مطالب مرتبط:
بررسی آسیب های اجتماعی و زلزله در غرب کشور در جلسه غیرعلنی مجلس
بررسی آسیب های اجتماعی و زلزله در غرب کشور در جلسه غیرعلنی مجلس
بانک ملت به کمک آسیب دیدگان زلزله غرب کشور شتافت
جمع آوری کمک بانک مسکن به منظور حمایت از آسیب دیدگان زلزله
میزگرد بررسی علل آسیب های اجتماعی و راهکارهای حل آن در ایرنا قزوین برگزار شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 10:132017-11-15پزشكي

نگران گسترش آسیب های اجتماعی در مناطق زلزله زده هستیم


دوشنبه و روز اول پس از وقوع زلزله کرمانشاه، وزارت بهداشت 40 روانشناس در قالب تیم های سلامت روان به منطقه زلزله زده اعزام کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، - سلامت نیوز:دوشنبه و روز اول پس از وقوع زلزله کرمانشاه، وزارت بهداشت 40 روانشناس در قالب تیم های سلامت روان به منطقه زلزله زده اعزام کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، اعتماد نوشت: همان روز، رییس سازمان بهزیستی کشور هم دستور به تشکیل ستاد بحران بازتوانی روانی زلزله زدگان داد تا با کمک کارشناسان سلامت روان دو استان معین؛ ایلام و کردستان، ارایه خدمات اجتماعی به ایتام زلزله، سالمندان، معلولان و مجروحانی که دچار ضایعات منجر به معلولیت شده اند در اولویت قرار بگیرد.

سابقه این اقدام را باید در مداخلات روانشناختی پس از زلزله بم جست وجو کرد.

دی ماه 1382 و چند روز پس از زلزله، فرید براتی سده که در آن زمان مسوول ستاد ساماندهی بیماران روانی مزمن بود، ساختاری برای ارایه خدمات حمایتی به بازماندگان زلزله و به طور خاص، کودکان بی سرپرست و خانواده هایی که نان آور خود را از دست داده بودند، تشکیل داد که این ساختار، در سال های بعد هم در فهرست یکی از فعالیت های شاخص بزرگ ترین نهاد حمایتی کشور پس از وقوع حوادث و بلایای طبیعی قرار گرفت.

براتی سده، روز نخست پس از زلزله کرمانشاه هم به سرپل ذهاب و منطقه ای که بیشترین خسارت مالی و جانی را از زمین لرزه متحمل شده بود، رفت تا با سازماندهی و تعریف مسوولیت برای همکاران استانی خود، جمعیت هدف این ساختار را شناسایی کرده و تحت پوشش حمایت هایی قرار دهد که حتما در مقابل ضایعه از دست دادن اعضای خانواده و بی خانمانی ناشی از قهر طبیعت، به هیچ شبیه است، اما براتی سده که این بار با سمت رییس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور به منطقه زلزله زده رفته باز هم با نگاه یک روانشناس، درد زلزله زدگان را زیر ذره بین برده، ابراز امیدواری می کند که شاید، شاید این حمایت ها، حمایت هایی که به زعم او تعبیر به همدردی می شود، بتواند از آسیب های ویران کننده تر پیشگیری کند؛ آسیب هایی ماندگار تر از مرگ های خودخواسته که سال هاست غم پر آمار نوار غربی کشور شده است.

تاسف اینکه مشاهدات این روانشناس که در جامه یک مسوول دولتی به جمع زلزله زدگان رفته، گواهی است انباشته از ناامیدی برای فردای بازماندگان؛ بازماندگانی که با گذشت دو روز از زلزله، تمایل به تمییز سرمای هوا از سردی سوءمدیریت را از دست داده اند.

مشاهدات شما در سرپل ذهاب چه بود؟ حجم تخریب در سرپل ذهاب بالاست به این معنا که علاوه بر خسارات جانی، تخریب ساختمان و بناهای عمومی هم زیاد است، علاوه بر اینکه بیمارستان شهر تخریب شده و سیستم آبرسانی دچار مشکل شده و آب قطع شده، شنیدیم که باقی شهرستان ها هم تخریب داشته و به خصوص، روستاها تخریب شده اما متاسفانه هنوز ورود به روستاها کم است.

در سرپل ذهاب هم که 100 هزار نفر جمعیت دارد، خدمات چندان هماهنگ نیست و دیدیم که شهر، برق ندارد و اینکه اخبار اعلام می کرد 80 درصد برق شهر وصل شده ولی واقعا این طور نبود.

تخریب هم زیاد بود و مردم، کنار فرمانداری ازدحام کرده بودند و امکانات و چادر می خواستند که نبود.

آب آشامیدنی هم کم بود و مسوولان هم در دسترس نبودند.

چنانکه ما هم می خواستیم وارد فرمانداری شویم اما اعلام شد که داخل فرمانداری کسی نیست و فرماندار رفته کرمانشاه.

ناهماهنگی هایی که همه جا هست، اینجا هم همچنان هست و بحران، مسوولان را دچار مشکل کرده و نبود سازماندهی، دردسرساز شده که مشابه این شرایط را در سایر مناطق بحران زده هم دیده بودیم.

شما در طول 30 سال گذشته در کدام مناطق زلزله زده حضور داشتید؟ نخستین حضور من مربوط به زلزله رودبار و منجیل بود که البته حدود یک هفته پس از وقوع زلزله به منطقه رفتم.

پس از آن هم، در مناطق زلزله زده بم، زرند، دورود، بروجرد و سیلاخور هم حضور داشتم.

شرایط و روحیات زلزله زدگان سرپل ذهاب، به کدام یک از مناطقی که حضور داشتید، شبیه تر است؟ مردم سرپل ذهاب، هنوز در شوک هستند.

یکشنبه شب، زلزله با شدت خیلی بالا رخ داده و مردم هنوز از شوک خارج نشده اند.

امکانات هم آن طور که باید، به دست شان نرسیده و احتمال اینکه در مرحله بعد، دچار خشم و پرخاشگری بشوند هم وجود دارد.

مشابه این شرایط را در زرند دیدم.

زلزله زرند، سال 1383 و یک سال بعد از زلزله بم اتفاق افتاد.

البته عمده خسارت، خارج از شهر بود اما مردم دنبال چادر بودند و چادر توزیع نمی شد.

زلزله زدگان هم به شدت از این بابت عصبی بودند و من در جلسه ای در فرمانداری زرند، توصیه کردم که اگر چادر به مردم بدهند، آنها آرام خواهند شد.

در سرپل ذهاب هم با همین شرایط مواجهیم.

مردم پشت درهای فرمانداری و در خیابان های شهر تجمع کرده بودند بدون اینکه حتی یک چادر به مردم داده باشند.

بعد از زلزله بم، برای نخستین بار در کشور، ستاد برای بازتوانی روانی حادثه دیدگان مخاطرات طبیعی راه اندازی شد.

در آن زمان، چه ضرورتی برای ایجاد این ستاد وجود داشت و با گذشت 14 سال از زلزله بم، فکر می کنید همچنان نیازمند چنین ستادی هستیم؟ ضرورت فعالیت چنین ستادی، دایمی است اما در آن زمان، دستگاه ها کمتر از امروز به ضرورت ارایه خدمات روانی- اجتماعی پس از وقوع حوادث و بلایا التفات داشتند و اصلا درپی چنین خدماتی نبودند و حتی ممکن بود در پاسخ به درخواست ما فکر کنند چه کار زائد و دست و پا گیری است.

امروز همه به این رسیده اند که چنین خدماتی باید باشد و از همان لحظه و روز اول هم باید باشد اما متاسفانه، انسجام و ساختاری برای ارایه خدمات سلامت روانی- اجتماعی وجود ندارد.

البته حتی برای مدیریت بحران هم هنوز ساختار منسجمی نداریم.

روز دوشنبه که ما به سرپل ذهاب رسیدیم، با ساختمان تخریب شده و غیرقابل استفاده بهزیستی مواجه شدیم و با همکارانی که کف حیاط، فرشی انداخته و نشسته بودند.

ما هم کنارشان نشستیم و با سازمان بندی گروه های اعزامی از استان های ایلام و کردستان، کمیته هایی برای نحوه ارایه خدمات روانشناختی و حمایتی تشکیل دادیم که از روز گذشته، کارشان را شروع کردند اما جای تعجب دارد که چرا هنوز و با وجود شرایطی که هر روز شاهد آن هستیم، این خدمات ساختار منسجمی ندارد آن هم با وجود آنکه همه به ضرورت ارایه خدمات حمایتی و روانشناختی پی برده اند.

بعد از ظهر روز گذشته، یک زمین لرزه 4 ریشتری در لرستان ثبت شد.

ما در کشوری زندگی می کنیم که هر روز شاهد حوادث طبیعی است.

من هم دیشب خبر این زمین لرزه را شنیدم.

البته ما هم فقط با زلزله مواجه نیستیم.

سیل و تصادفات جاده ای و سقوط هواپیما هم بلا و مصیبت و سانحه است و باید برای تمام قربانیان این حوادث، خدمات حمایتی و روانشناختی در دسترس باشد که نیست.

شما به عنوان یک مسوول دولتی به منطقه زلزله زده رفتید و از نزدیک با درد و سوگ مردم مواجه شدید.

مردمی که هم عزادار مرگ عزیزان شان هستند و هم سرمایه و خانه و اسباب زندگی شان را از دست داده اند و دولت هم در پاسخ به نیاز و درخواست این مردم موفق نبوده است.

تجمیع این دردها تا چه حد می تواند در به تاخیر افتادن بازتوانی روانی مردم موثر باشد؟ در متون و منابع علمی گفته شده که هر چه حمایت های اجتماعی از مصیبت دیدگان بلایا و سوانح، بهتر و بیشتر و به موقع باشد و هر چه بتوان به مصیبت زدگان این را القا کرد که درد و رنج شان توسط مسوولان درک شده، هم فرآیند بهبودی را تسریع می کند و هم تعمیق و ژرفا می بخشد.

البته به نظر می رسد با پایان مراحل تریاژ و امداد و نجات اولیه، هنوز فرصت برای چنین القائاتی هست اما حتی خدمات ارایه شده هم انسجام ندارد.

به عنوان مثال، دوشنبه شب که ما در سطح شهر راه می رفتیم، زلزله زدگان پراکنده بودند در حالی که مردم نباید پراکنده باشند بلکه باید مکانی برای اسکان مردم ایجاد شود و مسوولان و اعضای هلال احمر و سایر نهادها در دسترس باشند و مردم آنها را ببینند در حالی که ما فقط نیروهای ارتش و ناجا را می دیدیم که آنها هم برای تامین امنیت در منطقه حضور داشتند.

با وجود آنکه سرپل ذهاب بیشترین تخریب و تلفات را هم داشته.

بله، سرپل ذهاب بیشترین خسارت مالی و جانی را داشته.

آمدن مسوولان به منطقه، این پیام را به مردم می دهد که مشکل تان درک شده، اما این پیام کافی نیست.

مسوولان دستگاه ها باید سریع تر وارد منطقه شوند و خدمات رسانی هم هر چه سریع تر شروع شود چون تاخیر در ارایه خدمات، احتمال بروز خشم و ناراحتی مردم را افزایش خواهد داد.

در خبرها می شنیدیم که یکی از نمایندگان استان کرمانشاه، 15 نفر از اعضای خانواده اش را در این زلزله از دست داده است.

ضروری ترین و نخستین اقدام برای بازتوانی روانی زلزله زدگان کرمانشاه از چه زمانی باید شروع شود؟ فرصت طلایی بهبود روانی زلزله زدگان چقدر است؟ در منابع می گویند که سه روز اول بعد از وقوع حادثه و تا 72 ساعت اولیه، مرحله شوک است.

بنابراین تا روز چهارشنبه هم ممکن است مردم در شوک باشند و پس از آن، مردم به تدریج از شوک خارج می شوند ولی در همین مرحله شوک هم باید خدماتی به عنوان کمک های اولیه روانشناختی به مردم ارایه کنیم و آنها به سرپناه های اضطراری موقت هدایت شوند و با زلزله زدگان، ابراز همدردی کنیم و حتما، آنهایی که در معرض خطر بروز آسیب های روانی هستند در همین مدت شناسایی شوند.

پس از 72 ساعت، ارایه خدمات اولیه روانشناختی شروع می شود و تا 40 روز اول، فرصت مناسبی است که با کمک تکنیک های روانشناختی، زلزله زدگان را به سمتی ببریم که تجربه شان را از حادثه و از ضربه روانی بگویند و برای بازیابی و بهبود روانی زلزله زدگان متمرکز شویم.

بعد از 40 روز اول، برای آن تعداد که شناسایی شده و نیازمند خدمات بیشتر در سطح بالاتر هستند، خدمات تخصصی ارایه می شود ولی فرصت طلایی ما 40 روز اول بعد از حادثه است.

کرمانشاه یکی از استان های با آمار بالای خودکشی است.

زمین لرزه که یک آسیب طبیعی است و نه انسان ساخت، تا چه حد می تواند این افراد سوگوار را که زندگی و کاشانه شان هم از دست رفته، در معرض خودکشی قرار دهد؟ اگر مداخلات موثری نداشته باشیم، زمین لرزه، نه تنها می تواند آمار خودکشی را در این استان متاثر کند بلکه بر طیفی از آسیب های اجتماعی در این استان تاثیرگذار خواهد بود چرا که استان کرمانشاه از نظر شیوع مصرف موادمخدر و اچ آی وی هم یکی از استان های پر خطر کشور بوده است.

و آمار بیکاری بالاتر از میانگین کشوری دارد.

بله و می تواند بر این شرایط تاثیرگذار باشد اما این نکته هم مهم است که در زمان وقوع آسیب هایی همچون جنگ، اگر به دنبال ارایه خدمات روانشناختی، یک بافت حمایتی بین مردم ایجاد شود، این بافت حمایتی می تواند به عنوان یک سپر دفاعی عمل کند و به خصوص در کرمانشاه، پتانسیل ایجاد چنین بافتی در مردم هست و می تواند مانند یک ضربه گیر عمل کند.

امیدوارم این بافت حمایتی امکان فعال شدن پیدا کند هر چند که با توجه به شرایط امروز در کشور و در منطقه زلزله زده، ایجاد این بافت حمایتی بسیار سخت است ضمن آنکه گسترش آسیب های اجتماعی و تشدیدمشکلات مردم ناشی ازضربه روانی پس از زلزله، نگران کننده است.


کلید واژه ها: زلزله - روان - سازمان بهزیستی کشور - روانشناس - زلزله زدگان - سلامت - سلامت روان - سازمان بهزیستی - حمایت - کرمانشاه - وزارت بهداشت - منطقه - ساختار - هایی - کشور - آسیب های اجتماعی - کودکان بی سرپرست - خانواده - پیشگیری - اجتماعی - بهزیستی - پیشگیری و درمان - مناطق زلزله زده - دوشنبه - بهداشت - بلایای طبیعی - وزارت - از دست دادن - گزارش - روانشناختی

آخرین اخبار سرویس:
اولین پیوند موفق سر انسان روی جسد

پزشکان آلمانی در سرپل ذهاب: وضع روستاهای کوچک خوب نیست / روزی 40 تا 100 بیمار داریم

اسپند ضدعفونی کننده است

ضرورت بررسی آسیب های روانی زلزله زدگان/کودکان آسیب پذیرترند

9 دستور غذایی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون

تغییرات آب و هوایی آب را مسموم کرد

هر چه بیشتر قهوه بنوشید، قلب سالم تری خواهید داشت

اعزام 35 تیم سیار بهداشت و درمان به روستاهای زلزله زده غرب کرمانشاه

ابلاغ 160میلیارد ریال به بیمه سلامت کهگیلویه وبویراحمد

چند درصد از ایرانی ها مبتلا به دیابت هستند؟

تنهایی چه آسیب هایی به سلامتی شما می زند؟

3 چیزی که انسان به واسطه آن «شفا» می یابد

تنفس هوای آلوده خطر سقط جنین را افزایش می دهد

اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از شیوع بیماری های واگیر دار/ تیم های پزشکی تا پایان سال در مناطق زلزله زده حضور دارند

اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از شیوع بیماری های واگیر دار در مناطق زلزله زده/ تیم های پزشکی تا پایان سال در مناطق حضور دارند

آمار ایرانی های دیابتی

چربی های مجاز و مفید برای کودکان کدامند؟

7 خاصیت موز که بدن را سلامت نگه می دارد

بلایی که مصرف خودسرانه آسپرین برسرتان می آورد

اهمیت و فایده مصرف انگور برای کودکان

آمار ایرانی های دیابتی/عوارض جبران ناپذیر بی توجهی به قندخون

ره آورد گیاهان در بهبود گل مژه

قبل از مصرف آنتی بیوتیک این سوالات را از خود بپرسید

هر سردرد نشان دهنده چه مشکلی است؟

نظارت 150 گروه بهداشتی بر سلامت زائران پیاده رضوی

بذر چـاقی از کودکی کاشته می شود

بازدید ستادی معاون اجرایی مرکز بهداشت استان از شبکه بهداشت ودرمان شهرستان امیدیه

جرم گیری دندان در منزل

بهترین روش های خانگی برای توقف خونریزی

همه زنان باردار ایرانی از سال آینده تست HIV می دهند

استقرار تیم پزشکی و درمانی جمعیت هلال احمر قم در سرپل ذهاب

تمهیدات وزارت بهداشت برای پیشگیری از بیماری های عفونی در مناطق زلزله زده

نظارت 150 گروه بهداشتی بر سلامت زائران پیاده رضوی

اسپند ضدعفونی کننده است

راهکار تامین کمبود پرستار/ خدمات پرستاری برون سپاری شود

تجهیز بخش های دیالیز در مناطق زلزله زده/ بیماران نگران نباشند

مقابله با بیماری های عفونی؛ اولویت منطقه زلزله زده

راهکار تامین کمبود پرستار

آمار ایرانی های دیابتی/عوارض جبران ناپذیر بی توجهی به قندخون

15 نشانه ای که به شما می گوید باردار هستید

یک متخصص طب ایرانی گفت: اسپند خواص ضدعفونی کننده و میکروب کشی مناسبی دارد.

دستور وزیر بهداشت برای استمرار حضور کادرهای درمانی در مناطق زلزله زده

یک دندانپزشک مطرح کرد تاثیر مصرف داروهای ضد بارداری بر دهان و دندان خانم ها

جلوگیری از شیوع بیماری های عفونی مهمترین چالش وزارت بهداشت

نواخته شدن زنگ سلامت

دلیل بوی بد دهان پس از بیدار شدن از خواب

سینوزیت و را ه های درمان آن

تخریب دو بیمارستان سرپل ذهاب و بیش از 100 خانه بهداشت/درخواست برای کمک به بازسازی مراکز بهداشت

اگزما را با این دمنوش ها ریشه کن کنید

چرا دروغگوها وجدان درد ندارند؟

عوارض جبران ناپذیر بی توجهی به قندخون

اسپند ضدعفونی کننده است

روایت سرپرست اورژانس کشور از کنترل بهداشت محیط و بیماری های واگیر در اولویت مناطق زلزله زده

تنهایی چه آسیبی به سلامتی می زند؟

واکنش عجیب جنین به گریه کردن مادر

تیم تخصصی دانشگاه علوم پزشکی استان در کرمانشاه

آسیب های آزار و اذیت جنسی زنان در محیط کار

استخدام پزشک متخصص،کاردرمانگر،گفتاردرمانگر،فیزیوتراپیست ،مددکار

هشدار؛ بیماری های خطرناکی که در محل کار به آن ها مبتلا می شوید/ راز های کنترل دیابت/ مسواک زدن با دست مخالف برای مغز مفید است؟!

چاشنی های غذایی که لاغر کننده اند!

با آثار پزشکی نماز آشنا شوید

خواص شگفت آور پیاز در درمان انواع سرطان

عاداتی که به موهای رنگ شده آسیب می رساند

11 نکته برای حفظ سلامتی هنگام کار در منزل

بلایی که باکتری معده بر سرمان می آورد

درخواست علوم پزشکی کرمانشاه از خیرین برای کمک به بازسازی مراکز بهداشت و درمان زلزله زده

کنترل بهداشت محیط و بیماری های واگیر در اولویت مناطق زلزله زده

چند توصیه کوچک برای غلبه بر بی حوصلگی

کارهای جالبی که با نوشابه می توان انجام داد

چه فصلی؟ چه پوستی؟ چه لباسی؟

6 مشکلی که نشانه داشتن استرس است و شما از آن آگاه نیستید

چرا شاد بودن برای سلامتی خوب است؟

تنهایی چه آسیبی به سلامتی می زند؟

چطور در مترو و بی آر تی، از خودمان مراقبت کنیم؟

بوقلمون بریان با سس مارمالاد

زمان طلایی درمان سکته را دریابید

آمار ایرانی های دیابتی/عوارض جبران ناپذیر بی توجهی به قندخون

دلیل بوی بد دهان پس از بیدار شدن از خواب

تحقیق/ رابطه نوشیدن الکل با انواع مختلف سرطان/ مردم آگاهی ندارند +عکس

خستگی ام اس را با این روش رفع کنید

گفتن این جملات پس از 40 سالگی، ممنوع

11 نکته برای حفظ سلامتی هنگام کار در منزل

چگونه سلامت روان خود را تقویت کنیم؟

اولویت فعلی در مناطق زلزله زده چیست؟

کدام گروه خونی در برابر آلودگی هوا مقاوم تر است؟

معجونی برای باز کردن رگ های قلب

اقدامات ارتش در رسیدگی به مصدومان زلزله غرب کشور

چرا عمر زندگی های زناشویی کوتاه شده است

در هر وعده غذایی چه مقدار پروتیین باید خورد؟

کمبود خواب چگونه باعث خطای ذهنی می شود؟

بخور نخورهای سکته مغزی

متخصص طب ایرانی اسپند ضدعفونی کننده است

درآمد پزشکان در کشورهای پیشرفته جهان چقدر است؟/ چه نسبتی از درآمد سرانه سهم پزشکان است؟

خواص شگفت انگیز و معجزه آسای انجیر را بشناسید

تغذیه مناسب دوچرخه سواران در فصل سرما

عمر طولانی با یک رژیم غذایی مفید

عاملی که می تواند باعث سقط جنین شود

دعوت به همکاری پژوهشگران رشته های علوم پزشکی در مشهد

درمان گلودرد کودکان در خانه

هشدار؛ مراقب تبلیغات جراحی چاقی باشید

با این آبمیوه به جنگ با سرفه بروید

چگونه خار پاشنه را درمان کنیم

آب آناناس برای مقابله با سرفه

دلیل بوی بد دهان پس از بیدار شدن از خواب

علائم فشار خون بالا در کودکان

صدمات بافت نرم چه چیزهایی هستند؟

طی سه روز 1505 عمل جراحی در مناطق زلزله زده انجام شد/ حضور اورژانس هوایی تا وضعیت سفید

درمان سرفه خشک به صورت طبیعی

اگر این علائم را داشتید سریعا خود را به بیمارستان برسانید!

سنندج/ساختن تنور گلی

علائم فشار خون بالا در کودکان

درمان گلودرد کودکان در خانه

اگر محیط کار شما نامناسب باشد به این بیماری های خطرناک مبتلا می شوید

قلب عاملی برای پیری مغز است

تکنیک های تمیز کردن لکه رژلب از روی لباس

معجونی سرشار از خواص شگفت انگیز

پدرخوانده مافیای ایتالیا درگذشت + عکس

برای درمان یبوست دانستن این نکات مفید است

تصمیم های غیرعقلانی و توهمی به نام انسان عاقل

چگونه فشارخون را ثابت نگه داریم؟

انجام شنای سوئدی و درازنشست طول عمر را افزایش می دهد

تلاش دانشمندان آمریکایی برای اولین ژن درمانی داخل بدن

برای سم زدایی از بدن چه بخوریم؟

چگونه خار پاشنه را درمان کنیم؟

راه های انتقال زگیل کدامند؟

مرگ خطرناک ترین مرد دنیا

تنهایی چه آسیبی به سلامتی می زند؟

خوددرمانی این بیماری ممنوع است

چند توصیه ورزشی برای مبتلایان به آسم و آلرژی

این میوه معجزه می کند

سوسک سه چشم هم ساخته شد

نشانه های سرطان کلیه چیست؟

درمان آلرژی با روغن؟

عاملی که می تواند باعث سقط جنین شود!

مصرف زیاد اکسید روی چه عواقبی دارد؟

همه چیز را در مورد تزریق بوتاکس بدانید

دکتر ورناصری: یک گام اساسی در پیشگیری از دیابت، تغییر سبک زندگی می باشد

چرا مغز هنگ می کند؟

دومین کارگاه ATLS در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد

توصیه ای برای دیابتی ها

کنترل بهداشت محیط و بیماری های واگیر در اولویت مناطق زلزله زده

«روزه داری» موجب افزایش طول عمر افراد می شود

دستور وزیر بهداشت برای استمرار حضور کادرهای درمانی در مناطق زلزله زده

پسر پروانه ای سوری پوست جدید دریافت کرد

خطری که زلزله زدگان چادرنشین را تهدید می کند

به خاطر این 6 دلیل در فصول سرد کیوی بخورید

این میوه راز جلوگیری از بیماری هاست!

چاقی بیش از حد دردوران بارداری ممنوع!

پیام وزیر بهداشت به همایش بین المللی تغییرات اقلیمی و نظام سلامت

دون کورلئونه واقعی درگذشت

آیا کارهای خانه لاغرتان می کند؟

علت و درمان سفیدی مو

گیاهان دارویی سرکوب کننده تنگی نفس

عاملی که می تواند باعث سقط جنین شود!

عادات ساده ای که سلامت روان را تقویت می کنند

نخستین پیوند سر انسان روی یک جسد انجام شد

بلایی که باکتری معده بر سرمان می آورد

همه چیز را در مورد تزریق بوتاکس بدانید

وزیر بهداشت: کادرهای درمانی تا پایان سال در مناطق زلزله زده بمانند

معجونی برای باز کردن رگ های قلب

عاملی که سردردهای شدید را در پی دارد

معجونی برای باز کردن رگ های قلب

دستور وزیر بهداشت برای استمرار حضور کادرهای درمانی در مناطق زلزله زده

دستور وزیر بهداشت برای استمرار حضور کادرهای درمانی در مناطق زلزله زده

آیا عنبر نساء واقعا خاصیت دارد؟

3 راهکار اساسی برای نابودی چربی های سرسخت

کاهش ریسک سرطان لوزالمعده در زنان با این رژیم غذایی

شهادت مرتضی قبادی ارتشی امدادگر در مناطق زلزله زده

تند غذا خوردن باعث چاقی می شود

یک برنامه غذایی مفید برای افزایش طول عمر

دستور وزیر بهداشت برای استمرار حضور کادرهای درمانی در مناطق زلزله زده

عمر طولانی با یک رژیم غذایی مفید

بخور نخورهای سکته مغزی

مازیار فلاحی از کودکان زلزله می گوید

آیا بیماران در حال احتضار می توانند زمان مرگشان را پیش بینی کنند؟

دستور وزیر بهداشت به روسای دانشگاه های علوم پزشکی

بهبود بیماران اوتیسم و فلج مغزی با سلول های بنیادی خون بندناف

قلب، عاملی برای پیری مغز

جزییات خدمات بهداشتی و درمانی به زلزله زدگان

بازدید نماینده ویژه رهبری از بیمارستان صحرایی پاسارگاد در مناطق زلزله زده

خوراکی های مناسب برای کاهش وزن

اولین نگاه در آینه پس از جراحی56ساعته پیوند

3 راهکار اساسی برای نابودی چربی های سرسخت

پرورش گیاهی در خانه که کمتر از یک داروخانه طبیعی نیست

گفتگوی18:30/ روند امدادرسانی به زلزله زدگان غرب کشور

امدادگر فوت شده حین امدادرسانی به زلزله زدگان+عکس

عمر طولانی با یک رژیم غذایی مفید

آیا عنبر نساء واقعا خاصیت دارد؟

مدیرکل مدیریت بحران کرمانشاه: نایلون، چراغ والور و پتو می خواهیم

رییس بزرگ مافیای ایتالیا جان سپرد

بلایی که باکتری معده بر سرمان می آورد

ادویه هایی که شما را لاغر می کنند

نخستین پیوند سر انسان روی یک جسد انجام شد

تخریب 2 بیمارستان و 100خانه بهداشت مردم برای بازسازی این مراکز کمک کنند

رییس مافیای ایتالیا در گذشت

جمع آوری زباله ها برای پیشگیری از تهدید سلامت زلزله زدگان ضروری است

دلایل زایمان زودرس چیست؟

روش پاک کردن 20 نوع لکه از روی لباس

آیا سیب زمینی بی خاصیت است؟

60 تا 70 درصد بیماری های ژنتیکی قابل پیشگیری ‍ هستند

نگران گسترش آسیب های اجتماعی در مناطق زلزله زده هستیم

نگران گسترش آسیب های اجتماعی در مناطق زلزله زده هستیم