مطالب مرتبط:
آموزش 600 نفر در مراکز آموزش فنی و حرفه ای قشم
دانلود کتاب آموزش تقویت حافظه
هیاتی از کمیسیون آموزش از مدارس و مراکز آموزش عالی مناطق زلزله زده بازدید می کند
برخی از مراکز آموزش عالی در شهرستان ها ردیف بودجه مستقل نیز ندارند
رییس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در گفت وگو با فارس: افزایش ظرفیت 42 درصدی در اعزام هجدهم دانشجویان به عتبات/ شروع ثبت نام جدید از دی ماه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 10:462017-11-15اجتماعي

مدیرکل دفتر پیش دبستانی در گفت وگوی تفصیلی با فارس اعلام کرد ثبت نام بیش از 800 هزار نوآموز در مراکز پیش دبستانی/ ممنوعیت آموزش های حافظه محور و انتزاعی در پیش دبستان


مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: امسال بیش از 800 هزار نفر در دوره پیش دبستان ثبت نام کرده اند و پیش بینی ما این است ثبت نام ها به چیزی حدود 970 هزار نفر برسد.

- مدیرکل دفتر پیش دبستانی در گفت وگوی تفصیلی با فارس اعلام کردثبت نام بیش از 800 هزار نوآموز در مراکز پیش دبستانی/ ممنوعیت آموزش های حافظه محور و انتزاعی در پیش دبستان مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: امسال بیش از 800 هزار نفر در دوره پیش دبستان ثبت نام کرده اند و پیش بینی ما این است ثبت نام ها به چیزی حدود 970 هزار نفر برسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار آموزش و پرورش "، دوره پیش دبستانی یکی از دوره های مهم رسمی کشور است که تأکیدات بسیاری برای جدی گرفتن و گسترش آن به دلیل مناسب بودن سن نوآموزان برای آموزش و تربیت وجود دارد؛ از سویی نقاط و مسائل پرابهامی در مورد این دوره در اذهان وجود دارد که برای پاسخگویی به آن به سراغ رخساره فضلی مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش رفتیم و وی نکاتی پیرامون اهمیت و چند و چون این دوره و سازوکارهای آن بیان کرد.

فضلی با بیان اینکه دوره پیش دبستانی، دوره ای رسمی است؛ یعنی یکی از دوره های تحصیلی محسوب می شود، اظهار داشت: اما این دوره غیراجباری است به این معنا که اگر کودکی دوره پیش دبستان را نگذرانده باشد، اینگونه نیست که در کلاس اول دبستان ثبت نام نشود چون ما بحث انسداد مبادی بیسوادی و مواردی از این دست را داریم.

وی ادامه داد: امسال بیش از 800 هزار نفر در دوره پیش دبستان ثبت نام کرده اند و پیش بینی ما این است ثبت نام ها به چیزی حدود 970 هزار نفر برسد.

مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه آمار دقیقی از تعداد مراکز پیش دبستانی که تحت نظارت سازمان هایی غیر از آموزش و پرورش هستند نداریم، اضافه کرد: آن چیزی که سازمان بهزیستی اعلام کرده است چیزی بیش از 12 هزار مهدکودک تحت پوشش دارد که پیش دبستانی هم دارند و از این تعداد چیزی حدود 5 هزار مرکز برای دریافت مجوز از آموزش و پرورش درخواست داده اند که مراحل آن طی شده است.

وی گفت: در آموزش به نوآموزان باید به تفاوت های فردی، شرایط فرهنگی و بومی و مراحل رشد حواس کودکان باید توجه شود و فعالیت های آموزشی هم باید در قالب بازی بوده و برای نوآموزان نشاط آور باشد.

به همین دلیل آموزش حافظه محور و انتزاعی ممنوع است.

متن گفت وگوی ": برای خیلی از افراد در خصوص سازوکار و مسائل مربوط به دوره پیش دبستانی سؤالاتی وجود دارد؛ برای اولین سؤال، آیا این دوره اجباری است؟ فضلی: دوره پیش دبستانی، دوره ای رسمی است؛ یعنی یکی از دوره های تحصیلی محسوب می شود، اما این دوره غیراجباری است به این معنا که اگر کودکی دوره پیش دبستان را نگذرانده باشد، اینگونه نیست که در کلاس اول دبستان ثبت نام نشود چون ما بحث انسداد مبادی بیسوادی و مواردی از این دست را داریم.

این دوره غیراجباری است اما غیراجباری بودن آن به این معنی نیست که ضرورت ندارد؛ از قضا بسیار ضروری است اما اگر بخواهم بستر اصلی اش را برای مخاطبین و به خصوص خانواده ها بگویم این است که دوره پیش از دبستان، دوره رسمی است که کودکان 4 تا 6 سال را در بر می گیرد و متولی حاکمیتی آن، وزارت آموزش و پرورش است اما به این معنا نیست که همه کودکان 4 تا 6 سال قرار است در این برنامه ریزی حتماً حضور داشته باشند.

خانواده ها سؤال می کنند و بارها نیز از بنده پرسیده اند کودک ما 4 ساله است آیا باید او را به پیش دبستان بفرستیم؟ طبق قانون تأکید ما روی یک سال قبل از دبستان است و در عین حال که نگاهی به 2 سال قبل از دبستان به خصوص در مناطقی که لازم التوجه هستند مثل مناطق محروم، مناطق دوزبانه، مناطق مرزی و عشایر داریم و تأکیدمان این است که در این گروه ها، 4 ساله ها را مدنظر قرار دهیم اما در کل سیستم و در کلان کشوری، تأکیدمان روی یک سال قبل از دبستان است.

*": چرا در گسترش مراکز پیش دبستانی تأکید بر مناطق دوزبانه است؟ فضلی: در مراکز پیش دبستانی در مناطق دوزبانه، تأکیدمان روی آموزش زبان معیار و زبان فارسی بر پایه زبان مادری است ما به هیچ عنوان نمی خواهیم زبان مادری بچه ها را از آنها بگیریم اما می خواهیم که آنها هم مثل بقیه بچه ها بتوانند فارسی حرف بزنند، وقتی می شنوند، دریافت کنند و مهم تر اینکه بتوانند به فارسی فکر کنند.

نکته دیگر فرصتی است که در پیش دبستان برای رشد در ابعاد مختلف از جهت مهارت های مختلف شناختی و فرایندهای مغزی و تمام آنچه که فرد، آینده اش تحت تأثیر آن قرار می گیرد، مورد توجه است؛ دوره پیش دبستانی، دوره خاصی است که میزان کمی تلاش می کنی ولی خوب نتیجه می گیری و از سوی دیگر، برنامه های کلان کشورمان درباره کودکان، خانواده محور است یعنی ما تلاش و تأکیدمان این است که خانواده را به عنوان یک نهاد مهم قلمداد کنیم و به جایگاه خانواده توجه کنیم.

پیش دبستانی یک دوره رسمی است که راهنمای برنامه دارد چون ما امکان این را نداریم که صد در صد کودکان را تحت پوشش قرار دهیم این دوره را به عنوان یک دوره ضروری قلمداد می کنیم و تأکیدمان بر این است که حمایت بخش غیردولتی را بگیریم و تا جایی که ممکن است از امکانات خانواده ها و حمایت و مشارکت شان در مدارس غیردولتی استفاده کنیم و آنجا که امکان ندارد، دولت حمایت کند تا کودکان از دسترسی به امکانات مناسب تربیتی محروم نشوند.

*": امسال چه تعداد نوآموز در پیش دبستانی ها ثبت نام کرده اند؟ فضلی: آمار پایانی امسال به دلیل ادامه ثبت نام وجود و معمولاً تا نیمه آبان، تقریباً آمار نهایی به دست می آید به دلیل اینکه مناطق دور افتاده ما، هنوز خیلی این مسئله را باور نکردند که پیش دبستان باید وارد سناد شود اما آمار سال گذشته نزدیک به 900 هزار نوآموز پیش دبستان بود.

در حال حاضر بیش از 800 هزار نوآموز ثبت نام کرده اند و پیش بینی ما این است ثبت نام ها به حدود 970 هزار نفر برسد.

*": در هر کجای کشور هر نوآموزی که بخواهد در می تواند در مراکز پیش دبستانی ثبت نام کند؟ فضلی: دولت معمولاً نمی تواند در مناطقی که جمعیت پایین است سرمایه گذاری کند و باید طرح های جایگزین را وارد کرد، برای مثال طرحی را سال گذشته اجرا کردیم که موفق بود و آن استفاده از ظرفیت کلاس های چند پایه کم جمعیت بود مثلاً در یک کلاس که 7 دانش آموز حضور دارد و آن روستا نهایتاً 2 یا 3 کودک پیش دبستان دارد، آن 2 نوآموز می توانند در کنار دانش آموزان بنشینند و معلم به این نوآموزان هم همزمان آموزش بدهد و ما هم به نوعی از این معلمان تشکر می کنیم.

البته مناطقی هستند که از لحاظ برخورداری از امکانات، شرایط خوبی ندارند تا مؤسسان مراکز غیردولتی در آنجا حضور جدی پیدا کنند و آنقدر هم محرومیت ندارند که دولت بتواند ورود پیدا کند و به همین دلیل ممکن است در برخی مناطق مراکز به اندازه کافی وجود نداشته باشد.

*": قوانین حاکم بر مراکز پیش دبستانی به چه صورت است؟ سلیقه ای یا متمرکز؟ فضلی: بر اساس ماده 4 مصوبه 699 شورای عالی آموزش و پرورش، اداره دوره پیش دبستان به 2 شیوه است؛ دولتی با مشارکت مردم و غیردولتی بر اساس قوانین و ضوابط، حوزه دولتی وظیفه اش این است که نظارت بر کار کل مراکز داشته باشد چه دولتی و چه غیردولتی باشد و غیردولتی، وظیفه اش این است که بر اساس مجوزهایی که می دهد کار نظارتی را انجام دهد.

با توجه به اینکه دستگاه های دیگر هم می توانند مراکز پیش دبستانی تأسیس کنند خطر اعمال سلیقه وجود دارد اما آنها نمی توانند اعمال نظر کنند فقط می توانند طبق قوانین آموزش و پرورش، مرکز پیش دبستان داشته باشند؛ ما به دنبال استفاده از ظرفیت دیگر دستگاه ها هستیم اما آنها باید از نظر قوانین تابع آموزش و پرورش باشند.

دستگاه هایی مثل سازمان بهزیستی، وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی به حوزه پیش دبستان علاقه دارند اما آمار دقیقی از تعداد مراکز پیش دبستانی که تحت نظارت سازمان هایی غیر از آموزش و پرورش هستند نداریم؛ آن چیزی که سازمان بهزیستی اعلام کرده است چیزی بیش از 12 هزار مهد کودک تحت پوشش این سازمان است که پیش دبستانی هم دارند و از اینها چیزی حدود 5 هزار مرکز برای دریافت مجوز از آموزش و پرورش درخواست داده اند که مراحل آن طی شده است.

بقیه سازمان ها اگر می خواهند فعالیت کنند باید تابع قوانین باشند، دریافت مجوز از آموزش و پرورش و رسیدن به یکپارچگی پیچیدگی ندارد و اگر اهمیت این دوره و کار در آن درک شد ظرف یک سال می توان این یکپارچگی را مستقر کرد.

البته آموزش ها در مراکز مختلف پیش دبستانی یکسان است و طی سال های اخیر با همراهی دوستان در سازمان بهزیستی، عموماً محتوا یکسان شده است و در حال حاضر کتابی که تأیید سازمان پژوهش به عنوان متولی کتاب های درسی را نداشته باشد، به ندرت وجود دارد؛ یعنی کتاب هایی که حتی سازمان بهزیستی در اختیار پیش دبستانی ها قرار می دهد عموماً مجوز دارند.

دریافت کتاب هم اینگونه است که مراکزی که از آموزش و پرورش مجوز دارند در سناد ثبت نام می کنند و کتاب را دریافت می کنند و مراکزی هم که کد پیش دبستان ندارند، کتاب هایی که در اختیارشان قرار گرفته می شود، کتاب های مجوزدار ماست.

*خبرگزای فارس: این کتاب ها و آموزش ها بر اساس چه استانداردهایی تهیه شده است؟ فضلی: محتوای پیش دبستان به صورت غیرمتمرکز تولید می شود و ما کتاب پیش دبستان متمرکز مثل کتاب های بقیه دوره های درسی نداریم.

در استان کمیته ای وجود دارد که معاون ابتدایی مسئول آن است، اعضایی هستند که آنجا محتوای کتاب را تنظیم می کنند البته بسته آموزشی، صحیح آن است که بسته آموزشی تدوین می شود و به دفتر تألیف فرستاده می شود.

در آموزش به نوآموزان باید به تفاوت های فردی، شرایط فرهنگی و بومی و مراحل رشد حواس کودکان توجه شود و فعالیت های آموزشی هم باید در قالب بازی بوده و برای نوآموزان نشاط آور باشد.

به همین دلیل آموزش حافظه محور و انتزاعی ممنوع است.

آن چیزی که در کلاس های پیش دبستان طبق قانون باید اتفاق بیفتد انس با قرآن است.

از نگاه من این فرا برنامه درسی است، نخ تسبیح است و حلقه ها را به هم وصل می کند یعنی شما قصه، بازی و شعر را هم که برای نوآموزان اجرا می کنید انس با قرآن باید در آن باشد و علاوه بر آن قصه، شعر و سرود، بازی، نقاشی، کاردستی، نمایش خلاق، بحث و گفت وگو، مشاهده، آزمایش، گردش علمی، تماشای فیلم و استفاده از فناوری های جدید در این آموزش ها لحاظ می شود.

از نگاه ما، اصولی اش این است که کتاب کار بچه ها که کاغذی باشد، در کار نباشد یا خیلی خیلی کم باشد.

*": برای فرهنگ سازی درک ضرورت دوره پیش دبستانی چه کارهایی باید صورت بگیرد؟ فضلی: شما در ابتدای مصاحبه پرسیدید که پیش دبستان اجباری است یا خیر، و من گفتم آن اجباری که شما فکر کنید، نیست ولی ضرورت دارد؛ اگر این ضرورت را شما به عنوان اصحاب رسانه، برای خانواده ها جا بیندازید که خانواده ها، بچه هایتان باید به پیش دبستان بروند اتفاق مهمی است.

این باید از جنس زور نیست.

از جنس ضرورت است و اگر این اتفاق بیفتد.

دستمان خیلی پر می شود.

ما پایگاه سنجش داشتیم، دکتر برای معاینه بچه ها وجود داشت، روانشناس برای ارزیابی سلامت بود، تست ها یک سال از نظر سن برش سنی خورده، اعتبار سنجی شده و آماده اجرا بود اما نوآموزان در کلاس های پیش دبستان به موقع ثبت نام نشده بودند که ما آنها را به پایگاه های سنجش ارجاع بدهیم.

برای اینکه خانواده ها فکر می کنند، این دوره پیش دبستان است و مهم نیست و ما هرچقدر فریاد زدیم، تبلیغ کردیم، در رسانه گفتیم که خانواده ها بچه هایتان را در پیش دبستان ثبت نام کنید استقبال ها آنقدر که می خواستیم، نبود؛ با یک بلندگو کار پیش نمی رود.

همه رسانه ها باید یکصدا کار کنند.

به نظرم در سال 93، اوج صدایی رسانه ها در حوزه پیش دبستان بود و نتیجه اش را کاملاً می دیدیم.

شاید آن حرف هایی که زده بودم و شنیده بودم در سال 93 لمسش کردم.

ما یک دفعه می دیدیم رسانه های مختلف درباره پیش دبستان مطلب می نویسند و آمار ثبت نام بالا می رفت و وقتی مصاحبه ها خاموش می شد می دیدیم خط مان ثابت می شد و کاملا می دیدم نبض جامعه در دست رسانه است.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a1kkzr نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: پیش دبستانی - آموزش و پرورش - دبستانی - آموزش - وزارت آموزش و پرورش - ثبت نام - دفتر - پیش بینی - وزارت - ممنوع - حافظه - ممنوعیت - سازمان بهزیستی - بینی - فارس - فضلی - مهدکودک - بهزیستی - خبرنگار - فرهنگی - کودکان - شرایط - نظارت - اهمیت - تفاوت - تربیت - گزارش - کشور - مجوز - آمار

آخرین اخبار سرویس:
آخرین وضعیت بارش های زمستانی در ایران

مدارس ، ادارات و دانشگاهها فردا در استان خوزستان دایر هستند+ فیلم

غلظت ریزگردهادر ریگان 15برابر حد مجاز

قرآن؛ کتابی که جهان را تکان داد!

آغاز ساخت مدرسه در روستای پنج پیکر با کمک خیر مدرسه ساز

کمبود نیرو برای حفاظت از جنگل ها/ هماهنگی بین بخشی کمتر از 50 درصد است

خادمی: دولت ها در ریزگردها دخالت نکنند زاگرس نشینان از این گرد و غبار خلاص می شوند

سرقت سودجویان از کارگاه سفال تاریخی شهر "جرجان"

ضرورت فرهنگ سازی ایمنی در محیط های کاری/صیانت از نیروی کار وظیفه ناظران است

هزینه 5 میلیون دلاری ژاپن برای منشایابی ذرات معلق در تهران

شروع دوباره برخورد شهرداری با دستفروشان/ از خیابان ولیعصر شروع شد

آخرین وضعیت بارش ها در ایران

استتار فوق العاده یک تکاور تیرانداز

بنزین توزیعی تهران در فصل تابستان غیراستاندارد بود؛ محیط زیست تکذیب کرد

گازگرفتگی دسته جمعی دانش آموزان در مشهد

شروع دوباره برخورد شهرداری با دستفروشان

پیش بینی وضع هوا در یکم بهمن

هدیه آسمان به مردم خراسان جنوبی

مدارس و ادارات خوزستان دوشنبه دایر هستند

دایر بودن مدارس و ادارات آبادان فردا دوشنبه

سرقت سودجویان از کارگاه سفال تاریخی شهر "جرجان"

قطع بودجه مقابله با پدیده گرد و غبار اعلام نشده است

آموزش و کارورزی در محیط کار واقعی برای فارغ التحصیلان

گازگرفتگی جمعی دانش آموزان در مدرسه نوساز

عیسی کلانتری: طرح زوج و فرد خودروها نقشی در کاهش آلودگی ندارد

چرا باران کم می بارد؟

مدارس و ادارات خوزستان دوشنبه دایر هستند

مدارس و ادارات خوزستان دوشنبه دایر هشتند

چرا باران نمی بارد؟

آموزش در محیط کار واقعی و کارورزی برای فارغ التحصیلان در اولویت است

کلیه مدارس، دانشگاه ها و ادارات خوزستان فردا فعال خواهند بود

مدارس ، ادارات و دانشگاهها فردا در استان خوزستان دایر هستند

مین دشمنی خاموش در دل خاک + گزارش

مخرج مشترک آسیب های اجتماعی اعتیاد است

طاهر شعبانی شیوه مدیریت بحران گرد و خاک از طریق باد و باران!

مخالفت رییس سازمان محیط زیست با هر گونه استحصال و بهره برداری از منابع آب ژرف

مسئولیت حفاظتی محیط بانان استان 4 برابر استاندارد

سهم خودرو های گازوییل سوز و بنزین سوز در آلودگی هوای تهران

از رده خارج شدن خودروهای فرسوده تنها راه رفع آلودگی هوای تهران

گازگرفتگی دانش آموزان در مشهد

80 درصد نوآموزان استان تحت پوشش آموزش های پیش دبستانی

وضعیت نامناسب جاده بیضا به کامفیروز

چگونه از آسیب کفش رسمی جلوگیری کنیم؟

مراسم قرعه کشی مسابقات فوتسال دهه فجر ادارات کهگیلویه

دهلران در خاک و مسئولان در خواب

بهره برداری از 12فضای آموزشی همزمان با آغاز دهه فجر در استان + مصاحبه

دادگستری آذربایجان شرقی: عرضه قرص برنج ممنوع است

تالاب مره قم در انتظار ثبت در لیست تالاب های کنوانسیون رامسر

جریمه تخلفات عجیب و غریب رانندگی در قانون/ بودجه سال 98 شهرداری تغییرات ویژه ای خواهد داشت

مدیریت پسماند؛اولویت سازمان محیط زیست در نوروز

وضعیت هوای لرستان خطرناک است

تمدید فراخوان نامنویسی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن

تشییع پدر شهید در جهرم

نصب حفاظ بر روی پل های تاریخی اصفهان

ابرماه بعدی با ماه گرفتگی همراه خواهد شد؛ وقوع 11 بهمن ماه در ایران

وعده آقای استاندار برای نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی

منشاء آلودگی هوای تهران

هلال احمر نایین به 950 نفر در راه مانده امدادرسانی کرد

خدمات مشاوره ای یکی از ضرورتهای زندگی امروزی است

برپایی دیگ نذری اهالی روستای جیزآباد باخرز به شکرانه جوشش دوباره قنات خشکیده روستا

جمع آوری دستفروشان خیابان ولیعصر از امروز

چرا تأثیر دروس معارف کم شده است

جمع آوری دستفروشان خیابان ولیعصر از امروز

سهم خودروهای گازوییل سوز و بنزین سوز در آلودگی هوای تهران مشخص شد

تصاویری کم نظیر از تنوع زیستی در مازندران

بهره برداری از پایانه شهرری تا پایان سال

آغاز طرح نهضت درختکاری در غرب تهران

افتتاح درمانگاه "رضا" نیروی انتظامی در ابهر

توقیف دو هزار دستگاه موتور سیکلت در بویین زهرا

راه اندازی 3 ایستگاه ثابت پایش سلامت در غرب پایتخت

تصاویری کم نظیر از تنوع زیستی در مازندران

گازگرفتگی دسته جمعی دانش آموزان در مشهد/ ترخیص 21 دانش آموز از بیمارستان

توزیع و کاشت نهال رایگان در باغچه منازل شهروندان منطقه 19

مدیر آموزش و پرورش منطقه تبادکان مشهد خبر داد گازگرفتگی دسته جمعی دانش آموزان در مشهد/ ترخیص 21 دانش آموز از بیمارستان

وضعیت خطرناک هوای لرستان

راه اندازی موزه تاریخ طبیعی در مدرسه طبیعت سبز شاهرود

ردیف ریزگردها در بودجه سال آینده باقی می ماند

مهارت عجیب یک پرنده در تخم گذاشتن! +عکس

توصیه هایی ویژه برای مسافران در روزهای برفی

قدیمی ترین مجسمه های «فردوسی» کجا قرار دارند + تصاویر

جلوگیری از تولید خودروهای غیر استاندارد

آلودگی شدید هوا در پنج کلانشهر

خورشید پشت نقاب گرد و غبار +عکس

نتایج بررسی گزینش پذیرفته شدگان نهایی استخدام آموزش و پرورش اعلام شد

برگزاری جشنواره عبور و مرور در پارک ترافیک جنوب شرق پایتخت

وضعیت هوای لرستان خطرناک است

جانباز 70 درصد «اسماعیلی» به یاران شهیدش پیوست

70 درصد آلودگی تهران ناشی از تردد اتوبوس های فرسوده

کیفیت هوای 5 کلانشهر کشور در شرایط "خطرناک" قرار گرفت

توزیع شیر در مدارس خراسان شمالی در هاله ای از ابهام

وزش باد گرم و افزایش دما در گیلان تا اواسط هفته

نمایندگان شورای عالی آموزش و پرورش در 5 استان منصوب شدند

دستفروشان استخدام می شوند/جمع آوری دستفروشان از خیابان ولی عصر (عج) آغاز شد

تصاویری کم نظیری از تنوع زیستی در مازندران

استقبال کم شهروندان زنجانی ازحمل ونقل عمومی

خورشید پشت نقاب گرد و غبار/ عکس

لزوم توقف توسعه فضای سبز در کلانشهرها

فعالیت 9 بیمارستان ناجا در کشور

اسکان اضطراری 950 مسافر توسط هلال احمر نایین

تصاویر زیبایی از برف در استان یزد

مدیرکل دفتر پیش دبستانی در گفت وگوی تفصیلی با فارس اعلام کرد ثبت نام بیش از 800 هزار نوآموز در مراکز پیش دبستانی/ ممنوعیت آموزش های حافظه محور و انتزاعی در پیش دبستان

مدیرکل دفتر پیش دبستانی در گفت وگوی تفصیلی با فارس اعلام کرد ثبت نام بیش از 800 هزار نوآموز در مراکز پیش دبستانی/ ممنوعیت آموزش های حافظه محور و انتزاعی در پیش دبستان