مطالب مرتبط:
پروژه شخصی سازی درمان سرطان در ایران/خارجی ها دانشجو دزدی می کنند
پروژه شخصی سازی درمان سرطان در ایران/خارجی ها دانشجو دزدی می کنند
تاجگردون: یک هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده دوگنبدان مقاوم سازی شد
11هزار واحدمسکن روستایی نیازمند مقاوم سازی
واشنگتن: آمریکا از وضع تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران استقبال می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 10:502017-11-15اقتصادي

یارانه ندهید؛ ایران را مقاوم سازی کنید


برای مقاوم سازی هر شهر در برابر زلزله به طور میانگین به دو هزار و پانصد میلیارد تومان نیاز است و طبیعی است که دولت به تنهایی قادر به تامین این بودجه نیست.

- --> کد خبر: 559118 1396/08/24 10:51:47 برای مقاوم سازی هر شهر در برابر زلزله به طور میانگین به دو هزار و پانصد میلیارد تومان نیاز است و طبیعی است که دولت به تنهایی قادر به تامین این بودجه نیست.

اما از سوی دیگر در نظر بگیریم دولت ماهانه سه هزار و دویست میلیارد تومان یارانه می پردازد.

آیا نمی توان تمهیدی اندیشید و مردم را آگاه کرد که از خیر این چهل و پنج هزار تومان بگذرند و این سرمایه از الان تا بیست سال آینده به مقاوم سازی ایران در برابر زلزله اختصاص یابد.

محسن عسکری جهقی در یادداشتی با عنوان "یارانه ندهید؛ ایران را مقاوم سازی کنید" که آن را در اختیار ایلنا قرار داده است خواستار اختصاص پول یارانه ها به طرح مقاوم سازی ایران در برابر زلزله شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا متن این یادداشت به این شرح است: زلزله جزیی لاینفک از سرزمین ایران است.

ایرانیان چاره ای ندارند جز آنکه با این مهمان ناخوانده و عارضه طبیعی کنار بیایند.

روزانه نزدیک به شصت زلزله زیر چهار ریشتر در ایران ثبت می شود اما اعلام نمی شود.

به این ترتیب در ایران سالانه شاهد دو هزار زلزله هستیم بنابراین زلزله همواره با ماست.

قطعا پیش بینی زلزله امکان پذیر نیست اما تبعات و آثاری که زلزله می تواند از خود به جای بگذارد کاملا قابل پیش بینی است.

دیماه 1385 زلزله بم به بزرگای 7/6 ریشتر در عرض دوازده ثانیه قریب به بیست و هفت هزار نفر از مردم را به کام مرگ فرستاد و بالغ بر سی هزار نفر مجروح شدند و آثار و تبعات این زلزله هنوز با مردم ایران به ویژه مردم کرمان باقی مانده است.

به یقین وقوع این زلزله مرگبار بم خارج از اراده هر کسی بود و کسی نمی توانست آن را پیش بینی کرده یا مانع وقوع ان شود.

بیست و هفت هزار نفر در این زلزله در عرض چند دقیقه جان خود را از دست دادند و این رقم بیست درصد جمعیت صد و چهل هزار نفره ساکنین این شهر بود.

درست یک روز قبل از زلزله بم، زلزله ای به بزرگای 5/6 ریشتر دقیقا مشابه با آنچه در بم روی داده بود شهر کامبریا در جنوب کالیفرنیا را لزراند و از جمعیت دویست و پنجاه هزار نفری ساکنان کامبریا تنها سه نفر جان خود را از دست دادند.

چهار دقیقه پس از نیمه شبِ بیست و ششم مهرماه 1368 زمین لرزه ای به بزرگای 9/6 ریشتر در عمق یازده کیلومتری منطقه لوماپریتای آمریکا روی داد که منجر به رانش زمین و سونامی نیز شد.

پنج میلیون نفر در این منطقه زندگی می کردند که از این تعداد شصت و دو نفر کشته و نزدیک به سه هزار و پانصد نفر زخمی شدند.

اما در ایران تلفات زلزله بسیار بالاست.

طی یکصد سال اخیر بالغ بر یکصد هزار نفر در اثر زلزله در ایران کشته شده اند که این بسیار سرسام آور است.

آیا تفاوت فاحش در میزان کشته شدگان زلزله در ایران و سایر مناطق جهان یک اتفاق تصادفی است؟ آیا این پدیده یک اتفاق اجتناب ناپذیر است و مسیر تاریخ ناچار و ناگزیر باید چنین طی می شده است یا می توان آن را نتیجه تصمیمات راهبردی دانست که به موقع اخذ نشده بود.

پاسخی هایی که معمولا در رسانه ها از زبان بسیاری از روزنامه نگاران و مسئولان به این قبیل سوالات داده می شود این است که مردم بم، رودبار، کرمانشاه، ورزقان، زرند، طبس، بویین زهرا و دهها منطقه دیگر در خانه هایی که از خشت و گل ساخته شده است زندگی می کرده اند و مردم آمریکا، ژاپن، آلمان، انگلستان، و دهها کشور دیگر در چنین وضعیتی زندگی نمی کنند.

با این حال اصل سوال همچنان باقی است که چگونه است مردم سرزمینی که بسیار ثروتمند است و از منابع سرشار نفتی، انسانی و تخصصی سود می برد باید در خانه هایی از خشت و گل زندگی کنند؟ هرچند در شرایط جدید حتی ساختمان های نوساز نیز آسیب دیده اند و این نشان از اهمال و قصور سازمانهای نظارتی نظیر سازمان نظام مهندسی دارد که از حوصله این مقال خارج است و باید در جای دیگری به آن پرداخته شود.

درباره بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله و خشکسالی و قطحی می توان به گونه ای سخن گفت که گویی مردم بخش هایی از جهان خیلی بداقبال و بیچاره هستندو بخش دیگری از مردمان جهان بخت یارند.

اینگونه سخن گفتن بسیار وسوسه¬انگیز است و به کار سیاستمداران دغل می آید.

درباره این نکته که بلایای طبیعی بسیار فاجعه¬بارند کمترین شک و تردیدی وجود ندارد اما آیا واقعاً این¬ها بلایای طبیعی هستند؟ صد البته از منظر سیاسی و اجتماعی این بلایا تصادفی هستند و علت وقوع آن ها خارج از اراده و قدرت آدمی است یا حداقل با سطح فعلی دانش بشری کسی قدرت مهار آن ها را ندارد و نمی تواند توفانها، زمین لرزه ها، خشکسالی و سونامی را پیش¬بینی کند.

اما تبعات و عواقب این بلایا به هیچ عنوان تصادفی نیستند و به هیچ وجه نمی توان تصادفی بودن وقوع بلایای طبیعی را به تبعات و آثار بلایای طبیعی تعمیم داد.

درست در لحظاتی که به ظاهر طبیعت مقصر اصلی است باز هم این انتخابها و تصمیمات راهبردی سیاست مداران و کارگزاران جامعه است که در پشت حوادث طبیعی پنهان شده¬ و تعیین می¬کنند چه کسی پیروز بشود چه کسی شکست بخورد، چه کسی زنده بماند و چه کسی بمیرد.

با توجه به مطالب فوق کمتر کسی را بتوان یافت که بر زلزله خیز بودن ایران آگاهی نداشته باشد.

طبیعت تا همین مرز پیش می آید و بیش از این گناهکار نیست.

اما از این مرحله به بعد، به ویژه زمانی که می دانیم ایران جزو ده کشور زلزله خیز جهان است، دیگر تصمیمات مسئولان و حاکمان جامعه است که تعیین کننده میزان آثار زلزله خواهد بود.

اگر در ژاپن یا آمریکا میزان تلفات زلزله هایی که به مراتب با قدرت بیشتر یا همتراز با زلزله هایی که در ایران روی میدهد به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد اما در ایرانِ زلزله خیز که همه مسئولان و دست اندرکاران آن نیز بر این ویژگی طبیعی آگاهی دارند در عرض کمتر از سی ثانیه، بیست و هفت هزار نفر می میرند مقصر طبیعت نیست بلکه این یک انتخاب است.

مسئولان، تصمیم سازان و تصمیم گیران در ایران در هر طیف و گروه سیاسی که هستند در دولتهای گوناگون از صد سال پیش تا کنون انتخاب کرده اند تا زلزله در ایران پرتلفات باشد.

چگونه است طی پنجاه سال اخیر هیچ یک از دولتها برای کاهش تلفات زلزله در یکی از زلزله خیزترین مناطق جهان هیچ اهتمام ویژه ای نداشته است.

در برنامه هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری از ابتدای انقلاب تا کنون حتی یکنفر برای این مسئله هیچ برنامه و طرحی ارائه نداده است.

هربار که زلزله روی می دهد یک جو بسیار عاطفی و احساسی به وجود می آید که صد البته خاص مردم ایران است و به ویژه اینروزها با وجود شبکه های اجتماعی و فضای مجازی هرکس شماره کارت بانکی خود را اعلام می کند تا برای مناطق زلزله زده کمک های انسان دوستانه جمع آوری کند.

هنرمندان، ورزشکاران، بازیگران، سیاسیون، فعالان سیاسی و اجتماعی و فرهنگی در یک فضای جوّ زده احساسی هر آنچه در توان دارند هم برای کمک به آسیب دیدگان و هم برای دیده شدن به کار می گیرند و تلاش می کنند از آلام آسیب دیدگان بکاهند.

غافل از اینکه درد و رنج آسیب دیدگان زمانی آغاز می شود که این احساسات عاطفی توفانیِ زودگذر فروکش می کند و دیگر کسی یاد آسیب دیدگان نیست و این چرخه معیوب با زلزله بعدی تکرار می شود.

آیا واقعا نیاز است هربار که زلزله ای در ایران روی می دهد هلال احمر و سایر نهادها و بسیاری از چهره ها شماره حساب بانکی معرفی کنند تا به داد مردم رسید؟ آیا نمی توان برای مقاوم سازی ایران دربرابر زلزله اقدامی اساسی انجام داد.

بر اساس یک حساب سرانگشتی در کشور زلزله خیز ایران یکصد و پنجاه شهر وجود دارد که بسیار در برابر زلزله آسیب پذیر هستند.

برای مقاوم سازی هر شهر در برابر زلزله به طور میانگین به دو هزار و پانصد میلیارد تومان نیاز است و طبیعی است که دولت به تنهایی قادر به تامین این بودجه نیست.

اما از سوی دیگر در نظر بگیریم دولت ماهانه سه هزار و دویست میلیارد تومان یارانه می پردازد.

آیا نمی توان تمهیدی اندیشید و مردم را آگاه کرد که از خیر این چهل و پنج هزار تومان بگذرند و این سرمایه از الان تا بیست سال آینده به مقاوم سازی ایران در برابر زلزله اختصاص یابد و این سیاست با تغییر دولتها تغییر نکند؟ آیا ماندگاری و سودی که از رهگذر مقاوم سازی ایران در برابر زلزله در درازمدت به دست می آید با ماهانه چهل و پنج هزار تومانی که به هر فرد داده می شود قابل قیاس است؟ جدای از اینکه این راهبرد کلان علاوه بر آنکه اثری جاودان و ماندگار خواهد بود و ایران را در برابر این بلای طبیعی مقاوم می سازد در کوتاه مدت نیز می تواند رونق بسیار قابل ملاحظه ای به اقتصاد کشور ببخشد و چرخ تولید و اشتغال را به حرکت درآورد.

وظیفه رسانه ها در این زمینه بسیار حایز اهمیت است.

امید زلزله تلخ و بسیار غمبار کرمانشاهان نقطه عطفی باشد که کشتیبان را سیاستی دیگر آید و تصمیمی بزرگ گرفته شد.

کارهای بزرگ و تصمیمات بزرگ به مردان بزرگ نیاز دارد و ایران اسلامی از این دست مردان و زنان بزرگ کم ندارد.


کلید واژه ها: زلزله - ایران - یارانه - پیش بینی - میلیارد - مردم - طبیعی - مهمان ناخوانده - پیش بینی زلزله - زمین - بینی - دولت - منطقه - تامین - بودجه - جمعیت - کالیفرنیا - زمین لرزه - رانش زمین - ایرانیان - مرگبار - سونامی - سرمایه - آمریکا - مجروح - کرمان - زندگی - آینده - گزارش - درصد

آخرین اخبار سرویس:
ربیعی: با توسعه گردشگری فقر را کاهش می دهیم

احتمال افزایش 25 درصدی سقف حقوق ها

دلار کانادا پیش از مذاکرات نفتا رشد کرد

آخرین قیمت های ارز و سکه در بازار / دلار 4610 تومان شد +جدول

نماینده مردم صومعه سرا خواستار رسیدگی به وضع بازار مالی شد

مرکز آمار ایران خبرداد افزایش 1.5 درصدی سفر در بهار 95 نسبت به دو سال قبل

پاسخ 86 درصدی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به درخواست ها و سوالات

ذخایر ارز و طلای ایران رتبه 19 در بین 175 کشور دنیا را کسب کرد/ ایران، آمریکا را پشت سر گذاشت

رشد قیمت سهام خودرویی ها/شاخص کل به رقم 99 هزار واحدی رسید

برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک صادرات 15 بهمن ماه

دکتر فرحی: پست بانک ایران درانجام وظایف بانکی و مسئولیت های اجتماعی خود موفق عمل کرده است

پشت پرده گرانی دلار؛ ردپای سپرده گذاران موسسات مالی غیر مجاز دیده شد!

کاهش 66 درصدی حجم آب مخازن سدهای لرستان

کشف باکتری هایی که زباله های پسماند، طلا بازیافت می کند!

قیمت انواع سواری های شاسی بلند در بازار تهران +جدول

بازسازی زلزله کرمانشاه 3200 میلیارد تومان پول می خواهد

شمارش معکوس برای تسویه با سپرده گذاران غیرمجازها

تولید داخلی70درصد داروی مصرفی در کشور/سرانه مصرف دارو درکشور62دلار

جهاددانشگاهی دارای پتانسیل و ظرفیت های مناسبی برای توسعه استان است

رییس سازمان صنایع کوچک :با همکاری پست بانک ایران تسهیلات اشتغال زایی برای صنایع خرد روستایی پرداخت می شود

مجوز ارائه خدمات پس از فروش سطح 1 چانگان به نمایندگی 516

طراحی سیستم نظارت بر آلودگی اقیانوس در هند

استخدام مدیر فروش خانم حرفه ای در شرکت تجارت گستر پاویر

گشایش نمایشگاه اصفهان با حضور نمایندگان منتخب ایران خودرو

امکان رجیستری با کد ملی فراهم خواهد شد

سطح سخنان روحانی کمتر از توقعات جامعه بود/ رییس جمهور هر دو هفته یکبار به مردم گزارش بدهد

واردات یک میلیارد دلاری دارو به کشور

قرارهای محیط زیستی آخرین هفته دی ماه کاشت 8 هزار بلوط به مناسبت روز ملی هوای پاک/ 32 اصله نهال به یاد جان باختگان حادثه نفت کش سانچی در مسجدسلیمان کاشته شد

استخدام کارشناس فروش صنعتی مسلط به امور دفترداری در تهران

سیر صعودی قیمت طلا

احتمال افزایش سقف حقوق ها تا 25 درصد

اختلال در تسویه دستور پرداخت های مشتری در ساتنا

محمدبیگی: انطباق با استانداردهای روز، چالش اصلی رگولاتور در کشور است

گشایش نمایشگاه اصفهان با حضور نمایندگان منتخب ایران خودرو

نماینده مردم اردبیل در مجلس: دولت مجاز به برداشت 4 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی شد

دولت مجاز به برداشت 4 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی شد

حقوق قانونی خانواده خدمه کشتی سانچی پیگیری می شود/ هر سال به آمار بیکاران کشور افزوده می شود

تحویل 146 کانکس به مردم کوهبنان تاکنون

تغییر در روند افزایش حقوق کارکنان دولت در سال 97 مغایر با قوانین است

جهش وزارت نیرو برای توسعه تجدیدپذیرها

آماده سازی اتوبوس ویژه گردشگری خوی برای مسافران خارجی

رشد قیمت دلار در کدام دولت بالاتر بود؟

خدمات آب وبرق به صورت رایگان به مردم زلزله زده کرمانشاه ارائه می شود

وزیر نیرو چهارم بهمن ماه به استان مرکزی سفر می کند

کاهش 66 درصدی حجم آب مخازن سدهای لرستان

افزایش ظرفیت نیروگاه های کشور

موافقت رهبری با برداشت 4 میلیارد دلار از صندوق توسعه در سال آینده

علت محبوبیت برخی گوشی های هوشمند چیست؟

هنرنمایی مرسدس بنز با نسل جدید موتورهای AMG؛ سری 53 تلفیق قدرت و عملکرد

سهم قطعی برق هر ایرانی 2.6 دقیقه

فاز جدید رجیستری هفته آینده کلید می خورد/ رصد گوشی های دست دوم

هنرنمایی مرسدس بنز با نسل جدید موتورهای AMG؛ سری 53 تلفیق قدرت و عملکرد

حقوق ماسک قطع شد؛ احتمال انتخاب جایگزین برای مدیرعامل تسلا

8 مسیر ویژه طبیعت گردی در نیوزیلند

استخدام کارشناس تولید محتوا خانم در یک شرکت معتبر در اصفهان

اختلال در تسویه دستور پرداخت های مشتری در ساتنا

علاقه مندی بلاروس به افزایش خرید نفت از ایران

76 میلیون سفر در بهار 95

سهم قطعی برق هر ایرانی 2.6 دقیقه

حقوق ماسک قطع شد؛ احتمال انتخاب جایگزین برای مدیرعامل تسلا

بازنشسته شدن سه هزار مگاوات نیروگاه فرسوده تا سال 1400

ایجاد 18 هزار شغل جدید در قزوین

وزیر نیرو چهارم بهمن ماه به استان مرکزی سفر می کند

کاهش 10 درصدی تلفات مسمومیت با گاز در پاییز امسال

توسط بانک قر ض الحسنه مهر ایران 33 هزار وام 3 میلیون تومانی قرض الحسنه به زنان سرپرست خانوار پرداخت می شود

آماده سازی اتوبوس ویژه گردشگری خوی برای مسافران خارجی

تکمیل واحدهای مسکونی آسیب دیده زلزله کرمانشاه به سال 98 کشیده می شود

بانک شهر صدرنشین شبکه های اجتماعی در میان بانک های کشور

استخدام منشی مدیرعامل باتحصیلات مرتبط با بازرگانی در تهران

رییس بنیاد مسکن: 2700 میلیارد تومان تسهیلات بانکی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه پرداخت می شود

ایجاد 18 هزار شغل جدید در قزوین

کسب رتبه 2 کشوری رشد خدمت اینترنت بانک توسط بانک کشاورزی استان هرمزگان

نیمه دوم سال 97 آغاز شکوفایی بندر تجاری

مصوبه اخذ هزینه خدمات مستمر از مشترکین گاز ابطال شد

خدمات آب وبرق به صورت رایگان به مردم زلزله زده کرمانشاه ارائه می شود

پذیره نویسی افزایش سرمایه بیمه سرمد آغاز شد

احتمال افزایش سقف حقوق ها تا 25 درصد

رسیدگی به مشکلات 260 واحد تولیدی و خدماتی

ایجاد 18 هزار شغل جدید در قزوین

خدمات آب وبرق به صورت رایگان به مردم زلزله زده کرمانشاه ارائه می شود

وزیر نیرو چهارم بهمن ماه به استان مرکزی سفر می کند

بازنشسته شدن سه هزار مگاوات نیروگاه فرسوده تا سال 1400

رییس بنیاد مسکن: 2700 میلیارد تومان تسهیلات بانکی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه پرداخت می شود

تسویه با سپرده گذاران مؤسسات غیرمجاز تا پایان بهمن/ برنامه فروش 35 هزار میلیارد تومان اموال بانکی تا تیر ماه 97

چرا مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد حذف چک سفید 67 هزار میلیارد تومانی دولت را داد؟

تاکید پورابراهیمی بر ایجاد سامانه اطلاعاتی درخصوص موسسات مالی

700 هزار شغل در کشور ایجاد شد

مصوبه اخذ «هزینه خدمات مستمر» از مشترکین گاز ابطال شد

سکه 5 هزار ریالی رونمایی شد

امکان انجام پرداخت از طریق تلفن همراه با کیف پول همراه پاسارگاد

نشست وزرای دارایی منطقه یورو و تاکید بر اجرای کامل اصلاحات اقتصادی در یونان / تحلیل

بازسازی زلزله کرمانشاه 3200 میلیارد تومان پول می خواهد

سالانه حدود یک میلیارد دلار دارو به کشور وارد می شود

پرداخت هزینه 3هزار کانکس به زلزله زدگان

کمبود پرستار و پرداخت نشدن مطالبات معوق آنها در آستارا

بانک ها در تقسیط تسهیلات به سرمایه گذاران منصفانه عمل کنند

استخدام اپتومتریست جهت کار در عینک سازی در شهر مریوان

سایپایدک ویترین گروه سایپا است

بهره برداری از 710 میلیارد ریال طرح کشاورزی در آذربایجان شرقی

ارسال الکترونیکی 95 درصد لیست حق بیمه کارفرمایان

یارانه ندهید؛ ایران را مقاوم سازی کنید

یارانه ندهید؛ ایران را مقاوم سازی کنید