مطالب مرتبط:
پایان کار 3 ماهه قاتل فراری
قاتل پرسپولیس وبیرانوند، مرد سال آسیا می شود؟
قاتل پرسپولیس و بیرانوند در یک قدمی مرد سال آسیا!
قاتل فراری در عنبرآباد دستگیر شد
ساختمان هایی که قاتل جان مردم سرپل ذهاب شدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 10:312017-11-15اجتماعي

قاتل پرسروصدا


سفرنامه های زیادی از گردشگران خارجی که در روزگاران قدیم به طهران سفر کرده اند ، باقی مانده که همگی در وصف زیبایی و آرامش طهران گفته اند، - اما قطعا اگر این روزها همان گردشگران به میدان هفت تیر ، انقلاب یا خیابان سهروردی و حتی بزرگراه مدرس بروند، حتما تکه ای پنبه هم برای در امان ماندن از آلودگی صوتی تهران امروز همراهشان می برند.

ما بیشتر، آنچه را که می بینیم مشکل به حساب می آوریم؛ مثل آلودگی هوا که وقتی آسمان این ابرشهر تیره و تار می شود، نگران مان می کند، در صورتی که بسیاری از مشکلات این شهر بزرگ به چشم نمی آید و تنها باید به کمک حس شنوایی ردپای آنها را دنبال کرد.

اگرتا دیروز آلودگی هوا دغدغه مدیران شهری پایتخت بود، امروز آلودگی صوتی هم به فهرست دغدغه های آنها اضافه شده و همه به دنبال راه حلی برای این مشکل می گردند.

همان قدر که آلودگی هوا می تواند روی زندگی افراد تأثیر بگذارد و باعث به خطر افتادن سلامتی شود، آلودگی صوتی هم زندگی را دچار اختلالاتی می کند.

تصور ما همیشه از این نوع آلودگی، صداهای گوشخراش و بلندی است که زندگی آدم را تحت تأثیر قرار می دهد در حالی که گاهی کامپیوترتان هم با آن صدای ظریف در اتاق شما آلودگی صوتی ایجاد می کند.

گاهی به صدای جارو برقی یا همزن برقی هم عادت می کنیم.

بله، عادت می کنیم؛ این اتفاقی است که دقیقا برای ما پیش می آید.

معمولا گوش آدم ها در درازمدت نسبت به انواع آلودگی صوتی عادت می کند اما عادت کردن دلیل بر وجود نداشتن آن نیست.

روایت هایی که در ادامه می خوانید، حکایت هایی است از وجود همین معضل شهری که ما هر روز با آن دست و پنجه نرم می کنیم.

روایت اول در معرض انواع آلودگی در خیابان منتظر ایستاده ام تا تاکسی بگیرم.

نسیم ملایمی هم در حال وزیدن است.

خدا را شکر می کنم که همین نسیم وجود دارد و مقداری از آلودگی هوای تهران را جابه جا می کند.

صدای همهمه عابران و خودرو ها، فضا را پر کرده است.

دیگر مثل رانندگانی که تا توان دارند و دست شان یاری می کند، بوق را فشار می دهند به شنیدن صدای بوق های ممتد و کش دار عادت کرده ام.

در این مدتی که منتظر تاکسی هستم، یاد مصاحبه ای می افتم که با متخصصان مغز و اعصاب درباره آلودگی صوتی انجام داده ام.

ناخودآگاه بیماری هایی که انسان به خاطر آلودگی صوتی ممکن است گرفتارش شود را در ذهنم مرور می کنم؛ ضعف اعصاب، استرس، اضطراب، انقباض عروق، ناشنوایی و.

دکتر علی محب نیا، متخصص مغز و اعصاب در این خصوص می گوید: یکی از بزرگ ترین عوامل ایجاد کننده اضطراب در افراد سر و صداست.

مواجهه زیاد با تراز صدای بالا، باعث ایجاد عصبانیت و تحریک فرد می شود.

اعتقاد پزشکان بر این است که سرو صدا یکی از عوامل مستقیم بیماری های روحی است.

درضمن شاید سرعت یا شدت پیشرفت یک ناهنجاری روحی را بیشتر کند .

با خودم می گویم کافی است فقط در تهران قدمی بزنی تا خودت را در معرض انواع آلودگی قرار بدهی؛ چه آلودگی هایی که با چشم دیده می شوند و چه آنهایی که پنهانند.

روایت دوم شورا؛پیگیر آلودگی صوتیگفتم که آلودگی صوتی به چشم نمی آید.

این مهم ترین دلیل برای توجه کمتر به این معضل جدی است.

ما وقتی با مشکلی رو به رو می شویم که به چشم می آید و آزارمان می دهد، به تکاپو می افتیم تا هر طور شده، شرایط را برای زندگی بهبود بخشیم.

برای نمونه، هیچ کدام از ما تاب دیدن کیسه زباله های تلنبار شده را سر کوچه مان نداریم یا اگر برف و باران معابر شهری را بند بیاورد، زمین و زمان را به هم می دوزیم که هرطور شده و در کمترین زمان ممکن این مشکل برطرف شود.

اما مشکل جدی آلودگی صوتی پایتخت نشینان برخلاف آلودگی هوای تهران به چشم نمی آید در صورتی که در تراز بالایی ما را تهدید می کند.

اما از آنجا که قابل دیدن نیست کمتر شخصی پیدا می شود که نسبت به آن اعتراض کند.

اما این دلیل نمی شود که مسئولان شهری هم نسبت به این معضل بی تفاوت باشند.

ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر در خصوص وضعیت آلودگی صوتی در پایتخت می گوید: برای کمیسیون سلامت شورا، 6کارگروه تعریف کرده ایم که یکی از آنها آلودگی های ناشی از ترافیک است که یکی از زیرمجموعه های این کمیته آلودگی صوتی است.

مسئله آلودگی صوتی موضوعی بسیار جدی است، به همین دلیل در کمیته به عنوان سلامت روان نیز این موضوع را پیگیری می کنیم.

بنابراین شورا، آلودگی صوتی پایتخت را در دو حوزه دنبال خواهد کرد .

روایت سوم تابلویی که انگار دیده نمی شودمثل اینکه برای بعضی ها هیچ چیزی در این دنیا لذت بخش تر از بوق زدن جلوی بیمارستان نیست! به خصوص اینکه آن بیمارستان پر از بیمارانی باشد که به شدت نیازمند آرامش و استراحت هستند! معمولا جلوی بسیاری از بیمارستان ها و مراکز درمانی شلوغ است و گاه ترافیک روان نیست.

به همین دلیل برخی از رانندگان بدون توجه به اینکه در نزدیکی آنها بیمارستان قرار دارد و بدون توجه به تابلوی بوق زدن ممنوع به خاطر یک اختلال کوچک ترافیکی دست شان را می گذارند روی بوق و این پیوند نامبارک گویا باید نزدیک به یک دقیقه طول بکشد.

درست است که حق با شماست اما نزدیک بیمارستان به خاطر آرامش بیماران از حق تان گذشت کنید.

در کنار این موضوع، نکته جالب دیگری هم وجود دارد.

جعفر رمضانعلی پور، یکی از رانندگان تاکسی تهران می گوید: متأسفانه برخی از همکاران من هم عادت به بوق زدن برای سوارکردن مسافر دارند.

آنها این کار را نزدیک بیمارستان و در محل های نصب تابلوی بوق زدن ممنوع هم انجام می دهند.

من خودم سعی می کنم که عادت کنم از چراغ نور بالا به جای بوق استفاده کنم.

مطمئن باشید اگر مسافر بخواهد سوار شود، با این کار هم سوار تاکسی خواهد شد .

به هر حال تابلوی بوق زدن ممنوع یکی از مظلوم ترین تابلوهای راهنمایی و رانندگی است که انگار دیده نمی شود.

روایت چهارم مجلس هم صدای آلودگی را شنیدهمین چند ماه پیش بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در جریان بررسی لایحه هوای پاک، جریمه جدید ایجاد آلودگی صوتی را اعلام کردند.

براساس ماده 29 این لایحه، ایجاد هرگونه آلودگی صوتی توسط منابع ثابت و متحرک، ممنوع است و در مورد منابع ثابت، متخلف به پرداخت جریمه نقدی از 10 تا 20 میلیون ریال محکوم می شود.

در تبصره یک این ماده آمده است که نیروی انتظامی مکلف است راننده وسایل نقلیه موتوری را برای بار اول ملزم به جریمه نقدی معادل یک میلیون ریال، برای بار دوم ، دو برابر جریمه مذکور و در صورت تکرار بیش از دوبار به جریمه نقدی معادل 3میلیون ریال محکوم کند.

علی شریفی، رییس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ می گوید: بر اساس قانون، تمامی وسایل نقلیه درصورت تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار و ایجاد آلودگی صوتی، جریمه خواهند شد.

به عنوان مثال ایجاد صدای نامتعارف از لوله اگزوز و نصب سیستم های صوتی قوی با صدای بلند روی خودرو جزو این مصادیق محسوب شده و پلیس با آنها برخورد می کند .

روایت پنجم چه کنیم با این آلودگی صوتی؟بهتر است بدانید که بعد از تهران، شهرهای مشهد و اصفهان به ترتیب مقام های دوم و سوم را از نظر آلودگی صوتی به خود اختصاص داده اند.

اگر شهرنشینان از خطراتی که آلودگی صوتی آنها را تهدید می کند بیشتر باخبر شوند، شاید عطای شهرنشینی را به لقایش ببخشند و شهرهای کوچک را برای زندگی انتخاب کنند.

اما آیا واقعا چاره ای به غیر از این وجود ندارد؟ ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر در این باره می گوید: از کارشناسان مختلف دعوت کرده ایم تا به طور دقیق تمامی ابعاد این مسئله را بررسی کنند.

متأسفانه برنامه های توسعه ای تهران، خودرو محور بوده و اتومبیل ها یکی از منابع اصلی تولید آلودگی صوتی هستند .

باید به طور تدریجی محدوده تهران را برای تردد خودروها محدودتر و فضا را برای عابران پیاده آزاد کنیم.

باید به دنبال توسعه حمل ونقل پاک از جمله دوچرخه یا وسایل حمل ونقل برقی، تراموا و.

باشیم .

او مقصر اصلی آلودگی صوتی پایتخت را خودروها معرفی می کند و می گوید: باید شهروندان نیز در کاهش این نوع آلودگی ها با مدیریت شهری همراهی کنند و وسایل نقلیه پرسر و صدا مانند موتورسیکلت ها به تدریج جای خود را به موتورسیکلت های برقی دهند .

فعلا باید دل خوش کرد به همین کارهایی که دارد انجام می شود و کارهایی که خود مردم می توانند درباره ترافیک و حاشیه های پررنگی چون آلودگی صوتی، انجام بدهند.

روایت ششم صدایی که پرندگان را فراری دادهکارشناسان می گویند که میان وسایل نقلیه، موتورها در بحث آلودگی صوتی مثل همیشه متهم ردیف اول هستند.

اصلا نمی دانیم چرا هر کدام از مشکلات پایتخت را که ریشه یابی می کنیم، یک بخش آن به موتورها برمی گردد.

فکر می کنید این بیش از 3 میلیون موتورسیکلت چه بلایی سر تهران آورده اند؟ شاید شما هم وقتی نگاهتان به چنارهای خیابان های پایتخت می افتد با خودتان می گویید، پس این کلاغ های سمج چنارهای تهران کجا رفته اند و چرا دیگر قارقارشان در هیاهوی ماشین ها به گوشمان نمی رسد؟ جواب سؤال شما را اسماعیل کهرم، یکی از مشهورترین کارشناسان محیط زیست بهتر از هر کسی می دهد.

او نخستین کسی بود که زنگ هشدار را به صدا درآورد و در گفت وگو با خبرگزاری ها به نکته جالبی اشاره کرد که کم کم داشت در تهران به فراموشی سپرده می شد.

او خبر خوبی برای علاقه مندان محیط زیست نداشت؛ با افزایش تعداد موتور در پایتخت، آلودگی صوتی افزایش یافته و بیش از 80 درصد پرندگان با افزایش آلودگی هوا و آلودگی صوتی، تهران را ترک کرده اند.

بر اساس تحقیقات انجام شده در هیچ دوره ای از تاریخ تهران شمار پرندگان موجود در تهران به این اندازه کم نبوده است .

و این همان بحرانی است که کارشناسان شهری هم این روزها به آن اشاره می کنند.

انگار همه چیز حکایت از این می کند که اگر مراقب صداهای بالای 55 دسی بل نباشیم، به زودی گوش هایمان به وزوز خواهد افتاد.

تابلوهایی که هشدار می دهند شاید تا به حال تابلوهای سنجش آلودگی صوتی را در برخی از خیابان های پایتخت دیده باشید.

این تابلوها حدود یک دهه است که مهمان پایتخت شده اند تا به ما هشدار دهند که چقدر صدا در شهرمان تولید می کنیم.

در تابلوهای آلودگی صوتی بر خلاف آلودگی هوا که میانگین هوای نقاط مختلف شهر را نشان می دهند، صدای یک نقطه در یک لحظه بیان می شود.

میانگین آلودگی صوتی شهر تهران در یک بازه طولانی مسئله ای نیست که به درد مردم بخورد؛ چون سر و صدا همیشه در منطقه ای بیشتر بوده و در منطقه ای کمتر.

در این حالت است که میانگین آن برای مردم اهمیتی ندارد.

اصلاً چه فرقی می کند که میانگین آلودگی صوتی در کل تهران فلان مقدار باشد؟ در حال حاضر عامل سنجش آلودگی صوتی در داخل تابلو ها قرار داده شده است و به صورت نقطه ای عمل می کند.

اینکه به صورت نقطه ای عمل می کند، به این معنی است که فقط یک نقطه از شهر را مورد بررسی قرار می دهد.

بعد از اندازه گیری، این اطلاعات به صورت هوشمند روی تابلو به نمایش درمی آیند.

در حال حاضر حدود 45ایستگاه برای سنجش آلودگی صوتی در سطح تهران داریم.

در اندازه گیری آلودگی صوتی تراز صدای دو خیابان که کاملا در مجاورت یکدیگر قرار گرفته اند، به دلیل نوع ترافیک و ساختمان ها کاملا با هم متفاوت است.

این یکی از دلایل اصلی است که باعث می شود این موضوع به صورت منطقه ای یا نقطه ای بررسی شود.

چیزی که در تابلوهای آلودگی صوتی نشان داده می شود، دو گزینه است؛ یکی آلودگی صوتی در همان لحظه که با بوق زدن شما تغییر نمودار را در همان لحظه نشان می دهد و دیگری میانگین آلودگی صوتی در یک ساعت گذشته آن محل.

وجود این تابلو ها هم مثل تابلوهای آلودگی هوا صرفا جهت پیشگیری است.

هرقدر که به سلامتی اهمیت می دهید به همان میزان هم باید کمتر سر و صدا ایجاد کنید.

اینها هر کدام می تواند سبک زندگی شما را تغییر دهد که با تولید کمترین میزان آلودگی صوتی زندگی آرامی را برای خود رقم بزنید.

پر سر و صدا ترین شهرهای جهان رده بندی پرسروصداترین شهرهای جهان دائما در حال تغییر است.

آمارهای زیادی در این خصوص منتشر شده است که خیلی با هم تطابق ندارد.

اما بسیاری از آمارها نشان می دهند که بمبیی، بانکوک، توکیو و نیویورک به عنوان پر سر و صدا ترین شهرهای جهان شناخته می شوند.

این شهر ها همگی حدود 100 دسی بل صدا دارند و بیشترین صدای تولیدی شان هم برمی گردد به وسایل حمل ونقل گوناگون که در معابر این شهرها تردد می کنند.

جمعیت بالا در این شهرها و ازدیاد خودروهای شخصی و همچنین سامانه های عمومی باعث شده که آلودگی صوتی به حداکثر ممکن خود برسد.

با این حال برنامه ها و طرح های بسیاری برای مقابله با این معضل وجود داشته و دارد.

مسئولان این شهرها تلاش می کنند که تا جای ممکن این بحران را مهار کنند.

تاریخ تولد آلودگی صوتی در دهه 70 میلادی مسئولان و کارشناسان در دنیا به پدیده شومی به نام آلودگی صوتی پی بردند! تا آن زمان هیچ کس به این موضوع به دید یک بحران و خطر نگاه نمی کرد و هیچ گاه آلودگی صوتی را در زمره آلودگی های زیست محیطی به حساب نمی آورد.

در کانادا و اروپا برخی مؤسسات و سازمان های مردم نهاد وجود داشتند که نسبت به آلودگی صوتی موضع گرفتند و از آن به عنوان یک معضل بزرگ نام بردند.

در سال1975 در آمریکا کم کم به این موضوع اهمیت داده شد و تحقیقاتی به عمل آمد.

رفته رفته قوانین و مقرراتی برای مبارزه با آلودگی صوتی وضع شد و خودروسازان به سمت ساخت موتورهایی با تولید صدای پایین رفتند.

طبق آمارهای ارائه شده، بیش از 170 میلیون نفر از شهروندان اروپایی در معرض آلودگی صوتی قرار دارند.

راه های مبارزه با صدا در دنیا این طور نیست که همه مدیران زیست محیطی دنیا دست روی دست گذاشته باشند تا معضلی به نام آلودگی صوتی تبدیل به بحران شود.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) آلودگی صوتی را یک تهدید فوق العاده جدی برای سلامت انسان می داند.

این آلودگی خاص به دلیل تنوع و پراکندگی ای که دارد یکی از خطرناک ترین آلودگی ها شناخته شده است.

در برخی از شهرهای جهان راه های مبارزه با آلودگی های صوتی ناشی از وسایل نقلیه به کار گرفته شده است.

به عنوان نمونه در شهر ملبورن استرالیا در برخی نقاط از بزرگراه ها سقف هایی وجود دارد که بدنه ای فلزی مشبک دارد و نوعی طلق نیز در آن به کار رفته است.

البته این کار پرهزینه است و فقط در قسمت هایی که لازم بوده چنین سقف هایی کارگذاشته شده است.


کلید واژه ها: آلودگی - آلودگی صوتی - آلودگی هوا - عادت - آلودگی هوای تهران - گردشگران - زندگی - اعصاب - گردشگران خارجی - بزرگ - خیابان - اضطراب - مشکل - هایی - تهران امروز - امروز - تاکسی - تهران - انواع - طهران - هوای تهران - بزرگ ترین - نسیم - عصبانیت - زیبایی - مشکلات - مصاحبه - پایتخت - مدیران - بیماری

آخرین اخبار سرویس:
آخرین وضعیت بارش های زمستانی در ایران

مدارس ، ادارات و دانشگاهها فردا در استان خوزستان دایر هستند+ فیلم

غلظت ریزگردهادر ریگان 15برابر حد مجاز

قرآن؛ کتابی که جهان را تکان داد!

آغاز ساخت مدرسه در روستای پنج پیکر با کمک خیر مدرسه ساز

کمبود نیرو برای حفاظت از جنگل ها/ هماهنگی بین بخشی کمتر از 50 درصد است

خادمی: دولت ها در ریزگردها دخالت نکنند زاگرس نشینان از این گرد و غبار خلاص می شوند

سرقت سودجویان از کارگاه سفال تاریخی شهر "جرجان"

ضرورت فرهنگ سازی ایمنی در محیط های کاری/صیانت از نیروی کار وظیفه ناظران است

هزینه 5 میلیون دلاری ژاپن برای منشایابی ذرات معلق در تهران

شروع دوباره برخورد شهرداری با دستفروشان/ از خیابان ولیعصر شروع شد

آخرین وضعیت بارش ها در ایران

استتار فوق العاده یک تکاور تیرانداز

بنزین توزیعی تهران در فصل تابستان غیراستاندارد بود؛ محیط زیست تکذیب کرد

گازگرفتگی دسته جمعی دانش آموزان در مشهد

شروع دوباره برخورد شهرداری با دستفروشان

پیش بینی وضع هوا در یکم بهمن

هدیه آسمان به مردم خراسان جنوبی

مدارس و ادارات خوزستان دوشنبه دایر هستند

دایر بودن مدارس و ادارات آبادان فردا دوشنبه

سرقت سودجویان از کارگاه سفال تاریخی شهر "جرجان"

قطع بودجه مقابله با پدیده گرد و غبار اعلام نشده است

آموزش و کارورزی در محیط کار واقعی برای فارغ التحصیلان

گازگرفتگی جمعی دانش آموزان در مدرسه نوساز

عیسی کلانتری: طرح زوج و فرد خودروها نقشی در کاهش آلودگی ندارد

چرا باران کم می بارد؟

مدارس و ادارات خوزستان دوشنبه دایر هستند

مدارس و ادارات خوزستان دوشنبه دایر هشتند

چرا باران نمی بارد؟

آموزش در محیط کار واقعی و کارورزی برای فارغ التحصیلان در اولویت است

کلیه مدارس، دانشگاه ها و ادارات خوزستان فردا فعال خواهند بود

مدارس ، ادارات و دانشگاهها فردا در استان خوزستان دایر هستند

مین دشمنی خاموش در دل خاک + گزارش

مخرج مشترک آسیب های اجتماعی اعتیاد است

طاهر شعبانی شیوه مدیریت بحران گرد و خاک از طریق باد و باران!

مخالفت رییس سازمان محیط زیست با هر گونه استحصال و بهره برداری از منابع آب ژرف

مسئولیت حفاظتی محیط بانان استان 4 برابر استاندارد

سهم خودرو های گازوییل سوز و بنزین سوز در آلودگی هوای تهران

از رده خارج شدن خودروهای فرسوده تنها راه رفع آلودگی هوای تهران

گازگرفتگی دانش آموزان در مشهد

80 درصد نوآموزان استان تحت پوشش آموزش های پیش دبستانی

وضعیت نامناسب جاده بیضا به کامفیروز

چگونه از آسیب کفش رسمی جلوگیری کنیم؟

مراسم قرعه کشی مسابقات فوتسال دهه فجر ادارات کهگیلویه

دهلران در خاک و مسئولان در خواب

بهره برداری از 12فضای آموزشی همزمان با آغاز دهه فجر در استان + مصاحبه

دادگستری آذربایجان شرقی: عرضه قرص برنج ممنوع است

تالاب مره قم در انتظار ثبت در لیست تالاب های کنوانسیون رامسر

جریمه تخلفات عجیب و غریب رانندگی در قانون/ بودجه سال 98 شهرداری تغییرات ویژه ای خواهد داشت

مدیریت پسماند؛اولویت سازمان محیط زیست در نوروز

وضعیت هوای لرستان خطرناک است

تمدید فراخوان نامنویسی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن

تشییع پدر شهید در جهرم

نصب حفاظ بر روی پل های تاریخی اصفهان

ابرماه بعدی با ماه گرفتگی همراه خواهد شد؛ وقوع 11 بهمن ماه در ایران

وعده آقای استاندار برای نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی

منشاء آلودگی هوای تهران

هلال احمر نایین به 950 نفر در راه مانده امدادرسانی کرد

خدمات مشاوره ای یکی از ضرورتهای زندگی امروزی است

برپایی دیگ نذری اهالی روستای جیزآباد باخرز به شکرانه جوشش دوباره قنات خشکیده روستا

جمع آوری دستفروشان خیابان ولیعصر از امروز

چرا تأثیر دروس معارف کم شده است

جمع آوری دستفروشان خیابان ولیعصر از امروز

سهم خودروهای گازوییل سوز و بنزین سوز در آلودگی هوای تهران مشخص شد

تصاویری کم نظیر از تنوع زیستی در مازندران

بهره برداری از پایانه شهرری تا پایان سال

آغاز طرح نهضت درختکاری در غرب تهران

افتتاح درمانگاه "رضا" نیروی انتظامی در ابهر

توقیف دو هزار دستگاه موتور سیکلت در بویین زهرا

راه اندازی 3 ایستگاه ثابت پایش سلامت در غرب پایتخت

تصاویری کم نظیر از تنوع زیستی در مازندران

گازگرفتگی دسته جمعی دانش آموزان در مشهد/ ترخیص 21 دانش آموز از بیمارستان

توزیع و کاشت نهال رایگان در باغچه منازل شهروندان منطقه 19

مدیر آموزش و پرورش منطقه تبادکان مشهد خبر داد گازگرفتگی دسته جمعی دانش آموزان در مشهد/ ترخیص 21 دانش آموز از بیمارستان

وضعیت خطرناک هوای لرستان

راه اندازی موزه تاریخ طبیعی در مدرسه طبیعت سبز شاهرود

ردیف ریزگردها در بودجه سال آینده باقی می ماند

مهارت عجیب یک پرنده در تخم گذاشتن! +عکس

توصیه هایی ویژه برای مسافران در روزهای برفی

قدیمی ترین مجسمه های «فردوسی» کجا قرار دارند + تصاویر

جلوگیری از تولید خودروهای غیر استاندارد

آلودگی شدید هوا در پنج کلانشهر

خورشید پشت نقاب گرد و غبار +عکس

نتایج بررسی گزینش پذیرفته شدگان نهایی استخدام آموزش و پرورش اعلام شد

برگزاری جشنواره عبور و مرور در پارک ترافیک جنوب شرق پایتخت

وضعیت هوای لرستان خطرناک است

جانباز 70 درصد «اسماعیلی» به یاران شهیدش پیوست

70 درصد آلودگی تهران ناشی از تردد اتوبوس های فرسوده

کیفیت هوای 5 کلانشهر کشور در شرایط "خطرناک" قرار گرفت

توزیع شیر در مدارس خراسان شمالی در هاله ای از ابهام

وزش باد گرم و افزایش دما در گیلان تا اواسط هفته

نمایندگان شورای عالی آموزش و پرورش در 5 استان منصوب شدند

دستفروشان استخدام می شوند/جمع آوری دستفروشان از خیابان ولی عصر (عج) آغاز شد

تصاویری کم نظیری از تنوع زیستی در مازندران

استقبال کم شهروندان زنجانی ازحمل ونقل عمومی

خورشید پشت نقاب گرد و غبار/ عکس

لزوم توقف توسعه فضای سبز در کلانشهرها

فعالیت 9 بیمارستان ناجا در کشور

اسکان اضطراری 950 مسافر توسط هلال احمر نایین

تصاویر زیبایی از برف در استان یزد

قاتل پرسروصدا

قاتل پرسروصدا