مطالب مرتبط:
شرکت های نفت ایران، آذربایجان والجزایرعلاقه مند به خرید پالایشگاه نفتی لوک اویل روسیه هستند
شهری که امرار معاش اهالی آن از طریق ایران است +عکس
واکنش نتانیاهو به زمین لرزه شدید در غرب ایران
رییس شرکت لوک اویل : شرکت های نفت ایران، آذربایجان والجزایرعلاقه مند به خرید پالایشگاه نفتی لوک اویل روسیه هستند
فیلم/ درآمد کشاورزی هلند 2 برابر درآمد نفتی ایران!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 10:452017-11-15اقتصادي

توانایی ایران در شناسایی مخازن نفتی در عمق چند هزار متری از طریق باکتری های سطح زمین


ایرنا- ایران به عنوان تنها کشور منطقه با دستیابی به تازه ترین روش شناسایی مخازن نفت و گاز از طریق باکتری های سطح زمین، علاوه بر صرفه جویی 80 تا 90 درصدی در هزینه، - ریسک حفاری چاه های بی نتیجه را نیز کاهش می دهد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، ایران در مجموع ذخایر نفت وگاز به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر هیدروکربوری جهان شناخته می شود.

ایران با داشتن 34 تریلیون متر مکعب گاز، بزرگترین دارنده منابع گازی جهان به شمار می رود و ذخایر نفتی ثابت شده ایران نیز نزدیک به 158 میلیارد بشکه برآورد شده که کمی بیشتر از 9 درصد کل ذخایر نفتی جهان است که مجموع آنها ایران را به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر هیدروکربوری دنیا تبدیل کرده است.

سازمان زمین شناسی آمریکا (USGS) نیز چندی پیش گزارش داد که ایران از نظر برخورداری از ظرفیت اکتشافی، پس از عراق و روسیه در رتبه سوم جهان قرار دارد.

با وجود ظرفیت های مختلف ایران در بخش منابع هیدروکربوری، سال های تحریم باعث شده بود که کشورمان از برخی روش های جدید اکتشاف محروم شود، اما کارشناسان صنعت نفت با همکاری دانشگاه های داخلی توانستند بر این محدودیت ها غلبه کنند.

تازه ترین دانشی که کارشناسان بخش اکتشاف کشور بدان دست یافته اند، یکی از روش های ژئوشیمی سطحی است که بر اساس آن می توان از طریق شناسایی باکتری های نفتخوار و گازخوار در سطح زمین، مخازن نفت و گاز درعمق چند هزار متری زمین را شناسایی کرد.

در واقع در گذر زمان، تراوشات هیدروکربوری از میدان های نفت و گاز به تدریج به سطح زمین آمده اند و باعث رشد و گسترش باکتری نفتخور و گازخوار در آن منطقه شده اند.

بدین ترتیب کارشناسان بخش حفاری به جای حفر چاه های چند میلیون دلاری برای شناسایی این که آیا منابع نفت و گاز در آن مناطق وجود دارد، می توانند به راحتی با جمع آوری نمونه های خاک از سطح زمین و انجام آزمایش های ژنتیک، وجود ذخایر نفت و گاز را تایید و یا رد کنند.

مزیت دیگر این روش، تعیین نوع منابع مخازن هیدروکربوری است که بر اساس این روش ها می توان نوع مخزن نفت و یا گاز را تعیین کرد.

تاکنون بر اساس مطالعات اولیه، کارشناسان تنها می توانستند اعلام کنند که در آن منطقه یک میدان هیدروکربوری وجود دارد، اما نمی توانستند نوع آن و اینکه مخزن نفتی و یا گازی است را تعیین کنند.

**پیوند صنعت نفت و دانشگاهسیدصالح هندی مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت در همایش مطالعه ژئوشیمی سطحی ساختمان های سردشت و گیسکان به روش میکروبایل پرسپکتیواویل اند گس (ام.

پی.

او.

جی- MPOG) ضمن تأکید بر پیوند مستمر و فعال صنعت و دانشگاه گفت: شرکت ملی نفت آماده است برای گسترش ارتباط صنعت و دانشگاه و امکان استفاده از ظرفیت های موجود در دانشگاه ها، در حوزه علوم زمین (ژئوشیمی) قراردادهای پژوهشی امضا کند.

وی افزود: مهمترین اهداف این مطالعات تعیین وجود یا نبود منابع نفت و گاز در ساختارهای زیرزمینی واقع در نواحی مطالعاتی از طریق به کارگیری روش های نوین علم ژئوشیمی سطحی، اولویت بندی ساختارهای تعیین شده از نظر فعالیت های حفاری اکتشافی و تعیین نوع مخزن از نظر نوع سیال هیدروکربوری موجود در آن است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت گفت: با توجه به هزینه اندک این گونه مطالعات نسبت به دیگر روش های اکتشافی، می توان به منظور کاهش هزینه و ریسک فعالیت های اکتشافی در نواحی مورد مطالعه، از این روش استفاده بهینه کرد.

هندی تصریح کرد: با توجه به پیشرفت های فناوری، ژئوشیمی سطحی (surface geochemistry) به عنوان روشی جدید و قابل اعتماد در حوزه اکتشاف نفت و گاز دنیا معرفی شده است.

**اجرا در پنج منطقه اولویت دار اکتشافی کشورسید علی معلمی، قائم مقام مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت نیز در گفت وگو با ایرنا درباره جزییات اجرای این طرح، گفت: در پنج منطقه که جزو اولویت های اصلی اکتشاف قرار دارند از روش ژئوشیمی سطحی استفاده می شود که شامل دشت آبادان، دزفول شمالی، دزفول جنوبی، خلیج فارس و کپه داغ است.

وی ادامه داد: در مرحله بعد، 6 منطقه اولویت دوم نیز در دستور کار قرار می گیرد تا مطالعات ژئوشیمی سطحی قبل از حفاری اکتشافی انجام شود که این مناطق نیز شامل دشت مغان، تایپاد، سیستان، ایران مرکزی، لرستان و فارس هستند.

قائم مقام مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت درباره ضریب دقت این روش گفت: بر اساس تجربه، اجرای این روش در کشورهای مختلف دارای ضریب دقت 80 درصد بوده است.

**کاهش هزینه و ریسک اجرای پروژه های حفاریبهرام علیزاده رییس دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید چمران نیز در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه حفاری، آخرین مرحله اکتشاف است، گفت: اجرای مدل جدید ژئوشیمی سطحی، ریسک حفاری های بی نتیجه را کاهش می دهد.

مجری این طرح درباره مزایای اجرای این روش جدید گفت: هزینه های اکتشاف با اجرای این طرح به شدت کاهش می یابد که قابل مقایسه با سایر روش ها نیست.

وی با بیان این که حفر هر چاه اکتشافی و عملیات لرزه نگاری حدود یک میلیون دلار هزینه دارد، گفت: در صورت حفر چاه های اکتشافی و لرزه نگاری در میدان های مورد بررسی (ساختمان های سردشت و گیسکان) بیش از 6میلیون دلار هزینه به بخش اکتشاف تحمیل می شد، اما مجموع هزینه اجرای روش جدید ژئوشیمی سطحی، حدود یک میلیارد تومان (بیش از 250 هزار دلار) شده است.

علیزاده با بیان اینکه هزینه های این 2 روش قابل مقایسه نیست، اضافه کرد: مزیت دیگر این روش، کاهش خطا در پروژه های حفاری است که باعث می شود در صورت کسب اطمینان، اقدام به حفاری کنیم.

رییس دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید چمران اهواز خاطر نشان کرد: در این روش، پس از انجام آزمایش ها و کسب تایید، اقدام به حفاری می شود که خطای کمتری دارد؛ بنابراین با اجرای این روش، جلوی هدر رفتن میلیارد ها ریال از ثروت کشور گرفته می شود.

*شناسایی مخازن نفتی از طریق باکتری های نفتخواررییس دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید چمران اهواز درباره جزییات اجرای این طرح گفت: در این روش برای شناسایی منابع هیدروکربوری از روش ژئوشیمی سطحی و باکتری های سطح زمین استفاده می شود.

وی افزود: ریز تراوشات نفتی و گازی به تدریج از مخازن نفت و گاز به سطح زمین رسوخ می کنند که این موضوع، باعث گسترش فعالیت باکتری های نفت خوار و گازخوار در سطح آن منطقه خواهد شد.

علیزاده اضافه کرد: از باکتری های سطح زمین، نمونه برداری شده و روی آنها آزمایش ژنتیک و دی.

ان.

ای انجام می شود، در صورتی که آنها ژن های مخصوص حساس به هیدروکربورها را دارا باشند به احتمال زیاد در زیر آن منطقه نفت وگاز وجود دارد.

وی ادامه داد: در گام بعد می توان با اطمینان بیشتری، طرح های تکمیلی اکتشافی مانند حفاری که گران قیمت هستند را انجام داد.

**ایران تنها کشور دارنده فناوری جدید اکتشافی در منطقهرییس دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید چمران گفت: ایران تنها کشور در منطقه است که به این فناوری دست یافته است.

در کشورهای همسایه، شرکت های بین المللی حضور داشته و این روش را اجرا می کنند.

علیزاده افزود: روش اکتشاف از طریق ژنتیک و دی.

ان.

ای باکتری ها را در ایران بومی کرده ایم، اما در سایر روش های ژئوشیمی سطحی از تجربه سایر شرکت ها از جمله شرکت E&P فرانسه استفاده کرده ایم، **شناسایی نوع مخازن نفتی و گازی از طریق باکتری هاسید مهدی خالقی، رییس اداره مطالعات و تحقیقات ژئوشیمی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت نیز به ایرنا گفت: از این روش می توان در مراحل مختلف اکتشاف استفاده کرد، اما بهترین مرحله پیش از حفاری است تا پس از تایید نتایج توسط این روش جدید، کار حفاری انجام شود.

این مسئول صنعت نفت ادامه داد: دستیابی به این فناوری از سال 92 تا تیرماه سال 96 از طریق همکاری با دانشگاه ها و مراکز علمی به درازا کشید.

خالقی یادآور شد: در زمان تحریم، کشورهای مختلف از مشارکت با ما خودداری می کردند و حتی چینی ها نیز حاضر به همکاری با ما نشدند، اما خودمان سعی کردیم به دانش این روش دست پیدا کنیم.

وی گفت: از طریق این روش می توان علاوه بر تایید وجود و یا عدم وجود منابع نفت و گاز در ساختارهای زیرزمینی، محدوده مخازن را نیز تعیین کرد.

رییس اداره مطالعات و تحقیقات ژئوشیمی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ادامه داد: حتی از طریق این روش می توان، نوع سیال موجود در مخزن و این که نفت و یا گاز است را نیز شناسایی کرد.

** مزایای این روش در حفاری های دریاییبیژن نوری کارشناس نفت فلات قاره نیز به ایرنا گفت: با توجه به این که پروژه های اکتشافی هزینه بر هستند از هر روشی که بتواند هزینه ها را کاهش داده و دقت را بالا ببرد استقبال می کنیم.

وی افزود: از روش ژئوشیمی سطحی برای اکتشافات دریایی نیز استفاده می شود.

با این تقاوت که در خشکی، نمونه برداری در سطح زمین انجام می شود، اما در دریا در کف دریا و از رسوبات ته دریا مغزی تهیه شده و نمونه ها به آزمایشگاه ارسال می شود.

این کارشناس درباره میزان دقت و اطمینان بخشی این روش نیز گفت: اطمینان بخشی این روش برای تعیین وجود نفت 82 درصد و برای عدم وجود نفت 89 درصد است.


کلید واژه ها: ایران - زمین - باکتری - اکتشاف - بزرگترین - نفتی - جهان - منطقه - دانشگاه - کشور - روش های جدید - گزارش - زمین شناسی - صرفه جویی - درصد - صنعت - ساختمان - میلیارد - مطالعه - آزمایش - آمریکا - مناطق - محروم - سردشت - همایش - تحریم - روسیه - رتبه - جدید - مدیر

آخرین اخبار سرویس:
کاهش 5 درصدی موالید در دماوند

مراسم افتتاحیه نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته

سه هزار میلیارد ریال پروژه اقتصادی و عمرانی در اردبیل افتتاح می شود

ارتقا کیفیت زندگی مردم هدف اصلی همه ماست

کشف احشام قاچاق در پاسارگاد

11 میلیون نفر در کشور بیمه تامین اجتماعی هستند

افتتاح و کلنگ زنی 108 طرح درهمدان

ضرورت کاهش ­ریسک سرمایه گذاری در کشور

شروط وزارت راه برای رفع مشکل پدیده شاندیز

سایپا محصولات مناسب نیاز بازار تولید می کند

ردپای یک "21 هزار میلیارد" در بازار ارز!

تولید 80 درصد اتوبوس کشور در سمنان

رشد کسری بودجه عربستان با ادامه تهاجم به یمن

لژیونر ایرانی به پارس جنوبی پیوست

11 میلیون نفر بیمه تامین اجتماعی هستند

استخدام منشی حرفه ای درشرکت مبتکران توسعه تجارت پارسیان

آخرین وضعیت تولید پراید

آشنا: رییس یکی از صندوق ها با اسلحه به بانک مرکزی می رفت / روحانی هزینه مبارزه با نزولخواران تسبیح به دست و پینه بر پیشانی را می دهد

آگهی فروش 13 میلیارد تومانی لامبورگینی اونتادور SV رودستر با پلاک ملی در تهران + عکس

تولید پراید همچنان ادامه دارد

آقای روحانی! تمام "خودروهای هیبریدی" نیاز به سوخت فسیلی دارند

تولید پراید همچنان ادامه دارد

گران ترین هتل ها در کدام شهرها هستند؟

80 میلیارد ریال برای تکمیل جاده دسترسی به مرز چیلات هزینه می شود

فروش لامبورگینی 13 میلیاردی در تهران! +عکس

جعبه سیاه سانچی و کریستال احتمالا فردا بازگشایی می شود

بفرمایید سرطان با نوشابه رایگان!

80 میلیارد ریال برای تکمیل جاده دسترسی به مرز چیلات هزینه می شود

زنگنه: بلاروس خواستار افزایش خرید نفت از ایران شد

موانع جدید کره جنوبی بر سر معاملات ارزهای مجازی

تعویق سوال پورابراهیمی از وزیر صنعت

جا مانده های کانکس برای دریافت، مراجعه کنند

بررسی مشکلات مجتمع های گردشگری قزوین

توزیع 300 پروتز حلزون گوش برای بیماران در انتظار کاشت

شروط وزارت راه برای به جریان افتادن پرونده پدیده شاندیز

اصناف نقشی در گرانی ندارند

شرایط فروش نقدی محصولات ایران خودرو با مدل 1397 اعلام شد (بهمن 96)

قیمت انواع پژو دست دوم در بازار

ثروتمندان جهان 82 درصد از ثروت تولیدشده در سال گذشته را کسب کرده اند

صدور قبض آب میلیونی برای یک روستایی محروم

افزایش نرخ دلار، یورو و پوند مبادلاتی

حقوق ماسک قطع شد؛ احتمال انتخاب جایگزین برای مدیرعامل تسلا

سوی دیوان عدالت اداری؛ مصوبه اخذ «هزینه خدمات مستمر» از مشترکین گاز ابطال شد

پیش بینی بازگشت نفت 100 دلاری در سال 2019

اختصاص 2000میلیارد تومان به سازمان بیمه سلامت برای پرداخت مطالبات داروخانه ها و مراکز درمانی

مسکن به زودی با افزایش قیمت روبرو خواهد بود

خودروهای وارداتی باز هم گران شد + قیمت خودرو

اختصاص 62 هزار میلیارد تومان برای اشتغال و تولید

دولت "باید باید" های خود را عملی کند/ امروز کالای قاچاق از کجا وارد کشور می شود؟!

رشد قیمت سهام خودرویی ها/شاخص کل به رقم 99 هزار واحدی رسید

ارائه کیت ها و مجموعه خدمات جانوری جدید از سوی مرکز ذخایر ژنتیکی

کارت حافظه 512 گیگابایتی میکرو اس دی تا بهمن ماه به بازار عرضه خواهد شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت خبرداد منتظر اعلام نرخ خرید تضمینی از سوی دولت هستیم/ تقویت بخش خصوصی برای تولید کود زیستی در برنامه ششم

قیمت فرآورده های لبنی تا پایان سال افزایش نمی یابد

سه هزار میلیارد ریال پروژه اقتصادی و عمرانی در اردبیل افتتاح می شود

جمشیدبسم الله ها دوباره آمده اند؟!

رشد قیمت دلار در کدام دولت بالاتر بود؟

قیمت دلار در سال 97 چقدر پیش بینی می شود؟

تخلف مالیاتی میلیاردی در نوشهر، آن هم در 2 هفته

تسویه با سپرده گذاران موسسات غیرمجاز تا پایان بهمن

خودروهای وارداتی باز هم گران شد + قیمت خودرو

تاکید پورابراهیمی بر ایجاد سامانه اطلاعاتی در خصوص موسسات مالی

منع تهیه گزارش فنی از رگ سفید

رشد قیمت دلار در کدام دولت بالاتر بود؟

قیمت نفت و طلا افزایش یافت

کشف بیش از 2 تن سم تقلبی درشهرستان بابل

تصویب بودجه یک هزار و 196 میلیارد تومانی برای سال 97 / تخصیص اعتبارات برای اشتغال و متناسب سازی حقوق بازنشستگان

بهره برداری از دستگاه جدید آنژیو گرافی بیمارستان سید الشهدای یزد

شروع بکار نمایندگی کد 890076

بررسی مشکلات 7 واحد تولیدی در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی

فارس گزارش می دهد تغذیه بازار ارز با دلار مداخله ای 4553 تومانی/ خودداری صرافی ها از عرضه خارج از سهمیه

مرمت بخشی از قلعه تاریخی مورچه خورت در مراحل پایانی/ یادبود تاریخی رشادت مردم احیا شد

هدفگذاری ایجاد 160 هزار فرصت شغلی در خراسان رضوی

قیمت انواع محصولات ایران خودرو 3 بهمن 96

کاهش 5 درصدی موالید در دماوند

سه هزار میلیارد ریال پروژه اقتصادی و عمرانی در اردبیل افتتاح می شود

انعقاد 17 هزار قرارداد آتی سکه

چهار هزار هکتار از مزارع و باغ ها در نمین زیرپوشش شبکه مراقبت قرار گرفت

آمار فوق العاده انصاری فرد در المپیاکوس؛ 8 بازی11گل!

اختصاص 62 هزار میلیارد تومان برای اشتغال و تولید

علاقه مندی بلاروس به افزایش خرید نفت از ایران

انعقاد تفاهم نامه طرح توسعه جزیره هرمز

تولید آیفون ایکس ظرف چند ماه آینده متوقف می شود

مسیر دریافت وام برای دانشجویان تسهیل شده است

یک هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان ری به آبیاری تحت فشار تجهیز شد

صعود شاخص بورس/ قیمت مسکن در شمال تهران/ طلا گران تر شد

چهار هزار هکتار از مزارع و باغ ها در نمین زیرپوشش شبکه مراقبت قرار گرفت

ردپای یک 21 هزار میلیارد در بازار ارز!

ردپای یک "21 هزار میلیارد" در بازار ارز!

تا کنون 146 کانکس به مردم کوهبنان تحویل داده شده

چهار هزار هکتار از مزارع و باغ ها در نمین زیرپوشش شبکه مراقبت قرار گرفت

جذب نیرو در اورژانس کشور

شمارش معکوس برای تسویه با سپرده گذاران غیرمجازها

پیش بینی 7.4 درصدی رشد اقتصاد هند در سال 2018

کمبودی در بازار گوشت گوساله نداریم چون مردم قدرت خرید ندارند

هدفگذاری ایجاد 160 هزار فرصت شغلی در خراسان رضوی

بارش ها در آذربایجان غربی 11 درصد کاهش یافته است

اختصاص 2000میلیارد تومان به سازمان بیمه سلامت برای پرداخت مطالبات داروخانه ها و مراکز درمانی

گرانترین تابلوی سهراب سپهری بر روی دیواری در خیابان ولیعصر(عج) نقش بست

یک هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان ری به آبیاری تحت فشار تجهیز شد

توانایی ایران در شناسایی مخازن نفتی در عمق چند هزار متری از طریق باکتری های سطح زمین

توانایی ایران در شناسایی مخازن نفتی در عمق چند هزار متری از طریق باکتری های سطح زمین