مطالب مرتبط:
احتمال از بین رفتن قرارداد گازی توتال و ایران با راهکار سخت گیرانه ترامپ
امیرعبداللهیان در دیدار با سفیر ترکیه در تهران تاکید کرد: گسترش مناسبات پارلمانی راهکار توسعه روابط ایران و ترکیه/ جایگاه مهم سیاست دو کشور در مبارزه با تروریسم
گسترش مناسبات پارلمانی راهکار توسعه روابط ایران و ترکیه/ جایگاه مهم سیاست دو کشور در مبارزه با تروریسم
گسترش مناسبات پارلمانی راهکار توسعه روابط ایران و ترکیه
گسترش مناسبات پارلمانی راهکار توسعه روابط ایران و ترکیه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 09:022017-11-15سياسي

6 راهکار برای اصلاح مالیات ستانی در ایران


فرآیند مالیات ستانی در نظام جهانی به صورت معمول در 5 مرحله، شناسایی، تشخیص، مطالبه، وصول و اجرا انجام می شود.

نگاهی به اَشکال پیشرفته دولت الکترونیک و نظام های مالیاتی دنیا، - نشان می دهد که به علت حاکمیتی بودن، برون سپاری وظایف دولت در مرحله دوم (تشخیص مالیات) معمولاً رخ نمی دهد اما در ایران و قوانین موجود و در مواد 272 ق.

م.

م و 27 ق.

م.

ا.

ا این اتفاق افتاده بود.

/این نکته به این معنی است که در صورت تخلف کارکنان مالیاتی (به استناد مفاد مواد 267 تا271 قانون) جرایم متعددی شامل آنان خواهد شد که احتمالاً به شخص مؤدی و مالیات پرداختی وی ارتباطی نخواهد داشت و در آن شرایط یک مسأله حقوقی و اداری بین سازمان امور مالیاتی و کارمند مربوطه به وجود خواهد آمد.

این رخداد در شرایطی ادامه دارد که چنین شرایطی برای حسابداران رسمی از اساس وجود ندارد و صرفاً هیأت عالی انتظامی جامعه حسابداران رسمی به صورت نمونه ای گزارشات حسابرسان را بررسی می کند و در بدترین شرایط، حسابرس را تعلیق خواهد کرد.

از طرف دیگر در صورت تخلف و اشتباه عمدی یا سهوی در گزارش حسابرسی، این مؤدی است که مکلف به پرداخت مالیات بیشتری خواهد بود و کسی با حسابرس کاری نخواهد داشت.

از آنجایی که اصلاح امور مربوط به حسابرسی (در بخش مالیاتی) منجر به نظم مالی جامعه شده و با کاهش تنش های موجود، نقش حسابداران رسمی را در توان اعتبار دهی و ایجاد نقش نظارتی بالا می برد محیط اقتصادی آرام تر نتیجه این دیدگاه است که به رشد سرمایه گذاری و در نهایت به توسعه اقتصادی کشور منجر خواهد شد.

از طرف دیگر با این اصلاحات، سایر خدمات حسابداران رسمی مورد توجه قرار خواهد گرفت و خدمات حسابرسی بیمه ای (اعم از تأمین اجتماعی و سایر انواع بیمه ها)، حسابرسی عملیاتی، حسابرسی داخلی و حسابرسی جامع و.

را برجسته خواهد ساخت.

برهمین اساس و برای واکاوی موضوع، مـاده 272 اصلاحیه قـانـون مالیات های مستقیم را بررسی و ضعف های موجود را به نقد خواهیم گذاشت تا بدانیم چه تغییراتی لازم است تا این شرایط پدید آید.

تضعیف حسابرسی با تغییرات قوانین مالیات ستانی قوانین مالیات ستانی در ایران در حدود 9 دهه، تغییرات بسیاری را شاهد بوده است.

قانون تجارت مصوب1311 نخستین قانون رسمی ایران است که به حسابرسی اشاره دارد.

در قانون مالیات بردرآمد سال 1328، خدمات حسابرسی حرفه ای برای حسابرسی مالیاتی استفاده شد اما تصویب قانون مالیات های مستقیم 1345 به تشکیل کانون حسابداران رسمی منجر شد و تکیه گاه قانونی انجمن محاسبین قسم خورده را فروریخت.

سال 1351 کانون حسابداران رسمی تصویب و کار خود را آغاز کرد.

خلأهای قانون مالیات های مستقیم 1345 در این دوره، باعث شده بود تا ممیزهای مالیاتی بتوانند بدون جلب نظر مافوق گزارش حسابرسی مالیاتی را کنار گذاشته و خود اقدام به محاسبه مالیات کنند.

به هر جهت این مواد طبق ماده 13 قانون اصلاح (مصوب 1359)، به کل حذف شود و در نهایت، کانون حسابداران رسمی منحل شود!!!! اتفاقی که در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم (مصوب1366) نیز از آن نامی به میان نیاید.

اما این مورد در اجرای ماده 272 ق.

م.

م (مصوب 1380) مجدداً احیا و نقش پررنگی در مالیات ستانی به حسابداران رسمی محول شد.

ضعف های موجود قانون مالیات های مستقیم 1380 در مصوبه 1380 و در ماده 272، سازمان حسابرسی با حسابداران رسمی ومؤسسات حسابرسی جامعه حسابداران رسمی همسنگ وهمتراز تلقی شدند.

همچنین حسابداران رسمی که به صورت انفرادی کار می کنند با مؤسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی، همتراز شدند تا مشکل دو چندان شود.

چالش های قانونی این پرسش را ساخت که این افراد چرا بدون اطلاع مؤدی و مستقیم گزارش خود را به سازمان امور مالیاتی و اداره کل های ذی ربط ارائه نمی دهند؟ در بند الف قانون هم مشکل دیگری عیان شد.

اگر کفایت اسناد و مدارک وجود نداشته باشد مالیات همیشه از طریق رسیدگی محاسبه می شود و نقش هیأت بند 3 ماده 97 ق.

م.

م به باد فراموشی سپرده شد.

همچنین در بند ج، مالیات هایی مانند مستغلات، حق تمبر، ارث و.

تصریح نشد.

این تمام ماجرا نیست و تعمق و بررسی تعارض های موجود در قانون مالیات های مستقیم ما را به موضوعات متفاوت تر هم هدایت می کند.

به صورت نمونه، در تبصره 1، اداره امورمالیاتی برخلاف مفاد قانون مالیات مستقیم (1380) مأمور مالیاتی را مسئول و پاسخگوی صدور برگ تشخیص می داند.

همچنین برخلاف رویه معمول، (مفاد مواد 275 الی 281 قانون سال 1345) مأمور مالیاتی مکلف است که بدون رسیدگی گزارش حسابرسی مالیاتی را قبول کرده و برگ تشخیص صادر کند.

لذا سؤال این است که در چنین شرایطی، مسئولیت این برگ تشخیص، با چه کسی است؟ یعنی اگر مسئول حسابدار رسمی است چرا واحد مالیاتی برگ تشخیص را صادر می کند؟ و اگر مسئول مأمورمالیاتی است چرا طبق قانون مکلف است بدون رسیدگی مطابق مقررات گزارش حسابدار رسمی را قبول کند؟ هرچند که این ابهامات تاکنون از طریق چند بخشنامه و رویه ابلاغ شده، تا حدودی حل شده بدین مفهوم که اگر امور مالیاتی در گزارش حسابرسی مالیاتی ابهام داشت و کتباً از حسابرس پرسید و قانع نشد مورد را به هیأت هماهنگی ارجاع خواهد داد و نظر هیأت، فصل الخطاب است.

در مصوبه 1380 و در ماده 272، سازمان حسابرسی با حسابداران رسمی ومؤسسات حسابرسی جامعه حسابداران رسمی همسنگ وهمتراز تلقی شدند.

همچنین حسابداران رسمی که به صورت انفرادی کار می کنند با مؤسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی، همتراز شدند تا مشکل دو چندان شود.

اما نکته آخر در این حوزه، بحث مهم حق الزحمه حسابرس است که استقلال (ظاهری و واقعی) حسابرس را تحت الشعاع قرار می دهد.

درمحاسبات مالیاتی، حسابرس نماینده سازمان امورمالیاتی است ولی حق الزحمه خود را مستقیم از مؤدی دریافت می کند و این یعنی ممکن است استقلال حسابرس تحت الشعاع قرار گیرد.

با وجود این و مشکلاتی که در نهایت به طور ریشه ای حل نشد، در قانون مالیات های مستقیم مصوب 1394 مورد به گونه ای اصلاح شد به طوری که عملاً از خدمات مالیات ستانی حسابداران رسمی دیگر استفاده نشود و آن خدمات کلاً منتفی شد و در واقع به جای حل مسأله خود مسأله پاک شد.

برای بهبود مالیات ستانی چه باید کرد؟ همانطور که توضیح داده شد، تغییرات قوانین و خلأهای موجود، باعث شده تا روند مالیات ستانی دچار مشکلات و ابهام هایی شود که طبعاً قابل رفع هستند.

لذا با تصویب اصلاحیه جدید در ماده 272 ق.

م.

م و با یک بازنگری اساسی می توان نقش حسابرسان را ارتقا داد و از ظرفیت های موجود بهره کافی برد.

در ادامه برخی راهکارهایی را که در اصلاحیه باید مد نظر قرار داد با هم مرور می کنیم: 1-سازمان امور مالیاتی بودجه کافی و سازوکار مشخصی برای پرداخت حق الزحمه حسابرسان ندارد و این مؤدی است که حق الزحمه را باید بدهد.

از همین رو باید بحث مکلف بودن امور مالیاتی را برای قبول گزارش حسابرسان حذف و در مقابل کلمه پیشنهادی بودن گزارش را جایگزین کرد، تا فشار به حسابرسان کمتر شده و هم امور مالیاتی با فراغت و آسودگی، پس از مطالعه گزارش حسابرس به قبول یا عدم قبول گزارش اقدام کند و مسئولیت آن را بپذیرد.

2- سازمان امور مالیاتی در بخشنامه هایی، با اعلام حد نصاب فروش و دارایی، مؤدیان مالیاتی را مکلف به انجام حسابرسی توسط حسابداران رسمی کند.

با این شرایط برای مکلف شدن مؤدی به حسابرسی باید یک جایگاه قانونی ایجاد شود و مؤدی را مکلف به حسابرسی نمود و برای آن حد نصاب هایی را تعریف کرد.

3- مؤدیان مالیاتی مکلف شوند تا با مراجعه به سازمان حسابرسی، درخواست خود را مبنی بررسیدگی مالی و مالیاتی کتبی اعلام و مستقیم هزینه را به سازمان حسابرسی پرداخت کنند تا این سازمان براساس ظرفیت موجود خود و مؤسسات حسابرسی جامعه حسابداران رسمی، بخشی از این امور را به مؤسسات واجد شرایط محول کند.

4- حسابداران رسمی مکلف به استفاده از مشارکت، اظهارنظر مکتوب، مهر و امضای اعضای جامعه مشاوران رسمی مالیاتی به عنوان مشاوران تسخیری شوند.

5- برای اعتبار بخشی بیشتر به گزارش سایت قطره و به نقل ازهای حسابرسان، امکان فعالیت حسابداران رسمی به صورت انفرادی منتفی اعلام شود.

6- ضوابط و روش های جامعه حسابداران رسمی جهت تعیین صلاحیت حسابداران رسمی توسط هیأت مربوطه اصلاح شود.

***رییس امورحسابرسی مالیاتی جنوب تهران /ایران
کلید واژه ها: مالیات - مالی - قانون - شرایط - اصلاح - ایران - سازمان امور مالیاتی - قوانین - صورت - اقتصادی - دولت الکترونیک - پرداخت مالیات - تأمین اجتماعی - توسعه اقتصادی - سرمایه گذاری - گزارش - جامعه - الکترونیک - تخلف - دولت - نظام - بیمه - اجتماعی - کارکنان - نخستین - راهکار - اشتباه - سرمایه - انواع - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
نمایندگان ایران در مسابقات بین المللی قرآن نابینایان معرفی شدند

امروز دیگر خبری از ابرقدرتی آمریکا نیست

همدان میزبان نخستین جشنواره ملی انیمیشن شد

وزیر دفاع در دیدار با همتای آذربایجانی: ایران امنیت و ثبات جمهوری آذربایجان را امنیت خود می داند

رقابت 12 هزار و 704 داوطلب آزمون دکترا در اصفهان

یادمان گنجینه عرفان شهدای نیروی دریایی و شهدای بمباران اردبیل ایجاد می شود

برنامه تمرینی با انواع اسکات و جهش با طناب

پنجمین شب عزاداری حضرت زهرا (س)

هلند به تعهدات برجامی خود پایبند است

هرگز به عربستان سعودی از پشت خنجر نمی زنیم

آمادگی امریکا به جنگ بزرگ

اظهارات محسنی اژه ای در خصوص حوادث منطقه پاسداران

نهادهای مسئول، این حادثه را با سرعت و به دقت بررسی کنند

تذکر پارسایی درباره حادثه سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج

عبدالسلام صالحی، فعال احمدی نژادی آزاد شد + عکس

کارگاه های تخصصی کاهش آسیب های اجتماعی مناطق حاشیه نشین برگزار می شود

تذکر هاشم پور درباره حادثه هواپیمای تهران ـ یاسوج

همکاری جمهوری آذربایجان و ایران برای تولید تجهیزات نظامی مشترک

پیام تسلیت لاریجانی و رحمانی فضلی به مناسبت درگذشت پدر شهیدان عبوری

مروری بر اخبار معارفی رسانه ها/ فراخوان چهاردهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن

پخش آثار رزمواره مدافعان حرم از شبکه های رسانه ملی و شبکه های تعاملی

همدان میزبان نخستین جشنواره ملی انیمیشن شد

زاکانی: امروز دیگر خبری از ابرقدرتی آمریکا نیست

جزو کم قانون ترین کشورها در حوزه فضای مجازی هستیم

بحران آفرینی بیگانگان برای حفظ منافع خود

«دباغ» و «رحیمی» نمایندگان ایران در مسابقات بین المللی قرآن نابینایان + نمرات داوری

حمله نظامیان صهیونیست به یک کودک فلسطینی با سگ

استخدام کارشناس ارشد بازاریابی،کارشناس منابع انسانی،مسئول دفتر

تجدیدنظر در برخی مناطق حفاظت شده در نقاط مختلف کشور

4 کلیدی که درهای آرامش را برایتان می گشایند

محمدجعفر محمدزاده مدیر رادیو ایران شد/ شاه آبادی: توجه به وحدت ملی و همدلی ماموریت کلان رادیو ایران است

بیانیه دراویش گنابادی در محکومیت جنایت خیابان پاسداران

سردار نقدی:گورخوابی، صحنه سازی بود!/نماینده آستارا:سیستم اداری کشور دزد پرور است/شکایت خانواده سیدامامی از مسئولان 20:30/ نخستین واکنش روحانی به اتفاقات خیابان پاسداران

پنجمین شب مراسم عزاداری حضرت فاطمه زهرا (س) در حسینیه امام خمینی

رقابت 12 هزار و 704 داوطلب آزمون دکترا در اصفهان

یادمان گنجینه عرفان شهدای نیروی دریایی و شهدای بمباران اردبیل ایجاد می شود

تاکید رییس کل دادگستری استان خوزستان بر ضرورت آموزش ماموران مبارزه با قاچاق

خدا بخاطر «احمد» به من لیاقت داد/ «یازهرا» گفت و شهید شد

عزاداری پنجمین شب شهادت فاطمه زهرا با حضور رهبر انقلاب (عکس)

برگزاری مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا (س)

بیگانگان برای حفظ منافع خود دنبال بحران آفرینی در منطقه اند

برکات عالم به جهت زندگی فاطمی عده ای از انسان ها است/ ارتباط خوب مقام معظم رهبری با حضرت زهرا(س)

«دباغ» و «رحیمی» نمایندگان ایران در مسابقات بین المللی قرآن نابینایان

جریانی در حال فضاسازی علیه توانمندی پیام رسان های داخلی است

انتقاد نماینده کهگیلویه و بویراحمد: با وجود حادثه هواپیما وزیر راه چگونه می خوابد؟

زیر پوست اپل، دل و اچ پی

استخدام بیمارستان ابن سینا

گوترش: از همه می خواهم در سوریه آتش بس اعلام کنند

مکانیزم مشارکت مردم در امور مدیریتی کشور تشکیل جامعه مدنی است

تجری: پس از 100 روز کلنگ زنی در سرپل ذهاب آغاز نشده است

دراویش گنابادی بیانیه صادرکردند؟

شمخانی: قدرت دفاعی ایران هرگز قابل مذاکره نیست

اظهارات محسنی اژه ای در خصوص حوادث منطقه پاسداران

تازه ترین مصوبات شورای عالی محیط زیست

تصاویر/ تجسس برای یافتن اجساد صیادان در جویبار

متروی حومه تهران باید در اولویت برنامه ریزی ها باشد

پایان نمونه برداری از اولین محموله بقایای پیکر جانباختگان سانحه هواپیمای مسافربری

پیگیری تغییر کاربری اراضی در تهران در شورای عالی استان ها لزوم توسعه مترو در حومه تهران

مراسم وداع با پیکر شهید بسیجی محمدحسین حدادیان

آشوبگران خیابان پاسداران تهران هیچ نسبتی با مردم گناباد ندارند

پرورش آبزیان در خوزستان ممنوع شد

بازداشت یک اختطاف چی و قاتل فراری افغان توسط پولیس انترپول در ایران

آیا ایران و اسراییل در آستانه جنگ تمام عیار قرار گرفته اند؟

اتحادیه اروپا تحرک لازم را برای حفظ برجام از خود نشان نداده است

تصمیم گیری درخصوص هزینه کرد یارانه ها به کمیسیون تلفیق ارجاع شد

کاریکاتور | دراویش داعشی

مهدی مریزاد گفت و گو با دکتر عباس شیبانی

بیانیه دراویش گنابادی در محکومیت جنایت خیابان پاسداران

پیام تسلیت رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح در پی شهادت ماموران نیروهای انتظامی و بسیج

پیگیری تغییر کاربری اراضی در تهران در شورای عالی استان ها/ لزوم توسعه مترو در حومه تهران

فعالیت های جهادی موضوع امشب ثریا

مراسم عزاداری پنجمین شب شهادت فاطمه زهرا (س) با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

دستیار وزیر امور خارجه:رایزنی های ایران و ونزوئلا در افزایش و ثبات قیمت های جهانی نفت تاثیرداشته است

دبیر کل سازمان ملل طرفین درگیری های سوریه را به آرامش دعوت کرد

سرعت باتری خودروهای برقی 5 برابر شد

مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برگزار شد

ترامپ توپ مداخله روسیه در انتخابات امریکا را در زمین اوباما انداخت

ارزهای مجازی بدهی ها را تسویه می کنند؟

برخی از اجساد قابل تشخیص نیستند

شمخانی: قدرت دفاعی ایران هرگز قابل مذاکره نیست

استخدام مسئول دفتر ،طراح وب سایت در شرکت دید برترپارس بهمنی

برخی از اجساد قابل تشخیص نیستند

استخدام کارمند اداری در شرکت PSP در قم

مراسم عزاداری پنجمین شب شهادت فاطمه زهرا (س) با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

نزدیکترین عکس از لاشه هواپیمای سقوط کرده تهران یاسوج + عکس

مرتضوی خبر اجرای حکم 2 سال زندانش را تکذیب کرد/ در منزلم هستم

بالگردهای ارتش با تمام توان برای انتقال اجساد جانباختگان اقدام خواهد کرد

همکاری جمهوری آذربایجان و ایران برای تولید تجهیزات نظامی مشترک

درآمد دولت از معافیت مشمولان غایب چقدر است؟

ایراد شورای نگهبان به تعدادی از تبصره های لایحه بودجه سال 97

انتقاد نماینده کهگیلویه و بویراحمد: با وجود حادثه هواپیما وزیر راه چگونه می خوابد؟

در نشست مشترک اعضای شورای استان تهران با استاندار تهران چه گذشت؟

تصویب طرح تدابیر امنیتی دولت اتریش در شورای وزیران این کشور

مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برگزار شد

تلاش 4 روزه امدادگران در ارتفاعات دنا

مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برگزار شد

چگونه اپلیکیشن های تقلبی در پلی استور را تشخیص دهیم؟

در تمام دنیا هواپیما و خودرو برای رفاه مردم است اما در اینجا یادآور ضحاک ماردوش است

سفر وزیر دفاع ایران به جمهوری آذربایجان

دستیار وزیر امور خارجه:رایزنی های ایران و ونزوئلا در افزایش و ثبات قیمت های جهانی نفت تاثیرداشته است

6 راهکار برای اصلاح مالیات ستانی در ایران

6 راهکار برای اصلاح مالیات ستانی در ایران