مطالب مرتبط:
رفع بحران آب کشاورزی با تغییر الگوی کشت
رفع بحران آب کشاورزی با تغییر الگوی کشت
گرگان - برخورد قانونی با تغییر کاربری زمین های کشاورزی
برخی محصولات کشاورزی مورد نیاز ایران در غنا کشت می شود
نادر صنعتی شرقی، علیرضا عزیزی، راضیه خاوری تبیین دین داری مردم جهان براساس الگوی نظری تعاملات فرهنگی در یک مطالعه بین کشوری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 09:152017-11-15اقتصادي

رفع بحران آب کشاورزی با تغییر الگوی کشت


ایرنا- تغییر اقلیم، کاهش نزولات جوی و خشکسالی های اخیر در چهارمحال و بختیاری بحران آب را به عنوان یکی از دغدغه ها و مسائل مهم پیش روی تمامی بخش ها از جمله کشاورزی قرار داده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، کشاورزی و بخش های مربوط به این گروه اولین رده اشتغال، اقتصاد و تولید را در چهارمحال و بختیاری شامل می شود، تا جایی که حدود 8 درصد تولید ناخالص داخلی این استان مربوط به بخش کشاورزی است.

در چهارمحال و بختیاری اقتصاد اکثر خانوارها به خصوص مناطق روستایی بر پایه کشاورزی بنا نهاده شده و در طول سال های گذشته کاهش نزولات جوی، بحران کم آبی و خشکسالی مشکلاتی را برای بهره برداران این بخش ایجاد کرده است.

خشکسالی و بحران آب در این استان به خصوص در بخش کشاورزی منجر به کاهش تولیدات کشاورزی شده است که این امر می تواند ضربه بزرگی به اشتغال و اقتصاد استان وارد کند.

بنابر گزارش های اداره کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری تغییر اقلیم و کاهش بارندگی در چهارمحال و بختیاری سبب شده تا این استان در سال زراعی 95-96 وارد دهمین سال پیاپی خشکسالی شود و همین امر به خشکیدگی دشت های این استان و تبدیل شدن آن به چشمه های گرد و خاک منجر شود.

به اعتقاد کارشناسان بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری در بسیاری از مناطق این استان هنوز کشاورزان از شیوه های سنتی برای کشت و آبیاری محصول استفاده می کنند که این روش ها بیشترین سهم مصرفی آب را به دنبال دارد.

کارشناسان بخش کشاورزی معتقدند: کمبود آب در بسیاری از شهرستان های چهارمحال و بختیاری زندگی بهره برداران این بخش را تحت تاثیر قرار داده تا جایی که شاهد تغییر در کاربری زمین های کشاورزی و نوع زراعت از سوی افراد هستیم.

به اعتقاد این کارشناسان، استفاده از محصولات سازگار با آب و هوا در هر شهرستان، تغییر الگوی آبیاری کشاورزی از غرقابی و بارانی به قطره ای و گاه تبدیل کشت آبی به دیم (در مناطق مستعد) و به نوعی تغییر الگوی کشت مهم ترین و پایدارترین روش مقابله با بحران کم آبی در چهارمحال و بختیاری از سوی بهره برداران است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: در راستای رفع مشکلات کم آبی در بخش کشاورزی در این استان برنامه ریزی ها به سمت استفاده از سیستم آبیاری نوین و تغییر الگوی کشت است.

حمیدرضا دانش در گفت وگو با گزارشگر ایرنا اظهار کرد: کشت گیاهانی که نیاز آبی کمتر داشته باشد به خصوص به سمت کشت پاییزه گندم، جو، حبوبات و کلزای انتظاری سوق یابیم که از آب سبز استفاده شود و کشت نکردن گیاهانی همانند برنج که آب زیاد نیاز دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، آب سبز رطوبت ناشی از آب باران است که فقط برای کشاورزی دیم قابل استفاده است.

به گفته وی، استفاده از کشت حفاظتی با هدف افزایش مواد آلی خاک که در صورت بارندگی، آب به منابع زیرزمینی نفوذ کرده و ذخیره شود نیز از مهم ترین برنامه ها در بخش رفع مشکلات کم آبی کشاورزی در استان در نظر است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری افزود: برای کشت حفاظتی کشاورزان باید برای شخم زدن زمین زراعی از گاو آهن برگردان دار استفاده نکنند و به جای آن گاو آهن پنجه غاری استفاده کنند تا بقایای گیاهی در خاک باقی بمانند و جابه جا نشود.

دانش تصریح کرد: کشاورزان در راستای تامین منابع آبی باید در کشت گیاهان و محصولات بهاره نظیر سیب زمینی و ذرت با هدف کاهش دوره آبیاری محصول خود به سمت گیاهان زودرس و میان رس سوق یابد.

به گفته وی، در صورتی که کشاورزان برنامه کشت حفاظتی را برای مزارع خود انجام دهند بین 30 تا 40 درصد یارانه دریافت می کنند.

دانش افزود: آبیاری اراضی کشاورزی با روش ثقلی با راندمان 40 درصد و آبیاری تحت فشار با 70 درصد است.

وی همچنین گفت: آبیاری کشاورزی با پساب خام فاضلاب یا صنعتی در این استان استفاده نمی شود.

دانش افزود: هم اینک کمتر از 800 هکتار از اراضی کشاورزی در چهارمحال و بختیاری شامل محصولات مجاز علوفه ای از جمله یونجه، گندم و جو با پساب های تصفیه شده آبیاری می شود.

به گفته وی، مطابق استانداردهای ملی محصولات مثمر کشاورزی نباید با پساب های تصفیه شده آبیاری شود.

مدیر آب و خاک و امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری نیز در این راستا گفت: حدود 46 درصد اراضی آبی کشاورزی این استان شامل 53 هزار هکتار به سیستم آبیاری نوین تجهیز شده که جزو استان های پیشرو در کشور است.

سیدطاهر نوربخش در گفت وگو با گزارشگر ایرنا اظهار کرد: انواع روش های قطره ای، تیپ، لینیر، کلاسیک و سایر روش ها در طرح تجهیز اراضی به سیستم آبیاری نوین در استان اجرا شده است.

وی با بیان اینکه روش آبیاری تیپ با راندمان 90 درصد است، گفت: با اجرای طرح های آبیاری نوین 242 میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی در استان صرفه جویی شده است.

نوربخش تصریح کرد: تغییر الگوی کشت، یکپارچه سازی زمین های کشاورزی و تسطیح اراضی با هدف کاهش پرت آب در استان با جدیت پیگیری می شود.

وی گفت: 840 رشته قنات در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که از این تعداد 280 رشته قنات در سال زراعی گذشته بدلیل پدیده خشکسالی به طور کامل خشک شده و 560 رشته قنات مابقی نیز بین 80 تا 40 درصد آبدهی دارد.

مدیر آب و خاک و امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری افزود: 17 درصد از اراضی باغی و زراعی استان از آب قنات ها تامین می شود و در مجموع 30 درصد از زمین های کشاورزی استان از آب های روان و سطحی سیراب می شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری نیز اظهار کرد: در راستای اجرای برنامه های تغییر الگوی کشت با هدف رفع مشکلات کم آبی در بخش کشاورزی استان در سال های گذشته درختان با میوه های هسته دار نظیر هلو به ارقام کم آب مانند بادام سوق یافته است.

ابراهیم شیرانی در گفت وگو با گزارشگر ایرنا تصریح کرد: مطابق این برنامه ریزی در برخی از شهرستان های استان نیز به جای کشت سیب زمینی و زراعت علوفه به کشت گیاهان دارویی و کم آب سوق یافته است.

به گفته وی، کشاورزان با هدف تامین آب و رفع مشکلات کم آبی در بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باید به کشت متراکم گلخانه ای با توجه به اینکه هر هکتار هفتم دهم لیتر اب نیاز دارد، سوق یابند.

شیرانی ادامه داد: کشاورزان در راستای رفع مشکلات کم آبی باید علاوه بر تغییر الگوی کشت به سمت برنامه های اصلاح و احیای اراضی و بالا بردن ماده آلی خاک سوق یابد.

به گفته وی، کشت باغ های دیم در مناطقی که استعداد توسعه باغ را داشته و کشت ارقام مقاوم به کم آبی نظیر انگور و بادام دیم در دستور کار جهادکشاورزی است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: برای بهره وری و ذخیره سازی آب کشاورزی خود کشاورزان باید ترغیب به تغییر الگوی کشاورزی شوند.

معاون امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان نیز گفت: محصولاتی که تره بار بوده و نیاز به تازه خوری داشته و محصولاتی نظیر سیب زمینی که تجمع آب در آن محصول است، از پساب فاضلاب نباید استفاده شود.

شیرانی گفت: استفاده از پساب فاضلاب در تولید محصولات غیر مثمر چوبی و علوفه ای قابل استفاده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، برخی کارشناسان برای رفع مشکلات کم آبی در بخش کشاورزی استفاده از پساب های خام و یا تصفیه شده صنعتی و فاضلاب را مطرح می کنند که این امر نیز مردم و مسئولان را با دغدغه ها و مشکلاتی روبه رو کرده است.

یک کارشناس بهداشت محیط در چهارمحال و بختیاری گفت: باید توجه داشت که شرط استفاده موفقیت آمیز از پساب فاضلاب در کشاورزی، در نظر گرفتن اثرات آن بر محیط زیست و محصولات کشاورزی و بهداشت و تندرستی انسانها است.

حمید کیانی در گفت وگو با گزارشگر ایرنا اظهار کرد: در صورتی که شروط استفاده از پسابها اعم از پساب فاضلاب و صنعتی رعایت نشود، آسیب های جدی به طبیعت و جوامع انسانی وارد می شود.

به گفته وی، با توجه به کمبود منابع آب در بسیاری از مناطق کشور و افزایش حجم فاضلاب های شهری، استفاده مجدد از آنها اجتناب ناپذیر است.

هم اینک حدود 120 هزار هکتار اراضی باغی و زراعی شامل 40 هزار هکتار باغ و حدود 80 هزار هکتار کشت آبی زراعی در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که سالانه 180 هزار تن محصولات باغی و 890 هزار تن محصولات زراعی از این اراضی برداشت می شود.


کلید واژه ها: چهارمحال و بختیاری - کشاورزی - بختیاری - استان - خشکسالی - بحران - بحران آب - ایرنا - گزارش - تولید - اقتصاد - آبیاری - کم آبی - کاهش - مناطق - اشتغال - مشکلات - برنامه ریزی - هواشناسی - گرد و خاک - کشاورزان - کمبود آب - آب و هوا - بارندگی - روستایی - گزارشگر - حبوبات - برنامه - نهاده - اداره

آخرین اخبار سرویس:
رفع مشکل مسکن زلزله زدگان نیازمند اهتمام بیشتر مسئولان است

فیلم طنز/ فرهنگ سازی با روش افزایش قیمت

ام وی ام X33S بخریم یا لیفان X60 ؟ +جدول

طلب برهانی از استقلال چقدر است؟

تجمیع منابع هدفمندی و اشتغال در سال 97/پیشنهاد تعیین سهمیه‎ سوخت

تصمیمات مخل محیط کسب و کار/فقدان الگوی حمایت از تولید

دلار به 4665 تومان رسید/ دلار «فردایی» 4675 تومان

احیای دوباره تاکسی بانوان در پایتخت

برنج تنها از کشاورزان ثبت شده در سامانه جهادکشاورزی خریداری می شود

صدور بیش از چهار میلیارد دلار محصول کشاورزی به خارج از کشوردر 9 امسال

دلارهای خانگی وارد بازار شد

گزارش تصویری نشست خبری دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آرد و نان ibex

بخشی ازمعوقات فرهنگیان تا اسفند پرداخت می شود

پیش بینی مرکز پژوهشهای مجلس از قیمت دلار در سال 97

چمدان جدید مهران مدیری

در ده سال گذشته دستمزد چقدر از هزینه های زندگی را پوشش داد؟

احتمال وقوع زلزله 7 ریشتری در تهران

پشت پرده بیلبوردهای مهدوی کیا

تهدیدی که عملی شد؛ اعتصاب کارگران آئودی و بی ام و در اولین روزهای کاری سال 2018

شباهت جالب سانچی و پلاسکو

چه عواملی باعث موفقیت استارت آپ ها می شود؟

کلاهبرداری کلان سه موسسه فعال در حوزه مبادله ارزهای مجازی

استخدام مهندس ساختمان آقا در یک شرکت معتبر در تهران

نصب 160 نیروگاه خورشیدی در استان یزد

وقتی خدا دست به قلم شد؛ نگاهی به زیباترین حشرات زنده دنیا

ریشه های فرار مالیاتی 550 میلیارد تومانی پزشکان

پتروشیمی نوید زرشیمی دچار آتش سوزی شد

ریزش 596 واحدی شاخص بورس

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه خانم در یک شرکت معتبر در تهران

دلار به 4 هزار و 665 تومان رسید/ دلار «فردایی» 4675 تومان

تسهیلات بانک آینده ویژه بانوان + جرییات

کلاهبرداری کلان سه موسسه فعال در حوزه مبادله ارزهای مجازی

محدودیت سرمایه گذاری چالش پروژه مدیریت چند منظوره جنگل های هیرکانی

استخدام طراح وبسایت حرفه ای،مسلط به برنامه نویسی در تهران

جایگزین FJ تویوتا در راه بازارهای جهانی (+عکس)

قیمت دلار تا 4 هزار و 665 تومان هم رسید/ دلار «فردایی» 4675 تومان

کاهش 76 درصدی بارش ها در چهارمحال و بختیاری

صادرات دام زنده، تاثیری در بازار داخلی ندارد

با 20 میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید؟

تنوع خدمات جهاد دانشگاهی بی نظیر است

فرصت تازه بانک ملی ایران برای خیرین

تخفیف ویژه بیمه آرمان به مناسبت روز پرستار

کد شناسه بین المللی کالایی برای تمامی کالا ها فراگیر می شود

تنفس دهان به دهان توسط سلبریتی ها کلید خورد

بازطراحی و رونمایی از سامانه پس از معاملات در آینده نزدیک

برنامه دولت برای افزایش قیمت دلار به 5000 تومان !

اختصاص 200 میلیارد تومان تسهیلات جهت ارائه به واحدهای زلزله زده

صرفه جویی 90درصدی مصرف آب

پاسخ به شائبه های واردات گوشی «آیفون» توسط سازمان تامین اجتماعی

ارزآوری 4.5 میلیارد دلاری صادرات محصولات کشاورزی

موتورهای جستجوگر یوز و پارسی جو زیر چتر حمایتی دولت قرار گرفتند

برنامه ای برای واگذاری سهام پارس خودرو نداریم

محصولات سایپا سازگارترین خودروهای تولید داخل با الزامات زیست محیطی

خرید برنج فقط از شالیکاران ثبت شده در سامانه جهادکشاورزی

بازگرداندن 630 هزار اتباع غیرمجاز خارجی در سال جاری/شناسایی 2.5 میلیون اتباع غیرمجاز در کشور

طی ابلاغیه ای واحدهای صنفی مکلف به بازگرداندن پول موبایل قاچاق به خریداران شدند + سند

با 100میلیون هم می توان خانه خرید؟ +جدول

به کارگیری دستفروشان در شهرداری منطقه 11

ابلاغ شیوه اعطای نمایندگی فروش الکترونیکی بلیت به شرکت های هواپیمایی

کاهش دید در دوگنبدان به زیر 300 متر

فرماندار: 15میلیون متر مکعب آب در رزن صرفه جویی شد

اولین سری جک S3 تحویل مشتریان شد؛ محصول 78 میلیونی کرمان موتور

تقدیر مدیرعامل مرسدس بنز از پورشه، فورد و جیپ به مناسبت معرفی G CLASS جدید

بانک رفاه کارگران بلوک 3.8 درصدی شبندر را خرید

دارایی های مازاد بانک ها یکی از چالش های مهم نظام بانکی است

ساخت بزرگ ترین گلخانه هیدروپونیک کشور با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)

خاص ترین پورشه ایران

فرماندار: 15میلیون متر مکعب آب در رزن صرفه جویی شد

شاخص بورس 596 واحد افت کرد

احتمال همکاری میان اوپک و غیراوپک در چارچوب یک توافق جدید

احتمال همکاری میان اوپک و غیراوپک در چارچوب یک توافق جدید

پرداخت 185هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در بانک ملی

وبلاگ بانک تجارت دورهمی بانک و مشتریان

نشست مشترک مدیر شعب گلستان بانک مسکن و مدیرکل ثبت احوال

اعلام نتایج قرعه کشی دوره پنجم جشنواره کارت هدیه بانک کارآفرین

تدوین لایحه بودجه 17هزار و 500 میلیارد تومانی برای شهرداری تهران

فرار مالیاتی پزشکان؛ راز مطب های بدون کارتخوان!

تقدیر مدیرعامل مرسدس بنز از پورشه، فورد و جیپ به مناسبت معرفی G CLASS جدید

فرصت تازه بانک ملی ایران برای خیرین

اولین سری جک S3 تحویل مشتریان شد؛ محصول 78 میلیونی کرمان موتور

نصب 14 هزار کانکس در مناطق زلزله زده/ بیمه ها کوتاهی کنند، شکایت می کنیم

تعزیرات تهران پای سفرای خارجی را به ماجرای گوشت های لاکچری باز کرد

تنها 50 سکوی نفتی در ونزوئلا فعال هستند

12 واحد صنعتی بروجرد تسهیلات رونق تولید دریافت کردند

عربستان شکل جدیدی توافق تولیدکنندگان نفت را پس از 2018 خواستار شد

استخدام سالن کار و نیروی ظرفشور در رستوران زنجیره ای لانجین

سوم بهمن یک روز بخصوص برای دیجی کالا

قطع کامل آب در شهر بندرگز

ثبت یک رکورد جدید/ دلار 4650 تومان شد

آمریکا دومین تولید کننده بزرگ نفت جهان می شود

اجرای طرح تله فود در مرودشت

افزایش 30 درصدی تولید خاویار در فارس + فیلم

تشنگی امان مردم تنها بندر اقیانوسی ایران را برید؛ بازار داغ فروش آب کنار دریا!

روایت کارتن خوابی که فوق لیسانس از آلمان دارد

جذب سرمایه گذاری خارجی در خراسان رضوی 3.5 برابر شد

وضعیت یارانه بگیران بر سر دو راهی!

قیمت انواع محصولات سایپا 1 بهمن 96

هر آنچه متقاضیان بیمه اختیاری باید بدانند

مهاجرت مردم 11 روستا در پی خشک شدن دریاچه نمک قم/ تهران در معرض تهدید ریزگردهای ناشی از دریاچه

کدام کشورها از مبل ایرانی استفاده می کنند؟

رفع بحران آب کشاورزی با تغییر الگوی کشت

رفع بحران آب کشاورزی با تغییر الگوی کشت