مطالب مرتبط:
توانایی ایران در شناسایی مخازن نفتی در عمق چند هزار متری از طریق باکتری های سطح زمین
شهری که امرار معاش اهالی آن از طریق ایران است +عکس
واکنش نتانیاهو به زمین لرزه شدید در غرب ایران
رییس شرکت لوک اویل : شرکت های نفت ایران، آذربایجان والجزایرعلاقه مند به خرید پالایشگاه نفتی لوک اویل روسیه هستند
فیلم/ درآمد کشاورزی هلند 2 برابر درآمد نفتی ایران!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 11:102017-11-15اقتصادي

توانایی ایران در شناسایی مخازن نفتی در عمق چند هزار متری از طریق باکتری های سطح زمین


تهران- ایرنا- ایران به عنوان تنها کشور منطقه با دستیابی به تازه ترین روش شناسایی مخازن نفت و گاز از طریق باکتری های سطح زمین، - علاوه بر صرفه جویی 80 تا 90 درصدی در هزینه، ریسک حفاری چاه های بی نتیجه را نیز کاهش می دهد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، ایران در مجموع ذخایر نفت وگاز به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر هیدروکربوری جهان شناخته می شود.

ایران با داشتن 34 تریلیون متر مکعب گاز، بزرگترین دارنده منابع گازی جهان به شمار می رود و ذخایر نفتی ثابت شده ایران نیز نزدیک به 158 میلیارد بشکه برآورد شده که کمی بیشتر از 9 درصد کل ذخایر نفتی جهان است که مجموع آنها ایران را به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر هیدروکربوری دنیا تبدیل کرده است.

سازمان زمین شناسی آمریکا (USGS) نیز چندی پیش گزارش داد که ایران از نظر برخورداری از ظرفیت اکتشافی، پس از عراق و روسیه در رتبه سوم جهان قرار دارد.

با وجود ظرفیت های مختلف ایران در بخش منابع هیدروکربوری، سال های تحریم باعث شده بود که کشورمان از برخی روش های جدید اکتشاف محروم شود، اما کارشناسان صنعت نفت با همکاری دانشگاه های داخلی توانستند بر این محدودیت ها غلبه کنند.

تازه ترین دانشی که کارشناسان بخش اکتشاف کشور بدان دست یافته اند، یکی از روش های ژئوشیمی سطحی است که بر اساس آن می توان از طریق شناسایی باکتری های نفتخوار و گازخوار در سطح زمین، مخازن نفت و گاز درعمق چند هزار متری زمین را شناسایی کرد.

در واقع در گذر زمان، تراوشات هیدروکربوری از میدان های نفت و گاز به تدریج به سطح زمین آمده اند و باعث رشد و گسترش باکتری نفتخور و گازخوار در آن منطقه شده اند.

بدین ترتیب کارشناسان بخش حفاری به جای حفر چاه های چند میلیون دلاری برای شناسایی این که آیا منابع نفت و گاز در آن مناطق وجود دارد، می توانند به راحتی با جمع آوری نمونه های خاک از سطح زمین و انجام آزمایش های ژنتیک، وجود ذخایر نفت و گاز را تایید و یا رد کنند.

مزیت دیگر این روش، تعیین نوع منابع مخازن هیدروکربوری است که بر اساس این روش ها می توان نوع مخزن نفت و یا گاز را تعیین کرد.

تاکنون بر اساس مطالعات اولیه، کارشناسان تنها می توانستند اعلام کنند که در آن منطقه یک میدان هیدروکربوری وجود دارد، اما نمی توانستند نوع آن و اینکه مخزن نفتی و یا گازی است را تعیین کنند.

**پیوند صنعت نفت و دانشگاهسیدصالح هندی مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت در همایش مطالعه ژئوشیمی سطحی ساختمان های سردشت و گیسکان به روش میکروبایل پرسپکتیواویل اند گس (ام.

پی.

او.

جی- MPOG) ضمن تأکید بر پیوند مستمر و فعال صنعت و دانشگاه گفت: شرکت ملی نفت آماده است برای گسترش ارتباط صنعت و دانشگاه و امکان استفاده از ظرفیت های موجود در دانشگاه ها، در حوزه علوم زمین (ژئوشیمی) قراردادهای پژوهشی امضا کند.

وی افزود: مهمترین اهداف این مطالعات تعیین وجود یا نبود منابع نفت و گاز در ساختارهای زیرزمینی واقع در نواحی مطالعاتی از طریق به کارگیری روش های نوین علم ژئوشیمی سطحی، اولویت بندی ساختارهای تعیین شده از نظر فعالیت های حفاری اکتشافی و تعیین نوع مخزن از نظر نوع سیال هیدروکربوری موجود در آن است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت گفت: با توجه به هزینه اندک این گونه مطالعات نسبت به دیگر روش های اکتشافی، می توان به منظور کاهش هزینه و ریسک فعالیت های اکتشافی در نواحی مورد مطالعه، از این روش استفاده بهینه کرد.

هندی تصریح کرد: با توجه به پیشرفت های فناوری، ژئوشیمی سطحی (surface geochemistry) به عنوان روشی جدید و قابل اعتماد در حوزه اکتشاف نفت و گاز دنیا معرفی شده است.

**اجرا در پنج منطقه اولویت دار اکتشافی کشورسید علی معلمی، قائم مقام مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت نیز در گفت وگو با ایرنا درباره جزییات اجرای این طرح، گفت: در پنج منطقه که جزو اولویت های اصلی اکتشاف قرار دارند از روش ژئوشیمی سطحی استفاده می شود که شامل دشت آبادان، دزفول شمالی، دزفول جنوبی، خلیج فارس و کپه داغ است.

وی ادامه داد: در مرحله بعد، 6 منطقه اولویت دوم نیز در دستور کار قرار می گیرد تا مطالعات ژئوشیمی سطحی قبل از حفاری اکتشافی انجام شود که این مناطق نیز شامل دشت مغان، تایپاد، سیستان، ایران مرکزی، لرستان و فارس هستند.

قائم مقام مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت درباره ضریب دقت این روش گفت: بر اساس تجربه، اجرای این روش در کشورهای مختلف دارای ضریب دقت 80 درصد بوده است.

**کاهش هزینه و ریسک اجرای پروژه های حفاریبهرام علیزاده رییس دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید چمران نیز در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه حفاری، آخرین مرحله اکتشاف است، گفت: اجرای مدل جدید ژئوشیمی سطحی، ریسک حفاری های بی نتیجه را کاهش می دهد.

مجری این طرح درباره مزایای اجرای این روش جدید گفت: هزینه های اکتشاف با اجرای این طرح به شدت کاهش می یابد که قابل مقایسه با سایر روش ها نیست.

وی با بیان این که حفر هر چاه اکتشافی و عملیات لرزه نگاری حدود یک میلیون دلار هزینه دارد، گفت: در صورت حفر چاه های اکتشافی و لرزه نگاری در میدان های مورد بررسی (ساختمان های سردشت و گیسکان) بیش از 6میلیون دلار هزینه به بخش اکتشاف تحمیل می شد، اما مجموع هزینه اجرای روش جدید ژئوشیمی سطحی، حدود یک میلیارد تومان (بیش از 250 هزار دلار) شده است.

علیزاده با بیان اینکه هزینه های این 2 روش قابل مقایسه نیست، اضافه کرد: مزیت دیگر این روش، کاهش خطا در پروژه های حفاری است که باعث می شود در صورت کسب اطمینان، اقدام به حفاری کنیم.

رییس دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید چمران اهواز خاطر نشان کرد: در این روش، پس از انجام آزمایش ها و کسب تایید، اقدام به حفاری می شود که خطای کمتری دارد؛ بنابراین با اجرای این روش، جلوی هدر رفتن میلیارد ها ریال از ثروت کشور گرفته می شود.

*شناسایی مخازن نفتی از طریق باکتری های نفتخواررییس دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید چمران اهواز درباره جزییات اجرای این طرح گفت: در این روش برای شناسایی منابع هیدروکربوری از روش ژئوشیمی سطحی و باکتری های سطح زمین استفاده می شود.

وی افزود: ریز تراوشات نفتی و گازی به تدریج از مخازن نفت و گاز به سطح زمین رسوخ می کنند که این موضوع، باعث گسترش فعالیت باکتری های نفت خوار و گازخوار در سطح آن منطقه خواهد شد.

علیزاده اضافه کرد: از باکتری های سطح زمین، نمونه برداری شده و روی آنها آزمایش ژنتیک و دی.

ان.

ای انجام می شود، در صورتی که آنها ژن های مخصوص حساس به هیدروکربورها را دارا باشند به احتمال زیاد در زیر آن منطقه نفت وگاز وجود دارد.

وی ادامه داد: در گام بعد می توان با اطمینان بیشتری، طرح های تکمیلی اکتشافی مانند حفاری که گران قیمت هستند را انجام داد.

**ایران تنها کشور دارنده فناوری جدید اکتشافی در منطقهرییس دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید چمران گفت: ایران تنها کشور در منطقه است که به این فناوری دست یافته است.

در کشورهای همسایه، شرکت های بین المللی حضور داشته و این روش را اجرا می کنند.

علیزاده افزود: روش اکتشاف از طریق ژنتیک و دی.

ان.

ای باکتری ها را در ایران بومی کرده ایم، اما در سایر روش های ژئوشیمی سطحی از تجربه سایر شرکت ها از جمله شرکت E&P فرانسه استفاده کرده ایم، **شناسایی نوع مخازن نفتی و گازی از طریق باکتری هاسید مهدی خالقی، رییس اداره مطالعات و تحقیقات ژئوشیمی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت نیز به ایرنا گفت: از این روش می توان در مراحل مختلف اکتشاف استفاده کرد، اما بهترین مرحله پیش از حفاری است تا پس از تایید نتایج توسط این روش جدید، کار حفاری انجام شود.

این مسئول صنعت نفت ادامه داد: دستیابی به این فناوری از سال 92 تا تیرماه سال 96 از طریق همکاری با دانشگاه ها و مراکز علمی به درازا کشید.

خالقی یادآور شد: در زمان تحریم، کشورهای مختلف از مشارکت با ما خودداری می کردند و حتی چینی ها نیز حاضر به همکاری با ما نشدند، اما خودمان سعی کردیم به دانش این روش دست پیدا کنیم.

وی گفت: از طریق این روش می توان علاوه بر تایید وجود و یا عدم وجود منابع نفت و گاز در ساختارهای زیرزمینی، محدوده مخازن را نیز تعیین کرد.

رییس اداره مطالعات و تحقیقات ژئوشیمی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ادامه داد: حتی از طریق این روش می توان، نوع سیال موجود در مخزن و این که نفت و یا گاز است را نیز شناسایی کرد.

** مزایای این روش در حفاری های دریاییبیژن نوری کارشناس نفت فلات قاره نیز به ایرنا گفت: با توجه به این که پروژه های اکتشافی هزینه بر هستند از هر روشی که بتواند هزینه ها را کاهش داده و دقت را بالا ببرد استقبال می کنیم.

وی افزود: از روش ژئوشیمی سطحی برای اکتشافات دریایی نیز استفاده می شود.

با این تقاوت که در خشکی، نمونه برداری در سطح زمین انجام می شود، اما در دریا در کف دریا و از رسوبات ته دریا مغزی تهیه شده و نمونه ها به آزمایشگاه ارسال می شود.

این کارشناس درباره میزان دقت و اطمینان بخشی این روش نیز گفت: اطمینان بخشی این روش برای تعیین وجود نفت 82 درصد و برای عدم وجود نفت 89 درصد است.


کلید واژه ها: ایران - زمین - باکتری - اکتشاف - بزرگترین - نفتی - جهان - منطقه - دانشگاه - کشور - روش های جدید - گزارش - زمین شناسی - صرفه جویی - درصد - صنعت - ساختمان - میلیارد - مطالعه - آزمایش - آمریکا - مناطق - محروم - سردشت - همایش - تحریم - روسیه - رتبه - جدید - مدیر

آخرین اخبار سرویس:
اشتغال در سال 97؛ ادعا یا واقعیت؟

تحقق دیپلماسی اقتصادی در مناطق آزاد

اطلاعیه سازمان خصوصی در مورد سود سهام عدالت

بازرسی الکترونیکی از کارگاهها در سراسر کشور اجرایی شد

افزایش قیمت دلار ربطی به تک نرخی کردن ندارد

جشنواره دکتر نوربخش، بله را برگزید

برداشت 21 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی در بودجه 97 + سند

کمبود منابع آبی جدی گرفته نشد/ تامین آب شرب اولویت نخست

محرومیت 12شتر از مسابقات به دلیل عمل زیبایی!

امضای 8 سند همکاری میان ایران و بلاروس

گفتگوی 18:30/ اما و اگرهای طرح ترافیک جدید

معاون بانک مرکزی: کاهش میل نقدینه خواهی در اقتصاد ایران ناشی از پیشرفت های بانکداری الکترونیک است

طرح کارورزی راهکاری مناسب برای رسیدن به اشتغال پایدار است

معاون اقتصادی بانک مرکزی: نیاز مالی 90 درصد اقتصاد توسط نظام بانکی تامین می شود/ کاهش نقدینه خواهی با پیشرفت بانکداری الکترونیک

طرح نهالکاری در روستاهای شهیون دزفول آغاز شد

فیلم/ کلاهبرداری نجومی هکرها از حساب مردم

جزییات اعطای وام 160 میلیونی به زوج های تهرانی

جزییات اعطای وام 160 میلیونی

زنگنه: بلاروس خواستار افزایش خرید نفت از ایران شد

افزایش 2 برابری بودجه مورد نیاز برای بازسازی زلزله کرمانشاه

راه اندازی سه طرح صنایع فولاد در شهرستان رشتخوار

دیوان عدالت اداری مصوبه اخذ « هزینه خدمات مستمر» از مشترکین گاز را ابطال کرد

استعفای مدیرعامل بانک صادرات ایران

سلفی خانم بازیگر و آجیل ها +عکس

بازار ارز در کدام دولت بدتر از این بود؟

لامبورگینی 13 میلیاردی در تهران/ معرفی سریع ترین خودروهای استیشن/ قیمت پژو 2008

قیمت نفت و طلا افزایش یافت

تعرفه واردات خودرو های هیبریدی را کاهش دهید

11 میلیون نفر در کشور بیمه تامین اجتماعی هستند

افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری در تهران

این هفته چه بازی هایی عرضه می شوند؟

احتمال جهش قیمت نفت به 80 دلار

لزوم مدیریت سطوح کشت محصولات کشاورزی با توجه به کمبود آب موجود

این هفته چه بازی هایی عرضه می شوند؟

محققان اسپانیایی طرح اولیه ماهواره بدون سوخت ارائه کردند

مدیرعامل بانک صادرات ایران استعفا کرد

مدیرعامل بانک صادرات ایران استعفا کرد

محققان اسپانیایی طرح اولیه ماهواره بدون سوخت ارائه کردند

جبران خسارت زلزله کرمانشاه، نیازمند 3200 میلیارد تومان

دویست و نود واحد مسکن به مددجویان کمیته امداد استان هرمزگان واگذار شد

مدیرعامل بانک صادرات ایران استعفا کرد

9 ترفند برای بالا بردن عمر ماشین ظرفشویی

دلالان از فروش هر کیلو میوه چقدر سود می برند؟

امسال، سال سخت آبی برای خوزستان/احتمال کاهش 50 درصدی تولید انرژی

مدیرعامل بانک صادرات ایران استعفا کرد

قیمت نفت و طلا افزایش یافت

رشد قیمت دلار در کدام دولت بالاتر بود؟

منابع مالی بیمه و سلامت تأمین نشود، پرداخت از جیب مردم بیشتر خواهد شد

افزایش قیمت نفت با بهبود چشم انداز رشد اقتصاد جهانی

اختصاص 2000 میلیارد تومان به سازمان بیمه سلامت برای پرداخت بدهی

بازسازی زلزله کرمانشاه چقدر هزینه دارد؟

احتمال افزایش سن بازنشستگی

نمایشگاه بین المللی گردشگری

هفته آینده فرآیند انتقال مالکیت گوشی های تلفن همراه اجرا می شود

خبر خوش برای زنان سرپرست خانوار

معاون وزیر نیرو: افزایش صادرات خدمات فنی مهندسی برق را پیگیری می کنم

آنچه روحانی با مردم در میان گذاشت

بازدید رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی از پروژه احداث تأسیسات بهداشتی فاضلاب رودسر

جنجال دستمزد چاووشی برای خواندن در تلویزیون

اولین اطلاعات از نسل جدید ب ام و سری 3، مبارزی با شانس حضور در بازار ایران + فیلم

بازسازی کرمانشاه نیازمند 3200 میلیارد تومان پول

قیمت نفت و طلا افزایش یافت

فارس گزارش می دهد 145 دستگاه به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات پیوستند

در جلسه شورای پول و اعتبار مطرح و تصویب شد تشکیل کمیته عالی بررسی وضعیت واحدهای تولیدی/ بررسی تحولات بازار ارز

خبر خوش برای زنان سرپرست خانوار

معاملات تالار بورس کیش

اختصاص اعتبار ایجاد اشتغال در جهرم+فیلم

استاندارد سازی 70درصد ازهتل ها وهتل آپارتمان های پایتخت انجام شده است

شرایط جدید واردات برنج اعلام شد +سند

بودجه 97 با تورم و بیکاری چه می کند؟ +جدول

مجتمع فولاد خراسان رکورد تولید آهن اسفنجی را شکست

طرح نهالکاری در روستاهای شهیون دزفول آغاز شد

تشکیل کمیته ویژه برای رونق واحدهای تولیدی در ایام پایانی سال

ماجرای حضور مسلحانه رییس یک صندوق در بانک مرکزی/درخواست از رییس دولت اصلاحات برای تذکر به دولت/دلار را رها کرده اند تا به 5 هزار تومان برسد!/گفتگوی روحانی، زیباکلام را عصبانی کرد

پد هلیکوپتر درپنج شهردماوند احداث می شود

واکنش بازار به وعده های ارزی روحانی و سیف

رشد قیمت سهام خودرویی ها/شاخص کل به رقم 99 هزار واحدی رسید

سفیر نروژ: زمینه توسعه همکاری های مازندران و نروژ فراهم شود

سایپا پیشرفت قابل توجهی داشته است

بازسازی زلزله کرمانشاه 3200 میلیارد تومان پول می خواهد

مروری بر وضعیت بانکداری دیجیتال در ایران

استخدام مدیر داخلی در صنایع شیرینی طلوع سلامتی

برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک صادرات 15 بهمن ماه

محصولات سایپا مورد توجه مردم اصفهان قرار دارد

بخشودگی جرایم دیرکرد حقوق دولتی دو معدن در خراسان جنوبی

بازسازی زلزله کرمانشاه 3200 میلیارد تومان پول می خواهد

سایپا محصولات مناسب نیاز بازار تولید می کند

چهاردهمین نمایشگاه بین المللی خودرو اصفهان افتتاح شد

شروع بکار نمایندگی کد 890076

مجوز ارائه خدمات پس از فروش سطح 1 چانگان به نمایندگی 516

پنجره واحد سرمایه گذاری در استان اردبیل راه اندازی می شود

4054 میلیارد ریال سهم دولتی از طریق بورس واگذار شد

در کمیسیون عمران تعیین شد گزارش بانک مسکن درباره اعطای وام 160 میلیونی با سود 8 درصد به زوج های تهرانی

افتتاح بیش از 101 میلیارد تومان پروژه عمرانی در شهرستان همدان

بازسازی زلزله کرمانشاه چقدر اعتبار نیاز دارد؟

ایجاد شغل در کهگیلویه و بویراحمد با افزایش صادرات محقق می شود

افزایش 22 درصدی صادرات کالا از ابتدای امسال

تولید آفتکش کم خطر در گرو مشارکت بخش خصوصی

ایجاد شغل در کهگیلویه و بویراحمد با افزایش صادرات محقق می شود

افزایش 80 درصدی اکتشاف چاه نفت و گاز در پاکستان طی 4 سال گذشته

توانایی ایران در شناسایی مخازن نفتی در عمق چند هزار متری از طریق باکتری های سطح زمین

توانایی ایران در شناسایی مخازن نفتی در عمق چند هزار متری از طریق باکتری های سطح زمین