مطالب مرتبط:
وحشت ناصرالدین شاه از «بست نشینی» برای رفع ظلم / سید جمال الدین اسدآبادی: من به شمشیر برنده ای مانم که اگر به کارم اندازید چنین و چنان خواهم کرد
سید روح الله میر شفیعی بررسی معاد جسمانی قرآنی ـ حدیثی از دیدگاه مکتب خراسان
برگزاری یادواره شهید زین الدین و 6000 شهید استان قم
ناراحتی نجم الدین شریعتی از اهانت ها ادامه دارد مجری سمت خدا فیلم کامل سخنرانی حجت الاسلام فرحزاد را منتشر کرد
فیلم/ حمایت ویژه هواداران ملوان از قوی سپید انزلی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 02:402017-11-14سياسي

شعر گیلان به روایت سید ضیاء الدین شفیعی در چهارمین شب فرهنگی انزلی


ایرنا-چهارمین شب فرهنگی انزلی با پرده برداری از پنهان و پیدای شمایل رعنای شعر گیلان توسط استاد سید ضیاء الدین شفیعی از استادان فرهنگ و ادب پارسی کشور همراه بود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا ، شفیعی در این آیین به بررسی موجزی از شعر شاعران گیلان پرداخت و شعر گیلان یا جغرافیایی از شاعران گیلان را در گروه های سه گانه ای با نوعی هم عصری و هم نسلی جای داد و در گروه چهارم را به ادیبان و منتقدان پرداخت.

در تقسیم بندی وی گروه اول بیشتر به هم نسلان نیما اختصاص داشت یعنی همان ها که در افق شعر از جمله نامدارترین معاصران محسوب می شوند بزرگانی چون : امیر هوشنگ ابتهاج ( سایه) ، بهمن صالحی ، حسین مهدوی سعدی ( م.

موید) رحمت موسوی ، شیون فومنی ( میر احم سید فخری نژاد) و نصرت رحمانی .

شفیعی در خصوص آثار ابتهاج ، سایه بلند شعر گیلان گفت : شعر بهره مند و غنی از سرمایه های موسیقایی و معنایی ابتهاج را باید یکی از اصلی ترین نمایندگان معاصر شعر گیلان برشمرد ، شعری که در نکته سنجی و باریک بینی اغلب ما را به یاد پیشینیان جاودانه ی شعر می اندازد .

وی بخشهایی از شعر زیبا و تاثیرگذار ارغوان سایه را برای حاضران خواند : آفتابا چه خبر؟ / این همه راه آمده ای / که به این خاک غریبی برسی؟ / ارغوانم را دیدی سر راه ؟ / مثل من پیر شده است ؟ / چه به او گفتی ؟ او با تو چه گفت؟/ نه، چرا می پرسم / ارغوان خاموش است / دیرگاهی است که او خاموش است/ آشنایان زبانش همه رفتند / ارغوان ویران است / هر دومان ویرانیم .

شفیعی سپس به بررسی اجمالی شعر بهمن صالحی پرداخت و گفت : صالحی که شعر را با قالب های کلاسیک شروع کرده بود ، از نخستین کسانی بود که غزل را در هیئتی متفاوت می نوشت و آن قدر در این دیگرگونه نوشتن متبحر شد که سرفصلی نو با عنوان غزلواره را به شعر دهه ی چهل و پنجاه قبولاند .

او با آشنا شدن با نیما و شعر او قالب های پسانیمایی را هم آزمود و متکی به تصاویر تازه و زبان کمابیش روزآمدش برخی از آثارش را در جمع بهترین نمونه های شعر نمایی و آزاد امروز می توان یافت .

وی شعری از سال 1347 صالحی را خواند: من از مزارع سبز شمال می آیم/من از تراکم برکت/ من از نهایت نیرو/ من از صراحت رنج می آیم / به دست هایم بنگر / که جای پای مرارت / خطوط اصل این وسعت نجیبانه است .

وی در ادامه در خصوص شعر حسین مهدوی سعیدی (م.

موید) گفت : اگر شعر مدرن و پیش رو در گیلان زمین ، بخواهد نماد و نمونه ای بی افراط و با سواد و کم خطایی داشته باشد یکی از جدی ترین نام ها همین حسین مهدوی سعیدی یا م.

موید است ؛ شاعری که تسلطش بر متون کلاسیک و کهن فارسی وعربی ذهن و زبانش را آخته و پرداخته کرده و دایره واژگان و نحو و ریخت و ساختاری متمایز برای شعرهایش به ارمغان آورده است .

به گفته این منتقد ادبی ( م.

موید) که از شاعران دیرین این سرزمین است در این مسیر بنا به دلایلی گاه تا بیش از یک دهه آثارش را در حبسی خود خوانده نگاه داشته و این فترت های متولی اغلب موجب انقطاع رابطه با مخاطبانش شده است .

انتهای شاخه ی تکیده ، سیب/ واژگونه ماند/ پاسخ، کشش نداشت / مویه، واکنش نداشت/ سرخ هم ، تپش نداشت / راه ، سنگلاخ بود .

شفیعی در ادامه به یکی دیگر از شاعران دیار باران اشاره و خاطرنشان کرد: همواره در مسیر بررسی شعر این سرزمین ، در میان نام های درشت استخوان شعر کلاسیک گیلان نام رحمت موسوی با عنوان غزلسرایی با درخششی ویژه به چشم می آید.

و بخشی از این شعر موسوی را خواند: بعد از تو ظاهر شد، آغاز بازی ها/ هم دست بردن ها، هم پا درازی ها/ چندین نفر بودند ، دنبال یک گردو / سرگرم مان کردند ، با توپ بازی ها .

.

وی بیان کرد : رحمت موسوی را در غزل می توان و باید شاعری ماندگار دانست که بسیاری از هم نسلان خود را متاثر از شعر خود ساخته و مرتبه غزل را پاس داشته است.

شفیعی افزود: از جمله ویژگی های استوار شعر موسوی ارائه ی نمونه های متکی بر تصویرهای بکر و مضمون بندی های بدیع ، به کارگیری واژه های گیلکی و نشانه های مربوط به طبیعت است .

سپس وی به آثار شیون فومنی فخر شعر گیلان پرداخت و گفت : کارنامه ی شعری شیون در مقایسه با دیگر شاعران گیلانی پر و پیمان و دو لایه است که هر یک از این لایه ها به تنهایی می تواند نام شاعری مثل او را در این سال ها برجسته و ممتاز کرده و افتخارات بسیاری را همراهش کند.

او در همه قالب های کلاسیک و نمایی و پسانیمایی شعرهای درخشانی دارد.

شیون فومنی از یک سو شعر محلی و بومی گیلکی را که رو به محاق و فراموشی بود با پرداختی نو احیا کرد و تا آن سوی مرزهای کشور اشاعه داد و از سوی دیگر با انتشار مجموعه های شعر فارسی نامش را در زمره ی شاعران تاثیرگذار ثبت کرد .

وی افزود: تحقیق و پژوهش در زمینه ی فرهنگ و ادب گیلان ارائه مجموعه اشعار گیلکی در قالب غزلیات منظومه ها و دو بیتی های محلی و ترانه سرایی از دیگر وجوه شخصیت ادبی شیون است .

شفیعی ظهار داشت : شیون با مهارت ، چیرگی و تسلط بر موسیقی ، آواها و ملودی های محلی و فارسی ترانه سرایی موفق بود جز این ها در شعر و ادبیات کودکان قصه داستان کوتاه و فیلمنامه نیز آثار درخوری از خود به جا گذاشت .

وی بخشی از این شعر شیون را برای حاضران خواند : باد آمد و برد واژه ها را از دفتر آبدیده ی ما / دیگر به سکوت شب نپیچد بوی غزل از جریده ی ما /فریاد سکوتمان بلند است در پچ پچ دیر ساله ی دشت / اسطوره ی ضجه های تلخ است تاریخ ستم کشیده ی ما .

شفیعی در ادامه ی نشست به اشعار نصرت رحمانی پرداخت و گفت: گرچه وی در تهران زاده شده اما برخی به اعتبار دهه های پایانی عمرش که در گیلان گذراند او را از اهالی این سرزمین برمی شمرند .

این نویسنده ومنتقد افزود : اگر از این ماجرا در گذریم و او را از شاعران گیلان بدانیم آن وقت به اعتبار شعر پیشرو نصرت می توان او و شعرش را نماینده ی ارزنده ای از صورت شعر معاصر گیلان دانست ، شعری اثرگذار و جسور که هم در قالب های کلاسیک مثل غزل و هم در قالب های پسانیمایی حرفی درخور اعتنا و شایسته تامل دارد و گروه بزرگی از شاعران و نیز مخاطبان شعر را متاثر کرده است .

شعر رحمانی شعری سیاه واقع گرا و بی پروا بود و عاشقانه های اجتماعی نصرت که در مفصل دو گروه از شعرهای اثرگذار روزگار او شکل گرفته بود در میانه ی معتدلی از شعر رمانتیک و شعر مبارز و معترض ایستاده بود موجب دستیابی او به توفیقات بسیار در شعرش بود .

اینگونه بود آغاز انقراض سلسله ی مردان!/ یاران !/ وقتی صدای حادثه خوابید/ بر سنگ گور من بنویسید:/ یک جنگجو که نجنگید/ اما شکست خورد ! این منتقد ادبی در گروه دوم شاعران گیلان از بیژن نجدی ، رحمت حقی پور ، غلامرضا مرادی ، اکبر اکسیر و کاظم سادات اشکوری یاد کرد.

از نجدی نویسنده به نام گیلانی که همگان او را با یوزپلنگانی که با من دویده اند می شناسند شعری فارسی و شعری گیلکی خواند .

کدام ساعت شنی بهار را زایید؟ / کدام فصل پیرهنی دارد/ گرم تر از تابستانی / که من عاشق دختر همسایه ام بودم ؟ و بخشی از شعر گیلکی نجدی: تی دیما خال دره ، می دیما دانه / ترا سفتال بگشته ، مه زمانه .

از رحمت حقی پور شاعر اهل فومن خواند : شماره ای که خانه ی تو را / می گیرد/ همیشه اشغال است .

/ شب ها و روزها / کنار تلفن نشسته ام/گوشی پر از صداهایی است / که منزل تو را می خواهند/ من سالیان سال / به این صداها گوش داده ام / باید بگویم هنوز نا امید نیستم / که گوشی را می گذارم / فقط آنچه را باید / به تو می گفتم / دیگر فراموش کرده ام.

سپس به غلامرضا مرادی شاعر اهل رشت و کتابهایش پرواز مرغ سلیمان و باغ اطلسی های من اشاره کرد.

نشسته ام که شب از انتظار ، پر بشود / و با تو ، خالی این روزگار پر بشود / به آن شکوفه ، که در باغ چشم خود داری/ بگو همیشه ، زمین ،از بهار، پر بشود .

این منتقد در ادامه به اکبر اکسیر و طنز سروده های زیبایش پرداخت اما مطلعی هم از غزلهای کتاب در سوگ سپیداران ش را برای حاضران خواند و حاضران را با وجه کمتر شناخته شده ای از شعر اکسیر آشنا کرد : در حنجره می میرد از وحشت ناوک ها/ در فصل شکوفایی ، آواز چکاوک ها .

کاظم سادات اشکوری دیگر شاعر شرق گیلانی بود که از او با این شعر یاد شد: موجی دوباره بر می خیزد/ با گردباد شن ، / ای رهروان فردا/ تا کوچه های روشن و هموار/ راهی دراز در پیش است.

این منتقد و استاد رسانه در گروه سوم به ضیاءالدین خالقی، کریم رجب زاده ، مرتضی نوربخش ، عباس مهری آتیه، حمید رضا شکارسری ، شهرام مقدسی و زهرا سیاوش آبکنار اشاره کرد.

وی از خالقی شاعر لنگرودی خواند: فضای دهکده خالی ست عطر شالی را/ و عشق اسم غریبی است این حوالی را/ کسی چو رود نجوشید و شعر دریا مرد / کویر فاصله پر کرد خشکسالی را .

وی کریم رجب زاده شاعر لاهیجانی را با این شعر معرفی کرد : قرار بعدی / تالار مردگان/ اولین پنج شنبه ای که نیستم / نه گل / نه گلاب / نه خیرات/ تو را می خواهم / که پای هیچ یک از قرارها نیامدی.

شفیعی در ادامه شعری از مرتضی نوربخش شاعر لنگرودی برای حاضران خواند: قدم هایم پیر شده اند / و راه ها جوان/ ای آسمان / آن قدر بخوان تا رودخانه ای خروشان/ در زیر پاهایم متولد شود/ آن گاه ، واژه هایم پارو زنان / مرا به دریا خواهند رساند .

در ادامه شعری از عباس مهری آتیه شاعر رودسری خوانده شد: چه بلایی سر این لوح گلین آوردیم / چه بلای دگری بر سر دین آوردیم / شبهه در شبهه به آیین کهن تاخته ایم / با همین رسم که بر روی زمین آوردیم .

منتقد در ادامه به حمید رضا شکارسری شاعر انزلی چی متولد تهران رسید و شعری از او را برای حاضران بازخوانی کرد : من چهره ای در آینه ها دیدم از خودم / آن قدر هولناک که ترسیدم از خودم / آن مرد ترسناک در آیینه ها تویی؟ این را هزار مرتبه پرسیدم از خودم .

وی شهرام مقدسی شاعر رودسری را با این شعر یاد کرد : تا گریه را نفس نکشی ، تر نمی شوی / بی عشق، دست های تو خالی ست در جهان/ بی شور ، روی شاخه معطر نمی شوی .

.

سپس نوبت به بررسی شعر زهرا سیاوش آبکنار بانوی شاعر اهل انزلی رسید و از او این شعر خوانده شد: شب در حریم خانه ی دل جا گرفته است / ناقوس شب هوای چلیپا گرفته است/ فصل صلیب عاطفه ام زودتر رسید/ در یار ، هرم تشنگی ، بالا گرفته است/ روح بلند عشق ز جان ها گسیخته / زین در،خانه خانه دریغا گرفته است .

شفیعی در ادامه به گروه ادیبان و منتقدان پرداخت و در این گروه از سیروس شمیسا و کتابهایش نظیر فرهنگ اشارات ادبیات فارسی ، فرهنگ تلمیحات ، راهنمای ادبیات معاصر ، و شمس لنگرودی یاد کرد .

وی در خصوص شمس لنگرودی گفت : وی در ابتدای راه شاعری تحت تاثیر زبان و نگاه فریدون تولللی ، فریدون مشیری و به ویژه نادر نادر پور بود .

با وارد شدن به جریانات سیاسی و تحت تاثیر شرایط زمانه به شعر کسرایی و در نهایت شاملو متمایل می شود و می توان بخش بزرگی از اشعار او را متاثر از زبان شاملو دانست .

پس از کتاب قصیده لبخند چاک چاک به تدریج توانست از تحت تاثیر بودن دیگران فاصله بگیرد و با سادگی و روانی کلام و مفاهیم به زبان محاوره نزدیک شود .

شفیعی ، زبان ساده ، کوتاه نویسی ، طنز ، پرداختن به زندگی روزمره و پر رنگ بودن عشق را از خصایص اصلی شعرهای اخیر شمس لنگرودی عنوان کرد.

شفیعی در خصوص جای خالی بسیاری از شاعران امروز که به زعم وی شعرشان صفحات روزنامه ها و کتابها وفضاهای مجازی را پر کرده در این مجال گفت که در این بین تقریبا شاعر ممتازی که کارنامه اش تغییری در براورد و قضاوت کلی درباره شعر امروز گیلان ایجاد کند نمی بیند و از دیگر سو ورود به ذکر نام شاعران امروز با توجه به کثرت و احتمال جا افتادن یک یا چند نام مناقشه آفرین است.

*سرانجامشفیعی اظهار داشت: درد مشترک شعر گیلان با وجود کارنامه ی وزین و پر ستاره ، عدم توفیق در جریان سازی ادبی و انقطاع بینا نسلی است.

وی بی رغبتی نسبت به مکتوب و منظم ساختن تجربیات و دانش ادبی از سوی پیشکسوتان ، شکل نگرفتن نقد محور ، کانون ها و جلسات جدی و پایدار، تمایل و اصرار در خویش محوری ادبی و عدم تلاش در ایجاد جریان و حرکت های جمعی ولو به شکل چند نفره، اکتفا به خلق اثر ، بی عنایت به نشر به هنگام و بازنشر به شکل های گوناگون را از عمده ترین دلایل وقوع این درد مشترک دانست.

شفیعی در بخشی از سخنانش تاکید کرد : نقد ادبی متعادل و روزآمد ، همواره می تواند با هرس اضافات و دفع آفات و بزرگ کردن توفیقات راه رفته را تحلیل و راه پیش روی شاعران را ترسیم کند .

به اعتقاد وی در غیبت نقد که غیبت تاسف باری است شاعران نه می دانند کجا هستند و نه مطمئن اند می خواهند کجا بروند .

وی خاطرنشان کرد : اگرچه مطلوب ترین انواع نقد متعادل و روزآمد است اما حتی نقد تلخ نیز از فقدان نقد ، کم ضرر تر خواهد بود.

شفیعی یاداور شد : انچه در این مرور آمد اگرچه بر شعر گیلان زمین متمرکز بود اما معطوف به سرفصل های بخش پایانی ، به نظر نمی رسد نتوان با اندکی تساهل درباره ی داستان و ادبیات داستانی نیز گفته شود.

شفیعی در خاتمه تصریح کرد: شعر گیلان هویتی جدا از شعر ایران ندارد و از همین منظر در بسیاری تنگناها و لغزش ها با هم سرشت و هم سرنوشت اند ، اگرچه گاه در اثر گشایش هایی هم افزایی های موجود در برخی نواحی از جمله خراسان و تهران رخ می دهد ، گره هایی از شعر گشوده شده و می شود اما دریغ های مشترک فراوانی در چهره ی شعر امروز ایران به چشم می آید .

شفیعی در خاتمه به سئوالات حاضران در خصوص شعر و ادب و فرهنگ پاسخ داد.

وی در پاسخ به یکی از سئوالات گفت: در فعالیت فرهنگی هنری تا جریان سای اتفاق نیفتدد تاثیر ماندگار نخواهد داشت.

شفیعی در خصوص ادبیات جنگ با تصریح بر این که قائل به تقسیم بندی موضوعی ادبیات نیستم افزود: آثار بزرگ در مورد جنگ سالها پس از جنگ تولید می شود.

سیدضیاءالدین شفیعی، از شاعران معاصر و چهره های آشنا برای دوستداران فرهنگ و ادب پارسی است .

شفیعی نخستین دانش آموخته دکترای مدیریت رسانه، نویسنده ، مترجم و مؤلف بیش از 50 عنوان کتاب است.

وی سال 1344 از خانواده ای گیلانی در مشهد متولد شد و با وقوع انقلاب اسلامی فعالیت های خود در عرصه های فرهنگی ، هنری را آغاز کرد.

در دوران دفاع مقدس به ادبیات گرایش پیدا کرد و از آن پس از روزنه ی شعر، نثر و داستان به تماشای جهان پر هیاهوی پیرامون پرداخت .

روزنامه نگاری ِ رسمی را با پذیرش مسئو لیت سرویس ادبیات مقاومت در روزنامه ی سلام و سپس ستونی با عنوان کتیبه ی زخم پی گرفت و نخستین کتاب خود به نام سرود مرد غریب را سال 1372 منتشر کرد.

کتاب پشت به سایه ها و صداها ی او اثر برگزیده ی چهارمین دوره ی انتخاب دوسالانه ی کتاب دفاع مقدس شد.

نخستین مجموعه شعر سیدضیاءالدین شفیعی با نام شرح خواب های گمشده در سال 1379 جزء شش کتاب مرحله ی پایانی انتخاب کتاب سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.

هم چنین کتاب منتخب شعرهای او که یکی از کتاب های گزیده ی ادبیات معاصر است، در دومین دوسالانه ی ادبیات پایداری، رتبه ی نخست و کتاب سکوت آزاد است او در سومین دو سالانه ی ادبیات پایداری سال 1383 رتبه ی نخست شعر را کسب کرد.

سیدضیاءالدین شفیعی هم چنین، در نخستین دوره ی انتخاب بهترین کتاب های دفاع مقدس استان به خاطر مجموعه ی آثارش، به عنوان مولف برتر برگزیده شد .

تاکنون آثار متعددی در زمینه های مختلف شعر، نثر، نقد، و ترجمه از شفیعی به چاپ رسیده که از آن میان می توان به سرود مرد غریب: سوگ نامه ای در بزرگداشت زنده یاد سلمان هراتی ، انار: مجموعه ای مشتمل بر شش داستان کوتاه ، پشت به سایه ها و صداها: مجموعه ی نثر، مشتمل برحدود 50 یادداشت شاعرانه ، بر گونه های ماه : مجموعه ی شعر نوجوان ،سرخ رویان زمین : برگزیده ای از داستان های نویسندگان طلبه ، گنج نهان: جشن نامه ای در بزرگداشت علامه حسن زاده آملی ،شب یک رویا: مجموعه ی نثرهای ادبی در زمینه ی ادبیات مقاومت اشاره کرد.

چهار عنصر بیدل از مهمترین آثار استاد سید ضیاء الدین شفیعی است که با هدف آشنایی بیشتر مخاطبان با لایه های درونی شعر بیدل نگارش یافته و تألیف آن 10 سال زمان برده است .

در چهار عنصر بیدل سعی شده این اثر به رسم الخط امروز فارسی بازنویسی شود که فارسی زبانان بتوانند به راحتی این کتاب را بخوانند.

سید ضیاء الدین شفیعی مدتی معاونت فرهنگی سازمان منطقه آزاد انزلی را نیز به عهده داشت که در این دوره برنامه های ارزشمند و غنی در حوزه های مختلف فرهنگ و هنر برگزار کرد و یادگاران بسیار خوبی از خود به جا گذاشت.

شبهای فرهنگی انزلی در حوزه های مختلف فرهنگ و هنر توسط سازمان ها و تشکل های مردم نهاد ( فرهنگ گیلان و انجمن طرفداران توسعه انزلی ) و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انزلی برگزار می شود.

پیش از این نشست سه شب فرهنگی انزلی با محوریت گرامیداشت محسن وزیری مقدم در (حوزه نقاشی)، تقی بارور (زمینه ادبیات گیلکی) و منوچهر ویسانلو (موسیقی) با رویکرد فراهم اوردن امکان آشنایی بی واسطه و همچنین گفتگو ، نقد و نظر با حضور چهره های فرهنگی شاخص و صاحب نظر در حوزه های مختلف فرهنگ برای مردم برگزار شده بود .


کلید واژه ها: گیلان - حسین مهدوی - شفیعی - صالحی - ابتهاج - فرهنگ - مهدوی - فرهنگی - کلاسیک - شاعران - هوشنگ ابتهاج - ایرنا - انزلی - زبان - آشنا - منتقدان - بهترین - تصاویر - رحمانی - نخستین - متفاوت - سرمایه - افراط - همراه - فارسی - گزارش - موسوی - امروز - فومنی - تراکم

آخرین اخبار سرویس:
مرعشی: هیچ گاه ادعا نکرده ایم، روحانی اصلاح طلب است/ اصلاح طلبان باید با اصولگرایان میانه همکاری کنند

برگزاری آیین سوگواری رحلت پیامبر اعظم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) در ترکمنستان+تصاویر

انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از احمدی نژاد:نمی توانستی در جلسه مجمع تشخیص حرفت را بزنی و نروی بست نشینی؟

رویدادهای خبری شنبه 27 آبان ماه 1396 مرکز لرستان

سید حسن نصرالله توطئه سعودی ها را خنثی کرد

پایان داعش/ سرنوشت داعش در دستان دلاوران فاطمیون

تاجر پولداری که مدافع حرم شد

رویدادهای خبری روز شنبه در زنجان

رویدادهای خبری استان قزوین (27 آبان ماه)

امام جمعه مهریز: تربیت دینی محور حرکت مربیان پرورشی مدارس قرار گیرد

استخدام نجار ماهر و نیمه جهت کلاف مبل در خراسان رضوی

استخدام کمک آشپز ماهر آقا جهت مطبخ در کرج

استخدام منشی آقا جهت تاکسی تلفنی واقع در کرمان

استخدام حسابدار با حقوق اداره کار در شیراز

استخدام آرایشگر ماهر آقا در البرز

استخدام کارگر ساده خانم جهت رستوران در میدان شهدا کرج

استخدام راننده آقا در شرکت زرپخش

استخدام نوین چرم

استخدام یکنفر رویه کوب ماهر در خراسان رضوی

استخدام تعدادی کارگر ماهر و نیمه ماهر نجار در کرج

کلیه استخدامی های خراسان رضوی و مشهد - 27 آبان 96

اعلام جزییات مراسم تشییع پیکر شهید مدافع حرم مرتضی عبداللهی

همایش «وقف و حوزه های علمیه» در خضری برگزار می شود

اجرای نقالی و پرده خوانی رضوی در قزوین

سفیر ایران در عشق آباد خبر داد ارسال یک کامیون دارو و لوازم درمانی به زلزله زدگان کرمانشاه توسط ترکمنستان

مسئله کتاب و کتاب خوانی از مباحث اصلی دین به شمار می رود

استخدام طراح و گرافیست آشنا به امور چاپ در محمد شهر

استخدام شرکت عرشیا پلاست

استخدام سازه های mdf امیر حسین

استخدام برنامه نویس، حسابدار و نیروی فنی در یک شرکت معتبر

استخدام سالن کار و سفارشگیر جهت کافی شاپ در عظیمیه کرج

استخدام کارگر نجار و MDF کار ماهر و نیمه ماهر در فارس

استخدام رزرویشن خانم در آژانس کمالی

استخدام دو نفر دانشجوی تربیت بدنی در یک باشگاه تخصصی بانوان

استخدام خیاط ماهر پرده دوز و فروشنده در البرز

استخدام ام دی اف کار ماهر آقا در محدوده دهقان ویلا دومِ کرج

استخدام تعدادی نیروی cnc کار تراش و فرز در اصفهان

استخدام پیتزا ساندویچ امیر

اگر بست نشینی را یک اصلاح طلب انجام می داد، آیا اصولگرایان اکنون سکوت می کردند؟

جداشدن از قرآن و اهلبیت(ع) مهمترین مشکل جامعه اسلامی پس از ارتحال پیامبر(ص)

رویدادهای خبری 27 آبان ماه در مشهد

رویدادهای خبری 27 آبان ماه در مشهد

شهادت دو ارتشی در مناطق زلزله زده

استخدام صندوقدار خانم جهت رستورانی در منطقه فردیس

استخدام سالن دار در محدوده جانباز مشهد

استخدام پارکبان جهت رستوران در محدوده خلج آبادِ کرج

استخدام بازاریاب خانم و آقا در زمینه لوازم آبیاری و آبرسانی

استخدام آرایشگر خانم جهت یک سالن زیبایی در خراسان رضوی

استخدام پزشک عمومی جهت مدیریت درمانگاه در البرز

استخدام شرکت امدادخودرو سایپکو

استخدام کمک آشپز در رستوران فدک

روزنامه استخدامی شهرهای شمالی | شنبه 27 آبان 96

نشست ویژه برای بازسازی مدارس زلزله زده

تشریح کمک های دولت در بخش مردمی و زیرساخت ها به زلزله زدگان

پرداخت بدهی 450 میلیون پوندی انگلیس به ایران در آینده نزدیک

انتقاد تند از احمدی نژاد:نمی توانستی در جلسه مجمع تشخیص حرفت را بزنی و نروی بست نشینی؟

هفته نامه استخدامی استان کرمان | هفته پنجم آبان 96

تصاویر:صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛ شنبه 27 آبان ماه 96

عذرخواهی فاطمه رهبر از دولت و جهانگیری

کدام پایتخت ایران در تاریخ برابر زلزله مقاوم تر است؟!+جدول

واکنش مشاور روحانی به بست نشینی یاران احمدی نژاد

برداشت مرعشی از خطاهای روحانی

پربیننده ترین و جـذاب ترین عکس های خبری در هفته ای که گـذشت

دروغ پردازی بزرگ نماینده سابق مجلس در مورد جهانگیری و روحانی + عکس

هر کدام از بخش های مغز مسئول انجام کدام کار است؟

عکس/سپاه اقلام اولیه را به روستاهای دورافتاده رساند

اخلاق حرفه ای در حوزه روابط عمومی و عملکردهای آن

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | شنبه 27 آبان 96

هشدار صریح در مورد بست نشینی بقایی و حمایت احمدی نژاد/ آنچه آیت الله هاشمی پیش بینی کرده بود

آیا اشاره روحانی و جهانگیری به تخریب مسکن مهر سیاسی بود؟

خاتمی: مذاکرات جواب نداده و تحریم ها بیشتر می شود

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | شنبه 27 آبان 96

جمع بندی روز: جمعه، 26 آبان 1396

فعال سیاسی اصولگرا: آقای حبیبی غارت اصولگرایی به شورای مرکزی تان هم رسیده مبارک است حاج آقا!

احداث اسکان موقت برای زلزله زدگان به قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) سپاه واگذار شد

حزب جامع با پشتوانه مردمی و ریشه دار در کشور نداریم/قانون جدید احزاب مانع از تشکیل احزاب اتوبوسی شد

تغییر استاندار سیستان و بلوچستان؛ خوب یا بد؟ نظر دو عضو مجمع نمایندگان استان

مجموعه ای جدید از تصاویر قدیمی حرم حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) / بخش اول

واکنش مشاور روحانی به بست نشینی یاران احمدی نژاد

زنان توانمند فارس در حاشیه کمرنگ مدیریتی

تحلیل جلایی پور درباره کمک های مردمی به زلزله زدگان

موگابه در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان زیمبابوه ظاهرشد

درآمد تجومی و سوداگری ظالمانه پزشکان

جایگاه خلاقیت در عملکرد سازمانها و توسعه جامعه

محدود کردن رسانه به روزنامه صحیح نیست/وابستگی رسانه به دولت از پویایی کار خبرنگاری می کاهد

عدم پیوند مناسب میان شهر و شهروندان؛ مهمترین چالش فرهنگی تهران

درخواست «بست نشینان» از رهبر انقلاب

یادداشت/ مهدی عرفاتی موقعیت بحران و کارکرد رسانه رسمی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 27 آبان 96

هشدار "آیت الله هاشمی" در زمان خود شنیده نشد

واکنش رییس دفتر رییس جمهوری به توافق روحانی و لاریجانی برای تغییر ساختار دولت

یادداشت/ محمدصادق کوشکی روشنگری رضوی در برابر عقاید انحرافی

قوانین قدیمی مد مردانه

عکس/ مسجد النبی و قبرستان بقیع در دهه 40 و 50

بسیج یک ظرفیت بی انتها در تمام حوزه ها است

کمک های مردمی نشان از همبستگی ملت ایران در هر فراخوان است.

هفته بسیج بهانه ای برای زنده نگه داشتن روحیه بسیجی در آحاد ملت است

مردم با کمک های خود در زمینه یاری نیازمندان مشارکت کنند

گسترش فرهنگ وقف در جامعه لازم است

وقف از مختصات نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران است

آنچه ما را از همه بن بست ها خارج می کند بسیج است

بسیج مترادف حضور در همه صحنه های انقلاب است

رسانه ها نقش مهمی در معرفی اسطوره ها و حفظ مواریث فرهنگی دارند

نحوه خواندن نماز وحشت به روایت پیامبر (ص)

سلیمان آبادی: سپاه پاسداران 4 بیمارستان صحرایی در منطقه دائر کرده است/ اوضاع بهترشده است

اگر من احمدی نژادی بودم/اجرای وصیتنامه گشوده نشده هاشمی/پیشنهاد بی شرمانه ایتالیا درباره ایران/ سبقت مردم بی نظیر در کمک به زلزله زدگان

معرفی 13 هدف اولیه برای تلسکوپ فضایی جیمز وب

فراخوان احمد مسجدجامعی برای کتابگردی

عکس/ پیام همدردی مدافعان حرم برای مردم زلزله زده کرمانشاه

نامه ای که موجب پیاده سفر کردن مقدس اردبیلی شد!

احترام برومند: چرا روحیه مردم را تضعیف می کنید؟

گزارش ایرنا از 28 صفر در نجف/ سنت زیارت میلیونی درایام رحلت پیامبر اکرم (ص)

برگزاری دوره آموزشی فهم قرآن در تلگرام

ابن سینای زمانه

نامه نگاری محیط زیست با شهرداری درباره وضعیت «پادگان 06»

مراسم عزاداری رحلت پیامبر اسلام(ص) درمرکزاسلامی انگلیس برگزار شد

موگابه، داستان رو به پایان یک رهبر انقلابی

طرح شامد به یاری تولیدکنندگان و پدیدآورندگان اثر آمده است

دو نکته درباره زلزله کرمانشاه از زبان دبیر هیات دولت

بازیکن گسترش عزادار شد

عدالت؛ همسراییِ جهانی ست

سازمان نظام مهندسی کارایی لازم را ندارد / قانون جامع کنترل ساختمان تصویب شود

دو نکته درباره زلزله کرمانشاه از زبان دبیر هیات دولت

دو نکته درباره زلزله کرمانشاه

دو نکته درباره زلزله کرمانشاه از زبان دبیر هیات دولت

ثبت 6 وقف جدید به ارزش 20 میلیارد ریال/ وقف، تنها راه جاودانگی است

بیست و چهارمین یادواره شهدای مسجد مهدیه بهشهر +تصاویر

چرایی لقب رضا به امام رضا علیه السلام

فال روزانه شنبه 27 آبان 1396

عذرخواهی فاطمه رهبر از دولت و جهانگیری بخاطر انتشار یک شایعه

وقوع دومین زلزله در پارس آباد

نتانیاهو بازهم دروغ گفت / اسراییل درخواستی برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه نداده که تهران آن را رد کرده باشد

کمک های مردمی به روایت رامبد جوان

نشست ویژه مجلس برای بازسازی مدارس مناطق زلزله زده کرمانشاه

تلاش مدیریت شهری برای ارتقای زندگی شهری معلولان

شعار اصلی نماز جمعه دعوت به تقواست

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | شنبه 27 آبان 96

دولت اعتدال در آزمون فیلترینگ تلگرام / نظرشما درباره احتمال قطع تلگرام چیست؟

تصاویر/دسته عزاداری حوزه علمیه همدان در روز 28 صفر

نشست رؤسای استانی حزب اعتماد ملی برگزار شد

سعودی ها در گذشته عاقلانه تر رفتار می کردند

هیچ گاه ادعا نکرده ایم، روحانی اصلاح طلب است/ پشتیبانی اصلاح طلبان از روحانی حرکتی راهبردی برای به بن بست نرسیدن شرایط سیاسی کشور است

مشاور وزارت راه: مسکن مهر از تلفات زیاد جلوگیری کرد

عذر خواهی فاطمه رهبر از دولت و جهانگیری

تلاش 600 نیروی شهرداری تهران برای کمک به زلزله زدگان

تاجر پولداری که مدافع حرم شد +تصاویر

مسافرکشی برای معاش پس از سه دوره نمایندگی مجلس!

تشریح کمک های دولت در بخش مردمی و زیرساخت ها

ماجرای کفش بوسی یک عالم!

انتقال نماز جمعه تهران به مصلی امام خمینی(ره)

اسکان موقت زلزله زدگان به قرارگاه خاتم واگذار شد

کدخدایی: شورای نگهبان هم صلاحیت دارد، هم اختیار

چرا انگلیس به ایران پول می دهد؟

حشمتیان: احزاب زیر مشکلات مالی له می شوند

دوره آموزشی «نورو مارکتینگ و اصول علم موفقیت» (NLP)

عکس/ کمک قهرمانان المپیک به زلزله زدگان

33 سال پیش در چنین روزی سفر معاون اسد به ایران

حضور فریبا کوثری در مناطق زلزله زده غرب

تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم "مرتضی عبداللهی " در معراج شهدا

تصاویر/ مراسم سوگواری هیئت های عزاداری نیروهای مسلح

ترتیل صفحه 227 قرآن با صدای استاد پرهیزکار+دریافت

ابراز همدردی معاون رییس جمهور کوبا با حضور در سفارت ایران

فرمانده پدافند هوایی: دوران بزن دررو تمام شده است

زانوزدن امیر اسماعیلی در برابر مادر شهید گیلانی +عکس

هدیه بزرگ مردکوچک به زلزله زدگان+عکس

کواکبیان خطاب به رفسنجانی: به فکر «زلزله تهران» باشید

وداع با شهید مدافع حرم مرتضی عبداللهی در معراج الشهدای تهران

رفسنجان آماده استقبال از پیکر شهید مدافع حرم جواد محمدی

بانوان بازیگر در فرودگاه کرمانشاه +عکس

برگزاری یادواره شهدای بسیج رسانه گیلان

واکنش شدید به حمایت احمدی نژاد از «بست نشینان»

یادواره سرداران و 70 شهید شهر سین برخوار

محمود احمدی نژاد، به کرمانشاه رفت+عکس

واکنش نماینده ایلام به ادعایی عجیب درباره تولد روحانی

پیام شهدا درس ولایت پذیری است

احمدی نژاد:مسکن مهر پس از زلزله تنها دو کشته داشت!

تشییع پیکر مطهر 2 شهید گمنام در آغاجاری

حراج انگشتر رهبر انقلاب برای کمک به زلزله زدگان+عکس

دیگر نگران کاهش حجم اینترنت نباشید

هدف آمریکا از تعامل با ایران «براندازی نظام» است

126 هزار و 870 زائر پیاده امام رضا (ع) وارد مشهد مقدس شدند

استقرار و راه اندازی پایگاه های وزارت بهداشت برای تزریق واکنش کزاز و هاری

سلامت روان کودکان مناطق زلزله زده در کانون توجه سپاه قرار دارد

واکنش احمدی نژاد به انتقادات از مسکن مهر

از «حذف فیزیکی دو عضو انجمن» تا «انتخاب ناگهانی و غیرقانونی مسئول مالی» در کتابخانه های عمومی فریدونکنار

عملیات آزادسازی سوسنگرد در یک نگاه

چهره ها در شبکه های اجتماعی (580)+عکس

میزبانی مرکز فرهنگی دفاع مقدس مازندران از خانواده شهید محسن حججی

عجیب ترین شهرهای جهان+عکس

طبخ و توزیع بزرگترین نذری جهان در شیراز+عکس

همچنان در برابر جریان استکبار ایستاده و توطئه های آنها را خنثی می کنیم

واکنش مشاور روحانی به بست نشینی یاران احمدی نژاد: دیگر کسی احمدی نژاد را به عنوان پیشگام در مبارزه با فساد باور ندارد

تاکید لاوروف بر حل مشکلات لبنان به دست مردم این کشور

اقدام عجیب پسر جوان برای فرار از سربازی

آقای دبیرکل اصولگرا! کلاهتان را بگذارید بالاتر، بدتر از این چه می خواستید؟

فرصت طلبان زلزله!

پیامبر اکرم (ص) چند فرزند و همسر داشت؟

برگزاری مراسم تشییع پیکر شهید عبداللهی در تهران

اعلام فهرست کالاهای ضروری در مناطق زلزله زده

«شعاعی از نیّر اعظم» منظومه فکری رهبر معظم انقلاب درباره پیامبر اکرم (ص)

شعر گیلان به روایت سید ضیاء الدین شفیعی در چهارمین شب فرهنگی انزلی

شعر گیلان به روایت سید ضیاء الدین شفیعی در چهارمین شب فرهنگی انزلی