مطالب مرتبط:
پروژه شخصی سازی درمان سرطان در ایران/خارجی ها دانشجو دزدی می کنند
پروژه شخصی سازی درمان سرطان در ایران/خارجی ها دانشجو دزدی می کنند
تاجگردون: یک هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده دوگنبدان مقاوم سازی شد
11هزار واحدمسکن روستایی نیازمند مقاوم سازی
واشنگتن: آمریکا از وضع تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران استقبال می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 10:502017-11-15اقتصادي

یارانه ندهید؛ ایران را مقاوم سازی کنید


برای مقاوم سازی هر شهر در برابر زلزله به طور میانگین به دو هزار و پانصد میلیارد تومان نیاز است و طبیعی است که دولت به تنهایی قادر به تامین این بودجه نیست.

- --> کد خبر: 559118 1396/08/24 10:51:47 برای مقاوم سازی هر شهر در برابر زلزله به طور میانگین به دو هزار و پانصد میلیارد تومان نیاز است و طبیعی است که دولت به تنهایی قادر به تامین این بودجه نیست.

اما از سوی دیگر در نظر بگیریم دولت ماهانه سه هزار و دویست میلیارد تومان یارانه می پردازد.

آیا نمی توان تمهیدی اندیشید و مردم را آگاه کرد که از خیر این چهل و پنج هزار تومان بگذرند و این سرمایه از الان تا بیست سال آینده به مقاوم سازی ایران در برابر زلزله اختصاص یابد.

محسن عسکری جهقی در یادداشتی با عنوان "یارانه ندهید؛ ایران را مقاوم سازی کنید" که آن را در اختیار ایلنا قرار داده است خواستار اختصاص پول یارانه ها به طرح مقاوم سازی ایران در برابر زلزله شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا متن این یادداشت به این شرح است: زلزله جزیی لاینفک از سرزمین ایران است.

ایرانیان چاره ای ندارند جز آنکه با این مهمان ناخوانده و عارضه طبیعی کنار بیایند.

روزانه نزدیک به شصت زلزله زیر چهار ریشتر در ایران ثبت می شود اما اعلام نمی شود.

به این ترتیب در ایران سالانه شاهد دو هزار زلزله هستیم بنابراین زلزله همواره با ماست.

قطعا پیش بینی زلزله امکان پذیر نیست اما تبعات و آثاری که زلزله می تواند از خود به جای بگذارد کاملا قابل پیش بینی است.

دیماه 1385 زلزله بم به بزرگای 7/6 ریشتر در عرض دوازده ثانیه قریب به بیست و هفت هزار نفر از مردم را به کام مرگ فرستاد و بالغ بر سی هزار نفر مجروح شدند و آثار و تبعات این زلزله هنوز با مردم ایران به ویژه مردم کرمان باقی مانده است.

به یقین وقوع این زلزله مرگبار بم خارج از اراده هر کسی بود و کسی نمی توانست آن را پیش بینی کرده یا مانع وقوع ان شود.

بیست و هفت هزار نفر در این زلزله در عرض چند دقیقه جان خود را از دست دادند و این رقم بیست درصد جمعیت صد و چهل هزار نفره ساکنین این شهر بود.

درست یک روز قبل از زلزله بم، زلزله ای به بزرگای 5/6 ریشتر دقیقا مشابه با آنچه در بم روی داده بود شهر کامبریا در جنوب کالیفرنیا را لزراند و از جمعیت دویست و پنجاه هزار نفری ساکنان کامبریا تنها سه نفر جان خود را از دست دادند.

چهار دقیقه پس از نیمه شبِ بیست و ششم مهرماه 1368 زمین لرزه ای به بزرگای 9/6 ریشتر در عمق یازده کیلومتری منطقه لوماپریتای آمریکا روی داد که منجر به رانش زمین و سونامی نیز شد.

پنج میلیون نفر در این منطقه زندگی می کردند که از این تعداد شصت و دو نفر کشته و نزدیک به سه هزار و پانصد نفر زخمی شدند.

اما در ایران تلفات زلزله بسیار بالاست.

طی یکصد سال اخیر بالغ بر یکصد هزار نفر در اثر زلزله در ایران کشته شده اند که این بسیار سرسام آور است.

آیا تفاوت فاحش در میزان کشته شدگان زلزله در ایران و سایر مناطق جهان یک اتفاق تصادفی است؟ آیا این پدیده یک اتفاق اجتناب ناپذیر است و مسیر تاریخ ناچار و ناگزیر باید چنین طی می شده است یا می توان آن را نتیجه تصمیمات راهبردی دانست که به موقع اخذ نشده بود.

پاسخی هایی که معمولا در رسانه ها از زبان بسیاری از روزنامه نگاران و مسئولان به این قبیل سوالات داده می شود این است که مردم بم، رودبار، کرمانشاه، ورزقان، زرند، طبس، بویین زهرا و دهها منطقه دیگر در خانه هایی که از خشت و گل ساخته شده است زندگی می کرده اند و مردم آمریکا، ژاپن، آلمان، انگلستان، و دهها کشور دیگر در چنین وضعیتی زندگی نمی کنند.

با این حال اصل سوال همچنان باقی است که چگونه است مردم سرزمینی که بسیار ثروتمند است و از منابع سرشار نفتی، انسانی و تخصصی سود می برد باید در خانه هایی از خشت و گل زندگی کنند؟ هرچند در شرایط جدید حتی ساختمان های نوساز نیز آسیب دیده اند و این نشان از اهمال و قصور سازمانهای نظارتی نظیر سازمان نظام مهندسی دارد که از حوصله این مقال خارج است و باید در جای دیگری به آن پرداخته شود.

درباره بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله و خشکسالی و قطحی می توان به گونه ای سخن گفت که گویی مردم بخش هایی از جهان خیلی بداقبال و بیچاره هستندو بخش دیگری از مردمان جهان بخت یارند.

اینگونه سخن گفتن بسیار وسوسه¬انگیز است و به کار سیاستمداران دغل می آید.

درباره این نکته که بلایای طبیعی بسیار فاجعه¬بارند کمترین شک و تردیدی وجود ندارد اما آیا واقعاً این¬ها بلایای طبیعی هستند؟ صد البته از منظر سیاسی و اجتماعی این بلایا تصادفی هستند و علت وقوع آن ها خارج از اراده و قدرت آدمی است یا حداقل با سطح فعلی دانش بشری کسی قدرت مهار آن ها را ندارد و نمی تواند توفانها، زمین لرزه ها، خشکسالی و سونامی را پیش¬بینی کند.

اما تبعات و عواقب این بلایا به هیچ عنوان تصادفی نیستند و به هیچ وجه نمی توان تصادفی بودن وقوع بلایای طبیعی را به تبعات و آثار بلایای طبیعی تعمیم داد.

درست در لحظاتی که به ظاهر طبیعت مقصر اصلی است باز هم این انتخابها و تصمیمات راهبردی سیاست مداران و کارگزاران جامعه است که در پشت حوادث طبیعی پنهان شده¬ و تعیین می¬کنند چه کسی پیروز بشود چه کسی شکست بخورد، چه کسی زنده بماند و چه کسی بمیرد.

با توجه به مطالب فوق کمتر کسی را بتوان یافت که بر زلزله خیز بودن ایران آگاهی نداشته باشد.

طبیعت تا همین مرز پیش می آید و بیش از این گناهکار نیست.

اما از این مرحله به بعد، به ویژه زمانی که می دانیم ایران جزو ده کشور زلزله خیز جهان است، دیگر تصمیمات مسئولان و حاکمان جامعه است که تعیین کننده میزان آثار زلزله خواهد بود.

اگر در ژاپن یا آمریکا میزان تلفات زلزله هایی که به مراتب با قدرت بیشتر یا همتراز با زلزله هایی که در ایران روی میدهد به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد اما در ایرانِ زلزله خیز که همه مسئولان و دست اندرکاران آن نیز بر این ویژگی طبیعی آگاهی دارند در عرض کمتر از سی ثانیه، بیست و هفت هزار نفر می میرند مقصر طبیعت نیست بلکه این یک انتخاب است.

مسئولان، تصمیم سازان و تصمیم گیران در ایران در هر طیف و گروه سیاسی که هستند در دولتهای گوناگون از صد سال پیش تا کنون انتخاب کرده اند تا زلزله در ایران پرتلفات باشد.

چگونه است طی پنجاه سال اخیر هیچ یک از دولتها برای کاهش تلفات زلزله در یکی از زلزله خیزترین مناطق جهان هیچ اهتمام ویژه ای نداشته است.

در برنامه هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری از ابتدای انقلاب تا کنون حتی یکنفر برای این مسئله هیچ برنامه و طرحی ارائه نداده است.

هربار که زلزله روی می دهد یک جو بسیار عاطفی و احساسی به وجود می آید که صد البته خاص مردم ایران است و به ویژه اینروزها با وجود شبکه های اجتماعی و فضای مجازی هرکس شماره کارت بانکی خود را اعلام می کند تا برای مناطق زلزله زده کمک های انسان دوستانه جمع آوری کند.

هنرمندان، ورزشکاران، بازیگران، سیاسیون، فعالان سیاسی و اجتماعی و فرهنگی در یک فضای جوّ زده احساسی هر آنچه در توان دارند هم برای کمک به آسیب دیدگان و هم برای دیده شدن به کار می گیرند و تلاش می کنند از آلام آسیب دیدگان بکاهند.

غافل از اینکه درد و رنج آسیب دیدگان زمانی آغاز می شود که این احساسات عاطفی توفانیِ زودگذر فروکش می کند و دیگر کسی یاد آسیب دیدگان نیست و این چرخه معیوب با زلزله بعدی تکرار می شود.

آیا واقعا نیاز است هربار که زلزله ای در ایران روی می دهد هلال احمر و سایر نهادها و بسیاری از چهره ها شماره حساب بانکی معرفی کنند تا به داد مردم رسید؟ آیا نمی توان برای مقاوم سازی ایران دربرابر زلزله اقدامی اساسی انجام داد.

بر اساس یک حساب سرانگشتی در کشور زلزله خیز ایران یکصد و پنجاه شهر وجود دارد که بسیار در برابر زلزله آسیب پذیر هستند.

برای مقاوم سازی هر شهر در برابر زلزله به طور میانگین به دو هزار و پانصد میلیارد تومان نیاز است و طبیعی است که دولت به تنهایی قادر به تامین این بودجه نیست.

اما از سوی دیگر در نظر بگیریم دولت ماهانه سه هزار و دویست میلیارد تومان یارانه می پردازد.

آیا نمی توان تمهیدی اندیشید و مردم را آگاه کرد که از خیر این چهل و پنج هزار تومان بگذرند و این سرمایه از الان تا بیست سال آینده به مقاوم سازی ایران در برابر زلزله اختصاص یابد و این سیاست با تغییر دولتها تغییر نکند؟ آیا ماندگاری و سودی که از رهگذر مقاوم سازی ایران در برابر زلزله در درازمدت به دست می آید با ماهانه چهل و پنج هزار تومانی که به هر فرد داده می شود قابل قیاس است؟ جدای از اینکه این راهبرد کلان علاوه بر آنکه اثری جاودان و ماندگار خواهد بود و ایران را در برابر این بلای طبیعی مقاوم می سازد در کوتاه مدت نیز می تواند رونق بسیار قابل ملاحظه ای به اقتصاد کشور ببخشد و چرخ تولید و اشتغال را به حرکت درآورد.

وظیفه رسانه ها در این زمینه بسیار حایز اهمیت است.

امید زلزله تلخ و بسیار غمبار کرمانشاهان نقطه عطفی باشد که کشتیبان را سیاستی دیگر آید و تصمیمی بزرگ گرفته شد.

کارهای بزرگ و تصمیمات بزرگ به مردان بزرگ نیاز دارد و ایران اسلامی از این دست مردان و زنان بزرگ کم ندارد.


کلید واژه ها: زلزله - ایران - یارانه - پیش بینی - میلیارد - مردم - طبیعی - مهمان ناخوانده - پیش بینی زلزله - زمین - بینی - دولت - منطقه - تامین - بودجه - جمعیت - کالیفرنیا - زمین لرزه - رانش زمین - ایرانیان - مرگبار - سونامی - سرمایه - آمریکا - مجروح - کرمان - زندگی - آینده - گزارش - درصد

آخرین اخبار سرویس:
وفور عسل های قاچاق در بازار

استقرار سیستم های تصفیه سیار آب در مناطق زلزله زده

افزایش قیمت خودرو های خارجی با توقف ناگهانی ثبت سفارش خودرو

راهکار ساماندهی ترافیک شمال تهران

مدیرعامل سایپا تغییر کرد

وضعیت عرضه‎ ی اینترنت در کشورهای مختلف جهان

شاید دلار گران تر نشود!

چرا خروج از توافق نفتی به نفع روسیه است؟

برقراری مستمری بازماندگان زلزله غرب کشور توسط صندوق بیمه روستاییان

باید محرز شود که معاملات بلوکی به قصد قیمت سازی بوده

توزیع جو رایگان بین دامداران مناطق زلزله زده کرمانشاه

تهاتر سه جانبه بدهی دولت، بخش خصوصی و بانکها در لایحه بودجه 97

یک کانتینرقاچاق هم ازگمرک ترخیص نشد/کنترل هوشمندیک میلیون کانتینر

مدیرعامل سایپا تغییر کرد/ جمالی رفت

استفاده انگلیس از خودروهای "متصل" برای اولین بار

­سرمایه گذاری 9 هزار میلیارد تومانی در بخش بندری کشور

گنجینه مجارستان؛ روایت خودروهای کلاسیک پنهان شده در گاراژهای بوداپست

منهای ورزش/ تورم بسیار بسیار شدید در راه است

آسیب سنگین زلزله بر تاسیسات ایلام

افزایش صادرات ایران به اتحادیه اروپا

ظهور پدیده سقف های شناور

تکذیب ادعای گندم خاک آلود

تغییر مدیرعامل سایپا

کمک 137 میلیونی ادیولوژیست ها برای زلزله زدگان

2018؛ سال زلزله های بزرگ و ویرانگر

نظر شما درباره شرایط آزمون استخدامی وزارت نفت چیست؟

نامه آنی سازمان امور اداری و استخدامی به نفت

فرافکنی به سبک وزیر نفت/ آقای زنگنه شما ترجمه کن!

طولانی ترین چاه نفت جهان حفاری شد

آیپد پرو 2018 مجهز به پردازنده A11X است

آغاز نشست سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه (+عکس)

ارسال بیش از 800میلیون تومان کمک مردمی ماکو به زلزله زدگان غرب کشور

مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا تغییر کرد/ جمالی رفت

­سرمایه گذاری 9 هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی در پس کرانه های بندری کشور

اتاق اصناف ایران شیشه ساختمانهای سرپل ذهاب را تامین میکند

شاید دلار گران تر نشود!

قائم مقام سابق بورس نیویورک:تنها راه دسترسی به بازار ایران استفاده از یورو بجای دلار است

تصاویر جذاب و دیدنی از سرزمین عجایب؛ قطب شمال

ورود مجلس به طرح افزایش قیمت نان

اقبال رییس جمهور سابق شیلی در انتخابات امروز

اتاق اصناف ایران شیشه سرپل ذهاب را تامین میکند

واریز 281 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض برای جبران خسارات مناطق زلزله

بحران موسسات مالی و قیچی سرمایه اجتماعی ؛ چرا دولت شعب گران قیمت موسسات را نمی فروشد؟!

آخرین آمار چادرهای توزیع شده در کرمانشاه

صدای گام های آمازون در سوپرمارکت ها

فارس گزارش می دهد حاشیه قیمت منفی در بازار خودروهای مونتاژی/قیمت گذاری خودروسازان بالاتر از نرخ بازار

در سال 96 چند نفر به جمعیت یارانه بگیران اضافه شد؟

تغییر در سکان مدیریت سایپا/ جهرودی مدیرعامل سایپا شد

حمایت هالیوود از ستاره های متهم

فارس پیشتاز در اجرای طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی

خروج واگن قطار باری در محور بافق - تربت / رفع اخلال در مسیر قطارها

بیش از 17 هزار مرکز خدمات تشخیصی و درمانی مستقل طرف قرارداد سازمان تأمین اجتماعی هستند

استارت خودروی کوییک توسط شریعتمداری

صادرات ایران به اتحادیه اروپا از 7میلیارد یورو گذشت

زنگنه: بد ترجمه می کنند!

فرافکنی به سبک وزیر نفت/ آقای زنگنه شما ترجمه کن!

آیا بالاخره کنکور حذف خواهد شد؟

آغاز کار بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان گیلانغرب

رونق دوباره شرکتهای هرمی

رکب 1200 میلیارد ریالی قاچاقچیان به گمرک هوشمند/ گمرک از یک سوراخ چند بار گزیده شد

قاچاق 1128 کانتینر مربوط به سال های 94 و 95 است/ ضعف اتصال سیستمی عامل قاچاق بود

واریز281 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض به حساب بنیاد مسکن

استفاده از وسایل گرمایشی برقی در چادرهای زلزله زده/آب این مناطق مشکلی ندارد

آغاز کار بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان گیلانغرب

رویترز: هوندا 900 هزار خودروی تولیدی خود را برای تعمیر فراخواند

مسکن مهر پروژه ای «پوپولیستی» بود

هوندا برای 900 هزار خودروی ون فراخوان رفع عیب صادر کرد

ثبت دومین وقف شهرستان نهاوند/ وقف باعث پیشرفت جامعه اسلامی می شود

2018؛ سال زلزله های بزرگ و ویرانگر

برق رسانی به چاه ها و ایستگاه های پمپاژ آب کرمانشاه آغاز شد

طرح جامع زعفران از 8 سال پیش خاک می خورد/ اروپایی ها به دنبال فروش کالای خود هستند نه خرید از ما

کارگزاری ها حق ورود به بنگاه داری ندارند/ مدیر صندوق سرمایه گذاری مسئول جبران خسارت مردم

واکاوی هزینه تصمیم بانک مرکزی/ مکیدن ده ها هزار میلیارد سپرده شبکه بانکی توسط چند بانک خصوصی

افزایش 3 برابری قیمت ملکه های چینی

اعلام آمادگی برای ساخت واحد های مسکونی برای زلزله زدگان/ می توانیم حلقه وصلی برای تعاونی های مسکن باشیم

صدور مجوز تأسیس دفتر حمایت و هدایت نیروهای کار ایرانی در 4 کشور

عکس/ پست فریدون آسرایی در ستایش از دایی

زیرمجموعه های وزارت کار مکلف به کمک رسانی به زلزله زدگان شدند

اجرای حکم میلیاردی پرونده قاچاق بشکه فلزی

بیمارستانی که حمل دارو و وسایل پزشکی در آن اتوماتیک انجام می شود/ قرارداد ساخت بیمارستان مشابه در ایران به دلیل مشکلات انتقال پول به تعویق افتاد

شرط بانک مرکزی برای برگزاری مجمع عمومی بانک اقتصاد نوین

واکنش وزارت جهاد کشاورزی به ادعای اختلاط گندم داخلی با خاک/40 درصد گندم ایران ممتاز است

رکب 1200 میلیارد ریالی قاچاقچیان به گمرک هوشمند/ گمرک از یک سوراخ چند بار گزیده شد

امکان صادرات 5 محصول استراتژیک کشاورزی از بورس کالا

2018؛ سال زلزله های بزرگ و ویرانگر +عکس

قاچاق 1128 کانتینر مربوط به سال های 94 و 95 است/ ضعف اتصال سیستمی عامل قاچاق بود

پاسخ وزارت جهاد کشاورزی به ادعای گندم خاک آلود

کرسنت با قید مشروط آماده واردات گاز از ایران است

زمان پرداخت سرانه مدارس اعلام شد

بانک های عامل پرداخت تسهیلات ویژه به زلزله زدگان مشخص شد

95 درصد مردم یارانه نقدی می گیرند/نظارتی بر پرداخت یارانه تولید وجود ندارد

هواپیماهای تولید نشده را به حراج نمی گذارند

"حراجمعه بامیلو" یا همان بلک فرایدی ایرانی برگزار می شود

دلار را در فعالیت های اقتصادی با ایران حذف می کنیم/نگرانی فعالان اقتصادی اتریش از احتمال تحریم های جدید آمریکا

اخراج پارس پامچال از تابلوی بورس پس از گذشت 40 سال/نماد "شپمچا" به بازار پایه منتقل می شود

استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده صادرات کالا تسریع می شود

چند درصد از مردم یارانه نقدی می گیرند؟

فرافکنی وزیر نفت درباه قرارداد توتال

درآمدزایی کشاورزان، افزایش و پایداری تولید کشاورزی در اولویت وزارت جهاد کشاورزی

رونق دوباره شرکتهای هرمی

پرداخت یک میلیارد تومان خسارت به زلزله زدگان سرپل ذهاب از سوی بیمه ایران

نفت ترش ایران به مقصد لهستان اوایل آذر بارگیری می شود

قیمت نفت افزایش یافت

ذخیره طلای معدن زرشوران 30 تن افزایش یافت

بهره برداری از محور آبادان- خرمشهر- بازرگان تا سه سال آینده

خروج واگن قطار باری در محور بافق - تربت

افزایش 12.5درصدی صادرات نفت ایران به هند در ماه اکتبر/ ایران سومین تامین کننده نفت هند

بانک سامان در مناطق زلزله زده مدرسه و درمانگاه می سازد

آغاز مسابقه “عضو شوجایزه بگیر” بانک ایران زمین

آیا تحریم های آمریکا بر روابط تجاری ایران و اتریش تأثیری دارد؟

ثبت 9 هزار و 692 میلیارد ریال معاملات کالا در بورس کالای ایران

عکس/ بارش برف در ارتفاعات تهران

جلسه ویژه بانک ها برای کمک به زلزله زدگان

زیمنس آلمان 7 هزار نفر از کارکنان خود را اخراج می کند

هفت بانک، مامور پرداخت تسهیلات به زلزله زدگان

10 تا 30 هزار تومان به ازای هر دانش آموز کافی است؟

حمله گرگ ها به گله گوسفندان در گلوگاه

ا­حداث 50 کیلومتر خط ریلی جدید برای اتصال مراکز تولید انبوه بار به شبکه

موافقت اصولی برای تولید بیش از 20 هزار تن ماهی در قفس

ایران سومین صادرکننده نفت به هند

ایران تا ابتدای 2019 صادرکننده ال ان جی خواهد شد

2018؛ سال زلزله های بزرگ و ویرانگر +عکس

نامزد شناسی با عطر مورد علاقه اش

وزیر نیرو وارد سرپل ذهاب شد

رد ادعای"گندم خاک آلود"/ فاصله 7 برابری این ادعا از دولت تا بخش خصوصی!

رد ادعای "گندم خاک آلود"/ فاصله 7 برابری این ادعا از دولت تا بخش خصوصی!

معاون وزیر راه و شهرسازی: محور آبادان- خرمشهر- بازرگان سال 99 افتتاح می شود/ تسریع در تکمیل کریدور چهارخطه نوار ساحلی شلمچه- چابهار

تحریم های آمریکا بر روابط تجاری ایران و اتریش تأثیری ندارد/ پیش بینی افزایش تجارت تا 100 میلیون یورو

بانک های عامل پرداخت تسهیلات ویژه زلزله زدگان غرب کشور مشخص شدند

جزییات سفر فرمانده قرارگاه خاتم به مناطق زلزله زده /تفاهم با بنیادمسکن برای تأمین مصالح و اسکان موقت زلزله زدگان

نیم میلیون بازنشسته به کار بازگشتند

عقب نشینی 3 دلار اوپک از پس ثبت رکورد قیمتی

تحریم بانک سپه از سوی آلمان صحت ندارد/نقل و انتقال 52 میلیون یورو دیروز در شعبه فرانکفورت آلمان

فشار آمریکا برای کاهش خرید نفت از ایران؛ کره قبول کرد، لهستان نه

چرا قرارداد گازی اخیر به ضرر کشور است؟

منطقی شدن نرخ سود تسهیلات مسکن فاصله عرضه و تقاضا را کاهش می دهد

رشد 25 هزار تومانی بهای سکه

تدبیر و امید برای نجات اقلیم خشک و تفتیده فارس

ترس واحدهای تولیدی از دریافت تسهیلات/ وضعیت تولید مناسب نیست

بازدید وزیر نیرو از مناطق زلزله زده استان کرمانشاه

تدبیر و امید برای نجات اقلیم خشک و تفتیده فارس

درآمدهای گمرکی به کمک سامانه جامع گمرکی سه برابر شد

نفس می کشد زمین

400 میلیون یورو تجارت در گام نخست

افزایش صادرات ایران به اتحادیه اروپا

کدام شرکت ها بهترین نمایندگی های فروش را دارند؟

هوای تهران بازهم ناسالم است

وضعیت آب آشامیدنی در مناطق زلزله زده + فیلم

یک بام و دو هوای سازمان حمایت برای قیمت گذاری کالاها

ابلاغیه جهانگیری پشت گوش وزارت صنعت و بانک مرکزی!

ابلاغیه جهانگیری پشت گوش وزارت صنعت و بانک مرکزی!

ماموریت وزیر برای رفع نیاز آب و برق زلزله زدگان

ادامه اقدام تلافی جویانه هند در برابر ایران

آقای زنگنه شما ترجمه کنید!

راز های مهمانداران!/ کدام قسمت هواپیما خدمات بهتری دارد؟

فارس گزارش می دهد عقب نشینی 3 دلاری نفت اوپک از رکورد قیمتی و علت نوسان های اخیر

جلسه ویژه بانک ها برای کمک به زلزله زدگان

ابلاغیه جهانگیری پشت گوش وزارت صنعت و بانک مرکزی!

­هواپیماهای تولید نشده را به حراج نمی گذارند

افزایش قیمت مواد معدنی ادامه دارد

حفاری طولانی ترین چاه نفت جهان تکمیل شد

صادرات بیش از 4 میلیون بشکه نفت خام از لایه های نفتی پارس جنوبی

تغییر در سکان مدیریت سایپا/ جهرودی مدیرعامل سایپا شد

توزیع «جو» رایگان بین دامداران مناطق زلزله زده استان کرمانشاه از امروز آغاز شد

زمان ثبت نام خودروی کوییک اعلام شد+عکس

استخدام تعمیرکار طلا در شهرستان دماوند و گیلاوند

تعهد 50 میلیارد تومانی بیمه ایران در مناطق زلزله زده

تورم بسیار بسیار شدید در راه است

کسب و کارهای شهری به روستاها بروند

مثبت بودن سایر کشورها رتبه کسب وکار ما را افت داده است!

حضور 150 سرمایه گذار افغان در چابهار

اختلالات برای صنعت نفت و گاز مفید است

افزایش قیمت مواد معدنی ادامه دارد

جلسه ویژه بانک ها برای کمک به زلزله زدگان

فارس گزارش می دهد فشار آمریکا به مشتریان نفت ایران/کره خرید نفت از ایران را کاهش داد

جلسه ویژه بانک های دولتی و خصوصی با هدف کمک به زلزله زدگان

تولید 7 مدل خودرو در مهرماه متوقف شد

کارگاه آموزشی " آشنایی با ظرفیت های بورس کالا" در منطقه آزاد انزلی برگزار شد

جلسه ویژه بانک ها برای کمک به زلزله زدگان

مظنه مسکن ویلایی در تهران چقدر است؟ + جدول

کدام بانک ها به زلزله زدگان تسهیلات می دهند؟

مسکن مهر بیمه است/ نحوه پرداخت غرامت منازل آسیب دیده به زودی اعلام می شود

صاحبان آن در نقاط زلزله زده ضرر مادی نمی نند

جلسه توزیع اعتبارات ماده 180 در دنا

اجرای حکم میلیاردی پرونده قاچاق بشکه فلزی

ورود مجلس به طرح افزایش قیمت نان

وعده های وزیر نیرو برای سرمایه گذاران داخلی

دستور حجتی برای حمایت از صادرات 5 محصول کشاورزی

جزییات بدهی237 هزار میلیاردی دولت به بانک ها

بازار آپارتمان های 70 متری پایتخت+ قیمت

بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان کدامند؟

چین برای توقف اتلاف انرژی تجدیدپذیر دست به کار می شود

197 هزار میلیارد تسهیلات بانکی روانه سرمایه در گردش شد

انبوه ساز کرمانشاهی: مسکن مهر کرمانشاه توسط خصولتیها ساخته شد

فرشاد مومنی: غیرمولدها سهم مولدهای اقتصاد را می خورند

مردم هنوز به اهمیت بیمه پی نبرده اند

سوخت رسانی در مناطق زلزله زده به روال عادی بازگشت

آخرین وضعیت گازرسانی به مناطق زلزله زده

کاش صندوق ها جاده صاف کن مشکلات اقتصادی نمی شدند

نبرد نابرابر پوشاک ایرانی با برندهای تقلبی

یارانه ندهید؛ ایران را مقاوم سازی کنید

یارانه ندهید؛ ایران را مقاوم سازی کنید