مطالب مرتبط:
آموزش 600 نفر در مراکز آموزش فنی و حرفه ای قشم
دانلود کتاب آموزش تقویت حافظه
هیاتی از کمیسیون آموزش از مدارس و مراکز آموزش عالی مناطق زلزله زده بازدید می کند
برخی از مراکز آموزش عالی در شهرستان ها ردیف بودجه مستقل نیز ندارند
رییس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در گفت وگو با فارس: افزایش ظرفیت 42 درصدی در اعزام هجدهم دانشجویان به عتبات/ شروع ثبت نام جدید از دی ماه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 10:462017-11-15اجتماعي

مدیرکل دفتر پیش دبستانی در گفت وگوی تفصیلی با فارس اعلام کرد ثبت نام بیش از 800 هزار نوآموز در مراکز پیش دبستانی/ ممنوعیت آموزش های حافظه محور و انتزاعی در پیش دبستان


مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: امسال بیش از 800 هزار نفر در دوره پیش دبستان ثبت نام کرده اند و پیش بینی ما این است ثبت نام ها به چیزی حدود 970 هزار نفر برسد.

- مدیرکل دفتر پیش دبستانی در گفت وگوی تفصیلی با فارس اعلام کردثبت نام بیش از 800 هزار نوآموز در مراکز پیش دبستانی/ ممنوعیت آموزش های حافظه محور و انتزاعی در پیش دبستان مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: امسال بیش از 800 هزار نفر در دوره پیش دبستان ثبت نام کرده اند و پیش بینی ما این است ثبت نام ها به چیزی حدود 970 هزار نفر برسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار آموزش و پرورش "، دوره پیش دبستانی یکی از دوره های مهم رسمی کشور است که تأکیدات بسیاری برای جدی گرفتن و گسترش آن به دلیل مناسب بودن سن نوآموزان برای آموزش و تربیت وجود دارد؛ از سویی نقاط و مسائل پرابهامی در مورد این دوره در اذهان وجود دارد که برای پاسخگویی به آن به سراغ رخساره فضلی مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش رفتیم و وی نکاتی پیرامون اهمیت و چند و چون این دوره و سازوکارهای آن بیان کرد.

فضلی با بیان اینکه دوره پیش دبستانی، دوره ای رسمی است؛ یعنی یکی از دوره های تحصیلی محسوب می شود، اظهار داشت: اما این دوره غیراجباری است به این معنا که اگر کودکی دوره پیش دبستان را نگذرانده باشد، اینگونه نیست که در کلاس اول دبستان ثبت نام نشود چون ما بحث انسداد مبادی بیسوادی و مواردی از این دست را داریم.

وی ادامه داد: امسال بیش از 800 هزار نفر در دوره پیش دبستان ثبت نام کرده اند و پیش بینی ما این است ثبت نام ها به چیزی حدود 970 هزار نفر برسد.

مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه آمار دقیقی از تعداد مراکز پیش دبستانی که تحت نظارت سازمان هایی غیر از آموزش و پرورش هستند نداریم، اضافه کرد: آن چیزی که سازمان بهزیستی اعلام کرده است چیزی بیش از 12 هزار مهدکودک تحت پوشش دارد که پیش دبستانی هم دارند و از این تعداد چیزی حدود 5 هزار مرکز برای دریافت مجوز از آموزش و پرورش درخواست داده اند که مراحل آن طی شده است.

وی گفت: در آموزش به نوآموزان باید به تفاوت های فردی، شرایط فرهنگی و بومی و مراحل رشد حواس کودکان باید توجه شود و فعالیت های آموزشی هم باید در قالب بازی بوده و برای نوآموزان نشاط آور باشد.

به همین دلیل آموزش حافظه محور و انتزاعی ممنوع است.

متن گفت وگوی ": برای خیلی از افراد در خصوص سازوکار و مسائل مربوط به دوره پیش دبستانی سؤالاتی وجود دارد؛ برای اولین سؤال، آیا این دوره اجباری است؟ فضلی: دوره پیش دبستانی، دوره ای رسمی است؛ یعنی یکی از دوره های تحصیلی محسوب می شود، اما این دوره غیراجباری است به این معنا که اگر کودکی دوره پیش دبستان را نگذرانده باشد، اینگونه نیست که در کلاس اول دبستان ثبت نام نشود چون ما بحث انسداد مبادی بیسوادی و مواردی از این دست را داریم.

این دوره غیراجباری است اما غیراجباری بودن آن به این معنی نیست که ضرورت ندارد؛ از قضا بسیار ضروری است اما اگر بخواهم بستر اصلی اش را برای مخاطبین و به خصوص خانواده ها بگویم این است که دوره پیش از دبستان، دوره رسمی است که کودکان 4 تا 6 سال را در بر می گیرد و متولی حاکمیتی آن، وزارت آموزش و پرورش است اما به این معنا نیست که همه کودکان 4 تا 6 سال قرار است در این برنامه ریزی حتماً حضور داشته باشند.

خانواده ها سؤال می کنند و بارها نیز از بنده پرسیده اند کودک ما 4 ساله است آیا باید او را به پیش دبستان بفرستیم؟ طبق قانون تأکید ما روی یک سال قبل از دبستان است و در عین حال که نگاهی به 2 سال قبل از دبستان به خصوص در مناطقی که لازم التوجه هستند مثل مناطق محروم، مناطق دوزبانه، مناطق مرزی و عشایر داریم و تأکیدمان این است که در این گروه ها، 4 ساله ها را مدنظر قرار دهیم اما در کل سیستم و در کلان کشوری، تأکیدمان روی یک سال قبل از دبستان است.

*": چرا در گسترش مراکز پیش دبستانی تأکید بر مناطق دوزبانه است؟ فضلی: در مراکز پیش دبستانی در مناطق دوزبانه، تأکیدمان روی آموزش زبان معیار و زبان فارسی بر پایه زبان مادری است ما به هیچ عنوان نمی خواهیم زبان مادری بچه ها را از آنها بگیریم اما می خواهیم که آنها هم مثل بقیه بچه ها بتوانند فارسی حرف بزنند، وقتی می شنوند، دریافت کنند و مهم تر اینکه بتوانند به فارسی فکر کنند.

نکته دیگر فرصتی است که در پیش دبستان برای رشد در ابعاد مختلف از جهت مهارت های مختلف شناختی و فرایندهای مغزی و تمام آنچه که فرد، آینده اش تحت تأثیر آن قرار می گیرد، مورد توجه است؛ دوره پیش دبستانی، دوره خاصی است که میزان کمی تلاش می کنی ولی خوب نتیجه می گیری و از سوی دیگر، برنامه های کلان کشورمان درباره کودکان، خانواده محور است یعنی ما تلاش و تأکیدمان این است که خانواده را به عنوان یک نهاد مهم قلمداد کنیم و به جایگاه خانواده توجه کنیم.

پیش دبستانی یک دوره رسمی است که راهنمای برنامه دارد چون ما امکان این را نداریم که صد در صد کودکان را تحت پوشش قرار دهیم این دوره را به عنوان یک دوره ضروری قلمداد می کنیم و تأکیدمان بر این است که حمایت بخش غیردولتی را بگیریم و تا جایی که ممکن است از امکانات خانواده ها و حمایت و مشارکت شان در مدارس غیردولتی استفاده کنیم و آنجا که امکان ندارد، دولت حمایت کند تا کودکان از دسترسی به امکانات مناسب تربیتی محروم نشوند.

*": امسال چه تعداد نوآموز در پیش دبستانی ها ثبت نام کرده اند؟ فضلی: آمار پایانی امسال به دلیل ادامه ثبت نام وجود و معمولاً تا نیمه آبان، تقریباً آمار نهایی به دست می آید به دلیل اینکه مناطق دور افتاده ما، هنوز خیلی این مسئله را باور نکردند که پیش دبستان باید وارد سناد شود اما آمار سال گذشته نزدیک به 900 هزار نوآموز پیش دبستان بود.

در حال حاضر بیش از 800 هزار نوآموز ثبت نام کرده اند و پیش بینی ما این است ثبت نام ها به حدود 970 هزار نفر برسد.

*": در هر کجای کشور هر نوآموزی که بخواهد در می تواند در مراکز پیش دبستانی ثبت نام کند؟ فضلی: دولت معمولاً نمی تواند در مناطقی که جمعیت پایین است سرمایه گذاری کند و باید طرح های جایگزین را وارد کرد، برای مثال طرحی را سال گذشته اجرا کردیم که موفق بود و آن استفاده از ظرفیت کلاس های چند پایه کم جمعیت بود مثلاً در یک کلاس که 7 دانش آموز حضور دارد و آن روستا نهایتاً 2 یا 3 کودک پیش دبستان دارد، آن 2 نوآموز می توانند در کنار دانش آموزان بنشینند و معلم به این نوآموزان هم همزمان آموزش بدهد و ما هم به نوعی از این معلمان تشکر می کنیم.

البته مناطقی هستند که از لحاظ برخورداری از امکانات، شرایط خوبی ندارند تا مؤسسان مراکز غیردولتی در آنجا حضور جدی پیدا کنند و آنقدر هم محرومیت ندارند که دولت بتواند ورود پیدا کند و به همین دلیل ممکن است در برخی مناطق مراکز به اندازه کافی وجود نداشته باشد.

*": قوانین حاکم بر مراکز پیش دبستانی به چه صورت است؟ سلیقه ای یا متمرکز؟ فضلی: بر اساس ماده 4 مصوبه 699 شورای عالی آموزش و پرورش، اداره دوره پیش دبستان به 2 شیوه است؛ دولتی با مشارکت مردم و غیردولتی بر اساس قوانین و ضوابط، حوزه دولتی وظیفه اش این است که نظارت بر کار کل مراکز داشته باشد چه دولتی و چه غیردولتی باشد و غیردولتی، وظیفه اش این است که بر اساس مجوزهایی که می دهد کار نظارتی را انجام دهد.

با توجه به اینکه دستگاه های دیگر هم می توانند مراکز پیش دبستانی تأسیس کنند خطر اعمال سلیقه وجود دارد اما آنها نمی توانند اعمال نظر کنند فقط می توانند طبق قوانین آموزش و پرورش، مرکز پیش دبستان داشته باشند؛ ما به دنبال استفاده از ظرفیت دیگر دستگاه ها هستیم اما آنها باید از نظر قوانین تابع آموزش و پرورش باشند.

دستگاه هایی مثل سازمان بهزیستی، وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی به حوزه پیش دبستان علاقه دارند اما آمار دقیقی از تعداد مراکز پیش دبستانی که تحت نظارت سازمان هایی غیر از آموزش و پرورش هستند نداریم؛ آن چیزی که سازمان بهزیستی اعلام کرده است چیزی بیش از 12 هزار مهد کودک تحت پوشش این سازمان است که پیش دبستانی هم دارند و از اینها چیزی حدود 5 هزار مرکز برای دریافت مجوز از آموزش و پرورش درخواست داده اند که مراحل آن طی شده است.

بقیه سازمان ها اگر می خواهند فعالیت کنند باید تابع قوانین باشند، دریافت مجوز از آموزش و پرورش و رسیدن به یکپارچگی پیچیدگی ندارد و اگر اهمیت این دوره و کار در آن درک شد ظرف یک سال می توان این یکپارچگی را مستقر کرد.

البته آموزش ها در مراکز مختلف پیش دبستانی یکسان است و طی سال های اخیر با همراهی دوستان در سازمان بهزیستی، عموماً محتوا یکسان شده است و در حال حاضر کتابی که تأیید سازمان پژوهش به عنوان متولی کتاب های درسی را نداشته باشد، به ندرت وجود دارد؛ یعنی کتاب هایی که حتی سازمان بهزیستی در اختیار پیش دبستانی ها قرار می دهد عموماً مجوز دارند.

دریافت کتاب هم اینگونه است که مراکزی که از آموزش و پرورش مجوز دارند در سناد ثبت نام می کنند و کتاب را دریافت می کنند و مراکزی هم که کد پیش دبستان ندارند، کتاب هایی که در اختیارشان قرار گرفته می شود، کتاب های مجوزدار ماست.

*خبرگزای فارس: این کتاب ها و آموزش ها بر اساس چه استانداردهایی تهیه شده است؟ فضلی: محتوای پیش دبستان به صورت غیرمتمرکز تولید می شود و ما کتاب پیش دبستان متمرکز مثل کتاب های بقیه دوره های درسی نداریم.

در استان کمیته ای وجود دارد که معاون ابتدایی مسئول آن است، اعضایی هستند که آنجا محتوای کتاب را تنظیم می کنند البته بسته آموزشی، صحیح آن است که بسته آموزشی تدوین می شود و به دفتر تألیف فرستاده می شود.

در آموزش به نوآموزان باید به تفاوت های فردی، شرایط فرهنگی و بومی و مراحل رشد حواس کودکان توجه شود و فعالیت های آموزشی هم باید در قالب بازی بوده و برای نوآموزان نشاط آور باشد.

به همین دلیل آموزش حافظه محور و انتزاعی ممنوع است.

آن چیزی که در کلاس های پیش دبستان طبق قانون باید اتفاق بیفتد انس با قرآن است.

از نگاه من این فرا برنامه درسی است، نخ تسبیح است و حلقه ها را به هم وصل می کند یعنی شما قصه، بازی و شعر را هم که برای نوآموزان اجرا می کنید انس با قرآن باید در آن باشد و علاوه بر آن قصه، شعر و سرود، بازی، نقاشی، کاردستی، نمایش خلاق، بحث و گفت وگو، مشاهده، آزمایش، گردش علمی، تماشای فیلم و استفاده از فناوری های جدید در این آموزش ها لحاظ می شود.

از نگاه ما، اصولی اش این است که کتاب کار بچه ها که کاغذی باشد، در کار نباشد یا خیلی خیلی کم باشد.

*": برای فرهنگ سازی درک ضرورت دوره پیش دبستانی چه کارهایی باید صورت بگیرد؟ فضلی: شما در ابتدای مصاحبه پرسیدید که پیش دبستان اجباری است یا خیر، و من گفتم آن اجباری که شما فکر کنید، نیست ولی ضرورت دارد؛ اگر این ضرورت را شما به عنوان اصحاب رسانه، برای خانواده ها جا بیندازید که خانواده ها، بچه هایتان باید به پیش دبستان بروند اتفاق مهمی است.

این باید از جنس زور نیست.

از جنس ضرورت است و اگر این اتفاق بیفتد.

دستمان خیلی پر می شود.

ما پایگاه سنجش داشتیم، دکتر برای معاینه بچه ها وجود داشت، روانشناس برای ارزیابی سلامت بود، تست ها یک سال از نظر سن برش سنی خورده، اعتبار سنجی شده و آماده اجرا بود اما نوآموزان در کلاس های پیش دبستان به موقع ثبت نام نشده بودند که ما آنها را به پایگاه های سنجش ارجاع بدهیم.

برای اینکه خانواده ها فکر می کنند، این دوره پیش دبستان است و مهم نیست و ما هرچقدر فریاد زدیم، تبلیغ کردیم، در رسانه گفتیم که خانواده ها بچه هایتان را در پیش دبستان ثبت نام کنید استقبال ها آنقدر که می خواستیم، نبود؛ با یک بلندگو کار پیش نمی رود.

همه رسانه ها باید یکصدا کار کنند.

به نظرم در سال 93، اوج صدایی رسانه ها در حوزه پیش دبستان بود و نتیجه اش را کاملاً می دیدیم.

شاید آن حرف هایی که زده بودم و شنیده بودم در سال 93 لمسش کردم.

ما یک دفعه می دیدیم رسانه های مختلف درباره پیش دبستان مطلب می نویسند و آمار ثبت نام بالا می رفت و وقتی مصاحبه ها خاموش می شد می دیدیم خط مان ثابت می شد و کاملا می دیدم نبض جامعه در دست رسانه است.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a1kkzr نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: پیش دبستانی - آموزش و پرورش - دبستانی - آموزش - وزارت آموزش و پرورش - ثبت نام - دفتر - پیش بینی - وزارت - ممنوع - حافظه - ممنوعیت - سازمان بهزیستی - بینی - فارس - فضلی - مهدکودک - بهزیستی - خبرنگار - فرهنگی - کودکان - شرایط - نظارت - اهمیت - تفاوت - تربیت - گزارش - کشور - مجوز - آمار

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی افت دما و بارش برف و باران در آذربایجان غربی از امروز و فردا

ارسال کمک دانش آموزان و فرهنگیان خوزستان به مناطق زلزله زده

آسمان شهر های زلزله زده کرمانشاه طی 3 روز آینده بارانی است/ ورود سامانه بارشی به 8 استان کشور

سوگواری محبان اهل بیت در عزای امام رضا (ع)

اعزام 200 دانش آموز دختر به مناطق جنوب

پیش بینی افت دما و بارش برف و باران در آذربایجان غربی از امروز و فردا

بررسی مدیریت مخاطرات طبیعی و بحران های انسان ساز در یک کنفرانس ملی

فارس از وضعیت ترافیکی راه ها گزارش می دهد محدودیت تردد در جاده مشهد-ملک آباد به مناسبت پیاده روی زائران/ کندوان و هراز امروز یک طرفه می شود

تصاویر هوایی از پیاده روی زائران حرم رضوی(ع) در جاده های مشهد

اعزام 200 دانش آموز دختر چرام به مناطق جنوب

نصب پلاکاردهایی با عکس قربانیان حوادث رانندگی در ایستگاه های مترو

حذف آلودگی دیزل ها در گروی نصب فیلتر دوده

ارسال یک هزار تن محموله از آذربایجان شرقی به مناطق زلزله زده

برگزاری محفل انس با قرآن گرامیداشت هفته وقف در خرم آباد

زلزله زدگان را در شبهای سرد پاییزی تنها نگذاریم- فرزاد نویدی**

چند دقیقه تفریح

ارسال سومین محموله امدادی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده

دلایل انفجار در آزمایشگاه شیمی یکی از دبیرستان های اصفهان

زلزله زدگان را در شبهای سرد پاییزی تنها نگذاریم- فرزاد نویدی**

محموله کمک های مردمی دیلم به مناطق زلزله زده ارسال شد

درد بزرگ فراموشی بعد از هر زمین لرزه

دانش آموزان زلزله زده و پس لرزه های آسیب های روانی

موسم باد رسید

بارش زود هنگام برف در استان غزنی افغانستان

محموله کمک های مردمی دیلم به مناطق زلزله زده ارسال شد

برخورد با قلیان سراهای غیرمجاز در تهران

دانش آموزان خارج از کشور، سفیر ایران در جذب گردشگر شوند

آمدم ای شاه، پناهم بده...

کشاورزان منتظر باشند؛ باران می بارد

نقش سمن ها در پیشگیری از وقوع آسیب ها بی بدیل است

شیرجه اسب ها در آتلانتیک سیتی+عکس

معاون شهردار:خیابان های عریض شهر اهواز باید مجهز به لاین دوچرخه سواری شوند

توزیع 15 هزار جلد کتاب همزمان با هفته کتابخوانی در مدارس سیستان و بلوچستان

فراموشی بلای جان زلزله زدگان کرمانشاه/ بازار شایعات بعد از هر زلزله داغ است

توزیع 15 هزار جلد کتاب همزمان با هفته کتابخوانی در مدارس سیستان و بلوچستان

معاون شهردار:خیابان های عریض شهر اهواز باید مجهز به لاین دوچرخه سواری شوند

قدم زدن روی پاییز

اسکان موقت زلزله زدگان در اولویت است

آمادگی کامل ناوگان عمومی مسافربری خراسان جنوبی در دهه پایانی ماه صفر

علت وقوع انفجار در آزمایشگاه مدرسه دخترانه

تکذیب خبر 100 کشته در مسکن مهر

شهری رؤیایی که روی زمین می آید!

درد بزرگ "فراموشی" بعد از هر زمین لرزه/شنیدن صدا و دیدن نور بعد از هر رخداد لرزه ای

حذف آلودگی دیزل ها در گروی نصب فیلتر دوده

عکس/ نگاه متفاوت زائران خارجی به پیاده روی اربعین

آسمان فارس صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد + فیلم

گزارش ویژه فرانس 24 از حضور میلیونی زائران کربلا در اربعین حسینی

افزایش ثبت نام در رشته های کاردانش در مناطق محروم و مرزی

حذف آلودگی دیزل ها در گروی نصب فیلتر دوده

با این گیاهان خانگی سموم را از هوای خانه بزدایید

طلوع نور ؛ سوره مائده، آیات 18تا 23

اتاق های بازرگانی، بازسازی مدارس روستایی مناطق زلزله زده را تقبل می کنند

«یا زائر» هم خوانی گروه فدک الزهرا در مدح امام رضا(ع)

پاییز در آباده

گورهای دسته جمعی در روستاهای زلزله زده

نیاز زلزله زدگان به کمک طی چند ماه آینده بیشتر می شود

نیاز زلزله زدگان به کمک طی چند ماه آینده بیشتر می شود

مشکل جدی پیش روی زلزله زدگان سرپل ذهاب

ورود سامانه بارشی جدید به کشور/ احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

مشکل جدی پیش روی زلزله زدگان سرپل ذهاب

تیتر امشب/ سردار عبداللهی؛ اسکان موقت زلزله زدگان در اولویت است

استاندار آذربایجان شرقی : مشکلات کتابفروشان استان مورد بررسی قرار گیرد

برخورد با قلیان سراهای غیرمجاز در تهران

رفتار پسندیده سام سرویس +تصاویر

تیتر امشب/ اسکان موقت در اولویت است

توزیع 90 کامیون کتاب غیر درسی در روستاهای کم برخوردار

توضیحات سازمان زیباسازی شهرداری تبریز در خصوص سقوط تابلوی تبلیغاتی

عروس و داماد ماجراجو روی صخره + تصاویر

مشکل اصلی آموزش و پرورش

تکذیب خبر 100 کشته در مسکن مهر

طرح های جامع امامزادگان در آذربایجان غربی اجرا می شود

هشدار به بیمه شدگان و بازنشستگان تامین اجتماعی

استفاده حداکثری از ظرفیت دانش آموزان در رویداد تبریز 2018

استفاده حداکثری از ظرفیت دانش آموزان در رویداد تبریز 2018

انتشار ویدیوی تغییرات اقلیمی زمین از فضا + ویدیو

سالانه 400 کلاس درس در استان البرز باید ساخته شود

آلوده ترین شهرهای اروپا کدامند؟

ورود سامانه بارشی به فارس از دوشنبه

قلم دوربین/ حال و هوای حرم امام رضا(ع) تا کمک های مردمی به کرمانشاه

واژگونی خودرو جان 2 دانش آموز زائر را گرفت

فراگیر شدن چتر حمایتی بیمه ها امری اجتناب ناپذیر است

دومین مهد کودک سیار در سر پل ذهاب/عکس

ارسال 8 میلیارد ریال کمک شهروندان البرزی به کرمانشاه

چگونه نوار افراد را در ویندوز 10 حذف کنیم؟

خطر«زلزله» بیخ گوش بیمارستان های پایتخت!

طرز تهیه آش گوجه فرنگی به سبکی خوشمزه

تعداد کشته های مسکن مهر به 100 نفر رسید

حذف شرط معدل برای تحصیل در رشته علوم تجربی

اعزام تیم حمایت روانی خراسان شمالی به مناطق زلزله زده کرمانشاه

«حباب غول پیکر» در مدارس شهرستان فیروزکوه

زلزله زدگان دفترچه خدمات امدادی می گیرند

مدیران باید تمام توان خود را برای خدمات رسانی به زلزله زدگان به کار گیرند

اعزام تیم حمایت روانی خراسان شمالی به مناطق زلزله زده کرمانشاه

یارانه و مستمری مددجویان بهزیستی کرمانشاه 2 برابر می شود

معلمان از سراسر کشور داوطلب حضور برای تدریس در مناطق زلزله هستند

ایجاد زیرساخت های فرهنگی، آموزشی و رفاهی از مطالبات جدی فرهنگیان است

طرز تهیه دمپختک قمی به سبکی خوشمزه و بسیار آسان

واژگونی خودرو جان 2 دانش آموز زائر را گرفت

بسته های فرهنگی برای کودکان زلزله زده ارسال می شود

احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

کدام خودروها اجازه تردد به شهرهای زلزله زده را دارند؟

کنکور به آموزش وپرورش تحمیل شده است

تصاویر/ پاییز در تهران

پرداخت حق سختی کار به این معلمان !

توضیح بهزیستی در مورد کودکان بی سرپرست از زلزله اخیر

رییس پلیس پایتخت:با قلیان سراهای غیرمجاز برخورد می شود

شروع بارش باران از دوشنبه برای خوزستانی ها

نصب پلاکاردهایی با عکس قربانیان حوادث رانندگی در ایستگاه های مترو

مدیران باید تمام توان خود را برای خدمات رسانی به زلزله زدگان به کار گیرند

واژگونی خودرو جان 2 دانش آموز زائر را گرفت

آغاز بارندگی ها و کاهش 3 تا 6 درجه ای دمای هوا در ایلام

کدام خودروها اجازه تردد به شهرهای زلزله زده را دارند؟

آلوده ترین شهرهای اروپا کدامند؟

رایزنی برای کمک به فرهنگیان و دانش آموزان آسیب دیده در زلزله کرمانشاه

ارسال سومین محموله امدادی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده

مدیرکل کمیته آذربایجان غربی خبر داد کمک 30 میلیارد ریالی مردم آذربایجان غربی به زلزله زدگان کرمانشاه/ روزانه 30 کامیون کمک مردمی به مناطق زلزله زده اعزام می شود

برخورد با قلیان سراهای غیرمجاز در تهران/ کشف پیچیده ترین جرائم

40 درصد از کودکان کشور به فضای مجازی اعتیاد پیدا کرده اند

مجموع اقدامات بنیاد مستضعفان در زلزله کرمانشاه

شاهنامه فردوسی، جذابترین کتاب برای کتابخوانان قوچانی

فعالیت آزمایشی خودروهای برقی در محدوده حرم مطهر رضوی

ورود سامانه بارشی جدید به کشور/ احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

تابستان باورنکردنی قطب جنوب + عکس

توضیح بهزیستی در مورد کودکان بی سرپرست از زلزله اخیر

رییس پلیس پایتخت خبر داد برخورد با قلیان سراهای غیرمجاز در تهران/ کشف پیچیده ترین جرائم

توضیح بهزیستی در مورد کودکان بی سرپرست از زلزله اخیر

ورود سامانه بارشی به کشور از فردا/پیش بینی وضعیت هوای کرمانشاه

مصدوم شدن 29 دانش آموز در مبارکه به دلیل انفجار ظرف اسید

آلوده ترین شهرهای اروپا کدامند؟

کنکور به آموزش وپرورش تحمیل شده است

گزارش حاجی زاده از یکی از روستاهای زلزله زده کرمانشاه

فعالیت آزمایشی خودروهای برقی در محدوده حرم مطهر رضوی

روستاهای امدادرسانی نشده را به 112 اعلام کنید

فعالیت آزمایشی خودروهای برقی در محدوده حرم مطهر رضوی

ورود سامانه بارشی به کشور از فردا

هشدار جدی هواشناسی/ احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

طرز تهیه حلوای هویج / طرز تهیه حلوای هویج حلوایی خوش رنگ و عالی برای نذری ها

برنامه بزرگ چین برای مقابله با آلودگی هوا

زائران رضوی در مسیر دلدادگی

تصاویر هوایی پیاده روی زائران حرم رضوی-مشهد

هوای مسموم دهلی/تصاویر‎

ارسال 1000 تن محموله از آذربایجان شرقی به مناطق زلرله زده

احتمال افزایش جان باختگان زلزله به 500 نفر

برپایی دوره آموزشی نظام آراستگی محیط کار در شرکت توزیع برق استان سمنان

آلوده ترین شهرهای اروپا کدامند؟

مسابقات قرآن جامعه کار و تلاش چهارمحال و بختیاری

ورود سامانه بارشی جدید به کشور/ احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

جمع آوری تابلوهای فرسوده خیابان جی

نصب 16 چراغ راهنمایی ثانیه شمار در سامان

حال و هوای امروز مناطق زلزله زده در گزارش خبرنگار اعزامی صدا و سیمای مرکز همدان

سرویس دهی اتوبوسرانی به زائران پیاده امام رضا(ع)

«امیر تتلو» در مسکن مهر مناطق زلزله زده+عکس

تصاویری بسیار زیبا و دیدنی از دنیای حیوانات (آبان 96)

روستای ده بردی فاقد مدرسه مناسب برای دانش آموزان

توضیح بهزیستی در مورد کودکان بی سرپرست بازمانده از زلزله اخیر

توضیح بهزیستی در مورد کودکان بی سرپرست بازمانده از زلزله اخیر

هشدار مدیریت بحران خوزستان در خصوص هوای استان

مصدومیت 29 دانش آموز در شهرستان مبارکه

جوّی ناپایدار بر سر استان

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا(ع)

هشدار مدیریت بحران خوزستان در خصوص هوای استان

8 معلم و دانش آموز البرزی در مسابقات کشوری رتبه برتر کسب کردند

در دقایق ابتدایی زلزله با شلوار کردی در کمیته مدیریت بحران شهرستان حضور پیدا کردم

هشدار مدیریت بحران خوزستان در خصوص هوای استان

ترافیک پرحجم وسنگین در آزاد راه تهران - کرج - قزوین

لزوم استفاده از ظرفیت آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در تبریز 2018

8 معلم و دانش آموز البرزی در مسابقات کشوری رتبه برتر کسب کردند

ترافیک پرحجم وسنگین در آزاد راه تهران - کرج - قزوین

نیازهای سانسورشده خانم ها

البرز با سرانه فضای آموزشی کشور یک متر و 88 سانتی متر فاصله دارد

شهردار ملارد: افتتاح سوله ورزشی سرآسیاب ملارد تا سه ماه آینده+ گزارش

اهدای کتاب به دو مدرسه روستایی در مهاباد+گزارش

شهردار ملارد: افتتاح سوله ورزشی سرآسیاب تا سه ماه آینده

البرز با سرانه فضای آموزشی کشور یک متر و 88 سانتی متر فاصله دارد

تصاویر: زائران پیاده حرم امام رضا (ع)

آسمان، تو دیگر گریه مکن!

سومین محموله امدادی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده ارسال شد

بارانی شدن هوای لرستان از اواخر وقت فردا

مصدوم شدن دانش آموزان بر اثر اسید سولفوریک

47 درصد از متولدان 70 به بالا از فضای مجازی استفاده می کنند

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد لزوم ورود آموزش و پرورش به مقوله تبریز 2018/ باید رویکرد آموزش و پرورش تغییر یابد

گزارش تصویری؛ مدارس همچنان در انتظار سرانه

10 استان بدون بارش

تصاویر: تابستان باورنکردنی قطب جنوب

تصاویر | مراسم وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم محمد عبداللهی

ثبت 280 سند مالکیت موقوفه در بشرویه

فرهنگ بسیجی هیبت پوشالی قدرت های استکباری را درهم شکست

پروژه امامزاده شاه سلیمان علی(ع) افتتاح می شود

سومین محموله امدادی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده ارسال شد

ورد سامانه بارشی به کشور و احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

سیستم جمع آوری زیر زمینی زباله

ورود سامانه بارشی به کشور از فردا

پلاکاردهایی با عکس قربانیان حوادث رانندگی

ارسال سومین محموله امدادی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده

خدمت رسانی مدرسه ریحانه الرسول(س) تربت حیدریه به 1800 زائر پیاده رضوی

پیش بینی هوای بارانی برای فارس از روز سه شنبه

نایلون، پتو و وسایل گرمایشی نیاز فعلی زلزله زدگان است

اداره کل مدیریت بحران در خصوص شرایط جوی کردستان اطلاعیه ای صادر کرد

اداره کل مدیریت بحران در خصوص شرایط جوی کردستان اطلاعیه ای صادر کرد

کاروان عشق

مدیرکل دفتر پیش دبستانی در گفت وگوی تفصیلی با فارس اعلام کرد ثبت نام بیش از 800 هزار نوآموز در مراکز پیش دبستانی/ ممنوعیت آموزش های حافظه محور و انتزاعی در پیش دبستان

مدیرکل دفتر پیش دبستانی در گفت وگوی تفصیلی با فارس اعلام کرد ثبت نام بیش از 800 هزار نوآموز در مراکز پیش دبستانی/ ممنوعیت آموزش های حافظه محور و انتزاعی در پیش دبستان