مطالب مرتبط:
بررسی آسیب های اجتماعی و زلزله در غرب کشور در جلسه غیرعلنی مجلس
بررسی آسیب های اجتماعی و زلزله در غرب کشور در جلسه غیرعلنی مجلس
بانک ملت به کمک آسیب دیدگان زلزله غرب کشور شتافت
جمع آوری کمک بانک مسکن به منظور حمایت از آسیب دیدگان زلزله
میزگرد بررسی علل آسیب های اجتماعی و راهکارهای حل آن در ایرنا قزوین برگزار شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 10:132017-11-15پزشكي

نگران گسترش آسیب های اجتماعی در مناطق زلزله زده هستیم


دوشنبه و روز اول پس از وقوع زلزله کرمانشاه، وزارت بهداشت 40 روانشناس در قالب تیم های سلامت روان به منطقه زلزله زده اعزام کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، - سلامت نیوز:دوشنبه و روز اول پس از وقوع زلزله کرمانشاه، وزارت بهداشت 40 روانشناس در قالب تیم های سلامت روان به منطقه زلزله زده اعزام کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، اعتماد نوشت: همان روز، رییس سازمان بهزیستی کشور هم دستور به تشکیل ستاد بحران بازتوانی روانی زلزله زدگان داد تا با کمک کارشناسان سلامت روان دو استان معین؛ ایلام و کردستان، ارایه خدمات اجتماعی به ایتام زلزله، سالمندان، معلولان و مجروحانی که دچار ضایعات منجر به معلولیت شده اند در اولویت قرار بگیرد.

سابقه این اقدام را باید در مداخلات روانشناختی پس از زلزله بم جست وجو کرد.

دی ماه 1382 و چند روز پس از زلزله، فرید براتی سده که در آن زمان مسوول ستاد ساماندهی بیماران روانی مزمن بود، ساختاری برای ارایه خدمات حمایتی به بازماندگان زلزله و به طور خاص، کودکان بی سرپرست و خانواده هایی که نان آور خود را از دست داده بودند، تشکیل داد که این ساختار، در سال های بعد هم در فهرست یکی از فعالیت های شاخص بزرگ ترین نهاد حمایتی کشور پس از وقوع حوادث و بلایای طبیعی قرار گرفت.

براتی سده، روز نخست پس از زلزله کرمانشاه هم به سرپل ذهاب و منطقه ای که بیشترین خسارت مالی و جانی را از زمین لرزه متحمل شده بود، رفت تا با سازماندهی و تعریف مسوولیت برای همکاران استانی خود، جمعیت هدف این ساختار را شناسایی کرده و تحت پوشش حمایت هایی قرار دهد که حتما در مقابل ضایعه از دست دادن اعضای خانواده و بی خانمانی ناشی از قهر طبیعت، به هیچ شبیه است، اما براتی سده که این بار با سمت رییس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور به منطقه زلزله زده رفته باز هم با نگاه یک روانشناس، درد زلزله زدگان را زیر ذره بین برده، ابراز امیدواری می کند که شاید، شاید این حمایت ها، حمایت هایی که به زعم او تعبیر به همدردی می شود، بتواند از آسیب های ویران کننده تر پیشگیری کند؛ آسیب هایی ماندگار تر از مرگ های خودخواسته که سال هاست غم پر آمار نوار غربی کشور شده است.

تاسف اینکه مشاهدات این روانشناس که در جامه یک مسوول دولتی به جمع زلزله زدگان رفته، گواهی است انباشته از ناامیدی برای فردای بازماندگان؛ بازماندگانی که با گذشت دو روز از زلزله، تمایل به تمییز سرمای هوا از سردی سوءمدیریت را از دست داده اند.

مشاهدات شما در سرپل ذهاب چه بود؟ حجم تخریب در سرپل ذهاب بالاست به این معنا که علاوه بر خسارات جانی، تخریب ساختمان و بناهای عمومی هم زیاد است، علاوه بر اینکه بیمارستان شهر تخریب شده و سیستم آبرسانی دچار مشکل شده و آب قطع شده، شنیدیم که باقی شهرستان ها هم تخریب داشته و به خصوص، روستاها تخریب شده اما متاسفانه هنوز ورود به روستاها کم است.

در سرپل ذهاب هم که 100 هزار نفر جمعیت دارد، خدمات چندان هماهنگ نیست و دیدیم که شهر، برق ندارد و اینکه اخبار اعلام می کرد 80 درصد برق شهر وصل شده ولی واقعا این طور نبود.

تخریب هم زیاد بود و مردم، کنار فرمانداری ازدحام کرده بودند و امکانات و چادر می خواستند که نبود.

آب آشامیدنی هم کم بود و مسوولان هم در دسترس نبودند.

چنانکه ما هم می خواستیم وارد فرمانداری شویم اما اعلام شد که داخل فرمانداری کسی نیست و فرماندار رفته کرمانشاه.

ناهماهنگی هایی که همه جا هست، اینجا هم همچنان هست و بحران، مسوولان را دچار مشکل کرده و نبود سازماندهی، دردسرساز شده که مشابه این شرایط را در سایر مناطق بحران زده هم دیده بودیم.

شما در طول 30 سال گذشته در کدام مناطق زلزله زده حضور داشتید؟ نخستین حضور من مربوط به زلزله رودبار و منجیل بود که البته حدود یک هفته پس از وقوع زلزله به منطقه رفتم.

پس از آن هم، در مناطق زلزله زده بم، زرند، دورود، بروجرد و سیلاخور هم حضور داشتم.

شرایط و روحیات زلزله زدگان سرپل ذهاب، به کدام یک از مناطقی که حضور داشتید، شبیه تر است؟ مردم سرپل ذهاب، هنوز در شوک هستند.

یکشنبه شب، زلزله با شدت خیلی بالا رخ داده و مردم هنوز از شوک خارج نشده اند.

امکانات هم آن طور که باید، به دست شان نرسیده و احتمال اینکه در مرحله بعد، دچار خشم و پرخاشگری بشوند هم وجود دارد.

مشابه این شرایط را در زرند دیدم.

زلزله زرند، سال 1383 و یک سال بعد از زلزله بم اتفاق افتاد.

البته عمده خسارت، خارج از شهر بود اما مردم دنبال چادر بودند و چادر توزیع نمی شد.

زلزله زدگان هم به شدت از این بابت عصبی بودند و من در جلسه ای در فرمانداری زرند، توصیه کردم که اگر چادر به مردم بدهند، آنها آرام خواهند شد.

در سرپل ذهاب هم با همین شرایط مواجهیم.

مردم پشت درهای فرمانداری و در خیابان های شهر تجمع کرده بودند بدون اینکه حتی یک چادر به مردم داده باشند.

بعد از زلزله بم، برای نخستین بار در کشور، ستاد برای بازتوانی روانی حادثه دیدگان مخاطرات طبیعی راه اندازی شد.

در آن زمان، چه ضرورتی برای ایجاد این ستاد وجود داشت و با گذشت 14 سال از زلزله بم، فکر می کنید همچنان نیازمند چنین ستادی هستیم؟ ضرورت فعالیت چنین ستادی، دایمی است اما در آن زمان، دستگاه ها کمتر از امروز به ضرورت ارایه خدمات روانی- اجتماعی پس از وقوع حوادث و بلایا التفات داشتند و اصلا درپی چنین خدماتی نبودند و حتی ممکن بود در پاسخ به درخواست ما فکر کنند چه کار زائد و دست و پا گیری است.

امروز همه به این رسیده اند که چنین خدماتی باید باشد و از همان لحظه و روز اول هم باید باشد اما متاسفانه، انسجام و ساختاری برای ارایه خدمات سلامت روانی- اجتماعی وجود ندارد.

البته حتی برای مدیریت بحران هم هنوز ساختار منسجمی نداریم.

روز دوشنبه که ما به سرپل ذهاب رسیدیم، با ساختمان تخریب شده و غیرقابل استفاده بهزیستی مواجه شدیم و با همکارانی که کف حیاط، فرشی انداخته و نشسته بودند.

ما هم کنارشان نشستیم و با سازمان بندی گروه های اعزامی از استان های ایلام و کردستان، کمیته هایی برای نحوه ارایه خدمات روانشناختی و حمایتی تشکیل دادیم که از روز گذشته، کارشان را شروع کردند اما جای تعجب دارد که چرا هنوز و با وجود شرایطی که هر روز شاهد آن هستیم، این خدمات ساختار منسجمی ندارد آن هم با وجود آنکه همه به ضرورت ارایه خدمات حمایتی و روانشناختی پی برده اند.

بعد از ظهر روز گذشته، یک زمین لرزه 4 ریشتری در لرستان ثبت شد.

ما در کشوری زندگی می کنیم که هر روز شاهد حوادث طبیعی است.

من هم دیشب خبر این زمین لرزه را شنیدم.

البته ما هم فقط با زلزله مواجه نیستیم.

سیل و تصادفات جاده ای و سقوط هواپیما هم بلا و مصیبت و سانحه است و باید برای تمام قربانیان این حوادث، خدمات حمایتی و روانشناختی در دسترس باشد که نیست.

شما به عنوان یک مسوول دولتی به منطقه زلزله زده رفتید و از نزدیک با درد و سوگ مردم مواجه شدید.

مردمی که هم عزادار مرگ عزیزان شان هستند و هم سرمایه و خانه و اسباب زندگی شان را از دست داده اند و دولت هم در پاسخ به نیاز و درخواست این مردم موفق نبوده است.

تجمیع این دردها تا چه حد می تواند در به تاخیر افتادن بازتوانی روانی مردم موثر باشد؟ در متون و منابع علمی گفته شده که هر چه حمایت های اجتماعی از مصیبت دیدگان بلایا و سوانح، بهتر و بیشتر و به موقع باشد و هر چه بتوان به مصیبت زدگان این را القا کرد که درد و رنج شان توسط مسوولان درک شده، هم فرآیند بهبودی را تسریع می کند و هم تعمیق و ژرفا می بخشد.

البته به نظر می رسد با پایان مراحل تریاژ و امداد و نجات اولیه، هنوز فرصت برای چنین القائاتی هست اما حتی خدمات ارایه شده هم انسجام ندارد.

به عنوان مثال، دوشنبه شب که ما در سطح شهر راه می رفتیم، زلزله زدگان پراکنده بودند در حالی که مردم نباید پراکنده باشند بلکه باید مکانی برای اسکان مردم ایجاد شود و مسوولان و اعضای هلال احمر و سایر نهادها در دسترس باشند و مردم آنها را ببینند در حالی که ما فقط نیروهای ارتش و ناجا را می دیدیم که آنها هم برای تامین امنیت در منطقه حضور داشتند.

با وجود آنکه سرپل ذهاب بیشترین تخریب و تلفات را هم داشته.

بله، سرپل ذهاب بیشترین خسارت مالی و جانی را داشته.

آمدن مسوولان به منطقه، این پیام را به مردم می دهد که مشکل تان درک شده، اما این پیام کافی نیست.

مسوولان دستگاه ها باید سریع تر وارد منطقه شوند و خدمات رسانی هم هر چه سریع تر شروع شود چون تاخیر در ارایه خدمات، احتمال بروز خشم و ناراحتی مردم را افزایش خواهد داد.

در خبرها می شنیدیم که یکی از نمایندگان استان کرمانشاه، 15 نفر از اعضای خانواده اش را در این زلزله از دست داده است.

ضروری ترین و نخستین اقدام برای بازتوانی روانی زلزله زدگان کرمانشاه از چه زمانی باید شروع شود؟ فرصت طلایی بهبود روانی زلزله زدگان چقدر است؟ در منابع می گویند که سه روز اول بعد از وقوع حادثه و تا 72 ساعت اولیه، مرحله شوک است.

بنابراین تا روز چهارشنبه هم ممکن است مردم در شوک باشند و پس از آن، مردم به تدریج از شوک خارج می شوند ولی در همین مرحله شوک هم باید خدماتی به عنوان کمک های اولیه روانشناختی به مردم ارایه کنیم و آنها به سرپناه های اضطراری موقت هدایت شوند و با زلزله زدگان، ابراز همدردی کنیم و حتما، آنهایی که در معرض خطر بروز آسیب های روانی هستند در همین مدت شناسایی شوند.

پس از 72 ساعت، ارایه خدمات اولیه روانشناختی شروع می شود و تا 40 روز اول، فرصت مناسبی است که با کمک تکنیک های روانشناختی، زلزله زدگان را به سمتی ببریم که تجربه شان را از حادثه و از ضربه روانی بگویند و برای بازیابی و بهبود روانی زلزله زدگان متمرکز شویم.

بعد از 40 روز اول، برای آن تعداد که شناسایی شده و نیازمند خدمات بیشتر در سطح بالاتر هستند، خدمات تخصصی ارایه می شود ولی فرصت طلایی ما 40 روز اول بعد از حادثه است.

کرمانشاه یکی از استان های با آمار بالای خودکشی است.

زمین لرزه که یک آسیب طبیعی است و نه انسان ساخت، تا چه حد می تواند این افراد سوگوار را که زندگی و کاشانه شان هم از دست رفته، در معرض خودکشی قرار دهد؟ اگر مداخلات موثری نداشته باشیم، زمین لرزه، نه تنها می تواند آمار خودکشی را در این استان متاثر کند بلکه بر طیفی از آسیب های اجتماعی در این استان تاثیرگذار خواهد بود چرا که استان کرمانشاه از نظر شیوع مصرف موادمخدر و اچ آی وی هم یکی از استان های پر خطر کشور بوده است.

و آمار بیکاری بالاتر از میانگین کشوری دارد.

بله و می تواند بر این شرایط تاثیرگذار باشد اما این نکته هم مهم است که در زمان وقوع آسیب هایی همچون جنگ، اگر به دنبال ارایه خدمات روانشناختی، یک بافت حمایتی بین مردم ایجاد شود، این بافت حمایتی می تواند به عنوان یک سپر دفاعی عمل کند و به خصوص در کرمانشاه، پتانسیل ایجاد چنین بافتی در مردم هست و می تواند مانند یک ضربه گیر عمل کند.

امیدوارم این بافت حمایتی امکان فعال شدن پیدا کند هر چند که با توجه به شرایط امروز در کشور و در منطقه زلزله زده، ایجاد این بافت حمایتی بسیار سخت است ضمن آنکه گسترش آسیب های اجتماعی و تشدیدمشکلات مردم ناشی ازضربه روانی پس از زلزله، نگران کننده است.


کلید واژه ها: زلزله - روان - سازمان بهزیستی کشور - روانشناس - زلزله زدگان - سلامت - سلامت روان - سازمان بهزیستی - حمایت - کرمانشاه - وزارت بهداشت - منطقه - ساختار - هایی - کشور - آسیب های اجتماعی - کودکان بی سرپرست - خانواده - پیشگیری - اجتماعی - بهزیستی - پیشگیری و درمان - مناطق زلزله زده - دوشنبه - بهداشت - بلایای طبیعی - وزارت - از دست دادن - گزارش - روانشناختی

آخرین اخبار سرویس:
شناسایی تغییرات ژنتیکی افراد ایرانی دردانشگاه علوم بهزیستی/عدم ثبت 30درصد ازتغییرات ژنی در دنیا

نگهداری دام و طیور در منازل مسکونی شهرها/توزیع غیرمجاز سبزی خرد شده

وزیر بهداشت: تلفات «آلودگی هوا» کمتر از «سانچی» نیست

دوزبانه بودن به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کند

چرا دندان می پوسد؟

مزایای حل جدول کلمات متقاطع

صبحانه های خوشمزه، خوشگل و سریع

چرا خون دماغ می شویم؟

راهنمای استفاده از ادویه در غذا

خیز ایران برای حرکت به سمت درمان های اختصاصی بیماری های ژنتیکی

بیماری ناشناخته این دختر 17 سال خانه نشینش کرد!

خوابتان نمی برد؟ کارهای فردا را بنویسید!

طرز تهیه چیپس ترتیلا

چیزبرگر سبزیجات، مخصوص گیاهخواران

نیمی از جوانان ایرانی چاق هستند/ از هر 5 دانش آموز یکی چاق است

فرمول غذایی برای مقابله با افسردگی فصلی

ارتباط این بیماری ها با ضعف وسلامت موهای شما

برگزاری کمیته ستاد دهه فجر در شبکه بهداشت و درمان شهرستان هندیجان

گزینه های غذایی مفید برای رفع کم آبی بدن

بهترین مواد غذایی برای پیشگیری از کم خونی

حمله گرگ هار به مردم در زنجان

ضرورت راه اندازی مراکز ژن درمانی در کنار مرکز "ایرانوم"

مضرترین مواد غذایی برای استخوان ها

طرز تهیه آش بلغور، پیشنهاد کرمانشاهی

دستکاری طبیعت و سدسازی بی رویه در ایران و عراق عامل ریزگردهاست

پدیده "مغز کودک" وجود دارد و قابل سنجش است

طرز تهیه کباب سلطانی ایرانی (برگ و کوبیده)

غذاهای ایرانی خوشمزه، بدون یک وجب روغن

استرس با زیبایی تان چه می کند؟

تلفات آلودگی هوا کمتر از تعداد جان باختگان سانچی نیست

پیرزنی که با شیوه ابداعی و عجیب خود سرطانش را درمان کرد +فیلم

چرا دندان می پوسد؟

اصلاح باورهای نادرست درباره شیر

اولویت سازمان غذا و دارو، حمایت از تولید داخل و نظام دارویی ژنریک است

سه عضو اهدایی جوان کرمانشاهی حیات بخش هموطنان نیازمند

چندنفر از ایرانی ها صرع دارند

پنج تاثیر باورنکردنی مطالعه بر بهبود سلامت

پس از مصرف نمک فراوان چه کاری انجام دهیم

ضرورت پیشگیری و درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک از دوران بلوغ

یک و نیم برابر حادثه سانچی هر روز در کشور اتفاق می افتد

خطر شیوع دیابت در افراد مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک

نیمی از جوانان ایرانی چاق هستند/ از هر 5 دانش آموز یکی چاق است

تاثیر فوق العاده روغن کرچک در رفع 9 مشکل عمده بانوان

مواد خوراکی ممنوعه برای بیماران مبتلا به سرطان سینه

ساخت مراکز بهداشتی درمانی مقاوم در مناطق زلزله زده کرمانشاه در اولویت وزارت بهداشت

سه عضو اهدایی جوان کرمانشاهی حیات بخش هموطنان نیازمند

اگر زخمی رسد، مرهم بسازیم- مختار مسعود*

ارتباط شرکت در مراسم مذهبی با طول عمر

برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی در رامشیر

رنگ سال 2018، این بنفش رویایی با شما حرف می زند

بیماری ناشناخته فاطمه/ 17 سال بدون تشخیص گذشت/عکس

چاقی سومین عامل مرگ و میر در کشور/ میزان شیوع چاقی افراد بالای 18 سال 62.5 درصد است

رتبه بندی خوابگاه های علوم پزشکی در بهمن ماه اعلام می شود

پژوهش های فعلی نیاز صنعت را تامین نمی کند

بازدید معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی از بندرگز

رییس سازمان غذا و دارو: اولویت سازمان غذا و دارو، حمایت از تولید داخل و نظام دارویی ژنریک است

هزینه راه اندازی هر تخت بیمارستانی چقدر است؟

غذاهای ممنوعه برای مبتلایان به سرطان سینه

روش های پیشگیری و درمان تبخال

وزارت بهداشت هر چه سریعتر جهت تجهیز و افتتاح بیمارستان قرچک اقدام کند

1122 ایثارگر استان قزوین پایش سلامت شدند

نویدهای تازه برای ناشنوایان؛ امکان انجام عمل کاشت ساقه مغز در شیراز

مراسم مذهبی طول عمر افراد را افزایش می دهد

طراحی ایمپلنت رباتیک برای درمان اختلالات گوارشی نوزادان

پس از مصرف نمک فراوان چه کاری انجام دهیم؟

چای با طعم های عجیب

قولهایی که نباید به فرزندانتان بدهید

روش های پیشگیری و درمان تبخال

بخش شیمی درمانی بیمارستان امام علی(ع) آمل تا پایان سال افتتاح می شود

برگزاری کارگاه آموزش کوله پشتی در مدارس شهرستان لالی

بیماری هایی که در پیچ و تاب مو های سر نهفته است

خانه های کاهگلی و کابوس زلزله

هار بودن گرگ مهاجم منطقه ایجرود تایید شد

یک متخصص: سرماخوردگی، خیلی هم بد نیست پرهیز از خوردن میوه های آبکی

روش های پیشگیری و درمان تبخال

اضافه وزن در 70 درصد ایرانیان بالای 20 سال

مواد خوراکی ممنوعه برای بیماران مبتلا به سرطان پستان

به این 7 دلیل لازم نیست از کودکتان نخبه بسازید

«دکمه قرمز» همسرتان را زودتر پیدا کنید

خوردن جو دوسر در صبحانه راهی برای مقابله با آرتروز

لطفا کودکتان را لوس نکنید

هزینه راه اندازی هر تخت بیمارستانی چقدر است؟

فال روزانه سه شنبه 26 دی 1396

تعویض مفصل لگن با بازوی رباتیک

ساخت مراکز بهداشتی درمانی مقاوم در مناطق زلزله زده کرمانشاه در اولویت وزارت بهداشت

اجرای طرح ویزیت رایگان پزشکی در آموزش و پرورش ناحیه دو ری

سمی برای درمان آرتروز

امکان انجام عمل کاشت ساقه مغز در شیراز نویدهای تازه برای ناشنوایان

ارتباط شرکت در مراسم مذهبی با طول عمر

چرا بعد از خوردن غذا احساس خستگی داریم؟

سالاد بخوریم یا نخوریم؟

وقتی مافیای گوشت به گوزن و آهو هم رحم نمی کنند

یک متخصص: سرماخوردگی، خیلی هم بد نیست/ پرهیز از خوردن میوه های آبکی

نکات مهم برای انتخاب لباس نوزاد

چرا خون دماغ می شویم؟

روش های پیشگیری و درمان تبخال

اعلام رتبه بندی خوابگاه های علوم پزشکی در بهمن

زخم های ناحیه تناسلی را جدی بگیرید

پرداخت مطالبات سال 95 مراکز درمانی و دارویی، به زودی

جدایی عاطفی زنگ خطری برای زندگی مشترک

نگران گسترش آسیب های اجتماعی در مناطق زلزله زده هستیم

نگران گسترش آسیب های اجتماعی در مناطق زلزله زده هستیم