مطالب مرتبط:
تولید روزانه گاز از پارس جنوبی به بیش از 570 میلیون مترمکعب می رسد
تولید نفت ایران و اوپک کاهش یافت/ افزایش تولید نفت عربستان به 10 میلیون بشکه
تولید 22 میلیون تن مواد معدنی در معادن هرمزگان
تولید از عرصه های منابع طبیعی تا بازارهای جهانی+ فیلم
سازمان جهانی کار: 152 میلیون کودک کار در جهان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 10:552017-11-15اقتصادي

رویکرد تولید 55 میلیون تن فولاد با نگاه جهانی موفقیت آمیز خواهد بود


همزمان با برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین آلات و تجهیزات (ایران کانمین 2017) در تهران، نشست تخصصی «زنجیره فولاد در افق ایران 1404» با سخـــنـــــرانیدکتر بهرام سبحانی مدیرعامل گروه فولادمبارکه برگزار شد.

- همزمان با برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین آلات و تجهیزات (ایران کانمین 2017) در تهران، نشست تخصصی زنجیره فولاد در افق ایران 1404 با سخـــنـــــرانیدکتر بهرام سبحانی مدیرعامل گروه فولادمبارکه برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، همزمان با برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین آلات و تجهیزات (ایران کانمین 2017) در تهران، نشست تخصصی زنجیره فولاد در افق ایران 1404 با سخـــنـــــرانیدکتر بهرام سبحانی مدیرعامل گروه فولادمبارکه برگزار شد.

در این کارگروه تخصصی که محمدرضا بهرامن، رییس خانه معدن ایران، بهرام شکوری، عضو هیئتمدیره خانه معدن و رییس بخش معدن اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی و جمعی از مدیران، کارشناسان معدن و صنایع معدنی کشور و اصحاب رسانه حضور داشتند، دکتر سبحانی طی سخنانی با ارائه گزارش کاملی درباره وضعیت برنامه تولید 55 میلیون تن فولاد، الزامات موازنه ظرفیت در زنجیره تولید فولاد را تبیین کرد.

وی با اشاره به انگیزههایی که پیشازاین باعث شده بود هنگام تنظیم سند چشم انداز، تولید 55میلیون تن فولاد در نظر گرفته شود، مصرف سرانه فولاد کشور را حدود 215 کیلوگرم اعلام کرد و افزود: اگر تا سال 1404 جمعیت کشور به حدود 90میلیون نفر و مصرف سرانه به حدود 330 کیلوگرم افزایش یابد، در این حالت برای مصرف داخلی فقط به 30 میلیون تن فولاد نیاز خواهیم داشت و مابقی ظرفیت تولیدی بایستی در بازارهای صادراتی به فروش رسد.

این در حالی است که مزیت هایی نظیر گاز، انرژی، معدن و نیروی انسانی مستعد در ایران شرایطی فراهم آورده است تا با استفاده از این ظرفیت ها تولید 55میلیون تن فولاد در دستور کار قرار داده شود که البته دستیابی به این هدف درصورت برطرف شدن چالشهای فرارو چندان هم بلند پروازانه و دور از دسترس نیست.

وی بر تولید اقتصادی و افزایش توان رقابت با سایر رقبا تأکید کرد و ضمن تشریح زنجیره تولید، ضریب بهره برداری پایین از ظرفیت نصب شده، پراکندگی جغرافیایی واحدهای تولیدی فعال و در دست اقدام، ظرفیتهای غیراقتصادی، ناقص بودن و عدم موازنه در زنجیره تولید، تکنولوژی تولید، بهرهوری پایین نیروی کار و بی توجهی به نیاز بازارهای صادراتی به عنوان اساسیترین چالشهای موجود در زنجیره تولید یادکرد.

دکتر سبحانی در همین خصوص خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هزینههای مربوط به حملونقل را نیز باید به این مشکلات اضافه کرد، بهخوبی واضح است که نتیجه همه این کاستیها نداشتن توان لازم برای رقابت است.

دکتر سبحانی با اشاره به وضعیت فعلی واحدهای فولادسازی کشور و علل زیاندهی آنها و با تأکید بر اینکه فولاد مبارکه در تمامی بخشهای خود هم اکنون با تمام ظرفیت و ضریب 100درصدی در حال کار و تولید است، اظهار کرد: ظرفیت بالقوه فولادسازیهای کشور 30میلیون تن و ظرفیت بالفعل آن 20میلیون تن و متأسفانه ضریب بهکارگیری 66 درصد است و این باعث میشود واحدهای تولیدی زیانده شوند.

وی با اشاره به میزان آهن اسفنجی، چدن، گندله، کلوخه، کنسانتره سنگآهن فعلی کشور و سایر مواد لازم برای تولید 55میلیون تن فولاد افزود: با احتساب میزان تولید در طرحهای فعال و در حال احداث در همه این بخشها با کمبود مواجه هستیم.

چنانچه این کمبودها هم برطرف شود، همانگونه که اشاره شد با مشکل پراکندگی مواجه هستیم؛ بهنحویکه فقط سه واحد بالای 2میلیون تن در کشور داریم و 51 واحد در کشور وجود دارند که میخواهند در مجموع 5میلیون و 800 هزار تن فولاد تولید کنند و همه این واحدها به پست برق، جاده، آب و سایر ملزومات لازم برای تولید احتیاج دارند و این پراکندگی باعث میشود مزیت تولید رقابتی از بین برود.

دکتر سبحانی در بخش دیگری از سخنان خود پایین بودن بهره وری نیروی کار را یکی دیگر از معضلات تولید رقابتی دانست و با بیان اینکه میانگین جهانی در این بخش 2 نفر ساعت بر تن تولید است گفت: در کشورهای آسیای میانه این مورد وضعیت نامطلوبی دارد؛ به نحوی که در این کشورها این میزان حدود 6 نفر ساعت بر تن تولید است.

این در حالی است که در شرکت فولادمبارکه اصفهان که بالاترین ظرفیت را نسبت به تعداد کارکنان دارد، این میزان حدود 5 نفر ساعت است که نسبت به سایر بخشهای کشور بهترین شرایط را دارد ولی همچنان از متوسط جهانی فاصله دارد.

وی خاطرنشان کرد: برای رفع همه این معضلات باید به دنبال فناوری روز باشیم تا بتوانیم محصول باکیفیت تولید کنیم؛ باید با نگاه به بازارهای جهانی و تعریف و شناسایی بازارهای هدف، محصولاتی منطبق با نیاز بازارهای جهانی تولید کنیم و به خاطر داشته باشیم کشورهای توسعه یافته دوران ساختوساز خود را سپری کردهاند و ازاینپس به فولادهای ویژه و کیفی نیاز بیشتری دارند.

مدیرعامل فولادمبارکه در تکمیل سخنان خود توجه به شرایط اقلیمی کشور را یکی دیگر از شروط اساسی برای موفقیت در تولید 55میلیون تن فولاد ذکر کرد و در این خصوص افزود: در این زمینه باید به وجود زیربناهای لازم و هزینه های مربوط به جابهجایی مواد بین بخشی و ارسال تولیدات به بازارهای هدف داخلی و جهانی توجه کنیم و ببینیم اگر این واحدها در کجا و با چه ظرفیتی ساخته شوند، قیمت تمامشده رقابتی ایجاد میکنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار فولاد در ادامه این نشست مدیرعامل فولادمبارکه در پاسخ به سؤال یکی از حاضران در جلسه مبنی بر اینکه برای تأمین مواد اولیه از منابع خارج از کشور در زنجیره فولاد آیا راهکاری در نظر گرفته شده است یا خیر گفت: همانگونه که اشاره شد بهطور قطع واردات سنگآهن و مواد اولیه برای شرکتهایی که مزیت دسترسی به آبهای آزاد را دارند، می تواند مقرون به صرفه باشد و در نظر نیز گرفته شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که دلیل افزایش نرخ تعرفه بر روی محصولات فولادی از سوی اتحادیه اروپا چه بوده است گفت: امروزه وضع تعرفه بر روی واردات محصولات بهدلیل حمایت از تولید داخل و برای این است که واحدها بتوانند روی پای خود بایستند؛ ضمن اینکه وضع تعرفه از سوی اتحادیه اروپا بر روی کشوری خاص نبوده و همه شرکتهای صادرکننده به اروپا را شامل شده است.

سخنران نشست تخصصی زنجیره فولاد ایران 1404 در پاسخ به این سؤال که چه موانعی پیش روی توسعه قرار دارد، تصریح کرد: یکی از بزرگترین این موانع سرمایه گذاری است.

منابع مالی در کشورهای دیگر با کمترین بهره و حتی بدون بهره بهصورت درازمدت در اختیار تولید و توسعه قرار داده میشود.

در کشور ما نیز با تشویق بخش خصوصی و کاهش ریسک برای سرمایه گذاران خارجی و یا استفاده از منابع مالی آنها میتوان به این بخش کمک کرد.

وی در جواب این سؤال که در چه صورت تولید در کشور ما موفق خواهد بود، گفت: با نگاه بین المللی و داشتن استراتژی مدون در توسعه میتوان شرایطی فراهم کرد که بتوان در چرخه رقابت باقی ماند.

مدیرعامل فولاد مبارکه درباره اینکه چرا صادرات فولادمبارکه به ویژه در ماههای اخیر کاهش یافته است تصریح کرد: با توجه به اینکه کشور ما در حال خارج شدن از رکود است، بهطور طبیعی به هر میزان که رونق اقتصادی حاصل شود، به همان مقدار نیاز به محصولات فولادی ازجمله ورق افزایش می یابد؛ در این حالت فولاد مبارکه به دلیل حمایت هرچه بیشتر از تولید داخل ضمن حفظ بازارهای صادراتی، بخش بیشتری از محصولات خود را به بازارهای داخلی عرضه کرده است.

دکتر سبحانی درخصوص چرایی و لزوم ادغام واحدهای کوچک تصریح کرد: این اقدامی است که حتی بزرگترین تولیدکنندگان فولاد جهان نیز به منظور افزایش توان رقابتی خود با کشور چین انجام دادهاند.

بدون شک انجام این کار در کشور ما نیز به بقا و سوددهی واحدهای کوچک کمک خواهد کرد.

وی در ادامه به سؤالات مطرحشده دیگر درخصوص اینکه چرا در کشور ما همانند کشور ترکیه از قراضه به میزان بیشتری در تولید فولاد استفاده نمیشود؛ هدف ایجاد کنسرسیوم فولاد در بندرعباس و نقش فولادمبارکه در ایجاد این کنسرسیوم؛ نقش شرکتهای تولیدی زیرمجموعه فولادمبارکه در چرخه تولید این شرکت و نحوه قیمتگذاری محصولات فولادی پاسخهای کاملی ارائه کرد که موردتوجه حاضران قرار گرفت.

گفتنی است در سیزدهمین نمایشگاه بینالمللی معدن، صنایع معدنی، ماشینآلات و تجهیزات در تهران که با هدف عرضه و ارائه ظرفیتهای موجود و توانمندیهای کشور، ایجاد فرصت برای جذب سرمایهگذار داخلی و خارجی و همچنین ایجاد زمینه برای انتقال فناوری به مدت 4 روز از 13 تا 16 آبان در محل برگزاری نمایشگاههای دائمی تهران برگزار شد، شرکت فولادمبارکه با برپایی غرفه، پذیرای بازدیدکنندگان داخلی و خارجی حاضر در نمایشگاه بود و آخرین دستاوردهای خود در تولید و طرحهای توسعه را معرفی کرد.


کلید واژه ها: فولاد - تولید - نمایشگاه بین المللی - معدن - ایران - برگزار - بین المللی - مدیرعامل - نمایشگاه - دکتر - ماشین - اقتصادی - اتاق بازرگانی - مصرف - کشور - افزایش - نیروی انسانی - گزارش - هایی - خانه - تکنولوژی - کشاورزی - موفقیت - برنامه - فرارو - رسانه - اصحاب - جمعیت - جهانی - معادن

آخرین اخبار سرویس:
مزایای استفاده از سامانه ثبت الکترونیک معاملات نفتی در کاهش قاچاق

لزوم آگاهی مدیران از ماهیت تغییرات فناوری محور/ در فناوری مالی، هیچ تغییر و نوآوری قابل پیش بینی نیست

استخدام راننده، بازاریاب و تحصیلدار در مشهد پخش

استخدام مدیر فروش در شرکت آبنوس آرا

بازارچه های عرضه محصولات کشاورزی در محله های شهر زنجان ایجاد می شود

انویدیا نسبت به افزایش قیمت کارت های گرافیک واکنش نشان داد

افت 40 درصدی قرارداد های اجاره مسکن

استخدام ویزیتور در شرکت دریا گستر پارس

فراخوان سازمان حج برای دارندگان فیش حج تمتع

استخدام پیک موتوری بصورت نیمه وقت در تهیه غذا

مدیران بانکی در تصمیمات راهبردی فناورانه مشارکت فعال داشته باشند

تصادفات در استان گلستان 4 درصد کاهش یافت

تنوع در تالار محصولات صنعتی و معدنی با عرضه 67 هزار تن سیمان، آلومینیوم و فولاد

لاین هم وارد عرصه ارز دیجیتالی می شود

ارزش معاملات بورس تهران از 10 هزار میلیارد ریال گذشت

شیرین کاری 20 دقیقه ای و دلار 4650 تومانی/ جشن برجام یادتان هست؟

استخدام دو نفر کارگر ساده جهت یک تهیه غذا در قم

مردم برای خرید مسکن عجله نکنند

ایجادبازارچه عرضه محصولات کشاورزی در زنجان

"سنسورهای آشکارساز گاز" توسط یک شرکت دانش بنیان ایرانی تولید شد

نظام بانکی طلایه دار بکارگیری فناوری های نوین در ارائه خدمات مالی

استخدام پیتزا فروشی چینو

فلفل تند باواریایی، تست و بررسی بی ام و 125i در تهران، گران قیمت ترین هاچ بک بازار + فیلم شتاب

مشاور وزیر نفت: نمایندگان به خاطر رای آوردن در دوره بعد، با گران شدن بنزین مخالفت کردند

انویدیا نسبت به افزایش قیمت کارت های گرافیک واکنش نشان داد

اصلاح الکترود گرافیت برای تصفیه پساب های صنایع غذایی در پیل سوختی میکروبی

حرف ها و حدیث های پشت پرده نوسان دلار

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه خانم در یک شرکت معتبر در تهران

ماجرای پول هایی که هدایتی به چند پرسپولیسی پرداخت کرد

موافقت کمیسیون عمران با بخشنامه 5 درصدی آخوندی

طلا تحت تاثیر تعطیلی دولت آمریکا

عکس روز نشنال جئوگرافیک

استخدام کارمند فروش جهت کار در شرکت آسانسور در کرج

استخدام حسابدار خانم مسلط به برنامه پیوست در یک شرکت معتبر

وجود 1570 مجوز برای سرمایه گذاری/ صدور 400 مجوز در استان ها

استخدام کارمند فروش آشنا به امور دفتری و چاپ در کرج

استخدام نقشه کش و طراح صنعتی جهت همکاری در تهران

استخدام روز البرز – 2 بهمن 96

استخدام تعدادی موتورسوار جهت دفتر پیک در شهر اصفهان

ورودی معبد"آناهیتا" سامان می یابد

صاحبان دارایی های سمی به سادگی از این ثروت بی حساب نمی گذرند/ بازنده اصلی دارایی های سمی سپرده گذاران موسسات اعتباری بودند

26 پروژه زیربنایی دهه فجر در ملکشاهی افتتاح یا کلنگ زنی می شود

پرداخت بخشی از بدهی های نفتی مصر به شرکت های خارجی 

9 دستگاه خودرو؛ جوایز ویژه جشنواره زمستانه فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش

بازارچه های عرضه محصولات کشاورزی در محله های شهر زنجان ایجاد می شود

به کاهش نرخ تورم نمی توان امیدوار بود

رونمایی از خودروی مفهومی نیسان

افزایش قیمت برنج هندی

نمایشگاه کتاب گامی در جهت توسعه فرهنگی است

26 پروژه زیربنایی دهه فجر در ملکشاهی افتتاح یا کلنگ زنی می شود

شناسایی 509 فقره انشعاب غیر مجاز در زنجان

استخدام نیروی خدمه آقا جهت همکاری در شهر اصفهان

استخدام تعدادی منشی تلفنی جهت همکاری در شهر اصفهان

استخدام مهندس صنایع جهت سرپرستی خط تولید در تهران

استخدام بازاریاب جهت فروش کالاهای ساختمانی در اصفهان

هزینه عروسی در تهران از 3 تا 35 میلیون

26 پروژه زیربنایی دهه فجر در ملکشاهی افتتاح یا کلنگ زنی می شود

استخدام تعدادی کارشناس فروش و منشی در کرج

استخدام مهندس تاسیسات مکانیک جهت پروژه های تهران

استخدام کارمند دفتری خانم جهت آموزشگاه در شهر اصفهان

استخدام مهندس صنایع آشنا به کنترل پروژه در تهران

روسیه و عربستان بر ائتلاف نفتی خود تاکید کردند

سویاکاران گلستان 87 درصد مطالبات خود را دریافت کردند

استخدام لیسانس برق یا صنایع جهت شرکت تولیدی در محدوده شهریار

در تلاش هستیم هزینه های سفر حج تصاعدی افزایش نیابد

استخدام کارشناس کنترل کیفیت در شرکت تولیدکننده استند  کرج

قیمت انواع محصولات سایپا 2 بهمن 96

84 میلیارد ریال برای طرح های عمران شهری خورموج مصوب شد

استخدام مهندس صنایع آقا جهت کار در شرکت تولیدی در تهران

صادرات طلای سرخ 33 درصد بیشتر شد/ 56 کشور زعفران ایرانی می خورند

قیمت انواع محصولات ایران خودرو 2 بهمن 96

اختصاص 200 میلیارد تومان تسهیلات برای ارائه به واحد های صنعتی زلزله زده

حفظ ساختار طبیعی شهر گردشگری سرعین در اولویت قرار دارد

مسیر دولت در جهت اصلاح اقتصاد است

سیاست بانک مرکزی درباره ارز دیجیتال/دلیل احتیاط درمقابل بیت کوین

آنغوزه گیاه دارویی وارزشمند برای صادرات

سامانه ملی پایش کسب وکار در ایلام راه اندازی شد

شاخص استفاده از فناوری در حوزه بانکی در سطح مناسبی قرار داد/ در سه ماهه سال 2017 ، 8.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه سین تک صورت گرفته است

مدیران بانکی در تصمیمات راهبردی فناورانه مشارکت فعال داشته باشند

آمار خودکشی در ایران بالا نیست

نوسان ارزی، سرگیجه بورسی

سیف: بهره گیری از فناوری مالی و فین تک ها موضوع امروز بانکداری است

حفظ ساختار طبیعی شهر گردشگری سرعین در اولویت قرار دارد

84 میلیارد ریال برای طرح های عمران شهری خورموج مصوب شد

دعوت به همکاری ناخن کار، براشینگ کار، رنگ کار در سالن زیبایی

استخدام راننده با خودروی وانت کفی مبلی، نیسان و خاور در کمالشهر

صادرات طلای سرخ 33 درصد بیشتر شد/ طی 9 ماهه امسال بالغ بر 160 تن زعفران به 56 کشور مختلف صادر شده است

طلبکاران از دولت بخوانند

هزینه عروسی در تهران از 3 تا 35 میلیون

استخدام مشاور امور تسهیلات بانکی و کارشناس IT یا کامپیوتر

افزایش قیمت دلار، قطعا به نفع دولت است

طلبکاران از دولت بخوانند/دخل و خرج سال آینده چگونه سربه سر می شود؟

احتمال بروز زلزله 7 ریشتری گسل شمال تهران 2 برابر شده

تورم و سوداگری در بازار مسکن

افزایش نسبی بهای جهانی طلا

صادرات طلای سرخ 33 درصد بیشتر شد

کاهش نرخ مبادلاتی دلار و یورو

مردها بیشتر از زنان خودکشی می کنند

بهره برداری از خط آهن قزوین–رشت تا سه ماه آینده

رشد قیمت اغلب مسکوکات طلا با اهرم ارزی

رویکرد تولید 55 میلیون تن فولاد با نگاه جهانی موفقیت آمیز خواهد بود

رویکرد تولید 55 میلیون تن فولاد با نگاه جهانی موفقیت آمیز خواهد بود