مطالب مرتبط:
پیام تسلیت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در پی وقوع زمین لرزه غرب کشور
بازبینی آثار نمایشی ششمین جشنواره تئاتر شهر
آثار هنری به نفع زلزله زدگان غرب کشور به فروش می رسد
خسارت زمین لرزه 7 و سه دهم ریشتری به آثار و ابنیه تاریخی استان ایلام
آغاز بازبینی آثار نمایشی ششمین جشنواره تئاتر شهر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 04:212017-11-15سياسي

مفهوم استکبارستیزی و آثار آن بر محیط سیاسی معاصر


حقیقت جامعه بشری این است که اگر به دنبال رسیدن به آرمان های فطری یعنی کمال، جامعه سالم، عدالت فراگیر، صلح بین الملل، آزادی و سعادت است، باید بداند که در این مسیر به تعبیر قرآن با دشمنانی روبه روست که می توانند او را از رسیدن به این آرمان ها باز دارند.

- ایدئولوژی یعنی مکتبی که بایدها و نبایدها را مشخص و انسان را همراه با ارائه راهکار، به هدفی دعوت می کند.

ایدئولوژی می گوید بایستی چگونه بود، چگونه زیست، چگونه شد و چگونه ساخت و همه این ها "چرا" دارد.

این چراها را جهان بینی پاسخ می دهد.

وقتی می گوییم چنین باش، در مقابل چرایی اش می گوییم چون هستی، انسان و جامعه چنین حقیقت و ماهیتی دارد.

استکبارستیزی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

حقیقت جامعه بشری این است که اگر بشریت به دنبال رسیدن به آرمان های فطری خود یعنی کمال، جامعه سالم، عدالت فراگیر، رفاه عمومی، صلح بین الملل، امنیت، آزادی، آرامش و سعادت است، باید بداند که در این مسیر بنا به تعبیر قرآن با دشمنانی روبه روست که می توانند او را از رسیدن به این آرمان های فطری و طبیعی باز دارند.

این دشمنان عبارتند از شیطان، "اِن الشیطان کان للانسان عدواً مبینا"؛ کفار "ان الکافرین کانوا لکم عدواً مبینا"؛ منافقین "ان المنافقین فی الدرک الاسفل من النار لم تجد لهم نصیرا" و مشرکین و یهود(صهیونیسم) لتجدّن أشد الناس عداوه للذین آمنوا الیهود و الذین اشرکوا .

علت دشمنی شان در رسیدن بشر به حیات طیبه و فراهم شدن بستر رشد و رسیدن به کمال، ویژگی استکباری و طاغوتی شان است.

استکبر هو و جنوده بغیر الحق .

بنابراین تا استکبار و طاغوت هست امکان عقلی وجود ندارد که بشر بتواند به آرمان های خود دست یابد و یا حتی زندگی دنیوی خود را در آرامش و امنیت دنبال کند.

و الذین کفروا اولیاء هم الطاغوت یخرجونهم من النور الی الظلمات اولئک اصحاب النار هم فیها خالدون .

به همین دلیل، دشمنی مستکبران و طاغوتیان با انسانیت انسان و آرمان های اوست.

قرآن مجید با هشدار به جامعه مؤمنین درباره طاغوت و استکبارستیزی می فرماید: فاجتنبوا الطاغوت و در این راستا دستورهایی صادر کرده است؛ همچون جلوگیری از نفوذ آنان در جامعه ایمانی: یا ایها الذین آمنوا لا تتخذوا بطانه من دونکم ؛ اعتمادنکردن به آنان: و لا ترکنوا الی الذین ظلموا ؛ مراقبت برای سلطه نیافتن آنان بر جامعه ایمانی: لن یجعل الله للکافرین علی المؤمنین سبیلا و توجه به این هشدارها را شرط ایمان به خدا و انسانیت دانسته است؛ "یا ایها الذین امنوا لا تتخذوا ابائکم و اخوانکم اولیاء ان استحبوا الکفر علی الایمان و من یتولهم منهم فاولئک هم الظالمون" زیرا این افراد و گروه های اجتماعی که قرآن کریم از آنان یاد می کند، در یک کلمه انسان را از "عبودیتِ الله" جدا و روحیه استکباری را در وجود افراد و به تبع آن جامعه تقویت و حکمفرما می کنند.

انقلاب اسلامی و استکبارستیزی انقلاب اسلامی توسط حضرت امام(ره) واژگان و مفاهیم جدیدی را بر اثر این تربیت قرآنی و نگاه حقیقت بین آن به جامعه در علوم انسانی و سیاست مطرح کرد؛ مفاهیمی که در فرهنگ سیاسی معاصر که از اندیشه الحادی غرب سرچشمه گرفته، سابقه نداشته و حتی از درک آن ها عاجز است.

از جمله این اصطلاحات، واژه دینی استکبارستیزی است، که برای درک بهتر این مفهوم و تأثیرات آن بر محیط سیاسی معاصر ابتدا باید به این مفهوم و مفهوم حکومت دینی در فرهنگ دینی نگاهی داشته باشیم تا شاهکار معجزه گونه امام راحل(ره) بیش از پیش آشکار شود.

حکومت دینی را می توان قدرتی سازمان یافته در جامعه دانست که در راستای تحقق آرمان های حقیقی، عقلانی و فطری جامعه بشری براساس حاکمیت الهی تشکیل شده است.

براین اساس، قانون اساسی(جمهوری اسلامی ایران) که مبتنی بر حکومت دینی شکل گرفته، سعادت انسان در تمام جامعه بشری را آرمان خود می داند و استقلال، آزادی و حکومت حق و عدل را حق مردم جهان می شناسد و به همین دلیل از هر حرکتی در راستای این حق که در هر نقطه ای از جهان شکل گرفته باشد یا بخواهد شکل بگیرد، حمایت می کند؛ زیرا براساس آیات قرآن کریم، هنگامی که مؤمنین در بخشی از زمین به مکنت برسند و با اراده شکل گرفته بخواهند حکومت الاهی تشکیل دهند، متناظر با این قدرت و دست یافتن به حکومت دینی، تکالیفی برایشان به وجود می آید؛ چرا که همواره میان "قدرت" و "تکلیف" همبستگی مستقیمی وجود دارد: به هر میزان که قدرت افزایش یابد، متناسب با آن تکالیف افزایش می یابد و از این رو مسلمانانی که در قدرت هستند تکالیف بیش تری دارند.

این بدان معناست که حکومت اگر بخواهد دینی باشد، از یک سو باید با منکرات مقابله کند و از سوی دیگر اقامه معروف کند، چنان که در سوره حج آیه 41 می فرماید: الَّذینَ إِنْ مَکَّنّاهُمْ فِی اْلأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاه وَ آتَوُا الزَّکاه وَ أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ الْمُنْکَرِ وَ لِلّهِ عاقِبَه اْلأُمُورِ .

با توجه به این موضوع است که در طی چند دهه اخیر، انقلاب اسلامی توسط رهبر الاهی اش اصطلاحات جدیدی مانند "عمل سیاسی معطوف به تکلیف" و.

را وارد ادبیات سیاسی دنیا کرده و نگاهی نو و بابی ارزشگرا برخاسته از متون دینی را در عالم سیاست گشوده است که می تواند بشریت را از بن بست های کنونی به ویژه در حوزه نظریه پردازی سیاسی نجات دهد؛ از این رو است که برای درک بهتر مفهوم استکبارستیزی و تأثیرات آن بر محیط سیاسی معاصر ابتدا باید به مفهوم حکومت دینی و مفهوم استکبار در فرهنگ دینی نظر اندازیم.

مفهوم استکبار واژه استکبار و مشتقات آن بارها در قرآن کریم به کار رفته که خود، نشانگر اهمیت آن و مفاهیم گسترده و عمیقی است که این واژه با خود همراه دارد.

در تعریف لغوی، استکبار به معنای بزرگ دیدن کسی یا چیزی، بزرگی نمودن، از خود بزرگ منشی و تکبر کردن است، استکبار حالت عملی تکبر همراه با سرکشی و طغیان است.

استکبار بیش تر به جنبه عملی تکبر توجه دارد، یعنی کسی که تکبر می ورزد و خود را بالاتر از دیگران می داند و در رفتارش با دیگران هم کار را چنان سازمان دهی می کند که این تکبر در عمل شخصی او آشکار می شود و دیگران را تحقیر می کند و در کارشان به عنوان تصمیم گیرنده ظاهر می شود بدون این که شأنیت و مشروعیت آن را داشته باشد.

به عبارت دقیق تر؛ در فرهنگ قرآنی، استکبار بر نظام و سیستم اجتماعی اطلاق می شود که دارای خودبزرگ بینی کاذب و برتری جویی است و استیلا و سلطه ظالمانه بر جامعه را دنبال می کند.

(استکبار ساختاری، سیستمی) سابقه تاریخی استکبار از آیات قرآن چنین برداشت می شود که استکبار در حیات بشری سابقه ای بسیار طولانی دارد و از آغاز زندگی اجتماعی انسان ها در جامعه این مفهوم ظهور داشته است.

از هنگامی که بشر بوده، استکبار هم وجود داشته و به همراه شکل گیری قدرت، استکبار نیز گسترش یافته است، پیش تر گفته شد که میان قدرت و تکلیف، همبستگی مستقیمی وجود دارد، و در این جا می گوییم میان قدرت و استکبار نیز رابطه ای تاریخی وجود دارد، و به همراه قدرت گسترش پیدا کرده است؛ یعنی قدرت اگر در موضع اصلی خود قرار نگیرد، هرگز از استکبار مصونیت ندارد.

به این ترتیب، استکبار که با استدلال خودپسندانه و سرکشی شیطان آغاز شد و از اطاعت فرمان الاهی سرپیچی کرد و کبر ورزید، با خط و نشان کشیدن برای حضرت آدم(ع) و فرزندان او روبه رو شد.

شیطان سوگند خورد که بشر را گمراه می کند، از همان آغاز استکبار شکل گرفت و به همراه قدرت گسترش یافت.

با رانده شدن شیطان از درگاه رحمت الاهی و به دنبال آن اغوای آدم(ع) توسط شیطان و هبوط آدم(ع) به زمین و آغاز ابتلائات الاهی در زمین، استکبار هم از ویژگی ها و مصادیق برخی مفاهیم و رفتارها قرار گرفت که می توان از دیدگاه قرآن به چند مورد ذیل اشاره کرد؛ 1.

استکبار از ویژگی های کفر است و از این رو به نظام کفر جهانی "استکبار" گفته می شود.

در برخی منابع اسلامی، از اعتقاد به برتری نژادی و ذاتی، انکار واقعیت های جهان و جذبه های حکومت و قدرت مادی که نمادهای کفر هستند به عنوان عوامل شکل گیری نظام استبکاری یاد شده است.

2.

از دیدگاه قرآنی استضعاف و استکبار دو واژه همراه یکدیگر هستند؛ چراکه استکبار، وجود نوعی سلطه گری و سلطه جویی و استعمار و بهره کشی فرهنگی، سیاسی و اقتصادی توسط اقلیتی محدود و زورگو و منفعت طلب و گمراه کننده بر خیل عظیم توده های محروم و مستضعف فکری، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است.

نکته قابل دقت این که در دوران کنونی، یعنی دوران مدرن تاریخ غرب، انسان غربی با استکبار در برابر خداوند تعریف شده و عینیت یافته است، جوهر مدرنیته اومانیسم است و اومانیسم چون به معنای اثبات خودبنیادی بشر در مقابل اراده الاهی است، مترادف با استکبار است.

به واقع در غرب مدرن، استکبار صورتِ یک سیستم و نظام را یافته است که به دنبال حاکمیت فرهنگی و سیطره سیاسی و اقتصادی خود بر جهان است.

3.

براساس فرهنگ دینی و قرآنی، نظام های سلطه گر دارای خصوصیاتی ذاتی هستند که در پرتو آن برای بشریت رسیدن به آرمان های بشری و زندگی سعادتمند چه در دنیا و چه در آخرت امکان پذیر نیست، بلکه به عبارت دقیق تر محال عقلی است.

برخی از این خصوصیات ذاتی عبارتند از: الف) ایدئولوژی غیرالهی نظام های استکباری نمی توانند دارای بینش الهی باشند؛ چرا که ذات استکبار را قیام در برابر حق مطلق و سرپیچی از فرمان او تشکیل می دهد.

فراز هایی از مناجات امیرمؤمنان(ع) به خوبی این نکته را نمایان کرده است، آن جا که می فرمایند: مولای یا مولای انت مولا و انا العبد .

مولای یا مولای انت العالم و انا الجاهل .

و.

فرازهایی که به فقرذاتی بشر در برابر خداوند متعال و نیاز بشر به هدایت الاهی اشاره دارند، این نوع شناخت و جهان بینی و ایمان آوردن به آن و یقین حاصل کردن به آن ها دیگر جایی برای روحیه استکباری باقی نمی گذارد، به همین دلیل ذات استکبار بر پایه مخالفت و تقابل با جهان بینی و ایدئولوژی الاهی استوار است و ذاتاً نمی تواند پذیرنده بینش و نگرش و انگیزه های الاهی باشد.

ب) منفعت طلبی اصولاً مبنای تمام ستم های انسان، چیزی جز منفعت طلبی نیست و این موضوع، در قدرت های استکباری در حد بالایی وجود دارد.

آنان به تنها چیزی که اهمیت می دهند، منافع مادی خودشان است و از این رو برای رسیدن به این منافع حقوق دیگران را پایمال می کنند و موازین عقلانی و اخلاقی را زیر پا می گذارند.

این ویژگی، ویژگی های دیگری را در استکبار ایجاد و یا تقویت می کند که از آن میان می توان به ویژگی هایی چون سلطه گری، در استنکاف قرار دادن و.

اشاره کرد.

ج) جهان خواری و دستیابی به سلطه جهانی دست یابی به امکانات سراسر جهان، نگاه استکبار را سیر نخواهد کرد؛ از این رو کسب سلطه جهانی و تصاحب ذخایر ملت های دیگر و به چنگ آوردن شریان های حیات اقتصادی جهان، از ویژگی های مستکبران است.

د) عقب نگه داشتن مستضعفان از رشد واقعی لازمه سلطه و برتری منفعت طلبانه استکبار، به استضعاف کشیدن ملت های دیگر در حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است؛ از این رو استکبار برای جلوگیری از پیشرفت آن ها از هیچ اقدامی اعم از کارشکنی در برنامه های آنان، تحریم ها و محدودیت های بین المللی و حتی ایجاد جنگ و خونریزی فروگذار نیست.

هـ) نابودی حرث و نسل خصوصیات استکباری گفته شده، ویژگی دیگری را در مستکبران به وجود می آورد که نتیجه حاکمیت طاغوتی استکبار بر جهان است و قرآن کریم آن را نابودکننده حرث و نسل یعنی نابودکننده آبادانی ها و بشریت می داند.

بی گمان مستکبران در مسیر حرکت خود، عدالت و صلح بین الملل و رفاه عمومی و امنیت و آرامش را در پای این روحیه به مسلخ می برند؛ چراکه این دو روحیه در تقابل و تضاد با یکدیگر قرار دارند.

و) اضطراب و ترس درونی استکبار با تجاوز به حقوق دیگران رشد می کند؛ از این رو همواره از بیداری ملت ها و قیام در مقابل خود در خوف و ترس به سر می برد.

ز) ایجاد اختلاف در جامعه بشری مستکبران برای دست یابی به اهداف شوم خود، از زمینه ها و راهکارهایی چون گروه گرایی و قومیت گرایی و اختلاف افکنی بین مردم و نیز بین مردم و دولت های کشورهای مستضعف استفاده می کنند که باعث ایجاد بغض و کینه در جوامع نسبت به یکدیگر می شود.

ج) تهاجم فرهنگی و سلطه فرهنگی و سیاسی از آن جا که نظام استکباری برای ایجاد سلطه به ترویج فساد و فحشا در میان مستضعفان نیاز دارد و خود نیز مفسد و اهل فحشا است، ملت ها را به سمت فرهنگ منحط خود فرامی خواند و با استفاده از ابزارهای مادی و رسانه ای تلاش می کند که ملت ها هم فرهنگ او و هم سلطه و قدرتش را بپذیرند؛ از این رو مردم جهان را مورد تهاجم فرهنگی و سیاسی خود قرار می دهد، و در هر کجا که بتواند، به فساد اقدام می کند.

خداوند در قرآن مستکبران را اهل فساد فی الارض می خواند.

ویژگی های دیگری را می توان برای استکبار برشمرد که خارج از مجال این نوشتار است.

با توجه به ماهیت حکومت دینی و الاهی و نیز ماهیت استکبار بایستی گفت که بین ادیان الاهی و استکبار اختلاف ماهوی بسیار عمیق و شدید وجود دارد به گونه ای که حیات هر یک در سایه نابودی دیگری امکان پذیر است.

یکی ماهیتی نجات بخش برای بشریت دارد و دیگری ماهیت اسارت آور و نابودکنندگی.

ماهیت استکبارستیزی انقلاب اسلامی و تأثیر آن بر محیط سیاسی معاصر از دیدگاه انقلاب اسلامی و رهبران آن، سردمداران نظام های استکباری و کفر هیچگاه ظهور انقلاب اسلامی را تحمل نمی کنند و با تمام وسائل و امکانات خود به مقابله با آن برمی خیزند و تا نابودی و یا عدول از ماهیت اصلی دست از شیطنت برنخواهند داشت.

از سوی دیگر، انقلاب اسلامی براساس اصل دعوت به دلیل رسالت جهانی دین اسلام، در قالب سعادت همه انسان ها و ضرورت تبلیغ آن براساس چشم انداز نهایی پیروزی حق بر باطل، دعوت به دین را نوعی تکلیف دینی و سیاسی می شمرد که از آن به عنوان صدور انقلاب تعبیر می شود.

انقلاب اسلامی با توجه به این اصل با نپذیرفتن هنجارهای بین المللی ساخته شده توسط نظام های استکباری، بر وضع رژیم های جدید بین المللی تأکید کرده و با هدف ایجاد هنجارهای جدید در ساختار بین الملل، به دنبال ایجاد رژیم های عادلانه جهانی است؛ از این رو ادبیات استکبارستیزی را وارد صحنه بین المللی کرده است.

همچنین هویت استکبارستیزی انقلاب اسلامی که متأثر از قاعده "نفی سبیل" شکل گرفته، هژمونی قدرت را که در منطقه غرب آسیا شکل گرفته طرد می کند و بر ضرورت رهایی از هرگونه سلطه و وابستگی تأکید می کند؛ از این رو این ادبیات بر حرکت های انقلابی منطقه بسیار تأثیر گذاشته است و می گذارد.

این بدان معنا است که استکبارستیزی در منطق انقلاب اسلامی، تنها با روابط مسلمین و ملت های مسلمان با دیگر بازیگران و جریان های بین المللی مرتبط نیست، بلکه ناظر به نوع تعامل و روابط میان همه ملت ها با قدرت های استکباری سلطه طلب است؛ نگاهی که تأثیرات بسزایی بر محیط سیاسی معاصر چه در عرصه بین الملل و در عرصه منطقه ای گذاشته است.

نتیجه این که اصل وقوع انقلاب اسلامی با هویت استکبارستیزی و وارد کردن واژگان جدیدی همچون استکبارستیزی و دفاع و حمایت از مستضعفین در ادبیات سیاسی جدید به حکم عقل و منطق و شرع، تمام ملت ها و مستضعفان جهان را به مقابله با طاغوت و نظام های استکباری و کفر به عنوان تنها راه نجات بخش بشریت از بی عدالتی ها و فسادها، و.

فرا می خواند.

کونوا لظالم خصما و للمظلوم عونا و بدین سان بذر مبارزه با ستم و قدرت های استکباری را در عمق جان ملت ها و توده های مستضعف زیرستم کاشته و زمینه خیزش و جنبش های رهایی بخش و ضد استعماری را بیش از پیش فراهم ساخته، و محیط سیاسی معاصر را تحت تأثیر خود قرار داده است.

کلام را با این جمله بسیار پرمغز و استکبارستیزانه حضرت امام(ره) به پایان می بریم که "کسی تصور نکند که ما راه سازش با جهانخواران را نمی دانیم ولی هیهات که خادمان اسلام به ملت خود خیانت کنند"؛ "اگر بندبند استخوان هایمان را جدا سازند، اگر سرمان را بالای دار برند، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگانمان به اسارت و غارت برند هرگز امان نامه کفر و شرک را امضا نمی کنیم" (صحیفه امام، ج 21، ص 98) نویسنده: سیدعبدالمجید پیش بین اشکوری فصلنامه فرهنگ پویا شماره 34 انتهای متن/ http://fna.

ir/9zr6qw نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: جامعه - انسان - آرمان - منافقین - قرآن - امنیت - آرامش - هشدار - آزادی - مراقبت - طبیعی - اصحاب - همراه - زندگی - سیاسی - رفاه - جهان - بینی - مجید - محیط

آخرین اخبار سرویس:
مراسم سوگواری شهادت ثامن الحجج (ع) در انگلیس

روح اله تیموری، حسن عبداله زاده، محمد آگاه تقابل سیاست خارجی ایران و عربستان در بحران یمن با روش سازه انگارانه

گسترش تفکّر ولایت اهل بیت و پیوستگی به خاندان پیغمبر در دوران امامت علیّ بن موسی الرّضا

بازخوانی سیره عملی امام رضا(ع) درخصوص قرآن/ از ختم در سه روز تا تاکید بر تلاوت با صدای زیبا

سفر رییس جمهور به مشهد لغو شد

جانشین احتمالی سپنتا: افراطیون تحریکم کردند

سیداحمد فاطمی نژاد اشاعه هسته ای و صلح: مروری بر آرای موافقان و مخالفان اشاعه

تبیین اخلاق اقتصادی ایرانیان با باورهای آیینی یا دینی با تکیه بر دوره مشروطه - بخش اول وبر و اخلاق اقتصادی ِ ادیان

چند راه ساده برای کاهش تغییرات اقلیمی و حفظ "سلامت"

دو بازیگر بر سر مزار عارف لرستانی + عکس

نجفی خوشرودی: برجام بررسی مجدد ندارد / ترامپ انزوای آمریکا را نشانه رفته است

رحمانی فرد ,سید محمدتقی موسوی تأملی بر نقش تنقیح مناط، و اصطلاحات همسو در استنباط احکام

سلام مرا به علی بن موسی الرضا(ع) برسان + صوت

عباس بخشنده بالی، محمدابراهیم بخشنده بیداری اسلامی پیرامون لیبرالیسم؛ اشتراک ها و افتراق ها

تضمن های بنیادین الگوی اثربخش اسلامی و ایرانی پیشرفت - بخش اول تضمن های بنیادین الگوی اثربخش اسلامی و ایرانی پیشرفت

اعلام آخرین تغییرات آزمون ارشد و دکتری وزارت بهداشت

توزیع؛ چالش پیش روی نشریات دانشجویی بین دانشگاهی

سید امیرحسین قرشی، اصغر صدیق زاده‎ ‎ انرژی گداخت هسته ای راهبردی اجتناب ناپذیر در افق چشم انداز انرژی کشور

محمد علی اسماعیلی فلسفه کاربرد قواعد فلسفی در علم اصول

اسماعیل عارفی گوروان فرصت ها و تهدیدهای فراروی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه

محمد سلیمی، سیدرضا صالحی امیری الگویی مطلوب از شاخص های سنجش امور فرهنگی در رسانه ملی

سفر روحانی به مشهد لغو شد

علی خواجه نایینی، کیومرث اشتریان، حنانه محمدی کنگرانی، دیبا غنچه پور‎ ‎ شناسایی و تحلیل جایگاه و ارتباطات مالی نهادهای فعال در حوزه نانو تکنولوژی ایران

عزاداری شب شهادت امام رضا (ع) -حرم سید جلال الدین اشرف آستانه اشرفیه

مراسم خطبه خوانی شب شهادت امام رضا (ع) - مقبره هاجره خاتون کردستان

«وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ»؛ شیوه مناظرات رضوی/ سخن گفتن با هر فرد به زبان خودش

محمدمهدی الشریف‎; ‎رضا قاسمی ‏ تحلیل ماهیت و آثار ضمان اعیان در فقه و حقوق ایران

برای عربستان، درگیری با ایران حماقت محض است

حسین امانلو گفتمان سازی غرب در بهره گیری از؛ اتهام تروریسم دولتی علیه جمهوری اسلامی ایران

مراسم خطبه خوانی شب شهادت امام رضا (ع) - حرم مطهر رضوی

علی احمدی خواه از این مسیر حج رفتن حرام است

شرایط درخواست تامین خواسته چیست ؟

بازنگری مفاهیم قابل تأمل اندیشه های محمد قطب در پرتو سلفی گری اعتدالی و اعتزال نوین - بخش اول محورهای اصلی در اندیشه محمد قطب

تصویر متفاوت از سردار سلیمانی در سوریه

خوراک فکری جامعه از طریق انتشار سبک زندگی اهل بیت (ع) فراهم شود

آیت مولایی‏ اقتصادی سازی ابزارهای مقابله با آثار جانبی در قانون مدیریت پسماندها ‏

تصاویر دیدنی هفته از حیات وحش

عکس/ اعلامیه فوت زوج کرمانشاهی

قدردانی آیت الله جنتی از خدمت رسانی به زائران پیاده رضوی

سید محمود طیب حسینی نسبت استعمال لفظ در بیش از یک معنا با معانی باطنی قرآن

هیلاری کلینتون آنچه اتفاق افتاد را منتشر کرد

بیش از یک هزار طلبه آموزش کمک رسانی در حوادث غیرمترقبه خواهند دید

تصاویر/ تشییع شهید حبیب الله اسلامی در بیله سوار

معرفی زن نه شرقی و نه غربی در هشتاد کشور جهان

عبدالسلام امامی‎; ‎حسین صابری‎; ‎سید محمدتقی قبولی درافشان ‏ نقد و تحلیل ادله انسداد و انفتاح باب اجتهاد

فوری ... / پزشک مرحوم کیارستمی به پرداخت دیه محکوم شد !

عکس/ نماز اول وقت امدادگران

اخلاق «سجاد» روس ها را هم جذب کرده بود

وزیر کشور: ساخت مسکن موقت زلزله زدگان آغاز شد / ظرف یک ماه آینده ساخت مساکن دائمی شروع می شود

طلاب حوزه علمیه قم برای کمک رسانی به زلزله زدگان کرمانشاه عازم شدند

همراهی با زلزله زدگان از وظایف روحانیت است

نیازمند حضور نماینده حوزه های علمیه در ستاد بحران کشور هستیم/ مرکز خدمات آماده پشتیانی از طلاب آسیب دیده است

براساس رای قاضی، پزشک مرحوم کیارستمی محکوم شد

خدمات رسانی 24 ساعته اداره تبلیغات اسلامی سرپل ذهاب به زلزله زدگان

فوت دو تن از طلاب اهل سنت در زلزله اخیر غرب کشور

امین فائضی عزاداری شب شهادت امام رضا(ع) در حرم شاهچراغ(ع)

عباس علیپور، مژگان بایندور نصرالله بگلو مدیریت پایدار گردشگری

العبادی کارت گرفت/ انتخابات پارلمانی در موعد مقرر برگزار خواهد شد

قطع پای یکی از طلاب در زلزله اخیر غرب کشور/ طلبه مصدوم به تهران منتقل شده است

آخرین تغییرات آزمون ارشد و دکتری وزارت بهداشت اعلام شد

طلاب حوزه علمیه قم برای کمک رسانی به زلزله زدگان کرمانشاه عازم شدند

ناپولی 2-1 میلان / ویدئو

تخریب منزل قریب به 250 نفر از طلاب شیعه و اهل سنت در زلزله غرب کشور

راه اندازی ستاد حوزوی حوادث غیرمترقبه در نخستین ساعات زلزله در قم/ اکثر مصوبات این ستاد انجام شده است

برگزاری مراسم شب شهادت امام رضا(ع) در مینسک

فیلم/ مرثیه سرایی شب شهادت امام رضا(ع)

دفتر خبرگزاری دفاع مقدس در کهگیلویه و بویراحمد افتتاح می شود

داستان 1128 کانتینر در بندر شهیدرجایی

علی پور: زلزله زدگان نیازمند وسایل گرمازا هستند

تصاویر/ یادواره شهید مهدی زین الدین، سرداران و 6000 شهید استان قم

جلسه ستاد حوزوی حوادث غیرمترقبه استان کرمانشاه برگزار شد

ساخت مسکن موقت زلزله زدگان آغاز شد/ظرف یک ماه آینده ساخت مساکن دائمی شروع می شود

تصاویری از حرم حضرت معصومه(س) در شب شهادت امام رضا(ع)

امام رضا علیه السلام احیاکننده آموزه امامت

زندگینامه شمس الشموس امام رضا (علیه السلام)

تصاویر/ تشییع پیکر شهید قاسم حسن پور پس از 30 سال

شیعه در جهان مدیون امام رضا (ع) است

وظیفه رادیو و تلویزیون در زلزله چیست؟

تشییع شهید حبیب الله اسلامی در بیله سوار

دهلی نو/عزاداری روزهای پایان ماه صفر

جری آدامز در سال 2018 از رهبری شین فین کناره گیری می کند

زیارت؛ تجدید بیعت امّت با امام/ چرا وهابیّت، زیارت را شرک می دانند

آغاز ساخت مساکن موقت زلزله زدگان/ بنیاد مسکن ظرف یک ماه آینده ساخت مساکن دائمی را شروع می کند

کیفیت مشارکت مردم در تشکیل حکومت موعود

فضیلت انتظار و ثواب منتظر

نماینده اراک تاکید کرد: لزوم استفاده از ظرفیت های گسترده وقف در پیشبرد اقتصاد مقاومتی

تصاویر/ مناطق زلزله زده غرب کشور

قوچان نژاد مصدوم شد + عکس

ایرج قاسمی، احمد پوراحمد، حسین حاتمی نژاد مخاطره های بافت فرسوده شهر تهران از دیدگاه کنشگران عادی

سلام بر تو ای امام رئوف...

امام رضا(ع) رمز ائتلاف و وحدت جامعه اسلامی است

پنجمین نوزاد در سرپل ذهاب به دنیا آمد/عکس

نخستین زن مدیر در جهاد کشاورزی استان اردبیل

هتک حرمت حرم عبدالعظیم حسنی/ لباس شخصی ها با وحشی گری برای بست شکنی آمدند + فیلم و تصاویر

پیروزی المپیاکوس با انصاری فرد

علی پور: زلزله زدگان نیازمند وسایل گرمازا هستند

سهم گروهای جهادی در امدادرسانی به زلزله زدگان

چرا امام رضا (ع) لقب عالم آل محمد (ص) را گرفتند؟

استفاده از Waze در ایران ممنوع شد

حذف یارانه ثروتمندان در دستور کار دولت و مجلس

سیره ارتباطی امام رضا (ع) از مدینه تا مرو

تدوین 80 برنامه سپاه آستارا در هفته بسیج

آقایان در همایش ها مثل مجالس ترحیم، فاتحه ی شهرستان را می خوانند

پست اینستاگرامی مهدی طارمی در شب شهادت امام رضا (علیه السلام) + عکس

حسین قافی‎; ‎سید حسن وحدتی شبیری ‏ بررسی فقهی انتخاب قانون حاکم بر قرارداد توسط متعاقدین در حقوق بین الملل خصوصی

بهترین سرعت برای رانندگی در اتوبان

شیعیان و ایرانیان مقیم پاکستان در سوگ پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن (ع) عزاداری کردند

استاندار آذربایجان شرقی : مشکلات کتابفروشان استان مورد بررسی قرار گیرد

آغاز فعالیت های گشت محله با همکاری بسیج در رامسر/ بسیج و سپاه در کنار مردم هستند

ارسال اولین محموله کمک های مردمی تنکابن به کرمانشاه/ کمک 270 میلیون ریالی تنکابنی ها

فال روزانه یکشنبه 28 آبان 1396

تصاویر/ مراسم عزاداری شب شهادت امام رضا (ع) با سخنرانی آیت الله العظمی جوادی آملی

حاکم شدن منطق شهادت در منطقه علت شکست استکبار و ایادی تکفیری آن است

خطبه خوانی خادمان آستان کریمه اهل بیت (س) در شب شهادت امام رضا(ع)

تنابنده: نقد من به مسکن مهر سازنده بود دلواپسان کج برداشت کردند

تصاویری از حضور رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی

بازتاب گسترده سخنرانی دکتر ولایتی در رسانه های بین المللی+تصاویر

دعای پایان ماه صفر

اظهارات تکان دهنده یک عضو سازمان نظام مهندسی

برپایی 6 بیمارستان صحرایی و تخصصی در مناطق زلزله زده

آدم فاسد چه اصلاح طلب چه اصولگرا حتما باید حذف شود/ نگاه اصلاح طلبانه نجفی قابل دفاع است

33 سال پیش در چنین روزی اخراج 56 ایرانی دیگر از کویت

ارسال هوایی چهارمین محموله کمکهای مردم هرمزگان به زلزله زدگان کرمانشاه

از چاووش خوانی تا پیاده روی زائران عاشق حرم یار

مشهد/خطبه خوانی شب شهادت امام رضا (ع)

گزارش تصویری : مراسم عزاداری شب شهادت امام رضا (ع) با سخنرانی حضرت آیت الله جوادی آملی

ترتیل صفحه 228 قرآن با صدای استاد پرهیزکار+دریافت

لغو سفر رییس جمهور به مشهد

محمود واعظی درگذشت پدر سخنگوی وزارت امور خارجه را تسلیت گفت

5 روایت خواندنی از زندگی امام رضا علیه السلام

رییسی: دشمنان نمی خواهند جامعه ما پیشرفت کند

صوت/ میهمان امام رضا علیه السلام

کنایه انتقادی مشاور روحانی

عکس/ نماز اول وقت امدادگران

10 حرکت برتر NBA در شب گذشته

زمان ثبت نام آزمون دکتری 97 اعلام شد

ارسال هوایی چهارمین محموله کمکهای مردم هرمزگان به زلزله زدگان کرمانشاه

10 ویژگی انتقاد سازنده را بشناسید

نوبخت با مراجع تقلید دیدار می کند

سلیمی: بهترین راه مقابله با تفرقه هم‎اندیشی‎های مشترک بین علمای شیعه و سنی است

کار ارزشمند کارکنان بیمه سلامت برای زلزله زدگان

محمود واعظی درگذشت پدر سخنگوی وزارت امور خارجه را تسلیت گفت

دریافت کمک های نقدی وغیرنقدی توسط نمایندگان آیت الله امجد برای زلزله زدگان کرمانشاه

ویدیو کلیپ گنبد طلایی به نام امام رضا (ع)

نماینده رشت: مردم از کمک های موردی و انفرادی به زلزله زدگان خودداری کنند

مرعشی:آدم فاسد چه اصلاح طلب چه اصولگرا باید حذف شود

سردار نقدی: ملتی که شهادت دارد، اسارت و بندگی ندارد

سردار نقدی: تهدیدهای آمریکا نشان دهنده عجز آن است

پست اینستاگرامی مرضیه برومند درباره زلزله غرب کشور/ عکس

فال روزانه یکشنبه 28 آبان 1396

مرعشی: قرار است ما نگاه اصلاح طلبانه داشته باشیم /آدم فاسد چه اصلاح طلب چه اصولگرا حتما باید حذف شود

ویژگی های امام رضا(ع) و سخن با کارگزارانی که اجرت کارگر را از اول با او قرارداد نمی بندند

احترام برومند: چرا روحیه مردم را تضعیف می کنید؟

اظهارات تکان دهنده یک عضو سازمان نظام مهندسی

بیست و چهارمین یادواره شهید زین الدین و 6 هزار شهید استان قم برگزار شد

همایش «خورشید هشتم» در آستان مقدس حضرت معصومه(س) برگزار شد

سردار نقدی: ملتی که شهادت دارد، اسارت و بندگی ندارد

برگزاری مراسم خطبه‎خوانی در حرم حضرت موسی مبرقع(ع)

مراسم عزاداری شهادت امام رضا(ع) با حضور خدام رضوی در 2 بقعه ناحیه یک

مراسم خطبه خوانی شب شهادت امام رضا (ع) در حرم رضوی

قدردانی آیت الله جنتی از خدمت رسانی به زائران پیاده رضوی

گلایه فریدون آسرایی از نون به نرخ روز خواران!

چگونه می توان کودکان زلزله کرمانشاه را به فرزندخواندگی گرفت؟!

اولین تصویر از حوزه علمیه تخریب شده در زلزله

 عزاداری خادمان حرم رضوی در شب شهادت امام رضا (ع) +تصاویر

ملت ایران راه ایستادگی شهیدان را تا زمان ظهور ادامه می دهند

بیست و چهارمین یادواره شهید زین الدین و 6 هزار شهید استان قم برگزار شد

دنیای خاکستری

توسط نیروی زمینی سپاه صورت گرفت برپایی 6 بیمارستان صحرایی و تخصصی در مناطق زلزله زده کرمانشاه

عکس/ فراخوان دژاگه برای کمک به زلزله زدگان

ملت ایران راه ایستادگی شهیدان را تا زمان ظهور ادامه می دهند

108 عنوان برنامه هفته بسیج در شهرستان نهبندان اجرا می شود

همکاری های منطقه ای و بین المللی یکی از اساسی ترین پایه های مبارزه با مواد مخدر است

تسلیت همتایان قرقیزستانی و بلاروسی «لاریجانی» در پی حادثه زلزله

آواربرداری درمناطق زلزله زده کرمانشاه با 1000 دستگاه ادوات مهندسی/سپاه روزانه هزاران پرس غذای گرم برای زلزله زدگان تهیه و توزیع می کند

زمان و مکان سومین دور گفت وگوهای عالی رتبه سیاسی ایران و اتحادیه اروپا

هشدار فلسطین به امریکا

چرا زیاد غر می زنیم؟

واعظی درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت

حجت الاسلام رفیعی: اصلاح باورها یکی از اساسی ترین اصلاحات جامعه از منظر امام رضا(ع) است

فرمانده سپاه استان اردبیل: ایران اسلامی پرچم دار استکبارستیزی در جهان است/ همدلی مثال زدنی ایران و عراق در پیاده روی اربعین

پنجمین نوزاد در سرپل ذهاب به دنیا آمد/عکس

سپاه و ارتش در خدمت رسانی به مردم زلزله زده ید واحده هستند

آمریکا کمک های مالی به زلزله زدگان را بلوکه کرد؛ اصلاح طلبان سانسور کردند

دختر هندی لقب ملکه زیبایی جهان را از آن خود کرد + عکس

اژدها را قورت بده؛ نقد بازی Total War Warhammer II

سوء استفاده بی بی سی از زلزله کرمانشاه

پیش بینی پرداخت غرامت توسط توتال با فسخ قرارداد

آدم فاسد چه اصلاح طلب چه اصولگرا حتما باید حذف شود/ نگاه اصلاح طلبانه نجفی قابل دفاع است

مشهد/خطبه خوانی شب شهادت امام رضا (ع)

هشدار به یک «دوست»

ایرانی که لقب «مستر کامپیوتر» گرفت + تصویر و فیلم تشییع

نیمی از امامزادگان کشور درآمد ندارند

کاروان ماشین آلات عمرانی آذربایجان غربی به مناطق زلزله زده کرمانشاه اعزام شدند

آیین سنتی خطبه خوانی شب شهادت امام رضا(ع) در بارگاه رضوی برپا شد

واعظی درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت

لزوم ترویج فرهنگ وقف در جامعه

تشییع پیکر شهید «حسن نیرپور» در سلماس + عکس

به زیر سلطه نرفتن ظرافت حسن است

چرا وهابیّت زیارت را شرک می دانند؟

مفهوم استکبارستیزی و آثار آن بر محیط سیاسی معاصر

مفهوم استکبارستیزی و آثار آن بر محیط سیاسی معاصر