مطالب مرتبط:
21 نفر از مصدومان زلزله غرب کشور به بیمارستان میلاد انتقال یافتند/عیادت مدیرعامل بیمارستان میلاد از آسیب دیدگان زلزله غرب کشور
امکانات راهیان نور در اختیار آسیب دیدگان زلزله غرب کشور قرار می گیرد
استفاده از یک سوم سهم امام برای امداد رسانی به آسیب دیدگان زلزله غرب کشور
در پی لبیک به پیام مقام معظم رهبری اعلام آمادگی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان برای کمک به مردم آسیب دیده در زلزله غرب کشور
بانک ملت به کمک آسیب دیدگان زلزله غرب کشور شتافت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 04:462017-11-15سياسي

عبرت های برجام؛ تلاش غرب برای آسیب به وحدت کشور


یکی از مسائلی که به راحتی می توان از آن به عنوان دستاورد برجام یاد کرد، مسئله تلاش غرب برای ایجاد دودستگی و آسیب در وحدت کشور است.

مروری بر اتفاقاتی که بعد از این توافق افتاد و تلاش برای ایجاد دوگانه هایی شبیه به جنگ – صلح نمود بارزی برای این موضوع بوده است.

- برجام یکی از بزنگاه های مهمی است که درس های بسیاری در خصوص مواجهات ملت ایران با پدیده های ملی و بین المللی را دارد.

چه مذاکرات هسته ای، چه اتفاقات بعد از مذاکرات هسته ای و چه در حین مذاکرات هسته ای، عبرت های بسیاری برای مردم ایران در پرتو این سند به وجود آمده است.

یکی از این عبرت ها پرهیز از دودستگی است.

دو دستگی یکی از مسائلی است که رهبر انقلاب بارها و بارها در خصوص آن به مسئولین هشدارهایی داده اند، تلاش برای ایجاد دوگانه های کذایی شبیه به دوگانه های جنگ صلح، دوگانه حاکمیت دولت و .

از جمله مصادیقی بوده است که در راستای دو دستگی توسط برخی نخبگان صورت گرفته است.

تاریخ یک ملت سرشار از اتفاقاتی است که آن ملت از زوایای مختلف به آن می نگرد، اما ماندگارترین آن حوادث، آنهایی هستند که رویکرد به آن ها با چند لایه عمیق تر از روزمرگی است.

تحلیل لایه های عمیق کمک میکند که ارتباط بین حوادثی که به ظاهر بی ارتباط با هم نیستند، مکشوف و منجر انباشت تجربه تاریخی آن ملت شود.

چون موضوع بحث ما در اینجا پیرامون هسته ای است، در لایه های ابتدایی چنین به نظر می رسد که نگرانی ها از مسئله هسته ای ایران غرب را به این نتیجه رسانده بود که این موضوع را مختومه کرده و صلح و امنیت را برای جهان به ارمغان آورد.

نگاهی به روزها، ماه ها و سالهای سپری شده از اعلام توافق هسته ای ایران و غرب موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک و در یک برآورد از رویه غرب و به خصوص مقامات آمریکایی، برخی از لایه های پنهان اهداف غرب از مذاکره با ایران نیز بیشتر مشهود می شود.

نگاهی عمیق تر به این مسئله نشان دهنده این است که غرب به رهبری آمریکا، برای مدیریت جمهوری اسلامی و مهار آن چند موضوع را مطمح نظر قرار داده است، استقلال به عنوان یکی از شاخص های انقلاب ، تقویت شبکه حامیان غرب در ایران و ایجاد دودستگی با پیروزی بر انقلاب اسلامی ، جلوگیری از نفوذ بین المللی ایرن ، جلوگیری از تبدیل شدن ایران به عنوان یک الگو و .

است که رهبر انقلاب صراحتا از آن ها صحبت کردند.

رهبر انقلاب در دیدار چند سال پیش با کارگزاران نظام و پیش از رسیدن به توافق به برخی نکات اشاره کردند که با گذشت سالهای بیشتر از این توافق پی به برخی از سیاست های آمریکا که پیشتر توسط ایشان هشدار داده بودند، می بریم، ایشان در بخشی از فرمایشات اشاره کردند طرف مقابل ما، یعنی دولت کنونی و مدیریّت کنونی آمریکا، به این توافق احتیاج دارد؛ این هم یک طرف دیگر قضیّه است؛ اینها نیاز دارند به این؛ یک پیروزی بزرگی برای آنها محسوب میشود اگر بتوانند به آن مقصود خودشان در اینجا برسند.

این در واقع پیروزی بر انقلاب اسلامی است؛ پیروزی بر ملّتی است که داعیه ی استقلال دارد؛ پیروزی بر کشوری است که میتواند الگوی کشورهای دیگر باشد؛ دستگاه مدیریّت آمریکا به این [توافق ] نیازمند است.

همه ی بگومگوها و چک وچانه ها و بدعهدی ها و تقلّبهایی که حضرات میکنند، بر محور این دو موضوع میچرخد.

[1] غرب به دنبال ضربه به وحدت ملی ایرانیان بود اما یکی از مهمترین اهداف غرب، که اتفاقا برنامه ریزی دقیقی برای عملی کردن آن در پس پرونده هسته ای ایران نیز وجود داشته، ایجاد شکاف در کشور بین گروه های سیاسی مختلف و در لایه عمیق تر بین گروه های اجتماعی بوده است.

مسئله هسته ای به عنوان مسئله ای که نزدیک به 12 سال بین ایران و غرب در سطوح مختلف رد و بدل شده است، و حالا که نزدیک به دو سال و نیم از عمر توافق حاصل از این مسئله می گذرد، برای غرب مستمسک بسیار قوی ای بود تا به واسطه آن مردم ایران را با حاکمیت از هم جدا کند.

به نظر کارشناسان همین موضوع سبب شد تا رهبر معظم انقلاب یک سال را با نام همدلی و همزبانی نامگذاری کنند.

گویا مشخص بود که جامعه ایرانی درگیر موضوعی خواهد شد که امکان ایجاد دودستگی در آن را فراهم خواهد کرد.

و با توجه به احتمال امضای توافق بین ایران و E3+3 آن موضوع، نیز توافق هسته ای بود.

یک سناریو و یک امید سناریوی دودستگی در بین مسئولین و مردم و بین مردم با مردم و نهایتا بین مسئولین با مسئولین، سناریویی بوده است که غربی ها شدیدا در تلاش بوده اند تا آن را در فضای توافق هسته ای عملیاتی کنند.

نگاهی به سیاست های شفاهی و عملی آمریکایی ها در روزهای بعد از توافق نشان میدهد که به شدت بر روی این گزینه روی میز خود به شدت تمرکز کرده اند.

کنار هم قرار دادن این سیاست ها نشان دهنده شبیه به پر کردن پازل های یک معما است.

برخی از این سیاست ها عبارتند از: 1.

یکی از نمونه های این موضوع تلاش برای از بین بردن ماهیت مذاکرات فنی به سمت مذاکرات سیاسی و به عبارتی دیگر پیوند بین مسائل امنیتی با مسائل فنی بوده است.

آمریکایی های تلاش داشتند تا با تفسیرهای متناقض و برخی برزگنمایی ها، تفسیرهای متفاوتی از متن توافق ارائه دهند که این تفسیرها سبب ایجاد اختلافات در داخل کشور شود.

و اتفاقا بندهایی که پیرامون مسائل امنیتی ایران هست مورد تفسیرهای متفاوت و شاز آن ها قرار می گیرد و از منظر آنها چون نسبت به این موضوع در کشور حساسیت وجود دارد، لذا وحدت کشور آسیب پذیر شده و دودستگی ایجاد می شود.

یکی از این تفاسیر به رای موضوع ممنوعیت فعالیت ها، خرید و فروش موشک های با قابلیت های خاص است که مندرج در قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد بوده.

علی رغم اینکه متن قطعنامه کاملا روشن بوده و ایران را از انجام کار بر روی موشک های بالستیک منع نکرده و مستقیما ذکر شده است که از ایران خواسته می شود که این اقدامات را انجام ندهد، اما آمریکایی ها اصرار داشته اند که بند مورد نظر را این گونه تفسیر به رای کنند که طبق این قطعنامه ایران از هرگونه به اشتراک گذاری فن آوری موشکی، خرید فن آوری موشکی، تبادل فن آوری موشکی و کار بر روی موشک ها منع شده است.

آمریکایی ها به تعبیر وزیر خارجه وقت این کشور اصرار داشتند که تفسیر کنند که ایران ذیل بند 41 که تحت فصل 7 منشور و الزام آور است نمی تواند این کار را انجام دهد و همان ادبیات (که در قطعنامه 1929 شورای امنیت که ایران را از فعالیتهای موشکی ممنوع می کرد)، را هم دارد.

به نظر می رسد این تفسیر به رای های مقامات آمریکایی، علی رغم تلاش برای راضی کردن تندروهای جنگ طلب این کشور و مجاب کردن مخالفین داخلی، هدفی فراتر از آن نیز دارد و آن تشکیک در فضای داخلی ایران نسبت به این توافق به عنوان توافقی منافی با امنیت ملی کشور است.

2.

موضوع دیگری که غرب به رهبری آمریکا شدیدا به دنبال آن بوده است، مسئله گره زدن موضوعات منطقه ای و مسائل مربوط به محور مقاومت به توافق هسته ای و تلاش برای ایجاد پیوندهای جدید به منظور مذاکرات جدید بوده است.

غربی ها و آمریکایی ها به شدت علاقه مند بوده اند تا مسائل و ناامنی های منطقه ای غرب آسیا (که اتفاقا خود عامل به وجود آورنده آن ها محسوب می شوند) را به عنوان یکی از پیوستهای این توافق قلمداد کرده و توافق را به مثابه اخذ مجوزها و تضمینهای امنیتی ایران به آمریکا در قبال منطقه نشان دهند.

این همان گزاره هایی است که وزیر خارجه وقت انگلیس و وزیرخارجه وقت آمریکا در روزهای بعد از توافق نیز بسیار بر آن اصرار داشته اند.

وزیر خارجه وقت انگلیس فیلیپ هاموند در مصاحبه با شبکه سعودی الحدق طی اظهاراتی غیرمسئولانه اظهار داشت الان نمی توانم پیش بینی کنم که این اتفاق می افتد یا نه.

روشن است که صداهایی در داخل ایران وجود دارد، اما ما امیدواریم که با بازگشت ایران به تعامل با جامعه بین الملل، با تبدیل شدن به بازیگری با نقش بیشتر در جامعه بین الملل، در این مسیر شاید رفتارش در منطقه را اصلاح کند، اما ما مبنا را بر اعتماد نمی گذاریم.

[2] و وزیر خارجه وقت آمریکا جان کری نیز در کنفرانس خبری مشترک خود با وزیر خارجه وقت مصر قبل از سفر به منطقه خلیج فارس در بخشی از سخنان ضدایرانی خود اظهار داشت ایران در فعالیت های بی ثبات کننده منطقه دست دارد [3] و بعد از اتمام جلسات با همتایان خود در حاشیه جنوبی خلیج فارس اظهار داشت وزرای شرکت کننده در این نشست بر این نکته اتحاد نظر دارند، زمانی که توافق هسته ای ایران اجرا شود به امنیت دراز مدت منطقه کمک می کند.

[4] این وارونه نمایی واقعیت توسط آمریکایی ها در حالی صورت می گیرد که آن ها بیشترین نقش را در ایجاد آشوب در منطقه بازی کرده اند.

این در حالی است که بنا به گفته ناظران مسائل منطقه آمریکایی ها هم عامل ایجاد ناامنی های موجود در منطقه مثل تروریسم و جرایم سازمان یافته بین المللی در منطقه محسوب می شوند و هم از تداوم آن سود جسته و سواری مجانی می کنند.

نگاهی به اظهارات بسیاری از سران بازنشسته آمریکایی نشان دهنده این است که این گروه های تروریستی توسط این کشور در منطقه برای عملی کردن اهداف متنوع واشنگتن در منطقه از جمله مسابقه تسلیحاتی، فروش تسلیحات، برقراری امنیت اسراییل و .

راه اندازی شده اند.

[5] بنابراین این سیاست گره زدن توافق به مسائل امنیتی و نمایش گرفتن اخذ مجوز و تضمین امنیتی از ایران برای ایجاد ثبات در منطقه ، همانطور که اشاره شد ضمن اینکه با هدف مهار ایران صورت می گیرد، ضمنا این سیاست موضوعات مذاکرات با آمریکا را ورامتنی جلوه داده و جامعه را نسبت به سیاست های جمهوری اسلامی مبنی بر مذاکره صرفا در خصوص مسئله هسته ای جمهوری اسلامی ایران دچا شک و شبهه کرده، و به این گزاره التقاطی رهنمون کند که سیاست استکبار ستیزی جمهوری اسلامی دستخوش دگرگونی شده است.

لذا هم به تعبیر خود ایران را مهار خواهد کرد و با پذیرش و جا افتادن چنین مسئله ای این ایده را نهادینه می کند که ایران عامل بسیاری از ناامنی ها در منطقه محسوب می شود و هم جامعه ایران را دچار سرخوردگی می کند که سیاست های اصولی جمهوری اسلامی دستخوش تغییر شده است.

ترجمه این گفته عینا در گفته های جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا در نشست شورای روابط خارجی آمریکا (به صورت ناخواسته) مشهود است.

و این اظهارات چیزی جز تلاش برای ایجاد دودستگی در کشور ورای اهداف دیگر نیست.

وی اظهار داشت ظریف خواستار دیدار با سعودی ها است، ظریف در مقامی نبود که درباره چنین مسائلی مذاکره کند هر چند که من تلاش زیادی کردم تا این موضوعات را طرح کنم ولی وی چنین اختیاراتی نداشت.

با این حال، هم روحانی و هم ظریف به روشنی گفته اند که با توافق، آماده هستند که درباره موضوعات منطقه ای صحبت کنند.

می دانید ظریف این هفته در امارات در دیدار با خاندان بن زاید چه گفت؟ وی خواستار دیدار با سعودی ها شده است.

آنها به دنبال مذاکره برای مناسباتی متفاوت هستند.

من نمی دانم که آیا این اقدامات مؤثر خواهد بود.

[6] کری به خوبی می دانست که چنین اظهاراتی هدفی جز انشقاق ملی در ایران را به دنبال نخواهد داشت.

3.

مهمترین موضوعی که آمریکایی ها را طی یک دهه اخیر نسبت به جمهوری اسلامی، عصبانی کرده است، مسئله نفوذ منطقه ای تهران است.

بنابراین یکی دیگر از سیاست های غرب برای ایجاد دودستگی در فضای سیاسی اجتماعی ایران، جلوگیری از نفوذ منطقه ای ایران و تبدیل شدن این کشور به یک الگو در سطح منطقه ای و بین المللی و استحاله در سیاست های منطقه ای ایران است.

آمریکایی ها به شدت از نفوذ منطقه ای گفتمان انقلاب هراسناکند.

هر چند از این فضا استفاده های متعددی می کنند.

با ترویج ایران و شیعه هراسی یک جنگ مذهبی در منطقه راه انداخته اند و غرب آسیا را بازار مصرف تسلیحات خود کرده و چرخ صنعت تسلیحاتی خود به این گونه می چرخانند.

بدین ترتیب اهداف کوتاه و میان مدت آن ها عملی شده است، در حالی که نفوذ منطقه ای ایران برای اهداف بلند مدت مقامات واشنگتن تبدیل به یک کابوس شده است.

این همان موضوعی است که وزیر خارجه وقت آمریکا را واداشت در نشست دوحه با وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس اظهار کند با حمایت ایران از تروریسم در یمن، سوریه و عراق مخالفت می کنیم و به این مخالفت ادامه خواهیم داد.

[7] 4.

از دیگر مسائلی که بعد از توافق آمریکایی ها به شدت به دنبال دست یاقتن به آن بودند، تلاش برای جدا کردن مردم از رهبران ایران بود.

به گونه ای که تلاش میکردند برای مردم متهم اصلی شرایط فعلی کشور ایران، را رهبران این کشور معرفی کنند، و اظهار می کردند در صورتی که سیاست های رهبران ایران نبود، ایران تحت تحریم و سیاست های خصمانه آمریکا قرار نمی گرفت و به عبارتی عامل مشکلات ایران، رهبرانش هستند.

علاوه بر این برنامه ریزی دقیقی کرده و می کنند تا با تصویر سازی از خود به مثابه منجی، در کشور ایجاد دو دستگی کرده و جامعه ایران را به سمت خود روانه کنند.

به همین سبب بود که رهبر انقلاب در دیدار سال 1393 با اعضای هییت دولت، دلتمردا ن را از دو دستگی انذار دادند و فرمودند جناح بندی های سیاسی اشکالی ندارد اما نباید جامعه را به دو قطب تبدیل کرد زیرا این کار موجب دلزدگی و خستگی مردم و شکننده شدن محیط جامعه می شود.

[8] برای مثال اظهارات ناخواسته جان کری در کمیته روابط خارجی سنا به طور خاص اظهاراتی در جهت نیل به این نیات است.

در 24 ژولای 2015 در شورای روابط خارجی آمریکا به ریاست ریچارد هاس جلسه پرسش و پاسخی بین 68 امین وزیر خارجه وقت آمریکا جان کری و برخی از اعضای این شورا جلسه پرسش و پاسخی در خصوص توافق با ایران صورت گرفت که توجه به برخی نکات آن در فهم درست از این هدف آمریکایی ها کمک کننده خواهد بود.

جان کری در پاسخ به سوال ریچارد هاس مبنی بر این که آیا شما معتقدید در این پانزده سال تغییر فاحشی در رفتار ایران صورت می گیرد، با اظهار اینکه آمریکا نسبت به آینده ایران حساب باز کرده اظهار داشت پیش بینی می کنم در 15 سال، در یک کشور اتفاقاتی می افتد.

من چنین چیزی را نمی توانم اطمینان بدهیم.

اگر به ایران امروز نگاه کنید، می بینید که کشوری دارای مردمی با تحصیلات است که پیشتر با همه کشورهای منطقه از جمله اسراییل روابطی دوستانه داشت، تاریخی طولانی برای سرزمین پارس وجود دارد و واقعیت این است که این جوانان که 20 درصد آنان بیکار هستند، آینده می خواهند.

منظور من این است که اگر به تهران بروید، من نبوده ام ولی دوستان من که رفته اند به من گفته اند که جوانان به دنبال گوشی های هوشمند و آنها در حال خرید ماشین هایی هستند و می خواهند بخشی از دنیا باشند.

من نمی دانم تا 15 سال دیگر چه اتفاقی می افتد جز اینکه می دانم اتفاقات زیادی در کشورها رخ خواهد داد.

هیچ کس هم نمی توانست تصور کند که وقتی نیکسون به چین رفت، در این کشور چه رخ خواهد داد.

مسئله اینجاست که شما نمی توانید تغییر را خلق کنید بلکه باید احتمالات را بیازمایید.

[9] نیز در راستای ایجاد شکاف در فضای نخبگان سیاسی و با نقض اصل عدم مداخله در امور داخلی سایر کشورها و نقض ماده اول قرارداد الجزایر فی مابین دو کشور، اظهار کرد ظریف و روحانی داخل مشکل دارند، اگر ما به این توافق پشت کنیم، یک پیام به افراط گرایان در ایران می فرستیم و آنان احساس خوبی خواهند کرد و کسی نمی داند که در انتخابات بعدی چه بر سر روحانی می آید.

توان بالقوه روحانی و ظریف برای مذاکره با غرب و رسیدن به جمع بندی از قضاوت من با دشواری های زیادی روبه رو بود.

[10] به همین سبب رهبر انقلاب فرمودند ملت ایران باید متحد باشد.

از این قضایای هسته ای و غیر هسته ای و مانند اینها، دودستگی درست نشود که هر دسته یک جور بگویند - بالاخره یک کاری است دارد انجام می گیرد، مسئولانی دارد، دنبال می کنند؛ ان شاءالله آنچه منافع ملی است تشخیص بدهند و دنبال آن باشند- بین مردم نباید دودستگی به وجود بیاید.

رهبر انقلاب با علم به سیاست های مورد نظر آمریکا در ادامه فرمودند دشمن این را می خواهد.

الان هم اگر کسی تعقیب کند این سخن پراکنی های بیگانگان را، این رادیو تلویزیون ها و این و بگاه هایی که از طرف آنها دارد همین طور مرتب توسعه پیدا می کند و مرتب هم دارند مطلب می دهند، دنبال این هستند که بین مردم دودستگی ایجاد کنند؛ نگذارید دودستگی بشود؛ وحدت را حفظ کنید، با هم باشید.

[11] فرجام سخن آمریکایی به ابزارهای متعددی توسل جستند تا به واسطه آن بتوانند سرنوشت سیاسی ایران را در فضای مذاکراتی که از سال 2013 به پیش می بردند تغییر دهند، تجربه برجام یکی از مهمترین تجربه ها برای عبرت گرفتن از این موضوع است که وحدت ملی یکی از اهداف مهمی بود که آمریکایی ها تلاش می کردند در ورای مذاکره با ایران، آن را از ایرانیان مصادره کرده و ایران را درگیر مسائل و دودستگی های سیاسی و ملی کنند.

این موضوع تا جایی پیش رفت که دوگانه های حاکمیتی در کشور در حال شکل گیری بود و دوگانه هایی شبیه به جنگ طلب صلح طلب در کشور سبب شده بود تا بسیاری در این اندیشه باشند که می توانند نظام سیاسی کشور را نزد مردم بدبین کرده و دریچه ای برای سوء استفاده های سیاسی را فراهم کنند.

به طور کلی برجام یکی از منفذهایی بود که آمریکایی ها تلاش کردند تا فشارهای خود را بر ایران افزایش دهند و درس های بسیاری برای کسانی دارد که می خواهند ماهیت روابط ایران آمریکا را بررسی کنند.


کلید واژه ها: مذاکرات هسته ای - هسته ای - ایران - مذاکرات هسته - رهبر انقلاب - هسته - مذاکرات - توافق - بین المللی - آمریکا - رهبر - کارگزاران نظام - انقلاب اسلامی - جمهوری اسلامی - اسلامی - هایی - توافق هسته ای - تاریخ - هشدار - توافق هسته - کارگزاران - وحدت - کشور - ابتدایی - دستاورد - استقلال - روزمرگی - مدیریت - تاریخی - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
مراسم سوگواری شهادت ثامن الحجج (ع) در انگلیس

روح اله تیموری، حسن عبداله زاده، محمد آگاه تقابل سیاست خارجی ایران و عربستان در بحران یمن با روش سازه انگارانه

گسترش تفکّر ولایت اهل بیت و پیوستگی به خاندان پیغمبر در دوران امامت علیّ بن موسی الرّضا

بازخوانی سیره عملی امام رضا(ع) درخصوص قرآن/ از ختم در سه روز تا تاکید بر تلاوت با صدای زیبا

سفر رییس جمهور به مشهد لغو شد

جانشین احتمالی سپنتا: افراطیون تحریکم کردند

سیداحمد فاطمی نژاد اشاعه هسته ای و صلح: مروری بر آرای موافقان و مخالفان اشاعه

تبیین اخلاق اقتصادی ایرانیان با باورهای آیینی یا دینی با تکیه بر دوره مشروطه - بخش اول وبر و اخلاق اقتصادی ِ ادیان

چند راه ساده برای کاهش تغییرات اقلیمی و حفظ "سلامت"

دو بازیگر بر سر مزار عارف لرستانی + عکس

نجفی خوشرودی: برجام بررسی مجدد ندارد / ترامپ انزوای آمریکا را نشانه رفته است

رحمانی فرد ,سید محمدتقی موسوی تأملی بر نقش تنقیح مناط، و اصطلاحات همسو در استنباط احکام

سلام مرا به علی بن موسی الرضا(ع) برسان + صوت

عباس بخشنده بالی، محمدابراهیم بخشنده بیداری اسلامی پیرامون لیبرالیسم؛ اشتراک ها و افتراق ها

تضمن های بنیادین الگوی اثربخش اسلامی و ایرانی پیشرفت - بخش اول تضمن های بنیادین الگوی اثربخش اسلامی و ایرانی پیشرفت

اعلام آخرین تغییرات آزمون ارشد و دکتری وزارت بهداشت

توزیع؛ چالش پیش روی نشریات دانشجویی بین دانشگاهی

سید امیرحسین قرشی، اصغر صدیق زاده‎ ‎ انرژی گداخت هسته ای راهبردی اجتناب ناپذیر در افق چشم انداز انرژی کشور

محمد علی اسماعیلی فلسفه کاربرد قواعد فلسفی در علم اصول

اسماعیل عارفی گوروان فرصت ها و تهدیدهای فراروی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه

محمد سلیمی، سیدرضا صالحی امیری الگویی مطلوب از شاخص های سنجش امور فرهنگی در رسانه ملی

سفر روحانی به مشهد لغو شد

علی خواجه نایینی، کیومرث اشتریان، حنانه محمدی کنگرانی، دیبا غنچه پور‎ ‎ شناسایی و تحلیل جایگاه و ارتباطات مالی نهادهای فعال در حوزه نانو تکنولوژی ایران

عزاداری شب شهادت امام رضا (ع) -حرم سید جلال الدین اشرف آستانه اشرفیه

مراسم خطبه خوانی شب شهادت امام رضا (ع) - مقبره هاجره خاتون کردستان

«وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ»؛ شیوه مناظرات رضوی/ سخن گفتن با هر فرد به زبان خودش

محمدمهدی الشریف‎; ‎رضا قاسمی ‏ تحلیل ماهیت و آثار ضمان اعیان در فقه و حقوق ایران

برای عربستان، درگیری با ایران حماقت محض است

حسین امانلو گفتمان سازی غرب در بهره گیری از؛ اتهام تروریسم دولتی علیه جمهوری اسلامی ایران

مراسم خطبه خوانی شب شهادت امام رضا (ع) - حرم مطهر رضوی

علی احمدی خواه از این مسیر حج رفتن حرام است

شرایط درخواست تامین خواسته چیست ؟

بازنگری مفاهیم قابل تأمل اندیشه های محمد قطب در پرتو سلفی گری اعتدالی و اعتزال نوین - بخش اول محورهای اصلی در اندیشه محمد قطب

تصویر متفاوت از سردار سلیمانی در سوریه

خوراک فکری جامعه از طریق انتشار سبک زندگی اهل بیت (ع) فراهم شود

آیت مولایی‏ اقتصادی سازی ابزارهای مقابله با آثار جانبی در قانون مدیریت پسماندها ‏

تصاویر دیدنی هفته از حیات وحش

عکس/ اعلامیه فوت زوج کرمانشاهی

قدردانی آیت الله جنتی از خدمت رسانی به زائران پیاده رضوی

سید محمود طیب حسینی نسبت استعمال لفظ در بیش از یک معنا با معانی باطنی قرآن

هیلاری کلینتون آنچه اتفاق افتاد را منتشر کرد

بیش از یک هزار طلبه آموزش کمک رسانی در حوادث غیرمترقبه خواهند دید

تصاویر/ تشییع شهید حبیب الله اسلامی در بیله سوار

معرفی زن نه شرقی و نه غربی در هشتاد کشور جهان

عبدالسلام امامی‎; ‎حسین صابری‎; ‎سید محمدتقی قبولی درافشان ‏ نقد و تحلیل ادله انسداد و انفتاح باب اجتهاد

فوری ... / پزشک مرحوم کیارستمی به پرداخت دیه محکوم شد !

عکس/ نماز اول وقت امدادگران

اخلاق «سجاد» روس ها را هم جذب کرده بود

وزیر کشور: ساخت مسکن موقت زلزله زدگان آغاز شد / ظرف یک ماه آینده ساخت مساکن دائمی شروع می شود

طلاب حوزه علمیه قم برای کمک رسانی به زلزله زدگان کرمانشاه عازم شدند

همراهی با زلزله زدگان از وظایف روحانیت است

نیازمند حضور نماینده حوزه های علمیه در ستاد بحران کشور هستیم/ مرکز خدمات آماده پشتیانی از طلاب آسیب دیده است

براساس رای قاضی، پزشک مرحوم کیارستمی محکوم شد

خدمات رسانی 24 ساعته اداره تبلیغات اسلامی سرپل ذهاب به زلزله زدگان

فوت دو تن از طلاب اهل سنت در زلزله اخیر غرب کشور

امین فائضی عزاداری شب شهادت امام رضا(ع) در حرم شاهچراغ(ع)

عباس علیپور، مژگان بایندور نصرالله بگلو مدیریت پایدار گردشگری

العبادی کارت گرفت/ انتخابات پارلمانی در موعد مقرر برگزار خواهد شد

قطع پای یکی از طلاب در زلزله اخیر غرب کشور/ طلبه مصدوم به تهران منتقل شده است

آخرین تغییرات آزمون ارشد و دکتری وزارت بهداشت اعلام شد

طلاب حوزه علمیه قم برای کمک رسانی به زلزله زدگان کرمانشاه عازم شدند

ناپولی 2-1 میلان / ویدئو

تخریب منزل قریب به 250 نفر از طلاب شیعه و اهل سنت در زلزله غرب کشور

راه اندازی ستاد حوزوی حوادث غیرمترقبه در نخستین ساعات زلزله در قم/ اکثر مصوبات این ستاد انجام شده است

برگزاری مراسم شب شهادت امام رضا(ع) در مینسک

فیلم/ مرثیه سرایی شب شهادت امام رضا(ع)

دفتر خبرگزاری دفاع مقدس در کهگیلویه و بویراحمد افتتاح می شود

داستان 1128 کانتینر در بندر شهیدرجایی

علی پور: زلزله زدگان نیازمند وسایل گرمازا هستند

تصاویر/ یادواره شهید مهدی زین الدین، سرداران و 6000 شهید استان قم

جلسه ستاد حوزوی حوادث غیرمترقبه استان کرمانشاه برگزار شد

ساخت مسکن موقت زلزله زدگان آغاز شد/ظرف یک ماه آینده ساخت مساکن دائمی شروع می شود

تصاویری از حرم حضرت معصومه(س) در شب شهادت امام رضا(ع)

امام رضا علیه السلام احیاکننده آموزه امامت

زندگینامه شمس الشموس امام رضا (علیه السلام)

تصاویر/ تشییع پیکر شهید قاسم حسن پور پس از 30 سال

شیعه در جهان مدیون امام رضا (ع) است

وظیفه رادیو و تلویزیون در زلزله چیست؟

تشییع شهید حبیب الله اسلامی در بیله سوار

دهلی نو/عزاداری روزهای پایان ماه صفر

جری آدامز در سال 2018 از رهبری شین فین کناره گیری می کند

زیارت؛ تجدید بیعت امّت با امام/ چرا وهابیّت، زیارت را شرک می دانند

آغاز ساخت مساکن موقت زلزله زدگان/ بنیاد مسکن ظرف یک ماه آینده ساخت مساکن دائمی را شروع می کند

کیفیت مشارکت مردم در تشکیل حکومت موعود

فضیلت انتظار و ثواب منتظر

نماینده اراک تاکید کرد: لزوم استفاده از ظرفیت های گسترده وقف در پیشبرد اقتصاد مقاومتی

تصاویر/ مناطق زلزله زده غرب کشور

قوچان نژاد مصدوم شد + عکس

ایرج قاسمی، احمد پوراحمد، حسین حاتمی نژاد مخاطره های بافت فرسوده شهر تهران از دیدگاه کنشگران عادی

سلام بر تو ای امام رئوف...

امام رضا(ع) رمز ائتلاف و وحدت جامعه اسلامی است

پنجمین نوزاد در سرپل ذهاب به دنیا آمد/عکس

نخستین زن مدیر در جهاد کشاورزی استان اردبیل

هتک حرمت حرم عبدالعظیم حسنی/ لباس شخصی ها با وحشی گری برای بست شکنی آمدند + فیلم و تصاویر

پیروزی المپیاکوس با انصاری فرد

علی پور: زلزله زدگان نیازمند وسایل گرمازا هستند

سهم گروهای جهادی در امدادرسانی به زلزله زدگان

چرا امام رضا (ع) لقب عالم آل محمد (ص) را گرفتند؟

استفاده از Waze در ایران ممنوع شد

حذف یارانه ثروتمندان در دستور کار دولت و مجلس

سیره ارتباطی امام رضا (ع) از مدینه تا مرو

تدوین 80 برنامه سپاه آستارا در هفته بسیج

آقایان در همایش ها مثل مجالس ترحیم، فاتحه ی شهرستان را می خوانند

پست اینستاگرامی مهدی طارمی در شب شهادت امام رضا (علیه السلام) + عکس

حسین قافی‎; ‎سید حسن وحدتی شبیری ‏ بررسی فقهی انتخاب قانون حاکم بر قرارداد توسط متعاقدین در حقوق بین الملل خصوصی

بهترین سرعت برای رانندگی در اتوبان

شیعیان و ایرانیان مقیم پاکستان در سوگ پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن (ع) عزاداری کردند

استاندار آذربایجان شرقی : مشکلات کتابفروشان استان مورد بررسی قرار گیرد

آغاز فعالیت های گشت محله با همکاری بسیج در رامسر/ بسیج و سپاه در کنار مردم هستند

ارسال اولین محموله کمک های مردمی تنکابن به کرمانشاه/ کمک 270 میلیون ریالی تنکابنی ها

فال روزانه یکشنبه 28 آبان 1396

تصاویر/ مراسم عزاداری شب شهادت امام رضا (ع) با سخنرانی آیت الله العظمی جوادی آملی

حاکم شدن منطق شهادت در منطقه علت شکست استکبار و ایادی تکفیری آن است

خطبه خوانی خادمان آستان کریمه اهل بیت (س) در شب شهادت امام رضا(ع)

تنابنده: نقد من به مسکن مهر سازنده بود دلواپسان کج برداشت کردند

تصاویری از حضور رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی

بازتاب گسترده سخنرانی دکتر ولایتی در رسانه های بین المللی+تصاویر

دعای پایان ماه صفر

اظهارات تکان دهنده یک عضو سازمان نظام مهندسی

برپایی 6 بیمارستان صحرایی و تخصصی در مناطق زلزله زده

آدم فاسد چه اصلاح طلب چه اصولگرا حتما باید حذف شود/ نگاه اصلاح طلبانه نجفی قابل دفاع است

33 سال پیش در چنین روزی اخراج 56 ایرانی دیگر از کویت

ارسال هوایی چهارمین محموله کمکهای مردم هرمزگان به زلزله زدگان کرمانشاه

از چاووش خوانی تا پیاده روی زائران عاشق حرم یار

مشهد/خطبه خوانی شب شهادت امام رضا (ع)

گزارش تصویری : مراسم عزاداری شب شهادت امام رضا (ع) با سخنرانی حضرت آیت الله جوادی آملی

ترتیل صفحه 228 قرآن با صدای استاد پرهیزکار+دریافت

لغو سفر رییس جمهور به مشهد

محمود واعظی درگذشت پدر سخنگوی وزارت امور خارجه را تسلیت گفت

5 روایت خواندنی از زندگی امام رضا علیه السلام

رییسی: دشمنان نمی خواهند جامعه ما پیشرفت کند

صوت/ میهمان امام رضا علیه السلام

کنایه انتقادی مشاور روحانی

عکس/ نماز اول وقت امدادگران

10 حرکت برتر NBA در شب گذشته

زمان ثبت نام آزمون دکتری 97 اعلام شد

ارسال هوایی چهارمین محموله کمکهای مردم هرمزگان به زلزله زدگان کرمانشاه

10 ویژگی انتقاد سازنده را بشناسید

نوبخت با مراجع تقلید دیدار می کند

سلیمی: بهترین راه مقابله با تفرقه هم‎اندیشی‎های مشترک بین علمای شیعه و سنی است

کار ارزشمند کارکنان بیمه سلامت برای زلزله زدگان

محمود واعظی درگذشت پدر سخنگوی وزارت امور خارجه را تسلیت گفت

دریافت کمک های نقدی وغیرنقدی توسط نمایندگان آیت الله امجد برای زلزله زدگان کرمانشاه

ویدیو کلیپ گنبد طلایی به نام امام رضا (ع)

نماینده رشت: مردم از کمک های موردی و انفرادی به زلزله زدگان خودداری کنند

مرعشی:آدم فاسد چه اصلاح طلب چه اصولگرا باید حذف شود

سردار نقدی: ملتی که شهادت دارد، اسارت و بندگی ندارد

سردار نقدی: تهدیدهای آمریکا نشان دهنده عجز آن است

پست اینستاگرامی مرضیه برومند درباره زلزله غرب کشور/ عکس

فال روزانه یکشنبه 28 آبان 1396

مرعشی: قرار است ما نگاه اصلاح طلبانه داشته باشیم /آدم فاسد چه اصلاح طلب چه اصولگرا حتما باید حذف شود

ویژگی های امام رضا(ع) و سخن با کارگزارانی که اجرت کارگر را از اول با او قرارداد نمی بندند

احترام برومند: چرا روحیه مردم را تضعیف می کنید؟

اظهارات تکان دهنده یک عضو سازمان نظام مهندسی

بیست و چهارمین یادواره شهید زین الدین و 6 هزار شهید استان قم برگزار شد

همایش «خورشید هشتم» در آستان مقدس حضرت معصومه(س) برگزار شد

سردار نقدی: ملتی که شهادت دارد، اسارت و بندگی ندارد

برگزاری مراسم خطبه‎خوانی در حرم حضرت موسی مبرقع(ع)

مراسم عزاداری شهادت امام رضا(ع) با حضور خدام رضوی در 2 بقعه ناحیه یک

مراسم خطبه خوانی شب شهادت امام رضا (ع) در حرم رضوی

قدردانی آیت الله جنتی از خدمت رسانی به زائران پیاده رضوی

گلایه فریدون آسرایی از نون به نرخ روز خواران!

چگونه می توان کودکان زلزله کرمانشاه را به فرزندخواندگی گرفت؟!

اولین تصویر از حوزه علمیه تخریب شده در زلزله

 عزاداری خادمان حرم رضوی در شب شهادت امام رضا (ع) +تصاویر

ملت ایران راه ایستادگی شهیدان را تا زمان ظهور ادامه می دهند

بیست و چهارمین یادواره شهید زین الدین و 6 هزار شهید استان قم برگزار شد

دنیای خاکستری

توسط نیروی زمینی سپاه صورت گرفت برپایی 6 بیمارستان صحرایی و تخصصی در مناطق زلزله زده کرمانشاه

عکس/ فراخوان دژاگه برای کمک به زلزله زدگان

ملت ایران راه ایستادگی شهیدان را تا زمان ظهور ادامه می دهند

108 عنوان برنامه هفته بسیج در شهرستان نهبندان اجرا می شود

همکاری های منطقه ای و بین المللی یکی از اساسی ترین پایه های مبارزه با مواد مخدر است

تسلیت همتایان قرقیزستانی و بلاروسی «لاریجانی» در پی حادثه زلزله

آواربرداری درمناطق زلزله زده کرمانشاه با 1000 دستگاه ادوات مهندسی/سپاه روزانه هزاران پرس غذای گرم برای زلزله زدگان تهیه و توزیع می کند

زمان و مکان سومین دور گفت وگوهای عالی رتبه سیاسی ایران و اتحادیه اروپا

هشدار فلسطین به امریکا

چرا زیاد غر می زنیم؟

واعظی درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت

حجت الاسلام رفیعی: اصلاح باورها یکی از اساسی ترین اصلاحات جامعه از منظر امام رضا(ع) است

فرمانده سپاه استان اردبیل: ایران اسلامی پرچم دار استکبارستیزی در جهان است/ همدلی مثال زدنی ایران و عراق در پیاده روی اربعین

پنجمین نوزاد در سرپل ذهاب به دنیا آمد/عکس

سپاه و ارتش در خدمت رسانی به مردم زلزله زده ید واحده هستند

آمریکا کمک های مالی به زلزله زدگان را بلوکه کرد؛ اصلاح طلبان سانسور کردند

دختر هندی لقب ملکه زیبایی جهان را از آن خود کرد + عکس

اژدها را قورت بده؛ نقد بازی Total War Warhammer II

سوء استفاده بی بی سی از زلزله کرمانشاه

پیش بینی پرداخت غرامت توسط توتال با فسخ قرارداد

آدم فاسد چه اصلاح طلب چه اصولگرا حتما باید حذف شود/ نگاه اصلاح طلبانه نجفی قابل دفاع است

مشهد/خطبه خوانی شب شهادت امام رضا (ع)

هشدار به یک «دوست»

ایرانی که لقب «مستر کامپیوتر» گرفت + تصویر و فیلم تشییع

نیمی از امامزادگان کشور درآمد ندارند

کاروان ماشین آلات عمرانی آذربایجان غربی به مناطق زلزله زده کرمانشاه اعزام شدند

آیین سنتی خطبه خوانی شب شهادت امام رضا(ع) در بارگاه رضوی برپا شد

واعظی درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت

لزوم ترویج فرهنگ وقف در جامعه

تشییع پیکر شهید «حسن نیرپور» در سلماس + عکس

به زیر سلطه نرفتن ظرافت حسن است

چرا وهابیّت زیارت را شرک می دانند؟

عبرت های برجام؛ تلاش غرب برای آسیب به وحدت کشور

عبرت های برجام؛ تلاش غرب برای آسیب به وحدت کشور