مطالب مرتبط:
دادستان تهران: توقیف کیهان قانونی بود/ماجرای بازداشت خزعلی
بازداشت قاچاقچیان یک تن مواد مخدر در بوشهر
صدور حکم بازداشت وزیر دارایی پاکستان
بازداشت مردی که با فروش عتیقه کلاهبرداری کرد
بازداشت یک اسب در برزیل بخاطر تصادف با خودرو+تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 01:252017-11-14سياسي

ماجرای بازداشت ابوالحسن ابتهاج


روز 20 آبان 1340 ابوالحسن ابتهاج، رییس پیشین سازمان برنامه و بودجه به اتهام سوءاستفاده مالی بازداشت شد.

- ابوالحسن ابتهاج در سال 1278 شمسی در رشت متولد شد و دوران تحصیلات ابتدایی خود را تا سن 12 سالگی در این شهر گذراند.

پدرش ابتهاج الملک سال ها تحت نظارت فتح الله خان اکبر سردار منصور، سپهدار اعظم رشتی مسئول گمرک انزلی و همچنین پیشکار او بود.

ابوالحسن 14 ساله بود که به همراه برادرش غلامحسین برای ادامه تحصیل به پاریس رفت اما پس از دو سال اقامت در این شهر بنا به تصمیم پدرش راهی بیروت شد و در کالج پروتستان سوریه تحصیل خود را ادامه داد.

در سال 1293 دو برادر برای گذراندن تعطیلات به ایران سفر کرده بودند که جنگ جهانی اول آغاز شد.

این موضوع مانع از بازگشت آنان به لبنان شد و ابوالحسن به ناچار تا سال 1295 در مدرسه آمریکایی رشت تحصیل کرد.

وی سپس بار دیگر به تهران آمد و نزد دو خانم آمریکایی به پانسیون رفت و در همان جا به صورت خصوصی تعلیم دید.

او به هنگام تحصیل یک دوره از دایره المعارف بریتانیکا را سفارش داد و در حالی که تنها 17 سال داشت با توجه به تسلطش به زبان انگلیسی شروع به مکاتبه با روزنامه The Morning Post چاپ لندن کرد و مقالاتی درباره مسائل ایران برای این نشریه نوشت.

دیدار وی از رشت در تعطیلات مصادف بود با استقرار قوای انگلیس در شمال برای مقابله با تهدیدات نیروهای بلشویک که تازه در اتحاد جماهیر شوروی به قدرت رسیده بودند.

ابتهاج در رشت پیشنهاد فرمانده انگلیسی ها را برای مترجمی پذیرفت.

در جریان تشکیل جمهوری توسط میرزا کوچک خان جنگلی در رشت ابتدا ابوالحسن ابتهاج و برادرش به دلیل مخالفت با میرزا دستگیر و برای مدت کوتاهی زندانی شدند و سپس پدر وی دستگیر و اعدام شد؛ از این رو خانواده ابتهاج به تهران مهاجرت کردند.

ابوالحسن ابتهاج در تهران پس از انجام مصاحبه و شرکت در آزمون ورودی به استخدام بانک شاهی درآمد و مدارج ترقی را به سرعت پیمود؛ به طوری که در سال 1309 به سمت معاونت بازرس کل منصوب شد.

او بعد از 16 سال کار در این بانک در سال 1315، استعفا داد و به واسطه آشنایی با علی اکبر داور در وزارت مالیه استخدام و به عنوان مفتش دولت در بانک فلاحتی مشغول به کار شد.

در بهمن 1316 پست معاونت بانک ملی به ابتهاج واگذار شد و سه سال بعد به ریاست بانک رهنی رسید.

در پنجم دی ماه 1321 ریاست بانک ملی را برعهده گرفت.

در دوره هفت ساله ریاست بانک ملی ایران، دوره‏ ای که بانک ملی تنها مرجع اقتصادی بود، با وجود بحران‏ های شدید مالی و پولی کشور، به امور اقتصادی سر و صورتی داد، در توسعه شعب بانک ملی زحمات زیادی متحمل شد و سرمایه بانک را به چند برابر رساند.

در مقام ریاست بانک ملی با دکتر میلیسپو رییس کل دارایی ایران که دارای اختیارات وسیعی در امور مالی و پولی کشور بود اختلاف نظر پیدا کرد و میلیسپو با استفاده از اختیارات خود او را عزل کرد.

در پی اعتراض ابتهاج و پس از کش و قوس های فراوان معلوم شد میلیسپو چنین اختیاری نداشته و حکم برکناری ابتهاج خارج از حدود اختیارات وی صادر شده است و بدین ترتیب وی به سمت خود بازگشت.

اما سرانجام خلق تند و روحیهٔ سازش ناپذیر ابتهاج در برابر مداخله و فساد که دشمنان بسیاری برایش به ارمغان آورد باعث شد در سال 1329 همزمان با دولت رزم آرا عزل شده و در مرداد همان سال به عنوان سفیر ایران در فرانسه انتخاب شود.

ابتهاج علاقه ای به سفارت نداشت اما اصرار علاء که معتقد بود ماندن او در ایران به صلاحش نیست، سبب شد وی راه فرانسه در پیش گیرد.

اقامت در فرانسه دو سال بیشتر به طول نیانجامید که در پی بالا گرفتن اختلافات میان وی و وزارت خارجه، در سال 1331 از مقام سفارت برکنار شد.

ابتهاج آن زمان چهره ای شناخته شده بود، آنچنان که پس از برکناری از سفارت از سوی صندوق بین المللی پول دعوت به کار شد و ابتدا به عنوان مشاور رییس صندوق و سپس به عنوان مدیر بخش خاورمیانه این نهاد بین المللی مشغول به کار شد.

ارتباطات وی در دوران حضور در صندوق بین المللی پول بعدها که سکان برنامه ریزی کشور را به دست گرفت به کمکش آمد.

ابتهاج در سال 1333 در پی اتمام قراردادش به ایران بازگشت و به ریاست سازمان برنامه منصوب شد.

ابتهاج در شرایطی به سازمان برنامه رفت که برنامه عمرانی اول در سال پایانی خود بود.

او به محض ورود به سازمان، به کمک کارشناسان و نخبگان کشور تدوین برنامه عمرانی دوم را آغاز کرد و از یک سال بعد تا سال 1337 اجرای آن را برعهده گرفت.

ابتهاج طی دوران ریاست بر سازمان برنامه، تحولی بزرگ در ساختار برنامه ریزی ایران مبتنی بر استفاده از دانش اقتصاد به وجود آورد.

آنچه توجه وی را به این موضوع جلب کرد فقدان دفتر اقتصادی در سازمان برنامه بود.

او با اشاره به این خلأ در ساختار اقتصادی آن روزگار می گوید: در اثر مطالعاتی که در اولین روزهای شروع به کارم در سازمان برنامه کرده بودم به این نتیجه رسیدم که باید برای حسن جریان کارها دو دستگاه مختلف داشته باشم؛ یک دفتر اقتصادی و یک دفتر فنی.

تامین اعتبار برای تشکیل دفتر فنی اشکالی نداشت .

اما برای ایجاد دفتر اقتصادی با مشکل مواجه بودم.

می بایست اعضای کمیسیون [برنامهٔ مجلس] را قانع کنم که کارهای اقتصادی اقتصاددان لازم دارد.

من اطمینان دارم که اگر موضوع استخدام اقتصاددان را با کمیسیون مطرح می کردم آنها می گفتند که اقتصاددان برای چه می خواهید؟ ما در وزارت دارایی تعداد زیادی اشخاص مجرب داریم؛ اشخاصی که سی سال در وزارت مالیه بوده اند و هر چه دلتان از اقتصاد می خواهد به شما خواهند گفت .

به این جهت دنبال این فکر رفتم که اعتبار ایجاد دفتر اقتصادی را از محل دیگری فراهم کنم.

اینچنین بود که ابتهاج با بنیاد فورد وارد مذاکره شد و برای تامین مالی مشاوران اقتصادی سازمان برنامه با این بنیاد به توافق رسید.

چندی بعد اعضای علمی دفتر اقتصادی سازمان برنامه با نظر پروفسور میسون از دانشگاه هاروارد انتخاب و در سازمان برنامه مشغول به کار شدند.

این عده که به گروه مشاوران هاروارد معروف شدند به همراه تنی چند از اقتصاددانان ایرانی که ابتهاج آن ها را گرد آورده بود تدوین برنامه عمرانی سوم را آغاز کردند.

ماجرای خروج ابتهاج از سازمان برنامه خود حکایتی شنیدنی دارد.

او مشهور بود که در هر سمتی باشد مدیری خودرأی است و چنانچه فرامین مافوق را با روشی که خود می پسندید متناسب نبیند دلیلی برای اطاعت نمی بیند.

اینچنین بود که در دوران نخست وزیری منوچهر اقبال، لایحه ای جهت تصویب به مجلس رفت که بر اساس آن ریاست سازمان برنامه به نخست وزیر واگذار می شد و او می ‏توانست از طرف خود قائم مقامی برای سازمان تعیین کند.

هنگامی که این لایحه در جلسه علنی مجلس شورای ملی مطرح شد، ابتهاج با اطلاع از طرح این لایحه، بلافاصله ساختمان سازمان برنامه را ترک کرد.

ابتهاج پس از کناره‏ گیری از کارهای دولتی به پشتوانه سوابق طولانی اش در امر بانکداری، بانکی خصوصی بنام بانک ایرانیان را با سرمایه چند تن از جمله همسرش آذر صنیع (ابتهاج) و حسن شمشیری تأسیس کرد.

در اواخر سال 1339 بود که در پی ترمیم کابینه جعفر شریف امامی، قائم‏ مقامی نخست وزیر در سازمان برنامه به احمد آرامش رسید.

او که پیشتر عضو هیات نظارت سازمان برنامه بود مدعی شد ابتهاج در دوران ریاست سازمان برنامه سابقه سوء استفاده مالی داشته و پول‏ های کلانی به مقاطعه‏ کاران داده است؛ ادعاهایی که با پاسخ ابتهاج مواجه شد که در مقام دفاع، ادعاهای آرامش را رد کرد.

هرچند آن زمان سخنان آرامش جز جنجالی مطبوعاتی فرجامی نیافت اما زمینه را فراهم کرد تا حدود 8 ماه بعد همزمان با نخست وزیری علی امینی دوست صمیمی ابوالحسن ابتهاج، وی به اتهام فساد مالی بازداشت شود.

روزنامه ها عصر 20 آبان 1340 در خبری اعلام کردند: ساعت 45: 8 صبح امروز ابوالحسن ابتهاج مدیرعامل بانک ایرانیان، به دادسرای دیوان کیفر رفت و در ساعت 1:30 بعدازظهر، قرار بازداشتش صادر گردید.

هرچند ظاهر قضیه بازداشت ابتهاج اتهام فساد مالی بود اما برخی از جمله خود او انتقاداتش از سیاست های اقتصادی کشور را عامل اصلی این بازداشت می دانستند.

ماروین زونیس در کتاب نخبگان سیاسی در ایران با اشاره به ماجرای بازداشت و آزادی ابتهاج به قید ضمانت، از آن با عنوان نمونه ای از برخورد شاه با نخبگان درون حاکمیت که به انتقاد روی می آورند، یاد کرده و می نویسد: ابوالحسن ابتهاج اگرچه متهم به فساد مالی شده بود اما در نهایت هیچ یک از اتهامات وارده بر او اثبات نشد و به واقع بازداشت او، به سخنرانی اش در کنفرانس بین المللی صنایع در سانفرانسیسکو بازمی گشت.

ابتهاج در آن سخنرانی گفته بود که کمک های مالی یک کشور به کشور دیگر، موجب می شود که منابع مالی مزبور براساس ملاحظات نظامی و سیاسی خرج شوند و به کار توسعه نمی آیند و در این باب، از ایران مثال زده بود؛ سخنانی که البته به مذاق شاه ایران خوش نمی آمد.

ابتهاج همان روزی که قرار بازداشتش صادر شد، خطاب به خبرنگاران حاضر در دیوان کیفر گفت: چون مجالی برای تکمیل تحقیقات من وجود نداشت، مرا بازداشت کردند.

در مملکتی که دزدها آزادانه راه می ‏روند، من باید به زندان بروم.

اتهام من آبادانی های خوزستان است.

آبادانی های خوزستان که ابتهاج به آن اشاره می کند پروژه ای بود با عنوان عمران خوزستان که عبدالرضا انصاری از مدیران وزارت کار در سال های پیش از انقلاب هدایت آن را برعهده داشت و به دستاویزی برای اتهام زنی به وی تبدیل شد.

عبدالرضا انصاری که خود نیز در سال 1340 به دیوان کیفر احضار شده بود در خاطراتش با اشاره به تلاش بازپرس دادگستری جهت پرونده سازی برای ابتهاج در جریان بازجویی های او می نویسد: به دفتر آقای نصیری، بازپرس دیوان کیفر رفتم.

تصور می کردم او اطلاعات زیادی از برنامه عمران خوزستان جمع کرده و حالا می خواهد با سوال از من اطلاعات پرونده را تکمیل نماید و به همین جهت منتظر بودم سوالات مهمی راجع به ابعاد مختلف برنامه و نحوه اجرای کار و طرز عمل شرکت عمران و منابع مطرح کند، ولی بعد از رد و بدل شدن تعارفات و یکی دو سوال اول متوجه شدم که او اصولا اطلاع زیادی درباره خوزستان و منابع عظیم این منطقه و اهمیتی که این استان از لحاظ سیاسی و اقتصادی در تمام خاورمیانه دارد و اولویتی که در کل برنامه های عمرانی کشور برای این منطقه قائل شده اند، ندارد و مبنای اطلاعاتش شاید فقط چند خبر روزنامه ای و شایعات بی معنای عامیانه باشد.

در این مذاکرات مهم ترین سوالی که آقای نصیری مطرح کرد موضوع سفر اول آقایان لیلیانتال و کلاپ به خوزستان بود.

این سفر بنا به دعوت سازمان برنامه انجام شده بود.

دکتر محمد کاظمی، رییس قسمت کشاورزی سازمان برنامه، به عنوان میهمان دار به همراه آقایان نامبرده به خوزستان رفته و هزینه اقامت آقایان را در هتل شهرداری اهواز و چند نقطه دیگر پرداخته بود.

سوالات آقای نصیری بیشتر درباره هزینه های متفرقه این مسافرت، از جمله پرداخت بهای چند بطری آبجو و آلبوم عکس و مخارجی از این قبیل بود.

از مجموعه سوالات او می شد نتیجه گرفت که این رسیدگی ها بیشتر جنبه پرونده سازی دارد نه رسیدگی اصولی و این مساله بعدها پس از زندانی کردن آقای ابتهاج به مدت هشت ماه و سپس صدور قرار منع تعقیب ایشان بر همه روشن شد، زیرا متن قرار به قدری مبهم و بی سر و ته بود که به خوبی نشان می داد که اولا نویسنده قرار شخص ناواردی است که برای انجام دستور مجبور بوده است چند صفحه ای را سیاه کند و ثانیا موارد اتهام مبنای صحیحی نداشته و یک فرد خدمتگزار مملکت چندین ماه بی جهت به زندان انداخته شده است.

جالب اینکه در آخر قرار ذکر شده بود که ابتهاج و اعضای شورای عالی برنامه و مدیران آن سازمان همگی خدماتی به ایران کرده اند که شایسته تقدیر است و مرتکب عمل خلافی که قابل تعقیب باشد نشده اند.

ابوالحسن ابتهاج در کتاب خاطرات خود با اشاره به ماجرای بازداشت می نویسد: بازپرس آدم مفلوک و بیچاره ‏ای بود به اسم عبدالله نصیری که معلوم شد برادرزاده نعمت‏ الله نصیری، رییس شهربانی وقت و رییس بعدی سازمان امنیت است.

بعدازظهر 20 آبان مرا به زندان موقت شهربانی بردند که نزدیک ساختمان اصلی شهربانی کشور بود و در اصل برای زندان ساخته نشده بود.

زندان موقت متصل به زندان زنان بود و پنجره های آهنی زندان زنان از آن به خوبی دیده می ‏شد.

جیغ و داد و سر و صدای زن های زندان مانع از یک لحظه استراحت می‏ شد.

پس از اینکه مرا به زندان بردند، دیدم عده دیگری هم آنجا هستند، من‏جمله نصرت‏ الله منتصر شهردار سابق تهران و سرتیپ روح ‏الله نویسی، رییس هیات مدیره شیلات شمال.

زندانیان جمعاً پانزده نفر بودند و همه به اتهام اختلاس و سوءاستفاده بازداشت شده بودند.

همان شب علی امینی نخست‏ وزیر در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره بازداشت ابوالحسن ابتهاج گفت: من به هیچ‏وجه از بازداشت آقای ابتهاج خبر نداشتم.

این کار مربوط به دادگستری است و البته اگر کسی از نظر قانون خطاکار باشد، من نمی توانم هیچ‏گونه نظری داشته باشم.

امینی همچنین گفت که بین او و ابتهاج اختلافی وجود ندارد.

این در حالی است که ابوالحسن ابتهاج در خاطراتش تاکید دارد: عقیده من این است که بازداشت من بدون توافق شاه و نخست وزیر امکان‏ پذیر نبود.

ابتهاج با اشاره به نشانه هایی که از تلاش امینی و دولتش برای پرونده سازی علیه وی حکایت داشت، می گوید: اواسط آبان 40 بود که امینی تلفن کرد و گفت امروز صبح شرفیاب بودم و صحبت تو بود و در نظر است تعدادی از بانک هایی که وضعشان خراب است درهم ادغام شوند و تو را در راس آن ها قرار دهند.

گفتم خیلی تعجب می کنم، چون شنیده ام دولت تو مشغول پرونده سازی علیه من است.

امینی با خنده گفت: این حرف ها چیه، چرا هذیان میگی؟ چنین صحبتی در بین نیست، ولی تو خودت هم شاه را تحریک می کنی.

قبل از تلفن امینی مدیر مجله فردوسی به من اطلاع داد که چند روز قبل عده ای از مدیران روزنامه ها مهمان نخست وزیر بودند و سر میز غذا امینی می گوید اگر لازم باشد من دوست خودم ابوالحسن ابتهاج را هم توقیف خواهم کرد.

یکی دو روز بعد از تلفن امینی، پنج شنبه 18 آبان 1340 احضاریه ای از دیوان کیفر به دست من رسید که خواسته بود ظرف پنج روز خودم را به دیوان کیفر معرفی نمایم.

ایرج امینی درباره برخورد پدرش با موضوع بازداشت ابوالحسن ابتهاج می گوید: دستگیری ابوالحسن ابتهاج، دوست دیرین دکتر امینی و یکی از شاخص ترین کارشناسان اقتصادی کشور، اعتبار دولت امینی را نزد کادرهای روشنفکر و اصلاح طلب ایران و بعضی از محافل اقتصادی و بانکی عمدتا آمریکایی خدشه دار کرد.

از نوجوانی شاهد دوستی پدرم با آقای ابتهاج بودم که این دو دوست به رغم اختلاف نظرهایی که در برخی مسائل داشتند، هرگز صمیمیت و محبتشان نسبت به هم کم نشده بود.

بنابراین انتظار داشتم که آقای ابتهاج در دولت دکتر امینی به سمت اقتصادی کلیدی منصوب شود.

در نتیجه، بازداشت ناگهانی ایشان به بهانه اختلاس مالی موجب تعجب و تاسف من شد.

برای هر کسی که ایشان را می شناخت، به خصوص پدرم، این اتهام سخیف غیرقابل قبول بود.

هر چند که دخالت نخست وزیر در قوه قضاییه خلاف اصل تفکیک قوا بود، به عقیده من پدرم باید از شهادت شخصی نسبت به پاکی مالی ابتهاج در نزد مستنطق فراتر می رفت و به این اقدام که از نظر اخلاقی و سیاسی به موقعیت او ضربه می زد اعتراض می کرد و حتی استعفا می داد.

در هر صورت با به زندان افتادن ابتهاج و کدورتی که به وجود آمد دکتر امینی دوستی را از دست داد که چه بسا می توانست او را در حل مشکل بودجه که از ابتدای سال 1341 مبرم ترین معضل دولت شده بود، یاری کند.

ابتهاج به خاطر اتهاماتی که به او وارد شده بود 8 ماه در زندان ماند تا اینکه سرانجام با قرار وثیقه معادل 720 میلیون ریال آزاد شد.

پس از سقوط کابینه امینی، پرونده ابتهاج مختومه اعلام و وی از تمامی اتهامات وارده تبرئه شد.

ابتهاج پس از آزادی، ابتدا 25 درصد سهام بانک ایرانیان را به سیتی بانک آمریکا فروخت و سپس در سال 1356 با واگذاری کامل باقیمانده سهام به هژبر یزدانی، ایران را برای همیشه ترک کرد.

ابتهاج دو بار ازدواج کرد.

همسر اولش مریم نبوی دختر تقی نبوی، معزالدوله بود.

او که به مناسبت شغل پدرش که در خدمت وزارت خارجه بود در هندوستان بزرگ شده بود همچون ابتهاج به زبان های روسی، فرانسوی و انگلیسی تسلط داشت.

این ازدواج پس از 26 سال به دلیل آنکه مریم نتوانست فرزندی برای او به دنیا بیاورد به جدایی انجامید.

در سال 1335 ابتهاج با دکتر آذر صنیع ازدواج کرد و از این ازدواج صاحب دو فرزند شد.

ابتهاج در سن 90 سالگی قسمتی از خاطرات حیات خود را به زبان فارسی در خارج از ایران انتشار داد و سرانجام در اسفندماه 1377 پس از حدود یک قرن زندگی پر فراز و نشیب در لندن درگذشت.


کلید واژه ها: ابتهاج - بانک - بانک ملی - تحصیل - انگلیس - آمریکایی - تهران - ایران - تعطیلات - انگلیسی - اقتصادی - استخدام - بازداشت - میرزا کوچک خان - سازمان برنامه - دستگیر - مالی - جنگ جهانی اول - امور اقتصادی - استخدام بانک - زبان انگلیسی - شعب بانک ملی - ادامه تحصیل - سوءاستفاده - صورت - علی اکبر - تحصیلات - روزنامه - خانواده - ابتدایی

آخرین اخبار سرویس:
روحانی فرا رسیدن سالروز استقلال نامیبیا را تبریک گفت

نوروز در جمهوری آذربایجان

مسئولین کشور در سال جدید گره های اقتصادی را گشوده و معیشت مردم را بهبود ببخشند

استعفای رییس جمهوری میانمار

شکارچی متخلف، مکلف به محیط بانی و حضور فعال در اداره محیط زیست شد

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور سال نو را تبریک گفت

قانون لایحه تجارت بعد از بررسی نهایی به مجلس ارسال می شود

پیام نوروزی آیت الله عابدینی نماینده ولی فقیه در استان قزوین

جامعه ای به «أحسن الأحوال» بار می یابد که قبول و عدم قبول او محقّقانه باشد

استاندار بوشهر از مهمانان نوروزی استقبال کرد

مسئولان گلستان از اولین مسافرین نوروزی استقبال کردند

نمره بالای آقای وزیر به عملکرد وزارت کشور

تصاویر/ وضعیت روستاهای زلزله زده در سرپل ذهاب

بازدید سرزده روحانی از ایستگاه سلامت اورژانس در بزرگراه تهران- کرج

9 معمای جالبی که ذهن شما را به چالش می کشند

افزایش 38 درصدی اقامت مسافران در گلستان

مسئولان با اعتماد به ظرفیت های داخلی گره های اقتصادی را بگشایند

صادرات سیب 535 هزارتن گذشت

انفجار در کابل 26 کشته برجای گذاشت

امیدوارم کارنامه ای درخشان از تعلیم و تربیت تقدیم نظام کنیم

میزان بارش برف و باران مطلوب نبود، مردم صرفه جویی کنند

ارتقاء وضعیت زنان روستایی در لیست برنامه های دولت دوازدهم

بازدید سرزده رییس جمهور از ایستگاه سلامت اورژانس در بزرگراه تهران - کرج

رسانه ملی حلقه اتصال دل ها و نگاه مردم با خاک پاک مناطق یادمانی است

دشمن با خدشه به ولایت، هویت تان را لگدمال می کند

پخش مشاعره رضوی از حرم امام رضا(ع) در ایام نوروز

قدرت دفاعی نیرو های مسلح موجب دلگرمی مردم ایران است

مسئولان گلستان از اولین مسافرین نوروزی استقبال کردند

لاریجانی: بهم پریدن حتی بعد از انتخابات متوقف نشده / مردم محرم هستند، باید با آنها صحبت کرد

کمالی پور: وزیر کشور بستر تجمعات مسالمت آمیز را به وجود آورد

بازدید جهانگیری از مناطق زلزله زده کوهساران راور /تحویل نخستین واحد بازسازی شده در منطقه زلزله زده گورک

بازدید سرزده روحانی از ایستگاه سلامت اورژانس در بزرگراه تهران- کرج/ قدردانی از همه خادمان سفرهای نوروزی

روحانی سرزده به ایستگاه اورژانس و پایگاه امداد ونجات رفت

امام هادی(ع) در اندیشمندان اهل سنت

روحانی: تمام خانه های بازسازی شده استان کرمانشاه، باید در تابستان تحویل مردم شود

مخاطب شعار امسال آحاد ملت و مسئولانند

فتوتیتر/ زیارت جامعه کبیره یک دروه کامل برای شناساندن ماهیت و حقیقت امامت و ائمه اطهار(ع) است

فیلم/ پیام تبریک حجت الاسلام پژمانفر، رییس فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی/ تمسک به قرآن و اهل بیت(ع)، تنها راه برون رفت از تمامی بحران ها

روحانی سرزده به ایستگاه اورژانس و پایگاه امداد ونجات رفت

عکس/ نمایندگان استان بوشهر لحظه تحویل سال کجا بودند؟

تحقق شعار سال، خودباوری را در جوانان تقویت می کند

مراسم آیینی (عشای ربانی) کشیش ارتدوکس روسی در کنار فضاپیمای سایوز روسی پیش از پرتاب آن به فضا- پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان

درخواست آیت الله جنتی از مسئولین کشور در پیام نوروزی

اعتراف پنتاگون از ناتوانی خود در برابر راکت هایپرسونیک روسی

بگذاریم دختران انقلاب به تلویزیون بیایند ؛ اگر جواب نداشتیم عذرخواهی کنیم !

حال و هوای حرم امامین عسکریین (ع) در روز شهادت امام هادی (ع)+تصاویر

بازدید سرزده روحانی از ایستگاه سلامت اورژانس در بزرگراه تهران- کرج

نخستین نمازجمعه امسال تهران به امامت حجت الاسلام ابوترابی فرد اقامه می شود

انتقاد مک کین از ترامپ برای تبریک به پوتین

امامزاده ابوالحسن (ع) شهرری کجاست؟

استاد دانشگاه صنعتی شریف در گفت وگو با فارس مطرح کرد حمایت از کالای ایرانی مهمترین محور اقتصاد مقاومتی /مردم برای تحقق شعار امسال منتظر دولتمردان نمانند

مسئولان کشور برای رفع مشکلات مردم گام های جدی بردارند

تحقق شعار سال، خودباوری را در جوانان تقویت می کند

صادق زیباکلام: اصلاح طلبی چیست و اصلاح طلب کیست؟

تشییع سه قهرمان دفاع مقدس

فتوتیتر/ زمینه سازی برای حضور قرآن در جامعه با کمک بدنه فعالان قرآنی

وزیر کشور به وزارتخانه خود نمره 18.5 داد

صبح امروز روحانی از ایستگاه اورژانس بزرگراه تهران- کرج و پایگاه امداد و نجات جاده ای چیتگر بازدید کرد

فتوتیتر/ مخاطب شعار امسال آحاد ملت و مسئولانند/ همه باید سخت، کار کنند

معاون اول رییس جمهوری به مقام شهدای کرمان ادای احترام کرد

نوروز انگیزه ای برای تلاش در مقابله با بی عدالتی است

وزیر کشور به وزارتخانه خود نمره 18.5 داد

یارانه به همه پرداخت می شود / به هم پریدن حتی بعد از انتخابات متوقف نشده است

مخاطب شعار امسال آحاد ملت و مسئولانند همه باید سخت، کار کنند

خانواده خوش تیپ اسحاق جهانگیری + عکس

ماجرا عشق نوجوانی حمید هیراد به زبان خودش

تصاویر/ دیدار مبلغان اعزامی طرح آرامش بهاری با نماینده ولی فقیه در خراسان حنوبی

سعیدی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: قاچاق بلای جان حمایت از کالای ایرانی است

پروازها طبق برنامه و زمان درج شده در بلیت ها انجام می شود

اختصاص 200 میلیون دلار به مناطق زلزله زده کرمانشاه و کرمان

رییس جمهوری خط تولید و آزمایشگاه مرجع یک شرکت دارویی را افتتاح کرد

ثبت نام اعتکاف دانشگاه شهید بهشتی از 4 فروردین آغاز می شود

نقش مهم مردم در تحقق شعار سال/ مصرف کالای خارجی باعث بیکاری جوانان کشور می شود

معاون اول رییس جمهوری به مقام شهدای کرمان ادای احترام کرد

مروری بر دو دهه نامگذاری سال از سوی رهبر معظم انقلاب

اختصاص مکان های ویژه برای دستفروشان ساماندهی وانتی ها از ابتدای سال 97

شکایت یک مدل نشریات غیر اخلاقی از ترامپ

خوشا شیراز و وضع بی مثالش

بازدید سر زده ی روحانی از ایستگاه سلامت اورژانس در چیتگر

بازدید سرزده روحانی از ایستگاه سلامت اورژانس در بزرگراه تهران- کرج

رییس کمیسیون صنایع مجلس مطرح کرد نقش مهم مردم در تحقق شعار سال/ مصرف کالای خارجی باعث بیکاری جوانان کشور می شود

حاتمیان: اگر نیمی از مردم از کالای ایرانی حمایت کنند اقتصاد رونق می گیرد

ارتقاء وضعیت زنان روستایی در لیست برنامه های دولت دوازدهم

ساعت رسمی کشور امشب یک ساعت به جلو کشیده می شود

معاون اول رییس جمهور از مناطق زلزله زده کوهساران راور بازدید کرد

حمایت از کالاهای ایرانی شامل فضای مجازی هم می شود/ دولتمردان جلوی ورود کالاهای خارجی غیرضروری را بگیرند

معاون اول رییس جمهوری به مقام شهدای کرمان ادای احترام کرد

نخستین قطار مسافری کرمانشاه وارد مشهد شد

رییس جمهوری خط تولید و آزمایشگاه مرجع یک شرکت دارویی را افتتاح کرد

نظارت بر رستوران ها در ایام نوروز تشدید شود

بازدید جهانگیری از از مناطق زلزله زده کوهساران

پیام نوروزی محمود دولت آبادی به مردم ایران

اعتراضات دی ماه با تحریک عده ای در مشهد شکل گرفت/سال گذشته برخی تک دوره ای بودن دولت روحانی را به یک گفتمان تبدیل کرده بودند

دولت مبارزه با فقر را ادامه خواهد داد/ سال نو، سال سرمایه گذاری و تولید است

پیام نوروزی محمود دولت آبادی

انفجار شدید در کابل

لاریجانی:رقاصی برجامی آمریکا روی شرکت های غربی تأثیرگذار است

ترددهای برون شهری کاهش یافت

مخالفت عراق با عملیات ترکیه در خاک خود

اولین قطار مسافری کرمانشاه وارد مشهد شد

ماجرای بازداشت ابوالحسن ابتهاج

ماجرای بازداشت ابوالحسن ابتهاج