مطالب مرتبط:
دادستان تهران: توقیف کیهان قانونی بود/ماجرای بازداشت خزعلی
بازداشت قاچاقچیان یک تن مواد مخدر در بوشهر
صدور حکم بازداشت وزیر دارایی پاکستان
بازداشت مردی که با فروش عتیقه کلاهبرداری کرد
بازداشت یک اسب در برزیل بخاطر تصادف با خودرو+تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 آبان 1396 ساعت 01:252017-11-14سياسي

ماجرای بازداشت ابوالحسن ابتهاج


روز 20 آبان 1340 ابوالحسن ابتهاج، رییس پیشین سازمان برنامه و بودجه به اتهام سوءاستفاده مالی بازداشت شد.

- ابوالحسن ابتهاج در سال 1278 شمسی در رشت متولد شد و دوران تحصیلات ابتدایی خود را تا سن 12 سالگی در این شهر گذراند.

پدرش ابتهاج الملک سال ها تحت نظارت فتح الله خان اکبر سردار منصور، سپهدار اعظم رشتی مسئول گمرک انزلی و همچنین پیشکار او بود.

ابوالحسن 14 ساله بود که به همراه برادرش غلامحسین برای ادامه تحصیل به پاریس رفت اما پس از دو سال اقامت در این شهر بنا به تصمیم پدرش راهی بیروت شد و در کالج پروتستان سوریه تحصیل خود را ادامه داد.

در سال 1293 دو برادر برای گذراندن تعطیلات به ایران سفر کرده بودند که جنگ جهانی اول آغاز شد.

این موضوع مانع از بازگشت آنان به لبنان شد و ابوالحسن به ناچار تا سال 1295 در مدرسه آمریکایی رشت تحصیل کرد.

وی سپس بار دیگر به تهران آمد و نزد دو خانم آمریکایی به پانسیون رفت و در همان جا به صورت خصوصی تعلیم دید.

او به هنگام تحصیل یک دوره از دایره المعارف بریتانیکا را سفارش داد و در حالی که تنها 17 سال داشت با توجه به تسلطش به زبان انگلیسی شروع به مکاتبه با روزنامه The Morning Post چاپ لندن کرد و مقالاتی درباره مسائل ایران برای این نشریه نوشت.

دیدار وی از رشت در تعطیلات مصادف بود با استقرار قوای انگلیس در شمال برای مقابله با تهدیدات نیروهای بلشویک که تازه در اتحاد جماهیر شوروی به قدرت رسیده بودند.

ابتهاج در رشت پیشنهاد فرمانده انگلیسی ها را برای مترجمی پذیرفت.

در جریان تشکیل جمهوری توسط میرزا کوچک خان جنگلی در رشت ابتدا ابوالحسن ابتهاج و برادرش به دلیل مخالفت با میرزا دستگیر و برای مدت کوتاهی زندانی شدند و سپس پدر وی دستگیر و اعدام شد؛ از این رو خانواده ابتهاج به تهران مهاجرت کردند.

ابوالحسن ابتهاج در تهران پس از انجام مصاحبه و شرکت در آزمون ورودی به استخدام بانک شاهی درآمد و مدارج ترقی را به سرعت پیمود؛ به طوری که در سال 1309 به سمت معاونت بازرس کل منصوب شد.

او بعد از 16 سال کار در این بانک در سال 1315، استعفا داد و به واسطه آشنایی با علی اکبر داور در وزارت مالیه استخدام و به عنوان مفتش دولت در بانک فلاحتی مشغول به کار شد.

در بهمن 1316 پست معاونت بانک ملی به ابتهاج واگذار شد و سه سال بعد به ریاست بانک رهنی رسید.

در پنجم دی ماه 1321 ریاست بانک ملی را برعهده گرفت.

در دوره هفت ساله ریاست بانک ملی ایران، دوره‏ ای که بانک ملی تنها مرجع اقتصادی بود، با وجود بحران‏ های شدید مالی و پولی کشور، به امور اقتصادی سر و صورتی داد، در توسعه شعب بانک ملی زحمات زیادی متحمل شد و سرمایه بانک را به چند برابر رساند.

در مقام ریاست بانک ملی با دکتر میلیسپو رییس کل دارایی ایران که دارای اختیارات وسیعی در امور مالی و پولی کشور بود اختلاف نظر پیدا کرد و میلیسپو با استفاده از اختیارات خود او را عزل کرد.

در پی اعتراض ابتهاج و پس از کش و قوس های فراوان معلوم شد میلیسپو چنین اختیاری نداشته و حکم برکناری ابتهاج خارج از حدود اختیارات وی صادر شده است و بدین ترتیب وی به سمت خود بازگشت.

اما سرانجام خلق تند و روحیهٔ سازش ناپذیر ابتهاج در برابر مداخله و فساد که دشمنان بسیاری برایش به ارمغان آورد باعث شد در سال 1329 همزمان با دولت رزم آرا عزل شده و در مرداد همان سال به عنوان سفیر ایران در فرانسه انتخاب شود.

ابتهاج علاقه ای به سفارت نداشت اما اصرار علاء که معتقد بود ماندن او در ایران به صلاحش نیست، سبب شد وی راه فرانسه در پیش گیرد.

اقامت در فرانسه دو سال بیشتر به طول نیانجامید که در پی بالا گرفتن اختلافات میان وی و وزارت خارجه، در سال 1331 از مقام سفارت برکنار شد.

ابتهاج آن زمان چهره ای شناخته شده بود، آنچنان که پس از برکناری از سفارت از سوی صندوق بین المللی پول دعوت به کار شد و ابتدا به عنوان مشاور رییس صندوق و سپس به عنوان مدیر بخش خاورمیانه این نهاد بین المللی مشغول به کار شد.

ارتباطات وی در دوران حضور در صندوق بین المللی پول بعدها که سکان برنامه ریزی کشور را به دست گرفت به کمکش آمد.

ابتهاج در سال 1333 در پی اتمام قراردادش به ایران بازگشت و به ریاست سازمان برنامه منصوب شد.

ابتهاج در شرایطی به سازمان برنامه رفت که برنامه عمرانی اول در سال پایانی خود بود.

او به محض ورود به سازمان، به کمک کارشناسان و نخبگان کشور تدوین برنامه عمرانی دوم را آغاز کرد و از یک سال بعد تا سال 1337 اجرای آن را برعهده گرفت.

ابتهاج طی دوران ریاست بر سازمان برنامه، تحولی بزرگ در ساختار برنامه ریزی ایران مبتنی بر استفاده از دانش اقتصاد به وجود آورد.

آنچه توجه وی را به این موضوع جلب کرد فقدان دفتر اقتصادی در سازمان برنامه بود.

او با اشاره به این خلأ در ساختار اقتصادی آن روزگار می گوید: در اثر مطالعاتی که در اولین روزهای شروع به کارم در سازمان برنامه کرده بودم به این نتیجه رسیدم که باید برای حسن جریان کارها دو دستگاه مختلف داشته باشم؛ یک دفتر اقتصادی و یک دفتر فنی.

تامین اعتبار برای تشکیل دفتر فنی اشکالی نداشت .

اما برای ایجاد دفتر اقتصادی با مشکل مواجه بودم.

می بایست اعضای کمیسیون [برنامهٔ مجلس] را قانع کنم که کارهای اقتصادی اقتصاددان لازم دارد.

من اطمینان دارم که اگر موضوع استخدام اقتصاددان را با کمیسیون مطرح می کردم آنها می گفتند که اقتصاددان برای چه می خواهید؟ ما در وزارت دارایی تعداد زیادی اشخاص مجرب داریم؛ اشخاصی که سی سال در وزارت مالیه بوده اند و هر چه دلتان از اقتصاد می خواهد به شما خواهند گفت .

به این جهت دنبال این فکر رفتم که اعتبار ایجاد دفتر اقتصادی را از محل دیگری فراهم کنم.

اینچنین بود که ابتهاج با بنیاد فورد وارد مذاکره شد و برای تامین مالی مشاوران اقتصادی سازمان برنامه با این بنیاد به توافق رسید.

چندی بعد اعضای علمی دفتر اقتصادی سازمان برنامه با نظر پروفسور میسون از دانشگاه هاروارد انتخاب و در سازمان برنامه مشغول به کار شدند.

این عده که به گروه مشاوران هاروارد معروف شدند به همراه تنی چند از اقتصاددانان ایرانی که ابتهاج آن ها را گرد آورده بود تدوین برنامه عمرانی سوم را آغاز کردند.

ماجرای خروج ابتهاج از سازمان برنامه خود حکایتی شنیدنی دارد.

او مشهور بود که در هر سمتی باشد مدیری خودرأی است و چنانچه فرامین مافوق را با روشی که خود می پسندید متناسب نبیند دلیلی برای اطاعت نمی بیند.

اینچنین بود که در دوران نخست وزیری منوچهر اقبال، لایحه ای جهت تصویب به مجلس رفت که بر اساس آن ریاست سازمان برنامه به نخست وزیر واگذار می شد و او می ‏توانست از طرف خود قائم مقامی برای سازمان تعیین کند.

هنگامی که این لایحه در جلسه علنی مجلس شورای ملی مطرح شد، ابتهاج با اطلاع از طرح این لایحه، بلافاصله ساختمان سازمان برنامه را ترک کرد.

ابتهاج پس از کناره‏ گیری از کارهای دولتی به پشتوانه سوابق طولانی اش در امر بانکداری، بانکی خصوصی بنام بانک ایرانیان را با سرمایه چند تن از جمله همسرش آذر صنیع (ابتهاج) و حسن شمشیری تأسیس کرد.

در اواخر سال 1339 بود که در پی ترمیم کابینه جعفر شریف امامی، قائم‏ مقامی نخست وزیر در سازمان برنامه به احمد آرامش رسید.

او که پیشتر عضو هیات نظارت سازمان برنامه بود مدعی شد ابتهاج در دوران ریاست سازمان برنامه سابقه سوء استفاده مالی داشته و پول‏ های کلانی به مقاطعه‏ کاران داده است؛ ادعاهایی که با پاسخ ابتهاج مواجه شد که در مقام دفاع، ادعاهای آرامش را رد کرد.

هرچند آن زمان سخنان آرامش جز جنجالی مطبوعاتی فرجامی نیافت اما زمینه را فراهم کرد تا حدود 8 ماه بعد همزمان با نخست وزیری علی امینی دوست صمیمی ابوالحسن ابتهاج، وی به اتهام فساد مالی بازداشت شود.

روزنامه ها عصر 20 آبان 1340 در خبری اعلام کردند: ساعت 45: 8 صبح امروز ابوالحسن ابتهاج مدیرعامل بانک ایرانیان، به دادسرای دیوان کیفر رفت و در ساعت 1:30 بعدازظهر، قرار بازداشتش صادر گردید.

هرچند ظاهر قضیه بازداشت ابتهاج اتهام فساد مالی بود اما برخی از جمله خود او انتقاداتش از سیاست های اقتصادی کشور را عامل اصلی این بازداشت می دانستند.

ماروین زونیس در کتاب نخبگان سیاسی در ایران با اشاره به ماجرای بازداشت و آزادی ابتهاج به قید ضمانت، از آن با عنوان نمونه ای از برخورد شاه با نخبگان درون حاکمیت که به انتقاد روی می آورند، یاد کرده و می نویسد: ابوالحسن ابتهاج اگرچه متهم به فساد مالی شده بود اما در نهایت هیچ یک از اتهامات وارده بر او اثبات نشد و به واقع بازداشت او، به سخنرانی اش در کنفرانس بین المللی صنایع در سانفرانسیسکو بازمی گشت.

ابتهاج در آن سخنرانی گفته بود که کمک های مالی یک کشور به کشور دیگر، موجب می شود که منابع مالی مزبور براساس ملاحظات نظامی و سیاسی خرج شوند و به کار توسعه نمی آیند و در این باب، از ایران مثال زده بود؛ سخنانی که البته به مذاق شاه ایران خوش نمی آمد.

ابتهاج همان روزی که قرار بازداشتش صادر شد، خطاب به خبرنگاران حاضر در دیوان کیفر گفت: چون مجالی برای تکمیل تحقیقات من وجود نداشت، مرا بازداشت کردند.

در مملکتی که دزدها آزادانه راه می ‏روند، من باید به زندان بروم.

اتهام من آبادانی های خوزستان است.

آبادانی های خوزستان که ابتهاج به آن اشاره می کند پروژه ای بود با عنوان عمران خوزستان که عبدالرضا انصاری از مدیران وزارت کار در سال های پیش از انقلاب هدایت آن را برعهده داشت و به دستاویزی برای اتهام زنی به وی تبدیل شد.

عبدالرضا انصاری که خود نیز در سال 1340 به دیوان کیفر احضار شده بود در خاطراتش با اشاره به تلاش بازپرس دادگستری جهت پرونده سازی برای ابتهاج در جریان بازجویی های او می نویسد: به دفتر آقای نصیری، بازپرس دیوان کیفر رفتم.

تصور می کردم او اطلاعات زیادی از برنامه عمران خوزستان جمع کرده و حالا می خواهد با سوال از من اطلاعات پرونده را تکمیل نماید و به همین جهت منتظر بودم سوالات مهمی راجع به ابعاد مختلف برنامه و نحوه اجرای کار و طرز عمل شرکت عمران و منابع مطرح کند، ولی بعد از رد و بدل شدن تعارفات و یکی دو سوال اول متوجه شدم که او اصولا اطلاع زیادی درباره خوزستان و منابع عظیم این منطقه و اهمیتی که این استان از لحاظ سیاسی و اقتصادی در تمام خاورمیانه دارد و اولویتی که در کل برنامه های عمرانی کشور برای این منطقه قائل شده اند، ندارد و مبنای اطلاعاتش شاید فقط چند خبر روزنامه ای و شایعات بی معنای عامیانه باشد.

در این مذاکرات مهم ترین سوالی که آقای نصیری مطرح کرد موضوع سفر اول آقایان لیلیانتال و کلاپ به خوزستان بود.

این سفر بنا به دعوت سازمان برنامه انجام شده بود.

دکتر محمد کاظمی، رییس قسمت کشاورزی سازمان برنامه، به عنوان میهمان دار به همراه آقایان نامبرده به خوزستان رفته و هزینه اقامت آقایان را در هتل شهرداری اهواز و چند نقطه دیگر پرداخته بود.

سوالات آقای نصیری بیشتر درباره هزینه های متفرقه این مسافرت، از جمله پرداخت بهای چند بطری آبجو و آلبوم عکس و مخارجی از این قبیل بود.

از مجموعه سوالات او می شد نتیجه گرفت که این رسیدگی ها بیشتر جنبه پرونده سازی دارد نه رسیدگی اصولی و این مساله بعدها پس از زندانی کردن آقای ابتهاج به مدت هشت ماه و سپس صدور قرار منع تعقیب ایشان بر همه روشن شد، زیرا متن قرار به قدری مبهم و بی سر و ته بود که به خوبی نشان می داد که اولا نویسنده قرار شخص ناواردی است که برای انجام دستور مجبور بوده است چند صفحه ای را سیاه کند و ثانیا موارد اتهام مبنای صحیحی نداشته و یک فرد خدمتگزار مملکت چندین ماه بی جهت به زندان انداخته شده است.

جالب اینکه در آخر قرار ذکر شده بود که ابتهاج و اعضای شورای عالی برنامه و مدیران آن سازمان همگی خدماتی به ایران کرده اند که شایسته تقدیر است و مرتکب عمل خلافی که قابل تعقیب باشد نشده اند.

ابوالحسن ابتهاج در کتاب خاطرات خود با اشاره به ماجرای بازداشت می نویسد: بازپرس آدم مفلوک و بیچاره ‏ای بود به اسم عبدالله نصیری که معلوم شد برادرزاده نعمت‏ الله نصیری، رییس شهربانی وقت و رییس بعدی سازمان امنیت است.

بعدازظهر 20 آبان مرا به زندان موقت شهربانی بردند که نزدیک ساختمان اصلی شهربانی کشور بود و در اصل برای زندان ساخته نشده بود.

زندان موقت متصل به زندان زنان بود و پنجره های آهنی زندان زنان از آن به خوبی دیده می ‏شد.

جیغ و داد و سر و صدای زن های زندان مانع از یک لحظه استراحت می‏ شد.

پس از اینکه مرا به زندان بردند، دیدم عده دیگری هم آنجا هستند، من‏جمله نصرت‏ الله منتصر شهردار سابق تهران و سرتیپ روح ‏الله نویسی، رییس هیات مدیره شیلات شمال.

زندانیان جمعاً پانزده نفر بودند و همه به اتهام اختلاس و سوءاستفاده بازداشت شده بودند.

همان شب علی امینی نخست‏ وزیر در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره بازداشت ابوالحسن ابتهاج گفت: من به هیچ‏وجه از بازداشت آقای ابتهاج خبر نداشتم.

این کار مربوط به دادگستری است و البته اگر کسی از نظر قانون خطاکار باشد، من نمی توانم هیچ‏گونه نظری داشته باشم.

امینی همچنین گفت که بین او و ابتهاج اختلافی وجود ندارد.

این در حالی است که ابوالحسن ابتهاج در خاطراتش تاکید دارد: عقیده من این است که بازداشت من بدون توافق شاه و نخست وزیر امکان‏ پذیر نبود.

ابتهاج با اشاره به نشانه هایی که از تلاش امینی و دولتش برای پرونده سازی علیه وی حکایت داشت، می گوید: اواسط آبان 40 بود که امینی تلفن کرد و گفت امروز صبح شرفیاب بودم و صحبت تو بود و در نظر است تعدادی از بانک هایی که وضعشان خراب است درهم ادغام شوند و تو را در راس آن ها قرار دهند.

گفتم خیلی تعجب می کنم، چون شنیده ام دولت تو مشغول پرونده سازی علیه من است.

امینی با خنده گفت: این حرف ها چیه، چرا هذیان میگی؟ چنین صحبتی در بین نیست، ولی تو خودت هم شاه را تحریک می کنی.

قبل از تلفن امینی مدیر مجله فردوسی به من اطلاع داد که چند روز قبل عده ای از مدیران روزنامه ها مهمان نخست وزیر بودند و سر میز غذا امینی می گوید اگر لازم باشد من دوست خودم ابوالحسن ابتهاج را هم توقیف خواهم کرد.

یکی دو روز بعد از تلفن امینی، پنج شنبه 18 آبان 1340 احضاریه ای از دیوان کیفر به دست من رسید که خواسته بود ظرف پنج روز خودم را به دیوان کیفر معرفی نمایم.

ایرج امینی درباره برخورد پدرش با موضوع بازداشت ابوالحسن ابتهاج می گوید: دستگیری ابوالحسن ابتهاج، دوست دیرین دکتر امینی و یکی از شاخص ترین کارشناسان اقتصادی کشور، اعتبار دولت امینی را نزد کادرهای روشنفکر و اصلاح طلب ایران و بعضی از محافل اقتصادی و بانکی عمدتا آمریکایی خدشه دار کرد.

از نوجوانی شاهد دوستی پدرم با آقای ابتهاج بودم که این دو دوست به رغم اختلاف نظرهایی که در برخی مسائل داشتند، هرگز صمیمیت و محبتشان نسبت به هم کم نشده بود.

بنابراین انتظار داشتم که آقای ابتهاج در دولت دکتر امینی به سمت اقتصادی کلیدی منصوب شود.

در نتیجه، بازداشت ناگهانی ایشان به بهانه اختلاس مالی موجب تعجب و تاسف من شد.

برای هر کسی که ایشان را می شناخت، به خصوص پدرم، این اتهام سخیف غیرقابل قبول بود.

هر چند که دخالت نخست وزیر در قوه قضاییه خلاف اصل تفکیک قوا بود، به عقیده من پدرم باید از شهادت شخصی نسبت به پاکی مالی ابتهاج در نزد مستنطق فراتر می رفت و به این اقدام که از نظر اخلاقی و سیاسی به موقعیت او ضربه می زد اعتراض می کرد و حتی استعفا می داد.

در هر صورت با به زندان افتادن ابتهاج و کدورتی که به وجود آمد دکتر امینی دوستی را از دست داد که چه بسا می توانست او را در حل مشکل بودجه که از ابتدای سال 1341 مبرم ترین معضل دولت شده بود، یاری کند.

ابتهاج به خاطر اتهاماتی که به او وارد شده بود 8 ماه در زندان ماند تا اینکه سرانجام با قرار وثیقه معادل 720 میلیون ریال آزاد شد.

پس از سقوط کابینه امینی، پرونده ابتهاج مختومه اعلام و وی از تمامی اتهامات وارده تبرئه شد.

ابتهاج پس از آزادی، ابتدا 25 درصد سهام بانک ایرانیان را به سیتی بانک آمریکا فروخت و سپس در سال 1356 با واگذاری کامل باقیمانده سهام به هژبر یزدانی، ایران را برای همیشه ترک کرد.

ابتهاج دو بار ازدواج کرد.

همسر اولش مریم نبوی دختر تقی نبوی، معزالدوله بود.

او که به مناسبت شغل پدرش که در خدمت وزارت خارجه بود در هندوستان بزرگ شده بود همچون ابتهاج به زبان های روسی، فرانسوی و انگلیسی تسلط داشت.

این ازدواج پس از 26 سال به دلیل آنکه مریم نتوانست فرزندی برای او به دنیا بیاورد به جدایی انجامید.

در سال 1335 ابتهاج با دکتر آذر صنیع ازدواج کرد و از این ازدواج صاحب دو فرزند شد.

ابتهاج در سن 90 سالگی قسمتی از خاطرات حیات خود را به زبان فارسی در خارج از ایران انتشار داد و سرانجام در اسفندماه 1377 پس از حدود یک قرن زندگی پر فراز و نشیب در لندن درگذشت.


کلید واژه ها: ابتهاج - بانک - بانک ملی - تحصیل - انگلیس - آمریکایی - تهران - ایران - تعطیلات - انگلیسی - اقتصادی - استخدام - بازداشت - میرزا کوچک خان - سازمان برنامه - دستگیر - مالی - جنگ جهانی اول - امور اقتصادی - استخدام بانک - زبان انگلیسی - شعب بانک ملی - ادامه تحصیل - سوءاستفاده - صورت - علی اکبر - تحصیلات - روزنامه - خانواده - ابتدایی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام راننده و نگهبان بصورت شبانه روزی در فارس

استخدام آرایشگر آقا جهت آرایشگاه در کرج

استخدام کارشناس زبان خارجی جهت تدریس در خراسان رضوی

زن و شوهر ژاپنی در مناطق زلزله زده! + عکس

استخدام همکار تمام وقت خانم جهت سبزیجات آماده در اصفهان

استخدام سالن کار جهت رستوران نامبروان در جهانشهرِ کرج

استخدام تالار آفتاب

استخدام پیک موتوری آقا در منطقه فردیس البرز

استخدام منشی خانم با تحصیلات دیپلم جهت پاسخگویی تلفن در مشهد

درس های زلزله کرمانشاه برای مدیریت بحران

بلوکه بیش از 800 میلیون تومانی کمک مالی ایرانیان مقیم آمریکا و کانادا به زلزله زدگان توسط دولت آمریکا / تجاوز گروهی به زنان روهینگیایی از سوی نظامیان میانمار / فشار عربستان بر محمود عباس برای قبول «معامله قرن»

فال آنلاین دیوان حافظ شنبه 27 آبان ماه 96

نیازمندی های استخدامی کرمان 27 آبان 96

مرعشی: هیچ گاه ادعا نکرده ایم، روحانی اصلاح طلب است/ اصلاح طلبان باید با اصولگرایان میانه همکاری کنند

برگزاری آیین سوگواری رحلت پیامبر اعظم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) در ترکمنستان+تصاویر

انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از احمدی نژاد:نمی توانستی در جلسه مجمع تشخیص حرفت را بزنی و نروی بست نشینی؟

رویدادهای خبری شنبه 27 آبان ماه 1396 مرکز لرستان

سید حسن نصرالله توطئه سعودی ها را خنثی کرد

پایان داعش/ سرنوشت داعش در دستان دلاوران فاطمیون

تاجر پولداری که مدافع حرم شد

رویدادهای خبری روز شنبه در زنجان

رویدادهای خبری استان قزوین (27 آبان ماه)

امام جمعه مهریز: تربیت دینی محور حرکت مربیان پرورشی مدارس قرار گیرد

استخدام نجار ماهر و نیمه جهت کلاف مبل در خراسان رضوی

استخدام کمک آشپز ماهر آقا جهت مطبخ در کرج

استخدام منشی آقا جهت تاکسی تلفنی واقع در کرمان

استخدام حسابدار با حقوق اداره کار در شیراز

استخدام آرایشگر ماهر آقا در البرز

استخدام کارگر ساده خانم جهت رستوران در میدان شهدا کرج

استخدام راننده آقا در شرکت زرپخش

استخدام نوین چرم

استخدام یکنفر رویه کوب ماهر در خراسان رضوی

استخدام تعدادی کارگر ماهر و نیمه ماهر نجار در کرج

کلیه استخدامی های خراسان رضوی و مشهد - 27 آبان 96

اعلام جزییات مراسم تشییع پیکر شهید مدافع حرم مرتضی عبداللهی

همایش «وقف و حوزه های علمیه» در خضری برگزار می شود

اجرای نقالی و پرده خوانی رضوی در قزوین

سفیر ایران در عشق آباد خبر داد ارسال یک کامیون دارو و لوازم درمانی به زلزله زدگان کرمانشاه توسط ترکمنستان

مسئله کتاب و کتاب خوانی از مباحث اصلی دین به شمار می رود

استخدام طراح و گرافیست آشنا به امور چاپ در محمد شهر

استخدام شرکت عرشیا پلاست

استخدام سازه های mdf امیر حسین

استخدام برنامه نویس، حسابدار و نیروی فنی در یک شرکت معتبر

استخدام سالن کار و سفارشگیر جهت کافی شاپ در عظیمیه کرج

استخدام کارگر نجار و MDF کار ماهر و نیمه ماهر در فارس

استخدام رزرویشن خانم در آژانس کمالی

استخدام دو نفر دانشجوی تربیت بدنی در یک باشگاه تخصصی بانوان

استخدام خیاط ماهر پرده دوز و فروشنده در البرز

استخدام ام دی اف کار ماهر آقا در محدوده دهقان ویلا دومِ کرج

استخدام تعدادی نیروی cnc کار تراش و فرز در اصفهان

استخدام پیتزا ساندویچ امیر

اگر بست نشینی را یک اصلاح طلب انجام می داد، آیا اصولگرایان اکنون سکوت می کردند؟

جداشدن از قرآن و اهلبیت(ع) مهمترین مشکل جامعه اسلامی پس از ارتحال پیامبر(ص)

رویدادهای خبری 27 آبان ماه در مشهد

رویدادهای خبری 27 آبان ماه در مشهد

شهادت دو ارتشی در مناطق زلزله زده

استخدام صندوقدار خانم جهت رستورانی در منطقه فردیس

استخدام سالن دار در محدوده جانباز مشهد

استخدام پارکبان جهت رستوران در محدوده خلج آبادِ کرج

استخدام بازاریاب خانم و آقا در زمینه لوازم آبیاری و آبرسانی

استخدام آرایشگر خانم جهت یک سالن زیبایی در خراسان رضوی

استخدام پزشک عمومی جهت مدیریت درمانگاه در البرز

استخدام شرکت امدادخودرو سایپکو

استخدام کمک آشپز در رستوران فدک

روزنامه استخدامی شهرهای شمالی | شنبه 27 آبان 96

نشست ویژه برای بازسازی مدارس زلزله زده

تشریح کمک های دولت در بخش مردمی و زیرساخت ها به زلزله زدگان

پرداخت بدهی 450 میلیون پوندی انگلیس به ایران در آینده نزدیک

انتقاد تند از احمدی نژاد:نمی توانستی در جلسه مجمع تشخیص حرفت را بزنی و نروی بست نشینی؟

هفته نامه استخدامی استان کرمان | هفته پنجم آبان 96

تصاویر:صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛ شنبه 27 آبان ماه 96

عذرخواهی فاطمه رهبر از دولت و جهانگیری

کدام پایتخت ایران در تاریخ برابر زلزله مقاوم تر است؟!+جدول

واکنش مشاور روحانی به بست نشینی یاران احمدی نژاد

برداشت مرعشی از خطاهای روحانی

پربیننده ترین و جـذاب ترین عکس های خبری در هفته ای که گـذشت

دروغ پردازی بزرگ نماینده سابق مجلس در مورد جهانگیری و روحانی + عکس

هر کدام از بخش های مغز مسئول انجام کدام کار است؟

عکس/سپاه اقلام اولیه را به روستاهای دورافتاده رساند

اخلاق حرفه ای در حوزه روابط عمومی و عملکردهای آن

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | شنبه 27 آبان 96

هشدار صریح در مورد بست نشینی بقایی و حمایت احمدی نژاد/ آنچه آیت الله هاشمی پیش بینی کرده بود

آیا اشاره روحانی و جهانگیری به تخریب مسکن مهر سیاسی بود؟

خاتمی: مذاکرات جواب نداده و تحریم ها بیشتر می شود

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | شنبه 27 آبان 96

جمع بندی روز: جمعه، 26 آبان 1396

فعال سیاسی اصولگرا: آقای حبیبی غارت اصولگرایی به شورای مرکزی تان هم رسیده مبارک است حاج آقا!

احداث اسکان موقت برای زلزله زدگان به قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) سپاه واگذار شد

حزب جامع با پشتوانه مردمی و ریشه دار در کشور نداریم/قانون جدید احزاب مانع از تشکیل احزاب اتوبوسی شد

تغییر استاندار سیستان و بلوچستان؛ خوب یا بد؟ نظر دو عضو مجمع نمایندگان استان

مجموعه ای جدید از تصاویر قدیمی حرم حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) / بخش اول

واکنش مشاور روحانی به بست نشینی یاران احمدی نژاد

زنان توانمند فارس در حاشیه کمرنگ مدیریتی

تحلیل جلایی پور درباره کمک های مردمی به زلزله زدگان

موگابه در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان زیمبابوه ظاهرشد

درآمد تجومی و سوداگری ظالمانه پزشکان

جایگاه خلاقیت در عملکرد سازمانها و توسعه جامعه

محدود کردن رسانه به روزنامه صحیح نیست/وابستگی رسانه به دولت از پویایی کار خبرنگاری می کاهد

عدم پیوند مناسب میان شهر و شهروندان؛ مهمترین چالش فرهنگی تهران

درخواست «بست نشینان» از رهبر انقلاب

یادداشت/ مهدی عرفاتی موقعیت بحران و کارکرد رسانه رسمی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 27 آبان 96

هشدار "آیت الله هاشمی" در زمان خود شنیده نشد

واکنش رییس دفتر رییس جمهوری به توافق روحانی و لاریجانی برای تغییر ساختار دولت

یادداشت/ محمدصادق کوشکی روشنگری رضوی در برابر عقاید انحرافی

قوانین قدیمی مد مردانه

عکس/ مسجد النبی و قبرستان بقیع در دهه 40 و 50

بسیج یک ظرفیت بی انتها در تمام حوزه ها است

کمک های مردمی نشان از همبستگی ملت ایران در هر فراخوان است.

هفته بسیج بهانه ای برای زنده نگه داشتن روحیه بسیجی در آحاد ملت است

مردم با کمک های خود در زمینه یاری نیازمندان مشارکت کنند

گسترش فرهنگ وقف در جامعه لازم است

وقف از مختصات نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران است

آنچه ما را از همه بن بست ها خارج می کند بسیج است

بسیج مترادف حضور در همه صحنه های انقلاب است

رسانه ها نقش مهمی در معرفی اسطوره ها و حفظ مواریث فرهنگی دارند

نحوه خواندن نماز وحشت به روایت پیامبر (ص)

سلیمان آبادی: سپاه پاسداران 4 بیمارستان صحرایی در منطقه دائر کرده است/ اوضاع بهترشده است

اگر من احمدی نژادی بودم/اجرای وصیتنامه گشوده نشده هاشمی/پیشنهاد بی شرمانه ایتالیا درباره ایران/ سبقت مردم بی نظیر در کمک به زلزله زدگان

معرفی 13 هدف اولیه برای تلسکوپ فضایی جیمز وب

فراخوان احمد مسجدجامعی برای کتابگردی

عکس/ پیام همدردی مدافعان حرم برای مردم زلزله زده کرمانشاه

نامه ای که موجب پیاده سفر کردن مقدس اردبیلی شد!

احترام برومند: چرا روحیه مردم را تضعیف می کنید؟

گزارش ایرنا از 28 صفر در نجف/ سنت زیارت میلیونی درایام رحلت پیامبر اکرم (ص)

برگزاری دوره آموزشی فهم قرآن در تلگرام

ابن سینای زمانه

نامه نگاری محیط زیست با شهرداری درباره وضعیت «پادگان 06»

مراسم عزاداری رحلت پیامبر اسلام(ص) درمرکزاسلامی انگلیس برگزار شد

موگابه، داستان رو به پایان یک رهبر انقلابی

طرح شامد به یاری تولیدکنندگان و پدیدآورندگان اثر آمده است

دو نکته درباره زلزله کرمانشاه از زبان دبیر هیات دولت

بازیکن گسترش عزادار شد

عدالت؛ همسراییِ جهانی ست

سازمان نظام مهندسی کارایی لازم را ندارد / قانون جامع کنترل ساختمان تصویب شود

دو نکته درباره زلزله کرمانشاه از زبان دبیر هیات دولت

دو نکته درباره زلزله کرمانشاه

دو نکته درباره زلزله کرمانشاه از زبان دبیر هیات دولت

ثبت 6 وقف جدید به ارزش 20 میلیارد ریال/ وقف، تنها راه جاودانگی است

بیست و چهارمین یادواره شهدای مسجد مهدیه بهشهر +تصاویر

چرایی لقب رضا به امام رضا علیه السلام

فال روزانه شنبه 27 آبان 1396

عذرخواهی فاطمه رهبر از دولت و جهانگیری بخاطر انتشار یک شایعه

وقوع دومین زلزله در پارس آباد

نتانیاهو بازهم دروغ گفت / اسراییل درخواستی برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه نداده که تهران آن را رد کرده باشد

کمک های مردمی به روایت رامبد جوان

نشست ویژه مجلس برای بازسازی مدارس مناطق زلزله زده کرمانشاه

تلاش مدیریت شهری برای ارتقای زندگی شهری معلولان

شعار اصلی نماز جمعه دعوت به تقواست

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | شنبه 27 آبان 96

دولت اعتدال در آزمون فیلترینگ تلگرام / نظرشما درباره احتمال قطع تلگرام چیست؟

تصاویر/دسته عزاداری حوزه علمیه همدان در روز 28 صفر

نشست رؤسای استانی حزب اعتماد ملی برگزار شد

سعودی ها در گذشته عاقلانه تر رفتار می کردند

هیچ گاه ادعا نکرده ایم، روحانی اصلاح طلب است/ پشتیبانی اصلاح طلبان از روحانی حرکتی راهبردی برای به بن بست نرسیدن شرایط سیاسی کشور است

مشاور وزارت راه: مسکن مهر از تلفات زیاد جلوگیری کرد

عذر خواهی فاطمه رهبر از دولت و جهانگیری

تلاش 600 نیروی شهرداری تهران برای کمک به زلزله زدگان

تاجر پولداری که مدافع حرم شد +تصاویر

مسافرکشی برای معاش پس از سه دوره نمایندگی مجلس!

تشریح کمک های دولت در بخش مردمی و زیرساخت ها

ماجرای کفش بوسی یک عالم!

انتقال نماز جمعه تهران به مصلی امام خمینی(ره)

اسکان موقت زلزله زدگان به قرارگاه خاتم واگذار شد

کدخدایی: شورای نگهبان هم صلاحیت دارد، هم اختیار

چرا انگلیس به ایران پول می دهد؟

حشمتیان: احزاب زیر مشکلات مالی له می شوند

دوره آموزشی «نورو مارکتینگ و اصول علم موفقیت» (NLP)

عکس/ کمک قهرمانان المپیک به زلزله زدگان

33 سال پیش در چنین روزی سفر معاون اسد به ایران

حضور فریبا کوثری در مناطق زلزله زده غرب

تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید مدافع حرم "مرتضی عبداللهی " در معراج شهدا

تصاویر/ مراسم سوگواری هیئت های عزاداری نیروهای مسلح

ترتیل صفحه 227 قرآن با صدای استاد پرهیزکار+دریافت

ابراز همدردی معاون رییس جمهور کوبا با حضور در سفارت ایران

فرمانده پدافند هوایی: دوران بزن دررو تمام شده است

زانوزدن امیر اسماعیلی در برابر مادر شهید گیلانی +عکس

هدیه بزرگ مردکوچک به زلزله زدگان+عکس

کواکبیان خطاب به رفسنجانی: به فکر «زلزله تهران» باشید

وداع با شهید مدافع حرم مرتضی عبداللهی در معراج الشهدای تهران

رفسنجان آماده استقبال از پیکر شهید مدافع حرم جواد محمدی

بانوان بازیگر در فرودگاه کرمانشاه +عکس

برگزاری یادواره شهدای بسیج رسانه گیلان

واکنش شدید به حمایت احمدی نژاد از «بست نشینان»

یادواره سرداران و 70 شهید شهر سین برخوار

محمود احمدی نژاد، به کرمانشاه رفت+عکس

واکنش نماینده ایلام به ادعایی عجیب درباره تولد روحانی

پیام شهدا درس ولایت پذیری است

احمدی نژاد:مسکن مهر پس از زلزله تنها دو کشته داشت!

تشییع پیکر مطهر 2 شهید گمنام در آغاجاری

حراج انگشتر رهبر انقلاب برای کمک به زلزله زدگان+عکس

دیگر نگران کاهش حجم اینترنت نباشید

هدف آمریکا از تعامل با ایران «براندازی نظام» است

126 هزار و 870 زائر پیاده امام رضا (ع) وارد مشهد مقدس شدند

استقرار و راه اندازی پایگاه های وزارت بهداشت برای تزریق واکنش کزاز و هاری

سلامت روان کودکان مناطق زلزله زده در کانون توجه سپاه قرار دارد

واکنش احمدی نژاد به انتقادات از مسکن مهر

از «حذف فیزیکی دو عضو انجمن» تا «انتخاب ناگهانی و غیرقانونی مسئول مالی» در کتابخانه های عمومی فریدونکنار

عملیات آزادسازی سوسنگرد در یک نگاه

چهره ها در شبکه های اجتماعی (580)+عکس

ماجرای بازداشت ابوالحسن ابتهاج

ماجرای بازداشت ابوالحسن ابتهاج