مطالب مرتبط:
 روحانی در سرپل ذهاب: دولت برای بازسازی منازل خسارت دیده از زلزله، کمک بلاعوض و وام بلند مدت اعطا خواهد کرد/ دولت در کنار مردم زلزله زده خواهد بود
پیشنهاد فرمانده سپاه ایلام درباره ی چگونگی نقش آفرینی ایلام در بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه
مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن: 31 هزار واحد مسکونی در استان کرمانشاه خسارت دیده است
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات اراک خبر داد آمادگی موکب داران ستاد اربعین اراک برای پخت و توزیع روزانه 30 هزار پرس غذا در مناطق زلزله زده
کمک به مردم و بازسازی، دستور کار دولت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 09:252017-11-15اقتصادي

ساختمان های فرسوده دانشگاهی نیازمند بازسازی هستند


بی توجهی به ساختمان های فرسوده دانشگاهی که عمر آن ها بعضا به صد سال می رسد، در حالی از سوی مسئولان صورت می گیرد که کشور ما به عنوان یکی از مناطق پرخطر از نظر وقوع بحران هایی نظیر زلزله  شناخته می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری ایسکانیوز، محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، نوسازی و ارتقای سطح ایمنی ساختمان های این دانشگاه را از برنامه های مهم سال جاری عنوان کرد و گفت: با توجه به قدمت بالای دانشگاه تهران بسیاری از ساختمان های این دانشگاه نزدیک به 80 سال عمر دارند که بسیاری از این ساختمان ها در پردیس مرکزی قرار گرفته اند، اگرچه ساختمان های پراکنده در سطح شهر نیز از قدمت بالایی برخوردارند، بنابراین باید بحث ایمنی و نوسازی این ساختمان ها مورد توجه قرار بگیرد.

نیلی افزود: از دو سال پیش برنامه مقاوم سازی و ایمنی سازی ساختمان های این دانشگاه نظیر دانشکده حقوق و علوم سیاسی آغاز شده است که این پروژه در مراحل نهایی قرار دارد.

بنابراین سعی داریم در سال آینده با تامین اعتبار لازم امر مقاوم سازی سایر ساختمان ها را نیز در دستور کار قرار بدهیم.

به گفته وی، با توجه به اینکه در مراحل نوسازی و مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه تهران باید فعالیت های آموزشی و پژوهشی همزمان انجام بگیرد، بنابراین روند کار کند پیش می رود، اما نوسازی ساختمان دانشکده حقوق به عنوان اولین تجربه کاری در این حوزه با موفقیت انجام می شود.

رییس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: دانشکده ادبیات و علوم انسانی در اولویت کار مقاوم سازی و نوسازی قرار دارد و اگر اعتبارات لازم که در اختیار وزارت علوم قرار دارد، اختصاص داده شود، سایر ساختمان ها را نیز از نظر ایمنی ارتقاء خواهیم داد.

چراکه این برنامه نیازمند اعتبارات مجزا و تعریف شده است و تاکنون دانشگاه تهران از منابع محدود خود حداقل های لازم را در جهت ایمنی سازی انجام داده است.

وی یادآور شد: دانشگاه تهران برای آسانسورها، سیستم های برق و سیستم های آتش نشانی فعالیت های ایمن سازی را آغاز کرده که منابع این فعالیت ها از منابع محدود دانشگاه تامین شده است.

همچنین کمیتهHSE برای ایمنی آزمایشگاه ها در این دانشگاه تشکیل شده و این کمیته در زمینه های مختلف ایمن سازی فعالیت می کند.

نیلی احمدآبادی در خصوص میزان اعتبار مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه تهران نیز گفت: اگر بخواهیم مابقی ساختمان های دارای بیش از 80 سال عمر این دانشگاه را نیز بازسازی کنیم، باید 10 برابر بودجه ای که برای دانشکده حقوق و علوم سیاسی هزینه کردیم، در دست داشته باشیم.

عدم پرداخت بودجه تعمیر و تجهیز دانشگاه علم و صنعت محمدعلی برخورداری رییس دانشگاه علم و صنعت، میزان بودجه تعمیر و تجهیز دانشگاه علم و صنعت را حدود 12 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: متاسفانه این مبلغ هنوز به طور کامل پرداخت نشده است.

در واقع این دانشگاه به دلیل قدمت بالا، ساختمان هایی در اختیار دارد که این ساختمان ها هر ساله نیاز به تجهیز و نوسازی دارند.

بنابراین با مبلغ اندک تعمیر و تجهیز نمی توان اولویت خاصی را برای تعمیر ساختمان های خاص اختصاص داد.

تنها تلاش ما این است که بودجه در دانشگاه به صورت عادلانه توزیع شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه هیچ بودجه ای به عنوان بودجه نوسازی برای دانشگاه علم و صنعت اختصاص نیافته است، گفت: بودجه ساخت و ساز با اعتبار تعمیر و تجهیز از یکدیگر مجزا است.

متاسفانه بودجه ای در امر ساخت و ساز به دانشگاه اختصاص داده نشده است.

ضرورت نوسازی 30 درصد ساختمان های دانشگاه تربیت مدرس محمدتقی احمدی، رییس دانشگاه تربیت مدرس، اظهار کرد: طرح بزرگ مقاوم سازی ساختمان های حساس و مهم کشور از سال 1381 آغاز شد، اجرای این طرح به مدت 6 سال به طور جدی ادامه پیدا کرد.

با توجه به اینکه من مسئولیت پشتیبانی و هدایت این پروژه ها را برعهده داشتم، در جریان جزییات آن قرار دارم.

در واقع بر اساس این پروژه قرار شد ساختمان های مهم و استراتژیک کشور که از لحاظ مقاوم سازی ایمن نیستند را ایمن سازی کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: در این پروژه تعدادی از پروژه های مربوط به ارزیابی آسیب پذیری و مقاوم سازی ساختمان های کشور را در دوره هفت سال آغاز کردیم و تعدادی از این ساختمان ها در حد مطالعات و ارائه نقشه های اجرایی پیش رفت که البته فقط تعداد محدودی از این ساختمان های غیرایمن مقاوم سازی شدند و پروژه مطالعاتی به مرحله اجرا درآمد، بطوریکه بهترین نمونه های این نوسازی در حوزه نوسازی مدارس کشور اتفاق افتاد و در این راستا نزدیک به سه هزار مدرسه مقاوم سازی شدند.

رییس دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه بودجه های پشتیبانی مستمر از پروژه فوق در نیمه دوم دهه 80 تامین نشد، بسیاری از ساختمان های دانشگاه های کشور که ایمنی مناسبی ندارند، سهم کمتری از این بودجه مقاوم سازی بردند.

احمدی تاکید کرد: در ابتدای اجرای طرح مقاوم سازی ساختمان های مهم و حساس کشور حدود 4 میلیارد دلار بودجه در نظر گرفته شد که در نهایت فقط یک میلیارد دلار آن که البته بیشتر این بودجه در حوزه نوسازی مدارس آموزش و پرورش انجام شد، تخصیص پیدا کرد.

این در حالی است که سهم آموزش عالی از این رقم نیز بسیار ناچیز بود.

اما در نهایت سازوکار و زنجیره مقاوم سازی ساختمان های مهم کشوری در اواخر دهه 80 از هم پاشید.

ساختمان های دانشگاه شریف وضعیت ایمنی نامناسبی دارند محمود فتوحی، رییس دانشگاه صنعتی شریف، به تشریح مهم ترین برنامه های دانشگاه شریف در سال جاری پرداخت و افزود: این دانشگاه در نظر دارد برای سال جاری برنامه های مختلف و جدی در حوزه های مختلف آموزشی، پژوهشی و بین الملل داشته باشد، به طوری که در حوزه بین الملل سعی می کنیم به نوعی ارتباط بین المللی در جهت جذب دانشجو از کشورهای همسایه و همچنین ارتباط با دانشگاه های تراز اول دنیا برای انجام فعالیت ها و اجرای دوره های مشترک را در دستور کار قرار دهیم.

به نوعی تلاش داریم چه در حوزه کشورهای همسایه به عنوان کشورهای نفوذ و چه با کشورهایی که دارای کیفیت بالای علمی آموزشی هستند، در جهت اجرای دوره های مشترک و همچنین فرستادن دانشجویان دوره کارشناسی ارشد برای گذراندن برخی دوره ها فعال تر ظاهر شویم.

وی در ادامه تصریح کرد: در حوزه آموزش برنامه دانشگاه صنعتی شریف این است که در راه اندازی رشته های "میان رشته ای" به صورت جدی تر وارد عمل شود و در زمینه عمرانی نیز توسعه دانشگاه به سمت شمال و منطقه 22 از مهمترین برنامه های سال جاری به شمار می رود.

همچنین در عرصه پژوهش نیز عمده برنامه ما این است که تلاش بیشتری در جهت تجاری سازی و تکمیل کردن زنجیره دانش ورزی در دانشگاه داشته باشیم.

رییس دانشگاه صنعتی شریف ساخت ساختمان "کلاس درس" در دانشگاه را یکی از مهمترین پروژه های عمرانی سال جاری عنوان کرد و گفت: یکی از اقداماتی که در سال جاری دنبال آن هستیم، این است که احداث ساختمان دانشگاه با عنوان "کلاس درس" را امسال به پایان برسانیم و ساختمان کلاس درس فعلی را که نیازمند مقاوم سازی است را تعطیل و به ساختمان جدید منتقل کنیم.

خوشبختانه مقاوم سازی ساختمان "کلاس درس" در حال حاضر شروع شده است.

فتوحی با بیان اینکه ساختمان های دانشگاه شریف از لحاظ ایمنی وضعیت خوبی ندارند، گفت: در صورتی که بودجه کافی برای مقاوم سازی و نوسازی این ساختمان ها در اختیار داشته باشیم، تمامی ساختمان های این دانشگاه بخصوص ساختمان های "کلاس درس" را که از لحاظ ایمنی وضعیت نامناسب دارند، مقاوم سازی خواهیم کرد.

بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی ایران فضای فیزیکی ندارد علی جعفریان، رییس پیشین دانشگاه علوم پزشکی تهران، محدودیت فیزیکی را از مشکلات دانشگاه علوم پزشکی تهران بر شمرد و گفت: به دلیل قدیمی بودن دانشگاه و اینکه تقریبا در طول سال های زیاد فضای جدیدی به آن اضافه نشده است، مساله محدودیت فیزیکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران بسیار جدی است و ناچار هستیم مرتبا در این زمینه سرمایه گذاری کنیم.

وی با بیان اینکه از زمان جدا شدن دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران، بخش علوم پزشکی فضای مناسبی به جز پردیس مرکزی در اختیار ندارد، اظهار کرد: بقیه ساختمان های این دانشگاه پراکنده و غیر دانشگاهی هستند و دانشگاه علوم پزشکی تهران به دنبال آن است که پردیس دومی را ایجاد کند و در حال حاضر به دنبال فضایی برای ایجاد این پردیس است.

جعفریان تاکید کرد: البته بخشی از مشکل دانشگاه علوم پزشکی تهران در طرح ساماندهی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران حل خواهد شد و ساختمان جدید دانشکده پزشکی و دانشکده توانبخشی در محوطه پردیس پورسینا ایجاد خواهد شد، اما باز هم پردیس دومی نیاز است تا خوابگاه های این دانشگاه در آن متمرکز شوند.

رییس پیشین دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به فرسوده و مستهلک بودن آپارتمان ها و مجتمع های خوابگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: به غیر از خوابگاه کوی دانشگاه که آن هم قدیمی است، بقیه خوابگاه های این دانشگاه برای کاربری خوابگاهی ایجاد نشده اند، بنابراین در پردیس دوم این دانشگاه هم فضاهای خوابگاهی جدید ایجاد خواهد شد و هم امکانات ورزشی و تفریحی برای دانشجویان مستقر می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر مهمترین مشکل برای ایجاد پردیس دوم دانشگاه علوم پزشکی تهران مساله تهیه زمین است، چرا که حدود 150 تا 200 هکتار زمین در تهران نیاز است که تا کنون کسی آن را در اختیار دانشگاه قرار نداده است و جای تاسف است که بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی کشور و دومین دانشگاه کشور از نظر تعداد هیات علمی و اولین دانشگاه از نظر رتبه های پژوهشی فضا ندارد و کسی نیز تاکنون به فکر تامین این فضا نبوده است.

ساختمان های 40 دانشگاه کشور نیازمند بازسازی هستند حسین عسگریان ابیانه، معاون اداری مالی وزارت علوم، اظهار کرد: در بودجه عمرانی امسال بخشی از اعتبارات وزارت علوم برای نوسازی و بازسازی ساختمان های مراکز دانشگاه ها اختصاص یافته و این وزارتخانه به دنبال تقویت میزان اعتبارات تخصیصی این بخش است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه ساختمان های حدود 40 دانشگاه در کشور نیازمند بازسازی و مقاوم سازی هستند، تصریح کرد: متاسفانه ساختمان های دانشگاه های قدیمی معمولا بالای 30 تا 40 سال و حتی بیشتر قدمت دارند که عمده این ساختمان ها نیازمند بازسازی هستند، در این راستا طی سال جاری بخش عمرانی بصورت متمرکز به منظور مقاوم سازی این ساختمان ها بودجه در نظر گرفته است.

معاون اداری و مالی وزارت علوم همچنین خاطر نشان کرد: از امسال وزارت علوم بطور جدی دنبال مقاوم سازی و نوسازی ساختمان های فرسوده دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی قدیمی است و بودجه آن برای سال های آینده و در طول برنامه ششم توسعه قطعا افزایش خواهد یافت.

تخصیص اعتبار 10 میلیاردی برای مقاوم سازی دانشگاه ها مهرالله رخشانی مهر، مدیر کل طرح های عمرانی وزارت علوم، برنامه های وزارت علوم در حوزه مقاوم سازی را به دو بخش تقسیم کرد و افزود: بخش اول تعمیرات اساسی و بخش دوم مقاوم سازی است که البته دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی این دو بخش را با یکدیگر اشتباه می گیرند.

در حالی که منظور ما از مقاوم سازی این است که اگر زمانی زلزله ای اتفاق افتاد، ساختمان دانشگاه مقاومت لازم در برابر زلزله را داشته باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: مفهوم مقاوم سازی تعویض پارکت، کف یا تغییر سیستم دیوار ساختمان خاص نیست، متاسفانه بسیاری از مسئولان دانشگاه ها مقاوم سازی و تعمیر ساختمان ها را با یکدیگر اشتباه می گیرند و در نتیجه هزینه های مقاوم سازی به صورت سرسام آور افزایش می یابد.

بطوریکه در یک ساختمان بعد از مقاوم سازی، تعمیرات اساسی انجام می دهند؛ در نتیجه هزینه های نهایی آن نزدیک به هزینه تمام شده یک ساختمان یا حتی بیشتر از آن می شود، به همین دلیل سازمان برنامه و بودجه کشور معمولا از طرح های مقام سازی استقبال نمی کنند.

مدیر کل طرح های عمرانی وزارت علوم افزود: این وزارت خانه برای برخی از پروژه های ساختمانی بطور سالانه هزینه مقاوم سازی دارد.

این اعتبار برای پروژه هایی نظیر ساختمان دانشکده حقوق دانشگاه تهران است که ماهیت میراثی دارند و ما به دنبال حفظ آن هستیم.

رخشانی مهر خاطرنشان کرد: در حال حاضر ردیف متمرکزی به نام مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه ها با اعتبار 10 میلیارد تومان در وزارت علوم در نظر گرفته شده که این اعتبار برای ساختمان هایی که ماهیت میراثی دارند، اختصاص داده می شود، اما ساختمان های قدیمی که فرسوده هستند بسیاری از مواقع حفظ آن ها از نظر ریالی به صرفه نیست، این ساختمان ها باید تخریب و مجدد ساخته شوند که اعتباری نیز با عنوان طرح تامین فضا به مبلغ 1000 میلیارد تومان برای سال جاری تخصیص داده شده است.

مدیر کل طرح های عمرانی وزارت علوم همچنین با تاکید بر اینکه بیش از 60 درصد ساختمان های دانشگاه ها در برابر زلزله مقاوم نیستند، گفت: وزارت علوم از سال 85 تاکنون اعتباری با عنوان "مقاوم سازی" این ساختمان ها در نظر می گیرد، ولی به دلیل اینکه ماهیت دانشگاه ها به گونه ای است که امکان تخلیه و جایگزینی فضاهای خود را به جهت مقاوم سازی ندارند، در نتیجه روند مقاوم سازی این ساختمان ها کند می شوند و متاسفانه در حال حاضر دانشگاه هایی وجود دارند که پول مقاوم سازی را دریافت کردند، اما به دلیل عدم شرایط این اعتبار در حساب آنها مانده است.

ورود خیرین به حوزه مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه تهران محمود کمره ای، رییس هیات مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران، بر ضرورت مقام سازی ساختمان های دانشگاه ها تاکید کرد و افزود: خوشبختانه طی سال های اخیر فرهنگ خیرین در کشور تغییر یافته است.

رویکرد اول به این صورت است که خیرین فقط دنبال ساخت مدرسه یا درمانگاه نیستند، بلکه زمانی به اندازه کافی مدرسه ساخته شده و در حال حاضر این دانش آموزان باید وارد دانشگاه شوند و تحصیلات عالی داشته باشند.

در رویکرد دوم نیز شرایطی فراهم شده است که اقدام خیرین به جمع سپاری داده شود.

در واقع فرهنگ خیری در دانشگاه بین عده زیادی از افراد توزیع شده است و هر فردی به اندازه بضاعت و توانی که دارد، می تواند در این امر سهیم باشد.

ضمن اینکه رویکردی در دانشگاه ها ایجاد شده که خیرین با تشکیل بنیادی نظیر بنیاد حامیان دانشگاه تهران سعی در توسعه کمی و کیفی برنامه های دانشگاه ها دارند.

وی در ادامه نوسازی و مقاوم سازی ساختمان های فرسوده دانشگاه تهران را از مهمترین اولویت های بنیاد حامیان این دانشگاه عنوان کرد و گفت: متاسفانه به دلیل قدمت بسیار بالا بسیاری از ساختمان های دانشگاه تهران به مقاوم سازی و نوسازی نیاز دارند و در این زمینه اقدامات بسیار خوبی از سوی بنیاد حامیان دانشگاه تهران انجام گرفته است و خیرین ترجیح می دهند به جای نوسازی ساختمان های جدیدی ساخته شود.

رییس هیات مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران تاکید کرد: در حوزه ساخت ساختمان های جدید در دانشگاه تهران، دانشکده فنی این دانشگاه در گیلان با هفت هکتار زمین و 12 هزار متر مربع زیربنا ساخته شده که هزینه آن را اگر امروزه محاسبه کنیم، حدود 40 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

دو خوابگاه دانشجویی مخصوص پسران و یک خوابگاه نیز برای دختران احداث شده است.

علاوه بر این طی سال گذشته ساختمان 9 طبقه نیز برای دانشکده فنی و دانشجویان مهندسی مکانیک دانشگاه تهران در حدود 22 هزار متر مربع زیربنا و با اعتبار 43 میلیارد تومان طی 18 ماه برای این دانشگاه از سوی خیرین ساخته شده است.

نفس ساختمان های کهنه دانشگاه های کشور چند سالی می شود به شماره افتاده است.

این ساختمان ها که بیش از نیم و حتی برخی از آنها یک قرن عمر دارند و آرشیوی از بهترین های تاریخ علمی کشور را رقم زده اند، هر لحظه احتمال دارد که محل بروز اتفاقات ناخوشایند و تلخی باشند و درست در روزهایی که باید به آنها توجه شود، به حال خود رها شده اند.

این در حالی است که مقاوم سازی و نوسازی ساختمان های دانشگاه های کشور بخصوص دانشگاه هایی که قدمت بالایی دارند، باید بعنوان یکی از ضرورت های دولت و مسئولان وزارت علوم مد نظر قرار بگیرد و با اختصاص بودجه لازم این موضوع را در اولویت تصمیم گیری ها قرار دهند.

حال حادثه اخیر زلزله کرمانشاه می تواند تلنگری باشد برای مسئولان تا فکری به حال بافت های فرسوده ساختمان های دانشگاه ها کنند.

منبع : ایسنا
کلید واژه ها: دانشگاه - ساختمان - دانشگاه تهران - تهران - رییس دانشگاه تهران - ایمنی - نوسازی - برنامه - علوم - بازسازی - حقوق - فرسوده - نیلی - علوم انسانی - بودجه - تامین - سیاسی - محمود نیلی - وزارت علوم - آزمایشگاه - آتش نشانی - هایی - خبرگزاری - مسئولان - موفقیت - ادبیات - آینده - پروژه - اولین - وزارت

آخرین اخبار سرویس:
مدیر بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات خبر داد اختصاص بودجه مستقل برای 18 کلانشهر در جهت کاهش خسارت زلزله/ممنوعیت احداث ساختمانهای مهم در گسل های تهران

استخدام مهندس مکانیک،زمینه تجهیزات تهویه مطبوع در تهران

هزینه 12 میلیون دلاری برای واردات مسواک/ چین بزرگترین صادر کننده

استخدام کارشناس شیمی خانم در حوالی میردامادِ تهران

دعوت به همکاری مکانیک ماهر در محدوده نارمک تهران

معضل هزینه ها در مراقبت های سلامت

استخدام یک نفر نصاب دزدگیر خودرو در خراسان رضوی

سوپ لیمو و مرغ به همراه اسفناج و شوید

مهلت ثبت نام آزمون استخدامی وزارت نفت تمدید شد

از کاهش ارزش پول ملی نترسیم/ افت لیر ترکیه را آباد کرد

ستون فقرات هم پیر می شود

فروش علنی پرندگان حرام گوشت در بازار فریدونکنار

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت،پورسانت در قزوین

نزول در مدارا و متوسط در شاخص سلامت

استخدام حسابدار در شرکت شار توان کالا در تهران بلوار میرداماد

قیمت سکه و ارز امروز 2 آذر 96

کرج-چالوس 4 خطه می شود

دریافت کارمزد بانک ها از حساب های دولتی غیرقانونی است

قیمت انواع سکه و ارز در آخرین روز هفته

استخدام کارشناس فروش در زمینه تجهیزات پزشکی در خوزستان

نرخ نان افزایش نیافته است

قیمت طلا ثابت ماند

ارائه مشوق های صادراتی گامی موثر در راستای افزایش صادرات در مناطق آزاد

زرشک، بیشترین سرقت محصولات کشاورزی در خراسان جنوبی

برچسب های هوشمند امنیتی کالا با فناوری نانو

یاسوج، شهر نقره ای

برداشت طلای سبز از زمین های بیابانی

دریافت کارمزد بانک ها از حساب های دولتی ممنوع!

رونمایی سامسونگ از گوشی که قابلیت فیلمبرداری هزار فریم در ثانیه را دارد

بازدید از 1100 طرح صنعتی جهت رفع موانع تولید

نمایشگاه دستاوردهای اقتصاد مقاومتی در ابرکوه گشایش یافت

تاکید استاندارالبرز برای حمایت از فعالیت ها درزمینه کاهش آسیب های اجتماعی

استخدام کارشناس فروش اینترنت در شرکت معتبر در استان البرز

برداشت زعفران در سایه بی آبی (عکس)

قیمت انواع سکه و ارز در آخرین روز هفته

ضرورت ساماندهی و درجه بندی بازارهای کیش

تشکیل بیش از 18 میلیارد ریال پرونده تخلفات صنفی در مازندران

بیمه فقط جبران خسارت نیست

کسب رتبه دوم پست فریدونکنار در توزیع مرسولات خرید اینترنتی در مازندران

استخدام پیک بصورت نیمه وقت جهت رستوران در مجیدیه تهران

صنعت بیمه تا کنون بیش از 9 میلیارد تومان خسارت به زلزله زدگان کرمانشاه پرداخت کرد

استخدام دو نفر منشی جهت شرکت وارداتی در تهران

اعطای تسهیلات نامحدود به متقاضیان پرورش ماهی در قفس و گلخانه در مازندران

استخدام منشی جهت یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

کاهش یک میلیونی قیمت محصولات ایران خودرو در بازار + جدول

استخدام دو نفر نگهبان جهت پارکینگ در محدوده شهداء تهران

رکوردشکنی با تجهیز 90 هزار هکتار از اراضی کشور به روش های نوین آبیاری

ستاره ای رو به افول؛ افت قیمت بسیار زیاد نسخه های دست دوم ب ام و i8

تأکید مجدد رؤسای جمهور ایران و ترکیه بر استفاده از ارزهای ملی در تجارت

نجفی: هزینه ها و درآمدهای شهرداری را منتشر می کنیم

افزایش 3 میلیون بشکه ای تقاضای نفت جهان در دو سال منتهی به 2018

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در روزنامه عصراقتصاد

استخدام کارشناس منابع انسانی(صنایع)در مجتمع تفریحی ورزشی

استخدام کارشناس امور اداری در مجتمع تفریحی ورزشی

استخدام مدیر تامین کالا با تخصص در قطعات خودرو در شرکت امیرنیا

استخدام منشی،خانم،مسلط به کامپیوتر و آفیس در شرکت تاسیساتی

استخدام منشی،آشنا با امور اداری ومالی در شرکت بازرسی انرژی

استخدام کارشناس فروش خانم مسلط به امور اداری در اصفهان

استخدام کارشناس و مدیر منابع انسانی،کنترل کیفیت،word Press/اصفهان

ورود بی رویه کالا های چینی، مشابه صنایع دستی به بازار اصفهان

فرماندار: پروژه فاضلاب شهری خلخال فعال می شود

ثبات قیمت مرغ ادامه دار شد

ارگ کلاه فرنگی بیرجند به نمایشگاه تاریخ سیاسی خراسان جنوبی تبدیل می شود

مدیرعامل بنیاد توسعه و عمران موقوفات در گفت وگو با فارس وجود 3 هزار و 230 هکتار موقوفه کشاورزی در کشور با 1200 نفر اشتغال مستقیم/ رتبه اول تولید کلزا در ایران از آن سازمان اوقاف

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات سازمان اوقاف: وجود 858 هزار رقبه منفعتی در ایران / 75 درصد رقبات کشاورزی فاقد آب هستند/ لزوم تکثیر رقبات جدید با سرمایه گذاری

دیدار نخست وزیر تاجیکستان با سفیر امارات در دوشنبه

شناسایی 537 طرح قابل واگذاری به بخش خصوصی

خبر نجفی از مناقصه خرید 6500 واگن مترو

خطری که زلزله زدگان چادرنشین را تهدید می کند

جزییات کامل شرایط و مبلغ وام بانک مسکن

قرعه کشی وام ضروری بازنشستگی 7 آذر برگزار می شود/ 623 هزار نفر ثبت نام کردند

روی خط خبر/ وام ضروری بازنشستگان

چین بر حفظ حقوق مالکیت معنوی متمرکز می شود

استخدام صندوقدار جهت فروشگاه پوشاک در محدوده امامزاده حسنِ تهران

پنج عامل آمریکایی گرانی و ارزانی دلار در بازار

با صورتجلسه فدرال رزرو دلار افت کرد/سهام آسیایی بلاتکلیف ماند

با افزایش قیمت نان وزن چانه ها تغییر نمی کند!

استخدام برنامه نویس اندروید، php و گرافیست در خراسان رضوی

قیمت نفت بالا نمی رود

لزوم افزایش ایمنی بافت های فرسوده شهری در برابر زلزله

صنایع دستی به نام اصفهان به کام چین

اختصاص 10 هزار میلیاد تومان برای نوسازی صنایع

وزیر رفاه در گفت و گو با فارس اعلام کرد 10 هزار شغل در معرض تهدید/ پرداخت وام بلاعوض به 1198 زلزله زده

برای خرید سورنتو چقدر باید هزینه کرد؟

استخدام مدیرفروش آقا رشته کشاورزی در شرکت سبز شیمی/ قم

فارس گزارش می دهد چالش اوپکی ها در نشست وین با تولید کنندگان نفت آمریکا

بازدید مدیرعامل سایپا از خطوط تولید

حضوربیش از 100 شرکت داخلی وخارجی درنمایشگاه صنعت ، کاشی وسرامیک استان

معاون وزیر صنعت: 23 هزار واحد اقتصادی به مدار تولید برگشتند

قیمت یک خودروی داخلی افزایش یافت + جدول

معاملات در بورس منطقه ای هرمزگان

استخدام نیروی انتظامات آقا در یک مجموعه فرهنگی ورزشی

استخدام کارشناس تعمیرات موبایل,کارشناس حسابداری

استخدام مدیر دفتر،ترجیحا آشنا به زبان روسی/انگلیسی در ساری

بندر خشک؛ طرحی برای خروج استان اردبیل از بن بست

700 کیلوگرم زعفران از مزارع چهارمحال و بختیاری برداشت شد

بازدهی بیش از 16 درصدی شاخص کل فرابورس

استخدام کارشناس مالی جهت شرکت بازرگانی در تهران

استخدام کمک آشپز و کباب پز در محدوده سعادت آبادِ تهران

صنعت بیمه تا کنون بیش از 9 میلیارد تومان خسارت به زلزله زدگان کرمانشاه پرداخت کرد

قمرهای زحل جابه جا شدند

استخدام شینیون کار و ناخن کار حرفه ای در تهران

استخدام وسط کار، اتوکار و بسته بند در تولیدی پوشاک

عدم حمایت دولت، صنعت اتوبوس سازی دورن شهری را متوقف کرده است

قرض دادن و ثوابی که این سنت حسنه دارد

استخدام کارشناس فروش در شرکت دهکده جهانی آریان

نرخ سود بانکی به تعادل رسید/ تخلفی در بانک ها وجود ندارد

قیمت ارز، سکه و طلا در بازار آزاد / 2 آذر

عکاسی در ثبت احوال ممنوع شد

طرح پاییزه کتاب در کردستان آغاز شد/ تخفیف 30 تا 35 درصدی کتاب در روز کتابگردی

کمک اعضای کانون فرهنگی و هنری شهدای رکن کلا سیمرغ به زلزله زدگان کرمانشاه

ربیعی تسهیلات وزارت رفاه برای زلزله زدگان را تشریح کرد

جریمه 7 میلیاردی قاچاقچی گوشی در فارس

وضع اقتصاد رو به بهبود است/امید حل مشکلات با برجام واهی بود

یازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آرد و نان افتتاح شد

غرضی: معیار دولت ها برای محاسبه آمار اشتغال تغییر کرده است/ در ادارات روزانه 11 دقیقه کار مفید انجام می شود/ سودهای بالای بانکی مهم ترین دلیل افزایش آمار بیکاری

شناسایی 537 طرح قابل واگذاری به بخش خصوصی

وضعیت بحرانی ایمنی خط 7

پلیس هند پرونده کلاهبرداری با نام ماریا شاراپووا را بررسی می کند

استخدام فروشنده خانم در فروشگاه پوشاک بچه گانه

استخدام بسته بند خانم جهت تولیدی پوشاک در تهران

محمد حسن مرادی: کاتالیزور رونق در بازار مسکن

افتتاح نیروگاه های خورشیدی با تسهیلات بانک صنعت و معدن

ارسال بیش از 6900 تخته پتو به کرمانشاه از سوی اصناف و واحدهای صنعتی مازندران

برداشت بیش از 19 هزارتن شلتوک از شالیزارهای محمودآباد

تسهیلات حمایتی1521 میلیارد ریالی بانک صادرات در استان زنجان

مردم و بیمه تاوان پس می دهند

خرید تضمینی بیش از 3 هزار تن دانه روغنی سویا در مازندران

استخدام فروشنده جهت فروش لوازم آرایشی در اصفهان

ورشکستگی در صندوق های بیمه ای معنا ندارد

مجمع استانی بانک قوامین استان گلستان برگزار شد

ورشکستگی در صندوق های بیمه ای معنا ندارد

تدوین مدل بومی توسعه فناوری انرژی های خورشیدی و بادی

استخدام استادکار مکانیک خودروهای سواری در خراسان رضوی

گران ترین مدل کیا استرینگر در آمریکا 220 میلیون تومان قیمت دارد!

زندانی آمریکایی پس از 38 سال حبس بی گناه شناخته شد

اپل در حال توسعه آیفون SE 2 برای سال 2018 است

سود سهام عدالت به طور قطع واریز می‎شود

توانمندسازی روستاییان کشور درحوزه انرژی تجدیدپذیر

قیمت خودروهای داخلی در بازار +جدول

افزایش 3 میلیون بشکه ای تقاضای نفت دنیا در دو سال منتهی به 2018

انرژی های تجدیدپذیر و چالش ها در کنترل توان اکتیو و راکتیو

تهیه طرح توسعه پایدار چهارمحال و بختیاری

بازدهی شاخص فرابورس از 16 درصد گذشت

23 هزار واحد اقتصادی به مدار تولید برگشتند

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل در یک شرکت معتبر در تهران

سایپادیزل از قوی ترین کامیون ایران رونمایی می کند

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پورسانت /خراسان رضوی

واگذاری انجام پروژه های عمرانی فردیس به سرمایه گذاران

تجهیز معابر سفیدشهر به مخزن های زباله مکانیزه

آیا هکر ایرانی پشت ماجرای هک HBO است؟

تخریب 100 درصدی 16 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی/ بدون شک ما در مدیریت بحران دارای بحران هستیم

توانستیم 23 هزار واحد تولیدی در حوزه های کشاورزی و صنعت و معدن را برگردانیم

آتش‎سوزی مخزن نفت شماره 43 مهار شد

با صورتجلسه فدرال رزرو دلار افت کرد/سهام آسیایی بلاتکلیف ماند

جمع آوری کمک های نقدی به نفع زلزله زدگان در روز کتابگردی

زن خیر پیرمرد 60 ساله را از زندان همدان آزاد کرد

حفره 10میلیون ساله

معرفی رسمی شاسی بلند لامبورگینی در اواسط آذر/ خودروی 650 اسب بخاری با سرعت 302 کیلومتر در ساعت (+عکس)

استخدام بازاریاب جهت شرکت تلاشگران پخش ماد  کرمانشاه و ایلام

تمهیدات بخش خصوصی برای ورود به بازار سوریه + فیلم

دولت از طرح های نخبگان حمایت می کند

افتتاح ساختمان جدید سازمان همیاری شهرداری های استان اردبیل

جهرودی به بازدید خطوط تولید سایپا رفت

استخدام شرکت آی وین

استخدام راننده خاور جهت بارکش شهری در تهران

استخدام شرکت صنایع موکت همدان

برگزاری ششمین دوره قرعه کشی جوایز کانال تلگرام بانک ملت

بلومبرگ: قیمت نفت بالا نمی رود

برگزاری ششمین دوره قرعه کشی جوایز کانال تلگرام بانک ملت

معاون اول رییس جمهور عازم بولیوی شد

استخدام برنامه نویس حرفه ای در شرکت پایش مدیا

بازدهی شاخص کل فرابورس به بیش از 16 درصد رسید

تشخیص محصولات تراریخته از غیر تراریخته در ایران دشوار است

استخدام نصاب دوربین مدار بسته در یک شرکت معتبر در تهران

غول خفته تورم مسکن از خواب بیدار می شود؟

تقوی نژاد: به دنبال وصول مالیات از هر طریقی نیستیم

توافق اوپک قیمت نفت را بالا نمی برد

دولت جریمه 81 میلیارد تومانی تاخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان را پرداخت نمی کند

ساخت برچسب های هوشمند امنیتی کالا با فناوری نانو

دریافت کارمزد بانک ها از حساب های دولتی غیرقانونی است

جدول قیمت انواع گوشی موبایل در بازار / 2 آذر

نکته بهداشتی: ایمنی سفر با کودک

استخدام نیروی فنی مهندسی در گروه مهندسین مشاور اسپادانا

استخدام کارشناس امور اداری،مالی،منابع انسانی،رییس حسابداری

جهانگیری عازم بولیوی شد

مانتوی 20 میلیون تومانی (+عکس)

تولید 18 میلیون بشکه میعانات گازی در فازهای 6 ،7 و 8 پارس جنوبی

ضرورت اجرای صحیح مصوبات اقتصاد مقاومتی

تاکسی های فرسوده در انتظار نوسازی

«حکومت» داعش نابود شده است نه تفکر آن

بهره برداری از 34 پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی البرز

استخدام گروه مهندسین مشاور اسپادانا در کرمانشاه

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت راهکارهای گسترش تجارت امن

مناقصه خرید 6500 واگن مترو / وضعیت بحرانی ایمنی خط 7

بررسی وضعیت سرمایه گذاری رنو در ساوه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت

استخدام تراشکار، جوشکار و شاگرد مکانیک سنگین در مشهد

استخدام سرای مرتضوی

استخدام کارشناس بازرگانی مسلط به زبان انگلیسی در یک شرکت

تاکید سازمان تعزیرات بر غیرقانونی بودن افزایش قیمت به دلیل موقعیت مغازه

ساختمان های فرسوده دانشگاهی نیازمند بازسازی هستند

ساختمان های فرسوده دانشگاهی نیازمند بازسازی هستند