مطالب مرتبط:
 روحانی در سرپل ذهاب: دولت برای بازسازی منازل خسارت دیده از زلزله، کمک بلاعوض و وام بلند مدت اعطا خواهد کرد/ دولت در کنار مردم زلزله زده خواهد بود
پیشنهاد فرمانده سپاه ایلام درباره ی چگونگی نقش آفرینی ایلام در بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه
مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن: 31 هزار واحد مسکونی در استان کرمانشاه خسارت دیده است
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات اراک خبر داد آمادگی موکب داران ستاد اربعین اراک برای پخت و توزیع روزانه 30 هزار پرس غذا در مناطق زلزله زده
کمک به مردم و بازسازی، دستور کار دولت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 09:252017-11-15اقتصادي

ساختمان های فرسوده دانشگاهی نیازمند بازسازی هستند


بی توجهی به ساختمان های فرسوده دانشگاهی که عمر آن ها بعضا به صد سال می رسد، در حالی از سوی مسئولان صورت می گیرد که کشور ما به عنوان یکی از مناطق پرخطر از نظر وقوع بحران هایی نظیر زلزله  شناخته می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری ایسکانیوز، محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، نوسازی و ارتقای سطح ایمنی ساختمان های این دانشگاه را از برنامه های مهم سال جاری عنوان کرد و گفت: با توجه به قدمت بالای دانشگاه تهران بسیاری از ساختمان های این دانشگاه نزدیک به 80 سال عمر دارند که بسیاری از این ساختمان ها در پردیس مرکزی قرار گرفته اند، اگرچه ساختمان های پراکنده در سطح شهر نیز از قدمت بالایی برخوردارند، بنابراین باید بحث ایمنی و نوسازی این ساختمان ها مورد توجه قرار بگیرد.

نیلی افزود: از دو سال پیش برنامه مقاوم سازی و ایمنی سازی ساختمان های این دانشگاه نظیر دانشکده حقوق و علوم سیاسی آغاز شده است که این پروژه در مراحل نهایی قرار دارد.

بنابراین سعی داریم در سال آینده با تامین اعتبار لازم امر مقاوم سازی سایر ساختمان ها را نیز در دستور کار قرار بدهیم.

به گفته وی، با توجه به اینکه در مراحل نوسازی و مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه تهران باید فعالیت های آموزشی و پژوهشی همزمان انجام بگیرد، بنابراین روند کار کند پیش می رود، اما نوسازی ساختمان دانشکده حقوق به عنوان اولین تجربه کاری در این حوزه با موفقیت انجام می شود.

رییس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: دانشکده ادبیات و علوم انسانی در اولویت کار مقاوم سازی و نوسازی قرار دارد و اگر اعتبارات لازم که در اختیار وزارت علوم قرار دارد، اختصاص داده شود، سایر ساختمان ها را نیز از نظر ایمنی ارتقاء خواهیم داد.

چراکه این برنامه نیازمند اعتبارات مجزا و تعریف شده است و تاکنون دانشگاه تهران از منابع محدود خود حداقل های لازم را در جهت ایمنی سازی انجام داده است.

وی یادآور شد: دانشگاه تهران برای آسانسورها، سیستم های برق و سیستم های آتش نشانی فعالیت های ایمن سازی را آغاز کرده که منابع این فعالیت ها از منابع محدود دانشگاه تامین شده است.

همچنین کمیتهHSE برای ایمنی آزمایشگاه ها در این دانشگاه تشکیل شده و این کمیته در زمینه های مختلف ایمن سازی فعالیت می کند.

نیلی احمدآبادی در خصوص میزان اعتبار مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه تهران نیز گفت: اگر بخواهیم مابقی ساختمان های دارای بیش از 80 سال عمر این دانشگاه را نیز بازسازی کنیم، باید 10 برابر بودجه ای که برای دانشکده حقوق و علوم سیاسی هزینه کردیم، در دست داشته باشیم.

عدم پرداخت بودجه تعمیر و تجهیز دانشگاه علم و صنعت محمدعلی برخورداری رییس دانشگاه علم و صنعت، میزان بودجه تعمیر و تجهیز دانشگاه علم و صنعت را حدود 12 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: متاسفانه این مبلغ هنوز به طور کامل پرداخت نشده است.

در واقع این دانشگاه به دلیل قدمت بالا، ساختمان هایی در اختیار دارد که این ساختمان ها هر ساله نیاز به تجهیز و نوسازی دارند.

بنابراین با مبلغ اندک تعمیر و تجهیز نمی توان اولویت خاصی را برای تعمیر ساختمان های خاص اختصاص داد.

تنها تلاش ما این است که بودجه در دانشگاه به صورت عادلانه توزیع شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه هیچ بودجه ای به عنوان بودجه نوسازی برای دانشگاه علم و صنعت اختصاص نیافته است، گفت: بودجه ساخت و ساز با اعتبار تعمیر و تجهیز از یکدیگر مجزا است.

متاسفانه بودجه ای در امر ساخت و ساز به دانشگاه اختصاص داده نشده است.

ضرورت نوسازی 30 درصد ساختمان های دانشگاه تربیت مدرس محمدتقی احمدی، رییس دانشگاه تربیت مدرس، اظهار کرد: طرح بزرگ مقاوم سازی ساختمان های حساس و مهم کشور از سال 1381 آغاز شد، اجرای این طرح به مدت 6 سال به طور جدی ادامه پیدا کرد.

با توجه به اینکه من مسئولیت پشتیبانی و هدایت این پروژه ها را برعهده داشتم، در جریان جزییات آن قرار دارم.

در واقع بر اساس این پروژه قرار شد ساختمان های مهم و استراتژیک کشور که از لحاظ مقاوم سازی ایمن نیستند را ایمن سازی کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: در این پروژه تعدادی از پروژه های مربوط به ارزیابی آسیب پذیری و مقاوم سازی ساختمان های کشور را در دوره هفت سال آغاز کردیم و تعدادی از این ساختمان ها در حد مطالعات و ارائه نقشه های اجرایی پیش رفت که البته فقط تعداد محدودی از این ساختمان های غیرایمن مقاوم سازی شدند و پروژه مطالعاتی به مرحله اجرا درآمد، بطوریکه بهترین نمونه های این نوسازی در حوزه نوسازی مدارس کشور اتفاق افتاد و در این راستا نزدیک به سه هزار مدرسه مقاوم سازی شدند.

رییس دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه بودجه های پشتیبانی مستمر از پروژه فوق در نیمه دوم دهه 80 تامین نشد، بسیاری از ساختمان های دانشگاه های کشور که ایمنی مناسبی ندارند، سهم کمتری از این بودجه مقاوم سازی بردند.

احمدی تاکید کرد: در ابتدای اجرای طرح مقاوم سازی ساختمان های مهم و حساس کشور حدود 4 میلیارد دلار بودجه در نظر گرفته شد که در نهایت فقط یک میلیارد دلار آن که البته بیشتر این بودجه در حوزه نوسازی مدارس آموزش و پرورش انجام شد، تخصیص پیدا کرد.

این در حالی است که سهم آموزش عالی از این رقم نیز بسیار ناچیز بود.

اما در نهایت سازوکار و زنجیره مقاوم سازی ساختمان های مهم کشوری در اواخر دهه 80 از هم پاشید.

ساختمان های دانشگاه شریف وضعیت ایمنی نامناسبی دارند محمود فتوحی، رییس دانشگاه صنعتی شریف، به تشریح مهم ترین برنامه های دانشگاه شریف در سال جاری پرداخت و افزود: این دانشگاه در نظر دارد برای سال جاری برنامه های مختلف و جدی در حوزه های مختلف آموزشی، پژوهشی و بین الملل داشته باشد، به طوری که در حوزه بین الملل سعی می کنیم به نوعی ارتباط بین المللی در جهت جذب دانشجو از کشورهای همسایه و همچنین ارتباط با دانشگاه های تراز اول دنیا برای انجام فعالیت ها و اجرای دوره های مشترک را در دستور کار قرار دهیم.

به نوعی تلاش داریم چه در حوزه کشورهای همسایه به عنوان کشورهای نفوذ و چه با کشورهایی که دارای کیفیت بالای علمی آموزشی هستند، در جهت اجرای دوره های مشترک و همچنین فرستادن دانشجویان دوره کارشناسی ارشد برای گذراندن برخی دوره ها فعال تر ظاهر شویم.

وی در ادامه تصریح کرد: در حوزه آموزش برنامه دانشگاه صنعتی شریف این است که در راه اندازی رشته های "میان رشته ای" به صورت جدی تر وارد عمل شود و در زمینه عمرانی نیز توسعه دانشگاه به سمت شمال و منطقه 22 از مهمترین برنامه های سال جاری به شمار می رود.

همچنین در عرصه پژوهش نیز عمده برنامه ما این است که تلاش بیشتری در جهت تجاری سازی و تکمیل کردن زنجیره دانش ورزی در دانشگاه داشته باشیم.

رییس دانشگاه صنعتی شریف ساخت ساختمان "کلاس درس" در دانشگاه را یکی از مهمترین پروژه های عمرانی سال جاری عنوان کرد و گفت: یکی از اقداماتی که در سال جاری دنبال آن هستیم، این است که احداث ساختمان دانشگاه با عنوان "کلاس درس" را امسال به پایان برسانیم و ساختمان کلاس درس فعلی را که نیازمند مقاوم سازی است را تعطیل و به ساختمان جدید منتقل کنیم.

خوشبختانه مقاوم سازی ساختمان "کلاس درس" در حال حاضر شروع شده است.

فتوحی با بیان اینکه ساختمان های دانشگاه شریف از لحاظ ایمنی وضعیت خوبی ندارند، گفت: در صورتی که بودجه کافی برای مقاوم سازی و نوسازی این ساختمان ها در اختیار داشته باشیم، تمامی ساختمان های این دانشگاه بخصوص ساختمان های "کلاس درس" را که از لحاظ ایمنی وضعیت نامناسب دارند، مقاوم سازی خواهیم کرد.

بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی ایران فضای فیزیکی ندارد علی جعفریان، رییس پیشین دانشگاه علوم پزشکی تهران، محدودیت فیزیکی را از مشکلات دانشگاه علوم پزشکی تهران بر شمرد و گفت: به دلیل قدیمی بودن دانشگاه و اینکه تقریبا در طول سال های زیاد فضای جدیدی به آن اضافه نشده است، مساله محدودیت فیزیکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران بسیار جدی است و ناچار هستیم مرتبا در این زمینه سرمایه گذاری کنیم.

وی با بیان اینکه از زمان جدا شدن دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران، بخش علوم پزشکی فضای مناسبی به جز پردیس مرکزی در اختیار ندارد، اظهار کرد: بقیه ساختمان های این دانشگاه پراکنده و غیر دانشگاهی هستند و دانشگاه علوم پزشکی تهران به دنبال آن است که پردیس دومی را ایجاد کند و در حال حاضر به دنبال فضایی برای ایجاد این پردیس است.

جعفریان تاکید کرد: البته بخشی از مشکل دانشگاه علوم پزشکی تهران در طرح ساماندهی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران حل خواهد شد و ساختمان جدید دانشکده پزشکی و دانشکده توانبخشی در محوطه پردیس پورسینا ایجاد خواهد شد، اما باز هم پردیس دومی نیاز است تا خوابگاه های این دانشگاه در آن متمرکز شوند.

رییس پیشین دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به فرسوده و مستهلک بودن آپارتمان ها و مجتمع های خوابگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: به غیر از خوابگاه کوی دانشگاه که آن هم قدیمی است، بقیه خوابگاه های این دانشگاه برای کاربری خوابگاهی ایجاد نشده اند، بنابراین در پردیس دوم این دانشگاه هم فضاهای خوابگاهی جدید ایجاد خواهد شد و هم امکانات ورزشی و تفریحی برای دانشجویان مستقر می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر مهمترین مشکل برای ایجاد پردیس دوم دانشگاه علوم پزشکی تهران مساله تهیه زمین است، چرا که حدود 150 تا 200 هکتار زمین در تهران نیاز است که تا کنون کسی آن را در اختیار دانشگاه قرار نداده است و جای تاسف است که بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی کشور و دومین دانشگاه کشور از نظر تعداد هیات علمی و اولین دانشگاه از نظر رتبه های پژوهشی فضا ندارد و کسی نیز تاکنون به فکر تامین این فضا نبوده است.

ساختمان های 40 دانشگاه کشور نیازمند بازسازی هستند حسین عسگریان ابیانه، معاون اداری مالی وزارت علوم، اظهار کرد: در بودجه عمرانی امسال بخشی از اعتبارات وزارت علوم برای نوسازی و بازسازی ساختمان های مراکز دانشگاه ها اختصاص یافته و این وزارتخانه به دنبال تقویت میزان اعتبارات تخصیصی این بخش است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه ساختمان های حدود 40 دانشگاه در کشور نیازمند بازسازی و مقاوم سازی هستند، تصریح کرد: متاسفانه ساختمان های دانشگاه های قدیمی معمولا بالای 30 تا 40 سال و حتی بیشتر قدمت دارند که عمده این ساختمان ها نیازمند بازسازی هستند، در این راستا طی سال جاری بخش عمرانی بصورت متمرکز به منظور مقاوم سازی این ساختمان ها بودجه در نظر گرفته است.

معاون اداری و مالی وزارت علوم همچنین خاطر نشان کرد: از امسال وزارت علوم بطور جدی دنبال مقاوم سازی و نوسازی ساختمان های فرسوده دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی قدیمی است و بودجه آن برای سال های آینده و در طول برنامه ششم توسعه قطعا افزایش خواهد یافت.

تخصیص اعتبار 10 میلیاردی برای مقاوم سازی دانشگاه ها مهرالله رخشانی مهر، مدیر کل طرح های عمرانی وزارت علوم، برنامه های وزارت علوم در حوزه مقاوم سازی را به دو بخش تقسیم کرد و افزود: بخش اول تعمیرات اساسی و بخش دوم مقاوم سازی است که البته دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی این دو بخش را با یکدیگر اشتباه می گیرند.

در حالی که منظور ما از مقاوم سازی این است که اگر زمانی زلزله ای اتفاق افتاد، ساختمان دانشگاه مقاومت لازم در برابر زلزله را داشته باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: مفهوم مقاوم سازی تعویض پارکت، کف یا تغییر سیستم دیوار ساختمان خاص نیست، متاسفانه بسیاری از مسئولان دانشگاه ها مقاوم سازی و تعمیر ساختمان ها را با یکدیگر اشتباه می گیرند و در نتیجه هزینه های مقاوم سازی به صورت سرسام آور افزایش می یابد.

بطوریکه در یک ساختمان بعد از مقاوم سازی، تعمیرات اساسی انجام می دهند؛ در نتیجه هزینه های نهایی آن نزدیک به هزینه تمام شده یک ساختمان یا حتی بیشتر از آن می شود، به همین دلیل سازمان برنامه و بودجه کشور معمولا از طرح های مقام سازی استقبال نمی کنند.

مدیر کل طرح های عمرانی وزارت علوم افزود: این وزارت خانه برای برخی از پروژه های ساختمانی بطور سالانه هزینه مقاوم سازی دارد.

این اعتبار برای پروژه هایی نظیر ساختمان دانشکده حقوق دانشگاه تهران است که ماهیت میراثی دارند و ما به دنبال حفظ آن هستیم.

رخشانی مهر خاطرنشان کرد: در حال حاضر ردیف متمرکزی به نام مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه ها با اعتبار 10 میلیارد تومان در وزارت علوم در نظر گرفته شده که این اعتبار برای ساختمان هایی که ماهیت میراثی دارند، اختصاص داده می شود، اما ساختمان های قدیمی که فرسوده هستند بسیاری از مواقع حفظ آن ها از نظر ریالی به صرفه نیست، این ساختمان ها باید تخریب و مجدد ساخته شوند که اعتباری نیز با عنوان طرح تامین فضا به مبلغ 1000 میلیارد تومان برای سال جاری تخصیص داده شده است.

مدیر کل طرح های عمرانی وزارت علوم همچنین با تاکید بر اینکه بیش از 60 درصد ساختمان های دانشگاه ها در برابر زلزله مقاوم نیستند، گفت: وزارت علوم از سال 85 تاکنون اعتباری با عنوان "مقاوم سازی" این ساختمان ها در نظر می گیرد، ولی به دلیل اینکه ماهیت دانشگاه ها به گونه ای است که امکان تخلیه و جایگزینی فضاهای خود را به جهت مقاوم سازی ندارند، در نتیجه روند مقاوم سازی این ساختمان ها کند می شوند و متاسفانه در حال حاضر دانشگاه هایی وجود دارند که پول مقاوم سازی را دریافت کردند، اما به دلیل عدم شرایط این اعتبار در حساب آنها مانده است.

ورود خیرین به حوزه مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه تهران محمود کمره ای، رییس هیات مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران، بر ضرورت مقام سازی ساختمان های دانشگاه ها تاکید کرد و افزود: خوشبختانه طی سال های اخیر فرهنگ خیرین در کشور تغییر یافته است.

رویکرد اول به این صورت است که خیرین فقط دنبال ساخت مدرسه یا درمانگاه نیستند، بلکه زمانی به اندازه کافی مدرسه ساخته شده و در حال حاضر این دانش آموزان باید وارد دانشگاه شوند و تحصیلات عالی داشته باشند.

در رویکرد دوم نیز شرایطی فراهم شده است که اقدام خیرین به جمع سپاری داده شود.

در واقع فرهنگ خیری در دانشگاه بین عده زیادی از افراد توزیع شده است و هر فردی به اندازه بضاعت و توانی که دارد، می تواند در این امر سهیم باشد.

ضمن اینکه رویکردی در دانشگاه ها ایجاد شده که خیرین با تشکیل بنیادی نظیر بنیاد حامیان دانشگاه تهران سعی در توسعه کمی و کیفی برنامه های دانشگاه ها دارند.

وی در ادامه نوسازی و مقاوم سازی ساختمان های فرسوده دانشگاه تهران را از مهمترین اولویت های بنیاد حامیان این دانشگاه عنوان کرد و گفت: متاسفانه به دلیل قدمت بسیار بالا بسیاری از ساختمان های دانشگاه تهران به مقاوم سازی و نوسازی نیاز دارند و در این زمینه اقدامات بسیار خوبی از سوی بنیاد حامیان دانشگاه تهران انجام گرفته است و خیرین ترجیح می دهند به جای نوسازی ساختمان های جدیدی ساخته شود.

رییس هیات مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران تاکید کرد: در حوزه ساخت ساختمان های جدید در دانشگاه تهران، دانشکده فنی این دانشگاه در گیلان با هفت هکتار زمین و 12 هزار متر مربع زیربنا ساخته شده که هزینه آن را اگر امروزه محاسبه کنیم، حدود 40 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

دو خوابگاه دانشجویی مخصوص پسران و یک خوابگاه نیز برای دختران احداث شده است.

علاوه بر این طی سال گذشته ساختمان 9 طبقه نیز برای دانشکده فنی و دانشجویان مهندسی مکانیک دانشگاه تهران در حدود 22 هزار متر مربع زیربنا و با اعتبار 43 میلیارد تومان طی 18 ماه برای این دانشگاه از سوی خیرین ساخته شده است.

نفس ساختمان های کهنه دانشگاه های کشور چند سالی می شود به شماره افتاده است.

این ساختمان ها که بیش از نیم و حتی برخی از آنها یک قرن عمر دارند و آرشیوی از بهترین های تاریخ علمی کشور را رقم زده اند، هر لحظه احتمال دارد که محل بروز اتفاقات ناخوشایند و تلخی باشند و درست در روزهایی که باید به آنها توجه شود، به حال خود رها شده اند.

این در حالی است که مقاوم سازی و نوسازی ساختمان های دانشگاه های کشور بخصوص دانشگاه هایی که قدمت بالایی دارند، باید بعنوان یکی از ضرورت های دولت و مسئولان وزارت علوم مد نظر قرار بگیرد و با اختصاص بودجه لازم این موضوع را در اولویت تصمیم گیری ها قرار دهند.

حال حادثه اخیر زلزله کرمانشاه می تواند تلنگری باشد برای مسئولان تا فکری به حال بافت های فرسوده ساختمان های دانشگاه ها کنند.

منبع : ایسنا
کلید واژه ها: دانشگاه - ساختمان - دانشگاه تهران - تهران - رییس دانشگاه تهران - ایمنی - نوسازی - برنامه - علوم - بازسازی - حقوق - فرسوده - نیلی - علوم انسانی - بودجه - تامین - سیاسی - محمود نیلی - وزارت علوم - آزمایشگاه - آتش نشانی - هایی - خبرگزاری - مسئولان - موفقیت - ادبیات - آینده - پروژه - اولین - وزارت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام شرکت پارسه ارتباطات پایدار

استخدام هتل سنتی اصفهان در چهار رده شغلی

چرامشاور رییس جمهور که می گوید افرادی با اسلحه به بانک مرکزی رفته اند،صراحتا بگویدچه کسانی بودند

قیمت طلا به 1328 دلار رسید

چرا فروشندگان مسکن غیب می شوند!

استخدام برنامه نویس تحت وب در شرکت معتبر بازرگانی

زمان جلسه معارفه "شفا" برای عرضه اولیه 10 درصدی مشخص شد

استخدام نیروی فنی با آشنایی کامل به برق و مکانیک صنعتی در اصفهان

نقدینگی به طرف بازار بدهی حرکت کرد

گردشگری با نمایشگاه های این هفته/پیشنهاد ویژه؛دهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری/شیراز

دلار تا چقدر ارزان خواهد شد؟

ادامه اعتراضات کارگزاران سفرهای زیارتی/ حج و زیارت: دایه مهربان تر از مادر نشوید

پایبندی 133 درصدی اوپک به توافق کاهش تولید نفت

استخدام سرپرست فروش در شرکت پخش و توزیع ویتانا

رکوردشکنی مصرف بنزین در روزهای پایانی سال

استخدام استادکار مکانیک جهت همکاری در تعمیرگاه فارسی در سیرجان

لزوم افزایش دستمزد نسبت به نرخ تورم

استخدام نیروی تحویلدار خانم در شهر بندر عباس

استخدام حسابدار جهت شرکت معدنی نصر راه پاسارگاد در سیرجان

استخدام صندوقدار جهت کار در آشپزخانه پاسارگاد در بندر عباس

استخدام تعدادی خانم جهت تکمیل کادر هتل عطر سیب در سیرجان

استخدام نیروی خانم جهت کارهای دفتری و حسابداری در بندر عباس

استخدام مشاور با سابقه در املاک در بندر عباس

استخدام کارشناس شبکه(برق،کامپیوتر) در آذربایجان شرقی

آغاز پیش فروش بلیط های نوروزی بدون افزایش قیمت/ثبت هشت میلون تردد در جاده های استان زنجان

پتروشیمی جم گواهینامه موسسه ملی تایید صلاحیت آلمان را کسب کرد

استفاده از نهال شناسنامه دار گام اول افزایش بهره وری در تولیدات باغی سمنان

دادن پروانه وکالت به معنی اشتغال زایی نیست

کاهش نرخ مبادله ای دلار

1000 میلیارد تومان طرح اشتغالزایی کردستان در انتظار پذیرش بانک های عامل است

مدارس کانکسی در منطقه زلزله زده سرپل ذهاب/تصاویر

540 هکتار از عرصه های منابع طبیعی خراسان شمالی جنگل شد

استخدام نیروی آقا جهت کار در مرکز معاینه فنی در سیرجان

استخدام حسابدار خانم جهت کار در رستوران در سیرجان

کشتی «کروز» به خزر می آید/ تجزیه یک معاونت در استانداری مازندران

استخدام نیرو جهت همکاری در رستوران شازده در تبریز

استخدام سالنکار آقا جهت کار در فست فود در سیرجان

هیچ تبلیغی برای تبریز 2018 در داخل و خارج کشور انجام نشده است

«وام ازدواج» 15 میلیونی شامل متقاضیان سال 96 می شود؟

نفت از 67 دلار گذشت

افتتاح پنجمین نمایشگاه دریایی با حضور معاون آخوندی

عیدی بازنشستگان تا 15 اسفند پرداخت می شود

حساب بانکی 86 دلال و قاچاقچی ارز مسدود شد

85 درصد چای مصرفی ایران وارد می شود

افزایش قیمت نفت همزمان با کاهش قیمت طلا

صاحبان آگهی‎های اغواکننده جریمه می شوند

همسان سازی حقوق بازنشستگان از ابتدای سال 97

اجرای طرح توسعه حرم طفلان مسلم (ع) توسط ستاد بازسازی عتبات قزوین

استخدام پیک موتوری جهت رستوران شقایق در قم

دعوت به همکاری راننده با اتومبیل مدل بالا در خراسان رضوی

آخرین وضعیت یارانه بگیران سال 97

استخدام کارشناس آزمایشگاه جهت شیفت عصر در شهر ریِ تهران

کاهش نرخ مبادله ای دلار/ پوند و یورو افزایش یافت

ابهام در محاسبه قیمت دلار/ یک جهش دیگر در انتظار بازار ارز است؟

تشریح فاینانس صنعت هوایی ایران با شرکت های فرانسوی

چقدر از کره ای ها عقب هستیم؟

رکورد جدید خانم های ایرانی! +عکس

چرا مطالبات معلمان با تاخیر پرداخت می شود؟

مادربرد ASRock X370 Pro 4، انتخاب ارزان برای پردازنده های AMD Ryzen

مددجویان بهزیستی وام 20 میلیونی دریافت می کنند

استخدام راننده جهت کار در پخش موادغذایی در سیرجان

استخدام تعدادی نیروی جوان جهت کار کناف در سیرجان

حمایت وزارت صمت از صنایع کوچک افزایش می یابد

استخدام فروشنده آقا جهت کار در میوه فروشی در سیرجان

136 چاه و چشمه لرستان از مدار خارج شده اند

استخدام مدیر فروش جهت همکاری در تبریز

استخدام چند نفر ویزیتور جهت همکاری در شهر اصفهان

استخدام تعدادی موتور سوار جهت پیک موتوری در شهر اصفهان

استخدام شاگرد ماهر جهت کار در کارواش در سیرجان

استخدام نگهبان جهت همکاری در تبریز

استخدام کارشناس ایمنی و صنعتی آقا جهت کار در اصفهان

استخدام همکار آقا جهت شرکت تولیدی لوازم خانگی در تبریز

میانگین مصرف روزانه بنزین در سال 96 چقدر است؟

استخدام کارگر نقاش زیرکار جهت کار در تبریز

استخدام فرزکار، تراشکار CNC، تراشکار معمولی آقا در اصفهان

/آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته/ برگزاری نشست علمای اسلامی در قزاقستان/ راه اندازی شبکه اختصاصی گردشگری در ازبکستان

استخدام کارشناس برق گرایش الکترونیک آقا جهت کار در اصفهان

استخدام تعدادی راننده با اتومبیل جهت کار در آژانس در شهر کرج

استخدام مدیر برنامه ریزی تولید و انبار در تبریز

جدیدترین نرخ دلار آمریکا و یورو در بازار ارز؛ شنبه 5 اسفند 96/ دلار مبادله ای 2 ریال ارزان شد

مبارزه علیه جوندگان در سطح 12 هزار هکتار در لرستان

تکمیل فاز یک خط 2 قطار شهری کرج کلید خورد

عرضه زعفران در بورس کالا برای اولین بار

انتقال 21 هزار تن پرتقال عیدانه مازندران به 18 استان کشور

56درصد از صادرات و واردات کالا ازهرمزگان انجام می شود

تولید برنج در مازندران بزودی کاملا ارگانیک می شود

56درصد از صادرات و واردات کالا ازهرمزگان انجام می شود

انتقال 21 هزار تن پرتقال عیدانه مازندران به 18 استان کشور

استخدام مهندس صنایع آقا با سابقه کار بالا جهت کار در اصفهان

استخدام منشی خانم جهت امور دفتری در شهر اصفهان

استخدام راننده با خودروی سواری جهت کار در شرکت  کرج

استخدام نیروی ساده آقا جهت همکاری با رستوران در اصفهان

استخدام حسابدار آقا جهت شرکت آذران مرغ تبریز

استخدام نیرو جهت کار در رستوران خیام نو در تبریز

استخدام تعدادی راننده با خودرو جهت کار در آژانس در کرج

استخدام راننده پایه یکم در حومه ماهدشت کرج

استخدام مدیر منابع انسانی جهت کار در مشهد

محصولات ایکاپ زیر چتر امداد خودرو ایران

تقوی: آیا می توان با دخالت پلیس بازار را کنترل کرد؟

عبدالله رمضان زاده: مشاور رییس جمهور که می گوید افرادی با اسلحه به بانک مرکزی رفته اند،صراحتا بگویدچه کسانی بودند

ساختمان های فرسوده دانشگاهی نیازمند بازسازی هستند

ساختمان های فرسوده دانشگاهی نیازمند بازسازی هستند