلمان های کاربند مانند طویزه همگی به یکدیگر متصل هستند و مانند زنگی که در هنگام ضربه خوردن به طور پیوسته صدا می دهد، سازه بنای قدیمی کشور نیزبه همین حالت حرکت می کند.

وی زیباترین قله ی مهندسی دنیا را در پاسارگاد می داند و بیان می کند: سازه ی "پاسارگاد" و "تله تخت" هیچ گاه در مقابل زلزله تخریب نمی شوند، چون نرم هستند و حدود 20 تا 25 متر از کف سازه سنگی خود ارتفاع دارند.

تدبیر هخامنشیان، شاهکاری در ساخت بناشاه کرمی تدبیر هخامنشیان برای ساخت بناهای تاریخی یعنی سازه های نرمِ بُرشی را یک شاهکار می داند و می گوید: به مرور در ایجاد سازه های نرم، پیشرفته تر شدیم، مانند بنای میر ارسلان در خراسان که توسط محققانِ معاصر به عنوان زیباترین و مستحکم ترین بنا در مقابل زلزله اعلام شد.

این مهندس سازه با بیان این که هر کشور در چیدمان آجرچینی خود روشی دارد که حتی در زمان زلزله نیز کارآیی دارد، ادامه می دهد: در زمان سلجوقیان، ما بهترین ساختمان ها را در دنیا داشتیم، به اندازه ای که در نمونه های مشابه آن در کشورهایی مانند انگلیس، ایتالیایی یا یونان بسیار کم بود، اما بهترین نمونه ها متعلق به ایران هستند که همگی در مقابل زلزله سازه ای نرم دارند.

او تاکید می کند: بر همین اساس است که می گوییم ایران در گذشته در مقابل زلزله، روشی بسیار قوی داشته است.

این مدرس دانشگاه با بیان این که متاسفانه ساختمان های امروزی شرایط محیطی، شیب زمین، مقطع زمین شناسی و اختلاف نشست ها را در نظر نمی گیرند، اظهار می کند: امروز قبل از احداثِ بنا، ساختمان ترک خورده است، چون از همان ابتدا نشست هایی در آن ها به وجود آمده اند.

سازه مهندسی شده منارجنبان دانشگاه مهندسی مقابل زلزلهساختمان های مسکن مهر به یکدیگر پیوسته نیستندوی ساختمان های مسکن مهر را بناهایی ناپیوسته می داند که اسکلت، آجرکاری یا سفت کاری آن ها هر کدام جدا هستند و نما و تزیینات نیز جدا ایجاد می شوند، در حالی که در گذشته احداث ساختمان ها به این روش نبوده اند و مصالح معمولا سنگ بوده اند.

او با بیان این که در زمان سلجوقیان مصالح معمولا از آجر و ملات بوده و بناها نیز یکپارچه احداث می شدند، می گوید: در عکس های منتشر شده از زلزله ی رخ داده در غرب کشور، عدم یکپارچگی المان ها در بنا به وضوح دیده می شود.

وی در تشریح وضعیت یک بنا در زمان بروز زلزله می گوید: زمانی که زلزله رخ می دهد، همه قطعات موجود در بنا، سازه ای و ساختاری می شوند، تمام قطعات، مانند سنگ و نما و موزاییک های کف و دیواره کوچک شده و همگی فعال می شوند، در حالی که آن ها تا قبل از زلزله چیزی شبیه به بارِ مُرده بوده و در زمان زلزله با شتاب، تبدیل به بارهای افقی می شوند و کل وزن بنا نیز باری افقی می شود، بنابراین در ارتباط بین بارها، نما و اسکلت، ساختمان ضربه خورده و تخریب می شود.

شاه کرمی با تاکید برا ین که یکپارچگی بناهای قدیمی به مراتب بهتر از بناهای امروزی است، ادامه می دهد: در ساختمان های قدیمی تمام اجزا یک پیوستگی وعضو واحد دارند و ساختمان های جدید در هر بخش مجزا هستند، سازه، معماری و حتی بخش های تزییناتی، بنابراین در زمان زلزله که بنا باید مانند یک ساز کوک شده و هماهنگ کار کند، سازه ناموزون می شود هر قطعه برای خود کار می کند، ان ها به یکدیگر ضربه زده و خراب می شوند.

سیستم سازه ایرانیان قدیم هنوز مغفول استاین متخصص سازه و ژئوفیزیک با اشاره به مهندسی زلزله در ایران و گذشته ایرانیان که از سابقه ای بالا و درخشان برخوردار است، تاکید می کند که باید این مهندسی شناخته شود، مهندسی که سیستمی سازه ای را نشان می دهد اما مغفول مانده است .

او با تاکید بر این که طرح پی و پیوستگی اجزاء در مهندسی دینامیکی هیچ یک از بناهای تاریخی ایران توسط میراث فرهنگی تجزیه و تحلیل سازه ای نشده است، ادامه می دهد: کاربندی­ های موجود در سقف­ ها (نرمی و پیوستگی و انرژی پذیری)، از سرمایه­ های بزرگ و با ارزش مهندسی و دینامیکی ایران است که بی توجه باقی مانده اند.

دیوار نرم و پیوسته تخت جمشید، مقاوم در برابر زلزله اجزاء سخت ولی ترکیب نرماین متخصص سازه و ژئوفیزیک در ادامه با اشاره به وجود دو منبع بسیار غنی در طرح مهندسی زلزله ایران، ادامه می دهد: این دو منبع حاصل بازخوانی زلزله­ های بسیار زیاد و مخرب سال های اخیر ( بم، رودبار، طبس،.

) و مطالعه بناهای تاریخی ماندگار در مناطق زلزله خیز از جمله این منابع است.

به اعتقاد او، با مطالعه بناهای تاریخی، انتخاب محل استقرار شهرها ساخت و سازها (شهرها) و متون تاریخی، مشخص می­ شود که این مهم در مهندسی تاریخی ایران راه حل داشته است.

جزییات اجرایی تخت جمشید، پاسارگاد و انتخاب محل اصفهان شواهد ارزشمند مهندسی ایران است.

امیر شاه کرمی گفت: جزییات اجرایی تخت جمشید و پاسارگاد (تله تخت)، انتخاب محل شهراصفهان شواهد ارزشمند مهندسی ایران است و سیستم­های سازه­ای و دتایل­های اجرایی بناهای تاریخی گنج های پنهان مهندسی زلزله است که تا بر آنها استوار نگردیم، بنای مهندسی پایدار نمی­ شود.

این متخصص سازه و ژئوفیزیک افزود: پوسته زمین به صورت مستمر و با سرعت بسیار کم مانند حرکت قاره ها در حال جابجایی و تغییر است، به عنوان مثال ً بوشهر 23 میلیمتر در سال به بندر انزلی نزدیک می شود که این حرکت باعث متمرکز شدن تنش و کرنش (فشار و فشردگی) در درزهای پوسته ی سخت می شود.

چیدمان پیوسته، نرم و سبک در طاق ها در مسجد جامع اصفهاناستخراج مهندسی زلزله از منارجنبان، یک دانشگاه استاین متخصص سازه و ژئوفیزیک استخراج مهندسی زلزله از منارجنبان را بعنوان یک دانشگاه مهندسی زلزله می داند و بیان می کند: به طوری که منظر معماری یا کاربری بنا که شامل نور، ابعاد، اطاق​ها، چیدمان و ارتباط فضاها، بازشوها و ارتفاع سقف ها، جریان هوا و غیره، متناسب با بهره برداری و خصوصیات انسان است و منظر هنری یا زیبایی و نمادین بودن را ویژگی هر بنای تاریخی برشمرد که در رابطه با مهندسی زلزله باید به آن توجه شود.

او معتقد است: با مطالعه بناهای تاریخی می توان دریافت مشکلات و آسیب نگاری مهندسی زلزله فعلی کدام است.


کلید واژه ها: زلزله - تاریخی - هخامنشی - مسکن مهر - ساختمان - مسکن - مقاومت - پاسارگاد - زیباترین - دانشگاه امیرکبیر - قدیمی - ایران - استاد دانشگاه - شاهکار - مرکز تحقیقات - سازه مهندسی - تخریب - ایسنا - شرایط - کرمانشاه - ساختمانی - امیرکبیر - نشان - شهرسازی - دانشگاه - معماری - داستان - امروز - آسمان - تفاوت

آخرین اخبار سرویس:
ابهام های جدید در حادثه سقوط هواپیما

ممانعت از ورود 68 تن موادمخدر به کشور/ انسداد شصت درصدی مرزهای ایران و افغانستان

مهلت 10 روزه دادستان کرج برای رفع مشکلات مسکن مهر شهرک ابریشم

پیام مادر محمد حسین حدادیان شهید امنیت

واریز حقوق اسفند کارکنان دولت حداکثر تا نوزدهم آخرین ماه سال

کسانی که شعار «نه غزه، نه لبنان» سر می دادند چرا این روز ها ساکتند؟

همایش بهره وری مدیریت مصرف انرژی در ابرکوه برگزار شد

دانلود آهنگ جدید میثم محمدی بنام هنوز اینو نفهمیدی

دانلود آهنگ جدید سالار زنگنه بنام خاطرخواه

آیت الله مکارم شیرازی: عرفان های کاذب سر از مسائل خطرناک درمی آورند

امرالله صالح: ترامپ برای «امتحان الهی» هم استراتیژی بسازد

کدخدایی خبر داد: بررسی لایحه بودجه تا اواسط تبصره 5

ضرغامی: اصل مهندسی آرای ریاست جمهوری را قبول دارم + جزییات

سایت مجمع تشخیص مصلحت نظام "زندگینامه آیت الله هاشمی" را حذف کرد

کدخدایی خبر داد: جمع بندی «رجل سیاسی» تا آخر سال

سرمایه گذاران با خیال راحت در ICT سرمایه گذاری کنند

ثبت ملی قلعه باستانی جان آلان مشگین شهر

پرداخت 1200 میلیارد ریال خسارت به زلزله زدگان

تکذیب فرود اضطراری هواپیمای حامل وزیر راه

شاخص بورس 19 واحد رشد کرد

وزیر خارجه عربستان هدف انتقادهای شدید حماس قرار گرفت

عکس | شکارچی فوق پیشرفته

تداوم اقدامات پیشگیرانه از بروز آنفلوآنزای مرغی

اطلاعات محرمانه درباره ارتباط مشکوک بین ایدئولوژی صدام و داعش

تجمع دانشجویان دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران

آغاز سخنرانی سید حسن نصرالله به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس حوزه پژوهش های اسلامی حضرت مهدی(عج)

شناسایی، جذب و سازماندهی 70 هزار خادمیار رضوی

واریز حقوق کارکنان دولت حداکثر تا 19 اسفند

بیانیه پایانی تجمع امت حزب الله گناباد در اعتراض به فتنه گری فرقه دراویش

امروز عزم جدی برای رفع مشکلات نیاز است/ معتقد نیستیم هیچ مشکلی نداریم

دولت با جدیت حل مشکل بحران دریاچه ارومیه را دنبال می کند

رزمایش تسلیحات ارتفاع پست قرارگاه پدافند هوایی برگزار شد

آغاز سخنرانی سید حسن نصرالله

دفاتر نمایندگی آستان قدس با حضور سیاسیونف با چه هدفی در سراسر کشور راه اندازی میشوند؟+ جدول

برگزاری مراسم ترحیم شهدای پلیس در مدرسه عالی شهید مطهری

آیین یادواره شهدا در برخی از روستاها و شهرهای مازندران

هنوز بودجه را به صورت رسمی دریافت نکرده ایم/ برگزاری جلسات فوق العاده شورای نگهبان در هفته جاری

انتقاد از تولید بی حد و اندازه مقاله/در آموزش عالی "اندازه" را نگه دارید

پیگیری واگذاری زمین و احداث تصفیه خانه فاضلاب در ماسال

نشست مطبوعاتی اختتامیه اولین "جایزه شعر بهاران " برگزار شد/تصاویر

ضرغامی: اصل مهندسی آراء را می پذیرم

استخدام راننده، مشاور حقوقی و برنامه نویس در جهان خودرو

ابتکار: فعالیت اورژانس اجتماعی 24ساعته شود

مشایی: اگر چوبه دار هم بزنند راحت از آن بالا می روم

140 وب سایت داخلی هک شد

تکذیب فرود اضطراری هواپیمای حامل وزیر راه

وزیر ارتباطات مهمان برنامه دورهمی می شود

جانباختن 790 کوهنورد طی 6 سال گذشته

قتل داماد معتاد با ضربات سنگ مادرزن

روسیه بزرگترین صادرکننده نفت به چین

وقتی با یک ساعت کاردرهفته شاغل محسوب می شوید

نماینده مردم تهران در مجلس: امروز عزم جدی برای رفع مشکلات نیاز است/ معتقد نیستیم هیچ مشکلی نداریم

ابتکار از بند زنان زندان ارومیه بازدید کرد

سازمان ها بساط خود را جای دیگر پهن کنند/ ادارات پاسخگوی مطالبه مردم باشند

وزیر گردشگری و میراث فرهنگی سلطان نشین عمان به شیراز سفر می کند

جلسه مجمع عمومی عادی صاحبان سهام شرکت آب و فاضلاب گیلان

تشریح مصوبات شورای عالی محیط زیست

یک مسوول: دولت و بخش خصوصی در توسعه کشور از یکدیگر جدا نیستند

یک مسوول: دولت و بخش خصوصی در توسعه کشور از یکدیگر جدا نیستند

دانلود آهنگ جدید احمد فیاضی بنام بگو چرا

احتمال تصویب قانون در مجلس برای مدل جایگزین کنکور

روحانی:با انزوا و عدم تعامل با جهان،رشد مطلوب علمی نخواهیم داشت

روحانی: با انزوا و عدم تعامل با جهان،رشد مطلوب علمی نخواهیم داشت

شایستگی ملاک اصلی انتخاب مسؤولان شود

پیشرفت ایران در عرصه پزشکی مرهون تجربیات دفاع مقدس است

کندوهای قرمز/ مروری بر پربازدیدهای شبکه های اجتماعی

ضرغامی: اصل مهندسی آراء را می پذیرم /اصلاح طلبان بهتر از اصولگرایان مهندسی کردند

یکی از اصلی ترین حقوق شهروندی دسترسی آزاد به اطلاعات است

تعامل ائمه جمعه قزوین با مردم اخوت و برادری است

مروری بر پربازدیدهای اینستاگرام

رییس آموزش و پرورش دره شهر زخمی شد

مراسم چهلم شهدای کشتی سانچی برگزار شد

بررسی لایحه بودجه تا اواسط تبصره 5/برگزاری جلسه فوق العاده از فردا

فساد ستیزی با مطبوعاتی افشاگر/ زبان سرخ خبرنگار، بر باد دهنده سر سبز فساد

راه اندازی خانه جوان با هدف کاهش آسیب های اجتماعی در هریس

پرواز وزیر راه فرود اضطراری نداشت/ مقصد شیراز بود

در آستانه انتخابات در ایتالیا؛ شهرهای این کشور چهره نظامی به خود گرفت

مهندسین بخش کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی روز مهندس را گرامی داشتند

پیاده روی اربعین حسینی یک حرکت عظیم در جهان است

رفع نیازهای خدماتی و تقویت زیرساخت محلات، اولویت شهرداری منطقه 7

ناجا و سیستم قضایی به جد در حال رسیدگی به پرونده اغتشاشگران هستند

نشست مطبوعاتی اختتامیه اولین "جایزه شعر بهاران " برگزار شد

ضرغامی: اصلاح طلبان در دوره های اخیر خیلی بهتر از اصول گرایان مهندسی کردند

آماده باش تهران برای ایمنی در چهارشنبه سوری

سارقان حساب مالی سالخوردگان در محلات دستگیر شدند

49 شرکت برای سهام عدالت اختصاص یافت

هشدار پلیس تهران به رانندگان زن

عکس | شناسایی شرایط جوی جدید محل سقوط هواپیمای یاسوج

برگزیدگان سی ویکمین جشنواره بین المللی خوارزمی را بشناسیم

سندی دیگر از رابطه آمدنیوز با سرویس جاسوسی ترکیه

رونمایی از 6 طرح یادمان شهدا و فصل نامه تخصصی ایثار+ تصاویر

140 وب سایت داخلی هک شد

ضرورت توجه سازمان دامپزشکی به ظرفیت های موجود در قانون برنامه در راستای نظام مند نمودن دامداری

قانونمنداری از نیازهای اصلی جامعه

هوشمند سازی ادارات از اقدامات مهم برای رعایت حقوق شهروندی است

برنامه های همایش ملی علامه خفری تشریح شد/ علامه ای که 50 سال است سنگ قبر ندارد

علت خروج آموزش و پرورش از مشارکت در برگزاری آزمون سراسری حفظ قرآن / هزینه 2 میلیاردی آزمون

انتقاد وزیر کشور از مقاومت وزارتخانه ها در برابر واگذاری مسئولیت به شهرداری ها

معرفی کتاب کارکردهای رسانه ای تلفن همراه

تقدیر نمایندگان ولی فقیه و ائمه جماعات سراسر کشور از رفتارهوشمندانه ناجا در حادثه خیابان پاسداران

از بناهای هخامنشی تا مسکن مهر/ داستان یک فروپاشی

از بناهای هخامنشی تا مسکن مهر/ داستان یک فروپاشی