مطالب مرتبط:
پایان کار 3 ماهه قاتل فراری
قاتل پرسپولیس وبیرانوند، مرد سال آسیا می شود؟
قاتل پرسپولیس و بیرانوند در یک قدمی مرد سال آسیا!
قاتل فراری در عنبرآباد دستگیر شد
ساختمان هایی که قاتل جان مردم سرپل ذهاب شدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 10:312017-11-15اجتماعي

قاتل پرسروصدا


سفرنامه های زیادی از گردشگران خارجی که در روزگاران قدیم به طهران سفر کرده اند ، باقی مانده که همگی در وصف زیبایی و آرامش طهران گفته اند، - اما قطعا اگر این روزها همان گردشگران به میدان هفت تیر ، انقلاب یا خیابان سهروردی و حتی بزرگراه مدرس بروند، حتما تکه ای پنبه هم برای در امان ماندن از آلودگی صوتی تهران امروز همراهشان می برند.

ما بیشتر، آنچه را که می بینیم مشکل به حساب می آوریم؛ مثل آلودگی هوا که وقتی آسمان این ابرشهر تیره و تار می شود، نگران مان می کند، در صورتی که بسیاری از مشکلات این شهر بزرگ به چشم نمی آید و تنها باید به کمک حس شنوایی ردپای آنها را دنبال کرد.

اگرتا دیروز آلودگی هوا دغدغه مدیران شهری پایتخت بود، امروز آلودگی صوتی هم به فهرست دغدغه های آنها اضافه شده و همه به دنبال راه حلی برای این مشکل می گردند.

همان قدر که آلودگی هوا می تواند روی زندگی افراد تأثیر بگذارد و باعث به خطر افتادن سلامتی شود، آلودگی صوتی هم زندگی را دچار اختلالاتی می کند.

تصور ما همیشه از این نوع آلودگی، صداهای گوشخراش و بلندی است که زندگی آدم را تحت تأثیر قرار می دهد در حالی که گاهی کامپیوترتان هم با آن صدای ظریف در اتاق شما آلودگی صوتی ایجاد می کند.

گاهی به صدای جارو برقی یا همزن برقی هم عادت می کنیم.

بله، عادت می کنیم؛ این اتفاقی است که دقیقا برای ما پیش می آید.

معمولا گوش آدم ها در درازمدت نسبت به انواع آلودگی صوتی عادت می کند اما عادت کردن دلیل بر وجود نداشتن آن نیست.

روایت هایی که در ادامه می خوانید، حکایت هایی است از وجود همین معضل شهری که ما هر روز با آن دست و پنجه نرم می کنیم.

روایت اول در معرض انواع آلودگی در خیابان منتظر ایستاده ام تا تاکسی بگیرم.

نسیم ملایمی هم در حال وزیدن است.

خدا را شکر می کنم که همین نسیم وجود دارد و مقداری از آلودگی هوای تهران را جابه جا می کند.

صدای همهمه عابران و خودرو ها، فضا را پر کرده است.

دیگر مثل رانندگانی که تا توان دارند و دست شان یاری می کند، بوق را فشار می دهند به شنیدن صدای بوق های ممتد و کش دار عادت کرده ام.

در این مدتی که منتظر تاکسی هستم، یاد مصاحبه ای می افتم که با متخصصان مغز و اعصاب درباره آلودگی صوتی انجام داده ام.

ناخودآگاه بیماری هایی که انسان به خاطر آلودگی صوتی ممکن است گرفتارش شود را در ذهنم مرور می کنم؛ ضعف اعصاب، استرس، اضطراب، انقباض عروق، ناشنوایی و.

دکتر علی محب نیا، متخصص مغز و اعصاب در این خصوص می گوید: یکی از بزرگ ترین عوامل ایجاد کننده اضطراب در افراد سر و صداست.

مواجهه زیاد با تراز صدای بالا، باعث ایجاد عصبانیت و تحریک فرد می شود.

اعتقاد پزشکان بر این است که سرو صدا یکی از عوامل مستقیم بیماری های روحی است.

درضمن شاید سرعت یا شدت پیشرفت یک ناهنجاری روحی را بیشتر کند .

با خودم می گویم کافی است فقط در تهران قدمی بزنی تا خودت را در معرض انواع آلودگی قرار بدهی؛ چه آلودگی هایی که با چشم دیده می شوند و چه آنهایی که پنهانند.

روایت دوم شورا؛پیگیر آلودگی صوتیگفتم که آلودگی صوتی به چشم نمی آید.

این مهم ترین دلیل برای توجه کمتر به این معضل جدی است.

ما وقتی با مشکلی رو به رو می شویم که به چشم می آید و آزارمان می دهد، به تکاپو می افتیم تا هر طور شده، شرایط را برای زندگی بهبود بخشیم.

برای نمونه، هیچ کدام از ما تاب دیدن کیسه زباله های تلنبار شده را سر کوچه مان نداریم یا اگر برف و باران معابر شهری را بند بیاورد، زمین و زمان را به هم می دوزیم که هرطور شده و در کمترین زمان ممکن این مشکل برطرف شود.

اما مشکل جدی آلودگی صوتی پایتخت نشینان برخلاف آلودگی هوای تهران به چشم نمی آید در صورتی که در تراز بالایی ما را تهدید می کند.

اما از آنجا که قابل دیدن نیست کمتر شخصی پیدا می شود که نسبت به آن اعتراض کند.

اما این دلیل نمی شود که مسئولان شهری هم نسبت به این معضل بی تفاوت باشند.

ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر در خصوص وضعیت آلودگی صوتی در پایتخت می گوید: برای کمیسیون سلامت شورا، 6کارگروه تعریف کرده ایم که یکی از آنها آلودگی های ناشی از ترافیک است که یکی از زیرمجموعه های این کمیته آلودگی صوتی است.

مسئله آلودگی صوتی موضوعی بسیار جدی است، به همین دلیل در کمیته به عنوان سلامت روان نیز این موضوع را پیگیری می کنیم.

بنابراین شورا، آلودگی صوتی پایتخت را در دو حوزه دنبال خواهد کرد .

روایت سوم تابلویی که انگار دیده نمی شودمثل اینکه برای بعضی ها هیچ چیزی در این دنیا لذت بخش تر از بوق زدن جلوی بیمارستان نیست! به خصوص اینکه آن بیمارستان پر از بیمارانی باشد که به شدت نیازمند آرامش و استراحت هستند! معمولا جلوی بسیاری از بیمارستان ها و مراکز درمانی شلوغ است و گاه ترافیک روان نیست.

به همین دلیل برخی از رانندگان بدون توجه به اینکه در نزدیکی آنها بیمارستان قرار دارد و بدون توجه به تابلوی بوق زدن ممنوع به خاطر یک اختلال کوچک ترافیکی دست شان را می گذارند روی بوق و این پیوند نامبارک گویا باید نزدیک به یک دقیقه طول بکشد.

درست است که حق با شماست اما نزدیک بیمارستان به خاطر آرامش بیماران از حق تان گذشت کنید.

در کنار این موضوع، نکته جالب دیگری هم وجود دارد.

جعفر رمضانعلی پور، یکی از رانندگان تاکسی تهران می گوید: متأسفانه برخی از همکاران من هم عادت به بوق زدن برای سوارکردن مسافر دارند.

آنها این کار را نزدیک بیمارستان و در محل های نصب تابلوی بوق زدن ممنوع هم انجام می دهند.

من خودم سعی می کنم که عادت کنم از چراغ نور بالا به جای بوق استفاده کنم.

مطمئن باشید اگر مسافر بخواهد سوار شود، با این کار هم سوار تاکسی خواهد شد .

به هر حال تابلوی بوق زدن ممنوع یکی از مظلوم ترین تابلوهای راهنمایی و رانندگی است که انگار دیده نمی شود.

روایت چهارم مجلس هم صدای آلودگی را شنیدهمین چند ماه پیش بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در جریان بررسی لایحه هوای پاک، جریمه جدید ایجاد آلودگی صوتی را اعلام کردند.

براساس ماده 29 این لایحه، ایجاد هرگونه آلودگی صوتی توسط منابع ثابت و متحرک، ممنوع است و در مورد منابع ثابت، متخلف به پرداخت جریمه نقدی از 10 تا 20 میلیون ریال محکوم می شود.

در تبصره یک این ماده آمده است که نیروی انتظامی مکلف است راننده وسایل نقلیه موتوری را برای بار اول ملزم به جریمه نقدی معادل یک میلیون ریال، برای بار دوم ، دو برابر جریمه مذکور و در صورت تکرار بیش از دوبار به جریمه نقدی معادل 3میلیون ریال محکوم کند.

علی شریفی، رییس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ می گوید: بر اساس قانون، تمامی وسایل نقلیه درصورت تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار و ایجاد آلودگی صوتی، جریمه خواهند شد.

به عنوان مثال ایجاد صدای نامتعارف از لوله اگزوز و نصب سیستم های صوتی قوی با صدای بلند روی خودرو جزو این مصادیق محسوب شده و پلیس با آنها برخورد می کند .

روایت پنجم چه کنیم با این آلودگی صوتی؟بهتر است بدانید که بعد از تهران، شهرهای مشهد و اصفهان به ترتیب مقام های دوم و سوم را از نظر آلودگی صوتی به خود اختصاص داده اند.

اگر شهرنشینان از خطراتی که آلودگی صوتی آنها را تهدید می کند بیشتر باخبر شوند، شاید عطای شهرنشینی را به لقایش ببخشند و شهرهای کوچک را برای زندگی انتخاب کنند.

اما آیا واقعا چاره ای به غیر از این وجود ندارد؟ ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر در این باره می گوید: از کارشناسان مختلف دعوت کرده ایم تا به طور دقیق تمامی ابعاد این مسئله را بررسی کنند.

متأسفانه برنامه های توسعه ای تهران، خودرو محور بوده و اتومبیل ها یکی از منابع اصلی تولید آلودگی صوتی هستند .

باید به طور تدریجی محدوده تهران را برای تردد خودروها محدودتر و فضا را برای عابران پیاده آزاد کنیم.

باید به دنبال توسعه حمل ونقل پاک از جمله دوچرخه یا وسایل حمل ونقل برقی، تراموا و.

باشیم .

او مقصر اصلی آلودگی صوتی پایتخت را خودروها معرفی می کند و می گوید: باید شهروندان نیز در کاهش این نوع آلودگی ها با مدیریت شهری همراهی کنند و وسایل نقلیه پرسر و صدا مانند موتورسیکلت ها به تدریج جای خود را به موتورسیکلت های برقی دهند .

فعلا باید دل خوش کرد به همین کارهایی که دارد انجام می شود و کارهایی که خود مردم می توانند درباره ترافیک و حاشیه های پررنگی چون آلودگی صوتی، انجام بدهند.

روایت ششم صدایی که پرندگان را فراری دادهکارشناسان می گویند که میان وسایل نقلیه، موتورها در بحث آلودگی صوتی مثل همیشه متهم ردیف اول هستند.

اصلا نمی دانیم چرا هر کدام از مشکلات پایتخت را که ریشه یابی می کنیم، یک بخش آن به موتورها برمی گردد.

فکر می کنید این بیش از 3 میلیون موتورسیکلت چه بلایی سر تهران آورده اند؟ شاید شما هم وقتی نگاهتان به چنارهای خیابان های پایتخت می افتد با خودتان می گویید، پس این کلاغ های سمج چنارهای تهران کجا رفته اند و چرا دیگر قارقارشان در هیاهوی ماشین ها به گوشمان نمی رسد؟ جواب سؤال شما را اسماعیل کهرم، یکی از مشهورترین کارشناسان محیط زیست بهتر از هر کسی می دهد.

او نخستین کسی بود که زنگ هشدار را به صدا درآورد و در گفت وگو با خبرگزاری ها به نکته جالبی اشاره کرد که کم کم داشت در تهران به فراموشی سپرده می شد.

او خبر خوبی برای علاقه مندان محیط زیست نداشت؛ با افزایش تعداد موتور در پایتخت، آلودگی صوتی افزایش یافته و بیش از 80 درصد پرندگان با افزایش آلودگی هوا و آلودگی صوتی، تهران را ترک کرده اند.

بر اساس تحقیقات انجام شده در هیچ دوره ای از تاریخ تهران شمار پرندگان موجود در تهران به این اندازه کم نبوده است .

و این همان بحرانی است که کارشناسان شهری هم این روزها به آن اشاره می کنند.

انگار همه چیز حکایت از این می کند که اگر مراقب صداهای بالای 55 دسی بل نباشیم، به زودی گوش هایمان به وزوز خواهد افتاد.

تابلوهایی که هشدار می دهند شاید تا به حال تابلوهای سنجش آلودگی صوتی را در برخی از خیابان های پایتخت دیده باشید.

این تابلوها حدود یک دهه است که مهمان پایتخت شده اند تا به ما هشدار دهند که چقدر صدا در شهرمان تولید می کنیم.

در تابلوهای آلودگی صوتی بر خلاف آلودگی هوا که میانگین هوای نقاط مختلف شهر را نشان می دهند، صدای یک نقطه در یک لحظه بیان می شود.

میانگین آلودگی صوتی شهر تهران در یک بازه طولانی مسئله ای نیست که به درد مردم بخورد؛ چون سر و صدا همیشه در منطقه ای بیشتر بوده و در منطقه ای کمتر.

در این حالت است که میانگین آن برای مردم اهمیتی ندارد.

اصلاً چه فرقی می کند که میانگین آلودگی صوتی در کل تهران فلان مقدار باشد؟ در حال حاضر عامل سنجش آلودگی صوتی در داخل تابلو ها قرار داده شده است و به صورت نقطه ای عمل می کند.

اینکه به صورت نقطه ای عمل می کند، به این معنی است که فقط یک نقطه از شهر را مورد بررسی قرار می دهد.

بعد از اندازه گیری، این اطلاعات به صورت هوشمند روی تابلو به نمایش درمی آیند.

در حال حاضر حدود 45ایستگاه برای سنجش آلودگی صوتی در سطح تهران داریم.

در اندازه گیری آلودگی صوتی تراز صدای دو خیابان که کاملا در مجاورت یکدیگر قرار گرفته اند، به دلیل نوع ترافیک و ساختمان ها کاملا با هم متفاوت است.

این یکی از دلایل اصلی است که باعث می شود این موضوع به صورت منطقه ای یا نقطه ای بررسی شود.

چیزی که در تابلوهای آلودگی صوتی نشان داده می شود، دو گزینه است؛ یکی آلودگی صوتی در همان لحظه که با بوق زدن شما تغییر نمودار را در همان لحظه نشان می دهد و دیگری میانگین آلودگی صوتی در یک ساعت گذشته آن محل.

وجود این تابلو ها هم مثل تابلوهای آلودگی هوا صرفا جهت پیشگیری است.

هرقدر که به سلامتی اهمیت می دهید به همان میزان هم باید کمتر سر و صدا ایجاد کنید.

اینها هر کدام می تواند سبک زندگی شما را تغییر دهد که با تولید کمترین میزان آلودگی صوتی زندگی آرامی را برای خود رقم بزنید.

پر سر و صدا ترین شهرهای جهان رده بندی پرسروصداترین شهرهای جهان دائما در حال تغییر است.

آمارهای زیادی در این خصوص منتشر شده است که خیلی با هم تطابق ندارد.

اما بسیاری از آمارها نشان می دهند که بمبیی، بانکوک، توکیو و نیویورک به عنوان پر سر و صدا ترین شهرهای جهان شناخته می شوند.

این شهر ها همگی حدود 100 دسی بل صدا دارند و بیشترین صدای تولیدی شان هم برمی گردد به وسایل حمل ونقل گوناگون که در معابر این شهرها تردد می کنند.

جمعیت بالا در این شهرها و ازدیاد خودروهای شخصی و همچنین سامانه های عمومی باعث شده که آلودگی صوتی به حداکثر ممکن خود برسد.

با این حال برنامه ها و طرح های بسیاری برای مقابله با این معضل وجود داشته و دارد.

مسئولان این شهرها تلاش می کنند که تا جای ممکن این بحران را مهار کنند.

تاریخ تولد آلودگی صوتی در دهه 70 میلادی مسئولان و کارشناسان در دنیا به پدیده شومی به نام آلودگی صوتی پی بردند! تا آن زمان هیچ کس به این موضوع به دید یک بحران و خطر نگاه نمی کرد و هیچ گاه آلودگی صوتی را در زمره آلودگی های زیست محیطی به حساب نمی آورد.

در کانادا و اروپا برخی مؤسسات و سازمان های مردم نهاد وجود داشتند که نسبت به آلودگی صوتی موضع گرفتند و از آن به عنوان یک معضل بزرگ نام بردند.

در سال1975 در آمریکا کم کم به این موضوع اهمیت داده شد و تحقیقاتی به عمل آمد.

رفته رفته قوانین و مقرراتی برای مبارزه با آلودگی صوتی وضع شد و خودروسازان به سمت ساخت موتورهایی با تولید صدای پایین رفتند.

طبق آمارهای ارائه شده، بیش از 170 میلیون نفر از شهروندان اروپایی در معرض آلودگی صوتی قرار دارند.

راه های مبارزه با صدا در دنیا این طور نیست که همه مدیران زیست محیطی دنیا دست روی دست گذاشته باشند تا معضلی به نام آلودگی صوتی تبدیل به بحران شود.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) آلودگی صوتی را یک تهدید فوق العاده جدی برای سلامت انسان می داند.

این آلودگی خاص به دلیل تنوع و پراکندگی ای که دارد یکی از خطرناک ترین آلودگی ها شناخته شده است.

در برخی از شهرهای جهان راه های مبارزه با آلودگی های صوتی ناشی از وسایل نقلیه به کار گرفته شده است.

به عنوان نمونه در شهر ملبورن استرالیا در برخی نقاط از بزرگراه ها سقف هایی وجود دارد که بدنه ای فلزی مشبک دارد و نوعی طلق نیز در آن به کار رفته است.

البته این کار پرهزینه است و فقط در قسمت هایی که لازم بوده چنین سقف هایی کارگذاشته شده است.


کلید واژه ها: آلودگی - آلودگی صوتی - آلودگی هوا - عادت - آلودگی هوای تهران - گردشگران - زندگی - اعصاب - گردشگران خارجی - بزرگ - خیابان - اضطراب - مشکل - هایی - تهران امروز - امروز - تاکسی - تهران - انواع - طهران - هوای تهران - بزرگ ترین - نسیم - عصبانیت - زیبایی - مشکلات - مصاحبه - پایتخت - مدیران - بیماری

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی افت دما و بارش برف و باران در آذربایجان غربی از امروز و فردا

بررسی مدیریت مخاطرات طبیعی و بحران های انسان ساز در یک کنفرانس ملی

فارس از وضعیت ترافیکی راه ها گزارش می دهد محدودیت تردد در جاده مشهد-ملک آباد به مناسبت پیاده روی زائران/ کندوان و هراز امروز یک طرفه می شود

تصاویر هوایی از پیاده روی زائران حرم رضوی(ع) در جاده های مشهد

اعزام 200 دانش آموز دختر چرام به مناطق جنوب

نصب پلاکاردهایی با عکس قربانیان حوادث رانندگی در ایستگاه های مترو

حذف آلودگی دیزل ها در گروی نصب فیلتر دوده

ارسال یک هزار تن محموله از آذربایجان شرقی به مناطق زلزله زده

برگزاری محفل انس با قرآن گرامیداشت هفته وقف در خرم آباد

زلزله زدگان را در شبهای سرد پاییزی تنها نگذاریم- فرزاد نویدی**

چند دقیقه تفریح

ارسال سومین محموله امدادی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده

دلایل انفجار در آزمایشگاه شیمی یکی از دبیرستان های اصفهان

زلزله زدگان را در شبهای سرد پاییزی تنها نگذاریم- فرزاد نویدی**

محموله کمک های مردمی دیلم به مناطق زلزله زده ارسال شد

درد بزرگ فراموشی بعد از هر زمین لرزه

دانش آموزان زلزله زده و پس لرزه های آسیب های روانی

موسم باد رسید

بارش زود هنگام برف در استان غزنی افغانستان

محموله کمک های مردمی دیلم به مناطق زلزله زده ارسال شد

برخورد با قلیان سراهای غیرمجاز در تهران

دانش آموزان خارج از کشور، سفیر ایران در جذب گردشگر شوند

آمدم ای شاه، پناهم بده...

کشاورزان منتظر باشند؛ باران می بارد

نقش سمن ها در پیشگیری از وقوع آسیب ها بی بدیل است

شیرجه اسب ها در آتلانتیک سیتی+عکس

معاون شهردار:خیابان های عریض شهر اهواز باید مجهز به لاین دوچرخه سواری شوند

توزیع 15 هزار جلد کتاب همزمان با هفته کتابخوانی در مدارس سیستان و بلوچستان

فراموشی بلای جان زلزله زدگان کرمانشاه/ بازار شایعات بعد از هر زلزله داغ است

توزیع 15 هزار جلد کتاب همزمان با هفته کتابخوانی در مدارس سیستان و بلوچستان

معاون شهردار:خیابان های عریض شهر اهواز باید مجهز به لاین دوچرخه سواری شوند

قدم زدن روی پاییز

اسکان موقت زلزله زدگان در اولویت است

آمادگی کامل ناوگان عمومی مسافربری خراسان جنوبی در دهه پایانی ماه صفر

علت وقوع انفجار در آزمایشگاه مدرسه دخترانه

تکذیب خبر 100 کشته در مسکن مهر

شهری رؤیایی که روی زمین می آید!

درد بزرگ "فراموشی" بعد از هر زمین لرزه/شنیدن صدا و دیدن نور بعد از هر رخداد لرزه ای

حذف آلودگی دیزل ها در گروی نصب فیلتر دوده

عکس/ نگاه متفاوت زائران خارجی به پیاده روی اربعین

آسمان فارس صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد + فیلم

گزارش ویژه فرانس 24 از حضور میلیونی زائران کربلا در اربعین حسینی

افزایش ثبت نام در رشته های کاردانش در مناطق محروم و مرزی

حذف آلودگی دیزل ها در گروی نصب فیلتر دوده

با این گیاهان خانگی سموم را از هوای خانه بزدایید

طلوع نور ؛ سوره مائده، آیات 18تا 23

اتاق های بازرگانی، بازسازی مدارس روستایی مناطق زلزله زده را تقبل می کنند

«یا زائر» هم خوانی گروه فدک الزهرا در مدح امام رضا(ع)

پاییز در آباده

گورهای دسته جمعی در روستاهای زلزله زده

نیاز زلزله زدگان به کمک طی چند ماه آینده بیشتر می شود

نیاز زلزله زدگان به کمک طی چند ماه آینده بیشتر می شود

مشکل جدی پیش روی زلزله زدگان سرپل ذهاب

ورود سامانه بارشی جدید به کشور/ احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

مشکل جدی پیش روی زلزله زدگان سرپل ذهاب

تیتر امشب/ سردار عبداللهی؛ اسکان موقت زلزله زدگان در اولویت است

استاندار آذربایجان شرقی : مشکلات کتابفروشان استان مورد بررسی قرار گیرد

برخورد با قلیان سراهای غیرمجاز در تهران

رفتار پسندیده سام سرویس +تصاویر

تیتر امشب/ اسکان موقت در اولویت است

توزیع 90 کامیون کتاب غیر درسی در روستاهای کم برخوردار

توضیحات سازمان زیباسازی شهرداری تبریز در خصوص سقوط تابلوی تبلیغاتی

عروس و داماد ماجراجو روی صخره + تصاویر

مشکل اصلی آموزش و پرورش

تکذیب خبر 100 کشته در مسکن مهر

طرح های جامع امامزادگان در آذربایجان غربی اجرا می شود

هشدار به بیمه شدگان و بازنشستگان تامین اجتماعی

استفاده حداکثری از ظرفیت دانش آموزان در رویداد تبریز 2018

استفاده حداکثری از ظرفیت دانش آموزان در رویداد تبریز 2018

انتشار ویدیوی تغییرات اقلیمی زمین از فضا + ویدیو

سالانه 400 کلاس درس در استان البرز باید ساخته شود

آلوده ترین شهرهای اروپا کدامند؟

ورود سامانه بارشی به فارس از دوشنبه

قلم دوربین/ حال و هوای حرم امام رضا(ع) تا کمک های مردمی به کرمانشاه

واژگونی خودرو جان 2 دانش آموز زائر را گرفت

فراگیر شدن چتر حمایتی بیمه ها امری اجتناب ناپذیر است

دومین مهد کودک سیار در سر پل ذهاب/عکس

ارسال 8 میلیارد ریال کمک شهروندان البرزی به کرمانشاه

چگونه نوار افراد را در ویندوز 10 حذف کنیم؟

خطر«زلزله» بیخ گوش بیمارستان های پایتخت!

طرز تهیه آش گوجه فرنگی به سبکی خوشمزه

تعداد کشته های مسکن مهر به 100 نفر رسید

حذف شرط معدل برای تحصیل در رشته علوم تجربی

اعزام تیم حمایت روانی خراسان شمالی به مناطق زلزله زده کرمانشاه

«حباب غول پیکر» در مدارس شهرستان فیروزکوه

زلزله زدگان دفترچه خدمات امدادی می گیرند

مدیران باید تمام توان خود را برای خدمات رسانی به زلزله زدگان به کار گیرند

اعزام تیم حمایت روانی خراسان شمالی به مناطق زلزله زده کرمانشاه

یارانه و مستمری مددجویان بهزیستی کرمانشاه 2 برابر می شود

معلمان از سراسر کشور داوطلب حضور برای تدریس در مناطق زلزله هستند

ایجاد زیرساخت های فرهنگی، آموزشی و رفاهی از مطالبات جدی فرهنگیان است

طرز تهیه دمپختک قمی به سبکی خوشمزه و بسیار آسان

واژگونی خودرو جان 2 دانش آموز زائر را گرفت

بسته های فرهنگی برای کودکان زلزله زده ارسال می شود

احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

کدام خودروها اجازه تردد به شهرهای زلزله زده را دارند؟

کنکور به آموزش وپرورش تحمیل شده است

تصاویر/ پاییز در تهران

پرداخت حق سختی کار به این معلمان !

توضیح بهزیستی در مورد کودکان بی سرپرست از زلزله اخیر

رییس پلیس پایتخت:با قلیان سراهای غیرمجاز برخورد می شود

شروع بارش باران از دوشنبه برای خوزستانی ها

نصب پلاکاردهایی با عکس قربانیان حوادث رانندگی در ایستگاه های مترو

مدیران باید تمام توان خود را برای خدمات رسانی به زلزله زدگان به کار گیرند

واژگونی خودرو جان 2 دانش آموز زائر را گرفت

آغاز بارندگی ها و کاهش 3 تا 6 درجه ای دمای هوا در ایلام

کدام خودروها اجازه تردد به شهرهای زلزله زده را دارند؟

آلوده ترین شهرهای اروپا کدامند؟

رایزنی برای کمک به فرهنگیان و دانش آموزان آسیب دیده در زلزله کرمانشاه

ارسال سومین محموله امدادی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده

مدیرکل کمیته آذربایجان غربی خبر داد کمک 30 میلیارد ریالی مردم آذربایجان غربی به زلزله زدگان کرمانشاه/ روزانه 30 کامیون کمک مردمی به مناطق زلزله زده اعزام می شود

برخورد با قلیان سراهای غیرمجاز در تهران/ کشف پیچیده ترین جرائم

40 درصد از کودکان کشور به فضای مجازی اعتیاد پیدا کرده اند

مجموع اقدامات بنیاد مستضعفان در زلزله کرمانشاه

شاهنامه فردوسی، جذابترین کتاب برای کتابخوانان قوچانی

فعالیت آزمایشی خودروهای برقی در محدوده حرم مطهر رضوی

ورود سامانه بارشی جدید به کشور/ احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

تابستان باورنکردنی قطب جنوب + عکس

توضیح بهزیستی در مورد کودکان بی سرپرست از زلزله اخیر

رییس پلیس پایتخت خبر داد برخورد با قلیان سراهای غیرمجاز در تهران/ کشف پیچیده ترین جرائم

توضیح بهزیستی در مورد کودکان بی سرپرست از زلزله اخیر

ورود سامانه بارشی به کشور از فردا/پیش بینی وضعیت هوای کرمانشاه

مصدوم شدن 29 دانش آموز در مبارکه به دلیل انفجار ظرف اسید

آلوده ترین شهرهای اروپا کدامند؟

کنکور به آموزش وپرورش تحمیل شده است

گزارش حاجی زاده از یکی از روستاهای زلزله زده کرمانشاه

فعالیت آزمایشی خودروهای برقی در محدوده حرم مطهر رضوی

روستاهای امدادرسانی نشده را به 112 اعلام کنید

فعالیت آزمایشی خودروهای برقی در محدوده حرم مطهر رضوی

ورود سامانه بارشی به کشور از فردا

هشدار جدی هواشناسی/ احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

طرز تهیه حلوای هویج / طرز تهیه حلوای هویج حلوایی خوش رنگ و عالی برای نذری ها

برنامه بزرگ چین برای مقابله با آلودگی هوا

زائران رضوی در مسیر دلدادگی

تصاویر هوایی پیاده روی زائران حرم رضوی-مشهد

هوای مسموم دهلی/تصاویر‎

ارسال 1000 تن محموله از آذربایجان شرقی به مناطق زلرله زده

احتمال افزایش جان باختگان زلزله به 500 نفر

برپایی دوره آموزشی نظام آراستگی محیط کار در شرکت توزیع برق استان سمنان

آلوده ترین شهرهای اروپا کدامند؟

مسابقات قرآن جامعه کار و تلاش چهارمحال و بختیاری

ورود سامانه بارشی جدید به کشور/ احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

جمع آوری تابلوهای فرسوده خیابان جی

نصب 16 چراغ راهنمایی ثانیه شمار در سامان

حال و هوای امروز مناطق زلزله زده در گزارش خبرنگار اعزامی صدا و سیمای مرکز همدان

سرویس دهی اتوبوسرانی به زائران پیاده امام رضا(ع)

«امیر تتلو» در مسکن مهر مناطق زلزله زده+عکس

تصاویری بسیار زیبا و دیدنی از دنیای حیوانات (آبان 96)

روستای ده بردی فاقد مدرسه مناسب برای دانش آموزان

توضیح بهزیستی در مورد کودکان بی سرپرست بازمانده از زلزله اخیر

توضیح بهزیستی در مورد کودکان بی سرپرست بازمانده از زلزله اخیر

هشدار مدیریت بحران خوزستان در خصوص هوای استان

مصدومیت 29 دانش آموز در شهرستان مبارکه

جوّی ناپایدار بر سر استان

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا(ع)

هشدار مدیریت بحران خوزستان در خصوص هوای استان

8 معلم و دانش آموز البرزی در مسابقات کشوری رتبه برتر کسب کردند

در دقایق ابتدایی زلزله با شلوار کردی در کمیته مدیریت بحران شهرستان حضور پیدا کردم

هشدار مدیریت بحران خوزستان در خصوص هوای استان

ترافیک پرحجم وسنگین در آزاد راه تهران - کرج - قزوین

لزوم استفاده از ظرفیت آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در تبریز 2018

8 معلم و دانش آموز البرزی در مسابقات کشوری رتبه برتر کسب کردند

ترافیک پرحجم وسنگین در آزاد راه تهران - کرج - قزوین

نیازهای سانسورشده خانم ها

البرز با سرانه فضای آموزشی کشور یک متر و 88 سانتی متر فاصله دارد

شهردار ملارد: افتتاح سوله ورزشی سرآسیاب ملارد تا سه ماه آینده+ گزارش

اهدای کتاب به دو مدرسه روستایی در مهاباد+گزارش

شهردار ملارد: افتتاح سوله ورزشی سرآسیاب تا سه ماه آینده

البرز با سرانه فضای آموزشی کشور یک متر و 88 سانتی متر فاصله دارد

تصاویر: زائران پیاده حرم امام رضا (ع)

آسمان، تو دیگر گریه مکن!

سومین محموله امدادی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده ارسال شد

بارانی شدن هوای لرستان از اواخر وقت فردا

مصدوم شدن دانش آموزان بر اثر اسید سولفوریک

47 درصد از متولدان 70 به بالا از فضای مجازی استفاده می کنند

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد لزوم ورود آموزش و پرورش به مقوله تبریز 2018/ باید رویکرد آموزش و پرورش تغییر یابد

گزارش تصویری؛ مدارس همچنان در انتظار سرانه

10 استان بدون بارش

تصاویر: تابستان باورنکردنی قطب جنوب

تصاویر | مراسم وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم محمد عبداللهی

ثبت 280 سند مالکیت موقوفه در بشرویه

فرهنگ بسیجی هیبت پوشالی قدرت های استکباری را درهم شکست

پروژه امامزاده شاه سلیمان علی(ع) افتتاح می شود

سومین محموله امدادی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده ارسال شد

ورد سامانه بارشی به کشور و احتمال وقوع سیلاب در کرمانشاه

سیستم جمع آوری زیر زمینی زباله

ورود سامانه بارشی به کشور از فردا

پلاکاردهایی با عکس قربانیان حوادث رانندگی

ارسال سومین محموله امدادی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده

خدمت رسانی مدرسه ریحانه الرسول(س) تربت حیدریه به 1800 زائر پیاده رضوی

پیش بینی هوای بارانی برای فارس از روز سه شنبه

نایلون، پتو و وسایل گرمایشی نیاز فعلی زلزله زدگان است

اداره کل مدیریت بحران در خصوص شرایط جوی کردستان اطلاعیه ای صادر کرد

اداره کل مدیریت بحران در خصوص شرایط جوی کردستان اطلاعیه ای صادر کرد

کاروان عشق

کاروان زائران پیاده حرم مطهر امام رضا(ع)

نیاز به تأمین لوازم گرمایشی و شیرخشک در مناطق زلزله زده

پخش برنامه «احسان ماندگار» از شبکه تابان یزد

میبد میزبان هفدهمین دوره مسابقات دو صحرانوردی استان

پیش بینی هوای بارانی برای فارس از روز سه شنبه

قاتل پرسروصدا

قاتل پرسروصدا