مطالب مرتبط:
دادستان تهران: توقیف کیهان قانونی بود/ماجرای بازداشت خزعلی
بازداشت قاچاقچیان یک تن مواد مخدر در بوشهر
صدور حکم بازداشت وزیر دارایی پاکستان
بازداشت مردی که با فروش عتیقه کلاهبرداری کرد
بازداشت یک اسب در برزیل بخاطر تصادف با خودرو+تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 01:252017-11-14سياسي

ماجرای بازداشت ابوالحسن ابتهاج


روز 20 آبان 1340 ابوالحسن ابتهاج، رییس پیشین سازمان برنامه و بودجه به اتهام سوءاستفاده مالی بازداشت شد.

- ابوالحسن ابتهاج در سال 1278 شمسی در رشت متولد شد و دوران تحصیلات ابتدایی خود را تا سن 12 سالگی در این شهر گذراند.

پدرش ابتهاج الملک سال ها تحت نظارت فتح الله خان اکبر سردار منصور، سپهدار اعظم رشتی مسئول گمرک انزلی و همچنین پیشکار او بود.

ابوالحسن 14 ساله بود که به همراه برادرش غلامحسین برای ادامه تحصیل به پاریس رفت اما پس از دو سال اقامت در این شهر بنا به تصمیم پدرش راهی بیروت شد و در کالج پروتستان سوریه تحصیل خود را ادامه داد.

در سال 1293 دو برادر برای گذراندن تعطیلات به ایران سفر کرده بودند که جنگ جهانی اول آغاز شد.

این موضوع مانع از بازگشت آنان به لبنان شد و ابوالحسن به ناچار تا سال 1295 در مدرسه آمریکایی رشت تحصیل کرد.

وی سپس بار دیگر به تهران آمد و نزد دو خانم آمریکایی به پانسیون رفت و در همان جا به صورت خصوصی تعلیم دید.

او به هنگام تحصیل یک دوره از دایره المعارف بریتانیکا را سفارش داد و در حالی که تنها 17 سال داشت با توجه به تسلطش به زبان انگلیسی شروع به مکاتبه با روزنامه The Morning Post چاپ لندن کرد و مقالاتی درباره مسائل ایران برای این نشریه نوشت.

دیدار وی از رشت در تعطیلات مصادف بود با استقرار قوای انگلیس در شمال برای مقابله با تهدیدات نیروهای بلشویک که تازه در اتحاد جماهیر شوروی به قدرت رسیده بودند.

ابتهاج در رشت پیشنهاد فرمانده انگلیسی ها را برای مترجمی پذیرفت.

در جریان تشکیل جمهوری توسط میرزا کوچک خان جنگلی در رشت ابتدا ابوالحسن ابتهاج و برادرش به دلیل مخالفت با میرزا دستگیر و برای مدت کوتاهی زندانی شدند و سپس پدر وی دستگیر و اعدام شد؛ از این رو خانواده ابتهاج به تهران مهاجرت کردند.

ابوالحسن ابتهاج در تهران پس از انجام مصاحبه و شرکت در آزمون ورودی به استخدام بانک شاهی درآمد و مدارج ترقی را به سرعت پیمود؛ به طوری که در سال 1309 به سمت معاونت بازرس کل منصوب شد.

او بعد از 16 سال کار در این بانک در سال 1315، استعفا داد و به واسطه آشنایی با علی اکبر داور در وزارت مالیه استخدام و به عنوان مفتش دولت در بانک فلاحتی مشغول به کار شد.

در بهمن 1316 پست معاونت بانک ملی به ابتهاج واگذار شد و سه سال بعد به ریاست بانک رهنی رسید.

در پنجم دی ماه 1321 ریاست بانک ملی را برعهده گرفت.

در دوره هفت ساله ریاست بانک ملی ایران، دوره‏ ای که بانک ملی تنها مرجع اقتصادی بود، با وجود بحران‏ های شدید مالی و پولی کشور، به امور اقتصادی سر و صورتی داد، در توسعه شعب بانک ملی زحمات زیادی متحمل شد و سرمایه بانک را به چند برابر رساند.

در مقام ریاست بانک ملی با دکتر میلیسپو رییس کل دارایی ایران که دارای اختیارات وسیعی در امور مالی و پولی کشور بود اختلاف نظر پیدا کرد و میلیسپو با استفاده از اختیارات خود او را عزل کرد.

در پی اعتراض ابتهاج و پس از کش و قوس های فراوان معلوم شد میلیسپو چنین اختیاری نداشته و حکم برکناری ابتهاج خارج از حدود اختیارات وی صادر شده است و بدین ترتیب وی به سمت خود بازگشت.

اما سرانجام خلق تند و روحیهٔ سازش ناپذیر ابتهاج در برابر مداخله و فساد که دشمنان بسیاری برایش به ارمغان آورد باعث شد در سال 1329 همزمان با دولت رزم آرا عزل شده و در مرداد همان سال به عنوان سفیر ایران در فرانسه انتخاب شود.

ابتهاج علاقه ای به سفارت نداشت اما اصرار علاء که معتقد بود ماندن او در ایران به صلاحش نیست، سبب شد وی راه فرانسه در پیش گیرد.

اقامت در فرانسه دو سال بیشتر به طول نیانجامید که در پی بالا گرفتن اختلافات میان وی و وزارت خارجه، در سال 1331 از مقام سفارت برکنار شد.

ابتهاج آن زمان چهره ای شناخته شده بود، آنچنان که پس از برکناری از سفارت از سوی صندوق بین المللی پول دعوت به کار شد و ابتدا به عنوان مشاور رییس صندوق و سپس به عنوان مدیر بخش خاورمیانه این نهاد بین المللی مشغول به کار شد.

ارتباطات وی در دوران حضور در صندوق بین المللی پول بعدها که سکان برنامه ریزی کشور را به دست گرفت به کمکش آمد.

ابتهاج در سال 1333 در پی اتمام قراردادش به ایران بازگشت و به ریاست سازمان برنامه منصوب شد.

ابتهاج در شرایطی به سازمان برنامه رفت که برنامه عمرانی اول در سال پایانی خود بود.

او به محض ورود به سازمان، به کمک کارشناسان و نخبگان کشور تدوین برنامه عمرانی دوم را آغاز کرد و از یک سال بعد تا سال 1337 اجرای آن را برعهده گرفت.

ابتهاج طی دوران ریاست بر سازمان برنامه، تحولی بزرگ در ساختار برنامه ریزی ایران مبتنی بر استفاده از دانش اقتصاد به وجود آورد.

آنچه توجه وی را به این موضوع جلب کرد فقدان دفتر اقتصادی در سازمان برنامه بود.

او با اشاره به این خلأ در ساختار اقتصادی آن روزگار می گوید: در اثر مطالعاتی که در اولین روزهای شروع به کارم در سازمان برنامه کرده بودم به این نتیجه رسیدم که باید برای حسن جریان کارها دو دستگاه مختلف داشته باشم؛ یک دفتر اقتصادی و یک دفتر فنی.

تامین اعتبار برای تشکیل دفتر فنی اشکالی نداشت .

اما برای ایجاد دفتر اقتصادی با مشکل مواجه بودم.

می بایست اعضای کمیسیون [برنامهٔ مجلس] را قانع کنم که کارهای اقتصادی اقتصاددان لازم دارد.

من اطمینان دارم که اگر موضوع استخدام اقتصاددان را با کمیسیون مطرح می کردم آنها می گفتند که اقتصاددان برای چه می خواهید؟ ما در وزارت دارایی تعداد زیادی اشخاص مجرب داریم؛ اشخاصی که سی سال در وزارت مالیه بوده اند و هر چه دلتان از اقتصاد می خواهد به شما خواهند گفت .

به این جهت دنبال این فکر رفتم که اعتبار ایجاد دفتر اقتصادی را از محل دیگری فراهم کنم.

اینچنین بود که ابتهاج با بنیاد فورد وارد مذاکره شد و برای تامین مالی مشاوران اقتصادی سازمان برنامه با این بنیاد به توافق رسید.

چندی بعد اعضای علمی دفتر اقتصادی سازمان برنامه با نظر پروفسور میسون از دانشگاه هاروارد انتخاب و در سازمان برنامه مشغول به کار شدند.

این عده که به گروه مشاوران هاروارد معروف شدند به همراه تنی چند از اقتصاددانان ایرانی که ابتهاج آن ها را گرد آورده بود تدوین برنامه عمرانی سوم را آغاز کردند.

ماجرای خروج ابتهاج از سازمان برنامه خود حکایتی شنیدنی دارد.

او مشهور بود که در هر سمتی باشد مدیری خودرأی است و چنانچه فرامین مافوق را با روشی که خود می پسندید متناسب نبیند دلیلی برای اطاعت نمی بیند.

اینچنین بود که در دوران نخست وزیری منوچهر اقبال، لایحه ای جهت تصویب به مجلس رفت که بر اساس آن ریاست سازمان برنامه به نخست وزیر واگذار می شد و او می ‏توانست از طرف خود قائم مقامی برای سازمان تعیین کند.

هنگامی که این لایحه در جلسه علنی مجلس شورای ملی مطرح شد، ابتهاج با اطلاع از طرح این لایحه، بلافاصله ساختمان سازمان برنامه را ترک کرد.

ابتهاج پس از کناره‏ گیری از کارهای دولتی به پشتوانه سوابق طولانی اش در امر بانکداری، بانکی خصوصی بنام بانک ایرانیان را با سرمایه چند تن از جمله همسرش آذر صنیع (ابتهاج) و حسن شمشیری تأسیس کرد.

در اواخر سال 1339 بود که در پی ترمیم کابینه جعفر شریف امامی، قائم‏ مقامی نخست وزیر در سازمان برنامه به احمد آرامش رسید.

او که پیشتر عضو هیات نظارت سازمان برنامه بود مدعی شد ابتهاج در دوران ریاست سازمان برنامه سابقه سوء استفاده مالی داشته و پول‏ های کلانی به مقاطعه‏ کاران داده است؛ ادعاهایی که با پاسخ ابتهاج مواجه شد که در مقام دفاع، ادعاهای آرامش را رد کرد.

هرچند آن زمان سخنان آرامش جز جنجالی مطبوعاتی فرجامی نیافت اما زمینه را فراهم کرد تا حدود 8 ماه بعد همزمان با نخست وزیری علی امینی دوست صمیمی ابوالحسن ابتهاج، وی به اتهام فساد مالی بازداشت شود.

روزنامه ها عصر 20 آبان 1340 در خبری اعلام کردند: ساعت 45: 8 صبح امروز ابوالحسن ابتهاج مدیرعامل بانک ایرانیان، به دادسرای دیوان کیفر رفت و در ساعت 1:30 بعدازظهر، قرار بازداشتش صادر گردید.

هرچند ظاهر قضیه بازداشت ابتهاج اتهام فساد مالی بود اما برخی از جمله خود او انتقاداتش از سیاست های اقتصادی کشور را عامل اصلی این بازداشت می دانستند.

ماروین زونیس در کتاب نخبگان سیاسی در ایران با اشاره به ماجرای بازداشت و آزادی ابتهاج به قید ضمانت، از آن با عنوان نمونه ای از برخورد شاه با نخبگان درون حاکمیت که به انتقاد روی می آورند، یاد کرده و می نویسد: ابوالحسن ابتهاج اگرچه متهم به فساد مالی شده بود اما در نهایت هیچ یک از اتهامات وارده بر او اثبات نشد و به واقع بازداشت او، به سخنرانی اش در کنفرانس بین المللی صنایع در سانفرانسیسکو بازمی گشت.

ابتهاج در آن سخنرانی گفته بود که کمک های مالی یک کشور به کشور دیگر، موجب می شود که منابع مالی مزبور براساس ملاحظات نظامی و سیاسی خرج شوند و به کار توسعه نمی آیند و در این باب، از ایران مثال زده بود؛ سخنانی که البته به مذاق شاه ایران خوش نمی آمد.

ابتهاج همان روزی که قرار بازداشتش صادر شد، خطاب به خبرنگاران حاضر در دیوان کیفر گفت: چون مجالی برای تکمیل تحقیقات من وجود نداشت، مرا بازداشت کردند.

در مملکتی که دزدها آزادانه راه می ‏روند، من باید به زندان بروم.

اتهام من آبادانی های خوزستان است.

آبادانی های خوزستان که ابتهاج به آن اشاره می کند پروژه ای بود با عنوان عمران خوزستان که عبدالرضا انصاری از مدیران وزارت کار در سال های پیش از انقلاب هدایت آن را برعهده داشت و به دستاویزی برای اتهام زنی به وی تبدیل شد.

عبدالرضا انصاری که خود نیز در سال 1340 به دیوان کیفر احضار شده بود در خاطراتش با اشاره به تلاش بازپرس دادگستری جهت پرونده سازی برای ابتهاج در جریان بازجویی های او می نویسد: به دفتر آقای نصیری، بازپرس دیوان کیفر رفتم.

تصور می کردم او اطلاعات زیادی از برنامه عمران خوزستان جمع کرده و حالا می خواهد با سوال از من اطلاعات پرونده را تکمیل نماید و به همین جهت منتظر بودم سوالات مهمی راجع به ابعاد مختلف برنامه و نحوه اجرای کار و طرز عمل شرکت عمران و منابع مطرح کند، ولی بعد از رد و بدل شدن تعارفات و یکی دو سوال اول متوجه شدم که او اصولا اطلاع زیادی درباره خوزستان و منابع عظیم این منطقه و اهمیتی که این استان از لحاظ سیاسی و اقتصادی در تمام خاورمیانه دارد و اولویتی که در کل برنامه های عمرانی کشور برای این منطقه قائل شده اند، ندارد و مبنای اطلاعاتش شاید فقط چند خبر روزنامه ای و شایعات بی معنای عامیانه باشد.

در این مذاکرات مهم ترین سوالی که آقای نصیری مطرح کرد موضوع سفر اول آقایان لیلیانتال و کلاپ به خوزستان بود.

این سفر بنا به دعوت سازمان برنامه انجام شده بود.

دکتر محمد کاظمی، رییس قسمت کشاورزی سازمان برنامه، به عنوان میهمان دار به همراه آقایان نامبرده به خوزستان رفته و هزینه اقامت آقایان را در هتل شهرداری اهواز و چند نقطه دیگر پرداخته بود.

سوالات آقای نصیری بیشتر درباره هزینه های متفرقه این مسافرت، از جمله پرداخت بهای چند بطری آبجو و آلبوم عکس و مخارجی از این قبیل بود.

از مجموعه سوالات او می شد نتیجه گرفت که این رسیدگی ها بیشتر جنبه پرونده سازی دارد نه رسیدگی اصولی و این مساله بعدها پس از زندانی کردن آقای ابتهاج به مدت هشت ماه و سپس صدور قرار منع تعقیب ایشان بر همه روشن شد، زیرا متن قرار به قدری مبهم و بی سر و ته بود که به خوبی نشان می داد که اولا نویسنده قرار شخص ناواردی است که برای انجام دستور مجبور بوده است چند صفحه ای را سیاه کند و ثانیا موارد اتهام مبنای صحیحی نداشته و یک فرد خدمتگزار مملکت چندین ماه بی جهت به زندان انداخته شده است.

جالب اینکه در آخر قرار ذکر شده بود که ابتهاج و اعضای شورای عالی برنامه و مدیران آن سازمان همگی خدماتی به ایران کرده اند که شایسته تقدیر است و مرتکب عمل خلافی که قابل تعقیب باشد نشده اند.

ابوالحسن ابتهاج در کتاب خاطرات خود با اشاره به ماجرای بازداشت می نویسد: بازپرس آدم مفلوک و بیچاره ‏ای بود به اسم عبدالله نصیری که معلوم شد برادرزاده نعمت‏ الله نصیری، رییس شهربانی وقت و رییس بعدی سازمان امنیت است.

بعدازظهر 20 آبان مرا به زندان موقت شهربانی بردند که نزدیک ساختمان اصلی شهربانی کشور بود و در اصل برای زندان ساخته نشده بود.

زندان موقت متصل به زندان زنان بود و پنجره های آهنی زندان زنان از آن به خوبی دیده می ‏شد.

جیغ و داد و سر و صدای زن های زندان مانع از یک لحظه استراحت می‏ شد.

پس از اینکه مرا به زندان بردند، دیدم عده دیگری هم آنجا هستند، من‏جمله نصرت‏ الله منتصر شهردار سابق تهران و سرتیپ روح ‏الله نویسی، رییس هیات مدیره شیلات شمال.

زندانیان جمعاً پانزده نفر بودند و همه به اتهام اختلاس و سوءاستفاده بازداشت شده بودند.

همان شب علی امینی نخست‏ وزیر در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره بازداشت ابوالحسن ابتهاج گفت: من به هیچ‏وجه از بازداشت آقای ابتهاج خبر نداشتم.

این کار مربوط به دادگستری است و البته اگر کسی از نظر قانون خطاکار باشد، من نمی توانم هیچ‏گونه نظری داشته باشم.

امینی همچنین گفت که بین او و ابتهاج اختلافی وجود ندارد.

این در حالی است که ابوالحسن ابتهاج در خاطراتش تاکید دارد: عقیده من این است که بازداشت من بدون توافق شاه و نخست وزیر امکان‏ پذیر نبود.

ابتهاج با اشاره به نشانه هایی که از تلاش امینی و دولتش برای پرونده سازی علیه وی حکایت داشت، می گوید: اواسط آبان 40 بود که امینی تلفن کرد و گفت امروز صبح شرفیاب بودم و صحبت تو بود و در نظر است تعدادی از بانک هایی که وضعشان خراب است درهم ادغام شوند و تو را در راس آن ها قرار دهند.

گفتم خیلی تعجب می کنم، چون شنیده ام دولت تو مشغول پرونده سازی علیه من است.

امینی با خنده گفت: این حرف ها چیه، چرا هذیان میگی؟ چنین صحبتی در بین نیست، ولی تو خودت هم شاه را تحریک می کنی.

قبل از تلفن امینی مدیر مجله فردوسی به من اطلاع داد که چند روز قبل عده ای از مدیران روزنامه ها مهمان نخست وزیر بودند و سر میز غذا امینی می گوید اگر لازم باشد من دوست خودم ابوالحسن ابتهاج را هم توقیف خواهم کرد.

یکی دو روز بعد از تلفن امینی، پنج شنبه 18 آبان 1340 احضاریه ای از دیوان کیفر به دست من رسید که خواسته بود ظرف پنج روز خودم را به دیوان کیفر معرفی نمایم.

ایرج امینی درباره برخورد پدرش با موضوع بازداشت ابوالحسن ابتهاج می گوید: دستگیری ابوالحسن ابتهاج، دوست دیرین دکتر امینی و یکی از شاخص ترین کارشناسان اقتصادی کشور، اعتبار دولت امینی را نزد کادرهای روشنفکر و اصلاح طلب ایران و بعضی از محافل اقتصادی و بانکی عمدتا آمریکایی خدشه دار کرد.

از نوجوانی شاهد دوستی پدرم با آقای ابتهاج بودم که این دو دوست به رغم اختلاف نظرهایی که در برخی مسائل داشتند، هرگز صمیمیت و محبتشان نسبت به هم کم نشده بود.

بنابراین انتظار داشتم که آقای ابتهاج در دولت دکتر امینی به سمت اقتصادی کلیدی منصوب شود.

در نتیجه، بازداشت ناگهانی ایشان به بهانه اختلاس مالی موجب تعجب و تاسف من شد.

برای هر کسی که ایشان را می شناخت، به خصوص پدرم، این اتهام سخیف غیرقابل قبول بود.

هر چند که دخالت نخست وزیر در قوه قضاییه خلاف اصل تفکیک قوا بود، به عقیده من پدرم باید از شهادت شخصی نسبت به پاکی مالی ابتهاج در نزد مستنطق فراتر می رفت و به این اقدام که از نظر اخلاقی و سیاسی به موقعیت او ضربه می زد اعتراض می کرد و حتی استعفا می داد.

در هر صورت با به زندان افتادن ابتهاج و کدورتی که به وجود آمد دکتر امینی دوستی را از دست داد که چه بسا می توانست او را در حل مشکل بودجه که از ابتدای سال 1341 مبرم ترین معضل دولت شده بود، یاری کند.

ابتهاج به خاطر اتهاماتی که به او وارد شده بود 8 ماه در زندان ماند تا اینکه سرانجام با قرار وثیقه معادل 720 میلیون ریال آزاد شد.

پس از سقوط کابینه امینی، پرونده ابتهاج مختومه اعلام و وی از تمامی اتهامات وارده تبرئه شد.

ابتهاج پس از آزادی، ابتدا 25 درصد سهام بانک ایرانیان را به سیتی بانک آمریکا فروخت و سپس در سال 1356 با واگذاری کامل باقیمانده سهام به هژبر یزدانی، ایران را برای همیشه ترک کرد.

ابتهاج دو بار ازدواج کرد.

همسر اولش مریم نبوی دختر تقی نبوی، معزالدوله بود.

او که به مناسبت شغل پدرش که در خدمت وزارت خارجه بود در هندوستان بزرگ شده بود همچون ابتهاج به زبان های روسی، فرانسوی و انگلیسی تسلط داشت.

این ازدواج پس از 26 سال به دلیل آنکه مریم نتوانست فرزندی برای او به دنیا بیاورد به جدایی انجامید.

در سال 1335 ابتهاج با دکتر آذر صنیع ازدواج کرد و از این ازدواج صاحب دو فرزند شد.

ابتهاج در سن 90 سالگی قسمتی از خاطرات حیات خود را به زبان فارسی در خارج از ایران انتشار داد و سرانجام در اسفندماه 1377 پس از حدود یک قرن زندگی پر فراز و نشیب در لندن درگذشت.


کلید واژه ها: ابتهاج - بانک - بانک ملی - تحصیل - انگلیس - آمریکایی - تهران - ایران - تعطیلات - انگلیسی - اقتصادی - استخدام - بازداشت - میرزا کوچک خان - سازمان برنامه - دستگیر - مالی - جنگ جهانی اول - امور اقتصادی - استخدام بانک - زبان انگلیسی - شعب بانک ملی - ادامه تحصیل - سوءاستفاده - صورت - علی اکبر - تحصیلات - روزنامه - خانواده - ابتدایی

آخرین اخبار سرویس:
هاشمی گفت برای رهبری همه رد شدند جز آقای جوادی آملی

همایش شهید نواب صفوی

فرهاد زیویار، حامد جوکار تبیین تحولات اجتماعی از دیدگاه امام علی(علیه السلام) در نهج البلاغه

سرپرست فرمانداری: حضور دو نماینده رشت در کمیسیون تلفیق فرصت ارزشمندی است

بررسی بودجه 97 چه زمانی در صحن مجلس آغاز می شود

اعتصاب سراسری در بنین

سبع المثانی چیست؟ (نظریات مختلف درباره سبع المثانی)

ناهید شیرانی بیدآبادی، احمدرضا نصر، سید ابراهیم میرشاه جعفری، احمد عابدی چگونگی آموزش خلاقیت محور ریاضی در مراکز پیش دبستانی

آب بازی دیدنی ببرها+عکس

گفتم برجام و این مذاکرات هسته ای، برای ما یک نمونه خواهد بود/ در ظاهر وعده می دهند، امّا در عمل توطئه می کنند؛ این شد آمریکا

با این عمل، دل های همه را به سمت خود جذب بکنید

این بار عادل خبر حضور حسینی را اطلاع رسانی نکرد

حموده صباغ : سه اولویت مهم سوریه در دوران پساداعش/ جهان اسلام در مواجهه با ترامپ یکپارچه عمل کند

نقش منابع مالی حکومت اسلامی در اثبات ولایت مطلقه فقیه با تأکید بر دیدگاه امام خمینی(ع) - بخش دوم و پایانی نحوه دلالت مدیریت منابع مالی جامعه اسلامی بر ولایت مطلقه فقیه

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 27 دی 96

عتاب و خطاب های روحانی درباره حقوق شهروندی

قنبرعلی رودگر، هادی عالم زاده، ابراهیم علی سلیمی سرگذشت خطبه از جاهلیت تا عصر رسالت نبوی

اصغر ابوالحسنی، سمیرا متقی، مجید درودیان نقش سیاست های کلان کشوری در توسعه زیست محیطی با تمرکز بر حقوق اقتصادی

نرگس سادات مبلغ، مصطفی دلشاد تهرانی تحلیل شخصیت معاویه بر اساس گزارشهای تاریخی حکومت او

خبر 20، سه شنبه 26 دی 96

سعید قماشی, مرتضی عارفی موانع سیاسی و اقتصادی پیشگیری اجتماعی از جرم

دیدار شرکت کنندگان کنفرانس بین المجالس با رهبر انقلاب تا همایش خبرخوب

همایش "خبر خوب، رسانه مسئول" با موضوع رسانه، اعتماد، امید و آگاهی

رضا دوستدار ,غلامرضا غفاری ,حسن آب نیکی ,توحید عبدی‎ ‎ تبیین نظری سرمایه اجتماعی پلیس؛ تلاش برای مفهوم سازی

یادداشت/ سیدعبد الله متولیان توسعه کاریکاتوری علوم انسانی در ایران

زمینه برای شرکت دانش آموزان در مسابقات قرآنی فراهم شود

صدمات دولت پهلوی در دهه فجر برای مردم بازگو شود

برنامه های دهه فجر باشکوه تر از سال های قبل برگزار شود

عباس احمدوند، هادی یعقوب زاده، محمد مهدی باباپور گل افشانی بررسی وفودنگاری امامیه در قرون نخستین با تأکید بر دو کتاب الوُفُود علی النبی و وُفُود العرب إلی النبی

یادداشت/ حسین شمسیان بی خبر از گلایه های مردم؟!

خطبه البیان چیست و آیا از زبان امام علی (ع) است؟

دولت پاکستان دست از آزار طلاب و فضلای شیعه بردارد

اما و اگرهای ادامه دار درباره کم کاری چینی ها برای سانچی

محمدرضا عبداله پور، علی محسنی، داوود رسته دیاسپورا و خیزش ناسیونالیسم کرد با تاکید بر مدل های تعارض

حضور دسته جمعی بازیگران سر مزار بازیگر جوان/عکس

احراز جانبازی متقاضیان الکترونیکی می شود

یادداشت/ صباح زنگنه صراحت؛ پایه هر نوع صلح در جهان اسلام

کاوس روحی برندق، صالح قربانیان شیوه های اجتماعی سیاسی امیرمومنان (ع) در جهت جذب و هدایت مخالفان

عتیقه ژاپنی در تهران!/ عکس

مجلس بزرگداشت افسر دوم نفتکش سانچی در کرمان

حکم حبس برای تکفیری مونته نگرو

چگونه توطئه های واشنگتن را خنثی کنیم رصد هوشمندانه

محمد علی حاجی ده آبادی, محمدخلیل صالحی, محسن مرادی حسن آبادی موقعیت داشتن تعقیب در نظام کیفری ایران با نگاهی تطبیقی

نقش نظریه اعتباریات در جایگاه شناسی علم انسان شناسی - بخش دوم و پایانی نظام فلسفی طباطبایی و علم انسان شناسی

یاد بگیریم راضی باشیم به رضای خدا

تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو حمایت مردم از تولیدکنندگان داخلی

خودم را تکرار نمی کنم

پیشنهاد حرفه ای ها برای سفر در سال 2018

نیما ولی بیگ، فرزانه کریمی مطالعه مقایسه ای اجزای کالبدی نخستین مساجد ایرانی براساس کاربرد عناصر بصری

سردار سپهر: ایران چهارمین قدرت سایبری جهان است

شناسایی ابعاد توسعه مدیران در شرکت های طراحی مهندسی

حسین فرزانه پور، ناصر یوسف زهی کاربست تاریخی نظریه نخبگان و آسیب شناسی نقش کارگزاران بر شکنندگی دولت های افغانستان‎ ‎

پشت پرده سیاست های انتخاب عکس در «گاردین»

علیرضا غفاری، مصطفی ازکیا برساخت اجتماعیِ خلاقیت تحلیلی جامعه شناختی از دیدگاه اساتید و فارغ التحصیلان رشته جامعه شناسی و کامپیوتر درباره پژوهش خلاقانه

یادداشت/ حسن کربلایی حاشیه چیست، متن کدام است؟!

قذف چیست و حد قذف چگونه اجرا می شود؟

تیپ جدید شاه ماهی استقلال+عکس

سید ابراهیم قدسی, شهروز نوروزی نسبت سنجی مسئولیت رانندگان بر پایه درجه تقصیر آنان

خواب نماینده پارلمان انگلیس در مجلس

واقعا این خانه «نیما یوشیج» است؟/ عکس

توهین بیشرمانه «آمدنیوز» به شهید حججی ! + عکس

طرح های 3 ارگان نظامی برای ارتقا توان دفاعی

غلامرضا شمس مورکانی، حامد عباسی کسانی آسیب شناسی و اثربخشی انتقال آموزش به محیط کار

آسیب شناسی فراجناحی ناآرامی ها/بازدید از اوین، گذر از ابهامات/نشانه های 2 بیماری مزمن بودجه ای/چند پیشنهاد برای فقر زدایی/آینده سیاسی احتمالی جهانگیری

محمد عجم منازعه صحرای غربی و کشمیر در پرتو حق تعیین سرنوشت‎

میرابراهیم صدیق، ناصر مولایی نقش دموکراسی خواهی و گروه های تحول طلب در انقلاب 2011 مصر‎

مردم ایران با نظام ولایت فقیه پیوند خورده اند

توافق ترکمنستان و پاکستان برای سرمایه گذاری مشترک در زمینه های اقتصادی و فناوری اطلاعات

عکس جدید احسان علیخانی با تیپی متفاوت

از تحریم تا شکنجه عکس العمل بعثی ها در مقابله با پیروزی رزمندگان

نجمه احمدآبادی آرانی، مهران فرج الهی، علی عبداله یار تبیین دلالت های اندیشه ریزوماتیک ژیل دلوز با نظر به کاربرد آن در بهبود خلاقیت نظام آموزشی ایران

نوبخت: در کشور انسان هایی را داریم که زندگی شان نمی گذرد

نجات یک اعدامی با کمک محسن چاوشی + فیلم

کیومرث کلانتری, رضا رضایی, جواد مصلحی آگاهی و توجه در رکن روانی قتل عمدی در نظام حقوقی ایران و آمریکا

نکاتی برای پوشیدن کت چرم زنانه

6 نشانه که همسرتان به اجبار عاشق شماست!!

5 فعالیت که از زوال عقل جلوگیری می کند

توصیه های تغذیه ای برای ایام نوروز

سریال عجیب در پرسپولیس/ متهم گریخت!

"خدا" واژه ای که میان زندگیمان گمش کرده ایم

صدور کیفرخواست سارقان مسلح طلافروشی گچساران

بدترین مکان زمین از زبان امام علی(ع)

تلنگر بهلول به هارون و قدرت دنیوی او

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 26 دی

زندگی روزمره در جزیره هرمز

مهدی عبادی، علی بیات، حسن حضرتی مدرسیان و رویارویی عثمانی ـ مملوکی

زیباترین حکایت های کوتاه و پندآموز

برخی از مدارس علمیه ایلام استیجاری هستند/ نیازمند موقوفات در استان هستیم

مسلمان: دایی کمال ایشالا با قدرت میای+عکس

مجید قاسمی ، کیوان صالحی بازنمایی موانع و چالش های رشد و بالندگی اعضای هیئت علمی جدیدالاستخدام

همایش نکوداشت سالروز« آذری های مسلمان جهان » در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می شود

بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه های اردبیل به مناسبت 19 ژانویه: 19ژانویه سالروز بازیابی هویت اسلامی آذربایجان است

دیدار نماینده رهبری در سوریه با رییس عالی کلیسای مسیحی ارتدوکس

فرار محمدرضا پهلوی به روایت تصویر

محمد تقی زاده انصاری تحول سیاست خاورمیانه ای هند در پرتو استراتژی نگاه به غرب‎

وزیر فرهنگ: امیدواریم جدول 17 به لایحه بودجه برنگردد/ تا الان فشاری وجود ندارد

هجوم مدعیان اخلاق به روحانی با استناد به تحریف خودساخته

ربات های خبرنگار؛ تهدید یا فرصت برای آینده حرفه خبرنگاری؟!

انتقاد شدید شاهین صمدپور از ضعف اطلاع رسانی در ماجرای سانچی+فیلم

خداحافظی یاران عرفات با شاخه زیتون

ماجرای بازداشت ابوالحسن ابتهاج

ماجرای بازداشت ابوالحسن ابتهاج