مطالب مرتبط:
بررسی آسیب های اجتماعی و زلزله در غرب کشور در جلسه غیرعلنی مجلس
بررسی آسیب های اجتماعی و زلزله در غرب کشور در جلسه غیرعلنی مجلس
بانک ملت به کمک آسیب دیدگان زلزله غرب کشور شتافت
جمع آوری کمک بانک مسکن به منظور حمایت از آسیب دیدگان زلزله
میزگرد بررسی علل آسیب های اجتماعی و راهکارهای حل آن در ایرنا قزوین برگزار شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 10:132017-11-15پزشكي

نگران گسترش آسیب های اجتماعی در مناطق زلزله زده هستیم


دوشنبه و روز اول پس از وقوع زلزله کرمانشاه، وزارت بهداشت 40 روانشناس در قالب تیم های سلامت روان به منطقه زلزله زده اعزام کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، - سلامت نیوز:دوشنبه و روز اول پس از وقوع زلزله کرمانشاه، وزارت بهداشت 40 روانشناس در قالب تیم های سلامت روان به منطقه زلزله زده اعزام کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، اعتماد نوشت: همان روز، رییس سازمان بهزیستی کشور هم دستور به تشکیل ستاد بحران بازتوانی روانی زلزله زدگان داد تا با کمک کارشناسان سلامت روان دو استان معین؛ ایلام و کردستان، ارایه خدمات اجتماعی به ایتام زلزله، سالمندان، معلولان و مجروحانی که دچار ضایعات منجر به معلولیت شده اند در اولویت قرار بگیرد.

سابقه این اقدام را باید در مداخلات روانشناختی پس از زلزله بم جست وجو کرد.

دی ماه 1382 و چند روز پس از زلزله، فرید براتی سده که در آن زمان مسوول ستاد ساماندهی بیماران روانی مزمن بود، ساختاری برای ارایه خدمات حمایتی به بازماندگان زلزله و به طور خاص، کودکان بی سرپرست و خانواده هایی که نان آور خود را از دست داده بودند، تشکیل داد که این ساختار، در سال های بعد هم در فهرست یکی از فعالیت های شاخص بزرگ ترین نهاد حمایتی کشور پس از وقوع حوادث و بلایای طبیعی قرار گرفت.

براتی سده، روز نخست پس از زلزله کرمانشاه هم به سرپل ذهاب و منطقه ای که بیشترین خسارت مالی و جانی را از زمین لرزه متحمل شده بود، رفت تا با سازماندهی و تعریف مسوولیت برای همکاران استانی خود، جمعیت هدف این ساختار را شناسایی کرده و تحت پوشش حمایت هایی قرار دهد که حتما در مقابل ضایعه از دست دادن اعضای خانواده و بی خانمانی ناشی از قهر طبیعت، به هیچ شبیه است، اما براتی سده که این بار با سمت رییس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور به منطقه زلزله زده رفته باز هم با نگاه یک روانشناس، درد زلزله زدگان را زیر ذره بین برده، ابراز امیدواری می کند که شاید، شاید این حمایت ها، حمایت هایی که به زعم او تعبیر به همدردی می شود، بتواند از آسیب های ویران کننده تر پیشگیری کند؛ آسیب هایی ماندگار تر از مرگ های خودخواسته که سال هاست غم پر آمار نوار غربی کشور شده است.

تاسف اینکه مشاهدات این روانشناس که در جامه یک مسوول دولتی به جمع زلزله زدگان رفته، گواهی است انباشته از ناامیدی برای فردای بازماندگان؛ بازماندگانی که با گذشت دو روز از زلزله، تمایل به تمییز سرمای هوا از سردی سوءمدیریت را از دست داده اند.

مشاهدات شما در سرپل ذهاب چه بود؟ حجم تخریب در سرپل ذهاب بالاست به این معنا که علاوه بر خسارات جانی، تخریب ساختمان و بناهای عمومی هم زیاد است، علاوه بر اینکه بیمارستان شهر تخریب شده و سیستم آبرسانی دچار مشکل شده و آب قطع شده، شنیدیم که باقی شهرستان ها هم تخریب داشته و به خصوص، روستاها تخریب شده اما متاسفانه هنوز ورود به روستاها کم است.

در سرپل ذهاب هم که 100 هزار نفر جمعیت دارد، خدمات چندان هماهنگ نیست و دیدیم که شهر، برق ندارد و اینکه اخبار اعلام می کرد 80 درصد برق شهر وصل شده ولی واقعا این طور نبود.

تخریب هم زیاد بود و مردم، کنار فرمانداری ازدحام کرده بودند و امکانات و چادر می خواستند که نبود.

آب آشامیدنی هم کم بود و مسوولان هم در دسترس نبودند.

چنانکه ما هم می خواستیم وارد فرمانداری شویم اما اعلام شد که داخل فرمانداری کسی نیست و فرماندار رفته کرمانشاه.

ناهماهنگی هایی که همه جا هست، اینجا هم همچنان هست و بحران، مسوولان را دچار مشکل کرده و نبود سازماندهی، دردسرساز شده که مشابه این شرایط را در سایر مناطق بحران زده هم دیده بودیم.

شما در طول 30 سال گذشته در کدام مناطق زلزله زده حضور داشتید؟ نخستین حضور من مربوط به زلزله رودبار و منجیل بود که البته حدود یک هفته پس از وقوع زلزله به منطقه رفتم.

پس از آن هم، در مناطق زلزله زده بم، زرند، دورود، بروجرد و سیلاخور هم حضور داشتم.

شرایط و روحیات زلزله زدگان سرپل ذهاب، به کدام یک از مناطقی که حضور داشتید، شبیه تر است؟ مردم سرپل ذهاب، هنوز در شوک هستند.

یکشنبه شب، زلزله با شدت خیلی بالا رخ داده و مردم هنوز از شوک خارج نشده اند.

امکانات هم آن طور که باید، به دست شان نرسیده و احتمال اینکه در مرحله بعد، دچار خشم و پرخاشگری بشوند هم وجود دارد.

مشابه این شرایط را در زرند دیدم.

زلزله زرند، سال 1383 و یک سال بعد از زلزله بم اتفاق افتاد.

البته عمده خسارت، خارج از شهر بود اما مردم دنبال چادر بودند و چادر توزیع نمی شد.

زلزله زدگان هم به شدت از این بابت عصبی بودند و من در جلسه ای در فرمانداری زرند، توصیه کردم که اگر چادر به مردم بدهند، آنها آرام خواهند شد.

در سرپل ذهاب هم با همین شرایط مواجهیم.

مردم پشت درهای فرمانداری و در خیابان های شهر تجمع کرده بودند بدون اینکه حتی یک چادر به مردم داده باشند.

بعد از زلزله بم، برای نخستین بار در کشور، ستاد برای بازتوانی روانی حادثه دیدگان مخاطرات طبیعی راه اندازی شد.

در آن زمان، چه ضرورتی برای ایجاد این ستاد وجود داشت و با گذشت 14 سال از زلزله بم، فکر می کنید همچنان نیازمند چنین ستادی هستیم؟ ضرورت فعالیت چنین ستادی، دایمی است اما در آن زمان، دستگاه ها کمتر از امروز به ضرورت ارایه خدمات روانی- اجتماعی پس از وقوع حوادث و بلایا التفات داشتند و اصلا درپی چنین خدماتی نبودند و حتی ممکن بود در پاسخ به درخواست ما فکر کنند چه کار زائد و دست و پا گیری است.

امروز همه به این رسیده اند که چنین خدماتی باید باشد و از همان لحظه و روز اول هم باید باشد اما متاسفانه، انسجام و ساختاری برای ارایه خدمات سلامت روانی- اجتماعی وجود ندارد.

البته حتی برای مدیریت بحران هم هنوز ساختار منسجمی نداریم.

روز دوشنبه که ما به سرپل ذهاب رسیدیم، با ساختمان تخریب شده و غیرقابل استفاده بهزیستی مواجه شدیم و با همکارانی که کف حیاط، فرشی انداخته و نشسته بودند.

ما هم کنارشان نشستیم و با سازمان بندی گروه های اعزامی از استان های ایلام و کردستان، کمیته هایی برای نحوه ارایه خدمات روانشناختی و حمایتی تشکیل دادیم که از روز گذشته، کارشان را شروع کردند اما جای تعجب دارد که چرا هنوز و با وجود شرایطی که هر روز شاهد آن هستیم، این خدمات ساختار منسجمی ندارد آن هم با وجود آنکه همه به ضرورت ارایه خدمات حمایتی و روانشناختی پی برده اند.

بعد از ظهر روز گذشته، یک زمین لرزه 4 ریشتری در لرستان ثبت شد.

ما در کشوری زندگی می کنیم که هر روز شاهد حوادث طبیعی است.

من هم دیشب خبر این زمین لرزه را شنیدم.

البته ما هم فقط با زلزله مواجه نیستیم.

سیل و تصادفات جاده ای و سقوط هواپیما هم بلا و مصیبت و سانحه است و باید برای تمام قربانیان این حوادث، خدمات حمایتی و روانشناختی در دسترس باشد که نیست.

شما به عنوان یک مسوول دولتی به منطقه زلزله زده رفتید و از نزدیک با درد و سوگ مردم مواجه شدید.

مردمی که هم عزادار مرگ عزیزان شان هستند و هم سرمایه و خانه و اسباب زندگی شان را از دست داده اند و دولت هم در پاسخ به نیاز و درخواست این مردم موفق نبوده است.

تجمیع این دردها تا چه حد می تواند در به تاخیر افتادن بازتوانی روانی مردم موثر باشد؟ در متون و منابع علمی گفته شده که هر چه حمایت های اجتماعی از مصیبت دیدگان بلایا و سوانح، بهتر و بیشتر و به موقع باشد و هر چه بتوان به مصیبت زدگان این را القا کرد که درد و رنج شان توسط مسوولان درک شده، هم فرآیند بهبودی را تسریع می کند و هم تعمیق و ژرفا می بخشد.

البته به نظر می رسد با پایان مراحل تریاژ و امداد و نجات اولیه، هنوز فرصت برای چنین القائاتی هست اما حتی خدمات ارایه شده هم انسجام ندارد.

به عنوان مثال، دوشنبه شب که ما در سطح شهر راه می رفتیم، زلزله زدگان پراکنده بودند در حالی که مردم نباید پراکنده باشند بلکه باید مکانی برای اسکان مردم ایجاد شود و مسوولان و اعضای هلال احمر و سایر نهادها در دسترس باشند و مردم آنها را ببینند در حالی که ما فقط نیروهای ارتش و ناجا را می دیدیم که آنها هم برای تامین امنیت در منطقه حضور داشتند.

با وجود آنکه سرپل ذهاب بیشترین تخریب و تلفات را هم داشته.

بله، سرپل ذهاب بیشترین خسارت مالی و جانی را داشته.

آمدن مسوولان به منطقه، این پیام را به مردم می دهد که مشکل تان درک شده، اما این پیام کافی نیست.

مسوولان دستگاه ها باید سریع تر وارد منطقه شوند و خدمات رسانی هم هر چه سریع تر شروع شود چون تاخیر در ارایه خدمات، احتمال بروز خشم و ناراحتی مردم را افزایش خواهد داد.

در خبرها می شنیدیم که یکی از نمایندگان استان کرمانشاه، 15 نفر از اعضای خانواده اش را در این زلزله از دست داده است.

ضروری ترین و نخستین اقدام برای بازتوانی روانی زلزله زدگان کرمانشاه از چه زمانی باید شروع شود؟ فرصت طلایی بهبود روانی زلزله زدگان چقدر است؟ در منابع می گویند که سه روز اول بعد از وقوع حادثه و تا 72 ساعت اولیه، مرحله شوک است.

بنابراین تا روز چهارشنبه هم ممکن است مردم در شوک باشند و پس از آن، مردم به تدریج از شوک خارج می شوند ولی در همین مرحله شوک هم باید خدماتی به عنوان کمک های اولیه روانشناختی به مردم ارایه کنیم و آنها به سرپناه های اضطراری موقت هدایت شوند و با زلزله زدگان، ابراز همدردی کنیم و حتما، آنهایی که در معرض خطر بروز آسیب های روانی هستند در همین مدت شناسایی شوند.

پس از 72 ساعت، ارایه خدمات اولیه روانشناختی شروع می شود و تا 40 روز اول، فرصت مناسبی است که با کمک تکنیک های روانشناختی، زلزله زدگان را به سمتی ببریم که تجربه شان را از حادثه و از ضربه روانی بگویند و برای بازیابی و بهبود روانی زلزله زدگان متمرکز شویم.

بعد از 40 روز اول، برای آن تعداد که شناسایی شده و نیازمند خدمات بیشتر در سطح بالاتر هستند، خدمات تخصصی ارایه می شود ولی فرصت طلایی ما 40 روز اول بعد از حادثه است.

کرمانشاه یکی از استان های با آمار بالای خودکشی است.

زمین لرزه که یک آسیب طبیعی است و نه انسان ساخت، تا چه حد می تواند این افراد سوگوار را که زندگی و کاشانه شان هم از دست رفته، در معرض خودکشی قرار دهد؟ اگر مداخلات موثری نداشته باشیم، زمین لرزه، نه تنها می تواند آمار خودکشی را در این استان متاثر کند بلکه بر طیفی از آسیب های اجتماعی در این استان تاثیرگذار خواهد بود چرا که استان کرمانشاه از نظر شیوع مصرف موادمخدر و اچ آی وی هم یکی از استان های پر خطر کشور بوده است.

و آمار بیکاری بالاتر از میانگین کشوری دارد.

بله و می تواند بر این شرایط تاثیرگذار باشد اما این نکته هم مهم است که در زمان وقوع آسیب هایی همچون جنگ، اگر به دنبال ارایه خدمات روانشناختی، یک بافت حمایتی بین مردم ایجاد شود، این بافت حمایتی می تواند به عنوان یک سپر دفاعی عمل کند و به خصوص در کرمانشاه، پتانسیل ایجاد چنین بافتی در مردم هست و می تواند مانند یک ضربه گیر عمل کند.

امیدوارم این بافت حمایتی امکان فعال شدن پیدا کند هر چند که با توجه به شرایط امروز در کشور و در منطقه زلزله زده، ایجاد این بافت حمایتی بسیار سخت است ضمن آنکه گسترش آسیب های اجتماعی و تشدیدمشکلات مردم ناشی ازضربه روانی پس از زلزله، نگران کننده است.


کلید واژه ها: زلزله - روان - سازمان بهزیستی کشور - روانشناس - زلزله زدگان - سلامت - سلامت روان - سازمان بهزیستی - حمایت - کرمانشاه - وزارت بهداشت - منطقه - ساختار - هایی - کشور - آسیب های اجتماعی - کودکان بی سرپرست - خانواده - پیشگیری - اجتماعی - بهزیستی - پیشگیری و درمان - مناطق زلزله زده - دوشنبه - بهداشت - بلایای طبیعی - وزارت - از دست دادن - گزارش - روانشناختی

آخرین اخبار سرویس:
بازبودن مراکز اهدای خون در نوروز

گیاهان دارویی آرامبخش اعصاب

20 چیز که لبخندتان را ویران می کند

6 درمان خانگی برای پوست های چرب

عادت های روزمره ای که زوایای پنهان شخصیتتان را لو می دهند!

آجیل چه فوایدی برای بدن ما دارد؟

برنامه وزارت بهداشت برای کنترل اولین علت مرگ ایرانیان

علائم بیماری سلیاک چیست؟

آهن ربا راست دست ها را چپ دست می کند

دانشکده پرستاری شهرستان قاینات مستقل می شود

ویتامین هایی که بعد از 40 سالگی لازم دارید

ماهی قرمز عصبی نخرید

140 تن مواد غذایی فاسد در سال 96 معدوم شد

اجرای طرح بسیج سلامت نوروزی در آستارا آغاز شد

درمان خانگی برای رفع تیرگی دور چشم

با این سه راهکار از شر آفتاب سوختگی رهایی پیدا کنید

خلاصی از چربی های سمج با میوه هایی سمج تر

درمان خونریزی شدید قاعدگی با گیاهان دارویی

توصیه هایی برای سفر های نوروزی بیماران مبتلا به آلزایمر

توزیع سبد غذایی توسط خیریه مرحوم احمد رضایی

خواص روغن درخت چای چیست؟

کودکان پیش از حرف زدن، توانایی استدلال پیدا می کنند

خوردن زنجبیل برای این افراد ممنوع!

ترفندهایی برای جلوگیری از چاقی پیش از فرارسیدن نوروز

درمان خونریزی شدید قاعدگی با گیاهان دارویی

خداحافظ آلرژی های بهاری + راهکار

چرا کارهایی که مضر است انجام می دهیم؟

ساخت نانوسامانه انتقال دارو به سلول های سرطانی

لنزی که دارو را مستقیما به چشم می رساند

مصرف تیلاپیا موجب تشدید بیماریهای قلبی می شود

لنزی که دارو را مستقیما به چشم می رساند

جای دندان خالی را با انگور پر کنید

140 تن مواد غذایی فاسد در سال 96 معدوم شد

موثرترین خوراکی ها در سلامت مردان

آخرین خبر از وضعیت جسمانی خواننده سرشناس پاپ

6 کاری که چربی خون را بالا می برند

معدوم 140 تن مواد غذایی فاسد در سالجاری

چرا زوج ها پس از ازدواج چاق می شوند؟

قطع بودجه مراکز اقامتی دولتی

رسم و رسومات غیر عادی چینی ها چیست؟

موثرترین خوراکی ها در سلامت مردان

راه هایی برای اینکه با مهمانی های شب عید خوش اندام شویم!

بیماری هایی که از دوران جنینی سراغ مان می آیند

ویتامین D در کدام غذاها وجود دارد؟

اسپری بدن؛ مفید یا مضر؟

ویتامین D در کدام غذاها وجود دارد؟

واکنش شهردار تهران به ریش کیارستمی

جولان ریزگردها در ریگان وافزایش شمار بیماران تنفسی به 63نفر

صداهای ناهنجار تهدید جدی برای مادران باردار است

خواص پنیر

بیماری هایی که از دوران جنینی سراغ مان می آیند

علت چاقی زوج‎ها پس از ازدواج چیست؟

غذاهایی که نباید دوباره در مایکروویو گرم شوند

تاثیر استرس روی بدن

مرگ و میر مادران باردار در مراکز درمانی تامین اجتماعی هرمزگان به صفر رسید

با فواید درمانی عرق بهارنارنج بیشتر آشنا شوید

مرگ و میر مادران باردار در مراکز درمانی تامین اجتماعی هرمزگان به صفر رسید

تهیه نعنا داغ مجلسی عالی برای تزیین آش

شریان های حیات

این نشانه ها به شما می گوید واقعا باهوشید!

تهیه حلوای سنتی در ارومیه

وقتی زوج جـوان عشق را معنی می کنند/تصاویر

16 ماده غذایی فوق العاده که چربی های شکمی را نابود می کنند

راهکارهای خانگی برای درمان زگیل

غربالگری سرطان روده

شرایط نگهداری و بهترین غذای ماهی قرمز چیست؟

مرکز بانک خون بند ناف در بوشهر راه اندازی شد

مرکز بانک خون بند ناف در بوشهر راه اندازی شد

حقایقی درباره مردان که از دیگران پنهان می کنند

16 ماده غذایی فوق العاده که چربی های شکمی را نابود می کنند

رهایی از خستگی با نسخه های طبیعی

ساخت نانوسامانه انتقال دارو به سلول های سرطانی

آیا می دانید کدام مواد غذایی تاریخ انقضا ندارند؟

غذاهایی که نباید دوباره در مایکروویو گرم شوند

مصرف تیلاپیا موجب تشدید بیماریهای قلبی می شود

بیمارستان خلیج فارس رتبه نخست کشور/ ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان تامین اجتماعی در 714 مرکز درمانی ملکی و طرف قرارداد

پیام تسلیت «زن شگفت انگیز» جنجال بپا کرد

7 راه پیشگیری از اضافه وزن در تعطیلات نوروز

طرز تهیه ی موساکا / طرز تهیه ی گراتن بادمجان

داشتن اختلال اضطراب عمومی در مبتلایان به ناباروری ثابت شد

ساخت حسگر ایمنی گاز بر اساس فناوری گرافین

تاثیر مصرف سبزیجات پربرگ بر سلامت عقل

غذاهایی که نباید دوباره در مایکروویو گرم شوند

استان مرکزی در خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در کشور پیشرو است

نشست خبری ریس بیمارستان خلیج فارس با خبرنگاران

این ماهی موجب تشدید بیماریهای قلبی، آسم و آلرژی می شود

رییس سامانه بهداشت 190 وزارت بهداشت: 140 تن مواد غذایی فاسد در سال 96 معدوم شد

مراکزبهداشتی و درمانی ایران استانداردهای بین المللی را دارد

مبتلایان به ناباروری از اضطراب عمومی رنج می برند

غربالگری رایگان بیماری آب سیاه در اسلامشهر

10 برنامه سلامت برای دانش آموزان البرز اجرایی شد

علائم و علل کمبود پتاسیم در بدن

پرورش زالوهای طبی ساماندهی می شود

10 برنامه سلامت برای دانش آموزان البرز اجرایی شد

مومیایی عجیب 3 انگشتی (+عکس)

آجیل عید را چه مقدار مصرف کنیم/تغییرات خوب و بد غذایی به دلیل سفرهای نوروزی

آخرین خبر از وضعیت جسمانی خواننده سرشناس پاپ

چرا نوزادان در بدو تولد زشت هستند؟

توصیه های بهداشتی در ایام نوروز

نشانه های سردی معده چیست؟

نگران گسترش آسیب های اجتماعی در مناطق زلزله زده هستیم

نگران گسترش آسیب های اجتماعی در مناطق زلزله زده هستیم