مطالب مرتبط:
رفتار خاندان پهلوی با مردم زلزله زده طبس چگونه بود؟
رفتار عجیب سازمان بهزیستی در اوج بحران زلزله کرمانشاه+ عکس
جابجا کردن وسایل مردم زلزله زده توسط کلاه سبزهای ارتش (عکس)
وقتی مردم زلزله زده از کمک مسئولان ناامید می شوند...+عکس
عکس خبری / کمک های مردم تهران به زلزله زدگان کرمانشاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 10:322017-11-15سياسي

رفتار خاندان پهلوی با مردم زلزله زده طبس چگونه بود؟+ عکس


چند روزی است که در شبکه های اجتماعی تصویری از حضور محمدرضا پهلوی و همسرش در میان مردم زلزله زده طبس در سال 1357 دست به دست می شود، اما واقعیت حضور خاندان پهلوی در میان مردم چه بوده است؟ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازچند روزی است که از زلزله کرمانشاه می گذرد و قلب مردم ایران داغدار است؛ اما در این بین، اذناب آمریکا و دشمنان جمهوری اسلامی ایران، با هر بهانه ای به دنبال ضربه زدن به نهادها و شخصیت ها در جمهوری اسلامی هستند.

در همین چند روز اخیر و در شبکه های اجتماعی به خصوص تلگرام، تصویری دست به دست می شود که حاکی از حضور محمد رضا پهلوی به همراه فرح دیبا در میان مردم زلزله زده طبس در سال 1357 است و به واسطه همین عکس، این چنین به مردم ایران القا می کنند که شاه در زلزله طبس میان مردم رفت ولی مقامات مسوؤل در جمهوری اسلامی، میان مردم نمی روند، اما اصل ماجرا چه بوده است؟ بعد از حادثه خونین هفده شهریور پنجاه و هفت و کشتار گسترده مردم تهران در میدان شهدا (ژاله سابق)، رژیم پهلوی با انتقادات و مشکلات گسترده ای روبرو می شود به نحوی که هیچ کس از درون رژیم مسوؤلیت حادثه هفدهم شهریور را قبول نمی کند، در همین اثنا، زلزله طبس در بیست و پنجم شهریور اتفاق می افتد و بهترین فرصت برای رژیم پهلوی در جهت سرگرم کردن انقلابیون و مردم خشمگین به وجود می آید، اما اینکه شاه و دربار پهلوی چه استفاده از زلزله طبس کردند و چه تفکری درباره کشته شدن مردم ایران در زلزله طبس داشتند، موضوعی است که باید به آن اشاره شود.

"آلبرتو بلیجی" یکی از روزنامه نگارانی که شرحی درباره زندگی اشرف نوشته، به وی لقب"ام الفساد" داده است؛ وی در قسمتی از شرح حال اشرف، درباره گفتگوی وی با محمدرضا درباره زلزله طبس اشاره می کند.

بلیجی در ادامه از شادی اشرف از وقوع زلزله در طبس خبر می دهد و نوار مکالمه اشرف و محمدرضا که از طریق رابط خود در ساواک به دست آورده را بازگو می کند، جایی که اشرف در کمال شقاوت و بی رحمی حادثه زلزله طبس را به برادر تاجدارش تبریک می گوید: اشرف: داداش من برای شما یک خبر خوب دارم، یک مژده … شاه: چیه این خبر؟ چی شده؟! اشرف: (با هیجان) زلزله اومده، طبس با خاک یکسان شده … شاه (با تعجب): این که مژده نداره! اشرف: چرا مژده نداره داداش؟! کشتار آنقدر زیاده که هم مذهبی ها و هم کمونیست ها چه بخواهند چه نخواهند باید به آنها برسند … شاه (کمی خوشحال): مگر چقدر کشته شدند؟ اشرف: خیلی، خیلی زیاد (با هیجان) داداش تو خوشحال نیستی؟ شاه (مأیوس): نه گمان نمی کنم با خبر این زلزله شورش متوقف بشه … ولی تو راست میگی، زلزله همه رو مشغول می کنه، ما می تونیم فوری دست به کار بشیم.

اشرف (با خوشحالی): دیدی گفتم داداش … شاه: خبر کی به تو رسید؟ اشرف (با هیجان): همین الان، مژده هم دادم، شما هم باید به من مژدگانی بدهید.

[1]" بعد از این خبر است که محمدرضاشاه بعد از اعلام عزای عمومی همراه با دوربین های تلویزیونی به طبس می رود تا علاوه بر گمراه ساختن افکار عمومی، با نمایش صحنه های تلویزیونی دلجویی از زلزله زدگان، ضلع سوم مثلث شوم خود یعنی تزویر را نیز تکمیل نماید و مردم را برای مدتی از تظاهرات انقلابی منصرف کند و فرصتی برای تجدید قوا و تجدید آرایش سیاسی نظامی فراهم نماید.

اما حضرت امام خمینی رحمه الله علیه پس از این اقدام رژیم، از نجف پیامی صادر نموده و ضمن احساس همدردی با زلزله زدگان و فراخوان جهت کمک به آنها، به افشای ماهیت رژیم شاه پرداختند.

ایشان دراین پیام فرمودند:[2]" بسم الله الرحمن الرحیم اینجانب از واقعه اسفناکی که موجب مرگ عده کثیری از برادران و خواهران ما شد، در سوگ هستم.

زلزله طبس هر انسانی را متأثر و متالم می کند.

مسلمین غیرتمند لازم است مستقیماً به برادران خود کمک کنند و چیزی به دست عمال دولت ندهند که باز راه برای چپاولگران باز شود.

لکن در این موقع حساس آنجه لازم است به ملت شریف ایران تذکر دهم آن است که دولت و بوق های تبلیغاتی شاه از فرصت استفاده کرده و به اغفال مردم دست زده اند.

آن هایی که هزاران نفر از بهترین فرزندان ما را دیروز بیرحمانه قتل عام کرده و ملتی را به عزا نشانده اند، امروز برای انحراف اذهان به تعزیه سرایی پرداخته و اشک تمساح برای زلزله زدگان می ریزند و عزای ملی اعلام می کنند.

آنهایی که مسلمانان عزیز و پیرو قرآن کریم را با رگبار مسلسل درو کردند و از قرار معروف از سربازان اسراییلی برای کشتار مردم شجاع و بی پناه تهران که تعداد کشتگان را بیش از 4000 نفر نقل می کنند، کمک گرفته و پس از قتل عام، آنان را کمونیست و مارکسیست خوانده اند، امروز دلسوز ملت شده اند.

دیروز گفتند مشتی خرابکار از خارج با گذرنامه جعلی آمده اند و خرابکاری کرده اند و ملت را خارجی معرفی کردند، امروز تظاهر کنندگان شعار ضد دیکتاتوری سراسر کشور را که داده اند و از شاه جنایتکار اظهار تنفر کرده اند، مشتی مارکسیست و کمونیست خوانده اند.

ملت ایران از روحانی تا سیاسی، از تجار و کسبه تا کارگر و دهقان چون شعارشان مرگ بر شاه است، کمونیست اند! و فقط شاه و مفتخواران اطراف او که با ملت مسلمان آن کردند و می کنند که چنگیز نکرد، مسلمانند و ایرانی! ملت مسلمان ایران! بیدار باشید و زلزله و سیل و سایر عوامل، شما را از مسیر خود منحرف نکند و به تبلیغات اغفال کننده دستگاه شاه گوش ندهید و نهضت اسلامی را ادامه دهید و تا بر چیده شدن دستگاه قلدری و استبداد، از قیام خود دست نکشید.

روحانیون معظم در این موقع حساس که شاه زلزله را بهانه قرارداده و دست به بهره برداری زده است، وظیفه الهی و سنگین خود را عمل فرمایند و به مردم هشدار دهند.

سیاسیون و روشنفکران و دانشگاهیان وظیفه اسلامی و ملی خود را بجا آورند و نگذارند نهضت را به وسیله تبلیغات پر سر و صدا منحرف کنند.

دولت به پشتیبانی شاه با اینکه صریحاً اعلام می کند که عهده دار کشتار بیرحمانه سراسر ایران است، امروز دست به تبلیغات مضری زده است ولی ملت ایران گول این تبلیغات را نخورده و از او انتقام خواهد کشید.

ملت بزرگ مسلمان ایران باید از اعلام پشتیبانی غارتگران تاریخ ترس و سستی به خود راه ندهند که نمی دهند و با اتکاء به خدای بزرگ و حقانیت خود مطمئن باشند که پیروزند.

اکنون که برادران ما در کشتار سراسر ایران و مناطق زلزله زده بی خانمان و بی سرپرست شده اند، اکنون که شهر از گل ساخته شده طبس بر سر برادران ما خراب شده است، اکنون که مجروحین تظاهرات سراسری ایران از بی دارویی و بی غذایی در رنجند، بر برادران ایمانی لازم است هر چه بیشتر به سرپرستی بازماندگان و تهیه وسایل آسایش برای آنان بشتابند و به جار و جنجال دولت اکتفا نکنند و به صندوق اعانه آنان کمک نکنند که جز زراندوزی برای مجریان امور هیچ حاصلی نمی تواند داشته باشد و پیام تأثر بار اینجانب را در تسلیت مصیبت بزرگ، به بازماندگان آنان برسانند.

از خداوند تعالی آزادی و استقلال کشور و صلاح حال مسلمین را خواستار است.

والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته روح الله الموسوی الخمینی در پی آن شهید آیت الله صدوقی، شهید علم الهدی، شهید باقری و آیت الله خامنه ای و هاشمی رفسنجانی و فیروز آبادی و دها تن ازفعالان انقلاب در منطقه حضور می یابند و به ساماندهی آسیب دیدگان می پردازند و کمک هایی که مساجد و سایر انقلابیون در سراسر ایران جمع می کنند را به مردم طبس می رسانند.

پل هوایی که شاه قول آنرا برای کمک به زلزله زدگان طبس داده بود بعد از 5 روز هنوز زده نشده است.

شایعه می شود هزاران چادر برقی برای زلزله زدگان قبل از ارسال به طبس مفقود می شود.

نیروهای انقلابی نیز با پرپایی تظاهرات مردمی ضد شاه و تنویر افکار عمومی می پردازند تا آنجا که وقتی شاه در روز پنجم زلزله (30 شهیور 1357) به طرف زلزله زدگان طبس رفت، مردم در فرودگاه تجمع و علیه شاه شعار دادند.

شاه پس از آن با شعارهای مردم مجبور به ترک فرودگاه و شهر طبس شد.

این برنامه در سفر فرح به طبس نیز رخ داد.


کلید واژه ها: زلزله - مردم - جمهوری اسلامی - اشرف - شبکه های اجتماعی - ایران - اسلامی - شهریور - جمهوری - محمد - حادثه - اجتماعی - محمد رضا پهلوی - محمدرضا پهلوی - رژیم - تصویری - دربار پهلوی - هفده شهریور - میدان شهدا - کرمانشاه - شبکه - ضربه زدن - روزنامه - واقعیت - مکالمه - خشمگین - بهترین - آمریکا - مشکلات - گفتگوی

آخرین اخبار سرویس:
تشکیل تیم حقیقت یاب برای شناسایی اموال موسسات مالی

منتظران واقعی جرعه نوش کلام اهل بیت(ع) به ویژه حضرت زهرا(س) هستند

نیمی از ریزگردها منشاء خارجی دارد؛ دولت کاری نمی کند؟!

لزوم کسب معرفت وجودی حضرت فاطمه(س)/شهدا پرچمداران امنیت جامعه هستند

شهداء سند مظلومیت ،عزت و سرافرازی ملت ایران هستند

30 بهمن | مهم ترین خبر روزنامه های صبح ایران

122 نفر از محکومین سازمان تعزیرات مورد عفو و تخفیف مجازات مقام معظم رهبری قرار گرفتند

برگزاری نهمین همایش سیره علوی در خرم آباد

سرمقاله های روزنامه های 30 بهمن

لرستان ، بخش خبری 20:00 یکشنبه 29 بهمن

پیکر مطهر شهید علی اکبرشیرعلی در ملارد تشییع شد

دیدار پدر با پسر بعد از 35 سال دوری و جدایی +عکس

پایه جدید انقلاب نهاده شد

استودیو تلویزیونی آستان مقدس امام زاده صالح (ع) با حضور استاندار تهران راه اندازی شد

نشست مشترک شورای حفاظت از منابع آب استان های یزد و کرمان

آغاز مراسم تشییع شهدا

آغاز ثبت نام مجدد آزمون کارشناسی ارشد 97

چرا سیستم ELT هواپیمای آسمان فعال نمی شود؟

بازسازی یک خانه در مناطق پایین شهر همدان

بازپس گیری زمین دولتی از متصرف در مهدیشهر

جشنواره صبر و استقامت در اردبیل برگزار می شود

حذف آزمون مدارس تیزهوشان + مصاحبه

سوگواره حضرت فاطمه(س) در شبکه های سیما

جلسه قرآن اهل بیت(ع) یادبود جانباختگان حادثه هواپیمایی تهران - یاسوج

گفت وگوی سیاسی پیش نیازها و چالش ها - سید محمد موسی کاظمی*

توفیق بالاترین نعمت الهی است/ بررسی احتمالات 4 گانه برای آیه شقاق

آیا ایران در سقوط هواپیما جزو رکورددارهاست؟

شهادت 2 نیروی امنیت پرواز سپاه در سقوط هواپیمای تهران- یاسوج +عکس

چرا به حضرت زهراء(س) «صدیّقه کبری» می گویند؟

احمدی: حقوق خانواده های شهدای حادثه تروریستی مجلس پرداخت نشده است

فاطمه(س)، الگویی که در قالب زمان نمی گنجد

استقلال یا انحصار؟

مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در بیت آیت الله دوستی زنجانی با حضور سید حسن خمینی

تاسیس خانه سمن ها و جوانان برای بهره مندی بیشتر از ایده ها و توانمندی جوانان

بلغارستان راهپیمایی حامیان نازی ها را در این کشور محکوم کرد

چرایی شرم و حیا در قرآن

لزوم برگزاری جلسات قوای سه گانه برای تحقق عدالت اجتماعی / انضباط بخشی به رویکردهای ارتجاعی در راستای رفاه طلبی

عکس روز نشنال جئوگرافیک

انتقاد مدیریت اسلامی از برتری بخشیدن خواص و نزدیکان بر دیگران

بهره مندی از فناوری های نوین برای حضور پررنگ مسافران در کردستان/ ضرورت کاهش هزینه های سفر

کلاهبرداری در پوشش وام های یک ساعته/ تبلیغ جنگ با خدا بر در و دیوار شهر

در نسبت انقلاب و جمهوری اسلامی

آخرین وضعیت پرونده جاسوسی فعالان محیط زیست

خط شکنی حاتمی کیا/ فیلم «به وقت شام» در بخشی از ابعاد، صد در صد نزدیک به واقعیت بود

امور قضایی و پزشکی قانونی جانباختگان سانحه هوایی در کهگیلویه و بویراحمد انجام می شود

عزم 80 نماینده برای سوال از رییس جمهور

ذکر مصیبت محمدرضا طاهری در دومین شب عزاداری ایام فاطمیه + صوت

جریانی که ریشه «جهاد» را در جمهوری اسلامی زد

استخدام بسته بند خانم در محدوده مصلی مشهد

استخدام کارگر ساده آقا جهت کارگاه طلاسازی در محدوده فردیس

استخدام کارمند اداری خانم و طراح 3dmax در یک شرکت معماری

بازنشستگی 50 درصد از پرسنل شاغل در وزارت ارتباطات

روزنامه استخدامی استان زنجان | دوشنبه 30 بهمن 96

استخدام راننده آقا با خودرو در محدوده اندیشه

روزنامه استخدامی استان خوزستان و اهواز | دوشنبه 30 بهمن 96

ظریف: امیدوارم شایسته محبت های رهبری باشم

حجاب زن، رمز حقیقت و زیبایی

رییس جمهوری لبنان به عراق سفر می کند

هوای تهران در وضع سالم است

توزیع کارت ورود به جلسه آزمون نیمه متمرکز دکتری از فردا

پارلمان اصلاحات الگویی برای تعالی

استخدام فروشگاه زیورآلات لاکانی

اعتراض به روحانی برای منحل نشدن مراکز علمی و کاربردی

تصاویر/ دومین روز جستجوی محل سقوط هواپیمای ای تی آر

هواپیمای سانحه دیده نقص فنی نداشت

لاریجانی: سه قوه برای تحقق فرمایشات رهبری در زمینه عدالت اجتماعی اهتمام کنند

مدیران موسسات اعتباری ،آزاد می چرخند

فیلم | رحیم پور : قوه قضاییه مدام می گوید در حال بررسی است، تا کِی؟

فرماندار بهبهان تغییر کرد

تظاهرات خشم مردم بحرین برای انتقام از قاتلان شهدای کرباباد + تصویر

بگذارید خودکفایی برنج همچنان در شعار باقی بماند!؟

روان شناسی تربیتی در ایستگاه چهل و پنجم

مسئول سازمان بسیج فرهنگیان کشور تشریح کرد دلایل انتخاب شهید شریفی راد به عنوان شهید شاخص سال بسیج فرهنگیان

خطبه های هدایتگرانه حضرت زهراء(س) و رسوایی چهره نفاق

برگزاری آیین سوگواره یاس نبوی در امامزادگان خراسان شمالی

معرفی نامزدهای دوازدهمین و سیزدهمین دوره جایزه مهرگان علم

عبدالله نادری به سمت فرماندار شهرستان دشتی منصوب شد

فرهنگ؛ عرصه تقویت تعاملات حوزه و رسانه

صدای زنان: نقش زندگی بر دامن سپید خاک تبریز

کمک بلاعوض دولت برای مرمت و بازسازی قنوات

منشا تغییرات اقلیمی،انتشار گاز های گلخانه ای است

تاکید لاریجانی بر اهتمام سه قوه برای تحقق بیانات رهبری در برقراری عدالت اجتماعی

دکترین های دفاعی ایران بر اساس اصول «اقتصاد دفاع» تنظیم می شوند

جزییات نحوه ردیابی مکان هواپیما با ماهواره تجسس و نجات/ آخرین مکالمات خلبان با برج مراقبت قبل از سانحه

داستان نویسان خوزستانی در شب شهرزاد گردهم آمدند

برای دفاع از کشور نیازمند هیچ کشوری نیستیم / جایگاه آمریکا تنزل پیدا کرده است

میزبانی 38 دانشگاه و حوزه علمیه از 66 شهید گمنام در فاطمیه +جزییات

برای دفاع از کشور نیازمند هیچ کشوری نیستیم / جایگاه آمریکا تنزول پیدا کرده است

سبک زندگی اسلامی بر اساس اعتقاد به اصول دین است

نقض حقوق مودیان

تعارض منافع در هیات های حل اختلاف

پیکر مطهر دو شهید والامقام فردا وارد اردبیل می شود

عزم 80 نماینده برای سوال از رییس جمهور

بازخوانی خطبه فدک در حرم حضرت معصومه(س)

اخرین نگاه مسافر بی بازگشت هواپیمای آسمان/عکس

دستور ویژه دادستان کل کشور به معاون حقوق عمومی برای تشکیل کارگروه تخصصی بررسی حادثه هواپیما

این روزها، قسمت ما باز شدن دل نیست

در تحقق سبک زندگی فاطمی در جامعه موفق نبوده ایم/الگوبرداری از زندگی حضرت زهرا(س) ناهنجاری ها را کاهش می دهد

کتاب هایی که برای شناخت حضرت فاطمه (س) باید خواند

برگزاری ششمین محفل هفته قرآن و عترت ویژه بانوان در شیبان

رفتار خاندان پهلوی با مردم زلزله زده طبس چگونه بود؟+ عکس

رفتار خاندان پهلوی با مردم زلزله زده طبس چگونه بود؟+ عکس